Тағамға биологиялық белсенді қоспаларды таңбалау және қадағалау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2026 жылғы 3 тамыздағы № 86 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 4 тамызда № 39487 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескерпесі!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
"Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-2-бабының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Тағамға биологиялық белсенді қоспаларды таңбалау және қадағалау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қағидалардың 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 51, 54 және 55-тармақтарының қолданылуы 2027 жылдың 1 наурызынан бастап өндірілген тағамға биологиялық белсенді қоспаларға қолданылады деп белгіленсін.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
А. Альназарова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
2026 жылғы 3 тамыздағы
№ 86 Бұйрығымен
бекітілген
Тағамға биологиялық белсенді қоспаларды таңбалау және қадағалау қағидалары
1-тарау. Жалпы қағидалар
1. Осы Тағамға биологиялық белсенді қоспаларды таңбалау және қадағалау қағидалары "Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 7-2-бабының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының аумағында тағамға биологиялық белсенді қоспаларды таңбалау және оларды одан әрі қадағалау тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил маркировки и прослеживаемости биологически активных добавок к пище
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 3 августа 2026 года № 86. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 августа 2026 года № 39487
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п.4.
В соответствии с подпунктом 2) статьи 7-2 Закона Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила маркировки и прослеживаемости биологически активных добавок к пище (далее – Правила).
2. Комитету санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Установить, что действие пунктов 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 51, 54 и 55 Правил распространяется на биологически активные добавки к пище, произведенные с 1 марта 2027 года.
Министр здравоохранения Республики Казахстан А. Альназарова
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 3 августа 2026 года № 86
Правила маркировки и прослеживаемости биологически активных добавок к пище
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила маркировки и прослеживаемости биологически активных добавок к пище разработаны в соответствии с подпунктом 2) статьи 7-2 Закона Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности" (далее – Закон) и определяют порядок маркировки биологически активных добавок к пище и их дальнейшей прослеживаемости на территории Республики Казахстан.

2. Тағамға биологиялық белсенді қоспаларды таңбалауға қойылатын талаптар "Еуразиялық экономикалық одақта тауарларды сәйкестендіру құралдарымен таңбалау туралы келісімді ратификациялау туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен ратификацияланған Еуразиялық экономикалық одақта тауарларды сәйкестендіру құралдарымен таңбалау туралы келісімнің 8-бабында көрсетілген тағамға биологиялық белсенді қоспаларға (бұдан әрі – ББҚ) қолданылмайды.
3. Осы Қағидалардың мақсаттары үшін мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) агрегаттау – салынған тұтынушылық қаптамалардың немесе көліктік қаптамалардың сәйкестендіру кодтарының жасалатын көліктік қаптаманың сәйкестендіру кодымен өзара байланысы туралы мәліметтерді сақтай отырып, оған сәйкестендіру құралын түсіру және көліктік қаптаманы ашпай-ақ тауар өткізгіш тізбек бойынша ББҚ-ның қозғалысын қадағалау мүмкіндігін қамтамасыз ете отырып, ББҚ-ның тұтынушылық қаптамаларын көліктік қаптамаға не көліктік қаптамаларды салым деңгейі жоғары көліктік қаптамаға біріктіру процесі;
2) аппараттық-бағдарламалық кешен (бұдан әрі – АБК) – белгілі бір үлгідегі міндеттерді шешу үшін бірлесіп қолданылатын бағдарламалық қамтамасыз ету мен техникалық құралдардың жиынтығы;
3) ББҚ – тамақ өнімімен бір мезгілде тұтынуға немесе оның құрамына енгізуге арналған табиғи және (немесе) табиғиға ұқсас биологиялық белсенді заттар, сондай-ақ пробиотикалық микроорганизмдер;
4) ББҚ айналымы – ББҚ өндіру немесе Қазақстан Республикасына әкелу, сақтау, тасымалдау, алу және беру, оның ішінде оларды Қазақстан Республикасының аумағында сатып алу және өткізу (сату);
5) ББҚ-ны мемлекеттік тіркеу туралы куәлік – ББҚ-ның техникалық регламенттерге және (немесе) Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай санитариялық-эпидемиологиялық және гигиеналық талаптарына сәйкестігін куәландыратын және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган бірыңғай нысан бойынша беретін ББҚ қауіпсіздігін растайтын құжат;
6) ББҚ орнын ауыстыру – бір мекенжай бойынша орналасқан стационарлық өндірістік және (немесе) қойма үй-жайларының ішіндегі ББҚ орналасқан жерді өзгертуді қоспағанда, ББҚ орналасқан тауарлар айналымына қатысушының бір стационарлық өндірістік және (немесе) қойма үй-жайынан басқа стационарлық өндірістік және (немесе) қойма үй-жайына өзгертуі;
7) Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасы (бұдан әрі – ЕАЭО СЭҚ ТН) – кедендік-тарифтік реттеу шараларын, кедендік әкету баждарын, тыйым салулар мен шектеулерді, ішкі нарықты қорғау шараларын қолдану, кедендік статистиканы жүргізу мақсатында тауарларды сыныптау үшін пайдаланылатын тауарларды сипаттау және кодтау жүйесі;

2. Требования к маркировке биологически активных добавок к пище не распространяются на биологически активные добавки к пище (далее – БАД), указанные в статье 8 Соглашения о маркировке товаров средствами идентификации в Евразийском экономическом союзе, ратифицированного Законом Республики Казахстан "О ратификации Соглашения о маркировке товаров средствами идентификации в Евразийском экономическом союзе".
3. Для целей настоящих Правил используются следующие понятия:
1) агрегирование – процесс объединения потребительских упаковок БАД в транспортную упаковку либо транспортных упаковок в транспортную упаковку вышестоящего уровня вложенности с сохранением сведений о взаимосвязи кодов идентификации вложенных потребительских упаковок либо транспортных упаковок с кодом идентификации создаваемой транспортной упаковки, нанесением на нее средства идентификации и обеспечением возможности прослеживаемости движения БАД по товаропроводящей цепи без вскрытия транспортной упаковки;
2) аппаратно-программный комплекс (далее – АПК) – совокупность программного обеспечения и технических средств, совместно применяемых для решения задач определенного типа;
3) БАД – природные и (или) идентичные природным биологически активные вещества, а также пробиотические микроорганизмы, предназначенные для употребления одновременно с пищей или введения в состав пищевой продукции;
4) оборот БАД – производство или ввоз в Республику Казахстан, хранение, транспортировка, получение и передача БАД, в том числе их приобретение и реализация (продажа) на территории Республики Казахстан;
5) свидетельство о государственной регистрации БАД – документ, подтверждающий безопасность БАД, удостоверяющий соответствие БАД техническим регламентам и (или) единым санитарно-эпидемиологическим и гигиеническим требованиям Евразийского экономического союза и выдаваемый государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения по единой форме;
6) перемещение БАД – изменение участником оборота товаров месторасположения БАД с одного стационарного производственного и (или) складского помещения в другое стационарное производственное и (или) складское помещение, за исключением изменения месторасположения БАД внутри стационарных производственных и (или) складских помещений, расположенных по одному адресу;
7) товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза (далее – ТН ВЭД ЕАЭС) – система описания и кодирования товаров, которая используется для классификации товаров в целях применения мер таможенно-тарифного регулирования, вывозных таможенных пошлин, запретов и ограничений, мер защиты внутреннего рынка, ведения таможенной статистики;

8) импорттаушы – ЕАЭО кеден заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес ЕАЭО кеден аумағына ББҚ-ны әкелуді, сондай-ақ БҚҚ-ны ЕАЭО-ға мүше басқа мемлекеттің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына әкелуді жүзеге асыратын дара кәсіпкер немесе заңды тұлға;
9) көліктік қаптама – таңбаланған ББҚ және (немесе) өлшемі кіші көліктік қаптамалардың тұтынушылық қаптамаларын біріктіретін, оларды бүлінуден қорғау мақсатында сақтау және тасымалдау үшін пайдаланылатын және дербес көлік бірлігін құрайтын қаптама. Көліктік қаптамаға өлшемі кіші көліктік қаптамалар (көлем) кіреді;
10) көліктік қаптаманы сәйкестендіру коды – осы Қағидалардың 21-тармағына сәйкес қалыптастырылатын әрбір жеке көліктік қаптама үшін бірегей символдар комбинациясы;
11) қызметті жүзеге асыру орны (бұдан әрі – ҚЖО) – ББҚ-ны қадағалау бойынша функцияларды іске асыру үшін құрылған бір бизнес-сәйкестендіру нөмірі және (немесе) дербес сәйкестендіру нөмірі шеңберіндегі құрылымдық бөлімшелер;
12) өндіруші – кейіннен өткізу үшін БҚҚ-ны өндіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын дара кәсіпкер немесе заңды тұлға;
13) сәйкестендіру коды – GTIN тауардың коды мен тұтынушылық қаптаманың жеке сериялық нөмірінің бірегей комбинациясы болып табылатын символдар тізбегі;
14) сәйкестендіру құралы – осы Қағидаларда көзделген талаптарға сәйкес екі өлшемді матрицалық штрихкод түрінде ұсынылған, машина оқитын нысандағы таңбалау коды;
15) таңбаланған ББҚ-ны айналымнан шығару – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 24 қазандағы № 626 "Бақылау-касса машиналарын қолдануға байланысты кейбір мәселелер туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 37238 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 626 бұйрық) сәйкес деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машинасы арқылы таңбаланған ББҚ-ны жеке тұтыну үшін жеке тұлғаға өткізу (сату), алып қою (тәркілеу), кәдеге жарату, бүліну, жою, қайтарымсыз жоғалту, өз қажеттіліктері үшін пайдалану, сондай-ақ ББҚ-ның одан әрі айналымының тоқтатылуын көздейтін өзге де себептер;
16) таңбалау коды – ББҚ тұтынушылық қаптамасын сәйкестендіру мақсаты үшін Тауарларды таңбалау мен қадағалаудың бірыңғай операторы қалыптастыратын тауарды сәйкестендіру кодынан және тексеру кодынан тұратын символдардың бірегей реттілігі;

8) импортер – индивидуальный предприниматель или юридическое лицо, осуществляющее ввоз БАД на таможенную территорию ЕАЭС в соответствии с таможенным законодательством ЕАЭС и (или) таможенным законодательством Республики Казахстан, а также ввоз БАД на территорию Республики Казахстан с территории другого государства-члена ЕАЭС;
9) транспортная упаковка – упаковка, объединяющая потребительские упаковки маркированных БАД и (или) транспортных упаковок меньшего размера, используемая для хранения и транспортировки с целью защиты их от повреждения и образующая самостоятельную транспортную единицу. Транспортная упаковка включает в себя транспортные упаковки меньшего размера (объема);
10) код идентификации транспортной упаковки – уникальная для каждой отдельной транспортной упаковки комбинация символов, формируемая в соответствии с пунктом 21 настоящих Правил;
11) место осуществления деятельности (далее – МОД) - структурные подразделения в рамках одного бизнес-идентификационного номера и (или) индивидуального идентификационного номера, созданные для реализации функций по прослеживаемости БАД;
12) производитель – индивидуальный предприниматель или юридическое лицо, осуществляющее деятельность по производству БАД для последующей реализации;
13) код идентификации – последовательность символов, представляющая собой уникальную комбинацию кода товара GTIN и индивидуального серийного номера потребительской упаковки;
14) средство идентификации – код маркировки в машиночитаемой форме, представленный в виде двумерного матричного штрихкода, в соответствии с требованиями, предусмотренными настоящими Правилами;
15) вывод из оборота маркированных БАД – реализация (продажа) маркированных БАД физическому лицу для личного потребления через контрольно-кассовую машину с функцией фиксации и (или) передачи данных в соответствии с приказом Министра финансов Республики Казахстан от 24 октября 2025 года № 626 "О некоторых вопросах, связанных с применением контрольно-кассовых машин" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 37238) (далее – Приказ № 626), изъятие (конфискация), утилизация, порча, уничтожение, безвозвратная утрата, использование для собственных нужд и иные причины предполагающие прекращение дальнейшего оборота БАД;
16) код маркировки – уникальная последовательность символов, состоящая из кода идентификации товара и кода проверки, формируемая Единым оператором маркировки и прослеживаемости товаров для целей идентификации потребительской упаковки БАД;

17) таңбаланған ББҚ – белгіленген талаптарды сақтай отырып, сәйкестендіру құралдары жазылған ББҚ және олар туралы (оның ішінде сәйкестендіру құралдары бар оларға салынған сәйкестендіру құралдары және (немесе) материалдық жеткізгіштер туралы мәліметтер) тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесінде қамтылған нақты мәліметтер;
18) тауарлар айналымына қатысушы (бұдан әрі – ТАҚ) – Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын және таңбаланған ББҚ айналымға және (немесе) айналымға енгізуді және (немесе) айналымнан шығаруды жүзеге асыратын дара кәсіпкер, заңды тұлға немесе оның құрылымдық бөлімшесі;
19) тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесі (бұдан әрі – ТТҚ ЦЖ) – сәйкестендіру құралдарымен міндетті түрде таңбалауға жататын тауарларды таңбалау процестерін қамтамасыз етуге және оларды айналым процесінде одан әрі қадағалауға арналған цифрлық жүйе;
20) Тауарларды таңбалау мен қадағалаудың бірыңғай операторы (бұдан әрі – Оператор) – дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу пайызынан астамы тікелей немесе жанама түрде мемлекетке тиесілі, Тауарлардың ұлттық каталогын әзірлеуді, жүргізуді және өзектендіруді және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де функцияларды қоса алғанда тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесін әзірлеуді, әкімшілендіруді, сүйемелдеуді және пайдалануды қолдауды жүзеге асыратын мемлекеттік кәсіпорын, акционерлік қоғам, жауапкершілігі шектеулі серіктестік;
21) тауардың жеке сериялық нөмірі – тауарлардың номенклатуралық тобы шеңберінде тұтыну қаптамаларын бірегей сәйкестендіретін символдық дәйектілік;
22) тексеру коды – тауарды сәйкестендіру кодын криптографиялық өзгерту нәтижесінде қалыптастырылатын және сәйкестендіру кодын бұрмалауды анықтауға мүмкіндік беретін символдардың дәйектілігі;
23) тұтыну қаптамасы –тұтынушы сатып алатын ББҚ қаптамасының ең аз бірлігі;
24) ТТҚ ЦЖ-ның жеке кабинеті – Интернет желісінде орналастырылған, Оператор тауарлар айналымның қатысушысына ұсынатын тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесінің арнайы цифрлық сервисі;
25) ТТҚ ЦЖ сәйкестендіру құралдарының тізілімі – ТТҚ ЦЖ-же тіркелген, сәйкестендіру құралдарымен міндетті таңбалауға жататын ТАҚ сәйкестендіру құралдарының тізбесі;
26) ТТҚ ЦЖ тауарларының тізілімі – ТТҚ-да тіркелген, ТАҚ қалыптасқан тауарлардың тізбесі;
27) электрондық өзара іс-қимыл интерфейсі – Оператор әзірлеген және Оператордың интернет-ресурсында жарияланған ТАҚ және ТТҚ ЦЖ бағдарламалық-аппараттық құралдарының өзара іс-қимыл тәсілдерінің сипаттамасы;

17) маркированные БАД – БАД, на которые нанесены средства идентификации с соблюдением установленных требований и достоверные сведения, о которых (в том числе сведения о нанесенных на них средствах идентификации и (или) материальных носителях, содержащих средства идентификации) содержатся в цифровой системе маркировки и прослеживаемости товаров;
18) участник оборота товаров (далее – УОТ) – индивидуальный предприниматель, юридическое лицо или его структурное подразделение, являющееся резидентом Республики Казахстан и осуществляющее ввод в оборот и (или) оборот и (или) вывод из оборота, маркированных БАД;
19) цифровая система маркировки и прослеживаемости товаров (далее – ЦС МПТ) – цифровая система, предназначенная для обеспечения процессов маркировки товаров, подлежащих обязательной маркировке средствами идентификации и их дальнейшей прослеживаемости в процессе оборота;
20) Единый оператор маркировки и прослеживаемости товаров (далее – Оператор) – государственное предприятие, акционерное общество, товарищество с ограниченной ответственностью, более пятидесяти процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которого прямо или косвенно принадлежат государству, осуществляющее разработку, администрирование, сопровождение и эксплуатационную поддержку цифровой системы маркировки и прослеживаемости товаров, включая разработку, ведение и актуализацию Национального каталога товаров, и иные функции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;
21) индивидуальный серийный номер товара – символьная последовательность, уникально идентифицирующая потребительские упаковки в рамках номенклатурной группы товаров;
22) код проверки – последовательность символов, сформированная в результате криптографического преобразования кода идентификации товара и позволяющая выявить фальсификацию кода идентификации;
23) потребительская упаковка – минимальная единица упаковки БАД, в которой приобретаются потребителем;
24) личный кабинет ЦС МПТ – специальный цифровой сервис цифровой системы маркировки и прослеживаемости товаров, размещенный в сети Интернет, предоставляемый Оператором участнику оборота товаров;
25) реестр средств идентификации ЦС МПТ – перечень зарегистрированных в ЦС МПТ средств идентификации УОТ, подлежащих обязательной маркировке средствами идентификации;
26) реестр товаров ЦС МПТ – перечень зарегистрированных в ЦС МПТ товаров, сформированных УОТ; 27) интерфейс электронного взаимодействия – описание способов взаимодействия программно-аппаратных средств УОТ и ЦС МПТ, разработанных Оператором и опубликованное на интернет-ресурсе Оператора;

28) American standard code for Interchange (бұдан әрі – ASCII 232) – баспа және баспалық емес символдарға сандық кодтар сәйкес келетін ақпаратты кодтау әдісі;
29) Global Company Prefix (бұдан әрі – GCP) – кәсіпорынға (GS1) жүйесінде берілген кәсіпорынның халықаралық нөмірі (префикс);
30) Global Product Classification (бұдан әрі – GPC) – бұл GS1 ұйымдары өнімдерінің жаһандық жіктеуіштері. Бұл халықаралық сауда шеңберінде олардың негізгі сипаттамалары негізінде санаттар бойынша тауарларды біркелкі топтауға арналған халықаралық жүйе;
31) Global Trade Item Number (бұдан әрі – GTIN) – GS1 жүйесінің стандарттарында белгіленген қағидаларға сәйкес, оны әлемдік экономикалық кеңістікте бір мәнді сәйкестендіру мақсатында GS1 ұлттық (өңірлік) ұйымы тауарлар тобына беретін және ТТҚ ЦЖ тауардың коды ретінде пайдаланылатын жаһандық сәйкестендіру нөмірі;
32) GS1 – логистикалық бірліктерді есепке алуды стандарттау және штрих кодтау саласындағы халықаралық ұйым;
33) GS1-128 – кәсіпорындар арасында жүк туралы ақпаратты беруге арналған GS1 стандарттау жөніндегі жаһандық ұйымның штрих кодының форматы;
34) DataMatrix – мәтін немесе басқа түрдегі деректерді кодтауға арналған, төртбұрыш немесе шаршы түріндегі топта орналастырылған, шаршы нысанында салынған, қара-ақ элементтер немесе түрлі жарықтық дәрежедегі элементтерді білдіретін екі өлшемді матрицалық штрих код;
35) DataMatrix ЕСС200 – қателерді болдырмау және зақымданған ақпаратты қалпына келтіру технологиясын пайдаланатын, қатенің болу жиілігі сканерленген таңбаның 10 миллионының 1-еуінен де аз, код 30 пайызға дейін зақымданған жағдайда, кодталған ақпараттың барлық дәйектілігін қалпына келтіруге мүмкіндік беретін DataMatrix нұсқасы;
36) FNC1 ASCII 232 – DataMatrix GS1 штрихкод форматының символикасының белгісін білдіретін, GS1 логистикалық бірліктерін есепке алу мен штрих-кодтауды стандарттау саласындағы халықаралық ұйымның және ASCII символдар кестесінде 232 коды бар арнайы символдар;
4. Осы Қағидаларға сәйкес сәйкестендіру құралдарымен міндетті түрде таңбалауға ЕАЭО СЭҚ бірыңғай ТН кодтары бойынша жіктелетін, "Тағамға биологиялық белсенді қоспаларды сәйкестендіру құралдарымен таңбалау туралы" Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2024 жылғы 24 қыркүйектегі № 99 шешімімен бекітілген тізбеде көзделген ББҚ-ы жатады.
Осы тармақты қолдану мақсаты үшін ББҚ-ны мемлекеттік тіркеу туралы қолданыстағы куәліктің және ЕАЭО СЭҚ ТН кодының болуын басшылыққа алу қажет.

28) American Standard Code for Information Interchange (далее – ASCII 232) – метод кодирования информации, при котором печатным и непечатным символам соответствуют числовые коды;
29) Global Company Prefix (далее – GCP) – международный номер предприятия (префикс), присвоенный предприятию в системе (GS1);
30) Global Product Classification (далее – GPC) – это Глобальный классификатор продуктов от организации GS1. Это международная система, для единообразной группировки товаров по категориям на основе их основных характеристик в рамках международной торговли;
31) Global Trade Item Number (далее – GTIN) – глобальный идентификационный номер, присваиваемый группе товаров национальной (региональной) организацией GS1 в соответствии с правилами, установленными стандартами системы GS1, в целях ее однозначной идентификации в мировом экономическом пространстве, и используемый в качестве кода товара в ЦС МПТ;
32) GS1 – международная организация, в области стандартизации учета и штрихового кодирования логистических единиц;
33) GS1-128 – формат штрих кода глобальной организации по стандартизации GS1, предназначенный для передачи информации о грузе между предприятиями;
34) DataMatrix – двумерный матричный штрих код, представляющий собой черно-белые элементы или элементы нескольких различных степеней яркости, наносимые в форме квадрата, размещенные в прямоугольной или квадратной группе, предназначен для кодирования текста или данных других типов;
35) DataMatrix ЕСС200 – версия DataMatrix, использующая технологию предотвращения ошибок и восстановления поврежденной информации, дающая возможность восстановления всей последовательности закодированной информации в случае, когда код содержит до 30 процентов повреждений, которая имеет частоту появления ошибок меньше, чем 1 на 10 миллионов сканированных символов;
36) FNC1 ASCII 232 – специальный символ, обозначающий признак символики формата штрихового кода DataMatrix GS1, международной организации в области стандартизации учета и штрихового кодирования логистических единиц GS1 и имеющий код 232 в таблице символов ASCII;
4. Обязательной маркировке средствами идентификации в соответствии с настоящими Правилами подлежат БАД, классифицируемые по кодам единой ТН ВЭД ЕАЭС, предусмотренные перечнем, утвержденным Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 24 сентября 2024 года № 99 "О маркировке биологически активных добавок к пище средствами идентификации".
Для целей применения настоящего пункта необходимо руководствоваться наличием действующего свидетельства о государственной регистрации БАД и кодом ТН ВЭД ЕАЭС.

2-тарау. ББҚ-ны сәйкестендіру құралдарымен таңбалау және қадағалау тәртібі
5. Өндіруші тауарды жаңа меншік иесіне не өзге тұлғаға иеліктен шығару мақсатында немесе кейіннен өткізу үшін бастапқы өтеулі немесе өтеусіз бергенге дейін Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген ББҚ-ны сәйкестендіру құралдарымен таңбалауды жүзеге асырады.
Импорттаушы Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерде өндірілген ББҚ-ны Қазақстан Республикасының аумағына әкелгенге дейін немесе оларды ішкі тұтыну немесе кері импорт үшін шығарудың кедендік рәсімдерімен орналастырғанға дейін сәйкестендіру құралдарымен таңбалауды қамтамасыз етеді.
6. Тізбеге сәйкес ББҚ-ны міндетті таңбалау енгізілген күнге дейін өндірілген, таңбаланбаған ББҚ-ны жарамдылық мерзімі аяқталғанға дейін ТАҚ өткізеді.
Сондай-ақ міндетті таңбалау енгізілген күнге дейін өндірілген, таңбаланбаған ББҚ-ға қатысты ТАҚ-ы ББҚ-ны сәйкестендіру құралдарымен ерікті түрде таңбалауды жүзеге асыруға құқылы.
Ерікті таңбалауды жүзеге асыру кезінде ТАҚ-ы осы Қағидалардың талаптарын қолданады.
7. ББҚ-ны сәйкестендіру құралдарымен таңбалау мақсатында ТАҚ-та байланыс арналары арқылы ТТҚ ЦЖ -ға қосылған болуы қажет.
ТТҚ ЦЖ-ға қосылған АБК-ы кейіннен ТТҚ ЦЖ-ға сәйкестендіру құралдарын жазу, бракқа шығару (бар болса), агрегациялау (агрегациялау қолданылған жағдайда) туралы ақпаратты, сондай-ақ ТТҚ ЦЖ -ға таңбаланған ББҚ-ны айналымға енгізу, олардың айналымы және (немесе) айналымнан шығару туралы мәліметтерді жібере отырып, Оператордың интернет-ресурсында жарияланған электрондық өзара іс-қимыл интерфейсінің шарттарына сәйкес Операторға таңбалау кодтарын алу, таңбалау кодтарын пайдалану туралы мәліметтерді жіберу бөлігінде деректерді автоматтандырылған түрде беруді қамтамасыз етеді.
Мұндай АБК болмаған немесе оның ТТҚ ЦЖ мен интеграциясы болмаған кезде ТАҚ Операторға мәліметтерді ТТҚ ЦЖ жеке кабинеті арқылы жібереді.
8. ТТҚ ЦЖ -де қамтылған мәліметтер бойынша қалыптастырылған ақпарат Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қолжетімділігі шектеулі ақпарат болып табылады және мынадай жағдайларда мынадай тұлғаларға ғана беріледі:
1) ТАҚ-ы көрсетілген ТАҚ жасаған тауармен жасалатын мәмілелер туралы ақпарат бөлігінде;
2) осындай сұрау салуға уәкілетті мемлекеттік органдарға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осы мемлекеттік органдарға жүктелген міндеттерді орындау және функцияларды жүзеге асыру мақсаттары үшін;
3) өндірушіге өндірілген таңбаланған ББҚ туралы статистикалық және талдамалық ақпарат бөлігінде;
4) тұтынушыларға тауардың сипаттамалары, тауарды өндіруші немесе сатушы туралы ақпарат бөлігінде.

Глава 2. Порядок маркировки и прослеживаемости БАД средствами идентификации
5. Производитель осуществляет маркировку БАД, произведенных на территории Республики Казахстан, средствами идентификации до первичной возмездной или безвозмездной передачи товара новому собственнику, либо иному лицу с целью отчуждения такому лицу или для последующей реализации.
Импортер обеспечивает маркировку БАД, произведенных за пределами территории Республики Казахстан, средствами идентификации до ввоза на территорию Республики Казахстан или до их помещения под таможенные процедуры выпуска для внутреннего потребления или реимпорта.
6. Немаркированные БАД, произведенные до даты введения обязательной маркировки БАД согласно Перечню, реализуются УОТ до истечения срока годности.
Также в отношении немаркированных БАД, произведенных до даты введения обязательной маркировки, УОТ вправе осуществлять добровольную маркировку БАД средствами идентификации.
При осуществлении добровольной маркировки УОТ распространяются требования настоящих Правил.
7. В целях маркировки БАД средствами идентификации УОТ необходимо наличие АПК, подключенного по каналам связи к ЦС МПТ.
Подключенный к ЦС МПТ АПК обеспечивает автоматизированную передачу данных Оператору в части получения кодов маркировки, отправки сведений об использовании кодов маркировки с последующей отправкой в ЦС МПТ информации о нанесении, отбраковке (при наличии), агрегации средств идентификации (в случае применения агрегирования), а также сведений о вводе в оборот, обороте и (или) выводе из оборота маркированных БАД в ЦС МПТ, в соответствии с условиями интерфейса электронного взаимодействия, опубликованными на интернет-ресурсе Оператора.
При отсутствии такого АПК или отсутствии его интеграции с ЦС МПТ УОТ направляет сведения Оператору посредством личного кабинета ЦС МПТ.
8. Информация, сформированная по сведениям содержащимся в ЦС МПТ, является информацией с ограниченным доступом в соответствии с законодательством Республики Казахстан и предоставляется только следующим лицам в следующих случаях:
1) УОТ в части информации о сделках с товаром, совершенных указанным УОТ;
2) уполномоченным на такой запрос государственным органам для целей выполнения задач и осуществления функций, возложенных на данные государственные органы в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) производителю в части статистической и аналитической информации о произведенных маркированных БАД;
4) потребителям в части информации о характеристиках товара, производителе или продавце товара.

9. Өндірушілер мен импорттаушылар:
1) осы Қағидалардың 12-тармағына сәйкес таңбаланған ББҚ-ны айналымға енгізумен және (немесе) оның айналымымен байланысты қызметті жүзеге асыру басталғанға дейін ТТҚ ЦЖ-да тіркеуді жүргізеді;
2) сәйкестендіру құралдарымен таңбалануға жататын ББҚ-ны ТТҚ ЦЖ -да тіркеуді жүзеге асырады;
3) Оператордың интернет-ресурсында жарияланған электрондық өзара іс-қимыл интерфейсінің шарттарына сәйкес АБК-нің ТТҚ ЦЖ -мен цифрлық өзара іс-қимылға дайындығын қамтамасыз етеді;
4) сәйкестендіру құралдарымен міндетті таңбалауға жататын ББҚ-ны таңбалау туралы мәліметтерді, сондай-ақ таңбаланған ББҚ-ны айналымға енгізу, олардың айналымы және (немесе) айналымнан шығару туралы мәліметтерді нақты уақыт режимінде ТТҚ ЦЖ-ға енгізеді.
10. ББҚ-ны көтерме саудада өткізуді жүзеге асыратын ТАҚ:
1) сәйкестендіру құралдарымен таңбалануға жататын ББҚ айналымымен байланысты қызметті жүзеге асыру басталғанға дейін осы Қағидалардың 12-тармағына сәйкес ТТҚ ЦЖ -да тіркеуді жүргізеді;
2) Оператордың интернет-ресурсында жарияланған электрондық өзара іс-қимыл интерфейсінің шарттарына сәйкес АБК-нің ТТҚ ЦЖ -мен цифрлық өзара іс-қимылға дайындығын қамтамасыз етеді;
3) осы Қағидаларға сәйкес таңбаланған ББҚ-ны айналымға қайта енгізу, олардың айналымы және (немесе) айналымнан шығару туралы мәліметтерді ТТҚ ЦЖ -ға енгізеді.
11. ББҚ бөлшек саудада өткізуді жүзеге асыратын ТАҚ:
1) осы Қағидаларға сәйкес таңбаланған ББҚ-ны айналымға қайта енгізумен және айналымнан шығарумен байланысты қызметті жүзеге асыру басталғанға дейін ТТҚ ЦЖ-да тіркеуді жүргізеді;
2) Оператордың интернет-ресурсында жарияланған электрондық өзара іс-қимыл интерфейсінің шарттарына сәйкес АБК-нің ТТҚ ЦЖ -мен цифрлық өзара іс-қимылға дайындығын қамтамасыз етеді;
3) деректерді бекіту және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машинасының болуын қамтамасыз етеді;
4) бақылау-касса машинасымен түйіндескен сәйкестендіру құралдарын сканерлеу және тану құрылғысының болуын қамтамасыз етеді;
5) фискалдық деректер операторымен (бұдан әрі – ФДО) ББҚ-ның әрбір сатылған бірлігі бойынша бақылау-касса машинасын пайдалана отырып, таңбаланған ББҚ-ның айналымнан шығарылуы туралы мәліметтерді беру бойынша жасалған шарттың болуын қамтамасыз етеді;
6) DataMatrix (ДатаМатрикс) екі өлшемді кодын оқу мүмкіндігіне сәйкестендіру құралдарын сканерлеу және тану құрылғыларын тексереді;
7) таңбаланған ББҚ-ны айналымға қайта енгізу, олардың айналымы және (немесе) айналымнан шығару туралы мәліметтерді ТТҚ ЦЖ -ға енгізеді.
12. ТАҚ тіркеуді және оған жеке кабинетке қол жеткізуді ұсынуды Оператор электрондық түрде ұсынылған дұрыс мәліметтер негізінде жүзеге асырады.

9. Производители и импортеры:
1) проводят регистрацию в ЦС МПТ в соответствии с пунктом 12 настоящих Правил, до начала осуществления деятельности, связанной с вводом в оборот и (или) оборотом маркированных БАД;
2) осуществляют регистрацию БАД, подлежащих маркировке средствами идентификации, в ЦС МПТ;
3) обеспечивают готовность АПК к цифровому взаимодействию с ЦС МПТ в соответствии с условиями интерфейса электронного взаимодействия, опубликованными на интернет-ресурсе Оператора;
4) вносят в режиме реального времени в ЦС МПТ сведения о маркировке БАД, подлежащих обязательной маркировке средствами идентификации, а также сведения о вводе в оборот, их обороте и (или) выводе из оборота маркированных БАД.
10. УОТ, осуществляющий оптовую реализацию БАД:
1) проводит регистрацию в ЦС МПТ в соответствии с пунктом 12 настоящих Правил до начала осуществления деятельности, связанной с оборотом БАД, подлежащих маркировке средствами идентификации;
2) обеспечивает готовность АПК к цифровому взаимодействию с ЦС МПТ в соответствии с условиями интерфейса электронного взаимодействия, опубликованными на интернет-ресурсе Оператора.
3) вносит в ЦС МПТ сведения о повторном вводе в оборот, их обороте и (или) выводе из оборота маркированных БАД в соответствии с настоящими Правилами.
11. УОТ, осуществляющий розничную реализацию БАД:
1) проводит регистрацию в ЦС МПТ в соответствии с настоящими Правилами до начала осуществления деятельности, связанной с выводом из оборота и повторным вводом в оборот маркированных БАД;
2) обеспечивает готовность АПК к цифровому взаимодействию с ЦС МПТ в соответствии с условиями интерфейса электронного взаимодействия, опубликованными на интернет-ресурсе Оператора;
3) обеспечивает наличие контрольно-кассовой машины с функцией фиксации и (или) передачи данных;
4) обеспечивает наличие сопряженного с контрольно-кассовой машиной устройства сканирования и распознавания средств идентификации;
5) обеспечивает наличие договора, заключенного с оператором фискальных данных (далее – ОФД) по передаче сведений о выводе из оборота маркированных БАД с использованием контрольно-кассовой машины по каждой реализованной единице БАД;
6) проводит проверку устройств сканирования и распознавания средств идентификации на возможность считывания двумерного кода DataMatrix (ДатаМатрикс);
7) вносит в ЦС МПТ сведения о повторном вводе в оборот, их обороте и (или) выводе из оборота маркированных БАД.
12. Регистрация УОТ и предоставление ему доступа к личному кабинету осуществляется Оператором на основании достоверных сведений, представленных в электронном виде.

13. ТАҚ-ы ТТҚ ЦЖ-да оның атынан мәліметтер беруге және сұратуға уәкілетті адамдарды анықтайды.
14. ББҚ-ны ТТҚ ЦЖ -да тіркеуді:
1) Қазақстан Республикасының аумағында ББҚ өндіру кезінде - өндіруші;
2) Қазақстан Республикасының аумағынан тыс ББҚ өндіру кезінде - импорттаушы жүзеге асырады.
15. ББҚ-ы тіркеу үшін ТАҚ-ы мынадай мәліметтерді ТТҚ ЦЖ-да көрсетеді:
1) Тауар сәйкестендіргішінің иесі болып табылатын компанияның атауы;
2) Тауар сәйкестендіргішінің иесінің GCP префиксі;
3) Тауар сәйкестендіргішінің иесінің заңды мекенжайы;
4) Тауар сәйкестендіргішінің иесінің елі;
5) GTIN;
6) Мемлекеттік жіктеуіш коды;
7) СЭҚ ТН коды;
8) ЕАЭО СЭҚ ТН коды;
9) Тауардың функционалдық атауы (тауар түрі);
10) Заттаңбада көрсетілген тауар атауы;
11) Өндірілген ел;
12) Тауар белгісі (бренд);
13) Мәлімделген көлемі немесе таза салмағы;
14) Тұтынушылық қаптамадағы пайдалану бірліктерінің саны;
15) Тауардың ББҚ-ға (биологиялық белсенді қоспаға) жататындығының белгісі;
16) ББҚ мемлекеттік тіркеу туралы куәлігі;
17) Тауар өндірілген нормативтік құжат (құжаттар);
18) Қолданылу саласы;
19) Шығарылу нысаны;
20) Сақтау шарттары;
21) Тауарды қолдану тәсілі;
22) Тауардың жарамдылық мерзімі;
23) Қаптама түрі;
24) Қаптама материалы;
25) Қаптаманың сипаты;
26) Тауардың сауда атауы;
27) Тауар белгісінің елі;
28) Құрамы;
29) Шикізаттың ветеринариялық бақылауға жататындығының белгісі;
30) Қаптаманың фотосуреті;
31) Өндірістік алаң иесі компанияның атауы;
32) Өндірістік алаңның заңды мекенжайы;
33) Өндірістік алаң орналасқан ел.
16. Осы Қағидалардың 15-тармағында көрсетілген мәліметтерді енгізген сәттен бастап ТТҚ ЦЖ-ы 3 (үш) жұмыс күні ішінде ББҚ туралы мәліметтерді тіркеуден бас тартады:
1) көрсетілген GTIN тауар коды бар ББҚ-ы ТТҚ ЦЖ да тіркелген;
2) GS1-Kazakhstan цифрлық ресурсының деректері бойынша GTIN тауар коды ТАҚ пайдалануға жатпайды;
3) GS1 цифрлық ресурсының деректері бойынша GTIN тауардың коды жоқ;
4) ББҚ-ны мемлекеттік тіркеу куәлігі туралы ұсынылған мәліметтер ЕАЭО-ның Ортақ ақпараттық ресурстары мен ашық деректер порталында орналастырылған, өнімнің мемлекеттік тіркеу туралы берілген куәліктері жөніндегі мәліметтерді қамтитын Мемлекеттік тіркеу туралы куәліктердің бірыңғай тізіліміндегі мәліметтерге сәйкес келмейді.
17. ББҚ туралы мәліметтер тіркелгеннен кейін Оператор 3 (үш) жұмыс күні ішінде ұсынылған мәліметтерді ТТҚ ЦЖ тауарлар тізіліміне енгізеді.
18. ББҚ-ны сәйкестендіру құралдары машинамен оқуға жарамды GS1 DataMatrix екі өлшемді штрих-коды түрінде тұтынушылық қаптамаға сәйкестендіру құралын бүлдірмей ажыратуға жол бермейтін тәсілмен жазылады.

13. УОТ определяет лиц, уполномоченных предоставлять и запрашивать сведения в ЦС МПТ от его имени.
14. Регистрация БАД в ЦС МПТ осуществляется:
1) при производстве БАД на территории Республики Казахстан – производителем;
2) при производстве БАД за пределами территории Республики Казахстан – импортером.
15. Для регистрации БАД УОТ указывает в ЦС МПТ следующие сведения:
1) наименование компании владельца идентификатора товара;
2) префикс GCP владельца идентификатора товара;
3) юридический адрес владельца идентификатора товара;
4) страна владельца идентификатора товара;
5) GTIN;
6) код государственного классификатора;
7) код ТН ВЭД ЕАЭС;
8) код GPC;
9) функциональное наименование товара (вид товара);
10) наименование товара на этикетке;
11) страна производства;
12) товарный знак (бренд);
13) заявленный объем или масса нетто;
14) количество единиц употребления в потребительской упаковке;
15) признак принадлежности товара к БАД;
16) свидетельство о государственной регистрации БАД;
17) документ (документы), в соответствии с которым изготовлен товар;
18) область применения;
19) форма выпуска;
20) условия хранения;
21) способ применения товара;
22) срок годности товара;
23) тип упаковки;
24) материал упаковки;
25) вид упаковки
26) торговое наименование товара
27) страна товарного знака
28) состав;
29) признак подконтрольности сырья ветеринарному надзору;
30) фото упаковки;
31) наименование компании производственной площадки;
32) юридический адрес производственной площадки;
33) страна производственной площадки.
16. С момента введения сведений, указанных пунктом 15 настоящих Правил, ЦС МПТ в течение 3 (трех) рабочих дней отказывает в регистрации сведений о БАД в случаях:
1) БАД с указанным кодом товара GTIN зарегистрирована в ЦС МПТ;
2) код товара GTIN по данным цифрового ресурса GS1 – Kazakhstan не подлежит использованию УОТ;
3) код товара GTIN по данным цифрового ресурса GS1 не существует;
4) представленные сведения о свидетельстве государственной регистрации БАД не соответствуют сведениям, содержащимся в Едином реестре свидетельств о государственной регистрации, размещенном на Портале общих информационных ресурсов и открытых данных ЕАЭС, содержащем сведения о выданных свидетельствах государственной регистрации продукции.
17. По результатам регистрации сведений о БАД Оператор в течение 3 (трех) рабочих дней включает представленные сведения в реестр товаров ЦС МПТ.
18. Средства идентификации БАД наносятся в виде двумерного штрихового кода DataMatrix GS1, пригодного для машинного считывания на потребительскую упаковку методом, не допускающим отделения средства идентификации без его повреждения.

19. Сәйкестендіру құралдары тұтынушылық қаптамаға мынадай техникалық шарттарды сақтай отырып жазылады:
1) сәйкестендіру құралдарын жазу ЕСС-200 қателерді түзету әдісін пайдалана отырып басып шығару арқылы жүзеге асырылады;
2) сәйкестендіру құралдарын жазу ASCII кодтауды пайдалана отырып жүзеге асырылады;
3) сәйкестендіру құралы машинамен оқуға жарамды болады. Бұл ретте сәйкестендіру құралының өлшемін ТАҚ-ы дербес айқындайды.
20. Тұтынушылық қаптаманың сәйкестендіру құралы төрт деректер тобын қамтитын таңбалау кодынан тұрады, олардың алғашқы екі деректер тобы сәйкестендіру кодын құрайды, бұл ретте:
таңбалау коды жолының басында GS1 DataMatrix FNC1 (ASCII 232) символикасының белгісі болуға тиіс;
деректердің бірінші тобы (қолдану идентификаторы (01)) – 14 (оң төрт) сандық таңбадан тұратын GTIN сауда бірлігінің жаһандық сәйкестендіру нөмірі;
деректердің екінші тобы (қолдану идентификаторы (21)) - 13 таңбадан (сандардан, латын әліпбиінің кіші және бас әріптерінен, сондай-ақ арнайы символдардан (!” % & ’ * + - . / _ , : ; = < > ?)) тұратын тауардың жеке сериялық нөмірі. Бірінші символ ретінде осы код шығарылған мүше мемлекеттің мдентификаторы көрсетіледі (3 – Қазақстан Республикасы). Бұл топ үшін соңғы символ ретінде ASCII 232 символдары кестесінде 29 коды бар арнайы бөлгіш символ қолданылады;
деректердің үшінші тобы (қолдану идентификаторы (91)) – 4 символдан (сандар, латын әліпбиінің кіші және бас әріптері) тұратын код. Бұл топ үшін соңғы символ ретінде ASCII 232 символдары кестесінде 29 коды бар арнайы бөлгіш символ қолданылады;
деректердің төртінші тобы (қолдану идентификаторы (92)) – 44 символдан (сандар, латын әліпбиінің кіші және бас әріптері, сондай-ақ арнайы символдар) тұратын код.
21. Көліктік қаптаманың сәйкестендіру кодын ТАҚ-ы GS1-128 халықаралық стандартына сәйкес келетін бір өлшемді штрих-код түрінде немесе DataMatrix форматында екі өлшемді штрих-код түрінде беріледі. Көліктік қаптаманы сәйкестендіру кодының құрамын көліктік қаптаманы сәйкестендіру кодында осындай кодтарды агрегаттауды жүзеге асыратын ТАҚ-ы айқындайды.
22. Сәйкестендіру құралдары:
1) сәйкестендіру құралын іріктеп таңдау арқылы қолдан жасау ықтималдығы 10 000 (он мың) жағдайдың 1-інен кем болуы;
2) қателерді тану және түзету функциясы DataMatrix ECC200-ге тең немесе одан жоғары болуын қамтамасыз етеді.
23. ТТҚ ЦЖ-ы ББҚ-ның тұтынушылық қаптамасына жазылған сәйкестендіру құралындағы таңбалау кодын қайта қалыптастыруға (генерациялауға) жол бермейді.

19. Средства идентификации наносятся на потребительскую упаковку с соблюдением следующих технических условий:
1) нанесение средств идентификации осуществляется печатью с использованием метода коррекции ошибок ЕСС – 200;
2) нанесение средств идентификации осуществляется с использованием ASCII 232 кодирования;
3) средство идентификации пригодно для машинного считывания. При этом размер средства идентификации определяется УОТ самостоятельно.
20. Средство идентификации потребительской упаковки содержит код маркировки, включающий в себя четыре группы данных, из которых первые две группы данных образуют код идентификации, при этом:
в начале строки кода маркировки должен присутствовать признак символики GS1 DataMatrix FNC1 ASCII 232;
первая группа данных (идентификатор применения (01)) – глобальный идентификационный номер торговой единицы GTIN, который состоит из 14 (четырнадцати) цифровых символов;
вторая группа данных (идентификатор применения (21)) – индивидуальный серийный номер товара (упаковки товара), который состоит из 13 символов (цифр, строчных и прописных букв латинского алфавита, а также специальных символов (!” % & ’ * + - . / _ , : ; = < > ?)). В качестве первого символа указывается идентификатор государства-члена, в котором данный код был эмитирован (3 – Республика Казахстан). В качестве завершающего символа для данной группы используется специальный символ-разделитель, имеющий код 29 в таблице символов ASCII 232;
третья группа данных (идентификатор применения (91)) – код, который состоит из 4 символов (цифр, строчных и прописных букв латинского алфавита). В качестве завершающего символа для данной группы используется специальный символ-разделитель, имеющий код 29 в таблице символов ASCII 232;
четвертая группа данных (идентификатор применения (92)) – код, который состоит из 44 символов (цифр, строчных и прописных букв латинского алфавита, а также специальных символов).
21. Код идентификации транспортной упаковки предоставляется УОТ в виде одномерного штрихового кода, соответствующего международному стандарту GS1-128, либо виде двухмерного штрихового кода в формате DataMatrix. Состав кода идентификации транспортной упаковки определяется УОТ, осуществляющим агрегирование таких кодов в коде идентификации транспортной упаковки.
22. Средства идентификации обеспечивают:
1) вероятность подделки путем подбора средства идентификации менее чем 1 (один) из 10 000 (десяти тысяч);
2) функцию распознавания и коррекции ошибок эквивалентна или выше, чем у DataMatrix ECC200.
23. ЦС МПТ не допускает повторного формирования (генерации) кода маркировки, содержащегося в средстве идентификации, нанесенного на потребительскую упаковки БАД.

24. ББҚ-ны сәйкестендіру құралымен таңбалауды қамтамасыз ету үшін ТТҚ ЦЖ арқылы Операторға таңбалау кодтарын алу туралы сұрау салуды (бұдан әрі – Сұрау салу) жібереді.
25. Таңбалау кодын беруден бас тарту Сұрау салу тіркелген кезден бастап 4 (төрт) сағат ішінде мынадай жағдайларда жүзеге асырылады:
1) ТТҚ ЦЖ -да ТАҚ-ы тіркелмеген;
2) ұсынылған сәйкестендіру коды бұрын ТТҚ ЦЖ-де тіркелген;
3) GTIN тауардың коды ТТҚ ЦЖ тауарлар тізілімінде тіркелмеген және (немесе) оны мәлімдеген ТАҚ пайдалануға жатпайды;
4) GTIN тауардың коды "ББҚ" тауар тобына сәйкес келмейді.
26. ТТҚ ЦЖ -да Сұрау салуды тіркеген сәттен бастап Оператор 4 (төрт) сағат ішінде:
1) ТАҚ-тан алынған деректер негізінде криптографиялық қорғау алгоритмдерін қолдана отырып, Сұрау салуда көрсетілген таңбалау кодтарының санын эмиссиялауды (генерациялауды) жүзеге асырады;
2) тиісті сәйкестендіру кодтарын ТТҚ ЦЖ сәйкестендіру құралдарының тізіліміне енгізеді;
3) ТАҚ-қа шығарылған таңбалау кодтарының құрамы туралы мәліметтерді ұсынады.
27. ТАҚ-ы таңбалау кодын алған күннен бастап бір жылдан кешіктірмей оны БҚҚ-ны тұтыну қаптамасына жазуды қамтамасыз етеді және ББҚ-ға жазылған сәйкестендіру құралындағы таңбалау кодының жазылғаны туралы мәліметтерді ТТҚ ЦЖ -ға береді.
Қағидалардың осы тармағында көзделген мерзімдерде сәйкестендіру құралдарындағы таңбалау кодтарының жазылғаны туралы ақпаратқа енгізілмеген таңбалау кодтары жойылады.
Қағидалардың осы тармағында көрсетілген ақпараттағы ББҚ сериясының немесе партиясының нөмірі және (немесе) жарамдылық мерзімі туралы нақты емес мәліметтер анықталған жағдайда, тиісті таңбалау кодтарын сұратқан және алған ТАҚ-ы таңбаланған ББҚ-ның меншік иесі алғаш ауысқанға дейін қажетті түзетулерді ТТҚ ЦЖ -ның жеке кабинеті арқылы енгізеді.
28. Таңбалау кодын ұсыну жөніндегі көрсетілетін қызметке ақыны ТАҚ-ы Оператормен жасалған шарттың негізінде тиісті таңбалау кодынан түрлендірілген сәйкестендіру құралын ББҚ-ға жазу туралы мәліметтер ТТҚ ЦЖ -ға енгізілгенге дейін төлейді.
Таңбалау кодын ұсыну жөніндегі көрсетілетін қызмет осы Қағидаларда көзделген талаптарға сәйкес ТТҚ ЦЖ-ға берілген ББҚ-ға сәйкестендіру құралдарын жазу туралы ақпараттағы мәліметтер ТТҚ ЦЖ-да тіркелген сәтте Оператор көрсеткен қызмет болып танылады.
29. Тұтынушылық қаптамаға сәйкестендіру құралын жазу, мынадай жағдайда:
1) Қазақстан Республикасының аумағында ББҚ өндіру және айналымы осындай өнімді өндіру немесе сақтау орындарында жүзеге асырылады;
2) әкелу кезінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекарасын нақты кесіп өткенге дейін немесе ішкі тұтыну үшін шығару не реимпорт кедендік рәсімдеріне орналастырылғанға дейін жүзеге асырылады.

24. Для обеспечения маркировки БАД средством идентификации УОТ направляет Оператору посредством ЦС МПТ запрос на получение кодов маркировки (далее – Запрос).
25. Отказ в выдаче кода маркировки осуществляется в течение 4 (четырех) часов с момента регистрации Запроса в следующих случаях:
1) УОТ не зарегистрирован в ЦС МПТ;
2) представленный код идентификации ранее зарегистрирован в ЦС МПТ;
3) код товара GTIN не зарегистрирован в реестре товаров ЦС МПТ и (или) не подлежит использованию УОТ, его заявившим;
4) код товара GTIN не соответствует товарной группе "БАД".
26. С момента регистрации Запроса в ЦС МПТ Оператор в течение 4 (четырех) часов:
1) осуществляет эмиссию (генерацию) указанного в Запросе количества кодов маркировки с применением алгоритмов криптографической защиты на основании данных, полученных от УОТ;
2) включает соответствующие коды идентификации в реестр средств идентификации ЦС МПТ;
3) предоставляет УОТ сведения о составе эмитированных кодов маркировки.
27. УОТ не позднее одного года с даты получения кода маркировки преобразует его в средство идентификации, обеспечивает его нанесение на потребительскую упаковку БАД и передает в ЦС МПТ сведения о нанесении кода маркировки, содержащегося в средстве идентификации, нанесенном на БАД.
Коды маркировки, не включенные в информацию о нанесении кодов маркировки, содержащихся в средствах идентификации, в сроки, предусмотренные настоящим пунктом Правил, аннулируются.
В случае выявления недостоверных сведений о номере серии или партии и (или) сроке годности БАД в информации, указанной в настоящем пункте Правил, УОТ, запросивший и получивший соответствующие коды маркировки, вносит через личный кабинет ЦС МПТ необходимые исправления до первичной смены собственника маркированных БАД.
28. Услуга по предоставлению кода маркировки оплачивается УОТ до внесения в ЦС МПТ сведений о нанесении средства идентификации на БАД, преобразованного из соответствующего кода маркировки, на основании договора, заключенного с Оператором.
Услуга по предоставлению кода маркировки признается оказанной Оператором в момент регистрации в ЦС МПТ сведений, содержащихся в информации о нанесении средств идентификации на БАД, переданных в ЦС МПТ в соответствии с требованиями, предусмотренными настоящими Правилами.
29. Нанесение средства идентификации на потребительскую упаковку, в случае:
1) производства и оборота БАД на территории Республики Казахстан осуществляется в местах производства или хранения такой продукции;
2) ввоза осуществляется до фактического пересечения государственной границы Республики Казахстан или до помещения под таможенные процедуры выпуска для внутреннего потребления или реимпорта.

30. Сәйкестендіру құралын, не сәйкестендіру құралы қамтылған заттаңбаны, не жапсырманы, не қорғалған материалдық жеткізгішті тұтынушылық қаптамаға оларды бүлдірмей ажыратуға жол бермейтін тәсілмен жапсыру жүзеге асырылады.
31. Агрегаттау бірнеше салу деңгейлері болған кезде жүзеге асырылады:
1) бірінші деңгейдегі агрегаттау – бастапқы және (немесе) қайталама қаптамаларды көліктік қаптамаға біріктіру;
2) екінші деңгейдегі агрегаттау – көліктік қаптамаларды салудың жоғары деңгейіндегі басқа көліктік қаптамаға біріктіру.
32. ТАҚ-ы Қазақстан Республикасының аумағында ББҚ-ны айналымға енгізгенге дейін бір және (немесе) бірнеше GTIN тауар кодтары бар ББҚ қаптамаларын көліктік қаптамаға, сондай-ақ ББҚ көліктік қаптамаларын жасалатын көліктік қаптаманы ашу қажеттігінсіз тауар өткізу тізбегі бойынша БҚҚ айналымын қадағалауды қамтамасыз ету мақсатында әрбір салынған қаптаманы сәйкестендіру кодтарының жасалатын қаптаманың сәйкестендіру кодымен өзара байланысы туралы ақпаратты сақтай отырып, жоғары деңгейдегі көліктік қаптамаға БҚҚ қаптамаларын агрегаттауды жүргізеді.
33. ТАҚ Қазақстан Республикасының аумағында көліктік қаптамаға бір немесе бірнеше GTIN тауар коды бар БҚҚ қаптамаларын, сондай-ақ көлік қаптамасын сәйкестендірудің жаңа кодын құра отырып, ББҚ-ның көліктік қаптамаларының жоғары деңгейдегі көліктік қаптамаға, сондай-ақ жасалатын көліктік қаптаманы ашу қажеттігінсіз тауар өткізу тізбегі бойынша БҚҚ айналымын қадағалауды қамтамасыз ету мақсатында әрбір салынған қаптаманың сәйкестендіру кодтарының жасалатын көліктік қаптаманың сәйкестендіру кодымен өзара байланысы туралы ақпаратты қамтамасыз ете отырып, жоғары деңгейдегі көліктік қаптаманы сәйкестендіру кодын агрегаттауды жүргізеді.
ТАҚ агрегатталған қаптаманы келесі ТАҚ бергенге дейін қаптамаларды агрегаттау туралы ақпаратты ТТҚ ЦЖ-ға береді. ТАҚ-ның көліктік қаптама туралы мәліметтерді беруі ТТҚ ЦЖ деректері бойынша осы көліктік қаптамадағы тұтынушылық қаптамалар туралы мәліметтерді берумен тең болып есептеледі.
34. ТАҚ-ы Қазақстан Республикасының аумағында бір немесе бірнеше GTIN тауардың коды бар ББҚ қаптамаларын алып қою немесе салу жолымен БҚҚ қаптамаларын көлік қаптамасына, сондай-ақ БҚҚ көліктік қаптамасын жасалатын көліктік қаптаманы ашу қажеттігінсіз тауар өткізу тізбегі бойынша БҚҚ айналымын қадағалауды қамтамасыз ету мақсатында әрбір салынған қаптаманың сәйкестендіру кодтарының жасалатын қаптаманың сәйкестендіру кодымен өзара байланысы туралы ақпаратты сақтай отырып, жоғары деңгейдегі көліктік қаптамаға агрегаттауды жүргізеді.
ТАҚ-ы агрегатталған қаптаманы келесі ТАҚ-қа бергенге дейін ТТҚ ЦЖ -ға қаптамаларды агрегаттау туралы ақпаратты ұсынады.ТАҚ-ның көліктік қаптама туралы мәліметтерді беруі ТТҚ ЦЖ деректері бойынша осы көліктік қаптамада қамтылған тұтынушылық қаптамалар туралы мәліметтерді берумен тең болып есептеледі.

30. Нанесение средства идентификации, либо этикетки, либо стикера, либо защищенного материального носителя, содержащих средство идентификации, на потребительскую упаковку осуществляется способом, не допускающим отделения средства идентификации без его повреждения.
31. Агрегирование осуществляется при наличии нескольких уровней вложенности:
1) агрегирование первого уровня – объединение первичных и (или) вторичных упаковок в транспортную упаковку;
2) агрегирование второго уровня – объединение транспортных упаковок в другую транспортную упаковку вышестоящего уровня вложенности.
32. УОТ до ввода в оборот БАД на территории Республики Казахстан производит агрегирование упаковок БАД, имеющих один и (или) несколько кодов товара GTIN в транспортную упаковку, а также транспортных упаковок БАД в транспортную упаковку вышестоящего уровня с сохранением информации о взаимосвязи кодов идентификации каждой вложенной упаковки с кодом идентификации создаваемой упаковки в целях обеспечения прослеживаемости оборота БАД по товаропроводящей цепи без необходимости вскрытия создаваемой транспортной упаковки.
33. УОТ на территории Республики Казахстан производит агрегирование упаковок БАД, имеющих один и (или) несколько кодов товара GTIN в транспортную упаковку, а также транспортных упаковок БАД в транспортную упаковку вышестоящего уровня с созданием нового кода идентификации транспортной упаковки, а также кода идентификации транспортной упаковки вышестоящего уровня с обеспечением информации о взаимосвязи кодов идентификации каждой вложенной упаковки с кодом идентификации создаваемой транспортной упаковки в целях обеспечения прослеживаемости оборота БАД по товаропроводящей цепи без необходимости вскрытия создаваемой транспортной упаковки.
УОТ до передачи агрегированной упаковки следующему УОТ представляет в ЦС МПТ информацию об агрегировании упаковок. Передача УОТ сведений о транспортной упаковке считается равнозначной передаче сведений о потребительских упаковках, содержащихся в этой транспортной упаковке по данным ЦС МПТ.
34. УОТ на территории Республики Казахстан производит агрегирование упаковок БАД путем изъятия или вложения упаковок БАД, имеющих один и (или) несколько кодов товара GTIN в транспортную упаковку, а также транспортных упаковок БАД в транспортную упаковку вышестоящего уровня с сохранением кода идентификации транспортной упаковки и информации о взаимосвязи кодов идентификации каждой вложенной упаковки с кодом идентификации создаваемой упаковки в целях обеспечения прослеживаемости оборота БАД по товаропроводящей цепи без необходимости вскрытия создаваемой транспортной упаковки.
УОТ до передачи агрегированной упаковки следующему УОТ представляет в ЦС МПТ информацию об агрегировании упаковок. Передача УОТ сведений о транспортной упаковке считается равнозначной передаче сведений о потребительских упаковках, содержащихся в этой транспортной упаковке по данным ЦС МПТ.

35. ТАҚ-ы ТТҚ ЦЖ -ға көліктік қаптамадағы таңбаланған ББҚ-ның барлық тұтынушылық қаптамасының айналымы немесе айналымнан шығарылуы туралы мәліметтерді ұсынған кезде қайта агрегаттау болмаған жағдайда, алынған ББҚ қамтылған көліктік қаптаманы тарату ТТҚ ЦЖ -да автоматты түрде тіркеледі.
ТАҚ-ы ТТҚ ЦЖ -ға көліктік қаптамадағы таңбаланған ББҚ-ның көлемі (сыйымдылығы) кіші барлық көліктік қаптамасының айналымы немесе айналымнан шығарылуы туралы мәліметтерді ұсынған жағдайда, қайта агрегаттау болмаған кезде, алынған ББҚ қамтылған көліктік қаптаманы тарату ТТҚ ЦЖ -да автоматты түрде тіркеледі.
ТАҚ-ы ТТҚ ЦЖ -ға көліктік қаптамадағы таңбаланған ББҚ-ның көлемі (сыйымдылығы) кіші көліктік қаптамаларының бір бөлігінің айналымы немесе айналымнан шығарылуы туралы мәліметтерді ұсынған жағдайда, қайта агрегаттау болмаған кезде, алынған көлемі (сыйымдылығы) кіші көліктік қаптамаларды қамтымайтын, агрегаттау коды сақталған көліктік қаптаманың жаңа құрамы ТТҚ ЦЖ -да автоматты түрде тіркеледі.
36. ББҚ-ны басқа көліктік қаптамаға қайта салу кезінде ТТҚ ЦЖ-ға агрегаттау туралы мәліметтерді ұсыну осы Қағидалардың 32, 33, 34 және 35-тармақтарында көзделген талаптарға сәйкес жүзеге асырылады.
37. Оператор осы Қағидаларда көзделген ББҚ агрегаттау туралы мәліметтерді алғаннан кейін оларды сәйкестендіру құралдарының тізілімінде көрсетуді, сондай-ақ осы ақпараттың ТТҚ ЦЖ -да ТАҚ үшін қолжетімді болуын қамтамасыз етеді.
38. Мынадай:
1) Қазақстан Республикасының аумағында ББҚ өндірілген кезде ББҚ-ға жазылған сәйкестендіру құралдарындағы таңбалау кодтарының жазылғаны туралы мәліметтерді ТТҚ ЦЖ -ға жіберу нәтижесі бойынша;
2) Қазақстан Республикасының аумағына ББҚ әкелінген кезде ББҚ-ны Қазақстан Республикасына әкелу туралы мәліметтерді ТТҚ ЦЖ-ға енгізу нәтижесі бойынша Қазақстан Республикасының аумағында ББҚ-ны айналымға енгізу деп танылады.
39. ББҚ-ны Қазақстан Республикасына әкелуді жүзеге асыратын ТАҚ Қазақстан Республикасындағы импорттаушы қоймаға әкелінген ББҚ-ны қабылдау фактісі бойынша Қазақстан Республикасына тауарларды әкелу туралы хабарламаны қалыптастырады және тіркеу нөмірін алу үшін оны ТТҚ ЦЖ -ға жібереді.
Бұл ретте әкелу туралы хабарламада міндетті түрде:
1) ЕАЭО-ға мүше мемлекеттерден импорттау кезінде тауарларды әкелу туралы құжат жөніндегі мәліметтер;
2) ЕАЭО-ға мүше болып табылмайтын мемлекеттерден тауарларды импорттау кезінде кедендік декларация туралы мәліметтер көрсетіледі.
40. Қазақстан Республикасының аумағына ББҚ әкелу туралы мәліметтерді ТТҚ ЦЖ-ға енгізу Оператордың интернет-ресурсында ТТҚ ЦЖ-да техникалық қателердің болуы себебінен ТТҚ ЦЖ-ға мәліметтерді енгізудің мүмкін еместігі туралы ақпараттарды растау кезінде ТАҚ мұндай мәліметтерді қағаз жеткізгіште ресімдейтін және жолдайтын жағдайды қоспағанда, электрондық нысанда ресімделеді.
Техникалық қателер жойылғаннан кейін ТТҚ ЦЖ-ға бұрын қағаз жеткізгіште жолданған Қазақстан Республикасының аумағына ББҚ әкелу туралы мәліметтерді енгізу ТТҚ ЦЖ-дағы техникалық қателер жойылған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде, бірақ ББҚ-ны үшінші тұлғаларға берген күннен кешіктірмей ТТҚ ЦЖ-ға импорттаушы енгізуі тиіс.

35. При представлении УОТ в ЦС МПТ сведений об обороте или выводе из оборота всех потребительских упаковок маркированных БАД, находящихся в транспортной упаковке, в ЦС МПТ автоматически регистрируется расформирование транспортной упаковки, содержавшей изъятые БАД, в случае отсутствия повторного агрегирования.
В случае представления УОТ в ЦС МПТ сведений об обороте или выводе из оборота всех транспортных упаковок, меньшего размера (объема) маркированных БАД, находящихся в транспортной упаковке, в ЦС МПТ автоматически регистрируется расформирование транспортной упаковки, содержавшей изъятые БАД, в случае отсутствия повторного агрегирования.
В случае представления УОТ в ЦС МПТ сведений об обороте или выводе из оборота части транспортных упаковок, меньшего размера (объема) маркированных БАД, находящихся в транспортной упаковке, в ЦС МПТ автоматически регистрируется новый состав транспортной упаковки, с сохранением агрегационного кода, не содержащего изъятые транспортные упаковки меньшего размера (объема), в случае отсутствия повторного агрегирования.
36. При перекладке БАД в другую транспортную упаковку предоставление сведений об агрегировании в ЦС МПТ осуществляется в соответствии с требованиями, предусмотренными пунктами 32, 33, 34 и 35 настоящих Правил.
37. Оператор после получения сведений об агрегировании БАД, предусмотренных настоящими Правилами, обеспечивает их отражение в реестре средств идентификации, а также доступность этой информации УОТ в ЦС МПТ.
38. Вводом БАД в оборот на территории Республики Казахстан признается:
1) при производстве БАД на территории Республики Казахстан – по результатам направления в ЦС МПТ сведений о нанесении кодов маркировки, содержащихся в средствах идентификации, нанесенных на БАД;
2) при ввозе БАД на территорию Республики Казахстан – по результатам внесения в ЦС МПТ сведений о ввозе БАД в Республику Казахстан.
39. УОТ, осуществляющие ввоз БАД в Республику Казахстан, по факту принятия на склад импортера в Республике Казахстан ввезенных БАД формируют уведомление о ввозе товаров в Республику Казахстан и направляют в ЦС МПТ для получения регистрационного номера.
При этом в уведомлении о ввозе в обязательном порядке указываются:
1) сведения о документе о ввозе товаров при импорте из государств – членов ЕАЭС;
2) сведения о таможенной декларации при импорте товаров из государств, не являющихся членами ЕАЭС.
40. Внесение в ЦС МПТ сведений о ввозе БАД на территорию Республики Казахстан оформляется в электронной форме, за исключением случая, когда УОТ оформляет и направляет такие сведения на бумажном носителе при подтверждении информации на интернет-ресурсе Оператора о невозможности внесения сведений в ЦС МПТ по причине технических ошибок в ЦС МПТ.
После устранения технических ошибок внесение в ЦС МПТ сведений о ввозе БАД на территорию Республики Казахстан, направленное ранее на бумажном носителе, подлежит введению импортером в ЦС МПТ в течение 1 (одного) рабочего дня с даты устранения технических ошибок в ЦС МПТ, но не позднее дня передачи БАД третьим лицам.

41. Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген және (немесе) Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген таңбаланған ББҚ айналымы Қазақстан Республикасында сәйкестендіру құралдарымен БҚҚ міндетті қадағалануы енгізілген күннен кейін олардың айналымы туралы мәліметтерді ТТҚ ЦЖ-ға міндетті түрде бере отырып жүзеге асырылады.
42. Бір БСН немесе ЖСН шеңберінде әрекет ететін бөлімшелері немесе филиалдары (сауда нүктелері) бар ТАҚ-ы ТТҚ ЦЖ -да әрбір бөлімше немесе филиал (сауда нүктесі) үшін ҚЖО құрады және осындай ҚЖО-ның атқаратын қызмет түріне сәйкес рөлін міндетті түрде айқындайды.
43. ББҚ-ны жаңа меншік иесіне өтеулі немесе өтеусіз беру кезінде немесе ББҚ-ны орын ауыстыру кезінде ТАҚ-ы ББҚ өткізілген немесе орын ауыстырылған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қоя отырып, олардың айналымы туралы мәліметтерді ТТҚ ЦЖ-ға енгізеді.
44. ББҚ-ны қабылдауды ТАҚ-ы нақты жеткізілген күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде және келесі операциялар жасалғанға дейін олардың айналымы туралы мәліметтерді электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қоюмен растау жолымен жүзеге асырады.
45. ББҚ-ны қабылдау кезінде алшақтықтар анықталған жағдайда, ББҚ-ны алушы анықталған алшақтықтар туралы хабарламаны қалыптастырады және олардың айналымы туралы бұған дейін жіберілген мәліметтерге өзгерістер енгізу үшін оны ББҚ-ны өткізген және (немесе) берген жіберушіге жолдайды. Бұл ретте бұған дейін жіберілген олардың айналымы туралы мәліметтер ТТҚ ЦЖ-да жойылады. ТАҚ олардың айналымы туралы жаңа мәліметтерді қалыптастырады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген жағдайды қоспағанда, жіберушінің олардың айналымы туралы мәліметтерді кері қайтарып алуы ТТҚ ЦЖ-да тіркелген күннен кейін 20 (жиырма) күнтізбелік күн ішінде, бірақ алушы растаған сәтке дейін, олардың айналымы туралы жаңа мәліметтерді ресімдеусіз жүзеге асырылады.
46. ББҚ айналымы туралы мәліметтер Оператордың интернет-ресурсында ТТҚ ЦЖ-да техникалық қателердің болуы себебінен ТТҚ ЦЖ-ға мәліметтерді енгізудің мүмкін еместігі туралы ақпараттарды растау кезінде ТАҚ айналым туралы мәліметтерді қағаз жеткізгіште ресімдейтін және жолдайтын жағдайды қоспағанда, электрондық нысанда ресімделеді.
Техникалық қателер жойылғаннан кейін бұрын қағаз жеткізгіште ресімделген айналым туралы мәліметтерді ТАҚ ТТҚ ЦЖ-да техникалық қателер жойылған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде, бірақ тауарды үшінші тұлғаларға беру күнінен кешіктірмей ТТҚ ЦЖ -ға енгізуге тиіс.
47 ТТҚ ЦЖ -да таңбалау кодының меншік иесінің ауыстыру екі тарап расталған ТТҚ ЦЖ ББҚ айналымы туралы мәліметтер негізінде жүзеге асырылады.

41. Оборот маркированных БАД, произведенных на территории Республики Казахстан и (или) ввезенных на территорию Республики Казахстан, после даты введения обязательной прослеживаемости БАД средствами идентификации в Республике Казахстан, осуществляется с обязательной передачей сведений об их обороте в ЦС МПТ.
42. УОТ, имеющий подразделения или филиалы (торговые точки), действующие в рамках одного БИН или ИИН, создают в ЦС МПТ МОД для каждого подразделения или филиала (торговой точки) с обязательным определением роли такого МОД в соответствии с видом осуществляемой деятельности.
43. При возмездной или безвозмездной передаче БАД новому собственнику или при перемещении БАД УОТ вносит в ЦС МПТ сведения об их обороте, подписав его посредством электронной цифровой подписи, в срок не позднее 1 (одного) рабочего дня с даты реализации или перемещения БАД.
44. Приемка БАД осуществляется УОТ путем подтверждения сведений об их обороте, подписав его посредством электронной цифровой подписи в течение 1 (одного) рабочего дня с даты фактической поставки и до совершения дальнейших операций.
45. При выявлении расхождений при приемке БАД получатель БАД формирует уведомление о выявленных расхождениях и направляет его отправителю, реализовавшему и (или) передавшему БАД, для внесения изменений в ранее отправленные сведения об их обороте. При этом ранее отправленные сведения об их обороте аннулируется в ЦС МПТ. УОТ формирует новые сведения об их обороте.
Отзыв сведений об их обороте отправителем осуществляется в течение 20 (двадцати) календарных дней после даты регистрации в ЦС МПТ, но до момента подтверждения получателем, без оформления новых сведения об их обороте, за исключением случая, предусмотренного частью первой настоящего пункта.
46. Сведения об обороте БАД вносятся в электронной форме, за исключением случая, когда УОТ оформляет сведения об обороте на бумажном носителе при подтверждении информации на интернет-ресурсе Оператора о невозможности внесения сведений об обороте в ЦС МПТ по причине технических ошибок в ЦС МПТ.
После устранения технических ошибок сведения об обороте, оформленные ранее на бумажном носителе, подлежат введению УОТ в ЦС МПТ в течение 1 (одного) рабочего дня с даты устранения технических ошибок в ЦС МПТ, но не позднее дня передачи товара третьим лицам.
47. Смена собственника кода маркировки в ЦС МПТ осуществляется на основании подтвержденных обеими сторонами сведений об обороте БАД в ЦС МПТ.

48. Бір БСН-ы бар ТАҚ-тың ҚЖО арасында сәйкестендіру құралдарымен таңбаланған ББҚ-ны беру кезінде ББҚ жіберушісі ішкі айналым туралы мәліметтерді қалыптастырады және ББҚ-ны сату күнінен кешіктірмей ТТҚ ЦЖ -ға тіркеу нөмірін алу үшін жібереді.
49. Таңбаланған ББҚ-ны бөлшек саудада өткізуді жүзеге асыратын ТАҚ оларды айналымнан шығаруды тұтынушылық қаптамаға немесе тұтынушылық қаптаманың өзінде орналасқан материалдық тасымалдағышқа түсірілген сәйкестендіру құралын № 626 бұйрыққа сәйкес тіркелген бақылау-касса машинасымен байланысқан техникалық құрылғылар арқылы сканерлеу және тану жолымен жүзеге асырады.
Тұтынушылық қаптамаға немесе тікелей тұтынушылық қаптамада орналасқан материалдық тасымалдағышқа түсірілген сәйкестендіру құралындағы код туралы мәліметтер бақылау-касса машинасы қалыптастыратын чектің құрамына енгізіледі.
50. Бөлшек саудада таңбаланған ББҚ-ны айналымнан шығару әрбір өткізілген тауар бірлігі бойынша ТАҚ-тың ТТҚ ЦЖ -ға берген таңбаланған ББҚ-ны өткізу туралы ақпарат негізінде жүзеге асырылады.
51. Бөлшек саудада сатудан өзге негіздер бойынша таңбаланған ББҚ-ны айналымнан шығару кезінде ТАҚ айналымнан шығару күнінен кейінгі 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей ТТҚ ЦЖ -ға таңбаланған ББҚ-ны айналымнан шығару туралы тиісті себебін көрсете отырып ақпарат ұсынады.
52. Таңбаланған ББҚ-ны тұтынушы кері қайтарған кезде ТАҚ оларды кейіннен сату және (немесе) беру үшін осындай өнімді айналымға қайта енгізуді жүзеге асырады.
53. ББҚ-ны тұтынушы кері қайтарлған жағдайда ТАҚ кейіннен ТТҚ ЦЖ-ға ақпаратты жолдау үшін әрбір қалпына келтірілетін бірлік бойынша ФДО ақпаратты жібереді.
54. Осы Қағидалардың 50-тармағында көрсетілгеннен басқа себептер бойынша бұрын айналымнан шығарылған БҚҚ-ны айналымға қайта енгізу үшін ТТҚ ЦЖ-да көрсетілген БҚҚ-ны айналымға қайта енгізу туралы мәліметтерді енгізеді.
55. ББҚ-ны айналымға қайта енгізу туралы ақпарат Операторға БҚҚ-ны қайта енгізу үшін негіздер туындаған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жіберіледі.
56. ТТҚ ЦЖ Операторына ТАҚ ақпаратты ұсыну цифрлық технологиялар және электрондық өзара іс-қимыл интерфейстері арқылы не ТТҚ ЦЖ жеке кабинеті арқылы жүзеге асырылады.
57. Таңбаланған БҚҚ-ны айналымға енгізуді, айналымын және айналымнан шығаруды жүзеге асырған кезде ТТҚ ЦЖ-да мәліметтерді ұсынуды ТАҚ дәйекті түрде жүзеге асырады.
ТТҚ ЦЖ деректері бойынша көліктік қаптамада және (немесе) топтық қаптамада қамтылған БҚҚ-ның әрбір бірлігі (тұтынушылық қаптамасы) туралы мәліметтерді берумен тең деп есептеледі.

48. При передаче БАД, маркированных средствами идентификации между МОД УОТ, имеющими один БИН, отправитель БАД формирует сведения о внутреннем обороте и направляет в ЦС МПТ для получения регистрационного номера, в срок не позднее дня реализации БАД.
49. УОТ, осуществляющий розничную реализацию маркированных БАД, производит их вывод из оборота путем сканирования и распознавания средства идентификации, нанесенного на потребительскую упаковку или на материальный носитель, располагаемый непосредственно на потребительской упаковке, техническими устройствами, сопряженными с контрольно-кассовой машиной, зарегистрированной в соответствии с Приказом № 626.
Сведения о коде идентификации, содержащимся в средстве идентификации, нанесенном на потребительскую упаковку, или на материальный носитель, располагаемый непосредственно на потребительской упаковке, включаются в чек контрольно-кассовой машины, формируемый контрольно-кассовой машиной.
50. Вывод из оборота, маркированных БАД при розничной продаже осуществляется на основании информации о реализации маркированной БАД, переданной в ЦС МПТ УОТ БАД по каждой реализованной товарной единице.
51. При выводе маркированных БАД из оборота по основаниям, не являющимся продажей в розницу, УОТ не позднее 3 (трех) рабочих дней, следующих за днем вывода из оборота, представляет в ЦС МПТ информацию о выводе из оборота маркированных БАД с указанием соответствующей причины.
52. При возврате потребителем маркированных БАД УОТ выполняет повторный ввод такой продукции в оборот для их дальнейшей реализации и (или) передачи.
53. При возврате БАД потребителем УОТ направляет ОФД информацию по каждой восстанавливаемой единице для последующего направления информации в ЦС МПТ.
54. Для повторного ввода в оборот БАД, ранее выведенных из оборота по причине, отличной от указанной в пункте 50 настоящих Правил, УОТ вносит в ЦС МПТ сведения о повторном вводе в оборот указанной БАД.
55. Информация о повторном вводе в оборот БАД направляется Оператору в срок не более 3 (трех) рабочих дней со дня возникновения оснований для повторного ввода БАД.
56. Представление УОТ информации Оператору ЦС МПТ осуществляется посредством цифровых технологий и интерфейсов электронного взаимодействия, либо посредством личного кабинета ЦС МПТ.
57. При осуществлении ввода в оборот, оборота и вывода из оборота маркированных БАД, представление сведений в ЦС МПТ осуществляется УОТ последовательно.
Передача УОТ сведений о транспортной упаковке считается равнозначной передаче сведений о каждой единице (потребительской упаковке) БАД, содержащейся в транспортной упаковке по данным ЦС МПТ.

58. ТАҚ электрондық өзара іс-қимыл интерфейсіне сәйкес ТТҚ ЦЖ -ға жіберілетін және Оператор алған барлық құжаттар мен мәліметтер ТТҚ ЦЖ -да көрсетілуге тиіс.
59. Егер ұсынылған ақпарат осы Қағидаларда көзделген дұрыс емес мәліметтерді қамтыса, Оператор ТТҚ ЦЖ-да ТАҚ ұсынатын мәліметтерді қабылдаудан бас тартады.
60. ТТҚ ЦЖ жеке кабинетінде тіркелген күн ТТҚ ЦЖ мәліметтерді ұсыну күні болып танылады.
61. ТТҚ ЦЖ-да мәліметтердің толықтығы, анықтығы және уақтылы ұсынылуы тиіс ақпаратты жолдай отырып, ТАҚ қамтамасыз етеді.
62. Таңбаланған ББҚ айналымын мониторингілеуді қамтамасыз ету мақсатында Оператор ТТҚ ЦЖ-да мынадай
1) ТАҚ туралы;
2) сәйкестендіру құралдарымен міндетті таңбалануға жататын ББҚ туралы;
3) ТАҚ берген сәйкестендіру кодтары туралы;
4) таңбаланған ББҚ-ның айналымы және оларды айналымнан шығару туралы мәліметтердің болуын қамтамасыз етеді.

58. Все документы и сведения, направляемые УОТ в ЦС МПТ соответствии с интерфейсом электронного взаимодействия и полученные Оператором, подлежат отражению в ЦС МПТ.
59. Оператор отказывает в приеме сведений, представляемых УОТ в ЦС МПТ, если представленная информация содержит некорректные сведения, предусмотренные настоящими Правилами.
60. Датой представления сведений в ЦС МПТ признается дата, зафиксированная в личном кабинете ЦС МПТ.
61. Полнота, достоверность и своевременность представления сведений в ЦС МПТ обеспечиваются УОТ, направляющими соответствующую информацию.
62. В целях обеспечения мониторинга оборота маркированных БАД Оператор обеспечивает наличие в ЦС МПТ следующих сведений:
1) об УОТ;
2) о БАД, подлежащих обязательной маркировке средствами идентификации;
3) о кодах идентификации, переданных УОТ;
4) об обороте маркированных БАД и их выводе из оборота.