"Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 30 қазандағы № 595 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2026 жылғы 17 тамыздағы № 389 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 19 тамызда № 39633 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 30 қазандағы 595 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17657 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидаларында:
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"31. ЖЖОКБҰ осы Қағидалардың нормаларына сәйкес білім алушыларды ауыстыру мен қайта қабылдау қағидаларын әзірлейді, бекітеді және оның сақталуын қамтамасыз етеді.
Білім алушыны бір білім беру бағдарламасынан екіншісіне, бір ЖЖОКБҰ-дан екіншісіне қайта қабылдау және ауыстыру жазғы және қысқы демалыс кезеңінде жүзеге асырылады.
Қысқы демалыс кезеңдері сәйкес келмеген кезде қайта қабылдау және ауыстыру тәртібін ЖЖОКБҰ дербес айқындайды.
Бұл ретте төтенше жағдай енгізілген, әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған жағдайда, соғыс уақытында, сондай-ақ оқу еліндегі қарулы, әскери қақтығыстар жағдайында Қазақстан Республикасының азаматтарын, қандастарды шетелдік ЖЖОКБҰ-дан қайта қабылдау және ауыстыру оқу жылы ішінде жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы Президенті жанындағы білім беру ұйымдарын және ӘАОО-ны қоспағанда, білім алушы қайта қабылдау кезінде оқудан шығарылған мерзіміне қарамастан кез келген ЖЖОКБҰ-ға қайта қабылданады немесе ауыстырылады.
Уәкілетті орган білім беру қызметімен айналысуға лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны тоқтата тұру, қайтарып алу және одан айыру туралы шешім қабылдаған кезде осы ЖЖОКБҰ-ның білім алушылары уәкілетті орган лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны тоқтата тұру, қайтарып алу және одан айыру туралы шешім қабылдаған күннен бастап ағымдағы семестр ішінде оқуын жалғастыру үшін басқа ЖЖОКБҰ-ға ауыстырылады.
Білім беру қызметімен айналысуға лицензия және (немесе) лицензияға қосымшаның қолданылуы ерікті түрде тоқтатылған немесе ЖЖОКБҰ таратылған кезде осы ЖЖОКБҰ-ның білім алушылары лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаның қолданылуы ерікті түрде тоқтатылған немесе ЖЖОКБҰ таратылған күннен бастап ағымдағы семестр ішінде оқуын жалғастыру үшін басқа ЖЖОКБҰ-ға ауыстырылады.
Аккредиттеу тоқтатыла тұрған, қайтарып алынған немесе қолданылу мерзімі өткен кезде Қазақстан Республикасы Президенті жанындағы білім беру ұйымдарын және ӘАОО-ны қоспағанда, осы ЖЖОКБҰ-ның білім алушысы аккредиттеуді тоқтата тұру, қайтарып алу немесе қолданылу мерзімінің өтуі туралы шешім қабылданған күннен бастап бір ай мерзімде оқуын жалғастыру үшін басқа ЖЖОКБҰ-ға ауыстырылады.
ЖЖОКБҰ-ның білім алушысы осы тармақтың жиырма бірінші абзацында көзделген жағдайларды қоспағанда, жеке оқу жоспарына сәйкес меңгеріп жатқан бағдарламасының бірінші академиялық кезеңін толық аяқтаса, оқудан шығарылғаннан кейін қайта қабылданады немесе ауыстырылады.

О внесении изменений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 30 октября 2018 года № 595 "Об утверждении Типовых правил деятельности организаций высшего и (или) послевузовского образования"
Приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 17 августа 2026 года № 389. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 августа 2026 года № 39633
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п.4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 30 октября 2018 года № 595 "Об утверждении Типовых правил деятельности организаций высшего и (или) послевузовского образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17657) следующие изменения:
в Типовых правилах деятельности организаций высшего и (или) послевузовского образования, утвержденных указанным приказом:
пункт 31 изложить в следующей редакции:
"31. ОВПО разрабатывают, утверждают и обеспечивают соблюдение правил перевода и восстановления обучающихся в соответствии с нормами настоящих Правил.
Восстановление и перевод обучающихся с одной образовательной программы на другую, с одного ОВПО в другой осуществляется в период летних и зимних каникул.
При несовпадении периодов зимних каникул порядок восстановления и перевода определяется ОВПО самостоятельно.
При этом, в случае введения чрезвычайного положения, возникновения чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера, военного времени, а также в условиях вооруженного, военного конфликтов в стране обучения, восстановление и перевод граждан Республики Казахстан, кандасов из зарубежных ОВПО осуществляется в течение учебного года.
Обучающийся восстанавливается или переводится в любую ОВПО независимо от сроков отчисления при восстановлении, за исключением организаций образования при Президенте Республики Казахстан и ВСУЗов.
При принятии решения уполномоченным органом о приостановлении, отзыве и лишении лицензии и (или) приложения к лицензии на занятие образовательной деятельностью, обучающийся данной ОВПО переводится в другие ОВПО для продолжения обучения в течение текущего семестра со дня принятия решения уполномоченным органом о приостановлении, отзыве и лишении лицензии и (или) приложения к лицензии.
При добровольном прекращении действия лицензии и (или) приложения к лицензии на занятие образовательной деятельностью или ликвидации ОВПО, обучающийся данной ОВПО переводится в другие ОВПО для продолжения обучения в течение текущего семестра со дня добровольного прекращения действия лицензии и (или) приложения к лицензии или ликвидации ОВПО.
При приостановлении, отзыве или истечении срока действия аккредитации, за исключением организаций образования при Президенте Республики Казахстан и ВСУЗов, обучающийся данной ОВПО переводится в другие ОВПО для продолжения обучения в месячный срок со дня принятия решения о приостановлении, отзыве или истечении срока действия аккредитации.
Обучающийся ОВПО восстанавливается или переводится после отчисления, если им был полностью завершен первый академический период осваиваемой программы согласно индивидуальному учебному плану, за исключением случаев, предусмотренных абзацем двадцать первым настоящего пункта.

Білім алушыны ақылы негіздегі оқудан мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша оқуға ауыстыру "Білім туралы" Заңның 5-3-бабының 26) тармақшасына сәйкес бекітілген тәртіппен жүзеге асырылады.
Білім беру гранты бойынша білім алатын студент білім беру грантын сақтай отырып, басқа ЖЖОКБҰ-ға ауысады.
Білім алушының ауысуы кезінде қабылдайтын ЖЖОКБҰ даярлау бағытын, білім беру бағдарламасының бейінін, оқу жетістіктерін, сондай-ақ білім алушының академиялық адалдықты бұзу жағдайларын ескереді.
Білім алушыларды қайта қабылдау немесе ауыстыру кезінде олардың оқу нәтижелерін қайта есептеу үшін ЖЖОКБҰ-да Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2025 жылғы 1 сәуірдегі № 157 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35921 болып тіркелген) бекітілген Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының алқалы басқару органдары жұмысын ұйымдастырудың үлгілік қағидаларын сәйкес алқалы орган құрылады.
Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы білім беру ұйымдарын және ӘАОО-ны қоспағанда, білім алушыларды қайта қабылдау немесе ауыстыру білім беру қызметімен айналысуға лицензиясы және (немесе) лицензияға қосымшасы бар, сондай-ақ білім беру саласы бойынша Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымына (ЭЫДҰ) мүше мемлекеттердің аккредиттеу органдарының тізіліміне және (немесе) қауымдастығына енгізілген ұлттық және (немесе) шетелдік аккредиттеу органдарының халықаралық мамандандырылған аккредиттеуі бар ЖЖОКБҰ-да жүзеге асырылады.
Уәкілетті орган білім беру қызметімен айналысуға арналған лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны тоқтата тұру, кері қайтарып алу және одан айыру, білім беру қызметімен айналысуға арналған лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаның қолданылуын ерікті түрде тоқтату немесе ЖЖОКБҰ-ны тарату, аккредиттеудің қолданылуын тоқтата тұру, кері қайтарып алу немесе мерзімі өткені туралы шешім қабылдаған кезде білім алушылардың осы ЖЖОКБҰ-ға қайта қабылдануы немесе ауысуы жүзеге асырылмайды.
Жекелеген ЖЖОКБҰ-лар үшін бекітілген мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша, сондай-ақ бөлінген квота шегінде педагогикалық мамандықтарға түскен адамдар басқа ЖЖОКБҰ-ға ақылы негізде ғана ауысады.
Студенттерді, магистранттарды, тыңдаушыларды және резиденттерді басқа ЖЖОКБҰ-дан ұлттық ЖЖОКБҰ-ға немесе өзге де ЖЖОКБҰ-ға ауыстыру білім алушылардың білім беру грантының құнындағы айырмашылықты қосымша төлеу шартымен жүзеге асырылады.
Білім алушының шығармашылық даярлықты талап ететін жоғары білімнің білім беру бағдарламаларының тобынан басқа білім беру бағдарламаларының тобына ауысуы Оқуға қабылдаудың үлгілік қағидаларында белгіленген өту балынан төмен емес балы бар ұлттық бірыңғай тестілеу сертификаты болған кезде жүзеге асырылады.
Оқуға қабылдаудың үлгілік қағидаларына сәйкес белгіленген шекті балдан төмен емес нәтижесі бар ұлттық бірыңғай тестілеу (бұдан әрі – ҰБТ) немесе кешенді тестілеу (бұдан әрі – КТ) сертификаты болған, арнаулы емтихан тапсырған, сондай-ақ осы Қағидаларда айқындалған талаптарды сақтаған кезде, өлшемшарттарын ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган айқындайтын тізбедегі шетелдік ЖЖОКБҰ берген кемінде 30 академиялық кредит көлемімен оқытудың игерілген нәтижелері туралы құжаты (транскрпеті) бар жетекші шетелдік ЖЖОКБҰ-да білім алатын адамдарды қоспағанда, білім беру және денсаулық сақтау саласындағы кадрларды даярлау бағыттарының жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларына, оның ішінде шетелдік ЖЖОКБҰ-дан қайта қабылдау немесе ауысу жүзеге асырылады.
Шетелдік ЖЖОКБҰ-лардан білім алушыларды қайта қабылдау немесе ауыстыру білім берудің тиісті деңгейі, білім беру саласы және қабылдау жылы бойынша мемлекеттік білім беру тапсырысы орналасқан және (немесе) Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымына (ЭЫДҰ) мүше мемлекеттердің білім беру саласы бойынша аккредиттеу органдарының тізіліміне және (немесе) қауымдастықтарына кірген ұлттық және (немесе) шетелдік аккредиттеу органдарының халықаралық мамандандырылған аккредиттеуі бар ЖЖОКБҰ-да жүзеге асырылады.
Шетелдік ЖЖОКБҰ-лардан қайта қабылдау немесе ауысу кезінде білім алушылар игерілген оқу нәтижелері туралы құжатты (транскрипт), ҰБТ немесе КТ сертификатын тиісті білім беру бағдарламалары тобы (мамандығы) бойынша белгіленген шекті балдан төмен емес нәтижемен ұсынады.
Шет тіліндегі құжаттар Оқуға қабылдаудың үлгілік қағидаларына сәйкес қазақ немесе орыс тілдерінде нотариалды куәландырылған аудармасымен бірге ұсынылады.
Білім алушыларда ҰБТ немесе КТ сертификаты болмаған кезде ЖЖОКБҰ оны бір академиялық кезеңге қайта қабылдау немесе ауыстыру туралы бұйрық шығарады.

Перевод обучающегося с платной основы обучения на обучение по государственному образовательному заказу осуществляется в порядке, утвержденном в соответствии с подпунктом 26) статьи 5-3 Закона "Об образовании".
Студент, обучающийся по образовательному гранту переводится с сохранением образовательного гранта в другой ОВПО.
При переводе обучающегося принимающая ОВПО учитывает направление подготовки, профиль образовательной программы, учебные достижения, а также случаи нарушения академической честности обучающимся.
При восстановлении или переводе обучающихся для перезачета результатов обучения в ОВПО создается коллегиальный орган в соответствии с Типовыми правилами организации работы коллегиальных органов управления организациями высшего и (или) послевузовского образования, утвержденными приказом Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 1 апреля 2025 года № 157 (зарегистрированными в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 35921).
Восстановление или перевод обучающихся, за исключением организаций образования при Президенте Республики Казахстан и ВСУЗов, осуществляется в ОВПО, имеющих лицензию и (или) приложение к лицензии на занятие образовательной деятельностью, а также имеющих международную специализированную аккредитацию национальных и (или) зарубежных аккредитационных органов, включенных в реестры и (или) ассоциации аккредитационных органов государств-членов Организации экономического сотрудничества и развития (ОЭСР) по области образования.
При принятии решения уполномоченным органом о приостановлении, отзыве и лишении лицензии и (или) приложения к лицензии на занятие образовательной деятельностью, добровольного прекращения действия лицензии и (или) приложения к лицензии на занятие образовательной деятельностью или ликвидации ОВПО, приостановления, отзыва или истечения срока действия аккредитации восстановление и перевод обучающихся в данную ОВПО не осуществляется.
Лица, поступившие по государственному образовательному заказу, утвержденному для отдельных ОВПО, а также на педагогические специальности в пределах выделенной квоты, переводятся в другой ОВПО только на платной основе.
Перевод студентов, магистрантов, слушателей и резидентов из других ОВПО в национальный ОВПО или иной ОВПО осуществляется при условии доплаты обучающимися разницы стоимости образовательного гранта.
Перевод обучающегося с групп образовательных программ высшего образования, требующих творческой подготовки на другие группы образовательных программ осуществляется при наличии сертификата единого национального тестирования с баллом не ниже установленного порогового балла согласно Типовым правилам приема.
Восстановление или перевод на образовательные программы высшего или послевузовского образования направлений подготовки кадров в области образования и здравоохранения, в том числе из зарубежных ОВПО, осуществляется при наличии сертификата единого национального тестирования (далее – ЕНТ) или комплексного тестирования (далее – КТ), с баллом не ниже установленного порогового балла согласно Типовым правилам приема, сдаче специального экзамена, а также соблюдения требований, определяемых настоящими Правилами, за исключением, обучающихся в ведущих зарубежных ОВПО, критерием для которых является наличие документа об освоенных результатах обучения (транскрипта) с объемом не менее 30 академических кредитов, выданных зарубежными ОВПО, перечень которых определяет уполномоченный орган в области науки и высшего образования.
Восстановление или перевод обучающихся из зарубежных ОВПО осуществляется в ОВПО, в которых размещен государственный образовательный заказ по соответствующему уровню образования, области образования и году приема и (или) имеющих международную специализированную аккредитацию национальных и (или) зарубежных аккредитационных органов, включенных в реестры и (или) ассоциации аккредитационных органов государств – членов Организации экономического сотрудничества и развития (ОЭСР) по области образования.
При восстановлении или переводе из зарубежных ОВПО, обучающиеся представляют документ об освоенных результатах обучения (транскрипт), сертификат ЕНТ или КТ с результатом не ниже установленного порогового балла по соответствующей группе образовательных программ (специальности).
Документы на иностранном языке предоставляются с нотариально засвидетельствованным переводом на казахский или русский язык, согласно Типовым правилам приема.
При отсутствии сертификата ЕНТ или КТ обучающихся, ОВПО издает приказ о восстановлении или переводе на один академический период.

Білім алушылар Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 2 мамырдағы № 204 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15173 болып тіркелген) бекітілген Ұлттық бірыңғай тестілеуді өткізу қағидаларына және Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2019 жылғы 8 мамырдағы № 190 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18657 болып тіркелген) бекітілген Кешенді тестілеуді өткізу қағидаларына сәйкес белгіленген мерзімдерде ҰБТ немесе КТ тапсырады.
Тиісті білім беру бағдарламалары (мамандықтар) тобы бойынша ҰБТ немесе КТ белгіленген шекті балын жинаған білім алушы ЖЖОКБҰ-да оқуды жалғастырады.
Ұсынылған транскриптің түпнұсқалығын тексеру үшін ЖЖОКБҰ үш жұмыс күні ішінде білім алушы оқыған шетелдік ЖЖОКБҰ-ға сұрау жібереді.
ЖЖОКБҰ білім алушыларды қабылдау, ауыстыру, оқудан шығару, қайта қабылдау туралы бұйрық шығарған сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның цифрлық жүйесіне тиісті өзгерістер енгізеді.
Ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның цифрлық жүйесіне енгізілетін деректердің дұрыстығын ЖЖОКБҰ қамтамасыз етеді.
ӘАОО-ларда білім алушыларды ауыстыру мен қайта қабылдау қағидалары "Білім туралы" Заңның 5-1-бабының 12) тармақшасына сәйкес бекітіледі.
Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы білім беру ұйымдарын және ӘАОО-ны қоспағанда, уәкілетті орган білім беру қызметімен айналысуға арналған лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны тоқтата тұру, кері қайтарып алу және одан айыру, білім беру қызметімен айналысуға арналған лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаның қолданылуын ерікті түрде тоқтату немесе ЖЖОКБҰ-ны тарату, аккредиттеудің қолданылуын тоқтата тұру, кері қайтарып алу немесе мерзімі өткені туралы шешім қабылдаған кезде ЖЖОКБҰ білім алушыларды міндетті түрде хабардар ете отырып, ЖЖОКБҰ-ның ресми сайтында тиісті ақпаратты орналастырады.
Бұл ретте ақпарат ЖЖОКБҰ-ның ресми веб-ресурсының басты бетінде орналастырылады. Ақпарат сайт (header) (хэдер) тақырыбынан кейін қаріп өлшемі кемінде 20 пиксель (px), қалың шрифпен жаңалықтар блогында (басты бетте бар болса) орналастырылады. Мәлімет тізімнің бірінші позициясында жарияланады және жаңа жаңалықтар қосылған кезде төмен жылжымайды.";
34-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"34. Білім беру қызметінің сапасын арттыру мақсатында ЖЖОКБҰ еуропалық жоғары білімнің кеңістігінде сапаны қамтамасыз ету жөніндегі халықаралық стандарттар мен нұсқаулықтарға (ESG – исиджи) негізделген ішкі сапаны қамтамасыз ету жүйесін құрады және оның жұмыс істеуін қамтамасыз етеді, ол келесі стандарттарды қамтиды:

Обучающиеся сдают ЕНТ или КТ в сроки, установленные согласно Правилам проведения единого национального тестирования, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 2 мая 2017 года № 204 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15173) и Правилам проведения комплексного тестирования, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 мая 2019 года № 190 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18657).
Обучающийся, набравший установленный пороговый балл ЕНТ или КТ по соответствующей группе образовательных программ (специальности), продолжает обучение в ОВПО.
Для проверки подлинности представленного транскрипта ОВПО в течение трех рабочих дней направляет запрос в зарубежную ОВПО, в которой обучался обучающийся.
ОВПО в течение трех рабочих дней с момента издания приказа о переводе, отчислении, приеме, восстановлении обучающихся вносит соответствующие изменения в цифровую систему уполномоченного органа в области науки и высшего образования.
Достоверность данных вносимых в цифровую систему уполномоченного органа в области науки высшего образования обеспечивается ОВПО.
В ВСУЗах правила перевода и восстановления обучающихся утверждаются в соответствии с подпунктом 12) статьи 5-1 Закона "Об образовании".
При принятии решения уполномоченным органом о приостановлении, отзыве и лишении лицензии и (или) приложения к лицензии на занятие образовательной деятельностью, добровольного прекращения действия лицензии и (или) приложения к лицензии на занятие образовательной деятельностью или ликвидации ОВПО, приостановления, отзыва или истечения срока действия аккредитации, за исключением организаций образования при Президенте Республики Казахстан и ВСУЗов, ОВПО размещают соответствующую информацию на официальном сайте ОВПО с обязательным уведомлением обучающихся.
При этом информация размещается на главной странице официального веб-ресурса ОВПО. Информация располагается над шапкой (header) (хэдер) сайта, размер шрифта не менее 20 пикселей (px), шрифт – полужирный, в блоке новостей (при его наличии на главной странице). Сведения публикуются на первой позиции списка и не перемещаются вниз при добавлении более новых новостей.";
пункт 34 изложить в следующей редакции:
"34. В целях повышения качества образовательной деятельности ОВПО создает и обеспечивает функционирование системы внутреннего обеспечения качества, основанной на международных стандартах и руководствах для обеспечения качества высшего образования в европейском пространстве высшего образования (ESG-исиджи), которая включает следующие стандарты:

1) сапаны қамтамасыз ету саласындағы саясат;
2) бағдарламаларды әзірлеу және бекіту;
3) студентке бағдарланған оқыту, сабақ беру және бағалау;
4) білім алушыларды қабылдау, олардың үлгерімі, тану және сертификаттау;
5) оқытушылар құрамы;
6) оқу ресурстары және білім алушыларды қолдау жүйесі;
7) ақпаратты басқару;
8) жұртшылықты хабардар ету;
9) тұрақты мониторинг және бағдарламаларды кезеңдік бағалау;
10) сыртқы мерзімді сапаны қамтамасыз ету.
Сот төрелігі академиясын және ӘАОО-ны қоспағанда, ЖЖОКБҰ-да Сапаны қамтамасыз ету комитеті құрылады, оның қызметі институционалдық және жеке деңгейлерде сапа мәдениетін қалыптастыруға, білім беру бағдарламаларының мазмұны мен оларды іске асыру шарттарының ішкі сапаны қамтамасыз ету стандарттарына сәйкестігін қолдауға, білім беру ортасы мен білім беру процесінің сапасын бағалауға және мониторинг жүргізуге бағытталған.
Сапаны қамтамасыз ету комитетінің қызметін ұйымдастыруды, оның ішінде мақсаттары, міндеттері мен функцияларын ЖЖОКБҰ дербес айқындайды.";
39-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"39. Білім алушыларды оқу пәндеріне тіркеу, меңгерілген кредиттерді есепке алу, аралық және қорытынды аттестаттауды ұйымдастыру және білім алушылардың оқу жетістіктерінің бүкіл тарихын жүргізу үшін ЖЖОКБҰ-да Тіркеу офисі құрылады.
ӘАОО-да оқу пәндеріне тіркеу, меңгерілген кредиттерді есепке алу, аралық және қорытынды аттестаттауды ұйымдастыру және білім алушылардың оқу жетістіктерінің бүкіл тарихын жүргізу үшін білім беру сапасын мониторингтеу және бақылау (бағалау) бөлімшесі құрылады.
Докторантураның білім бағдарламасы бойынша теориялық оқытудың толық курсын меңгерген адамдар қорытынды аттестаттаудан өту үшін ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның цифрлық жүйесінде ЖЖОКБҰ академиялық күнтізбесіне сәйкес оқу жылы ішінде тіркеледі.";
52-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"52. Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын оқып бітірген бітірушілердің тізімі, ӘАОО-ны қоспағанда, олардың тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), білім беру бағдарламасы және берілген дипломның нөмірі көрсетіле отырып, ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның цифрлық жүйесіне орналастырылады.".
2. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.

1) политику в области обеспечения качества;
2) разработку и утверждение программ;
3) студентоориентированное обучение, преподавание и оценку;
4) прием обучающихся, успеваемость, признание и сертификация;
5) преподавательский состав;
6) учебные ресурсы и систему поддержки обучающихся;
7) управление информацией;
8) информирование общественности;
9) постоянный мониторинг и периодическая оценка программ;
10) периодическое внешнее обеспечение качества.
В ОВПО, за исключением Академии правосудия и ВСУЗов, создается Комитет по обеспечению качества, деятельность которого направлена на формирование культуры качества на институциональном и индивидуальном уровнях, поддержание соответствия содержания и условий реализации образовательных программ стандартам внутреннего обеспечения качества, оценивание и мониторинг качества образовательной среды и образовательного процесса.
Организация деятельности Комитета по обеспечению качества, в том числе его цели, задачи и функции определяются ОВПО самостоятельно.";
пункт 39 изложить в следующей редакции:
"39. Для осуществления регистрации обучающихся на учебные дисциплины, учета освоенных кредитов, организации промежуточной и итоговой аттестации и ведения всей истории учебных достижений обучающихся в ОВПО создается офис Регистратора.
В ВСУЗах для осуществления регистрации на учебные дисциплины, учета освоенных кредитов, организации промежуточной и итоговой аттестации и ведения всей истории учебных достижений обучающихся создается подразделение мониторинга и контроля (оценки) качества образования.
Лица, освоившие полный курс теоретического обучения образовательной программы докторантуры, для прохождения итоговой аттестации регистрируются в цифровой системе уполномоченного органа в области науки и высшего образования в течение учебного года согласно академическому календарю ОВПО.";
пункт 52 изложить в следующей редакции:
"52. Список выпускников, окончивших образовательные программы высшего и (или) послевузовского образования, с указанием их фамилии, имени, отчества (при его наличии), образовательных программ и номеров выданных дипломов, размещается в цифровой системе уполномоченного органа в области науки и высшего образования, за исключением ВСУЗов.".
2. Комитету высшего и послевузовского образования Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан после его официального опубликования.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 13 тамыздан бастап қолданысқа енгізілетін осы бұйрықтың 1-тармағының жиырма екінші, жиырма төртінші, жиырма бесінші, жиырма алтыншы, жиырма жетінші, жиырма сегізінші, жиырма тоғызыншы және отыз бірінші абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрі
С. Нурбек

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра науки и высшего образования Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев двадцать второго, двадцать четвертого, двадцать пятого, двадцать шестого, двадцать седьмого, двадцать восьмого, двадцать девятого и тридцать первого пункта 1 настоящего приказа, которые вводятся в действие с 13 августа 2026 года.
Министр науки и высшего
образования Республики Казахстан
С. Нурбек