Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне әскери-патриоттық тәрбие, әскери қызмет және жекелеген орталық мемлекеттік органдардың функцияларын қайта бөлу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2025 жылғы 16 шiлдедегi № 211-VIII ҚРЗ
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы Заңның қолданысқа енгізілу тәтібін 2-б. қараңыз.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне:
124-бапта:
2-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Әскери жиындарға шақыру кезеңінде әскери міндетін орындағаны үшін жұмыскерге жалақы "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес көрсетілген міндетті орындайтын жері бойынша төленеді.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Жергілікті әскери басқару органдарына шақыру кезінде әскери қызметке немесе әскери жиындарға шақырылуға жататын жұмыскерлердің медициналық комиссиядан өту кезеңінде жұмыс орны (лауазымы), жұмыс орны бойынша жалақысы сақталады, ал әскерге шақыру бойынша әскери қызметті (жұмылдыру бойынша, соғыс жағдайы кезіндегі және соғыс уақытындағы әскери қызметті қоспағанда) өткеру немесе әскери жиындар кезеңінде жұмыс орны (лауазымы) сақталады.
Әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеру кезеңінде жұмыс орны (лауазымы) сақталған жұмыскер әскери қызметтен шығарылуына байланысты әскери бөлімнің (мекеменің) тізімдерінен алып тасталған күннен бастап бір айдан кешіктірмей өзінің еңбек міндеттеріне кірісуге міндетті.".
2. "Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштері туралы" 2005 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 4-баптың 1-тармағының 9) тармақшасы "және әскери-патриоттық тәрбиені" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 8-бап мынадай мазмұндағы 1-1) және 6-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"1-1) әскери-патриоттық тәрбие жүйесін дамыту мен ілгерілетуге бағытталған іс-шараларға қатысады;";
"6-2) Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің жанындағы әскери-патриоттық тәрбие жөніндегі үйлестіру кеңесімен тікелей өзара іс-қимылды жүзеге асырады;";
3) 9-бап мынадай мазмұндағы 7-4), 7-5) және 7-6) тармақшалармен толықтырылсын:
"7-4) Қорғаныс министрлігінің жанындағы әскери-патриоттық тәрбие жөніндегі үйлестіру кеңесімен өзара іс-қимылды жүзеге асырады;
7-5) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының жанынан әскери-патриоттық тәрбие жөніндегі үйлестіру кеңестерін құрады және олар туралы ережені бекітеді;

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам военно-патриотического воспитания, воинской службы и перераспределения функций отдельных центральных государственных органов
Закон Республики Казахстан от 16 июля 2025 года № 211-VIII ЗРК.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего Закона см. ст. 2.
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Трудовой кодекс Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года:
в статье 124:
пункт 2 дополнить частью второй следующего содержания:
"За выполнение воинской обязанности на период призыва на воинские сборы заработная плата работнику выплачивается по месту выполнения указанной обязанности в соответствии с Законом Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих".";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. За работниками, подлежащими призыву на воинскую службу или воинские сборы, в период прохождения медицинской комиссии сохраняются место работы (должность), заработная плата по месту работы при вызове в местные органы военного управления, а на период прохождения воинской службы по призыву (за исключением воинской службы по мобилизации, при военном положении и в военное время) или воинских сборов сохраняется место работы (должность).
Работник, за которым на период прохождения воинской службы по призыву сохранялось место работы (должность), не позднее одного месяца со дня исключения из списков воинской части (учреждения) в связи с увольнением с воинской службы обязан приступить к своим трудовым обязанностям.".
2. В Закон Республики Казахстан от 7 января 2005 года "Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан":
1) подпункт 9) пункта 1 статьи 4 дополнить словами "и военно-патриотическое воспитание";
2) статью 8 дополнить подпунктами 1-1) и 6-2) следующего содержания:
"1-1) участвуют в мероприятиях, направленных на развитие и продвижение системы военно-патриотического воспитания;";
"6-2) осуществляют непосредственное взаимодействие с координационным советом по военно-патриотическому воспитанию при Министерстве обороны Республики Казахстан;";
3) статью 9 дополнить подпунктами 7-4), 7-5) и 7-6) следующего содержания:
"7-4) осуществляют взаимодействие с координационным советом по военно-патриотическому воспитанию при Министерстве обороны;
7-5) образуют координационные советы по военно-патриотическому воспитанию при местном исполнительном органе области, города республиканского значения, столицы и утверждают положение о них;

7-6) әкімшілік-аумақтық бірлік шегінде әскери-патриоттық тәрбие жүйесін дамыту мен ілгерілетуге бағытталған іс-шараларды іске асырады;";
4) 4-тарау мынадай мазмұндағы 17-1-баппен толықтырылсын:
"17-1-бап. Қорғанысты ақпараттық-идеологиялық тұрғыдан қамтамасыз ету
Қорғанысты ақпараттық-идеологиялық тұрғыдан қамтамасыз етуді мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдар жүзеге асырады және ол:
1) Қазақстан Республикасының азаматтарында патриотизм мен қазақстандық біртектілікті;
2) барлық білім беру деңгейі мен барлық әлеуметтік топта әскери-патриоттық тәрбие жүйесін;
3) әскери қызметтің, әскери қызметшінің, Қарулы Күштер, басқа да әскерлер мен әскери құралымдар мәртебесінің оң имиджін қалыптастыру үшін жағдайлар мен алғышарттар жасауға бағытталған.";
5) 22-баптың 2-тармағында:
9) тармақшадағы "әскери даярлықты жүзеге асыратын ведомстволық әскери оқу орындары мен басқа да білім беру ұйымдарының" деген сөздер "ведомстволық әскери оқу орындарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 9-1) және 16-5) тармақшалармен толықтырылсын:
"9-1) білім беру, ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органдармен келісу бойынша білім беру ұйымдарында әскери даярлықтың сапасын мониторингтеу және талдау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;";
"16-5) Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары мен арнаулы мемлекеттік органдарының бірінші басшыларымен бірлесе отырып, әскери қызметшілерді көлік құралдарын басқаруға даярлау, емтихандар қабылдау және Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарға тиесілі көлік құралдарын басқару құқығын беретін әскери қызметшілердің жүргізуші куәліктерін беру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;";
21) тармақша алып тасталсын;
26-14) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"26-14) білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша қосымша білімнің білім беру бағдарламалары бойынша әскерге шақыруға дейінгі даярлық қағидаларын әзірлейді және бекітеді;";
26-20) тармақшадағы "білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша әскери оқу орындары мен әскери кафедралардағы" деген сөздер "ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша әскери оқу орындары мен әскери кафедралардағы (әскери факультеттердегі)" деген сөздермен ауыстырылсын;
26-23) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"26-23) ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымында әскери кафедра (әскери факультет) құру және оны тарату туралы шешім қабылдайды және ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымында әскери кафедра (әскери факультет) құру және оны тарату қағидаларын бекітеді;";

7-6) реализуют мероприятия, направленные на развитие и продвижение системы военно-патриотического воспитания, в пределах административно-территориальной единицы;";
4) главу 4 дополнить статьей 17-1 следующего содержания:
"Статья 17-1. Информационно-идеологическое обеспечение обороны
Информационно-идеологическое обеспечение обороны осуществляется государственными органами и иными организациями и направлено на создание условий и предпосылок для формирования:
1) патриотизма и казахстанской идентичности у граждан Республики Казахстан;
2) системы военно-патриотического воспитания на всех уровнях образования и во всех социальных группах;
3) позитивного имиджа воинской службы, статуса военнослужащего, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований.";
5) в пункте 2 статьи 22:
в подпункте 9) слова "и других организаций образования, осуществляющих военную подготовку" исключить;
дополнить подпунктами 9-1) и 16-5) следующего содержания:
"9-1) разрабатывает и утверждает правила мониторинга и анализа качества военной подготовки в организациях образования по согласованию с уполномоченными органами в области образования, науки и высшего образования;";
"16-5) разрабатывает и утверждает совместно с первыми руководителями правоохранительных и специальных государственных органов Республики Казахстан правила подготовки военнослужащих к управлению транспортными средствами, приема экзаменов и выдачи водительских удостоверений военнослужащих на право управления транспортными средствами, принадлежащими Вооруженным Силам Республики Казахстан, другим войскам и воинским формированиям;";
подпункт 21) исключить;
подпункт 26-14) изложить в следующей редакции:
"26-14) разрабатывает и утверждает правила допризывной подготовки по образовательным программам дополнительного образования по согласованию с уполномоченным органом в области образования;";
в подпункте 26-20) слова "по согласованию с уполномоченным органом в области образования" заменить словами "(военных факультетов) по согласованию с уполномоченным органом в области науки и высшего образования";
подпункт 26-23) изложить в следующей редакции:
"26-23) принимает по согласованию с уполномоченным органом в области науки и высшего образования решение о создании и ликвидации военной кафедры (военного факультета) в организации высшего и (или) послевузовского образования и утверждает правила создания и ликвидации военной кафедры (военного факультета) в организации высшего и (или) послевузовского образования по согласованию с уполномоченным органом в области науки и высшего образования;";

мынадай мазмұндағы 26-35), 26-36) және 26-37) тармақшалармен толықтырылсын:
"26-35) Қорғаныс министрлігінің жанынан әскери-патриоттық тәрбие жөніндегі үйлестіру кеңесін құрады және ол туралы ережені бекітеді;
26-36) мерзімді әскери қызметтегі әскери қызметшілерді білім беру жеңілдіктерін алуға конкурстық іріктеу қағидаларын әзірлейді және оларды ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша құрылымында әскери қызмет өткеру көзделген мемлекеттік органдардың бірінші басшыларымен бірлесіп бекітеді;
26-37) білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша мамандандырылған жалпы білім беретін оқу бағдарламалары бойынша әскерге шақыруға дейінгі тереңдетілген даярлық қағидаларын әзірлейді және бекітеді;".
3. "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс, стратегиялық әріптестікті іске асыруға арналған мемлекеттік тапсырыс, үкіметтік емес ұйымдарға арналған гранттар және сыйлықақылар туралы" 2005 жылғы 12 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
5-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) азаматтарды әскери-патриоттық тәрбиелеу;".
4. "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-баптың 38-3) тармақшасы "дамытуға" деген сөзден кейін ", әскерге шақыруға дейінгі даярлыққа" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 6-бапта:
2-тармақта:
4) тармақша "дарынды балаларды" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ әскерге шақыруға дейінгі тереңдетілген даярлықтан өтіп жатқан балаларды" деген сөздермен толықтырылсын;
13) тармақша "ауқымдағы конкурстар" деген сөздерден кейін ", облыстық және аудандық (облыстық маңызы бар қала) ауқымдарда бастапқы әскери даярлық бойынша жарыстар" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақта:
14) тармақша "дарынды балаларды" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ әскерге шақыруға дейінгі тереңдетілген даярлықтан өтіп жатқан балаларды" деген сөздермен толықтырылсын;
15) тармақша "мектеп олимпиадаларын," деген сөздерден кейін "бастапқы әскери даярлық бойынша жарыстар," деген сөздермен толықтырылсын;
3) 8-баптың 4-тармағы екінші бөлігінің 6) тармақшасы "арналған" деген сөзден кейін "немесе әскерге шақыруға дейінгі тереңдетілген даярлықты" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 14-баптың 2-тармағының үшінші бөлігі "Дарынды адамдардың" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ әскери іске қызығушылық пен қабілет танытатын адамдардың" деген сөздермен толықтырылсын;
5) 18-баптың екінші бөлігіндегі "Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің әскер қатарына шақыруға дейінгі терең даярлықты мамандандырылған мектептерінде" деген сөздер "әскерге шақыруға дейінгі тереңдетілген даярлықты мамандандырылған білім беру ұйымдарында" деген сөздермен ауыстырылсын;

дополнить подпунктами 26-35), 26-36) и 26-37) следующего содержания:
"26-35) создает координационный совет по военно-патриотическому воспитанию при Министерстве обороны и утверждает положение о нем;
26-36) разрабатывает правила конкурсного отбора военнослужащих срочной воинской службы для получения образовательных льгот и утверждает их совместно с первыми руководителями государственных органов, в структуре которых предусмотрено прохождение воинской службы, по согласованию с уполномоченным органом в области науки и высшего образования;
26-37) разрабатывает и утверждает правила углубленной допризывной подготовки по специализированным общеобразовательным учебным программам по согласованию с уполномоченным органом в области образования;".
3. В Закон Республики Казахстан от 12 апреля 2005 года "О государственном социальном заказе, государственном заказе на реализацию стратегического партнерства, грантах и премиях для неправительственных организаций в Республике Казахстан":
пункт 2 статьи 5 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) военно-патриотического воспитания граждан;".
4. В Закон Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании":
1) подпункт 38-3) статьи 1 дополнить словами ", допризывную подготовку";
2) в статье 6:
в пункте 2:
подпункт 4) после слов "одаренных детей" дополнить словами ", а также детей, проходящих углубленную допризывную подготовку,";
подпункт 13) дополнить словами ", соревнований по начальной военной подготовке областного и районного (города областного значения) масштабов";
в пункте 3:
подпункт 14) после слов "одаренных детей" дополнить словами ", а также детей, проходящих углубленную допризывную подготовку,";
подпункт 15) после слов "общеобразовательным предметам," дополнить словами "соревнований по начальной военной подготовке,";
3) подпункт 6) части второй пункта 4 статьи 8 дополнить словами "или с углубленной допризывной подготовкой";
4) часть третью пункта 2 статьи 14 после слов "одаренных лиц" дополнить словами ", а также лиц, проявляющих интерес и способности к военному делу,";
5) в части второй статьи 18 слова "в организациях образования с углубленной допризывной подготовкой в специализированных школах Министерства обороны Республики Казахстан" заменить словами "в специализированных организациях образования с углубленной допризывной подготовкой";

6) 23-баптың 3-тармағы "бекітетін білім беру бағдарламаларын" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі бекітетін әскерге шақыруға дейінгі даярлық бойынша қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын" деген сөздермен толықтырылсын;
7) 26-баптың 3-тармағының үшінші бөлігіндегі "50-1-бабының 2) тармақшасына" деген сөздер "50-1-бабының 1-тармағы бірінші бөлігінің 2) тармақшасына" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 28-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Әскери-патриоттық тәрбие білім беру ұйымдарындағы тәрбие бағдарламаларының ажырамас бөлігі болып табылады.";
9) 43-1-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігінің 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9) білім алушыларды запастағы офицерлер және запастағы сержанттар бағдарламалары бойынша әскери даярлауды;";
2-тармақтың 11) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"11) білім алушыларға дәрігерлік-консультациялық комиссияның қорытындысы негізінде, босанған, бала асырап алған жағдайларда бала үш жасқа толғанға дейін, сондай-ақ әскери қызметке шақыруға байланысты академиялық демалыстар беру;";
10) 47-баптың 17-2-тармағы 4) тармақшасындағы "адамдарға беріледі." деген сөздер "адамдарға;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 5) және 6) тармақшалармен толықтырылсын:
"5) әскерге шақыру бойынша әскери қызметтің (әскери жиындарды қоспағанда) белгіленген мерзімін өткерген жағдайда азаматтарға;
6) әскери қызмет өткеру туралы келісімшарт жасасқан және оның талаптарын сақтаған жағдайларда азаматтарға беріледі.";
11) 59-1-бапта:
2-тармақта:
13) тармақша "дарынды балаларды" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ әскерге шақыруға дейінгі тереңдетілген даярлықтан өтіп жатқан балаларды" деген сөздермен толықтырылсын;
14) тармақша "шеберлік конкурстарын" деген сөздерден кейін ", бастапқы әскери даярлық бойынша жарыстар" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақтың 9) тармақшасы "шеберлік конкурстарын" деген сөздерден кейін ", бастапқы әскери даярлық бойынша жарыстар" деген сөздермен толықтырылсын.
5. "Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары туралы" 2012 жылғы 13 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 10-баптың 12-тармағының бірінші және екінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Әскери, арнаулы оқу орындарында, сондай-ақ шет мемлекеттердің білім беру ұйымдарында оқудың толық курсын бітірген
азаматтар үшін оқу уақыты мерзімді әскери қызмет өткерумен теңестіріледі.
Әскери, арнаулы оқу орындарынан немесе шет мемлекеттердің білім беру ұйымдарынан шығарып жіберілген, сондай-ақ келісімшарт жасасудан бас тартқан курсанттар әскерге шақырылушылардың әскери есебіне қою үшін жергілікті әскери басқару органдарына жіберіледі және белгіленген тәртіппен әскери қызмет өткереді.";

6) пункт 3 статьи 23 дополнить словами ", а также образовательных программ дополнительного образования по допризывной подготовке, которые утверждаются Министерством обороны Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным органом в области образования";
7) в части третьей пункта 3 статьи 26 слова "подпункту 2) статьи 50-1" заменить словами "подпункту 2) части первой пункта 1 статьи 50-1";
8) пункт 3 статьи 28 дополнить частью второй следующего содержания:
"Военно-патриотическое воспитание является неотъемлемой частью воспитательных программ в организациях образования.";
9) в статье 43-1:
подпункт 9) части первой пункта 1 изложить в следующей редакции:
"9) военную подготовку обучающихся по программам офицеров запаса и сержантов запаса;";
подпункт 11) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"11) предоставление академических отпусков обучающимся на основании заключения врачебно-консультативной комиссии, в случаях рождения, усыновления (удочерения) ребенка до достижения им возраста трех лет, а также в связи с призывом на воинскую службу;";
10) пункт 17-2 статьи 47 дополнить подпунктами 5) и 6) следующего содержания:
"5) гражданам в случае прохождения установленного срока воинской службы по призыву (за исключением воинских сборов);
6) гражданам в случаях заключения контракта о прохождении воинской службы и соблюдения его условий.";
11) в статье 59-1:
в пункте 2:
подпункт 13) после слов "одаренных детей" дополнить словами ", а также детей, проходящих углубленную допризывную подготовку,";
подпункт 14) после слов "профессионального мастерства" дополнить словами ", соревнований по начальной военной подготовке";
подпункт 9) пункта 3 после слов "профессионального мастерства" дополнить словами ", соревнований по начальной военной подготовке".
5. В Закон Республики Казахстан от 13 февраля 2012 года "О специальных государственных органах Республики Казахстан":
1) части первую и вторую пункта 12 статьи 10 изложить в следующей редакции:
"12. Гражданам, окончившим полный курс обучения в военных, специальных учебных заведениях, а также организациях образования иностранных государств, время обучения приравнивается к прохождению срочной воинской службы.
Курсанты, отчисленные из военных, специальных учебных заведений или организаций образования иностранных государств, а также отказавшиеся заключить контракт, направляются для постановки на воинский учет призывников в местные органы военного управления и проходят воинскую службу в установленном порядке.";

2) 51-баптың 9-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Әскери, арнаулы оқу орнынан немесе шет мемлекеттің білім беру ұйымынан шығарып жіберілуіне байланысты қызметтен шығарылған курсанттар әскерге шақырылушылардың әскери есебіне қою үшін жергілікті әскери басқару органдарына жіберіледі және белгіленген тәртіппен әскери қызмет өткереді.";
3) 52-баптың 2-тармағында:
1) тармақшадағы "қатардағы" деген сөз "курсанттарды қоспағанда, қатардағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-1) тармақша "тыңдаушылар қатарынан" деген сөздермен толықтырылсын.
6. "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" 2012 жылғы 16 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
5) тармақшадағы "әскери есепке алынғанға" деген сөздер "әскерге шақыру жасына толғанға" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) тармақшадағы "органдарының әскерге шақыру учаскелеріне тіркелген" деген сөздер "органдарында әскери есепте тұратын" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) тармақшаның үшінші абзацындағы ", әскери оқу орындарына түскен кезде әскерге шақырылушыларды және әскери кафедралардың студенттерін" деген сөздер алып тасталсын;
14) және 25-2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"14) әскери кафедра (әскери факультет) – запастағы офицерлер және (немесе) запастағы сержанттар бағдарламалары бойынша студенттерді әскери даярлауды және әскери-патриоттық тәрбиелеуді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының құрылымдық бөлімшесі;";
"25-2) әскери-оқу практикасы – әскери даярлықтың тиісті бағдарламасы бойынша теориялық білімді, машықтарды бекітуге, практикалық дағдыларды меңгеру мен дамытуға бағытталған оқу қызметінің түрі;";
мынадай мазмұндағы 25-3) тармақшамен толықтырылсын:
"25-3) әскери резидент-дәрігер – медициналық ұйым тәлімгерінің қадағалауымен резидентураның білім беру бағдарламасы шеңберінде білім алатын әскери қызметші;";
26) және 30-1) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"26) бастапқы әскери даярлық – орта, техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында әскерге шақыру жасына дейінгілерді әскери қызметке даярлау және оларды әскери-патриоттық тәрбиелеу шеңберінде әскери іс негіздері бойынша міндетті оқыту пәні (оқу пәні);";
"30-1) жас айбын – әскерге шақыруға дейінгі даярлық бойынша қосымша білімнің білім беру бағдарламалары бойынша білім алатын адам;";
мынадай мазмұндағы 30-2) және 30-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"30-2) жас сарбаз – әскерге шақыруға дейінгі тереңдетілген даярлықты мамандандырылған жалпы білім беретін оқу бағдарламалары бойынша тәрбиеленетін және білім алатын адам;

2) пункт 9 статьи 51 изложить в следующей редакции:
"9. Курсанты, уволенные в связи с отчислением из военного, специального учебного заведения или организации образования иностранного государства, направляются для постановки на воинский учет призывников в местные органы военного управления и проходят воинскую службу в установленном порядке.";
3) в пункте 2 статьи 52:
подпункт 1) дополнить словами ", за исключением курсантов";
в подпункте 1-1) слова "в связи" заменить словами "из числа слушателей в связи".
6. В Закон Республики Казахстан от 16 февраля 2012 года "О воинской службе и статусе военнослужащих":
1) в статье 1:
в подпункте 5) слова "принятия на воинский учет" заменить словами "достижения призывного возраста";
в подпункте 6) слова "приписанные к призывным участкам местных органов" заменить словами "состоящие на воинском учете в местных органах";
в абзаце третьем подпункта 11) слова ", призывников при поступлении в военные учебные заведения и студентов военных кафедр" исключить;
подпункты 14) и 25-2) изложить в следующей редакции:
"14) военная кафедра (военный факультет) – структурное подразделение организации высшего и (или) послевузовского образования Республики Казахстан, осуществляющее военную подготовку по программам офицеров запаса и (или) сержантов запаса и военно-патриотическое воспитание студентов;";
"25-2) военно-учебная практика – вид учебной деятельности, направленной на закрепление теоретических знаний, умений, приобретение и развитие практических навыков по соответствующей программе военной подготовки;";
дополнить подпунктом 25-3) следующего содержания:
"25-3) военный врач–резидент – военнослужащий, обучающийся в рамках образовательной программы резидентуры под надзором наставника медицинской организации;";
подпункты 26) и 30-1) изложить в следующей редакции:
"26) начальная военная подготовка – обязательный предмет обучения (учебная дисциплина) по основам военного дела в рамках подготовки к воинской службе и военно-патриотического воспитания допризывников в организациях среднего, технического и профессионального образования;";
"30-1) жас айбын – лицо, обучающееся по образовательным программам дополнительного образования по допризывной подготовке;";
дополнить подпунктами 30-2) и 30-3) следующего содержания:
"30-2) жас сарбаз – лицо, воспитывающееся и обучающееся по специализированным общеобразовательным учебным программам углубленной допризывной подготовки;

30-3) жауынгерлік даярлық бойынша жиындар – резервтегі әскери қызметті өткеріп жүрген әскери қызметшілермен жауынгерлік даярлық бағдарламалары бойынша өткізілетін іс-шаралар;";
35) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"35) курстық даярлық – белгілі бір әскери-есептік мамандықтар бойынша әскери білім мен дағдыларды алуға, сақтауға және жетілдіруге бағытталған, мыналарда:
әскери қызметшілер үшін әскери оқу орындарында, әскери басқару органдарының оқу орталықтарында, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымында немесе халықаралық шарттарға немесе шақыруларға сәйкес шет мемлекеттердің білім беру ұйымдарында;
әскери міндеттілер үшін әскери оқу орындарында, Қазақстан Республикасының жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының жанындағы әскери кафедраларда (әскери факультеттерде) немесе Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымында жүзеге асырылатын әскери қызметшілер мен әскери міндеттілерге қосымша білім беру нысаны;";
мынадай мазмұндағы 35-2) тармақшамен толықтырылсын:
"35-2) қатардағы жауынгерлер (матростар) – қатардағы құрамның тиісті әскери атақтары берілген әскери қызметшілер;";
37) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"37) Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымы – азаматтарды әскери-техникалық және өзге де мамандықтар бойынша даярлауды, қайта даярлауды, әскери қызметшілер мен әскери міндеттілерді курстық даярлықты, оның ішінде көлік құралдарын басқару бойынша даярлауды өтеусіз, өтеулі негіздерде жүзеге асыратын ұйым;";
44) және 46) тармақшалар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 52) тармақшамен толықтырылсын:
"52) штаттан тыс құрамның әскери лауазымы – әскери кафедраның (әскери факультеттің) студенттерді әскери даярлау және әскери-патриоттық тәрбиелеу жөніндегі лауазымдық өкілеттіктер жүктелген штат бірлігі.";
2) 5-баптың 3-тармағы бірінші бөлігінің 15) тармақшасы "біліктілігін арттыруда," деген сөздерден кейін "курстық даярлықта," деген сөздермен толықтырылсын;
3) мынадай мазмұндағы 7-1-баппен толықтырылсын:
"7-1-бап. Әскери міндеттілердің жалпы міндеттері
1. Әскери міндетті:
1) Қазақстан Республикасының Конституциясын және Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтауға;
2) әскери есепке алу бойынша міндеттерді сақтауға;
3) әскери білім мен дағдыларды алу, сақтау және жетілдіру үшін, оның ішінде кезекті әскери атақтар алу үшін әскери жиындардан не әскери міндеттілердің курстық даярлығынан өтуге;
4) әскери даярлық кезеңінде тәртіпті, қырағы болуға;
5) әскери даярлық кезеңінде әскери мүліктің сақталуын қамтамасыз етуге;

30-3) сборы по боевой подготовке – мероприятия, проводимые с военнослужащими, проходящими воинскую службу в резерве, по программам боевой подготовки;";
подпункт 35) изложить в следующей редакции:
"35) курсовая подготовка – форма дополнительного образования военнослужащих и военнообязанных, направленная на получение, поддержание и совершенствование военных знаний и навыков по определенным военно-учетным специальностям, осуществляемая для:
военнослужащих в военных учебных заведениях, учебных центрах органов военного управления, специализированной организации Министерства обороны Республики Казахстан или организациях образования иностранных государств в соответствии с международными договорами или приглашениями;
военнообязанных в военных учебных заведениях, военных кафедрах (военных факультетах) при организациях высшего и (или) послевузовского образования Республики Казахстан или специализированной организации Министерства обороны Республики Казахстан;";
дополнить подпунктом 35-2) следующего содержания:
"35-2) рядовые (матросы) – военнослужащие, которым присвоены соответствующие воинские звания рядового состава;";
подпункт 37) изложить в следующей редакции:
"37) специализированная организация Министерства обороны Республики Казахстан – организация, осуществляющая на безвозмездной, возмездной основах подготовку, переподготовку граждан по военно-техническим и иным специальностям, курсовую подготовку военнослужащих и военнообязанных, в том числе по управлению транспортными средствами;";
подпункты 44) и 46) исключить;
дополнить подпунктом 52) следующего содержания:
"52) воинская должность внештатного состава – штатная единица военной кафедры (военного факультета), на которую возложены должностные полномочия по военной подготовке и военно-патриотическому воспитанию студентов.";
2) подпункт 15) части первой пункта 3 статьи 5 после слова "квалификации," дополнить словами "курсовой подготовке,";
3) дополнить статьей 7-1 следующего содержания:
"Статья 7-1. Общие обязанности военнообязанных
1. Военнообязанный обязан:
1) соблюдать Конституцию Республики Казахстан и законодательство Республики Казахстан;
2) соблюдать обязанности по воинскому учету;
3) проходить воинские сборы либо курсовую подготовку военнообязанных для получения, поддержания и совершенствования военных знаний и навыков, в том числе для получения очередных воинских званий;
4) быть дисциплинированным, бдительным в период военной подготовки;
5) обеспечивать сохранность военного имущества в период военной подготовки;

6) әскери даярлық кезеңінде әскери қызмет мүдделеріне зиян келтіретін жария сөйлеуге жол бермеуге міндетті.
2. Әскери жиындарға шақырылған әскери міндеттілердің лауазымдық және арнаулы міндеттері жалпыәскери жарғыларда айқындалады.
3. Әскери міндеттілердің өзге де міндеттері Қазақстан Республикасының заңдарында және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінде белгіленуі мүмкін.";
4) 2-тараудың тақырыбы "және әскери-патриоттық тәрбиелеу" деген сөздермен толықтырылсын;
5) 9-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Азаматтарды әскери қызметке даярлау:
1) мыналар:
қосымша білімнің білім беру бағдарламалары бойынша әскерге шақыруға дейінгі даярлық;
мамандандырылған жалпы білім беретін оқу бағдарламалары бойынша әскерге шақыруға дейінгі тереңдетілген даярлық;
бастапқы әскери даярлық;
запастағы офицерлер және запастағы сержанттар бағдарламалары бойынша әскери даярлық қамтылған білім беру ұйымдарындағы әскери даярлықты;
2) Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымдарындағы әскери-техникалық және өзге де мамандықтар бойынша әскери даярлықты;
3) әскери міндеттілердің курстық даярлығын қамтиды.";
4-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі білім беру ұйымдарындағы әскери даярлықтың сапасын мониторингтеу мен талдауды білім беру ұйымдарында Қазақстан Республикасы заңнамасының азаматтарды әскери қызметке даярлау бөлігіндегі талаптарының сақталуы және білім беру ұйымдарында әскери даярлықтың сапасын арттыру жөнінде ұсыныстар әзірлеу мақсатында жүзеге асырады.";
мынадай мазмұндағы 6 және 7-тармақтармен толықтырылсын:
"6. Бастапқы әскери, әскерге шақыруға дейінгі және әскерге шақыруға дейінгі тереңдетілген даярлықты жүзеге асыратын азаматтардың біліктілігін арттыру Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты ұйымдардың, әскери оқу орындарының, сондай-ақ жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының әскери кафедраларының (әскери факультеттерінің) базасында бастапқы әскери даярлық қағидаларына сәйкес жүргізіледі.
Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты ұйымдардың, әскери оқу орындарының, сондай-ақ жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының әскери кафедраларының (факультеттерінің) базасында бастапқы әскери даярлықтың білім беру бағдарламасы бойынша біліктілікті арттырудан өткені туралы құжат білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен біліктілік санатын беру кезінде ескеріледі.
Бастапқы әскери, әскерге шақыруға дейінгі және әскерге шақыруға дейінгі тереңдетілген даярлықты жүзеге асыратын азаматтардың біліктілігін арттырудың білім беру бағдарламасы білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен әзірленеді және оны Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі бекітеді.

6) не допускать публичных выступлений, причиняющих вред интересам воинской службы, в период военной подготовки.
2. Должностные и специальные обязанности военнообязанных, призванных на воинские сборы, определяются общевоинскими уставами.
3. Иные обязанности военнообязанных могут устанавливаться законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.";
4) заголовок главы 2 дополнить словами "и их военно-патриотическое воспитание";
5) в статье 9:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Подготовка граждан к воинской службе включает в себя:
1) военную подготовку в организациях образования, которая содержит:
допризывную подготовку по образовательным программам дополнительного образования;
углубленную допризывную подготовку по специализированным общеобразовательным учебным программам;
начальную военную подготовку;
военную подготовку по программам офицеров запаса и сержантов запаса;
2) военную подготовку по военно-техническим и иным специальностям в специализированных организациях Министерства обороны Республики Казахстан;
3) курсовую подготовку военнообязанных.";
пункт 4 дополнить частью второй следующего содержания:
"Мониторинг и анализ качества военной подготовки в организациях образования осуществляются Министерством обороны Республики Казахстан в целях соблюдения в организациях образования требований законодательства Республики Казахстан в части подготовки граждан к воинской службе и выработки предложений по повышению качества военной подготовки в организациях образования.";
дополнить пунктами 6 и 7 следующего содержания:
"6. Повышение квалификации граждан, осуществляющих начальную военную, допризывную и углубленную допризывную подготовку, проводится на базе организаций, подведомственных Министерству обороны Республики Казахстан, военных учебных заведений, а также военных кафедр (военных факультетов) организаций высшего и (или) послевузовского образования в соответствии с правилами начальной военной подготовки.
Документ о прохождении повышения квалификации по образовательной программе начальной военной подготовки на базе организаций, подведомственных Министерству обороны Республики Казахстан, военных учебных заведений, а также военных кафедр (военных факультетов) организаций высшего и (или) послевузовского образования учитывается при присвоении квалификационной категории в порядке, определяемом уполномоченным органом в области образования.
Образовательная программа повышения квалификации граждан, осуществляющих начальную военную, допризывную и углубленную допризывную подготовку, разрабатывается в порядке, определяемом уполномоченным органом в области образования, и утверждается Министерством обороны Республики Казахстан.

7. Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі әскерге шақыруға дейінгі даярлық бөлігінде балаларға арналған қосымша білім беруді реттейтін, сондай-ақ бастапқы әскери даярлықты, оның ішінде әскерге шақыруға дейінгі және әскерге шақыруға дейінгі тереңдетілген даярлық шеңберінде жүзеге асыратын педагогтерге қатысты бөлігінде аттестаттау, біліктілік санаттарын беру, біліктілікті арттыру мен педагогикалық қайта даярлау тәртібін реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін әзірлеуге және келісуге қатысады.";
6) 10-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
"Алғашқы әскери даярлықты:
1) тиісті бейін бойынша жоғары (жоғары оқу орнынан кейінгі) педагогикалық білімі бар, әскери қызмет өткерген немесе жоғары (жоғары оқу орнынан кейінгі) білім беру ұйымдарының әскери кафедрасында (әскери факультетінде) запастағы офицерлер бағдарламасы бойынша әскери даярлықтан өткен;
2) офицерлер, аға немесе жоғары сержанттар құрамдарының лауазымдарында әскери қызмет өткерген (әскери қызметке қайта кіру құқығынсыз теріс себептермен әскери қызметтен шығарылған азаматтарды қоспағанда), жоғары (жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі бар азаматтар жүзеге асыра алады.
Осы тармақтың екінші бөлігінің 2) тармақшасында аталған азаматтардың кәсіптік дағдылары бастапқы әскери даярлық бейіні бойынша кәсіптік білімге сай келеді және олар бастапқы әскери даярлық қағидаларына сәйкес педагогикалық қайта даярлаудан өткен жағдайда бастапқы әскери даярлықты жүзеге асыруға құқылы.";
2-тармақтағы "Азаматтарды әскери қызметке даярлау қағидаларына сәйкес мерзімді әскери қызметке шақырылар алдында" деген сөздер "әскери қызмет өткеру кезеңінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтағы "тәртібін Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі айқындайды" деген сөздер "тәртібі бастапқы әскери даярлық қағидаларында айқындалады" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 11-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"11-бап. Мамандандырылған жалпы білім беретін оқу бағдарламалары бойынша әскерге шақыруға дейінгі тереңдетілген даярлық
1. Мамандандырылған жалпы білім беретін оқу бағдарламалары бойынша әскерге шақыруға дейінгі тереңдетілген даярлық әскерге шақыруға дейінгі тереңдетілген даярлықты мамандандырылған білім беру ұйымдарында іске асырылады.
2. Мамандандырылған жалпы білім беретін оқу бағдарламалары бойынша әскерге шақыруға дейінгі тереңдетілген даярлықты ұйымдастыру және одан өту тәртібі мамандандырылған жалпы білім беретін оқу бағдарламалары бойынша әскерге шақыруға дейінгі тереңдетілген даярлық қағидаларында айқындалады.

7. Министерство обороны Республики Казахстан участвует в разработке и согласовании нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих дополнительное образование для детей в части допризывной подготовки, а также регулирующих порядок аттестации, присвоения квалификационных категорий, повышения квалификации и педагогической переподготовки в части, касающейся педагогов, осуществляющих начальную военную подготовку, в том числе в рамках допризывной и углубленной допризывной подготовки.";
6) в статье 10:
пункт 1 дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
"Начальную военную подготовку могут осуществлять граждане:
1) имеющие высшее (послевузовское) педагогическое образование по соответствующему профилю, прошедшие воинскую службу или военную подготовку по программе офицеров запаса на военной кафедре (военном факультете) организаций высшего (послевузовского) образования;
2) прошедшие воинскую службу на должностях офицерского, старшего или высшего сержантского составов (за исключением граждан, уволенных с воинской службы по отрицательным мотивам без права повторного поступления на воинскую службу), имеющие высшее (послевузовское) образование.
Профессиональные навыки граждан, указанных в подпункте 2) части второй настоящего пункта, соответствуют профессиональному образованию по профилю начальной военной подготовки, и они вправе осуществлять начальную военную подготовку в случае прохождения педагогической переподготовки в соответствии с правилами начальной военной подготовки.";
в пункте 2 слова "перед призывом на срочную службу в соответствии с Правилами подготовки граждан к воинской службе" заменить словами "в период прохождения воинской службы";
в пункте 3 слова "Министерством обороны Республики Казахстан" заменить словами "правилами начальной военной подготовки";
7) статью 11 изложить в следующей редакции:
"Статья 11. Углубленная допризывная подготовка по специализированным общеобразовательным учебным программам
1. Углубленная допризывная подготовка по специализированным общеобразовательным учебным программам реализуется в специализированных организациях образования с углубленной допризывной подготовкой.
2. Порядок организации и прохождения углубленной допризывной подготовки по специализированным общеобразовательным учебным программам определяется правилами углубленной допризывной подготовки по специализированным общеобразовательным учебным программам.

3. Әскерге шақыруға дейінгі тереңдетілген даярлықты мамандандырылған білім беру ұйымдарын құру, қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігімен келісіледі.
4. Әскерге шақыруға дейінгі тереңдетілген даярлықты мамандандырылған білім беру ұйымдарына бірінші басшылар мен педагогтер лауазымдарына тағайындау және оларды лауазымдарынан босату тәртібі, сондай-ақ олардың біліктілік сипаттамалары Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігімен келісіледі.
5. Әскерге шақыруға дейінгі тереңдетілген даярлықты мамандандырылған білім беру ұйымдарын мемлекеттік аттестаттау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің қатысуымен жүзеге асырылады.";
8) мынадай мазмұндағы 11-1-баппен толықтырылсын:
"11-1-бап. Қосымша білімнің білім беру бағдарламалары бойынша әскерге шақыруға дейінгі даярлық
1. Қосымша білімнің білім беру бағдарламалары бойынша әскерге шақыруға дейінгі даярлық негізгі орта және жалпы орта, техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында жас айбындар сыныптарында, топтарында жүзеге асырылады. Сондай-ақ жас айбындарды әскерге шақыруға дейінгі даярлық балаларға қосымша білім беретін мектептен тыс ұйымдарда және әскери бөлімдердің (мекемелердің) қатысуымен жүзеге асырылуы мүмкін.
2. Әскерге шақыруға дейінгі даярлықты ұйымдастыру және одан өту тәртібі қосымша білімнің білім беру бағдарламалары бойынша әскерге шақыруға дейінгі даярлық қағидаларында айқындалады.";
9) 13-бапта:
1-тармақ "тапсырысына сәйкес" деген сөздерден кейін "жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Азаматтарды запастағы офицерлер және запастағы сержанттар бағдарламалары бойынша әскери даярлықтан өткізу тәртібі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындалады.
Әскери-оқу практикасы әскери бөлімдердің (мекемелердің), әскери оқу орындарының оқу-материалдық, техникалық базасы пайдаланыла отырып жүргізіледі.";
2-тармақтағы "запастағы кіші сержант" деген сөздер "запастағы сержант" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Азаматтарды запастағы офицерлер және запастағы сержанттар бағдарламалары бойынша әскери даярлықты ұйымдастыру үшін Қорғаныс министрлігі:
1) әскери кафедра (әскери факультет) қызметінің қағидаларын;
2) әскери кафедрадағы (әскери факультеттегі) әскери даярлық бағдарламаларының тізбесін;
3) әскери кафедрада (әскери факультетте) оқу процесін ұйымдастыру қағидаларын әзірлейді және бекітеді.";
10) мынадай мазмұндағы 13-1-баппен толықтырылсын:

3. Создание, реорганизация и ликвидация специализированных организаций образования с углубленной допризывной подготовкой согласовываются с Министерством обороны Республики Казахстан.
4. Порядок назначения на должности первых руководителей и педагогов в специализированные организации образования с углубленной допризывной подготовкой и освобождения их от должностей, а также их квалификационные характеристики согласовываются с Министерством обороны Республики Казахстан.
5. Государственная аттестация специализированных организаций образования с углубленной допризывной подготовкой осуществляется с участием Министерства обороны Республики Казахстан.";
8) дополнить статьей 11-1 следующего содержания:
"Статья 11-1. Допризывная подготовка по образовательным программам дополнительного образования
1. Допризывная подготовка по образовательным программам дополнительного образования осуществляется в организациях основного среднего и общего среднего, технического и профессионального образования в классах, группах жас айбынов. Также допризывная подготовка жас айбынов может осуществляться во внешкольных организациях дополнительного образования детей и при участии воинских частей (учреждений).
2. Порядок организации и прохождения допризывной подготовки определяется правилами допризывной подготовки по образовательным программам дополнительного образования.";
9) в статье 13:
пункт 1 после слов "сержантов запаса – на возмездной основе" дополнить словами "в организациях высшего и (или) послевузовского образования";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Порядок прохождения военной подготовки граждан по программам офицеров запаса и сержантов запаса определяется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Военно-учебная практика проводится с использованием учебно-материальной, технической базы воинских частей (учреждений), военных учебных заведений.";
в пункте 2 слова "младший сержант запаса" заменить словами "сержант запаса";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Для организации военной подготовки граждан по программам офицеров запаса и сержантов запаса Министерством обороны разрабатываются и утверждаются:
1) правила деятельности военной кафедры (военного факультета);
2) перечень программ военной подготовки на военной кафедре (военном факультете);
3) правила организации учебного процесса на военной кафедре (военном факультете).";
10) дополнить статьей 13-1 следующего содержания:

"13-1-бап. Әскери міндеттілердің курстық даярлығы
1. Әскери міндеттілердің курстық даярлығы жұмылдыру қажеттілігіне және әскери оқытылған резервті жинақтау қажеттілігіне сүйене отырып, Қорғаныс министрлігінің тапсырысына сәйкес өтеулі негізде жүргізіледі.
2. Әскери міндеттілердің курстық даярлығы бағдарламалары бойынша әскери даярлықтың толық курсын бітірген әскери міндеттілерге кезекті әскери атақ әскери қызмет өткеру қағидаларында айқындалған тәртіппен беріледі.
3. Әскери міндеттілерді курстық даярлықтан өткізу тәртібі Қорғаныс министрлігі бекітетін әскери міндеттілерді курстық даярлықтан өткізу қағидаларына сәйкес айқындалады.";
11) 2-тарау мынадай мазмұндағы 14-1-баппен толықтырылсын:
"14-1-бап. Әскери-патриоттық тәрбие
1. Әскери-патриоттық тәрбие – әскери-патриоттық тәрбиелеу субъектілерінің Қазақстан Республикасы азаматтарының бойында қазақстандық патриотизмді, біртұтас ұлтқа тиесілілік сезімін, рухани-имандылық құндылықтарын, Қазақстан Республикасын қорғау жөніндегі конституциялық міндетті орындауға әзірлікті қалыптастыру және осыған байланысты қажетті білім мен дағдыларды дамыту бойынша жүйелі, мақсатты және үйлестірілген қызметі.
2. Әскери-патриоттық тәрбиелеу жүйесі азаматтарды әскери-патриоттық тәрбиелеудің үздіксіз болуын қамтамасыз ететін, өзара байланысты құралдардың, әдістердің, құжаттардың, іс-шаралардың, әскери-патриоттық тәрбиелеу субъектілерінің жиынтығын білдіреді.
Әскери-патриоттық тәрбиелеу жүйесі әскери-патриоттық тәрбиелеу субъектілері қызметінің бағыттарын үйлестіру мен айқындауды, сондай-ақ мұндай қызметті ғылыми және әдістемелік тұрғыдан қамтамасыз етуді қамтиды.
3. Азаматтарды әскери-патриоттық тәрбиелеуді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары, жергілікті өзін-өзі басқару органдары мен ұйымдары әскери-патриоттық тәрбиелеу субъектілері болып табылады.
Қазақстан Республикасында әскери-патриоттық тәрбиелеу субъектілерінің қызметін үйлестіруді әскери-патриоттық тәрбие жөніндегі үйлестіру кеңестері жүзеге асырады, олар:
Қорғаныс министрлігі жанынан – республикалық;
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары жанынан – аумақтық болып құрылады.
Әскери-патриоттық тәрбие жөніндегі үйлестіру кеңестері консультативтік-кеңесші органдар болып табылады.
Әскери-патриоттық тәрбие жөніндегі үйлестіру кеңестерінің негізгі міндеттері мыналар болып табылады:
1) әскери-патриоттық тәрбиелеу субъектілерінің келісілген іс-қимылдарды жүзеге асыруы және олардың қызмет тиімділігін арттыру;

"Статья 13-1. Курсовая подготовка военнообязанных
1. Курсовая подготовка военнообязанных проводится на возмездной основе в соответствии с разнарядкой Министерства обороны исходя из мобилизационной потребности и необходимости накопления военно-обученного резерва.
2. Военнообязанным, окончившим полный курс военной подготовки по программам курсовой подготовки военнообязанных, присваивается очередное воинское звание в порядке, определенном правилами прохождения воинской службы.
3. Порядок прохождения курсовой подготовки военнообязанных определяется в соответствии с правилами прохождения курсовой подготовки военнообязанных, утверждаемыми Министерством обороны.";
11) главу 2 дополнить статьей 14-1 следующего содержания:
"Статья 14-1. Военно-патриотическое воспитание
1. Военно-патриотическое воспитание – систематическая, целенаправленная и скоординированная деятельность субъектов военно-патриотического воспитания по формированию у граждан Республики Казахстан казахстанского патриотизма, чувства принадлежности к единому народу, духовно-нравственных ценностей, готовности к выполнению конституционной обязанности по защите Республики Казахстан и развитию связанных с этим необходимых знаний и навыков.
2. Система военно-патриотического воспитания представляет собой совокупность взаимосвязанных между собой средств, методов, документов, мероприятий, субъектов военно-патриотического воспитания, обеспечивающих непрерывность военно-патриотического воспитания граждан.
Система военно-патриотического воспитания включает в себя координацию и определение направлений деятельности субъектов военно-патриотического воспитания, а также научное и методическое обеспечение такой деятельности.
3. Субъектами военно-патриотического воспитания являются государственные органы, органы местного самоуправления и организации Республики Казахстан, осуществляющие военно-патриотическое воспитание граждан.
Координацию деятельности субъектов военно-патриотического воспитания в Республике Казахстан осуществляют координационные советы по военно-патриотическому воспитанию, которые образуются при:
Министерстве обороны – республиканский;
местных исполнительных органах областей, городов республиканского значения, столицы – территориальные.
Координационные советы по военно-патриотическому воспитанию являются консультативно-совещательными органами.
Основными задачами координационных советов по военно-патриотическому воспитанию являются:
1) осуществление согласованных действий и повышение эффективности деятельности субъектов военно-патриотического воспитания;

2) әскери-патриоттық тәрбие мәселелері бойынша ақпарат алмасу, оң тәжірибені зерделеу және тарату;
3) әскери-патриоттық тәрбиелеу субъектілерінің қызметін жетілдіру жөніндегі ұсыныстар мен ұсынымдарды тұжырымдау.
Әскери-патриоттық тәрбие жөніндегі үйлестіру кеңестерінің құрамы, өкілеттіктері мен қызмет тәртібі тиісінше Қорғаныс министрлігі, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары бекітетін ережелерде айқындалады.
Әскери-патриоттық тәрбие жөніндегі аумақтық үйлестіру кеңестері туралы үлгілік ережені Қорғаныс министрлігі әзірлейді және бекітеді.
4. Шетелдік заңды және жеке тұлғалар, шет мемлекеттер және халықаралық ұйымдар ұсынатын қаржыландыруды қоспағанда, әскери-патриоттық тәрбие бюджет қаражаты және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған бюджеттен тыс көздер есебінен жүзеге асырылады.";
12) 3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Әскери есепке алу";
13) 16-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"16-бап. Азаматтарды жергілікті әскери басқару органдарына тіркеу
1. Азаматтарды жергілікті әскери басқару органдарына тіркеу – азаматтарды бастапқы әскери есепке қою үшін жергілікті әскери басқару органдары жүргізетін әскери есепке алу іс-шаралары.
2. Жергілікті әскери басқару органдарына тіркелуге мыналар жатады:
1) он жеті жасқа толған ер азаматтар;
2) бұрын әскери есепте тұрмаған ер азаматтар;
3) осы Заңның 15-бабының 1-тармағында аталған адамдарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдаған адамдар;
4) әскери-есептік мамандығы бар әйел азаматтар.
3. Азаматтарды жергілікті әскери басқару органдарына тіркеу әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушыларды әскери есепке алу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.";
14) 17-бапта:
тақырыптағы ", әскери міндеттілердің және әскерге шақырылушылардың" деген сөздер алып тасталсын;
1-тармақтың 4) тармақшасындағы "әскерге шақыру жасына дейінгілерді тіркеген және" деген сөздер алып тасталсын;
4-тармақтың бірінші бөлігінде:
"жерінің өзгеруі туралы;" деген сөздер "жерінің, жұмыс (оқу) орнының өзгеруі туралы; білімінің болуы туралы; отбасы құрамы туралы; жүргізуші куәлігінің бар-жоғы туралы; Қазақстан Республикасының аумағында болуы туралы;" деген сөздермен ауыстырылсын;
"танылғандығы;" деген сөзден кейін "стационарлық емделуде болуы және динамикалық байқауда тұратындығы;" деген сөздермен толықтырылсын;
"болуы не болмауы туралы" деген сөздерден кейін "; оларға қатысты анықтау немесе алдын ала тергеу жүргізіліп жатқаны; сот оларға қатысты қылмыстық істерді қарап жатқаны, сондай-ақ оларға қатысты заңды күшіне енген үкімдер туралы" деген сөздермен толықтырылсын;
7-тармақ алып тасталсын;

2) обмен информацией, изучение и распространение положительного опыта по вопросам военно-патриотического воспитания;
3) выработка предложений и рекомендаций по совершенствованию деятельности субъектов военно-патриотического воспитания.
Состав, полномочия и порядок деятельности координационных советов по военно-патриотическому воспитанию определяются положениями, утверждаемыми соответственно Министерством обороны, местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы.
Типовое положение о территориальных координационных советах по военно-патриотическому воспитанию разрабатывается и утверждается Министерством обороны.
4. Военно-патриотическое воспитание осуществляется за счет бюджетных средств и внебюджетных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан, за исключением финансирования, предоставляемого иностранными юридическими и физическими лицами, иностранными государствами и международными организациями.";
12) заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Воинский учет";
13) статью 16 изложить в следующей редакции:
"Статья 16. Приписка граждан к местным органам военного управления
1. Приписка граждан к местным органам военного управления – мероприятия воинского учета, проводимые местными органами военного управления для первоначальной постановки граждан на воинский учет.
2. Приписке к местным органам военного управления подлежат:
1) граждане мужского пола по достижению семнадцатилетнего возраста;
2) граждане мужского пола, ранее не состоявшие на воинском учете;
3) лица, принявшие гражданство Республики Казахстан, за исключением лиц, указанных в пункте 1 статьи 15 настоящего Закона;
4) граждане женского пола, имеющие военно-учетную специальность.
3. Приписка граждан к местным органам военного управления осуществляется в соответствии с правилами воинского учета военнообязанных и призывников.";
14) в статье 17:
в заголовке слова ", военнообязанных и призывников" исключить;
в подпункте 4) пункта 1 слова "приписки допризывников и призыве" заменить словом "призыва";
в части первой пункта 4:
слова "места рождения;" заменить словами "места рождения, места работы (учебы); о наличии образования; о составе семьи; о наличии водительского удостоверения; о нахождении на территории Республики Казахстан;";
после слов "с инвалидностью;" дополнить словами "находящихся на стационарном лечении и состоящих на динамическом наблюдении;";
после слов "уголовного правонарушения" дополнить словами "; в отношении которых ведется дознание или предварительное следствие; в отношении которых судом рассматриваются уголовные дела, а также о вступивших в законную силу в их отношении приговорах";
пункт 7 исключить;

15) 18-бапта:
3-тармақта:
"Мерзімді қызмет өткеруге азаматтардың құқық қорғау және арнайы мемлекеттік органдар оқу орындарының күндізгі оқу бөлімдерінде оқыған уақыты" деген сөздер "Құқық қорғау органдары мен арнаулы мемлекеттік органдардың арнаулы оқу орындарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
", сондай-ақ Қорғаныс министрлігінің әскери оқытылған резервті даярлау бағдарламасы жөніндегі мамандандырылған ұйымдарында әскери даярлықтан өту уақыты" деген сөздер "не осы мемлекеттік органдардың жолдамасы бойынша шет мемлекеттердің білім беру ұйымдарында оқудың толық курсын бітірген азаматтар үшін оқу уақыты мерзімді әскери қызмет өткерумен" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың бірінші бөлігінде аталған, бұрын мерзімді әскери қызметті өткермеген азаматтар оқудан шығарылған жағдайда, белгіленген тәртіппен мерзімді әскери қызметке шақырылады, ал осы Заңның 38-бабының 1-тармағы 4) тармақшасының алтыншы абзацында аталған адамдар оқудан шығарылған жағдайда келісімшарт бойынша әскери қызметке кіруге құқылы.";
4-тармақта:
екінші және үшінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұрын әскери ант қабылдамаған әскери міндеттілер оны әскери жиындарға (әскери міндеттілердің курстық даярлығы аяқталғаннан кейін) және жұмылдыру бойынша шақырылған кезде қабылдайды.
Әскери кафедралардың (әскери факультеттердің) студенттері әскери антты запастағы офицерлер және запастағы сержанттар бағдарламалары бойынша әскери даярлық қағидаларына сәйкес Отан қорғаушы күні қарсаңында қабылдайды.";
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымдарында әскери-техникалық және өзге де мамандықтар бойынша өтеулі негізде білім алатын әскерге шақырылушылар әскери антты әскери-техникалық және өзге де мамандықтар бойынша даярлау қағидаларына сәйкес оқуды бітіргеннен кейін қабылдайды.";
16) 20-бап мынадай мазмұндағы ескертпелермен толықтырылсын:
"Ескертпелер.
1. Осы баптың төртінші бөлігі 2) тармақшасының екінші абзацында көзделген "лейтенант" әскери атағында еңбек сіңірген мерзім, егер әскери қызметші:
курсант бола тұра, бес және одан көп жыл бойы жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын бір немесе бірнеше әскери оқу орнында білім алса;
техникалық және кәсіптік немесе орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын Қазақстан Республикасының әскери оқу орнын бітіргеннен кейін шетелдік жоғары әскери оқу орнына түссе және курсант бола тұра, төрт және одан көп жыл бойы білім алса, бір жылға дейін қысқартылады.

15) в статье 18:
в пункте 3:
слова "К прохождению срочной службы приравниваются время обучения граждан на очных отделениях учебных заведений" заменить словами "Гражданам, окончившим полный курс обучения в специальных учебных заведениях";
слова ", а также время прохождения военной подготовки в специализированных организациях Министерства обороны по программе подготовки военно-обученного резерва" заменить словами "либо в организациях образования иностранных государств по направлению данных государственных органов, время обучения приравнивается к прохождению срочной воинской службы";
дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае отчисления граждане, указанные в части первой настоящего пункта, ранее не проходившие срочную воинскую службу, в установленном порядке призываются на срочную воинскую службу, а лица, указанные в абзаце шестом подпункта 4) пункта 1 статьи 38 настоящего Закона, вправе поступить на воинскую службу по контракту.";
в пункте 4:
части вторую и третью изложить в следующей редакции:
"Военнообязанные, ранее не принимавшие военную присягу, принимают ее при призыве на воинские сборы (по завершении курсовой подготовки военнообязанных) и по мобилизации.
Студенты военных кафедр (военных факультетов) принимают военную присягу в преддверии Дня защитника Отечества в соответствии с правилами военной подготовки по программам офицеров запаса и сержантов запаса.";
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Призывники, обучающиеся на возмездной основе по военно-техническим и иным специальностям в специализированных организациях Министерства обороны, принимают военную присягу по завершении обучения в соответствии с правилами подготовки по военно-техническим и иным специальностям.";
16) статью 20 дополнить примечаниями следующего содержания:
"Примечания.
1. Срок выслуги в воинском звании "лейтенант", предусмотренный абзацем вторым подпункта 2) части четвертой настоящей статьи, сокращается до одного года, если военнослужащий:
будучи курсантом, обучался в одном или нескольких военных учебных заведениях, реализующих образовательные программы высшего образования, в течение пяти и более лет;
по завершении военного учебного заведения Республики Казахстан, реализующего образовательные программы технического и профессионального или послесреднего образования, поступил в иностранное высшее военное учебное заведение и, будучи курсантом, обучался в течение четырех и более лет.

2. Егер әскери қызметші курсант бола тұра, жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын бір немесе бірнеше әскери оқу орнында алты жыл бойы білім алса немесе техникалық және кәсіптік немесе орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын Қазақстан Республикасының әскери оқу орнын бітіргеннен кейін шетелдік жоғары әскери оқу орнына түссе және курсант бола тұра, бес жыл бойы білім алса, онда осы баптың төртінші бөлігі 2) тармақшасының үшінші абзацында көзделген "аға лейтенант" әскери атағында еңбек сіңірген мерзім де қысқартылады және екі жылды құрайды.";
17) 21-бап мынадай мазмұндағы 4-3-тармақпен толықтырылсын:
"4-3. Штаттан тыс құрамның әскери лауазымына Қарулы Күштердің әскери қызметшісі әскери қызмет өткеру қағидаларына сәйкес тағайындалады.";
18) 23-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы бесінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы Заңның 10-бабы 1-тармағының екінші бөлігінде аталған азаматтарға педагогтің кәсіптік қызметін жүзеге асыру кезінде бастапқы әскери даярлық қағидаларында айқындалатын тәртіппен әскери киім нысанының жекелеген заттарын киіп жүру және айырым белгілерін тағып жүру ерекшеліктерімен әскери киім нысанын киіп жүруге де рұқсат етіледі.";
19) 26-баптың 10-тармағында:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Осы Заңның 37-бабының 6-тармағына сәйкес келісімшарт бойынша әскери қызметке кірген, мерзімді әскери қызметпен қоса жиынтығында он екі айдан аз қызмет өткерген және әскери қызметтен шығарылған қатардағы және сержанттар құрамдарының әскери қызметшілері белгіленген тәртіппен мерзімді әскери қызметтің қалған мерзімін өткеру үшін, бірақ кемінде үш айға әскери бөлімдерге (мекемелерге) жіберіледі.";
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Бұрын әскери қызмет өткермеген, әскери кафедрада (әскери факультетте) немесе Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымдарында әскери даярлықтан өтпеген, келісімшарт бойынша әскери қызметке алғаш рет кірген, он екі айдан аз қызмет өткерген және әскери қызметтен шығарылған азаматтар әскерге шақырылушылардың әскери есебіне қою үшін жергілікті әскери басқару органдарына жіберіледі және белгіленген тәртіппен мерзімді әскери қызметке шақырылады.";
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұрын мерзімді әскери қызмет өткермеген және әскери, арнаулы оқу орындарынан оқудан шығарып жіберілген, жиырма алты жасқа толмаған курсанттар мен кадеттер әскерге шақырылушылардың әскери есебіне қою үшін жергілікті әскери басқару органдарына жіберіледі және белгіленген тәртіппен мерзімді әскери қызметке шақырылады, ал осы Заңның 38-бабының 1-тармағы 4) тармақшасының алтыншы абзацында аталған адамдар келісімшарт бойынша әскери қызметке кіруге құқылы.";
үшінші және бесінші бөліктер алып тасталсын;

2. Если военнослужащий, будучи курсантом, обучался в одном или нескольких военных учебных заведениях, реализующих образовательные программы высшего образования, в течение шести лет или по завершении военного учебного заведения Республики Казахстан, реализующего образовательные программы технического и профессионального или послесреднего образования, поступил в иностранное высшее военное учебное заведение и, будучи курсантом, обучался в течение пяти лет, то срок выслуги в воинском звании "старший лейтенант", предусмотренный абзацем третьим подпункта 2) части четвертой настоящей статьи, также сокращается и составляет два года.";
17) статью 21 дополнить пунктом 4-3 следующего содержания:
"4-3. На воинскую должность внештатного состава назначается военнослужащий Вооруженных Сил в соответствии с правилами прохождения воинской службы.";
18) пункт 1 статьи 23 дополнить частью пятой следующего содержания:
"Гражданам, указанным в части второй пункта 1 статьи 10 настоящего Закона, при осуществлении профессиональной деятельности педагога также разрешается ношение военной формы одежды с особенностями ношения отдельных предметов военной формы одежды и знаков различия в порядке, определяемом правилами начальной военной подготовки.";
19) в пункте 10 статьи 26:
часть первую изложить в следующей редакции:
"10. Военнослужащие рядового и сержантского составов, поступившие на воинскую службу по контракту в соответствии с пунктом 6 статьи 37 настоящего Закона, прослужившие по совокупности со срочной воинской службой менее двенадцати месяцев и уволенные с воинской службы, в установленном порядке направляются в воинские части (учреждения) для прохождения оставшегося срока срочной воинской службы, но не менее чем на три месяца.";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Граждане, ранее не проходившие воинскую службу, военную подготовку на военной кафедре (военном факультете) или в специализированных организациях Министерства обороны, впервые поступившие на воинскую службу по контракту, прослужившие менее двенадцати месяцев и уволенные с воинской службы, направляются для постановки на воинский учет призывников в местные органы военного управления и в установленном порядке призываются на срочную воинскую службу.";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Курсанты и кадеты, ранее не проходившие срочную воинскую службу и отчисленные из военных, специальных учебных заведений, не достигшие двадцатишестилетнего возраста, направляются для постановки на воинский учет призывников в местные органы военного управления и в установленном порядке призываются на срочную воинскую службу, а лица, указанные в абзаце шестом подпункта 4) пункта 1 статьи 38 настоящего Закона, вправе поступить на воинскую службу по контракту.";
части третью и пятую исключить;

20) 29-баптың 1-тармағының 4) тармақшасы "әскери кафедраларға" деген сөздерден кейін "(әскери факультеттерге)" деген сөздермен толықтырылсын;
21) 30-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"30-бап. Әскери қызметке шақырылуға жататын азаматтардың міндеттері
Әскери қызметке шақырылуға жататын азаматтар көрсетілген күні мен уақытында жергілікті әскери басқару органының шақыруы бойынша (медициналық куәландыруға немесе зерттеп-қарауға, зерделеу жүргізуге, әскерге шақыру комиссиясының отырысына немесе әскери қызмет өткеру үшін әскери бөлімге (мекемеге) жіберу, сондай-ақ әскери қызметке қатыстылығын айқындау үшін) келуге міндетті.
Шақыру келу күніне дейін кемінде күнтізбелік үш күн бұрын ұялы байланыстың абоненттік нөміріне және (немесе) "электрондық үкімет" веб-порталындағы пайдаланушының кабинетіне мәтіндік хабар арқылы шақыру қағазын жіберу жолымен жүзеге асырылады.
Ұялы байланыстың, оның ішінде "электрондық үкімет" веб-порталында тіркелген абоненттік нөмірі туралы мәліметтер болмаған жағдайда, қағаз жеткізгіштегі шақыру қағазы қолма-қол жеткізіледі не тұрғылықты жері тіркелген мекенжай, уақытша тұратын (болатын) жері немесе жұмыс орны бойынша пошта арқылы жіберіледі. Жергілікті әскери басқару органдарының уәкілетті адамдары, ұйым басшысы не пошта операторының курьері шақыру қағазын әскери қызметке шақырылуға жататын азаматқа оның қолын қойғыза отырып, жеке өзіне табыс етеді.
Әскери қызметке шақырылуға жататын азамат қағаз жеткізгіштегі шақыру қағазын қабылдаудан бас тартқан кезде оны табыс ететін адам шақыру қағазына тиісті белгі жасайды, ол жергілікті әскери басқару органына қайтарылады. Шақыру қағазын қабылдаудан бас тартқан азамат тиісті түрде хабарланған болып табылады.
Қажет болған кезде қағаз жеткізгіштегі шақыру қағазы әскери қызметке шақырылуға жататын азаматқа жергілікті әскери басқару органында табыс етіледі, бұл ретте келу күні келесі күннен кешіктірілмей белгіленуге тиіс.
Әскери қызметке шақырылуға жататын азамат шақыру қағазын мынадай жағдайларда:
1) өзі жергілікті әскери басқару органына берген не азаматтың атына тіркелген ұялы байланыстың абоненттік нөмірі бойынша алса, жеткізілгенін растайтын есеп алынған кезде;
2) "электрондық үкімет" веб-порталында тіркелген ұялы байланыстың абоненттік нөміріне қысқа мәтіндік хабар жіберіле отырып, "электрондық үкімет" веб-порталындағы пайдаланушының кабинетінде;
3) тұрғылықты жері тіркелген мекенжай, уақытша тұратын (болатын) жері немесе жұмыс орны бойынша алса, сондай-ақ шақыру қағазын жергілікті әскери басқару органында алған кезде тиісті түрде хабарланған болып табылады.
Әскери қызметке шақырылуға жататын азамат "электрондық үкімет" веб-порталындағы пайдаланушының кабинетіне және (немесе) ұялы байланыстың абоненттік нөміріне жіберілген мәтіндік хабарды, оның ішінде ұялы байланыстың абоненттік нөмірінің өзгеруіне байланысты оқымаған жағдайда, ол тиісті түрде хабарланған деп танылмайды.
Әскерге шақырылуға жататын азамат шақыру бойынша белгіленген мерзімде келуге кедергі келтіретін дәлелді себептердің болуы туралы өзін шақырған жергілікті әскери басқару органын хабардар етуге міндетті.
Әскери қызметке шақырылуға жататын, шақыру туралы тиісті түрде хабарланған азаматтың келмеуінің дәлелді себептері мыналар болып табылады:

20) подпункт 4) пункта 1 статьи 29 после слов "военные кафедры" дополнить словами "(военные факультеты)";
21) статью 30 изложить в следующей редакции:
"Статья 30. Обязанности граждан, подлежащих призыву на воинскую службу
1. Граждане, подлежащие призыву на воинскую службу, обязаны являться по вызову местного органа военного управления в указанные дату и время (на медицинское освидетельствование или обследование, проведение изучения, заседание призывной комиссии или для отправки в воинскую часть (учреждение) для прохождения воинской службы, а также определения предназначения к воинской службе).
Вызов осуществляется путем направления повестки посредством текстового сообщения на абонентский номер сотовой связи и (или) в кабинет пользователя на веб-портале "электронного правительства" не менее чем за три календарных дня до даты явки.
В случае отсутствия сведений об абонентском номере сотовой связи, в том числе зарегистрированного на веб-портале "электронного правительства", повестка на бумажном носителе доставляется нарочно либо направляется по почте по адресу регистрации места жительства, месту временного проживания (пребывания) или месту работы. Повестка вручается гражданину, подлежащему призыву на воинскую службу, лично под роспись уполномоченными лицами местных органов военного управления, руководителем организации либо курьером оператора почты.
При отказе гражданина, подлежащего призыву на воинскую службу, принять повестку на бумажном носителе вручающее ее лицо делает соответствующую отметку на повестке, которая возвращается в местный орган военного управления. Гражданин, отказавшийся от принятия повестки, является извещенным надлежащим образом.
При необходимости повестка на бумажном носителе вручается гражданину, подлежащему призыву на воинскую службу, в местном органе военного управления, при этом дата явки должна быть установлена не позднее следующего дня.
Гражданин, подлежащий призыву на воинскую службу, является извещенным надлежащим образом в случаях получения повестки:
1) по абонентскому номеру сотовой связи, лично им предоставленному в местный орган военного управления либо зарегистрированному за гражданином, при получении отчета, подтверждающего доставку;
2) в кабинет пользователя на веб-портале "электронного правительства" с отправлением короткого текстового сообщения на абонентский номер сотовой связи, зарегистрированный на веб-портале "электронного правительства";
3) по адресу регистрации места жительства, месту временного проживания (пребывания) или месту работы, а также при получении повестки в местном органе военного управления.
Гражданин, подлежащий призыву на воинскую службу, не признается извещенным надлежащим образом в случае непрочтения им текстового сообщения, направленного в кабинет пользователя на веб-портале "электронного правительства" и (или) на абонентский номер сотовой связи, в том числе в связи с изменением абонентского номера сотовой связи.
О наличии уважительных причин, препятствующих явке по вызову в назначенный срок, гражданин, подлежащий призыву на воинскую службу, обязан уведомить орган местного военного управления, которым он вызывался.
Уважительными причинами неявки гражданина, подлежащего призыву на воинскую службу, надлежаще извещенного о вызове, признаются:

1) адамды келу мүмкіндігінен айыратын сырқат;
2) жақын туыстарының, жұбайының (зайыбының) қайтыс болуы;
3) дүлей зілзалалар, адамды белгіленген мерзімде келу мүмкіндігінен айыратын өзге де себептер;
4) неке қиюды (ерлі-зайыптылықты) мемлекеттік тіркеу;
5) Қазақстан Республикасынан тысқары жерде болу.
Әскери қызметке шақырылуға жататын азамат жергілікті әскери басқару органының шақыруы бойынша келмеген жағдайда, оның келуін қамтамасыз ету тиісті ішкі істер органына жүктеледі.
2. Әскери қызметке немесе әскери жиындарға шақырылуға жататын азаматтардың медициналық комиссиядан өту кезеңінде жергілікті әскери басқару органдарына шақырылған кезде жұмыс орны (лауазымы), жұмыс орны бойынша жалақысы сақталады.";
22) 33-бап мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Әскери оқу-жаттығу жиындарына шақырылуға жататын әскери міндеттілер әскери міндеттілерді курстық даярлық бағдарламасы бойынша әскери даярлық курсынан өтеулі негізде өтуге құқылы.";
23) 35-бапта:
1-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Әскери қызметке шақыруды кейінге қалдыру азаматтарға мынадай негіздер бойынша:";
екінші бөліктің бірінші абзацы алып тасталсын;
3 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Білім алуды жалғастыру үшін әскери қызметке шақыруды кейінге қалдыру тиісті білім беру деңгейіндегі білім беру ұйымдарында күндізгі оқу нысаны бойынша білім алатын азаматқа азаматтарды әскери қызметке шақыруды ұйымдастыру және жүргізу қағидаларына сәйкес бүкіл оқу кезеңіне беріледі.
Білім алуды жалғастыру үшін әскери қызметке шақыруды кейінге қалдыру рухани (діни) білім беру ұйымдарында білім алатын азаматтарға, егер осы ұйым Қазақстан Республикасының білім беру саласындағы заңнамасына сәйкес білім беру қызметін жүзеге асырған жағдайда беріледі.
Білім алуды жалғастыру үшін әскери қызметке шақыруды кейінге қалдыру білім берудің әрбір деңгейі үшін бір рет беріледі.
Жоғары оқу орнынан кейінгі білім алып жатқан азаматқа әскери қызметке шақыруды кейінге қалдыру резидентурада, магистратурада немесе докторантурада оқу кезінде тиісінше бір рет беріледі.
Білім алуды жалғастыру үшін әскери қызметке шақыруды кейінге қалдыру шет мемлекеттердің оқу орындарында қашықтан оқытуды қолдану арқылы білім алатын азаматтарға берілмейді.";
"6. Осы Заңның 41-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес запасқа қойылған азаматтарға осы баптың 2-тармағының 1) және 2) тармақшаларында, 3, 4 және 5-тармақтарында көзделген жағдайларда әскери қызметке шақыруды кейінге қалдыру беріледі.";
9-тармақта:
"өтiнішін және" деген сөздер "өтінішін, ал осы баптың 2-тармағына сәйкес кейінге қалдыруға құқығы болған кезде –" деген сөздермен ауыстырылсын;
"адамдар мен халықты әлеуметтiк қорғау органдарынан нотариат куәландырған тиiстi құжатты ұсынған кезде азаматтар" деген сөздер "адамдардан нотариат куәландырған тиiстi құжат ұсынылған кезде азаматтар азаматтарды әскери қызметке шақыруды ұйымдастыру және жүргізу қағидаларында айқындалатын тәртіппен" деген сөздермен ауыстырылсын;

1) болезнь, лишающая возможности лицо явиться;
2) смерть близких родственников, супруга (супруги);
3) стихийные бедствия, иные причины, лишающие лицо возможности явиться в назначенный срок;
4) государственная регистрация заключения брака (супружества);
5) нахождение за пределами Республики Казахстан.
В случае неявки гражданина, подлежащего призыву на воинскую службу, по вызову местного органа военного управления обеспечение его прибытия возлагается на соответствующий орган внутренних дел.
2. За гражданами, подлежащими призыву на воинскую службу или воинские сборы, в период прохождения медицинской комиссии сохраняются место работы (должность), заработная плата по месту работы при вызове в местные органы военного управления.";
22) статью 33 дополнить частью второй следующего содержания:
"Военнообязанные, подлежащие призыву на учебные воинские сборы, вправе пройти курс военной подготовки по программе курсовой подготовки военнообязанных на возмездной основе.";
23) в статье 35:
в пункте 1:
часть первую изложить в следующей редакции:
"1. Отсрочка от призыва на воинскую службу предоставляется гражданам по следующим основаниям:";
абзац первый части второй исключить;
пункты 3 и 6 изложить в следующей редакции:
"3. Отсрочка от призыва на воинскую службу для продолжения образования предоставляется гражданину, обучающемуся по очной форме обучения в организациях образования соответствующего уровня образования, на весь период обучения в соответствии с правилами организации и проведения призыва граждан на воинскую службу.
Отсрочка от призыва на воинскую службу для продолжения образования предоставляется гражданам, обучающимся в духовных (религиозных) организациях образования, в случае осуществления данной организацией образовательной деятельности в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области образования.
Отсрочка от призыва на воинскую службу для продолжения образования предоставляется для каждого уровня образования один раз.
Гражданину, получающему послевузовское образование, отсрочка от призыва на воинскую службу предоставляется один раз при обучении в резидентуре, магистратуре или докторантуре соответственно.
Отсрочка от призыва на воинскую службу для продолжения образования не предоставляется гражданам, обучающимся в учебных заведениях иностранных государств с применением дистанционного обучения.";
"6. Гражданам, зачисленным в запас в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 41 настоящего Закона, предоставляется отсрочка от призыва на воинскую службу в случаях, предусмотренных подпунктами 1) и 2) пункта 2, пунктами 3, 4 и 5 настоящей статьи.";
в пункте 9:
слова "заявления и" заменить словами "заявления, а при наличии права на отсрочку в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи –";
слова "и органов социальной защиты населения" заменить словами "в порядке, определяемом правилами организации и проведения призыва граждан на воинскую службу";

24) 36-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында аталған азаматтарды қоспағанда, әскери қызметке шақырудан босатылуға құқығы бар азаматтар азаматтарды әскерге шақыруды ұйымдастыру және жүргізу қағидаларында айқындалатын тәртіппен өздерінің қалауы бойынша әскери қызметке шақырылуы мүмкін.
Осы баптың 2-тармағының 9) тармақшасында аталған адамдарды қоспағанда, әскери жиындарға шақырудан босатылуға құқығы бар азаматтар азаматтарды әскерге шақыруды ұйымдастыру және жүргізу қағидаларында және әскери міндеттілерді курстық даярлықтан өткізу қағидаларында айқындалатын тәртіппен тиісінше өздерінің қалауы бойынша әскери жиындарға шақырылуы мүмкін не әскери міндеттілердің курстық даярлығынан өте алады.";
25) 38-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігінде:
3) тармақша бесінші абзацындағы "бес жыл қалғанға дейін;" деген сөздер "бес жыл;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы алтыншы абзацпен толықтырылсын:
"келісімшарт бойынша әскери қызметке қайта кіретіндер және кемінде он екі жыл және алты ай үздіксіз әскери қызметі, арнаулы мемлекеттік органдар мен құқық қорғау органдарындағы, азаматтық қорғау органдарындағы қызметі, мемлекеттік фельдъегерлік қызметі барлар үшін – үш жыл қалғанға дейін;";
4) тармақшада:
үшінші абзацтағы "ерлерді қоспағанда, мерзімді əскери қызметті өткеруге не əскери кафедрада оқудан немесе əскери-техникалық мамандарды даярлау бойынша Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымдарында əскери даярлықтан өтеулі негізде өтуге тиіс." деген сөздер "ерлерді;" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы төртінші, бесінші және алтыншы абзацтармен толықтырылсын:
"кемінде екі жыл әскерге шақыруға дейінгі тереңдетілген даярлықтан өткен жас сарбаздарды;
кемінде төрт жыл кезең ішінде әскерге шақыруға дейінгі даярлықтан өткен жас айбындарды;
оқудың бір жылы өткеннен кейін әскери оқу орындарынан, Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары мен арнаулы мемлекеттік органдарының, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның арнаулы оқу орындарынан оқудан шығарып жіберілген адамдарды, ал оқудың екі жылы өткеннен кейін – оқудан шығарып жіберілген ұландарды қоспағанда, мерзімді əскери қызметті өткеруге не əскери кафедрада (әскери факультетте) оқудан немесе əскери-техникалық мамандарды даярлау бойынша Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымдарында əскери даярлықтан өтеулі негізде өтуге тиіс.";
2-тармақтың бірінші бөлігі 11) тармақшасының екінші бөлігі үшінші абзацындағы "адамға қолданылмайды, ол осындай шығарудан кейін екі жыл
өткен соң әскери қызметке кіруге құқылы." деген сөздер ", осындай шығарудан кейін екі жыл өткен соң әскери қызметке кіруге құқылы болатын;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы төртінші абзацпен толықтырылсын:
"әскери қызмет өткеру туралы келісімшарт талаптарын жүйелі түрде (екі және одан көп рет) бұзғаны үшін қызметтен шығарылған, осындай шығарудан кейін екі жыл өткен соң келісімшарт бойынша әскери қызметке кіруге құқылы болатын адамға қолданылмайды.";
26) 39-бапта:
1-тармақта:
екінші бөлікте:
"Әскери" деген сөз "Тиісті деңгейдегі білім беру бағдарламаларын іске асыратын əскери" деген сөздермен ауыстырылсын;
"қабылдау" деген сөз "оқуға қабылдау" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөлікте:
бірінші және үшінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"Әскери оқу орындарына қабылдауға конкурс өткізу кезінде тиісті деңгейдегі білім беру бағдарламаларын іске асыратын әскери оқу орындарына оқуға қабылдау қағидаларына сәйкес конкурстық іріктеудің барлық кезеңінен сәтті өткен жағдайда:";
"жас сарбаз, жас айбын ретінде кемінде екі жыл кезең ішінде әскерге шақыруға дейінгі даярлықтан өткен азаматтардың;";
мынадай мазмұндағы төртінші абзацпен толықтырылсын:
"еңбек сіңірген жылдары кемінде он бес жыл болатын әскери қызметшілердің, сондай-ақ теріс себептермен қызметтен шығарылған адамдарды қоспағанда, еңбек сіңірген жылдары жиырма және одан көп жыл болатын әскери қызметтен шығарылған адамдардың балаларының;";
5-тармақтың екінші бөлігіндегі "кіші сержант" деген сөздер "сержант" деген сөзбен ауыстырылсын;

24) пункт 5 статьи 36 изложить в следующей редакции:
"5. Граждане, имеющие право на освобождение от призыва на воинскую службу, могут быть призваны на воинскую службу по их желанию, за исключением граждан, указанных в подпункте 1) пункта 1 настоящей статьи, в порядке, определяемом правилами организации и проведения призыва граждан на воинскую службу.
Граждане, имеющие право на освобождение от призыва на воинские сборы, по их желанию могут быть призваны на воинские сборы либо пройти курсовую подготовку военнообязанных, за исключением лиц, указанных в подпункте 9) пункта 2 настоящей статьи, в порядке, определяемом правилами организации и проведения призыва граждан и правилами прохождения курсовой подготовки военнообязанных соответственно.";
25) в статье 38:
в части первой пункта 1:
подпункт 3) дополнить абзацем шестым следующего содержания:
"для повторно поступающих на воинскую службу по контракту и имеющих не менее двенадцати лет и шести месяцев непрерывной воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, органах гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы – трех лет.";
в подпункте 4):
абзац первый после слов "военной кафедре" дополнить словами "(военном факультете)";
дополнить абзацами четвертым, пятым и шестым следующего содержания:
"жас сарбазов, прошедших углубленную допризывную подготовку не менее двух лет;
жас айбынов, прошедших допризывную подготовку в течение периода не менее четырех лет;
лиц, отчисленных из военных учебных заведений, специальных учебных заведений правоохранительных и специальных государственных органов Республики Казахстан, уполномоченного органа в сфере гражданской защиты по истечении одного года обучения, а уланов – по истечении двух лет обучения.";
часть вторую подпункта 11) части первой пункта 2 дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"уволенное за систематическое (два и более раза) нарушение условий контракта о прохождении воинской службы, которое вправе поступить на воинскую службу по контракту по истечении двух лет после такого увольнения.";
26) в статье 39:
в пункте 1:
часть вторую:
после слова "приема" дополнить словами "на обучение";
после слов "учебные заведения," дополнить словами "реализующие образовательные программы соответствующего уровня,";
в части третьей:
абзацы первый и третий изложить в следующей редакции:
"При проведении конкурса на зачисление в военные учебные заведения преимущественное право при условии успешного прохождения всех этапов конкурсного отбора в соответствии с правилами приема на обучение в военные учебные заведения, реализующие образовательные программы соответствующего уровня, имеют:";
"граждане, прошедшие допризывную подготовку в качестве жас сарбазов, жас айбынов в течение периода не менее двух лет;";
дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"дети военнослужащих, имеющих выслугу не менее пятнадцати лет, а также лиц, уволенных с воинской службы с выслугой двадцать и более лет, за исключением лиц, уволенных по отрицательным мотивам;";
в части второй пункта 5 слова "младший сержант" заменить словом "сержант";

27) 39-1-бапта:
1-тармақтағы "жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымы" деген сөздер "әскери оқу орны" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақ "университетіне" деген сөзден кейін "жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламалары бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
28) 40-баптың 1-тармағында:
1) тармақшадағы "– келісімшарт бойынша әскери қызметке алғаш кіретін адамдар үшін" деген сөздер алып тасталсын;
5) тармақшадағы ", кадеттер" деген сөз алып тасталсын;
7) тармақшадағы "үш жылға жасалады." деген сөздер "үш жылға;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
"8) кадеттер үшін – әскери оқу орнында оқу мерзіміне және оны бітіргеннен кейін әскери қызметтің бес жылына жасалады.";
29) 40-2-баптың 1-тармағы бірінші бөлігінің 4) тармақшасы "әскери кафедрада" деген сөздерден кейін "(әскери факультетте)" деген сөздермен толықтырылсын;
30) 41-бапта:
1-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының әскери кафедраларында (әскери факультеттерінде) запастағы офицерлер және запастағы сержанттар бағдарламалары бойынша әскери даярлықтан өткен;";
4-тармақ "органдары" деген сөзден кейін "әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушыларды әскери есепке алу қағидаларына сәйкес" деген сөздермен толықтырылсын;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Запаста болу әскери жиындардан (әскери міндеттілердің курстық даярлығынан) өтуді, әскери қызметке шақыруды ұйымдастыру және жүргізу қағидаларын орындауды және әскери есепке алу бойынша міндеттерді сақтауды білдіреді.";
8-тармақта:
"жиындардан" деген сөзден кейін "(әскери міндеттілердің курстық даярлығынан)" деген сөздермен толықтырылсын;
"кезде" деген сөз "жағдайда" деген сөзбен ауыстырылсын;
31) 43-бапта:
1-тармақтағы ", сондай-ақ әскери даярлық бойынша сабақтарға тартылады" деген сөздер "немесе өтеулі негізде курстық даярлықтан өтеді" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Әскери міндеттілердің курстық даярлық бағдарламасы бойынша толық курстан өтуі әскери оқу-жаттығу жиындарынан өтумен теңестіріледі.";
6-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Әскери жиындар кезеңінде әскери міндеттілердің жұмыс орны мен атқаратын лауазымы сақталады, оларға бюджет қаражаты есебінен орташа, бірақ республика бойынша орташа жалақыдан жоғары емес жалақы, ал жұмыс істемейтіндерге ең төмен жалақы төленеді.";
32) 44-баптың 7-тармағының бесінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Әскери-оқу практикасы кезеңінде әскери кафедралардың (әскери факультеттердің) өтеусіз негізде білім алып жатқан студенттері, әскери оқу орындарына түсу кезінде әскерге шақырылушылар, сондай-ақ оқуға түсу емтихандарын тапсыру үшін келген және әскери колледждерде казармалық жағдайда тұратын кандидаттар бюджет қаражаты есебінен тиісті нормалар бойынша тамақтандырумен қамтамасыз етіледі. Әскери-оқу практикасы кезеңінде әскери кафедралардың (әскери факультеттердің) өтеулі негізде білім алып жатқан студенттері өз жанында тиісті әскери кафедралар (әскери факультеттер) жұмыс істейтін жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының есебінен тиісті нормалар бойынша тамақтандырумен қамтамасыз етіледі.";

27) в статье 39-1:
в пункте 1 слова "организацией образования, реализующей образовательные программы послевузовского образования" заменить словами "военным учебным заведением";
пункт 3 после слов "Национальный университет обороны" дополнить словами "по образовательным программам послевузовского образования";
28) в пункте 1 статьи 40:
в подпункте 1) слова "– для лиц, впервые поступающих на воинскую службу по контракту" исключить;
в подпункте 5) слово ", кадетов" исключить;
дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) для кадетов – на срок обучения в военном учебном заведении и на пять лет воинской службы после его окончания.";
29) подпункт 4) части первой пункта 1 статьи 40-2 после слов "военной кафедре" дополнить словами "(военном факультете)";
30) в статье 41:
подпункт 6) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"6) прошедшие военную подготовку по программам офицеров запаса и сержантов запаса на военных кафедрах (военных факультетах) организаций высшего и (или) послевузовского образования;";
пункт 4 дополнить словами "в соответствии с правилами воинского учета военнообязанных и призывников";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Пребывание в запасе заключается в прохождении воинских сборов (курсовой подготовки военнообязанных), выполнении правил организации и проведения призыва на воинскую службу и соблюдении обязанностей по воинскому учету.";
в пункте 8:
слова "При прохождении" заменить словами "В случае прохождения";
после слова "сборов" дополнить словами "(курсовой подготовки военнообязанных)";
31) в статье 43:
в пункте 1 слова ", а также привлекаются на занятия по военной подготовке" заменить словами "или проходят курсовую подготовку на возмездной основе";
пункт 2 дополнить частью второй следующего содержания:
"Прохождение полного курса по программе курсовой подготовки военнообязанных приравнивается к прохождению учебных воинских сборов.";
часть первую пункта 6 изложить в следующей редакции:
"6. За военнообязанными на период воинских сборов сохраняются место работы и занимаемая должность, им выплачивается средняя заработная плата, но не выше средней заработной платы по республике, а неработающим – минимальная заработная плата за счет бюджетных средств.";
32) часть пятую пункта 7 статьи 44 изложить в следующей редакции:
"Студенты военных кафедр (военных факультетов), обучающиеся на безвозмездной основе, в период военно-учебной практики, призывники при поступлении в военные учебные заведения, а также кандидаты, прибывшие для сдачи вступительных экзаменов и находящиеся на казарменном положении в военных колледжах, обеспечиваются питанием по соответствующим нормам за счет бюджетных средств. Студенты военных кафедр (военных факультетов), обучающиеся на возмездной основе, в период военно-учебной практики обеспечиваются питанием по соответствующим нормам за счет организаций высшего и (или) послевузовского образования, при которых функционируют соответствующие военные кафедры (военные факультеты).";

33) 48-бапта:
тақырыптағы "тәрбиеленушілерін," деген сөз алып тасталсын;
бірінші бөліктегі ", тәрбиеленушілері" деген сөз алып тасталсын;
34) 48-1-баптағы "тәрбиеленушілерін,", "тәрбиеленушілері," деген сөздер алып тасталсын;
35) 50-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
"Әскери қызметтен шығарылған адамдарды әлеуметтік бейімдеу мақсатында Қорғаныс министрлігі білім беру, ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органдармен келісу бойынша педагогикалық қайта даярлаудың білім беру бағдарламаларын әзірлейді және бекітеді.
Әскери оқу орындарында өтеусіз негізде педагогикалық қайта даярлаудан офицерлер, аға немесе жоғары сержанттар құрамдары лауазымдарында әскери қызмет өткерген, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білімі және кемінде он жыл сіңірген еңбегі бар, әскери қызметтен шығарылатын немесе шығарылған (әскери қызметке қайта кіру құқығынсыз теріс себептермен шығарылған адамдарды қоспағанда), адамдар өтуге құқылы.";
36) 50-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"50-1-бап. Қазақстан Республикасы азаматтарының әскери қызмет міндеттерін орындауы кезіндегі кепілдіктер
1. Мерзімді әскери қызметтің белгіленген мерзімін өткерген Қазақстан Республикасы азаматтарының:
1) білім беру жеңілдіктерін алу үшін мерзімді әскери қызметтегі әскери қызметшілерді конкурстық іріктеу қағидаларына сәйкес мерзімді әскери қызметті өткеру кезеңінде өткізілетін конкурстық іріктеу негізінде мерзімді әскери қызметтен шығарылған күннен бастап бір жыл ішінде жоғары әскери, арнаулы оқу орындарына түсуге;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген квоталар шегінде білім беру жеңілдіктерін алу үшін мерзімді әскери қызметтегі әскери қызметшілерді конкурстық іріктеу қағидаларына сәйкес мерзімді әскери қызметті өткеру кезеңінде өткізілетін конкурстық іріктеу негізінде медициналық, фармацевтикалық және педагогикалық білімнің білім беру бағдарламаларын қоспағанда, жоғары білімнің білім беру бағдарламалары бойынша жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарына түсуге;
3) мемлекеттік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында немесе дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу пайыздан астамы мемлекетке тиесілі жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында немесе мемлекеттік білім беру тапсырысы орналастырылған жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында оқудың бірінші жылында жатақханадан орынды басымдықпен алуға;
4) қызметтен шығарылған күннен бастап екі жыл ішінде ұлттық бірыңғай тестілеу мен емтихандардың нәтижелері ескерілместен ақылы негізде жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарына түсуге;

33) в статье 48:
в заголовке слово ", воспитанников" исключить;
в части первой слово ", воспитанники" исключить;
34) в статье 48-1 слово "воспитанников," исключить;
35) пункт 2 статьи 50 дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
"В целях социальной адаптации лиц, уволенных с воинской службы, Министерством обороны по согласованию с уполномоченными органами в области образования, науки и высшего образования разрабатываются и утверждаются образовательные программы педагогической переподготовки.
Педагогическую переподготовку на безвозмездной основе в военных учебных заведениях вправе пройти лица, увольняемые или уволенные с воинской службы (за исключением лиц, уволенных по отрицательным мотивам без права повторного поступления на воинскую службу), проходившие воинскую службу на должностях офицерского, старшего или высшего сержантского составов, имеющие высшее и (или) послевузовское образование и выслугу не менее десяти лет.";
36) статью 50-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 50-1. Гарантии при исполнении гражданами Республики Казахстан обязанностей воинской службы
1. Граждане Республики Казахстан, выслужившие установленный срок срочной воинской службы, имеют право:
1) на поступление в высшие военные, специальные учебные заведения на основе конкурсного отбора, проводимого в период прохождения срочной воинской службы в соответствии с правилами конкурсного отбора военнослужащих срочной воинской службы для получения образовательных льгот, в течение одного года со дня увольнения со срочной воинской службы;
2) на поступление в организации высшего и (или) послевузовского образования по образовательным программам высшего образования на основе конкурсного отбора, проводимого в период прохождения срочной воинской службы в соответствии с правилами конкурсного отбора военнослужащих срочной воинской службы для получения образовательных льгот, в пределах квот, установленных законодательством Республики Казахстан, за исключением образовательных программ медицинского, фармацевтического и педагогического образования;
3) на приоритетное получение места в общежитии на время первого года обучения в государственных организациях высшего и (или) послевузовского образования или организациях высшего и (или) послевузовского образования, более пятидесяти процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, или организациях высшего и (или) послевузовского образования, в которых размещен государственный образовательный заказ;
4) на поступление в организации высшего и (или) послевузовского образования без учета результатов единого национального тестирования и экзаменов на платной основе в течение двух лет со дня увольнения;

5) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген квоталар шегінде техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына түсуге;
6) әскери қызметтен шығарылған кезеңмен тұспа-тұс келетін академиялық кезең ішінде білім беру грантын жоғалтпай, жеке оқу жоспарлары бойынша оқуды жалғастыруға (білім алуды жалғастыру үшін әскерге шақыруды кейінге қалдырудан бұрын бас тартқандарға және әскери қызметке өз қалауы бойынша шақырылғандарға);
7) мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде білім алуға байланысты және "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 47-бабының 17-тармағында көзделген жұмыспен өтеу жөніндегі міндетті бюджет қаражаты есебінен жұмсалған, білім алуға байланысты шығыстарды өтемей тоқтатуға құқығы бар.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 4), 6) және 7) тармақшаларының күші әскерге шақыру бойынша әскери қызметтің белгіленген мерзімін өткерген запастағы офицерлерге де қолданылады.
2. Мерзімді әскери қызметтегі әскери қызметшілерге мерзімді әскери қызмет өткеру мерзімін және ол аяқталғаннан кейінгі алпыс күнді қамтитын кезеңге банктік қарыз шарттары және (немесе) микрокредит беру туралы шарттар бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қарыз және (немесе) микрокредит бойынша сыйақы есептелмей, негізгі борыш пен сыйақы бойынша төлемдерді кейінге қалдыру беріледі.
3. Әскери қызметке (жұмылдыру бойынша, соғыс жағдайы кезінде және соғыс уақытында әскерге шақыруды қоспағанда) немесе әскери жиындарға шақырылған азаматтардың әскерге шақыру бойынша әскери қызметті өткеру немесе әскери жиындар кезеңінде жұмыс орны (лауазымы) сақталады.
Әскери қызмет өткеру кезеңінде жұмыс орны (лауазымы) сақталған азамат әскери қызметтен шығарылуына байланысты әскери бөлім (мекеме) тізімдерінен алып тасталған күннен бастап бір айдан кешіктірмей өзінің еңбек міндеттеріне кірісуге міндетті.";
37) 52-баптың 3-тармағының екінші бөлігіндегі "Жас ұлан" республикалық мектебіне" деген сөздер "әскерге шақыруға дейінгі тереңдетілген даярлықты мамандандырылған білім беру ұйымдарына" деген сөздермен ауыстырылсын;
38) 53-баптың 3-тармағы алып тасталсын.
7. "Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
161-баптың 1-тармағының төртінші бөлігіндегі "Қорғаныс өнеркәсібі және мемлекеттік" деген сөздер "Мемлекеттік" деген сөзбен ауыстырылсын.
8. "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" 2013 жылғы 21 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 8-1-баптың 1-тармағының бірінші бөлігі "2)," деген цифрдан кейін "2-1)," деген цифрлармен толықтырылсын;

5) на поступление в организации образования, реализующие образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования, в пределах квот, установленных законодательством Республики Казахстан;
6) на продолжение обучения в течение академического периода, совпадающего с периодом увольнения с воинской службы, по индивидуальным учебным планам без потери образовательного гранта (ранее отказавшимся от предоставления отсрочки для продолжения образования и призвавшимся на воинскую службу по собственному желанию);
7) на прекращение обязанности по отработке, связанной с обучением на основе государственного образовательного заказа и предусмотренной пунктом 17 статьи 47 Закона Республики Казахстан "Об образовании", без возмещения расходов, понесенных за счет бюджетных средств, связанных с обучением.
Действие подпунктов 4), 6) и 7) части первой настоящего пункта распространяется в том числе на офицеров запаса, выслуживших установленный срок воинской службы по призыву.
2. Военнослужащим срочной воинской службы по договорам банковского займа и (или) договорам о предоставлении микрокредита на период, включающий срок прохождения срочной воинской службы и шестьдесят дней после его окончания, предоставляется отсрочка платежей по основному долгу и вознаграждению без начисления вознаграждения по займу и (или) микрокредиту в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. За гражданами, призванными на воинскую службу (за исключением призыва по мобилизации, при военном положении и в военное время) или воинские сборы, на период прохождения воинской службы по призыву или воинских сборов сохраняется место работы (должность).
Гражданин, за которым на период прохождения воинской службы сохранялось место работы (должность), не позднее одного месяца со дня исключения из списков воинской части (учреждения) в связи с увольнением с воинской службы обязан приступить к своим трудовым обязанностям.";
37) в части второй пункта 3 статьи 52 слова "Республиканскую школу "Жас Улан" заменить словами "специализированные организации образования с углубленной допризывной подготовкой";
38) пункт 3 статьи 53 исключить.
7. В Закон Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе":
в части четвертой пункта 1 статьи 161 слова "оборонной промышленности и" исключить.
8. В Закон Республики Казахстан от 21 мая 2013 года "О персональных данных и их защите":
1) часть первую пункта 1 статьи 8-1 после цифры "2)," дополнить цифрами "2-1),";

2) 9-бап мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) Қазақстан Республикасының әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы заңнамасына сәйкес әскери есепке алуды жүзеге асырған;".
9. "Жол жүрісі туралы" 2014 жылғы 17 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 16-бап мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің Ерекше мақсаттағы күштерін қоспағанда, Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарға тиесілі көлік құралдарын басқару құқығын беретін әскери қызметшілердің жүргізуші куәліктерін (бұдан әрі – әскери қызметшілердің жүргізуші куәліктері) беруді жүзеге асырады;";
2) 73-баптың 2-тармағының бірінші бөлігіндегі "74-бабында" деген сөздер "74 немесе 74-1-баптарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 74-бапта:
3-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Аталған адамдарға олар жиырма бір жасқа толғанға дейін берілген ұлттық жүргізуші куәліктері Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарға ғана тиесілі "С" санатындағы көлік құралдарын және олар әскери қызмет өткерген кезеңде ғана басқару құқығын растайды.";
4-тармақ алып тасталсын;
4) мынадай мазмұндағы 74-1-баппен толықтырылсын:
"74-1-бап. Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарға тиесілі көлік құралдарын басқару құқығын алудың ерекше шарттары
1. Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарға тиесілі көлік құралдарын басқару құқығы ұлттық жүргізуші куәлігінің немесе әскери қызметшінің жүргізуші куәлігінің болуымен расталады.
2. Әскери қызметшілерді көлік құралдарын басқаруға даярлау, емтихандар қабылдау және әскери қызметшілердің жүргізуші куәліктерін беру, сондай-ақ әскери қызметшілер үшін жасына және еңбек өтілі мен көлік құралдарын басқару өтілінің болуына қойылатын талаптар әскери қызметшілерді көлік құралдарын басқаруға даярлау, емтихандар қабылдау және Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарға тиесілі көлік құралдарын басқару құқығын беретін әскери қызметшілердің жүргізуші куәліктерін беру қағидаларында айқындалады.
3. Әскери қызметшінің жүргізуші куәлігі әскери қызметшінің әскери қызметті өткеру кезеңіне жарамды деп саналады.
4. Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарға тиесілі көлік құралдарының ерекшеліктері ескеріле отырып, әскери қызметшілерді көлік құралдарын басқаруға даярлау, емтихандар қабылдау және Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарға тиесілі көлік құралдарын басқару құқығын беретін әскери қызметшілердің жүргізуші куәліктерін беру қағидаларына сәйкес көлік құралдарының қосымша санаттары енгізілуі мүмкін.

2) статью 9 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) осуществления воинского учета в соответствии с законодательством Республики Казахстан о воинской службе и статусе военнослужащих;".
9. В Закон Республики Казахстан от 17 апреля 2014 года "О дорожном движении":
1) статью 16 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) осуществляют выдачу водительских удостоверений военнослужащих на право управления транспортными средствами, принадлежащими Вооруженным Силам Республики Казахстан, другим войскам и воинским формированиям (далее – водительские удостоверения военнослужащих), за исключением Сил особого назначения Службы государственной охраны Республики Казахстан;";
2) в части первой пункта 2 статьи 73 слова "в статье 74" заменить словами "в статьях 74 или 74-1";
3) в статье 74:
пункт 3 дополнить частью третьей следующего содержания:
"До достижения указанными лицами двадцатиоднолетнего возраста выданные им национальные водительские удостоверения подтверждают право на управление транспортными средствами категории "С", принадлежащими только Вооруженным Силам Республики Казахстан, другим войскам и воинским формированиям, и только в период прохождения ими воинской службы.";
пункт 4 исключить;
4) дополнить статьей 74-1 следующего содержания:
"Статья 74-1. Особые условия получения права на управление транспортными средствами, принадлежащими Вооруженным Силам Республики Казахстан, другим войскам и воинским формированиям
1. Право на управление транспортными средствами, принадлежащими Вооруженным Силам Республики Казахстан, другим войскам и воинским формированиям, подтверждается наличием национального водительского удостоверения или водительского удостоверения военнослужащего.
2. Подготовка военнослужащих к управлению транспортными средствами, прием экзаменов и выдача водительских удостоверений военнослужащих, а также требования по возрасту и наличию стажа работы и управления транспортными средствами для военнослужащих определяются правилами подготовки военнослужащих к управлению транспортными средствами, приема экзаменов и выдачи водительских удостоверений военнослужащих на право управления транспортными средствами, принадлежащими Вооруженным Силам Республики Казахстан, другим войскам и воинским формированиям.
3. Водительское удостоверение военнослужащего считается действительным на период прохождения военнослужащим воинской службы.
4. С учетом особенностей транспортных средств, принадлежащих Вооруженным Силам Республики Казахстан, другим войскам и воинским формированиям, могут вводиться дополнительные категории транспортных средств в соответствии с правилами подготовки военнослужащих к управлению транспортными средствами, приема экзаменов и выдачи водительских удостоверений военнослужащих на право управления транспортными средствами, принадлежащими Вооруженным Силам Республики Казахстан, другим войскам и воинским формированиям.

5. Осы Заңның 74-бабының 2-тармағында белгіленген жасқа толған және көлік құралдарын басқаруға қарсы көрсетілімдердің жоқ екендігі туралы медициналық қорытындысы бар адамдар әскери қызметшінің жүргізуші куәлігі болған кезде көлік құралдарын жүргізушілерді даярлау жөніндегі оқу ұйымдарында даярлықтан өтпей, тиісті санаттағы көлік құралдарын басқару құқығын алу үшін емтихан тапсыруға жіберіледі.".
10. "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
28-баптың 2-тармағының 5) тармақшасындағы "тапсырысты қалыптастыру, орналастыру және орындау саласында мемлекеттік саясаттың іске асырылуын жүзеге асыратын" деген сөздер "тапсырыс саласындағы" деген сөздермен ауыстырылсын.
11. "Мемлекеттік жастар саясаты туралы" 2015 жылғы 9 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
12-баптың 3) тармақшасы "мәдениет" деген сөзден кейін "және әскери-патриоттық тәрбие" деген сөздермен толықтырылсын.
12. "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына:
40-бапта:
"мерзімді әскери қызметке" деген сөздер "әскери қызметке (жұмылдыру бойынша, соғыс жағдайы кезінде және соғыс уақытында әскерге шақыруды қоспағанда) немесе әскери жиындарға" деген сөздермен ауыстырылсын;
"мерзімді әскери қызмет" деген сөздер "әскери қызмет (әскери жиындар)" деген сөздермен ауыстырылсын.
13. "Стандарттау туралы" 2018 жылғы 5 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
6-баптағы "және мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс" деген сөздер алып тасталсын.
14. "Қорғаныс өнеркәсібі және мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс туралы" 2019 жылғы 18 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
мынадай мазмұндағы 22-1) тармақшамен толықтырылсын:
"22-1) мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы уәкілетті орган – мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;";
38) тармақшадағы "және мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс" деген сөздер алып тасталсын;
2) 2-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттар осы Заңнан басым болады. Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық шарттардың Қазақстан Республикасының аумағында қолданылу тәртібі мен шарттары Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалады.";
3) 5-баптың 8) тармақшасындағы "уәкілетті" деген сөз "мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы уәкілетті" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 6-бапта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) өз құзыреті шегінде стратегиялық, реттеушілік, іске асыру және бақылау функцияларын жүзеге асырады;";

5. Лица, достигшие возраста, установленного пунктом 2 статьи 74 настоящего Закона, и имеющие медицинское заключение об отсутствии противопоказаний к управлению транспортными средствами, при наличии водительского удостоверения военнослужащего допускаются к сдаче экзамена на получение права на управление транспортными средствами соответствующей категории без прохождения подготовки в учебных организациях по подготовке водителей транспортных средств.".
10. В Закон Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях":
в подпункте 5) пункта 2 статьи 28 слова ", осуществляющего реализацию государственной политики в области формирования, размещения и выполнения" заменить словами "в области".
11. В Закон Республики Казахстан от 9 февраля 2015 года "О государственной молодежной политике":
подпункт 3) статьи 12 дополнить словами "и военно-патриотического воспитания".
12. В Закон Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года "О государственной службе Республики Казахстан":
в статье 40:
слова "срочную воинскую службу" заменить словами "воинскую службу (за исключением призыва по мобилизации, при военном положении и в военное время) или воинские сборы";
слова "срочной воинской службы" заменить словами "воинской службы (воинских сборов)".
13. В Закон Республики Казахстан от 5 октября 2018 года "О стандартизации":
в статье 6 слова "и государственного оборонного заказа" исключить.
14. В Закон Республики Казахстан от 18 марта 2019 года "Об оборонной промышленности и государственном оборонном заказе":
1) в статье 1:
дополнить подпунктом 22-1) следующего содержания:
"22-1) уполномоченный орган в области государственного оборонного заказа – государственный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области государственного оборонного заказа;";
в подпункте 38) слова "и государственного оборонного заказа" исключить;
2) пункт 2 статьи 2 изложить в следующей редакции:
"2. Международные договоры, ратифицированные Республикой Казахстан, имеют приоритет перед настоящим Законом. Порядок и условия действия на территории Республики Казахстан международных договоров, участницей которых является Республика Казахстан, определяются законодательством Республики Казахстан.";
3) подпункт 8) статьи 5 дополнить словами "в области государственного оборонного заказа";
4) в статье 6:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) осуществляет стратегические, регулятивные, реализационные и контрольные функции в пределах своей компетенции;";

мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) мемлекеттің Қазақстан Республикасының Президенті айқындаған ішкі және сыртқы саясатының негізгі бағыттары және мемлекеттің Қазақстан Республикасының Үкіметі әзірлеген әлеуметтік-экономикалық саясатының, оның қорғаныс қабілетінің, қауіпсіздігінің, қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етудің негізгі бағыттары негізінде және оларды орындау үшін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес қорғаныс өнеркәсібі саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастырады;";
3) тармақшадағы "және мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс" деген сөздер алып тасталсын;
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) әскери-техникалық ынтымақтастықты жүзеге асыруға қатысады;";
6) тармақша алып тасталсын;
18) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"18) мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты қалыптастыруға қатысады;";
19), 20), 21), 22), 23), 24), 25), 26), 27), 28), 35) және 36) тармақшалар алып тасталсын;
5) мынадай мазмұндағы 6-1-баппен толықтырылсын:
"6-1-бап. Мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы уәкілетті органның функциялары
Мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы уәкілетті орган:
1) өз құзыреті шегінде стратегиялық, реттеушілік, іске асыру және бақылау функцияларын жүзеге асырады;
2) мемлекеттің Қазақстан Республикасының Президенті айқындаған ішкі және сыртқы саясатының негізгі бағыттары және мемлекеттің Қазақстан Республикасының Үкіметі әзірлеген әлеуметтік-экономикалық саясатының, оның қорғаныс қабілетінің, қауіпсіздігінің, қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етудің негізгі бағыттары негізінде және оларды орындау үшін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастырады;
3) Қазақстан Республикасының басқа да әскерлері мен әскери құралымдарымен, арнаулы мемлекеттік органдар мен құқық қорғау органдарымен мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы өзара іс-қимылды ұйымдастырады және жүзеге асырады;
4) мемлекетте қорғаныс мұқтаждарын, қауіпсіздікті және құқықтық тәртіпті қару-жарақтың, әскери, автомобильдік және арнаулы техниканың, техникалық және арнаулы құралдардың қажетті түрлерімен қамтамасыз етуді ағымдағы және перспективалы жоспарлауды ұйымдастыруға қатысады;
5) әскери-техникалық ынтымақтастықты жүзеге асырады;
6) орталық атқарушы органдармен, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдармен, олардың ведомстволарымен әскери-техникалық ынтымақтастық саласындағы өзара іс-қимылды ұйымдастырады және жүзеге асырады;

дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) на основе и во исполнение основных направлений внутренней и внешней политики государства, определенных Президентом Республики Казахстан, и основных направлений социально-экономической политики государства, его обороноспособности, безопасности, обеспечения общественного порядка, разработанных Правительством Республики Казахстан, формирует государственную политику в области оборонной промышленности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;";
в подпункте 3) слова "и государственного оборонного заказа" исключить;
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) участвует в осуществлении военно-технического сотрудничества;";
подпункт 6) исключить;
подпункт 18) изложить в следующей редакции:
"18) участвует в формировании государственного оборонного заказа;";
подпункты 19), 20), 21), 22), 23), 24), 25), 26), 27), 28), 35) и 36) исключить;
5) дополнить статьей 6-1 следующего содержания:
"Статья 6-1. Функции уполномоченного органа в области государственного оборонного заказа
Уполномоченный орган в области государственного оборонного заказа:
1) осуществляет стратегические, регулятивные, реализационные и контрольные функции в пределах своей компетенции;
2) на основе и во исполнение основных направлений внутренней и внешней политики государства, определенных Президентом Республики Казахстан, и основных направлений социально-экономической политики государства, его обороноспособности, безопасности, обеспечения общественного порядка, разработанных Правительством Республики Казахстан, формирует государственную политику в области государственного оборонного заказа в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
3) организует и осуществляет взаимодействие с другими войсками и воинскими формированиями, специальными государственными и правоохранительными органами Республики Казахстан в области государственного оборонного заказа;
4) принимает участие в организации текущего и перспективного планирования обеспечения нужд обороны, безопасности и правопорядка в государстве необходимыми видами вооружения, военной, автомобильной и специальной техники, технических и специальных средств;
5) осуществляет военно-техническое сотрудничество;
6) организует и осуществляет взаимодействие с центральными исполнительными органами, государственными органами, непосредственно подчиненными и подотчетными Президенту Республики Казахстан, их ведомствами в области военно-технического сотрудничества;

7) мемлекеттік қорғаныстық тапсырыстың орындалуын салааралық үйлестіруді және бақылауды жүзеге асырады;
8) ведомстволық бағынысты ұйымдардың қызметін ұйымдастырады;
9) мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты қалыптастыру, орналастыру және орындау қағидаларын әзірлейді;
10) монополияға қарсы органмен келісу бойынша мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде әскери мақсаттағы тауарларға (өнімдерге), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларға (өнімдерге), әскери мақсаттағы жұмыстар мен әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтерге баға белгілеу қағидаларын әзірлейді;
11) мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты қалыптастыру, орналастыру және орындау қағидаларына сәйкес мемлекеттік қорғаныстық тапсырыстың әскери мақсаттағы тауарларды (өнімдерді), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларды (өнімдерді) отандық өндірушілерінің және әскери мақсаттағы жұмыстар мен әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтерді отандық берушілерінің тізілімін қалыптастырады, бекітеді және жүргізеді;
12) мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберіндегі бюджет қаражаты мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушының бюджетінде көзделген жағдайларды қоспағанда, мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындаушыны таңдауды жүзеге асырады;
13) мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты қалыптастыру, орналастыру және орындау қағидаларына сәйкес мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты қалыптастырады, оны Қазақстан Республикасының Үкіметіне бекітуге ұсынады және бекітілген мемлекеттік қорғаныстық тапсырыстың тапсырмаларын мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындаушыларға жеткізеді;
14) мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберіндегі бюджет қаражаты мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушының бюджетінде көзделген жағдайларды қоспағанда, мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындаушымен мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындауға арналған шартты жасасады;
15) мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберіндегі бюджет қаражаты мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушының бюджетінде көзделген жағдайларды қоспағанда, мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты қаржыландыруды жүзеге асырады;
16) мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберіндегі бюджет қаражаты мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы уәкілетті органның бюджетінде көзделген жағдайда, шарт сомасының үнемделуі орын алған, ол азайтылған не ұлғайтылған, мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындауға арналған шарттың мерзімі ұзартылған кезде жоспарлы кезеңге бөлінген шектерде мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберіндегі бюджет қаражатын қайта бөлу туралы шешім қабылдайды;
17) мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберіндегі бюджет қаражаты мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушының бюджетінде көзделген жағдайларды қоспағанда, мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушыларды әскери мақсаттағы тауарлармен (өнімдермен) және қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарлармен (өнімдермен) қамтамасыз етеді;

7) осуществляет межотраслевую координацию и контроль за выполнением государственного оборонного заказа;
8) организует деятельность подведомственных организаций;
9) разрабатывает правила формирования, размещения и выполнения государственного оборонного заказа;
10) разрабатывает правила ценообразования на товары (продукцию) военного назначения, товары (продукцию) двойного назначения (применения), работы военного назначения и услуги военного назначения в рамках государственного оборонного заказа по согласованию с антимонопольным органом;
11) формирует, утверждает и ведет реестр отечественных производителей товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения) и отечественных поставщиков работ военного назначения и услуг военного назначения государственного оборонного заказа в соответствии с правилами формирования, размещения и выполнения государственного оборонного заказа;
12) осуществляет выбор исполнителя государственного оборонного заказа, за исключением случаев, когда бюджетные средства в рамках государственного оборонного заказа предусмотрены в бюджете получателя государственного оборонного заказа;
13) формирует государственный оборонный заказ, представляет его на утверждение Правительству Республики Казахстан и доводит задания утвержденного государственного оборонного заказа до исполнителей государственного оборонного заказа в соответствии с правилами формирования, размещения и выполнения государственного оборонного заказа;
14) заключает договор на выполнение государственного оборонного заказа с исполнителем государственного оборонного заказа, за исключением случаев, когда бюджетные средства в рамках государственного оборонного заказа предусмотрены в бюджете получателя государственного оборонного заказа;
15) осуществляет финансирование государственного оборонного заказа, за исключением случаев, когда бюджетные средства в рамках государственного оборонного заказа предусмотрены в бюджете получателя государственного оборонного заказа;
16) принимает решение о перераспределении бюджетных средств в рамках государственного оборонного заказа в пределах, выделенных на плановый период, при возникновении экономии, уменьшении либо увеличении суммы договора, продлении срока договора на выполнение государственного оборонного заказа, в случае, когда бюджетные средства в рамках государственного оборонного заказа предусмотрены в бюджете уполномоченного органа в области государственного оборонного заказа;
17) обеспечивает товарами (продукцией) военного назначения и товарами (продукцией) двойного назначения (применения) получателей государственного оборонного заказа, за исключением случаев, когда бюджетные средства в рамках государственного оборонного заказа предусмотрены в бюджете получателя государственного оборонного заказа;

18) мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберіндегі бюджет қаражаты мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы уәкілетті органның бюджетінде көзделген жағдайда, мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты қалыптастыру, орналастыру және орындау қағидаларына сәйкес, мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде сатып алынатын әскери мақсаттағы тауарлардың (өнімдердің), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарлардың (өнімдердің), әскери мақсаттағы жұмыстар мен әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтердің тактикалық-техникалық тапсырмаға (техникалық өзіндік ерекшелікке, тактикалық-техникалық сипаттамаға) сәйкестігін қамтамасыз етеді;
19) мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберіндегі бюджет қаражаты мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы уәкілетті органның бюджетінде көзделген жағдайда, орындалған ғылыми зерттеулер бойынша есептерді бекітеді;
20) мүдделі орталық атқарушы органдармен, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдармен келісу бойынша тәжірибелік-конструкторлық және технологиялық жұмыстардың нәтижелеріне сынақтар жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
21) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасының Президенті мен Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.";
6) 7-бапта:
9) тармақшадағы "уәкілетті" деген сөз "мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы уәкілетті" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 14-1) және 14-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"14-1) мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберіндегі бюджет қаражаты мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушының бюджетінде көзделген жағдайда, мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты қалыптастыру, орналастыру және орындау қағидаларына сәйкес, мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде сатып алынатын әскери мақсаттағы тауарлардың (өнімдердің), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарлардың (өнімдердің), әскери мақсаттағы жұмыстар мен әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтердің тактикалық-техникалық тапсырмаға (техникалық өзіндік ерекшелікке, тактикалық-техникалық сипаттамаға) сәйкестігін қамтамасыз етеді;
14-2) мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберіндегі бюджет қаражаты мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушының бюджетінде көзделген жағдайда, орындалған ғылыми зерттеулер бойынша есептерді бекітеді;";
7) 15-баптың 4-тармағының бірінші бөлігіндегі "уәкілетті орган," деген сөздер алып тасталсын;
8) 20-бапта:
2-тармақта:
үшінші бөліктегі "уәкілетті" деген сөз "мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы уәкілетті" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші бөліктегі "уәкілетті" деген сөз "мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы уәкілетті" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтың бірінші бөлігіндегі "уәкілетті" деген сөз "мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы уәкілетті" деген сөздермен ауыстырылсын;

18) обеспечивает соответствие товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), работ военного назначения и услуг военного назначения, приобретаемых в рамках государственного оборонного заказа, тактико-техническому заданию (технической спецификации, тактико-технической характеристике), в случае, когда бюджетные средства в рамках государственного оборонного заказа предусмотрены в бюджете уполномоченного органа в области государственного оборонного заказа, в соответствии с правилами формирования, размещения и выполнения государственного оборонного заказа;
19) утверждает отчеты по выполненным научным исследованиям, в случае, когда бюджетные средства в рамках государственного оборонного заказа предусмотрены в бюджете уполномоченного органа в области государственного оборонного заказа;
20) разрабатывает и утверждает правила проведения испытаний результатов опытно-конструкторских и технологических работ по согласованию с заинтересованными центральными исполнительными органами, государственными органами, непосредственно подчиненными и подотчетными Президенту Республики Казахстан;
21) осуществляет иные полномочия, предусмотренные настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.";
6) в статье 7:
подпункт 9) после слов "уполномоченным органом" дополнить словами "в области государственного оборонного заказа";
дополнить подпунктами 14-1) и 14-2) следующего содержания:
"14-1) обеспечивают соответствие товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), работ военного назначения и услуг военного назначения, приобретаемых в рамках государственного оборонного заказа, тактико-техническому заданию (технической спецификации, тактико-технической характеристике), в случае, когда бюджетные средства в рамках государственного оборонного заказа предусмотрены в бюджете получателя государственного оборонного заказа, в соответствии с правилами формирования, размещения и выполнения государственного оборонного заказа;
14-2) утверждают отчеты по выполненным научным исследованиям, в случае, когда бюджетные средства в рамках государственного оборонного заказа предусмотрены в бюджете получателя государственного оборонного заказа;";
7) в части первой пункта 4 статьи 15 слова "уполномоченным органом," исключить;
8) в статье 20:
в пункте 2:
часть третью после слов "уполномоченному органу" дополнить словами "в области государственного оборонного заказа";
часть четвертую после слов "Уполномоченный орган" дополнить словами "в области государственного оборонного заказа";
часть первую пункта 4 после слов "уполномоченным органом" дополнить словами "в области государственного оборонного заказа";

9) 22-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігіндегі "уәкілетті" деген сөз "мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы уәкілетті" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақтағы "Уәкілетті" деген сөз "Мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы уәкілетті" деген сөздермен ауыстырылсын;
9-тармақтағы "Уәкілетті" деген сөз "Мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы уәкілетті" деген сөздермен ауыстырылсын;
10-тармақтағы "уәкілетті" деген сөз "мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы уәкілетті" деген сөздермен ауыстырылсын;
12-тармақтағы "уәкілетті" деген сөз "мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы уәкілетті" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 24-баптың 3-тармағының бірінші бөлігіндегі "Уәкілетті" деген сөз "Мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы уәкілетті" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 25-баптың 7) тармақшасындағы "уәкілетті" деген сөз "мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы уәкілетті" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 26-бапта:
1) тармақшадағы "уәкілетті" деген сөз "мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы уәкілетті" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) және 7) тармақшалардағы "уәкілетті" деген сөз "мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы уәкілетті" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) 27-баптың 2-тармағындағы "уәкілетті" деген сөз "мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы уәкілетті" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 29-бапта:
1-тармақтағы "уәкілетті" деген сөз "мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы уәкілетті" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтың 2) тармақшасындағы "уәкілетті" деген сөз "мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы уәкілетті" деген сөздермен ауыстырылсын.
15. "Өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылау туралы" 2022 жылғы 28 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 12-баптың 3-тармағының үшінші бөлігіндегі "және мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс" деген сөздер алып тасталсын;
2) 16-баптың 1-тармағының екінші бөлігіндегі "және мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс" деген сөздер алып тасталсын.
16. "Әскери полиция органдары туралы" 2023 жылғы 14 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
7-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 16-1) тармақшамен толықтырылсын:
"16-1) Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің Ерекше мақсаттағы күштерін қоспағанда, Қарулы Күштерге, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарға тиесілі көлік құралдарын басқару құқығын беретін әскери қызметшілердің жүргізуші куәліктерін беруді жүзеге асыруға;".
2-бап.
1. Осы Заң:
1) алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізілетін 1-баптың 6-тармағы 25) тармақшасының бірінші – төртінші, он бірінші және он екінші абзацтарын, 26) тармақшасының бірінші және он екінші абзацтарын, 28) тармақшасының бірінші, төртінші және бесінші абзацтарын, 7, 10, 13, 14 және 15-тармақтарын;

9) в статье 22:
часть первую пункта 1 после слов "уполномоченным органом" дополнить словами "в области государственного оборонного заказа";
пункт 5 после слов "Уполномоченный орган" дополнить словами "в области государственного оборонного заказа";
пункт 9 после слов "уполномоченным органом" дополнить словами "в области государственного оборонного заказа";
пункт 10 после слов "уполномоченный орган" дополнить словами "в области государственного оборонного заказа";
пункт 12 после слов "уполномоченного органа" дополнить словами "в области государственного оборонного заказа";
10) часть первую пункта 3 статьи 24 после слов "Уполномоченный орган" дополнить словами "в области государственного оборонного заказа";
11) подпункт 7) статьи 25 дополнить словами "в области государственного оборонного заказа";
12) в статье 26:
подпункт 1) после слов "уполномоченного органа" дополнить словами "в области государственного оборонного заказа";
подпункты 5) и 7) после слов "уполномоченным органом" дополнить словами "в области государственного оборонного заказа";
13) пункт 2 статьи 27 после слов "уполномоченным органом" дополнить словами "в области государственного оборонного заказа";
14) в статье 29:
пункт 1 после слов "уполномоченный орган" дополнить словами "в области государственного оборонного заказа";
подпункт 2) пункта 3 после слов "уполномоченного органа" дополнить словами "в области государственного оборонного заказа".
15. В Закон Республики Казахстан от 28 декабря 2022 года "О контроле специфических товаров":
1) в части третьей пункта 3 статьи 12 слова "и государственного оборонного заказа" исключить;
2) в части второй пункта 1 статьи 16 слова "и государственного оборонного заказа" исключить.
16. В Закон Республики Казахстан от 14 марта 2023 года "Об органах военной полиции":
пункт 1 статьи 7 дополнить подпунктом 16-1) следующего содержания:
"16-1) осуществлять выдачу водительских удостоверений военнослужащих на право управления транспортными средствами, принадлежащими Вооруженным Силам, другим войскам и воинским формированиям, за исключением Сил особого назначения Службы государственной охраны Республики Казахстан;".
Статья 2.
1. Настоящий Закон вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением:
1) абзацев первого – четвертого, одиннадцатого и двенадцатого подпункта 25), абзацев первого и двенадцатого подпункта 26), абзацев первого, четвертого и пятого подпункта 28) пункта 6, пунктов 7, 10, 13, 14 и 15 статьи 1, которые вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования;

2) 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 2-тармағы 5) тармақшасының сегізінші және он бесінші абзацтарын, 4-тармағы 2) тармақшасының үшінші және алтыншы абзацтарын, 3) – 6) тармақшаларын, 11) тармақшасының үшінші абзацын, 6-тармағы 1) тармақшасының он екінші және он төртінші абзацтарын, 5) тармақшасының бесінші, алтыншы, он үшінші – он жетінші абзацтарын, 7) және 8) тармақшаларын, 25) тармақшасының сегізінші және тоғызыншы абзацтарын, 26) тармақшасының тоғызыншы абзацын және 37) тармақшасын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
2. Осы Заңның 1-бабы 6-тармағының 1) тармақшасы он бірінші абзацының қолданысы 2026 жылғы 1 қыркүйекке дейін тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұру кезеңінде осы абзац мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"26) бастапқы əскери жəне технологиялық даярлық – орта, техникалық жəне кəсіптік білім беру ұйымдарында білім беру саласындағы уəкілетті орган айқындайтын əскери іс негіздері, робот техникасы жəне ІТ-технологиялар бойынша міндетті оқыту пəні (оқу пəні);".
3. Осы Заңның 1-бабы 6-тармағының 6) тармақшасы үшінші және төртінші абзацтарының қолданысы осы Заң қолданысқа енгізілгеннен кейін туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады деп белгіленсін.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ

2) абзацев восьмого и пятнадцатого подпункта 5) пункта 2, абзацев третьего и шестого подпункта 2), подпунктов 3)6), абзаца третьего подпункта 11) пункта 4, абзацев двенадцатого и четырнадцатого подпункта 1), абзацев пятого, шестого, тринадцатого – семнадцатого подпункта 5), подпунктов 7) и 8), абзацев восьмого и девятого подпункта 25), абзаца девятого подпункта 26) и подпункта 37) пункта 6 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2026 года.
2. Приостановить до 1 сентября 2026 года действие абзаца одиннадцатого подпункта 1) пункта 6 статьи 1 настоящего Закона, установив, что в период приостановления данный абзац действует в следующей редакции:
"26) начальная военная и технологическая подготовка – обязательный предмет обучения (учебная дисциплина) по основам военного дела, робототехнике и IT-технологиям в организациях среднего, технического и профессионального образования, определяемых уполномоченным органом в области образования;".
3. Установить, что действие абзацев третьего и четвертого подпункта 6) пункта 6 статьи 1 настоящего Закона распространяется на правоотношения, возникшие после введения в действие настоящего Закона.
Президент
Республики Казахстан
К. ТОКАЕВ