Астана қаласына бірыңғай сәулеттік келбет беруге және оның дизайн-кодын сақтауға бағытталған, көппәтерлі тұрғын үйлерді жөндеуді ұйымдастыру және жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Астана қаласы әкімдігінің 2026 жылғы 12 тамыздағы № 158-2811 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 13 тамызда № 39587 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасы астанасының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық Заңы 8-бабының 7) тармақшасына, 14-бабына сәйкес, Қазақстан Республикасының Құрылыс кодексіне сәйкес Астана қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Астана қаласына бірыңғай сәулеттік келбет беруге және оның дизайн-кодын сақтауға бағытталған, көппәтерлі тұрғын үйлерді жөндеуді ұйымдастыру және жүргізу қағидалары осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес әкімдіктің қаулыларының күші жойылды деп танылсын.
3. "Астана қаласының Тұрғын үй және тұрғын үй инспекциясы басқармасы" мемлекеттік мекемесінің басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы қаулының Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы қаулы ресми жариялғаннан кейін оның Астана қаласы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау жетекшілік ететін Астана қаласы әкімінің орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Астана қаласының әкімі Ж. Қасымбек
Астана қаласы әкімдігінің
2026 жылғы 12 тамыздағы
№ 158-2811
қаулысына 1-қосымша
Астана қаласына бірыңғай сәулеттік келбет беруге және оның дизайн-кодын сақтауға бағытталған, көппәтерлі тұрғын үйлерді жөндеуді ұйымдастыру және жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Астана қаласына бірыңғай сәулеттік келбет беруге және оның дизайн-кодын сақтауға бағытталған, көппәтерлі тұрғын үйлерді жөндеуді ұйымдастыру және жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы астанасының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық Заңы 8-бабының 7) тармақшасына, 14-бабына сәйкес, Қазақстан Республикасының Құрылыс кодексіне сәйкес әзірленді.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
1) дизайн-код – Астана қаласының үйлесімді және стилистикалық бірыңғай сәулеттік келбетін қалыптастыруға бағытталған, оның ішінде абаттандыру элементтерін, ақпараттық және жарнамалық конструкцияларды, шағын сәулет нысандарын, стационарлық емес объектілерді, сауда қызметі және (немесе) қоғамдық тамақтандыру үшін пайдаланылатын стационарлық емес сауда объектілерін орналастыруға, көгалдандыруға, жарықтандыруға, қасбеттерге, қоршауларға қатысты, құрылыс салынатын ауданның ерекшеліктері ескерілетін талаптар мен қағидалардың жиынтығы;

Об утверждении Правил организации и проведения ремонта многоквартирных жилых домов, направленного на придание единого архитектурного облика и соблюдение дизайн-кода города Астаны
Постановление акимата города Астаны от 12 августа 2026 года № 158-2811. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 августа 2026 года № 39587
В соответствии с подпунктом 7) статьи 8, статьей 14 Конституционного закона Республики Казахстан "О статусе столицы Республики Казахстан", Строительным кодексом Республики Казахстан, акимат города Астаны ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Правила организации и проведения ремонта многоквартирных жилых домов, направленного на придание единого архитектурного облика и соблюдение дизайн-кода города Астаны, согласно приложению 1 к настоящему постановлению.
2. Признать утратившими силу постановления акимата согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
3. Руководителю Государственного учреждения "Управление жилья и жилищной инспекции города Астаны", в установленном законодательством Республики Казахстан порядке, обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата города Астаны после его официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима города Астаны.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким города Астаны Ж. Қасымбек
Приложение 1
к постановлению акимата города Астаны
от 12 августа 2026 года
№ 158-2811
Правила организации и проведения ремонта многоквартирных жилых домов, направленного на придание единого архитектурного облика и соблюдение дизайн-кода города Астаны
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации и проведения ремонта многоквартирных жилых домов, направленного на придание единого архитектурного облика и соблюдение дизайн-кода города Астаны (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 7) статьи 8, статьей 14 Конституционного закона Республики Казахстан "О статусе столицы Республики Казахстан", Строительным кодексом Республики Казахстан.
2. В Правилах применяются следующие основные понятия:
1) дизайн-код – совокупность требований и правил, направленных на формирование гармоничного и стилистически единого архитектурного облика города Астаны, в том числе касающихся размещения элементов благоустройства, информационных и рекламных конструкций, малых архитектурных форм, нестационарных объектов, нестационарных торговых объектов, используемых для торговой деятельности и (или) общественного питания, озеленения, освещения, фасадов, ограждений, учитывающих особенности района застройки;

2) елді мекеннің (елді мекеннің құрамдас бөліктерінің) сәулеттік келбеті - құрылыс объектілерінің, құрылыс салудың, абаттандырудың және қоршаған ортаның барлық элементтерінің орналасуы тұтас эстетикалық сәулетті, жайлы, қолжетімді және қауіпсіз ортаны қалыптастыруға бағытталған аумақтың кеңістіктік-композициялық шешімі;
3) кондоминиум объектісі – дара (бөлек) меншіктегі пәтерлерден, тұрғын емес үй-жайлардан, орынтұрақ орындарынан, қоймалардан және дара (бөлек) меншікте болмайтын және пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың, орынтұрақ орындарының, қоймалардың меншік иелеріне көппәтерлі тұрғын үй тұрған біртұтас бөлінбейтін жер учаскесін және (немесе) үй жанындағы жер учаскесін қоса алғанда, ортақ үлестік меншік құқығымен тиесілі ортақ мүліктен тұратын біртұтас мүліктік кешен;
4) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкі – дара (бөлек) меншіктегі пәтерлерден, тұрғын емес үй-жайлардан, орынтұрақ орындарынан, қоймалардан басқа, кондоминиум объектісінің бөліктері (қасбеттер, кіреберістер, вестибюльдер, холдар, дәліздер, баспалдақ марштары мен баспалдақ алаңдары, лифтілер, шатырлар, кіреберіс жерлердегі қорғауыштар (қалқалар), шатырастылар, техникалық қабаттар, жертөлелер, үйге ортақ инженерлік жүйелер мен жабдықтар, абоненттік пошта жәшіктері, көппәтерлі тұрғын үй тұрған жер учаскесі және (немесе) үй жанындағы жер учаскесі, абаттандыру элементтері және ортақ пайдаланылатын басқа да мүлік);
5) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін ағымдағы жөндеу – мерзімінен бұрын тозуын болғызбау және ақауларын жою мақсатында жүргізілетін, көппәтерлі тұрғын үйдің нормативтік және техникалық құжаттамада белгіленген құрама бөліктері мен инженерлік жабдықтарын ауыстыру немесе қалпына келтіру жөніндегі уақтылы техникалық іс-шаралар мен жұмыстар кешені;
6) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеу – көппәтерлі тұрғын үйдің ресурсын қалпына келтіру мақсатында жүргізілетін, көппәтерлі тұрғын үйдің тозған конструкцияларын, бөлшектерін және инженерлік жабдықтарын жаңа немесе анағұрлым мықты және үнемді, жөнделетін объектілердің пайдалану көрсеткіштерін жақсартатын түрлеріне ауыстыру жөніндегі іс-шаралар мен жұмыстар кешені;
7) көппәтерлі тұрғын үй – ортақ үлестік меншік болып табылатын кондоминиум объектісінің ортақ мүлкінен және көппәтерлі тұрғын үйге іргелес жатқан жер учаскесіне не кондоминиум объектісі ортақ мүлкінің өзге де бөліктеріне дербес шығатын жерлері бар екі және одан көп пәтерлерден, тұрғын емес үй-жайлардан тұратын, біртұтас бөлінбейтін жер учаскесінде біртұтас іргетасы бар жеке тұрған ғимарат;

2) архитектурный облик населенного пункта (составных частей населенного пункта) – пространственно-композиционное решение территории, при котором расположение строительных объектов, всех элементов застройки, благоустройства и окружающей среды направлено на формирование целостной эстетичной архитектуры, комфортной, доступной и безопасной среды;
3) объект кондоминиума – единый имущественный комплекс, состоящий из квартир, нежилых помещений, парковочных мест, кладовок, находящихся в индивидуальной (раздельной) собственности, и общего имущества, которое не может находиться в индивидуальной (раздельной) собственности и принадлежит собственникам квартир, нежилых помещений, парковочных мест, кладовок на праве общей долевой собственности, включая единый неделимый земельный участок под многоквартирным жилым домом и (или) придомовой земельный участок;
4) общее имущество объекта кондоминиума – части объекта кондоминиума (фасады, подъезды, вестибюли, холлы, коридоры, лестничные марши и лестничные площадки, лифты, крыши, козырьки (навесы) входных групп, чердаки, технические этажи, подвалы, общедомовые инженерные системы и оборудование, абонентские почтовые ящики, земельный участок под многоквартирным жилым домом и (или) придомовой земельный участок, элементы благоустройства и другое имущество общего пользования), кроме квартир, нежилых помещений, парковочных мест, кладовок, находящихся в индивидуальной (раздельной) собственности;
5) текущий ремонт общего имущества объекта кондоминиума – комплекс своевременных технических мероприятий и работ по замене или восстановлению составных частей и инженерного оборудования многоквартирного жилого дома, установленных нормативной и технической документацией, проводимых с целью предотвращения их преждевременного износа и устранения неисправности;
6) капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума – комплекс мероприятий и работ по замене изношенных конструкций, деталей и инженерного оборудования многоквартирного жилого дома на новые или более прочные и экономичные, улучшающие эксплуатационные показатели ремонтируемых объектов, проводимых с целью восстановления ресурса многоквартирного жилого дома;
7) многоквартирный жилой дом – отдельно стоящее здание с единым фундаментом на едином неделимом земельном участке, состоящее из общего имущества объекта кондоминиума, которое является общей долевой собственностью, и двух и более квартир, нежилых помещений, имеющих самостоятельные выходы на земельный участок, прилегающий к многоквартирному жилому дому, либо в иные части общего имущества объекта кондоминиума;

8) уәкілетті ұйым – Астана қаласы әкімдігінің шешімімен құрылған, жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын заңды тұлғалар қатарынан Астана қаласына бірыңғай сәулеттік келбет беруге және оның дизайн-кодын сақтауға бағытталған көппәтерлі тұрғын үйлерді жөндеуді ұйымдастыру жөніндегі айқындалған уәкілетті ұйымды.
2-тарау. Бірыңғай сәулеттік келбет беруге және оның дизайн-кодын сақтауға бағытталған, көппәтерлі тұрғын үйлерін жөндеуді ұйымдастыру және жүргізу тәртібі
3. Астана қаласының бірыңғай сәулеттік келбеті мен дизайн-кодына қойылатын талаптардың сақталуын бағалауды сәулет органы жүзеге асырады.
4. Көппәтерлі тұрғын үйлердің Астана қаласының бірыңғай сәулеттік келбетіне және дизайн-кодына қойылатын талаптарға сәйкес келмеу фактілері анықталған жағдайда, сәулет органы мұндай ғимараттар туралы ақпаратты "Астана қаласының Тұрғын үй және тұрғын үй инспекциясы басқармасы" мемлекеттік мекемесіне (бұдан әрі – бюджеттік бағдарламаның әкімшісі) жолдайды.
5. Астана қаласына Астана бірыңғай сәулеттік келбет беру және оның дизайн-кодын сақтауды қамтамасыз ету мақсатында бюджеттік бағдарламаның әкімшісі көппәтерлі тұрғын үйлерге техникалық зерттеп-қарау жүргізеді.
6. Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне техникалық тексеру техникалық зерттеп-қарауды ғимараттар мен құрылыстардың сенімділігін және орнықтылығын техникалық зерттеп-қарауды жүзеге асыру құқығына тиісті аттестаты бар сарапшылар не құрамында аттестатталған сарапшылары бар аккредиттелген ұйым жүзеге асырады.
7. Астана қаласының әкімдігі техникалық зерттеп-қарау актілері негізінде астанаға бірыңғай сәулеттік келбет беруге және оның дизайн-кодын сақтауға бағытталған жөндеуге жататын көппәтерлі тұрғын үйлердің тізбесін (бұдан әрі – көппәтерлі тұрғын үйлердің тізбесін) айқындайды.
8. Уәкілетті ұйым көппәтерлі тұрғын үйлердің бекітілген тізбесі негізінде бірыңғай сәулеттік келбетті қалыптастыруға және дизайн-кодына қойылатын талаптарға сәйкестігін қамтамасыз етуге бағытталған көппәтерлі тұрғын үйлерді жөндеуді ұйымдастырады.
9. Астана қаласына бірыңғай сәулеттік келбет беруге және оның дизайн-кодын сақтауға бағытталған, көппәтерлі тұрғын үйлерді жөндеуді ұйымдастыру және жүргізу жөніндегі іс-шараларды қаржыландыру жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Астана қаласы әкімдігінің 2026 жылғы 12 тамыздағы № 158-2811 қаулысына 2-қосымша
Әкімдіктің күші жойылған қаулыларының тізбесі
1. "Астана қаласына бірыңғай сәулеттік келбет беруге бағытталған, көппәтерлі тұрғын үйлердің сыртқы қабырғаларын, шатырларын реконструкциялау, ағымдағы немесе күрделі жөндеу жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру және жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Нұр-Сұлтан қаласы әкімдігінің 2022 жылғы 11 наурыздағы № 182-748 қаулысы (Нормативтiк құқықтық актiлерді мемлекеттiк тіркеу тізілімiнде № 27204 болып тіркелген).

8) уполномоченная организация – организация со стопроцентным участием государства в уставном капитале, созданная акиматом города Астаны и определенная уполномоченной по организации ремонта многоквартирных жилых домов, направленного на придание единого архитектурного облика и соблюдение дизайн-кода города Астаны.
Глава 2. Порядок организации и проведения ремонта многоквартирных жилых домов, направленного на придание единого архитектурного облика и соблюдение дизайн-кода города Астаны
3. Орган архитектуры осуществляет оценку соблюдения требований к единому архитектурному облику и дизайн-коду города Астаны.
4. В случаях выявления фактов несоответствия многоквартирных жилых домов требованиям к единому архитектурному облику и дизайн-коду столицы орган архитектуры направляет сведения о таких домах Государственному учреждению "Управление жилья и жилищной инспекции города Астаны" (далее – администратор бюджетной программы).
5. В целях придания единого архитектурного облика и обеспечения соблюдения дизайн-кода города Астаны администратор бюджетной программы проводит технические обследования многоквартирных жилых домов.
6. Техническое обследование общего имущества объекта кондоминиума осуществляется экспертами, имеющими соответствующий аттестат на право осуществления технического обследования надежности и устойчивости зданий и сооружений, либо аккредитованной организации, имеющей в своем составе аттестованных экспертов.
7. На основании актов технических обследований акимат определяет перечень многоквартирных жилых домов, подлежащих ремонту, направленному на придание единого архитектурного облика и соблюдение дизайн-кода города Астаны (далее – перечень многоквартирных жилых домов).
8. На основании утвержденного перечня многоквартирных жилых домов уполномоченная организация осуществляет организацию ремонта многоквартирных жилых домов, направленного на придание единого архитектурного облика и обеспечение соблюдения дизайн-кода столицы.
9. Финансирование мероприятий по организации и проведению ремонта многоквартирных жилых домов, направленного на придание единого архитектурного облика и соблюдение дизайн-кода города Астаны, осуществляется из средств местного бюджета.
Приложение 2
к постановлению акимата города Астаны от 12 августа 2026 года № 158-2811
Перечень утративших силу постановлений акимата
1. Постановление акимата города Нур-Султан от 11 марта 2022 года № 182-748 "Об утверждении Правил организации и проведения мероприятий по реконструкции, текущему или капитальному ремонту наружных стен, кровли многоквартирных жилых домов, направленных на придание единого архитектурного облика городу Астане" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 27204).

2. "Нұр-Сұлтан қаласына бірыңғай сәулеттік келбет беруге бағытталған, көппәтерлі тұрғын үйлердің қасбеттерін, шатырларын ағымдағы немесе күрделі жөндеу жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру және жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Нұр-Сұлтан қаласы әкімдігінің 2022 жылғы 11 наурыздағы № 182-748 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Астана қаласы әкімдігінің 2023 жылғы 30 мамырдағы № 182-1027 қаулысы (Нормативтiк құқықтық актiлерді мемлекеттiк тіркеу тізілімiнде № 1341-01 болып тіркелген).
3. "Астана қаласына бірыңғай сәулеттік келбет беруге бағытталған, көппәтерлі тұрғын үйлердің қасбеттерін, шатырларын ағымдағы және күрделі жөндеу жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру және жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Нұр-Сұлтан қаласы әкімдігінің 2022 жылғы 11 наурыздағы № 182-748 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Астана қаласы әкімдігінің 2025 жылғы 23 қаңтардағы № 182-224 қаулысы (Нормативтiк құқықтық актiлерді мемлекеттiк тіркеу тізілімiнде № 1402-01 болып тіркелген).
4. "Астана қаласына бірыңғай сәулеттік келбет беруге бағытталған, көппәтерлі тұрғын үйлердің сыртқы қабырғаларын, шатырларын реконструкциялау, ағымдағы немесе күрделі жөндеу жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру және жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Нұр-Сұлтан қаласы әкімдігінің 2022 жылғы 11 наурыздағы № 182-748 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" Астана қаласы әкімдігінің 2025 жылғы 25 желтоқсандағы № 182-5033 қаулысы (Нормативтiк құқықтық актiлерді мемлекеттiк тіркеу тізілімiнде № 37682 болып тіркелген).

2. Постановление акимата города Астаны от 30 мая 2023 года № 182-1027 "О внесении изменений в постановление акимата города Нур-Султан от 11 марта 2022 года № 182-748 "Об утверждении Правил организации и проведения мероприятий по текущему или капитальному ремонту фасадов, кровли многоквартирных жилых домов, направленных на придание единого архитектурного облика городу Нур-Султан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 1341-01).
3. Постановление акимата города Астаны от 23 января 2025 года № 182-224 "О внесении изменений в постановление акимата города Нур-Султан от 11 марта 2022 года № 182-748 "Об утверждении Правил организации и проведения мероприятий по текущему или капитальному ремонту фасадов, кровли многоквартирных жилых домов, направленных на придание единого архитектурного облика городу Астане" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 1402-01).
4. Постановление акимата города Астаны от 25 декабря 2025 года № 182-5033 "О внесении изменения в постановление акимата города Нур-Султан от 11 марта 2022 года № 182-748 "Об утверждении Правил организации и проведения мероприятий по реконструкции, текущему или капитальному ремонту наружных стен, кровли многоквартирных жилых домов, направленных на придание единого архитектурного облика городу Астане" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 37682).