"Міндетті мемлекеттік тіркеуге жатпайтын жылжымалы мүлік кепілін тіркеу туралы нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 1999 жылғы 22 ақпандағы № 14 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің м.а. 2026 жылғы 17 шілдедегі № 695 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 21 шілдеде № 39365 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Міндетті мемлекеттік тіркеуге жатпайтын жылжымалы мүлік кепілін тіркеу туралы нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 1999 жылғы 22 ақпандағы №14 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 913 болып тіркелген) мынадай өзгертулер енгізілсін:
Жоғарыда көрсетілен бұйрықпен бекітілген Міндетті мемлекеттік тіркеуге жатпайтын жылжымалы мүлік кепілін тіркеу туралы нұсқаулыққа:
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі: көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген кезде көрсетілетін қызметті алушының құжаттар топтамасын тапсырған кезден бастап өтініш қабылданған кезден бастап 2 жұмыс күні ішінде;
www.egov.kz порталында немесе екінші деңгейдегі банктердің цифрлық объектілері мемлекеттік қызмет тіркеуші органның ақпараттық жүйесіне құжаттар келіп түскен бастап 1 жұмыс күні ішінде көрсетіледі.".
12-тармақ бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Көрсетілетін қызметті беруші тіркеуге берілген өтініште көрсетілген мәліметтердің толықтығын тексеруді жүзеге асырады.".
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Көрсетілетін қызметті алушы жылжымалы мүлік кепілін тіркеу туралы куәліктің телнұсқасын алу үшін осы Нұсқаулыққа 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жылжымалы мүлік кепілін тіркеу туралы куәлік телнұсқасын алу туралы өтінішті ұсынады.".
көрсетілген Нұсқаулықта 1, 2, 3, 9 және 10 қосымшалар осы бұйрықтың 1,2,3,4 және 5 қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Тіркеу қызметі және заңгерлік қызметтер көрсетуді ұйымдастыру комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтын мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Әділет вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің м.а.
Б. Жакселекова
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің м.а.
2026 жылғы 17 шілдедегі
№ 695 Бұйрыққа
1 қосымша
Міндетті мемлекеттік тіркеуге
жатпайтын жылжымалы мүлік
кепілін тіркеу туралы
нұсқаулыққа
1-қосымша
Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Мемлекеттік қызметтің атауы
Міндетті мемлекеттік тіркеуге жатпайтын жылжымалы мүлік кепілін тіркеу
2
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы
3
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы (бар болса ):

О внесении изменений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 22 февраля 1999 года № 14 "Об утверждении Инструкции по регистрации залога движимого имущества, не подлежащего обязательной государственной регистрации"
Приказ и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 17 июля 2026 года № 695. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 июля 2026 года № 39365
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 22 февраля 1999 года № 14 "Об утверждении Инструкции по регистрации залога движимого имущества, не подлежащего обязательной государственной регистрации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 913) следующие изменения:
в Инструкции по регистрации залога движимого имущества, не подлежащего обязательной государственной регистрации, утвержденной вышеуказанным приказом:
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Срок оказания государственной услуги: с момента сдачи пакета документов услугополучателем: при обращении к услугодателю в течение 2 рабочих дней с момента принятия заявления:
на портале www.egov.kz или цифровые объекты: банков второго уровня государственная услуга оказывается в течение 1 рабочего дня с момента поступления документов в информационную систему регистрирующего органа.".
абзац первый пункта 12 изложить в следующей редакции:
"12. Услугодатель осуществляет проверку полноты сведений, указанных в заявлении на регистрацию.".
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Для получения дубликата свидетельства о регистрации залога движимого имущества услугополучатель, представляет заявление о получении дубликата свидетельства о регистрации залога движимого имущества по форме, согласно приложению 10 к настоящей Инструкции.".
приложения 1, 2, 3, 9 и 10 к указанной Инструкции изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4 и 5 к настоящему Приказу.
2. Комитету регистрационной службы и организации юридических услуг Министерства юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. министра юстиции
Республики Казахстан
Б. Жакселекова
Приложение 1 к приказу
И.о. министра юстиции
Республики Казахстан
от 17 июля 2026 года № 695
Приложение 1
к Инструкции
по регистрации залога
движимого имущества,
не подлежащего обязательной
государственной регистрации
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
1
Наименование государственной услуги
Регистрация залога движимого имущества, не подлежащего обязательной государственной регистрации
2
Наименование услугодателя
Некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан"
3
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги

1. Кепілді тіркеу (мемлекеттік тіркеу куәлігі)
2. Шарт талаптарының өзгеруі нәтижесінде ауыртпалықтардың өзгеруін тіркеу (қайта кепіл)
3. Талаптарды беруді тіркеу
4. Міндеттемелердің орындалмағаны туралы хабарламаны тіркеу, сауда-саттықты өткізу туралы тіркеу
5. Кепілді тоқтатуды тіркеу
6. Жылжымалы мүлік кепілін тіркеу туралы куәліктің телнұсқасын беру
4
Мемлекеттік қызметтерді көрсетілетін тәсілдері
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы арқылы / "цифрлық үкімет" веб-порталы екінші деңгейдегі банктердің цифрлық объектілері арқылы:
1. Кепілді тіркеу (мемлекеттік тіркеу куәлігі)
2. Шарт талаптарының өзгеруі нәтижесінде ауыртпалықтардың өзгеруін тіркеу (қайта кепіл)
3. Талаптарды беруді тіркеу
4. Міндеттемелердің орындалмағаны туралы хабарламаны тіркеу, сауда-саттықты өткізу туралы тіркеу
5. Кепілді тоқтатуды тіркеу.
6. Жылжымалы мүлік кепілін тіркеу туралы куәліктің телнұсқасын беру
5
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
1) көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген кезде көрсетілетін қызметті алушы құжаттар топтамасын тапсырғаннан бастап: мемлекеттік қызмет өтініш қабылданғаннан бастап екі жұмыс күні ішінде көрсетіледі;
2) "цифрлық үкімет" порталында: www.egov.kz. мемлекеттік қызмет тіркеуші органның цифрлық жүйесіне құжаттар түскен күннен бастап бір жұмыс күні ішінде көрсетіледі. Көрсетілетін қызметті алушының көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсыруы үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты - 20 минут; Көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты - 20 минут.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара цифрландырылған) / қағаз түрінде:
7
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
1) көрсетілетін қызметті беруші арқылы қағаз жеткізгіште: - міндетті мемлекеттік тіркеуге жатпайтын, жылжымалы мүлік кепілдігін тіркеу туралы куәлік, кепілді тоқтату Тізбенің 9-тармағында көзделген негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы жазбаша дәлелді жауап; - берілетін куәліктерге қатысты жоғалғанның орнына жылжымалы мүлік кепілін тіркеу туралы куәліктің телнұсқасы;
2) www.egov.kz порталы арқылы электрондық форматта: жылжымалы мүлік кепілдігін тіркеу туралы куәлік, міндетті мемлекеттік тіркеуге жатпайтын кепілді тоқтату туралы хабарлама немесе Тізбенің 9-тармағында көзделген негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы жазбаша дәлелді жауап. Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны –электрондық және қағаз бетінде.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын ақы мөлшері, және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алудың тәсілдері
Тегін
9
Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі

1. Регистрация залога (свидетельство государственной регистрации)
2. Регистрация изменений обременений в результате изменения условий договора (перезалог)
3. Регистрация уступки требования
4. Регистрация уведомления о невыполнении обязательств, регистрация о проведении торгах
5. Регистрация прекращения залога
6. Выдача дубликата свидетельства о регистрации залога движимого имущества
4
Способы предоставления государственной услуги
Через Государственную корпорацию "Правительство для граждан"/ посредством веб-портала "цифрового правительства", цифровые объекты: банков второго уровня
1. Регистрация залога (свидетельство государственной регистрации)
2. Регистрация изменений обременений в результате изменения условий договора (перезалог)
3. Регистрация уступки требования
4. Регистрация уведомления о невыполнении обязательств, регистрация о проведении торгах
5. Регистрация прекращения залога.
6. Выдача дубликата свидетельства о регистрации залога движимого имущества
5
Срок оказания государственной услуги
1) с момента сдачи пакета документов услугополучателем при обращении к услугодателю:
государственная услуга оказывается в течение двух рабочих дней с момента принятия заявления;
2) на портале "цифрового правительства":
www.egov.kz. государственная услуга оказывается в течение одного рабочего дня с момента поступления документов в цифровую систему регистрирующего органа.
Максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов услугополучателем услугодателю – 20 минут;
Максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 20 минут.
6
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично цифровизированная)/бумажная:
7
Результат оказания государственной услуги
1) через услугодателя на бумажном носителе: - свидетельство о регистрации залога движимого имущества, не подлежащего обязательной государственной регистрации, уведомление о прекращении залога или мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги, по основаниям, предусмотренным в пункте 9 Перечня; - дубликат свидетельства о регистрации залога движимого имущества, взамен утраченного в отношении выданных свидетельств;
2) через портал www.egov.kz в электронном формате: - свидетельство о регистрации залога движимого имущества, не подлежащего обязательной государственной регистрации, уведомление о прекращении залога или письменный мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги, по основаниям, предусмотренным в пункте 9 Перечня. Форма предоставления государственной услуги - электронная/бумажная.
8
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
бесплатно
9
График работы услугодателя

1) жылжымайтын мүлікке құқықты мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын Мемлекеттік корпорацияның филиалдарында Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін.
2) құжаттарды қабылдау және беру бойынша Мемлекеттік корпорацияның филиалдарында Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес мереке және демалыс күндерінен басқа дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін үзіліссіз, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсету кезекші бөлімдері дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін;
3) порталда/цифрлық объектілері жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы жұмыс уақыты, жексенбі және мереке күндері аяқталғаннан кейін жүгінген кезде Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
10
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамына, сондай-ақ көрсетілетін қызметтердің кіші түрлеріне құжаттар тізбесі: - заңды тұлға үшін өкілеттігін растайтын құжат бойынша; жеке тұлға үшін (нотариалды куәландырылған сенімхат бойынша оның өкілі); көрсетілетін қызметті берушіге:
1. Кепілді тіркеу (мемлекеттік тіркеу куәлігі):
1) осы Нұсқаулыққа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша міндетті мемлекеттік тіркеуге жатпайтын жылжымалы мүлік кепілін тіркеу туралы өтініш;
2) жеке куәлік немесе цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжат (сәйкестендіру үшін);
3) сенімхат (өтініш беруші сенім білдірілген тұлға арқылы жүгінген жағдайда). Салыстыру үшін сенімхаттың түпнұсқасы ұсынылады, содан кейін сенімхаттың түпнұсқасы өтініш берушіге қайтарылады;
2. Шарт талаптарының өзгеруі нәтижесінде ауыртпалықтардың өзгеруін тіркеу (қайта кепіл):
1) осы Нұсқаулыққа 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізуді тіркеу туралы өтініш;
2) жеке куәлік немесе цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжат (сәйкестендіру үшін);
3) сенімхат (өтініш беруші сенім білдірілген тұлға арқылы жүгінген жағдайда). Салыстыру үшін сенімхаттың түпнұсқасы ұсынылады, содан кейін сенімхаттың түпнұсқасы өтініш берушіге қайтарылады;
3. Талаптарды беруді тіркеу
1) құқықтарды (талаптарды) басқаға беруді тіркеу туралы өтініш: (активтер мен міндеттемелерді бір мезгілде беру туралы шарт) Тізбенің 8-тармағында көзделген құжаттарды қоса бере отырып, осы Нұсқаулыққа 9-қосымшаға сәйкес;

1) в филиалах Государственной корпорации, осуществляющих государственную регистрацию права на недвижимое имущество - с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
2) в филиалах Государственной корпорации по приему и выдаче документов – с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудового кодекса Республики Казахстан;
3) портала/цифровых объектов – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении после окончания рабочего времени, воскресенья и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
10
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Перечень документов в Некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан", а также подвидов услуг: - для юридического лица по документу, подтверждающему полномочия; для физического лица (его представителя по нотариально заверенной доверенности); услугодателю:
1. Регистрация залога (свидетельство государственной регистрации):
1) заявление о регистрации залога движимого имущества, не подлежащего обязательной государственной регистрации по форме, согласно приложению 2 к настоящей Инструкции;
2) удостоверение личности, либо цифровой документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
3) доверенность (в случае обращения заявителя через доверенное лицо). Для сверки предоставляется подлинник доверенности, после чего подлинник доверенности возвращается заявителю;
2. Регистрация изменений обременений в результате изменения условий договора (перезалог):
1) заявление о регистрации внесения изменений и дополнений по форме, согласно приложению 9 к настоящей Инструкции;
2) удостоверение личности, либо цифровой документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
3) доверенность (в случае обращения заявителя через доверенное лицо). Для сверки предоставляется подлинник доверенности, после чего подлинник доверенности возвращается заявителю;
3. Регистрация уступки требования
1) Заявление о регистрации уступки прав (требований): (договор об одновременной передаче активов и обязательств) согласно приложению 9 к настоящей Инструкции с приложением документов, предусмотренных пунктом 8 Перечня;