"Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім туралы құжаттарды тану қағидалары" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 12 маусымдағы № 268 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 2026 жылғы 12 тамыздағы № 383 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 14 тамызда № 39594 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім туралы құжаттарды тану қағидалары" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 12 маусымдағы № 268 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32800 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім туралы құжаттарды тану қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім туралы құжаттарды тану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы Заң) 10-бабының 1) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 31) тармақшасына сәйкес әзірленген және шетелдік білім беру ұйымдарында, оның ішінде олардың филиалдарында, сондай-ақ ғылыми орталықтар мен зертханаларда білім алған жеке адамдардың жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім туралы құжаттарын тану тәртібін айқындайды.";
2-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) аттестаттау ісі – Қазақстан Республикасы азаматының, шетел азаматы мен азаматтығы жоқ адамның шетелде алған ғылыми дәреже беру туралы құжатын тану үшін жіберілетін құжаттар топтамасы;";
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) сараптамалық бағалау – білім туралы шетелдік құжаттың Қазақстан Республикасының заңнамасын ескере отырып, оның иегерінің оқуын жалғастыруға және/немесе жұмысқа орналасуына қол жеткізу мақсатында академиялық және (немесе) кәсіби құқықтарын бере отырып, оның тең маңыздылығын ресми түрде белгілеу;";
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) цифрлық құжаттар сервисі – "цифрлық үкіметтің" цифрлық инфрақұрылымының операторға бекітіп берілген және цифрлық объектілерінен алынған мәліметтер негізінде қалыптастырылған цифрлық түрдегі құжаттарды көрсетуге және пайдалануға арналған объектісі;";
мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 12 июня 2023 года № 268 "Об утверждении Правил признания документов о высшем и послевузовском образовании"
Приказ и.о. Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 12 августа 2026 года № 383. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 августа 2026 года № 39594
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 12 июня 2023 года № 268 "Об утверждении Правил признания документов о высшем и послевузовском образовании" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32800) следующие изменения и дополнения:
в Правилах признания документов о высшем и послевузовском образовании, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила признания документов о высшем и послевузовском образовании (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально значимых услугах" (далее – Закон о государственных и социально значимых услугах), в соответствии с подпунктом 31) пункта 15 Положения о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580 и определяют порядок признания документов о высшем и послевузовском образовании физических лиц, получивших образование в зарубежных организациях образования, в том числе их филиалах, а также в научных центрах и лабораториях.";
в пункте 2:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) аттестационное дело – пакет документов, направляемый для признания документа о присуждении ученой степени, полученных за рубежом гражданами Республики Казахстан, иностранными гражданами и лицами без гражданства;";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) экспертная оценка – официальное установление равнозначности зарубежного документа об образовании с учетом законодательства Республики Казахстан и предоставление его обладателю академических и (или) профессиональных прав в целях доступа к продолжению обучения и (или) трудоустройству;";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) сервис цифровых документов – объект цифровой инфраструктуры "цифрового правительства", закрепленный за оператором и предназначенный для отображения и использования документов в цифровом виде, сформированных на основании сведений из цифровых объектов.";
дополнить подпунктом 8) следующего содержания:

"8) интернатура – клиникалық практикаға рұқсат алу үшін білім алушыларды базалық жоғары медициналық білім беру шеңберінде клиникалық мамандықтар бойынша даярлау нысаны.";
5 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Көрсетілетін қызметті беруші Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы мәліметтерді енгізуді қамтамасыз етеді.
6. Қазақстан Республикасының ғылым және жоғары білім беру саласындағы уәкілетті органы 3 (үш) жұмыс күні ішінде Қағидаларға енгізілген өзгерістер мен толықтырулар туралы көрсетілетін қызметті берушілерге, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамына (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация), "цифрлық үкіметтің" операторына, сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығына хабарлайды.";
7-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге мемлекеттік көрсетілетін қызметке қойылатын Негізгі талаптар тізбесінің 10-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті "цифрлық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы не Мемлекеттік корпорация арқылы жібереді.";
10-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты қызметкері 8 (сегіз) жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының аумағында заңдық күші бар білім туралы құжаттарды тану мәселелері бойынша халықаралық шарттарға (келісімдерге) сәйкес білім туралы құжаттарды тану рәсімін жүргізеді, шетелдік деректер базасында құжат туралы мәліметтер болмаған кезде білім туралы құжатты берген білім беру ұйымында білім беру қызметін жүзеге асыру құқығының болу фактісін растауды алу мақсатында берген елдің тану мәселелері бойынша уәкілетті органына ресми сұрау салуды жібереді;
Діни білім туралы құжаттар келіп түскен кезде көрсетілетін қызметті берушінің жауапты қызметкері тиісті саланың мамандарын тартады.
Халықаралық шарттар болмаған кезде, сондай-ақ медициналық, фармацевтикалық және педагогикалық мамандық бойынша құжаттар түскен кезде білім туралы құжаттың Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкестігін сараптамалық бағалау жолымен тану рәсімін жүргізеді, қажет болған кезде тиісті салалардың мамандарын тартады;";
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:

"8) интернатура – форма подготовки обучающихся по клиническим специальностям в рамках базового высшего медицинского образования для получения допуска к клинической практике.";
пункты 5 и 6 изложить в следующей редакции:
"5. Услугодатель обеспечивает внесение сведений о стадии оказания государственной услуги в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг согласно подпункту 11) пункта 2 статьи 5 Закона о государственных и социально значимых услугах.
6. Уполномоченный орган в области науки и высшего образования Республики Казахстан в течение 3 (трех) рабочих дней извещает услугодателей, некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация), оператора "цифрового правительства", а также Единый контакт-центр, о внесенных изменениях и дополнениях в настоящие Правила.";
часть первую пункта 7 изложить в следующей редакции:
"7. Для получения государственной услуги услугополучатель направляет услугодателю заявление по форме согласно приложению 1 к Правилам с приложением документов, указанных в подпункте 1) пункта 10 основных требований к оказанию государственной услуги через веб-портал "цифрового правительства" (далее – портал) либо через Государственную корпорацию.";
в пункте 10:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) ответственный сотрудник услугодателя в течение 8 (восьми) рабочих дней проводит процедуру признания документов об образовании в соответствии с международными договорами (соглашениями) по вопросам признания документов об образовании, имеющими юридическую силу на территории Республики Казахстан, при отсутствии сведений о документе в зарубежной базе данных направляет официальный запрос в уполномоченный орган страны выдачи по вопросам признания с целью получения подтверждения факта наличия у организации образования, выдавшей документ об образовании, права на осуществление образовательной деятельности;
При поступлении документов о религиозном образовании ответственный сотрудник услугодателя привлекает специалистов соответствующей отрасли.
При отсутствии международных договоров, а также при поступлении документов по медицинским, фармацевтическим и педагогическим направлениям подготовки кадров, проводит процедуру признания путем экспертной оценки документа об образовании на соответствие требованиям законодательства Республики Казахстан, при необходимости привлекает специалистов соответствующих отраслей;";
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:

"2-1) Шетелдік білім беру ұйымдарында, ғылыми орталықтарда, зертханаларда кадрлар даярлаудың медициналық, фармацевтикалық бағыттары бойынша, оның ішінде интернатурадан өту туралы алынған білім туралы құжаттар мынадай тәртіппен танылады:
егер білім туралы құжат заңдастырылмаған немесе апостиль қойылмаған болса, білім туралы құжаттың түпнұсқалығын белгілеу;
білім туралы құжат берген білім беру ұйымында (ғылыми орталықта, зертханада) оны беру сәтінде тиісті білім беру қызметін жүзеге асыру құқығының болуын белгілеу;
денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган ұсынған санынан бейінді сарапшыларды тарта отырып, білім деңгейін бағалау;";
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты қызметкері тану/сараптамалық бағалау негізінде 2 (екі) жұмыс күні ішінде білім туралы құжатты тану туралы бұйрық шығарады не Негізгі талаптар тізбесінің 11-тармағына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап беріледі;";
11-тармақта:
3) тармақшаның үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Халықаралық шарттар болмаған кезде, сондай-ақ медициналық, фармацевтикалық және педагогикалық мамандықтар бойынша құжаттар түскен кезде, Қағидалардың 12-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, білім туралы құжаттың Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкестігін сараптамалық бағалау жолымен тану рәсімін жүргізеді, қажет болған кезде тиісті салалардың мамандарын тартады.";
4) және 5) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"4) егер білім беру ұйымы, ғылыми орталық немесе білім туралы құжат берген зертхана 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті берушінің ресми сұрау салуына (электрондық пошта немесе ресми түрде) жауап бермесе, Негізгі талаптар тізбесінің 11-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті берушінің жауапты қызметкері 2 (екі) жұмыс күні ішінде құжаттарды қайтару туралы дәлелді жауапты ресімдейді;
5) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты қызметкерінің тану/сараптамалық бағалау негізінде оң жауабы алынған кезде 2 (екі) жұмыс күні ішінде білім туралы құжатты тану туралы бұйрық шығарылады не Негізгі талаптар тізбесінің 11-тармағына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап беріледі;";
14-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Өзара тану туралы халықаралық шарттарға (келісімдерге) қол қойған елдердің білімі туралы құжаттар медициналық, фармацевтикалық және педагогикалық мамандықтары бар тұлғаларды қоспағанда, мынадай тәртіппен танылады:";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"2-1) Документы об образовании, полученные в зарубежных организациях образования, научных центрах, лабораториях по медицинским, фармацевтическим направлениям подготовки кадров, в том числе о прохождении интернатуры, признаются в следующем порядке:
установление подлинности документа об образовании, если документ об образовании не легализован или не апостилирован;
установление наличия у организации образования (научного центра, лаборатории), выдавшей документ об образовании, права на осуществление соответствующей образовательной деятельности на момент его выдачи;
оценка уровня образования с привлечением профильных экспертов, из числа рекомендованных уполномоченным органом в области здравоохранения;";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) на основании признания/экспертной оценки ответственного сотрудника услугодателя в течение 2 (двух) рабочих дней издается приказ о признании документа об образовании, либо дается мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в соответствии с пунктом 11 Перечня основных требований;";
в пункте 11:
часть третью подпункта 3) изложить в следующей редакции:
"При отсутствии международных договоров, а также при поступлении документов по медицинским, фармацевтическим и педагогическим направлениям подготовки кадров, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 12 Правил, проводит процедуру признания путем экспертной оценки документа об образовании на соответствие требованиям законодательства Республики Казахстан, при необходимости привлекает специалистов соответствующих отраслей.";
подпункты 4) и 5) изложить в следующей редакции:
"4) если организация образования, научный центр или лаборатория, выдавшая документ об образовании, в течение 20 (двадцати) рабочих дней не представит ответ на официальный запрос услугодателя (электронной почтой либо официально), ответственный сотрудник услугодателя в течение 2 (двух) рабочих дней оформляет мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в соответствии с пунктом 11 Перечня основных требований;
5) при получении ответа на основании признания/экспертной оценки ответственного сотрудника услугодателя в течение 2 (двух) рабочих дней издается приказ о признании документа об образовании, либо дается мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в соответствии с пунктом 11 Перечня основных требований;";
часть первую пункта 14 изложить в следующей редакции:
"14. Документы об образовании стран, подписавших международные договора (соглашения) о взаимном признании, за исключением лиц, имеющих медицинское, фармацевтическое и педагогическое направление подготовки кадров, признаются в следующем порядке:";
пункт 15 изложить в следующей редакции:

"15. Өзара тану туралы халықаралық шарттар (келісімдер) болмаған кезде, оның ішінде педагогика бағытындағы білім туралы құжаттар мынадай тәртіппен сараптамалық бағалау жүргізіле отырып танылады:";
18-тармақ алып тасталсын;
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Қазақстан Республикасы азаматының, шетел азаматы мен азаматтығы жоқ адамның шетелде алған ғылыми дәреже беру туралы құжаттарын тану рәсімі екі кезеңде жүргізіледі:";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Қажетті құжаттардың тізбесі, сондай-ақ мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктері ескерілген өзге де мәліметтер Негізгі талаптар тізбесінің 10-тармағында көрсетілген.";
25-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) білім туралы құжатты берген білім беру ұйымы, ғылыми орталық немесе зертхана көрсетілетін қызметті берушінің ресми сұрау салуына (электрондық пошта арқылы не ресми түрде) 22 (жиырма екі) жұмыс күні ішінде жауап ұсынбаған жағдайда, көрсетілетін қызметті берушінің жауапты қызметкері Негізгі талаптар тізбесінің 11-тармағына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты 2 (екі) жұмыс күні ішінде ресімдейді;";
27-тармақта:
3) тармақшаның екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер ғылыми дәреженің берілгені туралы құжатты берген білім беру ұйымы, ғылыми орталық немесе зертхана көрсетілетін қызметті берушінің ресми сұрау салуына (электрондық пошта арқылы не ресми түрде) 14 (он төрт) жұмыс күні ішінде жауап ұсынбаған жағдайда, көрсетілетін қызметті берушінің жауапты қызметкері Негізгі талаптар тізбесінің 11-тармағына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты 2 (екі) жұмыс күні ішінде ресімдейді;";
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) Сараптамалық кеңестің қорытындысы негізінде көрсетілетін қызметті беруші 2 (екі) жұмыс күні ішінде ғылыми дәреженің берілгені туралы құжатты тану туралы бұйрық не Негізгі талаптар тізбесінің 11-тармағына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап шығарады;";
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Телнұсқаны алу үшін көрсетілетін қызметті алушы Мемлекеттік корпорация немесе портал арқылы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті Негізгі талаптар тізбесінің 10-тармағында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, көрсетілетін қызмет берушіге жолдайды.";
33-тармақтың 3) және 4) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"3) Негізгі талаптар тізбесінің 11-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті берушінің жауапты қызметкері 2 (екі) жұмыс күні ішінде білім туралы құжатты тану туралы куәліктің телнұсқасын немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты ресімдейді;

"15. При отсутствии международных договоров (соглашений) о взаимном признании, в том числе документы об образовании педагогического направления признаются с проведением экспертной оценки в следующем порядке:";
пункт 18 исключить;
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. Признание документов о присуждении ученой степени, полученных за рубежом гражданами Республики Казахстан, иностранными гражданами и лицами без гражданства проводится в два этапа:";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. Перечень необходимых документов, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги отражен в пункте 10 Перечня основных требований.";
подпункт 4) пункта 25 изложить в следующей редакции:
"4) если организация образования, научный центр или лаборатория, выдавшая документ об образовании, в течение 22 (двадцати двух) рабочих дней не представит ответ на официальный запрос услугодателя (электронной почтой либо официально), ответственный сотрудник услугодателя в течение 2 (двух) рабочих дней оформляет мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в соответствии с пунктом 11 Перечня основных требований;";
в пункте 27:
часть вторую подпункта 3) изложить в следующей редакции:
"Если организация образования, научный центр или лаборатория, выдавшая документ о присуждении ученой степени, в течение 14 (четырнадцати) рабочих дней не представит ответ на официальный запрос услугодателя (электронной почтой либо официально), ответственный сотрудник услугодателя в течение 2 (двух) рабочих дней оформляет мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в соответствии с пунктом 11 Перечня основных требований;";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) на основании заключения Экспертного совета услугодателем в течение 2 (двух) рабочих дней издается приказ о признании документа о присуждении ученой степени либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в соответствии с пунктом 11 Перечня основных требований;";
пункт 31 изложить в следующей редакции:
"31. Для получения дубликата услугополучатель направляет услугодателю через Государственную корпорацию или портал заявление по форме согласно приложению 4 к Правилам с приложением документов, указанных в пункте 10 Перечня основных требований.";
подпункты 3) и 4) пункта 33 изложить в следующей редакции:
"3) ответственный сотрудник услугодателя оформляет дубликат удостоверения о признании документа об образовании или мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в соответствии с пунктом 11 Перечня основных требований в течение 2 (двух) рабочих дней;

4) көрсетілетін қызметті берушінің басшысы 1 (бір) жұмыс күні ішінде білім туралы құжатты тану туралы куәліктің телнұсқасына немесе Негізгі талаптар тізбесінің 11-тармағына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапқа қол қояды;";
34-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"34. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексіне және Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы заңына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға берілуі мүмкін.
Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес ол тіркелген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Мемлекеттік корпорация арқылы қызмет көрсету кезінде Мемлекеттік корпорация қызметкерлерінің әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым Мемлекеттік корпорация басшысының атына не цифрландыру саласындағы уәкілетті органға беріледі.
Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабының нормаларына сәйкес әкімшілік (сотқа дейінгі) тәртіппен әкімшілік әрекетке (әрекетсіздікке) шағым жасауға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқылы.";
көрсетілген бұйрықтың 1, 2, 3 және 7-қосымшалары осы бұйрыққа 1, 2, 3 және 4-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
4, 5 және 6-қосымшалар осы бұйрыққа 5, 6, және 7-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Ғылым және жоғары білім саласындағы сапаны қамтамасыз ету комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.

4) руководитель услугодателя подписывает дубликат удостоверения о признании документа об образовании или мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в соответствии с пунктом 11 Перечня основных требований в течение 1 (одного) рабочего дня;";
пункт 34 изложить в следующей редакции:
"34. Жалоба на решение, действий (бездействия) услугодателя по вопросам оказания государственной услуги может быть подана на имя руководителя услугодателя, в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, в соответствии с Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан и Законом о государственных и социально значимых услугах.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных и социально значимых услугах подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных и социально значимых услугах подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба на действие (бездействия) работников Государственной корпорации при оказании услуг через Государственной корпорацию подается на имя руководителя Государственную корпорацию, либо в уполномоченный орган в сфере цифровизации.
В случаях несогласия с результатами оказания государственной услуги услугополучатель вправе обжаловать административное действие (бездействие) в административном (досудебном) порядке в соответствии с нормами статьи 91 Административный процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан, а также в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.";
приложения 1, 2, 3 и 7 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3 и 4 к настоящему приказу.
в приложения 4, 5 и 6 вносятся изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется.
2. Комитету по обеспечению качества в сфере науки и высшего образования Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан после его официального опубликования.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары білім
министрінің міндетін атқарушы
Г. Кобенова
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары білім
министрінің міндетін атқарушы
2026 жылғы 12 тамыздағы
№ 383 бұйрығына
1-қосымша
Жоғары және жоғары
оқу орнынан кейінгі
білім туралы құжаттарды
тану қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары
білім министрлігінің
"Жоғары білім беруді
дамыту ұлттық орталығы"
шаруашылық жүргізу
құқығындағы республикалық
мемлекеттік кәсіпорны
______________________
______________________
(Тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда) *
______________________
______________________
Азаматтығы:
* _____________________
*_______________________
Жеке басын растайтын құжаты
(паспорт/жеке куәлік):
*_____________________
_____________________
(нөмірі, сериясы, күні
және кім бергені)
_____________________
_____________________
Тұрғылықты мекенжайы:
______________________
______________________
_______________________
(ел, облыс, қала, аудан, көше
атауы, үй және пәтер нөмірі)
Байланыс
деректері*____________
*Тел.:_________________
______________________
*Эл.пошта: ________________
(ұялы, жұмыс/үй телефондары,
электрондық пошта адресі)
Жұмыс немесе оқу орны:
*_____________________
_____________________
_____________________
______________________
Өтініш
Сізден білім туралы құжатты *___________________________________________________
(жұмысқа орналасу, оқуды жалғастыру)
_________________________________________ мақсатымен тануды өтінемін.
Білім туралы құжаттың түрі, сериясы және нөмірі*
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
(диплом, аттестат, куәлік, сертификат)
Кім берген*___________________________________________________________________
(білім беру ұйымының, ғылыми орталықтың, зертхананың, елдің толық атауы)
Мамандық/бағыты бойынша*____________________________________________________
_____________________________________________________________________________
(толық атауы)
Берілген біліктілік/ дәреже*_____________________________________________________
(толық атауы)
Цифрлық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпия мәліметтерді пайдалануға келісім
беремін. Ұсынылған құжаттар мен мәліметтердің дұрыстығы үшін толық жауап беремін.
"___"______________20____жыл
_____________________________
(жеке қолы)
*- толтырылуы міндетті.
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары
білім министрінің
міндетін атқарушы
2026 жылғы 12 тамыздағы
№ 383 бұйрығына
2 қосымша
Жоғары және жоғары
оқу орнынан кейінгі
білім туралы құжаттарды
тану қағидаларына
2-қосымша
Құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра науки и высшего образования Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра науки
и высшего образования
Республики Казахстан
Г. Кобенова
Приложение 1 к приказу
исполняющий обязанности
Министра науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 12 августа 2026 года № 383
Приложение 1
к Правилам признания
документов о высшем
и послевузовском образовании
Форма
Республиканское
государственное предприятие
на праве хозяйственного ведения
"Национальный центр развития
высшего образования"
Министерства науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от*_______________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
_________________________
Гражданство:
*_________________________
Документ, удостоверяющий
личность
(паспорт/удостоверение
личности):
*__________________________
(номер, серия, дата и кем выдан)
__________________________
Адрес проживания:
__________________________
__________________________
(наименование страны, области,
города, района,
переулка/улицы/проспекта,
номер дома и квартиры)
Контактные данные
*Тел.: ______________________
*Эл.почта: __________________
(мобильный, рабочий/домашний
телефоны, адрес электронной почты)
Место работы или учебы:
____________________________
Заявление
Прошу Вас*_____________________________________________________
(признать образование)
Цель*__________________________________________________________
(трудоустройство, продолжение обучения)
_______________________________________________________________
Вид, серия и номер документа об образовании*______________________
_______________________________________________________________
(аттестат, диплом, свидетельство, удостоверение, сертификат)
Кем выдан*____________________________________________________
(полное наименование организации образования, страна)
по специальности/направлению*__________________________________
(полное наименование)
Присвоенная квалификация/ степень*______________________________
______________________________________________________________
(полное наименование)
______________________________________________________________
Согласен(на) на использование сведений, составляющих охраняемую
законом тайну, содержащихся в цифровых системах.
"___"________________20___года
______________________________ (подпись)
*- обязательно к заполнению.
Приложение 2 к приказу
исполняющий обязанности
Министра науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 12 августа 2026 года № 383
Приложение 2 к Правилам
признания документов о высшем
и послевузовском образовании
Расписка об отказе в приеме документов

"Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабының 2-тармағын басшылыққа ала отырып, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы, Сіздің Қағидаларда көрсетілген тізбеге сәйкес құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған, сондай-ақ қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған жағдайда, мемлекеттік қызмет көрсетуге құжаттарды қабылдаудан бас тартады, атап айтқанда:
Жоқ құжаттардың атауы:
1. _______________________;
2. _______________________;
3. _______________________
Осы қолхат әр тарапқа бір-бірден 2 данада жасалған.
______________________________________________________________
Мемлекеттік корпорация қызметкерінің Т.А.Ә. (ол болған жағдайда) (қолы)
Телефон: __________________________________
Алдым: _____________________________________________________________
мемлекеттік көрсетілетін қызметті алушының Т.А.Ә. (ол болған жағдайда)/қолы
20_____жылғы "____" ______________
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары білім
министрінің міндетін атқарушы
2026 жылғы 12 тамыздағы
№ 383 бұйрығына
3-қосымша
Жоғары және жоғары оқу
орнынан кейінгі білім
туралы құжаттарды тану
қағидаларына
3-қосымша
"Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім туралы құжаттарды тану" мемлекеттік қызметіне қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Мемлекеттік қызметтің атауы
"Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім туралы құжаттарды тану"
2
Мемлекеттік қызметтің кіші түрінің атауы (бар болса)
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім туралы құжаттарды тану
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім туралы құжаттарды тану туралы куәліктердің телнұсқаларын беру
3
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің "Жоғары білім беруді дамыту ұлттық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны
4
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін көрсету тәртібі
Барлық кіші түрлер үшін:
1) Мемлекеттік корпорация арқылы;
2) "цифрлық үкімет" веб-порталы www.egov.kz. (бұдан әрі – портал) арқылы.
5
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін көрсету мерзімі
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім туралы заңдастырылған немесе апостиль қойылған құжаттарды тану туралы өтінішті қарау мерзімі:
- портал арқылы жүгінген кезде - 15 (он бес) жұмыс күні
- Мемлекеттік корпорация бөлімшелеріне жүгінген кезде - 25 (жиырма бес) жұмыс күні
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім туралы заңдастырылмаған және апостиль қойылмаған құжаттарды тану туралы өтінішті қарау мерзімі:
- портал арқылы жүгінген кезде - 35 (отыз бес) жұмыс күні
- Мемлекеттік корпорация бөлімшелеріне жүгінген кезде - 45 (қырық бес) жұмыс күні
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім туралы құжаттарды тану қағидаларының (бұдан әрі – Қағидалар) 24-тармағында көрсетілген ғылыми дәрежелері туралы заңдастырылған немесе апостиль қойылған құжаттарды тану туралы өтінішті қарау мерзімі:
- портал арқылы жүгінген кезде - 10 (он) жұмыс күні
- Мемлекеттік корпорация бөлімшелеріне жүгінген кезде - 15 (он бес) жұмыс күні
Қағидалардың 25-тармағында көрсетілген ғылыми дәрежелері туралы заңдастырылмаған немесе апостиль қойылмаған құжаттарды тану туралы өтінішті қарау мерзімі:
- портал арқылы жүгінген кезде-35 (отыз бес) жұмыс күні
- Мемлекеттік корпорация бөлімшелеріне жүгінген кезде - 40 (қырық) жұмыс күні
Қағидалардың 26-тармағында көрсетілген ғылыми дәрежелері туралы заңдастырылған немесе апостиль қойылған құжаттарды тану туралы өтінішті қарау мерзімі:
- портал арқылы жүгінген кезде-60 (алпыс) жұмыс күні
- Мемлекеттік корпорация бөлімшелеріне жүгінген кезде - 65 (алпыс бес) жұмыс күні
Қағидалардың 27-тармағында көрсетілген ғылыми дәрежелері туралы заңдастырылмаған немесе апостиль қойылмаған құжаттарды тану туралы өтінішті қарау мерзімі:
- портал арқылы жүгінген кезде - 77 (жетпіс жеті) жұмыс күні
- Мемлекеттік корпорация бөлімшелеріне жүгінген кезде - 82 (сексен екі) жұмыс күні
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім туралы құжаттарды тану туралы куәліктердің телнұсқасын беру туралы өтінішті қарау мерзімі:
Мемлекеттік корпорация бөлімшелеріне жүгінген кезде - 15 (он бес) жұмыс күні.
Портал арқылы жүгінген кезде - 7 (жеті) жұмыс күні.
Құжаттар топтамасын Мемлекеттік корпорацияға тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты - 15 минут;
Көрсетілетін қызметті алушыға Мемлекеттік корпорацияда қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты - 15 минуттан аспайды.
6
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін көрсету нысаны
Барлық кіші түрлері бойынша: Электрондық (ішінара цифрландырылған) /қағаз түрінде:
7
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін көрсету нәтижесі
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі:

Руководствуясь пунктом 2 статьи 20 Закона Республики Казахстан
"О государственных и социально значимых услугах", некоммерческое акционерное
общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" отказывает
в приеме документов на оказание государственной услуги ввиду представления Вами
неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному Правилами,
а также документов с истекшим сроком действия, а именно:
Наименование отсутствующих документов:
1. ___________________________________;
2. ___________________________________;
3. ___________________________________.
Настоящая расписка составлена в двух экземплярах, по одному для каждой стороны.
_____________________________________________________________________
Ф.И.О. (при его наличии) работника Государственной корпорации (подпись)
Телефон:_______________
получил:_____________________________________________________________
Ф.И.О.(при его наличии)/подпись услугополучателя
"___" ____________ 20____ г.
Приложение 3 к приказу
исполняющий обязанности
Министра науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 12 августа 2026 года № 383
Приложение 3 к Правилам
признания документов о высшем
и послевузовском образовании
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Признание документов о высшем и послевузовском образовании"
1
Наименование государственной услуги
"Признание документов о высшем и послевузовском образовании"
2
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги
Признание документов о высшем и послевузовском образовании
Выдача дубликата удостоверения о признании документов о высшем и послевузовском образовании
3
Наименование услугодателя
Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный центр развития высшего образования" Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан.
4
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов
По всем подвидам:
1) через Государственную корпорацию
2) посредством веб-портала "цифрового правительства" www.egov.kz. (далее – портал)
5
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов
Срок рассмотрения заявления о признании легализованных или апостилированных документов о высшем и послевузовском образовании составляет:
- при обращении через портал-15 (пятнадцать) рабочих дней
- при обращении в подразделения Государственной корпорации-25 (двадцать пять) рабочих дней
Срок рассмотрения заявления о признании не легализованных и не апостилированных документов о высшем и послевузовском образовании составляет:
- при обращении через портал-35 (тридцать пять) рабочих дней
- при обращении в подразделения Государственной корпорации-45 (сорок пять) рабочих дней
Срок рассмотрения заявления о признании легализованных или апостилированных документов о присуждении ученой степени, указанных в пункте 24 Правил признания документов о высшем и послевузовском образовании (далее – Правила) составляет:
- при обращении через портал-10 (десять) рабочих дней
- при обращении в подразделения Государственной корпорации-15 (пятнадцать) рабочих дней
Срок рассмотрения заявления о признании не легализованных или не апостилированных документов о присуждении ученой степени, указанных в пункте 25 Правил, составляет:
при обращении через портал-35 (тридцать пять) рабочих дней
при обращении в подразделения Государственной корпорации-40 (сорок) рабочих дней
Срок рассмотрения заявления о признании легализованных или апостилированных документов о присуждении ученой степени, указанных в пункте 26 Правил составляет:
при обращении через портал-60 (шестьдесят) рабочих дней
при обращении в подразделения Государственной корпорации-65 (шестьдесят пять) рабочих дней
Срок рассмотрения заявления о признании не легализованных или не апостилированных документов о присуждении ученой степени, указанных в пункте 27 Правил составляет:
при обращении через портал-77 (семьдесят семь) рабочих дней
при обращении в подразделения Государственной корпорации-82 (восемьдесят два) рабочих дня
Срок рассмотрения заявления о выдаче дубликата удостоверения о признании документов о высшем и послевузовском образовании составляет:
При обращении в подразделения Государственной корпорации-15 (пятнадцать) рабочих дней.
При обращении через портал-7 (семь) рабочих дней.
Максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов в Государственную корпорацию – 15 минут;
Максимально допустимое время обслуживания услугополучателя в Государственной корпорации – не более 15 минут.
6
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов
По всем подвидам: Электронная (частично цифровизированная) /бумажная:
7
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов
Результат оказания государственной услуги:

1) Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде:
– Қағидаларға 4, 5 және (немесе) 6-қосымшаларға сәйкес білім туралы құжаттарды тану туралы куәлік;
- Қағидаларға 4, 5 және (немесе) 6-қосымшаларға сәйкес білім туралы құжаттарды тану туралы куәліктің телнұсқасы;
- осы Тізбенің 11-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
2) порталға жүгінген кезде:
– Қағидаларға 4, 5 және (немесе) 6-қосымшаларға сәйкес білім туралы құжатты электрондық нысанда тану туралы куәлік;
- Қағидаларға 4, 5 және (немесе) 6-қосымшаларға сәйкес электрондық нысанда білім туралы құжаттарды тану туралы куәліктің телнұсқасы;
- осы Тізбенің 11-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесіне қағаз жеткізгіште жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі қағаз нысанда ресімделеді, көрсетілетін қызметті берушінің басшысының немесе осыған уәкілеттік берілген адамның мөрімен және қолымен куәландырылады.
Порталда мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті берушінің басшысының немесе уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ қол қойылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жіберіледі.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру шарты:
- көрсетілетін қызметті алушыға құжаттарды беру көрсетілетін қызметті алушы немесе оның өкілі Мемлекеттік корпорация арқылы жеке куәлігін көрсеткен кезде жүзеге асырылады;
- порталда мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жіберіледі және сақталады.
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның мерзімінде талап етілмеген құжаттарды сақтау шарты:
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мерзімде мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесіне жүгінген кезде көрсетілетін қызметті беруші оларды көрсетілетін қызметті алушы алғанға дейін қабылдау орны бойынша сақтауды қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік корпорация құжаттардың сақталуын бір ай бойы қамтамасыз етеді, содан кейін оларды көрсетілетін қызметті берушіге одан әрі сақтау үшін береді.
Көрсетілетін қызметті алушы бір ай өткеннен кейін жүгінген кезде, Мемлекеттік корпорацияның сұрау салуы бойынша көрсетілетін қызметті беруші бір жұмыс күні ішінде дайын құжаттарды көрсетілетін қызметті алушыға беру үшін Мемлекеттік корпорацияға жібереді.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық (ішінара цифрландырылған) /қағаз түрінде.
8
Көрсетілетін қызметті алушыдан мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде өндіріп алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны жинау тәсілдері

1) при обращении в Государственную корпорацию:
– удостоверение о признании документов об образовании согласно приложениям 4, 5 и (или) 6 к Правилам;
- дубликат удостоверения о признании документов об образовании согласно приложениям 4, 5 и (или) 6 к Правилам;
- мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренных пунктом 11 настоящего Перечня.
2) при обращении на портал:
– удостоверение о признании документа об образовании в электронной форме согласно приложениям 4, 5 и (или) 6 к Правилам;
- дубликат удостоверения о признании документов об образовании в электронной форме согласно приложениям 4, 5 и (или) 6 к Правилам;
- мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренных пунктом 11 настоящего Перечня.
При обращении услугополучателя за результатом оказания государственной услуги на бумажном носителе, результат оказания государственной услуги оформляется в бумажной форме, заверяется печатью и подписью руководителя или уполномоченного на это лица услугодателя.
На портале результат оказания государственной услуги направляется в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП руководителя или уполномоченного лица услугодателя.
Условие выдачи результата оказания государственной услуги:
- выдача документов услугополучателю осуществляется при предъявлении удостоверения личности услугополучателем или его представителя через Государственную корпорацию;
- на портале результат оказания государственной услуги направляется и хранится в Личном кабинете услугополучателя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя.
Условие хранения услугодателем, Государственной корпорацией невостребованных в срок документов:
При обращении услугополучателя за результатом государственной услуги в указанный срок, услугодатель обеспечивает их хранение по месту приема до получения услугополучателем.
Государственная корпорация обеспечивает хранение документов, в течение одного месяца, после чего передает их услугодателю для дальнейшего хранения.
При обращении услугополучателя по истечении одного месяца, по запросу Государственной корпорации услугодатель в течение одного рабочего дня направляет готовые документы в Государственную корпорацию для выдачи услугополучателю.
8
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан

1. Қазақстан Республикасының резиденттері үшін төлем мөлшері:
р/с№
Қызмет атауы
1 бірліктің бағасы айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде (АЕК)
1
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім туралы құжаттарды тану
10 АЕК
2
Шетелде диссертация қорғаған адамдардың құжаттарын тану (ғылыми дәреже беру туралы құжат)
10 АЕК
3
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім туралы құжаттарды тану туралы куәліктің телнұсқасын беру
3 АЕК
2. Жеңілдікті төлем келесі санаттар үшін қарастырылуы мүмкін:
1) атаулы әлеуметтік көмек алушылар;
2) мүгедектігі бар адамдар;
3) көп балалы отбасылар;
4) жетім балалар және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар;
5) аз қамтылған отбасылардан шыққан адамдар; Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес халықтың әлеуметтік осал топтарына жатқызылған өзге де санаттар:
р/с
Қызмет атауы
1 бірліктің бағасы айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде (АЕК)
1
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім туралы құжаттарды тану
8 АЕК
2
Шетелде диссертация қорғаған адамдардың құжаттарын тану (ғылыми дәреже беру туралы құжат)
8 АЕК
3
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім туралы құжаттарды тану туралы куәліктің телнұсқасын беру
2 АЕК
3. Бейрезиденттер үшін төлем мөлшері:
р/с №
Қызмет атауы
1 бірліктің бағасы айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде (АЕК)
1
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім туралы құжаттарды тану
15 АЕК
2
Шетелде диссертация қорғаған адамдардың құжаттарын тану (ғылыми дәреже беру туралы құжат)
15 АЕК
3
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім туралы құжаттарды тану туралы куәліктің телнұсқасын беру
8 АЕК
Мемлекеттік қызметті көрсету құнын "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 146-бабына сәйкес айқындалып Мемлекеттік көрсетілетін қызмет құнын төлеу қолма-қол және қолма-қол ақшасыз нысанда екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы жүзеге асырылады. Көрсетілетін қызметті беруші өтінімді қарастыруға қабылдаған жағдайда, төлем қайтарылмайды.
9
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі
1) Көрсетілетін қызметті беруші - Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес дүйсенбіден жұмаға дейін сағат 8.00-ден 17.30-ға дейін, сағат 12.00-ден 13.30-ға дейінгі түскі үзіліспен. Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру сағат 9.00-ден 17.00-ге дейін жүзеге асырылады;
2) Мемлекеттік корпорацияда - дүйсенбіден жұмаға дейін сағат 9.00-ден 18.00-ға дейін үзіліссіз, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсету бөлімдерінің кезекшілері дүйсенбіден жұмаға дейін сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін Кодекске сәйкес мереке және демалыс күндерінен басқа.
Қабылдау "электронды" кезек тәртібімен, жеделдетіп қызмет көрсетусіз, көрсетілетін қызметті алушының таңдауы бойынша жүзеге асырылады, портал арқылы кезекті броньдауға болады.

1. Размер платы для резидентов Республики Казахстан:
№ п/п
Наименование услуг
Цена за 1 единицу в размере месячного расчетного показателя (МРП)
1
Признание документов о высшем и послевузовском образовании
10 МРП
2
Признание документов лиц, защитивших диссертацию за рубежом (документ о присуждении ученой степени)
10 МРП
3
Выдача дубликата удостоверения о признании документов о высшем и послевузовском образовании
3 МРП
2. Льготный платеж может быть предусмотрен для следующих категорий:
1) получатели адресной социальной помощи;
2) лица с инвалидностью;
3) многодетные семьи;
4) дети-сироты и делти оставшиеся без попечения родителей;
5) лица из молообеспеченных семей;
иные категории, отнесенные в соответствии с закондательством Республики Казахстан к социально уязвимым слоям населения:
№ п/п
Наименование услуг
Цена за 1 единицу в размере месячного расчетного показателя (МРП)
1
Признание документов о высшем и послевузовском образовании
8 МРП
2
Признание документов лиц, защитивших диссертацию за рубежом (документ о присуждении ученой степени)
8 МРП
3
Выдача дубликата удостоверения о признании документов о высшем и послевузовском образовании
2 МРП
3. Размер платы для нерезидентов:
№ п/п
Наименование услуг
Цена за 1 единицу в размере месячного расчетного показателя (МРП)
1
Признание документов о высшем и послевузовском образовании
15 МРП
2
Признание документов лиц, защитивших диссертацию за рубежом (документ о присуждении ученой степени)
15 МРП
3
Выдача дубликата удостоверения о признании документов о высшем и послевузовском образовании
8 МРП
Стоимость оказания государственной услуги определена в соответствии со статьей 146 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе"
оплата стоимости государственной услуги осуществляется в наличной и безналичной форме через банки второго уровня, организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций. Оплата не подлежит возврату при принятии услугодателем заявления на рассмотрение.
9
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации
1) Услугодатель - с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 8.00 до 17.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс) с перерывом на обед с 12.00 часов до 13.30 часов. Прием заявления и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется с 9.00 до 17.00;
2) Государственной корпорации – с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудового кодекса Республики Казахстан. Прием осуществляется в порядке "электронной" очереди по выбору услугополучателя без ускоренного обслуживания, возможно бронирование очереди посредством портала;

3) Порталда - құжаттарды қабылдау жөндеу жұмыстарына байланысты техникалық үзілісті есептемегенде тәулік бойы жүзеге асады (көрсетілетін қызметті алушы Кодекске сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген жағдайда өтініштерді қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
10
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін көрсету үшін қызмет алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі

3) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются в следующий рабочий день).
10
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов

1. Білім туралы құжатты тану туралы куәлікті алу үшін мынадай құжаттар ұсынылады:
- Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде:
1) нотариус куәландырған сенімхат негізінде иеленушінің немесе уәкілетті өкілдің цифрлық құжаттар сервисі (жеке басын сәйкестендіру үшін) арқылы жеке басын куәландыратын және (немесе) электрондық құжат нысанындағы құжат;
2) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша білім туралы құжаттарды тану туралы өтініш;
3) заңдастырылған немесе апостильденген білім туралы құжаттың және оған қосымшаның көшірмесі мөрдің аудармасын қоса алғанда, қазақ немес орыс тіліндегі нотариус куәландырған аудармасымен (егер құжат толығымен шет тілінде болса).
Құқықтық көмек туралы халықаралық шартқа (келісімге) қатысушы елде білім туралы құжат берілген кезде, егер бұл шарт (келісім) білім туралы құжаттарды заңдастырудан және (немесе) апостильдеуден босатуды көздесе немесе мұндай шарт (келісім) болмаған жағдайда, білім туралы құжаттың және оған қосымшаның көшірмесі, сондай-ақ мөрді, мөртабанды аударуды қоса алғанда, қазақ немес орыс тіліндегі нотариус куәландырған аударма (егер құжат толығымен шет тілінде болса) ұсынылады.
Осы тармақта көрсетілген құжаттардың қазақ немесе орыс тілдеріне аударылуын куәландыруды Қазақстан Республикасының аумағындағы нотариус немесе құжат берілген елдегі Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызмет органдары жүзеге асырады.
Тиісті мемлекеттік органдар шектеу іс-шараларын жүзеге асырған, төтенше жағдай енгізілген, белгілі бір аумақта әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған жағдайларда көрсетілетін қызметті алушы білім туралы құжаттың және оған қосымшаның көшірмесін, олардың қазақ немесе орыс тіліндегі нотариус куәландырған аудармаларымен бірге (егер құжат толығымен шет тілінде болса) мөрді, мөртабанды аударуды қоса алғанда ұсынады.
4) Қазақстан Республикасының бейрезиденттері үшін – білім туралы құжат иесінің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі (қазақ немесе орыс тіліндегі нотариус куәландырған аудармасы бар).
5) төлем туралы мәліметтер (сұрау салуға жауап болмаған кезде қайта жүгінген кезде талап етілмейді);
6) егер білім туралы құжаттың иесі Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің жолдамасы бойынша оқудан өткен болса, бұйрықтың көшірмесі не тиісті ЖЖОКБҰ-ға жіберу туралы бұйрықтан үзінді көшірме қоса берілсін.
7) күндізгі оқу нысаны бойынша алынған медициналық, фармацевтикалық немесе педагогикалық мамандық бойынша білімі туралы құжаттың иегері халықаралық академиялық рейтингтердің алғашқы 1000 позициясына кіретін ЖЖОКБҰ берген білім туралы құжаттарды қоспағанда, оқу кезеңінде білім беру бағдарламасын іске асыру орны бойынша оқу процесіне қатысуын растайды.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметтерді Мемлекеттік корпорация қызметкері "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
- портал арқылы жүгінген кезде:

1. Для получения удостоверения о признании документа об образовании представляются следующие документы
- при обращении в Государственную корпорацию:
1) документ, удостоверяющий личность и (или) в форме электронного документа посредством сервиса цифровых документов (для идентификации личности) владельца или уполномоченного представителя на основании нотариально удостоверенной доверенности;
2) заявление о признании документов об образовании по форме согласно приложению 1 к Правилам;
3) копия легализованного или апостилированного документа об образовании и приложения к нему с нотариально засвидетельствованным переводом (если документ полностью на иностранном языке), включая перевод печати.
При представлении документа об образовании из страны-участника международного договора (соглашения) о правовой помощи, предусматривающего отмену легализации и (или) апостилирования документов об образовании, либо при отсутствии такого договора (соглашения), представляется копия документа об образовании и приложения к нему с нотариально засвидетельствованным переводом (если документ полностью на иностранном языке), включая перевод печати и штампа.
Засвидетельствование перевода документов на казахский или русский язык, указанным в настоящем пункте осуществляется нотариусом на территории Республики Казахстан или органами дипломатической службы Республики Казахстан в стране, в которой выдан документ.
В случаях осуществления ограничительных мероприятий соответствующими государственными органами, введения чрезвычайного положения, возникновения чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера на определенной территории услугополучатель представляет копию документа об образовании и приложения к нему, вместе с их нотариально засвидетельствованными переводами (если документ полностью на иностранном языке), включая перевод печати, штампа.
4) для нерезидентов Республики Казахстан – копия документа, удостоверяющего личность владельца документа об образовании (с нотариально засвидетельствованным переводом);
5) сведения об оплате (не требуется при повторном обращении при отсутствии ответа на запрос);
6) если обладатель документа об образовании проходил обучение по направлению Министерства обороны Республики Казахстан, Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Министерства внутренних дел Республики Казахстан, приложить копию приказа, либо выписку из приказа о направлении в соответствующий ОВПО.
7) обладатель документа об образовании по медицинской, фармацевтической или педагогической специальности, полученного по очной форме обучения, подтверждает участие в учебном процессе по месту реализации образовательной программы в период обучения, за исключением документов об образовании, выданных ОВПО, входящими в первые 1000 позиций международных академических рейтингов.
Сведения о документах, удостоверяющих личность услугополучателя, работник Государственной корпорации получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
- при обращении через портал:

1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша білім туралы құжаттарды тану туралы өтініш;
2) заңдастырылған немесе апостильденген білім туралы құжаттың және оған қосымшаның электрондық көшірмесі және мөрдің аудармасын қоса алғанда, қазақ немес орыс тіліндегі нотариус куәландырған аудармасымен (егер құжат толығымен шет тілінде болса).
Құқықтық көмек туралы халықаралық шартқа (келісімге) қатысушы елде білім туралы құжат берілген кезде, егер бұл шарт (келісім) білім туралы құжаттарды заңдастырудан және (немесе) апостильдеуден босатуды көздесе немесе мұндай шарт (келісім) болмаған жағдайда, білім туралы құжаттың және оған қосымшаның электрондық көшірмесі, сондай-ақ мөрді, мөртабанды аударуды қоса алғанда, қазақ немес орыс тіліндегі нотариус куәландырған аударма (егер құжат толығымен шет тілінде болса) ұсынылады.
Осы тармақта көрсетілген құжаттардың қазақ немесе орыс тілдеріне аударылуын куәландыруды Қазақстан Республикасының аумағындағы нотариус немесе құжат берілген елдегі Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызмет органдары жүзеге асырады.
Тиісті мемлекеттік органдар шектеу іс-шараларын жүзеге асырған, төтенше жағдай енгізілген, белгілі бір аумақта әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған жағдайларда көрсетілетін қызметті алушы білім туралы құжаттың және оған қосымшаның электрондық көшірмесін, олардың қазақ немес орыс тіліндегі нотариус куәландырған аудармаларымен бірге (егер құжат толығымен шет тілінде болса) мөрді, мөртабанды аударуды қоса алғанда ұсынады.
3) Қазақстан Республикасының бейрезиденттері үшін – білім туралы құжат иесінің жеке басын куәландыратын құжаттың электрондық көшірмесі (қазақ немес орыс тіліндегі нотариус куәландырған аудармасы бар).
4) төлем туралы мәліметтер (сұрау салуға жауап болмаған кезде қайта жүгінген кезде талап етілмейді).
5) Егер білім туралы құжаттың иесі Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің жолдамасы бойынша оқудан өткен болса, бұйрықтың көшірмесі не тиісті ЖЖОКБҰ-ға жіберу туралы бұйрықтан үзінді көшірме қоса берілсін.
Портал арқылы жүгінген кезде көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" мемлекеттік қызмет көрсетуге сұрау салуды қабылдау/бас тарту мәртебесі туралы ақпарат, сондай-ақ мемлекеттік қызмет нәтижесін алу күні мен уақыты көрсетілген хабарлама жіберіледі.
2. Ғылыми дәреже беру туралы құжатты тану туралы куәлік алу үшін мынадай құжаттар ұсынылады:
2-1. Егер көрсетілетін қызметті алушы Қағидалардың 21-тармағының 1), 2), 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген адамдар санатына жатса, ғылыми дәреже құжатын тану туралы куәлікті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге Мемлекеттік корпорация немесе портал арқылы сәйкес нысан бойынша өтініш жібереді Қағидаларға 1-қосымшаға мынадай құжаттарды қоса бере отырып:

1) заявление о признании документов об образовании по форме согласно приложению 1 к Правилам;
2) электронная копия легализованного или апостилированного документа об образовании и приложения к нему с нотариально засвидетельствованным переводом (если документ полностью на иностранном языке), включая перевод печати.
При представлении документа об образовании из страны-участника международного договора (соглашения) о правовой помощи, предусматривающего отмену легализации и (или) апостилирования документов об образовании, либо при отсутствии такого договора (соглашения), представляется электронная копия документа об образовании и приложения к нему с нотариально засвидетельствованным переводом (если документ полностью на иностранном языке), включая перевод печати и штампа.
Засвидетельствование перевода документов на казахский или русский язык, указанным в настоящем пункте осуществляется нотариусом на территории Республики Казахстан или органами дипломатической службы Республики Казахстан в стране, в которой выдан документ.
В случаях осуществления ограничительных мероприятий соответствующими государственными органами, введения чрезвычайного положения, возникновения чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера на определенной территории услугополучатель представляет электронную копию документа об образовании и приложения к нему, вместе с их нотариально засвидетельствованными переводами (если документ полностью на иностранном языке), включая перевод печати, штампа.
3) для нерезидентов Республики Казахстан – электронная копия документа, удостоверяющего личность владельца документа об образовании (с нотариально засвидетельствованным переводом).
4) сведения об оплате (не требуется при повторном обращении при отсутствии ответа на запрос);
5) если обладатель документа об образовании проходил обучение по направлению Министерства обороны Республики Казахстан, Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Министерства внутренних дел Республики Казахстан, приложить электронную копию приказа, либо выписку из приказа о направлении в соответствующий ОВПО.
При обращении через портал услугополучателю в "личный кабинет" направляется информация о статусе принятия/отказа запроса на оказание государственной услуги, а также уведомление с указанием даты и времени получения результата государственной услуги.
2. Для получения удостоверения о признании документа о присуждении ученой степени представляются следующие документы:
2-1. Если услугополучатель относится к категории лиц, указанных в подпунктах 1), 2), 5) и 6) пункта 21 Правил, для получения удостоверения о признании документа ученой степени услугополучатель направляет услугодателю через Государственную корпорацию или портал заявление по форме согласно приложению 1 к Правилам с приложением следующих документов:

1) нотариус куәландырған сенімхат негізінде иеленушінің немесе уәкілетті өкілдің цифрлық құжаттар сервисі (жеке басын сәйкестендіру үшін) арқылы жеке басын куәландыратын және (немесе) электрондық құжат нысанындағы құжат;
2) қорғау елінде диссертацияны қорғау фактісін растайтын дәреже беру туралы апостиль қойылған не заңдастырылған дипломның электрондық көшірмесі/көшірмесі және дәреже беру туралы дипломның қазақ немесе орыс тіліндегі нотариус куәландырған аудармасы (егер құжат толығымен шет тілінде болса);
3) дәреже беру туралы құжатқа қосымшаның электрондық көшірмесі/көшірмесі (транскрипт) немесе өткен оқу пәндері мен практикаларының көлемі туралы мәліметтер және/немесе кандидаттық емтихандарды тапсыру туралы куәліктің көшірмесі (бар болса) және дәреже беру туралы құжатқа қосымшаның қазақ немесе орыс тіліндегі нотариалды куәландырылған аудармасы (транскрипт) немесе өткен оқу пәндерінің көлемі туралы мәліметтер және және/немесе кандидаттық емтихандарды тапсыру туралы куәліктің көшірмелері (бар болса) қазақ немесе орыс тілдерінде (егер құжат толығымен шет тілінде болса).
2-2. Егер көрсетілетін қызметті алушы Қағидалардың 21-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген адамдар санатына жататын болса, онда ғылыми дәреже тану туралы куәлікті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге Мемлекеттік корпорация немесе портал арқылы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мынадай құжаттарды қоса бере отырып өтініш жібереді:
1) нотариус куәландырған сенімхат негізінде иеленушінің немесе уәкілетті өкілдің цифрлық құжаттар сервисі (жеке басын сәйкестендіру үшін) арқылы жеке басын куәландыратын және (немесе) электрондық құжат нысанындағы құжат;
2) қорғау елінде диссертацияны қорғау фактісін растайтын дәреже беру туралы апостиль қойылған не заңдастырылған дипломның электрондық көшірмесі/көшірмесі және дәреже беру туралы дипломның қазақ немесе орыс тіліндегі нотариус куәландырған аудармасы (егер құжат толығымен шет тілінде болса);
3) дәреже беру туралы құжатқа қосымшаның электрондық көшірмесі/көшірмесі (транскрипт) немесе өткен оқу пәндері мен практикаларының көлемі туралы мәліметтер және/немесе кандидаттық емтихандарды тапсыру туралы куәліктің көшірмесі (бар болса) және дәреже беру туралы құжатқа қосымшаның қазақ немес орыс тіліндегі нотариалды куәландырылған аудармасы (транскрипт) немесе өткен оқу пәндерінің көлемі туралы мәліметтер және практик және/немесе кандидаттық емтихандарды тапсыру туралы куәліктің көшірмелері (бар болған жағдайда) қазақ немесе орыс тілдерінде (егер құжат толығымен шет тілінде болса);

1) документ, удостоверяющий личность и (или) в форме электронного документа посредством сервиса цифровых документов (для идентификации личности) владельца или уполномоченного представителя на основании нотариально удостоверенной доверенности;
2) электронная копия/копия апостилированного либо легализованного диплома о присуждении степени, подтверждающего факт защиты диссертации в стране защиты, и нотариально засвидетельствованный перевод диплома о присуждении степени на казахский или русский язык (если документ полностью на иностранном языке);
3) электронная копия/копия приложения к документу о присуждении степени (транскрипт) или сведения об объеме пройденных учебных дисциплин и практик и (или) копия удостоверения о сдаче кандидатских экзаменов (при наличии) и нотариально засвидетельствованный перевод приложения к документу о присуждении степени (транскрипт) или сведения об объеме пройденных учебных дисциплин и практик и (или) копии удостоверения о сдаче кандидатских экзаменов (при наличии) на казахский или русский язык (если документ полностью на иностранном языке).
2-2. Если услугополучатель относится к категории лиц, указанных в подпункте 3) пункта 21 Правил, то для получения удостоверения о признании документа о присуждении ученой степени услугополучатель направляет услугодателю через Государственную корпорацию или портал заявление по форме согласно приложению 1 к Правилам с приложением следующих документов:
1) документ, удостоверяющий личность и (или) в форме электронного документа посредством сервиса цифровых документов (для идентификации личности) владельца или уполномоченного представителя на основании нотариально удостоверенной доверенности;
2) электронная копия/копия апостилированного либо легализованного диплома о присуждении степени, подтверждающего факт защиты диссертации в стране защиты, и нотариально засвидетельствованный перевод диплома о присуждении степени на казахский или русский язык (если документ полностью на иностранном языке);
3) электронная копия/копия приложения к документу о присуждении степени (транскрипт) или сведения об объеме пройденных учебных дисциплин и практик и (или) копия удостоверения о сдаче кандидатских экзаменов (при наличии) и нотариально засвидетельствованный перевод приложения к документу о присуждении степени (транскрипт) или сведения об объеме пройденных учебных дисциплин и практик и (или) копии удостоверения о сдаче кандидатских экзаменов (при наличии) на казахский или русский язык (если документ полностью на иностранном языке);

4) шетелдік азаматтың ЖЖОКБҰ шақыруын растайтын құжаттың электрондық көшірмесі/қағаз түрінде;
5) жұмыс орны бойынша куәландырылған Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес еңбек қызметін растайтын электрондық көшірме/көшірме.
2-3. Егер көрсетілетін қызметті алушы Қағидалардың 21-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген адамдар санатына жататын болса, онда ғылыми дәреже құжатын тану туралы куәлікті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге Мемлекеттік корпорация немесе портал арқылы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мынадай құжаттарды қоса бере отырып өтініш жібереді:
1) нотариус куәландырған сенімхат негізінде иеленушінің немесе уәкілетті өкілдің цифрлық құжаттар сервисі (жеке басын сәйкестендіру үшін) арқылы жеке басын куәландыратын және (немесе) электрондық құжат нысанындағы құжат;
2) қорғау елінде диссертацияны қорғау фактісін растайтын дәреже беру туралы апостиль қойылған немесе заңдастырылған дипломның электрондық көшірмесі/көшірмесі және дәреже беру туралы дипломның қазақ немесе орыс тіліндегі нотариус куәландырған аудармасы (егер құжат толығымен шет тілінде болса);
3) дәреже беру туралы құжатқа қосымшаның электрондық көшірмесі/көшірмесі (транскрипт) немесе өткен оқу пәндері мен практикаларының көлемі туралы мәліметтер және / немесе кандидаттық емтихандарды тапсыру туралы куәліктің көшірмесі (бар болса) және дәреже беру туралы құжатқа қосымшаның нотариалды куәландырылған аудармасы (транскрипт) немесе өткен оқу пәндерінің көлемі туралы мәліметтер және практик және/немесе кандидаттық емтихандарды тапсыру туралы куәліктің көшірмелері (бар болса) қазақ немесе орыс тіліндегі нотариалды куәландырылған аудармасымен (егер құжат толығымен шет тілінде болса);
4) электрондық көшірмесі/қағаз түрінде ғылыми және ғылыми-педагог кадрларды даярлау бағдарламалары бойынша оқуға жіберу еркін нысандағы құжатпен расталады.
2-4. Егер көрсетілетін қызметті алушы Қағидалардың 21-тармағында көрсетілген адамдар санатына жатпаса, онда ғылыми дәреже құжатын тану туралы куәлікті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге Мемлекеттік корпорация арқылы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мынадай құжаттарды қоса бере отырып өтініш жібереді:
1) нотариус куәландырған сенімхат негізінде иеленушінің немесе уәкілетті өкілдің цифрлық құжаттар сервисі (жеке басын сәйкестендіру үшін) арқылы жеке басын куәландыратын және (немесе) электрондық құжат нысанындағы құжат;
2) қорғау елінде диссертацияны қорғау фактісін растайтын дәреже беру туралы апостиль қойылған немесе заңдастырылған дипломның көшірмесі және дәреже беру туралы дипломның қазақ немесе орыс тіліндегі нотариус куәландырған аудармасы (егер құжат толығымен шет тілінде болса);

4) электронная копия/копия документа, подтверждающий приглашение ОВПО иностранного гражданина;
5) электронная копия/копия, подтверждающая трудовую деятельность согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, заверенная по месту работы.
2-3. Если услугополучатель относится к категории лиц, указанных в подпункте 4) пункта 21 Правил, то для получения удостоверения о признании документа о присуждении ученой степени услугополучатель направляет услугодателю через Государственную корпорацию или портал заявление по форме согласно приложению 1 к Правилам с приложением следующих документов:
1) документ, удостоверяющий личность и (или) в форме электронного документа посредством сервиса цифровых документов (для идентификации личности) владельца или уполномоченного представителя на основании нотариально удостоверенной доверенности;
2) электронная копия/копия апостилированного либо легализованного диплома о присуждении степени, подтверждающего факт защиты диссертации в стране защиты, и нотариально засвидетельствованный перевод диплома о присуждении степени на казахский или русский язык (если документ полностью на иностранном языке);
3) электронная копия/копия приложения к документу о присуждении степени (транскрипт) или сведения об объеме пройденных учебных дисциплин и практик и (или) копия удостоверения о сдаче кандидатских экзаменов (при наличии) и нотариально засвидетельствованный перевод приложения к документу о присуждении степени (транскрипт) или сведения об объеме пройденных учебных дисциплин и практик и (или) копии удостоверения о сдаче кандидатских экзаменов (при наличии) на казахский или русский язык (если документ полностью на иностранном языке);
4) электронная копия/бумажная версия направления на обучение по программам подготовки научных и научно-педагогических кадров подтверждается документом в произвольной форме.
2-4. Если услугополучатель не относится к категории лиц, указанных в пункте 21 Правил, то для получения удостоверения о признании документа о присуждении ученой степени услугополучатель направляет услугодателю через Государственную корпорацию заявление по форме согласно приложению 1 к Правилам с приложением следующих документов:
1) документ, удостоверяющий личность и (или) в форме электронного документа посредством сервиса цифровых документов (для идентификации личности) владельца или уполномоченного представителя на основании нотариально удостоверенной доверенности;
2) копия апостилированного либо легализованного диплома о присуждении степени, подтверждающего факт защиты диссертации в стране защиты, и нотариально засвидетельствованный перевод диплома о присуждении степени на казахском или русском языке (если документ полностью на иностранном языке);

3) дәреже беру туралы құжатқа қосымшаның көшірмесі (транскрипт) немесе өткен оқу пәндері мен практикаларының көлемі туралы мәліметтер және / немесе кандидаттық емтихандарды тапсыру туралы куәліктің көшірмесі (бар болса) және дәреже беру туралы құжатқа қосымшаның қазақ немесе орыс тіліндегі нотариалды куәландырылған аудармасы (транскрипт) немесе өткен оқу пәндерінің көлемі туралы мәліметтер және практик және/немесе кандидаттық емтихандарды тапсыру туралы куәліктің көшірмелері (бар болса) қазақ немесе орыс тілдерінде (егер құжат толығымен шет тілінде болса);
4) диссертация электронды түрде (CD-диск). Шет тіліндегі диссертацияға авторефераттың немесе кеңейтілген аннотацияның (кемінде 40 (қырық) мың баспа белгісі) көшірмесі қазақ немесе орыс тіліндегі аудармасы қоса беріледі. Аннотацияда нәтижелер, зерттеудің мақсаттары, міндеттері, таңдалған тақырыптың өзектілігі, негізгі ғылыми ережелер, қорытындылар мен ұсыныстар көрсетіледі;
5) "Ұлттық мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама орталығы" акционерлік қоғамының (бұдан әрі – ҰМҒТСО) анықтамасының көшірмесі (еркін нысанда) және диссертация қорғалған елдің уәкілетті органының немесе ЖЖОКБҰ-ның диссертацияның плагиатқа тексерілгені туралы анықтамасы (еркін нысанда, бар болса).
6) ғылыми еңбектер тізімі.
3. Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім туралы құжаттарды тану туралы куәліктің телнұсқасын алу үшін мынадай құжаттар ұсынылады:
- Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде:
1) нотариус куәландырған сенімхат негізінде иеленушінің немесе уәкілетті өкілдің цифрлық құжаттар сервисі (жеке басын сәйкестендіру үшін) арқылы жеке басын куәландыратын және (немесе) электрондық құжат нысанындағы құжат;
2) Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша телнұсқа беру туралы өтініш;
3) Егер тану туралы куәліктің иесі оны алғаннан кейін тегін, атын немесе әкесінің атын (бар болса) өзгерткен болса, тегін, атын немесе әкесінің атын өзгерту жазбасы актілерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің көшірмесін немесе неке туралы немесе некені бұзу туралы актілік жазба (қазақ немес орыс тіліндегі нотариус куәландырған аудармасы бар);
4) тану туралы куәліктің түпнұсқасы (егер бар болса);
5) Қазақстан Республикасының бейрезиденттері үшін-білім туралы құжат иесінің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі (қазақ немес орыс тіліндегі нотариус куәландырған аудармасы бар);
6) төлем туралы түбіртек (қайта жүгінген кезде талап етілмейді) ұсынылады.
Көрсетілетін қызметті берушілер цифрлық құжаттарды "цифрлық үкімет" веб-порталында тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы бір реттік парольді беру арқылы немесе "цифрлық үкімет" веб-порталының хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен алады.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметтерді Мемлекеттік корпорация қызметкері "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
11
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін көрсетуден бас тарту үшін негіздер

3) копия приложения к документу о присуждении степени (транскрипт) или сведения об объеме пройденных учебных дисциплин и практик и (или) копия удостоверения о сдаче кандидатских экзаменов (при наличии) и нотариально засвидетельствованный перевод приложения к документу о присуждении степени (транскрипт) или сведения об объеме пройденных учебных дисциплин и практик и (или) копии удостоверения о сдаче кандидатских экзаменов (при наличии) на казахский или русский язык (если документ полностью на иностранном языке);
4) диссертация в электронном виде (CD-диске). К диссертации на иностранном языке прилагается копия автореферата или расширенной аннотации (не менее 40 (сорока) тысяч печатных знаков) на казахском или русском языке. В аннотации отражаются выходные данные, цели, задачи исследования, актуальность избранной темы, основные научные положения, выводы и рекомендации;
5) копия справки Акционерного общества "Национальный центр государственной научно-технической экспертизы" (далее – НЦГНТЭ) (в произвольной форме) и справка уполномоченного органа страны или ОВПО (в произвольной форме, при наличии), в которой защищена диссертация, по проверке диссертации на плагиат;
6) список научных трудов.
3. Для получения дубликата удостоверения о признании документов об образовании предоставляются следующие документы:
- при обращении в Государственную корпорацию:
1) документ, удостоверяющий личность и (или) в форме электронного документа посредством сервиса цифровых документов (для идентификации личности) владельца или уполномоченного представителя на основании нотариально удостоверенной доверенности;
2) заявление о выдаче дубликата по форме согласно приложению 7 к Правилам;
3) если обладатель удостоверения о признании изменил фамилию, имя или отчество (при его наличии) после его получения, необходимо представить копию свидетельства о государственной регистрации актов записи перемены фамилии, имени или отчества (при его наличии), или актовую запись о браке или о расторжении брака (с нотариально засвидетельствованным переводом);
4) подлинник удостоверения о признании (при наличии);
5) Для нерезидентов Республики Казахстан – копия документа, удостоверяющего личность владельца документа об образовании (с нотариально засвидетельствованным переводом);
6) квитанция об оплате.
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на веб-портале "цифрового правительства" абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление веб-портала "цифрового правительства".
Сведения о документах, удостоверяющих личность услугополучателя, работник Государственной корпорации получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
11
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов, установленные законами Республики Казахстан