Цифрлық қаржы активінің базалық активін сақтау жөніндегі ұйымдардың Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне есептілік ұсыну қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2026 жылғы 30 маусымдағы № 73 және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 30 маусымдағы № 103 бірлескен қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 9 шiлдеде № 39260 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. Қараңыз
"Қазақстан Республикасындағы цифрлық активтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының екінші бөлігінің 6) тармақшасына, 2-тармағының 7) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Цифрлық қаржы активінің базалық активін сақтау жөніндегі ұйымдардың Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне есептілік ұсыну қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Төлем жүйелері және цифрлық қаржы технологиялары департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментімен бірлесіп осы бірлескен қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бірлескен қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Төрағасының және Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарларына жүктелсін.
4. Осы бірлескен қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
2026 жылғы 12 шілдеден бастап:
Қағидалардың 2-тармағы мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"2. Ұйымдар есептілікті электрондық цифрлық қолтаңбамен растау рәсімдерін сақтай отырып, цифрлық жүйелерді пайдалану арқылы электрондық түрде ұсынады.";
Қағидалардың 3-тармағы мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:

Об утверждении Правил представления отчетности организациями по хранению базового актива цифрового финансового актива в Национальный Банк Республики Казахстан
Совместное постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 июня 2026 года № 73 и постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 30 июня 2026 года № 103. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 июля 2026 года № 39260
В соответствии с подпунктом 6) части второй пункта 1, подпунктом 7) пункта 2 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О цифровых активах в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" Правление Национального Банка Республики Казахстан и Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЮТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила представления отчетности организациями по хранению базового актива цифрового финансового актива в Национальный Банк Республики Казахстан.
2. Департаменту платежных систем и цифровых финансовых технологий Национального Банка Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом Национального Банка Республики Казахстан государственную регистрацию настоящего совместного постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного постановления представление в Юридический департамент Национального Банка Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного постановления возложить на курирующих заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан и заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
4. Настоящее совместное постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Установить, что с 12 июля 2026 года:
пункт 2 Правил действует в следующей редакции:
"2. Отчетность представляется организациями в электронном виде посредством использования цифровых систем с соблюдением процедур подтверждения электронной цифровой подписью.";
пункта 3 Правил действует в следующей редакции:

"3. Ақпаратты цифрлық жүйелерге жүктеу кезінде нысанішілік бақылау жүзеге асырылады. Нысанішілік бақылауды жүзеге асыру кезінде қателер анықталған жағдайда, ақпарат қабылданбайды.";
Қағидалардың 4-тармағы мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"4. Нысанішілік бақылаудан өткен, көрсетілген есепті кезеңнің ақпаратын цифрлық жүйеге соңғы жүктеудің нақты күні тиісті есепті кезең үшін есептілікті ұсыну күні болып табылады.".
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту агенттік Төрағасының м.а.
__________О. Кизатов
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
__________Т. Сулейменов
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігі
Ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2026 жылғы 30 маусымдағы № 73 мен
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту агенттік Төрағасының м.а.
2026 жылғы 30 маусымдағы № 103
бірлескен қаулысымен бекітілді
Цифрлық қаржы активінің базалық активін сақтау жөніндегі ұйымдардың Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне есептілік ұсыну қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Цифрлық қаржы активінің базалық активін сақтау жөніндегі ұйымдардың Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне есептілік ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы цифрлық активтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Цифрлық активтер туралы заң) 4-бабының 1-тармағы екінші бөлігінің 6) тармақшасына, 2-тармағының 7) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және онда әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандарын, оны ұсыну кезеңділігі мен мерзімдерін қоса, цифрлық қаржы активінің базалық активін сақтау жөніндегі ұйымдардың Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне (бұдан әрі – Ұлттық Банк) есептілікті ұсыну тәртібі айқындалады.
2. Ұйымдар есептілікті электрондық цифрлық қолтаңбамен растау рәсімдерін сақтай отырып, ақпараттық жүйелерді пайдалану арқылы электрондық түрде ұсынады.
3. Ақпаратты ақпараттық жүйелерге жүктеу кезінде нысанішілік бақылау жүзеге асырылады. Нысанішілік бақылауды жүзеге асыру кезінде қателер анықталған жағдайда, ақпарат қабылданбайды.
4. Нысанішілік бақылаудан өткен, көрсетілген есепті кезеңнің ақпаратын ақпараттық жүйеге соңғы жүктеудің нақты күні тиісті есепті кезең үшін есептілікті ұсыну күні болып табылады.
5. Есептілікті цифрлық қаржы активінің базалық активін сақтау жөніндегі ұйым басшысының немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адамның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландыру есептілікті ұсынған күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей жүзеге асырылады.

"3. При загрузке информации в цифровые системы осуществляется внутриформенный контроль. В случае обнаружения ошибок при осуществлении внутриформенного контроля, информация не принимается.";
пункта 4 Правил действует в следующей редакции:
"4. Датой представления отчетности за соответствующий отчетный период является фактическая дата последней загрузки в цифровую систему информации за указанный отчетный период, прошедшей внутриформенный контроль.".
И.о. Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка
__________О. Кизатов
Председатель Национального Банка Республики Казахстан
__________Т. Сулейменов
СОГЛАСОВАНО
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Утверждены совместным
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 июня 2026 года№ 73 и
И.о. Председателя Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 30 июня 2026 года № 103
Правила представления отчетности организациями по хранению базового актива цифрового финансового актива в Национальный Банк Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила представления отчетности организациями по хранению базового актива цифрового финансового актива в Национальный Банк Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 6) части второй пункта 1, подпунктом 7) пункта 2 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О цифровых активах в Республике Казахстан" (далее – Закон о цифровых активах) и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и определяют порядок представления отчетности организациями по хранению базового актива цифрового финансового актива в Национальный Банк Республики Казахстан (далее – Национальный Банк), включая формы, предназначенные для сбора административных данных, периодичность и сроки ее представления.
2. Отчетность представляется организациями в электронном виде посредством использования информационных систем с соблюдением процедур подтверждения электронной цифровой подписью.
3. При загрузке информации в информационные системы осуществляется внутриформенный контроль. В случае обнаружения ошибок при осуществлении внутриформенного контроля, информация не принимается.
4. Датой представления отчетности за соответствующий отчетный период является фактическая дата последней загрузки в информационную систему информации за указанный отчетный период, прошедшей внутриформенный контроль.
5. Удостоверение отчетности электронной цифровой подписью руководителя организации по хранению базового актива цифрового финансового актива или лица, на которое возложена функция по подписанию отчета, осуществляется не позднее следующего рабочего дня со дня представления отчетности.

6. Цифрлық қаржы активінің базалық активін сақтау жөніндегі ұйымның басшысы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам есептіліктегі деректердің толықтығы мен дәйектілігін қамтамасыз етеді.
7. Есептіліктегі деректер Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы – теңгемен көрсетіледі.
8. Есептілікті қалыптастыру мақсатында шетел валютасындағы базалық активтер "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 26 қыркүйектегі № 56 және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 29 қыркүйектегі № 544 бірлескен қаулысы мен бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36983 болып тіркелген) белгіленген тәртіпке сәйкес айқындалған валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша есепті тоқсанның соңындағы жағдай бойынша қайта есептеліп, көрсетіледі.
9. Қағидаларда көзделген есептердің нысандары кестелерінің кез келгені бойынша деректер болмаған кезде ол бойынша мәліметтер ұсынылмайды, бұл туралы цифрлық қаржы активінің базалық активін сақтау жөніндегі ұйымдар Ұлттық Банкке есепті тоқсаннан кейінгі тоқсанның 10 (оныншы) жұмыс күнінен кешіктірмей жазбаша түрде хабарлайды.
2-тарау. Есептілікті ұсыну тәртібі
10. Цифрлық қаржы активінің базалық активін сақтау жөніндегі ұйымдар Ұлттық Банкке есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10 (оныншы) жұмыс күнінен кешіктірмей, тоқсан сайын:
1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Цифрлық активтер туралы заңның 5-бабының 1) тармақшасында көзделген цифрлық қаржы активтерін шығару бойынша базалық және жоғары өтімді активтердің жай-күйі туралы есепті;
2) Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес Цифрлық активтер туралы заңның 5-бабының 2) тармақшасында көзделген цифрлық қаржы активтерін шығару бойынша базалық активтердің жай-күйі туралы есепті ұсынады.
Цифрлық қаржы активінің
базалық активін
сақтау жөніндегі ұйымдардың
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкіне
есептілік ұсыну қағидаларына
1-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz. ресми интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: "Қазақстан Республикасындағы цифрлық активтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 1) тармақшасында көзделген цифрлық қаржы активтерін шығару бойынша базалық және жоғары өтімді активтердің жай-күйі туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: CUST_R1
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "___" ____________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: цифрлық қаржы активінің базалық активін сақтау жөніндегі ұйым
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10 (онынан) кешіктірмей, тоқсан сайын
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
Кесте. "Қазақстан Республикасындағы цифрлық активтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 1) тармақшасында көзделген цифрлық қаржы активтерін шығару бойынша базалық және жоғары өтімді активтердің жай-күйі туралы есеп
Цифрлық қаржы активінің атауы
Цифрлық қаржы активтерін шығару көлемі
Цифрлық қаржы активтері эмитентінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі - БСН)
Базалық
активтер (ақша)
Жоғары өтімді активтер (50%)
Цифрлық қаржы активтерін шығару бойынша қамтамасыз етудің ағымдағы жалпы құны (базалық активтер мен жоғары өтімді активтердің құны)
Базалық активтер валютасының түрі
Базалық активтердің көлемі (ақша қалдығы)
Жоғары өтімді активтердің түрі
Жоғары өтімді активтердің құны
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Атауы __________________________________________________________________
Мекенжайы ______________________________________________________________
Телефоны________________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________________________________
Орындаушы ________________________________________________ ______ _______
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда)       қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Ескертпе: нысан "Қазақстан Республикасындағы цифрлық активтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 1) тармақшасында көзделген цифрлық қаржы активтерін шығару бойынша базалық және жоғары өтімді активтердің жай-күйі туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Қазақстан Республикасындағы
цифрлық активтер туралы"
Қазақстан Республикасы Заңының
5-бабының 1) тармақшасында
көзделген цифрлық қаржы
активтерін шығару бойынша
базалық және жоғары өтімді
активтердің жай-күйі туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысанына қосымша

6. Полнота и достоверность данных в отчетности обеспечивается руководителем организации по хранению базового актива цифрового финансового актива или лицом, на которое возложена функция по подписанию отчета.
7. Данные в отчетности указываются в национальной валюте Республики Казахстан – теңге.
8. В целях формирования отчетности базовые активы в иностранной валюте указываются в пересчете по рыночному курсу обмена валют, определенному в соответствии с порядком, установленным совместными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 сентября 2025 года № 56 и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 29 сентября 2025 года № 544 "Об утверждении Правил определения рыночного курса обмена валюты" (зарегистрированы в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 36983), по состоянию на конец отчетного квартала.
9. При отсутствии данных по любой из таблиц форм отчетов, предусмотренных Правилами, сведения по ней не представляются, о чем организации по хранению базового актива цифрового финансового актива информируют Национальный Банк в письменном виде не позднее 10 (десятого) рабочего дня квартала, следующего за отчетным кварталом.
Глава 2. Порядок представления отчетности
10. Организации по хранению базового актива цифрового финансового актива представляют в Национальный Банк ежеквартально, не позднее 10 (десятого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом:
1) отчет о состоянии базовых и высоколиквидных активов по выпуску цифровых финансовых активов, предусмотренных подпунктом 1) статьи 5 Закона о цифровых активах, согласно приложению 1 к Правилам;
2) отчет о состоянии базовых активов по выпуску цифровых финансовых активов, предусмотренных подпунктом 2) статьи 5 Закона о цифровых активах, согласно приложению 2 к Правилам.
Приложение 1
к Правилам представления
отчетности организациями
по хранению базового
актива цифрового
финансового актива в
Национальный Банк
Республики Казахстан
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о состоянии базовых и высоколиквидных активов по выпуску цифровых финансовых активов, предусмотренных подпунктом 1) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О цифровых активах в Республике Казахстан"
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: CUST_R1
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: за _______________ 20 __ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: организация по хранению базового актива цифрового финансового актива
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежеквартально, не позднее 10 (десятого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
Таблица. Отчет о состоянии базовых и высоколиквидных активов по выпуску цифровых финансовых активов, предусмотренных подпунктом 1) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О цифровых активах в Республике Казахстан"
Наименование цифрового финансового актива
Объем выпуска цифровых финансовых активов
Бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) эмитента цифровых финансовых активов
Базовые
активы (деньги)
Высоколиквидные
активы (50%)
Текущая общая
стоимость обеспечения по выпуску цифровых финансовых активов (стоимость базовых активов и высоколиквидных активов)
Вид валюты базовых активов
Объем базовых активов (остаток денег)
Вид высоколиквидных активов
Стоимость высоколиквидных активов
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Наименование_____________________________________________________________
Адрес_____________________________________________________________________
Телефон__________________________________________________________________
Адрес электронной почты ___________________________________________________
Исполнитель_________________________________________ ______ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
____________________________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о состоянии базовых и высоколиквидных активов по выпуску цифровых финансовых активов, предусмотренных подпунктом 1) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О цифровых активах в Республике Казахстан".
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных данных
на безвозмездной основе,
"Отчет о состоянии базовых и
высоколиквидных активов по
выпуску цифровых финансовых
активов, предусмотренных
подпунктом 1) статьи 5 Закона
Республики Казахстан
"О цифровых активах в Республике Казахстан"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе

"Қазақстан Республикасындағы цифрлық активтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 1) тармақшасында көзделген цифрлық қаржы активтерін шығару бойынша базалық және жоғары өтімді активтердің жай-күйі туралы есеп" (индексі – CUST_R1, кезеңділігі – тоқсан сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Қазақстан Республикасындағы цифрлық активтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 1) тармақшасында көзделген цифрлық қаржы активтерін шығару бойынша базалық және жоғары өтімді активтердің жай-күйі туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды цифрлық қаржы активінің базалық активін сақтау жөніндегі ұйым (бұдан әрі – ұйым) тоқсан сайын есепті тоқсанның соңындағы жағдай бойынша жасайды.
3. Нысанда "Қазақстан Республикасындағы цифрлық активтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 1) тармақшасында көзделген цифрлық қаржы активтерін шығару бойынша базалық және жоғары өтімді активтердің жай-күйі туралы мәліметтер көрсетіледі.
4. Нысанға ұйымның басшысы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 2-бағанда эмитент шығарған цифрлық қаржы активінің атауы (болған жағдайда) көрсетіледі.
6. 3-бағанда Цифрлық активтер туралы заңның 5-бабының 1) тармақшасында көзделген цифрлық қаржы активтерін шығару көлемі көрсетіледі.
7. 4-бағанда Цифрлық активтер туралы заңның 5-бабының 1) тармақшасында көзделген цифрлық қаржы активтері эмитентінің БСН көрсетіледі.
8. 5-бағанда "Валюталар мен қорларды белгілеуге арналған кодтар "ҚР ҰЖ 07 ISO 4217 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес валюталардың әріптік кодтарына сәйкес базалық активтер валютасының (ақшаның) түрі көрсетіледі.
9. 6-бағанда базалық активтердің көлемі (ақша қалдығы) көрсетіледі.
10. 7-бағанда мынадай кодтарға сәйкес жоғары өтімді активтердің түрі көрсетіледі:
"1" – Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 139-бабының 6-тармағында белгіленген тәртіппен эмитенттері Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі және Қазақстан Республикасының Үкіметі болып табылатын, айналыс мерзімі 3 (үш) жылға дейінгі мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар;
"2" – Standard & Poors (Стандард энд Пурс) халықаралық рейтингтік агенттігінің жіктеуі бойынша Қазақстан Республикасының тәуелсіз рейтингінің деңгейінен немесе Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс СҰвис) және Fitch (Фитч) халықаралық рейтингтік агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтерінен төмен емес тәуелсіз рейтингі бар шет мемлекеттер шығарған мемлекеттік бағалы қағаздар;
"3" – Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар.

"Отчет о состоянии базовых и высоколиквидных активов по выпуску цифровых финансовых активов, предусмотренных подпунктом 1) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О цифровых активах в Республике Казахстан" (индекс – CUST_R1, периодичность – ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет о состоянии базовых и высоколиквидных активов по выпуску цифровых финансовых активов, предусмотренных подпунктом 1) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О цифровых активах в Республике Казахстан" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежеквартально организацией по хранению базового актива цифрового финансового актива (далее – организация) по состоянию на конец отчетного квартала.
3. В Форме отражаются сведения о состоянии базовых и высоколиквидных активов по выпуску цифровых финансовых активов, предусмотренных подпунктом 1) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О цифровых активах в Республике Казахстан" (далее – Закон о цифровых активах).
4. Форму подписывают руководитель организации или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 2 указывается наименование цифрового финансового актива, выпущенного эмитентом (при наличии).
6. В графе 3 указывается объем выпуска цифровых финансовых активов, предусмотренных подпунктом 1) статьи 5 Закона о цифровых активах.
7. В графе 4 указывается БИН эмитента цифровых финансовых активов, предусмотренных подпунктом 1) статьи 5 Закона о цифровых активах.
8. В графе 5 указывается вид валюты базовых активов (денег) согласно буквенным кодам валют в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов".
9. В графе 6 указывается объем базовых активов (остаток денег).
10. В графе 7 указывается вид высоколиквидных активов согласно следующим кодам:
"1" – государственные эмиссионные ценные бумаги, эмитентами которых являются Национальный Банк Республики Казахстан и Правительство Республики Казахстан в порядке, установленном пунктом 6 статьи 139 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, со сроками обращения до 3 (трех) лет;
"2" – государственные ценные бумаги, выпущенные иностранными государствами с суверенным рейтингом не ниже уровня суверенного рейтинга Республики Казахстан по классификации международного рейтингового агентства Standard & Poors (Стандард энд Пурс) или рейтингов аналогичного уровня международных рейтинговых агентств Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс СҰвис) и Fitch (Фитч);
"3" – вклады в банках второго уровня Республики Казахстан.

11. 8-бағанда жоғары өтімді активтердің құны көрсетіледі.
Егер 7-бағанда "2" коды көрсетілсе, онда 8-бағанда шет мемлекеттердің мемлекеттік бағалы қағаздарының шетел валютасындағы құны "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 26 қыркүйектегі № 56 және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 29 қыркүйектегі № 544 бірлескен қаулысы мен бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36983 болып тіркелген) белгіленген тәртіпке сәйкес айқындалған валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша есепті тоқсанның соңындағы жағдай бойынша қайта есептеліп, көрсетіледі.
12. 9-бағанда цифрлық қаржы активтерін шығару бойынша қамтамасыз етудің ағымдағы жалпы құны (6-бағанда көрсетілген базалық активтердің көлемі мен 8-бағанда көрсетілген жоғары өтімді активтердің құнын қосу арқылы) көрсетіледі.
Цифрлық қаржы активінің
базалық активін
сақтау жөніндегі ұйымдардың
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкіне
есептілік ұсыну қағидаларына
2-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: "Қазақстан Республикасындағы цифрлық активтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 2) тармақшасында көзделген цифрлық қаржы активтерін шығару бойынша базалық активтердің жай-күйі туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: CUST_R2
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "___" ____________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: цифрлық қаржы активінің базалық активін сақтау жөніндегі ұйым
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10 (оныншы) жұмыс күнінен кешіктірмей, тоқсан сайын
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
Кесте. "Қазақстан Республикасындағы цифрлық активтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 2) тармақшасында көзделген цифрлық қаржы активтерін шығару бойынша базалық активтердің жай-күйі туралы есеп
Цифрлық қаржы активінің атауы
Цифрлық қаржы активтерін шығару көлемі
Цифрлық қаржы активтері эмитентінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі
(бұдан әрі – БСН)
Базалық активтер
Базалық активтер валютасының түрі
Базалық активтердің түрі
Базалық активтердің құны
1
2
3
4
5
6
7
Атауы____________________________________________________________________
Мекенжайы________________________________________________________________
Телефоны_________________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________________________________
Орындаушы ________________________________________________ ______ ______
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
____________________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда)             қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Ескертпе: нысан "Қазақстан Республикасындағы цифрлық активтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 2) тармақшасында көзделген цифрлық қаржы активтерін шығару бойынша базалық активтердің жай-күйі туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Қазақстан Республикасындағы
цифрлық активтер туралы"
Қазақстан Республикасы
Заңының 5-бабының 2)
тармақшасында көзделген
цифрлық қаржы активтерін
шығару бойынша базалық
активтердің жай-күйі туралы
есеп" әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға арналған
нысанына қосымша

11. В графе 8 указывается стоимость высоколиквидных активов.
В случае, если в графе 7 указывается код "2", то в графе 8 стоимость государственных ценных бумаг иностранных государств в иностранной валюте отражается в пересчете по рыночному курсу обмена валют, определенному в соответствии с порядком, установленным совместными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 сентября 2025 года № 56 и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 29 сентября 2025 года № 544 "Об утверждении Правил определения рыночного курса обмена валюты" (зарегистрированы в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 36983), по состоянию на конец отчетного квартала.
12. В графе 9 указывается текущая общая стоимость обеспечения по выпуску цифровых финансовых активов (путем суммирования объема базовых активов, указанного в графе 6 и стоимости высоколиквидных активов, указанной в графе 8).
Приложение 2
к Правилам представления отчетности
организациями по хранению базового
актива цифрового финансового актива в
Национальный Банк Республики Казахстан
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о состоянии базовых активов по выпуску цифровых финансовых активов, предусмотренных подпунктом 2) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О цифровых активах в Республике Казахстан"
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: CUST_R2
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: за _______________ 20 __ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: организация по хранению базового актива цифрового финансового актива
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежеквартально, не позднее 10 (десятого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
Таблица. Отчет о состоянии базовых активов по выпуску цифровых финансовых активов, предусмотренных подпунктом 2) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О цифровых активах в Республике Казахстан"
Наименование цифрового
финансового актива
Объем выпуска цифровых финансовых активов
Бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) эмитента цифровых финансовых активов
Базовые активы
Вид валюты
базовых активов
Вид
базовых активов
Стоимость
базовых активов
1
2
3
4
5
6
7
Наименование_____________________________________________________________
Адрес_____________________________________________________________________
Телефон__________________________________________________________________
Адрес электронной почты ___________________________________________________
Исполнитель_________________________________________ ______ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_____________________________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о состоянии базовых активов по выпуску цифровых финансовых активов, предусмотренных подпунктом 2) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О цифровых активах в Республике Казахстан"
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных данных
на безвозмездной основе,
"Отчет о состоянии базовых активов
по выпуску цифровых финансовых
активов, предусмотренных
подпунктом 2) статьи 5 Закона
Республики Казахстан "О цифровых
активах в Республике Казахстан"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе

"Қазақстан Республикасындағы цифрлық активтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 2) тармақшасында көзделген цифрлық қаржы активтерін шығару бойынша базалық активтердің жай-күйі туралы есеп" (индексі – CUST_R2, кезеңділігі – тоқсан сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Қазақстан Республикасындағы цифрлық активтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 2) тармақшасында көзделген цифрлық қаржы активтерін шығару бойынша базалық активтердің жай-күйі туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды цифрлық қаржы активінің базалық активін сақтау жөніндегі ұйым (бұдан әрі – ұйым) тоқсан сайын есепті тоқсанның соңындағы жағдай бойынша жасайды.
3. Нысанда "Қазақстан Республикасындағы цифрлық активтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Цифрлық активтер туралы заң) 5-бабының 2) тармақшасында көзделген цифрлық қаржы активтерін шығару бойынша базалық активтердің жай-күйі туралы мәліметтер көрсетіледі.
4. Нысанға ұйымның басшысы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 2-бағанда эмитент шығарған цифрлық қаржы активінің атауы (болған жағдайда) көрсетіледі.
6. 3-бағанда Цифрлық активтер туралы заңның 5-бабының 2) тармақшасында көзделген цифрлық қаржы активтерін шығару көлемі көрсетіледі.
7. 4-бағанда Цифрлық активтер туралы заңның 5-бабының 2) тармақшасында көзделген цифрлық қаржы активтері эмитентінің БСН көрсетіледі.
8. 5-бағанда "Валюталар мен қорларды белгілеуге арналған кодтар" ҚР ҰЖ 07 ISO 4217 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес валюталардың әріптік кодтарына сәйкес базалық активтер валютасының түрі көрсетіледі.
9. 7-бағанда мынадай кодтарға сәйкес базалық активтердің түрі көрсетіледі:
"1" – теңгеге номинирленген бағалы қағаздар;
"2" – шетел валютасына номинирленген бағалы қағаздар;
"3" – туынды бағалы қағаздар;
"4" – туынды қаржы құралдары;
"5" – басқа цифрлық қаржы активі;
"6" – қаржы активі;
"7" – мүліктік құқықтар (талаптар);
"8" – тауарлар;
"9" – өзге мүлік.
10. 7-бағанда базалық активтердің құны көрсетіледі.

"Отчет о состоянии базовых активов по выпуску цифровых финансовых активов, предусмотренных подпунктом 2) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О цифровых активах в Республике Казахстан" (индекс – CUST_R2, периодичность – ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о состоянии базовых активов по выпуску цифровых финансовых активов, предусмотренных подпунктом 2) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О цифровых активах в Республике Казахстан" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежеквартально организацией по хранению базового актива цифрового финансового актива (далее – организация), по состоянию на конец отчетного квартала.
3. В Форме отражаются сведения о состоянии базовых активов по выпуску цифровых финансовых активов, предусмотренных подпунктом 2) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О цифровых активах в Республике Казахстан" (далее – Закон о цифровых активах).
4. Форму подписывают руководитель организации или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 2 указывается наименование цифрового финансового актива, выпущенного эмитентом (при наличии).
6. В графе 3 указывается объем выпуска цифровых финансовых активов, предусмотренных подпунктом 2) статьи 5 Закона о цифровых активах.
7. В графе 4 указывается БИН эмитента цифровых финансовых активов, предусмотренных подпунктом 2) статьи 5 Закона о цифровых активах.
8. В графе 5 указывается вид валюты базовых активов согласно буквенным кодам валют в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов".
9. В графе 6 указывается вид базовых активов согласно следующим кодам:
"1" – ценные бумаги, номинированные в теңге;
"2" – ценные бумаги, номинированные в иностранной валюте;
"3" – производные ценные бумаги;
"4" – производные финансовые инструменты;
"5" – другой цифровой финансовый актив;
"6" - финансовый актив;
"7" – имущественные права (требования);
"8" – товары;
"9" – иное имущество.
10. В графе 7 указывается стоимость базовых активов.