Кейбір бұйрықтарға өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі Төрағасының м.а. 2026 жылғы 8 шiлдедегi № 5 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 8 шiлдеде № 39256 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігінің (бұдан әрі – Агенттік) Бәсекелестікті құқықтық реттеу департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Агенттіктің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Агенттіктің аппарат басшысына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Бәсекелестікті қорғау және дамыту
агенттігі Төрағасының міндетін атқарушы
Р. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Бәсекелестікті қорғау және
дамыту
агенттігі Төрағасының міндетін
атқарушы 2026 жылғы
8 шілдедегі № 5 бұйрығымен
бекітілген
Өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі
1. "Нарық субъектілері келісімдерінің жобаларын Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкестігі немесе сәйкес еместігі тұрғысынан қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2017 жылғы 28 ақпандағы № 97 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14930 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 90-6-бабы 35) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Нарық субъектілері келісімдерінің жобаларын Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкестігі немесе сәйкес еместігі тұрғысынан қарау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Нарық субъектілері келісімдерінің жобаларын Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкестігі немесе сәйкес еместігі тұрғысынан қарау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 90-6-бабының 35) тармақшасына сәйкес әзірленді және монополияға қарсы орган және оның аумақтық бөлімшелерінің жазбаша нысандағы келісімге (бұдан әрі – келісім) қол жеткізуге ниеті бар нарық субъектілері келісімдерінің жобаларын олардың Кодекстің 169-бабының талаптарына сәйкестігі немесе сәйкес еместігі тұрғысынан қарау тәртібін айқындайды.

О внесении изменений в некоторые приказы
Приказ и.о. Председателя Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан от 8 июля 2026 года № 5. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 июля 2026 года № 39256
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения.
2. Департаменту правового регулирования конкуренции Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан (далее — Агентство) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Агентства после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на руководителя аппарата Агентства.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Председателя Агентства
по защите и развитию конкуренции
Республики Казахстан
Р. Ахметов
Утвержден приказом
Исполняющий обязанности
Председателя Агентства по
защите и развитию конкуренции
Республики Казахстан
от 8 июля 2026 года № 5
Перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 февраля 2017 года № 97 "Об утверждении Правил рассмотрения проектов соглашений субъектов рынка на предмет соответствия или несоответствия требованиям законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14930) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 35) статьи 90-6 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах рассмотрения проектов соглашений субъектов рынка на предмет соответствия или несоответствия требованиям законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила рассмотрения проектов соглашений субъектов рынка на предмет соответствия или несоответствия требованиям законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 35) статьи 90-6 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и определяют порядок рассмотрения антимонопольным органом и его территориальными подразделениями проектов соглашений субъектов рынка, имеющих намерение достичь соглашения в письменной форме (далее – соглашение), на предмет их соответствия или несоответствия требованиям статьи 169 Кодекса.";

2-тармақтың 2) тармақшасы алып тасталсын;
4-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Кодекстің 169-бабына сәйкес жол беріледі деп танылуы мүмкін келісімдерге қол жеткізуге ниеті бар нарық субъектілері (бұдан әрі – нарық субъектілері) құжаттарды электронды нысанда қоса бере отырып, келісім жобасының Кодекстің 169-бабының талаптарына сәйкестігін тексеру туралы өтінішпен (бұдан әрі – өтініш) монополияға қарсы органға және оның аумақтық бөлімшелеріне жүгіне алады.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Егер келісім тараптары екі және одан көп әкімшілік-аумақтық бірліктердің (астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың) аумағында орналасқан сондай-ақ егер келісім екі және одан көп әкімшілік-аумақтық бірліктердің (астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың) аумағында орналасқан үшінші тұлғалардың мүдделерін қозғайтын жағдайда, нарық субъектілері өтінішті монополияға қарсы органға береді.
Егер келісім тараптары бір әкімшілік-аумақтық бірліктердің (астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың) аумағында орналасқан, сондай-ақ егер келісім бір әкімшілік-аумақтық бірліктердің (астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың) аумағында орналасқан үшінші тұлғалардың мүдделерін қозғайтын жағдайда, нарық субъектілері өтінішті монополияға қарсы органның тиісті аумақтық бөлімшесіне береді.";
6-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Келісім жасауға ниеті бар нарық субъектілері монополияға қарсы органға немесе оның аумақтық бөлімшелеріне:";
7-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Нарық субъектілері келісімдерінің жобаларын Кодекстің 169-бабының талаптарына сәйкестігі немесе сәйкес еместігі тұрғысынан қарау кезінде монополияға қарсы орган және (немесе) оның аумақтық бөлімшелері мынадай іс-әрекеттерді жасайды:";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Осы Қағидалардың 7-тармағында тізбеленген шарттардың бірінің орындалмағаны анықталған жағдайда, өтініш ұсынылмаған деп есептеледі, бұл туралы монополияға қарсы орган және (немесе) оның аумақтық бөлімшесі аталған өтініш келіп түскен күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде нарық субъектілеріне (өтініш берушілерге) хабарлайды.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Қаралуы үшін өзге нарық субъектілерінен, лауазымды адамдардан ақпарат алу, жұмыс орнына барып тексеру не тауар нарықтарындағы бәсекелестік жағдайына талдау жүргізу талап етілмейтін нарық субъектілерінің (өтініш берушілердің) өтініші монополияға қарсы органға немесе оның аумақтық бөлімшелеріне келіп түскен күнінен бастап күнтізбелік отыз күнге дейінгі мерзімде қаралады.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

подпункт 2) пункта 2 исключить;
часть первую пункта 4 изложить в следующей редакции:
"4. Субъекты рынка, имеющие намерение достичь соглашение, которое может быть признано допустимым в соответствии со статьей 169 Кодекса (далее – субъекты рынка), могут обратиться в антимонопольный орган или его территориальные подразделения с заявлением о проверке соответствия проекта соглашения требованиям статьи 169 Кодекса с приложением документов в электронной форме (далее – заявление).";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. В случае если стороны соглашения расположены на территории двух и более административно-территориальных единиц (столицы, областей, городов республиканского значения), а также если соглашение затрагивает интересы третьих лиц, расположенных на территории двух и более административно-территориальных единиц (столицы, областей, городов республиканского значения), заявление субъектами рынка подается в антимонопольный орган.
В случае если стороны соглашения расположены на территории одной административно-территориальной единицы (столицы, области, города республиканского значения), а также если соглашение затрагивает интересы третьих лиц, расположенных на территории одной административно-территориальной единицы (столицы, области, города республиканского значения), заявление субъектами рынка подается в соответствующее территориальное подразделение антимонопольного органа.";
абзац первый пункта 6 изложить в следующей редакции:
"6. Субъекты рынка, имеющие намерение заключить соглашение предоставляют в антимонопольный орган или его территориальные подразделения:";
абзац первый пункта 7 изложить в следующей редакции:
"7. При рассмотрении проектов соглашений субъектов рынка на предмет соответствия или несоответствия требованиям статьи 169 Кодекса антимонопольный орган и (или) его территориальные подразделения проводят следующие действия:";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. В случае установления неисполнения одного из условий, перечисленных в пункте 7 настоящих Правил, заявление считается непредставленным, о чем антимонопольный орган и (или) его территориальные подразделения в течение десяти календарных дней со дня поступления заявления уведомляет субъектов рынка (заявителей).";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Заявление субъектов рынка (заявителей), для рассмотрения которого не требуются получение информации от иных субъектов рынка, должностных лиц, проверка с выездом на место либо проведение анализа состояния конкуренции на товарных рынках, рассматривается в срок до тридцати календарных дней со дня его поступления в антимонопольный орган или его территориальные подразделения.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:

"10. Қосымша зерделеу немесе тексеру жүргізу, өзге нарық субъектілерінен, лауазымды тұлғалардан ақпарат алу, жұмыс орнына барып тексеру не тауар нарықтарындағы бәсекелестіктің жай-күйіне талдау жүргізу қажет болған жағдайда, нарық субъектілерінің (өтініш берушілердің) өтінішін қарау мерзімі күнтізбелік отыз күннен аспайтын мерзімге ұзартылады, бұл туралы нарық субъектілеріне (өтініш берушілерге) ұзарту себептерін көрсете отырып, қарау мерзімі ұзартылған күннен бастап күнтізбелік үш күн ішінде хабарланады.
Өтініш бойынша қарау мерзімін монополияға қарсы органның немесе оның аумақтық бөлімшесінің басшысы немесе басшының орынбасары ұзартады.";
11-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Өтінішті және оған қоса берілген қажетті құжаттарды қарау нәтижелері бойынша монополияға қарсы орган және (немесе) оның аумақтық бөлімшелері мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:";
13-тармақтың бірінші және екінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Монополияға қарсы орган және (немесе) оның аумақтық бөлімшелері нарық субъектілерін (өтініш берушілерді) қабылданған шешім туралы олардың атына тиісті жауап (хат) жіберу арқылы хабардар етеді.
Келісім жобасының Кодекстің 169-бабының талаптарына сәйкес еместігі туралы шешім қабылданған жағдайда, монополияға қарсы орган және оның аумақтық бөлімшелері жауапта (хатта) сәйкес келмеу себептерін көрсетеді.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Монополияға қарсы органның және (немесе) оның аумақтық бөлімшелерінің келісім жобасының Кодекстің 169-бабының талаптарына сәйкестігі туралы шешімі, егер мұндай келісімге аталған шешім қабылданған күннен бастап бір жыл ішінде немесе монополияға қарсы органның немесе оның аумақтық бөлімшелері белгілеген мерзім ішінде қол жеткізілмесе, өзінің қолданысын тоқтатады.";
15-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Монополияға қарсы орган және (немесе) оның аумақтық бөлімшелері өз бастамасы бойынша немесе мүдделі адамның өтініші бойынша келісім жобасының Кодекстің 169-бабының талаптарына сәйкестігі туралы өзінің шешімін, егер:";
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) келісімдерге қатысушылардың монополияға қарсы орган немесе оның аумақтық бөлімшелері Кодекстің 196-бабының талаптарына сай келеді деп таныған келісімде көзделген шарттарды, талаптарды және міндеттемелерді орындамаған;";
16-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Шешімді қайта қарау нәтижелері бойынша монополияға қарсы орган немесе оның аумақтық бөлімшелері:";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"10. В тех случаях, когда необходимо проведение дополнительного изучения или проверки, получение информации от иных субъектов рынка, должностных лиц, проверка с выездом на место либо проведение анализа состояния конкуренции на товарных рынках, срок рассмотрения заявления субъектов рынка (заявителей) продлевается не более чем на тридцать календарных дней, о чем сообщается субъектам рынка (заявителям) в течение трех календарных дней со дня продления срока рассмотрения с указанием причин продления.
Срок рассмотрения по заявлению продлевается руководителем или заместителем руководителя антимонопольного органа или его территориального подразделения.";
абзац первый пункта 11 изложить в следующей редакции:
"11. По результатам рассмотрения заявления и приложенных к нему необходимых документов антимонопольный орган и (или) его территориальные подразделения принимают одно из следующих решений:";
части первую и вторую пункта 13 изложить в следующей редакции:
"13. Антимонопольный орган и (или) его территориальные подразделения информируют субъектов рынка (заявителей) о принятом решении посредством направления в их адрес соответствующего ответа (письма).
В случае принятия решения о несоответствии проекта соглашения требованиям статьи 169 Кодекса, антимонопольный орган и его территориальные подразделения в ответе (письме) указывают причины несоответствия.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Решение антимонопольного органа и (или) его территориальных подразделений о соответствии проекта соглашения требованиям статьи 169 Кодекса прекращает свое действие, если такое соглашение не достигнуто в течение года со дня принятия указанного решения, либо срока, установленного антимонопольным органом или его территориальными подразделениями.";
в пункте 15:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"15. Антимонопольный орган и (или) его территориальные подразделения по собственной инициативе или по заявлению заинтересованного лица пересматривает свое решение о соответствии проекта соглашения требованиям статьи 169 Кодекса в случае:";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) невыполнения участниками соглашений условий, требований и обязательств, предусмотренных соглашением, которое антимонопольным органом или его территориальным подразделением признанно соответствующим требованиям статьи 169 Кодекса;";
абзац первый пункта 16 изложить в следующей редакции:
"16. По результатам пересмотра решения антимонопольный орган или его территориальные подразделения:";
пункт 17 изложить в следующей редакции:

"17. Монополияға қарсы орган және оның аумақтық бөлімшелері келісім жобасының Кодекстің 169-бабының талаптарына сәйкес еместігі туралы шешім қабылдаған жағдайда, нарық субъектілері (өтініш берушілер) қосымша ақпараттар мен құжаттарды қоса отырып, осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен монополияға қарсы органға және оның аумақтық бөлімшелеріне тиісті шешімді қайта қарау үшін жүгіне немесе монополияға қарсы орган немесе оның аумақтық бөлімшесі қабылдаған келісім жобасының Кодекстің 169-бабының талаптарына сәйкес келмейтіні туралы шешімге сотқа дау айта алады.";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Өтінішті қарау:
1) нарық субъектілерінен (өтініш берушілерден) өтінішті кері қайтарып алу туралы хабарламалар келіп түскен;
2) нарық субъектілері (өтініш берушілер) ақпаратты монополияға қарсы орган немесе оның аумақтық бөлімшелері айқындаған мерзімде бермеген, егер мұндай ақпараттың болмауы өтінішті қарауға кедергі келтірген;
3) нарық субъектілері (өтініш берушілер) өтінішті объективті түрде қарауға ықпал ететін анық емес ақпарат берген жағдайларда, тоқтатылуы тиіс.
Монополияға қарсы орган немесе оның аумақтық бөлімшелерінің өтінішті қарауды тоқтату туралы шешімі туралы нарық субъектілеріне (өтініш берушілерге) мұндай шешім қабылданған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде хабарланады.
Өтінішті қарау тоқтатылғаннан кейін нарық субъектілері (өтініш берушілер) монополияға қарсы органға немесе оның аумақтық бөлімшелеріне жаңа өтінішпен жүгінуге құқылы.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Монополияға қарсы органның немесе оның аумақтық бөлімшелерінің шешімі негізінде келісім жобасының Кодекстің 169-бабының талаптарына сәйкестігі туралы келісім жасасқан нарық субъектілері монополияға қарсы органның немесе оның аумақтық бөлімшесінің келісім жобасының Кодекстің 169-бабының талаптарына сәйкестігі туралы шешімнің күшін жою туралы қабылдаған шешімін (бұдан әрі – күшін жою туралы шешім) алған кезден бастап мұндай келісімдерді тоқтатады.
Күшін жою туралы шешім орындалмаған жағдайда, монополияға қарсы орган және (немесе) оның аумақтық бөлімшелері нарық субъектілерін (өтініш берушілерді) монополияға қарсы органның және (немесе) оның аумақтық бөлімшелерінің аталған шешімін орындауға мәжбүрлеу туралы талап қоюмен сотқа жүгінеді.".
2. "Мемлекеттік кәсіпорындар және акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу пайыздан астамы мемлекетке тиесілі заңды тұлғалар және олармен үлестес заңды тұлғалар құрылатын және (немесе) олар қосымша қызмет түрлерін жүзеге асыратын тауар нарықтарына зерттеп-қарау жүргізу жөніндегі әдістемені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2017 жылғы 28 ақпандағы № 103 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14948 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:

"17. В случае принятия антимонопольным органом и его территориальными подразделениями решения о несоответствии проекта соглашения требованиям статьи 169 Кодекса, субъекты рынка (заявители) могут обращаться с приложением дополнительной информации и документов в антимонопольный орган и его территориальные подразделения в порядке, установленном настоящими Правилами для пересмотра соответствующего решения либо обжаловать в суде принятое антимонопольным органом или его территориальным подразделением решение о несоответствии проекта соглашения требованиям статьи 169 Кодекса.";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. Рассмотрение заявления подлежит прекращению в случаях:
1) поступления от субъектов рынка (заявителей) уведомлений об отзыве заявления;
2) непредставления субъектами рынка (заявителями) информации в определенный антимонопольным органом или его территориальными подразделениями срок, если отсутствие такой информации препятствует рассмотрению заявления;
3) предоставление субъектами рынка (заявителями) недостоверной информации, влияющей на объективное рассмотрение заявления.
О решении антимонопольного органа или его территориальных подразделений о прекращении рассмотрения заявления субъектам рынка (заявителям) сообщается в течение трех рабочих дней со дня принятия такого решения.
После прекращения рассмотрения заявления субъекты рынка (заявители) вправе обратиться в антимонопольный орган или его территориальные подразделения с новым заявлением.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Субъекты рынка, заключившие соглашение на основании решения антимонопольного органа или его территориальных подразделений о соответствии проекта соглашения требованиям статьи 169 Кодекса, прекращают такое соглашение в течение одного месяца с момента получения принятого антимонопольным органом или его территориальным подразделением решения об отмене решения о соответствии проекта соглашения требованиям статьи 169 Кодекса (далее – решение об отмене).
В случае неисполнения решения об отмене, антимонопольный орган и (или) его территориальные подразделения обращаются в суд с иском о понуждении субъектов рынка (заявителей) исполнить данное решение антимонопольного органа и (или) его территориальных подразделений.".
2. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 февраля 2017 года № 103 "Об утверждении Методики по проведению обследования товарных рынков, на которых будут создаваться государственные предприятия и юридические лица, более пятидесяти процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, и аффилированные с ними юридические лица и (или) осуществляться ими дополнительные виды деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14948) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:

"Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінің 90-6-бабының 15) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
аталған бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік кәсіпорындар және акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу пайыздан астамы мемлекетке тиесілі заңды тұлғалар және олармен үлестес заңды тұлғалар құрылатын және (немесе) олар қосымша қызмет түрлерін жүзеге асыратын тауар нарықтарына зерттеп-қарау жүргізу жөніндегі әдістемесінде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Мемлекеттік кәсіпорындар және акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу пайыздан астамы мемлекетке тиесілі заңды тұлғалар және олармен үлестес заңды тұлғалар құрылатын және (немесе) олар қосымша қызмет түрлерін жүзеге асыратын тауар нарықтарына зерттеп-қарау жүргізу жөніндегі әдістеме (бұдан әрі – Әдістеме) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 90-6-бабының 15) тармақшасына әзірленді.";
Мемлекеттік кәсіпорындар және акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу пайыздан астамы мемлекетке тиесілі заңды тұлғалар және олармен үлестес заңды тұлғалар құрылатын және (немесе) олар қосымша қызмет түрлерін жүзеге асыратын тауар нарықтарына зерттеп-қарау жүргізу жөніндегі әдістемеге 1-қосымшада:ік
Мемлекеттік кәсіпорын, акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу пайыздан астамы мемлекетке тиесілі заңды тұлға және олармен үлестес заңды тұлғалар құру туралы өтінішхат нысанына қосымшада:
реттік нөмірі 13-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
13
Қазақстан Республикасы қолданыстағы заңнаманың шеңберінде МЖӘ тетігін іске асыру арқылы нарық субъектісі құру мүмкіндігін қарау
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік тетігін іске асыру арқылы нарық субъектісін құру туралы мүддесін білдіруін сұрату: нарық субъектісін құру туралы шешім қабылдаған мемлекеттік органдардың немесе заңды тұлғалардың; мемлекеттік кәсіпкерлікті құру туралы шешім қабылдаған мемлекеттік органдар мен заңды тұлғалардың; Мемлекеттік-жекешелік әріптестікті дамыту орталығының (республикалық жобалар бойынша) не сараптама жүргізуге уәкілеттік берілген (республикалық жобалар бойынша) астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары айқындайтын заңды тұлғалардың ресми интернет-ресурсында орналастырылады (жергілікті жобалар бойынша); Қазақстан Республикасының "Атамекен" ұлттық кәсіпкерлер палатасы, оның аумақтық бөлімшелері (филиалдары/ өкілдіктері), сондай-ақ өтінішхат беру сәтіне дейін кемінде күнтізбелік 30 күнтізбелік күн жария талқылау үшін мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің бастамашылық етілген жобаларының ерекшеліктеріне байланысты өзге интернет-ресурстарда және мерзімді баспасөз басылымдарында ақпаратты орналастыру. Жария талқылаулар өткізу қорытындылары көрсетіледі: Нарық субъектісін, Мемлекеттік-жекешелік әріптестікті дамыту орталығын не жергілікті атқарушы органдар айқындаған сараптама жүргізуге уәкілетті заңды тұлғаларды, Қазақстан Республикасының "Атамекен" ұлттық кәсіпкерлер палатасын, оның аумақтық бөлімшелерін (филиалдар/ өкілдіктер) құру туралы шешім қабылдаған мемлекеттік органның немесе заңды тұлғаның ресми сайтынан жария тыңдаулар Хаттамасы ұсынылады
";
реттік нөмірі 14-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
14
"Атамекен" Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасынан, оның аумақтық бөлімшелерінен, МЖӘ дамыту орталықтарынан не МЖӘ жобаларына сараптама жүргізуге уәкілетті жергілікті атқарушы органдар айқындаған заңды тұлғалардан алынған мәліметтер
МЖӘ дамыту орталығының (республикалық жобалар бойынша) не астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың және жергілікті атқарушы органдары айқындаған, сараптама жүргізуге уәкілетті (жергілікті жобалар бойынша) заңды тұлғалардың; "Атамекен" Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының, оның аумақтық бөлімшелерінің (филиалдарының/өкілдіктерінің) мемлекеттік кәсіпорынды құрудың орындылығы туралы ұстанымы ұсынылады.
".

"В соответствии с подпунктом 15) статьи 90-6 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Методике по проведению обследования товарных рынков, на которых будут создаваться государственные предприятия и юридические лица, более пятидесяти процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, и аффилированные с ними юридические лица и (или) осуществляться ими дополнительные виды деятельности, утвержденной указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящая Методика по проведению обследования товарных рынков, на которых будут создаваться государственные предприятия и юридические лица, более пятидесяти процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, и аффилированные с ними юридические лица и (или) осуществляться ими дополнительные виды деятельности (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 15) статьи 90-6 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс).";
в приложении 1 к Методике по проведению обследования товарных рынков, на которых будут создаваться государственные предприятия и юридические лица, более пятидесяти процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, и аффилированные с ними юридические лица и (или) осуществляться ими дополнительные виды деятельности:
в приложении к форме ходатайства о создании государственного предприятия, юридического лица, более пятидесяти процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, и аффилиированные с ними юридические лица:
строку, порядковый номер 13, изложить в следующей редакции:
"
13
Рассмотрение возможности создания субъекта рынка посредством реализации механизма государственно-частного партнерства в рамках действующего законодательства Республики Казахстан
Размещается запрос выражения интереса о создании субъекта рынка посредством реализации механизма государственно-частного партнерства, на официальном интернет-ресурсе: государственного органа или юридического лица принявшего решение о создании субъекта рынка; Центра развития государственно-частного партнерства (по республиканским проектам) либо юридическими лицами, определяемыми местными исполнительными органами столицы, областей, городов республиканского значения, уполномоченные на проведение экспертизы (по местным проектам); Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен", ее территориальных подразделений (филиалы/представительства), а также размещение информации на иных интернет-ресурсах и в периодических печатных изданиях, в зависимости от специфики инициируемых проектов государственно-частного партнерства, для публичного обсуждения не менее 30 календарных дней до момента подачи ходатайства Указываются итоги проведения публичных обсуждений: Представляется Протокол публичных обсуждений с официального сайта государственного органа или юридического лица, принявшего решение о создании субъекта рынка, Центра развития государственно-частного партнерства либо юридических лиц, определенных местными исполнительными органами уполномоченными на проведение экспертизы, Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен", ее территориальных подразделений (филиалы/представительства)
";
строку, порядковый номер 14, изложить в следующей редакции:
"
14
Сведения, полученные от Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен", ее территориальных подразделений, Центра развития государственно-частного партнерства, либо от юридических лиц, определенных местным исполнительным органами уполномоченными на проведение экспертизы проектов государственно-частного партнерства
Представляется позиция Центра развития государственно-частного партнерства, (по республиканским проектам) либо юридическими лицами, определяемыми местными исполнительными органами столицы, областей, городов республиканского значения, уполномоченные на проведение экспертизы (по местным проектам); Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен", ее территориальными подразделениями (филиалами/представительства) о целесообразности создания государственного предприятия
".

3. "Монополиялық жоғары (төмен) бағаны анықтау жөніндегі әдістемені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 4 мамырдағы № 173 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16916 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 90-6-бабының 19) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
Монополиялық жоғары (төмен) бағаны анықтау жөніндегі әдістемесінде:
13-тармақтың екінші бөлігінің алтыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзғаны үшін айыппұл санкцияларынан басқа, Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де төлемдерді ескереді.".
4. "Сенім білдірілген адам мен нарық субъектісі арасындағы шарттың үлгілік нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі төрағасының 2022 жылғы 4 сәуірдегі № 6 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27425 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
аталған бұйрықпен бекітілген Сенім білдірілген адам мен нарық субъектісі арасындағы шарттың үлгілік нысанында:
2.1.1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2.1.1. Құпия ақпаратты және (немесе) коммерциялық құпияны құрайтын мәліметтерді қоса алғанда, Сенім білдірілген адамның өз қызметтерін көрсетуі үшін қажетті электрондық және қағаз құжаттарға, автоматтандырылған дерекқорларға (цифрлық жүйелерге), Тапсырыс берушінің электрондық және басқа да ақпарат жеткізгіштеріне қолжетімділік алуға;";
2.4.1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2.4.1. Сенім білдірілген адамға құпия ақпаратты және (немесе) коммерциялық құпияны құрайтын мәліметтерді қоса алғанда, Сенім білдірілген адамның өз функцияларын іске асыруы үшін қажетті электрондық және қағаз құжаттарға, автоматтандырылған дерекқорларға (цифрлық жүйелерге), Тапсырыс берушінің электрондық және басқа да ақпарат жеткізгіштеріне қол жеткізуге;.";
3.1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3.1. Осы Шарт бойынша қызметтердің құны____________ теңгені құрайды, оның ішінде ҚҚС.".
5. "Монополияға қарсы органның ұқсас тауарлар жасауды және қызметтер көрсетуді жүзеге асыратын жеке кәсіпкерлік субъектілерінің жоқ екендігі туралы және тиісті тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді бәсекелестік негізде сатып алудың өзге мүмкіндігінің жоқ екендігі туралы қорытынды беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі төрағасының міндетін атқарушының 2025 жылғы 16 маусымдағы № 6 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36278 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Монополияға қарсы органның ұқсас тауарлар жасауды және қызметтер көрсетуді жүзеге асыратын жеке кәсіпкерлік субъектілерінің жоқ екендігі туралы және тиісті тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді бәсекелестік негізде сатып алудың өзге мүмкіндігінің жоқ екендігі туралы қорытынды беру қағидалары қарсы органның қорытындысын беру қағидаларында:
Монополияға қарсы органның ұқсас тауарлар жасауды және қызметтер көрсетуді жүзеге асыратын жеке кәсіпкерлік субъектілерінің жоқ екендігі туралы және тиісті тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді бәсекелестік негізде сатып алудың өзге мүмкіндігінің жоқ екендігі туралы қорытынды беру қағидалары қарсы органның қорытындысын беру қағидаларына 2-қосымшада:
18 және 19-бағандар мынадай редакцияда жазылсын:
"
Бір бірлігі үшін баға, теңге
Сатып алу үшін бекітілген жалпы сома, теңге
18
19
";
Жалпы мәліметтерде:
18) және 19) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

3. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 4 мая 2018 года № 173 "Об утверждении Методики по выявлению монопольно высокой (низкой) цены" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16916) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 19) статьи 90-6 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Методике по выявлению монопольно высокой (низкой) цены:
абзац шестой части второй пункта 13 изложить в следующей редакции:
"иные выплаты, предусмотренные законами Республики Казахстан, кроме штрафных санкций за нарушение законодательства Республики Казахстан.".
4. Внести в приказ Председателя Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан от 4 апреля 2022 года № 6 "Об утверждении типовой формы договора между доверенным лицом и субъектом рынка" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 27425) следующие изменения:
в Типовой форме договора между доверенным лицом и субъектом рынка, утвержденной указанным приказом:
пункт 2.1.1. изложить в следующей редакции:
"2.1.1. Получать доступ к электронным и бумажным документам, автоматизированным базам данных (цифровым системам), электронным и другим носителям информации Заказчика, которые необходимы для оказания Доверенным лицом своих услуг, включая сведения, составляющие конфиденциальную информацию и (или) коммерческую тайну, при условии предоставления письменного обязательства о неразглашении сведений, составляющих охраняемую законом тайну.";
пункт 2.4.1. изложить в следующей редакции:
"2.4.1. Предоставить Доверенному лицу доступ к электронным и бумажным документам, автоматизированным базам данных (цифровым системам), электронным и другим носителям информации Заказчика, которые необходимы для реализации Доверенным лицом своих функций, включая сведения, составляющие конфиденциальную информацию и (или) коммерческую тайну, при условии предоставления Доверенным лицом письменного обязательства о неразглашении сведений, составляющих охраняемую законом тайну.";
пункт 3.1. изложить в следующей редакции:
"3.1. Стоимость услуг по настоящему Договору составляет____________ теңге, в том числе НДС.".
5. Внести в приказ исполняющего обязанности Председателя Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан от 16 июня 2025 года № 6 "Об утверждении Правил выдачи заключения антимонопольного органа об отсутствии субъектов частного предпринимательства, осуществляющих производство аналогичных товаров, работ, услуг и об отсутствии иной возможности приобретения соответствующих товаров, работ, услуг на конкурентной основе" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 36278) следующие изменения:
в Правилах выдачи заключений антимонопольного органа об отсутствии субъектов частного предпринимательства, осуществляющих производство аналогичных товаров, работ, услуг и об отсутствии иной возможности приобретения соответствующих товаров, работ, услуг на конкурентной основе, утвержденных указанным приказом:
в приложении № 2 к Правилам выдачи заключений антимонопольного органа об отсутствии субъектов частного предпринимательства, осуществляющих производство аналогичных товаров, работ, услуг, и об отсутствии иной возможности приобретения соответствующих товаров, работ, услуг на конкурентной основе:
графы 18 и 19 изложить в следующей редакции:
"
Цена за единицу, теңге
Общая сумма, утвержденная для закупки, теңге
18
19
";
в Общих сведениях:
подпункты 18) и 19) изложить в следующей редакции:

"18) "Бір бірлігі үшін баға, теңге" деген жолақта – мемлекеттік сатып алу нысанасының бір бірлігінің бағасы теңгемен көрсетіледі;
19) "Сатып алу үшін бекітілген сома, теңге" деген жолақта – "Саны, көлемі" деген жолақты "Бір бірлігі үшін баға" деген жолаққа көбейту арқылы есептеледі және сатып алуды жүргізу жоспарланатын соманы білдіреді;".

"18) поле "Цена за единицу, теңге" – указывается цена за единицу предмета государственных закупок в теңге;
19) поле "Сумма, утвержденная для закупки, теңге" – рассчитывается путем умножения значения поля "Количество, объем" на значение поля "Цена за единицу, теңге" и обозначает сумму, на которую планируется произвести закупку;".