"Банктердің "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы мемлекеттік органдарға, соттарға бюджетке төлемдер төлеумен, міндетті зейнетақы жарналарын, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын және әлеуметтік аударымдарды аударумен, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге ақы төлеумен байланысты жүзеге асырылған төлемдер және (немесе) ақша аударымдары туралы мәліметтер мен ақпаратты беруі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2016 жылғы 9 желтоқсандағы № 276 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 2026 жылғы 13 тамыздағы № 480/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 14 тамызда № 39590 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Банктердің "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы мемлекеттік органдарға, соттарға бюджетке төлемдер төлеумен, міндетті зейнетақы жарналарын, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын және әлеуметтік аударымдарды аударумен, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге ақы төлеумен байланысты жүзеге асырылған төлемдер және (немесе) ақша аударымдары туралы мәліметтер мен ақпаратты беруі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2016 жылғы 9 желтоқсандағы № 276 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14713 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Банктердің "цифрлық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы мемлекеттік органдарға, соттарға бюджетке төлемдер төлеумен, міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын және әлеуметтік аударымдарды аударумен, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге ақы төлеумен байланысты жүзеге асырылған төлемдер және (немесе) ақша аударымдары туралы мәліметтер мен ақпаратты беру қағидаларын бекіту туралы"
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
""Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабының 10-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Банктердің "цифрлық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы мемлекеттік органдарға, соттарға бюджетке төлемдер төлеумен, міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын және әлеуметтік аударымдарды аударумен, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге ақы төлеумен байланысты жүзеге асырылған төлемдер және (немесе) ақша аударымдары туралы мәліметтер мен ақпаратты беру қағидалары бекітілсін."
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Банктердің "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы мемлекеттік органдарға, соттарға бюджетке төлемдер төлеумен, міндетті зейнетақы жарналарын, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын және әлеуметтік аударымдарды аударумен, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге ақы төлеумен байланысты жүзеге асырылған төлемдер және (немесе) ақша аударымдары туралы мәліметтер мен ақпаратты беруі қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

О внесении изменений в приказ Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 9 декабря 2016 года № 276 "Об утверждении Правил предоставления банками государственным органам, судам через платежный шлюз "электронного правительства" сведений и информации об осуществленных платежах и (или) переводах денег, связанных с уплатой платежей в бюджет, перечислением обязательных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателя, обязательных профессиональных пенсионных взносов и социальных отчислений, а также оплатой государственных услуг"
Приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан от 13 августа 2026 года № 480/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 августа 2026 года № 39590
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 9 декабря 2016 года № 276 "Об утверждении Правил предоставления банками государственным органам, судам через платежный шлюз "электронного правительства" сведений и информации об осуществленных платежах и (или) переводах денег, связанных с уплатой платежей в бюджет, перечислением обязательных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателя, обязательных профессиональных пенсионных взносов и социальных отчислений, а также оплатой государственных услуг" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14713) следующие изменения:
заголовок приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил предоставления банками государственным органам, судам через платежный шлюз "цифрового правительства" сведений и информации об осуществленных платежах и (или) переводах денег, связанных с уплатой платежей в бюджет, перечислением обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов и социальных отчислений, а также оплатой государственных услуг";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 10 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных системах" ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила предоставления банками государственным органам, судам через платежный шлюз "цифрового правительства" сведений и информации об осуществленных платежах и (или) переводах денег, связанных с уплатой платежей в бюджет, перечислением обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов и социальных отчислений, а также оплатой государственных услуг.";
Правила предоставления банками государственным органам, судам через платежный шлюз "электронного правительства" сведений и информации об осуществленных платежах и (или) переводах денег, связанных с уплатой платежей в бюджет, перечислением обязательных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателя, обязательных профессиональных пенсионных взносов и социальных отчислений, а также оплатой государственных услуг, утвержденные указанным приказом изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.

2. Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер комитеті Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары
– Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрі
Ж. Мадиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу
және дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сот әкімшілігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрі
2026 жылғы 13 тамыздағы
№ 480/НҚ Бұйрыққа
қосымша
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және коммуникациялар
министрінің
2016 жылғы 9 желтоқсандағы
№ 276 бұйрығымен
бекітілген
Банктердің "цифрлық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы мемлекеттік органдарға, соттарға бюджетке төлемдер төлеумен, міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын және әлеуметтік аударымдарды аударумен, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге ақы төлеумен байланысты жүзеге асырылған төлемдер және (немесе) ақша аударымдары туралы мәліметтер мен ақпаратты беру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Банктердің "цифрлық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы мемлекеттік органдарға, соттарға бюджетке төлемдер төлеумен, міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын және әлеуметтік аударымдарды аударумен, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге ақы төлеумен байланысты жүзеге асырылған төлемдер және (немесе) ақша аударымдары туралы мәліметтер мен ақпаратты беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Төлемдер мен төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабының 10-тармағына сәйкес әзірленді және банктердің "цифрлық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы мемлекеттік органдарға, соттарға бюджетке төлемдер төлеумен, міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын және әлеуметтік аударымдарды аударумен, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге ақы төлеумен байланысты жүзеге асырылған төлемдер және (немесе) ақша аударымдары туралы мәліметтер мен ақпаратты беру тәртібі мен мерзімін айқындайды.

2. Комитету государственных услуг Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра –
Министр искусственного интеллекта и
цифрового развития Республики Казахстан
Ж. Мадиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
"СОГЛАСОВАН"
Судебная администрация
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Национальный Банк
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Заместитель Премьер-Министра –Министр искусственного
интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
от 13 августа 2026 года
№ 480/НҚ
Утверждены
приказом Министра
информации и коммуникаций
Республики Казахстан
от 9 декабря
2016 года № 276
Правила предоставления банками государственным органам, судам через платежный шлюз "цифрового правительства" сведений и информации об осуществленных платежах и (или) переводах денег, связанных с уплатой платежей в бюджет, перечислением обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов и социальных отчислений, а также оплатой государственных услуг
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила предоставления банками государственным органам, судам через платежный шлюз "цифрового правительства" сведений и информации об осуществленных платежах и (или) переводах денег, связанных с уплатой платежей в бюджет, перечислением обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов и социальных отчислений, а также оплатой государственных услуг (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 10 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных системах" и определяют порядок и сроки предоставления банками государственным органам, судам через платежный шлюз "цифрового правительства" сведений и информации об осуществленных платежах и (или) переводах денег, связанных с уплатой платежей в бюджет, перечислением обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов и социальных отчислений, а также оплатой государственных услуг.

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар мен қысқартулар пайдаланылады:
1) "е-Қаржымині" интеграцияланған автоматтандырылған цифрлық жүйесі (бұдан әрі – "Е-Қаржымині") ИАЦЖ – мемлекеттік функцияларды орындау және мемлекеттік қызметтерді ұсыну бойынша Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігін кешенді автоматтандыруға (бизнес-процестерге) арналған ЦЖ;
2) "Кедендік автоматтандырылған цифрлық жүйе" ЦЖ (бұдан әрі – КАЦЖ ЦЖ) – кедендік әкімшілендіру процестерін автоматтандыратын ЦЖ (тауарларға арналған декларацияны түзету; нормативтік-анықтамалық ақпаратты жүргізу; жолаушылар кеден декларацияларын, кедендік кіріс ордерлерін есепке алу; көлік құралдарын уақытша әкелуді/әкетуді бақылау);
3) мемлекеттік органдардың бірыңғай көліктік ортасы (бұдан әрі – МО БКО) – "цифрлық үкiметтiң" цифрлық инфрақұрылымына кіретін және киберқауіпсіздіктің талап етілетін деңгейін сақтай отырып, мемлекеттік органдардың, олардың ведомстволық бағыныстағы ұйымдары мен жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, сондай-ақ уәкілетті орган айқындаған өзге де ақпараттандыру субъектілерінің жергілікті (Интернетке қолжетімділігі бар жергілікті желілерді қоспағанда), ведомстволық және корпоративтік телекоммуникациялар желілерінің өзара іс-қимыл жасауын қамтамасыз етуге арналған телекоммуникациялар желісі;
4) "Орталық біріздендірілген жеке шоттар" цифрлық жүйе (бұдан әрі – ОБЖШ ЦЖ) – салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы Қазақстан Республикасы заңнамасының сақталуын бақылау нысандары мен әдістерін жетілдіруге, салық және алымдардың тұрақты түсуін қамтамасыз етуге, жосықсыз салық төлеушілердің олардың салық міндеттемелерін орындаудан жалтаруына байланысты шығындарды қысқартуға, Қазақстан Республикасы Салық кодексінің нормалары мен ережелерін "автоматтандыруға" арналған ЦЖ;
5) төлемге және (немесе) ақша аударымына қатысушылар – төлем және (немесе) ақша аударымы бойынша құқықтары және (немесе) міндеттері бар жеке және заңды тұлғалар, заңды тұлғалардың филиалдары мен өкілдіктері;
6) цифрлық жүйе (бұдан әрі – ЦЖ) – цифрлық деректерді құруды, жинауды, өңдеуді, сақтауды және таратуды қамтамасыз ету мақсатында цифрлық инфрақұрылым объектілерін пайдаланатын, сондай-ақ цифрлық орта субъектілерінің өзара іс-қимылын автоматтандыратын және (немесе) цифрлық ортада қызметтер көрсетуді қамтамасыз ететін функционалдық байланысты цифрлық ресурстар кешені;
7) цифрландыру саласындағы уәкiлеттi орган (бұдан әрi – уәкiлеттi орган) – цифрландыру саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия и сокращения:
1) интегрированная автоматизированная цифровая система "е-МинФин" (далее - ИАЦС "е-МинФин") – ЦС, предназначенная для комплексной автоматизации бизнес-процессов Министерства финансов Республики Казахстан по исполнению государственных функций и предоставлению государственных услуг;
2) цифровая система "Таможенная автоматизированная цифровая система" (далее – ЦС ТАЦС) – ЦС, автоматизирующая процессы таможенного администрирования (корректировка декларации на товары; ведение нормативно-справочной информации; учет пассажирских таможенных деклараций, таможенных приходных ордеров; контроль временного ввоза/вывоза транспортных средств);
3) единая транспортная среда государственных органов (далее – ЕТС ГО) – сеть телекоммуникаций, входящая в цифровую инфраструктуру "цифрового правительства" и предназначенная для обеспечения взаимодействия локальных (за исключением локальных сетей, имеющих доступ к Интернету), ведомственных и корпоративных сетей телекоммуникаций государственных органов, их подведомственных организаций и органов местного самоуправления, а также иных субъектов цифровизации, определенных уполномоченным органом, с соблюдением требуемого уровня кибербезопасности;
4) цифровая система "Центральные унифицированные лицевые счета" (далее – ЦС ЦУЛС) – ЦС, предназначенная для совершенствования форм и методов контроля над соблюдением законодательства Республики Казахстан о налогах и других обязательных платежах в бюджет для обеспечения стабильного поступления налогов и сборов, сокращения потерь, связанных с уклонением недобросовестных налогоплательщиков от исполнения ими налоговых обязательств, автоматизации норм и положений Налогового кодекса Республики Казахстан;
5) участники платежа и (или) перевода денег – физические и юридические лица, филиалы и представительства юридических лиц, имеющие права и (или) обязанности по платежу и (или) переводу денег;
6) цифровая система (далее – ЦС)– функционально связанный комплекс цифровых ресурсов, использующий объекты цифровой инфраструктуры с целью обеспечения создания, сбора, обработки, хранения и распространения цифровых данных, а также автоматизирующий взаимодействие субъектов цифровой среды и (или) обеспечивающий оказание услуг в цифровой среде;
7) уполномоченный орган в сфере цифровизации (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере цифровизации;

8) "цифрлық үкіметтің" сыртқы шлюзі (бұдан әрі – ЦҮСШ) – МО БКО-да цифрлық объектілердің МО БКО-дан тыс орналасқан цифрлық объектілермен өзара іс-қимылын қамтамасыз етуге арналған "цифрлық үкімет" шлюзінің кіші жүйесі;
9) "цифрлық үкіметтің" төлем шлюзі (бұдан әрі – ЦҮТШ) – өтеулі қызметтер көрсету шеңберінде төлемдер жүргізу туралы ақпаратты беру процестерін автоматтандыратын цифрлық объект;
10) "цифрлық үкімет" шлюзі (бұдан әрі – ЦҮШ) – "цифрлық үкімет" цифрлық объектілерін өзге де цифрлық объектілермен интеграциялауға арналған цифрлық объект;
11) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілті мен электрондық цифрлық қолтаңба құралдарын пайдалана отырып жасалған, электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын цифрлық жазба (цифрлық деректер жиынтығы).
2-тарау. Банктердің "цифрлық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы мемлекеттік органдарға, соттарға бюджетке төлемдер төлеумен, міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын және әлеуметтік аударымдарды аударумен, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге ақы төлеумен байланысты жүзеге асырылған төлемдер және (немесе) ақша аударымдары туралы мәліметтер мен ақпаратты беру тәртібі мен мерзімдері
3. Банктердің "цифрлық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы мемлекеттік органдарға, соттарға бюджетке төлемдер төлеумен, міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын және әлеуметтік аударымдарды аударумен, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге ақы төлеумен байланысты жүзеге асырылған төлемдер және (немесе) ақша аударымдары туралы мәліметтер мен ақпаратты беру (бұдан әрі – сервис) мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) Банктің ЦЖ-ның, ЦҮТШ-тің және мүдделі мемлекеттік органның ЦЖ-ның ақпарат алмасуын қамтамасыз ету үшін жүргізілетін техникалық жұмыстар кешенін қамтитын сервисті техникалық іске асыру және тестілеу;
2) Сервисті техникалық іске асыру және бірлесіп тестілеу аяқталғаннан кейін Банктің ЦЖ иесі, уәкілетті орган, сондай-ақ мүдделі мемлекеттік орган сервисті тестілеу және пайдалануға беру актісі түрінде бірлескен шешім негізінде Банктің ЦЖ-сының ЦҮТШ-пен, сондай-ақ мүдделі мемлекеттік органмен өзара іс-қимылын пайдалануға енгізеді.
4. Банктердің ЦТҮШ арқылы мүдделі мемлекеттік органның ЦЖ-ға мәліметтер мен ақпаратты беру тәртібі мен мерзімі келесі талаптарды қамтиды:
1) Банк ЦЖ-ның бюджеттік сыныптама кодтарының және мемлекеттік кірістер органдары кодтарының анықтамалығымен (бұдан әрі – Анықтамалық) өзара іс-қимылы. Анықтамалықпен жұмыстардың егжей-тегжейлі сипаттамасы сервисті техникалық іске асыру процесінде өзара іс-қимылға қатысушылар арасында келісіледі және осы Қағидалардың 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес интеграциялық сервисті тестілеу және өнеркәсіптік пайдалануға енгізу туралы акт түріндегі бірлескен шешімде көрсетіледі;

8) внешний шлюз "цифрового правительства" (далее – ВШЦП) – подсистема шлюза "цифрового правительства", предназначенная для обеспечения взаимодействия цифровых объектов, находящихся в ЕТС ГО, с цифровыми объектами, находящимися вне ЕТС ГО;
9) платежный шлюз "цифрового правительства" (далее – ПШЦП) - цифровой объект, автоматизирующий процессы передачи информации о проведении платежей в рамках оказания возмездных услуг;
10) шлюз "цифрового правительства" (далее – ШЦП) – цифровой объект, предназначенный для интеграции цифровых объектов "цифрового правительства" с иными цифровыми объектами;
11) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – цифровая запись (набор цифровых данных), созданная с использованием закрытого ключа электронной цифровой подписи и средств электронной цифровой подписи, подтверждающая достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
Глава 2. Порядок и сроки предоставления банками государственным органам, судам через платежный шлюз "цифрового правительства" сведений и информации об осуществленных платежах и (или) переводах денег, связанных с уплатой платежей в бюджет, перечислением обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов и социальных отчислений, а также оплатой государственных услуг
3. Предоставление банками государственным органам, судам через платежный шлюз "цифрового правительства" сведений и информации об осуществленных платежах и (или) переводах денег, связанных с уплатой платежей в бюджет, перечислением обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов и социальных отчислений, а также оплатой государственных услуг (далее – сервис) осуществляется в следующем порядке:
1) техническая реализация и тестирование сервиса, которая включает в себя комплекс технических работ, проводимых для обеспечения информационного обмена ЦС Банка, ПШЦП и ЦС заинтересованного государственного органа;
2) по завершению технической реализации и совместного тестирования сервиса владелец ЦС Банка, уполномоченный орган, а также заинтересованный государственный орган вводят в эксплуатацию взаимодействие ЦС Банка с ПШЦП, а также заинтересованного государственного органа на основании совместного решения в виде акта тестирования и ввода в эксплуатацию сервиса.
4. Порядок и сроки предоставления банками сведений и информации через ПШЦП в ЦС заинтересованного государственного органа включают в себя следующие требования:
1) взаимодействие ЦС Банка со справочником кодов бюджетной классификации и кодов органов государственных доходов (далее – Справочник). Детальное описание работ со Справочником согласовывается между участниками взаимодействия в процессе технической реализации сервиса и отражается согласно подпункту 2) пункта 3 настоящих Правил в совместном решении в виде акта тестирования и ввода в эксплуатацию сервиса;

2) Банктің ЦЖ күн сайын Астана қаласы уақыты бойынша сағат 08:00-ге дейін ЦҮШ және ЦҮСШ арқылы анықтамалықтарды жаңартуды сұрайды;
3) Банктің ЦЖ жаңартылулар болған кезде Анықтамалықты өзектендіреді;
4) төлемге және (немесе) ақша аударымына қатысушыдан төлемдерді қабылдау кезінде Банктің ЦЖ-сы Анықтамалыққа сәйкес бюджет сыныптамасының рұқсат етілмейтін кодтарын және мемлекеттік кірістер органдарының кодтарын тексеру бойынша Банк әзірлеген сервиске сәйкес енгізілген төлем құжатының деректемелерін тексереді;
5) төлем құжатының деректемелері Анықтамалықтың деректеріне сәйкес болмаған жағдайда, Банк банк операциясын қабылдамайды және төлемге және (немесе) ақша аударымына қатысушыға дұрыс деректемелерді беру үшін хабар хабарлайды;
6) төлем құжатының деректемелері Анықтамалықтың деректеріне сәйкес болған жағдайда, Банк төлемді қабылдайды;
7) төлем қабылданғаннан кейін Банктің ЦЖ-ы ЦҮТШ-ке осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес клиенттен ЦҮТШ-ке тапсыруға жататын жекелеген транзакцияларды (<BtchBookg>false</BtchBookg>) есептеу тәсілімен MX-хабарламада берілген төлемді қабылдау кезінде төлем хабарламаларының Деректемелері тізбесіне және осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес бірыңғай транзакциямен (<BtchBookg>true</BtchBookg>) есептеу тәсілімен MX-хабарламамен берілген Деректемелердің тізбесіне сәйкес жүргізілген төлем туралы ақпарат жібереді;
8) ЦҮТШ Банктің ЦЖ-сынан жүргізілген төлем туралы ақпарат алғаннан кейін жүргізілген төлем туралы ақпаратты сақтайды, бірегей төлем кодын (бұдан әрі – БТК) түрлендіреді және осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес төлем Банктің ЦЖ-сына тапсыруға жататын ЦҮТШ төлемді тіркеу кезінде жауаптың деректемелері тізбесіне сәйкес алынғаны туралы Банктің ЦЖ-сына хабарлайды;
9) Банктің ЦЖ-сы ұсынылған БТК-ны және жүргізілген төлем туралы ақпаратты сақтайды;
10) ЦҮТШ электрондық құжатта жүргізілген төлем туралы ақпаратты тиісті мемлекеттік органның ЦЖ-сына жібереді;
11) Банктің оперциялық күні жабылғаннан кейін немесе Банктің келесі операциялық күнінің сағат 11.00-ге дейін Банктің ЦЖ-сы ЦҮТШ-ке қабылданған және жөнелтілген, сондай-ақ жеке төлемдер туралы жиынтық ақпарат жібереді;
12) Цифрлық жүйелер төлем жүргізілгеннен кейін келесі күні ЦҮТШ-ге мынадай кесте бойынша:
сағат 12:00-де бюджеттен тыс төлемдер бойынша ОБЖШ ЦЖ;
сағат 13:00-де бюджеттік төлемдер бойынша ОБЖШ ЦЖ жиынтық тізілімді алуға сұрау салу жібереді;
13) ЦҮТШ ОБЖШ ЦЖ-дан сұрау салуды алған кезде банктер ЦЖ-дан алынған ақпарат негізінде төлемдер бойынша жиынтықты қалыптастырады және жиынтықты ОБЖШ ЦЖ-ға жібереді;

2) ЦС Банка ежедневно до 08.00 часов по времени города Астаны запрашивает обновление Справочника посредством ВШЦП и ШЦП;
3) при наличии обновлений ЦС Банка актуализирует Справочник;
4) при приеме платежей от участника платежа и (или) перевода денег ЦС Банка проверяет введенные реквизиты платежного документа согласно разработанному Банком сервису по проверке недопустимых кодов бюджетной классификации и кодов органов государственных доходов в соответствии со Справочником;
5) в случае несоответствия реквизитов платежных документов с данными Справочника Банк отклоняет банковскую операцию и уведомляет участника платежа и (или) перевода денег для предоставления корректных реквизитов;
6) в случае соответствия реквизитов платежных документов с данными Справочника Банк принимает платеж;
7) после приема платежа ЦС Банка отправляет в ПШЦП информацию о проведенном платеже, в соответствии с Перечнем реквизитов платежных сообщений при приеме платежа от клиента, переданных в MX-сообщении со способом расчета отдельными транзакциями (<BtchBookg>false</BtchBookg>), подлежащих передаче в ПШЦП согласно приложению 1 к настоящим Правилам и Перечню реквизитов переданных МХ-сообщением со способом расчета единой транзакцией (<BtchBookg>true</BtchBookg>), подлежащих передаче в ПШЦП согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
8) после получения информации от ЦС Банка о проведенном платеже, ПШЦП сохраняет информацию о проведенном платеже, генерирует уникальный код платежа (далее – УКП) и уведомляет ЦС Банка о том, что информация о платеже получена в соответствии с Перечнем реквизитов ответа при регистрации платежа в ПШЦП, подлежащих передаче в ЦС Банка согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
9) ЦС Банка сохраняет предоставленный УКП и информацию о проведенном платеже;
10) ПШЦП направляет информацию о проведенном платеже в электронном документе в ЦС соответствующего государственного органа;
11) после закрытия Операционного дня Банка или до 11.00 часов следующего Операционного дня Банка, ЦС Банка направляет сводную информацию о принятых и отправленных, а также единичных платежах в ПШЦП;
12) Цифровые системы на следующий день после проведения платежа направляют в ПШЦП запрос на получение сводного реестра по следующему графику:
в 12.00 часов цифровая система ЦС ЦУЛС по внебюджетным платежам;
в 13.00 часов цифровая система ЦС ЦУЛС по бюджетным платежам;
13) ПШЦП при получении запроса от ЦС ЦУЛС формирует свод по платежам на основе полученной информации от ЦС Банков, и высылает свод в ЦС ЦУЛС;

14) ЦҮТШ тәулігіне 1 (бір) рет сағат 16:00-де "е-Қаржымині" ИАЦЖ-дан бюджеттік сыныптама кодтарының сұратылған деректер жинағына қатысты Қазынашылықтың интеграцияланған цифрлық жүйесінің төлемдері бойынша мәліметтерді сұратады. Сұрау салуда ЦҮТШ сәйкестендіргіші және сұратылған кезеңнің күні (төлемді валюталау күні) болады;
15) көрсетілген күн үшін сұратылған БСК-тың деректер жинақталымына қатысты жаңартылу болған кезде "е-Қаржымині" ИАЦЖ-сы ЦҮТШ-ке түзетілген деректер жібереді;
16) "е-Қаржымині" ИАЦЖ-дан деректерді алғаннан кейін ЦҮТШ жаңартылған деректерді ОБЖШ ЦЖ және КАЦЖ ЦЖ-ны қоспағанда, тиісті мүдделі мемлекеттік органның ЦЖ-сына жібереді.
5. Ақпарат алмасу тіркеу куәлігі бар Қазақстан Республикасының Ұлттық куәландырушы орталығы берген цифрлық жүйе иелерінің ЭЦҚ-сын пайдаланыла отырып веб-сервистер (синхронды режимде) арқылы жүзеге асырылады.
6. Деректерді беру үшін көлік хаттамасы (TCP), гипермәтінді жіберу хаттамасы (HTTP), сондай-ақ стек хаттамалары және веб-сервистердің стандарттары (WSDL/SOAP) пайдаланылады. Ақпарат алмасу ақпараттық өзара іс-қимылдың электрондық коммуникация құралдарына және ақпаратты қорғауды ұйымдастыруға қойылатын техникалық талаптарды сақтаумен жүргізіледі.
7. Ақпараттық өзара іс-қимылдың жұмыс істеу процесінде кіріс хабарламалар үшін ЭЦҚ тексеру кезінде және шығыс хабарламалар үшін ЭЦҚ қалыптастыру кезінде Қазақстан Республикасы Цифрлық кодексінің 55-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес жалпы талаптар сақталады.
8. Тәжірибелі пайдалану шеңберінде Банктердің ЦЖ-ын ЦҮТШ-ке қосу қорғалған байланыс арналарын құру жолымен ЦҮСШ арқылы жүзеге асырылады.
9. ЦҮТШ-ті мемлекеттік органдардың цифрлық жүйесіне МО БКО қосу арқылы жүзеге асырылады.
10. Ақпарат алмасу барысында техникалық ақаулар туындаған жағдайда, ақпарат алмасуға қатысушылар оларды жою үшін шаралар қабылдайды.
Банктердің "цифрлық
үкіметтің" төлем шлюзі
арқылы мемлекеттік органдарға,
соттарға бюджетке төлемдер
төлеумен, міндетті зейнетақы
жарналарын, міндетті кәсіптік
зейнетақы жарналарын және
әлеуметтік аударымдарды
аударумен, сондай-ақ
мемлекеттік көрсетілетін
қызметтерге ақы төлеумен
байланысты жүзеге асырылған
төлемдер және (немесе)
ақша аударымдары туралы
мәліметтер мен ақпаратты
беруі қағидаларына
1-қосымша
Клиенттен ЦҮТШ-ке тапсыруға жататын жекелеген транзакцияларды (<BtchBookg>false</BtchBookg>) есептеу тәсілімен MX-хабарламада берілген төлемді қабылдау кезінде төлем хабарламаларының деректемелері тізбесі
Р/с №
Жолдың атауы
ЦҮТШ XML-тегі
ISO 20022 PACS.008 XML-тегінің жол сипаттамасы жеке транзакцияларды (<BtchBookg>false</BtchBookg>) есептеу тәсілімен
1
Банктің ЦЖ-да қалыптасатын төлемнің референсі/уақытша нөмірі
bankReference
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/PmtId/TxId
2
Операциялық күн күні
PayDateTime
Document/FIToFICstmrCdtTrf/GrpHdr/CreDtTm
3
Төлем сомасы
Amount
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/IntrBkSttlmAmt
4
Валюта коды
currency
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/IntrBkSttlmAmt - Ccy
5
Төлеушінің жеке сәйкестендiру нөмiрi /бизнес-сәйкестендiру нөмiрi
Бастамалаушы клиент
payerIdn
Бизнес-сәйкестендiру нөмiрi: Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/Dbtr/Id/OrgId/Othr/Id
Жеке сәйкестендiру нөмiрi:
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/Dbtr/Id/PrvtId/Othr/Id
6
Төлеушінің атауы тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) немесе ұйымның атауы
payerName
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/Dbtr/Nm
7
Жіберуші елдің коды
payerCountry
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/Dbtr/CtryOfRes
8
Жеке сәйкестендiру нөмiрi /бизнес-сәйкестендiру нөмiрi
нақты төлеуші
actualPayerIdn
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/UltmtDbt/Id
9
Нақты төлеушінің атауы тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) немесе ұйымның атауы
actualPayerName
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/UltmtDbt/Nm
10
Ақша жіберуші Банктің бизнес-сәйкестендiру нөмiрi
bankIdn
11
Ақша жіберуші Банктің банк сәйкестендiру коды
bankBik
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/DbtrAgt/FinInstnId/BICFI
12
Ақша жіберуші Банктің атауы
bankName
13
Бенефициар ұйымның Банктің сәйкестендiру коды
treacuryBik
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/CdtrAgt/FinInstnId/BICFI
14
Бенефициардың аталуы
treasuryName
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/Cdtr/Nm
15
Бенефициардың бизнес-сәйкестендiру нөмiрi
treasuryIdn
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/Cdtr/IdOrgId/Othr/Id
16
Салық органының коды
kno
17
Төлем белгілеу коды
knp
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/Purp/Prtry
18
Операция түрі
operationType
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/PmtTpInf/LclInstrm/Prtry
19
Бюджет сыныптамасының коды
kbk
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/RmtInf/Strd/TaxRmt/Rcrd/Ctgy
20
Құжат нөмірі
payDocumentNumber
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/RmtInf/Strd/RfrdDocInf/Nb
21
Төлем мақсаты
assign
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf//RmtInf/Strd/AddtlRmtInf
22
Валюталау күні
documentDate
Document/FIToFICstmrCdtTrf/GrpHdr/IntrBkSttlmDt
23
Мемлекеттік органдардың цифрлық жүйелерінде электрондық қызметтерді төлеу кезінде төлем провайдері алған тапсырыс сәйкестендіргіші немесе ЦҮТШ төлемінің бірегей коды
pshepPayCode
24
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізіліміне сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызмет коды
govServiceCode
Кестенің жалғасы
Ескертпе
МX үшін CreditTransferTransactionInformation жол
МX үшін GroupHeader жол
МX үшін GroupHeader жол
МX үшін GroupHeader жол
МX үшін CreditTransferTransactionInformation жол
МX үшін CreditTransferTransactionInformation жол
CreditTransferTransactionInformation жол, MX үшін негізгі сөз
МX үшін CreditTransferTransactionInformation жол
МX үшін CreditTransferTransactionInformation жол
МX үшін CreditTransferTransactionInformation жол
МX үшін CreditTransferTransactionInformation жол (бюджеттік емес төлемдер үшін толтырылмайды)
МX үшін CreditTransferTransactionInformation жол (бюджеттік емес төлемдер үшін толтырылмайды)
МX үшін CreditTransferTransactionInformation жол (бюджеттік емес төлемдер үшін толтырылмайды)
Бюджеттік емес төлемдер үшін толтырылмайды
МX үшін CreditTransferTransactionInformation жол
МX үшін GroupHeader жол
МX үшін CreditTransferTransactionInformation жол (бюджеттік емес төлемдер үшін толтырылмайды)
МX үшін CreditTransferTransactionInformation жол
МX үшін CreditTransferTransactionInformation жол
МX үшін GroupHeader жол

14) ПШЦП с периодичностью 1 (один) раз в сутки в 16:00 часов запрашивает у ИАЦС "е-МинФин" сведения по платежам Интегрированной информационной системы Казначейства относительно запрашиваемого набора данных кодов бюджетной классификации (далее – КБК). Запрос содержит идентификатор ПШЦП и дату запрашиваемого периода (дата валютирования платежа);
15) при наличии обновлений за указанную дату относительно запрашиваемого набора данных КБК, ИАЦС "е-Минфин" передает в ПШЦП обновленные данные;
16) после получения данных от ИАЦС "е-МинФин" ПШЦП направляет обновленные данные в ЦС соответствующего заинтересованного государственного органа за исключением ЦС ЦУЛС и ЦС ТАЦС.
5. Информационный обмен осуществляется посредством веб-сервисов (в синхронном режиме) с использованием ЭЦП владельцев цифровых систем, выданных Национальным удостоверяющим центром Республики Казахстан, имеющих регистрационное свидетельство.
6. Для передачи данных используется транспортный протокол (TCP), протокол передачи гипертекста (HTTP), а также стек протоколов и стандартов веб-сервисов (WSDL/SOAP). Информационный обмен производится с соблюдением технических требований к средствам электронных коммуникаций информационного взаимодействия и к организации защиты информации.
7. В процессе функционирования информационного взаимодействия соблюдаются общие требования при проверке ЭЦП для входящих сообщений и формирование ЭЦП для исходящих сообщений в соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 55 Цифрового кодекса Республики Казахстан.
8. Подключение ЦС Банка к ПШЦП в рамках опытной эксплуатации осуществляется через ВШЦП посредством создания защищенного канала связи.
9. Подключение ПШЦП к цифровым системам государственных органов осуществляется через ЕТС ГО.
10. В случае возникновения в ходе информационного обмена технических неполадок, участники информационного обмена принимают меры для их устранения.
Приложение 1
к Правилам предоставления
банками государственным
органам,
судам через платежный шлюз
"цифрового правительства"
сведений и информации
об осуществленных платежах
и (или) переводах денег,
связанных с уплатой платежей
в бюджет, перечислением
обязательных пенсионных
взносов,
обязательных
профессиональных
пенсионных взносов и
социальных
отчислений, а также оплатой
государственных услуг
Перечень реквизитов платежных сообщений при приеме платежа от клиента, переданных в МХ-сообщении со способом расчета отдельными транзакциями (<BtchBookg>false</BtchBookg>), подлежащих передаче в ПШЦП
№ п/п
Наименование поля
XML-тег ПШЦП
Описание пути XML-тега ISO 20022 PACS.008 со способом расчета отдельными транзакциями (<BtchBookg>false</BtchBookg>)
1
Референс/временный номер платежа, формируемый в ЦС Банка
bankReference
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/PmtId/TxId
2
Дата операционного дня
PayDateTime
Document/FIToFICstmrCdtTrf/GrpHdr/CreDtTm
3
Сумма платежа
Amount
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/IntrBkSttlmAmt
4
Код валюты
currency
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/IntrBkSttlmAmt - Ccy
5
Индивидуальный идентификационный номер / бизнес-идентификационный номер плательщика клиент инициатор
payerIdn
Бизнес-идентификационный номер: Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/Dbtr/Id/OrgId/Othr/Id
индивидуальный идентификационный номер:
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/Dbtr/Id/PrvtId/Othr/Id
6
Наименование плательщика фамилия, имя, отчество (при его наличии) или наименование организации
payerName
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/Dbtr/Nm
7
Код страны отправителя
payerCountry
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/Dbtr/CtryOfRes
8
Индивидуальный идентификационный номер / бизнес-идентификационный номер фактический плательщик
actualPayerIdn
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/UltmtDbt/Id
9
Наименование фактического плательщика фамилия, имя, отчество (при его наличии) или наименование организации
actualPayerName
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/UltmtDbt/Nm
10
Бизнес-идентификационный номер Банка отправителя денег
bankIdn
11
Банковский идентификационный код Банка отправителя денег
bankBik
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/DbtrAgt/FinInstnId/BICFI
12
Наименование Банка отправителя денег
bankName
13
Банковский идентификационный код Организации-бенефициара
treacuryBik
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/CdtrAgt/FinInstnId/BICFI
14
Наименование бенефициара
treasuryName
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/Cdtr/Nm
15
Бизнес-идентификационный номер бенефициара
treasuryIdn
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/Cdtr/IdOrgId/Othr/Id
16
Код налогового органа
kno
17
Код назначения платежа
knp
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/Purp/Prtry
18
Вид операции
operationType
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/PmtTpInf/LclInstrm/Prtry
19
Код бюджетной классификации
kbk
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/RmtInf/Strd/TaxRmt/Rcrd/Ctgy
20
Номер документа
payDocumentNumber
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/RmtInf/Strd/RfrdDocInf/Nb
21
Назначение платежа
assign
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf//RmtInf/Strd/AddtlRmtInf
22
Дата валютирования
documentDate
Document/FIToFICstmrCdtTrf/GrpHdr/IntrBkSttlmDt
23
Идентификатор заказа или уникальный код платежа ПШЦП, полученный платежным провайдером при оплате электронных услуг в цифровых системах государственных органов
pshepPayCode
24
Код государственной услуги согласно реестру государственных услуг
govServiceCode
Продолжение таблицы
Примечание
поле CreditTransferTransactionInformation для МX
поле GroupHeader для МX
поле GroupHeader для МX
поле GroupHeader для МX
поле CreditTransferTransactionInformation для МХ
поле CreditTransferTransactionInformation для МХ
поле CreditTransferTransactionInformation, ключевое слово для МХ
поле CreditTransferTransactionInformation для МХ
поле CreditTransferTransactionInformation для МХ
поле CreditTransferTransactionInformation для МХ
поле CreditTransferTransactionInformation для МХ (не заполняется для не бюджетных платежей)
поле CreditTransferTransactionInformation для МХ (не заполняется для не бюджетных платежей)
поле CreditTransferTransactionInformation для МХ (не заполняется для не бюджетных платежей)
не заполняется для не бюджетных платежей
поле CreditTransferTransactionInformation для МХ
поле GroupHeader для МХ
поле CreditTransferTransactionInformation для МХ (не заполняется для не бюджетных платежей)
поле CreditTransferTransactionInformation для МХ
поле CreditTransferTransactionInformation для МХ
поле GroupHeader для МX

Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер үшін төлемдерді сәйкестендіруге арналған міндетті емес жол. Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрі міндетін атқарушының 2020 жылғы 31 қаңтардағы № 39/НҚ бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19982 болып тіркелген) Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізіліміне сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызмет коды
Банктердің "цифрлық үкіметтің"
төлем шлюзі арқылы
мемлекеттік органдарға,
соттарға бюджетке төлемдер
төлеумен, міндетті
зейнетақы жарналарын, міндетті
кәсіптік зейнетақы жарналарын
және әлеуметтік аударымдарды
аударумен, сондай-ақ
мемлекеттік көрсетілетін
қызметтерге ақы төлеумен
байланысты жүзеге
асырылған төлемдер және
(немесе) ақша аударымдары
туралы мәліметтер мен
ақпаратты беруі қағидаларына
2-қосымша
Бірыңғай транзакциямен (<BtchBookg>true</BtchBookg>) есептеу тәсілімен MX-хабарламамен берілген деректемелердің тізбесі
Р/с №
Жолдың атауы
ЦҮТШ XML-тегі
ISO 20022 PACS.008 XML-тегінің жол сипаттамасы
1
Банктің ЦЖ-да қалыптастырылған төлем референсі
bankReference
Document/FIToFICstmrCdtTrf/GrpHdr/MsgId
2
Ақша жіберуші банктің Банктің сәйкестендiру коды
bankBik
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/DbtrAgt/FinInstnId/BICFI
3
Операциялық күннің датасы
payDate
Document/FIToFICstmrCdtTrf/GrpHdr/CreDtTm
4
Банктің сәйкестендiру коды
kbk
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/RmtInf/Strd/TaxRmt/Rcrd/Ctgy
5
Салық органының коды
kno
6
Жалпы сомасы
totalAmount
Document/FIToFICstmrCdtTrf/GrpHdr/TtlIntrBkSttlmAmt
7
Валюта коды
currency
Document/FIToFICstmrCdtTrf/GrpHdr/TtlIntrBkSttlmAmt - Ccy
8
Жиынтық хабарламаның егжей-тегжейі (payments)
1)
Әрбір операция үшін ЦҮТШ-те қалыптасқан төлемнің бірегей коды
reference
2)
Банктің ЦЖ-да қалыптасатын төлем референсі
bankReference
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/PmtId/TxId
3)
Төлем сомасы
amount
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/IntrBkSttlmAmt
4)
Валюта коды
currency
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/IntrBkSttlmAmt
5)
Операциялық күннің датасы
payDateTime
Document/FIToFICstmrCdtTrf/GrpHdr/CreDtTm
Кестенің жалғасы
Ескертпе
МX үшін GroupHeader жол
МX үшін CreditTransferTransactionInformation жол
МX үшін GroupHeader жол
МX үшін CreditTransferTransactionInformation жол
Салық органның коды (егер жиынтық топтастыру салық органның коды бойынша өтсе ғана толтырылады)
МX үшін GroupHeader жол
МX үшін GroupHeader жол
Жиынтық хабарламаның егжей-тегжейі (payments)
ТБК
МX үшін CreditTransferTransactionInformation жол
МX үшін CreditTransferTransactionInformation жол
МX үшін CreditTransferTransactionInformation жол
МX үшін GroupHeader жол
Банктердің "цифрлық үкіметтің"
төлем шлюзі арқылы
мемлекеттік органдарға,
соттарға бюджетке
төлемдер төлеумен, міндетті
зейнетақы жарналарын, міндетті
кәсіптік зейнетақы жарналарын
және әлеуметтік аударымдарды
аударумен, сондай-ақ
мемлекеттік көрсетілетін
қызметтерге ақы
төлеумен байланысты жүзеге
асырылған төлемдер және
(немесе) ақша аударымдары
туралы мәліметтер мен
ақпаратты беруі қағидаларына
3-қосымша
Банктің ЦЖ-сына тапсыруға жататын ЦҮТШ төлемді тіркеу кезіндегі жауаптың деректемелері тізбесі
Р/с №
Жолдың атауы
ЦҮТШ XML-тегі
Ескертпе
1
Төлемнің бірегей коды, ЦҮТШ қалыптасқан уақытша нөмір
reference
ТБК
2
Банктің ЦЖ-да қалыптасқан төлем референсі
bankReference
Бірыңғай транзакцияны (<BtchBookg>true</BtchBookg>) есептеу әдісі бар MX-хабарламадағы тізілімдік төлемдер үшін – бұл Document/FIToFICstmrCdtTrf/GrpHdr/MsgId,
Немесе:
Жеке транзакцияларды (<BtchBookg>false</BtchBookg>) есептеу тәсілімен MX-хабарламадағы тізілімнен тыс төлемдер үшін – бұл Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/PmtId/TxI

Необязательное поле для идентификации платежей за государственные услуги. Код государственной услуги согласно реестру государственных услуг, утвержденный приказом исполняющего обязанности Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 31 января 2020 года № 39/НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19982)
Приложение 2
к Правилам предоставления
банками государственным
органам,
судам через платежный шлюз
"цифрового правительства"
сведений и информации об
осуществленных
платежах и (или) переводах
денег,
связанных с уплатой платежей
в бюджет, перечислением
обязательных
пенсионных взносов,
обязательных
профессиональных пенсионных
взносов и социальных
отчислений,
а также оплатой
государственных услуг
Перечень реквизитов, переданных МХ-сообщением со способом расчета единой транзакцией (<BtchBookg>true</BtchBookg>)
№ п/п
Наименование поля
XML-тег ПШЦП
Описание пути XML-тега ISO 20022 PACS.008
1
Референс платежа, сформированный в ЦС Банка
bankReference
Document/FIToFICstmrCdtTrf/GrpHdr/MsgId
2
Банковский идентификационный код Банка отправителя денег
bankBik
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/DbtrAgt/FinInstnId/BICFI
3
Дата операционного дня
payDate
Document/FIToFICstmrCdtTrf/GrpHdr/CreDtTm
4
КБК
kbk
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/RmtInf/Strd/TaxRmt/Rcrd/Ctgy
5
Код налогового органа
kno
6
Общая сумма
totalAmount
Document/FIToFICstmrCdtTrf/GrpHdr/TtlIntrBkSttlmAmt
7
Код валюты
currency
Document/FIToFICstmrCdtTrf/GrpHdr/TtlIntrBkSttlmAmt - Ccy
8
Детали сводного сообщения (payments)
1)
Уникальный код платежа, сформированный на ПШЦП для каждой операции
reference
2)
Референс платежа, формируемый в ЦС Банка
bankReference
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/PmtId/TxId
3)
Сумма платежа
amount
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/IntrBkSttlmAmt
4)
Код валюты
currency
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/IntrBkSttlmAmt
5)
Дата операционного дня
payDateTime
Document/FIToFICstmrCdtTrf/GrpHdr/CreDtTm
Продолжение таблицы
Примечание
поле GroupHeader для МХ
поле CreditTransferTransactionInformation для МХ
поле GroupHeader для МХ
поле CreditTransferTransactionInformation для МХ
Код налогового органа (заполняется только если группировка сводного проходит и по коду налогового органа)
поле GroupHeader для МХ
поле GroupHeader для МХ
Детали сводного сообщения (payments)
УКП
поле CreditTransferTransactionInformation для МX
поле CreditTransferTransactionInformation для МX
поле CreditTransferTransactionInformation для МX
поле GroupHeader для МХ
Приложение 3
к Правилам предоставления
банками государственным
органам,
судам через платежный шлюз
"цифрового правительства"
сведений
и информации об
осуществленных
платежах и (или) переводах
денег,
связанных с уплатой платежей
в бюджет, перечислением
обязательных
пенсионных взносов,
обязательных
профессиональных пенсионных
взносов
и социальных отчислений,
а также оплатой
государственных услуг
Перечень реквизитов ответа при регистрации платежа в ПШЦП, подлежащих передаче в ЦС Банка
№ п/п
Наименование поля
XML-тег ПШЦП
Примечание
1
Уникальный код платежа, временный номер, сформированный в ПШЦП
reference
УКП
2
Референс платежа, сформированный в ЦС Банка
bankReference
Для реестровых платежей в МХ-сообщении со способом расчета единой транзакцией (<BtchBookg>true</BtchBookg>) – это Document/FIToFICstmrCdtTrf/GrpHdr/MsgId,
Либо:
Для нереестровых платежей в МХ-сообщении со способом расчета отдельными транзакциями (<BtchBookg>false</BtchBookg>) – это Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/PmtId/TxI