Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне атқарушылық іс жүргізуді жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2026 жылғы 24 маусымдағы № 325-VIII ҚРЗ
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы Заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 1999 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (ерекше бөлім):
1) 740-баптың 1-тармағының үшінші бөлігі мынадай мазмұндағы 1-2) тармақшамен толықтырылсын:
"1-2) алименттерді (кәмелетке толмаған балаларды және еңбекке жарамсыз адамдарды күтіп-бағуға арналған ақшаны) есепке жатқызуға арналған банктік шоттардағы ақшаға;";
2) 741-баптың екінші бөлігі мынадай мазмұндағы 1-2) тармақшамен толықтырылсын:
"1-2) алименттерді (кәмелетке толмаған балаларды және еңбекке жарамсыз адамдарды күтіп-бағуға арналған ақшаны) есепке жатқызуға арналған банктік шоттардағы ақшаға;".
2. 2011 жылғы 26 желтоқсандағы "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне:
18-бап "ортақ мүлікті бөлуге" деген сөздерден кейін ", кәмелетке толмаған балаларды тәрбиелеуге, білім беруге, тұрғылықты жеріне" деген сөздермен толықтырылсын.
3. 2015 жылғы 31 қазандағы Қазақстан Республикасының Азаматтық процестік кодексіне:
1) 155-баптың екінші бөлігі мынадай мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырылсын:
"Атқарушылық құжаттардың орындалуын қамтамасыз ету саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруды және осы саладағы қызметті мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті органның жеке сот орындаушысы лицензиясының қолданысын тоқтата тұру немесе оны лицензиясынан айыру туралы даулы құқықтық актісінің қолданысын тоқтата тұру түріндегі талап қоюды қамтамасыз ету жөніндегі шараларды қабылдауға жол берілмейді.";
2) 156-баптың бірінші бөлігінде:
1) тармақшаның екінші абзацы "әлеуметтік төлемдерге" деген сөздерден кейін ", алименттерге (кәмелетке толмаған балаларды және еңбекке жарамсыз адамдарды күтіп-бағуға арналған ақшаға)" деген сөздермен толықтырылсын;
5) тармақша "туралы құқықтық актіні" деген сөздерден кейін ", атқарушылық құжаттардың орындалуын қамтамасыз ету саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруды және осы саладағы қызметті мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті органның жеке сот орындаушысы лицензиясының қолданысын тоқтата тұру немесе оны лицензиясынан айыру туралы құқықтық актісін" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 241-баптың төртінші бөлігінің бірінші абзацындағы "үш" деген сөз "бес" деген сөзбен ауыстырылсын;

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования исполнительного производства
Закон Республики Казахстан от 24 июня 2026 года № 325-VIII ЗРК
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. ст. 2.
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (особенная часть) от 1 июля 1999 года:
1) часть третью пункта 1 статьи 740 дополнить подпунктом 1-2) следующего содержания:
"1-2) на деньги, находящиеся на банковских счетах, предназначенных для зачисления алиментов (денег, предназначенных на содержание несовершеннолетних детей и нетрудоспособных лиц);";
2) часть вторую статьи 741 дополнить подпунктом 1-2) следующего содержания:
"1-2) на деньги, находящиеся на банковских счетах, предназначенных для зачисления алиментов (денег, предназначенных на содержание несовершеннолетних детей и нетрудоспособных лиц);".
2. В Кодекс Республики Казахстан от 26 декабря 2011 года "О браке (супружестве) и семье":
статью 18 после слов "общего имущества," дополнить словами "воспитания, образования, места жительства несовершеннолетних детей,".
3. В Гражданский процессуальный кодекс Республики Казахстан от 31 октября 2015 года:
1) часть вторую статьи 155 дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"Не допускается принятие мер по обеспечению иска в виде приостановления действия оспариваемого правового акта уполномоченного органа, осуществляющего реализацию государственной политики и государственное регулирование деятельности в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов, о приостановлении действия лицензии или лишении лицензии частного судебного исполнителя.";
2) в части первой статьи 156:
абзац второй подпункта 1) после слов "и (или) Государственного фонда социального страхования," дополнить словами "алименты (деньги, предназначенные на содержание несовершеннолетних детей и нетрудоспособных лиц),";
подпункт 5) после слов "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" дополнить словами ", правового акта уполномоченного органа, осуществляющего реализацию государственной политики и государственное регулирование деятельности в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов, о приостановлении действия лицензии или лишении лицензии частного судебного исполнителя";
3) в абзаце первом части четвертой статьи 241 слово "трех" заменить словом "пяти";

4) 252-1-баптың бесінші бөлігінің бірінші абзацы "Салық органының" деген сөздерден кейін "Қазақстан Республикасынан шығуды уақытша шектеумен байланысты әрекеттерді қабылдау туралы" деген сөздермен толықтырылсын;
5) 253-баптың 5-1-бөлігі алып тасталсын.
4. 2020 жылғы 29 маусымдағы Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексіне:
1) 107-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацы "эксаумақтық соттылықты" деген сөздерден кейін "талап қоюды берген кезде бір рет" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 136-баптың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Мемлекеттік не жеке сот орындаушысының атқарушылық құжаттарды орындау жөніндегі әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) немесе осындай әрекеттер жасаудан бас тартуға талап қою "Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес атқарушылық құжаттардың орындалуын қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті органның аумақтық органының не оның бөлімінің немесе жеке сот орындаушыларының өңірлік палатасының не жеке сот орындаушысының шешімі алынған күннен бастап он жұмыс күні ішінде сотқа беріледі.";
3) 143-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацы "шешіміне" деген сөзден кейін ", заңға тәуелді нормативтік құқықтық актінің (оның ережелерінің) заңдылығына" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 167-2-баптың екінші бөлігі "істі" деген сөзден кейін "сот отырысында талқылауға тағайындалған күнінен бастап" деген сөздермен толықтырылсын.
5. "Әділет органдары туралы" 2002 жылғы 18 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
14-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) жоспарлы немесе жоспардан тыс тексерудің қорытындысы бойынша жеке сот орындаушыларына қатысты;";
2-тармақ "(лауазымды адамға)" деген сөздерден кейін ", Жеке сот орындаушыларының республикалық палатасына не жеке сот орындаушыларының өңірлік палатасына, жеке сот орындаушысына" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақтың бірінші бөлігі "лауазымды адамы" деген сөздерден кейін ", Жеке сот орындаушыларының республикалық палатасы не жеке сот орындаушыларының өңірлік палатасы, жеке сот орындаушысы" деген сөздермен толықтырылсын.
6. "Атқарушылық iс жүргiзу және сот орындаушыларының мәртебесi туралы" 2010 жылғы 2 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 1-2) тармақшамен толықтырылсын:
"1-2) аумақтық органның қаулысы – мәжбүрлеп орындатудың қамтамасыз ету шаралары мен өзге де шараларының күшін жою үшін қалыптастырылатын, аумақтық органның уәкілетті адамы қағаз жеткізгіште қол қойған не атқарушылық іс жүргізудің мемлекеттік автоматтандырылған цифрлық жүйесінде оның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған процестік құжат;";

4) абзац первый части пятой статьи 252-1 после слов "налогового органа" дополнить словами "о принятии действий, связанных с временным ограничением на выезд из Республики Казахстан";
5) часть 5-1 статьи 253 исключить.
4. В Административный процедурно-процессуальный кодекс Республики Казахстан от 29 июня 2020 года:
1)  абзац второй части первой статьи 107 после слов "экстерриториальную подсудность" дополнить словами "единожды при подаче иска";
2) часть четвертую статьи 136 изложить в следующей редакции:
"4. Иск на действия (бездействие) государственного либо частного судебного исполнителя по исполнению исполнительных документов или отказ в совершении таких действий подается в суд в течение десяти рабочих дней со дня получения решения территориального органа уполномоченного органа по обеспечению исполнения исполнительных документов либо его отдела или региональной палаты частных судебных исполнителей либо частного судебного исполнителя в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей".";
3) абзац второй части первой статьи 143 после слов "на итоги государственных закупок," дополнить словами "законности подзаконного нормативного правового акта (его положений),";
4) часть вторую статьи 167-2 дополнить словами "со дня назначения его к разбирательству в судебном заседании".
5. В Закон Республики Казахстан от 18 марта 2002 года "Об органах юстиции":
в статье 14:
пункт 1 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) в отношении частных судебных исполнителей по итогам плановой или внеплановой проверки;";
пункт 2 дополнить словами ", Республиканскую палату частных судебных исполнителей либо региональную палату частных судебных исполнителей, частному судебному исполнителю";
часть первую пункта 3 после слов "вышестоящего органа" дополнить словами ", Республиканской палатой частных судебных исполнителей либо региональной палатой частных судебных исполнителей, частным судебным исполнителем".
6. В Закон Республики Казахстан от 2 апреля 2010 года "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей":
1) статью 1 дополнить подпунктом 1-2) следующего содержания:
"1-2) постановление территориального органа – процессуальный документ, формируемый для отмены обеспечительных и иных мер принудительного исполнения, подписанный на бумажном носителе уполномоченным лицом территориального органа либо удостоверенный посредством его электронной цифровой подписи в государственной автоматизированной цифровой системе исполнительного производства;";

2) 2-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"2-бап. Атқарушылық іс жүргізудің негізгі мақсаты мен міндеті
1. Атқарушылық іс жүргізудің негізгі мақсаты – сот төрелігін іске асыру кезінде қабылданған сот актілерін, өзге органдар мен уәкілетті тұлғалардың актілерін мәжбүрлеп орындату арқылы жеке және заңды тұлғалардың бұзылған құқықтарын, мемлекет мүдделерін қалпына келтіру.
2. Атқарушылық іс жүргізудің негізгі міндеті – атқарушылық құжаттарды мәжбүрлеп орындатуға бағытталған шараларды міндетті түрде және уақтылы қабылдау.";
3) 10-баптың 4-тармағында:
бірінші бөлік "қаулысымен" деген сөзден кейін ", оның ішінде сот актісінің, прокурордың наразылығының немесе қаулысының негізінде" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөліктегі "немесе прокурордың наразылығының" деген сөздер ", прокурордың наразылығының немесе қаулысының" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы Заңның 48-бабы 6-тармағының 2) тармақшасында көзделген жағдайларда сот орындаушысының атқарушылық құжаттың орындалуын қамтамасыз ету және мәжбүрлеп орындатудың өзге де шараларын қабылдау жөніндегі қаулысының күші аумақтық органның қаулысымен жойылуы мүмкін.";
4) 10-1-бапта:
1-тармақтағы "жиырма" деген сөз "қырық" деген сөзбен ауыстырылсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Аумақтық органның қаулысы мен оңайлатылған іс жүргізу бойынша шығарылған қаулының сот орындаушысының қаулысымен мəні бірдей болады.";
5) 11-баптың 1-1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-1. Осы баптың 1-тармағының 4) тармақшасында көзделген атқарушылық құжаттарды, дереу орындалуға тиіс, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 470-бабының үшінші бөлігіне немесе Қазақстан Республикасы Азаматтық процестік кодексінің 241-бабы екінші бөлігінің екінші абзацына сәйкес шығарылған атқарушылық құжаттарды қоспағанда, атқарушылық құжаттар сот актісі заңды күшіне енгеннен кейін немесе өзге органдар мен уәкілетті тұлғалар осы құжаттарды шығарған, олардан үзінді көшірме берген не оларды берген кезден бастап бес жұмыс күнінен соң мәжбүрлеп орындатуға ұсынылуы мүмкін.";
6) 16-баптың 1-тармағында:
"қатысуға" деген сөзден кейін ", атқарушылық әрекеттердің барысын аудио-, фото- және бейнетіркеп-белгілеу техникалық құралдарын пайдаланып тіркеп-белгілеуге" деген сөздермен толықтырылсын;
"бітімгершілік келісімді бекіту туралы өтінішпен" деген сөздер "бітімгершілік келісімді немесе дауды (жанжалды) медиация тәртібімен реттеу туралы келісімді бекіту туралы өтінішхатпен" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 19-баптың 2-тармағының 5) тармақшасы "бітімгершілік келісім" деген сөздерден кейін "немесе дауды (жанжалды) медиация тәртібімен реттеу туралы келісім" деген сөздермен толықтырылсын;

2) статью 2 изложить в следующей редакции:
"Статья 2. Основные цель и задача исполнительного производства
1. Основной целью исполнительного производства является восстановление нарушенных прав физических и юридических лиц, интересов государства путем принудительного исполнения судебных актов, принятых при отправлении правосудия, актов иных органов и уполномоченных лиц.
2. Основной задачей исполнительного производства является обязательное и своевременное принятие мер, направленных на принудительное исполнение исполнительных документов.";
3) в пункте 4 статьи 10:
часть первую дополнить словами ", в том числе на основании судебного акта, протеста или постановления прокурора";
в части второй слова "или протеста" заменить словами ", протеста или постановления";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Постановление судебного исполнителя по обеспечению исполнения исполнительного документа и принятию иных мер принудительного исполнения может быть отменено постановлением территориального органа в случаях, предусмотренных подпунктом 2) пункта 6 статьи 48 настоящего Закона.";
4) в статье 10-1:
в пункте 1 слово "двадцати" заменить словом "сорока";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Постановление территориального органа и постановление, вынесенное в упрощенном производстве, равнозначны постановлению судебного исполнителя.";
5) пункт 1-1 статьи 11 изложить в следующей редакции:
"1-1. Исполнительные документы могут быть предъявлены к принудительному исполнению не ранее пяти рабочих дней после вступления судебного акта в законную силу или с момента их вынесения, выписки либо выдачи иными органами и уполномоченными лицами, за исключением исполнительных документов, предусмотренных подпунктом 4) пункта 1 настоящей статьи, исполнительных документов, подлежащих немедленному исполнению, а также вынесенных в соответствии с частью третьей статьи 470 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан или абзацем вторым части второй статьи 241 Гражданского процессуального кодекса Республики Казахстан.";
6) в пункте 1 статьи 16:
после слов "совершении исполнительных действий," дополнить словами "фиксировать ход исполнительных действий с использованием технических средств аудио-, фото- и видеофиксации,";
слова "заявлением об утверждении мирового соглашения" заменить словами "ходатайством об утверждении мирового соглашения или соглашения об урегулировании спора (конфликта) в порядке медиации";
7) подпункт 5) пункта 2 статьи 19 дополнить словами "или соглашения об урегулировании спора (конфликта) в порядке медиации";

8) 20-баптың 2-тармағында:
бірінші сөйлемдегі "Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты аппаратының" деген сөздер "сот әкімшілігі саласындағы уәкілетті органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші сөйлемдегі "берушінің мүдделеріне қайшы келетін адамдарға осы іс бойынша заң көмегін көрсетіп жатса немесе бұрын көрсеткен болса" деген сөздер "етушінің мүдделеріне қайшы келетін адамдарға осы іс бойынша заң көмегін көрсетіп жатса немесе бұрын көрсеткен болса, медиация рәсімін жүргізсе" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 23-бапта:
тақырып "не осындай іс жүргізудегі міндетті бейнетіркеп-белгілеу" деген сөздермен толықтырылсын;
1-тармақ "қатысуымен" деген сөзден кейін "не міндетті бейнетіркеп-белгілеу арқылы" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақтың екінші бөлігіндегі "куәгерлер сот орындаушысының бастамасы бойынша қатысуы" деген сөздер "сот орындаушысының бастамасы бойынша куәгерлер қатысуы не міндетті бейнетіркеп-белгілеу пайдаланылуы" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 9 және 10-тармақтармен толықтырылсын:
"9. Осы баптың 2-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген жағдайларды қоспағанда, куәгерлерді тарту мүмкін болмаған жағдайда, сот орындаушысы бейнетіркеп-белгілеу техникалық құралдарын пайдаланып, атқарушылық әрекеттердің барысын тіркеп-белгілейді.
10. Бейнетіркеп-белгілеу жүргізілетін атқарушылық әрекеттер басталар алдында сот орындаушысы атқарушылық әрекеттерге қатысушыларға бұл туралы хабарлайды.";
10) 33-баптың 4-тармағының 2) тармақшасындағы "мерзімдік өндіріп алулар" деген сөздер "мерзімдік төлемдерді өндіріп алу" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 36-бапта:
1-тармақта:
екінші және үшінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
"Борышкерлердің бірыңғай тізілімі атқарушылық іс жүргізудің мемлекеттік автоматтандырылған цифрлық жүйесі арқылы қалыптастырылады және жүргізіледі.
Мерзімдік төлемдерді өндіріп алу туралы, баламен қарым-қатынас тәртібі туралы, сондай-ақ талап қоюды қамтамасыз ету шараларын қабылдау мен олардың күшін жою туралы атқарушылық құжаттарды қоспағанда, сот орындаушысы Борышкерлердің бірыңғай тізіліміне енгізуге арналған мәліметтерді атқарушылық іс жүргізу қозғалғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде жібереді.";
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Борышкерлердің бірыңғай тізіліміне мерзімдік төлемдерді өндіріп алу туралы атқарушылық құжаттар бойынша мәліметтер – үш айдан астам берешек болған кезде, баламен қарым-қатынас тәртібі туралы атқарушылық құжаттар бойынша мәліметтер атқарушылық құжаттың талаптары дәлелді себепсіз қатарынан екі реттен артық орындалмаған кезде енгізіледі.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

8) в пункте 2 статьи 20:
в предложении первом слова "аппарата Верховного Суда Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченного органа в сфере судебного администрирования";
предложение второе после слов "интересам представляемого," дополнить словами "проводило процедуру медиации,";
9) в статье 23:
заголовок после слов "Участие понятых" дополнить словами "либо обязательная видеофиксация";
пункт 1 дополнить словами "либо с обязательной видеофиксацией";
часть вторую пункта 2 после слов "Присутствие понятых" дополнить словами "либо использование обязательной видеофиксации";
дополнить пунктами 9 и 10 следующего содержания:
"9. В случае отсутствия возможности привлечения понятых, за исключением случаев, предусмотренных подпунктами 1) и 2) пункта 2 настоящей статьи, судебный исполнитель фиксирует ход исполнительных действий с использованием технических средств видеофиксации.
10. Перед началом исполнительных действий, по которым ведется видеофиксация, судебный исполнитель объявляет об этом участникам исполнительных действий.";
10) в подпункте 2) пункта 4 статьи 33 слова "периодических взысканиях" заменить словами "взыскании периодических платежей";
11) в статье 36:
в пункте 1:
части вторую и третью изложить в следующей редакции:
"Единый реестр должников формируется и ведется посредством государственной автоматизированной цифровой системы исполнительного производства.
Сведения для включения в Единый реестр должников направляются судебным исполнителем в течение трех рабочих дней после возбуждения исполнительного производства, за исключением исполнительных документов о взыскании периодических платежей, о порядке общения с ребенком, а также о принятии и отмене мер обеспечения иска.";
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Сведения в Единый реестр должников по исполнительным документам о взыскании периодических платежей включаются при наличии задолженности более трех месяцев, по исполнительным документам о порядке общения с ребенком – при неисполнении требований исполнительного документа без уважительных причин более двух раз подряд.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:

"3. Борышкерлердің бірыңғай тізілімінен борышкерді алып тастау мынадай жағдайларда жүргізіледі:
1) осы Заңның 47-бабында көзделген негіздер бойынша атқарушылық іс жүргізудің тоқтатылуы;
2) мерзімдік төлемдерді өндіріп алу туралы атқарушылық құжат бойынша берешектің болмауы;
3) борышкердің баламен қарым-қатынас тәртібі туралы атқарушылық құжаттың талаптарын орындауы (қатарынан екі және одан көп рет);
4) ол атқарушылық құжаттың талаптарын орындаған кезде осы Заңның 48-бабында көзделген негіздер бойынша атқарушылық іс жүргізудің аяқталуы;
5) атқарушылық құжат осы Заңның 48-бабында көзделген негіздер бойынша қайтарылғаннан кейін оны осы Заңның 11-бабында көзделген мәжбүрлеп орындатуға ұсыну мерзімінің өтуі.
Сот орындаушысы осы Заңның 48-бабында көзделген негіздер бойынша аяқталған атқарушылық іс жүргізулер жөніндегі атқарушылық құжат талаптарының орындалғаны туралы мәліметтерді алған кезде Борышкерлердің бірыңғай тізілімінен борышкерді алып тастау үшін тиісті ақпаратты үш жұмыс күні ішінде уәкілетті органға жібереді.
Борышкерлердің бірыңғай тізілімін жүргізу тәртібін уәкілетті орган айқындайды.";
12) 37-бапта:
3-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Мемлекеттік сот орындаушысы атқарушылық іс жүргізуді өзіне сот немесе басқа орган (лауазымды адам) жіберген атқарушылық құжаттың негізінде қозғайды.";
4-тармақтың төртінші бөлігіндегі ", сондай-ақ атқарушылық іс жүргізудің мемлекеттік автоматтандырылған ақпараттық жүйесі арқылы тексеру жолымен борышкерге қатысты өзге де атқарушылық іс жүргізудің бар-жоғын анықтайды, олар анықталған жағдайда өндіріп алушыға хабарлайды және осы Заңға сәйкес оның талаптарын қанағаттандырудың кезектілік тәртібін түсіндіреді" деген сөздер алып тасталсын;
13) 39-бапта:
1-тармақтағы "Мерзімді өндіріп алу" деген сөздер "Мерзімдік төлемдерді өндіріп алу, баламен қарым-қатынас тәртібі" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтың 2) тармақшасындағы "берілген уақыт кірмейді." деген сөздер "берілген;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 3), 4) және 5) тармақшалармен толықтырылсын:
"3) сот орындаушысының әрекетіне (әрекетсіздігіне) немесе осындай әрекеттер жасаудан бас тартуына сот тәртібімен шағым жасалған;
4) сот орындаушысының ұсынуын (өтінішхатын) сот қарауға қабылдаған;
5) сот орындаушысы борышкердің өндіріп алуды қолдануға болатын мүлкі болмаған кезде оның жалақысына және өзге де кіріс түрлеріне өндіріп алуды қолданған уақыт кірмейді.";
14) 42-баптың бірінші бөлігінде:
8) тармақша "уәкілетті орган" деген сөздерден кейін "борышкерге қатысты" деген сөздермен толықтырылсын;
9) және 9-1) тармақшалар "сот", "уәкілетті орган" деген сөздерден кейін "борышкерлер болып саналатын" деген сөздермен толықтырылсын;
10) тармақша "егер" деген сөзден кейін "борышкер болып саналатын" деген сөздермен толықтырылсын;
10-1) тармақша "режиміндегі" деген сөзден кейін "және борышкер болып саналатын" деген сөздермен толықтырылсын;

"3. Исключение должника из Единого реестра должников производится в случаях:
1) прекращения исполнительного производства по основаниям, предусмотренным статьей 47 настоящего Закона;
2) отсутствия задолженности по исполнительному документу о взыскании периодических платежей;
3) исполнения (два и более раза подряд) должником требований исполнительного документа о порядке общения с ребенком;
4) окончания исполнительного производства по основаниям, предусмотренным статьей 48 настоящего Закона, при исполнении им требований исполнительного документа;
5) истечения срока предъявления исполнительного документа к принудительному исполнению, предусмотренного статьей 11 настоящего Закона, после его возвращения по основаниям, предусмотренным статьей 48 настоящего Закона.
При получении сведений об исполнении требований исполнительного документа по оконченным исполнительным производствам по основаниям, предусмотренным статьей 48 настоящего Закона, судебный исполнитель в течение трех рабочих дней направляет в уполномоченный орган соответствующую информацию для исключения должника из Единого реестра должников.
Порядок ведения Единого реестра должников определяется уполномоченным органом.";
12) в статье 37:
часть первую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3.  Государственный судебный исполнитель возбуждает исполнительное производство на основании исполнительного документа, направленного ему судом или другим органом (должностным лицом).";
в части четвертой пункта 4 слова ", а также путем проверки посредством государственной автоматизированной цифровой системы исполнительного производства выявляет наличие иных исполнительных производств в отношении должника, в случае их выявления извещает взыскателя и разъясняет порядок очередности удовлетворения его требований согласно настоящему Закону" исключить;
13) в статье 39:
в пункте 1 слова "периодических взысканиях" заменить словами "взыскании периодических платежей, порядке общения с ребенком";
пункт 4 дополнить подпунктами 3), 4) и 5) следующего содержания:
"3) действие (бездействие) судебного исполнителя или отказ в совершении таких действий обжалуется в судебном порядке;
4) судом принято к рассмотрению представление (ходатайство) судебного исполнителя;
5) судебным исполнителем обращено взыскание на заработную плату и иные виды доходов должника при отсутствии имущества, на которое возможно обратить взыскание.";
14) в части первой статьи 42:
подпункт 8) после слов "финансового рынка и финансовых организаций" дополнить словами "в отношении должника";
подпункты 9) и 9-1) дополнить словами ", являющихся должниками";
подпункт 10) после слов "к банку" дополнить словами ", являющемуся должником,";
подпункт 10-1) после слов "по управлению банком," дополнить словами "являющимся должником и";

15) 44-баптың 8) тармақшасындағы "тараптар медиация туралы шарт жасасқан" деген сөздер "атқарушылық іс жүргізу тараптары бітімгершілік келісімді бекіту немесе медиация туралы шарт жасасу туралы өтінішхатпен сотқа жүгінген" деген сөздермен ауыстырылсын;
16) 45-бапта:
тақырып және 1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"45-бап. Борышкерді, борышкер болып саналатын заңды тұлғаның басшысын (оның міндетін атқарушыны) іздестіру
1. Борышкердің болатын жері белгісіз болған, борышкер болып саналатын заңды тұлға тұрған жерінде немесе нақты мекенжайында, сондай-ақ оның мүлкі тіркелген не тұрған жерінде болмаған кезде сот орындаушысы ішкі істер органдары, экономикалық тергеп-тексеру қызметі арқылы борышкерге, борышкер болып саналатын заңды тұлғаның басшысына (оның міндетін атқарушыға) іздестіру жариялау туралы қаулымен атқарушылық құжат орындалатын жердегі прокуратура органдарына жүгінуге міндетті. Борышкерге, борышкер болып саналатын заңды тұлғаның басшысына (оның міндетін атқарушыға) іздестіру жарияланған және борышкердің өндіріп алуды қолдануға болатын мүлкі болмаған кезде атқарушылық іс жүргізу тоқтатыла тұрады.
Борышкердің, борышкер болып саналатын заңды тұлға басшысының (оның міндетін атқарушының) тұрған жері белгілі болған немесе борышкердің мүлкі анықталған кезде атқарушылық іс жүргізу қайта басталады.";
2-тармақта:
"Борышкерге" деген сөзден кейін ", борышкер болып саналатын заңды тұлғаның басшысына (оның міндетін атқарушыға)" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақ "Борышкерге" деген сөзден кейін ", борышкер болып саналатын заңды тұлғаның басшысына (оның міндетін атқарушыға)" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Сот орындаушысы борышкердің, борышкер болып саналатын заңды тұлға басшысының (оның міндетін атқарушының) тұрған жерін анықтаған не олар сот орындаушысына келген жағдайда сот орындаушысы оларды іздестіруді жүзеге асыратын органды хабардар етеді.";
17) 47-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 7-2) тармақшамен толықтырылсын:
"7-2) "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 176-бабына сәйкес алимент төлеу жөніндегі міндеттері тоқтатылса;";
2-тармақтың екінші бөлігінде:
бірінші сөйлем "шараларының" деген сөзден кейін ", оның ішінде осы атқарушылық құжат бойынша басқа сот орындаушылары қабылдаған шаралардың" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші сөйлемдегі "орындалуын қамтамасыз ету" деген сөздер "мәжбүрлеп орындату" деген сөздермен ауыстырылсын;
18) 48-баптың 6-тармағының 2) тармақшасы "жағдайларда" деген сөзден кейін "сот орындаушысының қаулысы не аумақтық органның қаулысы негізінде" деген сөздермен толықтырылсын;

15) в подпункте 8) статьи 44 слова "заключении сторонами" заменить словами "обращении сторонами исполнительного производства в суд с ходатайством об утверждении мирового соглашения или заключения";
16) в статье 45:
заголовок и пункт 1 изложить в следующей редакции:
"Статья 45. Розыск должника, руководителя (исполняющего его обязанности) юридического лица, являющегося должником
1. При неизвестности места пребывания должника, отсутствии юридического лица, являющегося должником, по месту нахождения или фактическому адресу, а также по месту регистрации либо нахождения его имущества судебный исполнитель обязан обратиться в органы прокуратуры по месту исполнения исполнительного документа с постановлением об объявлении розыска должника, руководителя (исполняющего его обязанности) юридического лица, являющегося должником, через органы внутренних дел, службу экономических расследований. При объявлении розыска должника, руководителя (исполняющего его обязанности) юридического лица, являющегося должником, и отсутствии за должником имущества, на которое можно обратить взыскание, исполнительное производство приостанавливается.
При установлении места нахождения должника, руководителя (исполняющего его обязанности) юридического лица, являющегося должником, или выявлении имущества должника исполнительное производство возобновляется.";
в пункте 2:
после слова "должника" дополнить словами ", руководителя (исполняющего его обязанности) юридического лица, являющегося должником,";
пункт 3 после слова "должника" дополнить словами ", руководителя (исполняющего его обязанности) юридического лица, являющегося должником,";
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. В случае установления судебным исполнителем места нахождения должника, руководителя (исполняющего его обязанности) юридического лица, являющегося должником, либо явки их к судебному исполнителю, судебный исполнитель уведомляет орган, осуществляющий их розыск.";
17) в статье 47:
пункт 1 дополнить подпунктом 7-2) следующего содержания:
"7-2) прекращены обязанности по уплате алиментов в соответствии со статьей 176 Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье";";
в части второй пункта 2:
предложение первое дополнить словами ", в том числе принятые другими судебными исполнителями по данному исполнительному документу";
в предложении втором слово "обеспечения" заменить словом "принудительного";
18) подпункт 2) пункта 6 статьи 48 дополнить словами ", на основании постановления судебного исполнителя либо постановления территориального органа";

19) 52-бапта:
4-тармақта:
1) тармақшаның бірінші бөлігі "сот орындаушысына" деген сөздерден кейін "борышкердің басқа әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жазасын өтеуі жағдайларын қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақшаның бірінші бөлігі "құжатты" деген сөзден кейін ", борышкердің басқа атқарушы округтің аумағында жазасын өтеуі жағдайларын қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Борышкердің басқа атқарушы округтің (әкімшілік-аумақтық бірліктің) аумағында жазасын өтеуі атқарушылық құжатты аумағы бойынша жіберуге негіз болып саналмайды. Бұл жағдайда жеке сот орындаушысы борышкердің жалақысынан және өзге де кірістерінен ұстап қалу туралы қаулыны тікелей жазасын өтеу орнына жібереді.";
20) 55-баптың 6-тармағы "Борышкердің" деген сөзден кейін ", борышкер болып саналатын заңды тұлға басшысының (оның міндетін атқарушының)" деген сөздермен толықтырылсын;
21) 58-бапта:
2-тармақтың екінші бөлігі мынадай мазмұндағы 1-2) тармақшамен толықтырылсын:
"1-2) алименттерді (кәмелетке толмаған балаларды және еңбекке жарамсыз адамдарды күтіп-бағуға арналған ақшаны) есепке жатқызуға арналған банктік шоттардағы ақшаға;";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Жеке сот орындаушысы лицензиясының қолданысы тоқтатыла тұрған немесе тоқтатылған не ол лицензиясынан айырылған, жеке сот орындаушысы Республикалық палата мүшелігінен шығарылған немесе басқа атқарушы округке ауыстырылған кезде атқарушылық іс жүргізу берілген жеке сот орындаушысы шығарылған инкассолық өкімді кері қайтарып алу туралы өкімді, атқарушылық құжатты өз іс жүргізуіне қабылдау туралы қаулыны атқарушылық іс жүргізудің мемлекеттік автоматтандырылған цифрлық жүйесі арқылы не қағаз жеткізгіште екінші деңгейдегі банктерге немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға жібереді және осы Заңда белгіленген тәртіппен жаңа инкассолық өкім шығарады.";
22) 59-баптың 4) тармақшасындағы "арызы бойынша жүргізіледі." деген сөздер "арызы бойынша;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) инкассолық өкімді орындау осы Заңның 58-бабының 2-тармағы немесе 95-бабының 1-тармағы талаптарының бұзылуына алып келетіні анықталған жағдайларда жүргізіледі.";
23) 62-баптың 3-тармағының екінші бөлігі мынадай мазмұндағы 1-2) тармақшамен толықтырылсын:
"1-2) алименттерді (кәмелетке толмаған балаларды және еңбекке жарамсыз адамдарды күтіп-бағуға арналған ақшаны) есепке жатқызуға арналған банктік шоттардағы ақшаға;";

19) в статье 52:
в пункте 4:
часть первую подпункта 1) после слов "новому месту его работы" дополнить словами ", за исключением случаев отбывания наказания должником на территории другой административно-территориальной единицы";
часть первую подпункта 2) после слов "по территориальности," дополнить словами "за исключением случаев отбывания наказания должником на территории другого исполнительного округа,";
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Отбывание наказания должником на территории другого исполнительного округа (административно-территориальной единицы) не является основанием для направления исполнительного документа по территориальности. В этом случае частный судебный исполнитель направляет постановление об удержании из заработной платы и иных доходов должника непосредственно по месту отбывания наказания.";
20) пункт 6 статьи 55 после слова "должника" дополнить словами ", руководителя (исполняющего его обязанности) юридического лица, являющегося должником,";
21) в статье 58:
часть вторую пункта 2 дополнить подпунктом 1-2) следующего содержания:
"1-2) деньги, находящиеся на банковских счетах, предназначенных для зачисления алиментов (денег, предназначенных на содержание несовершеннолетних детей и нетрудоспособных лиц);";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. При приостановлении или прекращении действия лицензии либо лишении лицензии частного судебного исполнителя, исключении частного судебного исполнителя из членов Республиканской палаты или переводе в другой исполнительный округ частный судебный исполнитель, которому передано исполнительное производство, посредством государственной автоматизированной цифровой системы исполнительного производства либо на бумажном носителе направляет в банки второго уровня или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, распоряжение об отзыве выставленного инкассового распоряжения, постановление о принятии к своему производству исполнительного документа и выставляет новое инкассовое распоряжение в порядке, установленном настоящим Законом.";
22) статью 59 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) если установлено, что исполнение инкассового распоряжения повлечет нарушение требований пункта 2 статьи 58 или пункта 1 статьи 95 настоящего Закона.";
23) часть вторую пункта 3 статьи 62 дополнить подпунктом 1-2) следующего содержания:
"1-2) деньги, находящиеся на банковских счетах, предназначенных для зачисления алиментов (денег, предназначенных на содержание несовершеннолетних детей и нетрудоспособных лиц);";

24) 80-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігіндегі "бес" деген сөз "он" деген сөзбен ауыстырылсын;
3-тармақта:
екінші бөлікте орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
мынадай мазмұндағы төртінші және бесінші бөліктермен толықтырылсын:
"Екі және одан көп қатысушы тең баға ұсынысын растаған жағдайда, электрондық аукцион оның жеңімпазы айқындалғанға дейін бағаны көтеру жағына көше отырып жалғастырылады.
Егер қатысушылардың ешқайсысы сауда-саттықтың алдын ала белгіленген қадамын қолдау арқылы мүліктің құнын өзгертетін белгіленген қадамды қолдамаса, аукцион өткізілмеді деп танылады.";
4-тармақта:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер:
1) жеңімпаз сатып алынған мүліктің құнын белгіленген мерзімде төлемесе;
2) қатысушының электрондық аукционға қатысуға құқығы болмаса, электрондық аукционға қатысушылардың кепілдік жарнасы қайтарылмайды.";
үшінші бөлік алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы төртінші және бесінші бөліктермен толықтырылсын:
"Егер жеңімпаз деп танылған электрондық аукционға қатысушы сатып алынған мүлік үшін ақыны осы тармақтың бірінші бөлігінде белгіленген мерзімде төлемеген болса, алдыңғы баға ұсынысын растаған тұлға жеңімпаз болып танылады.
Егер алдыңғы баға ұсынысын растаған қатысушы мүлікті өзі ұсынған бағаға сатып алудан бас тартса, ұсыныс аукционның алдыңғы екі қатысушысына ретімен жіберіледі. Электрондық аукционға қатысушылар мүлікті ұсынылған бағаға сатып алудан бас тартқан жағдайда, электрондық аукцион өткізілмеді деп танылады.";
5-тармақтағы "екінші және үшінші бөліктерінде" деген сөздер "екінші бөлігінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
25) 84-бап мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) қатысушылар мүлікті ұсынылған бағаға сатып алудан бас тартса;";
26) 85-баптың 1-тармағының бірінші сөйлеміндегі "Электрондық" деген сөз "Мүліктің құнын көтеруге не төмендетуге арналған электрондық" деген сөздермен ауыстырылсын;
27) 93-баптың 1-тармағы "мүлкі болмаған" деген сөздерден кейін "не мүлкіне өндіріп алуды қолдану мүмкін болмаған" деген сөздермен толықтырылсын;
28) 95-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Жұмысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемдерден, мүгедектігі бар адамдарға төленетін мемлекеттік жәрдемақылардан, еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнен төленуге тиесілі соманың жиырма бес пайызынан астамын ұстап қалуға болмайды.";
29) 98-баптың бірінші бөлігінің 12) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"12) алименттерді (кәмелетке толмаған балаларды және еңбекке жарамсыз адамдарды күтіп-бағуға арналған ақшаны);";

24) в статье 80:
в части первой пункта 1 слово "пяти" заменить словом "десяти";
в пункте 3:
в части второй слово "случах" заменить словом "случаях";
дополнить частями четвертой и пятой следующего содержания:
"В случае подтверждения равного ценового предложения двумя и более участниками электронный аукцион продолжается с переходом на повышение до определения победителя аукциона.
В случае, если никто из участников не поддержит установленный шаг изменения стоимости имущества путем поддержания заранее установленного шага торгов, аукцион признается несостоявшимся.";
в пункте 4:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Гарантийный взнос участников электронного аукциона не возвращается, если:
1) победитель в установленный срок не оплатил стоимость приобретенного имущества;
2) участник не имел права участвовать в электронном аукционе.";
часть третью исключить;
дополнить частями четвертой и пятой следующего содержания:
"Если участник электронного аукциона, признанный победителем, не произвел оплату за приобретенное имущество в срок, установленный частью первой настоящего пункта, победителем признается лицо, подтвердившее предыдущее ценовое предложение.
В случае, если участник, подтвердивший предыдущее ценовое предложение, отказался от приобретения имущества по предложенной им цене, предложение последовательно направляется двоим предшествующим участникам аукциона. В случае отказа участников электронного аукциона от приобретения имущества по предложенной цене электронный аукцион признается несостоявшимся.";
в пункте 5 слова "частями второй и третьей" заменить словами "частью второй";
25) статью 84 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) участники отказались приобрести имущество по предложенной цене;";
26) предложение первое пункта 1 статьи 85 после слов "При признании электронного аукциона" дополнить словами "на повышение либо на понижение стоимости имущества";
27) пункт 1 статьи 93 после слов "при отсутствии у должника имущества" дополнить словами "либо невозможности обращения взыскания на имущество";
28) статью 95 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Из социальных выплат по случаю потери работы, государственных пособий для лиц с инвалидностью, социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности не может быть удержано более двадцати пяти процентов от причитающейся к выплате суммы.";
29) подпункт 12) части первой статьи 98 изложить в следующей редакции:
"12) алименты (деньги, предназначенные на содержание несовершеннолетних детей и нетрудоспособных лиц);";

30) 100-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"100-бап. Борышкердің жұмыс орны мен кірістері туралы мәліметтер
Борышкермен еңбек қатынасында тұрған немесе борышкер олардан кіріс алатын тұлғалар сот орындаушысы тағайындаған мерзімде борышкердің жұмыс орны мен кірістері, атқарушылық құжатқа сәйкес ұстап қалудың жүргiзiлгенi және борышкердiң ақша сомалары мен мүлкiне өндiрiп алуды қолдану бойынша өндіріп алынған соманың өндiрiп алушыға жiберiлгенi, сондай-ақ борышкердiң жұмыстан шығарылғаны туралы, егер бұл жөнінде өздерiне белгiлi болса, оның жаңа жұмыс орны немесе тұрғылықты жерi туралы анық мәлiметтерді ұсынуға мiндеттi.
Интернет-платформалардың және (немесе) платформалық жұмыспен қамтудың мобильдік қосымшаларының операторлары, сондай-ақ ойын бизнесін ұйымдастырушылар (букмекерлік кеңселер) сот орындаушысының сұрау салуы бойынша интернет-платформаларды және (немесе) платформалық жұмыспен қамтудың мобильдік қосымшаларын пайдалана отырып, атқарушылық құжатты орындау үшін қажетті, қызметтерді көрсету немесе жұмыстарды орындау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын борышкердің кірістері туралы анық мәліметтерді ұсынуға міндетті.
Сот орындаушысының осы бапта көзделген талаптарын орындамау Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінде белгіленген жауаптылыққа алып келеді.";
31) мынадай мазмұндағы 102-1-баппен толықтырылсын:
"102-1-бап. Өндіріп алушыға алименттерді аудару
Өндіріп алушы алименттерді аудару үшін алименттерді (кәмелетке толмаған балаларды және еңбекке жарамсыз адамдарды күтіп-бағуға арналған ақшаны) есепке жатқызуға арналған банктік шоттың деректемелерін сот орындаушысына ұсынады.";
32) 106-баптың 2-тармағы бірінші бөлігінің бірінші сөйлемі "орындаушысы" деген сөзден кейін "өзі көрсеткен мерзімнен күнтізбелік он күн бұрын" деген сөздермен толықтырылсын;
33) 108-бапта:
1-тармақтың бірінші және екінші бөліктеріндегі "әкімшілік-аумақтық бірлік шегінде", "өзінің әкімшілік-аумақтық бірлігі шегінде" деген сөздер "Қазақстан Республикасының аумағында" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтағы "есептейді, содан кейiн олар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен" деген сөздер "есепке жатқызады, содан кейiн олар уәкілетті орган белгілеген тәртіппен және мерзімдерде" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Өндіріп алушыларға арналған ақшаны аударуды сот орындаушысы атқарушылық құжаттың талаптарына сәйкес жүзеге асырады.";
34) мынадай мазмұндағы 109-1-баппен толықтырылсын:
"109-1-бап. Ақшаны басқа сот орындаушыларындағы атқарушылық іс жүргізулер бойынша бөлу
Инкассолық өкім шығару арқылы өндіріп алынған ақшаны қоспағанда, өндіріп алынған ақшаны бөлер алдында сот орындаушысы атқарушылық іс жүргізудің мемлекеттік автоматтандырылған цифрлық жүйесі арқылы тексеру жолымен Қазақстан Республикасының аумағында борышкерге қатысты өзге де атқарушылық іс жүргізулердің болу-болмауын тексеруге міндетті.

30) статью 100 изложить в следующей редакции:
"Статья 100. Сведения о месте работы и доходах должника
Лица, с которыми должник состоит в трудовых отношениях или от которых он получает доходы, обязаны в назначенный судебным исполнителем срок представлять достоверные сведения о месте работы должника и его доходах, производстве удержаний согласно исполнительному документу и пересылке взысканной суммы взыскателю по обращению взыскания на денежные суммы и имущество должника, а также об увольнении должника, о его новом месте работы или жительства, если им об этом известно.
Операторы интернет-платформ и (или) мобильных приложений платформенной занятости, а также организаторы игорного бизнеса (букмекерские конторы) обязаны по запросу судебного исполнителя представлять достоверные сведения, необходимые для исполнения исполнительного документа, о доходах должника, осуществляющего деятельность по оказанию услуг или выполнению работ с использованием интернет-платформ и (или) мобильных приложений платформенной занятости.
Невыполнение требований судебного исполнителя, предусмотренных настоящей статьей, влечет ответственность, установленную Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях.";
31) дополнить статьей 102-1 следующего содержания:
"Статья 102-1. Перечисление алиментов взыскателю
Для перечисления алиментов взыскатель предоставляет судебному исполнителю реквизиты банковского счета, предназначенного для зачисления алиментов (денег, предназначенных на содержание несовершеннолетних детей и нетрудоспособных лиц).";
32) предложение первое части первой пункта 2 статьи 106 после слова "должника" дополнить словами "за десять календарных дней до указанного им срока";
33) в статье 108:
в частях первой и второй пункта 1 слова "в пределах административно-территориальной единицы", "в пределах своей административно-территориальной единицы" заменить словами "на территории Республики Казахстан";
в пункте 2 слова "установленном законодательством Республики Казахстан порядке" заменить словами "порядке и сроки, которые установлены уполномоченным органом";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Перечисление денег, предназначенных для взыскателей, осуществляется судебным исполнителем в соответствии с требованиями исполнительного документа.";
34) дополнить статьей 109-1 следующего содержания:
"Статья 109-1. Распределение денег по исполнительным производствам, находящимся у других судебных исполнителей
Перед распределением взысканных денег, за исключением денег, взысканных путем выставления инкассового распоряжения, судебный исполнитель обязан путем проверки посредством государственной автоматизированной цифровой системы исполнительного производства проверить наличие на территории Республики Казахстан иных исполнительных производств в отношении должника.

Талаптары сот орындаушысының іс жүргізуіндегі атқарушылық құжаттың талаптары алдында артықшылыққа ие атқарушылық іс жүргізулер не мұндай талаптардың осы Заңның 110, 111 және 112-баптарында көзделген бір кезектегі атқарушылық іс жүргізулерге жататыны анықталған жағдайда, ол сот орындаушыларына хабарлайды, атқарушылық құжаттың көшірмесін, берешектің қалдығы туралы мәліметтерді, өндіріп алынған ақшаны бөлу үшін банктік деректемелерді сұратады.
Сұрау салуды алған сот орындаушысы үш жұмыс күні ішінде қажетті құжаттарды (мәліметтерді) ұсына отырып, өндіріп алынған ақшаны бөлуге қосылуға құқылы.
Сот орындаушысы осы Заңға сәйкес оның талаптарын қанағаттандыру кезектілігінің тәртібін өндіріп алушыға түсіндіреді.
Өндіріліп алынған ақшаны өзге сот орындаушыларындағы атқарушылық іс жүргізулер бойынша бөлу, сондай-ақ олардың қызметіне ақы төлеуге арналған ақшаны бөлу уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен жүргізіледі.";
35) 114-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Борышкер атқарушылық әрекеттер жасау шығыстарын өндіріп алу туралы сот орындаушысының қаулысына дау айту туралы талап қоюмен әкімшілік сотқа жүгінуге құқылы.
Борышкердің атқарушылық әрекеттер жасау шығыстарын өндіріп алуды кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу, олардың мөлшерін азайту немесе оларды өндіріп алудан босату туралы талап қоюмен сотқа жүгінуі азаматтық сот ісін жүргізу тәртібімен жүзеге асырылады.";
36) 123-бапта:
4-тармақ "уәкілетті органның" деген сөздерден кейін "немесе оның аумақтық органының" деген сөздермен толықтырылсын;
6-тармақтың бірінші бөлігінде:
бірінші абзац "лицензиясынан айырылған" деген сөздерден кейін "немесе Республикалық палата мүшелігінен шығарылған" деген сөздермен толықтырылсын;
1) тармақша "немесе жеке сот орындаушысын мүшеліктен шығару туралы Республикалық палатаның шешімі" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөлік "лицензиясынан айырылған" деген сөздерден кейін "немесе Республикалық палата мүшелігінен шығарылған" деген сөздермен толықтырылсын;
37) 124-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Борышкер сот орындаушысының атқарушылық санкцияны өндіріп алу туралы қаулысына дау айту туралы талап қоюмен әкімшілік сотқа жүгінуге құқылы.
Борышкердің атқарушылық санкцияны өндіріп алуды кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу, оның мөлшерін азайту немесе атқарушылық санкцияны өндіріп алудан босату туралы талап қоюмен сотқа жүгінуі азаматтық сот ісін жүргізу тәртібімен жүзеге асырылады.";
38) 126-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 8-1) тармақшамен толықтырылсын:
"8-1) атқарушылық әрекеттердің жасалу барысын аудио-, фото- және бейнетіркеп-белгілеу техникалық құралдарын пайдаланып тіркеп-белгілеуге;";
2-тармақта:
3) тармақшадағы "арыздары мен өтiнiшхаттарын қарауға және олар бойынша қаулылар" деген сөздер "арыздарын, өтiнiшхаттарын қарауға және олар бойынша уәжді жауап ұсынуға, қажет болған кезде қаулы" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3-1) үйден шығарып жіберумен, үйге қоныстандырумен, үйді сүрумен байланысты атқарушылық құжаттарды орындау кезінде, сондай-ақ тізімдеме жасау, үй-жайды қарап-тексеру, құқық белгілейтін құжаттар мен мүлікті алып қою, мүлікті беру, тұрғынжайды, үй-жайлар мен қоймаларды ашу кезінде аудио-, фото- және бейнетіркеп-белгілеуді жүргізуге;";

В случае выявления исполнительных производств, требования по которым имеют преимущество либо которые относятся к исполнительным производствам одной очереди, предусмотренной статьями 110, 111 и 112 настоящего Закона, перед требованиями исполнительного документа, находящегося в производстве у судебного исполнителя, он извещает судебных исполнителей, запрашивает копию исполнительного документа, сведения об остатке задолженности, банковские реквизиты для распределения взысканных денег.
Судебный исполнитель, получивший запрос, в течение трех рабочих дней вправе присоединиться к распределению взысканных денег, представив необходимые документы (сведения).
Судебный исполнитель разъясняет взыскателю порядок очередности удовлетворения его требований в соответствии с настоящим Законом.
Распределение взысканных денег по исполнительным производствам, находящимся у иных судебных исполнителей, а также распределение денег для оплаты их деятельности производятся в порядке, определяемом уполномоченным органом.";
35) пункт 5 статьи 114 изложить в следующей редакции:
"5. Должник вправе обратиться в административный суд с иском об оспаривании постановления судебного исполнителя о взыскании расходов по совершению исполнительных действий.
Обращение должника в суд с иском об отсрочке или рассрочке взыскания расходов по совершению исполнительных действий, уменьшении их размера или освобождении от их взыскания осуществляется в порядке гражданского судопроизводства.";
36) в статье 123:
пункт 4 после слов "уполномоченного органа" дополнить словами "или его территориального органа";
в части первой пункта 6:
абзац первый после слов "лишили лицензии" дополнить словами "или исключили из членов Республиканской палаты";
подпункт 1) дополнить словами "или решение Республиканской палаты об исключении частного судебного исполнителя из членства";
часть вторую после слов "лишили лицензии" дополнить словами "или исключили из членов Республиканской палаты";
37) пункт 3 статьи 124 изложить в следующей редакции:
"3. Должник вправе обратиться в административный суд с иском об оспаривании постановления судебного исполнителя о взыскании исполнительской санкции.
Обращение должника в суд с иском об отсрочке или рассрочке взыскания исполнительской санкции, уменьшении ее размера или освобождении от взыскания исполнительской санкции осуществляется в порядке гражданского судопроизводства.";
38) в статье 126:
пункт 1 дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:
"8-1) фиксировать с использованием технических средств аудио-, фото- и видеофиксации ход совершения исполнительных действий;";
в пункте 2:
в подпункте 3) слова "и ходатайства сторон и выносить по ним постановления" заменить словами ", ходатайства сторон и представить по ним мотивированный ответ, выносить при необходимости постановление";
подпункт 3-1) изложить в следующей редакции:
"3-1) производить аудио-, фото- и видеофиксацию при исполнении исполнительных документов, связанных с выселением, вселением, сносом, а также при производстве описи, осмотре помещения, изъятии правоустанавливающих документов и имущества, передаче имущества, вскрытии жилища, помещений и хранилищ;";

39) 127-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"127-бап. Сот орындаушысының әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасау
Өндіріп алушы немесе борышкер мемлекеттік сот орындаушысының атқарушылық құжатты орындау жөніндегі әрекетіне (әрекетсіздігіне) немесе осындай әрекеттер жасаудан бас тартуына шағымды уәкілетті органның аумақтық органына не оның бөлімдеріне бере алады.
Жеке сот орындаушысының атқарушылық құжатты орындау жөніндегі әрекетіне (әрекетсіздігіне) немесе осындай әрекеттер жасаудан бас тартуына шағым әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын жеке сот орындаушысына не аумағы бойынша жеке сот орындаушыларының өңірлік палатасына берілуі мүмкін.
Уәкілетті органның аумақтық органының не жеке сот орындаушысының немесе жеке сот орындаушыларының өңірлік палатасының шешімі алынғаннан кейін мемлекеттік не жеке сот орындаушысының әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым Қазақстан Республикасының әкімшілік сот ісін жүргізу туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа беріледі.";
40) 140-баптың 2-тармағында:
4) тармақшадағы ", әскери қызметтен, прокуратура органдарынан, өзге де құқық қорғау органдарынан, Қазақстан Республикасының" деген сөздер "немесе әскери қызметтен, азаматтық қорғау органдарындағы қызметтен, Қазақстан Республикасының құқық қорғау және" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) тармақша "күшіне енген" деген сөздерден кейін "не уәкілетті органның лицензиядан айыру туралы шешімі шығарылған" деген сөздермен толықтырылсын;
41) мынадай мазмұндағы 141-2-баппен толықтырылсын:
"141-2-бап. Жеке сот орындаушысын аттестаттау
1. Жеке сот орындаушысын аттестаттау Қазақстан Республикасының атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы заңнамасын білу және практикада қолдану дағдыларының деңгейін бағалау мақсатында жүргізіледі.
2. Жеке сот орындаушысын аттестаттау үш жылда бір рет өткізіледі.
3. Жеке сот орындаушысын аттестаттау қорытындысы бойынша мынадай шешімдер қабылданады:
1) аттестатталды;
2) аттестатталған жоқ.
4. Аттестаттаудан өтпеген жеке сот орындаушысы біліктілігін арттыруға және қайта аттестаттаудан өтуге жіберілуге тиіс.
Жеке сот орындаушысын аттестаттаудан өткізу тәртібі мен шарттарын уәкілетті орган айқындайды.
5. Аттестаттауға дәлелді себепсіз қайта келмеген не қайта аттестаттаудан өтпеген жеке сот орындаушысы уәкілетті органның шешімі бойынша лицензиясынан айырылуға тиіс.";
42) 142-бап мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Жеке сот орындаушысы лицензиясының қолданысы тоқтатылған не осы Заңның 144-бабына сәйкес жеке сот орындаушысы лицензиясынан айырылған адамдар, сондай-ақ мемлекеттік немесе әскери қызметтен, құқық қорғау органдарынан немесе арнаулы мемлекеттік органдардан, азаматтық қорғау органдарындағы қызметтен теріс себептермен шығарылған адамдар жеке сот орындаушысы лицензиясын осы баптың 1-тармағында көзделген негіздер бойынша алады.";

39) статью 127 изложить в следующей редакции:
"Статья 127. Обжалование действия (бездействия) судебного исполнителя
Жалоба на действие (бездействие) государственного судебного исполнителя по исполнению исполнительного документа или отказ в совершении таких действий может быть подана взыскателем или должником в территориальный орган уполномоченного органа либо его отделы.
Жалоба на действие (бездействие) частного судебного исполнителя по исполнению исполнительного документа или отказ в совершении таких действий может быть подана частному судебному исполнителю, чьи действия (бездействие) обжалуются, либо в региональную палату частных судебных исполнителей по территориальности.
После получения решения территориального органа уполномоченного органа либо частного судебного исполнителя или региональной палаты частных судебных исполнителей жалоба на действие (бездействие) государственного либо частного судебного исполнителя подается в суд в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан об административном судопроизводстве.";
40) в пункте 2 статьи 140:
в подпункте 4) слова ", воинской службы, из органов прокуратуры, иных правоохранительных органов," заменить словами "или воинской службы, со службы в органах гражданской защиты, из правоохранительных и";
подпункт 8) дополнить словами "либо вынесения решения уполномоченного органа о лишении лицензии";
41) дополнить статьей 141-2 следующего содержания:
"Статья 141-2. Аттестация частного судебного исполнителя
1. Аттестация частного судебного исполнителя проводится с целью оценки уровня знаний и навыков практического применения законодательства Республики Казахстан об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей.
2. Аттестация частного судебного исполнителя проводится один раз в три года.
3. По итогам аттестации частного судебного исполнителя принимаются следующие решения:
1) аттестован;
2) не аттестован.
4. Частный судебный исполнитель, не прошедший аттестацию, подлежит направлению на повышение квалификации и прохождению повторной аттестации.
Порядок и условия проведения аттестации частного судебного исполнителя определяются уполномоченным органом.
5. Частный судебный исполнитель, не явившийся повторно на аттестацию без уважительных причин либо не прошедший повторную аттестацию, подлежит лишению лицензии по решению уполномоченного органа.";
42) статью 142 дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Лица, в отношении которых действие лицензии частного судебного исполнителя прекращено либо которые лишены лицензии частного судебного исполнителя в соответствии со статьей 144 настоящего Закона, а также лица, уволенные по отрицательным мотивам с государственной или воинской службы, из правоохранительных или специальных государственных органов, со службы в органах гражданской защиты, лицензию частного судебного исполнителя получают по основаниям, предусмотренным пунктом 1 настоящей статьи.";

43) 143-бапта:
2-тармақтың 6) тармақшасындағы "бұзғанда алты айға дейінгі мерзімге тоқтатыла тұрады." деген сөздер "бұзғанда;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
"8) жеке сот орындаушысы аумақтық органның заңдылықтың бұзылуын жою туралы ұсынуын қарамай қалдырғанда не онда көрсетiлген бұзушылықтарды жоюға қатысты шаралар қабылдамағанда, сол сияқты ұсынуға берілетін жауапты уақтылы ұсынбағанда алты айға дейінгі мерзімге тоқтатыла тұрады.";
8-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Жеке сот орындаушысы лицензиясының қолданысын тоқтата тұру туралы уәкілетті органның шешіміне дау айту бұл шешімнің қолданысын тоқтата тұрмайды.";
44) 144-бапта:
2-тармақта:
бірінші абзацта орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) жеке сот орындаушысы өз қызметіне ақы төлеу сомаларын уәкілетті орган белгілеген мөлшерден асыра өндіріп алған;";
7) тармақшадағы "жіберген жағдайларда уәкілетті органның талап қоюы бойынша сот тәртібімен жүзеге асырылады." деген сөздер "жіберген;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 8) және 9) тармақшалармен толықтырылсын:
"8) жеке сот орындаушысы қайта аттестаттаудан өтпеген;
9) жеке сот орындаушысы дәлелді себепсіз қайта аттестаттауға келмеген жағдайларда уәкілетті органның шешімімен жүзеге асырылады.";
6-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Жеке сот орындаушысын лицензиясынан айыру туралы уәкілетті органның шешіміне дау айту бұл шешімнің қолданысын тоқтата тұрмайды.";
45) 148-баптың 1-тармағында:
мынадай мазмұндағы 5-3) және 7-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"5-3) жоспарлы немесе жоспардан тыс тексеру жүргізу кезінде аумақтық органның не жеке сот орындаушыларының өңірлік палатасының сұрау салуы бойынша өндіріп алушылардың пайдасына өндіріліп алынған сомаларды сақтауға арналған ағымдағы шот бойынша ақша қалдығы мен қозғалысы туралы үзінді көшірмені, сондай-ақ ол бойынша түсініктерді ұсынуға;";
"7-2) жоспарлы немесе жоспардан тыс тексерудің қорытындысы бойынша онда көрсетілген заңдылықтың бұзылуын жою жөніндегі шараларды қабылдай отырып, аумақтық орган белгілеген мерзімдерде, бірақ күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей аумақтық органның заңдылықтың бұзылуын жою туралы ұсынуын қарауға;";
9-1) тармақшадағы "үш" деген сөз "екі" деген сөзбен ауыстырылсын;
46) 153-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"153-бап. Жеке сот орындаушысының кеңсесі
1. Жеке сот орындаушысының кеңсесі – жеке сот орындаушысының өз қызметін жүзеге асыратын тұрақты орын болып саналатын қызметтік үй-жайы.

43) в статье 143:
пункт 2 дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) оставления частным судебным исполнителем без рассмотрения представления территориального органа об устранении нарушений законности либо непринятия мер к устранению указанных в нем нарушений, а равно представления несвоевременного ответа на представление.";
пункт 8 дополнить частью второй следующего содержания:
"Оспаривание решения уполномоченного органа о приостановлении действия лицензии частного судебного исполнителя не приостанавливает действие данного решения.";
44) в статье 144:
в пункте 2:
в абзаце первом слова "в судебном порядке по иску уполномоченного органа" заменить словами "решением уполномоченного органа";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) взыскания частным судебным исполнителем сумм оплаты своей деятельности с завышением размеров, установленных уполномоченным органом;";
дополнить подпунктами 8) и 9) следующего содержания:
"8) непрохождения частным судебным исполнителем повторной аттестации;
9) неявки частного судебного исполнителя на повторную аттестацию без уважительных причин.";
пункт 6 дополнить частью второй следующего содержания:
"Оспаривание решения уполномоченного органа о лишении лицензии частного судебного исполнителя не приостанавливает действие данного решения.";
45) в пункте 1 статьи 148:
дополнить подпунктами 5-3) и 7-2) следующего содержания:
"5-3) представлять по запросу территориального органа либо региональной палаты частных судебных исполнителей при проведении плановой или внеплановой проверки выписку об остатке и движении денег по текущему счету, предназначенному для хранения взысканных сумм в пользу взыскателей, а также представлять пояснения по ней;";
"7-2)  рассмотреть представление территориального органа об устранении нарушений законности по итогам плановой или внеплановой проверки с принятием мер по устранению указанных в нем нарушений законности в сроки, установленные территориальным органом, но не позднее тридцати календарных дней;";
в подпункте 9-1) слово "три" заменить словом "два";
46) статью 153 изложить в следующей редакции:
"Статья 153. Контора частного судебного исполнителя
1. Контора частного судебного исполнителя – служебное помещение частного судебного исполнителя, которое является постоянным местом осуществления его деятельности.

2. Жеке сот орындаушысының кеңсесі сот орындаушысы қызметін жүзеге асыратын атқарушы округтің аумағында орналасуға тиіс.
3. Жеке сот орындаушысы қызметтік үй-жайының тұрған жеріне және жабдықталуына қойылатын талаптарды уәкілетті орган белгілейді.
4. Жеке сот орындаушысы кеңсенің тұрған жері, мекенжайының өзгергені туралы бес жұмыс күні ішінде өңірлік және Республикалық палаталарға хабарлайды.";
47) 153-1-баптың 3-тармағының бірінші бөлігіндегі "Республикалық палата" деген сөздер "уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
48) 156-баптың 1-1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-1. Мынадай адам:
заңда белгіленген тәртіппен әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп танылған адам;
заңда белгіленген тәртіппен жойылмаған немесе алынбаған сотталғандығы бар адам;
Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 35-бабы бірінші бөлігінің 3), 4), 9), 10) және 12) тармақтары немесе 36-бабы негізінде қылмыстық жауаптылықтан босатылған адам, осындай оқиғалар орын алғаннан кейін үш жыл бойы;
тағылымдамаға жіберілгенге дейін және жеке сот орындаушысының көмекшісі болып қабылданғанға дейін үш жыл ішінде әкімшілік сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтары үшін әкімшілік жаза қолданылған адам;
мемлекеттік немесе әскери қызметтен, құқық қорғау органдарынан немесе арнаулы мемлекеттік органдардан, азаматтық қорғау органдарындағы қызметтен теріс себептермен шығарылған адам қызметтен шығарылған күннен бастап бір жыл ішінде;
психикалық, мінез-құлықтық, оның ішінде психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынуға байланысты бұзылушылықтары (аурулары) бойынша психикалық денсаулық саласындағы медициналық көмек көрсететін ұйымдарда есепте тұрған адам жеке сот орындаушысының көмекшісі, тағылымдамашысы бола алмайды.";
49) 163-баптың 3-тармағы алып тасталсын;
50) 163-3-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Республикалық палатаның басқарма төрағасын сайлау баламалы негізде жүзеге асырылады.";
51) 164-баптың 3-тармағында:
үшінші бөліктің 5) тармақшасы "шеңберінде" деген сөзден кейін "Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Республикалық палата төрағасын сайлауды өткізудің күні мен уақыты туралы хабарлама сайлауды өткізу тағайындалған мерзімнен күнтізбелік он күн бұрын төралқа мүшелеріне жіберіледі.";
52) 167-бапта:
2) тармақша алып тасталсын;
4-1) тармақша "органнан" деген сөзден кейін "Республикалық палата төралқасының құрамына" деген сөздермен толықтырылсын;
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:

2. Контора частного судебного исполнителя должна находиться на территории исполнительного округа, на которой он осуществляет свою деятельность.
3. Требования к месту нахождения и оборудованию служебного помещения частного судебного исполнителя устанавливаются уполномоченным органом.
4. О месте нахождения конторы, об изменении ее адреса частный судебный исполнитель в течение пяти рабочих дней извещает региональную и Республиканскую палаты.";
47) в части первой пункта 3 статьи 153-1 слова "Республиканской палатой" заменить словами "уполномоченным органом";
48) пункт 1-1 статьи 156 изложить в следующей редакции:
"1-1. Помощником, стажером частного судебного исполнителя не может быть лицо:
признанное в установленном законом порядке недееспособным или ограниченно дееспособным;
имеющее не погашенную или не снятую в установленном законом порядке судимость;
освобожденное от уголовной ответственности на основании пунктов 3), 4), 9), 10) и 12) части первой статьи 35 или статьи 36 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан, в течение трех лет после наступления таких событий;
на которое в течение трех лет до допуска к стажировке и принятия в помощники частного судебного исполнителя за административные коррупционные правонарушения налагалось административное взыскание;
уволенное по отрицательным мотивам с государственной или воинской службы, из правоохранительных или специальных государственных органов, со службы в органах гражданской защиты, в течение одного года со дня увольнения;
состоящее на учете в организациях, оказывающих медицинскую помощь в области психического здоровья, по поводу психических, поведенческих расстройств (заболеваний), в том числе связанных с употреблением психоактивных веществ.";
49) пункт 3 статьи 163 исключить;
50) пункт 2 статьи 163-3 дополнить частью второй следующего содержания:
"Выборы председателя правления Республиканской палаты осуществляются на альтернативной основе.";
51) в пункте 3 статьи 164:
подпункт 5) части третьей дополнить словами ", не противоречащую законодательству Республики Казахстан";
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Уведомление о дате и времени проведения выборов председателя Республиканской палаты направляется членам президиума за десять календарных дней до назначенного срока проведения выборов.";
52) в статье 167:
подпункт 2) исключить;
подпункт 4-1) дополнить словами "в состав президиума Республиканской палаты";
подпункт 8) изложить в следующей редакции:

"8) осы Заңның 143-бабының 2-тармағында, 144-бабының 1 және 2-тармақтарында көзделген негіздер бойынша жеке сот орындаушысы лицензиясының қолданысын тоқтата тұру немесе тоқтату не оны лицензиясынан айыру туралы шешім қабылдайды;";
9) тармақша алып тасталсын;
11) тармақшада:
үшінші абзац алып тасталсын;
он бірінші абзацтағы "жүзеге асыру тәртібін әзірлейді және бекітеді;" деген сөздер "жүзеге асыру тәртібін;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы он екінші абзацпен толықтырылсын:
"жеке сот орындаушысының қызметіне ақы төлеу сомасының мөлшерлерін;";
53) 168-баптың 1-тармағында:
8) тармақша "лицензиясынан айырылған" деген сөздерден кейін "немесе Республикалық палата мүшелігінен шығарылған" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:
"9) жеке сот орындаушысын жоспарлы немесе жоспардан тыс тексерудің қорытындысы бойынша заңдылықтың бұзылуын жою туралы ұсынуды негіздер болған кезде жеке сот орындаушыларының Республикалық палатасына не өңірлік палатасына, жеке сот орындаушысына енгізеді.";
54) 169-баптың 4-тармағының бірінші бөлігіндегі "жылына" деген сөз "үш жылда" деген сөздермен ауыстырылсын;
55) 170-баптың 3-тармағының бірінші бөлігіндегі "тәртібі Республикалық палатаның жарғысында айқындалады" деген сөздер "тәртібін уәкілетті органмен келісу бойынша Республикалық палата айқындайды" деген сөздермен ауыстырылсын.
7. "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 27-бапта:
3-тармақтың 1) тармақшасындағы және 10-тармақтың үшінші бөлігінің 7) тармақшасындағы "және еңбекке қабілетсіз кәмелетке толған балаларды", "және еңбекке жарамсыз кәмелетке толған балаларды" деген сөздер "балаларды және еңбекке жарамсыз адамдарды" деген сөздермен ауыстырылсын;
11-тармақ:
екінші бөлік "әлеуметтік төлемдерді" деген сөздерден кейін ", алименттерді (кәмелетке толмаған балаларды және еңбекке жарамсыз адамдарды күтіп-бағуға арналған ақшаны)" деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші бөлік "лицензиясынан айырылған" деген сөздерден кейін "немесе Республикалық палата мүшелігінен шығарылған" деген сөздермен толықтырылсын;
12-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Клиенттің банктік шотындағы ақшаға салынған тыйым клиенттің ақшасына тыйым салу құқығына ие тұлғаның ақшаға тыйым салу туралы бұрын өзі қабылдаған актінің күшін жою туралы тиісті жазбаша хабарламасы негізінде, тұлғалардың қаулылары негізінде және "Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жағдайларда не банктік шоттағы ақшаға бұрын салынған тыйымды орындау үшін ұсынылған инкассолық өкімді банк орындағаннан кейін алынады.";

"8) принимает решение о приостановлении или прекращении действия лицензии либо лишении лицензии частного судебного исполнителя по основаниям, предусмотренным пунктом 2 статьи 143, пунктами 1 и 2 статьи 144 настоящего Закона;";
подпункт 9) исключить;
в подпункте 11):
абзац третий исключить;
дополнить абзацем двенадцатым следующего содержания:
"размеры сумм оплаты деятельности частного судебного исполнителя;";
53) в пункте 1 статьи 168:
подпункт 8) дополнить словами "или исключили из членов Республиканской палаты";
дополнить подпунктом 9) следующего содержания:
"9) вносит при наличии оснований в Республиканскую палату либо региональную палату частных судебных исполнителей, частному судебному исполнителю представление об устранении нарушений законности по итогам плановой или внеплановой проверки частного судебного исполнителя.";
54) в части первой пункта 4 статьи 169 слова "в год" заменить словами "в три года";
55) в части первой пункта 3 статьи 170 слова "уставом Республиканской палаты" заменить словами "Республиканской палатой по согласованию с уполномоченным органом".
7. В Закон Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах":
1) в статье 27:
в подпункте 1) пункта 3 и в подпункте 7) части третьей пункта 10 слова "и нетрудоспособных совершеннолетних детей" заменить словами "детей и нетрудоспособных лиц";
в пункте 11:
часть вторую после слов "и (или) Государственного фонда социального страхования" дополнить словами ", алиментов (денег, предназначенных на содержание несовершеннолетних детей и нетрудоспособных лиц)";
часть третью дополнить словами "или исключили из членов Республиканской палаты";
часть третью пункта 12 изложить в следующей редакции:
"Арест, наложенный на деньги, находящиеся на банковском счете клиента, снимается на основании соответствующего письменного уведомления лица, обладающего правом наложения ареста на деньги клиента, об отмене ранее принятого им акта о наложении ареста на деньги, на основании постановлений лиц и в случаях, предусмотренных Законом Республики Казахстан "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей", либо после исполнения банком инкассового распоряжения, предъявленного во исполнение ранее наложенного ареста на деньги, находящиеся на банковском счете.";

2) 29-бапта:
1-тармақтың 2) тармақшасындағы "және еңбекке жарамсыз кәмелетке толған балаларды" деген сөздер "балаларды және еңбекке жарамсыз адамдарды" деген сөздермен ауыстырылсын;
9-тармақтағы "және еңбекке жарамсыз кәмелетке толған балаларды" деген сөздер "балаларды және еңбекке жарамсыз адамдарды" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 35-бапта:
5-тармақта:
бірінші бөлікте:
"белгіленбесе," деген сөз "белгіленбесе не жекелеген инкассолық өкімдермен өндіріп алынуға тиісті салықтар бойынша бересінің сомалары мен өсімпұл сомалары көрсетілген, жеке тұлғаның берешегін өндіріп алу туралы салық бұйрығының негізінде ақшаны өндіріп алу жүзеге асырылса," деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші сөйлеммен толықтырылсын:
"Бұл ретте инкассолық өкімдерде көрсетілген сомалар жиынтығында салық бұйрығында көрсетілген сомаға сәйкес келуге тиіс.";
екінші бөлік 3) тармақшадағы "айқындалған жағдайларды қоспағанда, инкассолық өкімде көрсетілген сомаға сәйкес келуге тиіс." деген сөздер "айқындалған;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) жеке тұлғаның берешегін өндіріп алу туралы салық бұйрығының негізінде салықтар бойынша бересінің сомасы мен өсімпұл сомасын өндіріп алу жекелеген инкассолық өкімдер арқылы жүзеге асырылатын жағдайларды қоспағанда, инкассолық өкімде көрсетілген сомаға сәйкес келуге тиіс.";
4) 46-баптың 7-тармағының 5-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-1) алименттерді (кәмелетке толмаған балаларды және еңбекке жарамсыз адамдарды күтіп-бағуға арналған ақшаны) есепке жатқызуға арналған банктік шотқа қарыз бойынша мерзімі өткен берешекті өндіріп алу үшін төлем талабы және (немесе) инкассолық өкім ұсынылған жағдайларда;";
5) 50-баптың 1-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Аумақтық әділет органының немесе лицензиясының қолданысы тоқтатыла тұрған немесе тоқтатылған не лицензиясынан айырылған немесе Жеке сот орындаушыларының республикалық палатасының мүшелігінен шығарылған жеке сот орындаушысының инкассолық өкімін кері қайтарып алуды "Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен аумақтық әділет органы немесе атқарушылық іс жүргізу берілген жеке сот орындаушысы жүзеге асырады.".
8. "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 2026 жылғы 16 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 61-баптың 10-тармағының 3) тармақшасындағы "толмағандарды және еңбекке жарамсыз кәмелетке толған балаларды" деген сөздер "толмаған балаларды және еңбекке жарамсыз адамдарды" деген сөздермен ауыстырылсын;

2) в статье 29:
в подпункте 2) пункта 1 слова "и нетрудоспособных совершеннолетних детей" заменить словами "детей и нетрудоспособных лиц";
в пункте 9 слова "и нетрудоспособных совершеннолетних детей" заменить словами "детей и нетрудоспособных лиц";
3) в статье 35:
в пункте 5:
часть первую:
дополнить словами ", либо взыскание денег осуществляется на основании налогового приказа о взыскании задолженности физического лица, в котором указаны суммы недоимки по налогам и суммы пеней, подлежащие взысканию отдельными инкассовыми распоряжениями";
дополнить предложением вторым следующего содержания:
"При этом суммы, указанные в инкассовых распоряжениях, должны в совокупности соответствовать сумме, указанной в налоговом приказе.";
часть вторую дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) взыскание суммы недоимки по налогам и суммы пеней осуществляется отдельными инкассовыми распоряжениями на основании налогового приказа о взыскании задолженности физического лица.";
4) подпункт 5-1) пункта 7 статьи 46 изложить в следующей редакции:
"5-1) в случаях, когда платежное требование для взыскания просроченной задолженности по займу и (или) инкассовое распоряжение предъявлены к банковскому счету, предназначенному для зачисления алиментов (денег, предназначенных на содержание несовершеннолетних детей и нетрудоспособных лиц);";
5) часть вторую пункта 1 статьи 50 изложить в следующей редакции:
"Отзыв инкассового распоряжения территориального органа юстиции или частного судебного исполнителя, действие лицензии которого приостановлено или прекращено либо которого лишили лицензии или исключили из членов Республиканской палаты частных судебных исполнителей, осуществляется территориальным органом юстиции или частным судебным исполнителем, которому передано исполнительное производство, в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей".".
8. В Закон Республики Казахстан от 16 января 2026 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан":
1) в подпункте 3) пункта 10 статьи 61 слова "и нетрудоспособных совершеннолетних детей" заменить словами "детей и нетрудоспособных лиц";

2) 70-баптың 1-тармағында:
екінші бөлік мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) алименттерді (кәмелетке толмаған балаларды және еңбекке жарамсыз адамдарды күтіп-бағуға арналған ақшаны) есепке жатқызуға арналған банктік шоттардағы ақшаға;";
төртінші және оныншы бөліктер "лицензиясынан айырылған" деген сөздерден кейін "немесе Республикалық палата мүшелігінен шығарылған" деген сөздермен толықтырылсын.
2-бап. Осы Заң:
1) алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізілетін 1-баптың 3-тармағының 3) және 5) тармақшаларын, 4-тармағының 3) және 4) тармақшаларын, 6-тармағының 5) тармақшасын, 8) тармақшасының екінші абзацын, 35) және 37) тармақшаларын;
2) 2027 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 6-тармағының 24), 25), 26) және 41) тармақшаларын, 44) тармақшасының алтыншы, жетінші және сегізінші абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ

2) в пункте 1 статьи 70:
часть вторую дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) на деньги, находящиеся на банковских счетах, предназначенных для зачисления алиментов (денег, предназначенных на содержание несовершеннолетних детей и нетрудоспособных лиц);";
части четвертую и десятую после слов "лишили лицензии" дополнить словами "или исключили из членов Республиканской палаты".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением:
1) подпунктов 3) и 5) пункта 3, подпунктов 3) и 4) пункта 4, подпункта 5), абзаца второго подпункта 8), подпунктов 35) и 37) пункта 6 статьи 1, которые вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования;
2) подпунктов 24), 25), 26) и 41), абзацев шестого, седьмого и восьмого подпункта 44) пункта 6 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2027 года.
Президент
Республики Казахстан
К. ТОКАЕВ