"Алдын ала ақпаратты ұсыну кезінде мемлекеттік кірістер органы ақпараттық жүйесінің және тасымалдаушылардың ақпараттық жүйелерінің өзара іс-қимыл жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 23 ақпандағы № 281 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің м.а. 2026 жылғы 31 тамыздағы № 585 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 31 тамызда № 39757 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Алдын ала ақпаратты ұсыну кезінде мемлекеттік кірістер органы ақпараттық жүйесінің және тасымалдаушылардың ақпараттық жүйелерінің өзара іс-қимыл жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 23 ақпандағы № 281 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16539 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Алдын ала ақпаратты ұсыну кезінде мемлекеттік кірістер органы цифрлық жүйесінің және тасымалдаушылардың цифрлық жүйелерінің өзара іс-қимыл жасау қағидаларын бекіту туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
""Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 31-бабы 6-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Алдын ала ақпаратты ұсыну кезінде мемлекеттік кірістер органы цифрлық жүйесінің және тасымалдаушылардың цифрлық жүйелерінің өзара іс-қимыл жасау қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік кірістер органдарының ақпараттық жүйелері мен тасымалдаушылардың ақпараттық жүйелері арасында алдын ала ақпаратты ұсыну кезіндегі өзара іс-қимыл қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін оны Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрінің м.а.
М. Такиев
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрінің м.а.

О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 23 февраля 2018 года № 281 "Об утверждении Правил взаимодействия информационной системы органа государственных доходов и информационных систем перевозчиков при предоставлении предварительной информации"
Приказ и.о. Министра финансов Республики Казахстан от 31 августа 2026 года № 585. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 августа 2026 года № 39757
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 23 февраля 2018 года № 281 "Об утверждении Правил взаимодействия информационной системы органа государственных доходов и информационных систем перевозчиков при предоставлении предварительной информации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16539) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил взаимодействия цифровой системы органа государственных доходов и цифровых систем перевозчиков при представлении предварительной информации";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 6 статьи 31 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила взаимодействия цифровой системы органа государственных доходов и цифровых систем перевозчиков при представлении предварительной информации.";
Правила взаимодействия информационной системы органов государственных доходов и информационных систем перевозчиков при предоставлении предварительной информации, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. министра финансов Республики Казахстан М. Такиев
Приложение к приказу
И.о. министра финансов
Республики Казахстан

2026 жылғы 31 тамыздағы
№ 585 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 23 ақпандағы
№ 281 бұйрығымен
бекітілген
Алдын ала ақпаратты ұсыну кезінде мемлекеттік кірістер органы цифрлық жүйесінің және тасымалдаушылардың цифрлық жүйелерінің өзара іс-қимыл жасау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Алдын ала ақпаратты ұсыну кезінде мемлекеттік кірістер органы цифрлық жүйесінің және тасымалдаушылардың цифрлық жүйелерінің өзара іс-қимыл жасау қағидалары Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 31-бабының 6-тармағына сәйкес әзірленді және мемлекеттік кірістер органы цифрлық жүйесінің (бұдан әрі – ЦЖ) және тасымалдаушылардың ЦЖ-ларының алдын ала ақпаратты ұсыну жөніндегі өзара іс-қимыл жасау тәртібін айқындайды.
2. Мемлекеттік кірістер органының ЦЖ-мен және тасымалдаушылардың ЦЖ-сымен өзара іс-қимыл Қазақстан Республикасының Цифрлық кодексінде (бұдан әрі – Цифрлық кодекс) белгіленген талаптарға сәйкес интеграциялау арқылы жүзеге асырылады.
Тасымалдаушылар өзара іс-қимыл жасау үшін пайдаланатын цифрлық жүйе (ЦЖ) Қазақстан Республикасының Цифрлық кодексінде, сондай-ақ ""Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде көзделген құжаттар мен мәліметтерді ұсыну үшін декларанттар немесе кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлғалар пайдаланатын бағдарламалық өнімдерге қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 23 ақпандағы № 266 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16506 болып тіркелген) белгіленген талаптарға сәйкес келуге тиіс.
2-тарау. Алдын ала ақпаратты ұсыну кезінде мемлекеттік кірістер органы цифрлық жүйесінің және тасымалдаушылардың цифрлық жүйелерінің өзара іс-қимыл жасау тәртібі
3. Тасымалдаушы өзі пайдаланатын ЦЖ арқылы Қазақстан Республикасының аумағына әкелінетін тауарлар туралы алдын ала ақпаратты қалыптастырады және оны мемлекеттік кірістер органы ЦЖ-сына жібереді.
4. Тасымалдаушының ЦЖ-дан мемлекеттік кірістер органының ЦЖ-ға алдын ала ақпараты келіп түскен кезде Кодекстің 31-бабының 16-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келуіне тексеру жүргізіледі.
5. Ұсынылған алдын ала ақпарат белгіленген талаптарға сәйкес келген кезде, ол алдын ала ақпаратқа тіркеу нөмірін беру арқылы тіркеледі және Тасымалдаушының ЦЖ-сына жіберіледі.
6. Ұсынылған алдын ала ақпарат белгіленген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда, оның тіркелуінен бас тарту туралы себептері көрсетілген электрондық хабарлама Тасымалдаушының ЦЖ-сына жіберіледі.

от 31 августа 2026 года
№ 585
Утверждены приказом
Министра финансов
Республики Казахстан
от 23 февраля 2018 года
№ 281
Правила взаимодействия цифровой системы органа государственных доходов и цифровых систем перевозчиков при представлении предварительной информации Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила взаимодействия цифровой системы органа государственных доходов и цифровых систем перевозчиков при представлении предварительной информации разработаны в соответствии с пунктом 6 статьи 31 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс) и определяют порядок взаимодействия цифровой системы (далее – ЦС) органа государственных доходов и ЦС перевозчиков по представлению предварительной информации.
2. Взаимодействие ЦС органа государственных доходов и ЦС перевозчиков осуществляется путем интеграции в соответствии с требованиями, установленными Цифровым Кодексом Республики Казахстан (далее – Цифровой кодекс).
ЦС, используемая перевозчиками для взаимодействия должна соответствовать требованиям, установленным Цифровым кодексом, а также приказом Министра финансов Республики Казахстан от 23 февраля 2018 года № 266 "Об утверждении требований к программным продуктам, используемым декларантами или лицами, осуществляющими деятельность в сфере таможенного дела, для представления документов и сведений, предусмотренных Кодексом Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16506).
Глава 2. Порядок взаимодействия цифровой системы органа государственных доходов и цифровых систем перевозчиков при представлении предварительной информации
3. Перевозчик посредством ЦС, используемой им, осуществляет формирование предварительной информации о товарах, ввозимых на территорию Республики Казахстан и направляет ее в ЦС органа государственных доходов.
4. При поступлении предварительной информации из ЦС перевозчика в ЦС органа государственных доходов проводится проверка на соответствие требованиям, предусмотренным пунктом 16 статьи 31 Кодекса.
5. При соответствии представленной предварительной информации, установленным требованиям она регистрируется путем присвоения регистрационного номера предварительной информации и направляется в ЦС перевозчика.
6. При несоответствии представленной предварительной информации, установленным требованиям, направляется в ЦС перевозчика электронное уведомление об отказе в ее регистрации с указанием причин такого отказа.

7. Мемлекеттік кірістер органының ЦЖ-сі мен тасымалдаушылардың ЦЖ-сінің өзара іс-қимылы көлік түріне, деректерді беру тәсілдеріне, сондай-ақ оны пайдалану мақсаттарына байланысты ЦЖ-нің өзара іс-қимыл технологиясына негізделеді.

7. Специфика взаимодействия ЦС органа государственных доходов и ЦС перевозчиков основывается на технологии взаимодействия ЦС в зависимости от вида транспорта, способов передачи данных, а также целей ее использования.