Қазақстан Республикасының Үкіметі мен ОРЕС Халықаралық даму қоры арасындағы жеке сектордағы операцияларды ұйымдастыру туралы негіздемелік келісімді ратификациялау туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2026 жылғы 17 ақпандағы № 264-VIII ҚРЗ.
2024 жылғы 4 қыркүйекте Астанада жасалған Қазақстан Республикасының Үкіметі мен ОРЕС Халықаралық даму қоры арасындағы жеке сектордағы операцияларды ұйымдастыру туралы негіздемелік келісім ратификациялансын.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ
Бейресми аударма
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен ОРЕС Халықаралық даму қоры арасындағы жеке сектордағы операцияларды ұйымдастыру туралы негіздемелік келісім
Бірлесіп Тараптар деп аталатын Қазақстан Республикасының Үкіметі (бұдан әрі - Үкімет) мен ОРЕС Халықаралық даму қоры (бұдан әрі - ОРЕС қоры)
ОРЕС қорына мүше мемлекеттер барлық дамушы елдер арасында ынтымақтасудың қажеттігін әрі олардың және басқа дамушы елдердің арасындағы қаржылық ынтымақтастықтың маңыздылығын түсіне отырып, ОРЕС қорына мүше мемлекеттер басқа дамушы елдерге қаржылық көмек көрсететін қолданыстағы екіжақты және көпжақты арналарға қосымша соңғыларына қаржылық қолдау көрсету үшін ОРЕС қорын құрғанын назарға ала отырып,
бұдан басқа, ОРЕС қорына мүше мемлекеттер ОРЕС қорына капитал легін ынталандыруға қатысуға және атап айтқанда, жоғарыда аталған қаржылық ынтымақтастық мақсатын оңтайландыру мақсатында Қазақстан Республикасын қоса алғанда, басқа дамушы елдердің аумағында орналасқан кәсіпорындардың қатысуымен жеке сектордың қызметін қаржыландыруға көмек көрсетуге өкілеттік бергендіктен,
Үкімет пен ОРЕС қоры Қазақстан Республикасы үшін қызығушылық тудыратын инвестициялық жобалар үшін ОРЕС қорының қарыздары, кепілдіктері немесе басқа құралдары арқылы қаржыландыруға жәрдемдесу үшін тұрақты негіз құруды
және осы мақсатта осындай жобаларды белгілі бір қорғауды және белгілі бір қорғалуын, сондай-ақ ОРЕС қоры үшін белгілі бір құқықтар мен артықшылықтарды қамтамасыз етуді қалайтынын назарға ала отырып,
Тараптар осы арқылы төмендегілер туралы келіседі:
I бап
Анықтамалар
1.01 Осы Келісімде қолданылатын барлық жағдайларда және егер мәнмәтінде өзгеше талап етілмесе, терминдердің мынадай мағыналары болады:
(а) "Бенефициар" (немесе ұжымдық "Бенефициарлар") ОРЕС қорының қарыз алушысының кез келген тұлғасын, ОРЕС қоры кепілдік берген тең қарыз алушыны, кепілгерді, кредиторды және оның қарыз алушысын немесе жеке тұлға болсын немесе жекеше немесе жария құқыққа сәйкес құрылған, қарыз, кепілдік немесе ОРЕС қоры кез келген Жоба үшін ұсынған, бірақ онымен ғана шектелмейтін басқа құрал арқылы қаржыландырудан пайда алатын тұлға болсын, Жоба иесін білдіреді;
(b) "Жоба" ОРЕС қоры тікелей немесе делдал арқылы қаржыландыратын немесе ОРЕС қоры кепілдік берген қарыздан пайда немесе ОРЕС қоры жұмылдырған қаражатты алатын және мынадай өлшемшарттарды қанағаттандыратын кез келген инвестициялық жобаны білдіреді:
(i) ол Аумақта орналасқан немесе оны ОРЕС қорының қаржыландыруы Аумақта немесе Аумақ арқылы жүзеге асырылады;
(ii) және егер ОРЕС қоры осы Келісім күшіне енген күннен кейінгі күні қаржыландыруға келіссе, Қабылдаушы ел ол үшін қаржыландыруды сұрайды немесе қаржыландыру осы Келісімнің қолданылу аясына жатады деп таниды;

О ратификации Рамочного соглашения об организации операций в частном секторе между Правительством Республики Казахстан и Фондом международного развития ОРЕС
Закон Республики Казахстан от 17 февраля 2026 года № 264-VIII ЗРК.
Ратифицировать Рамочное соглашение об организации операций в частном секторе между Правительством Республики Казахстан и Фондом международного развития ОРЕС, совершенное в Астане 4 сентября 2024 года.
Президент
Республики Казахстан
К. ТОКАЕВ
Неофициальный перевод
Рамочное соглашение
об организации операций в частном секторе между Правительством Республики Казахстан и Фондом международного развития ОРЕС
Правительство Республики Казахстан (далее - Правительство) и Фонд международного развития ОРЕС (далее - Фонд ОРЕС), совместно именуемые Стороны,
принимая во внимание, что государства - члены Фонда ОРЕС, осознавая необходимость солидарности между всеми развивающимися странами и важность финансового сотрудничества между ними и другими развивающимися странами, учредили Фонд ОРЕС для оказания финансовой поддержки последним в дополнение к существующим двусторонним и многосторонним каналам, через которые государства - члены Фонда ОРЕС оказывают финансовую помощь другим развивающимся странам,
поскольку государства - члены Фонда ОРЕС, кроме того, уполномочили Фонд ОРЕС участвовать в стимулировании потоков капитала и, в частности, оказывать помощь в финансировании деятельности частного сектора с участием предприятий, расположенных на территории других развивающихся стран, включая Республику Казахстан, с целью оптимизации вышеупомянутой цели финансового сотрудничества,
принимая во внимание, что Правительство и Фонд ОРЕС желают создать стабильную основу для содействия финансированию посредством займов, гарантий или других инструментов Фонда ОРЕС для инвестиционных проектов, представляющих интерес для Республики Казахстан,
и с этой целью предоставить определенную защиту таким проектам и обеспечить определенную защиту, а также определенные права и привилегии для Фонда ОРЕС,
Стороны настоящим соглашаются о нижеследующем:
Статья I
Определения
1.01 Во всех случаях, когда они используются в настоящем Соглашении, и если контекст не требует иного, термины имеют следующие значения:
(a) "Бенефициар" (или коллективно "Бенефициары") означает любое лицо заемщика Фонда ОРЕС, созаемщика, гаранта, кредитора, гарантированного Фондом ОРЕС и его заемщиком или владельцем Проекта, будь то физическое лицо или лицо, учрежденное в соответствии с частным или публичным правом, получающее выгоду от финансирования посредством займа, гарантии или другого инструмента, предоставленного Фондом ОРЕС для любого Проекта, включая, но не ограничиваясь этим;
(b) "Проект" означает любой инвестиционный проект, который финансируется Фондом ОРЕС напрямую или через посредника, или который получает выгоду от займа, гарантированного Фондом ОРЕС, или средства, мобилизованные Фондом ОРЕС, и который удовлетворяет следующим критериям:
(i) он расположен на Территории или его финансирование Фондом ОРЕС осуществляется на Территории или через Территорию,
(ii) и Принимающая страна запрашивает для него финансирование или признает, что финансирование подпадает под действие настоящего Соглашения, если Фонд ОРЕС согласится на финансирование в день, следующий за датой вступления в силу настоящего Соглашения;

(c) "ОРЕС қоры" 1976 жылғы 28 қаңтарда Парижде түзетулермен қол қойылған Келісімге сәйкес Мұнай экспорттаушы елдер ұйымына (ОРЕС) мүше мемлекеттер құрған ОРЕС Халықаралық даму қорын білдіреді;
(d) "Қабылдаушы ел" барлық саяси немесе әкімшілік бөлімшелерді, сондай-ақ олардың кез келген ведомстволық құрылымдарын қоса алғанда, Қазақстан Республикасын білдіреді;
(e) "Салық" кез келген салықты, салық салуды, алымды, ұстап қалуды немесе ұлттық, өңірлік немесе жергілікті, тікелей немесе жанама болсын, кез келген түрдегі салықтық алымды білдіреді;
(f) "Аумақ" Қазақстан Республикасының аумағын білдіреді.
II бап
ОРЕС қорының қызметі
2.01 ОРЕС қоры осы Келісімге сәйкес Жобаны қаржыландыру, Қабылдаушы елде құрылған компаниялардың акцияларын сатып алу үшін қарыздар және (немесе) кепілдіктер беруді, рұқсат етілген барлық құралдардың көмегімен Қабылдаушы елдің ұлттық заңнамасына сәйкес қаражатты қарызға алуды, сондай-ақ осындай қаражатты иелену, пайдалану және оған билік ету және кез келген валютада шоттар жүргізуді қоса алғанда, бірақ олармен шектелмей, түзетулерімен 1976 жылғы 28 қаңтардағы ОРЕС қорын құру туралы келісімде көзделген қызметті Аумақта еркін жүзеге асыра алады. Атап айтқанда, ОРЕС қоры Жобаны өзінің бағалауы негізінде қаржыландыру беретін-бермейтіні және қандай шарттармен беретіні туралы шешімді еркін қабылдай алады.
III бап
ОРЕС қорына салық салу
3.01 ОРЕС қорына тиесілі және осы Келісімде көзделген қызмет нәтижесінде туындайтын пайыздар мен барлық басқа төлемдер, сондай-ақ ОРЕС қорының осындай қызметке байланысты активтері мен кірістері тікелей салықтан босатылады. Осы Келісімде қамтылған кез келген қаржылық операцияларға байланысты Аумақтағы ОРЕС қорының қызметі өз бетінше ОРЕС қорын немесе оның активтерін салық салуға тиісті етпейді.
IV бап
Валютаның айырбасталуы және қаражат аудару
4.01 Осы Келісімнің II бабына сәйкес жасалған кез келген қаржылық операция қолданысының бүкіл мерзімі ішінде Қабылдаушы ел:
(a) мынаған:
(i) Қазақстанның валюталық операцияларға қатысты басқа халықаралық мекемелерге қолданылатын қағидаларына сәйкес Бенефициарларға қарыздарға, кепілдіктерге және кез келген жобаға байланысты кәсіпорындардың капиталындағы кез келген үлестерге қатысты ОРЕС қорына тиесілі барлық сомаларды уақтылы төлеу үшін қажетті Қабылдаушы елдің ұлттық валютасындағы сомаларды ағымдағы нарықтық бағам бойынша кез келген еркін айырбасталатын валютаға айырбастауға; және
(i) Бенефициарлар тиісті келісімшарттық немесе өзге құжаттың шарттарына сәйкес ОРЕС қоры алдындағы өз міндеттемелерін орындай алуы үшін мұндай сомалардың Аумақтан тыс жерлерге дереу және тиімді түрде еркін аударылуына мүмкіндік беруге;
(b) мынадай:
(i) ОРЕС қоры үшін қарыздарға, кепілдіктерге және холдингтерге немесе кез келген басқа қызметке қатысты туындайтын төлемдер түрінде ОРЕС қоры аударған Қабылдаушы елдің ұлттық валютасындағы сомаларды осындай ағымдағы нарықтық айырбастау бағамы бойынша кез келген толық айырбасталатын валютаға айырбастау және Қазақстанның валюталық операцияларына қатысты басқа халықаралық мекемелерге қолданылатын қағидаларына сәйкес ОРЕС қорының осылайша айырбасталған сомаларды Аумақтан тыс жерлерде ОРЕС қоры еркін анықтай алатын банктік шоттарға; немесе ОРЕС қорының таңдауы бойынша еркін, дереу және тиімді аудара алуы;
(ii) Аумақ шегінде осындай сомаларға еркін билік ету мүмкіндігін қамтамасыз етуге;
(c) ОРЕС қорына толық айырбасталатын кез келген валютадағы кез келген соманы ағымдағы нарықтық бағам бойынша Қабылдаушы елдің ұлттық валютасына айырбастау мүмкіндігін беруге тиіс.
V бап
Жобаларды қарау
5.01 Қабылдаушы ел өз өкілеттіктері мен билігі шегінде жобаларға, сондай-ақ оларды орындау үшін жасалған келісімшарттарға фискалдық, кедендік және басқа да мәселелерге қатысты кемсітпейтін негізде қарайтын болады және басқа халықаралық қаржы мекемелері қаржыландыратын және (немесе) кепілдік беретін салыстырмалы жобаларға немесе келісімшарттарға қарағаннан кем болмайтын ыңғаймен қарайтын болады.

(c) "Фонд ОРЕС" означает Фонд международного развития ОРЕС, учрежденный государствами - членами Организации стран - экспортеров нефти (ОРЕС) в соответствии с Соглашением, подписанным в Париже 28 января 1976 года, с поправками.
(d) "Принимающая страна" означает Республику Казахстан, включая все политические или административные подразделения, а также любые их ведомственные структуры;
(e) "Налог" означает любой налог, обложение, сбор, удержание или налоговый сбор любого рода, будь то национальный, региональный или местный, прямой или косвенный;
(f) "Территория" означает территорию Республики Казахстан.
Статья II
Деятельность Фонда ОРЕС
2.01 Фонд ОРЕС может в соответствии с настоящим Соглашением свободно осуществлять на Территории деятельность, предусмотренную Соглашением об учреждении Фонда ОРЕС от 28 января 1976 года с поправками включая, но не ограничиваясь, предоставление займов и (или) гарантий для финансирования Проекта, приобретения акций компаний, созданных в Принимающей стране, заимствование средств в соответствии с национальным законодательством Принимающей страны с помощью всех разрешенных инструментов, а также владение, использование и распоряжение такими средствами и ведение счетов в любой валюте. В частности, Фонд ОРЕС может на основе своей оценки Проекта свободно принимать решение о том, предоставлять ли финансирование и на каких условиях.
Статья III
Налогообложение Фонда OPEC
3.01 Проценты и все другие платежи, причитающиеся Фонду ОРЕС и возникающие в результате деятельности, предусмотренной настоящим Соглашением, а также активы и доходы Фонда ОРЕС, связанные с такой деятельностью, освобождаются от прямых налогов. Деятельность Фонда ОРЕС на Территории, связанная с любыми финансовыми операциями, охватываемыми настоящим Соглашением, сама по себе не делает Фонд ОРЕС или его активы, подлежащими налогообложению.
Статья IV
Конвертируемость валюты и перевод средств
4.01 В течение всего срока действия любой финансовой операции, заключенной в соответствии со статьей II настоящего Соглашения, Принимающая страна должна:
(a) предоставлять возможность:
(i) Бенефициарам конвертировать в любую полностью конвертируемую валюту по текущему рыночному курсу суммы в национальной валюте Принимающей страны, необходимые для своевременной выплаты всех сумм, причитающихся Фонду ОРЕС в отношении займов, гарантий и любых долей в капитале предприятий в связи с любым проектом в соответствии с правилами Казахстана в отношении валютных операций, применимыми к другим международным учреждениям; и
(ii) чтобы такие суммы могли свободно незамедлительно и эффективно переводиться за пределы Территории, с тем чтобы Бенефициары могли выполнить свои обязательства перед Фондом ОРЕС в соответствии с условиями соответствующего контрактного или иного документа;
(b) обеспечивать возможность:
(i) для Фонда ОРЕС конвертировать в любую полностью конвертируемую валюту по такому текущему рыночному обменному курсу суммы в национальной валюте Принимающей страны, перечисленные Фондом ОРЕС в виде платежей, возникающих в отношении займов, гарантий и холдингов или любой другой деятельности, и что Фонд ОРЕС может свободно, незамедлительно и эффективно переводить суммы, конвертированные таким образом за пределы Территории на такие банковские счета, которые Фонд ОРЕС может свободно определять в соответствии с правилами Казахстана в отношении валютных операций, применимыми к другим международным учреждениям; или по выбору Фонда ОРЕС,
(ii) свободно распоряжаться такими суммами в пределах Территории;
(c) предоставить Фонду ОРЕС возможность конвертировать в национальную валюту Принимающей страны по текущему рыночному курсу любые суммы в любой полностью конвертируемой валюте.
Статья V
Рассмотрение проектов
5.01. Принимающая страна, в пределах своих полномочий и власти будет относиться к проектам, а также контрактам, заключенным для их выполнения, в отношении фискальных, таможенных и других вопросов на недискриминационной основе и относиться к ним не менее благоприятно, чем к сопоставимым проектам или контрактам, финансируемым и (или) гарантируемым другими международными финансовыми учреждениями.

5.02 Қабылдаушы ел Жобаға байланысты туындаған борышқа қызмет көрсету үшін қолжетімді кіріс әкелуге Жобаның қабілеттілігін сақтау үшін қажетті шамада әрбір Жобаға экспроприация мен ұлттық меншікке айналдырудан толық және үнемі қорғау мен қауіпсіздікті қамтамасыз етеді.
VI бап
ОРЕС қорының мәртебесі мен режимі
6.01 ОРЕС қоры Аумақта, атап айтқанда, келісім шарттар жасасу, жылжымалы және жылжымайтын мүлікті сатып алу және иеліктен шығару және сот талқылауларында тарап болу құқығын қоса алғанда, толық заңды құқық субъектілігіне ие болады.
6.02 ОРЕС қоры Аумақтағы өз қызметіне қатысты, ең болмағанда, басқа кез келген халықаралық мекемеге ұсынылатын режим сияқты қолайлы режимді немесе, егер ол анағұрлым қолайлы болса, осындай қызметті қамтитын кез келген тиісті халықаралық келісімге сәйкес ұсынылатын режимді пайдаланады.
6.03 Атап айтқанда, ОРЕС қоры Қабылдаушы елдің сол кезде қолданыста болатын заңнамасына сәйкес Қабылдаушы елдің ұлттық қаржы нарығына еркін қолжетімділікке ие болуға тиіс, ал оның міндеттемелері, бағалы қағаздары және басқа да салыстырмалы қаржы құралдары қолайлылығы Қабылдаушы ел салық режиміне қатысты басқа халықаралық қаржы мекемелерінің салыстырмалы қаржы құралдарына ұсынатыннан кем болмайтын шарттарды қоса алғанда, бірақ олармен шектелмейтін шарттарда қаралатын болады.
VII бап
ОРЕС қорының артықшылықтары мен иммунитеттері
7.01 ОРЕС қорының активтері:
(a) тінтуден және экспроприацияның барлық түрлерінен;
(b) ОРЕС қорына қатысты құзыретті юрисдикция соты шығарған түпкілікті, шағымдануға жатпайтын сот шешімі шығарылғанға дейін өндіріп алудан немесе кез келген атқарушылық шараларды қолданудан немесе қозғалыс бостандығын шектеуден босатылады.
7.02 ОРЕС қорының өкілдері осы Келісімге байланысты қызметпен айналысқан кезде немесе оны жүзеге асыру шеңберінде мынадай иммунитеттер мен артықшылықтарды:
(a) ОРЕС қоры мұндай иммунитеттен бас тартқан жағдайларды қоспағанда, өздерінің ресми тұлғасында жасаған әрекеттеріне қатысты сот және әкімшілік талқылаулардан иммунитетті;
(b) Қабылдаушы ел ресми хабарламалар, құжаттарды тапсыру және сапарлар үшін беретін дипломатиялық артықшылықтар мен жеңілдіктерді пайдаланады.
7.03 Осы Келісімнің VII бабының 2-тармағында көзделген иммунитеттер Қабылдаушы елдің азаматтары болып табылатын ОРЕС қорының өкілдеріне қолданылмайды.
Көрсетілген иммунитеттер OPEC қорының лауазымды адамы немесе қызметкері тарапынан жасалған әрекет салдарынан жарақат алу немесе қайтыс болу жағдайларына да қолданылмайды.

5.02 Принимающая страна предоставляет каждому Проекту полную и постоянную защиту и безопасность от экспроприации и национализации в той мере, в какой это необходимо для сохранения способности Проекта приносить доход, который доступен для обслуживания долга, возникшего в связи с Проектом.
Статья VI
Статус и режим Фонда ОРЕС
6.01 Фонд ОРЕС обладает полной юридической правосубъектностью на Территории, включая, в частности, право заключать контракты, приобретать и отчуждать движимое и недвижимое имущество и быть стороной в судебных разбирательствах.
6.02. Фонд ОРЕС пользуется в отношении своей деятельности на Территории режимом, по крайней мере, столь же благоприятным, как и режим, предоставляемый любому другому международному учреждению или, если он более благоприятен, режимом, предоставляемым согласно любому соответствующему международному соглашению, охватывающему такую деятельность.
6.03 В частности, Фонд ОРЕС должен иметь свободный доступ к национальному финансовому рынку Принимающей страны в соответствии с действующим на тот момент законодательством Принимающей страны, а его обязательства, ценные бумаги и другие сопоставимые финансовые инструменты будут рассматриваться на условиях, включая, но не ограничиваясь, условиями, касающимися налогового режима, не менее благоприятными, чем те, которые предоставляются Принимающей страной сопоставимым финансовым инструментам других международных финансовых учреждений.
Статья VII
Привилегии и иммунитет Фонда ОРЕС
7.01 Активы Фонда ОРЕС освобождаются от:
(a) обыска и всех форм экспроприации;
(b) взыскания или применения любых исполнительных мер или ограничения свободы передвижения до вынесения окончательного, не подлежащего обжалованию судебного решения в отношении Фонда ОРЕС, вынесенного судом компетентной юрисдикции.
7.02 Представители Фонда ОРЕС, пока они занимаются деятельностью, связанной с настоящим Соглашением или в рамках его осуществления, пользуются следующими иммунитетами и привилегиями:
(a) иммунитетом от судебных и административных разбирательств в отношении действий, совершенных ими в их официальном качестве, за исключением случаев, когда Фонд ОРЕС отказывается от такого иммунитета;
(b) дипломатическими привилегиями и льготами, предоставляемыми Принимающей страной для официальных сообщений, передачи документов и поездок.
7.03 Иммунитеты, предусмотренные пунктом 7.02 статьи VII настоящего Соглашения, не распространяются на представителей Фонда ОРЕС, которые являются гражданами Принимающей страны.
Указанные иммунитеты также не распространяются на случаи получения травм или наступления смерти, вызванные действиями со стороны должностного лица или сотрудника Фонда ОРЕС.

7.04 Осы Келісімнің ешқандай ережесі халықаралық келісімдерге, конвенцияларға және (немесе) қолданылатын кез келген құқыққа сәйкес Қабылдаушы елдің орталық банкіне және (немесе) Қабылдаушы елдің орталық банкіне меншік құқығында және (немесе) өзге түрде тиесілі, оның ішінде Қабылдаушы елдің орталық банкінің сенімгерлік басқаруындағы мүлікке берілетін кез келген иммунитеттерден, артықшылықтардан немесе ерекшеліктерден бас тарту, шегіну немесе өзге де өзгерту ретінде түсіндірілмеуге тиіс.
VIII бап
ОРЕС қоры мен Бенефициарлар арасындағы дауларды реттеу
8.01 Осы Келісімде көзделген ОРЕС қорының қызметіне қатысты ОРЕС қоры мен Бенефициар немесе кез келген үшінші тарап арасында туындайтын кез келген дауға қатысты Қабылдаушы ел азаматтық істер бойынша сот және төрелік шешімдерін тануға және орындауға қатысты қолданылатын халықаралық шартта (Қабылдаушы ел қатысушы болып табылатын) көзделген көлемде:
(і) ағылшын сотын немесе кез келген төрелік трибуналды қоса алғанда, Қабылдаушы ел соттарының сот немесе құзыретті юрисдикция трибуналы тиісті құқықтық рәсімге сәйкес шығарған түпкілікті шешімді тану өкілеттігінің болуын қамтамасыз етуге;
(іі) қолданылатын ұлттық қағидалар мен рәсімдерге сәйкес кез келген осындай шешімнің орындалуын қамтамасыз етуге міндеттенеді.
IX бап
Ынтымақтастық
9.01 ОРЕС қоры әрбір қаржыландыру алдында Үкіметке жазбаша жобалық ұсыныс нысанында Жобаны болжамды қаржыландыру туралы хабарлайды. Үкімет, егер ұсынысқа қарсылығы болса немесе ұсыныс осы Келісімнің шеңберінен шықса, ұсынысты алған кезден бастап 60 (алпыс) күн ішінде жазбаша нысанда жауап қайтаруға тиіс, жазбаша нысанда жауап жібермеу Үкіметтің ұсыныспен келіскенін білдіреді.
X бап
Байланыс мекенжайлары
10.01 Кез келген хабарлама немесе осы Келісімге сәйкес жіберілуі талап етілетін немесе рұқсат етілген өзге хабар жазбаша нысанда жасалуға тиіс. Тиісті талапқа қарай мұндай хабарлама немесе хабар Тараптың төменде көрсетілген мекенжайына немесе Tapaп хабарлама жіберетін немесе хабар беретін Тарапқа жазбаша нысанда көрсетуге тиіс кез келген басқа мекенжайға берілуге немесе хабарлануға тиіс Тарапқа жеке, поштамен, телефакспен немесе басқа да электрондық құралдармен жеткізілген болса, тиісінше берілген немесе жасалған деп есептеледі.
Мекенжайлары:
Үкіметтен:
ОРЕС қорынан:
XI бап
Ақпаратты ашу

7.04 Никакое положение настоящего Соглашения не должно толковаться как отказ, отступление или иное изменение любых иммунитетов, привилегий или исключений, предоставляемых в соответствии с международными соглашениями, конвенциями и (или) любым применимым правом центральному банку Принимающей страны и (или) имуществу, которое принадлежит центральному банку Принимающей страны на праве собственности и (или) иным образом, в том числе находится в доверительном управлении центрального банка Принимающей страны.
Статья VIII
Урегулирование споров между Фондом ОРЕС и Бенефициарами
8.01 В отношении любого спора, возникающего между Фондом ОРЕС и Бенефициаром или любой третьей стороной относительно деятельности Фонда ОРЕС, предусмотренной настоящим Соглашением, Принимающая страна обязуется в объеме, предусмотренном применимым международным договором (участником которого является Принимающая страна) относительно признания и приведения в исполнение судебных и арбитражных решений по гражданским делам:
(i) обеспечить, чтобы суды Принимающей страны имели полномочия признавать окончательное решение, вынесенное в соответствии с надлежащей правовой процедурой судом или трибуналом компетентной юрисдикции, включая английский суд или любой арбитражный трибунал; и
(ii) обеспечить исполнение любого такого решения в соответствии с применимыми национальными правилами и процедурами.
Статья IX
Сотрудничество
9.01 Фонд ОРЕС перед каждым финансированием информирует Правительство о предполагаемом финансировании Проекта в форме письменного проектного предложения. Правительство должно ответить в письменной форме в течение 60 (шестьдесят) дней с момента получения предложения, если у него есть возражения против предложения или предложение выходит за рамки настоящего Соглашения, непредоставление ответа в письменной форме будет означать, что Правительство согласилось с предложением.
Статья X
Адрес для связи
10.01 Любое уведомление или иное сообщение, которые требуется или разрешено направлять в соответствии с настоящим Соглашением, должны быть составлены в письменной форме. Такое уведомление или сообщение, в зависимости от соответствующего требования, считаются должным образом переданными или составленными, когда они были доставлены лично, почтой, телефаксом или другими электронными средствами Стороне, которой они должны быть переданы или сделаны, по адресу Стороны, указанному ниже, или любому другому адресу, который Сторона должна указать в письменной форме Стороне, направляющей уведомление или делающей сообщение.
Адреса:
От Правительства:
От Фонда ОРЕС:
Статья XI
Раскрытие информации

11.01 Қабылдаушы ел Бенефициарларға осы Келісім шеңберіндегі жобалар үшін берілген қарыздарға, кепілдіктерге немесе басқа құралдарға қатысты осы Келісім туралы ақпаратты ашуға рұқсат етілгенімен және ол Қабылдаушы елдің ұлттық заңнамасын бұзбайтынымен келіседі.
XII бап
Дауларды реттеу
12.01 Осы Келісімнің болуына, жарамдылығына, түсіндірілуіне, орындалуына немесе тоқтатылуына байланысты туындайтын кез келген дау, келіспеушілік, пікірталас немесе талап (бірге "Дау" деп аталады) Тараптар арасында келісу бойынша мүмкіндігінше бейбіт жолмен шешілуге тиіс.
12.02 Егер Тараптар осы тараптардың кез келгенін дау туралы хабардар еткен кезден бастап 180 (бір жүз сексен) күн ішінде дауды бейбіт жолмен реттей алмаса, дау осы Келісім жасалған күні қолданыста болатын Халықаралық ұйымдар мен Мемлекет арасындағы ерікті төрелікке арналған Аралық соттың Тұрақты палатасының регламентіне сәйкес түпкілікті және міндетті төрелік талқылауға жатады.
12.03 Төрешілер саны үшеу болуға тиіс. Төрелік рәсімнің тілі ағылшын тілі болуға тиіс. Төрелік талқылау Гаага, Нидерландыда өтуге тиіс. Төрешілерді тағайындайтын орган Аралық соттың Тұрақты палатасының Бас хатшысы болып табылады.
12.04 Егер өзгеше айтылмаса, төрелік соттың құрамы қалыптастырылған кезден бастап алты ай ішінде барлық материалдар ұсынылуға және барлық тыңдаулар аяқталуға тиіс. Төрелік сот өз шешімін түпкілікті материалдар ұсынылғаннан кейін 60 (алпыс) күн ішінде шығарады.
12.05 Осымен Үкімет кез келген дауға қатысты төрелік талқылауға және аралық соттың шешіміне қарсылық білдірмейді.
XIII бап
Күшіне енуі
13.01 Осы Келісім дипломатиялық арналар арқылы Тараптардың оның күшіне енуі үшін қажетті мемлекетішілік рәсімдерді орындағаны туралы соңғы жазбаша хабарлама алынған күннен бастап күшіне енеді.
XIV бап
Қолданылуын тоқтату және өзгерістер енгізу
14.01 Осы Келісім белгіленбеген мерзімге жасалады.
Тараптардың әрқайсысы дипломатиялық арналар арқылы екінші Тарапты жазбаша хабардар ету арқылы осы Келісімнің қолданысы тоқтата алады. Бұл жағдайда осы Келісімнің қолданылуы осындай хабарлама алынған күннен бастап күнтізбелік 60 (алпыс) күн өткен соң тоқтатылады.
Осы Келісімнің қолданысын тоқтату осы Келісімнің қолданысын тоқтатылған күні басталған және аяқталмаған жобалар мен қаржылық операциялар бойынша жасалған шарттар шеңберіндегі ОРЕС қорының құқықтары мен мүдделерін қозғамайды.

11.01 Принимающая страна соглашается с тем, что раскрытие информации о настоящем Соглашении Бенефициарам в отношении займов, гарантий или других инструментов, предоставленных для проектов в рамках настоящего Соглашения, разрешено и не будет нарушать национальное законодательство Принимающей страны.
Статья XII
Урегулирование споров
12.01 Любой спор, несогласие, полемика или претензия (совместно именуемые "Спор"), возникающие в связи с существованием, действительностью, толкованием, выполнением или прекращением действия настоящего Соглашения, должны, насколько это возможно, разрешаться мирным путем по соглашению между Сторонами.
12.02 Если Стороны не могут урегулировать спор мирным путем в течение 180 (сто восемьдесят) дней с момента уведомления о споре любой из этих сторон, спор подлежит окончательному и обязательному арбитражному разбирательству в соответствии с Регламентом Постоянной палаты Третейского суда для добровольного арбитража между международными организациями и государством, действующим на дату заключения настоящего Соглашения.
12.03 Количество арбитров должно составлять три. Языком арбитражной процедуры должен быть английский. Арбитражное разбирательство должно проходить в Гааге, Нидерланды. Органом, назначающим арбитров, является Генеральный секретарь Постоянной палаты Третейского суда.
12.04 Если не оговорено иное, все материалы должны быть представлены и все слушания должны быть завершены в течение шести месяцев с момента формирования состава арбитражного суда. Арбитражный суд выносит свое решение в течение 60 (шестьдесят) дней после представления окончательных материалов.
12.05 Настоящим Правительство не возражает против арбитражного разбирательства и решения Третейского суда в отношении любого спора.
Статья XIII
Вступление в силу
13.01 Настоящее Соглашение вступает в силу с даты получения по дипломатическим каналам последнего письменного уведомления о выполнении Сторонами внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу.
Статья XIV
Прекращение действия и внесение изменений
14.01 Настоящее Соглашение заключается на неопределенный срок.
Каждая из Сторон может прекратить действие настоящего Соглашения путем письменного уведомления другой Стороны по дипломатическим каналам. В этом случае действие настоящего Соглашения прекращается по истечении 60 (шестьдесят) календарных дней со дня получения такого уведомления.
Прекращение действия настоящего Соглашения не затрагивает прав и интересов Фонда ОРЕС в рамках заключенных договоров по проектам и финансовым операциям, начатым и не завершенным на дату прекращения действия настоящего Соглашения.

14.02 Тараптардың өзара жазбаша келісуі бойынша осы Келісімге осы Келісімнің ажырамас бөліктері болып табылатын және жекелеген хаттамалармен ресімделетін өзгерістер мен толықтырулар енгізілуі мүмкін.
2024 жылғы "4" қыркүйекте Астана қаласында ағылшын тілінде екі төлнұсқа данада қол қойылды.
Қазақстан Республикасының
Үкіметі үшін
ОРЕС Халықаралықдаму қоры үшін
Байбазаров Нұрлан Абдулхамид Алхалифа
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
Президент
Осымен Қазақстан Республикасының Үкіметі мен ОРЕС Халықаралық даму қоры арасындағы жеке сектордағы операцияларды ұйымдастыру туралы негіздемелік келісімнің осы аудармасы ағылшын тіліндегі мәтініне сәйкес келетінін куәландырамын.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика вице-министрі
Б. Омарбеков

14.02 По взаимному письменному согласию Сторон в настоящее Соглашение могут вноситься изменения и дополнения, которые являются неотъемлемыми частями настоящего Соглашения и оформляются отдельными протоколами.
Подписано в г. Астана "4" сентября 2024 года в двух подлинных экземплярах на английском языке.
За Правительство Республики Казахстан
За Фонд международного развития OPEC
Нурлан Байбазаров
Абдулхамид Алхалифа
Заместитель Премьер-Министра
- Министр национальной
экономики Республики Казахстан
Президент
Настоящим удостоверяю, что данный перевод Рамочного соглашения об организации в частном секторе между Правительством Республики Казахстан и Фондом международного развития ОРЕС соответствует тексту на английском языке.
Вице-министр национальной экономики
Республики Казахстан
Б. Омарбеков