"Прокуратура органдарына, сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметке және экономикалық тергеу қызметіне кіретін адамдар үшін алғашқы кәсіптік даярлыққа іріктеудің және оны өткізу шарттарының, сондай-ақ оларды алғашқы кәсіптік даярлықтан шығару негіздерінің қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2020 жылғы 26 маусымдағы № 80, Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) төрағасының 2020 жылғы 29 маусымдағы № 199 және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 14 шiлдедегi № 675 бірлескен бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 2026 жылғы 7 тамыздағы № 13 және Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2026 жылғы 6 тамыздағы № 128 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 11 тамызда № 39562 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Прокуратура органдарына, сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметке және экономикалық тергеу қызметіне кіретін адамдар үшін алғашқы кәсіптік даярлыққа іріктеудің және оны өткізу шарттарының, сондай-ақ оларды алғашқы кәсіптік даярлықтан шығару негіздерінің қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2020 жылғы 26 маусымдағы № 80, Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) төрағасының 2020 жылғы 29 маусымдағы № 199 және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 14 шiлдедегi № 675 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20984 болып тіркелген) келесі өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Прокуратура органдарына және экономикалық тергеп-тексеру қызметіне қызметке кіретін адамдар үшін алғашқы кәсіптік даярлыққа іріктеутеудің және оны өткізу шарттарының, сондай-ақ оларды алғашқы кәсіптік даярлықтан шығару негіздерінің қағидаларында:
2-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) ақпараттық автоматтандырылған дерекқор (цифрлық жүйе) – құқық қорғау қызметіне кіру мәселелері бойынша жоспарлауға, іріктеуге (құжаттарды қабылдауға) және персоналды басқаруға байланысты қызметті автоматтандыруға арналған ақпаратты, жинауды, сақтауды, беруді және өңдеуді қамтамасыз ететін бағдарламалық-аппараттық кешен;";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) жеке кабинет – цифрлық жүйеде тіркелгеннен кейін қолжетімді және құқық қорғау органымен электрондық өзара іс қимылды қамтамасыз ететін кандидаттың жеке парақшасы;";
14) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"14) техникалық қолдау – цифрлық жүйенің үздіксіз жұмысына байланысты мәселелер бойынша кандидаттарға көмек көрсететін қызмет;";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в совместный приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 26 июня 2020 года № 80, Председателя Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 29 июня 2020 года № 199 и Министра финансов Республики Казахстан от 14 июля 2020 года № 675 "Об утверждении Правил отбора на первоначальную профессиональную подготовку и условия ее прохождения для лиц, поступающих на службу в органы прокуратуры и службу экономических расследований, а также основания их отчисления от первоначальной профессиональной подготовки"
Совместный приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу от 7 августа 2026 года № 13 и Генерального Прокурора Республики Казахстан от 6 августа 2026 года № 128. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 августа 2026 года № 39562
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 26 июня 2020 года № 80, Председателя Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 29 июня 2020 года № 199 и Министра финансов Республики Казахстан от 14 июля 2020 года № 675 "Об утверждении Правил отбора на первоначальную профессиональную подготовку и условия ее прохождения для лиц, поступающих на службу в органы прокуратуры и службу экономических расследований, а также основания их отчисления от первоначальной профессиональной подготовки" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20984) следующие изменения:
в Правилах отбора на первоначальную профессиональную подготовку и условия ее прохождения для лиц, поступающих на службу в органы прокуратуры и службу экономических расследований, а также основания их отчисления от первоначальной профессиональной подготовки, утвержденных указанным приказом:
в пункте 2:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) информационная автоматизированная база данных (цифровая система) - программно-аппаратный комплекс, обеспечивающий сбор, хранение, передачу и обработку информации, предназначенной для автоматизации деятельности, связанной с планированием, отбором (приемом документов) и управлением персоналом по вопросам поступления на правоохранительную службу;";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) личный кабинет - персональная страница кандидата в цифровой системе, доступная после регистрации и обеспечивающая ему электронное взаимодействие с правоохранительным органом;";
подпункт 14) изложить в следующей редакции:
"14) техническая поддержка - служба предоставляющая помощь кандидатам по вопросам связанным с бесперебойной работой цифровой системы;";
пункт 5 изложить в следующей редакции:

"5. Іріктеуге мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органда тестілеуден, оның ішінде жеке қасиеттерін бағалаудан өткен тұлғалар қатысады.
Киберқауіпсіздік, киберқылмысқа қарсы іс-қимыл және деректерді талдау саласындағы кандидаттар үшін (бұдан әрі - цифрлық технологиялар саласындағы кандидаттар) іріктеудің арнайы өлшемшартары белгіленеді.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Кандидаттардың іріктеуден өту үшін цифрлық жүйеде тіркелу тәртібі, қажетті талаптар және іріктеу кезеңдерінің өткізілуін бақылау.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Іріктеу цифрлық жүйе арқылы жүзеге асырылады, онда кандидат жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі - ЖСН) арқылы тіркеуден өтеді.
Кандидатты тіркеу рәсімінен кейін жеке кабинет цифрлық жүйеде автоматты түрде құрылады.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Осы Қағидалардың 20-тармағында көрсетілген құжаттарды жүктеген кандидат цифрлық жүйеде іріктеу кезеңдеріне кіріседі.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Кандидатқа тәуелді емес себептермен, атап айтқанда цифрлық жүйенің техникалық ақаулары, электр энергиясының не интернеттің ажыратылуы бойынша кезеңдерден өту мүмкін болмаған жағдайда, осы фактіні растайтын тиісті ұйым, оның ішінде мүліктің меншік иелері бірлестігі үш жұмыс күні ішінде берген құжат болған кезде кандидатқа қайта өту мүмкіндігі беріледі.
Аталған құжат болмаған кезде кандидат іріктеудің кез келген кезеңінде өткен нәтижелердің күші жоя отырып, алып тастауға жатады.";
16, 17 және 18-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Цифрлық жүйеде осы Қағидалардың 17-тармағындағы 4), 5), 6), 9) тармақшаларында көзделген кезеңдерден өтпеген, сондай-ақ 7), 8) тармақшаларында көрсетілген кезеңдерге дәлелсіз себептермен келмеген кандидатқа іріктеудің одан әрі кезеңдеріне өтуіне жол берілмейді.
17. Іріктеу цифрлық жүйеде бірқатар мынадай кезекті кезеңдерден:
1) іріктеуді өткізу туралы хабарландыруды жариялау;
2) іріктеуге қатысуға ниет білдірген Қазақстан Республикасының азаматтарынан құжаттарды қабылдау;
3) құжаттардың дұрыстығы мен толықтығын, сондай-ақ құқық қорғау қызметіне түсу үшін кандидатқа қойылатын белгіленген біліктілік талаптарына сәйкестігін тексеру;
4) кейстік міндеттерді шешу;
5) эссе жазу;
6) психологиялық-социологиялық зерттеуден өту;
7) әскери-дәрігерлік комиссияларда (бұдан әрі - ӘДК) медициналық және психофизиологиялық куәландырудан өту;
8) полиграфологиялық зерттеуден өту;

"5. В отборе участвуют лица, прошедшие тестирование, в том числе оценку личных качеств в уполномоченном органе по делам государственной службы.
Для кандидатов в сфере кибербезопасности, противодействия киберпреступности и аналитики данных (далее - кандидаты в области цифровых технологий) устанавливаются специальные критерии отбора.";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок регистрации кандидатами в цифровой системе для прохождения отбора, необходимые требования и контроль за проведением этапов отбора.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Отбор осуществляется через цифровую систему, где кандидат проходит соответствующую регистрацию с помощью индивидуального идентификационного номера (далее - ИИН).
После процедуры регистрации кандидата в цифровой системе личный кабинет создается автоматически.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Кандидат, загрузивший документы, указанные в пункте 20 настоящих Правил приступает к этапам отбора в цифровой системе.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. В случае невозможности прохождения этапов по причине, не зависящей от кандидата, а именно по техническим сбоям цифровой системы, отключением электроэнергии либо интернета, кандидату дается возможность повторного прохождения этапа при наличии документа подтверждающий данный факт, выданного соответствующей организацией, в том числе объединением собственников имущества в течение трех рабочих дней.
При отсутствии указанного документа кандидат подлежит исключению на любом этапе отбора с аннулированием прошедших результатов.";
пункты 16, 17 и 18 изложить в следующей редакции:
"16. Кандидат не прошедший в цифровой системе этапы, предусмотренные подпунктами 4), 5), 6), 9), а также неявившийся на этапы, указанные в подпунктах 7), 8) пункта 17 настоящих Правил без уважительных причин к дальнейшим этапам отбора не допускается.
17. Отбор включает в себя прохождение ряда последовательных этапов в цифровой системе:
1) публикация объявления о проведении отбора;
2) прием документов от граждан Республики Казахстан, изъявивших желание принять участие в отборе;
3) проверка документов на достоверность и полноту, а также на соответствие установленным квалификационным требованиям к кандидату для поступления на правоохранительную службу;
4) решение кейсовых задач;
5) написание эссе;
6) прохождение психолого-социологического исследования;
7) прохождение медицинского и психофизиологического освидетельствования в военно-врачебных комиссиях (далее - ВВК);
8) прохождение полиграфологического исследования;

9) цифрлық жүйеде онлайн режимде әңгімелесуден өтуді қамтиды.
18. Іріктеуді өткізу туралы хабарландыру (бұдан әрі – хабарландыру) цифрлық жүйеде, сондай-ақ құқық қорғау органдарының интернет-ресурстарында орналастырылады.
Бұл ретте, хабарландыру қазақ және орыс тілдерінде жарияланады.";
20 және 21-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Кандидат цифрлық жүйенің жеке кабинетіне мынадай құжаттарды жүктейді және толтырады:
1) электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қойылған іріктеуге рұқсат беру және кез келген өңірде қызмет өткеруге келісім беру туралы арыз;
2) "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес нострификация рәсімінен өткенін немесе танылғанын растайтын білім туралы құжаттарды және оларға қосымшаларды (шетелдік білім беру мекемелері берген дипломдар үшін, салыстырып тексеру үшін түпнұсқаларды), сондай-ақ білімін растайтын өзге де мәліметтерді кандидат өз қолымен жүктейді;
3) цифрлық жүйеде белгіленген үлгіге сәйкес егжей-тегжейлі өмірбаяны;
4) өлшемі 10 мбайттан аспайтын 3х4 ағымдағы фотосуреті;
5) кандидаттың қалауы бойынша қосымша сипаттайтын құжаттардың, оның ішінде цифрлық технологиялар саласындағы (сертификаттар, куәліктер, дипломдар, грамоталар, наградалар және басқалар) көшірмелері.
21. Цифрлық жүйе құжаттарды қабылдау мерзімі аяқталған күннен бастап он жұмыс күні ішінде құжаттарды кандидаттың құқық қорғау қызметіне кіру үшін белгіленген біліктілік талаптары сәйкестігіне, сондай-ақ олардың дұрыстығы мен толықтығына тексеруді жүзеге асырады.
Сонымен қатар цифрлық жүйе кандидаттың "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 2-тармағында белгіленген талаптарға сәйкестігіне интеграция қамтамасыз етілген цифрлық ресурстар арқылы тексеру жүргізеді.";
24 және 25-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Құқық қорғау органдарының кадр қызметтері цифрлық жүйеде кандидаттармен кейстік міндеттерді жүргізу күні мен уақыты көрсетілген Кестені қалыптастырады және орналастырады.
25. Кандидат қалыптасқан Кестеге сәйкес цифрлық жүйеде кейстік міндеттерден өту үшін күн мен уақытты таңдайды және осы кезең басталғанға дейін бес минут бұрын цифрлық жүйеге қосылады.";
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Кандидаттар арасында кейстік міндеттерді бөлу кездейсоқ тәртіппен кандидат таңдаған салалық бағытқа сәйкес жүзеге асырылады.
Цифрлық технологиялар саласындағы кандидаттар үшін жағдайды модуляциялау және тиісті жоба құрып, оны әңгімелесуде таныстырылымымен жекелеген кейстік міндеттер белгіленеді.";
29, 30 және 31-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:

9) прохождение собеседования в онлайн режиме в цифровой системе.
18. Объявление о проведении отбора (далее - объявление) размещается в цифровой системе, а также на интернет-ресурсах правоохранительных органов.
При этом объявление публикуется на казахском и русском языках.";
пункты 20 и 21 изложить в следующей редакции:
"20. Кандидат загружает и заполняет в личный кабинет цифровой системы следующие документы:
1) подписанное посредством электронной цифровой подписи заявление о допуске к отбору и о согласии прохождения службу в любом регионе;
2) документы об образовании и приложений к ним, подтверждающие прохождение процедуры нострификации или признание в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об образовании" (для дипломов, выданных зарубежными образовательными учреждениями, оригиналы для сверки) загружается кандидатом собственноручно, а также иные сведения подтверждающие образование;
3) подробную автобиографию, согласно установленному образцу в цифровой системе;
4) актуальное фото 3х4 размером не более 10 мбайт;
5) копии дополнительных характеризующих документов, в том числе в сфере цифровых технологий (сертификаты, свидетельства, дипломы, грамоты, награды и другие) по желанию кандидата.
21. В течение десяти рабочих дней со дня окончания срока приема документов цифровой системой осуществляется проверка документов на соответствие кандидата квалификационным требованиям, установленным для поступления на правоохранительную службу, а также на предмет их достоверности и полноты.
Цифровая система также осуществляет проверку кандидата на соответствие требованиям, установленным пунктом 2 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе", посредством цифровых ресурсов, с которыми обеспечена интеграция.";
пункты 24 и 25 изложить в следующей редакции:
"24. Кадровые службы правоохранительных органов формируют и размещают в цифровой системе График с указанием дат и времени проведения кейсовых задач с кандидатами.
25. Кандидат, согласно сформированному Графику выбирает дату и время для прохождения кейсовых задач в цифровой системе и за пять минут до начала данного этапа подключается к цифровой системе.";
пункт 27 изложить в следующей редакции:
"27. Распределение кейсовых задач между кандидатами осуществляется согласно отраслевому направлению, выбранному кандидатом в случайном порядке.
Для кандидатов в области цифровых технологий устанавливаются отдельные кейсовые задачи с модуляцией ситуации и создание соответствующего проекта с презентацией его на собеседовании.";
пункты 29, 30 и 31 изложить в следующей редакции:

"29. Кейстік міндеттерден өту нәтижелерін бағалау цифрлық жүйесі автоматты түрде жүзеге асырады.
Дұрыс жауаптардың жартысын және одан да көбін жинаған кандидаттар кезеңнен сәтті өтті деп есептеледі және келесі кезеңге өтеді.
30. Құқық қорғау органдарының кадр қызметтері цифрлық жүйеде кандидаттардың эссе жазу күні мен уақыты көрсетілген Кестені қалыптастырады және орналастырады.
31. Кандидат қалыптасқан Кестеге сәйкес цифрлық жүйеде эссе жазу күні мен уақытын таңдайды және осы кезең басталғанға дейін бес минут бұрын цифрлық жүйеге қосылады.";
37, 38 және 39-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"37. Психологиялық-әлеуметтанулық зерттеу ғылыми негізделген әдістерді қолдана отырып, кандидаттардың психологиялық, іскерлік және жеке қасиеттерін зерттеуге бағытталған психодиагностикалық зерттеуді қамтиды.
Психологиялық-әлеуметтанулық зерттеудің нәтижесі автоматты цифрлық жүйемен қалыптасады.
Психологиялық-әлеуметтанулық зерттеу нәтижелеріне психолог-полиграфолог, құқық қорғау органдары комиссиясының төрағалары, мүшелері мен хатшылары ғана қол жеткізе алады.
38. Құқық қорғау органдарының кадр қызметтері цифрлық жүйеде психологиялық-әлеуметтанулық зерттеуден өту үшін күндер мен уақыттарды көрсете отырып, Кесте қалыптастырады және орналастырады.
39. Кандидат қалыптасқан Кестеге сәйкес цифрлық жүйеде психологиялық-әлеуметтанулық зерттеуден өту үшін күн мен уақытты таңдайды және осы кезең басталғанға дейін бес минут бұрын цифрлық жүйеге қосылады.";
42-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"42. Осы Қағидалардың 17-тармағының 4), 5) және 6) тармақшаларында көзделген кезеңдерден өткен кандидат үшін цифрлық жүйеде ӘДК-ден өтуге жолдама автоматты түрде қалыптастырылады.";
44-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"44. Кандидаттың ӘДК-ден өту нәтижелерін цифрлық жүйеде аумақтық әскери-дәрігерлік комиссия қалыптастырады.";
49-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"49. Комиссия мүшелерінің құрамын құқық қорғау органының басшысы бекітеді және әңгімелесу күніне кездейсоқ тәртіппен, оның ішінде оның төрағасы айқындалады.
Комиссия құрамына кіретін адамдардың заңтану саласындағы кәсіби білімі, функционалдық бағыты бойынша кемінде жеті жыл жұмыс тәжірибесі және мінсіз беделі болуы қажет.
Комиссия құрамына цифрлық технологиялар саласындағы кандидаттармен әңгімелесу үшін осы салада арнайы білімі бар қызметкерлер енгізіледі
Мүдделер қақтығысы туындаған жағдайда Комиссия мүшелері туындаған мүдделерге қақтығысы туралы немесе оның туындау мүмкіндігі туралы Комиссия төрағасын жазбаша нысанда белгілі болған бойда хабардар етеді.
Аталған адамдардың өтініштері бойынша Комиссияның төрағасы немесе басқа көздерден ақпарат алған кезде мүдделер қақтығысының алдын алу және реттеу бойынша мынадай шараларды уақтылы қабылдайды:

"29. Оценка результатов прохождения кейсовых задач осуществляется автоматически цифровой системой.
Кандидаты, набравшие половину и более правильных ответов, считается успешно прошедшим этап и допускаются к следующему этапу.
30. Кадровые службы правоохранительных органов формируют и размещают в цифровой системе График с указанием дат и времени написание эссе кандидатами.
31. Кандидат, согласно сформированному Графику выбирает дату и время для написания эссе в цифровой системе и за пять минут до начала данного этапа подключается к цифровой системе.";
пункты 37, 38 и 39 изложить в следующей редакции:
"37. Психолого-социологическое исследование включает в себя психодиагностическое обследование, направленное на изучение психологических, деловых и личных качеств кандидатов с использованием научно-обоснованных методов.
Результат психолого-социологического исследования формируется автоматический цифровой системой.
Доступ к результатам психолого-социологического исследования только имеют психолог-полиграфолог, председатели, члены и секретари комиссии правоохранительных органов.
38. Кадровые службы правоохранительных органов формируют и размещают в цифровой системе График с указанием дат и времени для прохождения психолого-социологическое исследования.
39. Кандидат, согласно сформированному Графику выбирает дату и время для прохождения психолого-социологическое исследования в цифровой системе и за пять минут до начала данного этапа подключается к цифровой системе.";
пункт 42 изложить в следующей редакции:
"42. Для кандидата, прошедшего этапы, указанные в подпунктах 4), 5) и 6) пункта 17 настоящих Правил автоматически в цифровой системе формируются направление для прохождения ВВК.";
пункт 44 изложить в следующей редакции:
"44. Результаты прохождения кандидатом ВВК формируется территориальной военно-врачебной комиссией в цифровой системе.";
пункт 49 изложить в следующей редакции:
"49. Состав членов комиссий утверждается руководителем правоохранительного органа и на день собеседования определяются в случайном порядке, в том числе ее председатель.
Лицам, входящим в состав Комиссии, необходимо обладать профессиональными знаниями в области юриспруденции, опытом работы по функциональному направлению не менее семи лет и иметь безупречную репутацию.
В состав Комиссии, для собеседования кандидатов в области цифровых технологий включаются сотрудники, имеющие специальные познания в данной сфере.
В случае возникновения конфликта интересов члены Комиссии уведомляют в письменной форме председателя Комиссии, о возникшем конфликте интересов или о возможности его возникновения, как только им станет об этом известно.
Председатель Комиссии органа по обращениям указанных лиц, или при получении информации из других источников своевременно принимает следующие меры по предотвращению и урегулированию конфликта интересов:

1) осы тармақта көрсетілген адамдарды комиссиясы мүшесінің міндеттерін орындаудан алшақтатады және оны басқа лауазымды адаммен ауыстыруды жүзеге асырады;
2) мүдделер қақтығысын жою жөнінде шаралар қабылдайды..";
50 және 51-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"50. Құқық қорғау органдарының кадр қызметтері әңгімелесу өткізілетін күндер мен уақытты көрсете отырып, цифрлық жүйеде Кесте қалыптастырады және орналастырады.
51. Кандидат қалыптастырылған Кестеге сәйкес цифрлық жүйеде әңгімелесуден өту күні мен уақытын таңдайды және осы кезең басталғанға дейін бес минут бұрын цифрлық жүйеге қосылады.";
53-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"53. Әңгімелесуге байқаушылар ретінде Қазақстан Республикасы Құрылтайының депутаттары, басқа мемлекеттік органдардың, қоғамдық бірлестіктердің (үкіметтік емес ұйымдардың), саяси партиялардың өкілдері және құқық қорғау органдарының ардагерлері қатыса алады.";
57-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"57. Әңгімелесуде кандидат үш минут ішінде өзін және қызмет бағыттарын, тиісті сала немесе кәсіпті дамытудағы көзқарасын таныстырады.
Цифрлық технологиялар саласындағы кандидаттар үшін қосымша бес минут олардың әзірлеген жобасын таныстыруға бөлінеді.
Кандидаттың таныстырылымы комиссия мүшелерімен осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес бағаланады.";
62-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"62. Шешім цифрлық жүйеде хаттама түрінде автоматты режимде ресімделеді және оған комиссия төрағасы, мүшелері және хатшысы электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қояды.";
65-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"65. Әңгімелесу барысында жазылған техникалық жазу құралдары цифрлық жүйеде бір жыл бойы сақталады.";
67 және 68-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"67. Іріктеу нәтижелері цифрлық жүйеде және құқық қорғау органдарының интернет-ресурстарында соңғы кандидаттың әңгімелесуі аяқталған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде жарияланады.
68. Әңгімелесу нәтижелерімен келіспеген кандидат іріктеу нәтижелері цифрлық жүйеде жарияланғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде апелляцияға бере алады.";
74-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"74. Қарау нәтижелері бойынша апелляциялық комиссия мынадай екі шешімнің бірін қабылдайды:
1) іріктеу нәтижелерін өзгеріссіз, ал апелляцияны қанағаттандырусыз қалдырылсын;
2) кандидаттың апелляциясы қанағаттандырылсын.
Апелляциялық комиссияның шешімі цифрлық жүйеде хаттама түрінде автоматты режимде ресімделеді және оған комиссия төрағасы, мүшелері және хатшысы электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қояды.";
76-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

1) отводит лиц указанных в настоящем пункте, от исполнения обязанностей члена комиссии и осуществляет замену другим должностным лицом;
2) принимает меры по устранению конфликта интересов.";
пункты 50 и 51 изложить в следующей редакции:
"50. Кадровые службы правоохранительных органов формируют и размещают в цифровой системе График с указанием дат и времени проведения собеседования.
51. Кандидат, согласно сформированному Графику выбирает дату и время прохождения собеседования в цифровой системе и за пять минут до начала данного этапа подключается к цифровой системе.";
пункт 53 изложить в следующей редакции:
"53. В качестве наблюдателей на собеседовании могут присутствовать депутаты Курултая Республики Казахстан, представители других государственных органов, общественных объединений (неправительственных организаций), политических партий и ветеранов правоохранительных органов.";
пункт 57 изложить в следующей редакции:
"57. На собеседовании кандидат презентует себя и свое видение в развитии соответствующей сферы, отрасли или направлений деятельности в течение трех минут.
Для кандидатов в области цифровых технологий дополнительно выделяется пять минут для презентации созданного им проекта.
Презентация кандидата оценивается членами комиссии согласно Приложению 2 к настоящим Правилам.";
пункт 62 изложить в следующей редакции:
"62. Решение оформляется в цифровой системе в автоматическом режиме в виде протокола и подписывается посредством электронной цифровой подписи председателем, членами и секретарем комиссии.";
пункт 65 изложить в следующей редакции:
"65. Технические средства записи, зафиксированные в ходе собеседования, хранятся в цифровой системе в течение одного года.";
пункты 67 и 68 изложить в следующей редакции:
"67. Результаты отбора публикуются в цифровой системе и на интернет-ресурсах правоохранительных органов в течение трех рабочих дней со дня окончания собеседования последнего кандидата.
68. Кандидат, не согласный с результатами собеседования, может подать на апелляцию в течение трех рабочих дней после опубликования результатов отбора в цифровой системе.";
пункт 74 изложить в следующей редакции:
"74. По результатам рассмотрения апелляционная комиссия принимает одно из двух решений:
1) оставить результаты отбора без изменения, а апелляцию без удовлетворения;
2) удовлетворить апелляцию кандидата.
Решение апелляционной комиссии оформляется в цифровой системе в автоматическом режиме в виде протокола и подписывается посредством электронной цифровой подписи председателем, членами и секретарем комиссии.";
пункт 76 изложить в следующей редакции:

"76. Цифрлық жүйеде алғашқы кәсіптік даярлық курсанттармен 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық цифрлық қолтаңба арқылы құқық қорғау органы, Академия және курсант үшжақты келісімшартқа қол қойылады.";
99-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"99. Тағылымдама кезеңінде құқық қорғау органының уәкілетті басшысы не құқық қорғау органының құрылымдық бөлімшесінің басшысы курсантты киберқауіпсіздік қызметі белгілеген шектеулермен цифрлық жүйелерге қол жеткізуді қоса алғанда, жұмыс үшін қажетті жағдайлармен қамтамасыз етеді.";
107-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) тағылымдама кезеңінде Жоспардың іске асырылуы (еркін нысанда), басқа да орындалған тапсырмалар, алған білімдері мен дағдылары туралы есепті күн сайын дайындайды және тәлімгерге ұсынады, сондай-ақ оларды растайтын құжаттарды қоса бере отырып, Академияның цифрлық жүйесіне жүктейді;";
118-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"118. Академия курсанттарын құқық қорғау органының аумақтық органдардың кадрларына бөлу және қабылдау әрбір курсанттың құжаттарды тапсыру аймағын, сондай-ақ аумақтық құқық қорғау органдарында бос лауазымдардың болуын ескеріп, кездейсоқ таңдау алгоритмін қолдана отырып, цифрлық жүйемен автоматты режимде жүзеге асырылады.";
2. Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы:
1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының Құқық қорғау органдары академиясының қызметін ұйымдастыруды қадағалайтын орынбасарына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігі төрағасының орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржылық мониторинг агенттігінің төрағасы
__________Ж. Элиманов
Қазақстан Республикасы
Бас Прокуроры
__________Б. Асылов

"76. С курсантами первоначальной профессиональной подготовки в цифровой системе подписывается посредством электронной цифровой подписи трехсторонний контракт с правоохранительным органом, Академией и курсантом по форме, согласно Приложению 3.";
пункт 99 изложить в следующей редакции:
"99. На период стажировки уполномоченный руководитель правоохранительного органа либо руководитель структурного подразделения правоохранительного органа обеспечивает курсанта необходимыми условиями для работы, включая доступ к цифровым системам с ограничениями, установленными службой кибербезопасности.";
подпункт 1) пункта 107 изложить в следующей редакции:
"1) ежедневно готовит и предоставляет наставнику отчет о реализации Плана (в произвольной форме), других исполненных поручениях, приобретенных знаниях и навыках в период стажировки, а также загружает их в цифровую систему Академии с приложением подтверждающих документов;";
пункт 118 изложить в следующей редакции:
"118. Распределение и зачисление в кадры курсантов Академии в территориальные органы правоохранительного органа осуществляется в автоматическом режиме в цифровой системой, с применением алгоритма случайного выбора, с учетом региона подачи документов каждым курсантом, а также наличия вакантных должностей в территориальных правоохранительных органах.".
2. Генеральной прокуратуре Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Генеральной прокуратуры Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Генерального Прокурора Республики Казахстан, курирующего организацию деятельности Академии правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, на заместителя председателя Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по финансовому мониторингу
__________Ж. Элиманов
Генеральный Прокурор Республики Казахстан
__________Б. Асылов