1) бүкіл мәтін бойынша "заңнамалық актілерінде", "заңнамалық актiлерiн" және "заңнамалық актiлерiне" деген сөздер тиісінше "заңдарында", "заңдарын" және "заңдарына" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 5-баптың 1-тармағындағы "Әркімнің кәсіпкерлік қызмет еркіндігіне", "пайдалануға құқығы бар" деген сөздер тиісінше "Қазақстан Республикасы кәсіпкерлік қызмет бостандығы құқығына", "пайдалану құқығына кепілдік береді" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 57-баптың 2-тармағында:
2) тармақшада:
екінші абзацтағы "облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана" деген сөздер "астана, облыстар және республикалық маңызы бар қалалар" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші абзацтағы "облыстардағы, облыстық, республикалық маңызы бар қалалардағы және астанадағы қауымдастықтар (одақтар)" деген сөздер "астананың, облыстардың, республикалық және облыстық маңызы бар қалалардың қауымдастықтары (одақтары)" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақшаның екінші абзацындағы "тиісті облыстардың, облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың" деген сөздер "астананың, тиісті облыстардың, республикалық және облыстық маңызы бар қалалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 82-баптың 3-тармағының үшінші бөлігінде:
бірінші сөйлемдегі "Қазақстан Республикасы Парламенті депутаттарының" және "Парламентінде" деген сөздер тиісінше "Қазақстан Республикасының Құрылтайы депутаттарының, Қазақстан Халық Кеңесінің" және "Құрылтайында" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші сөйлемдегі "Парламенті" және "Парламентінің" деген сөздер тиісінше "Құрылтайы" және "Құрылтайының" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 129-бапта:
4-1-тармақтағы "144-4," деген цифрлар "144-4-баптарын, 153-бабының 1-1 және 1-2-тармақтарын," деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақ "4-тармақтарын," деген сөздерден кейін "153-бабының 1-1 және 1-2-тармақтарын," деген сөздермен толықтырылсын;
6-тармақтың бірінші абзацы "131-1-бабын," деген сөздерден кейін "153-бабының 1-1 және 1-2-тармақтарын," деген сөздермен толықтырылсын;
7-тармақтағы "Осы" деген сөз "153-бабының 1-1 және 1-2-тармақтарын қоспағанда, осы" деген сөздермен ауыстырылсын;
8-тармақтағы "және 131-1-бабын" деген сөздер ", 131-1-бабын, 153-бабының 1-1 және 1-2-тармақтарын" деген сөздермен ауыстырылсын;
8-1-тармақтың бірінші абзацындағы "144-4 және 157-баптарын" деген сөздер "144-4-баптарын, 153-бабының 1-1 және 1-2-тармақтарын және 157-бабын" деген сөздермен ауыстырылсын;
11-тармақ "139-баптарын," деген сөздерден кейін "153-бабының 1-1 және 1-2-тармақтарын," деген сөздермен толықтырылсын;
12-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:

1) по всему тексту слова "законодательными актами" и "законодательных актов" заменить соответственно словами "законами" и "законов";
2) в пункте 1 статьи 5 слова "Каждый имеет" заменить словами "Республика Казахстан гарантирует";
3) в пункте 2 статьи 57:
в подпункте 2):
в абзаце втором слова "областей, городов республиканского значения и столицы" заменить словами "столицы, областей и городов республиканского значения";
в абзаце четвертом слова "областные, городов областного, республиканского значения и столицы ассоциации (союзы)" заменить словами "ассоциации (союзы) столицы, областей, городов республиканского и областного значения";
в абзаце втором подпункта 3) слова "районах соответствующих областей, городов областного, республиканского значения и столицы" заменить словами "районах столицы, соответствующих областей, городов республиканского и областного значения";
4) в части третьей пункта 3 статьи 82:
в предложении первом слова "Парламента Республики Казахстан" и "Парламенте" заменить соответственно словами "Курултая Республики Казахстан, Қазақстан Халық Кеңесі" и "Курултае";
в предложении втором слова "Парламента" и "Парламенте" заменить соответственно словами "Курултая" и "Курултае";
5) в статье 129:
пункт 4-1 после слов "статей 131-1, 144-4," дополнить словами "пунктов 1-1 и 1-2 статьи 153, статей";
пункт 5 после слов "статьи 131," дополнить словами "пунктов 1-1 и 1-2 статьи 153,";
абзац первый пункта 6 после слов "статьи 131-1," дополнить словами "пунктов 1-1 и 1-2 статьи 153,";
в пункте 7 слова "не распространяется" заменить словами ", за исключением пунктов 1-1 и 1-2 статьи 153, не распространяется";
в пункте 8 слова "и статьи 131-1" заменить словами ", статьи 131-1, пунктов 1-1 и 1-2 статьи 153";
в абзаце первом пункта 8-1 слова "144-4 и 157" заменить словами "144-4, пунктов 1-1 и 1-2 статьи 153 и статьи 157";
пункт 11 после слов "статей 138 и 139," дополнить словами "пунктов 1-1 и 1-2 статьи 153,";
пункт 12 дополнить частью второй следующего содержания:

"Осы тармақтың бірінші бөлігінің 10) тармақшасында санамаланған қатынастарға осы Кодекстің 153-бабының 1-1 және 1-2-тармақтарының күші қолданылады.";
13-тармақтың екінші бөлігі "және оларға осы Кодекстің 153-бабы 1-1 және 1-2-тармақтарының күші қолданылады" деген сөздермен толықтырылсын;
16-тармақтың бірінші абзацы "131-1-бабын," деген сөздерден кейін "153-бабының 1-1 және 1-2-тармақтарын," деген сөздермен толықтырылсын;
6) 153-баптың 1-2-тармағында:
бірінші бөліктің бірінші абзацы "жергілікті атқарушы органдар" деген сөздерден кейін ", квазимемлекеттік сектор субъектілері, олардың лауазымды адамдары мен оларға теңестірілген адамдар" деген сөздермен толықтырылсын;
алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"келісімшартты не келісімді біржақты тәртіппен бұзу, сондай-ақ келісімшарттың не келісімнің қолданылу мерзімін ұзартудан бас тарту;";
мынадай мазмұндағы жетінші абзацпен толықтырылсын:
"орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді әкелуге, әкетуге, транзиттеуге, тасымалдауға (орнын ауыстыруға), қайтаруға, алып қоюға тыйым салу мәселелері бойынша тыйым салу-шектеу сипатындағы шараларды қабылдайды.";
екінші және үшінші бөліктер "жергілікті атқарушы органдар" деген сөздерден кейін ", квазимемлекеттік сектор субъектілері, олардың лауазымды адамдары мен оларға теңестірілген адамдар" деген сөздермен толықтырылсын;
7) 276-баптың 4-тармағының бірінші бөлігі "жергілікті атқарушы органдардың" деген сөздерден кейін ", олардың лауазымды адамдары мен оларға теңестірілген адамдардың" деген сөздермен толықтырылсын;
8) 314-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"314-бап. Инвестициялық омбудсмен
1. Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры инвестициялық омбудсмен болып саналады, оған инвесторлардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау жөніндегі функциялар жүктеледі.
2. Инвестициялық омбудсмен өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Прокуратура туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңын, Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентінің актілерін басшылыққа алады.";
9) 315-бапта:
1-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қазақстан Республикасында инвестициялық қызметті жүзеге асыру барысында туындайтын мәселелер бойынша инвесторлардың өтініштерін қарайды және қажет болған кезде оларды шешу үшін прокурорлық қадағалау және прокурорлық ден қою актілерін шығарады;";
2) тармақшадағы "туындайтын" деген сөз "проблемалы" деген сөзбен ауыстырылсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Инвестициялық прокурорлар – облыстардың прокурорлары мен оларға теңестірілген прокурорлар (астана және республикалық маңызы бар қалалар) өңірлік деңгейде инвестициялық омбудсмен ретінде әрекет етеді.";

"На отношения, перечисленные в подпункте 10) части первой настоящего пункта, распространяется действие пунктов 1-1 и 1-2 статьи 153 настоящего Кодекса.";
часть вторую пункта 13 дополнить словами "и на них распространяется действие пунктов 1-1 и 1-2 статьи 153 настоящего Кодекса";
абзац первый пункта 16 после слов "статьи 131-1," дополнить словами "пунктов 1-1 и 1-2 статьи 153,";
6) в пункте 1-2 статьи 153:
абзац первый части первой после слов "местными исполнительными органами" дополнить словами ", субъектами квазигосударственного сектора, их должностными и приравненными к ним лицами";
абзац шестой изложить в следующей редакции:
"расторжения в одностороннем порядке контракта либо соглашения, а также отказа в продлении срока действия контракта либо соглашения;";
дополнить абзацем седьмым следующего содержания:
"запрещения ввоза, вывоза, транзита, транспортировки (перемещения), возврата, изъятия перемещаемых (перевозимых) объектов.";
части вторую и третью после слов "местные исполнительные органы" дополнить словами ", субъекты квазигосударственного сектора, их должностные и приравненные к ним лица";
7) часть первую пункта 4 статьи 276 после слов "местных исполнительных органов" дополнить словами ", их должностных и приравненных к ним лиц";
8) статью 314 изложить в следующей редакции:
"Статья 314. Инвестиционный омбудсмен
1. Инвестиционным омбудсменом является Генеральный Прокурор Республики Казахстан, на которого возлагаются функции по защите прав и законных интересов инвесторов.
2. Инвестиционный омбудсмен в своей деятельности руководствуется Конституцией Республики Казахстан, Конституционным законом Республики Казахстан "О прокуратуре", законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан.";
9) в статье 315:
в пункте 1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) рассматривает обращения инвесторов по вопросам, возникающим в ходе осуществления инвестиционной деятельности в Республике Казахстан, и при необходимости для их разрешения выносит акты прокурорского надзора и прокурорского реагирования;";
в подпункте 2) слово "возникающих" заменить словом "проблемных";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. На региональном уровне инвестиционного омбудсмена представляют инвестиционные прокуроры – прокуроры областей и приравненные к ним прокуроры (столицы и городов республиканского значения).";

3 және 4-тармақтар алып тасталсын;
10) 316 және 317-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"316-бап. Инвестициялық омбудсменнің құқықтары
Инвестициялық омбудсменнің:
1) мемлекеттік органдардан және меншік нысанына қарамастан, ұйымдардан өтініштерді қарау үшін қажетті ақпарат пен материалдарды сұратуға және алуға;
2) орталық мемлекеттік органдардың, жергілікті атқарушы органдардың, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің және ұйымдардың басшыларын не оларды алмастыратын адамдарды инвесторлардың проблемалы мәселелері бойынша тыңдауға және оларды жою жөнінде тапсырмалар беруге;
3) инвесторлардың құқықтары мен заңды мүдделерін сақтауды және қорғауды қамтамасыз ету жөнінде өзге де шаралар қабылдауға құқығы бар.
317-бап. Инвестициялық омбудсменнің қызметін ұйымдастыру
Инвестициялық омбудсменнің қызметін прокуратура органдарының инвесторлардың құқықтарын қорғау ведомствосы қамтамасыз етеді.".
4. 2015 жылғы 31 қазандағы Қазақстан Республикасының Азаматтық процестік кодексіне:
1) бүкіл мәтін бойынша "шетелдіктер", "Шетелдікті", "шетелдікті", "шетелдіктің немесе", "шетелдік немесе", "Шетелдік немесе", шетелдіктермен", "Шетелдіктер", "шетелдіктің жеке" деген сөздер тиісінше "шетел азаматтары", "Шетел азаматын", "шетел азаматын", "шетел азаматының немесе", "шетел азаматы немесе", "Шетел азаматы немесе", "шетел азаматтарымен", "Шетел азаматтары", "шетел азаматының жеке" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) бүкіл мәтін бойынша "Адвокаттық қызмет және заң көмегі туралы", "адвокаттық қызмет және заң көмегі туралы" деген сөздер тиісінше "Адвокаттық қызмет және білікті заң көмегі туралы", "адвокаттық қызмет және білікті заң көмегі туралы" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 1-баптың екінші бөлігіндегі "және өзге де" деген сөздер алып тасталсын;
4) 6-баптың екінші бөлігінде:
бірінші сөйлем "құқықтық актілерді" деген сөздерден кейін ", олардың жекелеген ережелерін" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші сөйлем "құқықтық акт", "бұл актіні" деген сөздерден кейін тиісінше ", олардың жекелеген ережелері", ", оның жекелеген ережелерін" деген сөздермен толықтырылсын;
5) 8-бапта:
екінші бөліктің екінші абзацындағы "талап қоюды беріп," деген сөздер ", сондай-ақ инвесторлардың құқықтарын қорғау мәселелері бойынша талап қоюмен" деген сөздермен ауыстырылсын;
жетінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар, квазимемлекеттік сектор субъектілері прокурормен міндетті түрде келісуден кейін, инвесторлар тізіліміне енгізілген инвесторлардың құқықтары мен заңды мүдделерін қозғайтын талап қоюмен сотқа жүгіну құқығын іске асырады.
Инвесторлар тізіліміне енгізілген инвесторға қатысты квазимемлекеттік сектор субъектілерінің талап қоюды прокурормен міндетті түрде келісуі инвестициялық қызметтен туындайтын талап қою берілген жағдайда талап етіледі.";

пункты 3 и 4 исключить;
10) статьи 316 и 317 изложить в следующей редакции:
"Статья 316. Права инвестиционного омбудсмена
Инвестиционный омбудсмен имеет право:
1) запрашивать и получать от государственных органов и организаций независимо от формы собственности необходимую для рассмотрения обращений информацию и материалы;
2) заслушивать руководителей центральных государственных органов, местных исполнительных органов, субъектов квазигосударственного сектора и организаций либо лиц, их заменяющих, по проблемным вопросам инвесторов и давать поручения по их устранению;
3) принимать иные меры по обеспечению соблюдения и защиты прав и законных интересов инвесторов.
Статья 317. Организация деятельности инвестиционного омбудсмена
Деятельность инвестиционного омбудсмена обеспечивается ведомством органов прокуратуры по защите прав инвесторов.".
4. В Гражданский процессуальный кодекс Республики Казахстан от 31 октября 2015 года:
1) по всему тексту слова "иностранец", "иностранцев", "иностранца", "иностранцами", "иностранцем", "иностранцы" заменить соответственно словами "иностранный гражданин", "иностранных граждан", "иностранного гражданина", "иностранными гражданами", "иностранным гражданином", "иностранные граждане";
2) по всему тексту слова "Об адвокатской деятельности и юридической помощи", "об адвокатской деятельности и юридической помощи" заменить соответственно словами "Об адвокатской деятельности и квалифицированной юридической помощи", "об адвокатской деятельности и квалифицированной юридической помощи";
3) в части второй статьи 1 слова "и иные" исключить;
4) в части второй статьи 6:
предложение первое после слов "правовые акты," дополнить словами "их отдельные положения,";
в предложении втором слова "подлежащий применению, ущемляет" и "неконституционным" заменить соответственно словами "его отдельные положения, подлежащие применению, ущемляют" и ", его отдельных положений неконституционными";
5) в статье 8:
абзац второй части второй дополнить словами ", а также по вопросам защиты прав инвесторов";
часть седьмую изложить в следующей редакции:
"7. Государственные и местные исполнительные органы, субъекты квазигосударственного сектора реализуют право обращения в суд с иском, затрагивающим права и законные интересы инвесторов, включенных в реестр инвесторов, после обязательного согласования с прокурором.
Обязательное согласование с прокурором субъектами квазигосударственного сектора иска в отношении инвестора, включенного в реестр инвесторов, требуется в случае предъявления иска, вытекающего из инвестиционной деятельности.";

6) 10-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"10-бап. Жеке өмірге қол сұғылмаушылық
Жеке өмірге қол сұғылмау құқығына, жеке және отбасы құпиясының болу құқығына, цифрлық технологияларды қолдануды қоса алғанда, дербес деректерді заңсыз жинаудан, өңдеуден, сақтаудан және пайдаланудан қорғау құқығына заңмен кепілдік беріледі.
Банк операцияларының, жеке салымдар мен жинақтардың, жазысқан хаттардың, телефон арқылы сөйлескен сөздердің, пошта хабарламаларының және байланыс құралдары, оның ішінде цифрлық технологияларды қолдану арқылы берілетін өзге де хабарламалардың құпиясы заңмен қорғалады. Азаматтық процесс барысында бұл құқықты шектеуге заңда белгіленген жағдайда және көзделген тәртіппен ғана жол беріледі.";
7) 13-баптың екінші бөлігінің екінші абзацындағы "азаматтардың" деген сөз "Қазақстан Республикасы азаматтарының, Қазақстан Республикасының аумағында тұратын немесе уақытша жүрген шетел азаматтарының және азаматтығы жоқ адамдардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 14-баптың бірінші бөлігінде орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
9) 21-баптың екінші бөлігінің екінші абзацындағы "конституциялық емес", "құқықтық актіге" деген сөздер тиісінше "Конституцияға сәйкес келмейді", "құқықтық актіге, оның жекелеген ережелеріне" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 27-баптың үшінші бөлігінің үшінші абзацындағы және 30-баптың жетінші бөлігіндегі "республикалық маңызы бар қалалардың және астананың", "Республикалық маңызы бар қалалардың және астананың" деген сөздер тиісінше "астананың және республикалық маңызы бар қалалардың", "Астананың және республикалық маңызы бар қалалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 34-баптың алтыншы бөлігінің екінші абзацындағы "Әртүрлі облыстарда, республикалық маңызы бар қалаларда және астанада" деген сөздер "Астанада, әртүрлі облыстарда және республикалық маңызы бар қалаларда" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 54-баптың үшінші бөлігінің бірінші абзацы 3) тармақшасындағы "болса, бұзылған құқықтарын қалпына келтіру және мүдделерін қорғау үшін заңнамаға сәйкес сотқа талап қоюмен, арызбен жүгінуге құқылы." деген сөздер "болса;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) егер бұзушылық жүйелі сипатта болса не Қазақстан Республикасының инвестициялық ахуалына теріс әсер етуі мүмкін болса, инвестициялық жобаны іске асырумен байланысты мәселелер бойынша инвесторлар тізіліміне енгізілген инвесторлардың бұзылған құқықтарын қалпына келтіру және мүдделерін қорғау үшін заңнамаға сәйкес сотқа талап қоюмен, арызбен жүгінуге құқылы.";
13) 59-баптың бірінші бөлігіндегі "Парламентінің" деген сөз "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын;
14) 148-баптың үшінші бөлігі:
"берген" деген сөзден кейін ", сондай-ақ инвесторлардың құқықтарын қорғау мәселелері бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
"мүдделердің" деген сөзден кейін ", оның ішінде инвесторлар мүдделерінің" деген сөздермен толықтырылсын;
15) 149-баптың бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы 5-2) тармақшамен толықтырылсын:
"5-2) прокурордың міндетті түрде келіскені туралы мәліметтер, егер инвесторлар тізіліміне енгізілген инвесторлардың құқықтары мен заңды мүдделерін қозғайтын талап қоюды мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар, квазимемлекеттік сектор субъектілері, олардың лауазымды адамдары және оларға теңестірілген адамдары берсе;";

6) статью 10 изложить в следующей редакции:
"Статья 10. Неприкосновенность частной жизни
Право на неприкосновенность частной жизни, личную и семейную тайну, защиту персональных данных от их незаконного сбора, обработки, хранения и использования, в том числе с применением цифровых технологий, гарантируется законом.
Тайна банковских операций, личных вкладов и сбережений, переписки, телефонных переговоров, почтовых и иных сообщений, передаваемых средствами связи, в том числе с применением цифровых технологий, охраняется законом. Ограничения этого права в ходе гражданского процесса допускаются только в случаях и порядке, установленных законом.";
7) абзац второй части второй статьи 13 после слова "граждан" дополнить словами "Республики Казахстан, иностранных граждан и лиц без гражданства, проживающих или временно находящихся на территории Республики Казахстан,";
8) в части первой статьи 14 слово "наравне" заменить словом "наряду";
9) в абзаце втором части второй статьи 21 слова "правовом акте, который признан" и "неконституционным" заменить соответственно словами "правовом акте, его отдельных положениях, которые признаны" и "не соответствующими Конституции";
10) в абзаце третьем части третьей статьи 27 и части седьмой статьи 30 слова "городов республиканского значения и столицы" заменить словами "столицы и городов республиканского значения";
11) в абзаце втором части шестой статьи 34 слова "разных областях, городах республиканского значения и столице" заменить словами "столице, разных областях и городах республиканского значения";
12) абзац первый части третьей статьи 54 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) инвесторов, включенных в реестр инвесторов, по вопросам, связанным с реализацией инвестиционного проекта, если нарушение носит системный характер либо может негативно отразиться на инвестиционном климате Республики Казахстан.";
13) в части первой статьи 59 слово "Парламента" заменить словом "Курултая";
14) часть третью статьи 148:
после слов "общественных интересах," дополнить словами "а также по вопросам защиты прав инвесторов,";
после слов "какие законные интересы" дополнить словами ", в том числе инвесторов,";
15) часть первую статьи 149 дополнить подпунктом 5-2) следующего содержания:
"5-2) сведения об обязательном согласовании прокурора, если иск, затрагивающий права и законные интересы инвесторов, включенных в реестр инвесторов, подан государственными и местными исполнительными органами, субъектами квазигосударственного сектора, их должностными и приравненными к ним лицами;";

16) 152-баптың бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) мемлекеттік және жергілікті атқарушы орган, квазимемлекеттік сектор субъектісі, олардың лауазымды адамдары және оларға теңестірілген адамдар инвесторлар тізіліміне енгізілген инвесторлардың құқықтары мен заңды мүдделерін қозғайтын талап қоюды прокурордың келісімінсіз берсе;";
17) 272-баптың бірінші бөлігінің 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) егер ол осы іс бойынша қолданылуға тиіс заң немесе өзге де нормативтік құқықтық акт, оның жекелеген ережелері адамның және азаматтың Конституцияда бекітілген құқықтары мен бостандықтарына нұқсан келтіреді деп тапқан және осы актіні, оның жекелеген ережелерін конституциялық емес деп тану туралы ұсынумен Қазақстан Республикасының Конституциялық Сотына өтініш жасаған, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының басқа соттың бастамашылығымен осы іс бойынша қолданылуға тиісті нормативтік құқықтық актінің, оның жекелеген ережелерінің Конституцияға сәйкестігін тексеріп жатқандығы белгілі болған;";
18) 434-баптың үшінші бөлігі:
"немесе оның орынбасарларының," деген сөздерден кейін "прокуратура органдарының инвесторлардың құқықтарын қорғау ведомствосы бірінші басшысының" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Прокуратура органдарының инвесторлардың құқықтарын қорғау ведомствосының бірінші басшысы инвестициялық жобаны іске асырумен байланысты қатынастардан туындайтын істер бойынша инвесторлар тізіліміне енгізілген инвесторлардың мүдделерін қозғайтын, заңды күшіне енген сот актілеріне наразылық келтіруге құқылы.";
19) 435-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры немесе оның орынбасарлары, прокуратура органдарының инвесторлардың құқықтарын қорғау ведомствосының бірінші басшысы, Бас әскери прокурор, Бас көлік прокуроры заңды күшіне енген сот актілеріне өз бастамасы бойынша да, осы Кодекстің 54-бабының екінші бөлігінде көзделген істер бойынша оларға берген, осы баптың бірінші бөлігінде аталған адамдардың өтінішхаттары бойынша да наразылық келтіруге құқылы.
Прокуратура органдарының инвесторлардың құқықтарын қорғау ведомствосының бірінші басшысы инвестициялық жобаны іске асырумен байланысты қатынастардан туындайтын істер бойынша инвесторлар тізіліміне енгізілген инвесторлардың мүдделерін қозғайтын, заңды күшіне енген сот актілеріне наразылық келтіруге құқылы.
Өтінішхат наразылыққа қоса беріледі.";
20) 438-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы "не" деген сөз ", прокуратура органдарының инвесторлардың құқықтарын қорғау ведомствосының бірінші басшысы не" деген сөздермен ауыстырылсын;

16) часть первую статьи 152 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) государственным и местным исполнительным органом, субъектом квазигосударственного сектора, их должностными и приравненными к ним лицами иск, затрагивающий права и законные интересы инвесторов, включенных в реестр инвесторов, подан без согласования с прокурором;";
17) подпункт 5) части первой статьи 272 изложить в следующей редакции:
"5) если он усмотрит, что закон или иной нормативный правовой акт, его отдельные положения, подлежащие применению по данному делу, ущемляют закрепленные Конституцией права и свободы человека и гражданина, и обратится в Конституционный Суд Республики Казахстан с представлением о признании этого акта, его отдельных положений неконституционными, а также если станет известно, что Конституционным Судом Республики Казахстан по инициативе другого суда производится проверка на соответствие Конституции нормативного правового акта, его отдельных положений, подлежащих применению по данному делу;";
18) часть третью статьи 434:
после слов "или его заместителей," дополнить словами "первого руководителя ведомства органов прокуратуры по защите прав инвесторов,";
дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Первый руководитель ведомства органов прокуратуры по защите прав инвесторов вправе приносить протесты на вступившие в законную силу судебные акты, затрагивающие интересы инвесторов, включенных в реестр инвесторов, по делам, вытекающим из отношений, связанных с реализацией инвестиционного проекта.";
19) часть вторую статьи 435 изложить в следующей редакции:
"2. Генеральный Прокурор Республики Казахстан или его заместители, первый руководитель ведомства органов прокуратуры по защите прав инвесторов, Главный военный прокурор, Главный транспортный прокурор вправе приносить протесты на вступившие в законную силу судебные акты как по собственной инициативе, так и по ходатайствам лиц, указанных в части первой настоящей статьи, поданным им по делам, предусмотренным частью второй статьи 54 настоящего Кодекса.
Первый руководитель ведомства органов прокуратуры по защите прав инвесторов вправе приносить протесты на вступившие в законную силу судебные акты, затрагивающие интересы инвесторов, включенных в реестр инвесторов, по делам, вытекающим из отношений, связанных с реализацией инвестиционного проекта.
Ходатайство прилагается к протесту.";
20) в абзаце втором части первой статьи 438 слово "либо" заменить словами ", первым руководителем ведомства органов прокуратуры по защите прав инвесторов либо";

21) 439-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"439-бап. Наразылық келтіру
1. Негіздер болған кезде Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры, оның орынбасарлары, прокуратура органдарының инвесторлардың құқықтарын қорғау ведомствосының бірінші басшысы, Бас әскери прокурор, Бас көлік прокуроры наразылық келтіреді және оны іспен және өтінішхатпен бірге кассациялық сотқа жібереді.
2. Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы, прокуратура органдарының инвесторлардың құқықтарын қорғау ведомствосы, Бас әскери прокуратура, Бас көлік прокуратурасы наразылықтың көшірмелерін іске қатысатын адамдарға жібереді.";
22) 441-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацы "Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасына," деген сөздерден кейін "прокуратура органдарының инвесторлардың құқықтарын қорғау ведомствосына," деген сөздермен толықтырылсын;
23) 455-баптың үшінші бөлігінің 3) тармақшасында:
"құқықтық актілерді" деген сөздерден кейін ", олардың жекелеген ережелерін" деген сөздермен толықтырылсын;
"конституциялық емес" деген сөздер "Конституцияға сәйкес келмейді" деген сөздермен ауыстырылсын.
5. 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне:
1) бүкіл мәтін бойынша "тартылған шетелдік", "шетелдіктермен", "шетелдіктің", "шетелдіктер" деген сөздер тиісінше "тартылған шетел азаматы", "шетел азаматтарымен", "шетел азаматының", "шетел азаматтары" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 5-баптағы және 6-баптың 1-тармағындағы "Әркімнің" деген сөз "Әр адамның" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 7-баптың үшінші бөлігінің бесінші абзацындағы "ғана" деген сөз алып тасталсын;
4) 127-3-баптың 4-тармағы мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
"Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жасалған жұмыскер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шарты болмаған жағдайда, кәсіптік төлем жұмыс берушінің қаражаты есебінен Қазақстан Республикасының әлеуметтік қорғау туралы заңнамасында көзделген тәртіппен және шарттарда жүзеге асырылады.
Жұмыскер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шартының болмауы жұмыс берушіні Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылықтан босатпайды.";
5) 143-баптың тақырыбындағы және мәтініндегі "Парламенті" деген сөз "Құрылтайы" деген сөзбен ауыстырылсын;
6) 148-баптың 3-тармағы 3) тармақшасының екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"астана, облыс, республикалық маңызы бар қала деңгейінде – жергілікті атқарушы органдардың, аумақтық кәсіптік одақтар бірлестіктерінің, жұмыс берушілердің астанадағы, облыстағы немесе республикалық маңызы бар қаладағы бірлестігінің (қауымдастығының, одағының), астананың, облыстың немесе республикалық маңызы бар қаланың шағын кәсіпкерлік жөніндегі бірлестігінің өкілетті өкілдері;";

21) статью 439 изложить в следующей редакции:
"Статья 439. Принесение протеста
1. При наличии оснований Генеральный Прокурор Республики Казахстан, его заместители, первый руководитель ведомства органов прокуратуры по защите прав инвесторов, Главный военный прокурор, Главный транспортный прокурор приносят протест и направляют его вместе с делом и ходатайством в кассационный суд.
2. Копии протеста направляются Генеральной прокуратурой Республики Казахстан, ведомством органов прокуратуры по защите прав инвесторов, Главной военной прокуратурой, Главной транспортной прокуратурой лицам, участвующим в деле.";
22) абзац первый части первой статьи 441 после слов "Генеральную прокуратуру Республики Казахстан," дополнить словами "ведомство органов прокуратуры по защите прав инвесторов,";
23) в подпункте 3) части третьей статьи 455:
слово "неконституционными" заменить словами "не соответствующими Конституции";
после слов "правовых актов," дополнить словами "их отдельных положений,".
5. В Трудовой кодекс Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года:
1) по всему тексту слова "иностранец", "иностранцами", "иностранца", "иностранцев" заменить соответственно словами "иностранный гражданин", "иностранными гражданами", "иностранного гражданина", "иностранных граждан";
2) статью 5 и пункт 1 статьи 6 после слова "Каждый" дополнить словом "человек";
3) в абзаце первом части третьей статьи 7 слово "только" исключить;
4) пункт 4 статьи 127-3 дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
"В случае отсутствия договора обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей, заключаемого в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном страховании работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей", профессиональная выплата за счет средств работодателя осуществляется в порядке и на условиях, которые предусмотрены законодательством Республики Казахстан о социальной защите.
Отсутствие договора обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей не освобождает работодателя от ответственности, установленной законами Республики Казахстан.";
5) в заголовке и тексте статьи 143 слово "Парламента" заменить словом "Курултая";
6) абзац второй подпункта 3) пункта 3 статьи 148 изложить в следующей редакции:
"на уровне столицы, области, города республиканского значения – полномочные представители местных исполнительных органов, территориальных объединений профессиональных союзов, объединения (ассоциации, союза) работодателей столицы, области или города республиканского значения, объединения по малому предпринимательству столицы, области или города республиканского значения;";

7) 188-баптың 4-тармағының екінші бөлігіндегі және 188-1-баптың 3-тармағының екінші бөлігіндегі "облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың" деген сөздер "астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 191-баптың 2-тармағының 3) және 4) тармақшаларындағы, 193-баптың 6) тармақшасының екінші абзацындағы және 198-баптың 2-тармағындағы "облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың" деген сөздер "астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың" деген сөздермен ауыстырылсын.
6. 2017 жылғы 26 желтоқсандағы "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне:
1) бүкіл мәтін бойынша "заңнамалық актілері", "заңнамалық актілерінде" және "заңнамалық актілеріне" деген сөздер тиісінше "заңдары", "заңдарында" және "заңдарына" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 10-баптың 2-тармағының 2) тармақшасындағы "облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана" деген сөздер "астана, облыстар және республикалық маңызы бар қалалар" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 406-баптың 2-тармағының 7) тармақшасында:
"Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеңесшісі" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Вице-Президенті" деген сөздермен ауыстырылсын;
"бастығы" деген сөз "Бастығы" деген сөзбен ауыстырылсын;
"Парламентінің" деген сөз "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын.
7. 2020 жылғы 29 маусымдағы Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексіне:
1) 3-бапта:
үшінші бөлікте:
1) тармақша "Қазақстан Республикасы Президентінің" деген сөздерден кейін ", Қазақстан Республикасы Вице-Президентінің" деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақша алып тасталсын;
3) тармақшадағы "Парламенті Палаталары, Қазақстан Республикасының Орталық сайлау комиссиясы аппараттарының" деген сөздер "Құрылтайы Аппаратының, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақшада:
"Қазақстан Республикасының Конституциялық Соты" деген сөздер "Қазақстан Халық Кеңесі хатшылығының, Қазақстан Республикасының Конституциялық Соты" деген сөздермен ауыстырылсын;
"облыстардағы, астанадағы және республикалық маңызы бар қалалардағы" деген сөздер "астанадағы, облыстардағы және республикалық маңызы бар қалалардағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші бөлікте:
2) тармақша "уәкіл туралы" деген сөздерден кейін ", Қазақстан Халық Кеңесі туралы" деген сөздермен толықтырылсын;
4) тармақшадағы "заңнамалық" деген сөз "заңдарын" деген сөзбен ауыстырылсын;
5) тармақшадағы "республикалық" деген сөз "жалпыхалықтық" деген сөзбен ауыстырылсын;
екінші абзац "өкілеттігіне" деген сөзден кейін ", Қазақстан Республикасы Вице-Президентінің" деген сөздермен толықтырылсын;

7) в части второй пункта 4 статьи 188 и части второй пункта 3 статьи 188-1 слова "области, города республиканского значения, столицы" заменить словами "столицы, области, города республиканского значения";
8) в подпунктах 3) и 4) пункта 2 статьи 191, абзаце втором подпункта 6) статьи 193 и пункте 2 статьи 198 слова "области, города республиканского значения, столицы" заменить словами "столицы, области, города республиканского значения".
6. В Кодекс Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан":
1) по всему тексту слова "законодательными актами" и "законодательным актам" заменить соответственно словами "законами" и "законам";
2) в подпункте 2) пункта 2 статьи 10 слова "областям, городам республиканского значения и столице" заменить словами "столице, областям и городам республиканского значения";
3) в подпункте 7) пункта 2 статьи 406:
слова "Государственного советника Республики Казахстан" заменить словами "Вице-Президента Республики Казахстан";
слово "начальника" заменить словом "Начальника";
слово "Парламента" заменить словом "Курултая".
7. В Административный процедурно-процессуальный кодекс Республики Казахстан от 29 июня 2020 года:
1) в статье 3:
в части третьей:
подпункт 1) после слов "Президента Республики Казахстан," дополнить словами "Вице-Президента Республики Казахстан,";
подпункт 2) исключить;
в подпункте 3) слова "аппаратов Палат Парламента" заменить словами "Аппарата Курултая";
в подпункте 4):
слова "аппаратов Конституционного Суда" заменить словами "секретариата Қазақстан Халық Кеңесі, аппаратов Конституционного Суда";
слова "областях, столице и городах республиканского значения" заменить словами "столице, областях и городах республиканского значения";
в части четвертой:
подпункт 2) дополнить словами ", о Қазақстан Халық Кеңесі";
в подпункте 4) слово "законодательных" заменить словом "законов";
в подпункте 5) слово "республиканском" заменить словом "всенародном";
в абзаце втором слова "и деятельность органа" заменить словами ", деятельность Вице-Президента Республики Казахстан и органа";

2) 7-бапта:
үшінші бөлікте:
бірінші сөйлем "құқықтық актілерді" деген сөздерден кейін ", олардың жекелеген ережелерін" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші сөйлем:
"құқықтық акт" деген сөздерден кейін ", оның жекелеген ережелері" деген сөздермен толықтырылсын;
"осы актіні" деген сөздерден кейін ", оның жекелеген ережелерін" деген сөздермен толықтырылсын;
төртінші бөліктегі "конституциялық емес деп танылған заңға немесе өзге де нормативтік құқықтық актіге" деген сөздер "Конституцияға сәйкес келмейді деп танылған заңға немесе өзге де нормативтік құқықтық актіге, оның жекелеген ережелеріне" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 18-баптың екінші бөлігінің екінші абзацында:
"конституциялық емес" деген сөздер "Конституцияға сәйкес келмейді" деген сөздермен ауыстырылсын;
"құқықтық актіге" деген сөздерден кейін ", оның жекелеген ережелеріне" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 22-баптың үшінші бөлігіндегі "шетелдіктер" деген сөз "шетел азаматтары" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 31-бапта:
екінші бөліктің бірінші абзацындағы "республикалық" деген сөз "жалпыхалықтық" деген сөзбен ауыстырылсын;
үшінші бөліктің бірінші абзацы 2) тармақшасындағы "мемлекеттің бұзылған құқықтарын қалпына келтіру және мүдделерін қорғау үшін сотқа талап қоюмен жүгінуге құқылы." деген сөздер "мемлекеттің;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) инвестициялық жобаларды іске асырумен байланысты мәселелер бойынша инвесторлардың тізіліміне енгізілген инвесторлардың бұзылған құқықтарын қалпына келтіру және мүдделерін қорғау үшін талап қоюмен сотқа жүгінуге құқылы.";
6) 38-баптың тақырыбы және мәтіні "Қазақстан Республикасының Президенті,", "Қазақстан Республикасы Президентінің,", "Қазақстан Республикасының Президентінің," деген сөздерден кейін тиісінше "Қазақстан Республикасының Вице-Президенті,", "Қазақстан Республикасы Вице-Президентінің,", "Қазақстан Республикасы Вице-Президентінің," деген сөздермен толықтырылсын;
7) 47-баптың сегізінші бөлігіндегі "конституциялық құрылысты қорғауға, қоғамдық тәртіпті, адамның құқықтары мен бостандықтарын, халықтың денсаулығы мен имандылығын қорғауға" деген сөздер "конституциялық құрылыс негіздерін, адамның және азаматтың құқықтары мен бостандықтарын қорғауға, ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге, қоғамдық тәртіпті, азаматтардың денсаулығы мен қоғамның адамгершілік болмысын сақтауға" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 61-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы "Парламентінің" деген сөз "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын;
9) 84-баптың алтыншы бөлігінің 1) тармақшасындағы "конституциялық емес" деген сөздер "Конституцияға сәйкес келмейді" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 90-2-баптың үшінші бөлігінде:
11) тармақшадағы "Парламенті Палаталары" деген сөздер "Құрылтайы" деген сөзбен ауыстырылсын;
12) тармақшада:
"республикалық" деген сөз "жалпыхалықтық" деген сөзбен ауыстырылсын;
"Парламенті" деген сөз "Құрылтайы" деген сөзбен ауыстырылсын;
11) 90-3-баптың төртінші бөлігінің үшінші және төртінші абзацтарындағы "облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың" деген сөздер "астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 90-5-баптың екінші бөлігі бірінші абзацының 3) тармақшасындағы және екінші абзацының 3) тармақшасындағы "Парламентінің" деген сөз "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын;
13) 91-баптың үшінші бөлігінің екінші абзацы "Қазақстан Республикасының Президентін," деген сөздерден кейін "Қазақстан Республикасының Вице-Президентін," деген сөздермен толықтырылсын;
14) 102-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы "Республикалық маңызы бар қалалар және астана" деген сөздер "Астана және республикалық маңызы бар қалалар" деген сөздермен ауыстырылсын;
15) 25-тараудың тақырыбындағы "республикалық" деген сөз "жалпыхалықтық" деген сөзбен ауыстырылсын;
16) 163-бапта:
тақырыптағы "республикалық" деген сөз "жалпыхалықтық" деген сөзбен ауыстырылсын;
бірінші бөліктің бірінші абзацындағы "Республикалық", "республикалық" деген сөздер тиісінше "Жалпыхалықтық", "жалпыхалықтық" деген сөздермен ауыстырылсын;
17) 164-баптың екінші, үшінші және төртінші бөліктеріндегі "Республикалық", "республикалық" деген сөздер тиісінше "Жалпыхалықтық", "жалпыхалықтық" деген сөздермен ауыстырылсын;
18) 169-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Заңды күшіне енген, оның ішінде татуласу, медиация немесе дауды партисипативтік рәсім тәртібінде реттеу тәртібімен аяқталған әкімшілік істер бойынша сот актілері әкімшілік процеске қатысушылардың кассациялық шағымдары, Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының, оның орынбасарларының, прокуратура органдарының инвесторлардың құқықтарын қорғау ведомствосы бірінші басшысының, Бас әскери прокурордың, Бас көлік прокурорының өз бастамасы бойынша да, әкімшілік процеске қатысушылардың осы Кодекстің 31-бабында көзделген әкімшілік істер бойынша берген өтінішхаттары бойынша да келтірілген наразылықтары бойынша апелляциялық сатыдағы сот актісі заңды күшіне енген күннен бастап алты ай iшiнде кассациялық тәртіппен қайта қаралуы мүмкін.
Бірінші абзацта көрсетілген сот актілеріне наразылық білдіру құқығы осы Кодекстің 31-бабында көзделген инвестициялық жобаны іске асырумен байланысты қатынастардан туындайтын істер бойынша, инвесторлар тізіліміне енгізілген инвесторлардың мүдделерін қозғайтын даулар бойынша прокуратура органдарының инвесторлардың құқықтарын қорғау ведомствосының бірінші басшысына тиесілі.
Прокурордың наразылығы осы Кодекстің 31-бабында көзделген әкімшілік істер бойынша түпкілікті нысанда шешім шығарылған күннен бастап алты ай ішінде келтірілуі мүмкін.
Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры және оның орынбасарлары, прокуратура органдарының инвесторлардың құқықтарын қорғау ведомствосының бірінші басшысы, Бас әскери прокурор, Бас көлік прокуроры әкімшілік істі қарауға қатысқанына не қатыспағанына қарамастан, шешімге өз құзыреті шегінде наразылық келтіруге құқылы.".

2) в статье 7:
в части третьей:
предложение первое после слов "правовые акты," дополнить словами "их отдельные положения,";
в предложении втором:
слова "подлежащий применению, ущемляет" заменить словами "его отдельные положения, подлежащие применению, ущемляют";
слово "неконституционным" заменить словами ", его отдельных положений, неконституционными";
в части четвертой слова "признанном неконституционным" заменить словами "его отдельных положениях, признанных не соответствующими Конституции";
3) в абзаце втором части второй статьи 18:
слова "который признан" заменить словами "его отдельных положениях, которые признаны";
слово "неконституционным" заменить словами "не соответствующими Конституции";
4) в части третьей статьи 22 слово "Иностранцы" заменить словами "Иностранные граждане";
5) в статье 31:
в абзаце первом части второй слово "республиканском" заменить словами "во всенародном";
абзац первый части третьей дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) инвесторов, включенных в реестр инвесторов, по вопросам, связанным с реализацией инвестиционных проектов.";
6) заголовок и текст статьи 38 после слов "Президента Республики Казахстан," дополнить словами "Вице-Президента Республики Казахстан,";
7) в части восьмой статьи 47 слова "конституционного строя, охрану общественного порядка, прав и свобод человека, здоровья и нравственности населения," заменить словами "основ конституционного строя, прав и свобод человека и гражданина, обеспечение национальной безопасности, охрану общественного порядка, здоровья граждан и нравственности общества,";
8) в абзаце втором части первой статьи 61 слово "Парламента" заменить словом "Курултая";
9) в подпункте 1) части шестой статьи 84 слово "неконституционным" заменить словами "не соответствующим Конституции";
10) в части третьей статьи 90-2:
в подпункте 11) слова "Палат Парламента" заменить словом "Курултая";
в подпункте 12):
слово "республиканском" заменить словом "всенародном";
слово "Парламенте" заменить словом "Курултае";
11) в абзацах третьем и четвертом части четвертой статьи 90-3 слова "областей, городов республиканского значения, столицы" заменить словами "столицы, областей, городов республиканского значения";
12) в подпункте 3) абзаца первого и подпункте 3) абзаца второго части второй статьи 90-5 слово "Парламента" заменить словом "Курултая";
13) абзац второй части третьей статьи 91 после слов "Президента Республики Казахстан," дополнить словами "Вице-Президента Республики Казахстан,";
14) в абзаце втором части первой статьи 102 слова "городов республиканского значения и столицы, областных центров" заменить словами "столицы и городов республиканского значения, областных центров";
15) в заголовке главы 25 слово "республиканском" заменить словами "во всенародном";
16) в статье 163:
в заголовке слово "республиканском" заменить словами "во всенародном";
в абзаце первом части первой слова "республиканского" и "республиканском" заменить соответственно словами "всенародного" и "всенародном";
17) в частях второй, третьей и четвертой статьи 164 слова "республиканском" и "республиканского" заменить соответственно словами "всенародном" и "всенародного";
18) часть вторую статьи 169 изложить в следующей редакции:
"2. Вступившие в законную силу судебные акты, в том числе по административным делам, оконченным в порядке примирения, медиации или урегулирования спора в порядке партисипативной процедуры, могут быть пересмотрены в кассационном порядке в течение шести месяцев со дня вступления в законную силу судебного акта апелляционной инстанции по кассационным жалобам участников административного процесса, протестам Генерального Прокурора Республики Казахстан, его заместителей, первого руководителя ведомства органов прокуратуры по защите прав инвесторов, Главного военного прокурора, Главного транспортного прокурора, принесенным как по собственной инициативе, так и по ходатайствам участников административного процесса, поданным им по административным делам, предусмотренным статьей 31 настоящего Кодекса.
Право опротестования указанных в абзаце первом судебных актов принадлежит первому руководителю ведомства органов прокуратуры по защите прав инвесторов по спорам, затрагивающим интересы инвесторов, включенных в реестр инвесторов, по делам, вытекающим из отношений, связанных с реализацией инвестиционного проекта, предусмотренным статьей 31 настоящего Кодекса.
Протест прокурора может быть принесен в течение шести месяцев со дня вынесения решения в окончательной форме по административным делам, предусмотренным статьей 31 настоящего Кодекса.
Генеральный Прокурор Республики Казахстан и его заместители, первый руководитель ведомства органов прокуратуры по защите прав инвесторов, Главный военный прокурор, Главный транспортный прокурор в пределах своей компетенции вправе принести протест на решение независимо от участия в рассмотрении административного дела.".

8. 2021 жылғы 2 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Экология кодексіне:
1) бүкіл мәтін бойынша "заңнамалық актісін", "заңнамалық актілерінде" және "заңнамалық актілеріне сәйкес" деген сөздер тиісінше "заңын", "заңдарында" және "заңдарына сәйкес" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) бүкіл мәтін бойынша "Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың", "облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың", "Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың", "облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың", "облыс, республикалық маңызы бар қала және астана", "облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың", "облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың)", "облыстың, астананың, республикалық маңызы бар қаланың", "облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың", "Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың" және "Облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың)" деген сөздер тиісінше "Астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың", "астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың", "Астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың", "астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың", "астана, облыс және республикалық маңызы бар қала", "астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың", "астананың (облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың)", "астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың", "астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың", "Астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың" және "Астананың (облыстың республикалық маңызы бар қаланың)" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 13-баптың 1-тармағындағы "Әркімнің" деген сөз "Әр адамның" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 149-баптың 3-тармағында орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
5) 405-баптың 2-тармағының 2) тармақшасындағы "Парламенті" деген сөз "Құрылтайы" деген сөзбен ауыстырылсын.
9. 2023 жылғы 20 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне:
1) бүкіл мәтін бойынша "заңнамалық актілерінде" деген сөздер "заңдарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) бүкіл мәтін бойынша "шетелдіктердің", "ұсынған шетелдік", "шетелдіктерге", "шетелдіктің" және "шетелдіктер" деген сөздер тиісінше "шетел азаматтарының", "ұсынған шетел азаматы", "шетел азаматтарына", "шетел азаматының" және "шетел азаматтары" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) бүкіл мәтін бойынша "облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың", "облыстарда, республикалық маңызы бар қалаларда, астанада", "облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың", "Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың", "облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың", "облыстағы және республикалық маңызы бар қалалардағы, астанадағы", "облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың", "облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың", "облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың", "облыс, республикалық маңызы бар қала, астана", "Облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана", "облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана" және "Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың" деген сөздер тиісінше "астананың, облыстың және республикалық маңызы бар қаланың", "астанада, облыстарда, республикалық маңызы бар қалаларда", "астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың", "Астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың", "астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың", "астанадағы, облыстағы және республикалық маңызы бар қалалардағы", "астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың", "астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың", "астананың, облыстың және республикалық маңызы бар қалалардың", "астана, облыс, республикалық маңызы бар қала", "Астана, облыстар, республикалық маңызы бар қалалар", "астана, облыстар, республикалық маңызы бар қалалар" және "Астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 1-баптың 1-тармағында:
14) тармақшадағы "республикалық маңызы бар қаланың, астананың" деген сөздер "астананың, республикалық маңызы бар қаланың" деген сөздермен ауыстырылсын;
26) тармақшадағы "және бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне" деген сөздер ", сондай-ақ бала (балалар) бір жарым жасқа толғанға дейін оған (оларға) анасының күтім жасауына" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 3-баптың 3) тармақшасы "атаулылық," деген сөзден кейін "мұқтаждық," деген сөзбен толықтырылсын;
6) 4-тармақтағы "Әркім" деген сөз "Әр адам" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 6-бапта:
тақырып "Атаулылық," деген сөзден кейін "мұқтаждық," деген сөзбен толықтырылсын;
2-тармақтағы "қорғауды қажетсінуі" деген сөздер "қорғауға мұқтаждығы" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Әлеуметтік қорғау шараларына мұқтаждық отбасының (адамның) әлеуметтік саламаттылық деңгейін объективті бағалау негізінде айқындалады.
Мұқтаждық қағидатын қолдану экономикалық ресурстарды әділ және тиімді бөлуді қамтамасыз етуге бағытталған.";

8. В Экологический кодекс Республики Казахстан от 2 января 2021 года:
1) по всему тексту слова "законодательного акта" и "законодательными актами" заменить соответственно словами "закона" и "законами";
2) по всему тексту слова "области, города республиканского значения, столицы", "областей, городов республиканского значения, столицы", "области, городов республиканского значения, столицы", "области (города республиканского значения, столицы)" и "областей, городов республиканского значения и столицы" заменить соответственно словами "столицы, области, города республиканского значения", "столицы, областей, городов республиканского значения", "столицы, области, городов республиканского значения", "столицы (области, города республиканского значения)" и "столицы, областей и городов республиканского значения";
3) пункт 1 статьи 13 после слова "Каждый" дополнить словом "человек";
4) в пункте 3 статьи 149 слово "тенге" заменить словом "теңге";
5) в подпункте 2) пункта 2 статьи 405 слово "Парламента" заменить словом "Курултая".
9. В Социальный кодекс Республики Казахстан от 20 апреля 2023 года:
1) по всему тексту слова "законодательными актами" заменить словом "законами";
2) по всему тексту слова "иностранцев", "иностранцем", "иностранцам", "иностранца", "иностранцы" заменить соответственно словами "иностранных граждан", "иностранным гражданином", "иностранным гражданам", "иностранного гражданина", "иностранные граждане";
3) по всему тексту слова "области, города республиканского значения и столицы", "областях, городах республиканского значения, столице", "области, городов республиканского значения, столицы", "областей, городов республиканского значения и столицы", "областям, городам республиканского значения, столице", "областей, городов республиканского значения, столицы", "области и городах республиканского значения, столице", "области, города республиканского значения, столицы", "области, городов республиканского значения и столицы" заменить соответственно словами "столицы, области и города республиканского значения", "столице, областях, городах республиканского значения", "столицы, области, городов республиканского значения", "столицы, областей и городов республиканского значения", "столице, областям, городам республиканского значения", "столицы, областей, городов республиканского значения", "столице, области и городах республиканского значения", "столицы, области, города республиканского значения", "столицы, области и городов республиканского значения";
4) в пункте 1 статьи 1:
в подпункте 14) слова "города республиканского значения, столицы" заменить словами "столицы, города республиканского значения";
в подпункте 26) слова "и уходом за ребенком по достижении им" заменить словами ", а также материнским уходом за ребенком (детьми) по достижении им (ими)";
5) подпункт 3) статьи 3 после слова "адресность," дополнить словом "нуждаемость,";
6) статью 4 после слова "Каждый" дополнить словом "человек";
7) в статье 6:
заголовок после слова "Адресность," дополнить словом "нуждаемость,";
в пункте 2 слово "потребности" заменить словом "нуждаемости";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Нуждаемость в мерах социальной защиты определяется на основе объективной оценки уровня социального благополучия семьи (лица).
Применение принципа нуждаемости направлено на обеспечение справедливого и эффективного распределения экономических ресурсов.";

8) 10-бап мынадай мазмұндағы 1-1, 1-2, 1-3, 1-4 және 1-5-тармақтармен толықтырылсын:
"1-1. Әлеуметтік қорғау шаралары осы Кодекстің 6-бабында айқындалған қағидаттар негізінде ұсынылады.
1-2. Әлеуметтік қорғау шараларынан үміткер, оларды алатын, сондай-ақ оларды тағайындауға қайта жүгінген адамдар (отбасы), отбасы мүшелері, үй шаруашылығы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісу бойынша уәкілетті мемлекеттік орган айқындайтын мерзімде және тәртіппен банктік және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді, сондай-ақ мемлекет қатысатын кредиттік бюродан кредиттер бойынша берешек сомасы, кредиттер бойынша мерзімдік (ай сайынғы) төлем, кредиттер бойынша мерзімі өткен және (немесе) қалдық берешек сомасы туралы мәліметтерді қоса алғанда, дербес деректерді жинауға, өңдеуге, тексеруге, жаңартып отыруға және беруге келісім (бұдан әрі – келісім) береді.
1-3. Адамның (отбасының), отбасы мүшелерінің, үй шаруашылығының келісім бермеуі әлеуметтік қорғау шараларын ұсынудан бас тартуға негіз болады.
1-4. Әлеуметтік қорғау шараларын алатын адамның (отбасының), отбасы мүшелерінің, үй шаруашылығының келісім бермеуі оларды ұсынуды тоқтата тұруға негіз болады.
Әлеуметтік қорғау шараларын ұсыну келісім алынған күннен бастап қайта басталады.
1-5. Адамның (отбасының), отбасы мүшелерінің, үй шаруашылығының уәкілетті мемлекеттік орган ведомствосының аумақтық бөлімшесіне өтініш беру арқылы әлеуметтік қорғау шараларын алудан ерікті түрде бас тартуға құқығы бар.
Әлеуметтік қорғау шараларын алудан ерікті түрде бас тарту адамды (отбасын), отбасы мүшелерін, үй шаруашылығын Қазақстан Республикасының әлеуметтік қорғау туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен оларды ұсыну үшін қайта жүгіну құқығынан айырмайды.";
9) 11-бапта:
14) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 14-1) тармақшамен толықтырылсын:
"14-1) жәрдемақылар тізбесін және оларды тағайындау, төлеуді тоқтата тұру, қайта бастау және тоқтату шарттарын, сондай-ақ жерлеуге арналған біржолғы төлемді тағайындау шарттарын бекітеді;";
10) 12-бапта:
4) тармақшада:
төртінші абзац алып тасталсын;
он үшінші абзацтағы "ұсынысты әзірлейді" деген сөздер "ұсынысты" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы он төртінші абзацпен толықтырылсын:
"жәрдемақылар тізбесін және оларды тағайындау, төлеуді тоқтата тұру, қайта бастау және тоқтату шарттарын, сондай-ақ жерлеуге арналған біржолғы төлемді тағайындау шарттарын әзірлейді;";
5) тармақшада:
он екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарының билігіне түсетін (билігіндегі) бюджет қаражатын пайдалану тәртібін;";
отыз жетінші абзацтағы "тәртібін әзірлейді және бекітеді" деген сөздер "тәртібін" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы отыз сегізінші абзацпен толықтырылсын:
"бюджет қаражаты есебінен төленетін төлемдердің санаттары бойынша алушылардың болжамды санын есептеу әдістемесін әзірлейді және бекітеді;";

8) статью 10 дополнить пунктами 1-1, 1-2, 1-3, 1-4 и 1-5 следующего содержания:
"1-1. Меры социальной защиты предоставляются на основе принципов, определенных статьей 6 настоящего Кодекса.
1-2. Лица (семьи), члены семьи, домохозяйство, претендующие на меры социальной защиты, получающие их, а также повторно обратившиеся за их предоставлением, дают согласие на сбор, обработку, проверку, актуализацию и передачу персональных данных, включая сведения, составляющие банковскую и иную охраняемую законом тайну, в сроки и порядке, определяемые уполномоченным государственным органом по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан, а также сведения о сумме долга по кредитам, периодическом (ежемесячном) платеже по кредитам, просроченной и (или) остаточной сумме задолженности по кредитам из кредитного бюро с государственным участием (далее – согласие).
1-3. Непредставление согласия лицом (семьей), членами семьи, домохозяйством является основанием для отказа в предоставлении мер социальной защиты.
1-4. Непредставление согласия лицом (семьей), членами семьи, домохозяйством, получающими меры социальной защиты, является основанием для их приостановления.
Предоставление мер социальной защиты возобновляется с даты получения согласия.
1-5. Лицо (семья), члены семьи, домохозяйство имеют право на добровольный отказ от получения мер социальной защиты путем подачи заявления в территориальное подразделение ведомства уполномоченного государственного органа.
Добровольный отказ от получения мер социальной защиты не лишает лицо (семью), членов семьи, домохозяйство права на повторное обращение за их предоставлением в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о социальной защите.";
9) в статье 11:
подпункт 14) исключить;
дополнить подпунктом 14-1) следующего содержания:
"14-1) утверждает перечень пособий и условия для назначения, приостановления, возобновления и прекращения их выплат, а также условия назначения единовременной выплаты на погребение;";
10) в статье 12:
в подпункте 4):
абзац четвертый исключить;
дополнить абзацем четырнадцатым следующего содержания:
"перечень пособий и условия для назначения, приостановления, возобновления и прекращения их выплат, а также условия назначения единовременной выплаты на погребение;";
в подпункте 5):
абзац двенадцатый изложить в следующей редакции:
"порядок использования бюджетных средств, поступающих (находящихся) в распоряжении центров оказания специальных социальных услуг;";
дополнить абзацем тридцать восьмым следующего содержания:
"методику расчета прогнозируемого количества получателей по категориям выплат за счет бюджетных средств;";

11) 16-баптың 1) тармақшасының төртінші абзацы "есептілікті" деген сөзден кейін ", сондай-ақ адамдардың (отбасылардың), отбасы мүшелерінің, үй шаруашылығының тізімдерін қалыптастыру және оларды әлеуметтік саламаттылық деңгейі бойынша бөлу үшін мәліметтерді" деген сөздермен толықтырылсын;
12) 17-баптың 1-тармағының 14) және 17) тармақшалары алып тасталсын;
13) 24-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Отбасының цифрлық картасы – әлеуметтік-еңбек саласы платформасында іске асырылған, "цифрлық үкімет" платформасынан және мемлекеттік органдардың цифрлық жүйелерінен алынатын деректер негізінде адамдардың (отбасылардың), отбасы мүшелерінің, үй шаруашылығының тізімдерін қалыптастыруды және оларды әлеуметтік саламаттылық деңгейі бойынша бөлуді қамтамасыз ететін талдамалық шешім.";
2-тармақ "(отбасыларды)" деген сөзден кейін ", отбасы мүшелерін, үй шаруашылығын" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақтағы "ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша уәкілетті мемлекеттік орган" деген сөздер "уәкілетті мемлекеттік орган цифрландыру, салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласындағы, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдармен бірлесіп" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Мемлекеттік органдардың Отбасының цифрлық картасын жүргізу, толтыру және оған енгізілетін деректердің толықтығы мен дұрыстығын қамтамасыз ету бойынша өзара іс-қимыл жасау қағидаларын уәкілетті мемлекеттік орган цифрландыру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша әзірлейді және бекітеді.";
14) 36-бап мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі зейнетақы жинақтарының сақталуын қамтамасыз етуге және ұзақ мерзімді нақты кірістілік алуға бағытталған мақсаттарды ұстана отырып, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін сенімгерлік басқаруды жүзеге асырады.";
15) 55-баптың 4-тармағының 9) тармақшасындағы "және алушының зейнетақы төлемдеріне құқық алған кездегі инфляция деңгейін ескере отырып, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорындағы міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының нақты енгізілген міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары мөлшерінде сақталуын есептеу үшін, сондай-ақ" деген сөздер "үшін," деген сөзбен ауыстырылсын;
16) 71-бапта:
1-тармақта:
4) тармақшадағы "бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша" деген сөздер "бала (балалар) бір жарым жасқа толғанға дейін оған (оларға) анасының күтім жасауына байланысты" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақша алып тасталсын;
2-тармақтағы "осы Кодексте көзделген" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған" деген сөздермен ауыстырылсын;

11) абзац четвертый подпункта 1) статьи 16 дополнить словами ", а также сведений для формирования списков и распределения лиц (семьи), членов семьи, домохозяйства по уровню их социального благополучия";
12) подпункты 14) и 17) пункта 1 статьи 17 исключить;
13) в статье 24:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Цифровая карта семьи – аналитическое решение, реализованное на платформе социально-трудовой сферы, обеспечивающее формирование списков и распределение лиц (семьи), членов семьи, домохозяйства по уровню их социального благополучия на основе данных, получаемых из платформы "цифрового правительства" и цифровых систем государственных органов.";
пункт 2 после слов "лиц (семей)" дополнить словами ", членов семьи, домохозяйства";
в пункте 3 слова "по согласованию с уполномоченным органом в сфере информатизации" заменить словами "совместно с уполномоченными органами в сфере цифровизации, обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, по государственному планированию";
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Правила взаимодействия государственных органов по ведению, заполнению и обеспечению полноты и достоверности данных, вносимых в Цифровую карту семьи, разрабатываются и утверждаются уполномоченным государственным органом по согласованию с уполномоченным органом в сфере цифровизации.";
14) статью 36 дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Национальный Банк Республики Казахстан осуществляет доверительное управление пенсионными активами единого накопительного пенсионного фонда, придерживаясь целей, направленных на обеспечение сохранности пенсионных накоплений и получение долгосрочной реальной доходности.";
15) в подпункте 9) пункта 4 статьи 55 слова "и расчета сохранности обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов в едином накопительном пенсионном фонде в размере фактически внесенных обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов с учетом уровня инфляции на момент приобретения получателем права на пенсионные выплаты, а также" исключить;
16) в статье 71:
в пункте 1:
в подпункте 4) слова "по случаю потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им" заменить словами "в связи с материнским уходом за ребенком (детьми) по достижении им (ими)";
подпункт 5) исключить;
в пункте 2 слова "предусмотренных настоящим Кодексом" заменить словами "определенных Правительством Республики Казахстан";

мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Уәкілетті мемлекеттік орган:
бала туылғанда берілетін мемлекеттік жәрдемақыны, бала күтіміне байланысты жәрдемақыны, көпбалалы отбасыларға берілетін жәрдемақыны, наградталған анаға берілетін жәрдемақыны тағайындау және төлеуді жүзеге асыру;
жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемдердің, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу (айқындау), оларды тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау тәртібін айқындайды.";
17) 72-бап алып тасталсын;
18) 79-баптың 1-тармағында:
"қандастарға, сондай-ақ жәрдемақы алу құқығы Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта көзделген және өзінің туған, асырап алған, сондай-ақ қорғаншылыққа алған балалары бар шетелдіктерге" деген сөздер "сондай-ақ жәрдемақы алу құқығы Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта көзделген және өзінің туған, асырап алған, сондай-ақ қорғаншылыққа алған жетім балалары (жетім баласы) және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалары (баласы) бар шетел азаматтарына, қандастарға" деген сөздермен ауыстырылсын";
орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
19) 81-бапта:
1-тармақтағы "қандастарға, сондай-ақ жәрдемақы алу құқығы Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта көзделген шетелдіктерге" деген сөздер "жәрдемақы алу құқығы Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта көзделген шетел азаматтарына, қандастарға" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтағы "алған балалары" деген сөздер "алған жетім балалары (жетім баласы) және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалары (баласы)" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақта:
2) тармақшадағы "балалары" деген сөз "жетім балалары (жетім баласы) және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалары (баласы)" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) жәрдемақы алу құқығы Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта көзделген шетел азаматтарына, қандастарға – бала туған күннен бастап, бірақ Қазақстан Республикасында тұрғылықты жері бойынша тіркелген күннен кейін тағайындалады.";
20) 83-бап алып тасталсын;
21) 84-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем тағайындалмаған баланың (балалардың) анасы қайтыс болған жағдайда, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем баланың (балалардың) міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысатын заңды өкіліне тағайындалады.";
3-тармақтағы "алынған балалар" деген сөздер "алынған жетім балалар (жетім бала) және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар (бала)" деген сөздермен ауыстырылсын;

дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Уполномоченный государственный орган определяет порядок:
назначения и осуществления выплаты государственного пособия на рождение, пособия по уходу, пособия многодетным семьям, пособия награжденной матери;
исчисления (определения) размеров, назначения, осуществления, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) социальных выплат по случаю потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей), социальной выплаты по уходу.";
17) статью 72 исключить;
18) в пункте 1 статьи 79:
слова "кандасам, а также иностранцам" заменить словами "а также иностранным гражданам, кандасам";
слово "детей" заменить словами "детей-сирот (ребенка-сироту) и детей (ребенка), оставшихся (оставшегося) без попечения родителей";
19) в статье 81:
в пункте 1 слова "кандасам, а также иностранцам" заменить словами "иностранным гражданам, кандасам";
в пункте 2 слова "под опеку детей" заменить словами "под опеку детей-сирот (ребенка-сироту) и детей (ребенка), оставшихся (оставшегося) без попечения родителей";
в пункте 4:
в подпункте 2) слова "под опеку детей" заменить словами "под опеку детей-сирот (ребенка-сироту) и детей (ребенка), оставшихся (оставшегося) без попечения родителей";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) иностранным гражданам, кандасам, право на получение пособия которых предусмотрено международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, – со дня рождения ребенка, но не ранее даты регистрации по месту жительства в Республике Казахстан.";
20) статью 83 исключить;
21) часть вторую пункта 1 статьи 84 изложить в следующей редакции:
"В случае смерти матери ребенка (детей), которой не была назначена социальная выплата по уходу, назначение социальной выплаты по уходу производится законному представителю ребенка (детей), являющемуся участником системы обязательного социального страхования.";
в пункте 3 слова "под опеку дети" заменить словами "под опеку дети-сироты (ребенок-сирота) и дети (ребенок), оставшиеся (оставшийся) без попечения родителей";

22) 86, 87, 88 және 89-баптар алып тасталсын;
23) 90-бапта:
1-тармақтағы "қандастарға, сондай-ақ жәрдемақы алу құқығы Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта көзделген шетелдіктерге" деген сөздер "сондай-ақ жәрдемақы алу құқығы Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта көзделген шетел азаматтарына, қандастарға" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтағы "қорғаншылыққа (қамқоршылыққа) алынған балалар" деген сөз "қорғаншылыққа алынған жетім балалар (жетім бала) және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар (бала)" деген сөздермен ауыстырылсын;
24) 92-бап алып тасталсын;
25) 93-баптың 1-тармағының екінші бөлігіндегі "шетелдіктер" деген сөз ", жәрдемақы алу құқығы Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта көзделген шетел азаматтары" деген сөздермен ауыстырылсын;
26) 95-бап алып тасталсын;
27) 99-баптың 3-тармағы 6) тармақшасындағы "адамдар жұмыссыз адам ретінде тіркелмейді." деген сөздер "адамдар;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
"7) жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша төленетін әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді алушылар, сондай-ақ арнаулы әлеуметтік төлемдер, еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдері тағайындалған адамдар жұмыссыз адам ретінде тіркелмейді.";
28) 103-баптың 2-тармағының 1) тармақшасындағы "Парламенті" деген сөз "Құрылтайы" деген сөзбен ауыстырылсын;
29) 113-бапта:
2-тармақтағы "Мансап орталығы алушыны субсидияланатын жұмыс орнына, кәсіптік оқуға жіберген кезде" деген сөздер "Алушы осы Кодекстiң 109-бабы 2-тармағының 2) тармақшасында көзделген кәсiптiк оқудан өткен кезде" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Жұмысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу (айқындау), оны тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау тәртібін уәкілетті мемлекеттік орган айқындайды.";
30) 114-бап алып тасталсын;
31) 115-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) уәкілетті мемлекеттік органның цифрлық жүйесінен міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыны осы Кодекстің 109-бабы 2-тармағының 1) тармақшасында көзделген кәсіптік оқуға жіберу туралы мәліметтерді алу;";
32) 118-бапта:
1-тармақта:
төртінші абзацтағы "айдан отыз алты айға дейін әлеуметтік аударымдар жүргізілген жағдайда – ұзақтығы үш айға" деген сөздер "және одан көп айға әлеуметтік аударымдар жүргізілген жағдайда – ұзақтығы үш айға, бірақ міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушы осы Кодекстің 207-бабының 1-тармағында көзделген жасқа толған мерзімнен асырылмай тағайындалады." деген сөздермен ауыстырылсын;
бесінші, алтыншы және жетінші абзацтар алып тасталсын;
2-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Жұмысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің ең жоғары мөлшері жұмысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемге құқық туындаған күнге республикалық бюджет туралы заңда белгіленген ең төмен жалақының жеті еселенген мөлшерінің қырық бес пайызынан аспауға тиіс.";
5-тармақ "отырып" деген сөзден кейін ", әлеуметтік төлем соңғы рет алынған айдан кейінгі он екі ай өткен соң" деген сөздермен толықтырылсын;

22) статьи 86, 87, 88 и 89 исключить;
23) в статье 90:
в пункте 1 слова "кандасам, а также иностранцам" заменить словами "а также иностранным гражданам, кандасам";
в пункте 3 слова "(попечительство) дети" заменить словами "дети-сироты (ребенок-сирота) и дети (ребенок), оставшиеся (оставшийся) без попечения родителей";
24) статью 92 исключить;
25) в части второй пункта 1 статьи 93 слово "Иностранцы" заменить словами "Иностранные граждане, право на получение пособия которых предусмотрено международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан,";
26) статью 95 исключить;
27) пункт 3 статьи 99 дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) получатели социальных выплат по случаю потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей), социальной выплаты по уходу, а также лица, которым назначены специальные социальные выплаты, пенсионные выплаты за выслугу лет.";
28) в подпункте 1) пункта 2 статьи 103 слово "Парламента" заменить словом "Курултая";
29) в статье 113:
в пункте 2 слова "при направлении его карьерным центром на субсидируемые рабочие места, профессиональное обучение" заменить словами "при прохождении им профессионального обучения, предусмотренного подпунктом 2) пункта 2 статьи 109 настоящего Кодекса";
дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Порядок исчисления (определения) размеров, назначения, осуществления, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты по случаю потери работы определяется уполномоченным государственным органом.";
30) статью 114 исключить;
31) пункт 1 статьи 115 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) получение из цифровой системы уполномоченного государственного органа сведений о направлении участника системы обязательного социального страхования на профессиональное обучение, предусмотренное подпунктом 1) пункта 2 статьи 109 настоящего Кодекса;";
32) в статье 118:
в пункте 1:
в абзаце четвертом слова "до тридцати шести" заменить словами "и более";
абзацы пятый, шестой и седьмой исключить;
пункт 2 дополнить частью второй следующего содержания:
"Максимальный размер социальной выплаты по случаю потери работы не должен превышать сорока пяти процентов от семикратного минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете на дату возникновения права на социальную выплату по случаю потери работы.";
пункт 5 после слова "назначается" дополнить словами "по истечении двенадцати месяцев, следующих за месяцем последнего получения социальной выплаты,";

33) 119-бап алып тасталсын;
34) 120-бапта:
3 және 4-тармақтар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 6, 7, 8, 9 және 10-тармақтармен толықтырылсын:
"6. Атаулы әлеуметтік көмектің мөлшерін айқындау, көрсету шарттарын және оны көрсету қажеттілігінің жоқтығы туралы қорытынды шығару өлшемшарттарын Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.
7. Атаулы әлеуметтік көмекті тағайындау және төлеу тәртібін уәкілетті мемлекеттік орган бекітеді.
8. Учаскелік комиссиялар туралы ережені уәкілетті мемлекеттік орган әзірлейді және бекітеді.
9. Атаулы әлеуметтік көмек алуға үміткер адамның (отбасының) жиынтық кірісін есептеу қағидаларын уәкілетті мемлекеттік орган әзірлейді және бекітеді.
10. Астана, облыстар, республикалық маңызы бар қалалар бойынша кедейлік шегін уәкілетті мемлекеттік орган айқындаған кедейлік шегінің мөлшері негізінде жергілікті атқарушы органдар тоқсан сайын есептейді.";
35) 121, 122, 123, 124, 125 және 127-баптар алып тасталсын;
36) 128-баптың 4) тармақшасындағы "осы Кодекстің 122-бабының 4-тармағында көрсетілген" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған" деген сөздермен ауыстырылсын;
37) 129 және 130-баптар алып тасталсын;
38) 170-бапта:
2-тармақтағы "осы Кодексте көзделген" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай редакциядағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Уәкілетті мемлекеттік орган:
мүгедектік бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылардың мөлшерін есептеу (айқындау), оларды тағайындау, төлеу, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау тәртібін;
еңбекке қабілеттілігінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу (айқындау), оны тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау тәртібін;
мүгедектігі бар баланы (мүгедектігі бар балаларды) тәрбиелеп отырған анаға немесе әкеге, бала асырап алушыға, қорғаншыға (қамқоршыға) тағайындалатын және төленетін мемлекеттік жәрдемақыны, бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға күтім жасайтын адамдарға берілетін мемлекеттік жәрдемақыны тағайындау және төлеу тәртібін айқындайды.";
39) 171-бап алып тасталсын;
40) 175-бапта:
6-тармақтың бірінші бөлігі ", бұған жеті жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаларға, жеті жастан он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаларға, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында жалпы білім беретін немесе кәсіптік бағдарламалар бойынша күндізгі оқу нысанында оқитын, бала кезінен мүгедектігі бар он сегіз жастан асқан балаларға оқу орнын бітіргенге дейін, бірақ жиырма үш жасқа толғанға дейін жәрдемақы тағайындалатын жағдай кірмейді" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 8-тармақпен толықтырылсын:

33) статью 119 исключить;
34) в статье 120:
пункты 3 и 4 исключить;
дополнить пунктами 6, 7, 8, 9 и 10 следующего содержания:
"6. Определение размера, условий предоставления и критериев вынесения заключения об отсутствии необходимости предоставления адресной социальной помощи определяются Правительством Республики Казахстан.
7. Порядок назначения и выплаты адресной социальной помощи утверждается уполномоченным государственным органом.
8. Положение об участковых комиссиях разрабатывается и утверждается уполномоченным государственным органом.
9. Правила исчисления совокупного дохода лица (семьи), претендующего на получение адресной социальной помощи, разрабатываются и утверждаются уполномоченным государственным органом.
10. Черта бедности по столице, областям, городам республиканского значения ежеквартально рассчитывается местными исполнительными органами на основе размера черты бедности, определенного уполномоченным государственным органом.";
35) статьи 121, 122, 123, 124, 125 и 127 исключить;
36) в подпункте 4) статьи 128 слова "указанных в пункте 4 статьи 122 настоящего Кодекса" заменить словами "определенных Правительством Республики Казахстан";
37) статьи 129 и 130 исключить;
38) в статье 170:
в пункте 2 слова "предусмотренных настоящим Кодексом" заменить словами "определенных Правительством Республики Казахстан";
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Уполномоченный государственный орган определяет порядок:
исчисления (определения) размеров, назначения, выплаты, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) государственных социальных пособий по инвалидности;
исчисления (определения) размеров, назначения, осуществления, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты по случаю утраты трудоспособности;
назначения и выплаты государственного пособия, назначаемого и выплачиваемого матери или отцу, усыновителю (удочерителю), опекуну (попечителю), воспитывающим ребенка с инвалидностью (детей с инвалидностью), государственного пособия лицам, осуществляющим уход за лицом с инвалидностью первой группы.";
39) статью 171 исключить;
40) в статье 175:
часть первую пункта 6 дополнить словами ", за исключением детей с инвалидностью до семи лет, детей с инвалидностью с семи до восемнадцати лет, лиц с инвалидностью с детства старше восемнадцати лет, которые обучаются по общеобразовательным или профессиональным программам в организациях общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, высшего, послевузовского образования по очной форме обучения, до окончания учебного заведения, но не более чем до достижения двадцатитрехлетнего возраста";
дополнить пунктом 8 следующего содержания:

"8. Мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақының тағайындалған, алушы уақтылы талап етпеген сомасы өткен уақытқа, бірақ оны алуға жүгінгенге дейінгі үш жылдан аспайтын уақытқа төленеді.";
41) 178, 179 және 182-баптар алып тасталсын;
42) 183-баптың 1-тармағында "қандастарға, сондай-ақ жәрдемақы алу құқығы Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда көзделген шетелдіктерге" деген сөздер "сондай-ақ жәрдемақы алу құқығы Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда көзделген шетел азаматтарына, қандастарға" деген сөздермен ауыстырылсын;
43) 185-бап алып тасталсын;
44) 187-баптың 1-тармағындағы "қандастарға, сондай-ақ жәрдемақы алу құқығы Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда көзделген шетелдіктерге" деген сөздер "сондай-ақ жәрдемақы алу құқығы Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда көзделген шетел азаматтарына, қандастарға" деген сөздермен ауыстырылсын;
45) 189-бап алып тасталсын;
46) 190-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігіндегі "шетелдіктер" деген сөз ", жәрдемақы алу құқығы Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта көзделген шетел азаматтары" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта:
2) тармақшадағы "басқа" деген сөз "Ардагерлер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 1), 2), 3), 4) және 5) тармақшаларында санамаланған басқа" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) "Ардагерлер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 6), 7) және 8) тармақшаларында санамаланған басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлері;";
8) тармақшадағы "Қазақстанның ғарышкер-ұшқышы" құрметті атағына" деген сөздер "Халық қаһарманы", "Қазақстанның Еңбек Ері", "Қазақстанның ғарышкер-ұшқышы" құрметті атақтарына" деген сөздермен ауыстырылсын;
9), 10), 13), 14), 15) тармақшалар және 16) тармақшадағы "адамдар;" деген сөз "адамдар жатады." деген сөздермен ауыстырылып, 17) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 4 және 5-тармақтармен толықтырылсын:
"4. Арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау және төлеу тәртібін уәкілетті мемлекеттік орган әзірлейді және бекітеді.
5. Уәкілетті мемлекеттік орган:
ұрыс қимылдарына қатысқан кезде арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындалатын ұрыс қимылдары жүргізілген қалалар мен кезеңдердің тізбесін;
ұрыс қимылдарына қатысқан кезде арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындалатын басқа мемлекеттердің аумағында ұрыс қимылдары жүргізілген кезеңдердің тізбесін;
ұрыс қимылдарына қатысқан кезде арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындалатын ұрыс қимылдары жүргізілген мемлекеттердің, аумақтар мен кезеңдердің тізбесін;
Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін наградаларға жатқызылған, наградтау кезінде арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындалатын бұрынғы КСР Одағы медальдарының тізбесін бекітеді.";

"8. Назначенная сумма государственного социального пособия по инвалидности, не востребованная получателем своевременно, выплачивается за прошлое время, но не более чем за три года перед обращением за их получением.";
41) статьи 178, 179 и 182 исключить;
42) в пункте 1 статьи 183 слова "кандасам, а также иностранцам" заменить словами "а также иностранным гражданам, кандасам";
43) статью 185 исключить;
44) в пункте 1 статьи 187 слова "кандасам, а также иностранцам" заменить словами "а также иностранным гражданам, кандасам";
45) статью 189 исключить;
46) в статье 190:
в части второй пункта 1 слово "Иностранцы" заменить словами "Иностранные граждане, право на получение пособия которых предусмотрено международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан,";
в пункте 3:
подпункт 2) дополнить словами ", перечисленные в подпунктах 1), 2), 3), 4) и 5) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О ветеранах";
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) ветераны боевых действий на территории других государств, перечисленные в подпунктах 6), 7) и 8) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О ветеранах";";
в подпункте 8) слова "почетного звания "Қазақстанның ғарышкер-ұшқышы" заменить словами "почетных званий "Халық қаһарманы", "Қазақстанның Еңбек Ері", "Қазақстанның ғарышкер-ұшқышы";
подпункты 9), 10), 13), 14), 15) и 17) исключить;
дополнить пунктами 4 и 5 следующего содержания:
"4. Порядок назначения и выплаты специального государственного пособия разрабатывается и утверждается уполномоченным государственным органом.
5. Уполномоченный государственный орган утверждает:
перечень городов и периодов ведения боевых действий, при участии в которых назначается специальное государственное пособие;
перечень периодов ведения боевых действий на территории других государств, при участии в которых назначается специальное государственное пособие;
перечень государств, территорий и периодов ведения боевых действий, при участии в которых назначается специальное государственное пособие;
перечень медалей бывшего Союза ССР, отнесенных к наградам за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны, при награждении которыми назначается специальное государственное пособие.";

47) 191 және 193-баптар алып тасталсын;
48) 194-баптың 3-тармағында:
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) Кеңес Одағының батырларына, Социалистік Еңбек ерлеріне, үш дәрежелі Еңбек Даңқы ордендерінің иегерлеріне, "Халық қаһарманы", "Қазақстанның Еңбек Ері", "Қазақстанның ғарышкер-ұшқышы" құрметті атақтарына ие болған адамдарға – 138,63 айлық есептік көрсеткіш;";
10), 11), 14), 15), 16), 17) тармақшалар және 18) тармақшадағы "көрсеткіш;" деген сөз "көрсеткіш мөлшерінде тағайындалады." деген сөздермен ауыстырылып, 19) тармақша алып тасталсын;
49) 195-бап алып тасталсын;
50) 195-1-бапта:
3-тармақта:
үшінші абзацтағы "осы Кодексте көзделген" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
"Еңбек жағдайлары зиянды жұмыстарда істейтін жұмыскерлерде "Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жасалған жұмыскер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезінде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шарты болмаған жағдайда, осы баптың 1-тармағының 1, 2) және 3) тармақшаларында көзделген төлемдерді жүзеге асыру жұмыс берушіге жүктеледі.
Осы тармақтың ережелері мемлекеттік мекемелер болып табылатын жұмыс берушілерге қолданылмайды.";
мынадай мазмұндағы 4 және 5-тармақтармен толықтырылсын:
"4. Арнаулы кәсіптік мемлекеттік жәрдемақыны алушыға тағайындалған, бірақ ол талап етпеген сомалар өткен уақытқа, бірақ оларды алуға жүгінген күнге дейінгі үш жылдан аспайтын уақытқа төленеді.
5. Арнаулы кәсіптік мемлекеттік жәрдемақыны тағайындау, оны төлеуді жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта бастау және тоқтату тәртібін уәкілетті мемлекеттік орган айқындайды.";
51) 195-2 және 195-5-баптар алып тасталсын;
52) 202-бапта:
3-тармақта:
бірінші бөліктің бірінші абзацында:
"тұратын" деген сөзден кейін "немесе қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінде жазасын өтеп жатқан" деген сөздермен толықтырылсын;
"зейнетақы төлемдері" деген сөздерден кейін ", мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы" деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) мына көлемде:
осы Кодекстің 210-бабына сәйкес тағайындалған жасына байланысты зейнетақы төлемдері мөлшерінің 30 пайызы көлемінде, бірақ республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген ең төмен зейнетақы мөлшерінен кем емес;
осы Кодекстің 177 және 236-баптарына сәйкес тағайындалған мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақының, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы мөлшерінің 30 пайызы көлемінде, бірақ республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген ең төмен күнкөріс деңгейінен төмен емес көлемде жүргізіледі.";
екінші және үшінші бөліктер алып тасталсын;
4-тармақ "кезеңіне" деген сөзден кейін "немесе қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінде жазасын өтеу кезеңіне" деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

47) статьи 191 и 193 исключить;
48) в пункте 3 статьи 194:
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) героям Советского Союза, героям Социалистического Труда, кавалерам ордена Трудовой Славы трех степеней, лицам, удостоенным почетных званий "Халық қаһарманы", "Қазақстанның Еңбек Ері", "Қазақстанның ғарышкер-ұшқышы", – 138,63 месячного расчетного показателя;";
подпункты 10), 11), 14), 15), 16), 17) и 19) исключить;
49) статью 195 исключить;
50) в статье 195-1:
в пункте 3:
в абзаце первом слова "предусмотренных настоящим Кодексом" заменить словами "определенных Правительством Республики Казахстан";
дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
"В случае отсутствия у работников, занятых на работах с вредными условиями труда, договора обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей, заключаемого в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном страховании работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей", осуществление выплат, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 1 настоящей статьи, возлагается на работодателя.
Положения настоящего пункта не распространяются на работодателей, являющихся государственными учреждениями.";
дополнить пунктами 4 и 5 следующего содержания:
"4. Назначенные, но не востребованные получателем специального профессионального государственного пособия суммы выплачиваются за прошлое время, но не более чем за три года перед обращением за их получением.
5. Порядок назначения, осуществления, приостановления, возобновления и прекращения выплаты специального профессионального государственного пособия определяется уполномоченным государственным органом.";
51) статьи 195-2 и 195-5 исключить;
52) в статье 202:
в пункте 3:
в абзаце первом части первой:
после слова "инвалидностью" дополнить словами "или отбывающим наказание в учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы";
после слова "возрасту" дополнить словами ", государственное социальное пособие по инвалидности, государственное социальное пособие по случаю потери кормильца";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) в объеме 30 процентов от размера назначенных:
в соответствии со статьей 210 настоящего Кодекса пенсионных выплат по возрасту, но не менее минимального размера пенсии, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете;
в соответствии со статьями 177 и 236 настоящего Кодекса государственного социального пособия по инвалидности, государственного социального пособия по случаю потери кормильца, но не ниже прожиточного минимума, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.";
части вторую и третью исключить;
пункт 4 после слова "стационара" дополнить словами "или на период отбывания наказания в учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы";
пункт 5 изложить в следующей редакции:

"5. Алушы арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталығынан шыққан немесе қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемесінен босатылған жағдайда мемлекеттік базалық зейнетақы төлемі және жасына байланысты зейнетақы төлемі, мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы шыққан немесе босатылған айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап толық көлемде қайта басталады.";
53) 216-бапта:
6-тармақта:
бірінші бөлік "тұратын" деген сөзден кейін "немесе қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемесінде жазасын өтеп жатқан" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші және үшінші бөліктер алып тасталсын;
төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Алушы арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін орталықтардан шыққан немесе қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемесінен босатылған жағдайда еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемі шыққан немесе босатылған айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап толық көлемде қайта басталады.";
54) 217-бапта:
1-тармақтағы "осы Кодексте және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінде айқындалған тәртіппен инфляцияның деңгейін ескере отырып, міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының нақты енгізілген мөлшерде" деген сөздер "нақты енгізілген міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының мөлшерінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтың 19) тармақшасындағы "да" деген сөз алып тасталсын;
55) 218 және 219-баптар алып тасталсын;
56) 229-бапта:
2-тармақтағы "осы Кодексте көзделген" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Уәкілетті мемлекеттік орган:
асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік төлем мөлшерін есептеу (айқындау), оны тағайындау, төлеу, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау;
асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем мөлшерін есептеу (айқындау), оны тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау тәртібін айқындайды.";
57) 230-бап алып тасталсын;
58) 234-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігіндегі "Егер Қазақстан Республикасының заңдарында және Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда өзгеше көзделмесе, осы тармақтың бірінші бөлігінің ережелері Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын Қазақстан Республикасының азаматтарына, шетелдіктерге" деген сөздер "Осы тармақтың бірінші бөлігінің ережелері Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын Қазақстан Республикасының азаматтарына, жәрдемақы алу құқығы Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта көзделген шетел азаматтарына" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
1) тармақшадағы "және егер он сегіз жасқа толғанға дейін мүгедектігі бар адамдар болып танылса, осы жастан асқан" деген сөздер алып тасталсын;
4) тармақшадағы "әжесі отбасының еңбекке қабілетсіз мүшелері болып есептеледі" деген сөздер "әжесі;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 5) және 6) тармақшалармен толықтырылсын:

"5. В случае выбытия получателя из центра оказания специальных социальных услуг или освобождения из учреждений уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы государственная базовая пенсионная выплата и пенсионная выплата по возрасту, государственное социальное пособие по инвалидности, государственное социальное пособие по случаю потери кормильца возобновляются в полном объеме с первого числа месяца, следующего за месяцем выбытия или освобождения.";
53) в статье 216:
в пункте 6:
часть первую после слова "стационара" дополнить словами "или отбывающим наказание в учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы";
части вторую и третью исключить;
часть четвертую изложить в следующей редакции:
"В случае выбытия получателя из центра оказания специальных социальных услуг или освобождения из учреждений уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы возобновляется пенсионная выплата за выслугу лет в полном объеме с первого числа месяца, следующего за месяцем выбытия или освобождения.";
54) в статье 217:
в пункте 1 слова "с учетом уровня инфляции в порядке, определенном настоящим Кодексом и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан" исключить;
в абзаце первом пункта 2 слово "также" исключить;
55) статьи 218 и 219 исключить;
56) в статье 229:
в пункте 2 слова "предусмотренных настоящим Кодексом" заменить словами "определенных Правительством Республики Казахстан";
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Уполномоченный государственный орган определяет порядок:
исчисления (определения) размеров, назначения, выплаты, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения выплаты и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) государственного социального пособия по случаю потери кормильца;
исчисления (определения) размеров, назначения, осуществления, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения выплаты и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты по случаю потери кормильца.";
57) статью 230 исключить;
58) в статье 234:
в части второй пункта 1 слова "иностранцев и лиц без гражданства, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан и международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан" заменить словами "иностранных граждан и лиц без гражданства, право на получение пособия которых предусмотрено международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан";
в пункте 2:
в подпункте 1) слова "и старше этого возраста, если они были признаны лицами с инвалидностью до достижения восемнадцати лет" исключить;
дополнить подпунктами 5) и 6) следующего содержания:

"5) жеті жасқа дейінгі мүгедектігі бар балалар, жеті жастан он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балалар;
6) күндізгі оқу нысаны бойынша жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында жалпы білім беретін немесе кәсіптік бағдарламалар бойынша оқитын бала кезінен мүгедектігі бар адамдар оқу орнын бітіргенге дейін, бірақ жиырма үш жастан асқанша отбасының еңбекке қабілетсіз мүшелері болып есептеледі.";
3-тармақтағы "он сегіз жастан асқан" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 11-тармақпен толықтырылсын:
"11. Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақының тағайындалған, алушы уақтылы талап етпеген сомасы өткен уақытқа, бірақ оны алуға жүгінген күнге дейінгі үш жылдан аспайтын уақытқа төленеді.";
59) 237, 238 және 241-баптар алып тасталсын;
60) 262-бап мынадай мазмұндағы 8, 9, 10 және 11-тармақтармен толықтырылсын:
"8. 2027 жылғы 1 қаңтарға дейін тағайындалған бюджеттік субсидияларды алушыларға төленетін төлем 2027 жылғы 1 қаңтардан бастап тоқтатылады.
9. 2026 жылғы 31 желтоқсандағы ахуал бойынша бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем алушы болып табылатын адамдарға бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем бала бір жарым жасқа толғанға дейінгі уақытты қоса алғанда жалғасады.
10. 2026 жылғы 31 желтоқсандағы ахуал бойынша жұмысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем алушы болып табылатын адамдарға жұмысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем бекітілген мерзімге дейін жалғасады.
11. 2027 жылғы 1 қаңтарға дейін арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындалған, осы Кодекстің 177-бабының 8-тармағында көзделген жасына байланысты зейнетақы төлемдеріне мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақының мөлшеріне дейін қосымша төлем алушыларды қоспағанда, жасына байланысты зейнетақы төлемдері немесе еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдері тағайындалған бірінші, екінші және үшінші топтардағы мүгедектігі бар адамдар, сондай-ақ Ресей Федерациясының заңнамасына сәйкес мүгедектігі бойынша зейнетақы алатын жағдайда Байқоңыр қаласында тұратын бірінші, екінші және үшінші топтардағы мүгедектігі бар адамдар, Ресей Федерациясының заңнамасына сәйкес мүгедектігі бойынша зейнетақы алатын жағдайда Байқоңыр қаласында тұратын мүгедектігі бар жеті жасқа дейінгі балалар, Ресей Федерациясының заңнамасына сәйкес мүгедектігі бойынша зейнетақы алатын жағдайда, Байқоңыр қаласында тұратын жеті жастан он сегіз жасқа дейінгі бірінші, екінші және үшінші топтардағы мүгедектігі бар балалар, Қазақстан Республикасына сіңірген ерекше еңбегі үшін зейнетақы тағайындалған адамдар Қазақстан Республикасының әлеуметтік қорғау туралы заңнамасында айқындалған тәртіппен жәрдемақы алу құқығын сақтайды.";

"5) дети с инвалидностью до семи лет, дети с инвалидностью с семи до восемнадцати лет;
6) лица с инвалидностью с детства, которые обучаются по общеобразовательным или профессиональным программам в организациях общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, высшего, послевузовского образования по очной форме обучения, до окончания учебного заведения, но не более чем до достижения двадцатитрехлетнего возраста.";
в пункте 3 слова "старше восемнадцати лет" исключить;
дополнить пунктом 11 следующего содержания:
"11. Назначенная сумма государственного социального пособия по случаю потери кормильца, не востребованная получателем своевременно, выплачивается за прошлое время, но не более чем за три года перед обращением за их получением.";
59) статьи 237, 238 и 241 исключить;
60) статью 262 дополнить пунктами 8, 9, 10 и 11 следующего содержания:
"8. Выплата получателям бюджетных субсидий, назначенных до 1 января 2027 года, прекращается с 1 января 2027 года.
9. Лицам, являющимся получателями социальной выплаты по уходу за ребенком на 31 декабря 2026 года, социальная выплата по уходу продолжается по достижении им возраста полутора лет включительно.
10. Лицам, являющимся получателями социальной выплаты по случаю потери работы на 31 декабря 2026 года, социальная выплата по случаю потери работы продолжается до утвержденного срока.
11. Лица с инвалидностью первой, второй и третьей групп, которым назначены пенсионные выплаты по возрасту или пенсионные выплаты за выслугу лет, за исключением получающих доплату к пенсионным выплатам по возрасту до размера государственного социального пособия по инвалидности, предусмотренную пунктом 8 статьи 177 настоящего Кодекса, а также лица с инвалидностью первой, второй и третьей групп, проживающие в городе Байконыре, при условии получения пенсии по инвалидности в соответствии с законодательством Российской Федерации, дети с инвалидностью до семи лет, проживающие в городе Байконыре, при условии получения пенсии по инвалидности в соответствии с законодательством Российской Федерации, дети с инвалидностью с семи до восемнадцати лет первой, второй и третьей групп, проживающие в городе Байконыре, при условии получения пенсии по инвалидности в соответствии с законодательством Российской Федерации, лица, которым назначены пенсии за особые заслуги перед Республикой Казахстан, специальное государственное пособие которым было назначено до 1 января 2027 года, сохраняют право на получение пособия в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан о социальной защите.";

61) 263-баптың 6-тармағында:
2) тармақшада:
екінші абзац "тұрып жатқан" деген сөздерден кейін "немесе қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінде жазасын өтеп жатқан" деген сөздермен толықтырылсын;
"төлемдері" деген сөзден кейін ", мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы" деген сөздермен толықтырылсын;
төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"2) мына көлемде:
осы Кодекстің 210-бабына сәйкес тағайындалған жасына байланысты зейнетақы төлемдері мөлшерінің 30 пайызы көлемінде, бірақ республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген жасына байланысты ең төмен зейнетақы мөлшерінен кем емес;
осы Кодекстің 177 және 236-баптарына сәйкес тағайындалған мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы мөлшерінің 30 пайызы көлемінде, бірақ республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген жасына байланысты ең төмен зейнетақы мөлшерінен төмен емес көлемде жүргізіледі.";
бесінші және алтыншы абзацтар алып тасталсын;
4) тармақшада:
екінші абзац "тұрып жатқан" деген сөздерден кейін "немесе қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінде жазасын өтеп жатқан" деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші және төртінші абзацтар алып тасталсын;
бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Алушы арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталығынан шыққан немесе қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінен босатылған жағдайда шыққан немесе босатылған айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемі толық көлемде қайта басталады.".
10. 2025 жылғы 15 наурыздағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне:
1) бүкіл мәтін бойынша "заңнамалық актiлерiне", "заңнамалық актілерінде", "заңнамалық актілері", "заңнамалық актілердің", "заңнамалық актілерді", "заңнамалық актісінде", "заңнамалық актілерінің" деген сөздер тиісінше "заңдарына", "заңдарында", "заңдары", "заңдардың", "заңдарды", "заңында", "заңдарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 148-баптың 3-тармағының 2) тармақшасын және 8-тармағы сегізінші бөлігінің екінші абзацын қоспағанда, бүкіл мәтін бойынша "облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың", "облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың" "Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың", "облыстардың, республикалық маңызы бар қалалар, астана", "Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың", "облыс, республикалық маңызы бар қала, астана", "Облыс, республикалық маңызы бар қала, астана", "облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана", "Облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана" деген сөздер тиісінше "астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың", "астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың", "Астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың", "астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың", "Астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың", "астана, облыс, республикалық маңызы бар қала", "Астана, облыс, республикалық маңызы бар қала,", "астана, облыстар, республикалық маңызы бар қалалар", "Астана, облыстар, республикалық маңызы бар қалалар" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 1-баптың 3-тармағында:
"Парламентінің" деген сөз "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын;
"аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың)," деген сөздер алып тасталсын;
4) 3-баптың 1) және 22) тармақшаларындағы "Парламенті" деген сөз "Құрылтайы" деген сөзбен ауыстырылсын;
5) 5-баптың 2) тармақшасындағы "Парламенті" деген сөз "Құрылтайы" деген сөзбен ауыстырылсын;
6) 23-баптың 1-тармағының 14) тармақшасындағы "шетелдіктің" деген сөз "шетел азаматының" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 30-баптың 1-тармағы 1) тармақшасының үшінші абзацында:
"Парламентінің" деген сөз "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын;
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің," деген сөздерден кейін "Қазақстан Халық Кеңесінің," деген сөздермен толықтырылсын;
8) 31-баптың 1-тармағы 3) тармақшасының бесінші абзацындағы "шетелдіктермен" деген сөз "шетел азаматтарымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 43-бапта:
2-тармақта:
"Парламенті Палаталарының бейінді тұрақты комитеттерінің" деген сөздер "Құрылтайының тұрақты комитетінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
8-тармақта:
"Парламенті Палатасының" деген сөздер "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын;
"бейінді" деген сөз алып тасталсын;
10) 45, 46, 64 және 71-баптардағы "Парламентінде", "Парламентіне", "Парламентінің" деген сөздер тиісінше "Құрылтайында", "Құрылтайына", "Құрылтайының" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 69-баптың 1-тармағының бірінші бөлігіндегі "заңсыз иемденілген" деген сөздер алып тасталсын;
12) 73-бапта:
1-тармақта:
бірінші және екінші бөліктердегі "Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісіне" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Құрылтайына" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөліктегі "Парламентінде" деген сөз "Құрылтайында" деген сөзбен ауыстырылсын;
13) 81-баптың 5-тармағындағы, 90-баптың 1, 3-тармақтарындағы және 4-тармағының бірінші бөлігіндегі "Парламентіне", "Парламентінің", "Парламенті" деген сөздер тиісінше "Құрылтайына", "Құрылтайының", "Құрылтайы" деген сөздермен ауыстырылсын;

61) в пункте 6 статьи 263:
в подпункте 2):
абзац второй после слова "инвалидностью" дополнить словами "или отбывающим наказание в учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы";
после слова "возрасту" дополнить словами ", государственное социальное пособие по инвалидности, государственное социальное пособие по случаю потери кормильца";
абзац четвертый изложить в следующей редакции:
"2) в объеме 30 процентов от размера назначенных:
в соответствии со статьей 210 настоящего Кодекса пенсионных выплат по возрасту, но не менее минимального размера пенсии по возрасту, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете;
в соответствии со статьями 177 и 236 настоящего Кодекса государственного социального пособия по инвалидности, государственного социального пособия по случаю потери кормильца, но не ниже минимального размера пенсии по возрасту, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.";
абзацы пятый и шестой исключить;
в подпункте 4):
абзац второй после слова "стационара" дополнить словами "или отбывающим наказание в учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы";
абзацы третий и четвертый исключить;
абзац пятый изложить в следующей редакции:
"В случае выбытия получателя из центра оказания специальных социальных услуг или освобождения из учреждений уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы возобновляется пенсионная выплата за выслугу лет в полном объеме с первого числа месяца, следующего за месяцем выбытия или освобождения.".
10. В Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 15 марта 2025 года:
1) по всему тексту слова "законодательными актами", "законодательных актов", "законодательные акты", "законодательных актах", "законодательным актом" заменить соответственно словами "законами", "законов", "законы", "законах", "законом";
2) по всему тексту, за исключением подпункта 2) пункта 3 и абзаца второго части восьмой пункта 8 статьи 148, слова "области, города республиканского значения, столицы", "областей, городов республиканского значения, столицы" заменить соответственно словами "столицы, области, города республиканского значения", "столицы, областей, городов республиканского значения";
3) в пункте 3 статьи 1:
слово "Парламента" заменить словом "Курултая";
слова "районов (городов областного значения)," исключить;
4) в подпунктах 1) и 22) статьи 3 слово "Парламентом" заменить словом "Курултаем";
5) в подпункте 2) статьи 5 слово "Парламент" заменить словом "Курултай";
6) в подпункте 14) пункта 1 статьи 23 слово "иностранца" заменить словами "иностранного гражданина";
7) в абзаце третьем подпункта 1) пункта 1 статьи 30:
слово "Парламента" заменить словом "Курултая";
после слов "Правительства Республики Казахстан," дополнить словами "Қазақстан Халық Кеңесі,";
8) в абзаце пятом подпункта 3) пункта 1 статьи 31 слово "иностранцами" заменить словами "иностранными гражданами";
9) в статье 43:
в пункте 2:
слова "профильных постоянных комитетов Палат Парламента" заменить словами "постоянного комитета Курултая";
в пункте 8:
слово "профильный" исключить;
слова "Палаты Парламента" заменить словом "Курултая";
10) в статьях 45, 46, 64 и 71 слова "Парламенте", "Парламент", "Парламентом" заменить соответственно словами "Курултае", "Курултай", "Курултаем";
11) в части первой пункта 1 статьи 69 слова "незаконно приобретенных" исключить;
12) в статье 73:
в пункте 1:
в частях первой и второй слова "Мажилис Парламента" заменить словом "Курултай";
в части третьей слово "Парламенте" заменить словом "Курултае";
13) в пункте 5 статьи 81, пунктах 1, 3 и части первой пункта 4 статьи 90 слова "Парламент", "Парламентом" заменить соответственно словами "Курултай", "Курултаем";

14) 92-бапта:
3-тармақта:
бірінші бөлікте:
бірінші абзацтағы "Парламенті Мәжілісі мен Сенатының жалпы отырыстарында" деген сөздер "Құрылтайының отырысында" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші абзацтағы "Қазақстан Республикасы Парламентінің Палаталары" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Құрылтайы" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктің бірінші абзацындағы "Парламенті Палаталарының" деген сөздер "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын;
4-тармақта:
бірінші бөлікте:
бірінші абзацтағы "Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісі мен Сенатының жалпы отырыстарында" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Құрылтайының отырысында" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші абзацтағы "Қазақстан Республикасы Парламентінің Палаталары" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Құрылтайы" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктің бірінші абзацындағы "Парламенті Палаталарының" деген сөздер "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын;
15) 94, 95, 98, 99 және 122-баптардағы "Парламенті", "Парламентіне", "Парламентінде" деген сөздер тиісінше "Құрылтайы", "Құрылтайына", "Құрылтайында" деген сөздермен ауыстырылсын;
16) 123-бапта:
тақырыптағы "Парламентінде" деген сөз "Құрылтайында" деген сөзбен ауыстырылсын;
1-тармақта:
"Парламенті" деген сөздер "Құрылтайы өз отырысында" деген сөздермен ауыстырылсын;
"өз кезегімен қарау арқылы Палаталардың бөлек отырысында – алдымен Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісінде, содан кейін Сенатында" деген сөздер алып тасталсын;
2-тармақта:
бірінші абзацтағы "Парламенті" деген сөз "Құрылтайы" деген сөзбен ауыстырылсын;
төртінші абзацтағы "Қазақстан Республикасы Парламентінің Палаталары" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Құрылтайы" деген сөздермен ауыстырылсын;
бесінші абзацта:
"Парламентінің" деген сөз "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын;
"Парламенті Палаталарының" деген сөздер "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын;
"бейіндік" деген сөз алып тасталсын;
3-тармақтың бірінші абзацындағы "Парламенті Палаталарының" деген сөздер "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын;
4-тармақта:
"Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісі мен Сенатында" деген сөздер алып тасталсын;
"Қазақстан Республикасының Парламенті Палаталарының бірлескен отырысында" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Құрылтайының отырысында" деген сөздермен ауыстырылсын;
17) 168-баптың 2-тармағының алтыншы бөлігіндегі, 3-тармағы бірінші бөлігінің 27) тармақшасындағы және 5-тармағы екінші бөлігінің 6) тармақшасындағы "шетелдіктер", "шетелдіктің" деген сөздер тиісінше "шетел азаматтары", "шетел азаматының" деген сөздермен ауыстырылсын.
11. 2026 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Құрылыс кодексіне:
1) бүкіл мәтін бойынша "облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың", "Облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана", "Облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана", "Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың", "облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың", "облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың", "Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың", "облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың", "Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың", "облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың" және "Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың" деген сөздер тиісінше "астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың", "Астана, облыстар, республикалық маңызы бар қалалар", "Астана, облыстар, және республикалық маңызы бар қалалар", "Астананың және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың", "астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың", "астананың және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың", "Астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың", "астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың", "Астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың", "астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың" және "Астананың және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 7-баптың екінші бөлігіндегі "шетелдіктерге" деген сөз "шетел азаматтарына" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 14-баптың 5-тармағының екінші бөлігіндегі "Заңына" деген сөз "Конституциялық заңына" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 49-баптың 3-тармағының 6) тармақшасындағы "Парламенті" деген сөз "Құрылтайы" деген сөзбен ауыстырылсын.
12. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 3-баптың екінші бөлігінде:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Президентiнің Қазақстан Ұлттық Банкiнiң Төрағасын тағайындауы және лауазымнан босатуы;";
сегізінші абзацтағы "Қазақстан теңгесі" деген сөздер "теңге" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) 8 және 9-баптардағы "Қазақстан теңгесімен", "қазақстан теңгесі" деген сөздер тиісінше "теңгемен", "теңге" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 13-баптың бірінші бөлігіндегі "Парламент Сенатының келiсiмiмен" деген сөздер алып тасталсын;
4) 20-баптың екінші бөлігіндегі "заң актiлерiне" деген сөздер "Қазақстан Республикасының заңдарына" деген сөздермен ауыстырылсын;

14) в статье 92:
в пункте 3:
в части первой:
в абзаце первом слова "пленарных заседаниях Мажилиса и Сената Парламента" заменить словами "заседании Курултая";
в абзаце четвертом слова "Палатами Парламента" заменить словом "Курултаем";
в абзаце первом части второй слова "Палат Парламента" заменить словом "Курултая";
в пункте 4:
в части первой:
в абзаце первом слова "пленарных заседаниях Мажилиса и Сената Парламента" заменить словами "заседании Курултая";
в абзаце третьем слова "Палатами Парламента" заменить словом "Курултаем";
в абзаце первом части второй слова "Палат Парламента" заменить словом "Курултая";
15) в статьях 94, 95, 98, 99 и 122 слова "Парламента", "Парламент", "Парламенте" заменить соответственно словами "Курултая", "Курултай", "Курултае";
16) в статье 123:
в заголовке слово "Парламенте" заменить словом "Курултае";
в пункте 1:
слова "Парламент Республики Казахстан" заменить словами "Курултай Республики Казахстан на своем заседании";
слова "в раздельном заседании Палат путем последовательного рассмотрения вначале в Мажилисе, затем в Сенате Парламента Республики Казахстан" исключить;
в пункте 2:
в абзаце первом слово "Парламент" заменить словом "Курултай";
в абзаце четвертом слова "Палатами Парламента" заменить словом "Курултаем";
в абзаце пятом:
слово "Парламентом" заменить словом "Курултаем";
слово "профильными" исключить;
слова "Палат Парламента" заменить словом "Курултая";
в абзаце первом пункта 3 слова "Палат Парламента" заменить словом "Курултая";
в пункте 4:
слова "в Мажилисе и Сенате Парламента Республики Казахстан" исключить;
слова "совместном заседании Палат Парламента" заменить словами "заседании Курултая";
17) в части шестой пункта 2, подпункте 27) части первой пункта 3 и подпункте 6) части второй пункта 5 статьи 168 слова "иностранцев", "иностранца" заменить соответственно словами "иностранных граждан", "иностранного гражданина".
11. В Строительный кодекс Республики Казахстан от 9 января 2026 года:
1) по всему тексту слова "областей, городов республиканского значения, столицы", "областей, городов республиканского значения и столицы", "области, города республиканского значения и столицы", "области, города республиканского значения, столицы" заменить соответственно словами "столицы, областей, городов республиканского значения", "столицы, областей и городов республиканского значения", "столицы, области и города республиканского значения", "столицы, области, города республиканского значения";
2) в части второй статьи 7 слово "иностранцы" заменить словами "иностранные граждане";
3) в части второй пункта 5 статьи 14 слово "Законом" заменить словами "Конституционным законом";
4) в подпункте 6) пункта 3 статьи 49 слово "Парламента" заменить словом "Курултая".
12. В Закон Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан":
1) в части второй статьи 3:
абзац второй изложить в следующей редакции:
"назначение на должность и освобождение от должности Председателя Национального Банка Казахстана Президентом Республики Казахстан;";
в абзаце восьмом слова "казахстанского тенге" заменить словом "теңге";
2) в статьях 8 и 9 слова "тенге", "казахстанских тенге" заменить словом "теңге";
3) в части первой статьи 13 слова "с согласия Сената Парламента" исключить;
4) в части второй статьи 20 слова "законодательными актами" заменить словами "законами Республики Казахстан";

5) 20-4-баптың 1-тармағының 11) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"11) оқытушылық, ғылыми, шығармашылық қызметпен айналысуға құқығы бар.";
6) 36-баптың бірінші бөлігіндегі "Қазақстан теңгесінің" деген сөздер "теңге" деген сөзбен ауыстырылсын;
7) 38-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы (ақша бiрлiгi) – теңге. Теңге 100 тиыннан тұрады.";
8) 39-бапта:
"Қазақстан Ұлттық банкінің заң актілерінде," деген сөздер "Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Ұлттық Банкінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Қазақстан теңгесі" деген сөздер "теңге" деген сөзбен ауыстырылсын;
9) 42-баптың үшінші бөлігіндегі "Қазақстан теңгесі" деген сөздер "теңге" деген сөзбен ауыстырылсын;
10) 50-баптағы "заң актiлерiнде" деген сөздер "заңдарында" деген сөзбен ауыстырылсын;
11) 58-баптағы "Қазақстан теңгесінің", "Қазақстан теңгесі", "Қазақстан теңгесіне" деген сөздер тиісінше "теңгенің", "теңге", "теңгеге" деген сөздермен ауыстырылсын.
13. "Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу туралы" 1995 жылғы 17 сәуiрдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
14-2-баптың бесінші бөлігіндегі "Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық құрылысы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының" деген сөздер "Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық құрылысы туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының" деген сөздермен ауыстырылсын.
14. "Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметi туралы" 1995 жылғы 3 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) бүкіл мәтін бойынша "бастығы", "бастығының", "бастығына" деген сөздер тиісінше "Бастығы", "Бастығының", "Бастығына" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 1-1-баптың үшінші бөлігіндегі "облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың" деген сөздер "астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 1-2-бапта:
2-тармақта:
2) тармақшадағы "Республикасы Парламенті Сенатының төрағасы" деген сөздер "Республикасының Вице-Президенті" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақшадағы "Парламенті Мәжілісінің" деген сөздер "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын;
5) тармақшадағы "Республика" деген сөз "Қазақстан Республикасы" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) тармақшадағы "экс-президенті" деген сөз "экс-Президенттері" деген сөзбен ауыстырылсын;
4-тармақтағы "1) – 9) тармақшаларында" деген сөздер "1), 2), 3), 4), 5), 8) және 9) тармақшаларында" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 2-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы "бостандықтарына," деген сөзден кейін "ар-намысына," деген сөзбен толықтырылсын;

5) подпункт 11) пункта 1 статьи 20-4 изложить в следующей редакции:
"11) заниматься преподавательской, научной, творческой деятельностью.";
6) в части первой статьи 36 слова "казахстанского тенге" заменить словом "теңге";
7) часть первую статьи 38 изложить в следующей редакции:
"Национальная валюта (денежная единица) Республики Казахстан – теңге. Теңге состоит из 100 тиынов.";
8) в статье 39:
слова "законодательными актами" заменить словами "законами Республики Казахстан";
слова "казахстанский тенге" заменить словом "теңге";
9) в части третьей статьи 42 и статье 47-2 слова "казахстанского тенге", "тенге" заменить словом "теңге";
10) в статье 50 слова "законодательными актами" заменить словом "законами";
11) в статье 58 слова "казахстанского тенге" и "казахстанские тенге" заменить словом "теңге".
13. В Закон Республики Казахстан от 17 апреля 1995 года "О государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительства":
в части пятой статьи 14-2 слова "Закона Республики Казахстан "Об административно-территориальном устройстве Республики Казахстан" заменить словами "Конституционного закона Республики Казахстан "Об административно-территориальном устройстве Республики Казахстан".
14. В Закон Республики Казахстан от 3 октября 1995 года "О Службе государственной охраны Республики Казахстан":
1) по всему тексту слова "начальник", "начальником", "начальника", "начальнику" заменить соответственно словами "Начальник", "Начальником", "Начальника", "Начальнику";
2) в части третьей статьи 1-1 слова "областного, города республиканского значения, столицы оперативного штаба" заменить словами "оперативного штаба столицы, области, города республиканского значения";
3) в статье 1-2:
в пункте 2:
в подпункте 2) слова "Председатель Сената Парламента" заменить словами "Вице-Президент";
в подпункте 3) слова "Мажилиса Парламента" заменить словом "Курултая";
в подпункте 5) слово "Республики" заменить словами "Республики Казахстан";
в подпункте 8) слово "экс-Президент" заменить словом "экс-Президенты";
в пункте 4 цифры "1)-9)" заменить цифрами "1), 2), 3), 4), 5), 8) и 9)";
4) подпункт 2) пункта 1 статьи 2 после слова "свобод," дополнить словом "чести,";

5) 4-1-баптың екінші бөлігіндегі "Республика Президенті" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Президенті" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 8-баптың 1) және 4) тармақшаларындағы "жеке басының қадiр-қасиетiне", "жеке басының қадiр-қасиетi" деген сөздер тиісінше "ар-намысына, қадір-қасиетіне", "ар-намысына, қадір-қасиеті" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 9-баптың бірінші бөлігінде:
2) тармақшадағы "жеке басының қадiр-қасиетi" деген сөздер "ар-намысына, қадір-қасиеті" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің қызметкерлерін және (немесе) әскери қызметшілерін қызметтік іссапарларға, оның ішінде шет мемлекеттерге қызметтік іссапарларға жіберу;";
8) 17-баптың алтыншы бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Мемлекеттік күзет қызметi қызметкерлерінің, әскери қызметшілерінің саяси партия мен кәсіптік одақта болуға, қандай да бір саяси партияға немесе қоғамдық-саяси қозғалысқа қолдау көрсетуге немесе сыни пікір білдіруге құқығы жоқ.".
15. "Қазақстан Республикасының мемлекеттiк наградалары туралы" 1995 жылғы 12 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
бірінші бөліктегі "Республикаға" деген сөз "Қазақстан Республикасына" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Мемлекеттік наградаларды Қазақстан Республикасының Конституциясына сәйкес Қазақстан Республикасының Президенті тағайындайды.";
2) 4-бапта:
екінші бөлікте:
"Парламентi" деген сөз "Құрылтайы" деген сөзбен ауыстырылсын;
"Үкiметi," деген сөзден кейін "Қазақстан Халық Кеңесі," деген сөздермен толықтырылсын;
"министрлiктер, мемлекеттiк комитеттер, басқа" деген сөздер алып тасталсын;
төртінші бөліктегі "басқа министрлiктер мен мемлекеттiк комитеттерi," деген сөздер алып тасталсын;
3) 11-бап мынадай мазмұндағы он бесінші абзацпен толықтырылсын:
"– Қазақстан Республикасының Президенті тағайындайтын өзге де ордендер.";
4) 15-баптағы "Республиканың" деген сөз "Қазақстан Республикасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 18-бап мынадай мазмұндағы алтыншы абзацпен толықтырылсын:
"– Қазақстан Республикасының Президенті тағайындайтын өзге де медальдар.";
6) 23-баптағы "осы Заңда баяндалған" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Президенті айқындайтын" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 24-баптың бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы он жетінші абзацпен толықтырылсын:
"– Қазақстан Республикасының Президенті тағайындайтын өзге де құрметті атақтар.";
8) 27-бап мынадай мазмұндағы төртінші абзацпен толықтырылсын:
"– Қазақстан Республикасының Президенті тағайындайтын өзге де алқалар.";

5) часть вторую статьи 4-1 после слов "Президентом Республики" дополнить словом "Казахстан";
6) в подпунктах 1) и 4) статьи 8 слова "личное достоинство", "личного достоинства" заменить соответственно словами "честь, достоинство", "чести, достоинства";
7) в части первой статьи 9:
в подпункте 2) слова "личное достоинство" заменить словами "честь, достоинство";
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) направлять в служебные командировки сотрудников и (или) военнослужащих Службы государственной охраны Республики Казахстан, в том числе в иностранные государства;";
8) часть шестую статьи 17 изложить в следующей редакции:
"Сотрудники, военнослужащие Службы государственной охраны Республики Казахстан не вправе состоять в политической партии, профессиональном союзе, выступать в поддержку или с осуждением какой-либо политической партии или общественно-политического движения.".
15. В Закон Республики Казахстан от 12 декабря 1995 года "О государственных наградах Республики Казахстан":
1) в статье 1:
часть первую после слова "Республикой" дополнить словом "Казахстан";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Государственные награды в соответствии с Конституцией Республики Казахстан учреждаются Президентом Республики Казахстан.";
2) в статье 4:
в части второй:
слово "Парламентом" заменить словом "Курултаем";
после слов "Правительством Республики Казахстан," дополнить словами "Қазақстан Халық Кеңесі,";
слова "министерствами, государственными комитетами, иными" исключить;
в части четвертой слова "другими министерствами и государственными комитетами," исключить;
3) статью 11 дополнить абзацем пятнадцатым следующего содержания:
"– иные ордена, учреждаемые Президентом Республики Казахстан.";
4) статью 15 после слова "Республики" дополнить словом "Казахстан";
5) статью 18 дополнить абзацем шестым следующего содержания:
"– иные медали, учреждаемые Президентом Республики Казахстан.";
6) в статье 23 слова "изложенном в настоящем Законе" заменить словами "определяемом Президентом Республики Казахстан";
7) часть первую статьи 24 дополнить абзацем семнадцатым следующего содержания:
"иные почетные звания, учреждаемые Президентом Республики Казахстан.";
8) статью 27 дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"– иные подвески, учреждаемые Президентом Республики Казахстан.";

9) 39-1-баптың бірінші бөлігіндегі "Республикадан" деген сөз "Қазақстан Республикасынан" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 42-баптың екінші бөлігіндегі "Мемлекет басшысының" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Президентінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 44-баптағы "республиканың" деген сөз "Қазақстан Республикасының" деген сөздермен ауыстырылсын.
16. "Қазақстан Республикасының ұлттық қауiпсiздiк органдары туралы" 1995 жылғы 21 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) жеке адамның және қоғамның қауiпсiздiгiн, Қазақстан Республикасының конституциялық құрылыс негіздерін, Егемендігі мен Тәуелсіздігін, унитарлығын, аумақтық тұтастығын, экономикалық, ғылыми-техникалық және қорғаныс әлеуетiн қорғауды қамтамасыз ету;";
2) тармақшада:
"Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің Төрағасын," деген сөздер алып тасталсын;
"Парламентін" деген сөз "Құрылтайын" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) 2-баптың 1-тармағының 4) тармақшасында:
"Конституциялық құрылысын күштеп" деген сөздер "конституциялық құрылыс негіздерін күштеп" деген сөздермен ауыстырылсын;
"өзгертуге," деген сөзден кейін "аумақтық" деген сөзбен толықтырылсын;
"қауіпсіздігін әлсіретуге" деген сөздер "ұлттық қауіпсіздігіне нұқсан келтіруге" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 6-баптың тақырыбындағы "республиканың" деген сөз "Қазақстан Республикасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 8-баптың 1-тармағының 1) тармақшасындағы "Республика", "Республиканың" деген сөздер тиісінше "Қазақстан Республикасының", "Қазақстан Республикасы" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 9-баптың 1 және 2-тармақтарындағы "облыстары, республикалық маңызы бар қалалар және астана", "облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана" деген сөздер "астана, облыстар және республикалық маңызы бар қалалар" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 12-бапта:
бірінші бөлікте:
1) тармақшадағы "Парламентiн" деген сөз "Құрылтайын" деген сөзбен ауыстырылсын;
4) тармақшадағы "конституциялық құрылысын күшпен өзгертуге, аумақтық тұтастығын, бұзуға және қауiпсiздiгiн әлсiретуге" деген сөздер "конституциялық құрылыс негіздерін күштеп өзгертуге, аумақтық тұтастығын бұзуға және ұлттық қауiпсiздiгiне нұқсан келтіруге" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) тармақшадағы "шет ел заңды тұлғалары мен азаматтарының," деген сөздер "шетелдік заңды тұлғалардың, шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдардың, шетелдік қатысуы бар заңды тұлғалардың," деген сөздермен ауыстырылсын;
10) тармақшада:
"шетелдіктер" деген сөз "шетел азаматтары" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Республика" деген сөз "Қазақстан Республикасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
13-2) және 20-1) тармақшалардағы "шетелдіктер", "шетелдіктерге" деген сөздер тиісінше "шетел азаматтары", "шетел азаматтарына" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі "шетелдікті" деген сөз "шетел азаматын" деген сөздермен ауыстырылсын;

9) часть первую статьи 39-1 после слов "за границу Республики" дополнить словом "Казахстан";
10) в части второй статьи 42 слова "Главы государства" заменить словами "Президента Республики Казахстан";
11) в статье 44 слово "республики" заменить словами "Республики Казахстан".
16. В Закон Республики Казахстан от 21 декабря 1995 года "Об органах национальной безопасности Республики Казахстан":
1) в статье 1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) обеспечение безопасности личности и общества, защиты основ конституционного строя, Суверенитета и Независимости, унитарности, территориальной целостности, экономического, научно-технического и оборонного потенциала Республики Казахстан;";
в подпункте 2):
слова "Председателя Совета Безопасности Республики Казахстан," исключить;
слово "Парламента" заменить словом "Курултая";
2) подпункт 4) пункта 1 статьи 2:
после слов "насильственное изменение" дополнить словом "основ";
после слова "нарушение" дополнить словом "территориальной";
после слова "подрыв" дополнить словом "национальной";
3) заголовок статьи 6 после слова "Республики" дополнить словом "Казахстан";
4) в подпункте 1) пункта 1 статьи 8 слово "Республики" заменить словами "Республики Казахстан";
5) в пунктах 1 и 2 статьи 9 слова "по областям, городам республиканского значения и столице" заменить словами "по столице, областям и городам республиканского значения";
6) в статье 12:
в части первой:
в подпункте 1) слово "Парламент" заменить словом "Курултай";
в подпункте 4) слова "конституционного строя, нарушения целостности и подрыв безопасности Республики Казахстан" заменить словами "основ конституционного строя, нарушение территориальной целостности и подрыв национальной безопасности Республики Казахстан";
в подпункте 6) слова "и гражданами" заменить словами ", иностранными гражданами и лицами без гражданства, юридическими лицами с иностранным участием";
в подпункте 10):
слово "иностранцев" заменить словами "иностранных граждан";
после слов "территории Республики" дополнить словом "Казахстан";
в подпунктах 13-2) и 20-1) слово "иностранцев" заменить словами "иностранных граждан";
в части второй слово "иностранца" заменить словами "иностранного гражданина";

7) 13-бапта:
2) тармақшадағы "құрылысты күшпен" деген сөздер "құрылыс негіздерін күштеп" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақшадағы "шетелдіктер" деген сөз "шетел азаматтары" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) тармақшадағы "заңнамалық актiлерiнде" деген сөздер "заңдарында" деген сөзбен ауыстырылсын.
17. "Қоғамдық бiрлестiктер туралы" 1996 жылғы 31 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) бүкіл мәтін бойынша "Қоғамдық бірлестіктер туралы заңдар", "қоғамдық бірлестіктер туралы заңдары", "Қоғамдық бірлестіктер туралы заңдарды", "заң актілерінен", "заң актілерімен", "заңнамалық актілерімен", "Заң актілерінде", "заң актілері", "заң актілеріне", "заңнамалық актілерінде", "заң актілерінде" деген сөздер тиісінше "Қоғамдық бірлестіктер туралы заңнама", "қоғамдық бірлестіктер туралы заңнамасы", "Қоғамдық бірлестіктер туралы заңнаманы", "заңдардан", "заңдарда", "заңдарымен", "Заңдарда", "заңдары", "заңдарына", "заңдарында", "заңдарда" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 2-бап "кәсіптік одақтар" деген сөздерден кейін ", этномәдени қоғамдық бірлестіктер" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 4-баптың екінші бөлігінде:
"заңсыз араласуына," деген сөздерден кейін "сондай-ақ" деген сөзбен толықтырылсын;
"міндеттерін" деген сөз "функцияларын" деген сөзбен ауыстырылсын;
4) 5-бапта:
төртінші бөлікте:
орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
"негіздегі" деген сөзден кейін "саяси" деген сөзбен толықтырылсын;
"шетелдiк заңды тұлғалар мен азаматтардың" деген сөздер "шетелдiк заңды тұлғалардың, шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдардың, шетелдік қатысуы бар заңды тұлғалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
бесінші бөліктегі "адамгершілік негіздеріне қастандық жасайтын" деген сөздер "қоғамның адамгершілік болмысына нұқсан келтіретін" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 7-баптың төртінші бөлігіндегі "бір облыс, республикалық маңызы бар қала және астана" деген сөздер "астана, бір облыс және республикалық маңызы бар қала" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) мынадай мазмұндағы 7-1-баппен толықтырылсын:
"7-1-бап. Этномәдени бірлестіктер
1. Этномәдени бірлестік деп Қазақстан этностарының дәстүрін, тілдері мен мәдениетін сақтау және дамыту саласындағы азаматтардың мүдделерін қанағаттандыру мақсатында қоғамдық бірлестіктің, қоғамдық қордың, қауымдастық (одақ) нысанындағы заңды тұлғалар бірлестігінің ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған коммерциялық емес ұйым танылады.
2. Этномәдени бірлестіктің атауында "этномәдени бірлестік" деген сөздер қамтылуға тиіс, оларды этномәдени бірлестіктің атауында ғана пайдалануға жол беріледі.
Этномәдени бірлестіктің толық және қысқартылған атауы және оның нышандары Қазақстан Республикасында тіркелген мемлекеттік органдардың, саяси партиялар мен қоғамдық бірлестіктердің, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзуға байланысты таратылған саяси партиялар мен қоғамдық бірлестіктердің атауы мен нышандарын толық немесе елеулі бөлігінде қайталамауға тиіс.

7) в статье 13:
подпункт 2) после слов "насильственное изменение" дополнить словом "основ";
в подпункте 3) слово "иностранцев" заменить словами "иностранных граждан";
в подпункте 14) слова "законодательными актами" заменить словом "законами".
17. В Закон Республики Казахстан от 31 мая 1996 года "Об общественных объединениях":
1) по всему тексту слова "законодательных актов" "законодательными актами" и "законодательных актах" заменить соответственно словами "законов", "законами" и "законах";
2) статью 2 после слов "профессиональные союзы" дополнить словами ", этнокультурные общественные объединения";
3) в части второй статьи 4:
слова "Не допускается" заменить словами "Не допускаются";
после слов "в дела государства," дополнить словами "а также";
4) в статье 5:
в части четвертой:
после слов "других государств," дополнить словом "политических";
слова "и гражданами" заменить словами ", иностранными гражданами и лицами без гражданства, юридическими лицами с иностранным участием";
в части пятой слова "здоровье и нравственные устои граждан" заменить словами "здоровье граждан и нравственность общества";
5) в части четвертой статьи 7 слова "одной области, города республиканского значения и столицы" заменить словами "столицы, одной области и города республиканского значения";
6) дополнить статьей 7-1 следующего содержания:
"Статья 7-1. Этнокультурные объединения
1. Этнокультурным объединением признается некоммерческая организация, созданная в организационно-правовой форме общественного объединения, общественного фонда, объединения юридических лиц в форме ассоциации (союза) в целях удовлетворения интересов граждан в сфере сохранения и развития традиций, языков и культуры этносов Казахстана.
2. Наименование этнокультурного объединения должно содержать слова "этнокультурное объединение", использование которых допускается только в наименовании этнокультурного объединения.
Полное и сокращенное наименование этнокультурного объединения и его символика не должны полностью или в существенной части дублировать наименование и символику государственных органов, политических партий и общественных объединений, зарегистрированных в Республике Казахстан, а также политических партий и общественных объединений, ликвидированных в связи с нарушением законодательства Республики Казахстан.

3. Этномәдени бірлестіктер жалпыұлттық бірлік пен ынтымақтастық, этносаралық және конфессияаралық келісім қағидаттарын нығайту жөніндегі мемлекеттік саясатты іске асыруға қатысады.
4. Этномәдени бірлестіктер өз мақсаттарына жету үшін коммуналдық мемлекеттік мекеме нысанында құрылатын достық үйлерімен өзара іс-қимыл жасайды.";
7) 11-бапта:
бірінші бөліктегі "шетелдіктердің" деген сөз "шетел азаматтарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
бесінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының және өзге де соттардың Төрағалары мен судьяларының, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының, Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының төрағалары мен мүшелерінің, Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің, арнаулы мемлекеттік органдардың, құқық қорғау органдарының қызметкерлері мен жұмыскерлерінің, әскери қызметшілердің саяси партияда, кәсіптік одақта болуға, қандай да бір саяси партияға немесе қоғамдық-саяси қозғалысқа қолдау көрсетуге немесе сыни пікір білдіруге құқығы жоқ.";
алтыншы бөліктегі "тиіс" деген сөз "міндетті" деген сөзбен ауыстырылсын;
8) 23-баптың бірінші және үшінші бөліктеріндегі "облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың" деген сөздер "астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың" деген сөздермен ауыстырылсын.
18. "Тұрғын үй қатынастары туралы" 1997 жылғы 16 сәуiрдегi Қазақстан Республикасының Заңына:
1) бүкіл мәтін бойынша "заңнамалық актілеріне", "заңнамалық актiлерiнде" және "заң актiлерiнде" деген сөздер тиісінше "заңдарына", "заңдарында" және "заңдарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 3-баптың 4-тармағындағы "Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың" деген сөздер "Астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 9-бапта:
тақырыптағы "шетелдіктердің" деген сөз "шетел азаматтарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақтағы "шетелдіктер" деген сөз "шетел азаматтары" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 10-3-баптың тақырыбындағы, 1-тармағындағы және 2-тармағының бірінші абзацындағы "Республикалық маңызы бар қалалардың, астананың" деген сөздер "Астананың, республикалық маңызы бар қалалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 23-баптың 2-тармағындағы "жалға алушыларды шығарудың" деген сөздер "тұрғын үйді босату" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 24-баптың 5-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қолданылу мерзiмi және тоқтатудың өзге де негiздерi көзделмейтiн шартты жалдауға беруші жалдаушыны кемiнде үш ай бұрын ескерте отырып, кез келген уақытта бұза алады. Шарт тоқтатылған не бұзылған кезде жалдаушы өзімен бірге тұратын барлық адаммен қоса тұрғын үйді босатуға тиіс. Олай болмаған жағдайда жалдаушы өзімен бірге тұратын барлық адаммен қоса сот шешімі негізінде басқа тұрғын үй берілместен шығарылуы мүмкін.";

3. Этнокультурные объединения участвуют в реализации государственной политики по укреплению принципов общенационального единства и солидарности, межэтнического и межконфессионального согласия.
4. Этнокультурные объединения в целях достижения своих целей взаимодействуют с домами дружбы, создаваемыми в форме коммунального государственного учреждения.";
7) в статье 11:
в части первой слово "иностранцев" заменить словами "иностранных граждан";
часть пятую изложить в следующей редакции:
"Председатели и судьи Конституционного Суда Республики Казахстан, Верховного Суда Республики Казахстан и иных судов, председатели и члены Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан, Уполномоченный по правам человека в Республике Казахстан, сотрудники и работники специальных государственных, правоохранительных органов, военнослужащие не вправе состоять в политической партии, профессиональном союзе, выступать в поддержку или с осуждением какой-либо политической партии или общественно-политического движения.";
в части шестой слово "должны" заменить словом "обязаны";
8) в частях первой и третьей статьи 23 слова "областей, городов республиканского значения, столицы" заменить словами "столицы, областей, городов республиканского значения".
18. В Закон Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях":
1) по всему тексту слова "законодательными актами" и "законодательным актам" заменить соответственно словами "законами" и "законам";
2) в пункте 4 статьи 3 слова "областей, городов республиканского значения, столицы" заменить словами "столицы, областей, городов республиканского значения";
3) в статье 9:
в заголовке слово "иностранцев" заменить словами "иностранных граждан";
в пункте 1 слово "иностранцы" заменить словами "иностранные граждане";
4) в заголовке, пункте 1 и абзаце первом пункта 2 статьи 10-3 слова "городов республиканского значения, столицы" заменить словами "столицы, городов республиканского значения";
5) в пункте 2 статьи 23 слова "выселения нанимателей" заменить словами "освобождения жилища";
6) часть вторую пункта 5 статьи 24 изложить в следующей редакции:
"Договор, не предусматривающий срока действия и иных оснований прекращения, может быть расторгнут наймодателем во всякое время с предупреждением нанимателя не менее чем за три месяца. При прекращении либо расторжении договора наниматель вместе со всеми проживающими с ним лицами должен освободить жилище. В противном случае наниматель вместе со всеми проживающими с ним лицами может быть выселен на основании решения суда без предоставления другого жилища.";

7) 25-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Жалдау мерзімі өткеннен кейін жалдаушының шартты жаңарту құқығы болмайды және ол жалдауға берушінің талап етуі бойынша тұрғын үйді босатуға тиіс. Олай болмаған жағдайда жалдаушы сот шешімі негізінде басқа тұрғын үй берілместен шығарылуы мүмкін. Жалдау шарты жалдауға берушінің талап етуi бойынша жалдаушы жалдау шартының талаптарын сақтамаған жағдайда, сондай-ақ дәлелді тосын жағдайлар болған кезде не осы Заңның 107-бабының 1), 2), 3), 4) және 11) тармақшаларында көзделген негiздер бойынша мерзiмiнен бұрын бұзылуы мүмкiн.";
8) 26-баптың 4 және 5-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қосымша жалдау шарты тоқтатылған не оны жалдаушы бұзған кезде қосымша жалдаушы тұрғын үйді босатуға тиіс. Олай болмаған жағдайда қосымша жалдаушы сот шешімі негізінде басқа тұрғын үй берілместен шығарылуы мүмкін.
5. Жалдаушы тұрғын үйіне уақытша тұрғындарды олармен қосымша жалдау шартын жасаспай кіргізуге құқылы. Уақытша тұрғындардың тұру шарттарын жалдаушы айқындайды. Уақытша тұрғындар жалдаушының талап етуі бойынша кез келген уақытта, кемінде жеті жұмыс күні бұрын ескертіле отырып тұрғын үйді босатуға тиіс. Олай болмаған жағдайда олар сот шешімі негізінде шығарылуы мүмкін.";
9) 27-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"27-бап. Жалдау шарты тоқтатылған жағдайда қосымша жалдаушылар мен уақытша тұрғындардың тұрғын үйді босатуы
Жалдау шарты тоқтатылған кезде бір мезгілде қосымша жалдау шарты тоқтатылады. Қосымша жалдаушылар мен уақытша тұрғындар жалдау шарты тоқтатылған кезде тұрғын үйді босатуға тиіс. Олай болмаған жағдайда олар сот шешімі негізінде шығарылуы мүмкін.";
10) 30-баптың тақырыбы және 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"30-бап. Меншік иесінің отбасы мүшелерінің және басқа да тұрғындардың тұрғын үйді босатуы";
"2. Меншiк иесiнiң еркi бойынша (сату, сыйға тарту) тұрғын үйдi (тұрғын үй-жайды) меншiктену құқығы тоқтатылған кезде, егер тұрғын үйдi сатып алушымен жасалған шарт бойынша өзгеше көзделмесе, меншiк иесiнiң отбасы мүшелерi, меншiк иесi отбасының бұрынғы мүшелерi және уақытша тұрғындар басқа тұрғын үй-жай берiлместен тұрғын үйді босатуға тиіс. Олай болмаған жағдайда олар сот шешімі негізінде шығарылуы мүмкін.
Тұрғынжайдың меншік иелері болатын кәмелетке толмағандардың мүдделерін қозғайтын меншік құқығының тоқтатылуы осы Заңның 13-бабының 3-тармағында көзделген нормаларда реттеледі.";
11) 31-баптың 4-тармағындағы "Республикалық маңызы бар қалалардың, астананың" деген сөздер "Астананың, республикалық маңызы бар қалалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;

7) пункт 3 статьи 25 изложить в следующей редакции:
"3. По истечении срока найма наниматель не приобретает права на возобновление договора и по требованию наймодателя должен освободить жилище. В противном случае наниматель может быть выселен на основании решения суда без предоставления другого жилища. Договор найма может быть расторгнут по требованию наймодателя досрочно при несоблюдении нанимателем условий договора найма, а также при наличии уважительных непредвиденных обстоятельств либо по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2), 3), 4) и 11) статьи 107 настоящего Закона.";
8) пункты 4 и 5 статьи 26 изложить в следующей редакции:
"4. При прекращении договора поднайма либо его расторжении нанимателем поднаниматель должен освободить жилище. В противном случае поднаниматель может быть выселен на основании решения суда без предоставления другого жилища.
5. Наниматель вправе вселить в жилище временных жильцов без заключения с ними договора поднайма. Условия проживания временных жильцов определяются нанимателем. Временные жильцы должны освободить жилище по требованию нанимателя во всякое время с предупреждением не менее чем за семь рабочих дней. В противном случае они могут быть выселены на основании решения суда.";
9) статью 27 изложить в следующей редакции:
"Статья 27. Освобождение жилья поднанимателями и временными жильцами в случае прекращения договора найма
При прекращении договора найма одновременно прекращается договор поднайма. При прекращении договора найма поднаниматели и временные жильцы должны освободить жилище. В противном случае они могут быть выселены на основании решения суда.";
10) заголовок и пункт 2 статьи 30 изложить в следующей редакции:
"Статья 30. Освобождение жилища членами семьи собственника и другими жильцами";
"2. При прекращении права собственности на жилище (жилое помещение) по воле собственника (продажа, дарение) члены семьи собственника, бывшие члены семьи собственника и временные жильцы должны освободить жилище без предоставления другого жилого помещения, если по договору с приобретателем жилища не предусмотрено иное. В противном случае они могут быть выселены на основании решения суда.
Прекращение права собственности, затрагивающее интересы несовершеннолетних, являющихся собственниками жилища, регулируется нормами, предусмотренными пунктом 3 статьи 13 настоящего Закона.";
11) в пункте 4 статьи 31 слова "городов республиканского значения, столицы" заменить словами "столицы, городов республиканского значения";

12) 34-1-баптың 2-тармағының бірінші бөлігіндегі "республикалық маңызы бар қалалардың, астананың" деген сөздер "астананың, республикалық маңызы бар қалалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) 67-баптың 4-тармағындағы "Парламенті Палаталарының" деген сөздер "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын;
14) 71-баптың 2-тармағындағы "республикалық маңызы бар қалаларда, астанада" деген сөздер "астанада, республикалық маңызы бар қалаларда" деген сөздермен ауыстырылсын;
15) 78-баптың 3-тармағындағы "республикалық маңызы бар қалалардың, астананың" деген сөздер "астананың, республикалық маңызы бар қалалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
16) 90-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жалға алушы немесе оның отбасы мүшелерi қайтып оралған соң олар қосымша жалдаушылардан немесе уақытша тұрғындардан жалға берушi берген тұрғын үйді дереу босатуды талап етуге құқылы.
Қосымша жалдаушылар (уақытша тұрғындар) тұрғын үйдi босатудан бас тартқан жағдайда, жалға алушының немесе оның отбасы мүшелерiнiң талап етуi бойынша мемлекеттiк тұрғын үй қорынан басқа тұрғын үй немесе жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үй берiлместен сот шешімі негізінде шығарылуы мүмкін.";
17) 91-баптың 1-тармағындағы "тұрғындарды (жалға алушының) көшiрмей" деген сөздер "тұрғындардың (жалға алушылардың) тұрғын үйді босатуынсыз" деген сөздермен ауыстырылсын;
18) 97-бапта:
1-тармақтағы "ауданның, облыстық маңызы бар қаланың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың" деген сөздер "астананың, республикалық маңызы бар қаланың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақтағы "республикалық маңызы бар қалалардың, астананың," деген сөздер "астананың, республикалық маңызы бар қалалардың," деген сөздермен ауыстырылсын;
19) 101-баптың 7-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Осы бапта көрсетілген адамдардың тұрғын үйді босатуына, оларды шығаруға осы Заңның 14-тарауында көзделген негiздер бойынша жол берiледi.";
20) 14-тараудың тақырыбында:
"үйлердi" деген сөз "үйді" деген сөзбен ауыстырылсын;
"және олардан шығару" деген сөздер алып тасталсын;
21) 103-бапта:
тақырыптағы "және жалдаушыны (қосымша жалдаушыны) тұрғын үйден шығару" деген сөздер алып тасталсын;
2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жалдау (қосымша жалдау) шарты бұзылған жағдайда, сондай-ақ осы Заңда көзделген басқа да негіздер бойынша жалдаушы (қосымша жалдаушы) мемлекеттік тұрғын үй қорындағы тұрғын үйді немесе жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйді босатуға тиіс. Олай болмаған жағдайда ол сот шешімі негізінде шығарылуы мүмкін.

12) в части первой пункта 2 статьи 34-1 слова "городов республиканского значения, столицы" заменить словами "столицы, городов республиканского значения";
13) в пункте 4 статьи 67 слова "Палат Парламента" заменить словом "Курултая";
14) в пункте 2 статьи 71 слова "городах республиканского значения, столице" заменить словами "столице, городах республиканского значения";
15) в пункте 3 статьи 78 слова "городов республиканского значения, столицы" заменить словами "столицы, городов республиканского значения";
16) пункт 2 статьи 90 изложить в следующей редакции:
"2. По возвращении нанимателя или членов его семьи они вправе потребовать немедленного освобождения поднанимателями или временными жильцами жилища, предоставленного наймодателем.
В случае отказа освободить жилище поднаниматели (временные жильцы) по требованию нанимателя или членов его семьи могут быть выселены на основании решения суда без предоставления другого жилища из государственного жилищного фонда или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде.";
17) в пункте 1 статьи 91 слова "выселения жильцов (нанимателя)" заменить словами "освобождения жилища жильцами (нанимателями)";
18) в статье 97:
в пункте 1 слова "района, города областного значения, города республиканского значения, столицы" заменить словами "столицы, города республиканского значения, района, города областного значения";
в пункте 5 слова "городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения" заменить словами "столицы, городов республиканского значения, районов, городов областного значения";
19) пункт 7 статьи 101 изложить в следующей редакции:
"7. Освобождение жилища лицами, указанными в настоящей статье, их выселение допускаются по основаниям, предусмотренным главой 14 настоящего Закона.";
20) в заголовке главы 14:
слова "и выселение из жилищ" заменить словами "жилищем из";
слова "жилища, арендованного" заменить словами "жилищем, арендованным";
21) в статье 103:
в заголовке слова "и выселение нанимателя (поднанимателя) из жилища" исключить;
пункты 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"2. В случае расторжения договора найма (поднайма), а также по другим основаниям, предусмотренным настоящим Законом, наниматель (поднаниматель) должен освободить жилище государственного жилищного фонда или жилище, арендованное местным исполнительным органом в частном жилищном фонде. В противном случае он может быть выселен на основании решения суда.

3. Ата-анасының қамқорлығысыз қалған кәмелетке толмаған балаларға қатысты мемлекеттік тұрғын үй қорынан басқа жарамды тұрғын үй және жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйлер берілместен тұрғын үйді босату немесе одан шығару туралы талаптар қоюға жол берілмейді.";
22) 104-бапта:
тақырып және 1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"104-бап. Мемлекеттiк тұрғын үй қорынан басқа тұрғын үй беру арқылы тұрғын үйді босату
1. Осы Заңның 107-бабында, 108-бабының 1-тармағында, 111 және 114-баптарында көзделген жағдайлардан басқа, азаматтар өздеріне тұрмысқа жайлы басқа тұрғын үй беріле отырып, мемлекеттік тұрғын үй қорындағы тұрғын үйді және жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйді босатады.";
3-тармақтағы "Үйден шығару" деген сөздер "Үйді босату" деген сөздермен ауыстырылсын;
23) 105-бапта:
тақырыптағы "үйден шығару" деген сөздер "үйді босату" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақтың 5) тармақшасында:
"бұзылуы" деген сөзден кейін "мүмкін" деген сөзбен толықтырылсын;
"тұрмысқа жайлы басқа тұрғын үй берiлiп шығарылуы мүмкiн" деген сөздер "өзіне тұрмысқа жайлы басқа тұрғын үй берiлiп тұрғын үйді босатады" деген сөздермен ауыстырылсын;
24) 106-бапта:
тақырыптағы "үйлерден шығарылуына" деген сөздер "үйлерді босатуына" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мемлекеттiк тұрғын үй қорындағы тұрғын үйді немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үйді босатуына байланысты азаматтарға берiлетiн басқа тұрғын үй осы Заңның 75 және 76-баптарының талаптарына сай келуге және олар босатқан тұрғын үйдiң көлемiнен кем болмауға тиiс.";
6-тармақтың бірінші бөлігіндегі "азаматтарды шығаруға" деген сөздер "азаматтардың тұрғын үйді босатпауына байланысты оларды шығаруға" деген сөздермен ауыстырылсын;
25) 107-бапта:
тақырыптағы "шығару" деген сөз "тұрғынжайды босату" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) және 11) тармақшалардағы "шығаруға" деген сөз ", тұрғынжайды босатуға" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген негіздер бойынша тұрғын үй босатылмаған жағдайда, азаматтар сот шешімі негізінде шығарылуы мүмкін.";
26) 108-баптың 1 және 2-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Шарт жасасып, тұрғын үй алған адамдардың көрінеу құқыққа сыйымсыз әрекеттерi салдарынан тұрғын үйдi жалға алу (қосымша жалға алу) шарты жарамсыз деп танылған жағдайда, олар тұрғын үйді босатуға тиіс. Олай болмаған жағдайда олар сот шешімі негізінде басқа тұрғын үй берiлместен шығарылуы мүмкін.

3. Предъявление требований об освобождении жилища или выселении из него без предоставления другого пригодного жилища из государственного жилищного фонда и жилищ, арендованных местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, в отношении несовершеннолетних детей, оставшихся без попечения родителей, не допускается.";
22) в статье 104:
заголовок и пункт 1 изложить в следующей редакции:
"Статья 104. Освобождение жилища с предоставлением другого жилища из государственного жилищного фонда
1. Граждане освобождают жилище в государственном жилищном фонде и жилище, арендованное местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, с предоставлением им другого благоустроенного жилища, кроме случаев, предусмотренных статьей 107, пунктом 1 статьи 108, статьями 111 и 114 настоящего Закона.";
в пункте 3 слова "о выселении" заменить словами "об освобождении";
23) в статье 105:
в заголовке слово "выселении" заменить словом "освобождения";
в абзаце первом пункта 1:
слово "выселен" заменить словами "освобождает жилище";
после слов "с предоставлением" дополнить словом "ему";
24) в статье 106:
в заголовке слово "выселением" заменить словом "освобождением";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Предоставляемое гражданам в связи с освобождением ими жилища из государственного жилищного фонда или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, другое жилище должно отвечать требованиям статей 75 и 76 настоящего Закона и не может быть размером меньше того, которое они освободили.";
часть первую пункта 6 после слов "с выселением граждан" дополнить словами "в связи с неосвобождением ими жилища";
25) в статье 107:
в заголовке слово "выселения" заменить словами "освобождения жилища";
в абзаце первом слово "Выселение" заменить словами "Освобождение жилища";
дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае неосвобождения жилища по основаниям, предусмотренным частью первой настоящей статьи, граждане могут быть выселены по решению суда.";
26) пункты 1 и 2 статьи 108 изложить в следующей редакции:
"1. В случае признания договора найма (поднайма) жилища недействительным вследствие заведомо неправомерных действий лиц, заключивших договор и получивших жилище, они должны освободить жилище. В противном случае они могут быть выселены на основании решения суда без предоставления другого жилища.

2. Егер тұрғын үйдi жалға алу (қосымша жалға алу) шарты осы баптың 1-тармағында көзделген жағдайлардан басқа негiздер бойынша жарамсыз деп танылса, шартта аталған азаматтар тұрғын үйді босатуға тиіс. Олай болмаған жағдайда олар сот шешімі негізінде өздерiнiң бұрын тұрып келген тұрғын үйi немесе тұрмысқа жайлы басқа тұрғын үй берiліп шығарылуы мүмкін. Басқа тұрғын үй беру мiндетi шартты жарамсыз деп тануға әрекетi негiз болған заңды тұлғаға жүктеледi. Бұл жағдайда соттың шешiмiнде берiлетiн тұрғын үйдiң мекенжайы көрсетiлмеуi мүмкiн.";
27) 111-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"111-бап. Қызметтiк тұрғынжайларды босату және олардан шығару";
1-тармақта:
"шығарылуға жатады" деген сөздер "қызметтік тұрғынжайды босатады" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші сөйлеммен толықтырылсын:
"Олай болмаған жағдайда олар сот шешімі негізінде шығарылуы мүмкін.";
1-1-тармақта:
"шығарылуға жатады" деген сөздер "қызметтік тұрғынжайды босатады" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Олай болмаған жағдайда олар сот шешімі негізінде шығарылуы мүмкін.";
2-тармақтағы "қызметтiк тұрғын үйден шығару" деген сөздер ", осы бапта көзделген негіздер бойынша қызметтiк тұрғынжайды босату" деген сөздермен ауыстырылсын;
28) 114-бапта:
тақырып және 1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"114-бап. Мемлекеттік тұрғын үй қорындағы жатақхананы босату және одан шығару
1. Еңбек шарты бойынша жұмыс iстеген және осы еңбек қатынастарын тоқтатқан адамдар, сондай-ақ оқу орындарында оқыған және олардан шығып қалған адамдар өздерiмен бiрге тұратын отбасы мүшелерiмен қоса өздеріне жұмысына немесе оқуына байланысты берiлген мемлекеттiк тұрғын үй қорының жатақханасын босатуға тиiс.
Осы талап орындалмаған жағдайда, осы тармақтың бірінші бөлігінде аталған адамдар басқа тұрғын үй-жай берілместен сот тәртібімен шығарылуға жатады.
Осы ереже еңбек шарты немесе жергілікті атқарушы органдардың және кәсіпорындар (мекемелер) әкімшіліктерінің өзге де шешімдері негізінде мемлекеттік тұрғын үй қоры жатақханаларындағы бөлме үлгісіндегі тұрғын үй-жайларда тұру құқығын алған адамдарға, сондай-ақ қоныстанған кезінен бастап осы Заң күшіне енгенге дейін іс жүзінде тұрып жатқан басқа да адамдарға қолданылмайды.";
2-тармақта:
"жатақханадан басқа тұрғын үй-жай берілместен" деген сөздер "басқа тұрғын үй-жай берілместен жатақханаларды босатуы, олардан" деген сөздермен ауыстырылсын;
орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді.

2. Если договор найма (поднайма) жилища признан недействительным по другим основаниям, кроме случаев, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи, указанные в договоре граждане должны освободить жилище. В противном случае они могут быть выселены на основании решения суда с предоставлением ранее ими занимаемого или другого благоустроенного жилища. Обязанность предоставления другого жилища возлагается на юридическое лицо, действия которого послужили основанием признания договора недействительным. В этом случае в решении суда может не указываться адрес предоставляемого жилища.";
27) в статье 111:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 111. Освобождение служебных жилищ и выселение из них";
в пункте 1:
слова "подлежат выселению со всеми проживающими с ними лицами без предоставления другого жилого помещения" заменить словами "освобождают служебное жилище со всеми проживающими с ними лицами без предоставления другого жилого помещения";
дополнить предложением следующего содержания:
"В противном случае они могут быть выселены на основании решения суда.";
в пункте 1-1:
слова "подлежат выселению со всеми проживающими с ними лицами без предоставления другого жилища" заменить словами "освобождают служебное жилище со всеми проживающими с ними лицами без предоставления другого жилища";
дополнить предложением следующего содержания:
"В противном случае они могут быть выселены на основании решения суда.";
в пункте 2 слова "о выселении" заменить словами "об освобождении по основаниям, предусмотренным настоящей статьей,";
28) в статье 114:
заголовок и пункт 1 изложить в следующей редакции:
"Статья 114. Освобождение общежития государственного жилищного фонда и выселение из него
1. Лица, работавшие по трудовому договору и прекратившие эти трудовые отношения, а также лица, обучавшиеся в учебных заведениях и выбывшие из них, должны освободить общежитие государственного жилищного фонда, которое им было предоставлено в связи с работой или учебой, вместе с проживающими с ними членами их семей.
В случае неисполнения настоящего требования лица, указанные в части первой настоящего пункта, подлежат выселению в судебном порядке без предоставления другого жилого помещения.
Данное положение не распространяется на лиц, получивших право на проживание в жилых помещениях комнатного типа в общежитиях государственного жилищного фонда на основании трудового договора или иных решений местных исполнительных органов и администрации предприятия (учреждения), а также других лиц, фактически проживающих с момента вселения до вступления в силу настоящего Закона.";
в пункте 2:
слова "Выселение из общежитий" заменить словами "Освобождение общежитий, выселение из них";
слово "возможно" заменить словом "возможны".

19. "Жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру туралы" 1997 жылғы 16 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-баптың 1) тармақшасындағы "облыс, республикалық маңызы бар қала, астана" деген сөздер "астана, облыс, республикалық маңызы бар қала" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 5-бапта:
2) тармақша "шарттарға (келiсiмдерге)" деген сөздерден кейін "Қазақстан Республикасының атынан" деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақшада:
"республиканың" деген сөз "Қазақстан Республикасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
"республика Парламентіне" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Құрылтайына" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақшадағы "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң республиканың жұмылдыру дайындығы туралы" деген сөздер "Қазақстан Республикасының жұмылдыру дайындығы туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 6-баптың тақырыбы мен бірінші абзацындағы "Парламентінің", "Парламенті" деген сөздер тиісінше "Құрылтайының", "Құрылтайы" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 7-бапта:
7) тармақшадағы "заңнамалық актілері" деген сөздер "заңдары" деген сөзбен ауыстырылсын;
14) тармақшадағы "(республикалық маңызы бар қалалардың, астананың)" деген сөздер "(астананың, республикалық маңызы бар қалалардың)" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 7-1-баптың 1) тармақшасындағы "облыстар, республикалық маңызы бар қалалар мен астана" деген сөздер "астана, облыстар мен республикалық маңызы бар қалалар" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 9-бапта:
тақырыптағы "Облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана" деген сөздер "Астана, облыстар, республикалық маңызы бар қалалар" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақта:
бірінші абзацтағы "Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың" деген сөздер "Астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақшада:
"азаматтарды" деген сөз "Қазақстан Республикасының азаматтарын" деген сөздермен ауыстырылсын;
"(республикалық маңызы бар қаланың, астананың)" деген сөздер "(астананың, республикалық маңызы бар қаланың)" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
5) тармақшадағы "азаматтарды" деген сөз "Қазақстан Республикасының азаматтарын" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) және 8) тармақшалардағы "облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың" деген сөздер "астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтың 5) тармақшасындағы "азаматтарды" деген сөз "Қазақстан Республикасының азаматтарын" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 10-баптың 1-тармағының 6) тармақшасындағы "заңнамалық актілерінде" деген сөздер "заңдарында" деген сөзбен ауыстырылсын;

19. В Закон Республики Казахстан от 16 июня 1997 года "О мобилизационной подготовке и мобилизации":
1) в подпункте 1) статьи 1 слова "области, города республиканского значения, столицы" заменить словами "столицы, области, города республиканского значения";
2) в статье 5:
подпункт 2) после слов "договоры (соглашения)" дополнить словами "от имени Республики Казахстан";
в подпункте 3):
слово "республики" заменить словами "Республики Казахстан";
слова "Парламент республики" заменить словами "Курултай Республики Казахстан";
в подпункте 5) слово "республики" заменить словами "Республики Казахстан";
3) в заголовке и абзаце первом статьи 6 слова "Парламента", "Парламент" заменить соответственно словами "Курултая", "Курултай";
4) в статье 7:
в подпункте 7) слово "законодательных" заменить словом "законов";
в подпункте 14) слова "городов республиканского значения, столицы" заменить словами "столицы, городов республиканского значения";
5) в подпункте 1) статьи 7-1 слова "областей, городов республиканского значения и столицы" заменить словами "столицы, областей и городов республиканского значения";
6) в статье 9:
в заголовке слова "областей, городов республиканского значения, столицы" заменить словами "столицы, областей, городов республиканского значения";
в пункте 1:
в абзаце первом слова "областей, городов республиканского значения, столицы" заменить словами "столицы, областей, городов республиканского значения";
в подпункте 5):
после слова "граждан" дополнить словами "Республики Казахстан";
слова "(города республиканского значения, столицы)" заменить словами "(столицы, города республиканского значения)";
в пункте 2:
подпункт 5) после слова "граждан" дополнить словами "Республики Казахстан";
в подпунктах 6) и 8) слова "областей, городов республиканского значения, столицы" заменить словами "столицы, областей, городов республиканского значения";
подпункт 5) пункта 3 после слова "граждан" дополнить словами "Республики Казахстан";
7) в подпункте 6) пункта 1 статьи 10 слова "законодательными актами" заменить словом "законами";

8) 11-бапта:
1-тармақтағы "азаматтар" деген сөз "Қазақстан Республикасының азаматтары" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақтағы "азаматтарға" деген сөз "Қазақстан Республикасының азаматтарына" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 19-баптағы "азаматтарды" деген "Қазақстан Республикасының азаматтарын" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 19-1-баптың 2-тармағының 1) тармақшасындағы "заңнамалық актілерінде" деген сөздер "заңдарында" деген сөзбен ауыстырылсын.
20. "Ұлттық архив қоры және архивтер туралы" 1998 жылғы 22 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) бүкіл мәтін бойынша "облыс, республикалық маңызы бар қала, астана", "облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың", "облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың", "облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың", "облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың", "Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың" деген сөздер тиісінше "астана, облыс, республикалық маңызы бар қала", "астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың", "астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың", "астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың", "астананың, облыстың және республикалық маңызы бар қаланың", "Астананың, облыстың және республикалық маңызы бар қаланың" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 4-баптың 1-тармағының 1) тармақшасындағы "заң актілері" деген сөздер "заңдар" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) 5-баптың 2-тармағының 1) тармақшасындағы "Парламент пен" деген сөздер "Құрылтай мен" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 7-баптың 2-тармағының 1-1) тармақшасындағы "Парламентінің," деген сөз "Құрылтайының, Қазақстан Халық Кеңесінің," деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 25-бапта:
тақырыптағы "Шетелдіктер" деген сөз "Шетел азаматтары" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақтағы "шетелдіктер" деген сөз "шетел азаматтары" деген сөздермен ауыстырылсын.
21. "Жекелеген қару түрлерінің айналымына мемлекеттік бақылау жасау туралы" 1998 жылғы 30 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) бүкіл мәтін бойынша "шетелдіктердің", "Шетелдіктердің", "шетелдіктер", "Шетелдіктер" деген сөздер тиісінше "шетел азаматтарының", "Шетел азаматтарының", "шетел азаматтары", "Шетел азаматтары" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 6-баптың бірінші бөлігіндегі "Парламенті" деген сөз "Құрылтайы" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) 22-баптың 3-тармағы екінші бөлігінің 2) тармақшасындағы "заңнамалық актілерінде" деген сөздер "заңдарында" деген сөзбен ауыстырылсын.
22. "Мемлекеттік құпиялар туралы" 1999 жылғы 15 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) бүкіл мәтін бойынша "шетелдіктердің", "шетелдіктерге", "шетелдіктер", "Шетелдіктер" деген сөздер тиісінше "шетел азаматтарының", "шетел азаматтарына", "шетел азаматтары", "Шетел азаматтары" деген сөздермен ауыстырылсын;

8) в статье 11:
пункт 1 после слова "Граждане" дополнить словами "Республики Казахстан";
пункт 5 после слова "Гражданам" дополнить словами "Республики Казахстан";
9) статью 19 после слова "граждан" дополнить словами "Республики Казахстан";
10) в подпункте 1) пункта 2 статьи 19-1 слова "законодательными актами" заменить словом "законами".
20. В Закон Республики Казахстан от 22 декабря 1998 года "О Национальном архивном фонде и архивах":
1) по всему тексту слова "области, города республиканского значения, столицы", "областей, городов республиканского значения, столицы", "областей, городов республиканского значения и столицы", "области, города республиканского значения и столицы" заменить соответственно словами "столицы, области, города республиканского значения", "столицы, областей, городов республиканского значения", "столицы, областей и городов республиканского значения", "столицы, области и города республиканского значения";
2) в подпункте 1) пункта 1 статьи 4 слова "законодательные акты" заменить словом "законы";
3) в подпункте 1) пункта 2 статьи 5 слово "Парламента" заменить словом "Курултая";
4) в подпункте 1-1) пункта 2 статьи 7 слово "Парламента," заменить словами "Курултая, Қазақстан Халық Кеңесі,";
5) в статье 25:
в заголовке слово "иностранцев" заменить словами "иностранных граждан";
в пункте 1 слово "Иностранцы" заменить словами "Иностранные граждане".
21. В Закон Республики Казахстан от 30 декабря 1998 года "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия":
1) по всему тексту слова "иностранцы" и "иностранцами" заменить соответственно словами "иностранные граждане" и "иностранными гражданами";
2) в части первой статьи 6 слово "Парламента" заменить словом "Курултая";
3) в подпункте 2) части второй пункта 3 статьи 22 слова "законодательными актами" заменить словом "законами".
22. В Закон Республики Казахстан от 15 марта 1999 года "О государственных секретах":
1) по всему тексту слова "иностранцами", "иностранцам", "иностранцев" и "иностранцы" заменить соответственно словами "иностранными гражданами", "иностранным гражданам", "иностранных граждан" и "иностранные граждане";

5) 4-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Әкімдер тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте тұруға міндетті.";
6) 6-бапта:
1-тармақтың 7-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7-1) "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына сәйкес аумақтық, округтік және учаскелік сайлау комиссияларының мүшелерін жасырын немесе ашық дауыс беру арқылы сайлау;";
2-11-тармақ алып тасталсын;
7-тармақ алып тасталсын;
7) 20-бапта:
3-тармақ мынадай мазмұндағы 3-4) тармақшамен толықтырылсын:
"3-4) бірмандаттық аумақтық сайлау округі бойынша сайланған депутат кері шақырып алынса;";
6-тармақтағы "педагогтік, ғылыми немесе өзге де шығармашылық қызметті қоспағанда, ақы төленетін басқа қызметпен" деген сөздер "оқытушылық, ғылыми, шығармашылық қызметтен басқа, ақы төленетін өзге де қызметпен" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 23-баптың 2-тармағындағы "Парламенті Палаталарының төрағаларымен консультациялардан" деген сөздер "Құрылтайының Төрағасымен консультациядан" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 24-1-бап алып тасталсын;
10) 27-баптың 1-тармағында:
27) тармақшада:
"заңнамалық актілерінде" деген сөздер "заңдарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
"азаматтардың" деген сөз "Қазақстан Республикасы азаматтарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
33-1) тармақшаның екінші абзацындағы "Облыстардың, астананың, Шымкент қаласының" деген сөздер "Астананың, облыстардың, Шымкент қаласының" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 52) тармақшамен толықтырылсын:
"52) этномәдени бірлестіктермен өзара іс-қимыл жасау мақсатында коммуналдық мемлекеттік мекемелер нысанында достық үйлерін құруды және олардың жұмыс істеуін қамтамасыз етеді.";
11) 32-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"32-бап. Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімін тағайындау, лауазымынан босату және өкілеттігін тоқтату тәртібі
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімін:
облыс әкімі осы Заңда белгіленген тәртіппен тиісінше аудан және облыстық маңызы бар қала мәслихатының келісімімен тағайындайды;
облыс әкімі не Қазақстан Республикасының Президенті өз қалауы бойынша оның өкілеттігін тоқтатады және лауазымынан босатады.".
25. "Автомобиль жолдары туралы" 2001 жылғы 17 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) бүкіл мәтін бойынша "заңнамалық актілерінде", "заң актілерінде", "заң актілеріне" деген сөздер тиісінше "заңдарында", "заңдарында", "заңдарына" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 3-баптың 2-тармағының 2) және 3) тармақшаларындағы "республиканың" деген сөз "Қазақстан Республикасының" деген сөздермен ауыстырылсын;

5) статью 4 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Акимы обязаны проживать в соответствующей административно-территориальной единице.";
6) в статье 6:
подпункт 7-1) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"7-1) избрание в соответствии с Конституционным законом Республики Казахстан "О выборах в Республике Казахстан" членов территориальных, окружных и участковых избирательных комиссий путем проведения тайного или открытого голосования;";
пункт 2-11 исключить;
пункт 7 исключить;
7) в статье 20:
пункт 3 дополнить подпунктом 3-4) следующего содержания:
"3-4) отзыва депутата, избранного по одномандатному территориальному избирательному округу;";
в пункте 6 слова "педагогической, научной или иной творческой" заменить словами "преподавательской, научной, творческой деятельности";
8) в пункте 2 статьи 23 слова "председателями Палат Парламента" заменить словами "Председателем Курултая";
9) статью 24-1 исключить;
10) в пункте 1 статьи 27:
в подпункте 27):
после слова "граждан" дополнить словами "Республики Казахстан";
слова "законодательными актами" заменить словом "законами";
в абзаце втором подпункта 33-1) слова "областей, столицы, города Шымкента" заменить словами "столицы, областей, города Шымкента";
дополнить подпунктом 52) следующего содержания:
"52) обеспечивает создание и функционирование домов дружбы в форме коммунальных государственных учреждений в целях взаимодействия с этнокультурными объединениями.";
11) статью 32 изложить в следующей редакции:
"Статья 32. Порядок назначения на должность, освобождения от должности и прекращения полномочий акима района (города областного значения)
Аким района (города областного значения):
назначается на должность акимом области с согласия маслихата соответственно района и города областного значения в порядке, установленном настоящим Законом;
прекращает полномочия и освобождается от должности акимом области либо Президентом Республики Казахстан по своему усмотрению.".
25. В Закон Республики Казахстан от 17 июля 2001 года "Об автомобильных дорогах":
1) по всему тексту слова "законодательными актами" заменить словом "законами";
2) в подпунктах 2) и 3) пункта 2 статьи 3 слово "республики" заменить словами "Республики Казахстан";

3) 6-баптың 3-тармағы бірінші бөлігінің екінші сөйлеміндегі "есептеу." деген сөз "есептеу:" деген сөзбен, бірінші бөлігінің екінші абзацындағы "Республикасы Парламентінің" деген сөздер "Республикасының Құрылтайы" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 13-баптағы "республикалық маңызы бар қалалық, астаналық", "республикалық маңызы бар қаланың, астананың", "Республикалық маңызы бар қаланың, астананың" деген сөздер тиісінше "астаналық, республикалық маңызы бар қалалық", "астананың, республикалық маңызы бар қаланың", "Астананың, республикалық маңызы бар қаланың" деген сөздермен ауыстырылсын.
26. "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" 2001 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 2-баптағы "Республика күні" деген сөздер "Қазақстан Республикасы күні" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 3-бапта:
мынадай мазмұндағы төртінші абзацпен толықтырылсын:
"15 наурыз – Қазақстан Республикасының Конституциясы күні;";
тоғызыншы абзац алып тасталсын.
27. "Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы" 2002 жылғы 17 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 4-бапта:
3-тармақта:
42) тармақшадағы "теңіз және шағын көлемді кемелерді" деген сөздер "теңіз кемелерін" деген сөздермен ауыстырылсын;
42-1) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 3-3-тармақпен толықтырылсын:
"3-3. Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның құзыретіне мыналар жатады:
1) шағын көлемді кемелерді пайдалану кезінде қауіпсіздікті қамтамасыз ету мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарымен өзара іс-қимыл жасау;
2) шағын көлемді кемеде кеме құжаттарының болуын тексеру;
3) жеке және заңды тұлғалардың шағын көлемді кеменің жұмыс істеу тәртібін айқындайтын Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілері талаптарының сақтауын мемлекеттік бақылау мен қадағалау, олардың бұзылуын анықтау және жолын кесу жөніндегі шараларды қабылдау;
4) жеке және заңды тұлғалардан азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның құзыретіне кіретін барлық мәселе бойынша қажетті ақпаратты, материалдарды, анықтамалық деректерді сұрату;
5) өз құзыреті шегінде тексеру нәтижелері бойынша актілер жасау және Қазақстан Республикасы заңнамасының, стандарттау жөніндегі құжаттардың және шағын көлемді кеменің жұмыс істеу тәртібін айқындайтын нормалардың анықталған бұзушылықтарын жою туралы нұсқамалар енгізу;
6) Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасына сәйкес хаттамалар жасау, әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша іс жүргізуді жүзеге асыру;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен және жағдайларда шағын көлемді кемелерді әкімшілік ұстауды жүзеге асыру, шағын көлемді кемелерді жете тексеруді жүргізу;

3) в абзаце втором части первой пункта 3 статьи 6 слово "Парламента" заменить словом "Курултая";
4) в статье 13 слова "города республиканского значения, столицы" заменить словами "столицы, города республиканского значения".
26. В Закон Республики Казахстан от 13 декабря 2001 года "О праздниках в Республике Казахстан":
1) статью 2 после слов "День Республики" дополнить словом "Казахстан";
2) в статье 3:
дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"День Конституции Республики Казахстан – 15 марта;";
абзац девятый исключить.
27. В Закон Республики Казахстан от 17 января 2002 года "О торговом мореплавании":
1) в статье 4:
в пункте 3:
в подпункте 42) слова "и маломерных" исключить;
подпункт 42-1) исключить;
дополнить пунктом 3-3 следующего содержания:
"3-3. К компетенции уполномоченного органа в сфере гражданской защиты относятся:
1) взаимодействие с государственными органами Республики Казахстан по вопросам обеспечения безопасности при эксплуатации маломерных судов;
2) проверка наличия судовых документов на маломерном судне;
3) государственный контроль и надзор за соблюдением физическими и юридическими лицами требований нормативных правовых актов Республики Казахстан, определяющих порядок функционирования маломерного судна, выявление и принятие мер по пресечению их нарушений;
4) запрос у физических и юридических лиц необходимой информации, материалов, справочных данных по всем вопросам, входящим в компетенцию уполномоченного органа в сфере гражданской защиты;
5) составление в пределах своей компетенции актов по результатам проверок и внесение предписаний об устранении выявленных нарушений законодательства Республики Казахстан, документов по стандартизации и норм, определяющих порядок функционирования маломерного судна;
6) составление протоколов, осуществление производства по делам об административных правонарушениях в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях;
7) осуществление в порядке и случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, административного задержания маломерных судов, произведение досмотра маломерных судов;

8) жүзу қауіпсіздігіне, адамдардың өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға қатер төнген кезде шағын көлемді кемелердің қозғалысын (пайдаланылуын) тоқтата тұру және оған тыйым салу;
9) азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша сараптамаларға қатысу үшін тиісті мамандарды тарту;
10) мемлекеттік органдарға көлік оқиғаларының, шағын көлемді кемелерді пайдалану қағидаларын бұзудың алдын алу жөніндегі шаралар туралы ұсыныстар енгізу;
11) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыру.";
2) 8-6-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігіндегі "уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамдары" деген сөздер "азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдарының азаматтық қорғау саласындағы бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын қызметкерлері, әскери қызметшілері" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
екінші, төртінші, бесінші және алтыншы бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
"Шағын көлемді кемені қарап тексеру нәтижелері бойынша азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органының азаматтық қорғау саласында бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын қызметкері, әскери қызметшісі шағын көлемді кеменің атауын (нөмірін) және тіркеу нөмірін, кеме иесін (кеме жүргізушіні), қарап тексеру күнін көрсете отырып, шағын көлемді кемені қарап тексеру актісін жасайды. Қазақстан Республикасының сауда мақсатында теңізде жүзу туралы заңнамасын бұзушылықтар анықталған жағдайда, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органының азаматтық қорғау саласында бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын қызметкері, әскери қызметшісі анықталған бұзушылықтардың тізбесін және оларды жою мерзімдерін көрсете отырып нұсқама шығарады. Кеме құжаттары болмаған кезде және жүзу қауіпсіздігіне, адамдардың өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға қатер төнген жағдайларда, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органының азаматтық қорғау саласында бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын қызметкері, әскери қызметшісі осы баптың 3-тармағында көзделген жедел ден қою шараларын қабылдайды.";
"Шағын көлемді кемені қарап тексеруді жүргізген, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдарының азаматтық қорғау саласында бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын қызметкерлері, әскери қызметшілері шағын көлемді кемені қарап тексеру актісіндегі, нұсқамадағы және қадағалау актісіндегі жазбалардың анықтығы үшін жауапты болады.
Шағын көлемді кемені қарап тексеру актісі және нұсқама уәкілетті орган бекітетін нысандар бойынша екі данада жасалады және оларға азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органының азаматтық қорғау саласындағы бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын қызметкері, әскери қызметшісі және кеме жүргізуші қол қояды. Кеме жүргізуші шағын көлемді кемені қарап тексеру актісіне немесе нұсқамаға қол қоюдан бас тартқан жағдайда, бас тартудың мәлімделген уәждері көрсетіле отырып жазба жасалады.
Шағын көлемді кемені қарап тексеру актісінің және нұсқаманың бірінші данасы – кеме иесінде, екінші данасы азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органында сақталады.";
5-тармақтың бірінші бөлігіндегі "Уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі" деген сөздер "Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органы" деген сөздермен ауыстырылсын;
10-тармақтың екінші бөлігіндегі "Уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі" деген сөздер "Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органы" деген сөздермен ауыстырылсын;

8) приостановление и запрещение движения (эксплуатации) маломерных судов при наличии угрозы безопасности плавания, жизни и здоровью людей, окружающей среде;
9) привлечение соответствующих специалистов для участия в экспертизах по вопросам, отнесенным к компетенции уполномоченного органа в сфере гражданской защиты;
10) внесение в государственные органы предложений о мерах по предупреждению транспортных происшествий, нарушений правил эксплуатации маломерных судов;
11) осуществление иных полномочий, предусмотренных настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.";
2) в статье 8-6:
в части первой пункта 1 слова "должностными лицами территориальных подразделений уполномоченного органа" заменить словами "сотрудниками, военнослужащими территориальных органов уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, осуществляющими контроль и надзор в сфере гражданской защиты,";
в пункте 2:
части вторую, четвертую, пятую и шестую изложить в следующей редакции:
"По результатам осмотра маломерного судна сотрудник, военнослужащий территориального органа уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, осуществляющие контроль и надзор в сфере гражданской защиты, составляют акт осмотра маломерного судна с указанием названия (номера) и регистрационного номера маломерного судна, судовладельца (судоводителя), даты осмотра. В случае выявления нарушений законодательства Республики Казахстан о торговом мореплавании сотрудник, военнослужащий территориального органа уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, осуществляющие контроль и надзор в сфере гражданской защиты, выносят предписание с указанием перечня выявленных нарушений и сроков их устранения. При отсутствии судовых документов и в случаях, угрожающих безопасности плавания, жизни и здоровью людей, окружающей среде, сотрудник, военнослужащий территориального органа уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, осуществляющие контроль и надзор в сфере гражданской защиты, принимают меры оперативного реагирования, предусмотренные пунктом 3 настоящей статьи.";
"Сотрудники, военнослужащие территориальных органов уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, осуществляющие контроль и надзор в сфере гражданской защиты, проводившие осмотр маломерного судна, несут ответственность за достоверность записей в акте осмотра маломерного судна, предписании и акте надзора.
Акт осмотра маломерного судна и предписание составляются по формам, утверждаемым уполномоченным органом, в двух экземплярах и подписываются сотрудником, военнослужащим территориального органа уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, осуществляющими контроль и надзор в сфере гражданской защиты, и судоводителем. В случае отказа судоводителя от подписи в акте осмотра маломерного судна или предписании делается запись с указанием заявленных мотивов отказа.
Первый экземпляр акта осмотра маломерного судна и предписания хранится у судовладельца, второй – в территориальном органе уполномоченного органа в сфере гражданской защиты.";
в части первой пункта 5 слова "Территориальное подразделение уполномоченного органа" заменить словами "Территориальный орган уполномоченного органа в сфере гражданской защиты";
в части второй пункта 10 слова "подразделением уполномоченного органа" заменить словами "органом уполномоченного органа в сфере гражданской защиты";

14-тармақтың 3) тармақшасындағы "уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінің" деген сөздер "азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдарының" деген сөздермен ауыстырылсын.
28. "Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызметі туралы" 2002 жылғы 7 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 5-баптың 4) тармақшасындағы "егемендігін," деген сөз "Егемендігін, ұлттық" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 6-баптың 5) тармақшасындағы "Парламентіне" деген сөз "Құрылтайына" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) 10-бап мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы баптың бірінші бөлігінің 9), 10) және 11) тармақшаларында көзделген дипломаттық дәрежелер жоғары дипломаттық дәрежелер болып саналады.";
4) 11-баптың 1-тармағының бірінші бөлігіндегі "Төтенше және өкілетті елшінің, І және ІІ сыныпты Төтенше және өкілетті уәкілдің дипломаттық дәрежелерін" деген сөздер "Жоғары дипломаттық дәрежелерді" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 15-баптың 7-тармағының 3-1) тармақшасында:
"Парламенті Палаталары аппараттарының", "Парламент Палаталарының" деген сөздер тиісінше "Құрылтайы Аппаратының", "Құрылтайдың" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 19-баптың 1-тармағының 3) тармақшасындағы және 2-тармағының 5) тармақшасындағы "заң актілерінде" деген сөздер "заңдарында" деген сөзбен ауыстырылсын.
29. "Әділет органдары туралы" 2002 жылғы 18 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 3-бапта:
2) тармақшадағы "Республиканың" деген сөз "Қазақстан Республикасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақшадағы "облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана" деген сөздер "астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 6-бапта:
1-тармақта:
"Республика Премьер-Министрінің" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Республика Президенті" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Президенті" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтағы "Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісімен консультациялардан" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Құрылтайымен консультациядан" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 13-бапта:
1-тармақтағы "заң актілерінде" деген сөздер "заңдарында" деген сөзбен ауыстырылсын;
3-тармақтағы "шетелдіктер" деген сөз "шетел азаматтары" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 14-баптың 1-тармағында:
2) тармақшадағы "4-бабына" деген сөздер "5-бабына" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақшадағы "заң актілерінде" деген сөздер "заңдарында" деген сөзбен ауыстырылсын;
5) 18-баптың 1) және 1-1) тармақшаларындағы, 23-1-баптың 1-тармағының екінші бөлігіндегі "облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана", "облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың" деген сөздер тиісінше "астана, облыстар, республикалық маңызы бар қалалар", "астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;

в подпункте 3) пункта 14 слова "территориальными подразделениями уполномоченного органа" заменить словами "территориальными органами уполномоченного органа в сфере гражданской защиты".
28. В Закон Республики Казахстан от 7 марта 2002 года "О дипломатической службе Республики Казахстан":
1) в подпункте 4) статьи 5 слово "суверенитета" заменить словами "Суверенитета, национальной";
2) в подпункте 5) статьи 6 слово "Парламенту" заменить словом "Курултаю";
3) статью 10 дополнить частью второй следующего содержания:
"Дипломатические ранги, предусмотренные подпунктами 9), 10) и 11) части первой настоящей статьи, являются высшими дипломатическими рангами.";
4) в части первой пункта 1 статьи 11 слова "Дипломатические ранги Чрезвычайного и Полномочного Посла, Чрезвычайного и Полномочного Посланника I и II классов" заменить словами "Высшие дипломатические ранги";
5) в подпункте 3-1) пункта 7 статьи 15:
слова "аппаратов Палат Парламента", "сотрудничества Палат Парламента" заменить соответственно словами "Аппарата Курултая", "сотрудничества Курултая";
6) в подпункте 3) пункта 1 и подпункте 5) пункта 2 статьи 19 слова "законодательными актами" заменить словом "законами".
29. В Закон Республики Казахстан от 18 марта 2002 года "Об органах юстиции":
1) в статье 3:
подпункт 2) после слов "авторитета Республики" дополнить словом "Казахстан";
в подпункте 3) слова "областей, городов республиканского значения, столицы" заменить словами "столицы, областей, городов республиканского значения";
2) в статье 6:
пункт 1:
после слов "Президентом Республики" дополнить словом "Казахстан";
после слов "Премьер-Министра Республики" дополнить словом "Казахстан";
в пункте 2 слова "Мажилисом Парламента" заменить словом "Курултаем";
3) в статье 13:
в пункте 1 слова "законодательными актами" заменить словом "законами";
в пункте 3 слово "иностранцами" заменить словами "иностранными гражданами";
4) в пункте 1 статьи 14:
в подпункте 2) цифру "4" заменить цифрой "5";
в подпункте 4) слова "законодательными актами" заменить словом "законами";
5) в подпунктах 1) и 1-1) статьи 18, части второй пункта 1 статьи 23-1 слова "областей, городов республиканского значения, столицы" заменить словами "столицы, областей, городов республиканского значения";

6) 24-баптың 5) тармақшасындағы "56-бабында" деген сөздер "55-бабында" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 30-баптың 3-тармағында:
"Мемлекеттік қызмет туралы" деген сөздер "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерімен" деген сөздер "заңдарында және өзге де нормативтік құқықтық актілерінде" деген сөздермен ауыстырылсын.
30. "Саяси партиялар туралы" 2002 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) бүкіл мәтін бойынша "заң актілерінде", "заң актiлерiне сәйкес", "заң актілеріне көзделген", "заңнамалық актілерінде" деген сөздер тиісінше "заңдарында", "заңдарына сәйкес", "заңдарында көзделген", "заңдарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 3-баптың 4-тармағындағы "Әркім" деген сөз "Әрбір азамат" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 4-баптың 4-тармағындағы "Парламент" деген сөз "Құрылтай" деген сөзбен ауыстырылсын;
4) 5-бапта:
5-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Саяси партияның жарғысында саяси партияның басшы органдарына тиісті партияның мүшелері болып табылмайтын Қазақстан Республикасының өзге азаматтарын сайлау тәртібі көзделуі мүмкін.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Мақсаты немесе әрекеті конституциялық құрылыс негіздерін күштеп өзгертуге, Қазақстан Республикасының тұтастығын, қоғамдық тәртіпті бұзуға, ұлттық қауіпсіздікке нұқсан келтіруге, соғысты, әлеуметтік, нәсілдік, ұлттық, діни араздықты қоздыруға бағытталған саяси партия құруға және оның қызметіне тыйым салынады.";
5) 8-бапта:
2-тармақтағы "шетелдіктердің" деген сөз "шетел азаматтарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қазақстан Республикасы Вице-Президентінің, Қазақстан Республикасы Конституциялық Соты, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты және өзге де сот төрағалары мен судьяларының, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясы, Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасы төрағалары мен мүшелерінің, Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің, құқық қорғау органы және арнаулы мемлекеттік орган қызметкерлері мен жұмыскерлерінің, әскери қызметшілердің саяси партияда болуға, қандай да бір саяси партияға немесе қоғамдық-саяси қозғалысқа қолдау көрсетуге немесе сыни пікір білдіруге құқығы жоқ.
Құқық қорғау органы және арнаулы мемлекеттік орган қызметкерлерін, әскери қызметшілерді қоспағанда, осы тармақтың бірінші бөлігінде аталған адамдар тағайындалған, сайланған, қызметке кірген күннен бастап он күн ішінде саяси партиялардан шығуға міндетті.";

6) в подпункте 5) статьи 24 цифры "56" заменить цифрами "55";
7) в пункте 3 статьи 30:
слова "О государственной службе" заменить словами "О государственной службе Республики Казахстан";
слово "законодательными" заменить словом "законами".
30. В Закон Республики Казахстан от 15 июля 2002 года "О политических партиях":
1) по всему тексту слова "законодательными актами" и "законодательным актам" заменить соответственно словами "законами" и "законам";
2) пункт 4 статьи 3 после слова "Каждый" дополнить словом "гражданин";
3) в пункте 4 статьи 4 слово "Парламента" заменить словом "Курултая";
4) в статье 5:
пункт 5 дополнить частью второй следующего содержания:
"Уставом политической партии может быть предусмотрен порядок избрания в руководящие органы политической партии иных граждан Республики Казахстан, не являющихся членами соответствующей партии.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Создание и деятельность политических партий, цели или действия которых направлены на насильственное изменение основ конституционного строя, нарушение целостности Республики Казахстан, общественного порядка, подрыв национальной безопасности, разжигание войны, социальной, расовой, национальной, религиозной розни, запрещены.";
5) в статье 8:
в пункте 2 слово "иностранцев" заменить словами "иностранных граждан";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Вице-Президент Республики Казахстан, председатели и судьи Конституционного Суда Республики Казахстан, Верховного Суда Республики Казахстан и иных судов, председатели и члены Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан, Уполномоченный по правам человека в Республике Казахстан, сотрудники и работники правоохранительных и специальных государственных органов, военнослужащие не вправе состоять в политической партии, выступать в поддержку или с осуждением какой-либо политической партии или общественно-политического движения.
Лица, указанные в части первой настоящего пункта, за исключением сотрудников правоохранительных и специальных государственных органов, военнослужащих, обязаны выйти из политических партий в течение десяти дней со дня назначения, избрания, поступления на службу.";

6) 9-баптың 1-тармағының 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) саяси партия мен оның құрылымдық бөлімшелерінің (филиалдары мен өкілдіктерінің) басшы және бақылау-тексеру органдарын сайлау тәртібі, аталған органдардың өкілеттік мерзімі мен құзыреті. Бұл тәртіп тиісті саяси партияның мүшелері болып табылмайтын Қазақстан Республикасының өзге азаматтарын басшы органдарға сайлауды көздеуі мүмкін;";
7) 14-баптың 5-тармағында:
6) тармақшадағы "Парламенті Мәжілісі" деген сөздер "Құрылтайы" деген сөзбен ауыстырылсын;
7) тармақшадағы "мен азаматтар" деген сөздер ", шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдар, шетелдік қатысуы бар заңды тұлғалар" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 15-баптың 1-тармағының 3) тармақшасында:
"Парламентi Мәжiлiсiнiң" деген сөздер "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын;
"аудан (облыстық маңызы бар қала)," деген сөздер алып тасталып, "әкіміне" деген сөз "әкімі болуға" деген сөздермен ауыстырылсын;
"; мәслихаттардағы өз өкiлдерi арқылы Қазақстан Республикасы Парламентi Сенатының депутаттығына кандидатуралар ұсынуға" деген сөздер алып тасталсын;
9) 15-1-бапта:
тақырыптағы "Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісі" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Құрылтайы" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақта:
"Парламенті Мәжілісінің" деген сөздер "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын;
орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
10) 16-бапта:
2-тармақтың 2) тармақшасындағы "Парламент Мәжілісінің" деген сөздер "Құрылтай" деген сөзбен ауыстырылсын;
4-тармақтың 2) тармақшасындағы "аудан (облыстық маңызы бар қала)," деген сөздер алып тасталып, "әкіміне" деген сөз "әкімі болуға" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 18-баптың 2-тармағының 2) тармақшасындағы "шетелдіктерден" деген сөз "шетел азаматтарынан" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 18-1-баптың 1-тармағындағы "Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісінде" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Құрылтайында" деген сөздермен ауыстырылсын.
31. "Төтенше жағдай туралы" 2003 жылғы 8 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-баптың 5) тармақшасында:
"құрылысын" деген сөз "құрылыс негіздерін" деген сөздермен ауыстырылсын;
"шетелдіктердің" деген сөз "шетел азаматтарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 3-баптың 3-тармағының 1) тармақшасындағы "құрылысы мен егемендігінің негіздерін" деген сөздер "құрылыс негіздерін және Егемендігін" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 3-1-бапта:
1-тармақтың үшінші бөлігіндегі "тәуелсіздігі мен" деген сөздер "Егемендігі мен Тәуелсіздігіне," деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтағы "(республикалық маңызы бар қаланың, астананың)" деген сөздер "(астананың, республикалық маңызы бар қаланың)" деген сөздермен ауыстырылсын;

6) подпункт 6) пункта 1 статьи 9 изложить в следующей редакции:
"6) порядок избрания руководящих и контрольно-ревизионных органов политической партии и ее структурных подразделений (филиалов и представительств), срок полномочий и компетенцию указанных органов. Данный порядок может предусматривать избрание в руководящие органы иных граждан Республики Казахстан, не являющихся членами соответствующей политической партии;";
7) в пункте 5 статьи 14:
в подпункте 6) слова "Мажилиса Парламента" заменить словом "Курултая";
в подпункте 7) слова "и гражданами" заменить словами ", иностранными гражданами и лицами без гражданства, юридическими лицами с иностранным участием";
8) в подпункте 3) пункта 1 статьи 15:
слова "Мажилиса Парламента" заменить словом "Курултая";
слова "района (города областного значения)," исключить;
слова "; через своих представителей в маслихатах предлагать кандидатуры в депутаты Сената Парламента Республики Казахстан" исключить;
9) в статье 15-1:
в заголовке слова "Мажилиса Парламента" заменить словом "Курултая";
в пункте 1:
слова "Мажилиса Парламента" заменить словом "Курултая";
слово "молодежь" заменить словом "молодежи";
10) в статье 16:
в подпункте 2) пункта 2 слова "Мажилиса Парламента" заменить словом "Курултая";
в подпункте 2) пункта 4 слова "района (города областного значения)," исключить;
11) в подпункте 2) пункта 2 статьи 18 слово "иностранцев" заменить словами "иностранных граждан";
12) в пункте 1 статьи 18-1 слова "Мажилисе Парламента" заменить словом "Курултае".
31. В Закон Республики Казахстан от 8 февраля 2003 года "О чрезвычайном положении":
1) в подпункте 5) статьи 1:
после слов "и защиты" дополнить словом "основ";
слово "иностранцев" заменить словами "иностранных граждан";
2) в подпункте 1) пункта 3 статьи 3 слово "суверенитета" заменить словом "Суверенитета";
3) в статье 3-1:
в части третьей пункта 1 слова "независимости и" заменить словами "Суверенитета и Независимости,";
в пункте 2 слова "(города республиканского значения, столицы)" заменить словами "(столицы, города республиканского значения)";

4) 3-3-баптың 1-тармағындағы "(облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың)" деген сөздер "(астананың, облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың)" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 4-бапта:
1-тармақтағы "тәуелсіздігі мен" деген сөздер "Егемендігі мен Тәуелсіздігіне," деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтың 1) тармақшасында:
"құрылысын" деген сөз "құрылыс негіздерін" деген сөздермен ауыстырылсын;
"ұлтаралық" деген сөз "этносаралық" деген сөзбен ауыстырылсын;
6) 5-баптың 1-тармағында:
"Парламенті палаталарының төрағаларымен ресми консультациялардан" деген сөздер "Құрылтайы Төрағасымен ресми консультациядан" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Парламентіне" деген сөз "Құрылтайына" деген сөзбен ауыстырылсын;
7) 8-баптың 2-тармағының екінші бөлігіндегі "Парламентіне" деген сөз "Құрылтайына" деген сөзбен ауыстырылсын;
8) 10-баптағы "Парламентті және Парламент Мәжілісін" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Құрылтайын" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 23-баптағы "заң актілеріне" деген сөздер "заңдарына" деген сөзбен ауыстырылсын.
32. "Соғыс жағдайы туралы" 2003 жылғы 5 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) бүкіл мәтін бойынша "заңнамалық актілерінде", "заң актілеріне" және "заңнамалық актілеріне" деген сөздер тиісінше "заңдарында", "заңдарына" және "заңдарына" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) кіріспенің бірінші бөлігіндегі "шетелдіктердің" деген сөз "шетел азаматтарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 1-бапта:
1) тармақшадағы "егемендігіне" деген сөз "Тәуелсіздігіне, Егемендігіне" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақшадағы "Республиканың" деген сөз "Қазақстан Республикасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) тармақшадағы "Қазақстанның" деген сөз "Қазақстан Республикасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) тармақшадағы "облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың" деген сөздер "астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 4-баптың 6-тармағындағы "Парламентін" деген сөз "Құрылтайын" деген сөзбен ауыстырылсын;
5) 5-баптың 2-тармағындағы "39-бабының" деген сөздер "41-бабының" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 6-баптың 1-тармағының 1) тармақшасындағы "Республиканың" деген сөз "Қазақстан Республикасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 9-баптың 1-тармағында:
3) тармақшадағы "облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың" деген сөздер "астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) тармақшадағы "Парламентіне" деген сөз "Құрылтайына" деген сөзбен ауыстырылсын;

4) в пункте 1 статьи 3-3 слова "(областные, городов республиканского значения, столицы)" заменить словами "(столицы, областные, городов республиканского значения)";
5) в статье 4:
в пункте 1 слова "независимость и" заменить словами "Суверенитет и Независимость,";
в подпункте 1) пункта 2:
после слов "насильственного изменения" дополнить словом "основ";
слово "межнациональными" заменить словом "межэтническими";
6) в пункте 1 статьи 5:
слова "Председателями палат Парламента" заменить словами "Председателем Курултая";
слова "информированием Парламента" заменить словами "информированием Курултая";
7) в части второй пункта 2 статьи 8 слово "Парламент" заменить словом "Курултай";
8) в статье 10 слова "Парламент и Мажилис Парламента не могут быть распущены" заменить словами "Курултай Республики Казахстан не может быть распущен";
9) в статье 23 слова "законодательными актами" заменить словом "законами".
32. В Закон Республики Казахстан от 5 марта 2003 года "О военном положении":
1) по всему тексту слова "законодательными актами" заменить словом "законами";
2) в части первой преамбулы слово "иностранцев" заменить словами "иностранных граждан";
3) в статье 1:
в подпункте 1) слово "суверенитета" заменить словами "Независимости, Суверенитета";
подпункт 4) после слов "территории Республики" дополнить словом "Казахстан";
в подпункте 7) слово "Казахстана" заменить словами "Республики Казахстан";
в подпункте 9) слова "области, города республиканского значения, столицы" заменить словами "столицы, области, города республиканского значения";
4) в пункте 6 статьи 4 слово "Парламент" заменить словом "Курултай";
5) в пункте 2 статьи 5 цифры "39" заменить цифрами "41";
6) подпункт 1) пункта 1 статьи 6 после слова "Республики" дополнить словом "Казахстан";
7) в пункте 1 статьи 9:
в подпункте 3) слова "областей, городов республиканского значения, столицы" заменить словами "столицы, областей, городов республиканского значения";
в подпункте 9) слово "Парламент" заменить словом "Курултай";

8) 10-баптың 1-тармағының 6) тармақшасындағы "Парламентінің" деген сөз "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын;
9) 10-1-бапта:
тақырыптағы, 1-тармақтың бірінші абзацындағы және 2) тармақшасындағы және 2-тармақтағы "Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың", "облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың" деген сөздер тиісінше "Астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың", "астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтағы "Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың" деген сөздер "Астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 15-баптағы "Республиканың" деген сөз "Қазақстан Республикасының" деген сөздермен ауыстырылсын.
33. "Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
43-баптың 3-тармағы бірінші бөлігінің 2-1) тармақшасындағы "оның міндетін атқарушы адам" деген сөздер "бірінші басшының активтерді қайтару жөніндегі жұмысқа жетекшілік ететін орынбасары" деген сөздермен ауыстырылсын.
34. "Автомобиль көлігі туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
3-баптың екінші бөлігіндегі "Қазақстан Республикасы астанасының мәртебесі туралы заңнамалық актіде" деген сөздер "Қазақстан Республикасы астанасының мәртебесі туралы" Конституциялық заңда" деген сөздермен ауыстырылсын.
35. "Ішкі су көлігі туралы" 2004 жылғы 6 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-баптың 25) тармақшасындағы "уәкілетті органның тексеруі" деген сөздер "тексеру" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) 7-баптың 3-тармағының төртінші бөлігі "уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері" деген сөздерден кейін "және азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдары" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 7-1-бапта:
1-тармақтағы "(оның ішінде шағын көлемді кемелерді)" деген сөздер алып тасталсын;
3-тармақтағы "(оның ішінде шағын көлемді кемені)", "(оның ішінде шағын көлемді кемелердің)" деген сөздер алып тасталсын;
8 және 10-тармақтардағы "(шағын көлемді кемені)" деген сөздер алып тасталсын;
4) мынадай мазмұндағы 7-2-баппен толықтырылсын:
"7-2-бап. Жедел ден қою шаралары және оларды шағын көлемді кемелер үшін қолдану тәртібі
1. Егер бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) қызметі шағын көлемді кемелерді қауіпсіз пайдалануға, адамдардың өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға тікелей қатер төндірсе, азаматтық қорғау саласында бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органының қызметкерлері, әскери қызметшілері жедел ден қою шараларын қолданады.

8) в подпункте 6) пункта 1 статьи 10 слово "Парламентом" заменить словом "Курултаем";
9) в статье 10-1:
в заголовке, абзаце первом и подпункте 2) пункта 1 и пункте 2 слова "областей, городов республиканского значения, столицы" заменить словами "столицы, областей, городов республиканского значения";
в пункте 3 слова "области, города республиканского значения, столицы" заменить словами "столицы, области, города республиканского значения";
10) статью 15 после слов "с обязательствами Республики" дополнить словом "Казахстан".
33. В Закон Республики Казахстан от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг":
в подпункте 2-1) части первой пункта 3 статьи 43 слова "лицом, исполняющим его обязанности" заменить словами "заместителем первого руководителя, курирующим работу по возврату активов".
34. В Закон Республики Казахстан от 4 июля 2023 года "Об автомобильном транспорте":
в части второй статьи 3 слова "Законодательным актом о статусе столицы Республики Казахстан" заменить словами "Конституционным законом "О статусе столицы Республики Казахстан".
35. В Закон Республики Казахстан от 6 июля 2004 года "О внутреннем водном транспорте":
1) в подпункте 25) статьи 1 слова "уполномоченным органом" исключить;
2) часть четвертую пункта 3 статьи 7 после слов "территориальными подразделениями уполномоченного органа" дополнить словами "и территориальными органами уполномоченного органа в сфере гражданской защиты";
3) в статье 7-1:
в пункте 1 слова "(в том числе маломерных)" исключить;
в пункте 3 слова "(в том числе маломерных)", "(в том числе маломерного)" исключить;
в пунктах 8 и 10 слова "(маломерного судна)" исключить;
4) дополнить статьей 7-2 следующего содержания:
"Статья 7-2. Меры оперативного реагирования и порядок их применения для маломерных судов
1. Меры оперативного реагирования применяются сотрудниками, военнослужащими территориального органа уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, осуществляющими контроль и надзор в сфере гражданской защиты, в случае, если деятельность субъектов (объектов) контроля и надзора представляет непосредственную угрозу безопасной эксплуатации маломерных судов, жизни и здоровью людей, окружающей среде.

2. Жедел ден қою шаралары – осы бапта түрлері көзделген, бақылау және қадағалау субъектісіне бару арқылы қарап тексеруді (тексеруді), профилактикалық бақылауды жүзеге асыру барысында және (немесе) оларды жүргізу нәтижелері бойынша қолданылатын бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) әсер ету тәсілдері.
3. Шағын көлемді кемені пайдалану қауіпсіздігіне, адамдардың өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға қатер төнген кезде шағын көлемді кемелердің қозғалысын (пайдаланылуын) тоқтата тұру және оған тыйым салу жедел ден қою шараларына жатады.
4. Осы Заңның 17-4-бабына сәйкес мемлекеттік бақылау нысанасы болып саналатын, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды бұзу жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болады.
5. Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдары мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру барысында және (немесе) оның нәтижелері бойынша жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болатын, талаптарды бұзушылықтар анықталған кезде уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша қадағалау актісін ресімдейді.
Қадағалау актісі Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 153-бабына сәйкес ресімделіп, бақылау және қадағалау субъектісіне табыс етіледі.
6. Қадағалау актісі қолма-қол табыс етілген кезде оны қабылдаудан бас тартылған жағдайда, оған тиісті жазба енгізіледі және қадағалау актісін
қабылдаудан бас тарту фактісін тіркеп-белгілейтін бейнежазба жүргізіледі.
Қадағалау актісі бақылау және қадағалау субъектісінің заңды мекенжайына, тұрған жеріне немесе нақты мекенжайына оның табыс етілгені туралы хабарламасы бар хатпен жіберіледі.
7. Қадағалау актісін алудан бас тарту оны орындамауға негіз болмайды.
8. Мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру барысында және (немесе) оның нәтижелері бойынша анықталған, жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болатын, талаптарды бұзушылықтар бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері туралы актіде және (немесе) шағын көлемді кемені қарап тексеру актісінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының ішкі су көлігі туралы заңнамасын бұзушылықтарды жою туралы нұсқамада көрсетіледі.
9. Бақылау және қадағалау субъектісі жедел ден қою шарасын қолдануға негіз болатын, талаптарды анықталған бұзушылықтарды Қазақстан Республикасының ішкі су көлігі туралы заңнамасын бұзушылықтарды жою туралы нұсқамада көрсетілген мерзімдерде жоюға міндетті.
10. Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) шағын көлемді кемені қарап тексеру нәтижелері бойынша талаптарды анықталған бұзылушылықтарды жою мерзімдері өткеннен кейін жедел ден қою шарасын қолдануға негіз болатын, талаптардың анықталған бұзушылықтарының жойылғанын бақылау бойынша жоспардан тыс тексеру (қарап тексеру) жүргізіледі.

2. Мерами оперативного реагирования являются способы воздействия на субъектов (объектов) контроля и надзора, применяемые в ходе осуществления и (или) по результатам проведения осмотра (проверки), профилактического контроля с посещением субъекта контроля и надзора, виды которых предусмотрены настоящей статьей.
3. К мерам оперативного реагирования относятся приостановление и запрещение движения (эксплуатации) маломерных судов при наличии угрозы безопасности эксплуатации маломерного судна, жизни и здоровью людей, окружающей среде.
4. Основанием для применения мер оперативного реагирования является нарушение установленных законодательством Республики Казахстан требований, являющихся предметом государственного контроля в соответствии со статьей 17-4 настоящего Закона.
5. Территориальные органы уполномоченного органа в сфере гражданской защиты в ходе осуществления и (или) по результатам государственного контроля при обнаружении нарушений требований, являющихся основанием для применения мер оперативного реагирования, оформляют акт надзора по форме, утвержденной уполномоченным органом.
Акт надзора оформляется и вручается субъекту контроля и надзора в соответствии со статьей 153 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан.
6. В случае отказа в принятии акта надзора при его вручении нарочно в него вносится соответствующая запись и осуществляется видеозапись, фиксирующая факт отказа в принятии акта надзора.
Акт надзора направляется по юридическому адресу, месту нахождения или фактическому адресу субъекта контроля и надзора письмом с уведомлением о его вручении.
7. Отказ от получения акта надзора не является основанием для его неисполнения.
8. Выявленные в ходе осуществления и (или) по результатам государственного контроля нарушения требований, являющиеся основанием для применения мер оперативного реагирования, отражаются в акте о результатах профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) акте осмотра маломерного судна, а также в предписании об устранении нарушений законодательства Республики Казахстан о внутреннем водном транспорте.
9. Субъект контроля и надзора обязан устранить выявленные нарушения требований, являющиеся основанием для применения меры оперативного реагирования, в сроки, указанные в предписании об устранении нарушений законодательства Республики Казахстан о внутреннем водном транспорте.
10. По истечении сроков устранения нарушений требований, выявленных по результатам профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) осмотра маломерного судна, проводится внеплановая проверка (осмотр) по контролю устранения выявленных нарушений требований, являющихся основанием для применения меры оперативного реагирования.

Қадағалау актісінің қолданысы азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органы Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 144-бабы 5-тармағының 2-1) тармақшасына сәйкес жоспардан тыс тексеру (қарап тексеру) нәтижелері туралы актінің негізінде жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болатын, талаптарды анықталған бұзушылықтардың жойылғанын растаған жағдайда тоқтатылады.
11. Жедел ден қою шараларын қолдануға негіз болатын, талаптардың анықталған бұзушылықтар жойылмаған жағдайда, жоспардан тыс тексеру (қарап тексеру) нәтижелері бойынша бұзушылықтарға жол берген адамдарды Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен жауаптылыққа тарту жөніндегі шаралар қабылданады.
12. Қазақстан Республикасының ішкі су көлігі туралы заңнамасын бұзушылықтарды жою туралы нұсқамада көзделген мерзімдер өткенге дейін бақылау және қадағалау субъектісі бұзушылықтың жойылу фактісін дәлелдейтін материалдарды (қажет болған кезде) қоса бере отырып, талаптарды анықталған бұзушылықтардың жойылғаны туралы ақпарат беруге міндетті.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген ақпарат берілген жағдайда, осы баптың 10-тармағының екінші бөлігіне сәйкес жоспардан тыс тексеру (қарап тексеру) жүргізіледі.
13. Бақылау және қадағалау субъектісі жедел ден қою шараларын қолдануға алып келген мемлекеттік бақылау нәтижелерімен келіспеген жағдайда, қадағалау актісін жарамсыз деп тану және оның күшін жою туралы шағым бере алады.
Шағым Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 29-тарауында көзделген тәртіппен жоғары тұрған мемлекеттік органға не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа беріледі.
Шағым беру қадағалау актісінің орындалуын тоқтата тұрмайды.
14. Қадағалау актісін жарамсыз деп тануға және оның күшін жоюға мыналар негіз болады:
1) жедел ден қою шараларын қолдануға негіздің болмауы;
2) осы шараға сай келмейтін негіз бойынша жедел ден қою шарасын қолдану;
3) азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органының өз құзыретіне кірмейтін мәселелер бойынша жедел ден қою шараларын қолдануы.
15. Жедел ден қою шараларын қолдану туралы ақпарат өз құзыреті шегінде мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік органға Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы айқындаған тәртіппен жіберіледі.";
5) 9-баптың 2-тармағында:
3) және 4) тармақшалардағы "(оның ішінде шағын көлемді кемелерді)", "(оның ішінде шағын көлемді кемелердің)" деген сөздер алып тасталсын;
13-1) тармақшадағы ", оның ішінде шағын көлемді кемелермен" деген сөздер алып тасталсын;

Действие акта надзора прекращается в случае подтверждения территориальным органом уполномоченного органа в сфере гражданской защиты устранения выявленных нарушений требований, являющихся основанием для применения мер оперативного реагирования, на основании акта о результатах внеплановой проверки (осмотра) согласно подпункту 2-1) пункта 5 статьи 144 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан.
11. В случае неустранения выявленных нарушений требований, являющихся основанием для применения мер оперативного реагирования, по результатам внеплановой проверки (осмотра) принимаются меры по привлечению лиц, допустивших нарушения, к ответственности в порядке, установленном законами Республики Казахстан.
12. До истечения сроков, предусмотренных предписанием об устранении нарушений законодательства Республики Казахстан о внутреннем водном транспорте, субъект контроля и надзора обязан предоставить информацию об устранении выявленных нарушений требований с приложением материалов (при необходимости), доказывающих факт устранения нарушения.
В случае предоставления информации, предусмотренной частью первой настоящего пункта, проводится внеплановая проверка (осмотр) в соответствии с частью второй пункта 10 настоящей статьи.
13. Субъект контроля и надзора в случае несогласия с результатами государственного контроля, повлекшими применение мер оперативного реагирования, может подать жалобу о признании акта надзора недействительным и его отмене.
Жалоба подается в вышестоящий государственный орган в порядке, предусмотренном главой 29 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, либо в суд в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Подача жалобы не приостанавливает исполнение акта надзора.
14. Основаниями для признания недействительным акта надзора и его отмены являются:
1) отсутствие оснований для применения мер оперативного реагирования;
2) применение меры оперативного реагирования по основанию, не соответствующему данной мере;
3) применение территориальным органом уполномоченного органа в сфере гражданской защиты мер оперативного реагирования по вопросам, не входящим в его компетенцию.
15. Информация о применении мер оперативного реагирования направляется в государственный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции деятельность в области государственной правовой статистики и специальных учетов, в порядке, определенном Генеральной прокуратурой Республики Казахстан.";
5) в пункте 2 статьи 9:
в подпунктах 3) и 4) слова "(в том числе маломерных)" исключить;
в подпункте 13-1) слова ", в том числе маломерными судами" исключить;

6) мынадай мазмұндағы 9-2-баппен толықтырылсын:
"9-2-бап. Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдарының құзыреті
Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдарының құзыретіне мыналар жатады:
1) шағын көлемді кемелердің қауіпсіз пайдалануды қамтамасыз ету талаптарына сәйкестігі тұрғысынан оларды қарап тексеру;
2) қауіпсіздікті қамтамасыз ету талаптарына сәйкес келмейтін шағын көлемді кемелерді ұстау;
3) адамдардың қауіпсіздігіне, өмірі мен денсаулығына қатер төнген кезде шағын көлемді кемелердің қозғалысын тоқтата тұру және оған тыйым салу;
4) шағын көлемді кемелердің, жеке және заңды тұлғалардың ішкі су жолдары бойынша жүзу қағидаларын сақтауын бақылау және қадағалау;
5) шағын көлемді кемелерді пайдалану кезінде Қазақстан Республикасының ішкі су көлігі туралы заңнамасын бұзушылықтарды жою туралы нұсқамалар шығару;
6) уәкілетті органды шағын көлемді кемемен болған көлік оқиғасы туралы құлақтандыру, шағын көлемді кемелермен болған көлік оқиғаларын тергеп-тексеруді, сыныптауды және есепке алуды жүргізу үшін қажетті ақпарат пен дәлелдемелер жинау;
7) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыру.";
7) 17-бапта:
3), 4) және 5) тармақшалардағы "(оның ішінде шағын көлемді кемелердің)", "(оның ішінде шағын көлемді кемелерді)" деген сөздер алып тасталсын;
10) тармақшадағы "анықталған iшкi су көлiгiнiң (соның iшiнде шағын көлемдi кемелердiң) жұмыс iстеуiн айқындайтын Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылықтарды" деген сөздер "iшкi су көлiгiнiң жұмыс iстеуiн айқындайтын Қазақстан Республикасы заңнамасын анықталған бұзушылықтарды" деген сөздермен ауыстырылсын;
22) тармақша алып тасталсын;
8) 17-1-бапта:
тақырыптағы "(оның ішінде шағын көлемді кемелерді)" деген сөздер алып тасталсын;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Кемелерді қарап тексеру кеменің (оның мемлекеттік тіркелген орнына қарамастан), экипаждың кемелерді қауіпсіз пайдалануды регламенттейтін Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келуін анықтау мақсатында жүргізіледі. Кемелерді қарап тексеру капитанның немесе бірінші штурманның (капитанның аға көмекшісінің) қатысуымен тұрақта тұрған, сол сияқты жүзіп келе жатқан кезде де жүргізілуі мүмкін.
Ішкі суларда жүзетін кемелерді қарап тексеру навигацияаралық кезеңнен кейін, ал "өзен-теңізде" жүзетін кемелерді теңізде пайдаланғаннан кейін олар ішкі су жолдарына кірген кезде жүргізіледі.
Кемелерді бақылау мақсатында қарап тексеру навигация кезеңінде екі айда бір реттен жиілетпей немесе көлік оқиғасы болған кезде, сондай-ақ әкімшілік құқық бұзушылық жасалған жағдайда жүргізіледі.";

6) дополнить статьей 9-2 следующего содержания:
"Статья 9-2. Компетенция территориальных органов уполномоченного органа в сфере гражданской защиты
К компетенции территориальных органов уполномоченного органа в сфере гражданской защиты относятся:
1) произведение осмотра маломерных судов на их соответствие требованиям обеспечения безопасной эксплуатации;
2) задержание маломерных судов, не соответствующих требованиям обеспечения безопасности;
3) приостановление и запрещение движения маломерных судов при наличии угрозы безопасности, жизни и здоровью людей;
4) контроль и надзор за соблюдением маломерными судами, физическими и юридическими лицами правил плавания по внутренним водным путям;
5) вынесение предписаний об устранении нарушений законодательства Республики Казахстан о внутреннем водном транспорте при эксплуатации маломерных судов;
6) оповещение уполномоченного органа о транспортном происшествии с маломерным судном, сбор необходимой информации и доказательств для проведения расследований, классификации и учета транспортных происшествий с маломерными судами;
7) осуществление иных полномочий, предусмотренных настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.";
7) в статье 17:
в подпунктах 3), 4) и 5) слова "(в том числе маломерных)" исключить;
в подпункте 10) слова "(в том числе маломерных судов)" исключить;
подпункт 22) исключить;
8) в статье 17-1:
в заголовке слова "(в том числе маломерных)" исключить;
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Осмотры судов проводятся в целях выявления соответствия судна (независимо от места его государственной регистрации), экипажа требованиям законодательства Республики Казахстан, регламентирующего безопасную эксплуатацию судов. Осмотры судов могут проводиться как на стоянке, так и на ходу в присутствии капитана или первого штурмана (старшего помощника капитана).
Осмотр судов внутреннего водного плавания проводится после межнавигационного периода, а судов плавания "река-море" – после эксплуатации в море при заходе их на внутренние водные пути.
Контрольные осмотры судов проводятся в период навигации не чаще чем один раз в два месяца или при совершении транспортного происшествия, а также в случае совершения административного правонарушения.";

4 және 5-тармақтар алып тасталсын;
9) мынадай мазмұндағы 17-3, 17-4 және 17-5-баптармен толықтырылсын:
"17-3-бап. Шағын көлемді кемелерді бақылау мен қадағалау
Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдары:
1) шағын көлемді кемелердің пайдалану қауіпсіздігін қамтамасыз ету талаптарына сәйкестігі тұрғысынан оларды қарап тексеруді жүргізу;
2) пайдалану қауіпсіздігін қамтамасыз ету талаптарына сай келмейтін шағын көлемді кемелерді ұстау;
3) шағын көлемді кемелерді пайдалану қауіпсіздігіне, адамдардың өмірі мен денсаулығына қатер төнген кезде шағын көлемді кемелердің қозғалысын тоқтата тұру және оларға тыйым салу;
4) шағын көлемді кемелердің жұмыс істеуін айқындайтын Қазақстан Республикасы заңнамасын анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқамалар беру;
5) шағын көлемді кемелердің мәселелері бойынша сараптамаларға қатысуға тиісті мамандарды тарту;
6) шағын көлемді кемелердің алкогольден, есірткіден және уытқұмарлықтан масаң күйде болған кеме жүргізушілерін кеме жүргізуден шеттету және оларды медициналық куәландыруға жіберу;
7) Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасына сәйкес әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша іс жүргiзу арқылы шағын көлемді кемелерді бақылайды және қадағалайды.
17-4-бап. Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдарының шағын көлемді кемелерді қарап тексеруді жүргізуі
1. Шағын көлемді кемелерді қарап тексеру шағын көлемді кеменің (оның мемлекеттік тіркелген орнына қарамастан), экипаждың шағын көлемді кемелерді қауіпсіз пайдалануды регламенттейтін Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келуін анықтау мақсатында жүргізіледі. Шағын көлемді кемелерді қарап тексеру шағын көлемді кемені жүргізушінің қатысуымен тұрақта тұрған, сол сияқты жүзіп келе жатқан кезде де жүргізілуі мүмкін.
Шағын көлемді кемелерді қарап тексеру навигацияаралық кезеңнен кейін жүргізіледі.
Шағын көлемді кемелерді бақылау мақсатында қарап тексеру навигация кезеңінде екі айда бір реттен жиілетпей немесе көлік оқиғасы болған кезде, сондай-ақ әкімшілік құқық бұзушылық жасалған жағдайда жүргізіледі.
2. Шағын көлемді кемелерді қарап тексеру кезінде мыналар тексерілуге тиіс:
1) кеме билеті;
2) өздігінен жүзетін шағын көлемді кемені жүргізу құқығына берілетін куәлік;
3) техникалық куәландырудан өткендігі;
4) шағын көлемді кемедегі жолаушылар сыйымдылығы мен жүк көтеру нормаларының, жүзу ауданы мен шарттары бойынша шектеулердің, жолаушылар мен жүктердің дұрыс орналастырылуының сақталуы;
5) құтқару, өртке қарсы және су төгу құралдарының болуы;

пункты 4 и 5 исключить;
9) дополнить статьями 17-3, 17-4 и 17-5 следующего содержания:
"Статья 17-3. Контроль и надзор за маломерными судами
Контроль и надзор за маломерными судами осуществляются территориальными органами уполномоченного органа в сфере гражданской защиты посредством:
1) проведения осмотра маломерных судов на их соответствие требованиям обеспечения безопасности эксплуатации;
2) задержания маломерных судов, не соответствующих требованиям обеспечения безопасности эксплуатации;
3) приостановления и запрещения движения маломерных судов при наличии угрозы безопасности эксплуатации маломерных судов, жизни и здоровью людей;
4) выдачи предписаний об устранении выявленных нарушений законодательства Республики Казахстан, определяющего функционирование маломерных судов;
5) привлечения соответствующих специалистов для участия в экспертизах по вопросам маломерных судов;
6) отстранения от управления судоводителей маломерных судов, находящихся в состоянии алкогольного, наркотического и токсикоманического опьянения, и направления их на медицинское освидетельствование;
7) осуществления производства по делам об административных правонарушениях в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях.
Статья 17-4. Проведение осмотров маломерных судов территориальными органами уполномоченного органа в сфере гражданской защиты
1. Осмотры маломерных судов проводятся в целях выявления соответствия маломерного судна (независимо от места его государственной регистрации), экипажа требованиям законодательства Республики Казахстан, регламентирующего безопасную эксплуатацию маломерных судов. Осмотры маломерных судов могут проводиться как на стоянке, так и на ходу в присутствии судоводителя маломерных судов.
Осмотр маломерных судов проводится после межнавигационного периода.
Контрольные осмотры маломерных судов проводятся в период навигации не чаще чем один раз в два месяца или при совершении транспортного происшествия, а также в случае совершения административного правонарушения.
2. При осмотре маломерных судов проверке подлежат:
1) судовой билет;
2) удостоверение на право управления самоходным маломерным судном;
3) прохождение технического освидетельствования;
4) соблюдение норм пассажировместимости и грузоподъемности, ограничений по району и условиям плавания, правильного размещения пассажиров и грузов на маломерном судне;
5) наличие спасательных, противопожарных и водоотливных средств;

6) борттарда тіркеу нөмірінің болуы;
7) тұрған жеріне қарамастан, кеме корпусын тесіп өткен ойықтардың болмауы, кеменің гермобөліктерінің және (немесе) әуе жәшіктерінің болмауы немесе тұмшалануының бұзылуы;
8) руль құрылғысының конструкцияда көзделген бекіту бөлшектерінің болуы немесе оның құрамдас бөліктерінің зақымдалуы, оның жұмыс істеу сенімділігінің қамтамасыз етілмеуі;
9) отын ағуының, дірілдің болмауы, бәсеңдеткіштің болуы және жарамдылығы, қозғалтқышты қашықтан басқару жүйесінің зақымдалуы, реверс-редуктордың сенімді қосылуының (ажыратылуының) қамтамасыз етілмеуі, реверс қосылып тұрған кезде қозғалтқыштың (мотордың) іске қосылуын бұғаттауыштың жарамсыздығы;
10) кеменің жиынтықтамасы мен жабдығының кеме типіне сәйкестігі;
11) айырым оттарының болуы, жарамдылығы немесе сәйкестігі;
12) кемені оның белгіленген сыныбына сәйкес келетін бассейндерде (аудандарда) пайдалану;
13) руль, сигнал, зәкір және арқандап байлау құрылғысының болуы және жарамдылығы;
14) орнатылған қозғалтқыштың ең жоғары қуатының сәйкестігі.
3. Шағын көлемді кемені қарап тексеру нәтижелері бойынша азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органының азаматтық қорғау саласында бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын қызметкері, әскери қызметшісі шағын көлемді кеменің атауын (нөмірін) және тіркеу нөмірін, кеме иесін (кеме жүргізушіні), қарап тексеру күнін көрсете отырып, шағын көлемді кемені қарап тексеру актісін жасайды. Шағын көлемді кемелерді қауіпсіз пайдалануды регламенттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылықтар анықталған жағдайда, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органының азаматтық қорғау саласында бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын қызметкері, әскери қызметшісі анықталған бұзушылықтардың тізбесін және оларды жою мерзімдерін көрсете отырып нұсқама шығарады. Кеме құжаттары болмаған кезде және жүзу қауіпсіздігіне қатер төнген жағдайларда, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органының азаматтық қорғау саласында бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын қызметкері, әскери қызметшісі осы Заңның 7-2-бабының 3-тармағында көзделген жедел ден қою шараларын қабылдайды.
Жедел ден қою шарасы қолданылған кезде осы шараның қолданылу мерзімі (қажет болған кезде) көрсетілген қадағалау актісі ресімделеді, оның нысанын уәкілетті орган айқындайды.
Шағын көлемді кемені қарап тексеру актісі және нұсқама уәкілетті орган бекітетін нысандар бойынша екі данада жасалады және оларға азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органының азаматтық қорғау саласында бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын қызметкері, әскери қызметшісі және кеме жүргізуші қол қояды. Кеме жүргізуші шағын көлемді кемені қарап тексеру актісіне немесе нұсқамаға қол қоюдан бас тартқан жағдайда, бас тартудың мәлімделген уәждері көрсетіле отырып жазба жасалады.
Шағын көлемді кемені қарап тексеру актісінің және нұсқаманың бірінші данасы – кеме иесінде, екіншісі азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органында сақталады.
Қадағалау актісі екі данада жасалады, оған азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органының азаматтық қорғау саласында бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын қызметкері, әскери қызметшісі және кеме жүргізуші қол қояды. Кеме жүргізуші қадағалау актісіне қол қоюдан бас тартқан жағдайда, бас тартудың мәлімделген уәждері көрсетіле отырып жазба жасалады.
Қадағалау актісінің бірінші данасы – кеме иесінде, екінші данасы азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органында сақталады.
Шағын көлемді кемеге қарап тексеру жүргізген, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органының азаматтық қорғау саласында бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын қызметкерлері, әскери қызметшілері шағын көлемді кемені қарап тексеру актісіндегі, нұсқамадағы және қадағалау актісіндегі жазбалардың анықтығына жауапты болады.

6) наличие регистрационного номера на бортах;
7) отсутствие сквозных пробоин корпуса судна независимо от их места нахождения, отсутствие или разгерметизация гермоотсеков и (или) воздушных ящиков судна;
8) наличие предусмотренных конструкцией деталей крепления рулевого устройства или повреждение его составных частей, необеспечение надежности его работы;
9) отсутствие утечек топлива, вибрации, наличие и исправность глушителя, повреждение системы дистанционного управления двигателем, необеспечение надежного включения (выключения) реверс-редуктора, неисправность блокировки запуска двигателя (мотора) при включенном реверсе;
10) соответствие комплектации и оборудования судна типу судна;
11) наличие, исправность или соответствие отличительных огней;
12) эксплуатация судна в бассейнах (районах), соответствующих установленному классу судна;
13) наличие и исправность рулевого, сигнального, якорного и швартового устройств;
14) соответствие максимальной мощности установленного двигателя.
3. По результатам осмотра маломерного судна сотрудник, военнослужащий территориального органа уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, осуществляющие контроль и надзор в сфере гражданской защиты, составляют акт осмотра маломерного судна с указанием названия (номера) и регистрационного номера маломерного судна, судовладельца (судоводителя), даты осмотра. В случае выявления нарушений законодательства Республики Казахстан, регламентирующего безопасную эксплуатацию маломерных судов, сотрудник, военнослужащий территориального органа уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, осуществляющие контроль и надзор в сфере гражданской защиты, выносят предписание с указанием перечня выявленных нарушений и сроков их устранения. При отсутствии судовых документов и в случаях, угрожающих безопасности плавания, сотрудник, военнослужащий территориального органа уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, осуществляющие контроль и надзор в сфере гражданской защиты, принимают меры оперативного реагирования, предусмотренные пунктом 3 статьи 7-2 настоящего Закона.
При применении меры оперативного реагирования оформляется акт надзора, форма которого определяется уполномоченным органом, с указанием срока действия данной меры (при необходимости).
Акт осмотра маломерного судна и предписание составляются по формам, утверждаемым уполномоченным органом, в двух экземплярах и подписываются сотрудником, военнослужащим территориального органа уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, осуществляющими контроль и надзор в сфере гражданской защиты, и судоводителем. В случае отказа судоводителя от подписи в акте осмотра маломерного судна или предписании делается запись с указанием заявленных мотивов отказа.
Первый экземпляр акта осмотра маломерного судна и предписания хранится у судовладельца, второй – в территориальном органе уполномоченного органа в сфере гражданской защиты.
Акт надзора составляется в двух экземплярах, подписывается сотрудником, военнослужащим территориального органа уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, осуществляющими контроль и надзор в сфере гражданской защиты, и судоводителем. В случае отказа судоводителем от подписи в акте надзора делается запись с указанием заявленных мотивов отказа.
Первый экземпляр акта надзора хранится у судовладельца, второй экземпляр – в территориальном органе уполномоченного органа в сфере гражданской защиты.
Сотрудники, военнослужащие территориального органа уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, осуществляющие контроль и надзор в сфере гражданской защиты, проводившие осмотр маломерного судна, несут ответственность за достоверность записей в акте осмотра маломерного судна, предписании и акте надзора.

17-5-бап. Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органының бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау жүргізу тәртібі
1. Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылауды азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органы цифрлық жүйелер деректерін, сондай-ақ бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) қызметі туралы басқа да мәліметтерді талдау негізінде жүзеге асырады.
2. Шағын көлемді кемелерге арналған орынтұрақ базалардың иелері бақылау және қадағалау субъектілері болып саналады.
3. Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылаудың мақсаттары – бұзушылықтардың дер кезінде жолын кесу және оларға жол бермеу, бақылау және қадағалау субъектісіне бармай профилактикалық бақылаудың нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды өз бетінше жою құқығын бақылау және қадағалау субъектісіне беру, бақылау және қадағалау субъектісіне әкімшілік жүктемені азайту.
4. Бұзушылықтарды өз бетінше жою құқығын бақылау және қадағалау субъектілеріне беру үшін бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау жасау Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес салдарын жою мүмкін болатын бұзушылықтар бойынша ғана жүргізіледі.
5. Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау қорытындысы бойынша бақылау және қадағалау субъектісіне бұзушылықтарды жою тәртібі міндетті түрде түсіндіріле отырып, әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғалмай, анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсыным жасалады.
6. Ұсыным бақылау және қадағалау субъектісіне қол қойғызып, жеке өзіне немесе жөнелту мен алу фактілерін растайтын өзге де тәсілмен табыс етілуге тиіс.
7. Төменде санамаланған тәсілдердің бірімен жіберілген ұсыным мына жағдайларда:
1) қолма-қол – ұсынымда алғаны туралы белгі қойылған күннен бастап;
2) поштамен – хабарламасы бар тапсырысты хатпен;
3) электрондық тәсілмен – азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органы осындай орган сұрау салған кезде хатта көрсетілген бақылау және қадағалау субъектісінің электрондық мекенжайына жөнелткен күннен бастап табыс етілді деп есептеледі.
8. Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсыным табыс етілген күнінен кейінгі күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде орындалуға тиіс.
9. Бақылау және қадағалау субъектісі ұсынымда көрсетілген бұзушылықтармен келіспеген жағдайда, ұсынымды жіберген азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органына ұсыным табыс етілген күннен кейінгі күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қарсылық жіберуге құқылы.

Статья 17-5. Порядок проведения профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора территориальным органом уполномоченного органа в сфере гражданской защиты
1. Профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора осуществляется территориальным органом уполномоченного органа в сфере гражданской защиты на основе анализа данных цифровых систем, а также других сведений о деятельности субъекта (объекта) контроля и надзора.
2. Субъектами контроля и надзора являются владельцы баз-стоянок для маломерных судов.
3. Целями профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора являются своевременное пресечение и недопущение нарушений, предоставление субъекту контроля и надзора права самостоятельного устранения нарушений, выявленных по результатам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора, и снижение административной нагрузки на субъект контроля и надзора.
4. Для предоставления субъектам контроля и надзора права самостоятельного устранения нарушений профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора проводится только по тем нарушениям, последствия которых возможно устранить в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. По итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора составляется рекомендация об устранении выявленных нарушений без возбуждения дела об административном правонарушении с обязательным разъяснением субъекту контроля и надзора порядка устранения нарушений.
6. Рекомендация должна быть вручена субъекту контроля и надзора лично под роспись или иным способом, подтверждающим факты отправки и получения.
7. Рекомендация, направленная одним из нижеперечисленных способов, считается врученной в следующих случаях:
1) нарочно – с даты отметки в рекомендации о получении;
2) почтой – заказным письмом с уведомлением;
3) электронным способом – с даты отправки территориальным органом уполномоченного органа в сфере гражданской защиты на электронный адрес субъекта контроля и надзора, указанный в письме при запросе таким органом.
8. Рекомендация об устранении нарушений, выявленных по результатам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора, должна быть исполнена в течение двадцати рабочих дней со дня, следующего за днем ее вручения.
9. Субъект контроля и надзора в случае несогласия с нарушениями, указанными в рекомендации, вправе направить в территориальный орган уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, направивший рекомендацию, возражение в течение пяти рабочих дней со дня, следующего за днем ее вручения.

10. Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсынымды белгіленген мерзімде орындамау бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау мен қадағалау жүргізудің жартыжылдық тізіміне енгізу жолымен бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды тағайындауға алып келеді.
11. Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау жылына бір реттен жиілетпей жүргізіледі.".
36. "Қазақстан Республикасындағы кредиттік бюролар және кредиттік тарихты қалыптастыру туралы" 2004 жылғы 6 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 20-бапта:
1-тармақта:
бірінші бөлік мынадай мазмұндағы 4-7) тармақшамен толықтырылсын:
"4-7) Еңбек ресурстарын дамыту орталығы;";
мынадай мазмұндағы жетінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың бірінші бөлігінің 4-7) тармақшасында көрсетілген кредиттік есепті алушы Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 10-бабының 1-2-тармағында көзделген мәліметтерді алуға құқылы.";
2-тармақта:
"және 4-5)" деген сөздер ", 4-5) және 4-7)" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 21-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Осы Заңның 20-бабы 1-тармағының бірінші бөлігінің 4-7) тармақшасында көрсетілген кредиттік есепті алушы:
1) кредиттік тарих субъектісі туралы кредиттік есепті алуға оның келісімін алғаны туралы растауды мемлекет қатысатын кредиттік бюроға ұсынуға;
2) кредиттік есепке қатысты құпиялылықты сақтауға және онда қамтылған ақпаратты үшінші тұлғаларға жария етпеуге;
3) кредиттік есепте көрсетілген мәліметтерді Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексінде көзделген мақсаттар үшін ғана пайдалануға;
4) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өзге де міндеттерді атқаруға міндетті.".
37. "Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштері туралы" 2005 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) бүкіл мәтін бойынша "заңнамалық актілерімен", "заңнамалық актілерінде", "заңнамалық актілеріне" деген сөздер тиісінше "заңдарында", "заңдарында", "заңдарына" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 1-баптың 30) тармақшасындағы және 3-баптың 1) тармақшасындағы "егемендікті", "егемендігін" деген сөздер тиісінше "Егемендікті", "Егемендігін" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 2-тараудың тақырыбындағы "Парламентінің" деген сөз "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын;
4) 5-баптың 2-тармағында:
"Республика Парламентін" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Құрылтайын" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) тармақшадағы "Парламент палаталарының бірлескен отырысының" деген сөздер "Құрылтайдың" деген сөзбен ауыстырылсын;

10. Неисполнение в установленный срок рекомендации об устранении нарушений, выявленных по результатам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора, влечет назначение профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора путем включения в полугодовой список проведения профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора.
11. Профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора проводится не чаще одного раза в год.".
36. В Закон Республики Казахстан от 6 июля 2004 года "О кредитных бюро и формировании кредитных историй в Республике Казахстан":
1) в статье 20:
в пункте 1:
часть первую дополнить подпунктом 4-7) следующего содержания:
"4-7) Центр развития трудовых ресурсов;";
дополнить частью седьмой следующего содержания:
"Получатель кредитного отчета, указанный в подпункте 4-7) части первой настоящего пункта, вправе получать сведения, предусмотренные пунктом 1-2 статьи 10 Социального кодекса Республики Казахстан.";
в пункте 2:
слова "и 4-5)" заменить словами ", 4-5) и 4-7)";
2) статью 21 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Получатель кредитного отчета, указанный в подпункте 4-7) части первой пункта 1 статьи 20 настоящего Закона, обязан:
1) представить в кредитное бюро с государственным участием подтверждение о получении согласия субъекта кредитной истории на получение кредитного отчета о нем;
2) соблюдать конфиденциальность в отношении кредитного отчета и не разглашать содержащуюся в нем информацию третьим лицам;
3) использовать сведения, указанные в кредитном отчете, только для целей, предусмотренных Социальным кодексом Республики Казахстан;
4) нести иные обязанности в соответствии с законами Республики Казахстан.".
37. В Закон Республики Казахстан от 7 января 2005 года "Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан":
1) по всему тексту слова "законодательными актами" заменить словом "законами";
2) в подпункте 30) статьи 1 и подпункте 1) статьи 3 слово "суверенитета" заменить словом "Суверенитета";
3) в заголовке главы 2 слово "Парламента" заменить словом "Курултая";
4) в пункте 2 статьи 5:
слова "Парламента Республики", "Парламент Республики" заменить соответственно словами "Курултая Республики Казахстан", "Курултай Республики Казахстан";
в подпункте 12) слова "совместного заседания палат Парламента" заменить словом "Курултая";

5) 6-бапта:
"Парламентінің", "Парламенті" деген сөздер тиісінше "Құрылтайының", "Құрылтайы" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) қорғаныс және Қарулы Күштер мәселелері бойынша тыңдау өткізеді.";
6) 7-баптың 1) тармақшасындағы және 8-баптың 6) тармақшасындағы "республиканың", "республика" деген сөздер "Қазақстан Республикасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 9-баптың 7-5) тармақшасындағы "облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың" деген сөздер "астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 18-бапта:
1-тармақтағы "егемендігін" деген сөз "Егемендігін" деген сөзбен ауыстырылсын;
2-тармақтың бірінші бөлігіндегі "тәуелсіздігі" деген сөз "Тәуелсіздігі" деген сөзбен ауыстырылсын;
9) 22-баптың 2-тармағының 26-5) тармақшасындағы "облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың" деген сөздер "астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 28-баптың 1-тармағындағы "Парламенті" деген сөз "Құрылтайы" деген сөзбен ауыстырылсын;
11) 32-баптың 2-тармағындағы "Парламентінің" деген сөз "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын.
38. "Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары туралы" 2005 жылғы 30 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-баптың 9) тармақшасындағы "Парламентінің" деген сөз "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) 2-баптың 2-тармағындағы "тәуелсіздігінен" деген сөз "Тәуелсіздігінен" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) 4-баптың 4-тармағының 2) тармақшасындағы "Парламенті" деген сөз "Құрылтайы" деген сөзбен ауыстырылсын;
4) 5-баптың 6-тармағының 1) тармақшасындағы "Парламентінің" деген сөз "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын;
5) 12-баптың 1-тармағында:
"Сенат Төрағасының, Мәжіліс Төрағасының" деген сөздер "Құрылтай Төрағасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Парламент" деген сөз "Құрылтай" деген сөзбен ауыстырылсын;
6) 13-баптың 2-тармағындағы "Парламентінің" деген сөз "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын;
7) 14-бапта:
"62-бабына" деген сөздер "61-бабына" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Парламенті" деген сөз "Құрылтайы" деген сөзбен ауыстырылсын;
8) 16-баптың 3-тармағының 2) және 3) тармақшаларындағы "Парламентіне" деген сөз "Құрылтайына" деген сөзбен ауыстырылсын;
9) 17-баптың 1) тармақшасындағы "Парламенті" деген сөз "Құрылтайы" деген сөзбен ауыстырылсын;
10) 18-баптың 1-тармағының екiншi бөлiгiндегi "Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісіне" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Құрылтайына" деген сөздермен ауыстырылсын;

5) в статье 6:
слова "Парламента", "Парламент" заменить соответственно словами "Курултая", "Курултай";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) проводит слушания по вопросам обороны и Вооруженных Сил.";
6) в подпункте 1) статьи 7 и подпункте 6) статьи 8 слово "республики" заменить словами "Республики Казахстан";
7) в подпункте 7-5) статьи 9 слова "области, города республиканского значения, столицы" заменить словами "столицы, области, города республиканского значения";
8) в статье 18:
в пункте 1 слово "суверенитета" заменить словом "Суверенитета";
в части первой пункта 2 слово "независимость" заменить словом "Независимость";
9) в подпункте 26-5) пункта 2 статьи 22 слова "области, города республиканского значения, столицы" заменить словами "столицы, области, города республиканского значения";
10) в пункте 1 статьи 28 слово "Парламентом" заменить словом "Курултаем";
11) в пункте 2 статьи 32 слово "Парламента" заменить словом "Курултая".
38. В Закон Республики Казахстан от 30 мая 2005 года "О международных договорах Республики Казахстан":
1) в подпункте 9) статьи 1 слово "Парламентом" заменить словом "Курултаем";
2) в пункте 2 статьи 2 слово "независимости" заменить словом "Независимости";
3) в подпункте 2) пункта 4 статьи 4 слово "Парламента" заменить словом "Курултая";
4) в подпункте 1) пункта 6 статьи 5 слово "Парламента" заменить словом "Курултая";
5) в пункте 1 статьи 12:
слова "Председателя Сената, Председателя Мажилиса" заменить словами "Председателя Курултая";
слово "Парламента" заменить словом "Курултая";
6) в пункте 2 статьи 13 слово "Парламента" заменить словом "Курултая";
7) в статье 14:
слово "Парламентом" заменить словом "Курултаем";
цифры "62" заменить цифрами "61";
8) в подпунктах 2) и 3) пункта 3 статьи 16 слово "Парламент" заменить словом "Курултай";
9) в подпункте 1) статьи 17 слово "Парламентом" заменить словом "Курултаем";
10) в части второй пункта 1 статьи 18 слова "Мажилис Парламента" заменить словом "Курултай";

11) 24-баптың 2-тармағында:
"Парламенті" деген сөз "Құрылтайы" деген сөзбен ауыстырылсын;
"Парламентінің" деген сөз "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын;
12) 29-баптың 4-тармағының 2) және 3) тармақшаларындағы "Парламентіне" деген сөз "Құрылтайына" деген сөзбен ауыстырылсын;
13) 30-баптың 1-тармағында:
"62-бабына" деген сөздер "61-бабына" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Парламенті" деген сөз "Құрылтайы" деген сөзбен ауыстырылсын.
39. "Ойын бизнесі туралы" 2007 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 3-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Осы Заң Алатау қаласының аумағында туындайтын қоғамдық қатынастарға Қазақстан Республикасының Алатау қаласының арнаулы құқықтық режимі туралы заңнамасында реттелмеген бөлігінде қолданылады.";
2) 11-баптың 1-тармағының бірінші бөлігіндегі "Алматы облысында Қапшағай су қоймасының жағалауында және Ақмола облысының Бурабай ауданында, Маңғыстау облысында Каспий теңізінің жағалауында, Жетісу облысының Панфилов ауданында жəне Алакөл көлінің жағалауында, Алматы облысының Талғар ауданында, Шығыс Қазақстан облысының Марқакөл ауданында жəне Зайсан ауданында жергілікті атқарушы органдар айқындайтын аумақтар шегінде" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын аумақтарда" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 15-баптың 1-1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-1. Жекелеген аумақтарда орналастырылған казино мен ойын автоматтары залдарына шетел азаматтарының, азаматтығы жоқ адамдардың, ойын мекемесінің жұмыскерлерінің және еңбек (қызметтік) міндеттерін орындаумен байланысты ойын мекемесінде болатын өзге де адамдардың ғана кіруіне жол беріледі.
Мұндай аумақтардың тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.".
40. "Қылмыстық жолмен алынған кiрiстердi заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" 2009 жылғы 28 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
18-баптың 3-тармағының бірінші бөлігіне орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді.
41. "Босқындар туралы" 2009 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) бүкіл мәтін бойынша "облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың", "Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың", "Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың" деген сөздер тиісінше "астананың, облыстың және республикалық маңызы бар қаланың", "Астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың", "Астананың, облыстың және республикалық маңызы бар қаланың" деген сөздермен ауыстырылсын;

11) в пункте 2 статьи 24:
слово "Парламентом" заменить словом "Курултаем";
слово "Парламента" заменить словом "Курултая";
12) в подпунктах 2) и 3) пункта 4 статьи 29 слово "Парламент" заменить словом "Курултай";
13) в пункте 1 статьи 30:
слово "Парламентом" заменить словом "Курултаем";
цифры "62" заменить цифрами "61".
39. В Закон Республики Казахстан от 12 января 2007 года "Об игорном бизнесе":
1) статью 3 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Настоящий Закон применяется к общественным отношениям, возникающим на территории города Алатау, в части, не урегулированной законодательством Республики Казахстан о специальном правовом режиме города Алатау.";
2) в части первой пункта 1 статьи 11 слова "в Алматинской области на побережье Капшагайского водохранилища и в Бурабайском районе Акмолинской области, в Мангистауской области на побережье Каспийского моря, Панфиловском районе и на побережье озера Алаколь области Жетісу, в Талгарском районе Алматинской области, районе Марқакөл и Зайсанском районе Восточно-Казахстанской области, в пределах территорий, определяемых местными исполнительными органами" заменить словами "на территориях, определяемых Правительством Республики Казахстан";
3) пункт 1-1 статьи 15 изложить в следующей редакции:
"1-1. В казино и залы игровых автоматов, размещенные на отдельных территориях, допускаются только иностранные граждане, лица без гражданства, работники игорного заведения и иные лица, находящиеся в игорном заведении в связи с выполнением трудовых (служебных) обязанностей.
Перечень таких территорий определяется Правительством Республики Казахстан.".
40. В Закон Республики Казахстан от 28 августа 2009 года "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения":
в части первой пункта 3 статьи 18 слово "сведения" заменить словом "сведений".
41. В Закон Республики Казахстан от 4 декабря 2009 года "О беженцах":
1) по всему тексту слова "области, города республиканского значения и столицы", "областей, городов республиканского значения и столицы" заменить соответственно словами "столицы, области и города республиканского значения", "столицы, областей и городов республиканского значения";

2) бүкiл мәтiн бойынша "шетелдiк", "шетелдiктің" және "шетелдiктер" деген сөздер тиiсiнше "шетел азаматы", "шетел азаматының" және "шетел азаматтары" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 7-баптың 1-тармағының 3) тармақшасындағы "Парламентіне" деген сөз "Құрылтайына" деген сөзбен ауыстырылсын.
42. "Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" 2010 жылғы 2 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) бүкіл мәтін бойынша "заңнамалық актілермен", "заңнамалық актілерінде" деген сөздер тиісінше "заңдарда", "заңдарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 6-баптың 4-тармағындағы "Шетелдiктерге" деген сөз "Шетел азаматтарына" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 17-баптың 1-тармағындағы "азамат" деген сөз "жеке тұлға" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 47-баптың 1-тармағының 3) тармақшасындағы "азамат" деген сөз "жеке тұлға" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 58-баптың 3-тармағына орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
6) 103-1-бапта:
тақырып "кепілдік берген" деген сөздерден кейін "білікті" деген сөзбен толықтырылсын;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жеке сот орындаушылары істердің әлеуметтік маңызы бар санаттарын орындау кезінде жеке тұлғаларға мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегін көрсетеді.";
2, 3, 4 және 5-тармақтар "кепілдік берген" деген сөздерден кейін "білікті" деген сөзбен толықтырылсын;
7) 106-баптың 1-тармағында:
мынадай мазмұндағы бірінші бөлікпен толықтырылсын:
"Сот шешімінсіз тұрғын үйден шығарып жіберуге жол берілмейді.";
"меншік иесін" деген сөздер "борышкерді" деген сөзбен ауыстырылсын;
8) 119-баптың 2-тармағының 1) тармақшасындағы "заң көмегi тегiн" деген сөздер "өзi ақысын төлемейтiн бiлiктi заң көмегі" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 141-баптың 2-тармағының бiрiншi бөлiгiндегi "облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың" деген сөздер "астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 143-баптың 5-тармағындағы "Парламентінің" деген сөз "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын;
11) 144-баптың 2-тармағының 6) тармақшасындағы "ғылыми, оқытушылық немесе шығармашылық қызметті" деген сөздер "оқытушылық, ғылыми, шығармашылық қызметті" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 146-баптың 2-1-тармағындағы "республикалық маңызы бар қаланың, астананың" деген сөздер "астананың, республикалық маңызы бар қаланың" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) 148-баптың 1-тармағының 7-1) тармақшасы "ретінде" деген сөзден кейін "білікті" деген сөзбен толықтырылсын;
14) 149-баптағы "ғылыми, оқытушылық немесе шығармашылық қызметті" деген сөздер "оқытушылық, ғылыми, шығармашылық қызметті" деген сөздермен ауыстырылсын;

2) по всему тексту слова "иностранец", "иностранца" и "иностранцев" заменить соответственно словами "иностранный гражданин", "иностранного гражданина" и "иностранных граждан";
3) в подпункте 3) пункта 1 статьи 7 слово "Парламенту" заменить словом "Курултаю".
42. В Закон Республики Казахстан от 2 апреля 2010 года "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей":
1) по всему тексту слова "законодательными актами" заменить словом "законами";
2) в пункте 4 статьи 6 слово "иностранцев" заменить словами "иностранных граждан";
3) в пункте 1 статьи 17 слово "гражданина" заменить словами "физического лица";
4) в подпункте 3) пункта 1 статьи 47 слово "гражданина" заменить словами "физического лица";
5) в пункте 3 статьи 58 слово "тенге" заменить словом "теңге";
6) в статье 103-1:
заголовок после слов "гарантированной государством" дополнить словом "квалифицированной";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Частные судебные исполнители оказывают физическим лицам гарантированную государством квалифицированную юридическую помощь при исполнении социально значимой категории дел.";
пункты 2, 3, 4 и 5 после слов "гарантированной государством" дополнить словом "квалифицированной";
7) в пункте 1 статьи 106:
дополнить частью первой следующего содержания:
"Выселение из жилища не допускается иначе как по решению суда.";
слово "собственника" заменить словом "должника";
8) в подпункте 1) пункта 2 статьи 119 слова "юридическая помощь бесплатно" заменить словами "неоплачиваемая им квалифицированная юридическая помощь";
9) в части первой пункта 2 статьи 141 слова "областей, городов республиканского значения и столицы" заменить словами "столицы, областей и городов республиканского значения";
10) в пункте 5 статьи 143 слово "Парламента" заменить словом "Курултая";
11) в подпункте 6) пункта 2 статьи 144 слова "научной, преподавательской или творческой деятельности" заменить словами "преподавательской, научной, творческой деятельности";
12) в пункте 2-1 статьи 146 слова "города республиканского значения, столицы" заменить словами "столицы, города республиканского значения";
13) подпункт 7-1) пункта 1 статьи 148 после слов "оказанием им" дополнить словом "квалифицированной";
14) в статье 149 слова "научной, преподавательской или творческой деятельности" заменить словами "преподавательской, научной, творческой деятельности";

15) 152-баптың 1-тармағындағы "Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың" деген сөздер "Астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың" деген сөздермен ауыстырылсын;
16) 161-баптың 1-тармағындағы "Қазақстан Республикасының әрбір облысының, республикалық маңызы бар қаласының және астанасының" деген сөздер "Астананың, әрбiр облыстың және республикалық маңызы бар қаланың" деген сөздермен ауыстырылсын;
17) 163-1-баптың 1-тармағының 3-2) тармақшасындағы "облыстардың, аудандардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың" деген сөздер "астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, аудандардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
18) 172-1-баптың 4) тармақшасындағы "ғылыми, оқытушылық немесе өзге де шығармашылық қызметті" деген сөздер "оқытушылық, ғылыми, шығармашылық қызметті" деген сөздермен ауыстырылсын.
43. "Сыртқы барлау туралы" 2010 жылғы 22 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 6-баптың 1) тармақшасының бесiншi абзацындағы "құрылысын" деген сөз "құрылыс негiздерiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 9-баптың 1) тармақшасындағы "Парламенті" деген сөз "Құрылтайы" деген сөзбен ауыстырылсын.
44. "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 16-4-баптың 2-тармағының 2) тармақшасындағы "Парламентінің" деген сөз "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) 25-баптың екінші бөлігінің 1) тармақшасындағы "егемендiгiне" деген сөз "Егемендiгiне" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) 64-баптың 5-тармағындағы "Республикалық маңызы бар қаланың, астананың", "республикалық маңызы бар қаланың, астананың" деген сөздер тиісінше "Астананың, республикалық маңызы бар қаланың", "астананың, республикалық маңызы бар қаланың" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 74-1-бапта:
1-тармақтың бірінші абзацында:
"шетелдікке" деген сөз "шетел азаматына" деген сөздермен ауыстырылсын;
"шетелдіктермен" деген сөз "шетел азаматтарымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
ескертпенің 2) тармақшасының төртінші абзацындағы "заңнамалық актісінің" деген сөздер "заңының" деген сөзбен ауыстырылсын;
5) 76-баптың 5-тармағының үшiншi бөлiгiндегi "заңнамалық актiлерiнде" деген сөздер "заңдарында" деген сөзбен ауыстырылсын;
6) 79, 96, 98 және 100-баптардағы "облыстардың, республикалық маңызы бар қалалар мен астананың", "Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалар мен астананың" деген сөздер тиісінше "астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың", "Астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың" деген сөздермен ауыстырылсын.

15) в пункте 1 статьи 152 слова "области, города республиканского значения, столицы" заменить словами "столицы, области, города республиканского значения";
16) в пункте 1 статьи 161 слова "каждой области, города республиканского значения и столицы Республики Казахстан" заменить словами "столицы, каждой области и города республиканского значения";
17) в подпункте 3-2) пункта 1 статьи 163-1 слова "областей, районов, городов республиканского значения, столицы" заменить словами "столицы, областей, городов республиканского значения, районов";
18) в подпункте 4) статьи 172-1 слова "научной, преподавательской или иной творческой деятельности" заменить словами "преподавательской, научной, творческой деятельности".
43. В Закон Республики Казахстан от 22 мая 2010 года "О внешней разведке":
1) абзац пятый подпункта 1) статьи 6 после слов "насильственное изменение" дополнить словом "основ";
2) в подпункте 1) статьи 9 слово "Парламенту" заменить словом "Курултаю".
44. В Закон Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации":
1) в подпункте 2) пункта 2 статьи 16-4 слово "Парламента" заменить словом "Курултая";
2) в подпункте 1) статьи 25 слово "суверенитета" заменить словом "Суверенитета";
3) в пункте 5 статьи 64 слова "города республиканского значения, столицы" заменить словами "столицы, города республиканского значения";
4) в статье 74-1:
в абзаце первом пункта 1:
слово "иностранцу" заменить словами "иностранному гражданину";
слово "иностранцами" заменить словами "иностранными гражданами";
в абзаце четвертом подпункта 2) примечания слова "законодательного акта" заменить словом "закона";
5) в части третьей пункта 5 статьи 76 слова "законодательными актами" заменить словом "законами";
6) в статьях 79, 96, 98 и 100 слова "областей, городов республиканского значения и столицы" заменить словами "столицы, областей и городов республиканского значения".

45. "Құқық қорғау қызметі туралы" 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) бүкіл мәтін бойынша "заңнамалық актілеріне", "осы Заңмен және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық актілерімен", "заңнамалық актілерінде" деген сөздер тиісінше "заңдарына", "осы Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында", "заңдарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 1-баптың 16) тармақшасындағы "(республикалық маңызы бар қаланың, астананың)" деген сөздер "(астананың, республикалық маңызы бар қаланың)" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 7-баптың 3-тармағының 4) тармақшасындағы "Парламентінің" деген сөз "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын;
4) 15-баптың 1-тармағының 17) тармақшасындағы "ғылыми немесе өзге де шығармашылық" деген сөздер "ғылыми, шығармашылық" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 17-баптың 1-тармағында:
1) тармақшадағы "қандай да бір саяси партияны қолдауға" деген сөздер "қандай да бір саяси партияға немесе қоғамдық-саяси қозғалысқа қолдау көрсетуге немесе сыни пікір білдіруге" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшадағы "педагогтiк, ғылыми және өзге де шығармашылық қызметтердi" деген сөздер "оқытушылық, ғылыми, шығармашылық қызметті" деген сөздермен ауыстырылсын.
46. "Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
5-баптың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) "Қазақстан Республикасы астанасының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңында және "Алматы қаласының ерекше мәртебесі туралы", "Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар туралы", "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген ерекшеліктер ескеріле отырып, астананың, республикалық маңызы бар қаланың коммуналдық мүлкін, арнайы экономикалық немесе индустриялық аймақтың мемлекеттік мүлкін, мемлекеттік материалдық резервті басқару жөніндегі қатынастарға қолданылады.".
47. "Халықтың көші-қоны туралы" 2011 жылғы 22 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
9-баптың 15) тармақшасындағы және 51-баптың 2-тармағы 1) тармақшасының екінші бөлігіндегі "Қазақстан Республикасы астанасының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына" деген сөздер "Қазақстан Республикасы астанасының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына" деген сөздермен ауыстырылсын.
48. "Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігі туралы" 2012 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 2-1-баптың 2-тармағының 1) тармақшасында:
"құрылысының" деген сөз "құрылыс негіздерінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
"тәуелсіздігін, біртұтастығы" деген сөздер "Егемендігін, Тәуелсіздігін, унитарлығы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"басқару нысанын, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік шекарасының тұтастығын, қолсұғылмаушылығын" деген сөздер "басқару үлгісін, аумақтық тұтастығын, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасына қол сұғылмауын" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 5-бапта:
1-тармақта:
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) Қазақстан Республикасының конституциялық құрылыс негіздерінің, оның ішінде елдің Егемендігінің, Тәуелсіздігінің, унитарлығы мен президенттік басқару үлгісінің, аумақтық тұтастығының, Мемлекеттік шекарасына қол сұғылмауы мен аумағының бөлiнбеуiнiң мызғымастығы;";
10) тармақшадағы "Қазақстанның бүкiл" деген сөздер "біртұтас Қазақстан" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтағы "заңнамалық актiлерiмен" деген сөздер "заңдарымен" деген сөзбен ауыстырылсын;

45. В Закон Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О правоохранительной службе":
1) по всему тексту слова "законодательными актами" заменить словом "законами";
2) в подпункте 16) статьи 1 слова "(города республиканского значения, столицы)" заменить словами "(столицы, города республиканского значения)";
3) в подпункте 4) пункта 3 статьи 7 слово "Парламента" заменить словом "Курултая";
4) в подпункте 17) пункта 1 статьи 15 слова "научной или иной творческой" заменить словами "научной, творческой";
5) в пункте 1 статьи 17:
в подпункте 1) слова "какой-либо политической партии" заменить словами "или с осуждением какой-либо политической партии или общественно-политического движения";
в подпункте 2) слова "педагогической, научной и иной творческой деятельности" заменить словами "преподавательской, научной, творческой деятельности".
46. В Закон Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе":
подпункт 3) статьи 5 изложить в следующей редакции:
"3) отношения по управлению коммунальным имуществом столицы, города республиканского значения, государственным имуществом специальной экономической или индустриальной зоны, государственным материальным резервом с учетом особенностей, установленных Конституционным законом Республики Казахстан "О статусе столицы Республики Казахстан" и законами Республики Казахстан "Об особом статусе города Алматы", "О специальных экономических и индустриальных зонах", "О гражданской защите".".
47. В Закон Республики Казахстан от 22 июля 2011 года "О миграции населения":
в подпункте 15) статьи 9 и части второй подпункта 1) пункта 2 статьи 51 слова "Законом Республики Казахстан "О статусе столицы Республики Казахстан" заменить словами "Конституционным законом Республики Казахстан "О статусе столицы Республики Казахстан".
48. В Закон Республики Казахстан от 6 января 2012 года "О национальной безопасности Республики Казахстан":
1) в подпункте 1) пункта 2 статьи 2-1:
после слова "незыблемости" дополнить словом "основ";
слово "независимости" заменить словами "Суверенитета, Независимости";
после слов "формы правления," дополнить словом "территориальной";
2) в статье 5:
в пункте 1:
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) незыблемость основ конституционного строя Республики Казахстан, в том числе Суверенитета, Независимости, унитарности и президентской формы правления, территориальной целостности, неприкосновенности Государственной границы и неотчуждаемости территории страны;";
в подпункте 10) слово "всего" заменить словом "единого";
в пункте 2 слова "законодательными актами" заменить словом "законами";

3) 6-баптың 1-тармағында:
5) тармақшадағы "халқының мәдени" деген сөздер "біртұтас халқының тарихи-мәдени" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) тармақшадағы "ұлтаралық" деген сөз "этносаралық" деген сөзбен ауыстырылсын;
7) тармақшадағы "құрылысты" деген сөз "құрылыс негіздерін" деген сөздермен ауыстырылсын;
20) тармақшада:
"ұлттық," деген сөзден кейін "этностық," деген сөзбен толықтырылсын;
", тектiк-топтық астамшылықты" деген сөздер алып тасталсын;
"республиканың" деген сөз "Қазақстан Республикасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
"шетелдіктерден" деген сөз "шетел азаматтарынан" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 3-тараудың тақырыбындағы "Парламентінің" деген сөз "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын;
5) 12-баптың тақырыбындағы және мәтініндегі "Парламентінің" және "Парламенті" деген сөздер тиiсiнше "Құрылтайының" және "Құрылтайы" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 13-баптың 1) тармақшасындағы "Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Мәжiлiсiне" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Құрылтайына" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 15-баптың 1-тармағында:
1) тармақшада:
"құрылысты" деген сөз "құрылыс негіздерін" деген сөздермен ауыстырылсын;
"мемлекеттік егемендікті, аумақтық тұтастықты" деген сөздер "мемлекеттің Егемендігін, Тәуелсіздігін, аумақтық тұтастығын" деген сөздермен ауыстырылсын;
"жөнінде" деген сөзден кейін "барлау," деген сөзбен толықтырылсын;
"қарсы барлау" деген сөздерден кейін ", жедел-іздестіру" деген сөздермен толықтырылсын;
"шекарасын" деген сөзден кейін "қорғауды және" деген сөздермен толықтырылсын;
"іс-қимыл" деген сөзден кейін ", мемлекеттік құпияларды қорғау" деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақшадағы "Парламенті" деген сөз "Құрылтайы" деген сөзбен ауыстырылсын;
7) тармақшадағы "Қазақстанның халықаралық беделін нығайтуды, Қазақстан Республикасының егемендігін, қауіпсіздігін" деген сөздер "Қазақстан Республикасының халықаралық беделін нығайтуды, Қазақстан Республикасының Егемендігін, ұлттық қауіпсіздігін" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 17-бапта:
1-тармақтағы "Қазақстан азаматтарын" деген сөздер "Қазақстан Республикасының азаматтарын" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтағы "конституциялық құрылысты, қоғамдық тәртіпті сақтауды, адамның құқықтары мен бостандықтарын, халықтың денсаулығы мен имандылығын қорғау" деген сөздер "конституциялық құрылыс негіздерін, адамның және азаматтың құқықтары мен бостандықтарын қорғау, ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету, қоғамдық тәртіпті, азаматтардың денсаулығы мен қоғамның адамгершілік болмысын сақтау" деген сөздермен ауыстырылсын;

3) в пункте 1 статьи 6:
в подпункте 5) слова "культурного и духовного наследия" заменить словами "историко-культурного и духовного наследия единого";
в подпункте 6) слово "межнациональных" заменить словом "межэтнических";
подпункт 7) после слов "насильственное изменение" дополнить словом "основ";
в подпункте 20):
слово "иностранцев" заменить словами "иностранных граждан";
после слова "национальной," дополнить словом "этнической,";
слова "сословной исключительности," исключить;
слово "республики" заменить словами "Республики Казахстан";
4) в заголовке главы 3 слово "Парламента" заменить словом "Курултая";
5) в заголовке и тексте статьи 12 слова "Парламента" и "Парламент" заменить соответственно словами "Курултая" и "Курултай";
6) в подпункте 1) статьи 13 слова "Мажилис Парламента" заменить словом "Курултай";
7) в пункте 1 статьи 15:
в подпункте 1):
после слова "осуществляющие" дополнить словом "разведывательную,";
после слова "контрразведывательную" дополнить словами ", оперативно-розыскную";
после слов "по защите" дополнить словом "основ";
слово "суверенитета" заменить словами "Суверенитета, Независимости";
после слов "борьбу с коррупцией" дополнить словами ", защиту и";
после слов "и экстремизму" дополнить словами ", защиты государственных секретов";
в подпункте 2) слово "Парламент" заменить словом "Курултай";
в подпункте 7) слова "авторитета Казахстана, защиту суверенитета," заменить словами "авторитета Республики Казахстан, защиту Суверенитета, национальной";
8) в статье 17:
в пункте 1 слова "Гражданам Казахстана" заменить словами "Гражданам Республики Казахстан";
в части первой пункта 2 слова "конституционного строя, охраны общественного порядка, прав и свобод человека, здоровья и нравственности населения" заменить словами "основ конституционного строя, прав и свобод человека и гражданина, обеспечения национальной безопасности, охраны общественного порядка, здоровья граждан и нравственности общества";

9) 18-баптың 2-тармағының 2) тармақшасындағы "заңнамалық" деген сөз "заңдарды" деген сөзбен ауыстырылсын;
10) 19-бапта:
1-тармақта:
2) тармақшадағы "ұлтаралық" деген сөз "этносаралық" деген сөзбен ауыстырылсын;
7) тармақшадағы "халықтың денсаулығы мен имандылығына" деген сөздер "азаматтардың денсаулығы мен қоғамның адамгершілік болмысына" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта:
бірінші бөліктегі "шетелдіктер" деген сөз "шетел азаматтары" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлікте:
"қоғам саламаттылығына" деген сөздер "азаматтардың денсаулығына" деген сөздермен ауыстырылсын;
"шетелдіктер" деген сөз "шетел азаматтары" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 20-баптың 4-тармағының 1) және 2) тармақшаларындағы "Қазақстан" деген сөз "Қазақстан Республикасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 21-бапта:
1-тармақтың 1) тармақшасындағы "егемендікті" деген сөз "Егемендікті" деген сөзбен ауыстырылсын;
2-тармақтың 1) тармақшасы "немесе" деген сөзден кейін "оның негіздерін" деген сөздермен толықтырылсын;
6-тармақта:
"Қазақстанның" деген сөз "Қазақстан Республикасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
"егемендiгiне" деген сөз "Егемендігіне" деген сөзбен ауыстырылсын;
"қарсы шығатын шетелдіктер" деген сөздер "қарсы шығатын шетел азаматтары" деген сөздермен ауыстырылсын;
"жол беретін шетелдіктер" деген сөздер "жол беретін шетел азаматтары" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) 22-бапта:
2-тармақта:
2) тармақшадағы "Қазақстанның" деген сөз "Қазақстан Республикасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақшадағы "тәуелсiздiгін" деген сөз "Тәуелсiздiгін" деген сөзбен ауыстырылсын;
6) тармақшадағы "Қазақстанның" деген сөз "Қазақстан Республикасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) тармақшадағы "Қазақстан" деген сөз "Қазақстан Республикасы" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтағы "Қазақстан экономикасы" деген сөздер "Қазақстан Республикасының экономикасы" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақтың 1) тармақшасындағы "Қазақстанның" деген сөз "Қазақстан Республикасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 23-бапта:
1-тармақта:
1) тармақшадағы "Қазақстанның" деген сөз "Қазақстан Республикасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақшадағы "Парламентiн, Үкiметiн және ұлттық қауiпсiздiктi" деген сөздер "Құрылтайын, Үкіметін және Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігін" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақтың 2) тармақшасындағы "Қазақстанның" деген сөз "Қазақстан Республикасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақта:
4) тармақшадағы "шетелдіктердің" деген сөз "шетел азаматтарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) тармақшадағы "шетелдіктердің" деген сөз "шетел азаматтарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
15) 24-баптың 1-тармағының 4) тармақшасындағы "Қазақстан" деген сөз "Қазақстан Республикасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
16) 25-баптың 1-тармағындағы "ұлттық қауiпсiздiктiң құрамдас бөлiгi болып табылатын" деген сөздер "Қазақстан Республикасы ұлттық қауiпсiздiгінің құрамдас бөлiгi болып саналатын" деген сөздермен, 2-тармағының 1) және 2) тармақшаларындағы "Қазақстанның" деген сөз "Қазақстан Республикасының" деген сөздермен ауыстырылсын.
49. "Ұлттық әл-ауқат қоры туралы" 2012 жылғы 1 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
13-баптың 1-1-тармағындағы "Парламентінің" деген сөз "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын.
50. "Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары туралы" 2012 жылғы 13 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 15-баптың 2-тармағындағы "заңнамалық актілерінде" деген сөздер "заңдарында" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) 17-баптың 1-тармағының 16) тармақшасындағы "ғылыми немесе өзге де шығармашылық" деген сөздер "ғылыми, шығармашылық" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 19-баптың 1-тармағында:
1) тармақшадағы "қандай да бір саяси партияны қолдап әрекет етуге" деген сөздер "қандай да бір саяси партияға немесе қоғамдық-саяси қозғалысқа қолдау көрсетуге немесе сыни пікір білдіруге" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшадағы "педагогтік, ғылыми және өзге де шығармашылық қызметтерден" деген сөздер "оқытушылық, ғылыми, шығармашылық қызметтен" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 51-баптың 15-тармағындағы "Парламенті" деген сөз "Құрылтайы" деген сөзбен ауыстырылсын.
51. "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" 2012 жылғы 16 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-баптың 16) тармақшасындағы "егемендікті" деген сөз "Егемендiктi" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) 6-баптың 1-тармағының 16) тармақшасындағы "педагогтік, ғылыми немесе өзге де шығармашылық" деген сөздер "оқытушылық, ғылыми, шығармашылық" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 8-баптың бірінші бөлігінде:
1) тармақшадағы "қандай да бір саяси партияға қолдау" деген сөздер "қандай да бір саяси партияға немесе қоғамдық-саяси қозғалысқа қолдау көрсетуге немесе сыни пікір" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшадағы "педагогтік, ғылыми және өзге де шығармашылық" деген сөздер "оқытушылық, ғылыми, шығармашылық" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 14-1-баптың 3-тармағында:
екінші бөліктің үшінші абзацындағы "облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың" деген сөздер "астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші бөліктегі "облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың" деген сөздер "астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;

9) в подпункте 2) пункта 2 статьи 18 слово "законодательных" заменить словом "законов";
10) в статье 19:
в пункте 1:
в подпункте 2) слово "межнациональном" заменить словом "межэтническом";
в подпункте 7) слова "и нравственности населения" заменить словами "граждан и нравственности общества";
в пункте 3:
в части первой слово "иностранцев" заменить словами "иностранных граждан";
в части второй:
слово "Иностранцы" заменить словами "Иностранные граждане";
слово "общества" заменить словом "граждан";
11) в подпунктах 1) и 2) пункта 4 статьи 20 слово "Казахстана" заменить словами "Республики Казахстан";
12) в статье 21:
в подпункте 1) пункта 1 слово "суверенитета" заменить словом "Суверенитета";
подпункт 1) пункта 2 после слов "насильственному изменению" дополнить словом "основ";
в пункте 6:
слово "иностранцев" заменить словами "иностранных граждан";
слово "суверенитета" заменить словом "Суверенитета";
слово "Казахстана" заменить словами "Республики Казахстан";
слово "Иностранцы" заменить словами "Иностранные граждане";
13) в статье 22:
в пункте 2:
в подпункте 3) слово "Казахстана" заменить словами "Республики Казахстан";
в подпункте 4) слово "независимости" заменить словом "Независимости";
в подпункте 6) слово "Казахстана" заменить словами "Республики Казахстан";
в подпункте 11) слово "Казахстана" заменить словами "Республики Казахстан";
в пункте 3 слово "Казахстана" заменить словами "Республики Казахстан";
в подпункте 1) пункта 7 слово "Казахстана" заменить словами "Республики Казахстан";
14) в статье 23:
в пункте 1:
в подпункте 1) слово "Казахстана" заменить словами "Республики Казахстан";
в подпункте 3) слова "Парламента, Правительства" заменить словами "Курултая, Правительства Республики Казахстан";
в подпункте 2) пункта 5 слово "Казахстана" заменить словами "Республики Казахстан";
в пункте 6:
в подпункте 4) слово "иностранцами" заменить словами "иностранными гражданами";
в подпункте 7) слово "иностранцам" заменить словами "иностранным гражданам";
15) в подпункте 4) пункта 1 статьи 24 слово "Казахстана" заменить словами "Республики Казахстан";
16) в пункте 1, подпунктах 1) и 2 пункта 2 статьи 25 слово "Казахстана" заменить словами "Республики Казахстан".
49. В Закон Республики Казахстан от 1 февраля 2012 года "О Фонде национального благосостояния":
в пункте 1-1 статьи 13 слово "Парламента" заменить словом "Курултая".
50. В Закон Республики Казахстан от 13 февраля 2012 года "О специальных государственных органах":
1) в пункте 2 статьи 15 слова "законодательными актами" заменить словом "законами";
2) в подпункте 16) пункта 1 статьи 17 слова "научной или иной творческой" заменить словами "научной, творческой";
3) в пункте 1 статьи 19:
в подпункте 1) слова "какой-либо политической партии" заменить словами "или с осуждением какой-либо политической партии или общественно-политического движения";
в подпункте 2) слова "педагогической, научной и иной творческой" заменить словами "преподавательской, научной, творческой";
4) в пункте 15 статьи 51 слово "Парламента" заменить словом "Курултая".
51. В Закон Республики Казахстан от 16 февраля 2012 года "О воинской службе и статусе военнослужащих":
1) в подпункте 16) статьи 1 слово "суверенитета" заменить словом "Суверенитета";
2) в подпункте 16) пункта 1 статьи 6 слова "педагогической, научной или иной творческой" заменить словами "преподавательской, научной, творческой";
3) в части первой статьи 8:
в подпункте 1) слова "какой-либо политической партии" заменить словами "или с осуждением какой-либо политической партии или общественно-политического движения";
в подпункте 2) слова "педагогической, научной и иной творческой" заменить словами "преподавательской, научной, творческой";
4) в пункте 3 статьи 14-1:
в абзаце третьем части второй слова "областей, городов республиканского значения, столицы" заменить словами "столицы, областей, городов республиканского значения";
в части четвертой слова "областей, городов республиканского значения, столицы" заменить словами "столицы, областей, городов республиканского значения";

5) 17-баптың 1-тармағының 4) тармақшасындағы "облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың" деген сөздер "астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 28-баптың 1-тармағында:
бірінші бөліктің бірінші абзацындағы "Аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың" деген сөздер "Астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
1) тармақшадағы "ауданның, облыстық маңызы бар қаланың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың," деген сөздер "астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшада:
екінші және төртінші абзацтардағы "ауданның, облыстық маңызы бар қаланың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың" деген сөздер "астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөліктегі "Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың" деген сөздер "Астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 29-баптың 1-тармағының бірінші абзацындағы "облыстарда, республикалық маңызы бар қалаларда, астанада" деген сөздер "астанада, облыстарда, республикалық маңызы бар қалаларда" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 33-баптың 2) тармақшасындағы "облыс, республикалық маңызы бар қала, астана" деген сөздер "астана, облыс, республикалық маңызы бар қала" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 35-баптың 5-тармағының 3) тармақшасындағы "Парламентінің" деген сөз "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын;
10) 36-баптың 2-тармағының 10) тармақшасында:
"Парламентінің" деген сөз "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын;
"аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың," деген сөздер алып тасталсын;
11) 46-баптың 2-тармағының бірінші бөлігіндегі "заңнамалық актілерінде" деген сөздер "заңдарында" деген сөзбен ауыстырылсын.
52. "Микроқаржылық қызмет туралы" 2012 жылғы 26 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына:
21-баптың 4-тармағының 1-2) тармақшасындағы "оның міндетін атқарушы адам" деген сөздер "бірінші басшының активтерді қайтару жөніндегі жұмысқа жетекшілік ететін орынбасары" деген сөздермен ауыстырылсын.
53. "Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы туралы" 2013 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) бүкіл мәтін бойынша "заңнамалық актілерінде" деген сөздер "заңдарында" деген сөзбен ауыстырылсын;

5) в подпункте 4) пункта 1 статьи 17 слова "областей, городов республиканского значения, столицы" заменить словами "столицы, областей, городов республиканского значения";
6) в пункте 1 статьи 28:
в абзаце первом части первой слова "районов, городов областного значения, областей, городов республиканского значения, столицы" заменить словами "столицы, областей, городов республиканского значения, районов, городов областного значения";
в подпункте 1) слова "района, города областного значения, области, города республиканского значения, столицы" заменить словами "столицы, области, города республиканского значения, района, города областного значения";
в подпункте 2):
в абзацах втором и четвертом слова "района, города областного значения, области, города республиканского значения, столицы" заменить словами "столицы, области, города республиканского значения, района, города областного значения";
в части третьей слова "областной, города республиканского значения, столицы призывной комиссии" заменить словами "призывной комиссии столицы, области, города республиканского значения";
7) в абзаце первом пункта 1 статьи 29 слова "областях, городах республиканского значения, столице" заменить словами "столице, областях, городах республиканского значения";
8) в подпункте 2) статьи 33 слова "области, города республиканского значения, столицы" заменить словами "столицы, области, города республиканского значения";
9) в подпункте 3) пункта 5 статьи 35 слово "Парламента" заменить словом "Курултая";
10) в подпункте 10) пункта 2 статьи 36:
слово "Парламента" заменить словом "Курултая";
слова "районов, городов областного значения," исключить;
11) в части первой пункта 2 статьи 46 слова "законодательными актами" заменить словом "законами".
52. В Закон Республики Казахстан от 26 ноября 2012 года "О микрофинансовой деятельности":
в подпункте 1-2) пункта 4 статьи 21 слова "лицом, исполняющим его обязанности" заменить словами "заместителем первого руководителя, курирующим работу по возврату активов".
53. В Закон Республики Казахстан от 4 июля 2013 года "О Национальной палате предпринимателей Республики Казахстан":
1) по всему тексту слова "законодательными актами" заменить словом "законами";

2) 3-баптың 3-тармағында:
2) тармақшада:
екінші абзацтағы "облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана" деген сөздер "астана, облыстар және республикалық маңызы бар қалалар" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші абзацтағы "облыстардағы, облыстық, республикалық маңызы бар қалалардағы және астанадағы қауымдастықтар (одақтар), кәсіпкерлік қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымдар" деген сөздер "астананың, облыстардың және республикалық, облыстық маңызы бар қалалардың кәсіпкерлік қызмет саласындағы қауымдастықтары (одақтары), өзін-өзі реттейтін ұйымдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақшаның екінші абзацындағы "тиісті облыстардың, облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың" деген сөздер "астананың, тиісті облыстардың, республикалық, облыстық маңызы бар қалалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 8-баптың 2-тармағының 1) тармақшасында:
"заңнамалық актілерінде" деген сөздер "заңдарында" деген сөзбен ауыстырылсын;
"Парламентімен" деген сөз "Құрылтайымен" деген сөзбен ауыстырылсын;
4) 9-бапта:
2-тармақтың 1) тармақшасындағы "Парламентінде" деген сөз "Құрылтайында" деген сөзбен ауыстырылсын;
3-тармақтың екінші бөлігіндегі "Парламентінің" деген сөз "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын;
5) 15-бапта:
2-тармақта:
бірінші бөліктегі "әрбір облыста, республикалық маңызы бар қалада және астанада" деген сөздер "астанада, әрбір облыста және республикалық маңызы бар қалада" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі "Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың" деген сөздер "Астананың, облыстың және республикалық маңызы бар қаланың" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта:
"Тиісті облыстардың, облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың аудандарында және астанада" деген сөздер "Астанада, тиісті облыстардың, республикалық, облыстық маңызы бар қалалардың аудандарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
"құрылады" деген сөз "құрылуы мүмкін" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 21-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігінің 2) тармақшасындағы "Парламентінің" деген сөз "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын;
2-тармақтың 3) тармақшасындағы "Парламентінің" деген сөз "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын;
4-тармақтың 15) тармақшасындағы "тиісті облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың" деген сөздер "астананың, тиісті облыстың, республикалық маңызы бар қаланың" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 25-баптың 1-тармағындағы "әрбір облыс, республикалық маңызы бар қала және астана" деген сөздер "астана, әрбiр облыс және республикалық маңызы бар қала" деген сөздермен ауыстырылсын.

2) в пункте 3 статьи 3:
в подпункте 2):
в абзаце втором слова "областей, городов республиканского значения и столицы" заменить словами "столицы, областей и городов республиканского значения";
в абзаце четвертом слова "областные, городов областного, республиканского значения и столицы ассоциации (союзы), саморегулируемые организации в сфере предпринимательской деятельности" заменить словами "ассоциации (союзы), саморегулируемые организации в сфере предпринимательской деятельности столицы, областей и городов республиканского, областного значения";
в абзаце втором подпункта 3) слова "соответствующих областей, городов областного, республиканского значения и столицы" заменить словами "столицы, соответствующих областей, городов республиканского, областного значения";
3) в подпункте 1) пункта 2 статьи 8:
слова "законодательными актами" заменить словом "законами";
слово "Парламентом" заменить словом "Курултаем";
4) в статье 9:
в подпункте 1) пункта 2 слово "Парламенте" заменить словом "Курултае";
в части второй пункта 3 слово "Парламента" заменить словом "Курултая";
5) в статье 15:
в пункте 2:
в части первой слова "каждой области, городе республиканского значения и столице" заменить словами "столице, каждой области и городе республиканского значения";
в части второй слова "области, города республиканского значения и столицы" заменить словами "столицы, области и города республиканского значения";
в пункте 3:
слова "районах соответствующих областей, городов областного, республиканского значения и столице" заменить словами "столице, районах соответствующих областей, городов республиканского, областного значения";
слово "создаются" заменить словами "могут создаваться";
6) в статье 21:
в подпункте 2) части второй пункта 1 слово "Парламента" заменить словом "Курултая";
в подпункте 3) пункта 2 слово "Парламента" заменить словом "Курултая";
в подпункте 15) пункта 4 слова "соответствующей области, города республиканского значения и столицы" заменить словами "столицы, соответствующей области, города республиканского значения";
7) в пункте 1 статьи 25 слова "каждой области, города республиканского значения и столицы" заменить словами "столицы, каждой области и города республиканского значения".

54. "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
33-баптың 1-тармағының екінші бөлігіндегі "Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық құрылысы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының" деген сөздер "Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық құрылысы туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңының" деген сөздермен ауыстырылсын.
55. "Қазақстан Республикасының бітімгершілік қызметі туралы" 2015 жылғы 15 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 7-баптың 1) тармақшасындағы "Парламенті Палаталарының бірлескен отырысының" деген сөздер "Құрылтайы отырысының" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 11-бапта:
3-тармақтағы "53-бабының 5) тармақшасына" деген сөздер "56-бабының 4) тармақшасына" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтағы "Парламенті Палаталарының" деген сөздер "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) 21-баптағы "шетелдіктер" деген сөз "шетел азаматы" деген сөздермен ауыстырылсын.
56. "Қоғамдық кеңестер туралы" 2015 жылғы 2 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Қоғамдық кеңес құрамындағы азаматтық қоғам өкілдерінің саны:
1) республикалық деңгейде – оның мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісін;
2) жергілікті деңгейде оның мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісін құрауға тиіс, олардың кемінде төрттен бірін этномәдени бірлестіктердің өкілдері құрауға тиіс.";
10-тармақтағы "облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы, астанадағы" деген сөздер "астанадағы, облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 5-баптың 1-тармағында:
1) тармақшадағы "облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың" деген сөздер "астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 13-1) тармақшамен толықтырылсын:
"13-1) "Қазақстан Халық кеңесі туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына сәйкес Қазақстан Халық Кеңесінің шешімдерін басшылыққа алу.";
3) 11-баптың 3-тармағындағы "Парламентінің" деген сөз "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын;
4) 13-баптың 5-тармағындағы "облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың" деген сөздер "астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 20-баптың 2-тармағындағы "облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың" деген сөздер "астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 22-баптың 4-тармағындағы "заңнамалық актілерінде" деген сөздер "заңдарында" деген сөзбен ауыстырылсын.

54. В Закон Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях":
в части второй пункта 1 статьи 33 слова "Закона Республики Казахстан "Об административно-территориальном устройстве Республики Казахстан" заменить словами "Конституционного закона Республики Казахстан "Об административно-территориальном устройстве Республики Казахстан".
55. В Закон Республики Казахстан от 15 июня 2015 года "О миротворческой деятельности Республики Казахстан":
1) в подпункте 1) статьи 7 слова "совместного заседания Палат Парламента" заменить словами "заседания Курултая";
2) в статье 11:
в пункте 3 цифры "5)" и "53" заменить соответственно цифрами "4)" и "56";
в пункте 4 слова "Палат Парламента" заменить словом "Курултая";
3) в статье 21 слово "иностранцами" заменить словами "иностранными гражданами".
56. В Закон Республики Казахстан от 2 ноября 2015 года "Об общественных советах":
1) в статье 1:
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Количество представителей гражданского общества в составе общественного совета должно составлять:
1) на республиканском уровне – не менее двух третей от общего числа его членов;
2) на местном уровне – не менее двух третей от общего числа его членов, из которых не менее одной четверти должны составлять представители этнокультурных объединений.";
в пункте 10 слова "областях, городах республиканского значения, столице" заменить словами "столице, областях, городах республиканского значения";
2) в пункте 1 статьи 5:
в подпункте 1) слова "областей, городов республиканского значения, столицы" заменить словами "столицы, областей, городов республиканского значения";
дополнить подпунктом 13-1) следующего содержания:
"13-1) руководствоваться решениями Қазақстан Халық Кеңесі в соответствии с Конституционным законом Республики Казахстан "О Қазақстан Халық Кеңесі".";
3) в пункте 3 статьи 11 слово "Парламента" заменить словом "Курултая";
4) в пункте 5 статьи 13 слова "области, города республиканского значения, столицы" заменить словами "столицы, области, города республиканского значения";
5) в пункте 2 статьи 20 слова "областей, городов республиканского значения, столицы" заменить словами "столицы, областей, городов республиканского значения";
6) в пункте 4 статьи 22 слова "Законодательными актами" заменить словом "Законами".

57. "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" 2015 жылғы 12 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 15-баптың 2), 3), 5), 13) тармақшаларын және 57-баптың 1-тармағын қоспағанда, бүкіл мәтін бойынша "облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың", "облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың", "облыс, республикалық маңызы бар қала, астана" деген сөздер тиісінше "астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың", "астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың", "астана, облыс, республикалық маңызы бар қала" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 1-баптың 3) тармақшасындағы "заңнамалық актілеріне" деген сөздер "заңдарына" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) 18-баптың 5-тармағының 1-1) тармақшасындағы "Парламенті" деген сөз "Құрылтайы" деген сөзбен ауыстырылсын;
4) 27-баптың 3-тармағындағы "Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісіне" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Құрылтайына" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 28-баптың 1-тармағының бірінші бөлігіндегі "Парламенті" деген сөз "Құрылтайы" деген сөзбен ауыстырылсын;
6) 30-баптың 4-тармағының 2) тармақшасындағы "заңнамалық актілерінде" деген сөздер "заңдарында" деген сөзбен ауыстырылсын;
7) 32-баптың 1-тармағының бірінші бөлігіндегі "заңнамалық актілерінде" деген сөздер "заңдарында" деген сөзбен ауыстырылсын;
8) 39-баптың 2-тармағының бірінші бөлігіндегі "Парламентінің" деген сөз "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын;
9) 44-баптағы "Парламентімен", "Парламентіне" және "Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісі" деген сөздер тиісінше "Құрылтайымен", "Құрылтайына" және "Қазақстан Республикасының Құрылтайы" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 47-баптың 2 және 3-тармақтарындағы "тиісті облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың" деген сөздер "астананың, тиісті облыстың, республикалық маңызы бар қаланың" деген сөздермен ауыстырылсын.
58. "Ақпаратқа қол жеткізу туралы" 2015 жылғы 16 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-баптың 11) тармақшасындағы "облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың" деген сөздер "астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 4-1-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
"7-1) адамның ар-намысы мен қадір-қасиетіне нұқсан келтіруге жол бермеу;";
3) 5-баптың 1-тармағындағы "конституциялық құрылысты қорғау, қоғамдық тәртіпті, адамның құқықтары мен бостандықтарын, халықтың денсаулығы мен имандылығын" деген сөздер "конституциялық құрылыс негіздерін, адамның және азаматтың құқықтары мен бостандықтарын қорғау, қоғамдық тәртіпті, азаматтардың денсаулығы мен қоғамның адамгершілік болмысын" деген сөздермен ауыстырылсын;

57. В Закон Республики Казахстан от 12 ноября 2015 года "О государственном аудите и финансовом контроле":
1) по всему тексту, за исключением подпунктов 2), 3), 5), 13) статьи 15 и пункта 1 статьи 57, слова "областей, городов республиканского значения, столицы", "области, города республиканского значения, столицы" заменить соответственно словами "столицы, областей, городов республиканского значения", "столицы, области, города республиканского значения";
2) в подпункте 3) статьи 1 слова "законодательными актами" заменить словом "законами";
3) в подпункте 1-1) пункта 5 статьи 18 слово "Парламента" заменить словом "Курултая";
4) в пункте 3 статьи 27 слова "Мажилис Парламента" заменить словом "Курултай";
5) в части первой пункта 1 статьи 28 слово "Парламента" заменить словом "Курултая";
6) в подпункте 2) пункта 4 статьи 30 слова "законодательными актами" заменить словом "законами";
7) в части первой пункта 1 статьи 32 слова "законодательными актами" заменить словом "законами";
8) в части первой пункта 2 статьи 39 слово "Парламента" заменить словом "Курултая";
9) в статье 44 слова "Парламентом", "Парламент", "Парламенту" и "Мажилис Парламента" заменить соответственно словами "Курултаем", "Курултай", "Курултаю" и "Курултай";
10) в пунктах 2 и 3 статьи 47 слова "соответствующей области, города республиканского значения, столицы" заменить словами "столицы, соответствующей области, города республиканского значения".
58. В Закон Республики Казахстан от 16 ноября 2015 года "О доступе к информации":
1) в подпункте 11) статьи 1 слова "области, города республиканского значения, столицы" заменить словами "столицы, области, города республиканского значения";
2) пункт 2 статьи 4-1 дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) недопустимости посягательства на честь и достоинство человека;";
3) в пункте 1 статьи 5 слова "конституционного строя, охраны общественного порядка, прав и свобод человека, здоровья и нравственности населения" заменить словами "основ конституционного строя, прав и свобод человека и гражданина, охраны общественного порядка, здоровья граждан и нравственности общества";

4) 13-бапта:
1-тармақта:
"Қазақстан Республикасының Парламенті Палаталарының" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Құрылтайының" деген сөздермен ауыстырылсын;
"облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың" деген сөздер "астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта:
бірінші бөліктегі "Парламенті Палаталарының" деген сөздер "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі "облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың" деген сөздер "астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақта:
"Қазақстан Республикасы Парламентінің Палаталары" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Құрылтайы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың" деген сөздер "астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 16-бапта:
3-тармақтың 14-1) тармақшасындағы "азаматтардың, шетелдіктердің" деген сөздер "Қазақстан Республикасы азаматтарының, шетел азаматтарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақ мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) жергілікті қоғамдастық жиналысының құрамы;";
8-тармақта:
1) тармақшаның сегізінші абзацындағы "заңнамалық актілеріне" деген сөздер "заңдарына" деген сөзбен ауыстырылсын;
5) тармақшадағы "заңнамалық актілеріне" деген сөздер "заңдарына" деген сөзбен ауыстырылсын;
6) 17-баптың 5-тармағындағы "облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың" деген сөздер "астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 19-1-баптың 2-тармағындағы "Парламентін" деген сөз "Құрылтайын" деген сөзбен ауыстырылсын.
59. "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" 2015 жылғы 18 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
1-1) тармақшадағы "Парламентінің" деген сөз "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын;
4) тармақшада:
"Парламентінің" деген сөздер "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын;
"аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың," деген сөздер алып тасталып, "әкімдігіне" деген сөз "әкімі болуға" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 11-бапта:
2-тармақтың 1) тармақшасында:
"Парламентінің" деген сөз "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын;
"аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың," деген сөздер алып тасталып, "әкімдігіне" деген сөз "әкімі болуға" деген сөздермен ауыстырылсын;
9-тармақтың 3) тармақшасындағы "Парламентінің" деген сөз "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) 12-баптың 1-тармағында:
"Парламентінің" деген сөз "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын;
"аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың," деген сөздер алып тасталып, "әкімдігіне" деген сөз "әкімі болуға" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 13-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігінің 3) тармақшасындағы "педагогтік, ғылыми және өзге де шығармашылық" деген сөздер "оқытушылық, ғылыми, шығармашылық" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-1-тармақтың бірінші абзацында:
"Парламентінің" деген сөз "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын;
"аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың," деген сөздер алып тасталып, "әкімдігіне" деген сөз "әкімі болуға" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 14-баптың 1-тармағында:
"Парламентінің" деген сөз "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын;
"аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың," деген сөздер алып тасталып, "әкімдігіне" деген сөз "әкімі болуға" деген сөздермен ауыстырылсын.
60. "Қазақстан Республикасының Жоғары Сот Кеңесі туралы" 2015 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы:
1) 3-бапта:
2-1) тармақшаның үшінші бөлігіндегі "Парламент Сенатына" деген сөздер "Құрылтайға" деген сөзбен ауыстырылсын;
4) тармақшаның екінші абзацындағы "Жоғарғы Сот Төрағасының бос лауазымына кандидатты Парламент Сенатына ұсыну үшін" деген сөздер "Жоғарғы Сот Төрағасының лауазымына тағайындау үшін кандидатты" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақшаның үшінші абзацындағы "Парламент Сенатына" деген сөздер "Құрылтайға" деген сөзбен ауыстырылсын;
21) тармақшадағы "заңнамалық актілерінен" деген сөздер "заңдарынан" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) 4-баптың 1-тармағында:
бірінші бөліктегі "Парламент Сенатының келісімімен" деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктегі "Парламент Сенаты мен Мәжілісінің тиісінше тұрақты комитеттерінің төрағалары" деген сөздер "Құрылтайдың тиісті тұрақты комитетінің төрағасы" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 14-баптың бірінші бөлігіндегі "заңнамалық актілерінде" деген сөздер "заңдарында" деген сөзбен ауыстырылсын.
61. "Құқықтық актілер туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) заң – аса маңызды қоғамдық қатынастарды реттейтін, Қазақстан Республикасының Конституциясында көзделген негіз құраушы қағидаттар мен нормаларды белгiлейтiн нормативтiк құқықтық акт. Заңдар деп конституциялық заң, кодекс, шоғырландырылған заң, заң, Қазақстан Республикасы Президентінің конституциялық заң және заң күші бар жарлығы, Қазақстан Республикасы Үкіметінің заң күші бар уақытша қаулысы түсініледі;";
5) тармақшадағы "заңнамалық және" және "заңнамалық актілер болып табылмайтын" деген сөздер тиісінше "заңдардың және" және "заңдар болып саналмайтын" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) тармақша алып тасталсын;
12) тармақшадағы "62-бабының 4-тармағында" деген сөздер "61-бабының 3-тармағында" деген сөздермен ауыстырылсын;
17) тармақшадағы "Конституциясы 62-бабының 3-тармағында және 91-бабының 1-тармағында" деген сөздер "Конституциясының 92-бабында" деген сөздермен ауыстырылсын;
19) және 25) тармақшалардағы "республикалық" деген сөз "жалпыхалықтық" деген сөзбен ауыстырылсын;
34) тармақшадағы "Парламентi, Парламент Палаталары" деген сөздер "Құрылтайы" деген сөзбен ауыстырылсын;

4) в статье 13:
в пункте 1:
слова "Палат Парламента" заменить словом "Курултая";
слова "области, города республиканского значения, столицы" заменить словами "столицы, области, города республиканского значения";
в пункте 3:
в части первой слова "Палат Парламента" заменить словом "Курултая";
в части второй слова "области, города республиканского значения, столицы" заменить словами "столицы, области, города республиканского значения";
в пункте 4:
слова "Палаты Парламента" заменить словом "Курултай";
слова "области, города республиканского значения, столицы" заменить словами "столицы, области, города республиканского значения";
5) в статье 16:
в подпункте 14-1) пункта 3 слова "граждан, иностранцев" заменить словами "граждан Республики Казахстан, иностранных граждан";
пункт 6 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) состав собрания местного сообщества;";
в пункте 8:
в абзаце восьмом подпункта 1) слова "законодательными актами" заменить словом "законами";
в подпункте 5) слова "законодательными актами" заменить словом "законами";
6) в пункте 5 статьи 17 слова "области, города республиканского значения, столицы" заменить словами "столицы, области, города республиканского значения";
7) в пункте 2 статьи 19-1 слово "Парламента" заменить словом "Курултая".
59. В Закон Республики Казахстан от 18 ноября 2015 года "О противодействии коррупции":
1) в статье 1:
в подпункте 1-1) слово "Парламента" заменить словом "Курултая";
в подпункте 4):
слово "Парламента" заменить словом "Курултая";
слова "районов, городов областного значения," исключить;
2) в статье 11:
в подпункте 1) пункта 2:
слово "Парламента" заменить словом "Курултая";
слова "районов, городов областного значения," исключить;
в подпункте 3) пункта 9 слово "Парламента" заменить словом "Курултая";
3) в пункте 1 статьи 12:
слово "Парламента" заменить словом "Курултая";
слова "районов, городов областного значения," исключить;
4) в статье 13:
в подпункте 3) части первой пункта 1 слова "педагогической, научной и иной творческой" заменить словами "преподавательской, научной, творческой";
в абзаце первом пункта 1-1:
слово "Парламента" заменить словом "Курултая";
слова "районов, городов областного значения," исключить;
5) в пункте 1 статьи 14:
слово "Парламента" заменить словом "Курултая";
слова "районов, городов областного значения," исключить.
60. В Закон Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года "О Высшем Судебном Совете Республики Казахстан":
1) в статье 3:
в части третьей подпункта 2-1) слова "Сенат Парламента" заменить словом "Курултай";
в абзаце втором подпункта 4) слова "на вакантную должность Председателя Верховного Суда для представления в Сенат Парламента" заменить словами "для назначения на должность Председателя Верховного Суда";
в абзаце третьем подпункта 5) слова "Сенат Парламента" заменить словом "Курултай";
в подпункте 21) слова "законодательных актов" заменить словом "законов";
2) в пункте 1 статьи 4:
в части первой слова "с согласия Сената Парламента" исключить;
в части второй слова "председатели соответствующих постоянных комитетов Сената и Мажилиса Парламента" заменить словами "председатель соответствующего постоянного комитета Курултая";
3) в части первой статьи 14 слова "законодательными актами" заменить словом "законами".
61. В Закон Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О правовых актах":
1) в статье 1:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) закон – нормативный правовой акт, который регулирует важнейшие общественные отношения, устанавливает основополагающие принципы и нормы, предусмотренные Конституцией Республики Казахстан. Под законами понимаются конституционный закон, кодекс, консолидированный закон, закон, указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу конституционного закона и закона, временное постановление Правительства Республики Казахстан, имеющее силу закона;";
в подпункте 5) слова "законодательными актами" и "законодательных" заменить соответственно словами "законами" и "законов";
подпункт 7) исключить;
в подпункте 12) цифры "4" и "62" заменить соответственно цифрами "3" и "61";
в подпункте 17) слова "пунктом 3 статьи 62 и пунктом 1 статьи 91" заменить словами "статьей 92";
в подпунктах 19) и 25) слово "республиканском" заменить словом "всенародном";
в подпункте 34) слова "Парламент Республики Казахстан, Палаты Парламента" заменить словами "Курултай Республики Казахстан";

2) 3-баптың 1-тармағының 2) тармақшасында:
"республикалық" деген сөз "жалпыхалықтық" деген сөзбен ауыстырылсын;
"заңнамалық актілерде" деген сөздер "заңдарда" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) 4-бапта:
1-тармақтағы "заңнамалық актілер, өзге де нормативтiк құқықтық актiлер, оның ішінде Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының және Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының нормативтiк қаулылары" деген сөздер "заңдар, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының және Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының нормативтік қаулылары, өзге де нормативтік құқықтық актілер" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтың 1) тармақшасындағы "заңнамалық" деген сөз "заңдарда" деген сөзбен ауыстырылсын;
4) 6-баптың 1-тармағындағы "арнайы заңмен" деген сөздер "заңда" деген сөзбен ауыстырылсын;
5) 7-бапта:
2-тармақта:
1) тармақшада:
"Қазақстан Республикасының шоғырландырылған заңдары," деген сөздер алып тасталсын;
"Қазақстан Республикасының заңдары," деген сөздерден кейін "Қазақстан Республикасы Президентінің конституциялық заң немесе заң күші бар жарлықтары," деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақшадағы "Қазақстан Республикасы Парламентiнің және оның Палаталарының" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Құрылтайының" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтың екінші бөлігіндегі "заңнамалық актілерінде" деген сөздер "заңдарында" деген сөзбен ауыстырылсын;
6) 10-баптың 2-тармағының 4), 5) және 6) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"4) Қазақстан Республикасының заңдары;
5) Қазақстан Республикасы Президентінің нормативтік құқықтық жарлықтары;
6) Қазақстан Республикасы Құрылтайының нормативтік қаулылары;";
7) 13-баптың 4-тармағының екінші бөлігіндегі "заңнамалық актілермен" деген сөздер "заңдарда" деген сөзбен ауыстырылсын;
8) 14-2-баптың екінші бөлігіндегі "Конституциялық құрылысты қорғау, қоғамдық тәртіпті, адамның құқықтары мен бостандықтарын, халықтың денсаулығы мен имандылығын" деген сөздер "Конституциялық құрылыс негіздерін, адамның және азаматтың құқықтары мен бостандықтарын қорғау, қоғамдық тәртіпті, азаматтардың денсаулығы мен қоғамның адамгершілік болмысын" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 15-бапта:
3-тармақтағы "басқа да" деген сөздер алып тасталсын;
4-тармақтағы "Парламенті" деген сөз "Құрылтайы" деген сөзбен ауыстырылсын;
10) 16-бапта:
тақырыптағы "Заңнамалық актілердің" деген сөздер "Заң" деген сөзбен ауыстырылсын;
7-тармақтың 2) тармақшасындағы "Парламентіне" деген сөз "Құрылтайына оны" деген сөздермен ауыстырылсын;
8-тармақта:
"Қазақстан Республикасының Парламенті қабылдайтын заңнамалық актілердің жобаларын дайындауды жоспарлау тәртібі мен нысандарын Парламент және оның Палаталары" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Құрылтайы қабылдайтын заң жобаларын дайындауды жоспарлау тәртібі мен нысандарын Құрылтай" деген сөздермен ауыстырылсын;
"61-бабының 3-тармағында белгіленген өз құзыреттеріне" деген сөздер "60-бабының 3-тармағында белгіленген өз құзыретіне" деген сөздермен ауыстырылсын;
9-тармақта:
"және Қазақстан Республикасы Парламенті депутаттарының" деген сөздер ", Қазақстан Республикасы Құрылтайы депутаттарының және Қазақстан Халық Кеңесінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісіне" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Құрылтайына" деген сөздермен ауыстырылсын;

2) в подпункте 2) пункта 1 статьи 3:
слово "республиканском" заменить словом "всенародном";
слова "законодательными актами" заменить словом "законами";
3) в статье 4:
в пункте 1 слова "законодательные акты, иные нормативные правовые акты, в том числе нормативные постановления Конституционного Суда Республики Казахстан и Верховного Суда Республики Казахстан" заменить словами "законы, нормативные постановления Конституционного Суда Республики Казахстан и Верховного Суда Республики Казахстан, иные нормативные правовые акты";
в подпункте 1) пункта 2 слово "законодательными" заменить словом "законами";
4) в пункте 1 статьи 6 слово "специальным" исключить;
5) в статье 7:
в пункте 2:
в подпункте 1):
слова "консолидированные законы Республики Казахстан," исключить;
после слов "законы Республики Казахстан," дополнить словами "указы Президента Республики Казахстан, имеющие силу конституционного закона или закона,";
в подпункте 3) слова "Парламента Республики Казахстан и его Палат" заменить словами "Курултая Республики Казахстан";
в части второй пункта 3 слова "Законодательными актами" заменить словом "Законами";
6) подпункты 4), 5) и 6) пункта 2 статьи 10 изложить в следующей редакции:
"4) законы Республики Казахстан;
5) нормативные правовые указы Президента Республики Казахстан;
6) нормативные постановления Курултая Республики Казахстан;";
7) в части второй пункта 4 статьи 13 слова "законодательными актами" заменить словом "законами";
8) в части второй статьи 14-2 слова "конституционного строя, охрана общественного порядка, прав и свобод человека, здоровья и нравственности населения" заменить словами "основ конституционного строя, прав и свобод человека и гражданина, охрана общественного порядка, здоровья граждан и нравственности общества";
9) в статье 15:
в пункте 3 слово "другим" исключить;
в пункте 4 слово "Парламента" заменить словом "Курултая";
10) в статье 16:
в заголовке слова "законодательных актов" заменить словом "законов";
в подпункте 2) пункта 7 слово "Парламент" заменить словом "Курултай";
в пункте 8:
слова "законодательных актов, принимаемых Парламентом Республики Казахстан, определяются Парламентом и его Палатами в соответствии с их" заменить словами "законов, принимаемых Курултаем Республики Казахстан, определяются Курултаем в соответствии с его";
слова "статьи 61" заменить словами "статьи 60";
в пункте 9:
слова "Мажилис Парламента" заменить словами "Курултай";
слова "и депутатов Парламента Республики Казахстан" заменить словами ", депутатов Курултая Республики Казахстан и Қазақстан Халық Кеңесі";

11) 17-бапта:
1-тармақтағы "Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісіне" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Құрылтайына" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтағы "Парламент", "Парламенті" деген сөздер тиісінше "Құрылтай", "Құрылтайы" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Қазақстан Халық Кеңесінің мүшелері және (немесе) хатшылығы Қазақстан Халық Кеңесінің заң шығару бастамасы тәртібімен дайындалатын заң жобаларын әзірлеушілер болып саналады.";
4-тармақтың бірінші және төртінші бөліктеріндегі "Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісіне" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Құрылтайына" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 17-1-бапта:
7-тармақтың екінші бөлігінде:
"Республиканың" деген сөз "Қазақстан Республикасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Қазақстан халқына" деген сөздер "Қазақстан Республикасының халқына" деген сөздермен ауыстырылсын;
"жыл сайынғы" деген сөздер алып тасталсын;
10-тармақтың екінші бөлігіндегі "Парламентінің" деген сөз "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын;
15-тармақта:
бірінші бөліктегі "61-бабы 2-тармағының" деген сөздер "60-бабы 4-тармағының" деген сөздермен ауыстырылсын;
алтыншы бөліктегі "Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісіне" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Құрылтайына" деген сөздермен ауыстырылсын;
жетінші бөліктегі "Парламентінің" деген сөз "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын;
сегізінші бөліктегі "Парламенті қабылдаған заңдар күшіне енгенге дейін немесе Қазақстан Республикасының Парламенті заңдарды қабылдамағанға" деген сөздер "Құрылтайы қабылдаған заңдар күшіне енгенге дейін немесе Қазақстан Республикасының Құрылтайы заң жобаларын қабылдамай тастағанға" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) 19-баптың 8-тармағындағы "Парламенті депутаттарының" деген сөздер "Құрылтайы депутаттарының және Қазақстан Халық Кеңесінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 20-баптың 4-тармағындағы "Парламенті депутаттарының" деген сөздер "Құрылтайы депутаттарының және Қазақстан Халық Кеңесінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
15) 21-1-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының Конституциясына сәйкес келмейді деп танылған, оның ішінде адамның және азаматтың Конституцияда бекітілген құқықтары мен бостандықтарына нұқсан келтіреді деп танылған заңдар мен өзге де нормативтік құқықтық актілер, олардың жекелеген ережелері Қазақстан Республикасының Конституциялық Соты шешім қабылдаған күннен бастап немесе ол белгілеген күннен бастап қолданысын тоқтатады және қолданылмауға тиіс.
Қазақстан Республикасының Конституциялық Соты берген түсіндірмеде Қазақстан Республикасының Конституциясына сәйкес келеді деп танылған заңдар мен өзге де нормативтік құқықтық актілер, олардың жекелеген ережелері осы түсіндірмедегідей қолданылуға тиіс.";
2-тармақта:
"күшін жойған" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Конституциясына сәйкес келмейді және (немесе) Қазақстан Республикасының Конституциялық Соты берген түсіндірмеде Қазақстан Республикасының Конституциясына сәйкес келеді деп таныған" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Оңайлатылған тәртіппен әзірленетін нормативтік құқықтық актінің жобасында Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының шешімін іске асыруға бағытталған нормалар ғана қамтылуға тиіс.";

11) в статье 17:
в пункте 1 слова "Мажилис Парламента" заменить словом "Курултай";
в пункте 2 слово "Парламента" заменить словом "Курултая";
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Разработчиками проектов законов, подготавливаемых в порядке законодательной инициативы Қазақстан Халық Кеңесі, являются члены и (или) секретариат Қазақстан Халық Кеңесі.";
в частях первой и четвертой пункта 4 слова "Мажилис Парламента" заменить словом "Курултай";
12) в статье 17-1:
в части второй пункта 7:
слово "ежегодных" исключить;
слово "Казахстана" заменить словами "Республики Казахстан";
после слов "политики Республики" дополнить словом "Казахстан";
в части второй пункта 10 слово "Парламента" заменить словом "Курултая";
в пункте 15:
в части первой цифры "2" и "61" заменить соответственно цифрами "4" и "60";
в части шестой слова "Мажилис Парламента" заменить словом "Курултай";
в части седьмой слово "Парламента" заменить словом "Курултая";
в части восьмой слова "Парламентом Республики Казахстан законов или до непринятия Парламентом Республики Казахстан законов" заменить словами "Курултаем Республики Казахстан законов или до отклонения Курултаем Республики Казахстан законопроектов";
13) в пункте 8 статьи 19 слова "Парламента Республики Казахстан" заменить словами "Курултая Республики Казахстан и Қазақстан Халық Кеңесі";
14) в пункте 4 статьи 20 слова "Парламента Республики Казахстан" заменить словами "Курултая Республики Казахстан и Қазақстан Халық Кеңесі";
15) в статье 21-1:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Законы и иные нормативные правовые акты, их отдельные положения, признанные не соответствующими Конституции Республики Казахстан, в том числе ущемляющими закрепленные Конституцией права и свободы человека и гражданина, прекращают свое действие и не подлежат применению со дня принятия Конституционным Судом Республики Казахстан решения или с даты, им установленной.
Законы и иные нормативные правовые акты, их отдельные положения, признанные соответствующими Конституции Республики Казахстан в истолковании Конституционного Суда Республики Казахстан, подлежат применению в данном истолковании.";
в пункте 2:
слова "отмененную Конституционным Судом Республики Казахстан норму" заменить словами "признанную Конституционным Судом Республики Казахстан не соответствующей Конституции Республики Казахстан и (или) соответствующей Конституции Республики Казахстан в данном Конституционным Судом Республики Казахстан истолковании норму";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Проект нормативного правового акта, разрабатываемый в упрощенном порядке, должен содержать только нормы, направленные на реализацию решения Конституционного Суда Республики Казахстан.";

16) 22-баптың 2) тармақшасында:
"Қазақстан Республикасының шоғырландырылған заңы;" деген сөздер алып тасталсын;
"Қазақстан Республикасының заңы;" деген сөздерден кейін "Қазақстан Республикасы Президентінің конституциялық заң немесе заң күші бар жарлығы;" деген сөздермен толықтырылсын;
"Парламентiнiң қаулысы; Қазақстан Республикасы Парламентi Сенатының қаулысы; Қазақстан Республикасы Парламентi Мәжiлiсiнiң" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Құрылтайының" деген сөздермен ауыстырылсын;
17) 23-бапта:
1-тармақтың төртінші бөлігіндегі "Заңнамалық актілер" деген сөздер "Заңдар" деген сөзбен ауыстырылсын;
7-тармақтың екінші бөлігіндегі "заңнамалық актілерде" деген сөздер "заңдарда" деген сөзбен ауыстырылсын;
9-тармақтың екінші бөлігіндегі "заңнамалық актілерге" және "заңнамалық актілердің" деген сөздер тиісінше "заңдарға" және "заңдардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
18) 24-баптың 1-тармағының алтыншы бөлігіндегі "61-бабының" деген сөздер "60-бабының" деген сөздермен ауыстырылсын;
19) 25-баптың 5-тармағындағы "Заңнамалық актілерге" және "заңнамалық актілерді" деген сөздер тиісінше "Заңдарға" және "заңдарды" деген сөздермен ауыстырылсын;
20) 26-бапта:
2-тармақтың бірінші бөлігіндегі "Заңнамалық актілерге", "заңнамалық акт" және "заңнамалық актілердің" деген сөздер тиісінше "Заңдарға", "заң" және "заңдардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтың екінші бөлігіндегі "заңнамалық актілерге" деген сөздер "заңдарға" деген сөзбен ауыстырылсын;
6-тармақтың екінші бөлігінде:
"Парламентіне" деген сөз "Құрылтайына" деген сөзбен ауыстырылсын;
"заң жобаларына және Қазақстан Республикасы Президентінің жарлықтарына" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Президентінің заң жобалары мен жарлықтарына, оның ішінде конституциялық заң немесе заң күші бар жарлықтарына" деген сөздермен ауыстырылсын;
9-тармақтың төртінші бөлігіндегі "Парламентіне" деген сөз "Құрылтайына" деген сөзбен ауыстырылсын;
21) 27-бапта:
3-тармақтың бірінші бөлігіндегі "Заңнамалық актілердің", "заңнамалық акт" және "заңнамалық актілердің" деген сөздер тиісінше "Заңдардың", "заң" және "заңдардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
9-тармақтың екінші бөлігіндегі "заңнамалық актілерге" деген сөздер "заңдарға" деген сөзбен ауыстырылсын;
22) 29-бапта:
тақырыптағы "Заңнамалық актінің жобасын Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Мәжiлiсiне" деген сөздер "Заң жобасын Қазақстан Республикасының Құрылтайына" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақта:
бірінші бөлікте:
"61-бабының" деген сөздер "60-бабының" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Парламентінің депутаттарына" деген сөздер "Құрылтайының депутаттарына" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Үкіметіне" деген сөзден кейін ", Қазақстан Халық Кеңесіне" деген сөздермен толықтырылсын;
"Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Мәжiлiсiнде" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Құрылтайында" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі "Заңнамалық актінің жобасы Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжiлiсіне қағаз және электрондық жеткiзгіштерде" деген сөздер "Заң жобасы Қазақстан Республикасының Құрылтайына" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
бірінші абзацтағы "Заңнамалық актінің" деген сөздер "Заң" деген сөзбен ауыстырылсын;
1) тармақшада:
"заңнамалық актінің" деген сөздер "заң" деген сөзбен ауыстырылсын;
"Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісіне" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Құрылтайына" деген сөздермен ауыстырылсын;
"заңнамалық актілердің" деген сөздер "заң" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) тармақшада:
"заңнамалық актілердің жобалары" және "заңнамалық актінің жобасы" деген сөздер тиісінше "заң жобалары" және "заң жобасы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Парламенті депутаттарының" деген сөздер "Құрылтайы депутаттарының, Қазақстан Халық Кеңесінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақшадағы "Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісіне" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Құрылтайына" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) тармақшада:
бірінші бөліктегі "Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісіне" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Құрылтайына" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі "Заңнамалық актілерге", "заңнамалық актінің жобасына" және "заңнамалық актінің құрылымдық" деген сөздер тиісінше "Заңдарға", "заң жобасына" және "заңның құрылымдық" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтың екінші бөлігінде:
"Парламент Мәжілісіне" деген сөздер "Құрылтайға" деген сөзбен ауыстырылсын;
"заңнамалық актілердің" деген сөздер "заң" деген сөзбен ауыстырылсын;
4-тармақтағы "Парламентінің депутаттары және Қазақстан Республикасының Үкіметі заң шығару бастамасы тәртібімен өздері енгізген заңнамалық актінің жобасын Қазақстан Республикасы Парламентінен" деген сөздер тиісінше "Құрылтайының депутаттары, Қазақстан Республикасының Үкіметі және Қазақстан Халық Кеңесі заң шығару бастамасы тәртібімен өздері енгізген заң жобасын Қазақстан Республикасының Құрылтайынан" деген сөздермен ауыстырылсын;
23) 30-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігінде:
"Заңнамалық актілердің" деген сөздер "Заң" деген сөзбен ауыстырылсын;
"Парламентінің" деген сөз "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын;
3-тармақтың бірінші бөлігіндегі "республикалық маңызы бар қалалар, астана" деген сөздер "астана, республикалық маңызы бар қалалар" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақтағы "Парламентінің және оның Палаталарының" деген сөздер "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын;
7-тармақтағы "заңнамалық актілердің" деген сөздер "заң" деген сөзбен ауыстырылсын;

16) в подпункте 2) статьи 22:
слова "консолидированный закон Республики Казахстан;" исключить;
после слов "закон Республики Казахстан;" дополнить словами "указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу конституционного закона или закона;";
слова "Парламента Республики Казахстан; постановление Сената Парламента Республики Казахстан; постановление Мажилиса Парламента Республики Казахстан" заменить словами "Курултая Республики Казахстан";
17) в статье 23:
в части четвертой пункта 1 слова "Законодательные акты" заменить словом "Законы";
в части второй пункта 7 слова "законодательных актах" заменить словом "законах";
в части второй пункта 9 слова "законодательных актов" и "законодательные акты" заменить соответственно словами "законов" и "законы";
18) в части шестой пункта 1 статьи 24 слова "статьи 61" заменить словами "статьи 60";
19) в пункте 5 статьи 25 слова "законодательные акты" и "законодательных актов" заменить соответственно словами "законы" и "законов";
20) в статье 26:
в части первой пункта 2 слова "законодательного акта", "законодательные акты" и "законодательных актов" заменить соответственно словами "закона", "законы" и "законов";
в части второй пункта 4 слова "законодательные акты" заменить словом "законы";
в части второй пункта 6:
слово "Парламент" заменить словом "Курултай";
после слов "Президента Республики Казахстан" дополнить словами ", в том числе имеющих силу конституционного закона или закона";
в части четвертой пункта 9 слово "Парламент" заменить словом "Курултай";
21) в статье 27:
в части первой пункта 3 слова "законодательного акта" и "законодательных актов" заменить соответственно словами "закона" и "законов";
в части второй пункта 9 слова "законодательные акты" заменить словом "законы";
22) в статье 29:
в заголовке слова "законодательного акта в Мажилис Парламента" заменить словами "закона в Курултай";
в пункте 1:
в части первой:
слова "статьи 61" заменить словами "статьи 60";
слово "Парламента" заменить словом "Курултая";
после слов "Правительству Республики Казахстан" дополнить словами ", Қазақстан Халық Кеңесі";
слова "Мажилисе Парламента" заменить словом "Курултае";
в части второй слова "законодательного акта на бумажном и электронном носителях вносится в Мажилис Парламента" заменить словами "закона вносится в Курултай";
в пункте 2:
в абзаце первом слова "законодательного акта" заменить словом "закона";
в подпункте 1):
слова "законодательного акта" заменить словом "закона";
слова "законодательных актов" заменить словом "законов";
слова "Мажилис Парламента" заменить словом "Курултай";
в подпункте 3):
слова "законодательных актов" и "законодательного акта" заменить соответственно словами "законов" и "закона";
слова "Парламента Республики Казахстан" заменить словами "Курултая Республики Казахстан, Қазақстан Халық Кеңесі";
в подпункте 5) слова "Мажилис Парламента" заменить словом "Курултай";
в подпункте 7):
в части первой слова "Мажилис Парламента" заменить словом "Курултай";
в части второй слова "законодательного акта" и "законодательные акты" заменить соответственно словами "закона" и "законы";
в части второй пункта 3:
слова "законодательных актов" заменить словом "законов";
слова "Мажилис Парламента" заменить словом "Курултай";
в пункте 4 слова "Парламента Республики Казахстан и Правительство Республики Казахстан вправе отозвать из Парламента Республики Казахстан проект законодательного акта" заменить словами "Курултая Республики Казахстан, Правительство Республики Казахстан и Қазақстан Халық Кеңесі вправе отозвать из Курултая Республики Казахстан проект закона";
23) в статье 30:
в части второй пункта 1:
слово "Парламента" заменить словом "Курултая";
слова "законодательных актов" заменить словом "законов";
в части первой пункта 3 слова "городов республиканского значения, столицы" заменить словами "столицы, городов республиканского значения";
в пункте 6 слова "Парламента Республики Казахстан и его Палат" заменить словами "Курултая Республики Казахстан";
в пункте 7 слова "законодательных актов" заменить словом "законов";

24) 32-бапта:
1-тармақтың 1) тармақшасындағы "Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісіне енгізетін Қазақстан Республикасының Президенті немесе оның тапсырмасы бойынша Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Басшысы, Қазақстан Республикасы Парламентінің депутаттары және Қазақстан Республикасының Үкіметі" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Құрылтайына енгізетін Қазақстан Республикасының Президенті немесе оның тапсырмасы бойынша Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Басшысы, Қазақстан Республикасы Құрылтайының депутаттары, Қазақстан Республикасының Үкіметі және Қазақстан Халық Кеңесі" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтағы "Парламентінің депутаттары" деген сөздер "Құрылтайының депутаттары, Қазақстан Халық Кеңесі" деген сөздермен ауыстырылсын;
25) 33-3-баптың 3-тармағының 4) тармақшасындағы "Парламентінде" және "Парламентінің" деген сөздер тиісінше "Құрылтайында" және "Құрылтайының" деген сөздермен ауыстырылсын;
26) 33-5-баптың 1-тармағының 2) тармақшасындағы "Парламенті депутатының, Қазақстан Республикасы Конституциялық Соты мүшесінің" деген сөздер "Құрылтайы депутатының, Қазақстан Республикасы Конституциялық Соты судьясының" деген сөздермен ауыстырылсын;
27) 34-баптың 2-тармағында:
1), 2) және 2-1) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) кодекстер үшін – осы Заңда;";
"2) заңдар үшін – Қазақстан Республикасының Конституциясында, Қазақстан Республикасының Президенті, Қазақстан Республикасының Құрылтайы, жалпыхалықтық референдум туралы конституциялық заңдарда, өзге де заңдарда және Қазақстан Республикасы Құрылтайының Регламентінде;
2-1) Қазақстан Республикасы Үкіметінің заң күші бар уақытша қаулысы үшін – Қазақстан Республикасының Конституциясында, "Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы" Конституциялық заңда, өзге де заңдарда, Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде;";
мынадай мазмұндағы 2-2) тармақшамен толықтырылсын:
"2-2) Қазақстан Республикасы Президентінің конституциялық заң немесе заң күші бар Жарлығы үшін – "Қазақстан Республикасының Президенті туралы" Конституциялық заңда, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентінің осы тәртіпті реттейтін актілерінде;";
3) тармақшада:
"Парламенттің және оның Палаталарының" деген сөздер "Құрылтайдың" деген сөзбен ауыстырылсын;
"Қазақстан Республикасының Парламенті туралы заңнамалық актілерде" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Құрылтайы және оның депутаттарының мәртебесі туралы" Конституциялық заңда, Қазақстан Республикасы Құрылтайының Регламентінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақшадағы "Қазақстан Республикасының Президентi туралы заңнамалық актiде" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Президентi туралы" Конституциялық заңда" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақшадағы "Қазақстан Республикасының Үкiметі туралы заңнамалық актiде" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Үкiметі туралы" Конституциялық заңда" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) тармақшадағы "Қазақстан Республикасының Үкіметі және осындай органдар туралы заңнамалық актілерде" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы" Конституциялық заңда және заңдарда" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) тармақшадағы "Қазақстан Республикасының Конституциялық Соты туралы заңнамалық актiде" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Конституциялық Соты туралы" Конституциялық заңда" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) тармақшадағы "сайлау туралы және республикалық референдум туралы заңнамалық актiлерде" деген сөздер "сайлау және жалпыхалықтық референдум туралы конституциялық заңдарда" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) тармақшадағы "заңнамалық актілерде" деген сөздер "заңдарда" деген сөзбен ауыстырылсын;

24) в статье 32:
в подпункте 1) пункта 1 слова "Парламента Республики Казахстан и Правительством Республики Казахстан, вносящими проект в Мажилис Парламента" заменить словами "Курултая Республики Казахстан, Правительством Республики Казахстан и Қазақстан Халық Кеңесі, вносящими проект в Курултай";
в пункте 3 слова "Парламента Республики Казахстан" заменить словами "Курултая Республики Казахстан, Қазақстан Халық Кеңесі";
25) в подпункте 4) пункта 3 статьи 33-3 слова "Парламенте" и "Парламента" заменить соответственно словами "Курултае" и "Курултая";
26) в подпункте 2) пункта 1 статьи 33-5 слова "Парламента Республики Казахстан, члена" заменить словами "Курултая Республики Казахстан, судьи";
27) в пункте 2 статьи 34:
подпункты 1), 2) и 2-1) изложить в следующей редакции:
"1) для кодексов – настоящим Законом;";
"2) для законов – Конституцией Республики Казахстан, конституционными законами о Президенте Республики Казахстан, Курултае Республики Казахстан, всенародном референдуме, иными законами и Регламентом Курултая Республики Казахстан;
2-1) для временного постановления Правительства Республики Казахстан, имеющего силу закона, – Конституцией Республики Казахстан, Конституционным законом "О Правительстве Республики Казахстан", иными законами, актами Правительства Республики Казахстан;";
дополнить подпунктом 2-2) следующего содержания:
"2-2) для Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу конституционного закона или закона, – Конституционным законом "О Президенте Республики Казахстан", а также актами Президента Республики Казахстан, регулирующими этот порядок;";
в подпункте 3):
слова "Парламента и его Палат" заменить словом "Курултая";
слова "законодательными актами о Парламенте Республики Казахстан" заменить словами "Конституционным законом "О Курултае Республики Казахстан и статусе его депутатов", Регламентом Курултая Республики Казахстан";
в подпункте 4) слова "законодательным актом о Президенте Республики Казахстан" заменить словами "Конституционным законом "О Президенте Республики Казахстан";
в подпункте 5) слова "законодательным актом о Правительстве Республики Казахстан" заменить словами "Конституционным законом "О Правительстве Республики Казахстан";
в подпункте 6) слова "законодательными актами о Правительстве Республики Казахстан и таких органах" заменить словами "Конституционным законом "О Правительстве Республики Казахстан" и законами";
в подпункте 7) слова "законодательным актом о Конституционном Суде Республики Казахстан" заменить словами "Конституционным законом "О Конституционном Суде Республики Казахстан";
в подпункте 9) слова "законодательными актами о выборах и республиканском референдуме" заменить словами "конституционными законами о выборах и всенародном референдуме";
в подпункте 10) слова "законодательными актами" заменить словом "законами";

28) 35-баптың 1-тармағының 1) және 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қазақстан Республикасының конституциялық заңдарына, кодекстеріне, заңдарына, Қазақстан Республикасы Президентінің жарлықтарына, оның ішінде конституциялық заң немесе заң күші бар жарлықтарына – Қазақстан Республикасының Президенті; Қазақстан Республикасы Үкіметінің заң күші бар уақытша қаулысына – Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі;
2) Қазақстан Республикасы Құрылтайының қаулыларына – Қазақстан Республикасы Құрылтайының Төрағасы;";
29) 35-1-баптың тақырыбындағы "облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана" деген сөздер "астана, облыстар, республикалық маңызы бар қалалар" деген сөздермен ауыстырылсын;
30) 37-бапта:
1-тармақта:
бірінші бөліктегі "жариялау оларды қолданудың міндетті шарты болып табылады" деген сөздер "жариялау – оларды қолданудың міндетті шарты" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлік "Парламентінің" деген сөзден кейін "(Құрылтайының)" деген сөзбен толықтырылсын;
2-тармақтың бірінші бөлігіндегі "Заңнамалық актілерді" деген сөздер "Заңдарды" деген сөзбен ауыстырылсын;
31) 42-баптың 3-тармағында:
1) тармақшада:
"Қазақстан Республикасы Парламентiнің және оның Палаталарының қаулыларын қоспағанда," деген сөздер алып тасталсын;
"заңнамалық актiлерi" деген сөздер "заңдары" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) Қазақстан Республикасы Құрылтайының қаулылары – егер актiлердiң өздерiнде өзге мерзiмдер көрсетiлмесе, қабылданған күнінен бастап;";
2) тармақшадағы "Қазақстан Республикасы Парламентiнің және оның Палаталарының қаулылары," деген сөздер алып тасталсын;
32) 43-бапта:
2-тармақтағы ", сондай-ақ кейiнгiсi азаматтарға жүктелген міндеттерді алып тастайтын немесе олардың жағдайын жақсартатын" деген сөздер алып тасталсын;
4-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Бұрын жасалған құқық бұзушылық үшін жауаптылық жаңа заңмен күшін жойған немесе жеңілдетілген жағдайда, жаңа заң қолданылады.";
33) 46-баптың 2-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) Қазақстан Республикасының Конституциялық Соты нормативтік құқықтық актіні, оның жекелеген ережелерін Қазақстан Республикасының Конституциясына сәйкес келмейді деп танығанда;";
34) 47-баптың 1-тармағындағы "Парламенті" деген сөз "Құрылтайы" деген сөзбен ауыстырылсын;
35) 48-баптың 1-тармағындағы "заңнамалық актiлерде және Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда көзделген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының азаматтары мен заңды тұлғаларына, сондай-ақ оның аумағындағы шетелдiктер мен азаматтығы жоқ адамдарға, шет мемлекеттердің заңды тұлғаларына" деген сөздер "заңдарда және Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда көзделген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының азаматтары мен заңды тұлғаларына, сондай-ақ оның аумағындағы шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарға, шетелдік заңды тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;

28) подпункты 1) и 2) пункта 1 статьи 35 изложить в следующей редакции:
"1) конституционные законы, кодексы, законы Республики Казахстан, указы Президента Республики Казахстан, в том числе имеющие силу конституционного закона или закона, – Президентом Республики Казахстан; временное постановление Правительства Республики Казахстан, имеющее силу закона, – Премьер-Министром Республики Казахстан;
2) постановления Курултая Республики Казахстан – Председателем Курултая Республики Казахстан;";
29) в заголовке статьи 35-1 слова "областей, городов республиканского значения, столицы" заменить словами "столицы, областей, городов республиканского значения";
30) в статье 37:
в пункте 1:
в части первой слова "является обязательным условием их применения" заменить словами "– обязательное условие их применения";
часть вторую после слов "Ведомости Парламента" дополнить словом "(Курултая)";
в части первой пункта 2 слова "законодательных актов" заменить словом "законов";
31) в пункте 3 статьи 42:
в подпункте 1):
слова "законодательные акты" заменить словом "законы";
слова "за исключением постановлений Парламента Республики Казахстан и его Палат," исключить;
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) постановления Курултая Республики Казахстан – со дня их принятия, если в самих актах не указаны иные сроки;";
в подпункте 2) слова "постановления Парламента Республики Казахстан и его Палат," исключить;
32) в статье 43:
в пункте 2 слова ", а также когда последний исключает обязанности, возложенные на граждан, или улучшает их положение" исключить;
пункт 4 дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае отмены или смягчения новым законом ответственности за ранее совершенное правонарушение применяется новый закон.";
33) подпункт 3) пункта 2 статьи 46 изложить в следующей редакции:
"3) признания Конституционным Судом Республики Казахстан нормативного правового акта, его отдельных положений не соответствующими Конституции Республики Казахстан;";
34) в пункте 1 статьи 47 слово "Парламентом" заменить словом "Курултаем";
35) в пункте 1 статьи 48 слова "иностранцев и лиц без гражданства, юридических лиц иностранных государств, их филиалов и представительств, за исключением случаев, предусмотренных законодательными актами" заменить словами "иностранных граждан и лиц без гражданства, иностранных юридических лиц, их филиалов и представительств, за исключением случаев, предусмотренных законами";

36) 49-бапта:
1-тармақта:
1) тармақшадағы "заңнамалық актілерге" деген сөздер "заңдарда" деген сөзбен ауыстырылсын;
4) тармақшадағы "заңнамалық актілерге" деген сөздер "заңдарға" деген сөзбен ауыстырылсын;
2-тармақтың бірінші абзацындағы "заңнамалық актілерде" деген сөздер "заңдарда" деген сөзбен ауыстырылсын;
37) 59-баптың 2-тармағындағы "Заңнамалық актiлердiң" деген сөздер "Заң" деген сөзбен ауыстырылсын.
62. "Төрелік туралы" 2016 жылғы 8 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) бүкіл мәтін бойынша "заңнамалық актілерінде" және "заңнамалық актілеріне" деген сөздер "заңдарында" және "заңдарына" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) кіріспедегі "Қазақстанда" деген сөз "Қазақстан Республикасында" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 13-бапта:
1-тармақтың үшінші бөлігіндегі "шетелдік" деген сөз "шетел азаматы" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтың 4) тармақшасындағы "Парламентінің" деген сөз "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын;
4) 51-баптың 1-тармағының 3) тармақшасында:
"актіні" деген сөзден кейін ", оның жекелеген ережелерін" деген сөздермен толықтырылсын;
"конституциялық емес деп тануы болып табылады" деген сөздер "Конституцияға сәйкес келмейді деп тануы" деген сөздермен ауыстырылсын.
63. "Дактилоскопиялық және геномдық тіркеу туралы" 2016 жылғы 30 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) бүкіл мәтін бойынша "шетелдіктер", "шетелдіктің", "шетелдікті" деген сөздер тиісінше "шетел азаматтары", "шетел азаматының", "шетел азаматын" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 10-1-баптың 2-тармағының 6) тармақшасындағы "Қазақстан Республикасы Парламентінің" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Құрылтайының, Қазақстан Халық Кеңесінің" деген сөздермен ауыстырылсын.
64. "Қарсы барлау қызметі туралы" 2016 жылғы 28 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 3-баптың 1) тармақшасының екінші абзацындағы "егемендігін," деген сөз "Егемендігі мен Тәуелсіздігін, Қазақстан Республикасының унитарлығын, оның шекараларына қолсұғылмауы мен" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 8-баптың 3) тармақшасындағы "егемендігін," деген сөз "Егемендігі мен Тәуелсіздігін, Қазақстан Республикасының унитарлығын, оның шекараларына қолсұғылмауы мен" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 10-баптың 1-тармағының 8) тармақшасындағы "шетелдіктерді" деген сөз "шетел азаматтарын" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 11-бапта:
6-тармақтың екінші бөлігіндегі "телеграф хабарламалары мен пошта жөнелтілімдері" деген сөздер "пошта жөнелтілімдерінің және байланыс құралдары, оның ішінде цифрлық технологияларды қолдану арқылы берілетін өзге де хабарламалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақ "құралдарына" деген сөзден кейін ", оның ішінде цифрлық технологиялар қолданылатын құралдарына" деген сөздермен толықтырылсын;

36) в статье 49:
в пункте 1:
в подпункте 1) слова "законодательными актами" заменить словом "законами";
в подпункте 4) слова "законодательным актам" заменить словом "законам";
в абзаце первом пункта 2 слова "законодательными актами" заменить словом "законами";
37) в пункте 2 статьи 59 слова "законодательных актов" заменить словом "законов".
62. В Закон Республики Казахстан от 8 апреля 2016 года "Об арбитраже":
1) по всему тексту слова "законодательными актами" и "законодательных актах" заменить соответственно словами "законами" и "законах";
2) в преамбуле слово "Казахстане" заменить словами "Республике Казахстан";
3) в статье 13:
в части третьей пункта 1 слово "иностранец" заменить словами "иностранный гражданин";
в подпункте 4) пункта 3 слово "Парламента" заменить словом "Курултая";
4) в подпункте 3) пункта 1 статьи 51:
слово "неконституционным" заменить словами "не соответствующим Конституции";
слова "который был применен" заменить словами "его отдельных положений, которые были применены".
63. В Закон Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года "О дактилоскопической и геномной регистрации":
1) по всему тексту слова "иностранцы", "иностранцев", "иностранца" заменить соответственно словами "иностранные граждане", "иностранных граждан", "иностранного гражданина";
2) в подпункте 6) пункта 2 статьи 10-1 слова "Парламента Республики Казахстан" заменить словами "Курултая Республики Казахстан, Қазақстан Халық Кеңесі".
64. В Закон Республики Казахстан от 28 декабря 2016 года "О контрразведывательной деятельности":
1) в абзаце втором подпункта 1) статьи 3 слово "суверенитета," заменить словами "Суверенитета и Независимости Республики Казахстан, унитарности, неприкосновенности границ и";
2) в подпункте 3) статьи 8 слово "суверенитета," заменить словами "Суверенитета и Независимости Республики Казахстан, унитарности, неприкосновенности границ и";
3) в подпункте 8) пункта 1 статьи 10 слово "иностранцев" заменить словами "иностранных граждан";
4) в статье 11:
в части второй пункта 6 слова "телеграфных сообщений и почтовых отправлений" заменить словами "почтовых отправлений и иных сообщений, передаваемых средствами связи, в том числе с применением цифровых технологий";
пункт 7 после слов "и средствам связи," дополнить словами "в том числе с применением цифровых технологий,";

5) 12-баптың 2) тармақшасындағы "Парламентінің" деген сөз "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын.
65. "Сот-сараптама қызметі туралы" 2017 жылғы 10 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 14-баптың 1-тармағының 2) тармақшасындағы "Парламенті" деген сөз "Құрылтайы" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) 25-баптың 7-тармағындағы "Әрбір облыс, республикалық маңызы қала және астана" деген сөздер "Астана, әрбір облыс және республикалық маңызы қала" деген сөздермен ауыстырылсын.
66. "Табиғи монополиялар туралы" 2018 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 10-баптың тақырыбындағы және бірінші абзацындағы "Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың" деген сөздер "Астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 22-баптың 1-тармағының 9-4) тармақшасындағы "республика" деген сөз "Қазақстан Республикасы" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 25-баптың 4-тармағындағы және 28-баптың 2-тармағындағы "Парламентінің" деген сөз "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын.
67. "Адвокаттық қызмет және заң көмегі туралы" 2018 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Адвокаттық қызмет және білікті заң көмегі туралы";
2) 1-баптың 3) тармақшасын, 28-баптың 4-тармағының екінші бөлігін және 98-баптың 2) тармақшасын қоспағанда, бүкіл мәтін бойынша "заң көмегі", "заң көмегін" "заң көмегіне", "заң көмегінің", "Заң көмегі", "Заң көмегін", "Заң көмегінің", "заң көмегімен" деген сөздер тиісінше "білікті заң көмегі", "білікті заң көмегін" "білікті заң көмегіне", "білікті заң көмегінің", "Білікті заң көмегі", "Білікті заң көмегін", "Білікті заң көмегінің", "білікті заң көмегімен" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 1-баптың 3) тармақшасындағы "13-бабының" деген сөздер "12-бабының" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 14-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"14-бап. Білікті заң көмегінің қолжетімділігі
Әр адамның білікті заң көмегін алуға құқығы бар.
Осы Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында көзделген жағдайларда азаматтарға олар ақы төлемейтін білікті заң көмегі көрсетіледі.";
5) 18-бапта:
"алуға құқығы бар жеке және заңды тұлғаларға осы Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында көзделген негізде және тәртіппен, тегін негізде" деген сөздер "осы Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында көзделген негізде және тәртіппен алуға құқығы бар жеке және заңды тұлғалар ақы төлемейтін негізде оларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 28-баптағы "облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың", "Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың", "облыс, республикалық маңызы бар қала, астана" деген сөздер тиісінше "астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың", "Астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың", "астана, облыс, республикалық маңызы бар қала" деген сөздермен ауыстырылсын;

5) в подпункте 2) статьи 12 слово "Парламентом" заменить словом "Курултаем".
65. В Закон Республики Казахстан от 10 февраля 2017 года "О судебно-экспертной деятельности":
1) в подпункте 2) пункта 1 статьи 14 слово "Парламента" заменить словом "Курултая";
2) в пункте 7 статьи 25 слова "каждой области, города республиканского значения и столицы" заменить словами "столицы, каждой области и города республиканского значения".
66. В Закон Республики Казахстан от 27 декабря 2018 года "О естественных монополиях":
1) в заголовке и абзаце первом статьи 10 слова "областей, городов республиканского значения, столицы" заменить словами "столицы, областей, городов республиканского значения";
2) в подпункте 9-4) пункта 1 статьи 22 слово "республике" заменить словами "Республике Казахстан";
3) в пункте 4 статьи 25 и пункте 2 статьи 28 слово "Парламента" заменить словом "Курултая".
67. В Закон Республики Казахстан от 5 июля 2018 года "Об адвокатской деятельности и юридической помощи":
1) заголовок изложить в следующей редакции:
"Об адвокатской деятельности и квалифицированной юридической помощи";
2) по всему тексту, за исключением подпункта 3) статьи 1, части второй пункта 4 статьи 28 и подпункта 2) статьи 98, слова "юридическая помощь", "Юридическая помощь", "юридической помощи", "юридическую помощь", "юридической помощью" заменить соответственно словами "квалифицированная юридическая помощь", "Квалифицированная юридическая помощь", "квалифицированной юридической помощи", "квалифицированную юридическую помощь", "квалифицированной юридической помощью";
3) в подпункте 3) статьи 1 слова "статьи 13" заменить словами "статьи 12";
4) статью 14 изложить в следующей редакции:
"Статья 14. Доступность квалифицированной юридической помощи
Каждый человек имеет право на получение квалифицированной юридической помощи.
В случаях, предусмотренных настоящим Законом и иными законами Республики Казахстан, гражданам оказывается не оплачиваемая ими квалифицированная юридическая помощь.";
5) в статье 18:
слова "бесплатной основе, признается гарантированной государством юридической помощью" заменить словами "не оплачиваемой ими основе, признается гарантированной государством квалифицированной юридической помощью";
6) в статье 28 слова "области, города республиканского значения, столицы" заменить словами "столицы, области, города республиканского значения";

7) 33-баптың 11-тармағындағы "ғылыми немесе шығармашылық" деген сөздер "ғылыми, шығармашылық" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 39-бапта:
1-тармақтағы "облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың" деген сөздер "астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақтағы "Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың" деген сөздер "Астананың, облыстың және республикалық маңызы бар қаланың" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 43-бапта:
2-тармақтың 2) тармақшасындағы "Парламенті" деген сөз "Құрылтайы" деген сөзбен ауыстырылсын;
3-тармақтың 6) тармақшасындағы "ғылыми немесе өзге де шығармашылық" деген сөздер "ғылыми, шығармашылық" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтың бірінші бөлігіндегі "облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың" деген сөздер "астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 50-баптың 3-тармағында:
бірінші бөлікте:
"Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың" деген сөздер "Астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың" деген сөздермен ауыстырылсын;
"басқа облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың" деген сөздер "астананың, басқа облыстың, республикалық маңызы бар қаланың" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі "Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың" деген сөздер "Астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 58-1-баптың 2-тармағының 3) тармақшасындағы "облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың" деген сөздер "астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 60-баптың 1-тармағының 5) тармақшасындағы "ғылыми немесе өзге де шығармашылық" деген сөздер "ғылыми, шығармашылық" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) 78-1-баптың 1-тармағының бірінші және екінші бөліктеріндегі ", республикалық маңызы бар қалалардың және астананың" деген сөздер "(астананың және республикалық маңызы бар қалалардың)" деген сөздермен ауыстырылсын.
68. "Мемлекеттік фельдъегерлік байланыс туралы" 2021 жылғы 29 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
3-баптың 1-тармағының 1) тармақшасында:
"Қазақстан Республикасы Президентінің," деген сөздерден кейін "Қазақстан Республикасы Вице-Президентінің," деген сөздермен толықтырылсын;
"Парламенті Палаталары төрағаларының" деген сөздер "Құрылтайы Төрағасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кеңесшісінің" деген сөздер "Қазақстан Халық Кеңесі Төрағасының" деген сөздермен ауыстырылсын.

7) в пункте 11 статьи 33 слова "научной или творческой" заменить словами "научной, творческой";
8) в статье 39:
в пункте 1 слова "областей, городов республиканского значения и столицы" заменить словами "столицы, областей и городов республиканского значения";
в пункте 6 слова "области, города республиканского значения и столицы" заменить словами "столицы, области и города республиканского значения";
9) в статье 43:
в подпункте 2) пункта 2 слово "Парламента" заменить словом "Курултая";
в подпункте 6) пункта 3 слова "научной или иной творческой" заменить словами "научной, творческой";
в части первой пункта 4 слова "областей, городов республиканского значения, столицы" заменить словами "столицы, областей, городов республиканского значения";
10) в пункте 3 статьи 50:
в части первой:
слова "области, города республиканского значения, столицы" заменить словами "столицы, области, города республиканского значения";
слова "другой области, города республиканского значения, столицы" заменить словами "столицы, другой области, города республиканского значения";
в части второй слова "области, города республиканского значения, столицы" заменить словами "столицы, области, города республиканского значения";
11) в подпункте 3) пункта 2 статьи 58-1 слова "области, города республиканского значения, столицы" заменить словами "столицы, области, города республиканского значения";
12) в подпункте 5) пункта 1 статьи 60 слова "научной или иной творческой" заменить словами "научной, творческой";
13) в частях первой и второй пункта 1 статьи 78-1 слова ", городов республиканского значения и столицы" заменить словами "(столицы и городов республиканского значения)".
68. В Закон Республики Казахстан от 29 июня 2021 года "О государственной фельдъегерской связи":
в подпункте 1) пункта 1 статьи 3:
после слов "Президента Республики Казахстан," дополнить словами "Вице-Президента Республики Казахстан,";
слова "председателей Палат Парламента" заменить словами "Председателя Курултая";
слова "Государственного советника Республики Казахстан" заменить словами "Председателя Қазақстан Халық Кеңесі".

69. "Қазақстан Республикасының биологиялық қауіпсіздігі туралы" 2022 жылғы 21 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 10-баптың 1-тармағының 14) тармақшасындағы "Парламентінің" деген сөз "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) 11-баптың тақырыбындағы және бірінші абзацындағы "Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың" деген сөздер "Астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 17-баптың 1-тармағындағы "облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың" деген сөздер "астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың" деген сөздермен ауыстырылсын.
70. "Кәсіптік біліктілік туралы" 2023 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 2-бапта:
3-тармақтың 4) тармақшасындағы "Парламентінің" деген сөз "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын;
4-тармақтағы "шетелдіктер" деген сөз "шетел азаматтары" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 9-баптың 3) тармақшасындағы "облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың" деген сөздер "астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 10-баптың 1-тармағының екінші бөлігіндегі "Парламентінің" деген сөз "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын.
71. "Заңсыз иемденілген активтерді мемлекетке қайтару туралы" 2023 жылғы 12 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-баптың 4) тармақшасындағы "Қазақстан Республикасы прокуратура органдарының активтерді қайтару жөніндегі ведомствосы" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 2-баптың 1-тармағындағы, 3-тармағының бірінші бөлігіндегі және 4-тармағындағы "шетелдіктерге және", "шетелдіктер", "шетелдіктерге" деген сөздер тиісінше "шетел азаматтары мен", "шетел азаматтары", "шетел азаматтарына" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 7-баптың 1-тармағы 2) тармақшасының екінші бөлігіндегі "оның міндетін атқаратын адам" деген сөздер "бірінші басшысының активтерді қайтару жөніндегі жұмысқа жетекшілік ететін орынбасары" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 8-баптың 1-тармағының төртінші бөлігіндегі "Парламентінің" деген сөз "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын;
5) 20-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігіндегі "оның басшысының" деген сөздер "осы органның бірінші басшысының не бірінші басшысының активтерді қайтару жөніндегі жұмысқа жетекшілік ететін орынбасарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтың төртінші бөлігі "заңдылығын тексеру" деген сөздерден кейін "осы Заңның 25-бабының 9-тармағында көзделген," деген сөздермен толықтырылсын;

69. В Закон Республики Казахстан от 21 мая 2022 года "О биологической безопасности":
1) в подпункте 14) пункта 1 статьи 10 слово "Парламента" заменить словом "Курултая";
2) в заголовке и абзаце первом статьи 11 слова "областей, городов республиканского значения, столицы" заменить словами "столицы, областей, городов республиканского значения";
3) в пункте 1 статьи 17 слова "областей, городов республиканского значения, столицы" заменить словами "столицы, областей, городов республиканского значения".
70. В Закон Республики Казахстан от 4 июля 2023 года "О профессиональных квалификациях":
1) в статье 2:
в подпункте 4) пункта 3 слово "Парламента" заменить словом "Курултая";
в пункте 4 слово "Иностранцы" заменить словами "Иностранные граждане";
2) в подпункте 3) статьи 9 слова "областей, городов республиканского значения и столицы" заменить словами "столицы, областей и городов республиканского значения";
3) в части второй пункта 1 статьи 10 слово "Парламента" заменить словом "Курултая".
71. В Закон Республики Казахстан от 12 июля 2023 года "О возврате государству незаконно приобретенных активов":
1) в подпункте 4) статьи 1 слова "ведомство органов прокуратуры Республики Казахстан по возврату активов" заменить словами "Генеральная прокуратура Республики Казахстан";
2) в пункте 1, части первой пункта 3 и пункте 4 статьи 2 слово "иностранцев" заменить словами "иностранных граждан";
3) в части второй подпункта 2) пункта 1 статьи 7 слова "лицом, исполняющим его обязанности" заменить словами "заместителем первого руководителя, курирующим работу по возврату активов";
4) в части четвертой пункта 1 статьи 8 слово "Парламента" заменить словом "Курултая";
5) в статье 20:
в части первой пункта 1 слова "его руководителя" заменить словами "первого руководителя этого органа либо заместителя первого руководителя, курирующего работу по возврату активов";
часть четвертую пункта 3 после слов "приостановлена в случаях" дополнить словами ", предусмотренных пунктом 9 статьи 25 настоящего Закона,";

4-тармақтың 3) тармақшасындағы "конституциялық құрылысы" деген сөздер "конституциялық құрылыс негіздері" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 21-баптың 2-тармағының 3) тармақшасында орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
7) 22-баптың 1-тармағының үшінші бөлігіндегі "активтерді қайтару жөніндегі уәкілетті орган басшысының" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 24-баптың 3-тармағындағы "заңнамалық актілерінде" деген сөздер "заңдарында" деген сөзбен ауыстырылсын;
9) 25-бап мынадай мазмұндағы 8, 9 және 10-тармақтармен толықтырылсын:
"8. Осы бапта көзделген келісімдердің шарттары бойынша елдің әлеуметтік-экономикалық дамуына қосқан өзге де үлесті қоса алғанда, субъектілер және (немесе) олардың үлестес тұлғалары қайтаратын (қайтарған) активтердің құны активтерді қайтару жөніндегі уәкілетті органның оларды иемдену (пайда болу) көздерінің заңдылығына қисынды күмәні бар (болған) активтердің құнынан асып кетуі мүмкін.
Мұндай жағдайда активтерді қайтару жөніндегі уәкілетті органның қисынды күмәні комиссияның шешімі бойынша реттелген болып есептелуі мүмкін, бұл осындай активтерді иемдену (пайда болу) көздерінің заңдылығын растау ретінде қарастырылады.
9. Келісу рәсімдерін жүргізу және осы бапта көзделген келісімдердің шарттарын айқындау кезеңінде активтерді заңсыз иемденуге, шығаруға қарсы іс-қимыл жасау және оларды қайтару үшін ақпаратты мониторингтеу мен оған талдау жүргізу, активті иемдену (пайда болу) көздерінің заңдылығын тексеру тоқтатыла тұруы мүмкін.
10. Субъектілер және (немесе) олардың үлестес тұлғалары активтерді қайтару жөніндегі уәкілетті органмен талаптарының бірі тізілімнен шығару болып табылатын, активтерді қайтару туралы қол жеткізілген барлық уағдаластық бойынша келісімдерге қол қойған жағдайда комиссияның шешімі бойынша тізілімнен шығарылады.";
10) 26-баптың 2-тармағының 5) тармақшасындағы "заңнамалық актілердің" деген сөздер "заңдардың" деген сөзбен ауыстырылсын;
11) 27-баптың 3-тармағының бірінші бөлігіндегі "заңнамалық актілерінде" деген сөздер "заңдарында" деген сөзбен ауыстырылсын;
12) 33-баптың 6-тармағындағы "Парламентінің" деген сөз "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын.
72. "Мемлекеттік сатып алу туралы" 2024 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 3-бапта:
13) тармақшаның екінші абзацындағы "шетелдіктер" деген сөз "шетел азаматтары" деген сөздермен ауыстырылсын;
15) тармақшадағы "облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың" деген сөздер "астананың, облыстың және республикалық маңызы бар қаланың" деген сөздермен ауыстырылсын;

в подпункте 3) пункта 4 слова "конституционному строю" заменить словами "основам конституционного строя";
6) в подпункте 3) пункта 2 статьи 21 слово "роспись" заменить словом "подпись";
7) в части третьей пункта 1 статьи 22 слова "руководителя уполномоченного органа по возврату активов" заменить словами "Генерального Прокурора Республики Казахстан";
8) в пункте 3 статьи 24 слова "законодательными актами" заменить словом "законами";
9) статью 25 дополнить пунктами 8, 9 и 10 следующего содержания:
"8. По условиям соглашений, предусмотренных настоящей статьей, стоимость возвращаемых (возвращенных) субъектами и (или) их аффилированными лицами активов, включая иной вклад в социально-экономическое развитие страны, может превышать стоимость активов, на которые у уполномоченного органа по возврату активов имеются (имелись) разумные сомнения в законности источников их приобретения (происхождения).
В таком случае по решению комиссии разумные сомнения уполномоченного органа по возврату активов могут считаться урегулированными, что рассматривается как подтверждение законности источников приобретения (происхождения) таких активов.
9. На период проведения согласительных процедур и определения условий соглашений, предусмотренных настоящей статьей, проведение мониторинга и анализа информации для противодействия незаконному приобретению, выводу и возврата активов, проверки законности источников приобретения (происхождения) актива может быть приостановлено.
10. Субъекты и (или) их аффилированные лица по решению комиссии исключаются из реестра в случае подписания с уполномоченным органом по возврату активов соглашений по всем достигнутым договоренностям о возврате активов, одним из условий которых является исключение из реестра.";
10) в подпункте 5) пункта 2 статьи 26 слова "законодательных актов" заменить словом "законов";
11) в части первой пункта 3 статьи 27 слова "законодательными актами" заменить словом "законами";
12) в пункте 6 статьи 33 слово "Парламента" заменить словом "Курултая".
72. В Закон Республики Казахстан от 1 июля 2024 года "О государственных закупках":
1) в статье 3:
в абзаце втором подпункта 13) слово "иностранцы" заменить словами "иностранные граждане";
в подпункте 15) слова "области, города республиканского значения и столицы" заменить словами "столицы, области и города республиканского значения";

2) 11-баптың 1-тармағы 4) тармақшасының екінші бөлігіндегі "облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың" деген сөздер "астананың, облыстың және республикалық маңызы бар қаланың" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 16-баптың 3-тармағында:
10) тармақшада:
"Парламенті депутатының омырауға тағатын белгісін" деген сөздер "Құрылтайы депутатының төсбелгісін" деген сөздермен ауыстырылсын;
"шетелдіктің" деген сөз "шетел азаматының" деген сөздермен ауыстырылсын;
20) және 23) тармақшалардағы "Парламентінің" деген сөз "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын;
4) 19-баптың 1-тармағындағы "облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың" деген сөздер "астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың" деген сөздермен ауыстырылсын.
73. "Ғылым және технологиялық саясат туралы" 2024 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) бүкіл мәтін бойынша "облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың", "облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың", "Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың", "облыстарда, республикалық маңызы бар қалалар мен астанада", "Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың" деген сөздер тиісінше "астананың, облыстың және республикалық маңызы бар қаланың", "астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың", "Астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың", "астанада, облыстарда және республикалық маңызы бар қалаларда", "Астананың, облыстың және республикалық маңызы бар қаланың" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 20-баптың 2-тармағындағы "Парламентінің" деген сөз "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) 52-баптың 3-тармағындағы "шетелдіктердің" деген сөз "шетел азаматтарының" деген сөздермен ауыстырылсын.
74. "Адам саудасына қарсы іс-қимыл туралы" 2024 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
мынадай мазмұндағы 11-1-баппен толықтырылсын:
"11-1-бап. Адам саудасына қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша ұлттық баяндамашы
1. Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкіл Адам саудасына қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша ұлттық баяндамашы ретінде әрекет етеді.
2. Адам саудасына қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша ұлттық баяндамашының негізгі функциялары:
1) Қазақстан Республикасының адам саудасына қарсы іс-қимыл туралы заңнамасының қолданылу практикасын мониторингтеу;
2) Қазақстан Республикасындағы адам саудасына қарсы іс-қимыл саласындағы ахуал мен қабылданып жатқан шаралар туралы баяндаманы тиісті ұсынымдармен үш жылда бір рет дайындау және тарату;

2) в части второй подпункта 4) пункта 1 статьи 11 слова "области, города республиканского значения и столицы" заменить словами "столицы, области и города республиканского значения";
3) в пункте 3 статьи 16:
в подпункте 10):
слово "Парламента" заменить словом "Курултая";
слово "иностранца" заменить словами "иностранного гражданина";
в подпунктах 20) и 23) слово "Парламента" заменить словом "Курултая";
4) в пункте 1 статьи 19 слова "областей, городов республиканского значения и столицы" заменить словами "столицы, областей и городов республиканского значения".
73. В Закон Республики Казахстан от 1 июля 2024 года "О науке и технологической политике":
1) по всему тексту слова "области, города республиканского значения и столицы", "областей, городов республиканского значения и столицы", "областях, городах республиканского значения и столице" заменить соответственно словами "столицы, области и города республиканского значения", "столицы, областей и городов республиканского значения", "столице, областях и городах республиканского значения";
2) в пункте 2 статьи 20 слово "Парламента" заменить словом "Курултая";
3) в пункте 3 статьи 52 слово "иностранцев" заменить словами "иностранных граждан".
74. В Закон Республики Казахстан от 5 июля 2024 года "О противодействии торговле людьми:
дополнить статьей 11-1 следующего содержания:
"Статья 11-1. Национальный докладчик по вопросам противодействия торговле людьми
1. В качестве Национального докладчика по вопросам противодействия торговле людьми выступает Уполномоченный по правам человека в Республике Казахстан.
2. Основными функциями Национального докладчика по вопросам противодействия торговле людьми являются:
1) мониторинг практики применения законодательства Республики Казахстан о противодействии торговле людьми;
2) подготовка и распространение один раз в три года доклада о ситуации и принимаемых мерах в сфере противодействия торговле людьми в Республике Казахстан, с соответствующими рекомендациями;

3) өз құзыреті шегінде адам саудасына қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асыру.
3. Адам саудасына қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша ұлттық баяндамашыға баяндаманы дайындау мен таратуды қамтамасыз ету мақсатында мемлекеттік органдардан, үкіметтік емес ұйымдардан және Қазақстан Республикасында аккредиттелген халықаралық ұйымдардан тиісті ақпаратты сұрату құқығы беріледі.".
75. "Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2025 жылғы 30 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1-баптың 18) тармақшасының алтыншы және жетінші абзацтарындағы "облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың" деген сөздер "астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың" деген сөздермен ауыстырылсын.
76. "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне цифрландыру, көлік және кәсіпкерлік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2026 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1-баптың 11-тармағы 8) тармақшасының үшінші және жиырма жетінші абзацтарында орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді.
77. "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 2026 жылғы 16 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-баптың 24) тармақшасының екінші абзацындағы және 25) тармақшасының үшінші абзацындағы "шетелдіктер" деген сөз "шетел азаматтары" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 69-бапта:
5-тармақтың 1) тармақшасының екінші абзацындағы "шетелдіктің" деген сөз "шетел азаматының" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақта:
14) тармақшадағы "оның міндетін атқаратын адам" деген сөздер "бірінші басшысының активтерді қайтару жөніндегі жұмысқа жетекшілік ететін орынбасары" деген сөздермен ауыстырылсын;
15) тармақшадағы "мәліметтерді ұсынады (жібереді)." деген сөздер "мәліметтерді;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 16) тармақшамен толықтырылсын:
"16) халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті органға банктік шоттардың бар-жоғы және олардың нөмірлері туралы, осы шоттардағы ақша қалдықтары туралы, өзге мүліктің, оның ішінде металл шоттарда орналастырылған немесе жеке тұлғалардың басқаруындағы өзге мүліктің бар-жоғы, түрі және құны туралы мәліметтерді халықты әлеуметтік қорғау саласындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісу бойынша белгілеген тәртіппен, мерзімдерде және нысан бойынша ұсынады (жібереді).";
13-тармақтың екінші абзацындағы "Парламентінің" деген сөз "Құрылтайының" деген сөзбен ауыстырылсын;

3) осуществление в пределах своей компетенции международного сотрудничества по вопросам противодействия торговле людьми.
3. В целях обеспечения подготовки и распространения доклада Национальный докладчик по вопросам противодействия торговле людьми наделяется правом запрашивать соответствующую информацию у государственных органов, неправительственных организаций и международных организаций, аккредитованных в Республике Казахстан.".
75. В Закон Республики Казахстан от 30 декабря 2025 года "О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях":
в абзацах шестом и седьмом подпункта 18) статьи 1 слова "области, города республиканского значения, столицы" заменить словами "столицы, области, города республиканского значения".
76. В Закон Республики Казахстан от 9 января 2026 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам цифровизации, транспорта и предпринимательства":
в абзацах третьем и двадцать седьмом подпункта 8) пункта 11 статьи 1 слово "тенге" заменить словом "теңге".
77. В Закон Республики Казахстан от 16 января 2026 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан":
1) в абзаце втором подпункта 24) и абзаце третьем подпункта 25) статьи 1 слово "иностранцы" заменить словами "иностранные граждане";
2) в статье 69:
в абзаце втором подпункта 1) пункта 5 слово "иностранцем" заменить словами "иностранным гражданином";
в пункте 6:
в подпункте 14) слова "лицом, исполняющим его обязанности" заменить словами "заместителем первого руководителя, курирующим работу по возврату активов";
дополнить подпунктом 16) следующего содержания:
"16) в уполномоченный орган в сфере социальной защиты населения сведения о наличии банковских счетов и их номерах, об остатках денег на этих счетах, о наличии, виде и стоимости иного имущества, в том числе размещенного на металлических счетах или находящегося в управлении физических лиц, в порядке, сроки и по форме, которые установлены государственным органом, осуществляющим руководство в сфере социальной защиты населения, по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан.";
в абзаце втором пункта 13 слово "Парламента" заменить словом "Курултая";

3) 94-бапта орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
4) 105-баптың 6-тармағындағы "заңнамалық актісіне" деген сөздер "заңына" деген сөзбен ауыстырылсын;
5) 113-баптың 1-тармағының 2) тармақшасындағы "заңнамалық актілерінде" деген сөздер "заңдарында" деген сөзбен ауыстырылсын;
6) 120-баптың 4-тармағында орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
7) 126-баптың 3-тармағында орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді.
2-бап.
1. Осы Заң:
1) алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізілетін 1-баптың 10-тармағы 3) тармақшасының үшінші абзацын, 11) тармақшасын, 24-тармағы 6) тармақшасының екінші және үшінші абзацтарын, 11) тармақшасын, 30-тармағы 8) тармақшасының үшінші абзацын, 10) тармақшасының үшінші абзацын, 33 және 40-тармақтарын, 51-тармағы 10) тармақшасының үшінші абзацын, 52-тармағын, 58-тармағы 5) тармақшасының үшінші және төртінші абзацтарын, 59-тармағы 1) тармақшасының бесінші абзацын, 2) тармақшасының төртінші абзацын, 3) тармақшасының бірінші және үшінші абзацтарын, 4) тармақшасының бесінші абзацын және 5) тармақшасының бірінші және үшінші абзацтарын, 71-тармағының 1) және 3) тармақшаларын, 5) тармақшасының екінші және үшінші абзацтарын, 6), 7) және 9) тармақшаларын, 77-тармағы 2) тармақшасының үшінші және төртінші абзацтарын;
2) 2026 жылғы 2 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 24-тармағы 6) тармақшасының төртінші абзацын;
3) алғашқы ресми жарияланғаннан күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізілетін 1-баптың 39-тармағын;
4) 2027 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 5-тармағының 4) тармақшасын, 9-тармағы 4) тармақшасының үшінші абзацын, 5), 7) – 27), 29) – 61) тармақшаларын, 36-тармағын, 77-тармағы 2) тармақшасының бесінші және алтыншы абзацтарын қоспағанда, 2026 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі.
2. Мыналар:
1) аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) осы Заң қолданысқа енгізілгенге дейін сайланған әкімдері өз өкілеттіктерін сақтайды, ал олардың өкілеттіктерін тоқтату осы Заңда белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады;
2) осы Заң қолданысқа енгізілгенге дейін құрылған, қызметінің мақсаты азаматтардың Қазақстан этностарының дәстүрін, тілі мен мәдениетін сақтау және дамыту саласындағы мүдделерін қанағаттандыруға бағытталған коммерциялық емес ұйымдар осы Заң қолданысқа енгізілген күннен бастап екі ай ішінде өздерінің құрылтай құжаттарына осы Заңның талаптарына сәйкес тиісті өзгерістер енгізуге тиіс;

3) в статье 94 слово "тенге" заменить словом "теңге";
4) в пункте 6 статьи 105 слова "законодательным актом" заменить словом "законом";
5) в подпункте 2) пункта 1 статьи 113 слова "законодательными актами" заменить словом "законами";
6) в пункте 4 статьи 120 слово "тенге" заменить словом "теңге";
7) в пункте 3 статьи 126 слово "тенге" заменить словом "теңге".
Статья 2.
1. Настоящий Закон вводится в действие с 1 июля 2026 года, за исключением:
1) абзаца третьего подпункта 3), подпункта 11) пункта 10, абзацев второго и третьего подпункта 6), подпункта 11) пункта 24, абзаца третьего подпункта 8), абзаца третьего подпункта 10) пункта 30, пунктов 33 и 40, абзаца третьего подпункта 10) пункта 51, пункта 52, абзацев третьего и четвертого подпункта 5) пункта 58, абзаца пятого подпункта 1), абзаца четвертого подпункта 2), абзацев первого и третьего подпункта 3), абзаца пятого подпункта 4) и абзацев первого и третьего подпункта 5) пункта 59, подпунктов 1) и 3), абзацев второго и третьего подпункта 5), подпунктов 6), 7) и 9) пункта 71, абзацев третьего и четвертого подпункта 2) пункта 77 статьи 1, которые вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования;
2) абзаца четвертого подпункта 6) пункта 24 статьи 1, который вводится в действие с 2 июля 2026 года;
3) пункта 39 статьи 1, который вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования;
4) подпункта 4) пункта 5, абзаца третьего подпункта 4), подпунктов 5), 7)27), 29)61) пункта 9, пункта 36, абзацев пятого и шестого подпункта 2) пункта 77 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2027 года.
2. Установить, что:
1) акимы районов (городов областного значения), избранные до введения в действие настоящего Закона, сохраняют свои полномочия, а прекращение их полномочий осуществляется в порядке, установленном настоящим Законом;
2) некоммерческие организации, созданные до введения в действие настоящего Закона, цели деятельности которых направлены на удовлетворение интересов граждан в сфере сохранения и развития традиций, языков и культуры этносов Казахстана, в течение двух месяцев со дня введения в действие настоящего Закона должны внести соответствующие изменения в свои учредительные документы в соответствии с требованиями настоящего Закона.

3) осы Заңның 1-бабының 71-тармағы 1) тармақшасының және 5) тармақшасы екінші абзацының күші 2025 жылғы 17 желтоқсаннан бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады;
4) осы Заңның 1-бабының 71-тармағы 5) тармақшасы үшінші абзацының және 9) тармақшасының күші 2023 жылғы 12 қыркүйектен бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады деп белгіленсін.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ

3) действие подпункта 1) и абзаца второго подпункта 5) пункта 71 статьи 1 настоящего Закона распространяется на правоотношения, возникшие с 17 декабря 2025 года;
4) действие абзаца третьего подпункта 5) и подпункта 9) пункта 71 статьи 1 настоящего Закона распространяется на правоотношения, возникшие с 12 сентября 2023 года.
Президент
Республики Казахстан
К. ТОКАЕВ