"Мүгедектігі бар баланы (мүгедектігі бар балаларды) тәрбиелеп отырған анаға немесе әкеге, бала асырап алушыға, қорғаншыға (қамқоршыға) тағайындалатын және төленетін мемлекеттік жәрдемақы, бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға күтім жасайтын адамдарға берілетін мемлекеттік жәрдемақы тағайындау және төлеу қағидаларын бекіту туралы" 2023 жылғы 9 маусымдағы № 215 және "Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" 2023 жылғы 29 маусымдағы № 260 Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2026 жылғы 11 тамыздағы № 329 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 12 тамызда № 39575 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 25.08.2026 бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мүгедектігі бар баланы (мүгедектігі бар балаларды) тәрбиелеп отырған анаға немесе әкеге, бала асырап алушыға, қорғаншыға (қамқоршыға) тағайындалатын және төленетін мемлекеттік жәрдемақы, бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға күтім жасайтын адамдарға берілетін мемлекеттік жәрдемақы тағайындау және төлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 215 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32851 болып тіркелген) мынадай толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мүгедектігі бар баланы (мүгедектігі бар балаларды) тәрбиелеп отырған анаға немесе әкеге, бала асырап алушыға, қорғаншыға (қамқоршыға) тағайындалатын және төленетін мемлекеттік жәрдемақыны, бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға күтім жасайтын адамдарға берілетін мемлекеттік жәрдемақыны тағайындау және төлеу қағидаларында:
8-тармақ мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Егер бірінші топтағы мүгедектігі бар адам ес-түссіз күйде болуына байланысты келісім беруге қабілетсіз болса, күтімді жүзеге асыратын адамға жәрдемақы тағайындау үшін жақын туысының немесе жұбайының (зайыбының) өтініші негіз болып табылады.";
8-қосымшада:
реттік нөмірі 10-жолдың 3-бағаны мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) ес-түссіз күйде болуына байланысты келісімін беруге қабілетсіз бірінші топтағы мүгедектігі бар адамның жақын туысы немесе жұбайы (зайыбы) өтініш берген кезде, қызмет көрсетуші мемлекеттік қызмет көрсету үшін пайдаланылатын мемлекеттік цифрлық жүйелерден немесе цифрлық құжаттар қызметінен:
туыстық дәрежесін растайтын құжатты;
медициналық ұйым берген ес-түссіз күйде екенін растайтын құжатты алады.
Егер мемлекеттік органдардың цифрлық жүйелерінде немесе цифрлық құжаттар қызметінде болмаған жағдайда, мәліметтерді бірінші топтағы мүгедектігі бар адамның жақын туысы немесе жұбайы (зайыбы) ұсынады;".

О внесении изменений и дополнений в приказы Заместителя Премьер-Министра – Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 215 "Об утверждении Правил назначения и выплаты государственного пособия, назначаемого и выплачиваемого матери или отцу, усыновителю (удочерителю), опекуну (попечителю), воспитывающим ребенка с инвалидностью (детей с инвалидностью), государственного пособия лицам, осуществляющим уход за лицом с инвалидностью первой группы" и от 29 июня 2023 года № 260 "Об утверждении Правил проведения медико-социальной экспертизы"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 11 августа 2026 года № 329. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 августа 2026 года № 39575
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 25.08.2026 г.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 215 "Об утверждении Правил назначения и выплаты государственного пособия, назначаемого и выплачиваемого матери или отцу, усыновителю (удочерителю), опекуну (попечителю), воспитывающим ребенка с инвалидностью (детей с инвалидностью), государственного пособия лицам, осуществляющим уход за лицом с инвалидностью первой группы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32851) следующие дополнения:
в Правилах назначения и выплаты государственного пособия, назначаемого и выплачиваемого матери или отцу, усыновителю (удочерителю), опекуну (попечителю), воспитывающим ребенка с инвалидностью (детей с инвалидностью), государственного пособия лицам, осуществляющим уход за лицом с инвалидностью первой группы, утвержденных указанным приказом:
пункт 8 дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Если лицо с инвалидностью не способно дать согласие из-за нахождения в коматозном состоянии, основанием для назначения пособия лицу, осуществляющему уход, является заявление близкого родственника или супруга (супруги).";
в приложении 8:
графу 3 строки, порядковый номер 10, дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) при подаче заявления близким родственником или супругом (супругой) лица с инвалидностью первой группы, не способного дать согласие из-за нахождения в коматозном состоянии, услугодатель получает из государственных цифровых систем, используемых для оказания государственной услуги, либо из сервиса цифровых документов:
документ, подтверждающий степень родства;
документ, подтверждающий коматозное состояние, выданный медицинской организацией.
В случае отсутствия в цифровых системах государственных органов либо в сервисе цифровых документов, сведения предоставляются близким родственником или супругом (супругой) лица с инвалидностью первой группы;".

2. "Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 260 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32922 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларында:
9-тармақтың бірінші бөлігінде:
бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Сырттай проактивті куәландыруды (қайта куәландыруды) қоспағанда, куәландыру (қайта куәландыру) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша МӘС жүргізуге өтініш (бұдан әрі – өтініш) бойынша куәландырылатын адамның, ес-түссіз күйде болуына байланысты келісім беруге қабілетсіз адамның жақын туысының немесе жұбайының (зайыбының), өтініш берген кезде заңды тұлғаның жеке басын куәландыратын құжатты не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжатты (сәйкестендіру үшін) ұсына отырып және "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы мемлекеттік цифрлық жүйелерден электрондық-цифрлық қолтаңбамен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжаттар түрінде алынатын мәліметтер негізінде жүргізіледі:";
мынадай мазмұндағы 14) тармақшамен толықтырылсын:
"14) ес-түссіз күйде болуына байланысты келісім беруге қабілетсіз адамның жақын туыстары немесе жұбайы (зайыбы) өтініш берген кезде "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес туыстық дережесін растайтын мәліметтер (туу туралы куәлік, неке (ерлі-зайыптылықты) қию туралы куәлік) талап етіледі.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Көзбе-көз куәландыру (қайта куәландыру) куәландырылатын адамның немесе заңды өкілінің, ес-түссіз күйде болуына байланысты келісім беруге қабілетсіз адамның жақын туысының немесе жұбайының (зайыбының), келісуімен үйде, стационарда, ал куәландырылатын адам тасымалдауға келмейтін және (немесе) қызмет көрсетілетін өңірден тыс жерлерде стационарлық емделуде жүрген кезде сырттай, № 031/е нысаны бойынша ДКК ұсынысы негізінде жүргізіледі. Сырттай куәландырылған (қайта куәландырылған) кезде №031/е нысанды куәландырылатын адамның орналасқан жері бойынша өңірдің медициналық ұйымы ресімдейді.
Сырттай мүгедектік және (немесе) еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесі бір жылдан аспайтын мерзімге бір рет айқындалады.
Жақын туысы немесе жұбайы (зайыбы) өтініш берген кезде мүгедектік бір жылдан аспайтын мерзімге белгіленеді.";
3-қосымшада:

2. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 260 "Об утверждении Правил проведения медико-социальной экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32922) следующие изменения и дополнения:
в Правилах проведения медико-социальной экспертизы, утвержденных указанным приказом:
в части первой пункта 9:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"9. Освидетельствование (переосвидетельствование), за исключением заочного проактивного освидетельствования (переосвидетельствования) проводится по заявлению на проведение МСЭ по форме согласно приложению 1 к Правилам (далее – заявление), с представлением документа, удостоверяющего личность либо электронного документа из сервиса цифровых документов (для идентификации) освидетельствуемого лица, законного представителя, близкого родственника или супруга (супруги) лица, не способного дать согласие из-за нахождения в коматозном состоянии, при подаче им заявления, и на основании сведений, получаемых из государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства" в форме электронных документов, удостоверенных электронной цифровой подписью (далее –ЭЦП):";
дополнить подпунктом 14) следующего содержания:
"14) сведения, подтверждающие степень родства (свидетельство о рождении, свидетельство о браке), в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье" требуются при подаче заявления близкими родственниками или супругом (супругой) лица, не способного дать согласие из-за нахождения в коматозном состоянии.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. С согласия освидетельствуемого лица или законного представителя, близкого родственника или супруга (супруги) лица, не способного дать согласие из-за нахождения в коматозном состоянии, очное освидетельствование (переосвидетельствование) проводится на дому, в стационаре, а когда освидетельствуемое лицо нетранспортабельно и (или) находится на стационарном лечении за пределами обслуживаемого региона проводится заочно, на основании рекомендации ВКК в форме № 031/у.
При заочном освидетельствовании (переосвидетельствовании) форма № 031/у оформляется медицинской организацией региона по месту нахождения освидетельствуемого лица.
Инвалидность и (или) степень утраты трудоспособности заочно определяется однократно на срок не более одного года.
При подаче заявления близким родственником или супругом (супругой), инвалидность устанавливается на срок не более одного года.";
в приложении 3:

реттік нөмірі 10-жолдың 3-бағаны мынадай мазмұндағы 15) тармақшамен толықтырылсын:
"15) ес-түссіз күйде болуына байланысты келісім беруге қабілетсіз адамның жақын туыстары немесе жұбайы (зайыбы) өтініш берген кезде "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес туыстық дережесін растайтын мәліметтер (туу туралы куәлік, неке (ерлі-зайыптылықты) қию туралы куәлік) талап етіледі.".
3. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Әдістеме және медициналық-әлеуметтік сараптаманы жетілдіру және Әлеуметтік көмек департаменттері заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы тармақтың 1) және 2) тармақшалары орындалғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне олардың орындалуы туралы ақпаратты ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2026 жылғы 25 тамыздан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
А. Ертаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі

графу 3 строки, порядковый номер 10, дополнить подпунктом 15) следующего содержания:
"15) сведения, подтверждающие степень родства (свидетельство о рождении, свидетельство о браке), в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье" требуются при подаче заявления близкими родственниками или супругом (супругой) лица, не способного дать согласие из-за нахождения в коматозном состоянии.".
3. Департаментам методологии и совершенствования медико-социальной экспертизы и социальной помощи Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течении трех рабочих дней после исполнения подпунктов 1) и 2) настоящего пункта предоставление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан информацию об их исполнении.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 25 августа 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан
А. Ертаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного интеллекта и
цифрового развития Республики Казахстан