"Энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде тұрғын үй қатынастары мен тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы жобаларды жоспарлау, іріктеу, келісу, жобалау, салу және (немесе) пайдалану процесін мониторингтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2025 жылғы 12 тамыздағы № 297 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2026 жылғы 5 тамыздағы № 392 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 10 тамызда № 39541 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде тұрғын үй қатынастары мен тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы жобаларды жоспарлау, іріктеу, келісу, жобалау, салу және (немесе) пайдалану процесін мониторингтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2025 жылғы 12 тамыздағы № 297 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36606 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде тұрғын үй қатынастары мен тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы жобаларды жоспарлау, іріктеу, келісу, жобалау, салу және (немесе) пайдалану процесін мониторингтеу қағидаларында:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Өтінімге табиғи монополия субъектісінің бірінші басшысы және астананың, тиісті облыстың, республикалық маңызы бар қаланың әкімі немесе оның коммуналдық және энергетикалық инфрақұрылым мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасары жобалауға арналған тапсырмамен бірге қол қояды;
33-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"33. Табиғи монополия субъектісі ведомстводан тыс кешенді сараптаманы жүргізуге жобалау-сметалық құжаттаманы жібереді және Қазақстан Республикасының Құрылыс кодексі және Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2026 жылғы 15 мамырдағы № 240 бұйрығымен бекітілген жаңа ғимараттар мен құрылысжайларды, олардың кешендерін, инженерлік және көлік коммуникацияларын салуға, сондай-ақ бұрыннан барын өзгертуге (реконструкциялауға, кеңейтуге, техникалық қайта жарақтандыруға, жаңғыртуға және күрделі жөндеуге) арналған жобаларға ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізу қағидаларымен (нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38739 болып тіркелген) белгіленген тәртіппен жобаны одан әрі бекітуді жүзеге асырады.";
энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде тұрғын үй қатынастары мен тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы жобаларды жоспарлау, іріктеу, келісу, жобалау, салу және (немесе) пайдалану процесін мониторингтеу қағидаларына 3-қосымшасы осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

О внесении изменений в приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 12 августа 2025 года № 297 "Об утверждении Правил планирования, отбора, согласования проектов, мониторинга процесса проектирования, строительства и (или) эксплуатации в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства в рамках национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов"
Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 5 августа 2026 года № 392. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 августа 2026 года № 39541
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 12 августа 2025 года № 297 "Об утверждении Правил планирования, отбора, согласования проектов, мониторинга процесса проектирования, строительства и (или) эксплуатации в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства в рамках национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 36606) следующие изменения:
в Правилах планирования, отбора, согласования проектов, мониторинга процесса проектирования, строительства и (или) эксплуатации в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства в рамках национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов, утвержденных указанным приказом:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Заявка подписывается вместе с заданием на проектирование первым руководителем субъекта естественной монополии и акимом столицы, соответствующей области, города республиканского значения, или его заместителем, курирующим вопросы коммунальной и энергетической инфраструктуры.";
пункт 33 изложить в следующей редакции:
"33. Субъект естественной монополии направляет проектно-сметную документацию на проведение комплексной вневедомственной экспертизы и осуществляет дальнейшее утверждение проекта в порядке, установленном Строительным кодексом Республики Казахстан и Правилами проведения комплексной вневедомственной экспертизы проектов строительства, предназначенных для строительства новых, а также изменения (реконструкции, расширения, технического перевооружения, модернизации и капитального ремонта) существующих зданий и сооружений, их комплексов, инженерных и транспортных коммуникаций, утвержденными приказом Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 15 мая 2026 года № 240 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 38739).";
приложение 3 к Правилам планирования, отбора, согласования проектов, мониторинга процесса проектирования, строительства и (или) эксплуатации в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства в рамках национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.

2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Құрылыс және тұрғын ұй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында ресми жарияланған күннен кейін орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрі
Е. Нагаспаев
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс
министрі
2026 жылғы 5 тамыздағы
№ 392 бұйрыққа
қосымша
Энергетикалық және
коммуналдық секторларды
жаңғырту жөніндегі ұлттық
жоба шеңберінде тұрғын
үй қатынастары мен тұрғын
үй-коммуналдық шаруашылығы
саласындағы жобаларды
жоспарлау, іріктеу, келісу,
жобалау, салу және (немесе)
пайдалану процестерін
мониторингтеу қағидаларына
3-қосымша
"Жобаларды жүзеге асыру барысы туралы ақпарат" формасы
1. ТМС атауы:
2. Жобаның атауы:
3. Есептік кезең: " " __________ 20__ ж. – " " __________ 20__ ж.
4. Жобаны іске асырудың басталу күні:

2. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет - ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего Вице - министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Министр промышленности и
строительства Республики Казахстан
Е. Нагаспаев
Приложение к приказу
Министр промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 5 августа 2026 года № 392
Приложение 3 к Правилам
планирования, отбора,
согласования проектов,
мониторинга процесса
проектирования, строительства
и (или) эксплуатации в сфере
жилищных отношений и
жилищно-коммунального
хозяйства в рамках
национального проекта по
модернизации энергетического и
коммунального секторов
Форма "Информация о ходе реализации проекта"
1. Наименование СЕМ:
2. Наименование проекта:
3. Отчетный период: с "___ " __________ 20__ г. по "___ " __________ 20__ г.
4. Дата начала реализации проекта:

1. Осы нысан энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жоба аясында енгізілген жобалар бойынша ақпаратты жүйелі түрде жинау мен ұсынуға арналған
2. Кестені толтыру тәртібі:
1- бағанда "№" - реттік нөмірмен көрсетіледі. Келесі ақпарат реттік нөмірлеуді бұзбауы тиіс;
2-бағанда "Жоба компонентінің атауы" – нақты компоненттің атауы, ЖСҚ-да көрсетілген атауға сәйкес;
3-бағанда "Компоненттің сметалық құны, мың теңге" – ЖСҚ бойынша жабдықтар мен материалдарды қоса алғанда, компоненттің сметалық құны;
4-бағанда "Жұмыстар көлемі (натуралды түрде). ЖСҚ бойынша жоспар" – ЖСҚ бойынша жұмыстың көлемі (км, м³, дана, м² және т.б.);
5-бағанда "Жұмыстар көлемі (натуралды түрде). Нақты (жиынтық)" – есептік күнге орындалған нақты жұмыс көлемі, орындалған жұмыстар актілеріне сәйкес;
6-бағанда "Жұмыстың басталу мерзімі. ҚМЖ кестесі бойынша" – осы компонент бойынша құрылыс-монтаж жұмыстары кестесіне сәйкес жұмыс басталатын күн көрсетіледі;
7-бағанда "Жұмыстың басталу мерзімі. Нақты" – жұмыстың нақты басталған күні көрсетіледі.
8-бағанда "Жұмыстың аяқталу мерзімі. ҚМЖ кестесі бойынша" – ҚМЖ кестесінде көзделген жұмыстардың аяқталу күні көрсетіледі;
9-бағанда "Жұмыстың аяқталу мерзімі. Нақты" – жұмыстардың нақты аяқталған күні немесе "жүргізілуде" деген белгі қойылады;
10-бағанда "Қолданылған материалдар, жабдықтар мен технологиялардың қысқаша сипаттамасы. ҚР өндірісі" – отандық өндірістегі пайдаланылған материалдар мен жабдықтардың атауы мен көлемі, олардың техникалық сипаттамалары (мысалы, өнімділік, диаметр, қуат), өндірушінің атауы және бірлік құны көрсетіледі;
11-бағанда "Қолданылған материалдар, жабдықтар мен технологиялардың қысқаша сипаттамасы. Импорттық" – импорттық шығу тегі бар материалдар, жабдықтар мен технологиялар бойынша ұқсас ақпарат беріледі. Мәліметтер жоба компоненттері бойынша нақты бөліністе көрсетілуі тиіс және ЖСҚ спецификацияларына әрі нақты жеткізілімдерге сәйкес келуі қажет;
12-бағанда "Орындалған жұмыстардың сипаттамасы, ауытқулардың себептері (бар болса)" – есепті кезең ішінде орындалған жұмыстардың көлемі мен сипаты сипатталады, барлық маңызды оқиғалар мен проблемалық мәселелер міндетті түрде көрсетіледі. Ауытқулар туындаған жағдайда олардың себептері (сот даулары, жобалық шешімдерді келіспеу, сатып алуларды қайта өткізу, ҚМЖ кестесінен кейін қалу, мердігердің объектіге келмеуі және басқа да мән-жайлар) көрсетіледі. Сондай-ақ осы бағанда тапсырыс беруші қабылдаған түзету шаралары сипатталады.

1. Настоящая форма предназначена для систематического сбора и представления информации о ходе реализации проектов, включенных в перечень проектов Национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов
2. Таблица формы заполняется следующим образом:
в графе 1 "№" указывается номер по порядку, последующая информация не должна прерывать нумерацию по строкам;
в графе 2 "Наименование компонента проекта" указывается наименование конкретного элемента или участка проекта, в соответствии с ПСД;
в графе 3 "Сметная стоимость компонента проекта, тыс. теңге" отражается стоимость компонента по ПСД, включая поставку оборудования и материалов;
в графе 4 "Объем работ в натуральном выражении. План по ПСД" указывается объем работ, предусмотренный ПСД, в соответствующих единицах измерения (км, м³, ед., м² и др.);
в графе 5 "Объем работ в натуральном выражении. Факт (накопительно)" указывается объем выполненных работ на отчетную дату; объем должен соответствовать данным актов выполненных работ и отражать реальный физический прогресс;
в графе 6 "Срок начала работ. По графику СМР" указывается дата начала работ по данному компоненту в соответствии с графиком СМР;
а в графе 7 "Срок начала работ. Факт" - дата фактического начала работ;
в графе 8 "Срок завершения работ. По графику СМР" указывается предусмотренная по графику СМР дата завершения работ;
в графе 9 "Срок завершения работ. Факт" - фактическая дата окончания работ либо отметка "в процессе";
в графе 10 "Применяемые материалы, оборудование и технологии казахстанского происхождения" указывается наименование и объем использованных материалов и оборудования отечественного производства, включая их технические характеристики (например, производительность, диаметр, мощность), наименование производителя и стоимость единицы оборудования; в графе 11 приводится аналогичная информация в отношении материалов, оборудования и технологий импортного происхождения, данные указываются в разрезе конкретного компонента проекта и должны соответствовать спецификациям ПСД и фактическим поставкам;
в графе 12 "Краткое описание выполненных работ, причины невыполнения или отклонения (при наличии)" отражается описание объема и характера выполненных работ за отчетный период, с обязательным указанием всех существенных событий и проблемных вопросов. В случае возникновения отклонений указываются причины, включая судебные споры, несогласование проектных решений, повторное проведение закупочных процедур, отставание от графика СМР, невыход подрядчика на объект и другие обстоятельства. Также в данной графе описываются корректирующие действия, принятые заказчиком.

3. Фото және бейне тіркеу – есептіліктің міндетті элементі болып табылады. Әрбір есептік нысанға объектінің ағымдағы жай-күйін бейнелейтін кемінде үш фотосурет (мысалы, жұмыстардың басталуы, аралық кезең, ағымдағы прогресс) және ұзақтығы екі минуттан аспайтын жұмыс учаскесінің нақты жағдайын көрсететін бейнежазба қоса беріледі. Әрбір фото және бейнематериалда түсірілген күні, орны және қысқаша сипаттамасы көрсетілуі тиіс.
4. Ұсынылған барлық ақпарат құжат түрінде расталуы тиіс: орындалған жұмыстар актілерімен, ҚМЖ кестелерімен, тапсырыс беруші немесе мердігер ұсынған анықтамалармен, жабдықты жеткізу актілерімен, ведомостілермен және басқа да тиісті материалдармен.
5. Нысан электрондық форматта (Excel немесе Word) ұсынылады, оған ілеспе файлдар (фото/бейне — JPG, PNG, MP4 форматтарында) қоса беріледі, қажет болған жағдайда — қолтаңба және мөр қойылған қағаз нұсқада да ұсынылады.

3. Фото- и видеофиксация является обязательным элементом отчетности. К каждой отчетной форме прилагается не менее трех фотографий, отражающих текущее состояние объекта (например, начало работ, промежуточный этап, текущий прогресс), а также видеозапись продолжительностью до двух минут, демонстрирующая реальное состояние участка работ. Каждое фото и видео должно сопровождаться указанием даты, места и краткого описания.
4. Вся представленная информация подлежит документальному подтверждению: актами выполненных работ, графиками СМР, справками заказчика или подрядчика, актами поставки оборудования, ведомостями и другими соответствующими материалами.
5. Форма представляется в электронном виде (Excel или Word), с приложением сопроводительных файлов (фото/видео — в форматах JPG, PNG, MP4), а при необходимости — и в бумажной форме с подписью и печатью.