Қазақстан Республикасы Әділет министрінің және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің кейбір бірлескен бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2026 жылғы 17 тамыздағы № 796 және Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 2026 жылғы 26 тамыздағы № 137 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 28 тамызда № 39707 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бірлескен бұйрықтардың тізбесі (бұдан әрі - тізбе) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Тіркеу қызметі және заңгерлік қызметтер көрсетуді ұйымдастыру комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтын мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланған кейін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Әділет вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары
– Ұлттық экономика министрі
__________С. Жумангарин
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
__________Е. Сарсембаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас Прокуратурасының
Құқықтық статистика және арнайы
есепке алу жөніндегі комитеті
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Ұлттық
экономика министрі
2026 жылғы 26 тамыздағы
№ 137 мен
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2026 жылғы 17 тамыздағы
№ 796 Бірлескен
бұйрықпен бекітілді
Өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі
1. "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды тіркеу саласында тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парағын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2018 жылғы 1 қарашадағы № 1520 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 2 қарашадағы № 55 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17723 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген жылжымайтын мүлікке құқықтарды тіркеу саласында тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында:
жоғары оң жақ бұрышы қазақ тілінде мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2018 жылғы 1 қарашадағы
№ 1520 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 2 қарашадағы
№ 55 бірлескен бұйрығына
1-қосымша";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в некоторые совместные приказы Министра юстиции Республики Казахстан и Министра национальной экономики Республики Казахстан
Совместный приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 17 августа 2026 года № 796 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 26 августа 2026 года № 137. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 августа 2026 года № 39707
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых совместных приказов, в которые вносятся изменения и дополнения (далее - перечень).
2. Комитету регистрационной службы и организации юридических услуг Министерства юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра – Министр национальной экономики Республики Казахстан __________С. ЖумангаринМинистр юстиции Республики Казахстан __________Е. Сарсембаев
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной Прокуратуры
Республики Казахстан
Утвержден совместным приказом
Заместитель Премьер-
Министра – Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
от 26 августа 2026 года
№ 137 и
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 17 августа 2026 года
№ 796
Перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения и дополнения
1. Внести в cовместный приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 1 ноября 2018 года № 1520 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 2 ноября 2018 года № 55 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочного листа в сфере регистрации прав на недвижимое имущество" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17723), следующие изменения:
в критериях оценки степени риска в сфере регистрации прав на недвижимое имущество, утвержденных указанным совместным приказом:
в правом верхнем углу внести изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
пункт 11 изложить в следующей редакции:

"11. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу үшін субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдер дәрежесін бағалау мынадай ақпарат көздері бойынша айқындалады:
1) бақылау субъектісі, оның ішінде "Жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастрының" цифрлық жүйесі арқылы (бұдан әрі – "ЖМБМК" ЦЖ) ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері;
2) алдыңғы тексерулердің және бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың нәтижелері.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі бақылау субъектілерін (объектілерін) тәуекелдің нақты дәрежелеріне жатқызатын және бақылау іс-шараларын жүргізу тізімдерін қалыптастыратын "ЖМБМК" ЦЖ және басқа да цифрлық жүйелерді пайдалана отырып жүргізіледі, сондай-ақ мемлекеттік статистикаға, ведомстволық статистикалық байқаудың қорытындыларына, сондай-ақ ақпараттық құралдарға негізделеді.";
Жылжымайтын мүлікке құқықтарды тіркеу саласында тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарына 1-қосымшада:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"
2
Көрсетілетін қызметті алушылардан цифрлық жүйелерден алуға болатын құжаттарды талап етуге жол бермеу
Елеулі
";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"
9
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімдерін сақтау:
жылжымайтын мүлікке құқықтарды (осындай құқықтар ауыртпалықтарын) мемлекеттік тіркеу тіркеуші органға өтініш келіп түскен кезден бастап үш жұмыс күні ішінде жүргізілуге тиіс;
цифрлық тiркеу құқықтық кадастрдың цифрлық жүйесiне жылжымайтын мүлiкке құқықтарды мемлекеттiк тiркегенi үшiн ақының төленгенi немесе ақы төлеуден босатылғаны туралы растау келіп түскен күннен кейiнгi бір жұмыс күнінен кешiктiрiлмей жүргiзiлуге тиiс;
нотариат куәландырмаған мәміленің жылжымайтын мүлікке құқықтарын мемлекеттік тіркеу өтініш тіркеуші органға келіп түскен кезден бастап бір жұмыс күні ішінде жүргізілуге тиіс;
жылжымайтын мүлікке құқықтарды (құқықтар ауыртпалықтарын) жеделдетілген тәртіппен мемлекеттік тіркеу өтініш иесінің қалауы бойынша, тіркеуші органға өтініш келіп түскен күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі;
мемлекеттік органдар және өзге де уәкілетті адамдар салатын ауыртпалықтарды, сондай-ақ заңдық талаптарды тіркеу тіркеуші органға өтініш түскен сәттен бастап дереу жүргізілуге тиіс;
ауыртпалықтардың, сондай-ақ заңдық талаптардың тоқтатылуын мемлекеттік тіркеу тіркеуші органға өтініш келіп түскен кезден бастап бір жұмыс күні ішінде жүргізілуге тиіс.
Өрескел
";
17, 18 және 19-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"
17
"ЖМБМК" ЦЖ-не сенімсіз енгізу
Өрескел
18
Қызметінен босатылған қызметкердің "ЖМБМК" ЦЖ-да жұмыс жасауы үшін пайдаланылатын логинін бұғаттау үшін өтінім жолдамау
Болмашы
19
Қызметкерлердің "ЖМБМК" ЦЖ-да жұмыс жасауы үшін басқа жауапты қызметкердің логинін пайдалануы
Елеулі
";
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген жылжымайтын мүлікке құқықтарды тіркеу саласындағы Тексеру парағында:
жоғары оң жақ бұрышы қазақ тілінде мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2018 жылғы 1 қарашадағы
№ 1520 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 2 қарашадағы
№ 55 бірлескен бұйрығына
2-қосымша";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"
2
Көрсетілетін қызметті алушылардан цифрлық жүйелерден алуға болатын құжаттарды талап етуге жол бермеу
";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"
9
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімдерін сақтау: жылжымайтын мүлікке құқықтарды (осындай құқықтар ауыртпалықтарын) мемлекеттік тіркеу тіркеуші органға өтініш келіп түскен кезден бастап үш жұмыс күні ішінде жүргізілуге тиіс;
цифрлық тiркеу құқықтық кадастрдың цифрлық жүйесiне жылжымайтын мүлiкке құқықтарды мемлекеттiк тiркегенi үшiн ақының төленгенi немесе ақы төлеуден босатылғаны туралы растау келіп түскен күннен кейiнгi бір жұмыс күнінен кешiктiрiлмей жүргiзiлуге тиiс;
нотариат куәландырмаған мәміленің жылжымайтын мүлікке құқықтарын мемлекеттік тіркеу өтініш тіркеуші органға келіп түскен кезден бастап бір жұмыс күні ішінде жүргізілуге тиіс;
жылжымайтын мүлікке құқықтарды (құқықтар ауыртпалықтарын) жеделдетілген тәртіппен мемлекеттік тіркеу өтініш иесінің қалауы бойынша, тіркеуші органға өтініш келіп түскен күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі;
мемлекеттік органдар және өзге де уәкілетті адамдар салатын ауыртпалықтарды, сондай-ақ заңдық талаптарды тіркеу тіркеуші органға өтініш түскен сәттен бастап дереу жүргізілуге тиіс;
ауыртпалықтардың, сондай-ақ заңдық талаптардың тоқтатылуын мемлекеттік тіркеу тіркеуші органға өтініш келіп түскен кезден бастап бір жұмыс күні ішінде жүргізілуге тиіс.
";
17,18 және 19-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"
17
"ЖМБМК" ЦЖ-не сенімсіз енгізу
18
Қызметінен босатылған қызметкердің "ЖМБМК" ЦЖ-да жұмыс жасауы үшін пайдаланылатын логинін бұғаттау үшін өтінім жолдамау
19
Қызметкерлердің "ЖМБМК" ЦЖ-да жұмыс жасауы үшін басқа жауапты қызметкердің логинін пайдалануы
".

"11. Для оценки степени рисков по субъективным критериям для проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля используются следующие источники информации:
1) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемые субъектом контроля, в том числе посредством цифровой системы "Единого государственного кадастра недвижимости" (далее - ЦС "ЕГКН");
2) результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля.".
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Система оценки и управления рисками ведется с использованием ЦС "ЕГКН" и других цифровых систем, относящих субъекты (объекты) контроля к конкретным степеням риска и формирующих списки проведения контрольных мероприятий, а также основывается на государственной статистике, итогах ведомственного статистического наблюдения, а также информационных инструментах.".
в приложении 1 к критериям оценки степени риска в сфере регистрации прав на недвижимое имущество:
строку 2 изложить в следующей редакции:
"
2
Недопущение истребования от услугополучателей документов, которые могут быть получены из цифровых систем
Значительное
";
строку 9 изложить в следующей редакции:
"
9
Соблюдение сроков проведения государственной регистрации:
государственная регистрация прав на недвижимое имущество (обременений таких прав) должна быть произведена в течение трех рабочих дней с момента поступления заявления в регистрирующий орган;
цифровая регистрация должна быть произведена не позднее одного рабочего дня, следующего за днем поступления в цифровую систему правового кадастра подтверждения об оплате за государственную регистрацию прав на недвижимое имущество или освобождении от оплаты;
государственная регистрация прав на недвижимое имущество нотариально не удостоверенной сделки должна быть произведена в течение одного рабочего дня с момента поступления заявления в регистрирующий орган;
государственная регистрация прав (обременений прав) на недвижимое имущество в ускоренном порядке производится по желанию заявителя не позднее одного рабочего дня, следующего за днем поступления заявления в регистрирующий орган;
регистрация обременений, налагаемых государственными органами и иными уполномоченными лицами, а также юридических притязаний должна быть произведена немедленно с момента поступления заявления в регистрирующий орган;
государственная регистрация прекращения обременений, а также юридических притязаний должна быть произведена в течение одного рабочего дня с момента поступления заявления в регистрирующий орган.
Грубое
";
строки 17,18 и 19 изложить в следующей редакции:
"
17
Недостоверное заполнение ЦС "ЕГКН"
Грубое
18
Не отправление заявки для блокировки логина уволенного работника, используемого для работы в ЦС "ЕГКН"
Незначительное
19
использование для работы в ЦС "ЕГКН" сотрудниками логина другого ответственного сотрудника
Значительное
";
в проверочном листе в сфере регистрации прав на недвижимое имущество, утвержденных указанным совместным приказом:
в правом верхнем углу внести изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
строку 2 изложить в следующей редакции:
"
2
недопущение истребования от услугополучателей документов, которые могут быть получены из цифровых систем
";
строку 9 изложить в следующей редакции:
"
9
соблюдение сроков проведения государственной регистрации:
государственная регистрация прав на недвижимое имущество (обременений таких прав) должна быть произведена в течение трех рабочих дней с момента поступления заявления в регистрирующий орган;
цифровая регистрация должна быть произведена не позднее одного рабочего дня, следующего за днем поступления в цифровую систему правового кадастра подтверждения об оплате за государственную регистрацию прав на недвижимое имущество или освобождении от оплаты;
государственная регистрация прав на недвижимое имущество нотариально не удостоверенной сделки должна быть произведена в течение одного рабочего дня с момента поступления заявления в регистрирующий орган;
государственная регистрация прав (обременений прав) на недвижимое имущество в ускоренном порядке производится по желанию заявителя не позднее одного рабочего дня, следующего за днем поступления заявления в регистрирующий орган;
регистрация обременений, налагаемых государственными органами и иными уполномоченными лицами, а также юридических притязаний должна быть произведена немедленно с момента поступления заявления в регистрирующий орган;
государственная регистрация прекращения обременений, а также юридических притязаний должна быть произведена в течение одного рабочего дня с момента поступления заявления в регистрирующий орган.
";
строки 17,18 и 19 изложить в следующей редакции:
"
17
Недостоверное заполнение ЦС "ЕГКН"
18
Не отправление заявки для блокировки логина уволенного работника, используемого для работы в ЦС "ЕГКН"
19
использование для работы в ЦС "ЕГКН" сотрудниками логина другого ответственного сотрудника
".

2. "Коммерциялық ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларды, филиалдар мен өкілдіктерді тіркеу саласында тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парағын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2019 жылғы 5 шілдедегі № 350 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 9 шілдедегі № 61 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18998 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген коммерциялық ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларды, филиалдар мен өкілдіктерді тіркеу саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында:
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу үшін субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдер дәрежесін бағалау мынадай ақпарат көздері бойынша айқындалады:
1) бақылау және қадағалау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде "Бизнес-сәйкестендіру нөмірлері ұлттық тізілімі" цифрлық жүйесі арқылы (бұдан әрі – БСН ҰТ ЦЖ);
2) алдыңғы тексерулер мен бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың нәтижелері.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі бақылау субъектілерін (объектілерін) тәуекелдің нақты дәрежелеріне жатқызатын және бақылау іс-шараларын жүргізу кестелерін немесе тізімдерін қалыптастыратын БСН ҰТ ЦЖ және басқа да цифрлық жүйелерді пайдалана отырып жүргізіледі, сондай-ақ мемлекеттік статистикаға, ведомстволық статистикалық байқаудың қорытындыларына, сондай-ақ ақпараттық құралдарға негізделеді.".
Коммерциялық ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларды, филиалдар мен өкілдіктерді тіркеу саласында тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарына 1-қосымшада:
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"
16
Көрсетілетін қызметті алушылардан цифрлық жүйелерден алынуы мүмкін құжаттарды талап етуге жол бермеу
Елеулі
";
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген коммерциялық ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларды, филиалдар мен өкілдіктерді тіркеу саласындағы тексеру парағында:
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"
16
Көрсетілетін қызметті алушылардан цифрлық жүйелерден алынуы мүмкін құжаттарды талап етуге жол бермеу
".
3. "Азаматтық хал актілерін тіркеу саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парағын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2023 жылғы 26 қыркүйектегі № 688 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2023 жылғы 28 қыркүйектегі № 169 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33488 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
жоғарыда көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген Азаматтық хал актілерін тіркеу саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында:
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Деректер базасын қалыптастыру және ақпарат жинау бақылау субъектілерін (объектілерін) анықтау үшін қажет.
Ақпаратты жинау және өңдеу процестері толық көлемде автоматтандырылады және алынған деректердің дұрыстығын тексеруге мүмкіндік береді.
Тәуекел дәрежесін бағалау үшін мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:

2. Внести в cовместный приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 5 июля 2019 года № 350 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 9 июля 2019 года № 61 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочного листа в сфере регистрации юридических лиц, филиалов и представительств, являющихся коммерческими организациями" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18998), следующие изменения:
в критериях оценки степени риска в сфере регистрации юридических лиц, филиалов и представительств, являющихся коммерческими организациями, утвержденных указанным совместным приказом:
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Для оценки степени рисков по субъективным критериям для проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля используются следующие источники информации:
1) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемые субъектом контроля, в том числе посредством цифровой системы "Национальный реестр бизнес-идентификационных номеров" (далее - ЦС НР БИН).";
Пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Система оценки и управления рисками ведется с использованием ЦС НР БИН и других цифровых систем, относящих субъекты (объекты) контроля к конкретным степеням риска и формирующих списки проведения контрольных мероприятий, а также основывается на государственной статистике, итогах ведомственного статистического наблюдения, а также информационных инструментах.".
в приложении 1 к критериям оценки степени риска в сфере регистрации юридических лиц, являющихся коммерческими организациями:
строку 16 изложить в следующей редакции:
"
16
Истребования от услугополучателей документов, которые могут быть получены из цифровых систем
Значительное
";
в проверочном листе в сфере регистрации юридических лиц, филиалов и представительств, являющихся коммерческими организациями, утвержденных указанным совместным приказом:
строку 16 изложить в следующей редакции:
"
16
Истребования от услугополучателей документов, которые могут быть получены из цифровых систем
".
3. Внести в совместный приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 26 сентября 2023 года № 688 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 сентября 2023 года № 169 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочного листа в сфере регистрации актов гражданского состояния" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 33488) следующие изменения и дополнения:
в Критериях оценки степени рисков в сфере регистрации актов гражданского состояния, утвержденных вышеуказанным совместным приказом:
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Формирование базы данных и сбор информации необходимы для выявления субъектов (объектов) контроля.
Процессы сбора и обработки информации в полной мере автоматизируются и допускают возможность проверки корректности полученных данных.
Для оценки степени риска используются следующие источники информации:

1) бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде "АХАЖ" тіркеу пункті" цифрлық жүйесі арқылы (бұдан әрі – АХАЖ ЦЖ);
2) алдыңғы тексерулер мен бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың нәтижелері.".
мынадай мазмұндағы 10-1-тармақпен толықтырылсын:
"Цифрлық жүйелерді пайдалана отырып тәуекелдерді бағалау жүйесін қалыптастыру кезінде, субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеу, сондай-ақ тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері осы өлшем шарттарға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субъективті өлшемшарттар тізбесіне сәйкес жүзеге асырылады.".
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі бақылау субъектілерін (объектілерін) тәуекелдің нақты дәрежелеріне жатқызатын және бақылау іс-шараларын жүргізу тізімдерін қалыптастыратын АХАЖ ЦЖ және басқа да цифрлық жүйелерді пайдалана отырып жүргізіледі, сондай-ақ мемлекеттік статистикаға, ведомстволық статистикалық байқаудың қорытындыларына, сондай-ақ ақпараттық құралдарға негізделеді.
Азаматтық хал актілерін тіркеу саласындағы субъектілерге қойылатын талаптардың бұзылу дәрежесі осы Өлшемшарттарға 1-қосымшасында келтірілген.".
Азаматтық хал актілерін тіркеу саласында тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарына 1-қосымшада:
62-жолы мынадай редакцияда жазылсын:
"
62
Акт кітаптары тігілген және қатаң реттілікпен нөмірленген, оларды құрастырған тіркеуші орган бастығының қолтаңбасымен және елтаңбалы мөрімен бекемделген екі жүз бірдей акт жазбаларын қамтып қалыптастырылады.
Елеулі
";
мынадай мазмұндағы 63- жолымен толықтырылсын:
"
63
Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркегеннен кейін тіркеуші орган АХАЖ ЦЖ-да неке (ерлі-зайыптылық) қию туралы акт жазбасына некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы белгі қояды.
Өрескел
";
мынадай мазмұндағы 64- жолымен толықтырылсын:
"
64
Азаматтық хал актілері жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу мынадай негіздерде жүргізіледі: егер азаматтық хал актісі жазбасында ата-анасының аты, әкесінің аты, тегі немесе ұлты көрсетілмесе; егер азаматтық хал актілері жазбасында дұрыс емес мәліметтер көрсетілсе; егер баланың мүдделерінен туындаған кезде, баланың туу туралы акт жазбасында көрсетiлгеннен өзге есімі болса; егер азаматтық хал актілерін тіркеу кезінде қателер (бұрмалаулар, мәліметтерді немесе жеке сөздерді жіберу) жіберілсе; егер неке қиылғаннан (ерлі-зайыпты болған) кейін жұбайының (зайыбының) тегін алса, туу туралы акт жазбасында әкесінің атын толықтыру және әкесінің аты бойынша берілген тегін өзгерту, түзету қажет болса.
Өрескел
";
Азаматтық хал актілерін тіркеу саласында тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары осы тізбеге қосымшаға сәйкес 2-қосымшамен толықтырылсын.
Жоғарыда аталған бірлескен бұйрықпен бекітілген, азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеуді және азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеуге байланысты мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің басқа да түрлерін жүзеге асыратын "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының филиалдарының қызметін тексеру парағында:
62-жолы мынадай редакцияда жазылсын:
"
62
Акт кітаптары тігілген және қатаң реттілікпен нөмірленген, оларды құрастырған тіркеуші орган бастығының қолтаңбасымен және елтаңбалы мөрімен бекемделген екі жүз бірдей акт жазбаларын қамтып қалыптастырылады.
Елеулі
";
мынадай мазмұндағы 63- жолымен толықтырылсын:
"
63
Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркегеннен кейін тіркеуші орган АХАЖ ЦЖ-да неке (ерлі-зайыптылық) қию туралы акт жазбасына некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы белгі қояды.
Өрескел
";
мынадай мазмұндағы 64- жолымен толықтырылсын:
"
64
Азаматтық хал актілері жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу мынадай негіздерде жүргізіледі: егер азаматтық хал актісі жазбасында ата-анасының аты, әкесінің аты, тегі немесе ұлты көрсетілмесе; егер азаматтық хал актілері жазбасында дұрыс емес мәліметтер көрсетілсе; егер баланың мүдделерінен туындаған кезде, баланың туу туралы акт жазбасында көрсетiлгеннен өзге есімі болса; егер азаматтық хал актілерін тіркеу кезінде қателер (бұрмалаулар, мәліметтерді немесе жеке сөздерді жіберу) жіберілсе; егер неке қиылғаннан (ерлі-зайыпты болған) кейін жұбайының (зайыбының) тегін алса, туу туралы акт жазбасында әкесінің атын толықтыру және әкесінің аты бойынша берілген тегін өзгерту, түзету қажет болса.
Өрескел
".

1) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством цифровой системы "Регистрационный пункт "ЗАГС" (далее – ЦС ЗАГС);
2) результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля.";
дополнить пунктом 10-1 следующего содержания:
"10-1. При формировании системы оценки рисков с использованием цифровых систем, расчет показателя степени риска по субъективным критериям, а также показатели степени риска, осуществляется согласно перечню субъективных критериев по форме согласно приложению 2 к настоящим критериям.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Система оценки и управления рисками ведется с использованием ЦС ЗАГС и других цифровых систем, относящих субъекты (объекты) контроля к конкретным степеням риска и формирующих списки проведения контрольных мероприятий, а также основывается на государственной статистике, итогах ведомственного статистического наблюдения, а также информационных инструментах.
Степени нарушений требований к субъектам в сфере регистрации актов гражданского состояния, приведены в приложении 1 к настоящим Критериям.".
В приложении 1 к Критериям оценки степени рисков в сфере регистрации актов гражданского состояния:
строку 62 изложить в следующей редакции:
"
62
Составлять актовые книги из двухсот идентичных актовых записей, скрепленных подписью руководителя и гербовой печатью регистрирующего органа, ее составившего, прошнурованных и пронумерованных в строгой последовательности
Значительное
";
дополнить строкой 63 следующего содержания:
"
63
После государственной регистрации расторжения брака (супружества) проставлять в ЦС ЗАГС отметку о расторжении брака (супружества) в актовой записи о заключении брака (супружества)
Грубое
";
дополнить строкой 64 следующего содержания:
"
64
Производить внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния на основании заключения в случаях, если в записи акта гражданского состояния не указаны имя, отчество, фамилия или национальность родителей, если в записи акта гражданского состояния указаны неправильные сведения, если ребенок фактически носит имя, отличное от того, которое указано в записи акта о его рождении, когда это вызывается интересами ребенка, если в момент регистрации акта гражданского состояния были допущены ошибки (искажения, пропуск сведений или отдельных слов), при желании дополнения отчества и изменений, исправлений фамилии присвоенного по имени отца в актовой записи о рождении, если после заключения брака (супружества) супруга избирает фамилию другого супруга (супруги).
Грубое
";
Критерии оценки степени рисков в сфере регистрации актов гражданского состояния дополнить приложением 2 согласно приложению к настоящему перечню:
в Проверочном листе деятельности филиалов Государственной корпорации "Правительство для граждан", осуществляющей государственную регистрацию актов гражданского состояния и другие виды государственных услуг, связанных с государственной регистрацией актов гражданского состояния (регистрирующих органов), осуществляющих регистрацию актов гражданского состояния, утвержденных вышеуказанным совместным приказом:
строку 62 изложить в следующей редакции":
"
62
Составлять актовые книги из двухсот идентичных актовых записей, скрепленных подписью руководителя и гербовой печатью регистрирующего органа, ее составившего, прошнурованных и пронумерованных в строгой последовательности
";
дополнить строкой 63 следующего содержания:
"
63
После государственной регистрации расторжения брака (супружества) проставлять в ЦС ЗАГС отметку о расторжении брака (супружества) в актовой записи о заключении брака (супружества)
";
дополнить строкой 64 следующего содержания:
"
64
Производить внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния на основании заключения в случаях, если в записи акта гражданского состояния не указаны имя, отчество, фамилия или национальность родителей, если в записи акта гражданского состояния указаны неправильные сведения, если ребенок фактически носит имя, отличное от того, которое указано в записи акта о его рождении, когда это вызывается интересами ребенка, если в момент регистрации акта гражданского состояния были допущены ошибки (искажения, пропуск сведений или отдельных слов), при желании дополнения отчества и изменений, исправлений фамилии присвоенного по имени отца в актовой записи о рождении, если после заключения брака (супружества) супруга избирает фамилию другого супруга (супруги).
".