Кейбір бұйрықтарға өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2026 жылғы 16 шілдедегі № 361 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 17 шілдеде № 39328 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жаңа ғимараттар мен құрылысжайларды, олардың кешендерін, инженерлік және көлік коммуникацияларын салуға, сондай-ақ бұрыннан барын өзгертуге (реконструкциялауға, кеңейтуге, техникалық қайта жарақтандыруға, жаңғыртуға және күрделі жөндеуге) арналған жобаларға ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2026 жылғы 15 мамырдағы № 240 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38739 болып тіркелген) мынандай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жаңа ғимараттар мен құрылысжайларды, олардың кешендерін, инженерлік және көлік коммуникацияларын салуға, сондай-ақ бұрыннан барын өзгертуге (реконструкциялауға, кеңейтуге, техникалық қайта жарақтандыруға, жаңғыртуға және күрделі жөндеуге) арналған жобаларға ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізу қағидаларында:
1-қосымшаның 1 тармағы 7) және 8) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"7) сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі жергілікті атқарушы орган (астана, республикалық маңызы бар қала, облыстық маңызы бар қалалар, аудандар) берген сәулет-жоспарлау тапсырмасы;
8) астананың, республикалық маңызы бар қалалардың, облыстық маңызы бар қалалардың, аудандардың сәулет және қала құрылысы істері жөніндегі жергілікті атқарушы органдарымен келісілген эскиздік жобалар;";
2-қосымшаның 1 тармағы 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) қолданыстағы объектінің сыртқы келбетін (фасадтарын) өзгерту және (немесе) аумағын қайта жоспарлау шартымен сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі жергілікті атқарушы орган (астана, республикалық маңызы бар қала, облыстық маңызы бар қалалар, аудандар) берген сәулет-жоспарлау тапсырмасы;";
5-қосымшаның 1 тармағы 5) және 6) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"5) аумақты инженерлік дайындау, абаттандыру және көгалдандырудың келісілген шарттарын қоса алғанда, сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі жергілікті атқарушы орган (астана, республикалық маңызы бар қала, облыстық маңызы бар қалалар, аудандар) берген сәулет-жоспарлау тапсырмасы;
6) астананың, республикалық маңызы бар қалалардың, облыстық маңызы бар қалалардың, аудандардың сәулет және қала құрылысы істері жөніндегі жергілікті атқарушы органдарымен келісілген эскиздік жобалар;";

О внесении изменений в некоторые приказы
Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 16 июля 2026 года № 361. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 июля 2026 года № 39328
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 15 мая 2026 года № 240 "Об утверждении Правил проведения комплексной вневедомственной экспертизы проектов строительства, предназначенных для строительства новых, а также изменения (реконструкции, расширения, технического перевооружения, модернизации и капитального ремонта) существующих зданий и сооружений, их комплексов, инженерных и транспортных коммуникаций" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 38739) следующие изменения:
в Правилах проведения комплексной вневедомственной экспертизы проектов строительства, предназначенных для строительства новых, а также изменения (реконструкции, расширения, технического перевооружения, модернизации и капитального ремонта) существующих зданий и сооружений, их комплексов, инженерных и транспортных коммуникаций, утвержденных указанным приказом:
подпункты 7) и 8) пункта 1 Приложения 1 изложить в следующей редакции:
"7) архитектурно-планировочное задание, выданное местным исполнительным органом (столицы, города республиканского значения, городов областного значения, районов) по делам архитектуры, градостроительства и строительства;
8) эскизный проект, согласованный с местными исполнительными органами по делам архитектуры и градостроительства столицы, городов республиканского значения, городов областного значения, районов;";
подпункт 5) пункта 1 Приложения 2 изложить в следующей редакции:
"5) архитектурно-планировочное задание, выданное местным исполнительным органом (столицы, города республиканского значения, городов областного значения, районов) по делам архитектуры, градостроительства и строительства при условии изменения внешнего облика (фасадов) и (или) перепланировки территории существующего объекта;";
подпункты 5) и 6) пункта 1 Приложения 5 изложить в следующей редакции:
"5) архитектурно-планировочное задание, выданное местным исполнительным органом (столицы, города республиканского значения, городов областного значения, районов) по делам архитектуры, градостроительства и строительства, включая оговоренные условия инженерной подготовки территории, благоустройства и озеленения;
6) эскизный проект, согласованный с местными исполнительными органами по делам архитектуры и градостроительства столицы, городов республиканского значения, районов, городов областного значения;";

8-қосымшаның 3 тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі жергілікті атқарушы орган (астана, республикалық маңызы бар қала, облыстық маңызы бар қалалар, аудандар) берген, аумақты инженерлік дайындаудың, абаттандыру мен көгалдандырудың келісілген шарттарын қоса алғанда, сәулет-жоспарлау тапсырмасы, онда мыналар көрсетіледі:
ғимараттар мен құрылысжайлардың қабаттылығы;
жобалау құжаттамасын (эскиздік жобаны, бас жоспарды) келісу қажеттілігі.";
2. "Жобалау саласында консультациялық қызметтер көрсетудің тәртібі мен құнын айқындайтын қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2026 жылғы 29 мамырдағы № 264 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38837 болып тіркелген) мынандай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жобалау саласында консультациялық қызметтер көрсетудің тәртібі мен құнын айқындайтын қағидаларды бекіту қағидаларында:
2-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
3. Қазақстан Республикасы Өнеркəсіп және құрылыс министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері жөніндегі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Өнеркəсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрі
Е. Нагаспаев
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және
құрылыс министрі
2026 жылғы 16 шілдедегі
№ 361
Бұйрыққа қосымша
Жобалау саласында
консультациялық қызметтер
көрсетудің тәртібі мен құнын
айқындайтын қағидаларға
2-қосымша
Жобалау саласындағы консультациялық қызметтердің құнын есептеу
Консультациялық қызметтердің құны мынадай формула бойынша белгіленеді:
Қкқ = Ну × Қак
мұндағы:
Қкқ – консультациялық қызметтердің құны, ҚҚС-сыз теңге;
Ну – мемлекеттік нормативтік құжаттарға сәйкес бекітілген жобалау-іздестіру жұмыстарының (ЖІЖ) құнына байланысты жобалау құжаттамасының бөлімін талдау және бағалауды қоса алғанда, құрылыс жобасына ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізу бойынша уақыт нормасы.
Ну консультациялық қызмет көрсетілетін жобалау құжаттамасы бөлімінің нормативтік құнына байланысты айқындалады;
Қак – айлық есептік көрсеткіштің өзгеру индексі арқылы ағымдағы жылға индекстей отырып, құрылыс жобаларының ведомстводан тыс кешенді сараптамасы бойынша монополиялық қызмет түрі негізінде Орындаушының бухгалтерлік есебінің деректері бойынша айқындалатын есепті жылдағы Орындаушы персоналының бір адам-күн жұмысының құны.
Есепті жыл – шығындар нормативтерін айқындау күнінің алдындағы соңғы толық күнтізбелік жыл.

пункт 3 Приложения 8 изложить в следующей редакции:
"3. Архитектурно-планировочное задание, выданное местным исполнительным органом (столицы, города республиканского значения, городов областного значения, районов) по делам архитектуры, градостроительства и строительства, включая оговоренные условия инженерной подготовки территории, благоустройства и озеленения, в котором указываются:
этажность зданий и сооружений;
необходимость согласования проектной документации (эскизного проекта, генплана).";
2. Внести в приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 29 мая 2026 года № 264 "Об утверждении Правил, определяющих порядок и стоимость оказания консультационных услуг в области проектирования (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 38837) следующие изменения:
в Правилах, определяющих порядок и стоимость оказания консультационных услуг в области проектирования, утвержденных указанным приказом:
приложение 2 изложить в новой редакции, согласно приложению к настоящему приказу.
3. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан после его официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр промышленности и строительства
Республики Казахстан
Е. Нагаспаев
Приложение к приказу
Министр промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 16 июля 2026 года № 361
Приложение 2 к
Правилам, определяющие
порядок и стоимость оказания
консультационных услуг
в области проектирования
Расчет стоимости консультационных услуг в области проектирования
"Стоимость консультационных услуг, устанавливается по формуле:
Ску = Нв×Счд
где:
Ску – стоимость консультационных услуг, теңге без НДС;
Нв – норма времени на проведение комплексной вневедомственной экспертизы проекта строительства, включая анализ и оценку разделов проектной документации, в зависимости от стоимости проектно-изыскательских работ (ПИР), утвержденной в соответствии с государственными нормативными документами.
Нв определяется в зависимости от нормативной стоимости раздела проектной документации по которой оказывается консультационная услуга;
Счд – стоимость одного человека-дня работы персонала Исполнителя за отчҰтный год, определяемая по данным бухгалтерского учҰта Исполнителя на основании монопольного вида деятельности по комплексной вневедомственной экспертизы проектов строительства, с индексацией на текущий год через индекс изменения месячного расчҰтного показателя.
Отчетный год – последний полный календарный год, предшествующий дате определения нормативов затрат.