Об утверждении Положения республиканского государственного учреждения "Комитет информации Министерства культуры и информации Республики Казахстан"
Приказ Министра культуры и информации Республики Казахстан от 27 сентября 2023 года № 379-НҚ.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Переименовать республиканское государственное учреждение "Комитет информации Министерства информации и общественного развития Республики Казахстан" в республиканское государственное учреждение "Комитет информации Министерства культуры и информации Республики Казахстан".
2. Утвердить прилагаемое Положение республиканского государственного учреждения "Комитет информации Министерства культуры и информации Республики Казахстан".
3. Комитету информации Министерства культуры и информации Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение пяти календарных дней со дня утверждения настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в электронной форме в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и информации Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и информации Республики Казахстан.
5. Признать утратившими силу:
1) приказ Министра информации и общественного развития Республики Казахстан от 28 марта 2019 года № 32 "Об утверждении Положения республиканского государственного учреждения "Комитет информации Министерства информации и общественного развития Республики Казахстан";
2) приказ Министра информации и общественного развития Республики Казахстан от 1 июля 2022 года № 231 "О внесении изменения в приказ Министра информации и общественного развития Республики Казахстан от 28 марта 2019 года № 32 "Об утверждении Положения республиканского государственного учреждения "Комитет информации Министерства информации и общественного развития Республики Казахстан";
3) пункт 2 Перечня некоторых приказов Министра информации и общественного развития Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденного приказом Министра информации и общественного развития Республики Казахстан от 3 августа 2023 года № 324-НҚ "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра информации и общественного развития Республики Казахстан".

"Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Ақпарат комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің Ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2023 жылғы 27 қыркүйектегі № 379-НҚ бұйрығы.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінің Ақпарат комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі "Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Ақпарат комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі болып қайта аталсын.
2. "Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Ақпарат комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің қоса беріліп отырған Ережесі бекітілсін.
3. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Ақпарат комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрық бекітілген күннен бастап күнтізбелік бес күн ішінде оны ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына электрондық нысанда қазақ және орыс тілдерінде жіберуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат Вице-министріне жүктелсін.
5. Күші жойылды деп танылсын:
1) "Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінің Ақпарат комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің Ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 2019 жылғы 28 наурыздағы № 32 бұйрығы;
2) "Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінің Ақпарат комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің Ережесін бекіту туралы Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 2019 жылғы 28 наурыздағы № 32 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 2022 жылғы 1 шілдедегі № 231 бұйрығы;
3) "Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 2023 жылғы 3 тамыздағы № 324-НҚ бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму Министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесінің 2-тармағы.

6. Настоящий приказ вводится в действие со дня его подписания.
Министр культуры и информации
Республики Казахстан
А. Балаева
Утверждено
приказом Министра
культуры и информации
Республики Казахстан
от 27 сентября 2023 года
№ 379-НҚ
Сноска. Правый верхний угол – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра культуры и информации РК от 16.06.2026 №292-НҚ (вводится в действие со дня его подписания).
Положение о республиканском государственном учреждении
"Комитет информации Министерства культуры и информации Республики Казахстан"
Глава 1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Комитет информации Министерства культуры и информации Республики Казахстан" (далее – Комитет) является ведомством Министерства культуры и информации Республики Казахстан (далее – Министерство), осуществляющим руководство в области информации.
2. Комитет осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, законами, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Комитет является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на казахском языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Комитет вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Комитет имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
6. Комитет по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами Председателя Комитета и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
7. Структура и лимит штатной численности Комитета утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
8. Местонахождение Комитета: Республика Казахстан 010000, город Астана, район Есиль, улица Мәңгілік Ел, дом № 8, здание "Дом Министерств", № 15 подъезд.
9. Полное наименование Комитета – республиканское государственное учреждение "Комитет информации Министерства культуры и информации Республики Казахстан".
10. Настоящее Положение является учредительным документом Комитета.
11. Финансирование деятельности Комитета осуществляется из республиканского бюджета.
12. Комитету запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Комитета.
Если Комитету законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в государственный бюджет.

6. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және ақпарат
Министрі
А. Балаева
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің
2023 жылғы 27 қыркүйектегі
№ 379-НҚ бұйрығымен
бекітілген
Ескерту. Ереженің оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Мәдениет және ақпарат министрінің 16.06.2026 № 292-НҚ бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігінің Ақпарат комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігінің Ақпарат комитеті (бұдан әрі – Комитет)" Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігінің (бұдан әрі – Министрлік) ақпарат саласындағы басшылықты жүзеге асыратын ведомствосы болып табылады.
2. Комитет өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына, заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Комитет мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, қазақ тілінде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. Комитет өз атынан азаматтық-құқықтық қатынастарға түседі.
5. Комитеттің, егер оған заңнамаға сәйкес уәкілеттік берілсе, оның мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
6. Комитет өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Комитет төрағасының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен рәсімделетін шешімдер қабылдайды.
7. Комитеттің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
8. Комитеттің орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, 010000, Астана қаласы, Есіл ауданы, Мәңгілік Ел даңғылы, 8 үй, "Министрліктер үйі" ғимараты, № 15 кіреберіс.
9. Комитеттің толық атауы – "Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігінің Ақпарат комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
10. Осы Ереже Комитеттің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Комитеттің қызметін қаржыландыру республикалық бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Комитетке кәсіпкерлік субъектілерімен Комитеттің өкілеттіктері болып табылатын міндеттемелерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Комитетке заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен түскен кірістер республикалық бюджетіне жіберіледі.

13. Комитет состоит из:
1) Управления по информационной работе печатных средств массовой информации;
2) Управления по информационной работе на теле-, радиоканалах;
3) Управления по информационной работе в интернет пространстве и социальных сетях;
4) Управления по связям с общественностью и координации с государственными органами;
5) Управления контроля в области средств массовой информации;
6) Управления разрешительных документов в области средств массовой информации;
7) Управления анализа реализации государственной информационной политики;
8) Управления развития проектов в области телерадиовещания.
Глава 2. Задачи, функции, права и обязанности Комитета
14. Задачи:
1) участие в реализации государственной политики в области масс-медиа;
2) осуществление государственного регулирования в области масс-медиа, путем государственного контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан о масс-медиа, постановки на учет средств массовой информации, а также лицензирования деятельности субъектов телерадиовещания;
3) международное сотрудничество в области масс-медиа в пределах своей компетенции в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) осуществление руководства соответствующей отраслью (сферой) государственного управления;
5) соблюдение принципа меритократии при принятии на работу и продвижении сотрудников;
6) участие в разработке проектов по развитию телерадиовещания;
7) осуществление иных задач, возложенных на Комитет, в пределах своей компетенции.
Сноска. Пункт 14 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра культуры и информации РК от 16.06.2026 №292-НҚ (вводится в действие со дня его подписания).
15. Права и обязанности:
Комитет вправе:
1) принимать и издавать правовые акты в пределах своей компетенции;
2) запрашивать и получать в установленном законодательством порядке от структурных подразделений Министерства, государственных органов, организаций, их должностных лиц необходимую информацию и материалы;
3) вносить предложения по совершенствованию законодательства Республики Казахстан в области информации и средств массовой информации и телерадиовещания;
4) организовывать и проводить мероприятия, совещания, семинары, конференции, круглые столы, конкурсы и иные мероприятия по вопросам, входящим в компетенцию Комитета;
5) вносить предложения по созданию консультативно-совещательных органов (рабочих групп, комиссий, советов) по курируемым направлениям деятельности;

13. Комитет құрамына мыналар кіреді:
1) Баспа бұқаралық ақпарат құралдарында ақпараттық жұмыс басқармасы;
2) Теле -, радиоарналардағы ақпараттық жұмыс басқармасы;
3) Интернет кеңістікте және әлеуметтік желілерде ақпараттық жұмыс жөніндегі басқармасы;
4) Жұртшылықпен байланыс және мемлекеттік органдармен үйлестіру басқармасы;
5) Бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы бақылау басқармасы;
6) Бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы рұқсат беру құжаттары басқармасы;
7) Мемлекеттік ақпараттық саясатты талдауды жүзеге асыру басқармасы;
8) Телерадио хабарларын тарату саласындағы жобаларды дамыту басқармасы.
2-тарау. Комитеттің міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттемелері
14. Міндеттері:
1) бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруға қатысу;
2) Қазақстан Республикасының масс-медиа туралы заңнамасының сақталуын мемлекеттік бақылау, бұқаралық ақпарат құралдарын есепке қою, сондай-ақ телерадио хабарларын тарату субъектілерінің қызметін лицензиялау жолымен масс-медиа саласындағы мемлекеттік реттеуді жүзеге асыру;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өз құзыреті шегінде бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асыру;
4) мемлекеттік басқарудың тиісті саласына (аясына) басшылықты жүзеге асыру;
5) қызметкерлерді жұмысқа қабылдау және жоғарылату кезінде меритократия қағидатын сақтау;
6) телерадио хабарларын таратуды дамыту жөніндегі жобаларды әзірлеуге қатысу;
7) әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарау және "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының кодексінде белгіленген тәртіппен әкімшілік жаза қолдану;
8) өз құзыреті шегінде Комитетке жүктелген өзге де міндеттерді жүзеге асыру.
Ескерту. 14-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Мәдениет және ақпарат министрінің 16.06.2026 № 292-НҚ бұйрығымен.
15. Құқықтар мен міндеттемелер:
Комитет құқылы:
1) өз құзыреті шегінде құқықтық актілерді қабылдау және шығару;
2) заңнамада белгіленген тәртіппен Министрліктің құрылымдық бөлімшелерінен, мемлекеттік органдардан, ұйымдардан олардың лауазымды тұлғаларынан қажетті ақпарат пен материалдарды сұрату және алу;
3) Қазақстан Республикасының ақпарат және бұқаралық ақпарат құралдары және телерадио хабарларын тарату саласындағы заңнамасын жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізуге құқылы;
4) Комитеттің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша іс-шаралар, кеңестер, семинарлар, конференциялар, дөңгелек үстелдер, конкурстар және өзге де іс-шаралар ұйымдастыру және өткізу;
5) жетекшілік ететін қызмет бағыттары бойынша консультативтік-кеңесші органдарды (жұмыс топтарын, комиссияларды, кеңестерді) құру жөнінде ұсыныстар енгізу;

6) привлекать соответствующих специалистов для участия в экспертизах по вопросам, отнесенным к своей компетенции;
7) рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания в порядке, установленном Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях";
8) осуществлять иные права, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан.
В обязанности Комитета входит:
1) обеспечение реализации возложенных на Комитет задач и функций;
2) соблюдение законодательства Республики Казахстан, прав и охраняемых законом интересов физических и юридических лиц;
3) подготовка разъяснений по вопросам, входящим в компетенцию Комитета;
4) представление необходимых материалов и справок в пределах своей компетенции и в рамках законодательства в случае официального запроса об этом структурными подразделениями Министерства и государственными органами;
5) обеспечение сохранности государственной собственности, находящейся на балансе Комитета;
6) обеспечение полного, своевременного и эффективного использования бюджетных средств, выделенных Комитету;
7) проведение процедур государственных закупок в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
16. Функции:
1) общие функции:
стратегические:
участие в выполнении стратегических функций Министерства в пределах компетенции Комитета;
разработка стратегических и программных документов по вопросам, относящимся к компетенции Комитета;
обеспечение соблюдения законов и иных нормативных правовых актов в области национальной безопасности в пределах компетенции Комитета;
осуществление международного сотрудничества в пределах компетенции Комитета;
регулятивные:
разработка, согласование и утверждение нормативных правовых и правовых актов по вопросам, входящим в компетенцию Комитета при наличии прямой компетенции по их утверждению в приказах Министра, за исключением нормативных правовых актов, затрагивающих права и свободы человека и гражданина в пределах компетенции Комитета;
координация деятельности центральных и местных исполнительных органов по вопросам масс-медиа в пределах компетенции Комитета;
реализационные:
проведение внутреннего контроля за исполнением правовых актов индивидуального применения (мероприятий, выполнение которых предусмотрено правовыми актами) и поручений Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан и руководящих должностных лиц государственного органа, вытекающих из иных документов служебного характера;
предоставление, при необходимости, по запросу Министерства юстиции Республики Казахстан заключения по полноте способа уведомления и способа (ов) проведения публичных обсуждений консультативного документа регуляторной политики;
обеспечение осуществления информационно-разъяснительной работы по вопросам, относящимся к компетенции Комитета;
согласование проекта программы информационного сопровождения и разъяснения;
формирование и контроль за осуществлением государственного заказа по проведению государственной информационной политики на республиканском уровне в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в пределах компетенции Комитета;
участие в организации и осуществлении информационных мероприятий по разъяснению и продвижению государственных стратегических программ и документов в пределах компетенции Комитета;
обеспечение работы по достижению целевых индикаторов, показателей, качественному и своевременному исполнению мероприятий документов Системы государственного планирования в рамках компетенции Комитета;
разработка в пределах компетенции управления требований и перечня документов, подтверждающих соответствие им, в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
информирование населения о состоянии национальной безопасности и принимаемых мерах по ее обеспечению, ведение пропагандистской и контрпропагандистской деятельности с соблюдением законодательства в области защиты государственных секретов в пределах компетенции управления;
рассмотрение обращений физических и юридических лиц в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
привлечение в пределах компетенции Комитета к ответственности должностных лиц, государственных служащих, действия (или бездействие) которых приводят к нарушению национальных интересов, угрозе национальной безопасности Республики Казахстан;
реализация республиканских бюджетных программ в пределах компетенции Комитета;
проведение правового мониторинга нормативных правовых актов в пределах компетенции Комитета;
рассмотрение и согласование актов оказанных услуг, в пределах компетенции Комитета;
направление в Национальную палату предпринимателей Республики Казахстан и экспертные советы уведомления о размещении консультативного документа или соответствующего проекта нормативного правового акта, затрагивающего интересы субъектов предпринимательства, на интернет-портале открытых нормативных правовых актов для получения экспертных заключений, за исключением нормативных правовых актов, содержащих государственные секреты;
рассмотрение рекомендаций общественного совета в пределах компетенции Комитета;
обеспечение реализации государственной политики в пределах компетенции Комитета;
размещение и актуализация информации на Единой платформе интернет-ресурсов государственных органов в пределах компетенции Комитета;
разработка соглашений, меморандумов и договоров в соответствующих сферах в пределах компетенции Комитета;
осуществление руководства соответствующей отраслью (сферой) государственного управления в отношении подведомственных организаций по вопросам, входящим в компетенции Комитета;
размещение информации на интернет-портале открытых данных;
осуществление деятельности в сфере государственных закупок в пределах компетенции Комитета;
формирование бюджетной заявки, плана государственных закупок в рамках компетенции Комитета составление бюджетной заявки;
предъявление в суды исков в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
организация работ по разработке технических регламентов и национальных стандартов в пределах своей компетенции;
разработка технических регламентов по вопросам, входящим в компетенцию, по согласованию с уполномоченным органом в области технического регулирования;
разработка и исполнение планов мероприятий по реализации технических регламентов, в том числе Евразийского экономического союза;
подготовка предложений по созданию, модернизации и оснащению органов по подтверждению соответствия и лабораторий по продукции, подлежащей обязательному подтверждению соответствия;
подготовка и внесение в уполномоченный орган в области технического регулирования в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, предложений о разработке технических регламентов или изменений и (или) дополнений в технические регламенты;
осуществление иных функций, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, а также поручениями руководства Министерства.
Функции, предусмотренные подпунктом 1) настоящего пункта являются общими и реализуются всеми управлениями Комитета в пределах их компетенций.

6) өз құзыретіне қатысты мәселелер бойынша сараптамаларға қатысу үшін тиісті мамандарды тартуға құқылы;
7) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен көзделген өзге де құқықтарды жүзеге асыру.
Комитеттің міндеттемелеріне мыналар кіреді:
1) Комитетке жүктелген міндеттер мен функцияларды іске асыруды қамтамасыз ету;
2) Қазақстан Республикасы заңнамасының, жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен заңмен қорғалатын мүдделерін сақтау;
3) Комитеттің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша түсіндірулер дайындау;
4) Министрліктің құрылымдық бөлімшелері және мемлекеттік органдар бұл туралы ресми сұрау салған жағдайда өз құзыреті шегінде және заңнама шеңберінде қажетті материалдар мен анықтамаларды ұсыну;
5) Комитеттің теңгеріміндегі мемлекеттік меншіктің сақталуын қамтамасыз ету;
6) Комитетке бөлінген бюджеттік қаражаттың толық, уақтылы және тиімді пайдаланылуын қамтамасыз ету;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік сатып алу рәсімдерін жүргізу.
16. Функциялар:
1) жалпы функциялар:
стратегиялық:
Комитет құзыреті шегінде Министрліктің стратегиялық функцияларын орындауға қатысу;
Комитеттің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды әзірлеу;
Комитет құзыреті шегінде ұлттық қауіпсіздік саласындағы заңдардың және өзге де нормативтік құқықтық актілердің сақталуын қамтамасыз ету;
Комитеттің құзыреті шегінде халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асыру;
реттеуші:
Комитеттің құзыретіне жататын мәселелер бойынша адамның және азаматтың құқықтары мен бостандықтарын қозғайтын нормативтік құқықтық актілерді қоспағанда, Министрдің бұйрықтарымен бекітуге тікелей құзыреті болған жағдайда Комитеттің құзыретіне жататын мәселелер бойынша нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу, келісу және бекіту;
Комитет құзыреті шегінде орталық және жергілікті атқарушы органдардың бұқаралық ақпарат құралдары мәселелері бойынша қызметін үйлестіру;
жүзеге асыру:
Қазақстан Республикасы Президентiнiң, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң және мемлекеттiк органның басшы лауазымды адамдарының өзге де ресми құжаттардан туындайтын тапсырмаларының (iске асырылуы құқықтық актiлерде көзделген қызметтiң) және жеке қолданылатын құқықтық актiлердiң орындалуына iшкi бақылауды жүзеге асыру;
қажет болған жағдайда Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң сұрау салуы бойынша хабарлама әдiсiнiң толықтығы және нормативтiк саясат жөнiндегi консультативтік-кеңес құжатын қоғамдық талқылауды жүргiзу әдiстерiнiң (әдiстерiнiң) толықтығы туралы қорытындыны ұсыну;
Комитеттің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүргізуді қамтамасыз ету;
ақпараттық қолдау және түсіндіру бағдарламасының жобасын үйлестіру; Комитеттің құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен республикалық деңгейде мемлекеттік ақпараттық саясатты іске асыруға арналған мемлекеттік тапсырысты қалыптастыру және оның орындалуын бақылау;
Комитет құзыреті шегінде мемлекеттік стратегиялық бағдарламалар мен құжаттарды түсіндіру және насихаттау бойынша ақпараттық іс-шараларды ұйымдастыруға және өткізуге қатысу;
Комитет құзыреті шегінде нысаналы индикаторларға, көрсеткіштерге қол жеткізуді, Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының іс-шараларының сапалы және уақтылы орындалуын қамтамасыз ету;
басқарманың құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талаптар мен оларға сәйкестігін растайтын құжаттардың тізбесін әзірлеу; халықты ұлттық қауіпсіздіктің жай-күйі және оны қамтамасыз ету бойынша қабылданып жатқан шаралар туралы хабардар ету, бөлім құзыреті шегінде мемлекеттік құпияларды қорғау саласындағы заңнаманы сақтай отырып, үгіт-насихат және қарсы үгіт-насихат жұмыстарын жүргізу;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау;
әрекеттерi (әрекетсiздiгi) ұлттық мүдделердiң бұзылуына, Қазақстан Республикасының ұлттық қауiпсiздiгiне қатер төндiруге әкеп соғатын лауазымды адамдар мен мемлекеттiк қызметшiлердi Комитет құзыретi шегiнде жауапқа тарту;
Комитеттің құзыреті шегінде республикалық бюджеттік бағдарламаларды іске асыру;
Комитет құзыреті шегінде нормативтік құқықтық актілерге құқықтық мониторинг жүргізу; Комитеттің құзыреті шегінде көрсетілген қызмет актілерін қарау және бекіту;
мемлекеттiк құпияларды қамтитын нормативтiк құқықтық актiлердi қоспағанда, сараптамалық қорытындылар алу мақсатында Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсiпкерлер палатасына және сараптамалық кеңестерге кәсiпкерлiк субъектiлерiнiң мүдделерiн қозғайтын консультативтік құжатты немесе тиiстi нормативтiк құқықтық актiнiң жобасын ашық нормативтiк құқықтық актiлердiң интернет-порталында орналастыру туралы хабарламаны жолдау;
Комитеттің құзыреті шегінде қоғамдық кеңестің ұсынымдарын қарау; Комитеттің құзыреті шегінде мемлекеттік саясатты іске асыруды қамтамасыз ету;
Комитет құзыреті шегінде Мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарының бірыңғай платформасында ақпаратты орналастыру және жаңарту;
Комитет құзыретіне кіретін тиісті салаларда келісімдер, меморандумдар мен шарттар әзірлеу;
Комитеттің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша ведомстволық бағыныстағы ұйымдарға қатысты мемлекеттік басқарудың тиісті саласына (ауданына) басшылық жасау; ашық деректер интернет-порталында ақпаратты орналастыру;
Комитеттің құзыреті шегінде мемлекеттік сатып алу саласындағы қызметті жүзеге асыру;
Комитет құзыреті шегінде бюджеттік өтінімді, мемлекеттік сатып алу жоспарын қалыптастыру;
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес сотқа талап қою; өз құзыреті шегінде техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттарды әзірлеу бойынша жұмыстарды ұйымдастыру;
техникалық реттеу саласындағы уәкілетті органмен келісім бойынша өз құзыретіне кіретін мәселелер бойынша техникалық регламенттерді әзірлеу;
техникалық регламенттерді, оның ішінде Еуразиялық экономикалық одақты іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарларын әзірлеу және орындау;
сәйкестікті растау жөніндегі органдарды және сәйкестікті міндетті растауға жататын өнім жөніндегі зертханаларды құру, жаңғырту және жарақтандыру жөнінде ұсыныстар дайындау;
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен техникалық реттеу саласындағы уәкілетті органға техникалық регламенттерді немесе техникалық регламенттерге өзгерістер және (немесе) толықтырулар әзірлеу туралы ұсыныстар дайындау және енгізу;
Қазақстан Республикасының заңнамасында, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілерінде, сондай-ақ Министрлік басшылығының тапсырмаларында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыру.
Осы тармақтың 1) тармақшасында көзделген функциялар жалпы болып табылады және Комитеттің барлық басқармалары өз құзыреттері шегінде іске асырады.

2)Управление по информационной работе печатных средств массовой информации:
стратегические:
разработка стратегических и программных документов по вопросам, относящимся к компетенции управления;
осуществление международного сотрудничества по вопросам, относящимся к компетенции управления;
регулятивные:
разработка порядка присуждения, размера денежного вознаграждения и номинации национальной премии "Үркер";
реализационные:
разработка соглашений, меморандумов и договоров по вопросам, относящимся к компетенции управления;
обеспечение осуществления информационно-разъяснительной работы по вопросам, относящимся к компетенции управления;
реализация информационно-разъяснительных мероприятий по продвижению государственных стратегических программ и документов в сфере развития межэтнических отношений и укрепления общественного согласия;
формирование и контроль за осуществлением государственного заказа по проведению государственной информационной политики на республиканском уровне в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в пределах компетенции управления;
размещение государственного заказа по проведению государственной информационной политики по вопросам государственной молодежной политики;
участие в организации и осуществлении информационных мероприятий по разъяснению и продвижению государственных стратегических программ и документов в пределах компетенции управления;
осуществление руководства соответствующей отраслью (сферой) государственного управления в отношении подведомственных организаций по вопросам, относящимся к компетенции управления;
осуществление взаимодействия и сотрудничества с молодежными организациями по вопросам средств массовой информации;
обеспечение работы по достижению целевых индикаторов, показателей, качественному и своевременному исполнению мероприятий документов Системы государственного планирования в пределах компетенции управления;
информирование населения о состоянии национальной безопасности и принимаемых мерах по ее обеспечению, ведение пропагандистской и контрпропагандистской деятельности с соблюдением законодательства в области защиты государственных секретов в пределах компетенции управления.
3)Управление по информационной работе на теле-, радиоканалах:
стратегические:
разработка стратегических и программных документов по вопросам, относящимся к компетенции управления;
осуществление международного сотрудничества по вопросам, относящимся к компетенции управления;
регулятивные:
разработка порядка присуждения, размера денежного вознаграждения и номинации национальной премии "Тұмар";
реализационные:
осуществление формирования, реализации, мониторинга реализации и оценки результатов государственного социального заказа в пределах компетенции управления;
разработка соглашений, меморандумов и договоров по вопросам, относящимся к компетенции управления;
обеспечение осуществления информационно-разъяснительной работы по вопросам, относящимся к компетенции управления;
реализация информационно-разъяснительных мероприятий по продвижению государственных стратегических программ и документов в сфере развития межэтнических отношений и укрепления общественного согласия;
формирование и контроль за осуществлением государственного заказа по проведению государственной информационной политики на республиканском уровне в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в пределах компетенции управления;
размещение государственного заказа по проведению государственной информационной политики по вопросам государственной молодежной политики;
участие в организации и осуществлении информационных мероприятий по разъяснению и продвижению государственных стратегических программ и документов в пределах компетенции управления;
осуществление руководства соответствующей отраслью (сферой) государственного управления в отношении подведомственных организаций по вопросам, относящимся к компетенции управления;
осуществление взаимодействия и сотрудничества с молодежными организациями по вопросам средств массовой информации;
обеспечение работы по достижению целевых индикаторов, показателей, качественному и своевременному исполнению мероприятий документов Системы государственного планирования в пределах компетенции управления;
информирование населения о состоянии национальной безопасности и принимаемых мерах по ее обеспечению, ведение пропагандистской и контрпропагандистской деятельности с соблюдением законодательства в области защиты государственных секретов в пределах компетенции управления.

2) Баспа бұқаралық ақпарат құралдарының ақпараттық жұмысы жөніндегі басқармасы:
стратегиялық:
басқарманың құзыретіне жататын мәселелер бойынша стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды әзірлеу;
басқарманың құзыретіне жататын мәселелер бойынша халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асыру;
реттеуші:
ақшалай сыйақы беру тәртібін, мөлшерін және "Үркер" ұлттық сыйлығының номинациясын әзірлеу.
іске асыру:
басқарманың құзыретіне жататын мәселелер бойынша келісімдер, меморандумдар және шарттар әзірлеу;
басқарманың құзыретіне жататын мәселелер бойынша ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүзеге асыруды қамтамасыз ету;
этносаралық қатынастарды дамыту және қоғамдық келісімді нығайту саласындағы мемлекеттік стратегиялық бағдарламалар мен құжаттарды ілгерілету бойынша ақпараттық-түсіндіру іс-шараларын жүзеге асыру;
басқарманың құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен республикалық деңгейде мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу жөніндегі мемлекеттік тапсырысты қалыптастыру және оның жүзеге асырылуын бақылау;
мемлекеттік жастар саясаты мәселелері бойынша мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу бойынша мемлекеттік тапсырысты орналастыру;
басқарманың құзыреті шегінде мемлекеттік стратегиялық бағдарламалар мен құжаттарды түсіндіру және ілгерілету жөніндегі ақпараттық іс-шараларды ұйымдастыруға және жүзеге асыруға қатысу;
басқарманың құзыретіне жататын мәселелер бойынша ведомстволық бағынысты ұйымдарға қатысты мемлекеттік басқарудың тиісті саласына (аясына) басшылықты жүзеге асыру;
бұқаралық ақпарат құралдары мәселелері бойынша жастар ұйымдарымен өзара іс-қимылды және ынтымақтастықты жүзеге асыру;
басқарманың құзыреті шегінде Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының іс-шараларын сапалы және уақтылы орындау, нысаналы индикаторларға, көрсеткіштерге қол жеткізу бойынша жұмысты қамтамасыз ету;
басқарма құзыреті шегінде мемлекеттік құпияны қорғау саласындағы заңнаманы сақтай отырып, ұлттық қауіпсіздіктің жай-күйі және оны қамтамасыз ету бойынша қабылданатын шаралар туралы халықты хабардар ету, насихаттау және қарсы насихаттау қызметін жүргізу.
3) Теле-, радиоарналардағы ақпараттық жұмыс басқармасы:
стратегиялық:
басқарманың құзыретіне жататын мәселелер бойынша стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды әзірлеу;
басқарманың құзыретіне жататын мәселелер бойынша халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асыру;
реттеуші:
ақшалай сыйақы беру тәртібін, мөлшерін және "Тұмар" ұлттық сыйлығының номинациясын әзірлеу;
іске асыру:
басқарманың құзыреті шегінде мемлекеттік әлеуметтік тапсырыстың нәтижелерін қалыптастыруды, іске асыруды, іске асыру мониторингін және бағалауды жүзеге асыру;
басқарманың құзыретіне жататын мәселелер бойынша келісімдер, меморандумдар және шарттар әзірлеу;
басқарманың құзыретіне жататын мәселелер бойынша ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүзеге асыруды қамтамасыз ету;
этносаралық қатынастарды дамыту және қоғамдық келісімді нығайту саласындағы мемлекеттік стратегиялық бағдарламалар мен құжаттарды ілгерілету бойынша ақпараттық-түсіндіру іс-шараларын жүзеге асыру;
басқарманың құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен республикалық деңгейде мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу жөніндегі мемлекеттік тапсырысты қалыптастыру және оның жүзеге асырылуын бақылау;
мемлекеттік жастар саясаты мәселелері бойынша мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу бойынша мемлекеттік тапсырысты орналастыру;
басқарманың құзыреті шегінде мемлекеттік стратегиялық бағдарламалар мен құжаттарды түсіндіру және ілгерілету жөніндегі ақпараттық іс-шараларды ұйымдастыруға және жүзеге асыруға қатысу;
басқарманың құзыретіне жататын мәселелер бойынша ведомстволық бағынысты ұйымдарға қатысты мемлекеттік басқарудың тиісті саласына (аясына) басшылықты жүзеге асыру;
бұқаралық ақпарат құралдары мәселелері бойынша жастар ұйымдарымен өзара іс-қимылды және ынтымақтастықты жүзеге асыру;
басқарманың құзыреті шегінде Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының іс-шараларын сапалы және уақтылы орындау, нысаналы индикаторларға, көрсеткіштерге қол жеткізу бойынша жұмысты қамтамасыз ету;
басқарма құзыреті шегінде мемлекеттік құпияны қорғау саласындағы заңнаманы сақтай отырып, ұлттық қауіпсіздіктің жай-күйі және оны қамтамасыз ету бойынша қабылданатын шаралар туралы халықты хабардар ету, насихаттау және қарсы насихаттау қызметін жүргізу.

6) Управление контроля в области средств массовой информации:
регулятивные:
разработка правил возобновления доступа к интернет-ресурсу;
разработка правил проведения мониторинга масс-медиа;
разработка правил взаимодействия государственных органов по вопросам соблюдения в сетях телекоммуникаций требований законодательства Республики Казахстан;
разработка и утверждение правил об ограничении доступа к интернет-ресурсам, иностранным онлайн-платформам и сервисам обмена мгновенными сообщениями по предписанию уполномоченного органа в области масс-медиа;
разработка совместно с уполномоченным органом по предпринимательству проверочных листов, критериев оценки степени риска;
разработка правил проведения контроля качества телерадиовещания;
разработка технических параметров качества телерадиовещания и методики измерения технических параметров качества телерадиовещания;
контрольные:
осуществление государственного контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан о масс-медиа;
осуществление государственного контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан о защите детей от информации, причиняющих вред их здоровью и развитию, в масс-медиа;
осуществление мониторинга масс-медиа;
осуществление мониторинга продукции масс-медиа на предмет соблюдения требований Закона Республики Казахстан "О защите детей от информации, причиняющей вред их здоровью и развитию";
осуществление контроля за соблюдением технических параметров качества телерадиовещания и национальных стандартов телерадиовещания;
осуществление контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан о масс-медиа в части соблюдения требований, предусмотренных статьей 56 Закона Республики Казахстан "О масс-медиа";
осуществление контроля за соблюдением лицензиатом требований, установленных законодательством Республики Казахстан;
проведение мониторинга эффективности государственного контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан о масс-медиа;
направление рекомендаций об устранении нарушений в области масс-медиа, выявленных по результатам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля;
выдача предписаний при выявлении нарушения требований законодательства Республики Казахстан о масс-медиа;
составление протоколов об административных правонарушениях и наложение административного взыскания в порядке, установленном Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях;
направление предписаний и уведомлений в случаях, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О связи";
запрашивать у собственника и (или) законного представителя онлайн-платформы информацию о количестве пользователей в сутки;
определять количество пользователей в случае отсутствия на онлайн-платформе функций определения количества пользователей;
запрашивать у собственников и (или) законных представителей онлайн-платформ сведений о пользователях на основании судебных актов, запросов правоохранительных или специальных государственных органов Республики Казахстан;
реализационные:

6) Бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы бақылау басқармасы:
реттеуші:
интернет-ресурсқа қол жеткізуді қалпына келтіру қағидаларын әзірлеу;
масс-медиа мониторингін жүргізу қағидаларын әзірлеу;
телекоммуникация желілерінде Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтау мәселелері бойынша мемлекеттік органдардың өзара іс-қимыл жасау қағидаларын әзірлеу;
масс-медиа саласындағы уәкілетті органның ұйғарымы бойынша интернет-ресурстарға, шетелдік онлайн-платформаларға және жедел хабарлармен алмасу сервистеріне қол жеткізуді шектеу туралы қағидаларды әзірлеу және бекіту;
кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп тексеру парақтарын, тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін әзірлеу;
телерадио хабарларын тарату сапасына бақылау жүргізу қағидаларын әзірлеу;
телерадио хабарларын тарату сапасының техникалық параметрлерін және телерадио хабарларын тарату сапасының техникалық параметрлерін өлшеу әдістемесін әзірлеу;
бақылау:
Қазақстан Республикасының масс-медиа туралы заңнамасының сақталуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
масс-медиада Қазақстан Республикасының балаларды олардың денсаулығы мен дамуына зиян келтіретін ақпараттан қорғау туралы заңнамасының сақталуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
масс-медиа мониторингін жүзеге асыру;
"Балаларды олардың денсаулығы мен дамуына зиян келтіретін ақпараттан қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарын сақтау тұрғысынан масс-медиа өнімдерінің мониторингін жүзеге асыру;
телерадио хабарларын тарату сапасының техникалық параметрлерінің және телерадио хабарларын таратудың ұлттық стандарттарының сақталуын бақылауды жүзеге асыру;
"Масс-медиа туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 56-бабында көзделген талаптарды сақтау бөлігінде Қазақстан Республикасының масс-медиа туралы заңнамасының сақталуын бақылауды жүзеге асыру;
лицензиаттың Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды сақтауын бақылауды жүзеге асыру;
Қазақстан Республикасының масс-медиа туралы заңнамасының сақталуына мемлекеттік бақылау тиімділігінің мониторингін жүргізу;
бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша анықталған масс-медиа саласындағы бұзушылықтарды жою туралы ұсынымдар жіберу;
Қазақстан Республикасының "Масс-медиа туралы" заңнамасы талаптарының бұзылуы анықталған кезде нұсқамалар беру;
Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінде белгіленген тәртіппен әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттамалар жасау және әкімшілік жаза қолдану;
лицензиаттың Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды сақтауын бақылауды жүзеге асыру;
Қазақстан Республикасының "Масс-медиа туралы" заңнамасының сақталуына мемлекеттік бақылау тиімділігінің мониторингін жүргізу;
бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша анықталған масс-медиа саласындағы бұзушылықтарды жою туралы ұсынымдар жіберу;
Қазақстан Республикасының "Масс-медиа туралы" заңнамасы талаптарының бұзылуы анықталған кезде нұсқамалар беру;
Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінде белгіленген тәртіппен әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттамалар жасау және әкімшілік жаза қолдану;
"Байланыс туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жағдайларда нұсқамалар мен хабарламалар жіберу;
онлайн-платформаның меншік иесінен және (немесе) заңды өкілінен тәулігіне пайдаланушылардың саны туралы ақпарат сұратуға;
онлайн-платформада пайдаланушылар санын айқындау функциялары болмаған жағдайда пайдаланушылар санын айқындауға;
онлайн-платформалардың меншік иелерінен және (немесе) заңды өкілдерінен сот актілері, Қазақстан Республикасының құқық қорғау немесе арнаулы мемлекеттік органдарының сұрау салулары негізінде пайдаланушылар туралы мәліметтер сұратуға;
іске асырылатын:

поручение операторам связи и (или) собственникам, и (или) законным представителям онлайн-платформ, и (или) государственной технической службе об отмене предписания, указанного в пунктах 1-1 и 2 статьи 41-1 Закона Республики Казахстан "О связи", и возобновлении доступа к интернет-ресурсу;
определение совместно с субъектами оперативно-розыскной деятельности и уполномоченным органом в области связи по согласованию с Генеральной прокуратурой Республики Казахстан порядка приостановления работы сетей и (или) средств связи, оказания услуг связи, доступа к интернет-ресурсам и (или) размещенной на них информации;
осуществление формирования, развития и обеспечения безопасности единого информационного пространства Республики Казахстан, а также межведомственной координации деятельности по обеспечению безопасности информационного пространства.
7) Управление разрешительных документов в области средств массовой информации:
разработка правил осуществления учета иностранных периодических печатных изданий, распространяемых в Республике Казахстан;
разработка по согласованию с уполномоченным органом в сфере разрешений и уведомлений и уполномоченным органом в сфере информатизации правил осуществления учета иностранных периодических печатных изданий, распространяемых на территории Республики Казахстан;
разработка правил проведения экспертизы продукции иностранных теле-, радиоканалов, подавших заявления для постановки на учет, на предмет соответствия законодательству Республики Казахстан;
разработка нормативного правового акта, определяющего лицензиара по осуществлению лицензирования деятельности по распространению теле-, радиоканалов и органа, уполномоченного на выдачу разрешений второй категории в области масс-медиа;
разработка, согласование с уполномоченным органом в сфере разрешений и уведомлений и уполномоченным органом в сфере информатизации квалификационных требований, предъявляемых при лицензировании деятельности в области телерадиовещания, и перечня документов, подтверждающих соответствие им;
разработка подзаконных нормативных правовых актов, определяющих порядок оказания государственных услуг в регулируемой Комитетом сфере;
реализационные:
осуществление постановки на учет, переучет периодических печатных изданий, интернет-изданий;
осуществление постановки на учет, переучет, выдача свидетельства отечественного теле-, радиоканала;
осуществление учета иностранных периодических печатных изданий, распространяемых на территории Республики Казахстан;
осуществление постановки на учет, переучет, выдача свидетельства иностранного теле-, радиоканала, распространяемого на территории Республики Казахстан;
выдача лицензий для занятия деятельностью по распределению теле-, радиоканалов;
ведение реестра поставленных на учет периодических печатных изданий, интернет-изданий, теле-, радиоканалов;
ведение реестра учета иностранных периодических печатных изданий, распространяемых на территории Республики Казахстан;
ведение реестра субъектов, распространяющих периодические печатные издания или интернет-ресурсы, размещающие материалы эротического характера;
осуществление экспертизы продукции иностранных теле-, радиоканалов, подавших заявления для постановки на учет, на предмет соответствия законодательству Республики Казахстан;
осуществление лицензирования отдельных видов деятельности, подлежащих лицензированию в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
обеспечение автоматизации и оптимизации процесса оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, по согласованию с уполномоченным органом в сфере информатизации;
после внесения в реестр государственных услуг новой государственной услуги принятие мер по переводу ее оказания в электронный формат в соответствии с законодательством Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным органом в сфере информатизации;
разработка правил присоединения технических средств телерадиовещания к сетям операторов телерадиовещания.

байланыс операторларына және (немесе) онлайн-платформалардың меншік иелеріне және (немесе) заңды өкілдеріне және (немесе) мемлекеттік техникалық қызметке "Байланыс туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 41-1-бабының 1-1 және 2-тармақтарында көрсетілген нұсқаманың күшін жою және интернет-ресурсқа қол жеткізуді қалпына келтіру туралы тапсырма;
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының келісімі бойынша жедел-іздестіру қызметі субъектілерімен және байланыс саласындағы уәкілетті органмен бірлесіп байланыс желілерінің және (немесе) құралдарының жұмысын, байланыс қызметтерін көрсетуді, интернет-ресурстарға қол жеткізуді және (немесе) оларда орналастырылған ақпаратты тоқтата тұру тәртібін айқындау;
Қазақстан Республикасының бірыңғай ақпараттық кеңістігін қалыптастыруды, дамытуды және оның қауіпсіздігін қамтамасыз етуді, сондай-ақ ақпараттық кеңістіктің қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі қызметті ведомствоаралық үйлестіруді жүзеге асыру.
7) Бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы рұқсат беру құжаттары басқармасы:
Қазақстан Республикасында таратылатын шетелдік мерзімді баспасөз басылымдарын есепке алуды жүзеге асыру қағидаларын әзірлеу;
рұқсаттар мен хабарламалар саласындағы уәкілетті органмен және ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органмен келісім бойынша Қазақстан Республикасының аумағында таратылатын шетелдік мерзімді баспасөз басылымдарын есепке алуды жүзеге асыру қағидаларын әзірлеу;
есепке қою үшін өтініш берген шетелдік теле-, радиоарналардың өнімдерінің Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкестігі тұрғысынан сараптама жүргізу қағидаларын әзірлеу;
теле-, радиоарналарды тарату жөніндегі қызметті лицензиялауды жүзеге асыру жөніндегі лицензиарды және масс-медиа саласындағы екінші санаттағы рұқсаттарды беруге уәкілетті органды айқындайтын нормативтік құқықтық актіні әзірлеу;
телерадио хабарларын тарату саласындағы қызметті лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесін әзірлеу, рұқсаттар мен хабарламалар саласындағы уәкілетті органмен және ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органмен келісу;
Комитет реттейтін салада мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу;
іске асырылатын:
мерзімді баспасөз басылымдарын, интернет басылымдарын есепке, қайта есепке қоюды жүзеге асыру;
отандық теле-, радиоарнаны есепке, қайта есепке қоюды, куәлік беруді жүзеге асыру;
Қазақстан Республикасының аумағында таратылатын шетелдік мерзімді баспасөз басылымдарын есепке алуды жүзеге асыру;
Қазақстан Республикасының аумағында таратылатын шетелдік теле-, радиоарнаны есепке, қайта есепке қоюды, куәлік беруді жүзеге асыру;
теле-, радиоарналарды бөлу жөніндегі қызметпен айналысу үшін лицензиялар беру;
есепке қойылған мерзімді баспасөз басылымдарының, интернет басылымдарының, теле-, радиоарналардың тізілімін жүргізу;
Қазақстан Республикасының аумағында таратылатын шетелдік мерзімді баспасөз басылымдарын есепке алудың бірыңғай тізілімін жүргізу;
эротикалық сипаттағы материалдарды орналастыратын мерзімді баспасөз басылымдарын немесе интернет-ресурстарды тарататын субъектілердің тізілімін жүргізу;
есепке қою үшін өтініш берген шетелдік теле-, радиоарналардың өнімдерінің Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкестігі тұрғысынан сараптамасын жүзеге асыру;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лицензиялауға жататын жекелеген қызмет түрлерін лицензиялауды жүзеге асыру;
ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органмен келісім бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету процесін автоматтандыруды және оңтайландыруды қамтамасыз ету;
мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізіліміне жаңа мемлекеттік қызмет енгізілгеннен кейін ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органмен келісім бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оны көрсетуді электрондық форматқа көшіру жөнінде шаралар қабылдау;
телерадио хабарларын таратудың техникалық құралдарын телерадио хабарларын тарату операторларының желілеріне қосу қағидаларын әзірлеу.

8) Управление анализа реализации государственной информационной политики:
регулятивные:
разработка правил размещения государственного заказа по проведению государственной информационной политики на республиканском и региональном уровнях;
разработка Типового положения о региональных комиссиях по вопросам государственной информационной политики;
проведение конкурса и предоставление грантов для негосударственных средств массовой информации;
обеспечение деятельности Республиканской комиссии по вопросам государственной информационной политики;
реализационные:
формирование, размещение и контроль за осуществлением государственного заказа по проведению государственной информационной политики на республиканском уровне в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
общее координирование за реализацией государственного заказа по проведению государственной информационной политики на республиканском уровне в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в пределах компетенции управления;
размещение на интернет-ресурсе уполномоченного органа информационного сообщения о проведении конкурса грантов для негосударственных средств массовой информации;
обеспечение деятельности Независимой экспертной комиссии;
обеспечение деятельности комиссии по выделению грантов;
разработка договоров о предоставлении и реализации грантов для негосударственных средств массовой информации.
9) Управление развития проектов в области телерадиовещания:
регулятивные:
разработка правил проведения конкурса по формированию перечня обязательных теле-, радиоканалов;
разработка перечня обязательных теле-, радиоканалов;
разработка правил распределения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) для целей телерадиовещания;
разработка перечня теле-, радиоканалов свободного доступа, распространяемых национальным оператором;
разработка правил проведения конкурса по формированию перечня теле-, радиоканалов свободного доступа, распространяемых национальным оператором телерадиовещания;
разработка правил оказания услуг операторами телерадиовещания;
разработка правил технической эксплуатации систем телерадиовещания;
разработка положения и внесение предложений в состав Комиссии по вопросам развития телерадиовещания;
разработка правил оказания услуг телерадиовещания;
координация деятельности национального оператора телерадиовещания в части финансового обеспечения распространения теле-, радиоканалов свободного доступа (посредством цифрового эфирного и спутникового телерадиовещания, а также аналогового телерадиовещания);
реализационные:
обеспечение работы Комиссии по вопросам развития телерадиовещания;
разработка проектов по вопросам развития радиовещания на территории Республики Казахстан;
выработка предложения по определению порядка и сроков перехода на цифровое эфирное телерадиовещание;
выработка предложения по определению количества обязательных теле-, радиоканалов в зависимости от распространения в многоканальном вещании;
координация деятельности Национального оператора телерадиовещания в части внедрения цифрового эфирного телевещания;
координация деятельности Национального оператора телерадиовещания в части финансового обеспечения распространения обязательных теле-, радиоканалов и теле-, радиоканалов свободного доступа;
координация деятельности организаций, находящихся в ведении Министерства, по вопросам технической модернизации материально-технической базы в области телерадиовещания;
согласование расчетов по тарифам услуг, оказываемых Национальным оператором в области телерадиовещания;
координация деятельности центральных и местных исполнительных органов по вопросам средств массовой информации и телерадиовещания в пределах компетенции управления;
внесение предложений по составу Комиссии по вопросам развития телерадиовещания;
организация и проведение конкурсов по распределению частот, радиочастот (радиочастотных каналов) для целей телерадиовещания;
организация и проведение конкурсов по формированию и утверждению перечня теле-, радиоканалов свободного доступа, распространяемых национальным оператором телерадиовещания;
организация и проведение конкурсов по формированию и утверждению перечня обязательных теле-, радиоканалов;
разработка и исполнение планов мероприятий по реализации технических регламентов, в том числе Евразийского экономического союза;
подготовка предложений по созданию, модернизации и оснащению органов по подтверждению соответствия и лабораторий по продукции, подлежащей обязательному подтверждению соответствия;
подготовка и внесение в уполномоченный орган в области технического регулирования в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, предложений о разработке технических регламентов или изменений и (или) дополнений в технические регламенты.

8) Мемлекеттік ақпараттық саясаттың іске асырылуын талдау басқармасы:
реттеуші:
республикалық және өңірлік деңгейлерде мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу жөніндегі мемлекеттік тапсырысты орналастыру қағидаларын әзірлеу;
Мемлекеттік ақпараттық саясат мәселелері жөніндегі өңірлік комиссиялар туралы үлгі ережені әзірлеу;
Мемлекеттік ақпараттық саясат мәселелері жөніндегі республикалық комиссия;
іске асырылатын:
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен республикалық деңгейде мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу жөніндегі мемлекеттік тапсырысты қалыптастыру, орналастыру және оның жүзеге асырылуын бақылау;
басқарманың құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен республикалық деңгейде мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу жөніндегі мемлекеттік тапсырыстың іске асырылуын жалпы үйлестіру;
уәкілетті органның интернет-ресурсында мемлекеттік емес бұқаралық ақпарат құралдары үшін гранттар конкурсын өткізу туралы ақпараттық хабарламаны орналастыру;
Тәуелсіз сараптама комиссиясының қызметін қамтамасыз ету.
9) Телерадио хабарларын тарату саласындағы жобаларды дамыту басқармасы:
реттеуші:
міндетті теле-, радиоарналардың тізбесін қалыптастыру жөнінде конкурс өткізу қағидаларын әзірлеу;
міндетті теле-, радиоарналардың тізбесін әзірлеу;
телерадио хабарларын тарату мақсаттары үшін жиіліктер белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) бөлу қағидаларын әзірлеу;
ұлттық оператор тарататын еркін қолжетімді теле-, радиоарналардың тізбесін әзірлеу;
телерадио хабарларын таратудың ұлттық операторы тарататын еркін қолжетімді теле-, радиоарналардың тізбесін қалыптастыру жөнінде конкурс өткізу қағидаларын әзірлеу;
телерадио хабарларын тарату операторларының қызметтер көрсету қағидаларын әзірлеу;
телерадио хабарларын тарату жүйелерін техникалық пайдалану қағидаларын әзірлеу;
телерадио хабарларын таратуды дамыту мәселелері жөніндегі комиссияның ережесін әзірлеу және оның құрамына ұсыныстар енгізу;
телерадио хабарларын тарату қызметтерін көрсету қағидаларын әзірлеу;
еркін қолжетімді теле-, радиоарналарды таратуды қаржылық қамтамасыз ету бөлігінде телерадио хабарларын таратудың ұлттық операторының қызметін үйлестіру (цифрлық эфирлік және спутниктік телерадио хабарларын тарату, сондай-ақ аналогтық телерадио хабарларын тарату арқылы);
іске асырылатын:
Телерадио хабарларын таратуды дамыту мәселелері жөніндегі комиссияның жұмысын қамтамасыз ету;
Қазақстан Республикасының аумағында радио хабарларын таратуды дамыту мәселелері жөніндегі жобаларды әзірлеу;
цифрлық эфирлік телерадио хабарларын таратуға көшу тәртібі мен мерзімдерін айқындау жөнінде ұсыныстар әзірлеу;
көп арналы хабар таратуда таралуына қарай міндетті теле-, радиоарналардың санын айқындау жөнінде ұсыныстар әзірлеу;
цифрлық эфирлік телехабар таратуды енгізу бөлігінде Ұлттық телерадио хабарларын тарату операторының қызметін үйлестіру;
Ұлттық телерадио хабарларын тарату операторының міндетті теле-, радиоарналарды және еркін қолжетімді теле-, радиоарналарды таратуды қаржылық қамтамасыз ету бөлігіндегі қызметін үйлестіру;
телерадио хабарларын тарату саласындағы материалдық-техникалық базаны техникалық жаңғырту мәселелері бойынша Министрліктің қарамағындағы ұйымдардың қызметін үйлестіру;
телерадио хабарларын тарату саласындағы Ұлттық оператор көрсететін қызметтердің тарифтері бойынша есеп айырысуларды келісу;
басқарманың құзыреті шегінде бұқаралық ақпарат құралдары мен телерадио хабарларын тарату мәселелері бойынша орталық және жергілікті атқарушы органдардың қызметін үйлестіру;
Телерадио хабарларын таратуды дамыту мәселелері жөніндегі комиссияның құрамы бойынша ұсыныстар енгізу;
телерадио хабарларын тарату мақсаттары үшін жиіліктерді, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) бөлу жөніндегі конкурстарды ұйымдастыру және өткізу;
телерадио хабарларын таратудың ұлттық операторы тарататын еркін қолжетімді теле-, радиоарналардың тізбесін қалыптастыру және бекіту жөніндегі конкурстарды ұйымдастыру және өткізу;
міндетті теле-, радиоарналардың тізбесін қалыптастыру және бекіту жөніндегі конкурстарды ұйымдастыру және өткізу;
техникалық регламенттерді, оның ішінде Еуразиялық экономикалық одақты іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарларын әзірлеу және орындау;
сәйкестікті растау жөніндегі органдарды және сәйкестікті міндетті растауға жататын өнім жөніндегі зертханаларды құру, жаңғырту және жарақтандыру жөнінде ұсыныстар дайындау;
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен техникалық реттеу саласындағы уәкілетті органға техникалық регламенттерді немесе техникалық регламенттерге өзгерістер және (немесе) толықтырулар әзірлеу туралы ұсыныстар дайындау және енгізу.

Сноска. Пункт 16 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра культуры и информации РК от 16.06.2026 №292-НҚ (вводится в действие со дня его подписания).
Глава 3. Статус и полномочия руководителя Комитета при организации его деятельности
17. Руководство Комитетом осуществляется председателем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Комитет задач и осуществление им своих полномочий.
18. Председатель назначается на должность и освобождается от должности в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
19. Председатель Комитета имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
20. Полномочия председателя Комитета:
1) исполняет в обязательном порядке поручения Министра, руководителя аппарата Министерства и курирующего вице-министра;
2) определяет обязанности и полномочия своих заместителей, руководителей структурных подразделений и работников Комитета;
3) в пределах своей компетенции издает приказы, дает указания;
4) назначает на должности и освобождает от должностей работников Комитета, за исключением работников, вопросы трудовых отношений которых отнесены к компетенции вышестоящих государственных органов и должностных лиц;
5) решает вопросы командирования, предоставления отпусков, оказания материальной помощи, подготовки (переподготовки), повышения квалификации, поощрения, выплаты надбавок и премирования, а также привлечения к дисциплинарной ответственности работников Комитета, за исключением работников, вопросы трудовых отношений которых отнесены к компетенции вышестоящих государственных органов и должностных лиц;
6) представляет Комитет в государственных органах и иных организациях в соответствии с действующим законодательством;
7) утверждает положения структурных подразделений Комитета;
8) по итогам государственных закупок подписывает договоры о государственных закупках товаров, работ, услуг, акты выполненных работ, а также договоры в рамках курируемых отраслей;
9) в случаях фиксирования коррупционных правонарушений либо действий, способствующих возникновению коррупционных деяний, информирует об этом руководство Министерства;
10) обеспечивает соблюдение сотрудниками Комитета норм служебной этики государственных служащих;
11) принимает меры, направленные на противодействие коррупции в Комитете, и несет персональную ответственность за принятие антикоррупционных мер;
12) выдает предписания при выявлении нарушения требований законодательства Республики Казахстан о средствах массовой информации, о телерадиовещании и о связи;

Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Мәдениет және ақпарат министрінің 16.06.2026 № 292-НҚ бұйрығымен.
3-тарау. Комитет басшысының қызметін ұйымдастыру кезіндегі оның мәртебесі мен өкілеттіктері
17. Комитетті басқаруды Комитетке жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өкілеттіктерін жүзеге асыруға дербес жауапты төраға жүзеге асырады.
18. Төраға Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады.
19. Комитет төрағасының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасарлары болады.
20. Комитет төрағасының өкілеттіктері:
1) Министрдің, Министрлік аппараты басшысының және жетекшілік ететін вице-министрдің тапсырмаларын міндетті түрде орындайды;
2) өз орынбасарларының, Комитеттің құрылымдық бөлімшелері басшыларының және қызметкерлерінің міндеттемелері мен өкілеттіктерін айқындайды;
3) өз құзыреті шегінде бұйрықтар шығарады, нұсқаулар береді;
4) еңбек қатынастары мәселелері жоғары тұрған мемлекеттік органдар мен лауазымды тұлғалардың құзыретіне жатқызылған қызметкерлерді қоспағанда, Комитет қызметкерлерін қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
5) еңбек қатынастары мәселелері жоғары тұрған мемлекеттік органдар мен лауазымды тұлғалардың құзыретіне жатқызылған қызметкерлерді қоспағанда, Комитет қызметкерлерін іссапарға жіберу, еңбек демалысын беру, материалдық көмек көрсету, даярлау (қайта даярлау), біліктілігін арттыру, көтермелеу, үстемеақылар төлеу және сыйлықақы беру, сондай-ақ тәртіптік жауаптылыққа тарту мәселелерін шешеді;
6) қолданыстағы заңнамаға сәйкес мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда Комитеттің атынан өкілдік етеді;
7) Комитеттің құрылымдық бөлімшелерінің ережелерін бекітеді;
8) мемлекеттік сатып алу қорытындылары бойынша тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу туралы шарттарға, орындалған жұмыстар актілеріне, сондай-ақ жетекшілік ететін салалар шеңберіндегі шарттарға қол қояды;
9) сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар не сыбайлас жемқорлық іс-әрекеттерінің туындауына ықпал ететін іс-әрекеттер тіркелген жағдайларда, бұл туралы Министрліктің басшылығын хабардар етеді;
10) Комитет қызметкерлерінің мемлекеттік қызметшілердің қызметтік әдеп нормаларын сақтауын қамтамасыз етеді;
11) Комитетте сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылға бағытталған шараларды қабылдайды және сыбайлас жемқорлыққа қарсы шаралардың қабылдануына дербес жауапты болады;
12) Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдары туралы, телерадио хабарларын тарату туралы және байланыс туралы заңнамасының талаптарын бұзушылық анықталған кезде нұсқамалар береді;

13) выдает лицензии и разрешения на занятия деятельности в области средств массовой информации телерадиовещания в соответсвии с Законом Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях";
14) принимает решения по другим вопросам, относящимся к его компетенции.
Исполнение полномочий Председателя Комитета в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
21. Председатель Комитета определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
22. Заместители Председателя Комитета:
1) координируют деятельность структурных подразделений Комитета в пределах своих полномочий;
2) исполняют в обязательном порядке поручения Министра, руководителя аппарата Министерства, курирующего вице-министра и Председателя Комитета;
3) осуществляют иные функции.
Глава 4. Имущество Комитета
23. Комитет может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством. Имущество Комитета формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
24. Имущество, закрепленное за Комитетом, относится к республиканской собственности.
25. Комитету не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение Комитета
26. Реорганизация и упразднение Комитета осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
27. Перечень организаций, находящихся в ведении Комитета:
республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Центр анализа и информации" Комитета информации Министерства культуры и информации Республики Казахстан.
Сноска. Положение дополенены пунктом 27 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра культуры и информации РК от 16.06.2026 №292-НҚ (вводится в действие со дня его подписания).

13) "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес телерадио хабарларын таратудың бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы қызметпен айналысуға лицензиялар және рұқсаттар береді;
14) өз құзыретіне жатқызылған басқа да мәселелер бойынша шешімдер қабылдайды.
Комитет төрағасы болмаған кезеңде, оның өкілеттіктерін атқаруды Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес оны алмастыратын адам жүзеге асырады.
21. Төраға өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес белгілейді.
22. Комитет төрағасының орынбасарлары:
1) өз өкілеттіктері шегінде Комитеттің құрылымдық бөлімшелерінің қызметін үйлестіреді;
2) Министрдің, Министрлік аппараты басшысының, жетекшілік ететін вице-министрдің және Комитет төрағасының тапсырмаларын міндетті түрде орындайды;
3) өзге де функцияларды жүзеге асырады.
4-тарау. Комитеттің мүлкі
23. Комитеттің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін. Комитеттің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
24. Комитетке бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
25. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Комитеттің өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Комитетті қайта ұйымдастыру және тарату
26. Комитетті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
27. Комитеттің қарамағындағы ұйымдардың тізбесі:
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі Ақпарат комитетінің "Талдау және ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
Ескерту. 27-тармақпен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Мәдениет және ақпарат министрінің 16.06.2026 № 292-НҚ бұйрығымен.