О распределении функций между органами управления образованием (управления образования областей, городов республиканского значения, столицы, а также подотчетные и подконтрольные им отделы образования, располагаемые в районах, городах или районах в городах областного и республиканского значения, столице), применяемых при формировании схем управления административно - территориальной единицей
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 29 декабря 2020 года № 553
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2021.
В соответствии с подпунктом 46-23) статьи 5 Закона Республики Казахстан 27 июля 2007 года "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Распределение функций между органами управления образованием (управления образования областей, городов республиканского значения, столицы, а также подотчетные и подконтрольные им отделы образования, располагаемые в районах, городах или районах в городах областного и республиканского значения, столице), применяемых при формировании схем управления административно-территориальной единицей согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету дошкольного и среднего образования Министерства образования и науки Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан;
2) довести настоящий приказ до сведения управлений образования областей, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра образования и науки Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2021 года.
Министр образования и науки
Республики Казахстан
А. Аймагамбетов
Приложение
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 29 декабря 2020 года № 553
Распределение функций между органами управления образованием (управление образования областей, городов республиканского значения, столицы, а также подотчетные и подконтрольные им отделы образования, располагаемые в районах, городах областного значения) для формирования схем управления административно-территориальными единицами

Әкімшілік-аумақтық бірлікті басқару схемаларын қалыптастыру кезінде қолданылатын білім беруді басқару органдары (облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың білім басқармалары, сондай-ақ оларға есеп беретін және олардың бақылауындағы, аудандарда, қалаларда немесе облыстық және республикалық маңызы бар қалалардағы, астанадағы аудандарда орналасатын білім бөлімдері) арасында функцияларды бөлу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2020 жылғы 29 желтоқсандағы № 553 бұйрығы.
ЗҚАИ-дың ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2021 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 581 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 149) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің м.а. 20.08.2026 № 227-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Әкімшілік-аумақтық бірлікті басқару схемаларын қалыптастыру кезінде қолданылатын білім беруді басқару органдары (облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың білім басқармалары, сондай-ақ оларға есеп беретін және олардың бақылауындағы, аудандарда, қалаларда немесе облыстық және республикалық маңызы бар қалалардағы, астанадағы аудандарда орналасатын білім бөлімдері) арасында функцияларды бөлу бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Мектепке дейінгі және орта білім беру комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
2) осы бұйрықты облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалалары білім басқармаларының назарына жеткізілуін қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
А. Аймағамбетов
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 553 бұйрығына қосымша
Әкімшілік-аумақтық бірлікті басқару схемаларын қалыптастыру кезінде қолданылатын білім беруді басқару органдары (облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың білім басқармалары, сондай-ақ оларға есеп беретін және олардың бақылауындағы, аудандарда, қалаларда немесе облыстық және республикалық маңызы бар қалалардағы, астанадағы аудандарда орналасатын білім бөлімдері) арасында функцияларды бөлу
Ескерту. Тақырып атауының орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді - ҚР Оқу-ағарту министрінің м.а. 20.08.2026 № 227-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1) реализуют государственную политику в области образования на территории соответствующей области;
2) назначают на должности и освобождают от должностей первых руководителей отделов образования районов области, городов областного значения по согласованию с местным исполнительным органом района, города областного значения и уполномоченным органом в области образования;
3) назначают на должности и освобождают от должностей руководителей подведомственных государственных организаций образования в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан, а также уполномоченным органом в области образования;
4) выполняют функции администрирования и финансирования отделов образования районов области, городов областного значения;
5) обеспечивают предоставление технического и профессионального, послесреднего образования;
6) обеспечивают обучение детей по специальным учебным программам;
7) обеспечивают обучение одаренных детей в специализированных организациях образования;
8) организуют и ответственны за предоставление дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего, общего среднего, а также дополнительного образования на территории области;
9) организуют заказ и обеспечивают организации образования, реализующие общеобразовательные учебные программы основного среднего, общего среднего образования и образовательные программы специального, специализированного, дополнительного образования, технического и профессионального, послесреднего образования, бланками документов государственного образца об образовании и осуществляют контроль за их использованием;
10) вносят в местный исполнительный орган области предложения о создании, реорганизации и ликвидации в установленном законодательством Республики Казахстан порядке государственных организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего образования, дополнительные образовательные программы для детей по представлению отделов образования районов, городов областного значения, по согласованию с уполномоченным органом в области образования - государственных организаций образования, реализующих специализированные общеобразовательные и специальные учебные программы, образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования;
11) вносят на утверждение местным исполнительным органам области размер государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение, а также размер родительской платы с учетом требований действующего законодательства по представлению отделов образования районов, городов областного значения;

1) тиісті облыс аумағында білім беру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асырады;
2) ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органымен және білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісім бойынша аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) білім бөлімдерінің бірінші басшыларын лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады;
3) Қазақстан Республикасы заңнамасында, сондай-ақ білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындаған тәртіппен ведомстволық бағынысты мемлекеттік білім беру ұйымдарының басшыларын қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
4) облыс аудандарының, облыстық маңызы бар қалалардың білім бөлімдерін әкімшілендіру және қаржыландыру функцияларын орындайды;
5) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беруді қамтамасыз етеді;
6) балаларды арнайы оқу бағдарламалары бойынша оқытуды қамтамасыз етеді;
7) мамандандырылған білім беру ұйымдарында дарынды балаларды оқытуды қамтамасыз етеді;
8) облыс аумағында мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуды, бастауыш, негізгі, орта, жалпы орта, сондай-ақ қосымша білім беруді ұйымдастырады және оған жауапты болады;
9) білім туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттардың бланкілеріне тапсырыс беруді және негізгі орта, жалпы білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын және техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарын солармен қамтамасыз етуді ұйымдастырады және олардың пайдаланылуына бақылауды жүзеге асырады;
10) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен, облыстың жергілікті атқарушы органдарына білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың білім бөлімдерінің ұсынуы бойынша мектепке дейінгі тәрбие және оқыту, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын және балаларға қосымша білім беру бағдарламаларын іске асыратын мемлекеттік білім беру ұйымдарын, мамандандырылған жалпы білім білім беретін және арнайы оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын, мамандандырылған жалпы білім беретін іске асыратын мемлекеттік білім беру ұйымдарын құру, қайта ұйымдастыру және тарату туралы ұсыныстар енгізеді;
11) аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың білім бөлімінің ұсынысы бойынша қолданыстағы заңнаманың талаптарын ескере отырып, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысының мөлшерін, сондай ата-ананың ақы төлеу мөлшерін облыстың жергілікті атқарушы органдарының бекітуіне енгізеді;

12) вносят на утверждение местным исполнительным органам области размер государственного образовательного заказа на среднее образование в организациях образования;
13) вносят на утверждение местным исполнительным органам области размер государственного образовательного заказа на подготовку кадров с техническим и профессиональным, послесредним образованием;
14) вносят на утверждение местным исполнительным органам области размер государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием;
15) размещают государственный образовательный заказ на подготовку кадров с техническим и профессиональным, послесредним, высшим и послевузовским образованием с учетом предложений заинтересованных организаций;
16) организуют участие обучающихся в едином национальном тестировании;
17) реализуют кадровую политику в сфере образования области, а также проводят и организуют аттестацию педагогов, тестирование для назначения руководителей организаций образования в порядке, определенном уполномоченным органом в области образования;
18) осуществляют материально-техническое обеспечение государственных организаций образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования, а также специализированные общеобразовательные и специальные учебные программы (за исключением организаций образования в исправительных учреждениях уголовно-исполнительной системы);
19) ежегодно до 1 августа обеспечивают приобретение и доставку учебников и учебно-методических комплексов для организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы предшкольной подготовки, начального, основного среднего, общего среднего образования, специализированные общеобразовательные и специальные учебные программы, образовательные программы технического и профессионального образования на основе государственного образовательного заказа в объеме, прогнозируемом органами образования на учебный год;
20) обеспечивают организацию и проведение областных школьных олимпиад и конкурсов научных проектов по общеобразовательным предметам конкурсов исполнителей и конкурсов профессионального мастерства для детей, а также координируют проведение олимпиад и конкурсов среди детей и педагогов;
21) обеспечивают дополнительное образование детей, осуществляемое на областном уровне;
22) организуют переподготовку кадров и повышение квалификации работников государственных организаций образования, финансируемых за счет бюджетных средств;
23) координируют и обеспечивают обследование детей и подростков и оказание психолого-медико-педагогической консультативной помощи;

12) мемлекеттік білім беру ұйымдарында орта білім беруге мемлекеттік білім беру тапсырысын облыстың жергілікті атқарушы органдарының бекітуіне енгізеді;
13) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға арналған мемлекеттік білім беру тапсырысын облыстың жергілікті атқарушы органдарының бекітуіне енгізеді;
14) жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға арналған мемлекеттік білім беру тапсырысын облыстың жергілікті атқарушы органдарының бекітуіне енгізеді;
15) мүдделі ұйымдардың ұсыныстарын ескере отырып, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға арналған мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастырады;
16) білім алушылардың ұлттық бірыңғай тестілеуге қатысуын ұйымдастырады;
17) облыстың білім беру саласындағы кадр саясатын іске асырады, сондай-ақ білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындаған тәртіппен білім беру ұйымдарының басшыларын тағайындау үшін педагогтерді аттестаттауды, тестілеуді өткізеді және ұйымдастырады;
18) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын, сондай-ақ мамандандырылған жалпы білім беретін және арнайы оқу бағдарламаларын (қылмыстық-атқару жүйесінің түзеу мекемелеріндегі білім беру ұйымдарын қоспағанда) іске асыратын мемлекеттік білім беру ұйымдарын материалдық-техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асырады;
19) жыл сайын 1 тамызға дейін мектепалды даярлықтың, бастауыш, негізгі, орта, жалпы орта білім беретін оқу бағдарламаларын, мамандандырылған жалпы білім беретін және арнайы оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін білім беру органдары оқу жылына болжайтын көлемде оқулықтар мен оқу-әдістемелік кешендерді сатып алуды және жеткізуді қамтамасыз етеді;
20) орындаушылар конкурстары мен кәсіби шеберлік конкурстарының жалпы білімі беретін пәндері бойынша облыстық мектеп олимпидаларын және ғылыми жобалар конкурстарын ұйымдастыруды және өткізуді қамтамасыз етеді, сондай-ақ балалар мен педагогтар арасында олимпиадалар мен конкурстар өткізуді ұйымдастырады;
21) облыстық деңгейлерде жүзеге асырылатын балаларға қосымша білім беруді қамтамасыз етеді;
22) бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылатын мемлекеттік білім беру ұйымдарының кадрларын қайта даярлауды және қызметкерлердің біліктілігін арттыруды ұйымдастырады;
23) балалар мен жасөспірімдердің зерттеп-қарауды және психологиялық-медициналық-педагогикалық консультациялық көмек көрсетуді үйлестіреді және қамтамасыз етеді;

24) обеспечивают реабилитацию и социальную адаптацию детей и подростков с проблемами в развитии;
25) осуществляют в установленном порядке государственное обеспечение детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, а также воспитанников организаций образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей;
26) содействуют трудоустройству лиц, окончивших на основе государственного образовательного заказа организации образования, реализующие образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования;
27) ежегодно до 15 апреля предоставляют в уполномоченный орган в области образования заявки на потребность в кадрах, в т.ч. в сельской местности, с последующим трудоустройством согласно представленным заявкам;
28) вносят предложения в маслихат области о льготном проезде обучающихся на общественном транспорте (кроме такси), через местный исполнительный орган;
29) осуществляют образовательный мониторинг;
30) ежегодно в установленные сроки обеспечивают сбор данных статистических наблюдений в объектах информатизации уполномоченного органа в области образования;
31) обеспечивают функционирование центров адаптации несовершеннолетних и центров поддержки детей, находящихся в трудной жизненной ситуации;
32) обеспечивают условия лицам, содержащимся в центрах адаптации несовершеннолетних и центрах поддержки детей, находящихся в трудной жизненной ситуации;
33) оказывают содействие в работе попечительских советов в организациях образования области;
34) организуют питание отдельных категорий обучающихся в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан в подведомственных государственных организациях образования;
35) согласовывают тарификационные списки, штатное расписание, рабочие учебные планы подведомственных государственных организаций образования, а также численность классов –комплектов, групп в них;
36) организуют и осуществляют кадровое обеспечение государственных организаций образования области;
37) организуют в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, медицинское обслуживание обучающихся и воспитанников организаций образования, подведомственных управлению образования области;
38) обеспечивают проведение конкурсов, организуют выплату победителям конкурса – государственным организациям среднего образования грант "Лучшая организация среднего образования";

24) дамуында проблемалары бар балалар мен жасөспірімдерді оңалтуды және әлеуметтік бейімдеуді қамтамасыз етеді;
25) жетім балалар мен ата-анаcының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарында тәрбиеленетін жетім балаларды, сондай-ақ ата-анаcының қамқорлығынсыз қалған балаларды белгіленген тәртіппен мемлекеттік қамтамасыз етуді жүзеге асырады;
26) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарын мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде бітірген адамдарды жұмысқа орналастыруға жәрдемдеседі;
27) берілген өтінімдерге сәйкес кейіннен жұмысқа орналастыра отырып, ауылдық жердің кадрлар қажетсінуі туралы өтінімді білім беру саласындағы уәкілетті органдарға жыл сайын 15-ші сәуірге дейін ұсынады;
28) облыс мәслихатына білім алушылардың қоғамдық көлікте (таксиден басқа) жеңілдікпен жол жүруі туралы жергілікті атқарушы орган арқылы ұсыныс енгізеді;
29) білім беру мониторингін жүзеге асырады;
30) жыл сайын белгіленген мерзімдерде білім саласындағы уәкілетті органның ақпараттандыру объектілерінде статистикалық байқаулар деректерін жинауды қамтамасыз етеді;
31) кәмелетке толмағандарды бейімдеу орталықтарының және өмірлік қиын жағдайда жүрген балаларды қолдау орталықтарының жұмыс істеуін қамтамасыз етеді;
32) кәмелетке толмағандарды бейімдеу орталықтарында және өмірлік қиын жағдайда жүрген балаларды қолдау орталықтарында ұсталатын адамдарға жағдай жасайды;
33) облыс білім басқармасына ведомстволық бағыныстағы білім беру ұйымдарында қамқоршылық кеңестерге жәрдем көрсетеді;
34) облыс білім басқармасына ведомстволық бағыныстағы білім беру ұйымдарында Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен білім алушылардың жекелеген санаттарын жеңілдікпен тамақтандыруды ұйымдастырады;
35) ведомстволық бағынысты мемлекеттік білім беру ұйымдарының тарификациялық тізімдерін, штат кестесін, жұмыс оқу жоспарларын, сондай –ақ сынып-жинақтардың, олардағы топтардың санын келіседі;
36) облыстың мемлекеттік білім беру ұйымдарының кадрмен қамтамасыз етуді ұйымдастырады және жүзеге асырады;
37) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен облыстың білім басқармасына ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарының білім алушылары мен тәрбиеленушілеріне медициналық қызмет көрсетуді ұйымдастырады;
38) конкурстардың өткізілуін қамтамасыз етеді, конкурс жеңімпаздарына – мемлекеттік орта білім беру ұйымдарына "Орта білім беретін үздік ұйым" грантын төлеуді ұйымдастырады;

39) выдают разрешения на обучение в форме экстерната в организациях основного среднего, общего среднего образования, организациях образования, реализующих специализированные и специальные общеобразовательные учебные программы, а также образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования по специальностям культуры и искусства, физической культуры и спорта;
40) обеспечивают материально-техническую базу областного методического кабинета (центра);
41) утверждают правила деятельности психологической службы в организациях среднего образования;
42) утверждают типовые правила внутреннего распорядка организации образования;
43) обеспечивают организацию подготовки квалифицированных рабочих кадров и специалистов среднего звена по дуальному обучению;
44) обеспечивают проведение конкурсов, организуют выплату – государственным организациям технического и профессионального, послесреднего образования грант "Лучшая организация технического и профессионального, послесреднего образования";
45) создают в организациях образования специальные условия для получения образования лицами (детьми) с особыми образовательными потребностями;
46) координируют и оказывают государственные услуги в сфере образования;
47) утверждают цены на товары (работы, услуги), производимые и реализуемые коммунальными казенными предприятиями образования области;
48) вносят в местный исполнительный орган области предложения об утверждении штатной численности государственных служащих отделов образования районов и городов областного значения;
49) согласовывают назначение отдельных должностей (гражданские служащие) отделов образования районов, городов областного значения: заместителя руководителя, главного бухгалтера и заведущего методическим кабинетом;
50) согласовывают структуру отдела образования района, города областного значения по представлению руководителя отдела образования района, города областного значения;
51) утверждают структуру управления образованием области, по согласованию с уполномоченным органом в области образования
52) привлекают к дисциплинарной ответственности первых руководителей отделов образования районов, городов областного значения и первых руководителей подведомственных государственных организаций образования;
53) поощряют наиболее отличившихся работников образования, и вносят представления в установленном законодательством Республики Казахстан порядке кандидатуры к награждению государственными и ведомственными наградами, знаками отличия местного исполнительного органа, присвоению почетных званий;

39) негізгі орта, жалпы орта білім беру ұйымдарында, мамандырылған және арнайы жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, сондай-ақ мәдениет және өнер, дене шынықтыру және спорт мамандықтары бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында экстернат нысанында оқытуға рұқсат береді;
40) облыстық әдістемелік кабинеттің (орталықтың) материалдық-техникалық базасын қамтамасыз етеді;
41) орта білім беру ұйымдарындағы психологиялық қызметтің жұмыс істеу қағидаларын бекітеді;
42) білім беру ұйымдарының ішкі тәртіптемесінің үлгілік қағидаларын бекітеді;
43) дуальды оқыту бойынша білікті жұмысшы кадрлар мен орта буын мамандарын даярлауды ұйымдастыруды қамтамасыз етеді;
44) конкурстардың өткізілуін қамтамасыз етеді, конкурс жеңімпаздарына – мемлекеттік техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарына "Техникалық және кәсіптік, орта бiлiмнен кейінгі білім беретін үздiк ұйым" грантын төлеуді ұйымдастырады;
45) облыстың білім беру ұйымдарында ерекше білім беруіне қажеттілігі бар адамдардың (балалардың) білім алу үшін арнайы жағдайлар жасайды;
46) білім беру саласында мемлекеттік қызметтер көрсетеді және үйлестіреді;
47) облыстың коммуналдық қазыналық білім беру кәсіпорындары өндіретін және өткізетін тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) бағаларын бекітеді;
48) облыстың жергілікті атқарушы органына мемлекеттік қызметшілердің, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) білім бөлімдерінің штат санын бекіту туралы ұсыныстар енгізеді;
49) аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың білім бөлімдерінің: басшының орынбасарының, бас бухгалтердің және әдістемелік кабинетті бастаушының жекелеген лауазымдарын (азаматтық қызметшілерін) тағайындауға келісім береді;
50) ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) білім бөлімі басшысының ұсынуы бойынша аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардағы білім бөлімінің құрылымын келіседі;
51) білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісім бойынша облыстың білім беруді басқару құрылымын бекітеді;
52) ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) білім бөлімдерінің бірінші басшыларын және мемлекеттік білім беру ұйымдарының бірінші басшыларын тәртіптік жауаптылыққа тартады;
53) неғұрлым ерекшеленген білім беру қызметкерлерін көтермелейді және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен мемлекеттік және ведомстволық наградалармен, жергілікті атқарушы органның ерекшелік белгілерімен марапаттауға, құрметті атақтар беруге кандидатураларды ұсынады;
53-1) білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындайтын тізбе бойынша республикалық деңгейдегі жалпы білім беретін пәндер бойынша олимпиадаларға, ғылыми жобалар конкурстарына өңірлік жеңімпаздар болып табылатын білім алушылардың қатысуын қамтамасыз етеді;
53-2) білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындайтын тізбе бойынша республикалық деңгейдегі орындаушылар конкурстарына, спорттық жарыстарға, сондай-ақ республикалық және (немесе) халықаралық деңгейдегі кәсіби шеберлік конкурстарына өңірлік жеңімпаздар болып табылатын білім алушылардың қатысуын қамтамасыз етеді;

54) осуществляют в интересах местного государственного управления в области образования иные функции, возлагаемые законодательством Республики Казахстан, и не противоречащие им.
Глава 3. Функции управления образования городов республиканского значения и столицы
4. Управления образования городов республиканского значения и столицы осуществляют следующие функции:
1) реализуют государственную политику в области образования на территории соответствующего города республиканского значения и столицы;
2) назначают на должности и освобождают от должностей руководителей государственных организаций образования в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан и уполномоченным органом в области образования;
3) организуют и обеспечивают среднее образование, включая вечернюю (сменную) форму обучения, и среднее образование, предоставляемое через организации образования интернатного типа;
4) организуют учет детей дошкольного и школьного возраста, их воспитание и обучение до получения ими среднего образования;
5) вносят на утверждение в местный исполнительный орган города республиканского значения и столицы размер государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение, а также размер родительской платы с учетом требований действующего законодательства;
6) вносят на утверждение в местный исполнительный орган города республиканского значения и столицы размер государственного образовательного заказа на среднее образование в организациях образования;
7) вносят на утверждение местному исполнительному органу города республиканского значения и столицы размер государственного образовательного заказа на подготовку кадров с техническим и профессиональным, послесредним образованием;
8) вносят на утверждение местному исполнительному органу города республиканского значения и столицы размер государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием;
9) обеспечивают получение технического и профессионального, послесреднего образования;
10) вносят в местный исполнительный орган города республиканского значения и столицы предложения о создании, реорганизации и ликвидации в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, государственные организации образования, реализующие общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, дополнительного образования детей, а также по согласованию с уполномоченным органом в области образования государственные организации технического и профессионального, послесреднего образования, реализующие специализированные общеобразовательные и специальные учебные программы;

54) білім беру саласындағы жергілікті мемлекеттік басқару мүддесінде Қазақстан Республикасының заңнамасында жүктелетін және оларға қайшы келмейтін өзге де функцияларды жүзеге асырады.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Оқу-ағарту министрінің м.а. 20.08.2026 № 227-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Республикалық маңызы бар қалалардың және астананың білім басқармаларының функциялары
4. Республикалық маңызы бар қалалардың және астананың білім басқармалары мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) тиісті республикалық маңызы бар қаланың және астананың аумағында білім беру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асырады;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасында және білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындаған тәртіппен мемлекеттік білім беру ұйымдарының басшыларын лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады;
3) кешкі (ауысымды) оқыту нысанын және интернат үлгісіндегі білім беру ұйымдары арқылы ұсынылатын орта білім беруді қоса алғанда, орта білім беруді ұйымдастырады және қамтамасыз етеді;
4) мектепке дейінгі жастағы және мектеп жасындағы балаларды есепке алуды, орта білім алғанға дейін оларды оқытуды ұйымдастырады;
5) қолданыстағы заңнаманың талаптарын ескере отырып, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органына мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысының мөлшерін, сондай-ақ ата-ананың ақы төлеу мөлшерін бекітуге енгізеді;
6) республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органына білім беру ұйымдарындағы орта білім беруге арналған мемлекеттік білім беру тапсырысының мөлшерін бекітуге енгізеді;
7) республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органының бекітуіне техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға арналған мемлекеттік білім беру тапсырысының мөлшерін енгізеді;
8) республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органының бекітуіне жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға арналған мемлекеттік білім беру тапсырысының мөлшерін енгізеді;
9) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беруді қамтамасыз етеді;
10) республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органына Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің, балаларға қосымша білім берудің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын мемлекеттік білім беру ұйымдарын, сондай-ақ мамандандырылған жалпы білім беретін және арнайы оқу бағдарламаларын іске асыратын мемлекеттік білім беру ұйымдарын құру, қайта ұйымдастыру және тарату туралы ұсыныс енгізеді;

11) обеспечивают размещение государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение согласно действующего законодательства;
12) размещают государственный образовательный заказ на среднее образование в государственных организациях образования;
13) организуют участие обучающихся в едином национальном тестировании;
14) реализуют кадровую политику в сфере образования области, а также проводят и организуют аттестацию педагогов, тестирование для назначения руководителей организаций образования в порядке, определенном уполномоченным органом в области образования;
15) ежегодно до 1 августа обеспечивают приобретение и доставку учебников и учебно-методических комплексов для организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы предшкольной подготовки, начального, основного среднего, общего среднего образования, специализированные общеобразовательные и специальные учебные программы, образовательные программы технического и профессионального образования на основе государственного образовательного заказа в объеме, прогнозируемом органами образования на учебный год;
16) обеспечивают дополнительное образование для детей;
17) обеспечивают обучение по специальным учебным программам;
18) обеспечивают обучение одаренных детей в специализированных организациях образования;
19) направляют средства на оказание финансовой и материальной помощи обучающимся и воспитанникам государственных организаций образования из семей, имеющих право на получение государственной адресной социальной помощи, а также из семей, не получающих государственную адресную социальную помощь, в которых среднедушевой доход ниже величины прожиточного минимума, и детям-сиротам, детям, оставшимся без попечения родителей, проживающим в семьях, детям из семей, требующих экстренной помощи в результате чрезвычайных ситуаций, и иным категориям обучающихся и воспитанников, определяемым коллегиальным органом управления государственной организации образования, в размере не менее двух процентов от совокупного объема бюджетных средств, выделяемых на текущее содержание общеобразовательных школ и на размещение государственного образовательного заказа на среднее образование в государственных предприятиях на праве хозяйственного ведения;
20) осуществляют материально-техническое обеспечение государственных организаций образования (за исключением организаций образования в исправительных учреждениях уголовно-исполнительной системы);
21) обеспечивают организацию и проведение школьных олимпиад, конкурсов научных проектов по общеобразовательным предметам, конкурсов исполнителей и конкурсов профессионального мастерства для детей, координируют проведение олимпиад и конкурсов среди детей и педагогов;

11) қолданыстағы заңнаманың талаптарын ескере отырып, мектепке дейiнгi тәрбие мен оқытуға мемлекеттiк бiлiм беру тапсырысын орналастыруды қамтамасыз етеді;
12) мемлекеттік білім беру ұйымдарда орта білім беруге мемлекеттік білім беру тапсырысын бекітеді;
13) білім алушылардың ұлттық бірыңғай тестілеуге қатысуын ұйымдастыруға жәрдемдеседі;
14) облыстың білім беру саласындағы кадр саясатын іске асырады, сондай-ақ білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындаған тәртіппен білім беру ұйымдарының басшыларын тағайындау үшін педагогтерді аттестаттауды, тестілеуді өткізеді және ұйымдастырады;
15) жыл сайын 1 тамызға дейін мектепалды даярлықтың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, мамандандырылған жалпы білім беретін және арнайы оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін білім беру органдары оқу жылына болжайтын көлемде оқулықтар мен оқу-әдістемелік кешендерді сатып алуды және жеткізуді қамтамасыз етеді;
16) балаларға қосымша білім беруді қамтамасыз етеді;
17) арнайы оқу бағдарламалары бойынша оқытуды ұйымдастырады;
18) мамандандырылған білім беру ұйымдарында дарынды балаларды оқытуды қамтамасыз етеді;
19) мемлекеттік білім беру ұйымдарының мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға құқығы бар отбасылардан, сондай-ақ мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алмайтын, жан басына шаққандағы табысы ең төмен күнкөріс деңгейінің шамасынан төмен отбасылардан шыққан білім алушылары мен тәрбиеленушілеріне және жетім балаларға, ата-анасының қамқорлығынсыз қалып, отбасыларда тұратын балаларға, төтенше жағдайлардың салдарынан шұғыл жәрдемді қажет ететін отбасылардан шыққан балаларға және мемлекеттік білім беру ұйымының алқалы басқару органы айқындайтын, білім алушылар мен тәрбиеленушілердің өзге де санаттарына жалпы білім беретін мектептерді ағымдағы күтіп-ұстауға және шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорындарда орта білім беруге мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыруға бөлінетін бюджет қаражатының жиынтық көлемінің кемінде екі пайызы мөлшерінде қаржылай және материалдық көмек көрсетуге қаражат жұмсайды;
20) мемлекеттік білім беру ұйымдарының (қылмыстық-атқару жүйесінің түзеу мекемелеріндегі білім беру ұйымдарын қоспағанда) және мектепке дейінгі тәрбие және оқыту ұйымдарының материалдық-техникалық қамтамасыз етілуін жүзеге асырады;
21) жалпы білім беретін пәндер бойынша мектеп олимпиадаларын, ғылыми жобалар конкурстарын, орындаушылар конкурстарын және балаларға арналған кәсіби шеберлік конкурстарын ұйымдастыруды және өткізуді қамтамасыз етеді, балалар мен педагогтар арасында олимпиадалар мен конкурстар өткізуді үйлестіреді;

22) обеспечивают обследование детей и подростков и оказание консультативной помощи;
23) обеспечивают реабилитацию и социальную адаптацию детей и подростков с проблемами в развитии;
24) обеспечивают переподготовку кадров и повышение квалификации работников государственных организаций образования, финансируемых за счет бюджетных средств;
25) осуществляют в установленном порядке государственное обеспечение детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, а также воспитанников организаций образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей;
26) организовывают в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, медицинское обслуживание обучающихся и воспитанников организаций образования;
27) организуют в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан, бесплатное и льготное питание отдельных категорий обучающихся и воспитанников;
28) содействуют трудоустройству лиц, окончивших на основе государственного образовательного заказа организации образования, реализующие образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования;
29) вносят предложения в маслихат о льготном проезде обучающихся на общественном транспорте (кроме такси) через местный исполнительный орган города республиканского значения и столицы;
30) оказывают организациям дошкольного воспитания и обучения необходимую методическую и консультативную помощь;
31) утверждают правила деятельности психологической службы в организациях среднего образования;
32) утверждают типовые правила внутреннего распорядка организаций образования;
33) организуют заказ и обеспечение организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы основного среднего, общего среднего, дополнительного образования и образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования, бланками документов государственного образца об образовании и осуществляют контроль за их использованием;
34) осуществляют образовательный мониторинг;
35) оказывают содействие попечительским советам;
36) оказывают государственные услуги в сфере образования;
37) организуют кадровое обеспечение государственных организаций образования;
38) обеспечивают методическое руководство психологической службой в организациях образования;
39) обеспечивают проведение конкурсов, организуют выплату победителям конкурса – государственным организациям среднего образования грант "Лучшая организация среднего образования";

22) балалар мен жасөспірімдерді зерттеп-қарауды және консультациялық көмек көрсетуді қамтамасыз етеді;
23) дамуында проблемалары бар балалар мен жасөспірімдерді оңалтуды және әлеуметтік бейімдеуді қамтамасыз етеді;
24) кадрларды қайта даярлауды және бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылатын мемлекеттік білім беру ұйымдары қызметкерлерінің біліктілігін арттыруды қамтамасыз етеді;
25) жетім балаларды, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды, сондай-ақ жетім балалар мен ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарының тәрбиеленушілерін белгіленген тәртіппен мемлекеттік қамтамасыз етуді жүзеге асырады;
26) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен білім беру ұйымдарының білім алушылары мен тәрбиеленушілеріне медициналық қызмет көрсетуді ұйымдастырады;
27) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен білім алушылар мен тәрбиеленушілердің жекелеген санаттарын тегін және жеңілдікпен тамақтандыруды ұйымдастырады;
28) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарын мемлекеттік білім беру тапсырысының негізінде бітірген адамдарды жұмысқа орналастыруға жәрдемдеседі;
29) республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органы арқылы білім алушылардың қоғамдық көлікте (таксиден басқа) жеңілдікпен жол жүруі туралы мәслихатқа ұсыныстар енгізеді;
30) мектепке дейінгі тәрбие және оқыту ұйымдарына қажетті әдістемелік және консультациялық көмек көрсетеді;
31) орта білім беру ұйымдарындағы психологиялық қызметтің жұмыс істеу қағидаларын бекітеді;
32) білім беру ұйымдарының ішкі тәртіптемесінің үлгілік қағидаларын бекітеді;
33) білім туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттардың бланкілеріне тапсырыс беруді және олармен негізгі орта, жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламалары мен техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарын қамтамасыз етуді ұйымдастырады және олардың пайдаланылуына бақылауды жүзеге асырады;
34) білім беру мониторингін жүзеге асырады;
35) қамқоршылық кеңестерге жәрдем көрсетеді;
36) білім беру саласында мемлекеттік қызметтер көрсетеді;
37) мемлекеттік білім беру ұйымдарының кадрлармен қамтамасыз етілуін ұйымдастырады;
38) әдістемелік кабинеттердің (орталықтың) материалдық-техникалық базасын қамтамасыз етеді;
39) конкурстардың өткізілуін қамтамасыз етеді, конкурс жеңімпаздарына – мемлекеттік орта білім беру ұйымдарына "Орта білім беретін үздік ұйым" грантын төлеуді ұйымдастырады;

40) выдают разрешение на обучение в форме экстерната в организациях основного среднего, общего среднего образования, в организациях образования, реализующих специализированные общеобразовательные и специальные учебные программы, а также образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования по специальностям культуры и искусства, физической культуры и спорта;
41) обеспечивают материально-техническую базу методического кабинета;
42) обеспечивают проведение конкурсов, организуют выплату – государственным организациям технического и профессионального, послесреднего образования грант "Лучшая организация технического и профессионального, послесреднего образования";
43) обеспечивают функционирование центров адаптации несовершеннолетних и центров поддержки детей, находящихся в трудной жизненной ситуации;
44) утверждают структуру управления образованием, по согласованию с уполномоченным органом в области образования;
45) обеспечивают условия лицам, содержащимся в центрах адаптации несовершеннолетних и центрах поддержки детей, находящихся в трудной жизненной ситуации;
46) создают в организациях образования города республиканского значения и столицы, специальные условия для получения образования лицами (детьми) с особыми образовательными потребностями;
47) утверждают цены на товары (работы, услуги), производимые и реализуемые коммунальными казенными предприятиями образования;
48) согласовывают тарификационные списки, штатное расписание, рабочие учебные планы государственных организаций образования, а также численность классов – комплектов (групп - в дошкольных организациях, организациях технического и профессионального образования) организаций среднего образования, исходя из потребности соответствующего микроучастка города республиканского значения и столицы;
49) поощряют наиболее отличившихся работников образования, вносят представления в установленном законодательством Республики Казахстан порядке кандидатуры к награждению государственными и ведомственными наградами, знаками отличия местных исполнительных органов, присвоению почетных званий;
50) привлекают к дисциплинарной ответственности первых руководителей государственных организаций образования;

40) негізгі орта, жалпы орта білім беру ұйымдарында, мамандандырылған жалпы бiлiм беретін және арнайы оқу бағдарламаларын, сондай-ақ мәдениет және өнер, дене шынықтыру және спорт мамандықтары бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында экстернат нысанында оқытуға рұқсат береді;
41) әдістемелік кабинеттердің материалдық-техникалық базасын қамтамасыз етеді;
42) конкурстардың өткізілуін қамтамасыз етеді, конкурс жеңімпаздарына – техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беретін мемлекеттік ұйымдарға "Техникалық және кәсіптік, орта бiлiмнен кейінгі білім беретін үздiк ұйым" грантын төлеуді ұйымдастырады
43) кәмелетке толмағандарды бейімдеу орталықтарының және өмірлік қиын жағдайда жүрген балаларды қолдау орталықтарының жұмыс істеуін қамтамасыз етеді;
44) білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісім бойынша білім беруді басқару құрылымын бекітеді;
45) кәмелетке толмағандарды бейімдеу орталықтарында және өмірлік қиын жағдайда жүрген балаларды қолдау орталықтарында ұсталатын адамдарға жағдай жасайды;
46) республикалық маңызы бар қаланың және астананың білім беру ұйымдарында ерекше білім берілуіне қажеттілігі бар адамдардың (балалардың) білім алуы үшін арнайы жағдайлар жасайды;
47) коммуналдық қазыналық білім беру кәсіпорындары өндіретін және өткізетін тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) бағаларын бекітеді;
48) республикалық маңызы бар қаланың және астананың тиісті шағын учаскесінің қажеттілігін негізге ала отырып, мемлекеттік білім беру ұйымдарының тарификациялық тізімдерін, штат кестесін, жұмыс оқу жоспарларын, сондай – ақ орта білім беру ұйымдарының сынып - жиынтықтарының (мектепке дейінгі ұйымдардағы, техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарындағы топтардың) санын келіседі;
49) неғұрлым ерекшеленген білім беру қызметкерлерін көтермелейді, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен мемлекеттік және ведомстволық наградалармен, жергілікті атқарушы органдардың ерекшелік белгілерімен марапаттауға, құрметті атақтар беруге кандидатураларды ұсынады;
50) мемлекеттік білім беру ұйымдарының бірінші басшыларын тәртіптік жауапкершілікке тартады;
50-1) білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындайтын тізбе бойынша республикалық деңгейдегі жалпы білім беретін пәндер бойынша олимпиадаларға, ғылыми жобалар конкурстарына өңірлік жеңімпаздар болып табылатын білім алушылардың қатысуын қамтамасыз етеді;
50-2) білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындайтын тізбе бойынша республикалық деңгейдегі орындаушылар конкурстарына, спорттық жарыстарға, сондай-ақ республикалық және (немесе) халықаралық деңгейдегі кәсіби шеберлік конкурстарына өңірлік жеңімпаздар болып табылатын білім алушылардың қатысуын қамтамасыз етеді;

51) осуществляют в интересах местного государственного управления в области образования иные функции, возлагаемые законодательством Республики Казахстан и не противоречащие им.
Глава 4. Функции отделов образования районов (городов областного значения)
5. Отделы образования районов (городов областного значения) осуществляют следующие функции:
1) реализуют государственную политику в области образования на территории соответствующего района, города областного значения;
2) назначают на должности и освобождают от должностей руководителей государственных организаций образования в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан, а также уполномоченным органом в области образования;
3) обеспечивают предоставление в государственных организациях образования начального, основного среднего и общего среднего образования, включая вечернюю (сменную) форму обучения;
4) организуют учет детей дошкольного и школьного возраста, их обучение до получения ими среднего образования;
5) определяют потребность государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение, размер родительской платы согласно действующего законодательства;
6) вносят на утверждение местному исполнительному органу области, размер государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение, размер родительской платы согласно действующего законодательства через управления образованием области;
7) вносят на утверждение местному исполнительному органу области, государственный образовательный заказ на среднее образование через управления образования области;
8) обеспечивают размещение государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение согласно действующего законодательства;
9) обеспечивают размещение государственного образовательного заказа на среднее образование в государственных организациях образования;
10) обеспечивают функционирование опорных школ (ресурсных центров);
11) обеспечивают дополнительное образование детей, осуществляемое на районном и уровне города областного значения;
12) обеспечивают деятельность учебно-производственных комбинатов;
13) содействуют в организации участия обучающихся в едином национальном тестировании;
14) обеспечивают материально-техническое обеспечение государственных организаций дошкольного воспитания и обучения, государственных организаций, реализующих общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего и общего среднего образования (за исключением организаций образования в исправительных учреждениях уголовно-исполнительной системы);

51) білім беру саласындағы жергілікті мемлекеттік басқару мүддесінде Қазақстан Республикасының заңнамасымен жүктелетін және оларға қайшы келмейтін өзге де функцияларды жүзеге асырады.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Оқу-ағарту министрінің м.а. 20.08.2026 № 227-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. Аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) білім бөлімдерінің функциялары)
5. Аудандардағы, облыстық маңызы бар қалалардағы білім бөлімдері мына функцияларды жүзеге асырады:
1) тиісті ауданның, облыстық маңызы бар қаланың аумағында білім беру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асырады;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасында, сондай-ақ білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындаған тәртіппен мемлекеттік білім беру ұйымдарының басшыларын лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады;
3) кешкі (ауысымды) оқу нысанын қоса алғанда, мемлекеттік білім беру ұйымдарында бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім беруді және интернат үлгісіндегі ұйымдар арқылы ұсынылатын жалпы орта білім беруді қамтамасыз етеді;
4) мектепке дейінгі жастағы және мектеп жасындағы балаларды есепке алуды, орта білім алғанға дейін оларды оқытуды ұйымдастырады;
5) қолданыстағы заңнамаға сәйкес мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысының қажеттілігін, ата-ана төлемақысының мөлшерін айқындайды;
6) облыстың білім басқармасы арқылы қолданыстағы заңнаманың талаптарын ескере отырып, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын, ата-ананың ақы төлеу мөлшерін облыстың жергілікті атқарушы органына бекітуге енгізеді;
7) облыстың білім басқармалары арқылы облыстың жергілікті атқарушы органына бекітуге орта білім беруге мемлекеттік білім беру тапсырысын енгізеді;
8) қолданыстағы заңнаманың талаптарын ескере отырып, мектепке дейiнгi тәрбие мен оқытуға мемлекеттiк бiлiм беру тапсырысын орналастыруды қамтамасыз етеді;
9) мемлекеттік білім беру ұйымдарында орта білім беруге мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыруды қамтамасыз етеді;
10) тірек мектептердің (ресурс орталықтарының) жұмыс істеуін қамтамасыз етеді;
11) аудандық, қалалық деңгейлерде жүзеге асырылатын балаларға қосымша білім беруді қамтамасыз етеді;
12) оқу-өндірістік комбинаттардың қызметін қамтамасыз етеді;
13) білім алушылардың ұлттық бірыңғай тестілеуге қатысуын ұйымдастыруға жәрдемдесу;
14) мемлекеттік білім беру ұйымдарының (қылмыстық-атқару жүйесінің түзеу мекемелеріндегі білім беру ұйымдарын қоспағанда) және мектепке дейінгі тәрбие және оқыту ұйымдарының материалдық-техникалық қамтамасыз етілуін жүзеге асырады;

15) обеспечивают организацию и проведение районных, городских школьных олимпиад и конкурсов научных проектов по общеобразовательным предметам конкурсов исполнителей и конкурсов профессионального мастерства для детей;
16) направляет средства на оказание финансовой и материальной помощи обучающимся и воспитанникам государственных организаций образования районного, города областного значения масштабов из семей, имеющих право на получение государственной адресной социальной помощи, а также из семей, не получающих государственную адресную социальную помощь, в которых среднедушевой доход ниже величины прожиточного минимума, и детям-сиротам, детям, оставшимся без попечения родителей, проживающим в семьях, детям из семей, требующих экстренной помощи в результате чрезвычайных ситуаций, и иным категориям обучающихся и воспитанников, определяемым коллегиальным органом управления государственной организации образования, в размере не менее двух процентов от совокупного объема бюджетных средств, выделяемых на текущее содержание общеобразовательных школ и на размещение государственного образовательного заказа на среднее образование в государственных предприятиях на праве хозяйственного ведения;
17) обеспечивают материально-техническую базу методического кабинета отделов образования района, города областного значения;
18) организуют аттестацию педагогов и руководителей организаций образования района, города областного значения в соответствии с действующим законодательством;
19) формируют план по переподготовке кадров и повышению квалификации работников государственных организаций образования, финансируемых за счет бюджетных средств;
20) организуют в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, медицинское обслуживание обучающихся и воспитанников организаций дошкольного воспитания и обучения, организаций среднего образования;
21) обеспечивают дошкольное воспитание и обучение;
22) организуют в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан, бесплатное и льготное питание отдельных категорий обучающихся и воспитанников;
23) организуют бесплатный подвоз обучающихся до ближайшей школы и обратно в случае отсутствия школы в соответствующем поселке, селе, сельском округе;
24) осуществляют кадровое обеспечение государственных организаций образования в районах, городах областного значения;
25) обеспечивают координацию деятельности психологической службы организаций образования, расположенных в районах, городах областного значения;

15) орындаушылар конкурстары мен балаларға арналған кәсіби шеберлік конкурстарын жалпы білім беретін пәндер бойынша аудандық, қалалық мектеп олимпиадаларын және ғылыми жобалар конкурстарын ұйымдастыруды және өткізуді қамтамасыз етеді;
16) аудандық (облыстық маңызы бар қала) ауқымдардағы мемлекеттік білім беру ұйымдарының мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға құқығы бар отбасылардан, сондай-ақ мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алмайтын, жан басына шаққандағы табысы ең төмен күнкөріс деңгейінің шамасынан төмен отбасылардан шыққан білім алушылары мен тәрбиеленушілеріне және жетім балаларға, ата-анасының қамқорлығынсыз қалып, отбасыларда тұратын балаларға, төтенше жағдайлардың салдарынан шұғыл жәрдемді қажет ететін отбасылардан шыққан балаларға және мемлекеттік білім беру ұйымының алқалы басқару органы айқындайтын, білім алушылар мен тәрбиеленушілердің өзге де санаттарына жалпы білім беретін мектептерді ағымдағы күтіп-ұстауға және шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорындарда орта білім беруге мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыруға бөлінетін бюджет қаражатының жиынтық көлемінің кемінде екі пайызы мөлшерінде қаржылай және материалдық көмек көрсетуге қаражат жұмсайды;
17) ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әдістемелік кабинеттердің материалдық-техникалық базасын қамтамасыз етеді;
18) қолданыстағы заңнамаға сәйкес ауданның, облыстық маңызы бар қаланың білім беру ұйымдарының педагогтері мен басшыларын аттестаттауды ұйымдастырады;
19) бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылатын мемлекеттік білім беру ұйымдарының кадрларын қайта даярлауға және қызметкерлерінің біліктілігін арттыру жөніндегі жоспарды қалыптастырады;
20) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдарының, орта білім беру ұйымдарының білім алушылары мен тәрбиеленушілеріне медициналық қызмет көрсетуді ұйымдастырады;
21) мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуды қамтамасыз етеді;
22) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен білім алушылар мен тәрбиеленушілердің жекелеген санаттарын тегін және жеңілдікпен тамақтандыруды ұйымдастыру;
23) тиісті кентте, ауылда, ауылдық округте мектеп болмаған жағдайда білім алушыларды жақын жердегі мектепке дейін тегін алып баруды және одан алып қайтуды ұйымдастырады;
24) аудандардағы, облыстық маңызы бар қалалардағы мемлекеттік білім беру ұйымдарын кадрлармен қамтамасыз етуді жүзеге асырады;
25) аудандарда, облыстық маңызы бар қалаларда орналасқан білім беру ұйымдарының психологиялық қызметінің жұмысын үйлестіруді қамтамасыз етеді;

26) выдают разрешения на обучение в форме экстерната в организациях основного среднего, общего среднего образования;
27) оказывают содействие попечительским советам;
28) оказывают государственные услуги в сфере образования;
29) осуществляют в установленном порядке государственное обеспечение детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей;
30) оказывают организациям дошкольного воспитания и обучения, семьям необходимую методическую и консультативную помощь;
31) создают в организациях образования, в том числе расположенных в районах и городах областного значения специальные условия для получения образования лицами (детьми) с особыми образовательными потребностями;
32) координируют вопросы по системе оплаты труда работников организаций образования района и города областного значения;
33) вносят и утверждают на согласование в управления образования областей структуру отдела образования района, города областного значения;
34) согласовывают тарификационные списки, штатное расписание, рабочие учебные планы государственных организаций образования (дошкольное воспитание и обучение, начальное, основное среднее, общее среднее образование, дополнительное образование), а также численность классов-комплектов организаций среднего образования, исходя из потребности соответствующего микроучастка района, города областного значения;
35) привлекают к дисциплинарной ответственности первых руководителей государственных организаций образования;
36) обеспечивают и несут ответственность за качественное составление и представление в управление образования области бюджетной заявки для обеспечения реализации функций, возложенных настоящим приказом.
37) осуществляют в интересах местного государственного управления в области образования иные функций, возлагаемые законодательством Республики Казахстан;

26) негізгі орта, жалпы орта білім беру ұйымдарында экстернат нысанында оқытуға рұқсат беру;
27) қамқоршылық кеңестерге жәрдем көрсету;
28) білім беру саласында мемлекеттік қызметтер көрсетеді;
29) жетім балаларды, ата-анаcының қамқорлығынсыз қалған балаларды белгіленген тәртіппен мемлекеттік қамтамасыз етуді жүзеге асырады;
30) мектепке дейінгі тәрбие және оқыту ұйымдарына және отбасыларына қажетті әдістемелік және консультациялық көмек көрсетеді;
31) білім беру ұйымдарында, оның ішінде аудандар, облыстық маңызы бар қалаларда орналасқан ұйымдарда ерекше білім берілуіне қажеттілігі бар адамдардың (балалардың) білім алуы үшін арнайы жағдайлар жасайды;
32) ауданның және облыстық маңызы бар қаланың білім беру ұйымдары қызметкерлерінің еңбегіне ақы төлеу жүйесі жөніндегі мәселелерді үйлестіреді;
33) облыстардың білім басқармаларына ауданның, облыстық маңызы бар қаланың білім бөлімінің құрылымын келісуге енгізеді және бекітеді;
34) ауданның, облыстық маңызы бар қаланың тиісті шағын учаскесінің қажеттілігін негізге ала отырып, мемлекеттік білім беру ұйымдарының тарификациялық тізімдерін, штат кестесін, жұмыс оқу жоспарларын (мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру, қосымша білім беру), сондай-ақ орта білім беру ұйымдарының сынып-жиынтықтарының санын келіседі;
35) мемлекеттік білім беру ұйымдарының бірінші басшыларын тәртіптік жауапкершілікке тартады;
36) осы бұйрықпен жүктелген функцияларды іске асыруды қамтамасыз ету үшін бюджеттік өтінімді сапалы жасауды және облыстың білім басқармасына ұсынуды қамтамасыз етеді және жауапты болады;
37) білім беру саласындағы жергілікті мемлекеттік басқару мүддесінде Қазақстан Республикасының заңнамасымен жүктелетін өзге де функцияларды жүзеге асырады.