Банкті реттеу жоспарының мазмұнына қойылатын талаптарды, оны әзірлеу және өзектендіру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 10 тамыздағы № 120 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 13 тамызда № 39578 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 90-бабы 2-тармағының екінші бөлігіне сәйкес Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Банкті реттеу жоспарының мазмұнына қойылатын талаптар, оны әзірлеу және өзектендіру қағидалары бекітілсін.
2. Банктерді реттеу департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және дамыту
Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын
реттеу және дамыту
Агенттігінің Басқармасының
2026 жылғы 10 тамыздағы
№ 120 қаулысымен
бекітілген
Банкті реттеу жоспарының мазмұнына қойылатын талаптарға, оны әзірлеу және өзектендіру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы банкті реттеу жоспарының мазмұнына, оны әзірлеу және өзектендіру қағидаларына қойылатын талаптар (бұдан әрі – Талаптар) "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Банктер туралы заң) 90-бабы 2-тармағының екінші бөлігіне сәйкес әзірленді және банкті реттеу жоспарының мазмұнына қойылатын қағидаларды, сондай-ақ оны әзірлеу және өзектендіру тәртібін белгілейді.
2. Осы талаптарда мына ұғымдар пайдаланылады:
1) банкті реттеу жоспарында үздіксіз жүзеге асыруды талап ететін аса маңызды банк операциялары және өзге де операциялар – тоқтатылуы немесе бұзылуы банктің депозиторларының, өзге де кредиторларының, клиенттері мен корреспонденттерінің құқықтары мен заңды мүдделеріне, сондай-ақ Қазақстан Республикасының қаржылық тұрақтылығына теріс әсер етуі мүмкін Банктер туралы заңның 22-бабына сәйкес айқындалған банктің қызмет түрлері мен операциялары;

Об утверждении Требований к содержанию плана урегулирования банка, Правила его разработки и актуализации
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 10 августа 2026 года № 120. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 августа 2026 года № 39578
В соответствии с частью второй пункта 2 статьи 90 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Требования к содержанию плана урегулирования банка, Правила его разработки и актуализации.
2. Департаменту банковского регулирования в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
М. Абылкасымова
Утверждены
постановлением
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 10 августа 2026 года № 120
Требования к содержанию плана урегулирования банка, Правила его разработки и актуализации
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Требования к содержанию плана урегулирования банка, Правила его разработки и актуализации (далее - Требования) разработаны в соответствии с частью второй пункта 2 статьи 90 Законом Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон о банках) и устанавливают требования к содержанию плана урегулирования банка, порядок его разработки и актуализации.
2. В Требованиях используются следующие понятия:
1) виды критически важных банковских и иных операции, требующих непрерывного осуществления в плане урегулирования банка – виды банковских операций, определенные в соответствии со статьей 22 Закона о банках, прекращение или нарушение которых способно оказать негативное воздействие на права и законные интересы депозиторов, иных кредиторов, клиентов и корреспондентов банка, а также на финансовую стабильность Республики Казахстан;

2) банкті реттеу жоспарында үздіксіз жүзеге асыруды талап ететін аса маңызды банк операциялары және өзге де операцияларды жеткізуші – оларға банкті реттеу жоспарында үздіксіз жүзеге асыруды талап ететін аса маңызды банк операцияларының және өзге де операциялардың орындалуы тәуелді болатын банктерге қызмет көрсететін заңды тұлға, дара кәсіпкер немесе өзге тұлға;
3) банкті реттеу – уәкілетті органның банктің депозиторларының, өзге де кредиторларының, клиенттері мен корреспонденттерінің құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау, жүйелік тәуекелдерді төмендету және банктің аса маңызды банк операцияларының және өзге де операцияларының үздіксіздігін қамтамасыз ету мақсатында реттеу режиміндегі банкке қатысты Банктер туралы заңның 93-бабында көзделген реттеу құралдарын қолдануы;
4) жүйелік маңызы бар банк – тұтастай алғанда, қаржы жүйесінің тұрақтылығы оның тұрақты жұмыс істеуіне байланысты болатын банк;
5) кредиторлар жағдайының нашарлауына жол бермеу қағидаты, оған сәйкес реттеу режимін қолдану нәтижесінде ешбір кредитор реттеу режимін қолданусыз мәжбүрлеп тарату кезінде ұшырай алатын шығыннан артық шығынға ұшырамауға тиіс;
6) операциялық реттеу жоспары – реттеу жоспарын орындау үшін қажетті іс-қимылдар, рәсімдер мен тетіктер реттілігінің егжей-тегжейлі сипаттамасын, сондай-ақ уәкілетті органмен, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен, мүдделі мемлекеттік органдармен, жеке тұлғалардың депозиттеріне кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйыммен, банкті реттеу жоспарында үздіксіз орындауды талап ететін аса маңызды банк операцияларын және өзге де операцияларды жеткізушілермен, банк клиенттерімен және контрагенттерімен өзара іс-қимыл жасау тәртібін қамтитын банктің басқару органы бекіткен ішкі құжат;
7) реттеу жоспары – банкке қатысты уәкілетті орган әзірлейтін, банк қызметі мен құрылымын кешенді бағалауды, банкті реттеу жоспарында үздіксіз жүзеге асыруды талап ететін аса маңызды банк операцияларын және өзге де операциялардың тізбесін, банктің реттеу қабілетін талдауды, банктің аса маңызды банк операцияларын және өзге де операцияларының үздіксіздігін қамтамасыз етуге, қаржы жүйесіне теріс әсерді барынша азайтуға және банк депозиторларының, өзге де кредиторларының, клиенттерінің және корреспонденттерінің құқықтары мен заңды мүдделерін қорғауға бағытталған банктің реттеу шаралары мен сценарийлерін қамтитын құжат;
8) уәкілетті орган – қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеуді, бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік орган.

2) поставщик критически важных банковских и иных операций, требующих непрерывного осуществления в плане урегулирования банка – юридическое лицо, индивидуальный предприниматель либо иное лицо, предоставляющее банку услуги, от которых зависит выполнение критически важных банковских и иных операций, требующих непрерывного осуществления в плане урегулирования банка;
3) урегулирование банка – применение уполномоченным органом инструментов урегулирования, предусмотренных статьей 93 Закона о банках, в отношении банка, находящегося в режиме урегулирования, в целях защиты прав и законных интересов депозиторов, иных кредиторов, клиентов и корреспондентов банка, снижения системных рисков и обеспечения непрерывности критически важных банковских и иных операций банка;
4) системно значимый банк – банк, от стабильного функционирования которого зависит стабильность финансовой системы в целом;
5) принцип недопущения ухудшения положения кредиторов – принцип, в соответствии с которым ни один кредитор банка в результате применения мер урегулирования не должен понести потери большие, чем понес бы при принудительной ликвидации банка без применения режима урегулирования;
6) операционный план урегулирования – внутренний документ, утвержденный органом управления банка, содержащий детализированное описание последовательности действий, процедур и механизмов, необходимых для исполнения плана урегулирования, а также порядок взаимодействия с уполномоченным органом, Национальным Банком Республики Казахстан, заинтересованными государственными органами, организацией, осуществляющей гарантирование депозитов физических лиц, поставщиками критически важных банковских и иных операций, требующих непрерывного осуществления в плане урегулирования банка, клиентами и контрагентами банка;
7) план урегулирования – документ, разрабатываемый уполномоченным органом в отношении банка, содержащий комплексную оценку деятельности и структуры банка, виды критически важных банковских и иных операций, требующих непрерывного осуществления в плане урегулирования банка, анализ способности банка к урегулированию, меры и сценарии урегулирования банка, направленные на обеспечение непрерывности критически важных банковских и иных операций банка, требующих непрерывного осуществления в плане урегулирования банка, минимизацию негативного влияния на финансовую систему и защиту прав и законных интересов депозиторов, иных кредиторов, клиентов и корреспондентов банка;
8) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий государственное регулирование, контроль и надзор финансового рынка и финансовых организаций.

3. Осы Талаптардың мақсаты банкті реттеу жоспарында үздіксіз жүзеге асыруды талап ететін аса маңызды банк операцияларын және өзге де операцияларды сақтай отырып және банк депозиторларының, өзге де кредиторларының, клиенттері мен корреспонденттерінің құқықтары мен мүдделерін сақтай отырып, реттеу мүмкіндігін қамтамасыз ететін банкті реттеу жоспарының мазмұны мен құрылымына қойылатын талаптарды белгілеу болып табылады.
4. Уәкілетті орган реттеу жоспары шеңберінде әрбір банк үшін, тоқтатылуы немесе бұзылуы банк депозиторларының, өзге де кредиторларының, клиенттері мен корреспонденттерінің құқықтары мен заңды мүдделеріне, сондай-ақ Қазақстан Республикасының қаржылық тұрақтылығына теріс әсер етуі мүмкін банкті реттеу жоспарында үздіксіз жүзеге асыруды талап ететін аса маңызды банк операцияларының және өзге де операциялардың түрлерін жеке дара айқындайды.
5. Уәкілетті орган жүйелік маңызы бар банктер үшін реттеу жоспарын әзірлейді және қажет болған жағдайда өзектендіреді.
6. Уәкілетті орган жүйелік маңызы бар болып табылмайтын банктердің реттеу жоспарларын әзірлеуге және қажет болған жағдайда оларды өзектендіруге құқылы.
7. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Талаптарға сәйкес жүйелік маңызы бар банктерге қатысты реттеу жоспарын әзірлеу және өзектендіру процесіне қатысады.
8. Реттеу жоспары уәкілетті органның ішкі құжаты болып табылады және банкті реттеу үшін негіз туындауын білдірмейді.
9. Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, банкті реттеу жоспарын және ондағы мәліметтерді, сондай-ақ оны әзірлеу және өзектендіру мақсатында ұсынылған ақпаратты үшінші тұлғаларға беруге жол берілмейді. Банкті реттеу жоспарына немесе ондағы мәліметтерге қолжетімділік алған тұлғалар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жарияламау туралы талаптарды сақтауға міндетті.
10. Реттеу жоспары Банктер туралы заңның 91-бабы 4-тармағының 2) тармақшасына сәйкес банкті төлемге қабілетсіз немесе әлеуетті төлемге қабілетсіз деп таныған кезден бастап қолданысқа енгізіледі.
11. Уәкілетті орган реттеу режимін қолдану туралы шешімде реттеу жоспарының ережелерін және банктің қызмет қабілетін бағалау нәтижелерін ескере отырып, қолданылатын бір немесе бірнеше реттеу құралын айқындайды.
2-тарау. Реттеу жоспарының мазмұны
12. Реттеу жоспарын уәкілетті орган банк осы Талаптарға сәйкес ұсынатын ақпарат, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын өзге де мемлекеттік органдардан және ұйымнан алынатын ақпарат негізінде әзірлейді.

3. Целью Требований является установление требований к содержанию и структуре плана урегулирования банка, обеспечивающих возможность урегулирования, с сохранением критически важных банковских и иных операций, требующих непрерывного осуществления в плане урегулирования банка и соблюдением прав и интересов депозиторов, иных кредиторов, клиентов и корреспондентов банка.
4. Уполномоченный орган в рамках плана урегулирования определяет для каждого банка индивидуально виды критически важных банковских и иных операций, требующих непрерывного осуществления в плане урегулирования банка, прекращение или нарушение которых способно оказать негативное воздействие на права и законные интересы депозиторов, иных кредиторов, клиентов и корреспондентов банка, а также на финансовую стабильность Республики Казахстан.
5. Уполномоченный орган разрабатывает и, при необходимости, актуализирует план урегулирования для системно значимых банков.
6. Уполномоченный орган вправе разрабатывать и по мере необходимости актуализировать планы урегулирования банков, не являющихся системно значимыми.
7. Национальный Банк Республики Казахстан участвует в процессе разработки и актуализации плана урегулирования в отношении системно значимых банков в соответствии с Требованиями.
8. План урегулирования является внутренним документом уполномоченного органа и не означает наступления основания для урегулирования банка.
9. Передача плана урегулирования банка и сведений, содержащихся в нем, а также информации, представленной в целях его разработки и актуализации, третьим лицам, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, не допускается. Лица, получившие доступ к плану урегулирования банка или сведениям, содержащимся в нем, обязаны соблюдать требования о неразглашении в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
10. План урегулирования вводится в действие с момента признания банка неплатежеспособным или потенциально неплатежеспособным в соответствии с подпунктом 2) пункта 4 статьи 91 Закона о банках.
11. Уполномоченный орган в решении о применении режима урегулирования определяет применяемый инструмент или несколько инструментов урегулирования с учетом положений плана урегулирования и результатов оценки жизнеспособности банка.
Глава 2. Содержание плана урегулирования
12. План урегулирования разрабатывается уполномоченным органом на основе информации, представляемой банком в соответствии с Требованиями, а также информации, получаемой от Национального Банка Республики Казахстан, иных государственных органов и организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

13. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі уәкілетті органға жүйелік маңызы бар банктерге қатысты жыл сайын, есепті жылдан кейінгі 1 (бірінші) сәуірден кешіктірмей мынадай:
1) банкті жүйелік маңызы бар банктердің қатарына жатқызу туралы ақпарат;
2) банк қатысушысы болып табылатын, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банктің тізіліміне енгізілген төлем жүйелері туралы мәліметтер;
3) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 51-3-бабына сәйкес жүйелік маңызы бар банкке берілген соңғы сатыдағы қарыздар туралы мәліметтерді, оның ішінде оларды беру шарттарын, мерзімдерін, көлемдерін және қайтару тәртібі туралы мәліметтерді ұсынады.
14. Уәкілетті орган банкті реттеу жоспарының құрамын, құрылымын және нақтылауды банкті жүйелік маңызы бар банктер қатарына жатқызуды, оның қызметінің сипатын және банктің реттеуге қабілеттілігіне әсер ететін өзге де факторларды ескере отырып айқындайды.
15. Банкті реттеу жоспарында мыналар көзделеді:
1) реттеу құралдарын қолданудың ықтимал сценарийлерінің тізбесі және оларды талдауы;
2) үздіксіз жүзеге асыруды талап ететін аса маңызды банктік операциялардың және өзге де операциялардың түрлері;
3) банкке, банктің ірі қатысушыларына, банк холдингтеріне және (немесе) банк конгломераты құрамына кіретін ұйымдарға қатысты қабылданатын шаралар;
4) банкке реттеу режимін қолдану кезінде мемлекеттік органдардың және депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымның өзара іс-қимыл тетіктері;
5) банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшіліктің қызметі бойынша іс-шаралар;
6) банкті реттеуге бағытталған өзге де ережелер.
16. Операциялық реттеу жоспарын банк әзірлейді және ол Талаптардың 3-тарауына сәйкес уәкілетті органмен келісілуге жатады.
17. Операциялық жоспар міндетті құрамдас бөлік ретінде реттеу жоспарына енгізіледі.
3-тарау. Реттеу жоспарларын әзірлеу және өзектендіру кезіндегі банктің міндеттері
18. Банк реттеу жоспарын жасау, өзектендіру және қолдану үшін деректерді беруді үйлестіруге, уәкілетті органмен, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен өзара іс-қимыл жасауға және ұсынылатын ақпараттың сапасын бақылауға жауапты банктің басшы қызметкері тұлғасында құрылымдық бөлімше мен уәкілетті лауазымды адамды тағайындауға міндетті.
19. Банк реттеуді жоспарлау саласындағы ішкі саясатты әзірлеуге міндетті.

13. Национальный Банк Республики Казахстан предоставляет уполномоченному органу в отношении системно значимых банков следующую информацию ежегодно, не позднее 1 (первого) апреля, следующего за отчетным годом:
1) информацию об отнесении банка к числу системно значимых банков;
2) данные о платежных системах, включенных в реестр Национального Банка Республики Казахстан, в которых банк выступает участником;
3) сведения о предоставленных системно значимому банку займах последней инстанции, включая условия их предоставления, сроки, объемы и порядок возврата, в соответствии со статьей 51-3 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
14. Состав, структура и детализация плана урегулирования банка определяются уполномоченным органом с учетом отнесения банка к числу системно значимых банков, характера его деятельности и иных факторов, влияющих на способность банка к урегулированию.
15. В плане урегулирования банка предусматриваются:
1) перечень и анализ возможных сценариев применения инструментов урегулирования;
2) виды критически важных банковских и иных операций, требующих непрерывного осуществления;
3) меры, принимаемые в отношении банка, крупных участников банка, банковских холдингов и (или) организаций, входящих в состав банковского конгломерата;
4) механизмы взаимодействия государственных органов и организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, при применении к банку режима урегулирования;
5) мероприятия по деятельности временной администрации по управлению банком;
6) иные положения, направленные на урегулирование банка.
16. Операционный план урегулирования разрабатывается банком и подлежит согласованию с уполномоченным органом в соответствии с Главой 3 Требований.
17. Операционный план включается в план урегулирования в качестве обязательной составной части.
Глава 3. Обязанности банка при разработке и актуализации планов урегулировании
18. Банк обязан назначить структурное подразделение и уполномоченное должностное лицо в лице руководящего работника банка, ответственного за координацию предоставления данных для составления, актуализации и применения плана урегулирования, взаимодействие с уполномоченным органом, Национальным банком Республики Казахстан, и контроль качества предоставляемой информации.
19. Банк обязан разработать внутреннюю политику в области планирования урегулирования, определяющую распределение ответственности структурных подразделений банка, порядок сбора и предоставления данных уполномоченному органу, а также порядок разработки, утверждения и актуализации операционного плана урегулирования.

20. Банк осы Талаптарға 3-қосымшаның талаптарына сәйкес реттеудің операциялық жоспарын әзірлеуге міндетті.
21. Реттеудің операциялық жоспарын, егер уәкілетті орган өзгеше мерзім белгілемесе, банк реттеу жоспарын алған кезден бастап 6 (алты) айдан кешіктірмей банк әзірлейді.
22. Уәкілетті орган реттеудің операциялық жоспарын қарайды және оны алған күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде банкке пысықтау жөнінде ескертулер жібереді.
Уәкілетті орган көрсетілген мерзімді операциялық реттеу жоспарында Талаптарға 3-қосымшада көзделген мәліметтер болмаған жағдайда, банкті бастапқы мерзім өткеннен кешіктірмей хабардар ете отырып, 60 (алпыс) жұмыс күнге дейін ұзартады.
23. Егер уәкілетті орган өзгеше мерзім белгілемесе, Банк ескертулерді жоюға және уәкілетті органның оны пысықтау жөніндегі ескертулерін алған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде пысықталған реттеудің операциялық жоспарын ұсынуға міндетті.
24. Операциялық жоспар осы Талаптардың 2-қосымшасының 4-тармағында көрсетілген оқиғалар басталған кезде, сондай-ақ оның орындалуына әсер ететін өзге де мән-жайлар өзгерген кезде өзектендірілуге тиіс.
25. Банк Талаптарға 3-қосымшаның 4-тармағында көзделген оны өзектендіру үшін негіз болып табылатын мән-жайлар туындаған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде өзектендірілген операциялық реттеу жоспарын ұсынады.
26. Банктің басқару органы реттеуді жоспарлау саласындағы ішкі саясатты және реттеудің операциялық жоспарын бекітеді, сондай-ақ олардың орындалуын бақылауды жүзеге асырады.
27. Банк уәкілетті лауазымды адамды тағайындау туралы уәкілетті органды осындай тағайындалған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде, сондай-ақ оны ауыстырған кезде дереу хабардар етуге міндетті.
28. Банк уәкілетті органға реттеу жоспарын дайындау және өзектендіру үшін қажетті мәліметтерді, құжаттарды, деректер мен материалдарды осы Талаптарға 2-қосымшада белгіленген тәртіппен, көлемде және мерзімдерде беруге міндетті.
29. Уәкілетті органның талабы бойынша банк реттеу жоспарын әзірлеу, өзектендіру және қолдану шеңберінде қосымша деректер беруге міндетті.
Уәкілетті органның сұрау салуы сұрау салынған мәліметтердің тізбесі мен оларды ұсыну мерзімі көрсетіле отырып, жазбаша нысанда жіберіледі. Сұрау салуды жіберу үшін негіз болып табылатындар, оның ішінде:
банктің бұрын ұсынған ақпаратының толық еместігін немесе жеткіліксіздігін анықтау;
реттеу жоспарына әсер ететін мән-жайлардың өзгеруіне байланысты мәліметтерді нақтылау қажеттілігі;
реттеу жоспарына өзектендіру немесе жоспардан тыс қайта қарау;
Уәкілетті органның сұрау салуы бойынша ақпаратты ұсыну мерзімі оны алған күннен бастап кемінде 5 (бес) жұмыс күнін құрайды.

20. Банк обязан разработать операционный план урегулирования в соответствии с требованиями приложения 3 к Требованиям.
21. Операционный план урегулирования разрабатывается банком не позднее 6 (шести) месяцев с момента получения банком плана урегулирования, если иной срок не установлен уполномоченным органом.
22. Уполномоченный орган рассматривает операционный план урегулирования и направляет банку замечания по доработке в течение 30 (тридцати) рабочих дней с даты его получения.
Уполномоченный орган продлевает указанный срок до 60 (шестидесяти) рабочих дней в случае отсутствия в операционном плане урегулирования сведений, предусмотренных приложением 3 к Требованиям, уведомив банк не позднее истечения первоначального срока.
23. Банк обязан устранить замечания и представить доработанный операционный план урегулирования в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней с даты получения замечаний уполномоченного органа по его доработке.
24. Операционный план подлежит актуализации при наступлении событий, указанных в пункте 4 приложения 2 к Требованиям, а также при изменении обстоятельств, влияющих на его исполнение.
25. Банк представляет актуализированный операционный план урегулирования в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня наступления обстоятельств, являющихся основанием для его актуализации, предусмотренных пунктом 4 приложения 3 к Требованиям.
26. Орган управления банка утверждает внутреннюю политику в области планирования урегулирования и операционный план урегулирования, а также осуществляет контроль за их исполнением.
27. Банк обязан письменно уведомить уполномоченный орган о назначении уполномоченного должностного лица в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты такого назначения, а также незамедлительно – при его смене.
28. Банк обязан предоставлять уполномоченному органу сведения, документы, данные и материалы, необходимые для подготовки и актуализации плана урегулирования, в порядке, объеме и сроки, установленные приложением 2 к Требованиям.
29. По требованию уполномоченного органа, банк обязан представлять дополнительные данные в рамках разработки, актуализации и применения плана урегулирования.
Запрос уполномоченного органа направляется в письменной форме с указанием перечня запрашиваемых сведений и срока их представления. Основаниями для направления запроса являются, в том числе:
выявление неполноты или недостаточности, ранее представленной банком информации;
необходимость уточнения сведений в связи с изменением обстоятельств, влияющих на план урегулирования;
проведение актуализации или внепланового пересмотра плана урегулирования.
Срок представления информации по запросу уполномоченного органа составляет не менее 5 (пяти) рабочих дней с даты его получения.

30. Уәкілетті орган банктің осы Талаптарға сәйкес ұсынатын ақпаратының дұрыстығы мен толықтығын тексеруді "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырады.
31. Банк реттеу шараларын қолдану шеңберінде операциялық жоспарды орындаудың тұрақты әзірлігін қамтамасыз етуге міндетті. Операциялық жоспарға қойылатын талаптар осы Талаптарға 3-қосымшада белгіленген.
32. Банк уәкілетті органға берілген күннен бастап 10 (он) жыл ішінде уәкілетті органға берілетін ақпараттың сақталуын қамтамасыз етуге міндетті. Банкке қатысты реттеу шаралары қолданылған жағдайда ақпаратты сақтау мерзімі барлық реттеу рәсімдері аяқталғанға дейін, бірақ мұндай шараларды қолдану басталған күннен бастап кемінде 10 (он) жылға ұзартылады. Банк аталған ақпаратты жоғалтқан жағдайда оны қалпына келтіру мүмкіндігін қамтамасыз етуге міндетті.
33. Банк уәкілетті орган белгілеген мерзімдерде банктің уәкілетті орган анықтаған реттеу қабілетінің кедергілерін жою жөніндегі іс-шараларды орындауға міндетті.
4-тарау. Реттеу жоспарын қайта қарау және өзектендіру тәртібі
34. Реттеу жоспары есепті жылдан кейінгі 1 қыркүйектен кешіктірмей күнтізбелік жылда бір рет міндетті жоспарлы қайта қаралуға тиіс.
35. Талаптардың 40-тармағында көзделген талдау нәтижелері бойынша уәкілетті орган жыл сайынғы қайта қарау қорытындылары бойынша көрсетілген талдау нәтижелері өзгерген жағдайда бекітілген реттеу жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізеді.
36. Уәкілетті орган Талаптарға 2-қосымшаның 4-тармағында көзделген оқиғалар туындаған кезде, сондай-ақ қолданыстағы реттеу жоспарының осы Талаптардың талаптарына сәйкес келмеуі анықталған не оның негізінде банкті реттеу және банкті реттеу құралдарын қолдану тұрғысынан үздіксіз жүзеге асыруды талап ететін аса маңызды банктік және өзге де операциялардың үздіксіздігін қамтамасыз ету мүмкін болмаған кезде банкті реттеу жоспарын қайта қарайды.
37. Уәкілетті орган жоспар бекітілген күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күнінен кешіктірмей реттеу және оларды жою үшін анықталған кедергілерді қоса алғанда, банкке реттеу жоспарын қайта қарау нәтижелері бойынша ақпарат жібереді.
38. Банк уәкілетті органға реттеу жоспарын қайта қарау нәтижелері бойынша ақпаратты алған күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде қарсылық жіберуге құқылы.
39. Уәкілетті орган банктің қарсылықтарын қарайды және оларды алған күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде уәжді жауап жібереді.

30. Проверка достоверности и полноты информации, представляемой банком в соответствии с настоящими Требованиями, осуществляется уполномоченным органом в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
31. Банк обязан обеспечивать постоянную готовность исполнения операционного плана в рамках применения мер урегулирования. Требования к операционному плану установлены приложением 3 к Требованиям.
32. Банк обязан обеспечивать хранение информации, предоставляемой уполномоченному органу, в течение 10 (десяти) лет с даты ее предоставления уполномоченному органу. В случае применения мер урегулирования в отношении банка срок хранения информации продлевается до завершения всех процедур урегулирования, но не менее чем на 10 (десять) лет с даты начала применения таких мер. Банк обязан обеспечивать возможность восстановления указанной информации в случае ее утраты.
33. Банк обязан исполнять мероприятия по устранению препятствий способности банка к урегулированию, выявленных уполномоченным органом, в сроки, установленные уполномоченным органом.
Глава 4. Порядок пересмотра и актуализации плана урегулирования
34. План урегулирования подлежит обязательному плановому пересмотру не реже одного раза в календарный год не позднее 1 сентября, следующего за отчетным годом.
35. По результатам анализа, предусмотренного пунктом 40 Требований, уполномоченный орган по итогам ежегодного пересмотра вносит изменения и дополнения в утвержденный план урегулирования в случае изменения результатов указанного анализа.
36. Уполномоченный орган пересматривает план урегулирования банка при наступлении событий, предусмотренных пунктом 4 приложения 2 к Требованиям, а также при выявлении несоответствия действующего плана урегулирования требованиям настоящих Требований либо невозможности обеспечения на его основе непрерывности критически важных банковских и иных операций, требующих непрерывного осуществления в плане урегулирования банка и применения инструментов урегулирования банка.
37. Уполномоченный орган направляет банку информацию по результатам пересмотра плана урегулирования, включая выявленные препятствия для урегулирования и их устранения, не позднее 30 (тридцати) рабочих дней с даты утверждения плана.
38. Банк вправе направить уполномоченному органу возражения в течение 20 (двадцати) рабочих дней с даты получения информации по результатам пересмотра плана урегулирования.
39. Уполномоченный орган рассматривает возражения банка и направляет мотивированный ответ в течение 30 (тридцати) рабочих дней с даты их получения.

40. Қайта қарау кезінде уәкілетті орган банкті реттеу жоспарында үздіксіз жүзеге асыруды талап ететін аса маңызды банк операцияларының және өзге де операциялардың тізбесін, банктің қаржылық жай-күйін, операциялық дайындығын, бұрын анықталған кедергілерді жою барысын және банктің реттеу қабілетіне әсер ететін өзге де факторларды қоса алғанда, реттеу жоспары элементтерінің өзектілігін талдайды.
41. Банк уәкілетті орган айқындаған мерзімдерде реттеу жоспарын өзектендіру барысында анықталған реттеу қабілетін қамтамасыз ету үшін кедергілерді жою жөнінде шаралар қабылдайды.
Банкті реттеу жоспарының мазмұнына қойылатын талаптарға, оны әзірлеу және өзектендіру қағидаларына
1-қосымша
Банктің реттеу жоспарының мазмұны
Реттеу жоспары мыналарды:
1) банктің ұйымдық және корпоративтік құрылымының, оның бизнес-моделінің, қызмет бағыттарының, клиенттер сегменттерінің және негізгі тәуекелдердің сипаттамасын, еншілес ұйымдардың, филиалдар мен өкілдіктердің, сондай-ақ банк конгломератының құрамына кіретін ұйымдардың тізбесін;
2) уәкілетті орган айқындаған банкті реттеу жоспарында үздіксіз жүзеге асыруды талап ететін аса маңызды банктік және өзге де операциялардың түрлері және олардың үздіксіз орындалу шарттарын талдау, оның ішінде технологиялық, операциялық және шарттық тәуелділіктерді, сондай-ақ реттеу кезеңінде банкті реттеу жоспарында үздіксіз жүзеге асыруды талап ететін аса маңызды банктік және өзге де операцияларды қолдау үшін банк қабылдайтын шараларды, оның ішінде резервтік тетіктерді, қызмет көрсетушілермен өзара іс-қимыл жасау тәртібін және операциялық қызметтің үздіксіздігін қамтамасыз ету шараларын;
3) банктің активтері мен міндеттемелерінің құрылымын, қорландыру құрылымын, топішілік тәуелділіктерді және кредиторлардың талаптарын қанағаттандыру кезектілігінің талдауын;
4) кредиторлар жағдайының нашарлауына жол бермеу қағидатының сақталуын бағалауды;
5) артықшылық берілген және балама сценарийлерді қоса алғанда, реттеу құралдарын қолданудың ықтимал сценарийлерінің тізбесі мен талдауын;
6) банкті реттеуге кедергі келтіруі мүмкін банктің қызметіндегі кемшіліктер, тәуекелдер және (немесе) бұзушылықтар, сондай-ақ оларды жою жөніндегі шаралар, оның ішінде анықталған құрылымдық, операциялық және құқықтық кедергілердің сипаттамасы, оларды жою жөніндегі іс-шаралар тізбесі жауапты бөлімшелер мен орындау мерзімдерін көрсете отырып, сондай-ақ уәкілетті органның аталған іс-шаралардың орындалуын бақылау тәртібін;
7) банкке, банктің ірі қатысушыларына, банк холдингтеріне және банк конгломератының құрамына кіретін ұйымдарға қатысты қолданылатын шаралар, сондай-ақ банкке реттеу режимін қолданған кезде мемлекеттік органдар мен депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымның өзара іс-қимыл тетіктерін;

40. При пересмотре уполномоченный орган анализирует актуальность элементов плана урегулирования, включая виды критически важных банковских и иных операций, требующих непрерывного осуществления в плане урегулирования банка, финансовое состояние банка, операционную готовность, ход устранения ранее выявленных препятствий, влияющих на способность банка к урегулированию.
41. Банк принимает меры по устранению препятствий для обеспечения способности к урегулированию, выявленных в ходе актуализации плана урегулирования, в сроки, определенные уполномоченным органом.
Приложение 1
к Требованиям к содержанию
плана урегулирования банка,
Правилам его разработки
и актуализации
Содержание плана урегулирования банка
План урегулирования банка включает:
1) описание организационной и корпоративной структуры банка, его бизнес-модели, направлений деятельности, сегментов клиентов и ключевых рисков, перечень дочерних организаций, филиалов и представительств, а также организаций, входящих в состав банковского конгломерата;
2) виды критически важных банковских и иных операций, требующих непрерывного осуществления в плане урегулирования банка, и анализ условий их непрерывного выполнения, включая технологические, операционные и договорные зависимости, а также меры, принимаемые банком для поддержания критически важных банковских и иных операций, требующих непрерывного осуществления в плане урегулирования банка в период урегулирования, в том числе резервные механизмы, порядок взаимодействия с поставщиками услуг и обеспечения операционной непрерывности;
3) анализ структуры активов и обязательств банка, структуры фондирования, внутригрупповых зависимостей и очередности удовлетворения требований кредиторов;
4) оценку соблюдения принципа недопущения ухудшения положения кредиторов;
5) перечень и анализ возможных сценариев применения инструментов урегулирования, включая предпочтительный и альтернативные сценарии;
6) недостатки, риски и (или) нарушения в деятельности банка, которые могут препятствовать урегулированию банка, а также меры по их устранению, включая описание выявленных структурных, операционных и правовых препятствий, перечень мероприятий по их устранению с указанием ответственных подразделений и сроков исполнения, а также порядок контроля уполномоченным органом за исполнением указанных мероприятий;
7) меры, принимаемые в отношении банка, крупных участников банка, банковских холдингов и организаций, входящих в состав банковского конгломерата, а также механизмы взаимодействия государственных органов и организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, при применении к банку режима урегулирования;

8) банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшіліктің қызметі жөніндегі іс-шараларды;
9) цифрлық жүйелерді, аса маңызды банктік және өзге де операцияларды жеткізушілерді қоса алғанда, банктің операциялық әзірлігіне және банктің ішкі процестеріне қойылатын талаптарды;
10) банкті реттеу кезеңінде шығындарды өтеу және капиталды қалпына келтіру үшін қажетті өтімділік және міндеттемелер көлемін бағалауды, сондай-ақ реттеу режиміндегі қаржыландыру көздерін;
11) бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимыл жасау жоспары, ол жария мәлімдемелерді дайындау және келісу тәртібін, сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимыл жасау үшін банктің уәкілетті өкілдерін айқындауды көздейді;
12) Қазақстан Республикасының Қаржылық тұрақтылық жөніндегі кеңесінің мүшелерімен өзара іс-қимыл жасау тәртібі, оның ішінде оларға реттеу шараларын қолдану туралы хабарлау, реттеу кезеңінде Қазақстан Республикасының Қаржылық тұрақтылық жөніндегі кеңесі мүшелерінің іс-қимылдарын үйлестіру тетіктері және Қазақстан Республикасының Қаржылық тұрақтылық жөніндегі кеңесі мүшелеріне реттеу барысы туралы ақпарат ұсыну тәртібін қамтиды.
Банкті реттеу жоспарының мазмұнына қойылатын талаптарға, оны әзірлеу және өзектендіру қағидаларына
2-қосымша
Банк реттеу жоспарын дайындау және өзектендіру үшін ұсынатын мәліметтердің тізбесі
1. Банк уәкілетті органға 1 (бірінші) наурыздан кешіктірмей жыл сайын мынадай мәліметтерді береді:
1) басқару органдарының құрамын, еншілес ұйымдардың, филиалдар мен өкілдіктердің тізбесін қоса алғанда, банктің ұйымдық және корпоративтік құрылымы туралы мәліметтер;
2) бизнес сегменттерінің сипатын, қызметтер тізбесін, клиенттердің санаттарын, кіріс көздерін және қызметтің негізгі тәуекелдерін қоса алғанда, банктің бизнес-моделі туралы мәліметтер;
3) банктің технологиялық және операциялық тәуелділіктерін, сондай-ақ банкті реттеу жоспарында үздіксіз жүзеге асыруды талап ететін аса маңызды банк операцияларын және өзге де операцияларды берушілерге тәуелділікті қоса алғанда, банкті реттеу жоспарында үздіксіз жүзеге асыруды талап ететін аса маңызды банк операциялары мен өзге де операциялары туралы мәліметтер;
4) банктің төлем жүйелеріне, клирингтік ұйымдарға, орталық депозитарийге және қаржы нарығының өзге де инфрақұрылымдарына қатысуы туралы мәліметтер;
5) өнім берушілердің тізбесін және шарттардың негізгі талаптарын қоса алғанда, банкті реттеу жоспарында үздіксіз жүзеге асыруды талап ететін аса маңызды банк операциялары мен өзге де операцияларды берушілер туралы мәліметтер;
6) банктің негізгі цифрлық платформаларының, резервтік тетіктерінің және деректер жүктемелерін қалыптастыру мүмкіндіктерінің сипаттамасын қоса алғанда, банктің цифрлық жүйелері туралы мәліметтер;

8) мероприятия по деятельности временной администрации по управлению банком;
9) требования к операционной готовности банка, включая цифровые системы, поставщиков критически важных банковских и иным операциям, требующих непрерывного осуществления в плане урегулирования банка и внутренним процессам банка;
10) оценку объема ликвидности и обязательств банка, необходимых для покрытия убытков и восстановления капитала в период урегулирования, а также источники финансирования в режиме урегулирования;
11) план коммуникации со средствами массовой информации, предусматривающий порядок подготовки и согласования публичных заявлений, определение уполномоченных представителей банка для взаимодействия со средствами массовой информации;
12) порядок взаимодействия с членами Совета по финансовой стабильности Республики Казахстан, включая их уведомление о применении мер урегулирования, механизмы координации действий участников Совета по финансовой стабильности Республики Казахстан в период урегулирования и порядок представления членам Совета по финансовой стабильности Республики Казахстан информации о ходе урегулирования.
Приложение 2
к Требованиям к содержанию
плана урегулирования банка,
Правилам его разработки
и актуализации
Перечень сведений, предоставляемых банком для подготовки и актуализации плана урегулирования
1. Банк предоставляет уполномоченному органу следующие сведения ежегодно, не позднее 1 (первого) марта:
1) сведения об организационной и корпоративной структуре банка, включая состав органов управления, перечень дочерних организаций, филиалов и представительств;
2) сведения о бизнес-модели банка, включая описание сегментов бизнеса, перечень услуг, категории клиентов, источники доходов и ключевые риски деятельности;
3) сведения о критически важных банковских и иных операций банка, требующих непрерывного осуществления в плане урегулирования банка, включая технологические и операционные зависимости, а также зависимость от поставщиков критически важных банковских и иных операций, требующих непрерывного осуществления в плане урегулирования банка;
4) сведения об участии банка в платежных системах, клиринговых организациях, центральном депозитарии и иных инфраструктурах финансового рынка;
5) сведения о поставщиках критически важных банковских и иных операций, требующих непрерывного осуществления в плане урегулирования банка, включая перечень поставщиков и ключевые условия договоров;
6) сведения об цифровых системах банка, включая описание основных цифровых платформ, резервных механизмов и возможностей формирования выгрузок данных;

7) реттеу шараларын қолдану үшін кедергі жасауға қабілетті талаптарды қамтитын шарттар туралы мәліметтер;
8) тестілеу нәтижелерімен реттеудің өзектендірілген операциялық жоспары.
2. Банк есепті тоқсаннан кейінгі айдың 30-ы күнінен кешіктірмей уәкілетті органға тоқсан сайын мынадай мәліметтерді береді:
1) депозиттер, қарыз алу, субординацияланған міндеттемелер және мерзімділік құрылымы туралы деректерді қоса алғанда, банк міндеттемелерінің құрылымы туралы мәліметтер;
2) депозиттер, қарыз алу, субординацияланған міндеттемелер және мерзімділік құрылымы туралы деректерді қоса алғанда, банк міндеттемелерінің құрылымы туралы мәліметтер;
3) капиталдың жеткіліктілігі мен стресс-тестілеу нәтижелерін қоса алғанда, банктің капиталы мен меншікті қаражаты туралы мәліметтер;
4) өтімділігі жоғары активтердің құрылымын, өтімділікті стресс-тестілеу нәтижелерін және міндеттемелерді өтеу кестесін қоса алғанда, банктің өтімділігі туралы мәліметтер.
3. Уәкілетті органның сұрау салуы бойынша банк сұрау салуда белгіленген мерзімдерде мынадай мәліметтерді береді:
1) кредиттік досьелерді, қамтамасыз ету, ауыртпалықтар және активтердің нарықтық құны туралы деректерді қоса алғанда, банктің активтері мен міндеттемелерін бағалауды жүргізуге арналған мәліметтер;
2) банктің реттелуін бағалау және реттеу шаралары мен сценарийлерін негіздеу үшін қажетті есеп-айырысулар, есептер және талдамалық материалдар;
3) прогнозные показатели капитала и ликвидности, сценарный анализ и оценку устойчивости бизнес-модели после применения мер урегулирования.
4. Банк уәкілетті органды мына оқиғалар басталған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей хабардар етуге міндетті:
1) еншілес ұйымдарды, филиалдарды және өкілдіктерді қайта ұйымдастыруды, құруды немесе жоюды қоса алғанда, банктің ұйымдастырушылық немесе корпоративтік құрылымының өзгеруі;
2) банктің басқару органы құрамының өзгеруі;
3) бизнес-модельдің өзгеруі немесе қызметтің жаңа бағыттарының пайда болуы;
4) банк активтерінің немесе міндеттемелерінің құрылымдық өзгеруі;
5) акционерлік капитал құрылымын өзгерту, оның ішінде тікелей иеленушілер құрамының және дауыс беру құқықтары үлестерінің өзгеруі;
6) банкті реттеу жоспарында үздіксіз жүзеге асыруды талап ететін маңызды банк операцияларының және өзге де операцияларды жеткізушілер құрамының немесе оларды көрсетудің елеулі шарттарының өзгеруі;
7) банктің цифрлық жүйелеріндегі, операциялық процестеріндегі немесе цифрлық инфрақұрылым объектілеріндегі, нәтижесінде банк осы Талаптарда белгіленген мерзімдерде деректерді қалыптастыру және уәкілетті органға беру қабілетін жоғалтатын немесе жоғалтуы мүмкін өзгерістер, оның ішінде негізгі цифрлық жүйелерді ауыстыру, цифрлық инфрақұрылым объектілерінің провайдерін ауыстыру, цифрлық платформаларды аутсорсингке беру немесе деректерді беру арналарын өзгерту;

7) сведения о договорах, содержащих условия, способные создать препятствия для применения мер урегулирования;
8) актуализированный операционный план урегулирования с результатами его тестирования.
2. Банк предоставляет уполномоченному органу следующие сведения ежеквартально, не позднее 30-го числа месяца, следующего за отчетным кварталом:
1) сведения о структуре активов банка, включая данные о кредитном портфеле, портфеле ценных бумаг, качестве активов и концентрации рисков;
2) сведения о структуре обязательств банка, включая данные о депозитах, заимствованиях, субординированных обязательствах и структуре срочности;
3) сведения о капитале и собственных средствах банка, включая достаточность капитала и результаты стресс-тестирования;
4) сведения о ликвидности банка, включая структуру высоколиквидных активов, результаты стресс-тестирования ликвидности и графики погашения обязательств.
3. По запросу уполномоченного органа банк предоставляет следующие сведения в сроки, установленные в запросе:
1) сведения для проведения оценки активов и обязательств банка, включая кредитные досье, данные об обеспечениях, обременениях и рыночной стоимости активов;
2) расчеты, отчеты и аналитические материалы, необходимые для оценки урегулируемости банка и обоснования мер и сценариев урегулирования;
3) прогнозные показатели капитала и ликвидности, сценарный анализ и оценку устойчивости бизнес-модели после применения мер урегулирования.
4. Банк обязан уведомить уполномоченный орган не позднее 5 (пяти) рабочих дней с даты наступления следующих событий:
1) изменение организационной или корпоративной структуры банка, включая реорганизацию, создание или ликвидацию дочерних организаций, филиалов и представительств;
2) изменение состава органов управления банка;
3) изменение бизнес-модели или возникновение новых направлений деятельности;
4) существенное изменение структуры активов или обязательств банка;
5) изменение структуры акционерного капитала, включая изменение состава прямых владельцев и долей голосующих прав;
6) изменение состава поставщиков критически важных банковских и иных операций, требующих непрерывного осуществления в плане урегулирования банка или существенных условий их оказания;
7) изменения в цифровых системах, операционных процессах или объектах цифровой инфраструктуры банка, в результате которых банк утрачивает или может утратить способность формировать и передавать данные уполномоченному органу в сроки, установленные Требованиями, включая замену ключевых цифровых систем, смену провайдера объекта цифровой инфраструктуры, аутсорсинг цифровых платформ или изменение каналов передачи данных;

8) қорландыру құрылымының немесе банктің өтімділік көздерінің елеулі өзгеруі;
Уәкілетті орган мәліметтердің құрамын, нысанын және егжей-тегжейін нақтылауға, сондай-ақ ұсынылатын ақпаратқа қосымша талаптар белгілеуге құқылы.
5. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі уәкілетті органға жүйелік маңызы бар банктерге қатысты жыл сайын есепті жылдан кейінгі 1 сәуірден кешіктірмей мынадай мәліметтерді береді:
1) банкті жүйелік маңызы бар банктер санына жатқызу туралы ақпарат;
2) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүйелік маңызы бар банкке берілген соңғы сатыдағы қарыздар туралы мәліметтерді, оның ішінде оларды беру шарттарын, мерзімдерін, көлемдерін және қайтару тәртібін;
3) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі операторы болып табылатын төлем жүйелері арқылы банктер жүзеге асырған төлемдер көлемі туралы мәліметтер;
4) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің статистикалық өкілеттіктері шеңберінде қалыптастырылатын банк бойынша ақша-кредит статистикасының, қаржы нарығы статистикасының және сыртқы сектор статистикасының деректері.
Банкті реттеу жоспарының мазмұнына қойылатын талаптарға, оны әзірлеу және өзектендіру қағидаларына
3-қосымша
Банкті реттеудің операциялық жоспарының мазмұны
1. Банкті реттеудің операциялық жоспары (бұдан әрі - операциялық жоспар) дағдарыс алдындағы кезеңде, реттеу режимін қолдану туралы шешім қабылдау кезеңінде және реттеу шараларын тікелей қолдану кезеңінде реттеу жоспарын орындау үшін қажетті іс-қимылдар, рәсімдер мен тетіктер дәйектілігінің егжей-тегжейлі сипаттамасын қамтиды.
2. Банк операциялық жоспарды уәкілетті орган әзірлеген реттеу жоспарының негізінде әзірлейді.
3. Операциялық жоспарда мыналар болуы тиіс:
1) өкілеттіктері мен жауапты тұлғалар қол жеткізе алмаған кезде оларды алмастыру тәртібін көрсете отырып, басқару органдарының, операциялық жоспарды дайындауға және орындауға жауапты лауазымды тұлғалар мен құрылымдық бөлімшелердің сипаттамасы;
2) банктің уәкілетті байланыс тұлғаларын айқындауды қоса алғанда, реттеу кезеңінде банктің уәкілетті органмен, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен, өзге де мемлекеттік органдармен және депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйыммен өзара іс-қимылының тәртібі мен нысаны;
3) банктің цифрлық жүйелеріне, құжаттары мен үй-жайларына уәкілетті органның қол жеткізуін қамтамасыз ету рәсімі, сондай-ақ реттеу шараларын қолдану үшін қажетті деректерді қалыптастыру және беру тәртібі;
4) банкті реттеу жоспарында үздіксіз жүзеге асыруды талап ететін аса маңызды банктік және өзге де операцияларды берушілермен өзара іс-қимыл тәртібін қоса алғанда, реттеу шаралары қолданылғаннан кейін банкті реттеу жоспарында үздіксіз жүзеге асыруды талап ететін аса маңызды банктік және өзге де операцияларды, сондай-ақ цифрлық жүйелердің немесе негізгі қызметкерлердің қол жетімсіздігі жағдайына резервтік тетіктерді үздіксіз орындауды қамтамасыз ету жөніндегі іс-қимылдар тізбесі;

8) существенное изменение структуры фондирования или источников ликвидности банка.
Уполномоченный орган вправе уточнять состав, форму и детализацию сведений, а также устанавливать дополнительные требования к предоставляемой информации.
5. Национальный Банк Республики Казахстан предоставляет уполномоченному органу в рамках своей компетенции следующие сведения ежегодно, не позднее 1 апреля, следующего за отчҰтным годом:
1) информацию об отнесении банка к числу системно значимых банков;
2) сведения о предоставленных системно значимому банку займах последней инстанции, включая условия их предоставления, сроки, объемы и порядок возврата, в соответствии Законом Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан";
3) сведения об объемах платежей, проведенных банками через платежные системы, оператором которых является Национальный Банк Республики Казахстан;
4) данные денежно-кредитной статистики, статистики финансового рынка и статистики внешнего сектора по банку, формируемые Национальным Банком Республики Казахстан в рамках его статистических полномочий.
Приложение 3
к Требованиям к содержанию
плана урегулирования банка,
Правилам его разработки
и актуализации
Содержание операционного плана урегулирования банка
1. Операционный план урегулирования банка (далее – операционный план) содержит детализированное описание последовательности действий, процедур и механизмов, необходимых для исполнения плана урегулирования в предкризисный период, в период принятия решения о применении режима урегулирования и в период непосредственного применения мер урегулирования.
2. Операционный план разрабатывается банком на основании разработанного уполномоченным органом плана урегулирования.
3. Операционный план должен содержать:
1) описание органов управления, должностных лиц и структурных подразделений, ответственных за подготовку и исполнение операционного плана, с указанием их полномочий и порядка замещения при недоступности ответственных лиц;
2) порядок и форму взаимодействия банка с уполномоченным органом, Национальным Банком Республики Казахстан, иными государственными органами и организацией, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, в период урегулирования, включая определение уполномоченных контактных лиц банка;
3) процедуру обеспечения доступа уполномоченного органа к цифровым системам, документам и помещениям банка, а также порядок формирования и передачи данных, необходимых для применения мер урегулирования;
4) перечень действий по обеспечению непрерывного выполнения критически важных банковских и иных операций, требующих непрерывного осуществления в плане урегулирования банка после применения мер урегулирования, включая порядок взаимодействия с поставщиками критически важных банковских и иных операций, требующих непрерывного осуществления в плане урегулирования банка, а также резервные механизмы на случай недоступности цифровых систем или ключевого персонала;

5) клиенттерді, контрагенттерді, қызметкерлерді және бұқаралық ақпарат құралдарын хабардар ету тәртібін қоса алғанда, реттеу кезеңіне арналған коммуникациялық стратегия;
6) Банктер туралы заңның 93-бабында көзделген реттеудің әрбір құралын қолдану кезінде банктің іс-қимылы дәйектілігінің сипаттамасы;
7) банктің басқару органдарының өкілеттіктерін уақытша әкімшілікке беру және басшылық ауысқан кезде операциялық сабақтастықты қамтамасыз ету тәртібі;
8) реттеу шараларын қолдануға байланысты барлық іс-қимылдарды құжаттау тетігі және уәкілетті органға есептілікті ұсыну тәртібі.

5) коммуникационную стратегию на период урегулирования, включая порядок информирования клиентов, контрагентов, персонала и средств массовой информации;
6) описание последовательности действий банка при применении каждого инструмента урегулирования, предусмотренного статьей 93 Закона о банках;
7) порядок передачи полномочий органов управления банка временной администрации и обеспечения операционной преемственности при смене руководства;
8) механизм документирования всех действий, связанных с применением мер урегулирования, и порядок представления отчетности уполномоченному органу.