Кейбір бұйрықтарға өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2026 жылғы 16 шілдедегі № 365 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 17 шілдеде № 39327 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрі
Е. Нагаспаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің
2026 жылғы 16 шілдедегі
№ 365 бұйрығымен
бекітілсін
Өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі (бұдан әрі - Тізбе)
1. "Сәулет-құрылыс бақылауын және қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік құрылыс инспекторларын аттестаттау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2026 жылғы 29 мамырдағы № 275 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38838 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Аттестаттауға сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті органның мемлекеттік құрылыс инспекторлары (бұдан әрі – уәкілетті орган), бас мемлекеттік құрылыс инспекторлары, бас мемлекеттік құрылыс инспекторының орынбасарлары және астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың мемлекеттік құрылыс инспекторлары жатады.";
3-тармақтың 4), 5) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"4) астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың бас мемлекеттік құрылыс инспекторлары – мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауын жүзеге асыратын астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті органдарының басшылары;

О внесении изменений в некоторые приказы
Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 16 июля 2026 года № 365. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 июля 2026 года № 39327
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения.
2. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр промышленности и строительства
Республики Казахстан
Е. Нагаспаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного
интеллекта и цифрового развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утвержден
приказом Министра
промышленности и строительство
Республики Казахстан
от 16 июля 2026 года № 365
Перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения (далее - Перечень)
1. Внести в приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 29 мая 2026 года № 275 "Об утверждении Правил аттестации государственных строительных инспекторов, осуществляющих архитектурно-строительный контроль и надзор" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 38838) следующие изменения:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Аттестации подлежат государственные строительные инспекторы уполномоченного органа по делам архитектуры, градостроительства и строительства (далее - уполномоченный орган), главные государственные строительные инспекторы, заместители главного государственного строительного инспектора и государственные строительные инспекторы столицы, областей, города республиканского значения.";
подпункты 4) и 5) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"4) главные государственные строительные инспекторы столицы, областей, городов республиканского значения - руководители столицы, местных областных, городов республиканского значения органов, осуществляющих государственный архитектурно-строительный контроль;

5) бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасының талаптарын сақтауын мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауы мен қадағалауын жүзеге асыратын астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Қызметтік мінездеме аттестатталатын тұлғаның кәсіби, жеке қасиеттеріне және қызметтік қызметінің нәтижелеріне бағалауды қамтуға тиіс және оған:
1) Қазақстан Республикасының бас мемлекеттік құрылыс инспекторына – сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі мәселелеріне жетекшілік ететін уәкілетті органның бірінші басшысының орынбасары;
2) астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың бас мемлекеттік құрылыс инспекторларына – жергілікті атқарушы органның басшысы не басшысының орынбасары;
3) уәкілетті органның мемлекеттік құрылыс инспекторларына - мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауды жүзеге асыратын ведомство басшыларының орынбасарлары;
4) астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың мемлекеттік құрылыс инспекторларына – мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауын жүзеге асыратын астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті органдарының басшылары не олардың орынбасарлары қол қояды.";
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"29. Қазақстан Республикасының астанасының, облыстарының, республикалық маңызы бар қалаларының бас мемлекеттік құрылыс инспекторлары үшін шекті мән тестілеу нәтижесі бойынша 70 және одан да көп дұрыс жауап болып есептеледі, ал аттестаттауға жататын өзге санаттағы тұлғалар үшін – 60 және одан да көп дұрыс жауап.".
2. "Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында сараптама жұмыстарын және инжинирингтік қызметтерді жүзеге асыратын сарапшыларды аттестаттау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 27 қарашадағы № 114 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10058 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Құрылыс кодексінің 147-бабының 8-тармағына және "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапты көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1)-тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Жеке тұлғалар (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне (бұдан әрі – негізгі талаптар тізбесі) сәйкес құжаттармен бірге өтінішті электрондық цифрлық қолтаңбамен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті берушіге www.egov.kz "цифрлық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) немесе "сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы e-Qurylys.kz цифрлық жүйесі" (www.equrylys.kz) (бұдан әрі – цифрлық жүйе) арқылы жолдайды.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

5) местный исполнительный орган столицы, области, города республиканского значения, осуществляющий государственный архитектурно-строительный контроль и надзор за соблюдением субъектами (объектами) контроля и надзора требований законодательства Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. Служебная характеристика должна содержать оценку профессиональных, личностных качеств и результатов служебной деятельности аттестуемого лица и подписывается:
1) на главного государственного строительного инспектора Республики Казахстан – заместителем первого руководителя уполномоченного органа, курирующий вопросы архитектуры, градостроительства и строительной деятельности;
2) на главных государственных строительных инспекторов столицы, областей, городов республиканского значения - руководителем либо заместителем руководителя местного исполнительного органа;
3) на государственных строительных инспекторов уполномоченного органа - заместителем руководителя ведомства, курирующим вопросы государственного архитектурно-строительного контроля и надзора;
4) на государственных строительных инспекторов столицы, областей, городов республиканского значения - руководителями местных органов столицы, областей, городов республиканского значения, осуществляющих государственный архитектурно-строительный контроль либо их заместителями.";
пункт 29 изложить в следующей редакции:
"29. Пороговым значением для главных государственных строительных инспекторов столицы, областей, городов республиканского значения Республики Казахстан, считается результат тестирования 70 и более правильных ответов, для остальной категории лиц, подлежащих аттестации - 60 и более правильных ответов.".
2. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 ноября 2014 года № 114 "Об утверждении Правил аттестации экспертов, осуществляющих экспертные работы и инжиниринговые услуги в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10058) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии пункта 8 статьи 147 Строительного Кодекса и подпунктом 1) статьи со статьей 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах", ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Физические лица (далее - услугополучатель) для получения государственной услуги направляют заявление с документами в соответствии с Перечнем основных требований к оказанию государственной услуги, согласно приложения 1 к настоящим Правилам (далее – Перечень основных требований) в форме электронного документа, удостоверенного электронно-цифровой подписью (далее - ЭЦП) услугодателю через веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz (далее - портал) или цифровой объект "цифровая система в сфере архитектуры, градостроительства и строительства e-Qurylys.kz" (www.equrylys.kz) (далее – цифровая система).";
пункт 12 изложить в следующей редакции:

"12. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағында айқындалған.
Жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметтерді және аударылған міндетті зейнетақы жарналары туралы Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан ақпаратты көрсетілетін қызметті беруші "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы цифрлық жүйелерден алады.
Көрсетілетін қызметті алушы цифрлық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім береді.
Көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күні мен уақытын көрсете отырып, өтініштің қабылданғаны туралы мәртебе жолданады.";
15-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) көрсетілетін қызметті беруші өтінішті құжаттармен қарайды, сарапшы аттестатын ресімдейді, қол қояды және көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" 2 (екі) жұмыс күні ішінде жолдайды.
Жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметтер көрсетілетін қызметті берушіге "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы ақпараттық жүйелерден ұсынылады.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Сарапшының аттестаты көрсетілетін қызметті берушінің бұйрығына қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша www.egov.kz "цифрлық үкімет" веб-порталында жарияланады.";
Аттестаттау қағидарларына 1-қосымша Тізбеге 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
3. "Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында лицензиялар беру бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызметтер қағидаларын бекіту және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2020 жылғы 1 сәуірдегі № 175 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20267 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
"Іздестіру қызметіне лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету қағидаларында:
6- тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) көрсетілетін қызметті беруші өтінішті құжаттармен қарау нәтижелері бойынша лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны ресімдейді, қол қояды және көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жолдайды - 1 (бір) жұмыс күні ішінде.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған кезде көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Лицензия және (немесе) лицензияға қосымша мынадай:

"12. Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги определены в пункте 8 Перечня основных требований.
Сведения документов, удостоверяющих личность и информация из единого накопительного пенсионного фонда о перечисленных обязательных пенсионных взносах, услугодатель получает из цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
Услугополучатель дает согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах.
Услугополучателю в "личный кабинет" направляется статус о принятии заявления для оказания государственной услуги с указанием даты и времени получения результата государственной услуги.";
подпункт 2) пункта 15 изложить в следующей редакции:
"2) услугодатель рассматривает заявление с документами оформляет, подписывает и направляет в "личный кабинет" услугополучателя аттестат эксперта в течении – 2 (двух) рабочих дней.
Сведения документов, удостоверяющих личность, предоставляются услугодателю из цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Аттестат эксперта публикуется на веб-портале "цифрового правительства": www.egov.kz в течение пяти рабочих дней со дня подписания приказа услугодателя по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам".
Приложения 1 к Правилам аттестации изложить в новой редакции согласно приложению 1 к Перечню.
3. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 1 апреля 2020 года № 175 "Об утверждении правил оказания государственных услуг в сфере выдачи лицензий в архитектурной, градостроительной и строительной деятельности и о внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра национальной экономики Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20267) следующие изменения:
В Правилах оказания государственной услуги "Выдачи лицензии на изыскательскую деятельность"
подпункт 3) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"3) услугодатель по результатам рассмотрения заявления с документами оформляет, подписывает и направляет в "личный кабинет" услугополучателя лицензию и (или) приложение к лицензии в течении – 1 (одного) рабочего дня.
При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги услугодатель уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги."
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"Лицензия и (или) приложение к лицензии подлежат переоформлению в следующих случаях:

"Құрылыс-монтаждау жұмыстарына лицензия беру" қызметін көрсету қағидарларына 1-қосымша Тізбеге 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
4. "Жобалау және құрылыс процесіне қатысатын инженерлік-техникалық жұмыскерлерді аттестаттау жөніндегі мемлекеттік емес аттестаттау орталықтарын аккредиттеу бойынша қағидалар мен рұқсат беру талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 26 қарашадағы № 735 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12752 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Құрылыс кодексінің 148-бабының 2-тармағының 2) тармақшасына және "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапты көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Заңды тұлғалар (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін өтінішті құжаттармен бірге электрондық цифрлық қолтаңбамен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті берушіге www.egov.kz "цифрлық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) немесе цифрландыру объектісі – "сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы e-Qurylys.kz цифрлық жүйесі" (www.equrylys.kz) (бұдан әрі – цифрлық жүйе) арқылы жолдайды.";
13-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13-1. Уәкілетті орган Қағидалар бекітілген немесе өзгертілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде оларды көрсету тәртібі туралы ақпаратты өзектендіреді және көрсетілетін қызметті берушіге, "цифрлықық үкімет" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына және Бірыңғай байланыс орталығына жолдайды.".
Аккредиттеу қағидарларына 1-қосымша Тізбеге 5-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
Тізбеге 1-қосымша
Сәулет, қала құрылысы және
құрылыс қызметі саласындағы
сараптама жұмыстарын және
инжинирингтік көрсетілетін
қызметтерді жүзеге асыратын
сарапшыларды аттестаттау
қағидаларына
1-қосымша
"Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында сараптама жұмыстарын және инжинирингтік қызметтерді жүзеге асыратын сарапшыларды аттестаттау" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында сараптама жұмыстарын және инжинирингтік қызметтерді жүзеге асыратын сарапшыларды аттестаттау
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы (бар болған жағдайда)
Қала құрылысы, жобалау алдындағы және жобалау-сметалық құжаттамаға сараптама жүргізу бойынша сараптама жұмыстарын жүзеге асыратын сарапшыларды аттестаттау;
Техникалық қадағалау бойынша инжинирингтік қызметтерді жүзеге асыратын сарапшыларды аттестаттау;
Авторлық қадағалау бойынша инжинирингтік қызметтерді жүзеге асыратын сарапшыларды аттестаттау;
Ғимараттар мен құрылыстардың сенімділігі мен орнықтылығын техникалық зерттеп-қарау бойынша сараптама жұмыстарын жүзеге асыратын сарапшыларды аттестаттау;
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) өзгерген кезде аттестатты қайта ресімдеу.
3
Көресетілген қызметті берушінің атауы
Астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары.
4
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін көрсету тәсілдері (бар болған жағдайда)
"Цифрлық үкімет" веб-порталы: www.egov.kz.
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы цифрлық жүйе.
5
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін көрсету мерзімі (бар болған жағдайда)

Приложения 1 к Правилам оказания государственной услуги "Выдачи лицензии на строительно-монтажные работы" изложить в новой редакции согласно приложению 4 к Перечню.
4. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 26 ноября 2015 года № 735 "Об утверждении Правил и разрешительных требований по аккредитации негосударственных аттестационных центров по аттестации инженерно- технических работников, участвующих в процессе проектирования и строительства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12752) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии подпунктом 2) пункта 2 статьи 148 Строительного Кодекса и подпунктом 1) статьи со статьей 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах", ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Юридические лица (далее – услугополучатель) для получения государственной услуги направляет заявление с документами в форме электронного документа, удостоверенного электронно-цифровой подписью (далее - ЭЦП) услугодателю через веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz (далее - портал) или объект цифровизации "цифровая система в сфере архитектуры, градостроительства и строительства e-Qurylys.kz" (www.equrylys.kz) (далее – цифровая система).";
пункт 13-1 изложить в следующей редакции:
"13-1. Уполномоченный орган в течение 3 (трех) рабочих дней с даты утверждения или изменения Правил, актуализируют информацию о порядке ее оказания и направляют услугодателю, оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "цифрового правительства" и в Единый контакт-центр.";
Приложения 1 к Правилам аккредитации изложить в новой редакции согласно приложению 5 к Перечню.
Приложение 1 к Перечню
Приложение 1
к Правилам аттестации
экспертов, осуществляющих
экспертные работы и инжиниринговые
услуги в сфере архитектурной,
градостроительной
и строительной деятельности
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Аттестация экспертов, осуществляющих экспертные работы и инжиниринговые услуги в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности":
1
Наименование государственной услуги
Аттестация экспертов, осуществляющих экспертные работы и инжиниринговые услуги в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности
2
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги
Аттестация экспертов, осуществляющих экспертные работы по экспертизе градостроительной, предпроектной и проектно-сметной документации;
Аттестация экспертов, осуществляющих инжиниринговые услуги по техническому надзору;
Аттестация экспертов, осуществляющих инжиниринговые услуги по авторскому надзору;
Аттестация экспертов, осуществляющих экспертные работы по техническому обследованию надежности и устойчивости зданий и сооружений;
Переоформление аттестата при изменении фамилии, имени, отчества (при его наличии) физического лица
3
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы столицы, областей и городов республиканского значения
4
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Веб-портал "цифрового правительства": www.egov.kz.
Цифровая система в сфере архитектуры, градостроительства и строительства
5
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)

4) өтініш берушіге қатысты лицензиялауға жататын қызметті немесе жекелеген қызмет түрлерін тоқтата тұру немесе оларға тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) болған;
5) сот орындаушысының ұсынуы негізінде сот өтініш беруші-борышкерге лицензия беруге уақытша тыйым салған;
6) өтініш беруші лицензия алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) анық еместігі анықталған жағдайларда жүзеге асырылады.
12
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптарды көздейді
Көрсетілетін қызметті алушының қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы мемлекеттік қызметті көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты алу мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары Министрліктің: www.egov.kz, көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурстарында орналастырылған. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: ( 1414 ).
Тізбеге 5-қосымша
Жобалау және құрылыс
салу процесіне қатысушы
инженер-техник жұмыскерлерді
аттестаттау жөніндегі
мемлекеттік емес аттестаттау
орталықтарын аккредиттеу
жөніндегі қағидалар мен
рұқсат беру талаптарына
1-қосымша
"Жобалау және құрылыс салу процесіне қатысушы инженер-техник жұмыскерлерді аттестаттау жөніндегі мемлекеттік емес аттестаттау орталықтарын аккредиттеу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
1
Мемлекеттік қызметтің атауы
Жобалау және құрылыс процесіне қатысатын инженерлік-техникалық жұмыскерлерді аттестаттау жөніндегі мемлекеттік емес аттестаттау орталықтарын аккредиттеу.
2
Мемлекеттік қызметтің кіші түрінің атауы (бар болған жағдайда)
Жоқ
3
Көрсетілген қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті.
4
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін көрсету тәсілдері (бар болған жағдайда)
"Цифрлық үкіметтің" веб-порталы: www.egov.kz.
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы цифрлық жүйе.
5
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін көрсету мерзімі (бар болған жағдайда)
1) куәлік беру – 10 (он) жұмыс күні;
2) заңды тұлғаның атауы және (немесе) орналасқан жері өзгерген кезде куәлікті қайта ресімдеу – 3 (үш) жұмыс күні.
6
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін көрсету нысаны (бар болған жағдайда)
Электрондық (ішінара цифрландырылған).
7
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін көрсету нәтижесі (бар болған жағдайда)
Аккредиттеу туралы куәлікті беру немесе қайта ресімдеу не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін ұсыну нысаны – электрондық.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
1) куәлікті беру кезінде порталға:
осы Қағидаларға және рұқсат беру талаптарына 3-қосымшаға және рұқсат беру талаптарына сәйкес белгіленген нысан бойынша өтініш;
осы Қағидаларға және рұқсат беру талаптарына 4-қосымшаға сәйкес рұқсат беру талаптарына және рұқсат беру талаптарына сәйкес мәліметтер мен құжаттар;
2) куәлікті қайта ресімдеу кезінде порталға:
осы Қағидаларға және рұқсат беру талаптарына 7-қосымшаға және рұқсат беру талаптарына сәйкес нысан бойынша өтініш;
заңды тұлғаны бөліп шығару нысанында қайта ұйымдастыру кезінде бөлініп шыққан заңды тұлғаның куәлігін қайта ресімдеуге келісімі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен ресімделген шешімнің электрондық көшірмесі.
9
Көрсетілген қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
1) мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігі анықталған;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің рұқсат беру талаптарына сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) болған жағдайда;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты заңды күшіне енген сот шешімі бар, соның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнайы құқықтан айырылған.
10
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі (бар болған жағдайда)
куәлік беру кезінде порталға:
осы Қағидалар мен рұқсат беру талаптарына 3-қосымшаға сәйкес белгіленген нысан бойынша өтініш;
осы Қағидалар мен рұқсат беру талаптарына 4-қосымшаға сәйкес рұқсат беру талаптарына сай мәліметтер мен құжаттар;
куәлікті қайта ресімдеу кезінде порталға:
осы Қағидалар мен рұқсат беру талаптарына 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш.
11
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер (бар болған жағдайда)
1) мемлекеттік қызмет алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің рұқсат беру талаптарына сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметті немесе қызметтің жекелеген түрлерін жүзеге асыруға тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімінің (үкімінің) болуы;

4) на портал при переоформлении лицензии по причинам реорганизации юридического лица-лицензиата в форме выделения, реорганизации юридического лица-лицензиата в форме разделения:
заявление в форме электронного документа, подписанное ЭЦП услугополучателя, по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
форма сведений о соответствии Квалификационным требованиям согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
электронная копия оформленного в установленном законодательством Республики Казахстан порядке решения о согласии юридического лица, из которого произведено выделение на переоформление лицензии на выделенное юридическое лицо при реорганизации юридического лица-лицензиата в форме выделения;
Сведения документов, удостоверяющих личность; о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица; о государственной регистрации индивидуального предпринимателя; сведения о лицензии, о лицензионном сборе; предоставляются услугодателю из цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
Услугополучатель дает согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах.
5) При переоформлении лицензии и (или) приложения к лицензии в связи с изменением состава учредителей юридического лица – лицензиата лицензиар проверяет соответствие заявителя квалификационным требованиям, предъявляемым при лицензировании в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности
11
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законами Республики Казахстан
1) занятие видом деятельности запрещено законами Республики Казахстан для данной категории физических или юридических лиц;
2) не внесен лицензионный сбор;
3) заявитель не соответствует Квалификационным требованиям;
4) в отношении заявителя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о приостановлении или запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, подлежащих лицензированию;
5) судом на основании представления судебного исполнителя временно запрещено выдавать заявителю-должнику лицензию;
6) установлена недостоверность документов, представленных заявителем для получения лицензии, и (или) данных (сведений), содержащихся в них.
12
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучатель получает информации о статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Контактные телефоны справочных служб услугодателя по вопросам оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах уполномоченного органа по делам архитектуры, градостроительства и строительства и услугодателя: www.gov.kz. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414.
Приложение 5 к Перечню
Приложение 1
к Правилам и разрешительным
требованиям по аккредитации
негосударственных аттестационных
центров по аттестации
инженерно-технических работников,
участвующих в процессе
проектирования и строительства
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Аккредитация негосударственных аттестационных центров по аттестации инженерно-технических работников, участвующих в процессе проектирования и строительства":
1
Наименование государственной услуги
Аккредитация негосударственных аттестационных центров по аттестации инженерно-технических работников, участвующих в процессе проектирования и строительства
2
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги
нет
3
Наименование услугодателя
Комитет по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развитию Республики Казахстан
4
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Веб-портал "цифрового правительства": www.egov.kz.
Цифровая система в сфере архитектуры, градостроительства и строительства
5
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1) выдача свидетельства - 10 (десять) рабочих дней;
2) переоформление свидетельства при изменении наименования и (или) места нахождения юридического лица – 3 (три) рабочих дня.
6
Форму оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Электронная (частично цифровизированная)
7
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Выдача или переоформление свидетельства об аккредитации либо мотивированный ответ об отказе в предоставлении государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
8
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Неоплачиваемая.
9
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации
1) услугодатель – с понедельника по пятницу с перерывом на обед в соответствии с установленным графиком работы, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
Прием заявления и выдача результатов оказания государственной услуги с 9.00 до 17.00;
2) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
10
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1) на портал при выдаче свидетельства:
заявление по установленной форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам и разрешительным требованиям;
сведения и документы в соответствии с разрешительными требованиями согласно приложению 4 к настоящим Правилам и разрешительным требованиям;
2) на портал при переоформлении свидетельства:
заявление по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам и разрешительным требованиям.
11
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги разрешительным требованиям;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;

4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты мемлекеттік қызметті алуға байланысты арнайы құқықтан айыру туралы заңды күшіне енген сот шешімінің болуы.
12
Мемлекеттік қызмет көрсетудің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін қызметтер бойынша
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсету мәртебесі туралы ақпаратты порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтан қол жеткізу режимінде алады.
Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша өрсетілген қызметті берушінің анықтама қызметтерінің байланыс телефондары сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті органның және өрсетілген қызметті берушінің интернет-ресурстарында орналастырылған: www.gov.kz.
Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414.

4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
12
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучатель получает информации о статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Контактные телефоны справочных служб услугодателя по вопросам оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах уполномоченного органа по делам архитектуры, градостроительства и строительства и услугодателя: www.gov.kz.
Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414.