"Жария мүдделі ұйымдардың қаржылық есептілікті депозитарийге тапсыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2022 жылғы 28 қаңтардағы № 94 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2026 жылғы 14 тамыздағы № 547 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 24 тамызда № 39667 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жария мүдделі ұйымдардың қаржылық есептілікті депозитарийге тапсыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2022 жылғы 28 қаңтардағы № 94 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26686 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кiрiспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 19-бабының 7-тармағына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 24 сәуірдегі № 387 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi туралы ереженің 15-тармағының 39) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жария мүдделі ұйымдардың қаржылық есептілікті депозитарийге тапсыру қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы жария мүдделі ұйымдардың қаржылық есептілікті депозитарийге ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 19-бабының 7-тармағына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 24 сәуірдегі № 387 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi туралы ереженің 15-тармағының 39) тармақшасына сәйкес әзірленді және жария мүдделі ұйымдардың (бұдан әрі – ұйымдастыру) қаржылық есептілік депозитарийіне (бұдан әрі – депозитарий) қаржылық есептілікті ұсыну тәртібін айқындайды.";
3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Ұйымдар (есепті кезең ішінде әрекетсіз және есепті кезеңнің 1 қаңтарына дейін банкрот деп жарияланғандарды қоспағанда) жыл сайын есепті жылдан кейінгі жылдың 31 тамызынан кешіктірмей депозитарийдің интернет – ресурсы арқылы (бұдан әрі – Портал) Қазақстан Республикасының салалық заңнамада белгіленген тәртіппен бекітілген, депозитарийді жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын уәкілетті болып айқындалған ұйымға (бұдан әрі – Уәкілетті ұйым) жылдық қаржылық есептілікті ұсынады.
Ұйымдар (қаржы ұйымдарын және есепті кезең ішінде әрекетсіз және есепті кезеңнің 1 қаңтарына дейін банкрот деп жарияланғандарды қоспағанда) "Жария мүдделі ұйымдардың (қаржы ұйымдарынан басқа) жариялауы үшін жылдық қаржылық есептіліктің тізбесі мен нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 28 маусымдағы № 404 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15384 болып тіркелген) бекітілген тізбе мен нысандарға сәйкес жылдық қаржылық есептілікті жасайды.

О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 28 января 2022 года № 94 "Об утверждении Правил сдачи финансовой отчетности организациями публичного интереса в депозитарий"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 14 августа 2026 года № 547. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 августа 2026 года № 39667
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 28 января 2022 года № 94 "Об утверждении Правил сдачи финансовой отчетности организациями публичного интереса в депозитарий" (Зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26686) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 7 статьи 19 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" и подпунктом 39) пункта 15 Положения о Министерстве финансов Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2008 года № 387 ПРИКАЗЫВАЮ";
в Правилах сдачи финансовой отчетности организациями публичного интереса в депозитарий, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила сдачи финансовой отчетности организациями публичного интереса в депозитарий (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 7 статьи 19 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" (далее – Закон) подпунктом 39) пункта 15 Положения о Министерстве финансов Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2008 года № 387 и определяют порядок сдачи финансовой отчетности организациями публичного интереса (далее – организации) в депозитарий финансовой отчетности (далее – депозитарий).";
пункты 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"3. Организации (за исключением бездействующих в течение отчетного периода и объявленных до 1 января отчетного периода банкротами) ежегодно не позднее 31 августа года, следующего за отчетным, представляют через интернет-ресурс депозитария (далее – Портал) в организацию, определенную уполномоченным на осуществление деятельности по ведению депозитария (далее – Уполномоченная организация), утвержденную в установленном отраслевым законодательством Республики Казахстан порядке, годовую финансовую отчетность
Организации (за исключением финансовых организаций и бездействующих в течение отчетного периода и объявленных до 1 января отчетного периода банкротами) составляют годовую финансовую отчетность в соответствии с перечнем и формами, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 июня 2017 года № 404 "Об утверждении перечня и форм годовой финансовой отчетности для публикации организациями публичного интереса (кроме финансовых организаций)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15384).

4. Әрекетсіз және банкрот деп жарияланған ұйымдар тізбесі депозитарийдің салықтық әкімшілендіруді жүзеге асыратын мемлекеттік органның цифрлық жүйелерімен (деректер базасымен) әрекетсіз ұйымдар бойынша мәліметтерді беру бөлігінде ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы депозитарийге беріледі.
Жаңадан құрылған ұйымдар тіркелген сәттен бастап есепті жылдың 31 желтоқсаны аралығындағы кезеңге жылдық қаржылық есептілікті ұсынады.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. "Аудиторлық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 2-тармағының талаптарына сәйкес аудит міндетті болып табылатын ұйымдар осы Қағидалардың 8-тармағында белгіленген тәртіппен портал арқылы уәкілетті ұйымға қаржылық есептілікпен бірге "PDF" (Portable Document Format) цифрлық форматында аудиторлық есепті (аудиторлық ұйымның қолы қойылған және мөрімен (бар болған жағдайда) расталған қағаз нұсқасының сканерленген көшірмесі) ұсынады. Еншілес ұйымдары бар аудиторлық есебі шоғырландырылған есептілік бойынша ұсынылады.
Ұйымдар бастамашылық аудиттің нәтижелері бойынша есепті өз бастамасы бойынша ұсынады.".
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есеп, аудит және бағалау әдіснамасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Қаржы министрі М. Такиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі

4. Перечень бездействующих и объявленных банкротами организаций передаются в депозитарий посредством информационного взаимодействия депозитария с цифровыми системами (базами данных) государственного органа, осуществляющего налоговое администрирование, в части передачи сведений по бездействующим организациям.
Вновь созданные организации представляют годовую финансовую отчетность за период, начиная с момента ее регистрации по 31 декабря отчетного года.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Организации, для которых аудит является обязательным в соответствии с требованиями пункта 2 статьи 5 Закон Республики Казахстан "Об аудиторской деятельности", представляют через Портал в Уполномоченную организацию, вместе с финансовой отчетностью, аудиторский отчет в цифровом формате "PDF (Portable Document Format)" (сканированная копия, подписанного и заверенного печатью (при наличии) аудиторской организации бумажного варианта) в порядке, установленном пунктом 8 настоящих Правил. Аудиторский отчет организациями, имеющими дочерние организации, представляется по консолидированной отчетности.
Отчет по результатам инициативного аудита организации представляют по собственной инициативе.".
2. Департаменту методологии бухгалтерского учета, аудита и оценки Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев
"СОГЛАСОВАН"
Национальный Банк
Республики Казахстан