Реттеу режиміндегі жүйелік маңызы бар банктің акцияларын не реттеу режиміндегі жүйелік маңызы бар банктің активтері мен міндеттемелері берілетін тұрақтандыру банкінің акцияларын сатып алу арқылы жүйелік маңызы бар банктерді реттеуге бағытталған мемлекеттік инвестициялық жобаларды іске асыру және мониторингтеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 12 тамыздағы № 121 және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2026 жылғы 13 тамыздағы № 100 бірлескен қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 24 тамызда № 39658 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 17-1-бабы 2-тармағының төртінші бөлігіне және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабының 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Реттеу режиміндегі жүйелік маңызы бар банктің акцияларын не реттеу режиміндегі жүйелік маңызы бар банктің активтері мен міндеттемелері берілетін тұрақтандыру банкінің акцияларын сатып алу арқылы жүйелік маңызы бар банктерді реттеуге бағытталған мемлекеттік инвестициялық жобаларды іске асыру және мониторингтеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Қаржы ұйымдарының әдіснамасы және пруденциялық реттеу департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Заң департаментімен бірлесіп осы бірлескен қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бірлескен қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен қаулының орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының орынбасарына және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасарына жүктелсін.

Об утверждении Правил реализации и мониторинга государственных инвестиционных проектов, направленных на урегулирование системно значимых банков путем приобретения акций системно значимого банка, находящегося в режиме урегулирования, либо акций стабилизационного банка, которому передаются активы и обязательства системно значимого банка, находящегося в режиме урегулирования
Совместное постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 12 августа 2026 года № 121 и Правления Национального Банка Республики Казахстан от 13 августа 2026 года № 100. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 августа 2026 года № 39658
В соответствии с частью четвертой пункта 2 статьи 17-1 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка и Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЮТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила реализации и мониторинга государственных инвестиционных проектов, направленных на урегулирование системно значимых банков путем приобретения акций системно значимого банка, находящегося в режиме урегулирования, либо акций стабилизационного банка, которому передаются активы и обязательства системно значимого банка, находящегося в режиме урегулирования.
2. Департаменту методологии и пруденциального регулирования финансовых организаций Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка государственную регистрацию настоящего совместного постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного постановления представление в Юридический департамент Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного постановления возложить на курирующих заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка и заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан.

4. Осы бірлескен қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
__________Т. Сулейменов
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің Төрағасы
__________М. Абылкасымова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын
реттеу және дамыту
агенттігі Басқармасының
2026 жылғы 12 тамыздағы
№ 121 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2026 жылғы 13 тамыздағы
№ 100 бірлескен
қаулысымен
бекітілген
Реттеу режиміндегі жүйелік маңызы бар банктің акцияларын не реттеу режиміндегі жүйелік маңызы бар банктің активтері мен міндеттемелері берілетін тұрақтандыру банкінің акцияларын сатып алу арқылы жүйелік маңызы бар банктерді реттеуге бағытталған мемлекеттік инвестициялық жобаларды іске асыру және мониторингтеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Реттеу режиміндегі жүйелік маңызы бар банктің акцияларын не реттеу режиміндегі жүйелік маңызы бар банктің активтері мен міндеттемелері берілетін тұрақтандыру банкінің акцияларын сатып алу арқылы жүйелік маңызы бар банктерді реттеуге бағытталған мемлекеттік инвестициялық жобаларды іске асыру және мониторингтеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің (бұдан әрі – Бюджет кодексі) 17-1-бабы 2-тармағының төртінші бөлігіне сәйкес әзірленді және реттеу режиміндегі жүйелік маңызы бар банктің акцияларын не реттеу режиміндегі жүйелік маңызы бар банктің активтері мен міндеттемелері берілетін тұрақтандыру банкінің акцияларын сатып алу арқылы жүйелік маңызы бар банктің қаржылық орнықтылығын қамтамасыз ету, депозиторлардың, өзге де кредиторлардың, банктің клиенттері мен корреспонденттерінің құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау мақсатында жүйелік маңызы бар банкті реттеуге бағытталған мемлекеттік инвестициялық жобаларды іске асыру және мониторингтеу тәртібін (бұдан әрі – мемлекеттік инвестициялық жоба) айқындайды.
2. Қағидаларда Бюджет кодексінде, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" (бұдан әрі – Банктер туралы заң), "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген ұғымдар пайдаланылады.

4. Настоящее совместное постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Национального Банка Республики Казахстан __________Т. СулейменовПредседатель Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка       __________М. Абылкасымова
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной
экономики Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Утверждены
совместным постановлением
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 12 августа 2026 года
№ 121 и Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 13 августа 2026 года
№ 100
Правила реализации и мониторинга государственных инвестиционных проектов, направленных на урегулирование системно значимых банков путем приобретения акций системно значимого банка, находящегося в режиме урегулирования, либо акций стабилизационного банка, которому передаются активы и обязательства системно значимого банка, находящегося в режиме урегулирования
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила реализации и мониторинга государственных инвестиционных проектов, направленных на урегулирование системно значимых банков путем приобретения акций системно значимого банка, находящегося в режиме урегулирования, либо акций стабилизационного банка, которому передаются активы и обязательства системно значимого банка, находящегося в режиме урегулирования (далее - Правила) разработаны в соответствии с частью четвертой пункта 2 статьи 17-1 Бюджетного кодекса Республики Казахстан (далее — Бюджетный кодекс) и определяют порядок реализации и мониторинга государственных инвестиционных проектов, направленных на урегулирование системно значимых банков путем приобретения акций системно значимого банка, находящегося в режиме урегулирования, либо акций стабилизационного банка, которому передаются активы и обязательства системно значимого банка, находящегося в режиме урегулирования (далее – государственный инвестиционный проект) с целью обеспечения финансовой устойчивости системно значимого банка, защиты прав и законных интересов депозиторов, иных кредиторов, клиентов и корреспондентов банка.
2. В Правилах используются понятия, предусмотренные Бюджетным кодексом, законами Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее — Закон о банках), "О государственном имуществе".

2- тарау. Мемлекеттік инвестициялық жобаларды іске асыру тәртібі
3. Мемлекеттік инвестициялық жоба Қазақстан Республикасының Қаржылық тұрақтылық жөніндегі кеңесі жүйелік маңызы бар банкті реттеуге мемлекеттің қатысуы туралы мәселені мақұлдағаннан кейін қабылданатын Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе ұлттық басқарушы холдингтің реттеу режиміндегі жүйелік маңызы бар банктің акцияларын не реттеу режиміндегі жүйелік маңызы бар банктің активтері мен міндеттемелері берілетін тұрақтандыру банкінің акцияларын сатып алуы туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде іске асырылады.
4. Қазақстан Республикасының Қаржылық тұрақтылығы жөніндегі кеңес жүйелік маңызы бар банкті реттеуге мемлекеттің қатысуы туралы мәселені мыналарды:
1) қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның жүйелік маңызы бар банктің қызмет қабілетін бағалау нәтижелерін, оның реттеу жоспарын, сондай-ақ жүйелік маңызы бар банкке реттеу режимін қолдану туралы шешімнің жобасында көрсетілген реттеу құралдарының тізбесін, шарттарын және іске асырылуының болжамды мерзімдерін;
2) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің жүйелік маңызы бар банктің мәртебесі туралы, сондай-ақ жүйелік маңызы бар банкке не жүйелік маңызы бар банктің активтері мен міндеттемелері берілетін тұрақтандыру банкіне соңғы сатыдағы қарыз беру мүмкіндігі туралы ақпаратын;
3) бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның республикалық бюджет қаражатын және (немесе) өзге де мемлекеттік қаражатты пайдалану, сондай-ақ мемлекеттік кепілдіктерді ұсыну мүмкіндігі туралы ақпаратын қоса алғанда, Банктер туралы заңның 94-бабының 2 және 3-тармақтарының ережелерін ескере отырып қарайды.
5. Қазақстан Республикасының қаржылық тұрақтылығы жөніндегі кеңес жүйелік маңызы бар банкті реттеу режиміне мемлекеттің қатысуы туралы мәселені мақұлдаған жағдайда, қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган тиісті отырыс хаттамасына қол қойылған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының Үкіметіне Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган Басқармасының және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының бірлескен қаулыларын және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның бірінші басшысының бұйрығын (бұдан әрі – бірлескен қаулылар және бұйрық), сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің жүйелік маңызы бар банктің акцияларын не жүйелік маңызы бар банктің активтері мен міндеттемелері берілетін тұрақтандыру банкінің акцияларын сатып алу туралы қаулысының жобасын жібереді.
Бірлескен қаулыларда және бұйрықта мына мәліметтер мен құжаттар қамтылады, бірақ олармен шектелмейді:

Глава 2. Порядок реализации государственных инвестиционных проектов
3. Государственный инвестиционный проект реализуется на основании решения Правительства Республики Казахстан о приобретении Правительством Республики Казахстан или национальным управляющим холдингом акций системно значимого банка, находящегося в режиме урегулирования, либо акций стабилизационного банка, которому будут переданы активы и обязательства системно значимого банка, находящегося в режиме урегулирования, в случаях, предусмотренных банковским законодательством Республики Казахстан, принимаемого после одобрения Советом по финансовой стабильности Республики Казахстан вопроса о государственном участии в урегулировании системно значимого банка.
4. Совет по финансовой стабильности Республики Казахстан рассматривает вопрос о государственном участии при урегулировании системно значимого банка с учетом положений пунктов 2 и 3 статьи 94 Закона о банках, включая:
1) сведения уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций о результатах оценки жизнеспособности системно значимого банка, его плана урегулирования, а также перечня, условий и ориентировочных сроков реализации инструментов урегулирования, указанных в проекте решения о применении режима урегулирования к системно значимому банку;
2) информацию Национального Банка Республики Казахстан о статусе системно значимого банка, а также о возможности предоставления займа последней инстанции системно значимому банку либо стабилизационному банку, которому будут переданы активы и обязательства системно значимого банка;
3) информацию центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета о возможности использования средств республиканского бюджета и (или) иных государственных средств, а также предоставления государственных гарантий.
5. В случае одобрения Советом по финансовой стабильности Республики Казахстан вопроса о государственном участии в режиме урегулирования системно значимого банка уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций в течение 3 (трех) рабочих дней со дня подписания соответствующего протокола заседания направляет в Правительство Республики Казахстан совместные постановления Правления уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, Правления Национального Банка Республики Казахстан и приказ первого руководителя центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета (далее – совместные постановления и приказ), а также проект постановления Правительства Республики Казахстан о приобретении акций системно значимого банка либо стабилизационного банка, которому переданы активы и обязательства системно значимого банка.
В совместных постановлениях и приказе содержатся, не ограничиваясь, следующие сведения и документы:

1) жүйелік маңызы бар банктің атауы және оны реттеу режиміне енгізген күн;
2) жүйелік маңызы бар банкті реттеу жоспары;
3) жүйелік маңызы бар банктің қызмет қабілетін бағалау нәтижелері;
4) жүйелік маңызы бар банкті реттеудің таңдалған құралы (құралдары);
5) жүйелік маңызы бар банктің меншікті капиталының шамасы, сондай-ақ оның орналастырылған акцияларының және жарияланған, бірақ орналастырылмаған немесе сатып алынған акцияларының саны туралы мәліметтер;
6) жүйелік маңызы бар банктің активтері мен міндеттемелері берілетін тұрақтандыру банкінің меншікті капиталының шамасы, сондай-ақ оның орналастырылған акцияларының және жарияланған, бірақ орналастырылмаған немесе сатып алынған акцияларының саны туралы мәліметтер (тұрақтандыру банкінің акцияларын сатып алған жағдайда);
7) жүйелік маңызы бар банкті реттеуге мемлекеттің қатысу тәсілі: жүйелік маңызы бар банктің акцияларын не жүйелік маңызы бар банктің активтері берілетін тұрақтандыру банкінің акцияларын сатып алу;
8) жүйелік маңызы бар банктің қаржылық орнықтылығын қалпына келтіру және оның пруденциялық нормативтер мен лимиттерді, сондай-ақ макропруденциялық нормативтер мен лимиттерді сақтауын қамтамасыз ету үшін қажетті соманың есебі;
9) жүйелік маңызы бар банктің активтері мен міндеттемелері берілетін тұрақтандыру банкін капиталдандыру сомасының есебі (тұрақтандыру банкінің акцияларын сатып алған жағдайда);
10) Банктер туралы заңның 94-бабы 6-тармағының екінші бөлігіне сәйкес бір акцияны орналастыру бағасының және сатып алынуға тиіс акциялар санының есебі.
6. Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік инвестициялық жобаны іске асыру туралы қаулысының жобасын бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган бюджетті жоспарлау және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен бірлесіп әзірлейді және одан әрі Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізу үшін қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға жібереді.
7. Қағидалардың 5-тармағында көзделген материалдарды қарау нәтижелері бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі мемлекеттік инвестициялық жобаны іске асыру туралы шешім қабылдайды, онда мемлекеттің қатысу нысаны, сатып алынатын акциялардың көлемі мен бағасы, қаржыландыру көздері және аталған жобаны іске асыру мен мониторингтеу үшін жауапты органдар мен ұйымдар айқындалады.
Сатып алынатын акциялардың құны ұлттық басқарушы холдингтің меншікті капиталы мөлшерінің 10 (он) пайызынан аспайтын жағдайда акцияларды сатып алуды ұлттық басқарушы холдинг жүзеге асырады.
Сатып алынатын акциялардың құны ұлттық басқарушы холдингтің меншікті капиталы мөлшерінің 10 (он) пайызынан асатын жағдайда акцияларды сатып алуды Қазақстан Республикасының Үкіметі жүзеге асырады.

1) наименование системно значимого банка и дату введения режима его урегулирования;
2) план урегулирования системно значимого банка;
3) результаты оценки жизнеспособности системно значимого банка;
4) выбранный инструмент (инструменты) урегулирования системно значимого банка;
5) сведения о величине собственного капитала системно значимого банка, а также количестве его размещенных акций и объявленных, но неразмещенных или выкупленных акций;
6) сведения о величине собственного капитала стабилизационного банка, которому будут переданы активы и обязательства системно значимого банка, а также количестве его размещенных акций и объявленных, но неразмещенных или выкупленных акций (в случае приобретения акций стабилизационного банка);
7) способ государственного участия в урегулировании системно значимого банка: приобретение акций системно значимого банка либо акций стабилизационного банка, которому будут переданы активы системно значимого банка;
8) расчет суммы, необходимой для восстановления финансовой устойчивости системно значимого банка и обеспечения соблюдения им пруденциальных нормативов и лимитов, а также макропруденциальных нормативов и лимитов;
9) расчет суммы капитализации стабилизационного банка, которому будут переданы активы и обязательства системно значимого банка (в случае приобретения акций стабилизационного банка);
10) расчет цены размещения одной акции и количества акций, подлежащих приобретению в соответствии с частью второй пунктом 13 статьи 94 Закона о банках.
6. Проект постановления Правительства Республики Казахстан о реализации государственного инвестиционного проекта разрабатывается центральным уполномоченным органом по бюджетной политике совместно с центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию и исполнению бюджета и направляется уполномоченному органу по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций для последующего внесения в Правительство Республики Казахстан.
7. По результатам рассмотрения материалов, предусмотренных пунктом 5 Правил, Правительство Республики Казахстан принимает решение о реализации государственного инвестиционного проекта, в котором определяются форма государственного участия, объем и цена приобретаемых акций, источники финансирования и ответственные органы, и организации за реализацию и мониторинг указанного проекта.
В случае, если стоимость приобретаемых акций не превышает 10 (десять) процентов от размера собственного капитала национального управляющего холдинга, приобретение акций осуществляется национальным управляющим холдингом.
В случае, если стоимость приобретаемых акций превышает 10 (десять) процентов от размера собственного капитала национального управляющего холдинга, приобретение акций осуществляется Правительством Республики Казахстан.

3-тарау. Мемлекеттік инвестициялық жобалардың іске асырылуын мониторингтеу тәртібі
8. Мемлекеттік инвестициялық жобаның іске асырылуын мониторингтеуді ақпараттық қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік инвестициялық жобаны іске асыру туралы қаулысында айқындалған жауапты ұйымдар бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға, бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға Қағидаға 1-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қаражатты игеру барысы туралы есепті, бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға Қағидаға 2-қосымшаға сәйкес есепті тоқсаннан кейінгі айдың 5-күніне дейінгі мерзімде және қаржы жылының қорытындысы бойынша мемлекеттік инвестициялық жобаның іске асырылуы туралы ақпаратты береді.
Мемлекеттік инвестициялық жобаның іске асырылу барысы туралы есепке мыналарды қамтитын талдамалық анықтама қоса беріледі:
1) жүйелік маңызы бар банктің атауы;
2) қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның тиісті куәлігімен расталатын акциялар (бағалы қағаздар) шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтер;
3) банктің қаржылық есептілігі.
9. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган бюджеттік рәсімдерді жүзеге асыруды және жүйелік маңызы бар банктің акцияларын не осындай банктің активтері мен міндеттемелері берілетін тұрақтандыру банкінің акцияларын сатып алуға республикалық бюджеттен және (немесе) өзге де мемлекеттік қаражаттан қаражат аударуды қоса алғанда, Республикасы Үкіметінің мемлекеттік инвестициялық жобаны іске асыру туралы қаулысының орындалуын қамтамасыз етеді.
10. Қағидалардың 10-тармағында көзделген мемлекеттік инвестициялық жобаның іске асырылуын мониторингтеу шеңберінде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 104 және 108-баптарының ережелерін ескере отырып:
1) қазынашылық органдарында бюджеттік міндеттемелерді тіркеу, растайтын құжаттарды тексеру, сондай-ақ оларды орындау кезінде төлемдер сомасының тіркелген бюджеттік міндеттемелерден асып кетуіне жол бермеу арқылы бюджеттік міндеттемелер мен бюджеттік төлемдердің сәйкестігін бақылауды;
2) бюджет қаражатын алушылардың шоттарына кейіннен есепке алу арқылы тіркелген бюджеттік міндеттемелер мен төлем құжаттары негізінде бірыңғай қазынашылық шоттан қаражатты есептен шығару жолымен бюджетті қазынашылық атқару тәртібімен бюджет қаражатын аударуды жүзеге асырады.
11. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган, бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10-күніне дейінгі мерзімде және қаржы жылының қорытындысы бойынша бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға мемлекеттік қаражаттың игерілуі туралы ақпарат береді.

Глава 3. Порядок мониторинга реализации государственных инвестиционных проектов
8. В целях информационного обеспечения мониторинга реализации государственного инвестиционного проекта ответственные организации, определенные постановлением Правительства Республики Казахстан о реализации государственного инвестиционного проекта предоставляют в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета, центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию отчет о ходе освоения государственных средств в соответствии с приложением 1 к Правилам, в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике информацию о реализации государственного инвестиционного проекта в соответствии с приложением 2 к Правилам в срок до 5 числа месяца, следующего за отчетным кварталом и по итогам финансового года.
К отчету о ходе реализации государственного инвестиционного проекта прилагается аналитическая справка, включающая:
1) наименование системно значимого банка;
2) сведения государственной регистрации выпуска акций (ценных бумаг), подтверждаемой соответствующим свидетельством уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;
3) финансовую отчетность банка.
9. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета обеспечивает исполнение постановления Правительства Республики Казахстан о реализации государственного инвестиционного проекта, включая осуществление бюджетных процедур и перечисление средств из республиканского бюджета и (или) иных государственных средств на приобретение акций системно значимого банка либо акций стабилизационного банка, которому будут переданы активы и обязательства такого банка.
10. В рамках мониторинга реализации государственного инвестиционного проекта, предусмотренного пунктом 10 Правил, центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета с учетом положений статей 104 и 108 Бюджетного кодекса осуществляет:
1) контроль за соответствием бюджетных обязательств и бюджетных платежей путем регистрации бюджетных обязательств в органах казначейства, проверки подтверждающих документов, а также недопущения превышения сумм платежей над зарегистрированными бюджетными обязательствами при их исполнении;
2) перечисление бюджетных средств в порядке казначейского исполнения бюджета путем списания средств с единого казначейского счета на основании зарегистрированных бюджетных обязательств и платежных документов с последующим зачислением на счета получателей бюджетных средств.
11. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета, центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию в срок до 10 числа месяца, следующего за отчетным кварталом и по итогам финансового года, предоставляет информацию об освоении государственных средств в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике.

12. Уәкілетті орган реттеу режимін тоқтату туралы шешімді қабылданған күнінен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының Үкіметіне не ұлттық басқарушы холдингке жібереді.
13. Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның және бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның есебі негізінде есепті тоқсаннан кейінгі айдың 15- күніне дейінгі мерзімде және қаржы жылының қорытындысы бойынша мемлекеттік инвестициялық жобаның іске асырылу барысы туралы жиынтық есепті қалыптастырады және оны Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсынады.
14. Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік инвестициялық жобаны іске асыру туралы қаулысы Банктер туралы заңның 94-бабының 13-тармағына сәйкес жүйелік маңызы бар банктің не тұрақтандыру банкінің акцияларын кейіннен жаңа инвесторға сату жөніндегі іс-шаралар аяқталғаннан кейін орындалды (іске асырылды) деп есептеледі.
Реттеу режиміндегі жүйелік
маңызы бар банктің акцияларын
не реттеу режиміндегі жүйелік
маңызы бар банктің активтері
мен міндеттемелері берілетін
тұрақтандыру банкінің
акцияларын сатып алу арқылы
жүйелік маңызы бар банктерді
реттеуге бағытталған
мемлекеттік инвестициялық
жобаларды іске асыру және
мониторингтеу қағидаларына
1-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Ұсынылады: бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға, бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.gov.kz/memleket/entities/ardfm интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Мемлекеттік қаражаттың игерілу барысы туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 1- МҚИБЕ
Кезеңділігі: тоқсан сайын
қаржы жылының қорытындысы бойынша жылдық.
Есепті кезең: 20___ жылғы ___ тоқсан
20___ жыл
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: Акционерлік қоғам
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10 (оныншы) күніне дейін, қаржы жылының қорытындысы бойынша жылдық
Жинау әдісі: электронды түрде
1-бөлім
Мақсаты
Жүйелік маңызы бар банктің қаржылық орнықтылығын, депозиторлардың, өзге де кредиторлардың, клиенттердің және банк корреспонденттерінің құқықтары мен заңды мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету
Сомасы, мың теңге
Акционерлік қоғам
2-бөлім
Акциялар сатып алу
Мемлекеттік инвестициялық жобаны іске асыру есебінен орналастырылған акциялар саны, дана
Мемлекеттік инвестициялық жобаны іске асыру есебінен орналастырылған акциялардың құны, мың теңге
Кезеңде
Есепті кезеңде
Кезеңде
Есепті кезеңде
Жарғылық капиталды ұлғайту, мың теңге
Жарғылық капитал мөлшерінің жиынтығы, мың теңге
Жоспар
Факт
Жоспар
Факт
Атауы ______________________ Мекенжайы_____________________________
Телефоны ______________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________
Орындаушы ______________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе оның міндетін атқаратын адам
______________________________________ _______________ _____________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Мөр орны
"Мемлекеттік қаражаттың
игерілу барысы туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысанына қосымша
"Мемлекеттік қаражаттың игерілу барысы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме (индексі: 1- МҚИБЕ, кезеңділігі: тоқсан сайын, қаржы жылының қорытындысы бойынша жылдық)

12. Уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций доводит решение о прекращении режима урегулирования до сведения Правительства Республики Казахстан либо национального управляющего холдинга в течение 3 (трех) рабочих дней с даты его принятия.
13. Центральный уполномоченный орган по бюджетной политике на основании отчета центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета и центрального уполномоченного органа по бюджетному планированию в срок до 15 числа месяца, следующего за отчетным кварталом и по итогам финансового года, формирует сводный отчет о ходе реализации государственного инвестиционного проекта и представляет его в Правительство Республики Казахстан.
14. Постановление Правительства Республики Казахстан о реализации государственного инвестиционного проекта считается исполненным (реализованным) после завершения мероприятий по последующей продаже акций системно значимого банка либо стабилизационного банка новому инвестору в соответствии с пунктом 13 статьи 94 Закона о банках.
Приложение 1
к Правилам реализации и
мониторинга
государственных
инвестиционных проектов,
направленных на
урегулирование системно
значимых банков путем
приобретения
акций системно значимого
банка,
находящегося в режиме
урегулирования,
либо акций стабилизационного
банка,
которому передаются активы и
обязательства
системно значимого банка,
находящегося в режиме
урегулирования
Форма, предназначенная для
сбора административных
данных
Представляется: в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета, центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: www.gov.kz/memleket/entities/ardfm
Наименование административной формы: Отчет о ходе освоения государственных средств
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:1-ОХОГС
Периодичность: ежеквартальная
годовая по итогам финансового года.
Отчетный период: ____ квартал 20___ год
20___ год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: Акционерное общество
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежеквартально до 10 (десятого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом, годовая по итогам финансового года
Метод сбора: в электронном виде
Раздел 1
Цель
Обеспечение финансовой устойчивости системно значимого банка, защиты прав и законных интересов депозиторов, иных кредиторов, клиентов и корреспондентов банка
Сумма, тысяч теңге
Акционерное общество
Раздел 2
Приобретение акций
Количество размещенных акций за счет реализации государственного инвестиционного проекта, штук
Стоимость размещенных акций за счет реализации государственного инвестиционного проекта, тысяч теңге
На этапе
На отчетный период
На этапе
На отчетный период
Увеличение уставного капитала, тысяч теңге
Итого размер уставного капитала тысяч теңге
План
Факт
План
Факт
Наименование ______________________ Адрес______________________________
Телефон __________________
Адрес электронной почты _____________________
Исполнитель ______________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
__________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
"Отчет о ходе освоения
государственных средств"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: "Отчет о ходе освоения государственных средств" (индекс: 1-ОХОГС, периодичность: ежеквартальная годовая по итогам финансового года)

1. Осы түсіндірме республикалық бюджеттің және (немесе) өзге мемлекеттік қаражаттың есебінен іске асырылатын мемлекеттік қаражаттың іске асырылу барысы туралы есепті құруға және ұсынуға арналған.
2. Құндық мәндегі барлық көрсеткіштер ондық таңбасыз мың теңгемен толтырылады.
3. Есепке ұйымның/акционерлік қоғамның бірінші басшысы қол қояды. Есеп бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға, бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға электрондық жеткізгіште ұсынылады.
Бөлімдерде мыналар көрсетіледі:
1-бөлімде мың теңгемен сома, акционерлік қоғамның атауы көрсетіледі.
2-бөлімде акционерлік қоғамдарға ақпарат ұсынылады, мұнда:
акцияларды сатып алу бойынша мыналар:
"Мемлекеттік инвестициялық жобаны іске асыру есебінен орналастырылған акциялар саны, дана" бағанында сатып алу кезеңінде және есепті кезеңде акциялардың саны;
"Мемлекеттік инвестициялық жобаны іске асыру есебінен орналастырылған акциялардың құны, мың теңге" бағанында сатып алу кезеңінде және есепті кезеңде акциялардың құны;
"Жарғылық капиталды ұлғайту, мың теңге" бағанында жарғылық капитал мөлшерінің жоспарлы және нақты көрсеткіштері;
"Жарғылық капитал мөлшерінің жиынтығы, мың теңге" бағанында жарғылық капитал мөлшерінің жоспарлы және нақты көрсеткіштері, мың теңгемен жиынтығы көрсетіледі.
Реттеу режиміндегі жүйелік
маңызы бар банктің акцияларын
не реттеу режиміндегі жүйелік
маңызы бар банктің активтері
мен міндеттемелері берілетін
тұрақтандыру банкінің
акцияларын сатып алу арқылы
жүйелік маңызы бар банктерді
реттеуге бағытталған
мемлекеттік инвестициялық
жобаларды іске асыру және
мониторингтеу қағидаларына
2-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Ұсынылады: бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.gov.kz/memleket/entities/ardfm интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Мемлекеттік инвестициялық жобаның іске асырылу барысы туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 2-МИЖІБЕ
Кезеңділігі: тоқсан сайын
қаржы жылының қорытындысы бойынша жылдық.
Есепті кезең: 20___ жылғы ___ тоқсан
20___ жыл
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: Акционерлік қоғам
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10 (оныншы) күніне дейін, қаржы жылының қорытындысы бойынша жылдық
Жинау әдісі: электронды түрде
1-бөлім
Мақсаты
Жүйелік маңызы бар банктің қаржылық орнықтылығын, депозиторлардың, өзге де кредиторлардың, клиенттердің және банк корреспонденттерінің құқықтары мен заңды мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету
Сомасы, мың теңге
Акционерлік қоғам
2-бөлім

1. Настоящее пояснение предназначено для составления и представления отчета о ходе освоения государственных средств, реализуемых за счет республиканского бюджета и (или) иных государственных средств.
2. Все показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака.
3. Отчет подписывается первым руководителем организации/ акционерного общества. Отчет представляется в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета, центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию на электронном носителе.
В разделах указываются:
В Разделе 1 указываются сумма в тысячах теңге, наименование акционерного общества.
В Разделе 2 представляется информация акционерным обществам, где:
по приобретению акций указывается:
в столбце: "Количество размещенных акций за счет реализации государственного инвестиционного проекта, штук" количество акций на этапе приобретения и на отчетный период;
в столбце "Стоимость размещенных акций за счет реализации государственного инвестиционного проекта, тысяч теңге" стоимость акций на этапе приобретения и на отчетный период;
в столбце "Увеличение уставного капитала, тысяч теңге" плановые и фактические показатели размера уставного капитала;
в столбце "Итого размер уставного капитала, тысяч теңге" плановые и фактические показатели размера уставного капитала, итого в тысяч теңге.
Приложение 2
к Правилам реализации и
мониторинга
государственных
инвестиционных проектов,
направленных на
урегулирование системно
значимых банков путем
приобретения
акций системно значимого
банка,
находящегося в режиме
урегулирования,
либо акций стабилизационного
банка,
которому передаются активы и
обязательства
системно значимого банка,
находящегося в режиме
урегулирования
Форма, предназначенная для
сбора административных
данных
Представляется: в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: www.gov.kz/memleket/entities/ardfm
Наименование административной формы: Отчет о ходе реализации государственного инвестиционного проекта
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:2-ОХРГИП
Периодичность: ежеквартальная
годовая по итогам финансового года.
Отчетный период: ____ квартал 20___ год
20___ год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: Акционерное общество
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежеквартально до 10 (десятого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом, годовая по итогам финансового года
Метод сбора: в электронном виде
Раздел 1
Цель
Обеспечение финансовой устойчивости системно значимого банка, защиты прав и законных интересов депозиторов, иных кредиторов, клиентов и корреспондентов банка
Сумма, тысяч тенге
Акционерное общество
Раздел 2

1. Акциялар сатып алу
Мемлекеттік инвестициялық жобаны іске асыру есебінен орналастырылған акциялар саны, дана
Мемлекеттік инвестициялық жобаны іске асыру есебінен орналастырылған акциялардың құны, мың теңге
Кезеңде
Есепті кезеңде
Кезеңде
Есепті кезеңде
Жарғылық капиталды ұлғайту, мың теңге
Жарғылық капитал мөлшерінің жиынтығы, мың теңге
Жоспар
Факт
Жоспар
Факт
2. Акциялар (бағалы қағаздар) шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтер:
Атауы _____________________ Мекенжайы ___________________________
Телефоны ____________________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________
Орындаушы ______________________________________ ___________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе оның міндетін атқаратын адам
______________________________________ _______________ _____________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Мөр орны
"Мемлекеттік инвестициялық
жобаның іске асырылу барысы
туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған
нысанына қосымша
"Мемлекеттік инвестициялық жобаның іске асырылу барысы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме (индексі: 2- МИЖІБЕ, кезеңділігі: тоқсан сайынғы, қаржы жылының қорытындысы бойынша жылдық)
1. Осы түсіндірме республикалық бюджеттің және (немесе) өзге мемлекеттік қаражаттың есебінен іске асырылатын мемлекеттік инвестициялық жобаның іске асырылу барысы туралы есепті құруға және ұсынуға арналған.
2. Құндық мәндегі барлық көрсеткіштер ондық таңбасыз мың теңгемен толтырылады.
3. Есепке ұйымның/акционерлік қоғамның бірінші басшысы қол қояды. Есеп бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға, бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға электрондық жеткізгіште ұсынылады.
Бөлімдерде мыналар көрсетіледі:
1-бөлімде мың теңгемен сома, акционерлік қоғамның атауы көрсетіледі.
2-бөлімде акционерлік қоғамдарға ақпарат ұсынылады, мұнда:
"Акциялар сатып алу" 1-тармағында мыналар:
"Мемлекеттік инвестициялық жобаны іске асыру есебінен орналастырылған акциялар саны, дана" бағанында сатып алу кезеңінде және есепті кезеңде акциялардың саны;
"Мемлекеттік инвестициялық жобаны іске асыру есебінен орналастырылған акциялардың құны, мың теңге" бағанында сатып алу кезеңінде және есепті кезеңде акциялардың құны;
"Жарғылық капиталды ұлғайту, мың теңге" бағанында жарғылық капитал мөлшерінің жоспарлы және нақты көрсеткіштері;
"Жарғылық капитал мөлшерінің жиынтығы, мың теңге" бағанында жарғылық капитал мөлшерінің жоспарлы және нақты көрсеткіштері, мың теңгемен жиынтығы;
"Акциялар (бағалы қағаздар) шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтер" 2-тармағында акциялар (бағалы қағаздар) шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтер көрсетіледі.

1. Приобретение акций
Количество размещенных акций за счет реализации государственного инвестиционного проекта, штук
Стоимость размещенных акций за счет реализации государственного инвестиционного проекта, тысяч теңге
На этапе
На отчетный период
На этапе
На отчетный период
Увеличение уставного капитала, тысяч теңге
Итого размер уставного капитала тысяч теңге
План
Факт
План
Факт
2. Сведения государственной регистрации выпуска акций (ценных бумаг):
Наименование ______________________ Адрес______________________________
Телефон __________________
Адрес электронной почты _____________________
Исполнитель ______________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
__________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
"Отчет о ходе реализации
государственного
инвестиционного проекта"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: "Отчет о ходе реализации государственного инвестиционного проекта" (индекс: 2-ОХРГИП, периодичность: ежеквартальная годовая по итогам финансового года)
1. Настоящее пояснение предназначено для составления и представления отчета о ходе реализации государственного инвестиционного проекта, реализуемых за счет республиканского бюджета и (или) иных государственных средств.
2. Все показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака.
3. Отчет подписывается первым руководителем организации/акционерного общества. Отчет представляется в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета, центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию на электронном носителе.
В разделах указываются:
В Разделе 1 указываются сумма в тысячах теңге, наименование акционерного общества.
В Разделе 2 представляется информация акционерным обществам, где:
в пункте 1 "Приобретение акций" указывается:
в столбце: "Количество размещенных акций за счет реализации государственного инвестиционного проекта, штук" на этапе приобретения и на отчетный период;
в столбце "Стоимость размещенных акций за счет реализации государственного инвестиционного проекта, тысяч теңге" на этапе приобретения и на отчетный период;
в столбце "Увеличение уставного капитала, тысяч теңге" плановые и фактические показатели размера уставного капитала;
в столбце "Итого размер уставного капитала, тысяч теңге" плановые и фактические показатели размера уставного капитала, итого в тысяч теңге;
в пункте 2 "Сведения государственной регистрации выпуска акций (ценных бумаг)" указывается сведения государственной регистрации выпуска акций (ценных бумаг).