Борышкерден өндіріп алынған және өндіріп алушыға берілуге жататын ақшаны қолма-қол ақшаны уақытша орналастыратын бақылау шотынан аудару қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2026 жылғы 11 тамыздағы № 776 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 11 тамызда № 39567 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
"Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 108-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Борышкерден өндіріп алынған және өндіріп алушыға берілуге жататын ақшаны қолма-қол ақшаны орналастыратын бақылау шотынан аудару қағидалары мен мерзімдері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Мәжбүрлеп орындату комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың мемлекеттік тіркеуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланған күннен кейін оны Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Әділет вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 25 тамыздан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы Әділет министрі Е. Сарсембаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2026 жылғы 11 тамыздағы
№ 776
бұйрығымен бекітілген
Борышкерден өндіріп алынған және өндіріп алушыға берілуге жататын ақшаны қолма-қол ақшаны уақытша орналастыратын бақылау шотынан аудару қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ақшаны уақытша орналастырудың қолма-қол ақшаны бақылау шотынан ақша аудару қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 108-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және борышкерден өндіріп алынған ақшаны өндіріп алушының пайдасына ақшаны уақытша ораналастырудың қолма-қол ақшаны бақылау шотынан аудару тәртібі мен мерзімдерін анықтайды.
2. Қағидаларда мынадай ұғымдар қолданылады:
1) ақшаны уақытша орналастырудың қолма-қол ақшаны бақылау шоты – Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жеке және (немесе) заңды тұлғалар аумақтық әділет органдарына қайтарылу не белгілі бір шарттар басталған кезде тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аударылу талаптарымен беретін ақша түсімдеріне байланысты операцияларды есепке алуға арналған мемлекеттік қазынашылық органында ашылатын қолма-қол ақшабақылау шоты (бұдан әрі – ҚБШ);

Об утверждении Правил и сроков перечисления денег, взысканных с должника и подлежащих передаче взыскателю с контрольного счета наличности временного размещения денег
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 11 августа 2026 года № 776. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 августа 2026 года № 39567
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 25.08.2026 г.
В соответствии с пунктом 2 статьи 108 Закона Республики Казахстан "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила и сроки перечисления денег, взысканных с должника и подлежащих передаче взыскателю с контрольного счета наличности временного размещения денег.
2. Комитету принудительного исполнения Министерства юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан после дня его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 25 августа 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр юстиции Республики Казахстан Е. Сарсембаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 11 августа 2026 года
№ 776
Об утверждении Правил и сроков перечисления денег, взысканных с должника и подлежащих передаче взыскателю с контрольного счета наличности временного размещения денег
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила перечисления денег с контрольного счета наличности временного размещения денег (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 108 Закона Республики Казахстан "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей" (далее ‒ Закон), и определяют порядок и сроки перечисления денег, взысканных с должника в пользу взыскателя с контрольного счет наличности временного размещения денег.
2. В Правилах используются следующие понятия:
1) контрольный счет наличности временного размещения денег (далее – КСН) – контрольный счет наличности, открываемый государственным казначейством для временного хранения взысканных сумм в пользу взыскателей и других сумм, предназначенных для заинтересованных лиц, в том числе авансовых сумм по возмещению расходов;

2) атқарушылық іс жүргізудің мемлекеттік автоматтандырылған цифрлық жүйесі (бұдан әрі – АІЖМАЦЖ) – атқарушылық іс жүргізулердің есепке алуды электрондық нысанда жүзеге асыруға, сот орындаушысының процестік әрекеттерін автоматтандыруға, сондай-ақ атқарушылық іс жүргізу тараптарының атқарушылық іс жүргізу барысы туралы деректер алуына арналған цифрлық жүйе;
3) аумақтық әділет органы – астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, сондай-ақ аудандар мен қалалардың аумақтық әділет органдары;
4) "е-Қаржымині" интеграцияланған автоматтандырылған цифрлық жүйесі (бұдан әрі – "е-Қаржымині" ИАЦЖ) – мемлекеттік функцияларды орындау және мемлекеттік қызметтерді ұсыну бойынша Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігін кешенді автоматтандыруға бизнес-процестерге арналған цифрлық жүйе;
5) "Қазынашылық-клиент" цифрлық жүйесі (бұдан әрі – "Қазынашылық-клиент" АЖ) - мемлекеттік мекемелермен, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілерімен, уәкілетті мемлекеттік органдармен, квазимемлекеттік сектор субъектілерімен және мемлекеттік сатып алу субъектілерімен мемлекеттік қазынашылықтың және аумақтық мемлекеттік қазынашылық органдарының функцияларын автоматтандыруға арналған, құжаттарды қабылдау, өңдеу және есептілікті қалыптастыру процесін қамтамасыз ететін ақпараттық жүйе;
3. Борышкерден өндіріп алынған, өндіріп алушылардың пайдасына арналған ақшаны және мүдделі тұлғаларға арналған өзге де ақшаны уақытша сақтау үшін аумақтық әділет органы мемлекеттік қазынашылықта ұлттық валютада ҚБШ ашады. Шетел валютасындағы ақшаны айырбастау және аудару бойынша операцияларды жүзеге асыру үшін мемлекеттік қазынашылық органдары мемлекеттік мекемеге Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес валюталардың түрлері бойынша шетел валютасындағы шоттар ашады.
4. ҚБШ орналасқан ақшаның есебін жүргізуді аумақтық әділет органы Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес жүзеге асырады.
5. ҚБШ орналасқан, өндіріп алушылардың пайдасына борышкерден өндіріп алынған ақшаны сақтауға арналған ақша, аумақтық органының қаражаты болып табылмайды.
6. ҚБШ ақшаны қаражаты есепке алу, аудару және қайтару тек қолма-қол ақшасыз тәртіппен жүзеге асырылады.
2-тарау. ҚБШ ақшаны аудару тәртібі мен мерзімдері
7. Борышкерден өндіріп алынған және өндіріп алушыларға берілуге тиіс ақша мемлекеттік сот орындаушысы өндіріп алушылардың пайдасына өндіріп алынған ақшаны сақтауға арналған ҚБШ есепке алады.
8. ҚБШ келіп түскен ақша оның тиісті атқарушылық іс жүргізуге тиесілігі анықталғаннан және аударылуға жататын сомасы айқындалғаннан кейін өндіріп алушыға аударылады.

2) государственная автоматизированная цифровая система исполнительного производства (далее – Цифровая система) – цифровая система, предназначенная для осуществления в электронной форме учета исполнительных производств, автоматизации процессуальных действий судебного исполнителя, а также получения данных о ходе исполнительного производства сторонами исполнительного производства;
3) территориальный орган юстиции – территориальный орган юстиции столицы, областей, городов республиканского значения, а также районов и городов;
4) интегрированная автоматизированная цифровая система "е-Минфин" (далее – ИАЦС "е-Минфин") – цифровая система, предназначенная для комплексной автоматизации бизнес-процессов Министерства финансов Республики Казахстан по исполнению государственных функций и предоставлению государственных услуг;
5) цифровая система "Казначейство-клиент" (далее – ЦС "Казначейство-клиент") – цифровая система, предназначенная для автоматизации функций государственного казначейства и органов государственного казначейства с государственными учреждениями, администраторами бюджетных программ, уполномоченными государственными органами, субъектами квазигосударственного сектора и субъектов государственных закупок, обеспечивающая процесс приема, обработки документов и формирования отчетности№
3. Для временного хранения денег, взысканных с должника в пользу взыскателей, и других денег, предназначенных для заинтересованных лиц, территориальный орган юстиции открывает в органе государственного казначейства КСН в национальной валюте. Для осуществления операций по конвертациям и перечислению денег в иностранной валюте органами государственного казначейства территориальным органам юстиции открываются счета в иностранной валюте по видам валют в соответствии с бюджетным законодательством.
4. Учет денег, находящихся на КСН, осуществляется территориальным органом юстиции в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
5. Деньги, находящиеся на КСН, предназначенные для хранения денег взысканных с должника в пользу взыскателей, не являются средствами территориального органа юстиции.
6. Зачисление, перечисление и возврат денег с КСН осуществляются в безналичной форме.
Глава 2. Порядок и сроки перечисления денег с КСН
7. Деньги, взысканные с должника и подлежащие передаче взыскателям, зачисляются государственным судебным исполнителем на КСН, предназначенный для хранения денег, взысканных в пользу взыскателей.
8. Деньги, поступившие на КСН, перечисляются взыскателю, после установления их принадлежности к соответствующему исполнительному производству и определения суммы, подлежащей перечислению.

9. Ақшаны аударғанға дейін мемлекеттік сот орындаушысы оны өндіріп алушыға аудару үшін негіздердің болуын, талаптарды қанағаттандыру кезектілігінің сақталуын, сондай-ақ өндіріп алушының банк деректемелерінің болуын тексереді.
10. Аумақтық әділет органының қаржылық және материалдық-техникалық қамтамасыз ету бөлімі ақша келіп түскен күні Цифрлық жүйеде мәліметтерді тіркейді және олардың есебін жүргізеді.
11. Мемлекеттік сот орындаушысы Цифрлық жүйеде ақшаның келіп түсуі туралы мәліметтерді күн сайын тексереді.
Ақша келіп түскеннен кейін мемлекеттік сот орындаушысы Цифрлық жүйеде ақша келіп түскен атқарушылық іс жүргізу көрсетеді.
12. Өндіріп алушыға ақша аудару осы Қағидаларда көзделген жағдайларды қоспағанда, аумақтық әділет органының ҚБШ ақша келіп түскен күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күнінен кешіктірілмей аударылады
13. Осы Қағидалардың 9-тарауында көзделген негіздер тексерілгеннен кейін мемлекеттік сот орындаушысы аумақтық әділет органының ҚБШ ақша келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде Цифрлық жүйе арқылы өндіріп алынған ақшаны бөлу туралы қаулыны қалыптастырады және оны аумақтық бөлімнің басшысы – аға сот орындаушысына және аумақтық әділет органы басшысының орынбасарына келісуге жолдайды.
Алушының деректемелері болмаған жағдайда, мерзім осы Қағидалардың 20-тармағына сәйкес оларды ұсыну үшін қажетті кезеңге ұзартылады.
14. Аумақтық бөлімнің басшысы – аға сот орындаушысы және аумақтық әділет органы басшысының орынбасары өндіріп алынған ақшаны бөлу туралы қаулы келіп түскен күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде оны Цифрлық жүйеде электрондық цифрлық қолтаңба арқылы келіседі.
15. Өндіріп алынған ақшаны бөлу туралы қаулы келісілгеннен кейін төлемге шот Цифрлық жүйе арқылы автоматты түрде қалыптастырылады және өндіріп алынған ақшаны бөлу туралы қаулы келісілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде аумақтық әділет органының қаржылық және материалдық-техникалық қамтамасыз ету бөлімінің лауазымды адамы электрондық цифрлық қолтаңбаны пайдалана отырып келіседі.
16. Аумақтық әділет органының басшысы төлемге берілетін шот келіп түскен күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде оны Цифрлық жүйеде электрондық цифрлық қолтаңбаны арқылы қол қояды.
17. Аумақтық әділет органының басшысы төлемге берілетін шотқа қол қойғаннан кейін, ол одан әрі орындау үшін Цифрлық жүйе арқылы "е-Минфин" ИАЦЖ автоматты түрде жіберіледі.

9. До перечисления денег, государственный судебный исполнитель проверяет наличие оснований для их перечисления взыскателю, соблюдение очередности удовлетворения требований, а также наличие банковских реквизитов взыскателя.
10. Отдел финансового и материально-технического обеспечения территориального органа юстиции в день поступления денег регистрирует и осуществляет учет сведений в Цифровой системе.
11. Государственный судебный исполнитель ежедневно проверяет сведения о поступлении денег в Цифровой системе.
После поступления денег государственный судебный исполнитель в Цифровой системе указывает исполнительное производство, в счет которого поступили деньги.
12. Перечисление денег взыскателю осуществляется не позднее 7 (семи) рабочих дней со дня поступления денег на КСН, за исключением случаев, предусмотренных настоящими Правилами.
13. После проверки оснований, предусмотренных пунктом 9 настоящих Правил, государственный судебный исполнитель в течение 3 (трех) рабочих дней со дня поступления денег на КСН формирует постановление о распределении взысканных денег посредством Цифровой системы и направляет его на согласование руководителю территориального отдела – старшему судебному исполнителю и заместителю руководителя территориального органа юстиции.
В случае отсутствия реквизитов получателя срок перечисления денег продлевается на период, необходимый для их предоставления, в соответствии с пунктом 20 настоящих Правил.
14. Руководитель территориального отдела – старший судебный исполнитель и заместитель руководителя территориального органа юстиции в течение 1 (одного) рабочего дня со дня поступления постановления о распределении взысканных денег согласовывают его в Цифровой системе посредством электронной цифровой подписи.
15. После согласования постановления о распределении взысканных денег счет к оплате автоматически формируется в Цифровой системе и направляется на согласование должностному лицу отдела финансового и материально-технического обеспечения территориального органа юстиции.
Счет к оплате согласовывается указанным должностным лицом в течение 2 (двух) рабочих дней со дня согласования постановления о распределении взысканных денег руководителем территориального отдела – старшего судебного исполнителя и заместителем руководителя территориального органа юстиции.
16. Руководитель территориального органа юстиции в течение 1 (одного) рабочего дня со дня поступления счета к оплате подписывает его в Цифровой системе посредством электронной цифровой подписи.
17. После подписания руководителем территориального органа юстиции счет к оплате автоматически направляется посредством Цифровой системы в ИАЦС "е-Минфин" для дальнейшего исполнения.

18. Ақша алушының банк деректемелері болмаған жағдайда, мемлекеттік сот орындаушысы банк деректемелерінің жоқ екендігі анықталған күннен кейінгі жұмыс күнінен кешіктірмей, ақша алушыға оларды ұсыну туралы талап жібереді.
19. Ақша алушылар банк деректемелерін ұсынғанға дейін ақшаны аудару (қайтару) жүзеге асырылмайды.
20. Ақшаны аудару мерзімі ҚБШ ақша келіп түскен күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күніне дейін мынадай жағдайларда ұзартылады:
1) өндіріп алушының немесе борышкердің банктік деректемелері болмаған жағдайда;
2) басқа сот орындаушыларының орындауындағы атқарушылық іс жүргізулер бойынша өндіріп алынған ақшаны екі және одан да көп өндіріп алушы арасында бөлуді қажет болған жағдайда;
3) ақшаның тиесілігіне, мөлшеріне немесе оны бөлу тәртібіне байланысты сот дауының болуы (ақша сот актісі заңды күшіне енгеннен кейін аударылады).
21. Өндіріп алушының немесе борышкердің банктік деректемелері өзгерген жағдайда, ақшаны аудару (қайтару) соңғы ұсынылған деректемелер бойынша жүзеге асырылады.
22. Төлем құжаты банк тарапынан қайтарылған жағдайда мемлекеттік сот орындаушысы қайтару себептерін жою және ақшаны қайта аудару бойынша шаралар қабылдайды.
23. Атқарушылық іс жүргізуді тоқтата тұру туралы ұйғарым болған кезде, тоқтата тұруға негіз болған мән-жайлар жойылғанға дейін ақша аудару жүзеге асырылмайды.
3-тарау. Түскен (қате) және талап етілмеген ақшаны қайтару
24. ҚБШ қате келіп түскен және атқарушылық құжатты орындауға байланысты емес ақша төлеушіге қайтарылуға жатады.
25. . Қате келіп түскен ақшаны қайтаруды аумақтық әділет органының қаржылық және материалдық-техникалық қамтамасыз ету бөлімінің жауапты лауазымды адамы растайтын құжаттар және мемлекеттік сот орындаушысының тиісті шешімі негізінде ақшаның қате келіп түсу фактісі анықталған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
26. Аумақтық әділет органының ҚБШ сақталған талап етілмеген ақша олар есепке алынған күннен бастап бес жыл өткен соң Заңның 123-бабы 3-тармағында көзделген тәртіппен бюджетке аударылады.

18. При отсутствии банковских реквизитов получателя денег государственный судебный исполнитель не позднее следующего рабочего дня со дня установления факта отсутствия банковских реквизитов направляет получателю требование об их предоставлении.
19. До представления получателям банковских реквизитов перечисление (возврат) денег не осуществляется.
20. Перечисление денег продлевается до 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня поступления денег на КСН в случаях:
1) отсутствия банковских реквизитов взыскателя либо должника;
2) необходимости распределения взысканных денег между двумя и более взыскателями по исполнительным производствам, находящимся у других судебных исполнителей;
3) наличия судебного спора, связанного с принадлежностью, размером либо порядком распределения денег (перечисление денег осуществляется после вступления в законную силу судебного акта).
21. В случае изменения банковских реквизитов взыскателя либо должника перечисление (возврат) денег производится по последним представленным реквизитам.
22. В случае возврата банком платежного документа государственный судебный исполнитель принимает меры по устранению причин возврата и повторному перечислению денег.
23. При наличии определения суда о приостановлении исполнительного производства перечисление денег не осуществляется до устранения обстоятельств, послуживших основанием для приостановления.
Глава 3. Возврат поступивших (ошибочно) и невостребованных денег
24. Деньги, поступившие (ошибочно) на КСН и несвязанные с исполнением исполнительного документа, подлежат возврату плательщику.
25. Возврат поступивших (ошибочно) денег осуществляется ответственным должностным лицом отдела финансового и материально-технического обеспечения территориального органа юстиции на основании подтверждающих документов и соответствующего решения государственного судебного исполнителя в течении 3 (трех) рабочих дней со дня выявления факта ошибочного поступления денег.
26. Невостребованные деньги, хранящиеся на КСН, по истечении 5 (пяти) лет со дня их зачисления перечисляются в бюджет в порядке, предусмотренном пунктом 3 статьи 123 Закона.