"Ішкі сауда қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 264 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің м.а. 2026 жылғы 14 тамыздағы № 235-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 17 тамызда № 39603 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ішкі сауда қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 264 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11148 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
аталған бұйрықпен бекітілген Ішкі сауда қағидаларында:
2-тармақ:
мынадай мазмұндағы 9-1) тармақшамен толықтырылсын:
"9-1) бақылау (сәйкестендіру) белгісі – сәйкестендіру құралын қамтитын және тауарларды таңбалауға арналған, қолдан жасаудан қорғау элементтері (құралдары) бар қатаң есептіліктің бланкісі (құжаты) (қорғалған полиграфиялық өнім);"
мынадай мазмұндағы 37-1) тармақшамен толықтырылсын:
"37-1) материалдық жеткізгіш – қолдан жасаудан қорғау элементтерін (құралдарын) қамтитын немесе қамтымайтын және сәйкестендіру құралын түсіруге, сақтауға және беруге арналған бақылау (сәйкестендіру) белгісі немесе кез келген материалдан жасалған объект;";
мынадай мазмұндағы 62-1) және 62-2) тармақшаларымен толықтырылсын:
"62-1) сәйкестендіру коды – сауда қызметінде тауарларды бірмәнді сәйкестендіру мақсатында Тауарлардың ұлттық каталогында қамтылатын, тауар түрлеріне берілетін және штрих-код түрінде ұсынылған, машинамен оқылатын нысандағы символдардың бірегей реттілігі;
62-2) сәйкестендіру құралы – штрихтық код түрінде ұсынылған немесе радиожиілік белгісіне жазылған, не автоматты сәйкестендірудің өзге де құралын (технологиясын) пайдалана отырып ұсынылған, машинамен оқылатын нысандағы символдардың бірегей реттілігі;";
мынадай мазмұндағы 68-1) және 68-2) тармақшаларымен толықтырылсын:
"68-1) тауар кіші санаты – бір тауар санаты шегінде ұқсас функционалдық сипаттамалары мен тұтынушылық қасиеттері бар тауарларды біріктіретін тауар санатының бөлігі;
68-2) тауар санаты – ортақ функционалдық мақсаты және тұтынушылық қасиеттері бойынша біріктірілген, тұтынушылардың бір ғана қажеттілігін қанағаттандыруға арналған және бірыңғай ассортименттік блок шеңберінде ұсынылған тауарлардың жиынтығы;";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 264 "Об утверждении Правил внутренней торговли"
Приказ и.о. Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 14 августа 2026 года № 235-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 августа 2026 года № 39603
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего приказа см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 264 "Об утверждении Правил внутренней торговли" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11148) следующие изменения и дополнения:
в Правилах внутренней торговли, утвержденных указанным приказом:
в пункте 2:
дополнить подпунктом 9-1) следующего содержания:
"9-1) контрольный (идентификационный) знак – бланк строгой отчетности (документ) с элементами (средствами) защиты от подделки (защищенная полиграфическая продукция), содержащий средство идентификации и предназначенный для маркировки товаров;";
дополнить подпунктом 37-1) следующего содержания:
"37-1) материальный носитель – контрольный (идентификационный) знак или объект из любых материалов, который содержит или не содержит элементы (средства) защиты от подделки и предназначен для нанесения, хранения и передачи средства идентификации;";
дополнить подпунктами 62-1) и 62-2) следующего содержания:
"62-1) идентификационный код – уникальная последовательность символов в машиночитаемой форме, представленная в виде штрихового кода, присваиваемая видам товаров и содержащаяся в Национальном каталоге товаров в целях его однозначной идентификации в торговой деятельности;
62-2) средство идентификации – уникальная последовательность символов в машиночитаемой форме, представленная в виде штрихового кода, или записанная на радиочастотную метку, или представленная с использованием иного средства (технологии) автоматической идентификации;";
дополнить подпунктами 68-1) и 68-2) следующего содержания:
"68-1) товарная подкатегория – часть товарной категории, объединяющая товары со схожими функциональными характеристиками и потребительскими свойствами в пределах одной товарной категории;
68-2) товарная категория – совокупность товаров, объединенных общим функциональным назначением и потребительскими свойствами, предназначенных для удовлетворения одной и той же потребности потребителей и представленных в рамках единого ассортиментного блока;";
пункт 10 изложить в следующей редакции:

"10. Кейіннен сату үшін азық-түлік тауарларын сатып алу және (немесе) өткізу Қазақстан Республикасының тиісті ұлттық стандарттарын қолдана отырып, ал олар болмаған жағдайда осы Қағидалардың қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Сатушы тауардың атауын, оның сортын, тауардың салмағы немесе бірлігі бағасын көрсете отырып сатылатын тауарларға нақты ресімделген баға белгілерінің болуын қамтамасыз етеді.";
46-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"46. Заманауи форматтағы сауда объектісіне дәстүрлі қызмет көрсету әдісімен ұштастыра отырып өзіне-өзі қызмет көрсету әдісі бойынша жұмыс істейтін, сондай-ақ сауданың қосымша қызметтерін көрсететін, төлем карточкаларын пайдалана отырып төлемдерді жүзеге асыруға арналған жабдықтың (құрылғының) болуы, жоғары еңбек өнімділігі және тауарлардың мамандандырылған немесе аралас ассортименті бар сауда алаңының шаршы метрінен сату, өз аумағының шекарасы шегінде автокөлік құралдарын қоюға арналған алаңмен 1, 2, 3, 4 және 5-санаттағы стационарлық сауда объектісі жатады.";
49-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"49. 1, 2, 3 және 4-санаттағы сауда объектілерінде тауарларды сатуды жүзеге асыру кезінде ішкі сауда субъектілері:
1) Қазақстанда шығарылған тауарларын жақын жерде орналасқан бірнеше Қазақстанда шығарылған тауарларына орнатуға рұқсат етілетін арнайы маңдайшамен немесе "Қазақстанда жасалған" деген жазумен қою орындарын белгілейді;
2) кросс-сауда-саттықты пайдалана отырып үлкен сұранысқа ие өнімдермен қатар "Қазақстанда жасалған" деген жазуы бар Қазақстанда шығарылған тауарлары бар;
3) қазақстандық азық-түлік және азық-түлік емес тауарларын сауда алаңында және (немесе) сөре кеңістігінде кемінде 30% көлемінде орналастырады
әрбір тауардың кіші санаты бойынша – тиісті тауарддың кіші санаты алып жатқан сауда алаңынан және (немесе) сөре кеңістігінен;
әрбір тауардың санаты бойынша – тиісті тауардың санаты алып жатқан сауда алаңынан және (немесе) сөре кеңістігінен;
сауда объектісі бойынша – азық-түлік және азық-түлік емес тауарлар алып жатқан сауда алаңынан және (немесе) сөре кеңістігінен.
4) қазақстандық тауарлардың әрбір тауардың санаты мен әрбір тауардың кіші санатын қою орталық аймағында, тұтынушылар үшін көзбен және физикалық қолжетімді орындарда (көз деңгейінде), сұранысы жоғары өніммен қатар орналастырылуын қамтамасыз етеді.
Көрсетілген көлемде қазақстандық азық-түлік және (немесе) азық-түлік емес тауарлары болмаған жағдайда тиісті тауардың санаты мен тауардың кіші санатына көздеелген тауарларды қоюдың қалған орындары және (немесе) сөре кеңістігі осы Қағидалардың 50-тармағының үшінші бөлігінің талаптарын сақтай отырып, өзге тауарлармен толтырылады.";
51-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"10. Закуп и (или) реализация продовольственных товаров для последующей продажи, осуществляется с применением соответствующих национальных стандартов Республики Казахстан, а в случае их отсутствия согласно приложению к настоящим Правилам.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Продавец обеспечивает наличие оформленных ценников на реализуемые товары с указанием наименования товара, его сорта, цены за вес или единицу товара.";
часть первую пункта 46 изложить в следующей редакции:
"46. К торговому объекту современного формата относится стационарный торговый объект категории 1, 2, 3, 4, и 5 со специализированным или смешанным ассортиментом товаров, функционирующий по методу самообслуживания в сочетании с методом традиционного обслуживания, а также оказанием дополнительных услуг торговли, наличием оборудования (устройства), предназначенного для осуществления платежей с использованием платежных карточек, высокой производительностью труда и продажи с квадратного метра торговой площади, с площадкой для стоянки автотранспортных средств в пределах границ своей территории.";
пункт 49 изложить в следующей редакции:
"49. Субъекты внутренней торговли при осуществлении продажи товаров в торговых объектах 1, 2, 3 и 4 категории:
1) обозначают места выкладки товаров казахстанского происхождения специальной вывеской или надписью: "Сделано в Казахстане", которую допускается устанавливать на несколько расположенных рядом товаров казахстанского происхождения;
2) располагают товары казахстанского происхождения с надписью: "Сделано в Казахстане" наряду с продукцией, имеющей большой спрос с использованием кросс-мерчендайзинга;
3) размещают продовольственные и непродовольственные товары казахстанского происхождения на торговой площади и (или) полочном пространстве в объеме не менее 30%:
по каждой товарной подкатегории – от торговой площади и (или) полочного пространства, занятых соответствующей товарной подкатегорией;
по каждой товарной категории – от торговой площади и (или) полочного пространства, занятых соответствующей товарной категорией;
по торговому объекту – от торговой площади и (или) полочного пространства, занятых продовольственными и непродовольственными товарами;
4) обеспечивают размещение товаров казахстанского происхождения в центральной зоне выкладки каждой товарной категории и каждой товарной подкатегории, в визуально и физически доступных для потребителей местах (на уровне глаз), наряду с продукцией, имеющей большой спрос.
В случае отсутствия в указанном объеме продовольственных и (или) непродовольственных товаров казахстанского происхождения оставшиеся места размещения товаров и (или) полочное пространство, предусмотренные для соответствующей товарной категории и (или) товарной подкатегории, заполняются иными товарами с соблюдением требований части третьей пункта 50 настоящих Правил.";
пункт 51 изложить в следующей редакции:

"51. Сөре кеңістігінің үлесі келесі формула бойынша анықталады:
А = В / С * 100, қайда
А – Қазақстандық тауарлардың сөре кеңістігінің үлесі, пайыз;
В – сөреде қазақстандық тауарлар фейсингтерінің саны, бірлік;
С – сөредегі фейсингтердің жалпы саны, бірлік.
Үлесті есептеу әрбір тауардың кіші санаты, әрбір тауардың санаты және тұтастай сауда объектісі бойынша жеке жүзеге асырылады.";
мынадай мазмұндағы 192-1-тармақпен толықтырылсын:
"192-1. Тауарларды электрондық сауда алаңы арқылы сату үшін электрондық сауда алаңы мен сатушы арасында жасалатын шарттарда сатушының Заңның 32-бабы 3-тармағының 3-1) тармақшасында және 4-тармағында көзделген талаптарды сақтауы жөніндегі шарттар көзделеді.";
196 тармақ мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшасымен толықтырылсын:
"1-1) электрондық сауда алаңдарында тауарларды іздеу нәтижелерін көрсету кезінде "Қазақстанда жасалған" айырым белгісі бар тауарларға басымдық беруді қамтамасыз ететін бағдарламалық қамтамасыз ету, іздеу сұрауы іздеу нәтижелерін қалыптастыру кезінде қолданылатын пайдаланушының дербестендірілген іздеу параметрлеріне негізделген жағдайларды қоспағанда;";
197-тармақ мынадай мазмұндағы 1-1), 1-2) және 1-3) тармақшаларымен толықтырылсын:
"1-1) екі факторлы аутентификацияны қолдана отырып, жарнамалық хабарландырулар орналастыратын тұлғаларды тіркеу және сәйкестендіру бойынша Қазақстан Республикасының ұялы байланыс операторында тіркелген абоненттік нөмірді көрсету арқылы және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген сәйкестендірудің өзге тәсілдерін;
1-2) сату, жалға беру немесе тұрғынжайды өзге де иеліктен шығару туралы хабарландыруды орналастыратын тұлғаның тұрғынжайдың авариялық және (немесе) ескі деп танылғаны туралы мәліметтерді көрсету мүмкіндігін;
1-3) жарнамалық хабарландыруларды орналастыруы және таратуы кезінде пайдаланушылардың алаяқтық белсенділігі белгілерін анықтау және болдырмау мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің алаяқтыққа қарсы орталығымен интеграцияны қамтамасыз ететін бағдарламалық қамтылымды;";
229-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"229. Ішкі сауда субъектілері әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына шекті сауда үстемесінің мөлшерін он бес пайыздан аспайтын мөлшерде әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын жеткізу шарттарында көрсетілген өндірушінің босату бағасынан немесе көтерме жеткізушінің сатып алу бағасынан белгілейді.
Ішкі сауда субъектілеріне жол берілмейді осы Қағидаларда белгіленген әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына шекті сауда үстемесінің мөлшерін бұзуға, оларға шекті жол берілетін бөлшек сауда бағаларының жоғарылауына ықпал етуге жол берілмейді.
Ішкі сауда субъектісі әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауары бірнеше өндірушіден немесе көтерме жеткізушіден болған жағдайда шекті сауда үстемесінің мөлшерін әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарын жеткізу шартында көрсетілген ең төмен құны бар әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарына өндірушінің босату бағасынан немесе көтерме жеткізушінің сатып алу бағасынан он бес пайыздан аспайтын мөлшерде белгілейді.
Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын жеткізу шарттарын жасасу кезінде шекті сауда үстемесінің мөлшері белгіленеді.

"51. Доля полочного пространства товаров казахстанского происхождения определяется по следующей формуле:
А = В / С * 100, где
А – доля полочного пространства товаров казахстанского происхождения, процент;
В – количество фейсингов товаров казахстанского происхождения на полке, единиц;
С – общее количество фейсингов товаров на полке, единиц.
Расчет доли осуществляется отдельно по каждой товарной подкатегории, каждой товарной категории и торговому объекту в целом.";
дополнить пунктом 192-1 следующего содержания:
"192-1. Для продажи товаров посредством электронной торговой площадки в договорах, заключаемых между электронной торговой площадкой и продавцом предусматриваются условия по соблюдению продавцом требований, предусмотренных подпунктом 3-1) пункта 3 и пункта 4 статьи 32 Закона.";
пункт 196 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) программное обеспечение, обеспечивающие приоритет товарам с отличительным знаком "Сделано в Казахстане" при выводе результатов поиска товаров на электронных торговых площадках, за исключением случаев, когда поисковой запрос основан на персонализированных параметрах поиска, применяемых при формировании результатов поиска товаров;";
пункт 197 дополнить подпунктами 1-1), 1-2) и 1-3) следующего содержания:
"1-1) по регистрации и идентификации лиц, размещающих рекламные объявления, с применением двухфакторной аутентификации, с указанием абонентского номера, зарегистрированного у оператора сотовой связи Республики Казахстан и (или) иными способами идентификации, предусмотренными законодательством Республики Казахстан;
1-2) указания лицом, размещающим объявление о продаже, аренде либо ином отчуждении жилых помещений, сведений о признании жилого помещения аварийным и (или) ветхим;
1–3) программного обеспечения, обеспечивающего интеграцию с антифрод-центром Национального Банка Республики Казахстан для выявления и предотвращения признаков мошеннической активности пользователей при размещении и распространении рекламных объявлений;";
пункт 229 изложить в следующей редакции:
"229. Субъекты внутренней торговли на социально значимые продовольственные товары устанавливают размер предельной торговой надбавки не более пятнадцати процентов от отпускной цены производителя или закупочной цены оптового поставщика, указанной в договорах поставки социально значимых продовольственных товаров.
Субъектам внутренней торговли не допускается нарушать установленный настоящими Правилами размер предельной торговой надбавки на социально значимые продовольственные товары, способствующие повышению предельно допустимых розничных цен на них.
Субъект внутренней торговли в случае наличия социально значимого продовольственного товара от нескольких производителей или оптовых поставщиков устанавливает размер предельной торговой надбавки не более пятнадцати процентов от отпускной цены производителя или закупочной цены оптового поставщика на социально значимый продовольственный товар с наиболее низкой стоимостью, указанной в договоре поставки социально значимого продовольственного товара.
При заключении договоров поставки социально значимых продовольственных товаров устанавливается размер предельной торговой надбавки.

Сауда үстемесін әлеуметтік маңызы бар тауарларды тасымалдауға және (немесе) импорттауға байланысты және (немесе) электрондық сауда кезінде жеткізу қызметтеріне арналған шығындарға және (немесе) Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 25 қарашадағы № 717 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12484 болып тіркелген) бекітілген бөлшек саудадағы азық-түлік тауарларының табиғи кему нормалары шегінде азық-түлік тауарларының табиғи кемуіне байланысты шеккен және құжаттамалық расталған шығындардың шамасына ұлғайтуға жол беріледі.
Тауарды өткізуге байланысты өзге де шығындар осы Қағидаларда белгіленген сауда үстемесі шегінде ескеріледі және оның мөлшерін ұлғайтуға әкеп соқпайды.
Ішкі сауда субъектілері әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын өндірушілермен шарттар жасасады.";
көрсетілген қағидаларға қосымшаны мынадай мазмұндағы 52-1 және 52-2 реттік нөмірелері жолдармен толықтырылсын:
52-1
ҚР СТ 4014-2025 Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын айқындау жөніндегі нұсқаулық
52-2
ҚР СТ 1756-2024 Сауда қызметтері
2. Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Ішкі сауданы дамыту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын ол ресми жарияланғаннан кейін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының сауда және интеграция вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция
министрінің міндетін атқарушы
А. Бижанова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі

Допускается увеличение торговой надбавки на величину понесенных и документально подтвержденных затрат, связанных с перевозкой и (или) импортом социально значимых товаров и (или) затрат на услуги доставки при электронной торговле и (или) естественной убылью продовольственных товаров в пределах норм естественной убыли продовольственных товаров в розничной торговле, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 25 ноября 2015 года № 717 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12484).
Прочие затраты, связанные с реализацией товара, учитываются в пределах установленной настоящими Правилами торговой надбавки и не влекут увеличения ее размера.
Субъекты внутренней торговли заключают договоры с товаропроизводителями социально значимых продовольственных товаров.";
приложение к указанным Правилам дополнить строками, порядковыми номерами 52-1 и 52-2 следующего содержания:
"
52-1
СТ РК 4014-2025 Руководство по определению социально значимых продовольственных товаров
52-2
СТ РК 1756-2024 Услуги торговли
".
2. Департаменту развития внутренней торговли Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан после дня его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра торговли и интеграции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности Министра торговли и интеграции Республики Казахстан А. Бижанова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство      финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство       национальной       экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министр       внутренних       дел
Республики Казахстан