Гидтердің, экскурсия жүргізушілердің және туризм нұсқаушыларының қызметі қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің 2026 жылғы 15 шілдедегі № 128 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 16 шілдеде № 39310 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасындағы туристік қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабы 20-27) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған гидтердің, экскурсия жүргізушілердің және туризм нұсқаушыларының қызметі қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Туризм индустриясы комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы тармақтың 1) және 2) тармақшалары орындалғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне орындалуы туралы ақпаратты ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
туризм және спорт министрі
Е. Мырзабосынов
Қазақстан Республикасы
туризм және спорт министрі
2026 жылғы 15 шілдедегі
№ 128 бұйрығымен
бекітілген
Гидтердің, экскурсия жүргізушілердің және туризм нұсқаушыларының қызметі қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы гидтердің, экскурсия жүргізушілердің және туризм нұсқаушыларының қызметі қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы туристік қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабы 20-27) тармақшасына сәйкес әзірленді және гидтердің, экскурсия жүргізушілердің және туризм нұсқаушыларының қызметі тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) гид – Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын, туристерге ақпараттық және (немесе) ұйымдастырушылық қызметтер көрсету үшін кәсіптік даярланған жеке тұлға;
2) туризм нұсқаушысы – тиісті біліктілігі және туристік маршруттармен жүріп өту тәжірибесі бар, Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын, кәсіптік даярланған жеке тұлға;
3) туристік маршруттар мен соқпақтардың мемлекеттік тізілімі – туристік маршруттар мен соқпақтарды есепке алу құжаты;
4) туристік өнім – саяхат кезінде туристің қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін жеткілікті барлық қажетті туристік көрсетілетін қызметтер кешені;

Об утверждении Правил деятельности гидов, экскурсоводов и инструкторов туризма
Приказ Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 15 июля 2026 года № 128. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 июня 2026 года № 39310
В соответствии с подпунктом 20-27) статьи 11 Закона Республики Казахстан "О туристской деятельности в Республике Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила деятельности гидов, экскурсоводов и инструкторов туризма.
2. Комитету индустрии туризма Министерства туризма и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства туризма и спорта Республики Казахстан;
3) в течение трех рабочих дней после исполнения подпунктов 1) и 2) настоящего пункта предоставление информации об исполнении в Департамент юридической службы Министерства туризма и спорта Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра туризма и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр туризма и спорта
Республики Казахстан
Е. Мырзабосынов
Утверждены приказом
Министр туризма и спорта
Республики Казахстан
от 15 июля 2026 года № 128
Правила деятельности гидов, экскурсоводов и инструкторов туризма
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила деятельности гидов, экскурсоводов и инструкторов туризма (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 20-27) статьи 11 Закона Республики Казахстан "О туристской деятельности в Республике Казахстан" и определяют порядок деятельности гидов, экскурсоводов и инструкторов туризма.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) гид – физическое лицо, профессионально подготовленное для оказания информационных и (или) организационных услуг туристам, осуществляющее деятельность в Республике Казахстан;
2) инструктор туризма – профессионально подготовленное физическое лицо, осуществляющее деятельность в Республике Казахстан, имеющее соответствующую квалификацию и опыт прохождения туристских маршрутов;
3) государственный реестр туристских маршрутов и троп – документ учета туристских маршрутов и троп;
4) туристский продукт – комплекс всех необходимых туристских услуг, достаточных для удовлетворения потребностей туриста во время путешествия;

5) экскурсия жүргізуші – Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын, туристерге уақытша болатын елдегі (жердегі) туристік көрікті жерлермен таныстыру жөнінде экскурсия жүргізу үшін кәсіптік даярланған жеке тұлға.
2-тарау. Гидтердің, экскурсия жүргізушілердің және туризм нұсқаушылары қызметінің тәртібі
3. Гидтер, экскурсия жүргізушілері және туризм нұсқаушылары Қазақстан Республикасының азаматтығы болған жағдайда және қызметтің басталғаны туралы хабарлама жіберген кезде қызметін жүзеге асырады.
4. Қазақстан Республикасында гид, экскурсия жүргізуші, туризм нұсқаушысы қызметінің басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарлама "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.
Гид, экскурсия жүргізуші, туризм нұсқаушысы қызметін жүзеге асырудың басталғаны туралы хабарлама www.elicense.kz интернет-ресурста Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 249 бұйрығымен бекітілген турагенттік қызметтің, Қазақстан Республикасында дара кәсіпкерлер ретінде қызметін жүзеге асыратын гид, экскурсовод және туризм нұсқаушысы қызметінің басталғаны туралы хабарламаға қоса беру үшін мәліметтердің нысандарына сәйкес беріледі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11209 болып тіркелген).
5. Туристік қызмет саласындағы уәкілетті орган "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес гид, экскурсия жүргізуші және туризм нұсқаушысы қызметінің басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарлама берген адамдардың мемлекеттік электрондық тізілімін жүргізеді.
Гидтер, экскурсия жүргізушілері және туризм нұсқаушыларының тізілімі туристік қызмет саласындағы уәкілетті органның және ішкі және келу туризмін дамыту мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі құрған ұйымның ресми интернет-ресурстарында орналастырылады.
6. Гидтер, экскурсия жүргізушілері және туризм нұсқаушылары туристік қызметтерді тараптардың келісімі бойынша, гид, экскурсия жүргізуші, туризм нұсқаушысы және турист арасында жасалатын шарт негізінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көрсетеді.
Шарт жасасу үшін турист гидке, экскурсия жүргізушіге, туризм нұсқаушысына өзі туралы және осындай шарт бойынша міндеттемелерді орындау үшін қажетті көлемде шарт жасалатын тұлғалар туралы ақпаратты ұсынады.
7. Гидтер, экскурсия жүргізушілері және туризм нұсқаушылары туристерге саяхат басталудан 3 (үш) күнтізбелік күн бұрын жазбаша нысанда уақытша болатын елге (жерге) келу, уақытша болған елде (жерде) болу ережелері туралы, заңнамасы туралы, жергілікті халықтың салт-дәстүрлері туралы, діни әдет-ғұрпы, қасиетті орындар, табиғи, тарихи, мәдени ескерткіштер және туристерге көрсетілетін, ерекше қорғаудағы басқа да объектілер, қоршаған ортаның жай-күйі туралы, сондай-ақ саяхаттаған кезде тап болуы мүмкін қауіптер туралы қажетті және дұрыс ақпаратты қамтитын саяхаттың ерекшеліктері туралы мәліметтер береді және туристердің қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған алдын алу шараларын жүзеге асырады.

5) экскурсовод – физическое лицо, профессионально подготовленное для проведения экскурсий туристам по ознакомлению с туристскими достопримечательностями в стране (месте) временного пребывания, осуществляющее деятельность в Республике Казахстан.
Глава 2. Порядок деятельности гидов, экскурсоводов и инструкторов туризма
3. Гиды, экскурсоводы и инструкторы туризма осуществляют деятельность при наличии гражданства Республики Казахстан и направления уведомления о начале деятельности.
4. Уведомление о начале или прекращении деятельности гида, экскурсовода, инструктора туризма в Республике Казахстан осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях".
Уведомление о начале осуществления деятельности гида, экскурсовода, инструктора туризма, подается на интернет-ресурсе www.elicense.kz согласно формам сведений для приложения к уведомлению о начале турагентской деятельности, деятельности гида, экскурсовода и инструктора туризма, осуществляющих деятельность в Республике Казахстан в качестве индивидуальных предпринимателей, утвержденным Законом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 249 (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11209).
5. Уполномоченный орган в области туристской деятельности ведет государственный электронный реестр лиц, подавших уведомление о начале или прекращении деятельности гида, экскурсовода и инструктора туризма в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях".
Реестр гидов, экскурсоводов и инструкторов туризма размещается на официальных интернет-ресурсах уполномоченного органа в области туристской деятельности и организации, созданной Правительством Республики Казахстан в целях развития внутреннего и въездного туризма.
6. Гиды, экскурсоводы и инструкторы туризма оказывают туристские услуги на основании договора по соглашению сторон, заключаемого между гидом, экскурсоводом, инструктором туризма и туристом, согласно законодательству Республики Казахстан.
Для заключения договора, турист представляет гиду, экскурсоводу, инструктору туризма информацию о себе и лицах, в пользу которых заключается договор, в объеме, необходимом для исполнения обязательств по такому договору.
7. Гиды, экскурсоводы и инструкторы туризма, за 3 (три) календарных дня до начала путешествия в письменной форме предоставляют туристам сведения об особенностях путешествий, включающие в себя необходимую и достоверную информацию о правилах въезда, пребывания в стране (месте) временного пребывания, о законодательстве, об обычаях местного населения, о религиозных обрядах, святынях, памятниках природы, истории, культуры и других объектах туристского показа, находящихся под особой охраной, состоянии окружающей среды, а также об опасностях, с которыми они могут встретиться при совершении путешествий, и осуществляют предупредительные меры, направленные на обеспечение безопасности туристов.

8. Гидтер, экскурсия жүргізушілері және туризм нұсқаушылары 1 (бір) жұмыс күні ішінде туристік қызмет саласындағы уәкілетті органды және азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органды, сондай-ақ туристің отбасын саяхат кезінде туристпен болған төтенше жағдай туралы білген немесе білуге тиіс болған сәттен бастап дереу хабардар етеді.
Егер төтенше жағдай Қазақстан Республикасының аумағында шетелдік туристермен орын алса, гидтер, экскурсия жүргізушілері және туризм нұсқаушылары дипломатиялық қызмет органдарында хабардар етеді.
9. Қазақстан Республикасы шегінде туристің өмірі мен денсаулығына қатер туғызатын маршруттардан өту кезінде гидтер, экскурсия жүргізушілері және туризм нұсқаушылары туристен туристің өмірі мен денсаулығының қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін осы туристік маршрутта өмірі үшін ықтимал тәуекел туралы хабардар етілгені және келісетіні туралы жазбаша келісім алады.
Астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары "Қазақстан Республикасындағы туристік қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес туристік маршруттар мен соқпақтардың мемлекеттік тізілімін жүргізеді.
10. Гидтер, экскурсия жүргізушілері және туризм нұсқаушылары қызметін жүзеге асыру кезінде туристерге шынайы ақпарат береді, фактілердің бұрмалануына және Қазақстан Республикасы заңнамасы нормаларын және туристердің құқықтарын бұзатын іс-әрекеттер жасауға жол бермеуге тиіс.
11. Гидтер мен туризм нұсқаушылары өз қызметінде туристерге туристік өнімді қалыптастырмай, жылжытпай және сатпай, оның басқа қызметтермен өзара іс-қимылын үйлестіруге бағытталған дайындық іс-шараларын жүзеге асыру және туристі жүру бағыты бойынша сүйемелдеу бойынша ұйымдастырушылық қызметтерді көрсетеді.
12. Экскурсия жүргізушілері өз қызметінде уақытша болатын елде (жерде) туристік ресурстарға танымдық мақсатта келуді ұйымдастыру бойынша экскурсиялық қызметтер көрсетеді, олар туристерді орналастыру (түнету) жөніндегі қызметтерді көздемейді және жиырма төрт сағаттан аспайтын кезеңді қамтиды.

8. Гиды, экскурсоводы и инструкторы туризма, в течении 1 (одного) рабочего дня незамедлительно информируют уполномоченный орган в области туристской деятельности и уполномоченный орган в сфере гражданской защиты, а также семью туриста с момента, когда они узнали или должны были узнать о чрезвычайном происшествии с туристом во время путешествия.
Если чрезвычайное происшествие произошло с иностранными туристами на территории Республики Казахстан, гиды, экскурсоводы и инструкторы туризма, информируют также органы дипломатической службы.
9. При прохождении маршрутов, представляющих угрозу для жизни и здоровья туриста в пределах Республики Казахстан, гиды, экскурсоводы и инструкторы туризма, получают письменное согласие у туриста о том, что турист проинформирован и согласен с возможным риском для жизни на данном туристском маршруте, для обеспечения безопасности его жизни и здоровья.
Местные исполнительные органы столицы, областей и городов республиканского значения ведут государственный реестр туристских маршрутов и троп в соответствии с Законом Республики Казахстан "О туристской деятельности в Республике Казахстан".
10. Гиды, экскурсоводы и инструкторы туризма при осуществлении деятельности представляют достоверную информацию туристам, не должны допускать искажение фактов и совершение действий, нарушающее нормы законодательства Республики Казахстан и права туристов.
11. Гиды и инструкторы туризма в своей деятельности оказывают туристам организационные услуги по осуществлению подготовительных мероприятий и сопровождению туриста по маршруту следования, направленные на координацию его взаимодействия с другими услугами, без формирования, продвижения и реализации туристского продукта.
12. Экскурсоводы в своей деятельности оказывают экскурсионные услуги по организации посещений туристских ресурсов в познавательных целях в стране (месте) временного пребывания, которые не предусматривает услуги по размещению (ночевке) туристов и охватывает период не более двадцати четырех часов.