"Мемлекеттік, мемлекет кепілдік берген қарыздар алудың, мемлекет кепілгерліктерінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 30 маусымдағы № 331 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің м.а. 2026 жылғы 3 шiлдедегi № 456 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 3 шiлдеде № 39229 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мемлекеттік, мемлекет кепілдік берген қарыздар алудың, мемлекет кепілгерліктерінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 30 маусымдағы № 331 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36364 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік кепілдіктер беру үшін инвестициялық жобаларды іріктеу қағидаларында:
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Осы Қағидалардың 13-тармағына сәйкес өтінім берілгеннен кейін бюджет саясаты жөніндегі уәкілетті орган инвестициялық жобаның экономикалық сараптамасын жүргізуді ұйымдастырады және осы Қағидалардың 14 және 15-тармақтарында көрсетілген инвестициялық жобаларды қоспағанда, 30 (отыз) жұмыс күні ішінде экономикалық қорытынды дайындайды.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік кепілдік беру қағидаларында:
3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қарыз алушы Қазақстан Республикасының Үкіметімен Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдіктерімен мемлекеттік емес қарыздар қаражаты есебінен қаржыландыру үшін инвестициялық жобалардың тізбесін бекіткеннен кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде қарыз шартының жобасын немесе облигациялар шығару проспектісінің жобасын бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органына және әділет органына келісуге жібереді.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган және әділет органы қарыз шартының жобасын немесе облигациялар шығару проспектісінің жобасын 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қарайды және келіседі.
4. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган қарыз алушымен қарыз шартының жобасын немесе облигациялар шығару проспектісінің жобасын ұсынғаннан кейін 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде инвестициялық жобаға сараптама жүргізуді ұйымдастырады және тиісті қорытынды дайындайды.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның оң қорытындысы және қарыз шартының жобасын немесе облигациялар шығару проспектісінің жобасын бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен және әділет органымен келісу болған кезде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган қарыз алушымен және сенім білдірілген өкілмен (агентпен) мемлекеттік кепілдік беру туралы келісім жасасады.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 июня 2025 года № 331 "О некоторых вопросах государственного, гарантированного государством заимствования, поручительств государства"
Приказ и.о. Министра финансов Республики Казахстан от 3 июля 2026 года № 456. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 июля 2026 года № 39229
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 июня 2025 года № 331 "О некоторых вопросах государственного, гарантированного государством заимствования, поручительств государства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 36364) следующие изменения:
в Правилах отбора инвестиционных проектов для предоставления государственных гарантий, утвержденных указанным приказом:
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. После предоставления заявки в соответствии с пунктом 13 настоящих Правил, уполномоченный орган по бюджетной политике организует проведение экономической экспертизы инвестиционного проекта и в течение 30 (тридцати) рабочих дней готовит экономическое заключение, за исключением инвестиционных проектов, указанных в пунктах 14 и 15 настоящих Правил.";
в Правилах предоставления государственных гарантий, утвержденных указанным приказом:
пункты 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"3. Заемщик в течение 10 (десяти) рабочих дней после утверждения Правительством Республики Казахстан перечня инвестиционных проектов для финансирования за счет средств негосударственных займов под государственные гарантии Республики Казахстан направляет проект договора займа или проект проспекта выпуска облигаций на согласование в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета и орган юстиции.
Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета и орган юстиции рассматривают и согласовывают проект договора займа или проект проспекта выпуска облигаций в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней.
4. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета в течение 20 (двадцати) рабочих дней после предоставления заемщиком проекта договора займа или проекта проспекта выпуска облигаций организует проведение экспертизы инвестиционного проекта и готовит соответствующее заключение.
При наличии положительного заключения центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета и согласования проекта договора займа или проекта проспекта выпуска облигаций с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета и органом юстиции, центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета заключает с заемщиком и поверенным (агентом) соглашение о предоставлении государственной гарантии.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:

"11. Мемлекеттік кепілдіктер алуға үміткер тұлғалар Бюджет кодексінің 141-бабының 3 және 4-тармақтарымен орнатылған талаптарға сәйкес болуы тиіс.
Мемлекеттік кепілдіктер әрбір инвестициялық жоба бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулылары негізінде беріледі.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган мемлекеттік кепілдік беру туралы келісімге қол қойылғаннан кейін мемлекеттік кепілдік беру туралы Қазақстан Республикасы Үкіметі қаулысының жобасын Қазақстан Республикасы Үкіметіне енгізуді қамтамасыз етеді.";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Қазақстан Республикасының Үкіметі мемлекеттік кепілдік беру туралы қаулы қабылдағаннан кейін кредитор бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға кепілдік шартының жобасын не кепілдік міндеттемесінің жобасын ұсынады.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган осы Қағидалардың 17-тармағына сәйкес мемлекеттік кепілдіктің мазмұны мен нысанын әділет органымен 10 (он) күнтізбелік күн ішінде келіседі.".
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік қарыз алу департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен кейін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрінің міндетін атқарушы
Е. Биржанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Әділет министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі

"11. Лица, претендующие на получение государственной гарантии, должны соответствовать требованиям, установленным пунктами 3 и 4 статьи 141 Бюджетного кодекса.
Государственные гарантии предоставляются на основании постановлений Правительства Республики Казахстан по каждому инвестиционному проекту.
Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета обеспечивает внесение в Правительство Республики Казахстан проекта постановления Правительства Республики Казахстан о предоставлении государственной гарантии после подписания соглашения о предоставлении государственной гарантии.";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. После принятия Правительством Республики Казахстан постановления о предоставлении государственной гарантии кредитор направляет в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета проект договора гарантии либо гарантийного обязательства.
Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета в течение 10 (десяти) календарных дней согласовывает с органом юстиции содержание и форму государственной гарантии согласно пункту 17 настоящих Правил.".
2. Департаменту государственного заимствования Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра финансов
Республики Казахстан
Е. Биржанов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство юстиции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан