Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексіне және Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2026 жылғы 19 маусымдағы № 318-VIII ҚРЗ
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы Заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2014 жылғы 3 шiлдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексiне:
316-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацында:
"бір жүз жиырма айлық" деген сөздер "бір жүз елу айлық" деген сөздермен ауыстырылсын;
"бір жүз жиырма сағатқа" деген сөздер "бір жүз елу сағатқа" деген сөздермен ауыстырылсын;
"отыз" деген сөз "қырық" деген сөзбен ауыстырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы "бір жылға" деген сөздер "екі жылға" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөліктің жетінші абзацында:
"екі" деген сөз "бес" деген сөзбен ауыстырылсын;
"бір мың" деген сөздер "екі мың" деген сөздермен ауыстырылсын;
"төрт жүз" деген сөздер "сегіз жүз" деген сөздермен ауыстырылсын;
"бір жылға" деген сөздер "үш жылға" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне:
1) 62-бап мынадай мазмұндағы 5-1-бөлікпен толықтырылсын:
"5-1. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы әкімшілік құқық бұзушылық үшін әкімшілік жазаны қолдану мерзімінің өтуі бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың, жоспарлы тексерудің, ерекше бақылау және қадағалау объектісіне бару арқылы мониторингтеудің нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқама табыс етілген кезден бастап тоқтатыла тұрады.
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы әкімшілік құқық бұзушылық үшін әкімшілік жазаны қолдану мерзімін есептеу Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 144-бабы 5-тармағының 2) тармақшасы немесе "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 51-3-бабы 2-тармағының 1) тармақшасы негізінде жүргізілген жоспардан тыс тексеру нәтижелері туралы акт табыс етілген кезден бастап қайта басталады.";
2) 156-бап мынадай мазмұндағы үшінші және төртінші бөліктермен толықтырылсын:
"3. Телевизиялық жазбаларды және концерттік ойын-сауық мәдени-бұқаралық іс-шараларды өткізуге арнайы бейімделмеген және арналмаған өзге де орындарды қоспағанда, концерттік ойын-сауық мәдени-бұқаралық іс-шараларды өткізу кезінде ұйымдастырушылардың, шығармашылық ұжымдар мен орындаушылардың дауыс (вокалды) фонограммаларын пайдалануы –
жеке тұлғаларға – бір жүз, заңды тұлғаларға бір жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.

О внесении изменений и дополнений в Уголовный кодекс Республики Казахстан и Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях
Закон Республики Казахстан от 19 июня 2026 года № 318-VIII ЗРК
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Уголовный кодекс Республики Казахстан от 3 июля 2014 года:
в статье 316:
в абзаце втором части первой:
слова "ста двадцати" заменить словами "ста пятидесяти";
слова "ста двадцати часов" заменить словами "ста пятидесяти часов";
слово "тридцати" заменить словом "сорока";
в абзаце втором части второй слова "одного года" заменить словами "двух лет";
в абзаце седьмом части третьей:
слова "одной тысячи" заменить словами "двух тысяч";
слово "четырехсот" заменить словом "восьмисот";
слова "одного года" заменить словами "трех лет";
слово "двух" заменить словом "пяти".
2. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года:
1) статью 62 дополнить частью 5-1 следующего содержания:
"5-1. Течение срока наложения административного взыскания за административное правонарушение в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения приостанавливается с момента вручения предписания об устранении выявленных нарушений по результатам профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, плановой проверки, мониторинга с посещением объекта особого контроля и надзора.
Исчисление срока наложения административного взыскания за административное правонарушение в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения возобновляется с момента вручения акта о результатах внеплановой проверки, проведенной на основании подпункта 2) пункта 5 статьи 144 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан или подпункта 1) пункта 2 статьи 51-3 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения".";
2) статью 156 дополнить частями третьей и четвертой следующего содержания:
"3. Использование голосовых (вокальных) фонограмм во время проведения концертных зрелищно культурно-массовых мероприятий организаторами, творческими коллективами и исполнителями, за исключением телевизионных записей и в иных местах, специально неприспособленных и непредназначенных для проведения концертных зрелищно культурно-массовых мероприятий, –
влечет штраф на физических лиц в размере ста, на юридических лиц – в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.

4. Осы баптың үшінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет –
жеке тұлғаларға – бір жүз елу, заңды тұлғаларға екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
3) 328-бапта:
алтыншы бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Қалдықтарды жинақтау немесе көму лимиттерін бұзу, сол сияқты қалдықтарды экологиялық рұқсатсыз жинақтау және көму немесе қоршаған ортаға әсер ету туралы декларацияда мәлімделмеген қалдықтарды жинақтау және көму –
белгіленген лимиттен тыс не экологиялық рұқсатсыз жинақталған және (немесе) көмілген қалдықтардың мөлшеріне қатысты қалдықтарды көмгені үшін төлемақы мөлшерлемесінің он мың пайызы мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
ескертпенің 4-тармағында:
бірінші абзацта:
"мақсаттары үшін" деген сөздерден кейін "ең озық қолжетімді техниканы қолдана отырып," деген сөздермен толықтырылсын;
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 576-бабының 2-тармағында" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 639-бабының 2 және 3-тармақтарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзацта:
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 576-бабының 2-тармағында" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 639-бабының 2 және 3-тармақтарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 576-бабының 3-тармағында" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 639-бабының 5-тармағында" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) мынадай мазмұндағы 328-1-баппен толықтырылсын:
"328-1-бап. Қоршаған ортаға эмиссиялар мониторингінің автоматтандырылған жүйелерін орнату және пайдалану жөніндегі талаптарды бұзу
Қоршаған ортаға эмиссиялар мониторингінің автоматтандырылған жүйелерін орнату және пайдалану жөніндегі талаптарды:
1) қоршаған ортаға эмиссиялар мониторингінің автоматтандырылған жүйесін орнатпаудан;
2) эмиссиялар мониторингінің автоматтандырылған жүйелерінің ластаушы заттардың эмиссиялары туралы деректерді "Қазақстан Республикасының қоршаған орта мен табиғи ресурстардың жай-күйі туралы ұлттық деректер банкі" цифрлық жүйесіне бермеуінен көрінген бұзу –
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – жеті жүз елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – бір мың, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне екі мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";

4. Действие, предусмотренное частью третьей настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф на физических лиц в размере ста пятидесяти, на юридических лиц – в размере двухсот месячных расчетных показателей.";
3) в статье 328:
часть шестую изложить в следующей редакции:
"6. Нарушение лимитов накопления или захоронения отходов, а равно накопление и захоронение отходов без экологического разрешения или отходов, не заявленных в декларации о воздействии на окружающую среду, –
влекут штраф в размере десяти тысяч процентов от ставки платы за захоронение отходов в отношении количества отходов, накопленных и (или) захороненных сверх установленного лимита либо без экологического разрешения.";
в пункте 4 примечаний:
в абзаце первом:
после слов "в факелах" дополнить словами "с применением наилучшей доступной техники";
слова "пунктом 2 статьи 576 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" заменить словами "пунктами 2 и 3 статьи 639 Налогового кодекса Республики Казахстан";
в абзаце втором:
слова "пунктом 2 статьи 576 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" заменить словами "пунктами 2 и 3 статьи 639 Налогового кодекса Республики Казахстан";
слова "пунктом 3 статьи 576 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" заменить словами "пунктом 5 статьи 639 Налогового кодекса Республики Казахстан";
4) дополнить статьей 328-1 следующего содержания:
"Статья 328-1. Нарушение требований по установке и эксплуатации автоматизированных систем мониторинга эмиссий в окружающую среду
Нарушение требований по установке и эксплуатации автоматизированных систем мониторинга эмиссий в окружающую среду, выразившееся в:
1) неустановлении автоматизированной системы мониторинга эмиссий в окружающую среду;
2) непередаче данных об эмиссиях загрязняющих веществ автоматизированными системами мониторинга эмиссий в цифровую систему "Национальный банк данных о состоянии окружающей среды и природных ресурсов Республики Казахстан", –
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере семисот пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере тысячи, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двух тысяч месячных расчетных показателей.";

5) 332-бапта:
тақырыптағы "мемлекеттiк экологиялық сараптаманы" деген сөздер "белгіленіп отырған қызметтің әсеріне скринингті, мемлекеттік экологиялық сараптаманы және (немесе) қоршаған ортаға әсеріне бағалауды" деген сөздермен ауыстырылсын;
бірінші бөліктің бірінші абзацындағы "мемлекеттік экологиялық сараптаманы міндетті түрде жүргізу туралы талаптарын орындамау немесе мемлекеттік экологиялық сараптамадан өтпеген жобалар мен бағдарламаларды қаржыландыру" деген сөздер "мемлекеттік экологиялық сараптамадан өтпеген белгіленіп отырған қызметтің әсеріне скринингті, мемлекеттік экологиялық сараптаманы және (немесе) қоршаған ортаға әсеріне бағалауды міндетті түрде жүргізу туралы талаптарын орындамау" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктің бірінші абзацындағы "Мемлекеттік экологиялық сараптама қорытындысында қамтылған талаптарды" деген сөздер "Мемлекеттік экологиялық сараптамадан өткен жобаның талаптарын" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 344-бапта:
екінші бөлікте:
бірінші абзацтағы ", сол сияқты қалдықтарды экологиялық рұқсатсыз немесе қоршаған ортаға әсер ету туралы декларацияда мәлімделмеген қалдықтарды көму" деген сөздер алып тасталсын;
орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
2-1-тармақтың бірінші абзацындағы "(қалдықтарды арнаулы белгіленген орындардан тыс жерге шығарып тастау)" деген сөздер "(қалдықтарды, оның ішінде сұйық қалдықтарды арнаулы белгіленген орындардан тыс жерге шығарып тастау, сондай-ақ сарқынды суды ағызу)" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 382-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы "жеке тұлғаларға – бес" деген сөздер "жеке тұлғаларға – он" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 407-1-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацында:
"бес" деген сөз "отыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
"он" деген сөз "елу" деген сөзбен ауыстырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацында:
"жиырма" деген сөз "елу" деген сөзбен ауыстырылсын;
"қырық" деген сөз "бір жүз" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 407-2-бапта:
бірінші бөлікте:
4) тармақша "үй жануарларын" деген сөздерден кейін "адамның өміріне немесе денсаулығына, жануарлардың тіршілігіне немесе саулығына және жеке және (немесе) заңды тұлғалардың мүлкіне зиян келтірмейтіндей" деген сөздермен толықтырылсын;
5) тармақшадағы "тасымалдауға қойылатын талаптарды бұзу –" деген сөздер "тасымалдауға;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) үй жануарларын вакцинациялауға және стерилизациялауға қойылатын талаптарды бұзу –";
жетінші абзацта:
"он" деген сөз "жиырма" деген сөзбен ауыстырылсын;
"жиырма" деген сөз "отыз" деген сөзбен ауыстырылсын,
"отыз" деген сөз "қырық" деген сөзбен ауыстырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацында:
"жиырма" деген сөз "отыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
"отыз" деген сөз "қырық" деген сөзбен ауыстырылсын;
"қырық" деген сөз "елу" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші және сегізінші бөліктермен толықтырылсын:

5) в статье 332:
в заголовке слова "государственной экологической экспертизы" заменить словами "скрининга воздействий намечаемой деятельности, государственной экологической экспертизы и (или) оценки воздействия на окружающую среду";
в абзаце первом части первой слова "государственной экологической экспертизы или финансирование проектов и программ, не прошедших государственную экологическую экспертизу" заменить словами "скрининга воздействий намечаемой деятельности, государственной экологической экспертизы и (или) оценки воздействия на окружающую среду, не прошедшей государственную экологическую экспертизу";
в абзаце первом части второй слова ", содержащихся в заключении государственной экологической экспертизы" заменить словами "проекта, прошедшего государственную экологическую экспертизу";
6) в статье 344:
в части второй:
в абзаце первом слова "а равно захоронение отходов без экологического разрешения или отходов, не заявленных в декларации о воздействии на окружающую среду," исключить;
в абзаце втором слово "влекут" заменить словом "влечет";
в абзаце первом части 2-1 слова "(выброс отходов вне специально установленных мест)" заменить словами "(выброс отходов, в том числе жидких отходов, а также сброс сточных вод вне специально установленных мест)";
7) в абзаце втором части первой статьи 382 слово "пяти" заменить словом "десяти";
8) в статье 407-1:
в абзаце втором части первой:
слово "пяти" заменить словом "тридцати";
слово "десяти" заменить словом "пятидесяти";
в абзаце втором части второй:
слово "двадцати" заменить словом "пятидесяти";
слово "сорока" заменить словом "ста";
9) в статье 407-2:
в части первой:
подпункт 4) дополнить словами ", не повлекшим причинение вреда жизни или здоровью человека, животных и имуществу физических и (или) юридических лиц";
дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) вакцинации и стерилизации домашних животных, –";
в абзаце седьмом:
слово "десяти" заменить словом "двадцати";
слово "двадцати" заменить словом "тридцати";
слово "тридцати" заменить словом "сорока";
в абзаце втором части второй:
слово "двадцати" заменить словом "тридцати";
слово "тридцати" заменить словом "сорока";
слово "сорока" заменить словом "пятидесяти";
дополнить частями третьей, четвертой, пятой, шестой, седьмой и восьмой следующего содержания:

"3. Жануарлар және (немесе) олардың төлі жануарларға арналған панажайларға орналастырылғанға дейін оларды ұстау жөніндегі міндеттерді орындаудан бас тарту –
жеке тұлғаларға – отыз, лауазымды адамдарға – елу, заңды тұлғаларға бір жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
4. Осы баптың үшінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет –
жеке тұлғаларға – алпыс, лауазымды адамдарға – бір жүз, заңды тұлғаларға екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
5. Иесінің ерекше жауапкершілігін талап ететін үй жануарларын, сондай-ақ ұсталуына, өсірілуіне және айналымына тыйым салынған немесе шектелген жануарларды ұстау жөніндегі талаптарды бұзу –
жеке тұлғаларға – отыз бес, лауазымды адамдарға – елу бес, заңды тұлғаларға бір жүз жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
6. Осы баптың бесінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет –
жеке тұлғаларға – жетпіс, лауазымды адамдарға – бір жүз он, заңды тұлғаларға екі жүз қырық айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
7. Адамның өміріне немесе денсаулығына, жануарлардың тіршілігіне немесе саулығына және жеке және (немесе) заңды тұлғалардың мүлкіне зиян келтіруге алып келген, үй жануарларын ұстау және серуендету қағидаларын бұзу, егер бұл іс-әрекеттерде қылмыстық жазаланатын іс-әрекет белгілері болмаса, –
жеке тұлғаларға – бір жүз, лауазымды адамдарға – бір жүз елу, заңды тұлғаларға екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
8. Осы баптың жетінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет –
жеке тұлғаларға – бір жүз елу, лауазымды адамдарға екі жүз, заңды тұлғаларға төрт жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
10) 687-баптың бірінші бөлігі "Кодекстің" деген сөзден кейін "139 (бірінші бөлігінде) (көмірсутектерді заңсыз пайдалану бөлігінде)," деген сөздермен толықтырылсын;
11) 687-1-баптың бірінші бөлігі "Кодекстің" деген сөзден кейін "139 (бірінші бөлігінде) (пайдалы қатты қазбаларды заңсыз пайдалану бөлігінде)," деген сөздермен толықтырылсын;
12) 688-1-баптың бірінші бөлігі "Кодекстің" деген сөзден кейін "139 (бірінші бөлігінде) (уранды заңсыз пайдалану бөлігінде)," деген сөздермен толықтырылсын;
13) 697-бапта:
бірінші бөлікте:
"139 (бірінші бөлігінде)," деген сөздер алып тасталсын;
"329," деген цифрлар "328-1, 329," деген цифрлармен ауыстырылсын;
екінші бөлікте:
4) тармақшада:
"көрсеткiштiң елуге" деген сөздер "көрсеткiштiң екі жүзге" деген сөздермен ауыстырылсын;
"бір жүз елуге" деген сөздер "жеті жүзге" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақшада:
"көрсеткiштiң елуге" деген сөздер "көрсеткiштiң екі жүзге" деген сөздермен ауыстырылсын;
"бір жүз елуге" деген сөздер "жеті жүзге" деген сөздермен ауыстырылсын;

"3. Отказ от исполнения обязанностей по содержанию животных и (или) их потомства до определения их в приюты для животных –
влечет штраф на физических лиц в размере тридцати, на должностных лиц – в размере пятидесяти, на юридических лиц – в размере ста месячных расчетных показателей.
4. Деяние, предусмотренное частью третьей настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф на физических лиц в размере шестидесяти, на должностных лиц – в размере ста, на юридических лиц – в размере двухсот месячных расчетных показателей.
5. Нарушение требований по содержанию домашних животных, требующих особой ответственности владельца, а также животных, содержание, разведение и оборот которых запрещены или ограничены, –
влечет штраф на физических лиц в размере тридцати пяти, на должностных лиц – в размере пятидесяти пяти, на юридических лиц – в размере ста двадцати месячных расчетных показателей.
6. Деяние, предусмотренное частью пятой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф на физических лиц в размере семидесяти, на должностных лиц – в размере ста десяти, на юридических лиц – в размере двухсот сорока месячных расчетных показателей.
7. Нарушение правил содержания и выгула домашних животных, повлекшее причинение вреда жизни или здоровью человека, животных и имуществу физических и (или) юридических лиц, если эти деяния не содержат признаков уголовно наказуемого деяния, –
влечет штраф на физических лиц в размере ста, на должностных лиц – в размере ста пятидесяти, на юридических лиц – в размере двухсот месячных расчетных показателей.
8. Деяние, предусмотренное частью седьмой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф на физических лиц в размере ста пятидесяти, на должностных лиц – в размере двухсот, на юридических лиц – в размере четырехсот месячных расчетных показателей.";
10) часть первую статьи 687 после слова "статьями" дополнить словами "139 (частью первой) (в части незаконного пользования углеводородами),";
11) часть первую статьи 687-1 после слова "статьями" дополнить словами "139 (частью первой) (в части незаконного пользования твердыми полезными ископаемыми),";
12) часть первую статьи 688-1 после слова "статьями" дополнить словами "139 (частью первой) (в части незаконного пользования ураном),";
13) в статье 697:
в части первой:
слова "139 (частью первой)," исключить;
цифры "329," заменить цифрами "328-1, 329,";
в части второй:
в подпункте 4):
слова "до пятидесяти" заменить словами "до двухсот";
слова "ста пятидесяти" заменить словом "семисот";
в подпункте 5):
слова "до пятидесяти" заменить словами "до двухсот";
слова "ста пятидесяти" заменить словом "семисот";

14) 729-баптың бірінші бөлігі "138 (екінші бөлігінде)," деген сөздерден кейін "139 (бірінші бөлігінде) (кең таралған пайдалы қазбаларды заңсыз пайдалану бөлігінде)," деген сөздермен толықтырылсын;
15) 794-баптың екінші бөлігінің екінші абзацында:
"Тірі адамның" деген сөздер "Көлік құралдарын, тірі адамның" деген сөздермен ауыстырылсын;
"адамдар" деген сөзден кейін ", сондай-ақ жануарлар дүниесін қорғау мәселелерімен айналысатын аңшылық және балық шаруашылықтарының қорықшылары, директорлары" деген сөздермен толықтырылсын;
16) 802-бапта:
үшінші бөліктің бірінші абзацының 2) тармақшасындағы "табиғи" деген сөз "қоршаған ортаны қорғау, табиғи" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы жетінші бөлікпен толықтырылсын:
"7. Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне және "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес жүргізілген, ерекше бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) қатысты жоспардан тыс тексеру мен тергеп-тексеру нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар, сондай-ақ бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың, жоспарлы тексерудің және ерекше бақылау және қадағалау объектісіне бару арқылы мониторингтеудің нәтижелері бойынша анықталып, жойылмаған бұзушылықтар бақылау және қадағалау субъектісіне қатысты осы баптың бірінші бөлігінің 1) тармақшасына сәйкес халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғауға негіз болады.";
17) 804-баптың бірінші бөлігінде:
10) тармақшадағы "139 (екінші бөлігі)," деген сөздер алып тасталсын;
11) тармақшадағы "416" деген цифрлар "139 (екінші бөлігі) (көмірсутектерді заңсыз пайдалану бөлігінде), 416" деген сөздермен ауыстырылсын;
17) тармақшадағы "169-бап (екiншi, жетiншi, он үшiншi бөлiктерi (биоотын өндiрiсi бөлiгiнде)" деген сөздер "139 (екінші бөлігі) (кең таралған пайдалы қазбаларды заңсыз пайдалану бөлігінде), 169 (екiншi, жетiншi, он үшiншi бөлiктерi (биоотын өндiрiсi бөлiгiнде)-баптар" деген сөздермен ауыстырылсын;
42-1) тармақшадағы "462 (үшінші бөлігі)-бап" деген сөздер "139 (екінші бөлігі) (пайдалы қатты қазбаларды заңсыз пайдалану бөлігінде), 462 (үшінші бөлігі)-баптар" деген сөздермен ауыстырылсын;
42-2) тармақшадағы "462 (үшінші бөлігі)-бап" деген сөздер "139 (екінші бөлігі) (уранды заңсыз пайдалану бөлігінде), 462 (үшінші бөлігі)-баптар" деген сөздермен ауыстырылсын;
18) 806-баптың бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Осы Кодекстің 62-бабының 5-1-бөлігінде көзделген жағдайда әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқамада көрсетілген бұзушылық жойылмаса, әкімшілік жазаны қолдану мерзімдерін есептеу қайта басталғаннан кейін дереу толтырылады.".

14) часть первую статьи 729 после слов "138 (частью второй)," дополнить словами "139 (частью первой) (в части незаконного пользования общераспространенными полезными ископаемыми),";
15) абзац второй части второй статьи 794:
после слова "Осмотр" дополнить словами "транспортных средств,";
после слова "Кодекса," дополнить словами "а также егерями, директорами охотничьих и рыбных хозяйств, ведающими вопросами охраны животного мира,";
16) в статье 802:
подпункт 2) абзаца первого части третьей после слов "в сферах" дополнить словами "охраны окружающей среды,";
дополнить частью седьмой следующего содержания:
"7. Основаниями для возбуждения дела об административном правонарушении в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения согласно подпункту 1) части первой настоящей статьи в отношении субъекта контроля и надзора являются нарушения, выявленные по результатам внеплановой проверки и расследования в отношении субъекта (объекта) особого контроля и надзора, а также неустраненные нарушения, выявленные по результатам профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, плановой проверки и мониторинга с посещением объекта особого контроля и надзора, проведенных в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан и Кодексом Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения".";
17) в части первой статьи 804:
в подпункте 10) слова "139 (часть вторая)," исключить;
в подпункте 11) слово "статьи" заменить словами "статьи 139 (часть вторая) (в части незаконного пользования углеводородами),";
в подпункте 17) слово "статья" заменить словами "статьи 139 (часть вторая) (в части незаконного пользования общераспространенными полезными ископаемыми),";
в подпункте 42-1) слово "статья" заменить словами "статьи 139 (часть вторая) (в части незаконного пользования твердыми полезными ископаемыми),";
в подпункте 42-2) слово "статья" заменить словами "статьи 139 (часть вторая) (в части незаконного пользования ураном),";
18) часть первую статьи 806 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"В случае, предусмотренном частью 5-1 статьи 62 настоящего Кодекса, протокол об административном правонарушении составляется незамедлительно после возобновления исчисления сроков наложения административного взыскания в случае неустранения нарушения, указанного в предписании об устранении выявленных нарушений.".

2-бап.
1. Осы Заң:
1) алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізілетін 1-баптың 2-тармағы 16) тармақшасының үшінші және төртінші абзацтарын;
2) алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізілетін 1-баптың 2-тармағының 1) және 18) тармақшаларын;
3) 2027 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 2-тармағы 9) тармақшасының он тоғызыншы – жиырма екінші абзацтарын;
4) 2028 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 2-тармағы 3) тармақшасының жетінші абзацын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
2. Осы Заңның 1-бабының 2-тармағы 16) тармақшасының төртінші абзацының қолданысы осы Заң алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күнге тоқтатыла тұрсын, тоқтата тұру кезеңінде осы абзац мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"7. Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне және "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес жүргізілген, ерекше бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) қатысты жоспардан тыс тексеру мен тергеп-тексеру нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар бақылау және қадағалау субъектісіне қатысты осы баптың бірінші бөлігінің 1) тармақшасына сәйкес халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғауға негіз болады.".
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ

Статья 2.
1. Настоящий Закон вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением:
1) абзацев третьего и четвертого подпункта 16) пункта 2 статьи 1, которые вводятся в действие после дня его первого официального опубликования;
2) подпунктов 1) и 18) пункта 2 статьи 1, которые вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования;
3) абзацев девятнадцатого – двадцать второго подпункта 9) пункта 2 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2027 года;
4) абзаца седьмого подпункта 3) пункта 2 статьи 1, который вводится в действие с 1 января 2028 года.
2. Приостановить на десять календарных дней после дня первого официального опубликования настоящего Закона действие абзаца четвертого подпункта 16) пункта 2 статьи 1 настоящего Закона, установив, что в период приостановления данный абзац действует в следующей редакции:
"7. Основаниями для возбуждения дела об административном правонарушении в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения согласно подпункту 1) части первой настоящей статьи в отношении субъекта контроля и надзора являются нарушения, выявленные по результатам внеплановой проверки и расследования в отношении субъекта (объекта) особого контроля и надзора, проведенных в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан и Кодексом Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения".".
Президент
Республики Казахстан
К. ТОКАЕВ