Об утверждении Правил, срока и формы представления уполномоченным органом в области государственной статистики административных данных, учтенных в книге похозяйственного учета
Совместный приказ Министра финансов Республики Казахстан от 26 марта 2021 года № 258 и Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 31 марта 2021 года № 46.
Примечание ИЗПИ!
Совместный приказ утрачивает силу совместным приказом Министра финансов РК 01.10.2025 № 557 и Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК 22.10.2025 № 227 (вводится в действие с 01.01.2026).
В соответствии с пунктом 19-5 статьи 26 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить:
1) Правила и срок представления уполномоченным органом в области государственной статистики административных данных, учтенных в книге похозяйственного учета, согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) форму административных данных, учтенных в книге похозяйственного учета, представляемых уполномоченным органом в области государственной статистики, согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего приказа на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий совместный приказ вступает в силу со дня подписания его последним из руководителей государственного органа.
Министр финансов
Республики Казахстан _____________ Е. Жамаубаев
Руководитель Бюро национальной
статистики Агентства по стратегическому
планированию и реформам Республики
Казахстан ______________ Н. Айдапкелов
Приложение 1
к совместному приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 26 марта 2021 года № 258
и Руководителя Бюро
национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
от 31 марта 2021 года № 46
Правила и срок представления уполномоченным органом в области государственной статистики административных данных, учтенных в книге похозяйственного учета

Мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның шаруашылық бойынша есепке алу кітабында есепке алынған әкімшілік деректерді ұсыну қағидаларын, мерзімін және нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 26 наурыздағы № 258 және Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 2021 жылғы 31 наурыздағы № 46 бірлескен бұйрығы.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Күшін жою көзделген – ҚР Қаржы министрінің 01.10.2025 № 557 және ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 22.10.2025 № 227 бірлескен бұйрығымен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізілді).
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Кодексінің (Салық кодексі) 26-бабы 19-5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Мыналар:
1) осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның шаруашылық бойынша есепке алу кітабында есепке алынған әкімшілік деректерді ұсыну қағидалары және мерзімі;
2) осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган ұсынатын, шаруашылық бойынша есепке алу кітабында есепке алынған әкімшілік деректерді ұсыну нысаны бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың қазақ және орыс тілдеріндегі көшірмесін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрық мемлекеттік орган басшыларының соңғысы оған қол қойған күннен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі _________ Е. Жамаубаев
Қазақстан Республикасының
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттiгi Ұлттық статистика
бюросының басшысы
______________ Н. Айдапкелов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2021 жылғы 26 наурыздағы
№ 258 және
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттiгiнің
Ұлттық статистика бюросы
басшысының
2021 жылғы 31 наурыздағы
№ 46 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның шаруашылық бойынша есепке алу кітабында есепке алынған әкімшілік деректерді ұсыну қағидалары және мерзімі

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и срок представления уполномоченным органом в области государственной статистики административных данных, учтенных в книге похозяйственного учета (далее – Правила), разработаны в соответствии с пунктом 19-5 статьи 26 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок и срок представления уполномоченным органом в области государственной статистики (далее – Уполномоченный орган) административных данных, учтенных в книге похозяйственного учета (далее – Сведения).
Глава 2. Порядок и срок представления уполномоченным органом в области государственной статистики административных данных, учтенных в книге похозяйственного учета
2. Сведения представляются Уполномоченным органом два раза в год по состоянию на 1 января в срок не позднее 1 февраля и на 1 июля отчетного периода в срок не позднее 1 августа года представления сведений из Интегрированной информационной системы "е-Статистика" Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан в информационную систему "Интегрированная база данных" Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в автоматизированном порядке по форме, утвержденной согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан обеспечивает конфиденциальность информации, полученной в рамках настоящих Правил.
Приложение 2
к совместному приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 26 марта 2021 года № 258
и Руководителя Бюро
национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
от 31 марта 2021 года № 46
форма
Административные данные, учтенные в книге похозяйственного учета, представляемые уполномоченным органом в области государственной статистики
Сведения по физическому лицу
Сведения о наличии земли и домашних хозяйствах
Сведения о наличии в домашних хозяйствах сельскохозяйственных животных и птиц
индивидуальный идентификационный номер
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
код административно-территориального объекта
земля
код административно-территориального объекта
домашняя птица
прочие животные, выращенные на ферме
пушные звери клеточного разведения
вид
площадь
вид
голов
вид
голов
вид
голов
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Сведения о наличии домашних хозяйственных посевных площадей
код административно-территориального объекта
зерновые культуры
масличные культуры
рис, необрушенный (площадь)
овощи и бахчевые, корнеплоды
вид
площадь
вид
площадь
вид
площадь
14
15
16
17
18
19
20
21
табак (площадь)
хлопок, очищенный или не очищенный от семян (площадь)
кормовые культуры
цветы (площадь)
многолетние культуры
вид
площадь
вид
площадь
22
23
24
25
26
27
28
Приложение к форме
"Административные данные,
учтенные в книге
похозяйственного учета,
представляемые
уполномоченным органом в
области государственной
статистики"
Пояснение по заполнению формы "Административные данные, учтенные в книге похозяйственного учета, представляемые уполномоченным органом в области государственной статистики"
Форма "Административные данные, учтенные в книге похозяйственного учета, представляемые уполномоченным органом в области государственной статистики" включает в себя следующие данные:
в графе 1 – номер по порядку;
в графе 2 – индивидуальный идентификационный номер физического лица;
в графе 3 – фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица;
в графе 4 – код административно-территориального объекта;
в графе 5 – вид земельного участка;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның шаруашылық бойынша есепке алу кітабында есепке алынған әкімшілік деректерді ұсыну қағидалары және мерзімі (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Кодексінің (Салық кодексі) 26-бабы 19-5-тармағына сәйкес әзірленді және мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның (бұдан әрі – Уәкілетті орган) шаруашылық бойынша есепке алу кітабында есепке алынған әкімшілік деректерді (бұдан әрі – Мәліметтер) ұсыну тәртібі мен мерзімін айқындайды.
2-тарау. Мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның шаруашылық бойынша есепке алу кітабында есепке алынған әкімшілік деректерді ұсыну тәртібі мен мерзімі
2. Уәкілетті орган Мәліметтерді жылына екі рет, есепті кезеңнің 1 қаңтардағы жағдайы бойынша Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының "е-Статистика" интеграцияланған ақпараттық жүйесінен мәліметтерді осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес бекітілген нысан бойынша автоматтандырылған тәртіппен Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетінің "Интеграцияланған деректер қоры" ақпараттық жүйесіне ұсыну жылының 1 ақпанынан кешіктірмей және 1 шілдеге 1 тамыздан кешіктірмейтін мерзімде ұсынады.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті осы Қағидалардың шеңберінде алынған ақпараттың құпиялылығын қамтамасыз етеді.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2021 жылғы 26 наурыздағы
№ 258 және
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттiгiнің
Ұлттық статистика бюросы
басшысының
2021 жылғы 31 наурыздағы
№ 46 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
нысан
Мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган ұсынатын, шаруашылық бойынша есепке алу кітабында есепке алынған әкімшілік деректер
Жеке тұлға бойынша мәлімет
Жердің болуы және үй шаруашылықтары туралы мәлімет
Үй шаруашылықтарында ауылшаруашылық жануарлары мен құстарының болуы туралы мәлімет
жеке сәйкестендіру нөмірі
тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған кезде)
әкімшілік-аумақтық объектінің коды
жер
әкімшілік-аумақтық объектінің коды
үй құсы
фермада өсірілген өзге де жануарлар
торда өсірілетін терісі бағалы аңдар
түрі
ауданы
түрі
бас
түрі
бас
түрі
бас
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Үй шаруашылықтарында егіс алқаптарының болуы туралы мәлімет
әкімшілік-аумақтық объектінің коды
дәнді дақылдар
майлы дақылдар
ақталмаған күріш (ауданы)
көкөністер мен бақша дақылдары, тамыржемістілер
түрі
ауданы
түрі
ауданы
түрі
ауданы
14
15
16
17
18
19
20
21
темекі (ауданы)
тұқымынан тазартылған немесе тазартылмаған мақта (ауданы)
азықтық дақылдар
гүлдер (ауданы)
көпжылдық дақылдар
түрі
ауданы
түрі
ауданы
22
23
24
25
26
27
28
"Мемлекеттік статистика
саласындағы уәкілетті орган
ұсынатын, шаруашылық
бойынша есепке алу кітабында
есепке алынған әкімшілік
деректер" нысанына қосымша
"Мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган ұсынатын, шаруашылық бойынша есепке алу кітабында есепке алынған әкімшілік деректер" нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме
"Мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган ұсынатын, шаруашылық бойынша есепке алу кітабында есепке алынған әкімшілік деректер" нысаны мынадай деректерді қамтиды:
1-бағанда – реті бойынша нөмірі;
2-бағанда –жеке тұлғаның жеке сәйкестендіру нөмірі;
3-бағанда –жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде);
4-бағанда – әкімшілік-аумақтық объектінің коды;
5-бағанда – жер учаскесінің түрі;

в графе 6 – площадь земельного участка, указанного в графе 5;
в графе 7 – код административно-территориального объекта;
в графе 8 – вид домашней птицы;
в графе 9 – количество голов домашней птицы, указанного в графе 8;
в графе 10 – вид прочих животных, выращенных на ферме;
в графе 11 – количество голов прочих животных домашнего хозяйства, указанного в графе 10;
в графе 12 – вид зверей пушных клеточного разведения;
в графе 13 – количество голов зверей пушных клеточного разведения домашнего хозяйства, указанного в графе 11;
в графе 14 – код административно-территориального объекта;
в графе 15 – вид зерновых культур;
в графе 16 – посевная площадь под зерновыми культурами, указанного в графе 15;
в графе 17 – вид масличных культур;
в графе 18 – посевная площадь под масличными культурами, указанного в графе 17;
в графе 19 – площадь необрушенного риса;
в графе 20 – вид овощей и бахчевых, корнеплода;
в графе 21 – площадь под овощами и бахчевыми, корнеплоды и клубнеплоды, указанного в графе 20;
в графе 22 – площадь табака;
в графе 23 – площадь хлопка, очищенного или не очищенного от семян;
в графе 24 – вид кормовых культур;
в графе 25 – площадь под кормовыми культурами, указанного в графе 24;
в графе 26 – площадь цветов;
в графе 27 – вид многолетних культур;
в графе 28 – площадь под многолетними культурами, указанного в графе 27.

6-бағанда – 5-бағанда көрсетілген жер учаскесінің ауданы;
7-бағанда – әкімшілік-аумақтық объектінің коды;
8-бағанда – үй құсының түрі;
9-бағанда – 8- бағанда көрсетілген үй құсының саны;
10-бағанда – фермада өсірілген өзге де жануарлар түрі;
11-бағанда –10-бағанда көрсетілген үй шаруашылығының өзге де жануарлар саны;
12-бағанда –торда өсірілетін терісі бағалы аңдар түрі;
13-бағанда –12-бағанда көрсетілген торда өсірілетін терісі бағалы аңдар саны;
14-бағанда – әкімшілік-аумақтық объектінің коды;
15-бағанда – дәнді дақылдардың түрі;
16-бағанда – 15-бағанда көрсетілген дәнді дақылдардың егіс алқабы;
17-бағанда – майлы дақылдардың түрі;
18-бағанда – 17-бағанда көрсетілген майлы дақылдардың егіс алқабы;
19-бағанда – ақталмаған күріштің ауданы;
20-бағанда – көкөністер және бақша дақылдары, тамыр жемістілер түрі;
21-бағанда – 20-бағанда көрсетілген көкөністер және бақша дақылдары, тамыр жемістілер алқабының ауданы;
22-бағанда – темекінің ауданы;
23-бағанда – тұқымынан тазартылған немесе тазартылмаған мақтаның ауданы;
24-бағанда – азықтық дақылдардың түрі;
25-бағанда – 24-бағанда көрсетілген азықтық дақылдар алқабының ауданы;
26-бағанда – гүлдердің ауданы;
27-бағанда – көпжылдық дақылдардың түрі;
28-бағанда – 27-бағанда көрсетілген көпжылдық дақылдар алқабының ауданы.