"Сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарттарын бекіту туралы" Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2016 жылғы 31 наурыздағы № 5-НҚ нормативтік қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының 2026 жылғы 16 шiлдедегi № 11-НҚ нормативтік қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 17 шiлдеде № 39333 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (бұдан әрі – Жоғары аудиторлық палата) ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарттарын бекіту туралы" Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2016 жылғы 31 наурыздағы № 5-НҚ нормативтік қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13647 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген нормативтік қаулымен бекітілген 901. Республикалық бюджеттің атқарылуын кейіннен бағалауды жүзеге асыру бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарты осы нормативтік қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Жоғары аудиторлық палата аппаратының Талдау және бюджетті бағалау департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы нормативтік қаулының Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы нормативтік қаулы ресми жарияланғаннан кейін оның Жоғары аудиторлық палатаның интернет-ресурсына орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы нормативтік қаулының орындалуын бақылау Жоғары аудиторлық палатаның аппарат басшысына жүктелсін.
4. Осы нормативтік қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық
палатасының Төрағасы
А. Смаилов
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық палатасының
2026 жылғы 16 шілдедегі
№ 11-НҚ
Нормативтік қаулыға
қосымша Республикалық
бюджеттің атқарылуын бақылау
жөніндегі есеп комитетінің
20___ жылғы "___"
нормативтік қаулысына
7-қосымша
901. Республикалық бюджеттің атқарылуын кейіннен бағалауды жүзеге асыру бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарты
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Республикалық бюджеттің атқарылуын кейіннен бағалауды жүзеге асыру бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарты (бұдан әрі – Рәсімдік стандарт) Қазақстан Республикасы Үкіметінің есепті қаржы жылындағы республикалық бюджеттің атқарылуы туралы есебіне Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (бұдан әрі – Жоғары аудиторлық палата) жыл сайынғы қорытындыны (бұдан әрі – Қорытынды) қалыптастыруына тәсілдерді айқындайды.

О внесении изменений в нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 31 марта 2016 года № 5-НҚ "Об утверждении процедурных стандартов внешнего государственного аудита и финансового контроля"
Нормативное постановление Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан от 16 июля 2026 года № 11-НҚ. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 июля 2026 года № 39333
Высшая аудиторская палата Республики Казахстан (далее – Высшая аудиторская палата) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 31 марта 2016 года № 5-НҚ "Об утверждении процедурных стандартов внешнего государственного аудита и финансового контроля" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13647) следующие изменения:
901. Процедурный стандарт внешнего государственного аудита и финансового контроля по осуществлению последующей оценки исполнения республиканского бюджета, утвержденный указанным нормативным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему нормативному постановлению.
2. Департаменту анализа и оценки бюджета аппарата Высшей аудиторской палаты в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего нормативного постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего нормативного постановления на интернет-ресурсе Высшей аудиторской палаты после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего нормативного постановления возложить на руководителя аппарата Высшей аудиторской палаты.
4. Настоящее нормативное постановление вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Председатель Высшей
аудиторской палаты Республики Казахстан
А. Смаилов
Приложение
к нормативному постановлению
Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан
от 16 июля 2026 года
№ 11-НҚ
Приложение 7
к нормативному постановлению
Счетного комитета по
контролю за исполнением
республиканского бюджета
от "___" ______ 20__ года
901. Процедурный стандарт внешнего государственного аудита и финансового контроля по осуществлению последующей оценки исполнения республиканского бюджета
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий Процедурный стандарт внешнего государственного аудита и финансового контроля по осуществлению последующей оценки исполнения республиканского бюджета (далее – Процедурный стандарт) определяет подходы к формированию Высшей аудиторской палатой Республики Казахстан (далее – Высшая аудиторская палата) ежегодного заключения к отчету Правительства Республики Казахстан об исполнении республиканского бюджета за отчетный финансовый год (далее – Заключение).

2. Осы Рәсімдік стандарттың күші Жоғары аудиторлық палатаның құрылымдық бөлімшелеріне және мүшелеріне қолданылады.
3. Рәсімдік стандарттың негізгі қағидаттарына мыналар жатады:
1) сенімділік – Жоғары аудиторлық палатаның Қазақстан Республикасының Құрылтайына ұсынатын Қорытындысындағы ақпараттың анықтығы және негізділігі;
2) толықтық және ашықтық – Қорытындыда мемлекеттік аудит материалдарының және сараптамалық-талдау іс-шараларының көрсетілуі және оларды баяндаудың айқындығы;
3) уақтылық – анық ақпаратты жедел жинау, есеп пен ақпаратты белгіленген мерзімдерде дайындау және ұсыну.
4) салыстырмалылық – түрлі кезеңдегі есептік ақпаратты салыстыру мүмкіндігі;
5) жариялылық – құпиялылық режимінің, қызметтік, коммерциялық немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияның қамтамасыз етілуімен, Қорытындының Жоғары аудиторлық палатаның ресми интернет-ресурсында жариялануы.
4. Бюджеттің атқарылуын бағалау объектілері – мемлекеттік органдар, мемлекеттік мекемелер, квазимемлекеттік сектор субъектілері, бюджет қаражатын алушылар, сондай-ақ бюджеттен тыс қорлар болып табылады.
2-тарау. Қазақстан Республикасының Құрылтайына Қорытындыны дайындау және ұсыну
1-параграф. Қорытындыны қалыптастыру және ұсыну тәртібі
5. Қорытындыны қалыптастыру үшін:
1) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің (бұдан әрі – Бюджет кодексі) 121 және 122-баптарына сәйкес Жоғары аудиторлық палатаға бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган есепті жылдан кейінгі жылдың 1 сәуірінен кешіктірмейтін мерзімде, Қазақстан Республикасының Үкіметі (бұдан әрі – Үкімет) есепті жылдан кейінгі жылдың 20 сәуірінен кешіктірмейтін мерзімде ұсынатын есепті қаржы жылындағы республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есеп;
2) Жоғары аудиторлық палатаның және астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың тексеру комиссияларының (бұдан әрі – тексеру комиссиялары) мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының нәтижелері, сондай-ақ алдын ала және ағымдағы бағалау қорытындылары;
3) Жоғары аудиторлық палатаның, Қаржы министрлігінің және басқа да уәкілетті органдардың цифрлық жүйелерінің деректері;
4) республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, дербес білім беру ұйымдарының және бюджеттен тыс қорлардың есептері;
5) республикалық бюджеттің атқарылуы туралы есептер, сондай-ақ жергілікті атқарушы органдардың есептері;
6) есепті кезеңдегі әлеуметтік-экономикалық даму қорытындылары туралы статистикалық деректер, ақша-кредит саясатының, төлем балансының және еліміздің сыртқы борышының көрсеткіштері және құқық қорғау органдарының деректері;

2. Действие настоящего Процедурного стандарта распространяется на структурные подразделения и членов Высшей аудиторской палаты.
3. К основным принципам Процедурного стандарта относятся:
1) надежность – достоверность и обоснованность информации в Заключении, представляемом Высшей аудиторской палатой в Курултай Республики Казахстан;
2) полнота и прозрачность – отражение в Заключении материалов государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий и ясность их изложения;
3) своевременность – оперативный сбор достоверной информации, подготовка и предоставление отчета и информации в установленные сроки;
4) сопоставимость – возможность сравнения отчетной информации за разные периоды;
5) гласность – опубликование Заключения на официальном интернет-ресурсе Высшей аудиторской палаты с обеспечением режима секретности, служебной, коммерческой или иной охраняемой законом тайны.
4. Объектами оценки исполнения бюджета являются государственные органы, государственные учреждения, субъекты квазигосударственного сектора, получатели бюджетных средств, а также внебюджетные фонды.
Глава 2. Подготовка и представление Заключения в Курултай Республики Казахстан
Параграф 1. Порядок формирования и представления Заключения
5. Основой для формирования Заключения являются:
1) годовой отчет об исполнении республиканского бюджета за отчетный финансовый год, представляемый в Высшую аудиторскую палату центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета – в срок не позднее 1 апреля года, следующего за отчетным, Правительством Республики Казахстан (далее – Правительство) – в срок не позднее 20 апреля года, следующего за отчетным, в соответствии со статьями 121 и 122 Бюджетного кодекса Республики Казахстан (далее – Бюджетный кодекс);
2) результаты государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий Высшей аудиторской палаты и ревизионных комиссий столицы, областей, городов республиканского значения (далее – ревизионные комиссии), а также итоги предварительной и текущей оценок;
3) данные цифровых систем Высшей аудиторской палаты, Министерства финансов и других уполномоченных органов;
4) отчеты администраторов республиканских бюджетных программ, субъектов квазигосударственного сектора, автономных организаций образования и внебюджетных фондов;
5) отчеты об исполнении республиканского бюджета, а также отчеты местных исполнительных органов;
6) статистические данные об итогах социально-экономического развития, показатели денежно-кредитной политики, платежного баланса и внешнего долга страны за отчетный период и данные правоохранительных органов;

7) Жоғары аудиторлық палатаның сұрау салуы бойынша ұсынылған ақпарат негіз болып табылады.
6. Талдауға және бюджетті бағалауға жауапты құрылымдық бөлімше (бұдан әрі - Құрылымдық бөлімше) қажет болған жағдайда осы Рәсімдік стандарттың 4-тармағына сәйкес бюджеттің атқарылуын бағалау объектілеріне Жоғары аудиторлық палатаның Қорытындыны дайындау жөніндегі жұмысты үйлестіруге жауапты мүшесінің қолы қойылған, осы Рәсімдік стандартқа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ақпаратты, мәліметтерді, құжаттаманы және материалдарды (дәлелдемелерді) ұсыну туралы талапты жібереді.
7. Бюджет процесіне қатысушылар талаптарды орындамаған немесе тиісінше орындамаған жағдайда Құрылымдық бөлімшенің лауазымды адамдары өз құзыреті шегінде "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – ӘҚтК) 803-бабына сәйкес ӘҚтК-нің 462-бабының үшінші бөлігінде көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттаманы ӘҚтК-де белгіленген мерзімдер шегінде жасайды.
8. Жоғары аудиторлық палата қажет болған кезде тексеру комиссияларынан және ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органнан мемлекеттік аудиттің тиісті материалдарын сұратады.
9. Қорытындыны дайындау бойынша жұмыстарды үйлестіру Жоғары аудиторлық палатаның Төрағасы бекітетін Жоғары аудиторлық палата мүшелерінің арасында міндеттердің бөлінуіне сәйкес Жоғары аудиторлық палатаның мүшесіне жүктеледі.
10. Қорытындыны әзірлеуді және қалыптастыруды Құрылымдық бөлімше орындайды.
Қорытынды бөлімдерінің (кіші бөлімдерінің) тақырыптары және олардың жетекшілік ететін бағыттар бойынша Жоғары аудиторлық палата мүшелері және құрылымдық бөлімшелері арасында бөлінуі Жоғары аудиторлық палата Төрағасының бұйрығымен бекітіледі.
11. Аудиторлық іс-шаралардың нәтижелері негізінде Қорытындыда көрсетілген деректердің анықтығын және өзекті болуын мемлекеттік аудитті жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшелер қамтамасыз етеді.
12. Қорытындыны мемлекеттік тілде дайындаудың уақтылығы мен сапасын мемлекеттік тілді дамытуға жауапты құрылымдық бөлімше қамтамасыз етеді.
13. Қорытындыны қалыптастыру үшін көрсеткіштердің нысандары мен тізбесін тиісті қаржы жылындағы есептің ерекшелігіне қарай жыл сайын Құрылымдық бөлімше жасайды.
14. Құрылымдық бөлімше Жоғары аудиторлық палатаның мүшелеріне және Қорытындыны қалыптастыруға қатысатын құрылымдық бөлімшелерге:
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 сәуірінде ұсынған;
Үкіметтің есепті кезеңнен кейінгі жылдың 20 сәуірінде ұсынған Үкіметтің есепті қаржы жылындағы республикалық бюджеттің атқарылуы туралы есебін жібереді.

7) информация, представленная по запросу Высшей аудиторской палаты.
6. Структурное подразделение, ответственное за анализ и оценку бюджета (далее – Структурное подразделение), в случае необходимости, направляет требование объектам оценки исполнения бюджета в соответствии с пунктом 4 настоящего Процедурного стандарта за подписью члена Высшей аудиторской палаты, ответственного за координацию работы по подготовке Заключения, о предоставлении информации, сведений, документации и материалов (доказательств) по форме согласно приложению 1 к настоящему Процедурному стандарту.
7. В случае невыполнения или ненадлежащего выполнения участниками бюджетного процесса требования, должностными лицами Структурного подразделения в пределах компетенции, в соответствии со статьей 803 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" (далее – КоАП) составляется протокол об административном правонарушении, предусмотренном частью третьей статьи 462 КоАП, в пределах сроков, установленных КоАП.
8. При необходимости Высшая аудиторская палата запрашивает у ревизионных комиссий и уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту соответствующие материалы государственного аудита.
9. Координация работы по подготовке Заключения возлагается на члена Высшей аудиторской палаты в соответствии с распределением обязанностей между членами Высшей аудиторской палаты, утверждаемым Председателем Высшей аудиторской палаты.
10. Разработку и формирование Заключения выполняет Структурное подразделение.
Тематика и распределение разделов (подразделов) Заключения по курируемым направлениям между членами и структурными подразделениями Высшей аудиторской палаты утверждаются приказом Председателя Высшей аудиторской палаты.
11. Достоверность и актуализацию данных, отраженных в Заключении на основании результатов аудиторских мероприятий, обеспечивают структурные подразделения, ответственные за проведение государственного аудита.
12. Своевременность и качество подготовки Заключения на государственном языке обеспечивает структурное подразделение, ответственное за развитие государственного языка.
13. Формы и перечень показателей для формирования Заключения составляются Структурным подразделением ежегодно, в зависимости от специфики отчета за соответствующий финансовый год.
14. Структурное подразделение направляет членам Высшей аудиторской палаты и структурным подразделениям, участвующим в формировании Заключения, отчет Правительства об исполнении республиканского бюджета за отчетный финансовый год:
представленный Министерством финансов Республики Казахстан 1 апреля года, следующего за отчетным периодом;
представленный Правительством 20 апреля года, следующего за отчетным периодом.

15. Жоғары аудиторлық палатаның мүшелерімен келісілгеннен кейін Қорытындының жобасы есепті кезеңнен кейінгі жылдың 5 мамырынан кешіктірмей Жоғары аудиторлық палатаның Төрағасына қарау үшін жіберіледі.
16. Жоғары аудиторлық палатаның Қорытындыны дайындауға және ұсынуға жауапты мүшесі Құрылымдық бөлімшемен бірлесіп есепті кезеңнен кейінгі жылдың 10 мамырынан кешіктірмей Қорытындының және оны мақұлдау туралы Жоғары аудиторлық палата қаулысының жобаларын Жоғары аудиторлық палатаның отырысына енгізеді.
17. Құрылымдық бөлімше есепті кезеңнен кейінгі жылдың 14 мамырынан кешіктірмей Қазақстан Республикасының Құрылтайына және Үкіметке жіберу үшін Жоғары аудиторлық палатаның қаулысымен бекітілген Қорытындымен бірге ілеспе хатты Жоғары аудиторлық палатаның Төрағасына қол қоюға ұсынады.
18. Құпия режимде жүргізілген мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шаралары туралы ақпаратты жауапты орындаушылар қалыптастырады және Жоғары аудиторлық палатаның мемлекеттік құпияларды қорғау жөніндегі жұмысын ұйымдастыруға жауапты Жоғары аудиторлық палатаның құрылымдық бөлімшесі Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпиялар туралы заңнамасының талаптарын сақтай отырып жібереді.
19. Қазақстан Республикасының Құрылтайында Қорытындыны таныстыру және бекіту үшін материалдарды дайындау бойынша жұмыстарды үйлестіруді Құрылымдық бөлімше қамтамасыз етеді.
20. Қорытынды Қазақстан Республикасы Құрылтайының отырысында бекітілгеннен кейін Құрылымдық бөлімше Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпиялар туралы заңнамасының талаптарын сақтай отырып, он жұмыс күні ішінде Қорытындының негізгі ережелерін бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялау және Жоғары аудиторлық палатаның интернет -ресурсына орналастыру үшін жібереді.
2-параграф. Қорытындының құрылымы мен мазмұны
21. Қорытынды Үкіметтің есепті қаржы жылындағы республикалық бюджеттің атқарылуы туралы есебіне беріледі.
22. Қорытындының үлгілік құрылымы:
КІРІСПЕ
І БӨЛІМ. РЕСПУБЛИКАЛЫҚ БЮДЖЕТТІҢ АТҚАРЫЛУЫНЫҢ МАКРОЭКОНОМИКАЛЫҚ ЖАҒДАЙЛАРЫ
II БӨЛІМ. РЕСПУБЛИКАЛЫҚ БЮДЖЕТТІҢ ПАРАМЕТРЛЕРІН ЖОСПАРЛАУ ЖӘНЕ ОЛАРДЫҢ АТҚАРЫЛУЫ
2.1. Есепті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңның орындалуын бағалау
2.2. Кіріс бөліктің жоспарлануын және атқарылуын бағалау
2.3. Шығыс бөліктің жоспарлануын және атқарылуын бағалау
2.4. Мемлекеттік қарыз алуды қоса алғанда, тапшылықты және оны қаржыландыру көздерін бағалау
2.5. Ұлттық қор қаражатының түсімдері және пайдаланылуы
ІІІ БӨЛІМ. БЮДЖЕТ ҚАРАЖАТЫНЫҢ, ОНЫҢ ІШІНДЕ БЮДЖЕТТІК ИНВЕСТИЦИЯЛЫҚ ЖОБАЛАРДЫ ІСКЕ АСЫРУ КЕЗІНДЕ ПАЙДАЛАНЫЛУ ТИІМДІЛІГІ

15. После согласования с членами Высшей аудиторской палаты, проект Заключения не позднее 5 мая года, следующего за отчетным периодом, направляется на рассмотрение Председателю Высшей аудиторской палаты.
16. Член Высшей аудиторской палаты, ответственный за подготовку и представление Заключения, совместно со Структурным подразделением не позднее 10 мая года, следующего за отчетным периодом, вносит проекты Заключения и постановления Высшей аудиторской палаты о его одобрении на заседание Высшей аудиторской палаты.
17. Структурное подразделение не позднее 14 мая года, следующего за отчетным периодом, представляет на подписание Председателю Высшей аудиторской палаты сопроводительное письмо с Заключением, утвержденным постановлением Высшей аудиторской палаты для направления в Курултай Республики Казахстан и Правительство.
18. Информация о государственном аудите и экспертно-аналитических мероприятиях, проведенных в секретном режиме, формируется ответственными исполнителями и направляется структурным подразделением Высшей аудиторской палаты, ответственным за организацию работы Высшей аудиторской палаты по защите государственных секретов, с соблюдением требований законодательства Республики Казахстан о государственных секретах.
19. Координацию работ по подготовке материалов для презентации и утверждения Заключения в Курултае Республики Казахстан обеспечивает Структурное подразделение.
20. После утверждения Заключения на заседании Курултая Республики Казахстан Структурное подразделение в течение десяти рабочих дней направляет основные положения Заключения для официального опубликования в средствах массовой информации и размещения на интернет-ресурсе Высшей аудиторской палаты с соблюдением требований законодательства Республики Казахстан о государственных секретах.
Параграф 2. Структура и содержание Заключения
21. Заключение представляется на отчет Правительства об исполнении республиканского бюджета за отчетный финансовый год.
22. Типовая структура Заключения:
ВВЕДЕНИЕ
РАЗДЕЛ І. МАКРОЭКОНОМИЧЕСКИЕ УСЛОВИЯ ИСПОЛНЕНИЯ РЕСПУБЛИКАНСКОГО БЮДЖЕТА
РАЗДЕЛ ІІ. ПЛАНИРОВАНИЕ И ИСПОЛНЕНИЕ ПАРАМЕТРОВ РЕСПУБЛИКАНСКОГО БЮДЖЕТА
2.1. Оценка исполнения закона о республиканском бюджете на отчетный финансовый год
2.2. Оценка планирования и исполнения доходной части
2.3. Оценка планирования и исполнения расходной части
2.4. Оценка дефицита и источников его финансирования, включая государственное заимствование
2.5. Поступления и использование средств Национального фонда
РАЗДЕЛ ІІІ. ЭФФЕКТИВНОСТЬ ИСПОЛЬЗОВАНИЯ БЮДЖЕТНЫХ СРЕДСТВ, В ТОМ ЧИСЛЕ ПРИ РЕАЛИЗАЦИИ БЮДЖЕТНЫХ ИНВЕСТИЦИОННЫХ ПРОЕКТОВ

3.1. Орталық мемлекеттік органдарға бөлінген қаражаттың пайдаланылуын бағалау
3.2. Мемлекеттік тапсырмалардың орындалуын бағалау
3.3. Бюджеттік инвестициялық жобалардың, оның ішінде мемлекеттік -жекешелік әріптестік жобаларының іске асырылу тиімділігін бағалау
ІV БӨЛІМ. ӨҢІРЛЕРГЕ БӨЛІНГЕН БЮДЖЕТ ҚАРАЖАТЫНЫҢ ПАЙДАЛАНЫЛУ ТИІМДІЛІГІ
V БӨЛІМ. КВАЗИМЕМЛЕКЕТТІК СЕКТОР АКТИВТЕРІНІҢ ЖӘНЕ БЮДЖЕТТЕН ТЫС ҚОРЛАРДЫҢ БАСҚАРЫЛУ ТИІМДІЛІГІ
VІ БӨЛІМ. МЕМЛЕКЕТТІК ЖОСПАРЛАУ ЖҮЙЕСІНІҢ ӨЗГЕ ДЕ ҚҰЖАТТАРЫНЫҢ ІСКЕ АСЫРЫЛУЫ
VІІ БӨЛІМ. ШОҒЫРЛАНДЫРЫЛҒАН ҚАРЖЫЛЫҚ ЕСЕПТІЛІКТІ БАҒАЛАУ
VІІІ БӨЛІМ. ТҰЖЫРЫМДАР МЕН ҰСЫНЫМДАР
ҚОСЫМША
23. "Кіріспе" бөлімінде ақпаратты ұсынудың негізі мен мақсаты, қызметтің негізгі бағыттары бойынша қысқаша мазмұны көрсетіледі.
24. "Республикалық бюджеттің атқарылуының макроэкономикалық жағдайлары" деген I бөлім:
1) республикалық бюджетті қалыптастыру үшін негіз болып табылатын Елдің әлеуметтік-экономикалық дамуы болжамының негізгі параметрлерінің орындалуын;
2) ағымдағы жағдайды талдауды және анықталған әлеуметтік-экономикалық даму проблемаларының бюджет параметрлеріне ықпал етуін бағалауды;
3) есепті қаржы жылында мемлекеттік борыштың деңгейі мен құрылымын бағалау бойынша тиімділікке тақырыптық аудит жүргізілген жағдайда мемлекеттік борыштың деңгейі мен құрылымын бағалауды қамтиды.
25. "Республикалық бюджеттің параметрлерін жоспарлау және олардың атқарылуы" деген II бөлім:
1) бюджетке жүргізілген түзетулер санын және Қазақстан Республикасының бюджет және өзге де заңнамасына, Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің стратегиялық және бағдарламалық құжаттарына, әлеуметтік-экономикалық саясаттың негізгі бағыттарына сәйкестігін көрсете отырып, есепті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңның орындалуын бағалауды;
2) республикалық бюджетке түсетін кірістер түсімдерінің болжамында көзделген көрсеткіштердің орындалуын ескере отырып, сондай-ақ есепті кезеңнің алдындағы жылмен салыстырғанда түсімдерді сыныптау бойынша республикалық бюджет кірістерінің атқарылуы туралы ақпаратты;
3) кедендік және салықтық әкімшілендірудің және жалпы салық-бюджет саясатының тиімділігін бағалауды;
4) бюджет қаражатының атқарылмау себептерін және қолма-қол ақшаны бақылау шоттарында пайдаланылмайтын қалдықтардың пайда болуын көрсете отырып, резервтің пайдаланылуын қоса алғанда, негізгі экономикалық және функционалдық топтар бойынша бюджеттің шығыс бөлігінің атқарылуын бағалауды;
5) мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шаралары барысында бюджет қаражатын пайдалануға қатысты анықталған бұзушылықтар мен жүйелік кемшіліктерді талдауды;

3.1. Оценка использования средств, выделенных центральным государственным органам
3.2. Оценка выполнения государственных заданий
3.3. Оценка эффективности реализации бюджетных инвестиционных проектов, в том числе по проектам государственно – частного партнерства
РАЗДЕЛ ІV. ЭФФЕКТИВНОСТЬ ИСПОЛЬЗОВАНИЯ БЮДЖЕТНЫХ СРЕДСТВ, ВЫДЕЛЕННЫХ РЕГИОНАМ
РАЗДЕЛ V. ЭФФЕКТИВНОСТЬ УПРАВЛЕНИЯ АКТИВАМИ КВАЗИГОСУДАРСТВЕННОГО СЕКТОРА И ВНЕБЮДЖЕТНЫМИ ФОНДАМИ
РАЗДЕЛ VІ. РЕАЛИЗАЦИЯ ИНЫХ ДОКУМЕНТОВ СИСТЕМЫ ГОСУДАРСТВЕННОГО ПЛАНИРОВАНИЯ
РАЗДЕЛ VІІ. ОЦЕНКА КОНСОЛИДИРОВАННОЙ ФИНАНСОВОЙ ОТЧЕТНОСТИ
РАЗДЕЛ VІІІ. ВЫВОДЫ И РЕКОМЕНДАЦИИ
ПРИЛОЖЕНИЕ
23. В разделе "Введение" указывается основание и цель представления информации, краткое содержание по основным направлениям деятельности.
24. Раздел I "Макроэкономические условия исполнения республиканского бюджета" содержит анализ:
1) исполнения основных параметров Прогноза социально-экономического развития страны, являющихся основой для формирования республиканского бюджета;
2) текущей ситуации и оценки влияния выявленных проблем социально-экономического развития на параметры бюджета;
3) оценку уровня и структуры государственного долга, в случае проведения в отчетном финансовом году аудита эффективности по оценке уровня и структуры государственного долга.
25. Раздел II "Планирование и исполнение параметров республиканского бюджета" содержит:
1) оценку исполнения закона о республиканском бюджете на отчетный финансовый год с указанием количества проведенных корректировок бюджета и соответствия бюджетному и иному законодательству Республики Казахстан, стратегическим и программным документам Системы государственного планирования, основным направлениям социально-экономической политики;
2) информацию об исполнении доходов республиканского бюджета по классификации поступлений, с учетом выполнения показателей, предусмотренных в прогнозе поступлений доходов в республиканский бюджет, а также по сравнению с годом, предшествующим отчетному периоду;
3) оценку эффективности таможенного и налогового администрирования и в целом налогово-бюджетной политики;
4) оценку исполнения расходной части бюджета по основным экономическим и функциональным группам, включая использование резерва, с указанием причин неисполнения бюджетных средств и образования неиспользуемых остатков на контрольных счетах наличности;
5) анализ выявленных государственным аудитом и экспертно-аналитическими мероприятиями нарушений и системных недостатков при использовании бюджетных средств;

6) аудиторлық және сараптамалық-талдау қызметінің нәтижелері бойынша анықталған Үкіметтің республикалық бюджеттің атқарылуы мен бюджеттік бағдарламалардың нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізу жөніндегі есеп деректеріндегі алшақтықтарды (бар болса);
7) бюджет тапшылығы және оны қаржыландыру көздері туралы ақпаратты;
8) есепті қаржы жылында Ұлттық қордың түсімдерін және активтерінің пайдаланылуын бағалау бойынша тиімділікке тақырыптық аудит жүргізілген жағдайда Ұлттық қордың түсімдерін және активтерінің пайдаланылуын бағалауды қамтиды.
26. "Бюджет қаражатының, оның ішінде бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыру кезінде пайдаланылу тиімділігі" деген ІІІ бөлімде:
1) орталық мемлекеттік органдардың республикалық бюджет қаражатын пайдалану тиімділігін және олардың қызметін бағалау (әрбір мемлекеттік орган бөлінісінде), оның ішінде:
- орталық мемлекеттік органдардың есепті қаржы жылындағы республикалық бюджетті атқаруын бағалау;
- мемлекеттік органдардың даму жоспарларының және астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың даму жоспарларының мақсаттарына қол жеткізу бойынша және бюджеттік бағдарламалардың паспорттарында көзделген түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу бойынша мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін операциялық бағалау;
2) мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шаралары барысында бюджет қаражатын пайдалануға қатысты анықталған бұзушылықтар мен жүйелі кемшіліктерді талдау;
3) мемлекеттік тапсырманың орындалуы туралы ақпаратты бағалау;
4) бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асырудың, оның ішінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша міндеттемелерді орындаудың тиімділігін бағалау;
5) заңды тұлғаларға берілетін трансферттерді талдау қамтылады.
27. "Өңірлерге бөлінген бюджет қаражатының пайдаланылу тиімділігі" деген IV бөлім өңірлерде республикалық бюджет қаражатының пайдаланылу тиімділігін бағалауды, оның ішінде:
1) өңірлердің дамуын (бюджеттік қамтамасыз етілу, бөлінетін трансферттердің тиімділігі) талдауды;
2) өңірлер бөлінісінде мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды талдауды қамтиды.
28. "Квазимемлекеттік сектор активтерінің және бюджеттен тыс қорлардың басқарылу тиімділігі" деген V бөлім:
1) мемлекеттік мүліктің басқарылу тиімділігін бағалауды, оның ішінде республикалық меншікті жекешелендіруден, ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың және олардың еншілес, тәуелді және өзге де заңды тұлғаларының активтерін бәсекелес ортаға беруден түсетін түсімдерді талдауды;

6) расхождения с данными отчета Правительства по исполнению республиканского бюджета и достижению показателей результатов бюджетных программ, выявленные по результатам аудиторской и экспертно-аналитической деятельности при их наличии;
7) информацию о дефиците бюджета и источниках его финансирования;
8) оценку поступлений и использования активов Национального фонда, в случае проведения в отчетном финансовом году аудита эффективности по оценке поступлений и использованию активов Национального фонда.
26. Раздел III "Эффективность использования бюджетных средств, в том числе при реализации бюджетных инвестиционных проектов" содержит:
1) оценку эффективности использования средств республиканского бюджета центральными государственными органами и их деятельности (в разрезе каждого государственного органа), в том числе:
- оценку исполнения центральными государственными органами республиканского бюджета за отчетный финансовый год;
- операционную оценку эффективности деятельности государственных органов по достижению целей планов развития государственных органов и планов развития столицы, областей, городов республиканского значения и по достижению конечных результатов, предусмотренных в паспортах бюджетных программ;
2) анализ выявленных государственным аудитом и экспертно-аналитическими мероприятиями нарушений и системных недостатков при использовании бюджетных средств;
3) оценку информации о выполнении государственного задания;
4) оценку эффективности реализации бюджетных инвестиционных проектов, в том числе по выполнению обязательств по проектам государственно – частного партнерства;
5) анализ трансфертов юридическим лицам.
27. Раздел IV. "Эффективность использования бюджетных средств, выделенных регионам" содержит оценку эффективности использования средств республиканского бюджета в регионах, в том числе:
1) анализ развития регионов (бюджетная обеспеченность, эффективность выделяемых трансфертов);
2) анализ установленных нарушений по результатам государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий в разрезе регионов.
28. Раздел V. "Эффективность управления активами квазигосударственного сектора и внебюджетных фондов" содержит:
1) оценку эффективности управления государственным имуществом, в том числе анализ поступлений от приватизации республиканской собственности, передачи в конкурентную среду активов национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний и их дочерних, зависимых и иных юридических лиц;

2) квазимемлекеттік сектор субъектілерінің даму жоспарларын, іс-шаралары жоспарларын, сондай-ақ дербес білім беру ұйымдарын дамытудың ұзақ мерзімді стратегияларын бағалауды;
3) республикалық бюджет қаражатының және дербес ұйымдар активтерінің пайдаланылу тиімділігін бағалауды;
4) мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының нәтижелері бойынша анықталған республикалық бюджет қаражатын пайдалану және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің активтерін басқару кезіндегі бұзушылықтарды талдауды;
5) қаржы-шаруашылық қызметті және квазимемлекеттік сектор субъектілерінен бюджетке түсетін түсімдерді талдауды;
6) тиісті бюджетке дивидендтер төленгеннен немесе аударымдардан кейін қалған таза кіріс қаражатының пайдаланылуы туралы ақпаратты талдауды;
7) бюджеттен тыс қорлар туралы ақпараты талдау қамтиды.
29. "Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің өзге де құжаттарының іске асырылуы" деген VІ бөлім тұжырымдамалардың, ұлттық жобалардың, мемлекеттік бағдарламалардың, доктриналардың (стратегиялардың), кешенді жоспарлардың, Ұлттық инфрақұрылымдық жоспардың іске асырылуын бағалауды қамтиды.
30. "Шоғырландырылған қаржылық есептілікті бағалау" деген VII бөлім республикалық бюджеттің шоғырландырылған қаржылық есептілігіне жүргізілген жыл сайынғы аудиттің қорытындыларын қамтиды.
31. "Тұжырымдар мен ұсынымдар" деген VІІІ бөлімде әрбір бағаланған бағыт бөлінісінде, оның ішінде:
1) есепті қаржы жылындағы республикалық бюджеттің атқарылуы туралы есептің Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкестігіне (республикалық бюджеттің ақша және материалдық қаражатын басқарудың заңдылығы, дұрыстығы, тиімділігі мен үнемділігі туралы);
2) бюджеттік құжаттарда белгіленген ковенанттардың сақталуына;
3) жасалған операциялар бойынша жылдық есепте көрсетілген ақпараттың анықтығы мен толықтығына және бұзушылықтардың бар-жоғына;
4) республикалық бюджеттің атқарылу тиімділігін арттыруға, Қазақстан Республикасындағы Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының іске асырылуына;
5) қаржы тәртібін нығайту жөніндегі шараларға;
6) мемлекеттік сектордағы қаржы қызметін республикалық бюджет қаражатын ұтымды және тиімді пайдалануға бағытталған басқаруды жетілдіру тетіктеріне қатысты республикалық бюджетті атқару кезінде анықталған проблемаларды сипаттайтын және жүйелендіретін тұжырымдар мен ұсынымдар;
7) Үкіметтің тиісті қаржы жылдарындағы республикалық бюджеттің атқарылуы туралы есебі бойынша берілген Жоғары аудиторлық палатаның ұсынымдарының орындалуы туралы ақпарат қамтылады.
32. Қорытындыда қосымшаларда Жоғары аудиторлық палатаның, тексеру комиссияларының және ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті орган қызметінің негізгі нәтижелері көрсетіледі.

2) оценку планов развития, планов мероприятий субъектов квазигосударственного сектора, а также долгосрочных стратегий развития автономных организаций образования;
3) оценку эффективности использования средств республиканского бюджета и активов автономных организаций;
4) анализ выявленных нарушений по результатам государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий при использовании средств республиканского бюджета и управлении активами субъектами квазигосударственного сектора;
5) анализ финансово-хозяйственной деятельности и поступлений в бюджет от субъектов квазигосударственного сектора;
6) анализ информации об использовании средств чистого дохода, оставшихся после выплаты дивидендов или отчислений в соответствующий бюджет;
7) анализ информации о внебюджетных фондах.
29. Раздел VІ. "Реализация иных документов системы государственного планирования" содержит оценку реализации концепций, национальных проектов, государственных программ, доктрин (стратегий), комплексных планов, Национального инфраструктурного плана.
30. Раздел VII. "Оценка консолидированной финансовой отчетности" содержит итоги ежегодного аудита консолидированной финансовой отчетности республиканского бюджета.
31. Раздел VIII. "Выводы и рекомендации" содержит выводы и рекомендации с описанием и систематизацией выявленных проблем при исполнении республиканского бюджета в разрезе каждого оцененного направления, в том числе касательно:
1) соответствия отчета об исполнении республиканского бюджета за отчетный финансовый год бюджетному законодательству Республики Казахстан (о законности, правильности, эффективности и экономичности управления денежными и материальными средствами республиканского бюджета);
2) соблюдение ковенантов, установленных бюджетными документами;
3) достоверности и полноты информации по совершенным операциям, отраженным в годовом отчете и наличии нарушений;
4) повышения эффективности исполнения республиканского бюджета, реализации документов Системы государственного планирования в Республике Казахстан;
5) мер по укреплению финансовой дисциплины;
6) механизмов совершенствования управления финансовой деятельностью в государственном секторе, направленных на рациональное и эффективное использование средств республиканского бюджета;
7) информацию об исполнении рекомендаций Высшей аудиторской палаты, данных по отчету Правительства об исполнении республиканского бюджета за соответствующие финансовые годы.
32. В приложениях к Заключению отражаются основные результаты деятельности Высшей аудиторской палаты, ревизионных комиссий и уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту.

33. Қорытындының құрылымы, мазмұны мен көлемі есепті кезеңде өзекті және маңызды мәселелердің болуына, есепті жылдағы мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының нәтижелеріне, сондай-ақ қалыптастырылатын ақпараттың ерекшелігіне қарай нақтылануы немесе кеңейтілуі мүмкін.
3-параграф. Қорытындыны ұсыну нысаны
34. Қорытынды:
- титулдық парақтан;
- мазмұнынан;
- негізгі мәтіннен;
- қосымшалардан тұрады.
35. Титулдық парақта Қорытындының атауы, сондай-ақ оны дайындауға және ұсынуға жауапты мемлекеттік органның атауы көрсетіледі.
36. Қорытындыда сомалар миллиард немесе миллион теңгемен көрсетіледі.
37. Қорытындының мәтіндік форматы мынадай талаптарға сәйкес ресімделеді:
қаріп – Times New Roman;
қаріп өлшемі – 14, кестедегі материалдарда – 8 – 12.
38. Қорытынды мемлекеттік және орыс тілдерінде қалыптастырылады.
4-параграф. Қорытындыны Қазақстан Республикасының Құрылтайында талқылау тәртібі
39. Қорытындыны Қазақстан Республикасының Құрылтайында таныстыруды Жоғары аудиторлық палатаның Төрағасы немесе оған уәкілетті адам жүзеге асырады.
40. Жоғары аудиторлық палатаның Қорытындыны дайындауға және ұсынуға жауапты мүшесі Жоғары аудиторлық палата аппаратымен бірлесіп Жоғары аудиторлық палата Төрағасының сөйлейтін сөзінің тиісті жобаларын, оны Қазақстан Республикасының Құрылтайында таныстыруға қажетті слайдтар мен басқа да материалдарды қалыптастырады.
41. Бюджет кодексінің 123-бабының 2-тармағына сәйкес Қорытындыны талқылау кезінде Қазақстан Республикасының Құрылтайында Жоғары аудиторлық палата Төрағасының баяндамасы тыңдалады.
42. Қазақстан Республикасы Құрылтайының жұмыс топтары отырыстарының графигіне сәйкес бейінді комитеттерде Қорытындыны қарау кезінде олардың жұмысына мемлекеттік аудит учаскелерінің бөлінуі негізінде Жоғары аудиторлық палатаның мүшелері қатысады.
3-тарау. Жоғары аудиторлық палатаның ұсынымдарының орындалуы
1-параграф. Жоғары аудиторлық палатаның Қорытындыға берген ұсынымдарын орындау жөніндегі жол картасын әзірлеу және оны мониторингтеу тәртібі
43. Жоғары аудиторлық палатаның Қорытындыға берген ұсынымдарын орындау жөніндегі жол картасын (бұдан әрі - Жол картасы) бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган Жоғары аудиторлық палатамен келісу бойынша Үкіметтің 2025 жылғы 29 шілдедегі № 571 қаулысымен бекітілген Республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есепті жасау және ұсыну қағидаларында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде осы Рәсімдік стандартқа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасайды.

33. Структура, содержание и объем Заключения могут быть детализированы или расширены в зависимости от наличия актуальных и значимых в отчетном периоде вопросов, результатов государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий за отчетный год, а также специфики формируемой информации.
Параграф 3. Форма представления Заключения
34. Заключение состоит из:
- титульного листа;
- содержания;
- основного текста;
- приложений.
35. На титульном листе указывается наименование Заключения, а также наименование государственного органа, ответственного за его подготовку и представление.
36. В Заключении суммы указываются в миллиардах или миллионах теңге.
37. Текстовый формат Заключения оформляется в соответствии со следующими требованиями:
шрифт – Times New Roman;
размер шрифта – 14, в табличных материалах – 8-12.
38. Заключение формируется на государственном и на русском языках.
Параграф 4. Порядок обсуждения Заключения в Курултае Республики Казахстан
39. Презентация Заключения в Курултае Республики Казахстан осуществляется Председателем Высшей аудиторской палаты или лицом, им уполномоченным.
40. Членом Высшей аудиторской палаты, ответственным за подготовку и представление Заключения, совместно с аппаратом Высшей аудиторской палаты формируются соответствующие проекты выступлений Председателя Высшей аудиторской палаты, слайды и другие материалы, необходимые для его презентации в Курултае Республики Казахстан.
41. В соответствии с пунктом 2 статьи 123 Бюджетного кодекса при обсуждении Заключения заслушивается доклад Председателя Высшей аудиторской палаты в Курултае Республики Казахстан.
42. При рассмотрении Заключения в профильных комитетах в соответствии с графиком заседаний рабочих групп Курултая Республики Казахстан в их работе принимают участие члены Высшей аудиторской палаты на основе распределения участков государственного аудита.
Глава 3. Исполнение рекомендаций Высшей аудиторской палаты
Параграф 1. Порядок разработки и мониторинга Дорожной карты по исполнению рекомендаций Высшей аудиторской палаты к Заключению
43. Дорожная карта по исполнению рекомендаций Высшей аудиторской палаты к Заключению (далее – Дорожная карта) составляется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета по согласованию с Высшей аудиторской палатой в порядке и сроки, установленные Правилами составления и представления годового отчета об исполнении республиканского бюджета, утвержденными постановлением Правительства от 29 июля 2025 года №571 по форме согласно приложению 2 к настоящему Процедурному стандарту.

44. Жол картасы Жоғары аудиторлық палатаға ұсынылған кезде Құрылымдық бөлімше оның он жұмыс күні ішінде келісілуін қамтамасыз етеді.
45. Жол картасы қабылданғаннан кейін Құрылымдық бөлімше бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган ұсынған ақпарат негізінде іс-шаралардың және көрсетілген ұсынымдардың іске асырылу мерзімдерін ескере отырып, оның орындалуын мониторингтеуді қамтамасыз етеді.
2-параграф. Жол картасының тармақтарын бақылаудан алу
46. Жол картасының тармақтарын бақылаудан алу бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның ұсынған ақпараты негізінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
901. Республикалық
бюджеттің атқарылуын
кейіннен бағалауды жүзеге
асыру бойынша сыртқы
мемлекеттік аудиттің және
қаржылық бақылаудың
рәсімдік стандартына
1-қосымша
нысан
Ақпаратты, мәліметтерді, құжаттаманы және материалдарды (дәлелдемелерді) беру туралы талап
1. "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мемлекеттік аудит туралы заң) 21-бабына, 37-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес мемлекеттік аудит объектісінің басшысы, лауазымды, жеке және заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасына (бұдан әрі – Жоғары аудиторлық палата) республикалық бюджеттің атқарылуын кейіннен бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті сұратылатын құжаттар мен ақпаратты:
_______________________________________________________________________________
(бірінші басшының қолы қойылған қажетті құжаттар мен ақпараттың тізбесін көрсету қажет)
______ жылғы _____________ дейінгі (күнін белгілеу) мерзімде ұсынуға міндетті;
2. Мемлекеттік аудит туралы заңның 21-бабы негізінде Жоғары аудиторлық палатаның заңды талаптарын орындамау немесе тиісінше орындамау ӘҚтК-нің 462-бабына сәйкес ӘҚтК-нің 803-бабы негізінде әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама жасай отырып, әкімшілік жауаптылыққа әкеп соғады.
Жоғары аудиторлық палатаның мүшесі _______________
Аты-жөні, тегі
901. Республикалық
бюджеттің атқарылуын
кейіннен бағалауды жүзеге
асыру бойынша сыртқы
мемлекеттік аудиттің және
қаржылық бақылаудың
рәсімдік стандартына
2-қосымша
нысан
Қазақстан Республикасы Үкіметінің ______ жылғы республикалық бюджеттің атқарылуы туралы есебіне берілген Жоғары аудиторлық палатаның ұсынымдарын орындау жөніндегі ЖОЛ КАРТАСЫ
Бөлім
ЖАП ұсынымының атауы
Жауапты орындаушылар
Орындау мерзімі
Үкіметтің ұсынымның орындалуы туралы ақпараты
қысқа мерзімді
орта мерзімді
ұзақ мерзімді
1
2
3
4
5
6
7
8

44. При представлении Дорожной карты в Высшую аудиторскую палату, Структурное подразделение обеспечивает ее согласование в течение десяти рабочих дней.
45. После принятия Дорожной карты, Структурное подразделение обеспечивает мониторинг ее исполнения с учетом сроков реализации мероприятий и указанных рекомендаций на основании информации, предоставленной центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Параграф 2. Снятие с контроля пунктов Дорожной карты
46. Снятие с контроля пунктов Дорожной карты осуществляется на основании информации, предоставленной центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к 901. Процедурному
стандарту внешнего
государственного аудита и
финансового контроля по
осуществлению последующей
оценки исполнения
республиканского бюджета
форма
Требование о предоставлении информации, сведений, документации и материалов (доказательств)
1. В соответствии со статьей 21, подпунктом 2) пункта 2 статьи 37 Закона Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле" (далее – Закон о государственном аудите) руководитель объекта государственного аудита, должностные, физические и юридические лица обязаны предоставить в Высшую аудиторскую палату Республики Казахстан (далее – Высшая аудиторская палата) в срок до _____________ года запрашиваемые документы и информацию, необходимые для осуществления последующей оценки исполнения республиканского бюджета: (указать дату)
__________________________________________________________________
(указать перечень необходимых документов и информации за подписью первого руководителя);
2. На основании статьи 21 Закона о государственном аудите невыполнение или ненадлежащее выполнение законных требований Высшей аудиторской палаты влечет административную ответственность в соответствии со статьей 462 с составлением протокола об административном правонарушении согласно статье 803 КоАП.
Член Высшей аудиторской палаты _____________ Фамилия, инициалы
Приложение 2
к 901. Процедурному стандарту
внешнего государственного аудита
и финансового контроля по
осуществлению последующей оценки
исполнения республиканского бюджета
форма
ДОРОЖНАЯ КАРТА
по исполнению рекомендаций Высшей аудиторской палаты к отчету Правительства Республики Казахстан об исполнении республиканского бюджета за ______ год
Раздел
Наименование рекомендации ВАП
Ответственные исполнители
Срок исполнения
Информация Правительства об исполнении рекомендации
кратко-
срочные
средне-
срочные
долго-
срочные
1
2
3
4
5
6
7
8