Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2026 жылғы 30 маусымдағы № 78 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 2 шiлдеде № 39191 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының өзгерістер енгізілетін кейбір қаулыларының Тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қолма-қол ақша айналысы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің ТөрағасыТ. Сулейменов
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің
Төрағасы
2026 жылғы 30 маусымдағы
№ 78
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының өзгерістер енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесі
1. "Жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған бағалы металдардың сынықтары мен қалдықтарын аффинирленген алтын құймалары етіп аффинаждауға беру және оларды аффинаждалғаннан кейін алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 29 ақпандағы № 81 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13598 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Бағалы металдар мен асыл тастар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 2-тармағына және "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі екінші абзацының 53) тармақшасына сәйкес, жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған бағалы металдардың сынықтары мен қалдықтарын аффинирленген алтын құймалары етіп аффинаждауға беру және оларды аффинаждалғаннан кейін алу тәртібін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған бағалы металдардың сынықтары мен қалдықтарын аффинирленген алтын құймалары етіп аффинаждауға беру және оларды аффинаждалғаннан кейін алу қағидаларында:
1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 июня 2026 года № 78. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 июля 2026 года № 39191.
Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Перечень некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения.
2. Департаменту наличного денежного обращения Национального Банка Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом Национального Банка Республики Казахстан государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент Национального Банка Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Национального Банка
Республики Казахстан
Т. Сулейменов
СОГЛАСОВАНО
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАНО
Министерство искусственного
интеллекта и цифрового развития
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 июня 2026 года № 78
Перечень некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 февраля 2016 года № 81 "Об утверждении Правил передачи на аффинаж лома и отходов драгоценных металлов, обращенных в собственность государства по отдельным основаниям, в слитки аффинированного золота и получения их после аффинажа" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13598) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 2 статьи 10 Закона Республики Казахстан "О драгоценных металлах и драгоценных камнях" и подпунктом 53) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", в целях совершенствования порядка передачи на аффинаж лома и отходов драгоценных металлов, обращенных в собственность государства по отдельным основаниям, в слитки аффинированного золота и получения их после аффинажа, Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Правилах передачи на аффинаж лома и отходов драгоценных металлов, обращенных в собственность государства по отдельным основаниям, в слитки аффинированного золота и получения их после аффинажа, утвержденных указанным постановлением:
часть первую пункта 1 изложить в следующей редакции:

3. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының банкноттары мен монеталарын, оның ішінде арнаулы қаптамалардағы банкноттары мен монеталарын сату және сатып алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 27 сәуірдегі № 70 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16922 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының банкноттары мен монеталарын, оның ішінде арнаулы қаптамалардағы банкноттары мен монеталарын сату және сатып алу қағидаларында:
3-тармақтың 3) тармақшасында орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
19-тармақтың төртінші және бесінші бөліктерінде орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
22-тармақта орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
23-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Қолдан жасалу белгісі бар монета ретінде бағалы металдың Ұлттық Банк органының "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі бесінші абзацының 6) және 8) тармақшаларына сәйкес қабылданған шешімдерінде айқындалған құрамы мен сынамасына сәйкес келмейтін металдан жасалған түпнұсқа монетаның сыртқы түрін көрсететін монета танылады.";
1-қосымшада орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
2-қосымшада орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
3-қосымшада орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
4-қосымша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының өзгерістер енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесіне (бұдан әрі – Тізбе) 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
4-1-қосымшада орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
5-қосымшада орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
5-1-қосымшада орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді.
4. "Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 4 сәуірдегі № 49 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18545 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру қағидаларында:
2-тармақта:
18) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"18) мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің цифрлық жүйесі – мемлекеттік қызметтер көрсету, оның ішінде "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы арқылы көрсету процесін автоматтандыруға және мониторингтеуге арналған цифрлық жүйе;";
28) және 29) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"28) электрондық лицензия және лицензияға электрондық қосымша – цифрлық технологиялар пайдаланыла отырып ресімделетін және берілетін, маңызы қағаз тасымалдағыштағы лицензиямен және лицензияға қосымшамен бірдей цифрлық құжат нысанындағы қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензия және лицензияға қосымша;

3. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 апреля 2018 года № 70 "Об утверждении Правил продажи и выкупа Национальным Банком Республики Казахстан банкнот и монет национальной валюты Республики Казахстан, в том числе в специальной упаковке" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16922) следующие изменения:
в Правилах продажи и выкупа Национальным Банком Республики Казахстан банкнот и монет национальной валюты Республики Казахстан, в том числе в специальной упаковке утвержденных указанным постановлением:
подпункт 3) пункта 3 изложить в следующей редакции, текст на казахском языке не меняется:
"3) банкноты и монеты – денежные знаки национальной валюты Республики Казахстан – теңге, являющиеся законным платежным средством на территории Республики Казахстан;";
части четвертую и пятую пункта 19 изложить в следующей редакции, текст на казахском языке не меняется:
"Сумма выкупа инвестиционных и (или) коллекционных монет из драгоценных металлов, округленная до целого знака в теңге, равняется стоимости веса химически чистого драгоценного металла в монетах в граммах без учета стоимости вкраплений, вставок, напылений и других декоративных деталей, использованных в дизайне инвестиционных и (или) коллекционных монет.
Сумма выкупа коллекционных монет с составными частями, округленная до целого знака в теңге, равняется стоимости веса химически чистого драгоценного металла каждой составной части коллекционной монеты в граммах без учета стоимости вкраплений, вставок, напылений и других декоративных деталей, использованных в дизайне коллекционных монет с составными частями.";
пункт 22 изложить в следующей редакции, текст на казахском языке не меняется:
"22. Сумма выкупа, превышающая для физических лиц – 10000000 (десять миллионов) теңге, для юридических лиц – сумма, установленная пунктом 9 статьи 25 Закона о платежах, выплачивается в безналичной форме за вычетом суммы комиссии, взымаемой за перевод денег на счет, указанный в Заявлении.";
часть первую пункта 23 изложить в следующей редакции:
"23. Монетой, имеющей признаки подделки, признается монета, воспроизводящая внешний вид подлинной монеты, изготовленной из металла, не соответствующего содержанию драгоценного металла и пробе, определенных решениями органа Национального Банка, принимаемыми в соответствии с подпунктами 6) и 8) абзаца пятого части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан".";
приложение 1 изложить в редакции согласно приложению 1 к Перечню некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения (далее – Перечень), текст на казахском языке не меняется;
приложение 2 изложить в редакции согласно приложению 2 к Перечню, текст на казахском языке не меняется;
приложение 3 изложить в редакции согласно приложению 3 к Перечню, текст на казахском языке не меняется;
приложение 4 изложить в редакции согласно приложению 4 к Перечню;
приложение 4-1 изложить в редакции согласно приложению 5 к Перечню, текст на казахском языке не меняется;
приложение 5 изложить в редакции согласно приложению 6 к Перечню, текст на казахском языке не меняется;
приложение 5-1 изложить в редакции согласно приложению 7 к Перечню, текст на казахском языке не меняется.
4. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 апреля 2019 года № 49 "Об утверждении Правил осуществления обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18545) следующие изменения:
в Правилах осуществления обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
в пункте 2:
подпункт 18) изложить в следующей редакции:
"18) цифровая система мониторинга оказания государственных услуг – цифровая система, предназначенная для автоматизации и мониторинга процесса оказания государственных услуг, в том числе оказываемых через Государственную корпорацию "Правительство для граждан";";
подпункты 28) и 29) изложить в следующей редакции:
"28) электронная лицензия и электронное приложение к лицензии – лицензия на обменные операции с наличной иностранной валютой и приложение к лицензии в форме электронного документа, оформляемые и выдаваемые с использованием цифровых технологий, равнозначные лицензии и приложению к лицензии на бумажном носителе;

29) "цифрлық үкіметтің" веб-порталы – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, бүкіл шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтерге, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерге және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесі болатын цифрлық жүйе;";
3-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Уәкілетті банк немесе уәкілетті ұйым (оның филиалы) Қағидаларда көзделген есептерді Ұлттық Банкке электрондық цифрлық қолтаңбаны растау рәсімдерін сақтай отырып цифрлық жүйелерді пайдалану арқылы ұсынады.";
8-тармаққа орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Заңды тұлға лицензияны және лицензияға қосымшаны алу үшін "цифрлық үкімет" веб-порталы арқылы мынадай құжаттарды жібереді:
1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияны және лицензияға қосымшаны алуға арналған электрондық өтініш, өтініш берушінің Қағидалардың 13-тармағында көзделген біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттардың электрондық көшірмелері;
2) жарғының электрондық көшірмесі;
3) "цифрлық үкімет" төлемдік шлюзі арқылы төленген жағдайларды қоспағанда, жекелеген қызмет түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алымның төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
4) екінші деңгейдегі банктің не Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының шетел валютасындағы банк шотының болуы туралы анықтамасының электрондық көшірмесі.";
13-тармақта:
бірінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Біліктілік талаптарына сәйкестікті растау ретінде заңды тұлға "цифрлық үкіметтің" веб-порталы арқылы мынадай құжаттарды жібереді:";
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Автоматтандырылған айырбастау пунктін ашқан кезде біліктілік талаптарына сәйкес келуді растау ретінде уәкілетті ұйым "цифрлық үкіметтің" веб-порталы арқылы осы тармақтың бірінші бөлігінің 1) тармақшасында көрсетілген электрондық құжатты, осы тармақтың бірінші бөлігінің 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың электрондық көшірмелерін, сондай-ақ автоматтандырылған айырбастау пунктінің техникалық сипаттамаларын және оның Қағидалардың 37-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келуін растайтын құжаттың электрондық көшірмесін жібереді.";";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

29) веб-портал "цифрового правительства" – цифровая система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме;";
часть первую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3. Уполномоченный банк или уполномоченная организация (ее филиал) представляют в Национальный Банк отчеты, предусмотренные Правилами, посредством использования цифровых систем с соблюдением процедур подтверждения электронной цифровой подписью.";
пункт 8 изложить в следующей редакции, текст на казахском языке не меняется:
"8. Минимальный размер уставного капитала уполномоченной организации составляет:
1) 100 000 000 (сто миллионов) казахстанских теңге для каждого обменного пункта (автоматизированного обменного пункта) с местом нахождения в городе Астана, городах республиканского значения, административных центрах областей, городах областного значения;
2) 50 000 000 (пятьдесят миллионов) теңге для каждого обменного пункта (автоматизированного обменного пункта) с иным местом нахождения.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Для получения лицензии и приложения к лицензии юридическое лицо направляет через веб-портал "цифрового правительства" следующие документы:
1) электронное заявление на получение лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой и приложения к лицензии по форме согласно приложению 1 к Правилам, электронные копии документов, подтверждающих соответствие заявителя квалификационным требованиям, предусмотренных пунктом 13 Правил;
2) электронную копию устава;
3) электронную копию документа, подтверждающего уплату лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "цифрового правительства";
4) электронную копию справки банка второго уровня либо филиала банка-нерезидента Республики Казахстан о наличии банковского счета в иностранной валюте.";
в пункте 13:
абзац первый части первой изложить в следующей редакции:
"13. В качестве подтверждения соответствия квалификационным требованиям юридическое лицо направляет через веб-портал "цифрового правительства" следующие документы:";
часть третью изложить в следующей редакции:
"В качестве подтверждения соответствия квалификационным требованиям при открытии автоматизированного обменного пункта уполномоченная организация направляет через веб-портал "цифрового правительства" электронный документ, указанный в подпункте 1) части первой настоящего пункта, электронные копии документов, указанных в подпунктах 2) и 3) части первой настоящего пункта, а также электронную копию документа, подтверждающего технические характеристики и соответствие автоматизированного обменного пункта требованиям, установленным пунктом 37 Правил.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:

"14. Ұлттық Банктің аумақтық филиалы қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына лицензияны және қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына лицензияға қосымшаны "цифрлық үкіметтің" веб-порталы арқылы қазақ және орыс тілдерінде Қағидаларға 3 және 4-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша береді.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Уәкілетті ұйым қолданыстағы лицензия және уәкілетті ұйымның тиісті аймақта (астанада, облыста, республикалық маңызы бар қалада) филиалы болған кезде уәкілетті ұйым мемлекеттік тіркелген жердегі өңірден (астанадан, облыстан, республикалық маңызы бар қаладан) тыс айырбастау пункттерін ашады.
Айырбастау пункті уәкілетті ұйымның мемлекеттік тіркелген орны өңірінен (астанадан, облыстан, республикалық маңызы бар қаладан) тыс ашылған жағдайда, қолданыстағы лицензияның қосымшасын алу үшін уәкілетті ұйымның тиісті филиалы ашылатын айырбастау пунктінің орналасқан жері бойынша Ұлттық Банктің аумақтық филиалына өтініш жасайды.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Қосымша ашылатын айырбастау пункті (автоматтандырылған айырбастау пункті) үшін қолданыстағы лицензияға қосымшаны алу үшін уәкілетті ұйым (оның филиалы) "цифрлық үкіметтің" веб-порталы арқылы өтініш берушінің Қағидалардың 13-тармағында көзделген біліктілік талаптарына сәйкес келуін растайтын құжаттарды жібереді.";
17-1-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайтын бөлігінде Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпарат Ұлттық Банктің ресми интернет-ресурсында орналастырылады және "цифрлық үкіметтің" цифрлық инфрақұрылым операторына, сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығына Қағидаларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу туралы нормативтік құқықтық акті ресми жарияланған күннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде жіберіледі.";
17-2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17-2. Ұлттық Банктің аумақтық филиалының хат-хабарды қабылдауға және тіркеуге уәкілетті қызметкері "цифрлық үкіметтің" веб-порталы арқылы лицензияны және лицензияға қосымшаны немесе қолданыстағы лицензияға қосымшаны алуға өтініш (бұдан әрі – өтініш) келіп түскен күні оны қабылдайды, тіркейді және мемлекеттік қызметті көрсетуге жауапты бөлімшеге (бұдан әрі – жауапты бөлімше) орындауға жолдайды.
Өтініш жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндері келіп түскен кезде өтініштер келесі жұмыс күні қабылданады.
Көрсетілетін қызметті алушы өтінішті "цифрлық үкіметтің" веб-порталы арқылы жіберген кезде жеке кабинетте нәтижені алу күні мен уақыты көрсетіліп, мемлекеттік қызметті көрсетуге сұрату қабылданғаны туралы мәртебесі автоматты түрде көрсетіледі.";

"14. Лицензия на обменные операции с наличной иностранной валютой и приложение к лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой выдаются территориальным филиалом Национального Банка через веб-портал "цифрового правительства" на казахском и русском языках по формам согласно приложениям 3 и 4 к Правилам.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Уполномоченная организация открывает обменные пункты вне региона (столицы, области, города республиканского значения) места государственной регистрации уполномоченной организации при наличии действительной лицензии и филиала уполномоченной организации в соответствующем регионе (столице, области, городе республиканского значения).
В случае открытия обменного пункта вне региона (столицы, области, города республиканского значения) места государственной регистрации уполномоченной организации за получением приложения к действительной лицензии обращается соответствующий филиал уполномоченной организации в территориальный филиал Национального Банка по месту нахождения открываемого обменного пункта.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. Для получения приложения к действительной лицензии для дополнительно открываемого обменного пункта (автоматизированного обменного пункта) уполномоченная организация (ее филиал) направляет через веб-портал "цифрового правительства" документы, подтверждающие соответствие заявителя квалификационным требованиям, предусмотренные пунктом 13 Правил.";
часть вторую пункта 17-1 изложить в следующей редакции:
"Информация о внесенных изменениях и (или) дополнениях в Правила, в части определяющей порядок оказания государственной услуги, размещается на официальном интернет-ресурсе Национального Банка и направляется оператору цифровой инфраструктуры "цифрового правительства", а также Единому контакт-центру в течение 3 (трех) рабочих дней после дня официального опубликования нормативного правового акта о внесении в Правила изменений и (или) дополнений.";
пункт 17-2 изложить в следующей редакции:
"17-2. Работник территориального филиала Национального Банка, уполномоченный на прием и регистрацию корреспонденции, в день поступления заявления на получение лицензии и приложения к лицензии или приложения к действительной лицензии (далее – заявление) через веб-портал "цифрового правительства" осуществляет его прием, регистрацию и направление на исполнение в подразделение, ответственное за оказание государственной услуги (далее – ответственное подразделение).
При поступлении заявления после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан прием заявлений осуществляется следующим рабочим днем.
При направлении услугополучателем заявления через веб-портал "цифрового правительства" в личном кабинете автоматически отображается статус о принятии запроса на оказание государственной услуги с указанием даты и времени получения результата.";

17-5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17-5. "Цифрлық үкіметтің" веб-порталында мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі көрсетілетін қызметті алушыға уәкілетті тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанында жеке кабинетке жіберіледі.";
19 және 19-1-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Уәкілетті ұйым мынадай:
1) уәкілетті ұйым қосылу, бірігу нысанында қайта ұйымдастырылған;
2) уәкілетті ұйымның атауы және (немесе) мемлекеттік тіркеу орны өзгерген;
3) уәкілетті ұйымның қызмет түрінің атауы өзгерген жағдайларда қолданыстағы лицензияны қайта ресімдеу үшін Ұлттық Банктің аумақтық филиалына "цифрлық үкіметтің" веб-порталы арқылы өтініш жасайды.
Уәкілетті ұйым (оның филиалы) мынадай:
1) қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған қолданыстағы лицензияны қайта ресімдеген;
2) айырбастау пунктінің нақты орын ауыстырмай орналасқан жерінің мекенжайы өзгерген жағдайларда қолданыстағы лицензияның қолданыстағы қосымшасын қайта ресімдеу үшін Ұлттық Банктің аумақтық филиалына "цифрлық үкіметтің" веб-порталы арқылы өтініш жасайды.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 2) тармақшасында және екінші бөлігінің 2) тармақшасында көрсетілген жағдайларда, егер уәкілетті ұйымның мемлекеттік тіркеу орнының, уәкілетті ұйымның айырбастау пунктінің орналасқан жерінің мекенжайының өзгеруі "Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық құрылысы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкес елді мекендер атауының, көшелер атауының өзгеруіне байланысты болса, лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны қайта ресімдеу жүзеге асырылмайды.
Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияны және (немесе) қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияға қосымшаны Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қайта ресімдеуге электрондық өтініш қолданыстағы лицензияны және (немесе) лицензияға қолданыстағы қосымшаны қайта ресімдеу үшін негіз болған өзгерістер туындаған сәттен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде "цифрлық үкіметтің" веб-порталы арқылы ұсынылады.
19-1. Қолданыстағы лицензияны және (немесе) лицензияға қолданыстағы қосымшаны қайта ресімдеу үшін уәкілетті ұйым "цифрлық үкіметтің" веб-порталы арқылы мынадай құжаттарды ұсынады:
1) қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияны және (немесе) қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияға қосымшаны Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қайта ресімдеуге электрондық өтініш;

пункт 17-5 изложить в следующей редакции:
"17-5. На веб-портале "цифрового правительства" результат оказания государственной услуги направляется услугополучателю в личный кабинет в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью уполномоченного лица.";
пункты 19 и 19-1 изложить в следующей редакции:
"19. Уполномоченная организация обращается в территориальный филиал Национального Банка посредством веб-портала "цифрового правительства" за переоформлением действительной лицензии в следующих случаях:
1) реорганизации уполномоченной организации в форме слияния, присоединения;
2) изменения наименования и (или) места государственной регистрации уполномоченной организации;
3) изменения наименования вида деятельности уполномоченной организации.
Уполномоченная организация (ее филиал) обращается в территориальный филиал Национального Банка посредством веб-портала "цифрового правительства" за переоформлением действительного приложения к действительной лицензии в следующих случаях:
1) переоформления действительной лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой;
2) изменения адреса места нахождения обменного пункта без его физического перемещения.
Переоформление лицензии и (или) приложения к лицензии не осуществляется в случаях, указанных в подпункте 2) части первой и подпункте 2) части второй настоящего пункта, если изменения места государственной регистрации уполномоченной организации, адреса места нахождения обменного пункта уполномоченной организации произошли в связи с изменением наименования населенных пунктов, названия улиц в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "Об административно-территориальном устройстве Республики Казахстан".
Электронное заявление на переоформление лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой и (или) приложения к лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой по форме согласно приложению 5 к Правилам направляется через веб-портал "цифрового правительства" в течение 30 (тридцати) календарных дней со дня возникновения изменений, послуживших основанием для переоформления действительной лицензии и (или) действительного приложения к лицензии.
19-1. Для переоформления действительной лицензии и (или) действительного приложения к лицензии уполномоченная организация направляет через веб-портал "цифрового правительства" следующие документы:
1) электронное заявление на переоформление лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой и (или) приложения к лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой по форме согласно приложению 5 к Правилам;

2) ақпараты мемлекеттік ақпараттық жүйелердегі құжаттарды қоспағанда, лицензияны және (немесе) лицензияға қолданыстағы қосымшаны қайта ресімдеу үшін негіз болған өзгерістер туралы ақпаратты қамтитын құжаттардың электрондық көшірмелері;
3) "цифрлық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы төлеген жағдайларды қоспағанда, қызметтің жекелеген түрлерімен шұғылдану құқығы үшін лицензиялық алым төлемін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі (қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған қолданыстағы лицензияны қайта ресімдеген жағдайда).";
19-2-тармақтың алтыншы бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Цифрлық үкіметтің" веб-порталында мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі көрсетілетін қызметті алушыға уәкілетті адамның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанында жеке кабинетіне жіберіледі.";
19-3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19-3. Мемлекеттік қызмет көрсету кезеңі туралы ақпарат мемлекеттік қызмет көрсету мониторингінің цифрлық жүйесінде автоматты режимде жаңартылады.";
19-5-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"19-5. Ұлттық Банктің аумақтық филиалының және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану жазбаша (қағаз және (немесе) электрондық) нысанда жүргізіледі. Электрондық нысандағы шағым "цифрлық үкіметтің" веб-порталы арқылы беріледі.";
сегізінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Ұлттық Банктің аумақтық филиалының кеңсесінде қағаз нысандағы шағымды қабылдаған адамның тегі және аты-жөні, берілген шағымға жауап алудың мерзімі мен орнын көрсете отырып тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және күні) қағаз түріндегі шағымның қабылданғанын растау болып табылады. "Цифрлық үкімет" веб-порталын пайдаланушының жеке кабинетіне Ұлттық Банктің аумақтық филиалы берген тіркеу күні мен тіркеу нөмірін көрсете отырып, өтінішті тіркеу туралы хабарламаның түсуі шағымның электрондық нысанда қабылданғанын растау болып табылады.";
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Ерікті таратылған не қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру жөніндегі қызметтен бас тартқан кезде уәкілетті ұйым шешім қабылданған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қабылданған шешім туралы тиісті шешімнің көшірмесін қоса бере отырып, Ұлттық Банктің аумақтық филиалына жазбаша не "цифрлық үкіметтің" веб-порталы арқылы хабарлайды.
Уәкілетті ұйым өз филиалының қызметін ерікті тоқтатқан кезде тиісті шешім қабылданған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде тиісті шешімнің көшірмесін қоса бере отырып, қызметі тоқтатылатын филиалды есептік тіркеу орны бойынша бұл туралы Ұлттық Банктің аумақтық филиалына жазбаша не "цифрлық үкіметтің" веб-порталы арқылы хабарлайды.
Айырбастау пунктін жапқан кезде уәкілетті ұйым (оның филиалы) айырбастау пункті жабылған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде Ұлттық Банктің аумақтық филиалына қабылданған шешім туралы жазбаша не "цифрлық үкіметтің" веб-порталы арқылы хабарлайды.";
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

2) электронные копии документов, содержащих информацию об изменениях, послуживших основанием для переоформления лицензии и (или) приложения к действительной лицензии, за исключением документов, информация из которых содержится в государственных цифровых системах;
3) электронную копию документа, подтверждающую уплату лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "цифрового правительства" (в случае переоформления действительной лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой).";
часть шестую пункта 19-2 изложить в следующей редакции:
"На веб-портале "цифрового правительства" результат оказания государственной услуги направляется услугополучателю в личный кабинет в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью уполномоченного лица.";
пункт 19-3 изложить в следующей редакции:
"19-3. Информация о стадии оказания государственной услуги обновляется в автоматическом режиме в цифровой системе мониторинга оказания государственных услуг.";
в пункте 19-5:
часть первую изложить в следующей редакции:
"19-5. Обжалование решений, действий (бездействий) территориального филиала Национального Банка и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственной услуги производится в письменной (бумажной и (или) электронной) форме. Жалоба в электронной форме подается через веб-портал "цифрового правительства".";
часть восьмую изложить в следующей редакции:
"Подтверждением принятия жалобы в бумажной форме является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии территориального филиала Национального Банка, с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу. Подтверждением принятия жалобы в электронной форме является поступление в личный кабинет пользователя веб-портала "цифрового правительства" уведомления о регистрации обращения с указанием даты регистрации и регистрационного номера, присвоенного территориальным филиалом Национального Банка.";
пункт 26 изложить в следующей редакции:
"26. При добровольной ликвидации либо отказа от деятельности по осуществлению обменных операций с наличной иностранной валютой уполномоченная организация в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты принятия решения письменно либо через веб-портал "цифрового правительства" извещает о принятом решении территориальный филиал Национального Банка с приложением копии соответствующего решения.
При добровольном прекращении деятельности своего филиала уполномоченная организация в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты принятия соответствующего решения письменно либо через веб-портал "цифрового правительства" извещает об этом территориальный филиал Национального Банка по месту учетной регистрации прекращающего деятельность филиала с приложением копии соответствующего решения.
При закрытии обменного пункта уполномоченная организация (ее филиал) в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты закрытия обменного пункта письменно либо через веб-портал "цифрового правительства" извещает территориальный филиал Национального Банка о принятом решении.";
пункт 28 изложить в следующей редакции:

8. "Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаларға қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жасау мақсатында ішкі бақылау қағидаларына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2022 жылғы 28 ақпандағы № 20 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27113 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаларға қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жасау мақсатында ішкі бақылау қағидаларына қойылатын талаптарда:
7 тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚІ мақсатында ішкі бақылауды жүзеге асыру және бөлінген байланыс арналары бойынша қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға хабарламаларды беру үшін пайдаланылатын автоматтандырылған цифрлық жүйелер мен бағдарламалық қамтамасыз ету туралы мәліметтер, оның ішінде оларды әзірлеушілер туралы мәліметтер;";
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚІ мақсатында ішкі бақылауды жүзеге асыру үшін пайдаланылатын жеке кабинетте тіркелу және жұмыс істеу, автоматтандырылған цифрлық жүйелер мен бағдарламалық қамтылымдарды қолдану тәртібі қамтылады, бірақ олармен шектелмейді.";
9-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) өз функцияларын толық көлемде және ұйымның ішкі құжаттарында көзделген тәртіппен жүзеге асыруға мүмкіндік беретін шекте ұйымның барлық үй-жайларына, цифрлық жүйелеріне, телекоммуникация құралдарына, құжаттары мен файлдарына қолжетімділікті алу;";
14-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) шетел азаматтары;";
16-тармақтың екінші бөлігінің 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) оффшорлық аймақтар ретінде сипатталатын мынадай шет мемлекеттер және (немесе) шет мемлекеттер аумақтарының бөліктері:
1) Америка Құрама Штаттары (Американдық Виргин аралдарының, Вайоминг штатының, Гуам аралының және Пуэрто-Рико Достастығының аумақтары бөлігінде ғана);
2) Андорра Князьдігі;

8. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 февраля 2022 года № 20 "Об утверждении Требований к Правилам внутреннего контроля в целях противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения для юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 27113) следующие изменения:
в Требованиях к Правилам внутреннего контроля в целях противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения для юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, утвержденных указанным постановлением:
в пункте 7:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) сведения об автоматизированных цифровых системах и программном обеспечении, используемых для осуществления внутреннего контроля в целях ПОД/ФТ/ФРОМУ и передачи сообщений в уполномоченный орган по финансовому мониторингу по выделенным каналам связи, в том числе сведения об их разработчиках;";
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) порядок регистрации и работы в личном кабинете, применения автоматизированных цифровых систем и программных обеспечений, используемых для осуществления внутреннего контроля в целях ПОД/ФТ/ФРОМУ.";
подпункт 1) пункта 9 изложить в следующей редакции:
"1) получение доступа ко всем помещениям организации, цифровым системам, средствам телекоммуникаций, документам и файлам в пределах, позволяющих осуществлять свои функции в полном объеме, и в порядке, предусмотренном внутренними документами организации;";
подпункт 1) пункта 14 изложить в следующей редакции:
"1) иностранные граждане;";
подпункт 3) части второй пункта 16 изложить в следующей редакции:
"3) следующие иностранные государства и (или) части территорий иностранных государств, характеризующихся как оффшорные зоны:
1) Соединенные Штаты Америки (только в части территорий Американских Виргинских островов, штата Вайоминг, острова Гуам и Содружества Пуэрто-Рико);
2) Княжество Андорра;

3) Антигуа және Барбуда мемлекеті;
4) Багам аралдары Достастығы;
5) Белиз мемлекеті;
6) Бруней Даруссалам мемлекеті;
7) Танзания Біріккен Республикасы;
8) Вануату Республикасы;
9) Гватемала Республикасы;
10) Гренада мемлекеті;
11) Джибути Республикасы;
12) Доминика Достастығы;
13) Доминикан Республикасы;
14) Жаңа Зеландия (Кука және Ниуэ аралдарының аумағы бөлігінде ғана);
15) Испания (Канар аралдарының аумағы бөлігінде ғана);
16) Комор аралдары Одағы;
17) Гайана Кооперативтік Республикасы;
18) Коста-Рика Республикасы;
19) Қытай Халық Республикасы (Аомынь (Макао) арнайы әкімшілік ауданының аумағы бөлігінде ғана);
20) Либерия Республикасы;
21) Ливан Республикасы;
22) Мауритания Ислам Республикасы;
23) Малайзия (Лабуан анклавының аумағы бөлігінде ғана);
24) Мальдив Республикасы;
25) Мальта Республикасы;
26) Солтүстік Мариан Аралдары Достастығы;
27) Маршалл аралдары Республикасы;
28) Марокко Корольдігі (Танжер қаласы аумағының бөлігінде ғана);
29) Мьянма Одағы;
30) Науру Республикасы;
31) Нигерия Федеративтік Республикасы;
32) Нидерланд (Аруба аралының аумағы және Антиль аралдарының тәуелді аумақтары бөлігінде ғана);
33) Палау Республикасы;
34) Панама Республикасы;
35) Португалия (Мадейра аралдарының аумағы бөлігінде ғана);
36) Самоа Тәуелсіз Мемлекеті;
37) Сейшел аралдары Республикасы;
38) Сент-Винсент және Гренадин мемлекеті;
39) Сент-Китс және Невис Федерациясы;
40) Сент-Люсия мемлекеті;
41) Суринам Республикасы;
42) Тонга Корольдігі;
43) Тринидад және Тобаго Республикасы;
44) Ұлыбритания және Солтүстік Ирландияның Біріккен Корольдігі (Ангилья аралдары, Бермуд аралдары, Британдық Виргин аралдары, Гибралтар, Кайман аралдары, Монтсеррат аралы, Норманд аралдары (Сарк, Олдерни аралдары), Оңтүстік Георгия аралы, Оңтүстік Сандвич аралдары, Теркс және Кайкос аралдары, Чагос аралының аумақтары бөлігінде ғана);
45) Фиджи Тәуелсіз Демократиялық Республикасы;
46) Филиппин Республикасы;
47) Француз Республикасы (Кергелен аралдары, Француздық Гвиана, Француздық Полинезия аумақтарының бөлігінде ғана);
48) Черногория Республикасы;
49) Шри-Ланка Демократиялық Социалистік Республикасы;
50) Ямайка;";
17-тармақта орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;

3) Государство Антигуа и Барбуда;
4) Содружество Багамских островов;
5) Государство Белиз;
6) Государство Бруней Даруссалам;
7) Объединенная Республика Танзания;
8) Республика Вануату;
9) Республика Гватемала;
10) Государство Гренада;
11) Республика Джибути;
12) Содружество Доминики;
13) Доминиканская Республика;
14) Новая Зеландия (только в части территории островов Кука и Ниуэ);
15) Испания (только в части территории Канарских островов);
16) Союз Коморских островов;
17) Кооперативная Республика Гайана;
18) Республика Коста-Рика;
19) Китайская Народная Республика (только в части территории специального административного района Аомынь (Макао);
20) Республика Либерия;
21) Ливанская Республика;
22) Исламская Республика Мавритания;
23) Малайзия (только в части территории анклава Лабуан);
24) Мальдивская Республика;
25) Республика Мальта;
26) Содружество Северных Марианских Островов;
27) Республика Маршалловы острова;
28) Королевство Марокко (только в части территории города Танжер);
29) Союз Мьянма;
30) Республика Науру;
31) Федеративная Республика Нигерия;
32) Нидерланды (только в части территории острова Аруба и зависимых территорий Антильских островов);
33) Республика Палау;
34) Республика Панама;
35) Португалия (только в части территории островов Мадейра);
36) Независимое Государство Самоа;
37) Республика Сейшельские острова;
38) Государство Сент-Винсент и Гренадины;
39) Федерация Сент-Китс и Невис;
40) Государство Сент-Люсия;
41) Республика Суринам;
42) Королевство Тонга;
43) Республика Тринидад и Тобаго;
44) Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии (только в части территорий островов Ангильи, Бермудских островов, Британских Виргинских островов, Гибралтара, Каймановых островов, острова Монтсеррат, Нормандских островов (острова Сарк, Олдерни), острова Южной Георгии, Южных Сандвичевых островов, островов Теркс и Кайкос, острова Чагос);
45) Суверенная Демократическая Республика Фиджи;
46) Республика Филиппины;
47) Французская Республика (только в части территорий островов Кергелен, Французской Гвианы, Французской Полинезии);
48) Республика Черногория;
49) Демократическая Социалистическая Республика Шри-Ланка;
50) Ямайка;";
пункт 17 изложить в следующей редакции, текст на казахском языке не меняется:
"17. Услуги (продукты) организации, а также способы их предоставления, подверженные высокому риску ОД/ФТ/ФРОМУ, включают (не ограничиваясь) операции по покупке, продаже, обмену наличной иностранной валюты через обменные пункты на сумму, превышающую 2 000 000 теңге, либо сумму в иностранной валюте, превышающую эквивалент 2 000 000 теңге.";

22-тармақтың бірінші бөлігінің 2) тармақшасында орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
24-тармақтың бірінші бөлігінің 1) тармақшасында орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
26-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Шетел азаматтарына, ұйымда шет мемлекеттің азаматтығы болуы туралы мәліметтер бар болған өзге де адамдарға, сондай-ақ азаматтығы жоқ адамдарға қатысты ұйым клиентті сәйкестендіру (бенефициарлық меншік иесін анықтау) процесінде осындай клиенттің (бенефициарлық меншік иесінің), оның зайыбының (жұбайының) және жақын туыстарының жария лауазымды адамға жатуын тексереді.";
28-тармақтың 11) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"11) мыналармен:
КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚ;
есірткіні заңсыз өндіруге, оның айналымына және (немесе) транзитіне;
қаржы пирамидаларының қызметін ұйымдастыруға;
алаяқтыққа;
сыбайлас жемқорлыққа;
қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті орган жасайтын Ақшаны жылыстатуға қарсы күрестің қаржылық шараларын әзірлеу тобының (ФАТФ) ұсынымдарын орындамайтын не жеткіліксіз орындайтын мемлекеттердің (аумақтардың) операцияларына;
Біріккен Ұлттар Ұйымы Қауіпсіздік Кеңесінің қарарларына сәйкес оларға қатысты халықаралық санкциялар қолданылатын адамдардың, резиденттердің немесе мемлекеттердегі адамдардың операцияларына;
шетелге, оның ішінде оффшорлық аймақтарға қаражатты заңсыз әкетуге;
мынадай:
500 000 (бес жүз мың) теңгеден асатын сомаға не 500 000 (бес жүз мың) теңге баламасынан асатын шетел валютасындағы сомаға қолма-қол шетел валютасын сатып алу, сату немесе айырбастау және құймалардағы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған аффинирленген алтынды сатып алу, сату жөніндегі операцияларды жасау;
жүйелі операцияларды, оның ішінде күнтізбелік бір күнде қолма-қол шетел валютасын сатып алу, сату немесе айырбастау және құймалардағы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған аффинирленген алтынды сатып алу, сату түрінде бірнеше операциялар (мәмілелер) жасау жолымен жүзеге асыру;
клиенттердің көрсетілген санатына (тобына) тән емес күдікті операцияларды жүзеге асыру шарттарының біреуі не жиынтығы болған кезде он төрт жастан бастап жиырма бес жасқа дейінгі адамдар санатымен;
өзге қылмыстық әрекетке байланысты ұйымның ішкі рәсімдеріне сәйкес, оның ішінде қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органның КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚ типологияларына, схемалары мен тәсілдеріне сәйкес келетін сипаттамаларды ескере отырып, шараларды анықтауды және қабылдауды қамтамасыз ететін цифрлық жүйелерде мәліметтер мен ақпараттың болуына клиентті (оның өкілін) және бенефициарлық меншік иесін тиісінше тексеру рәсімі қамтылады, бірақ олармен шектелмейді.";
қосымша Тізбеге 12-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.

подпункт 2) части первой пункта 22 изложить в следующей редакции, текст на казахском языке не меняется:
"2) совершения клиентом разовой операции (сделки) на сумму, превышающую 500 000 (пятьсот тысяч) теңге, либо сумму в иностранной валюте, превышающую эквивалент 500 000 (пятьсот тысяч) теңге, в том числе, путем совершения за один календарный день нескольких операций (сделок) в виде покупки, продажи или обмена наличной иностранной валюты и (или) покупки, продажи аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан, через обменный пункт;";
подпункт 1) части первой пункта 24 изложить в следующей редакции, текст на казахском языке не меняется:
"1) совершении клиентом-физическим лицом покупки, продажи или обмена наличной иностранной валюты и (или) покупки, продажи аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан, через обменный пункт, если сумма такой операции не превышает 500 000 (пятьсот тысяч) теңге, либо сумму в иностранной валюте, эквивалентную 500 000 (пятьсот тысяч) теңге;";
часть вторую пункта 26 изложить в следующей редакции:
"В отношении иностранных граждан, иных лиц, в отношении которых у организации имеются сведения о наличии у них гражданства иностранного государства, а также лиц без гражданства организацией в процессе идентификации клиента (выявления бенефициарного собственника) проводится проверка на принадлежность такого клиента (бенефициарного собственника) к публичному должностному лицу, его супруге (супругу) и близким родственникам.";
подпункт 11) пункта 28 изложить в следующей редакции:
"11) процедуру надлежащей проверки клиента (его представителя) и бенефициарного собственника на наличие сведений и информации в цифровых системах, обеспечивающих выявление и принятие мер в соответствии с внутренними процедурами организации, в том числе с учетом характеристик, соответствующих типологиям, схемам и способам ОД/ФТ/ФРОМУ уполномоченного органа по финансовому мониторингу, связанных с:
ОД/ФТ/ФРОМУ;
незаконным производством, оборотом и (или) транзитом наркотиков;
организацией деятельности финансовых пирамид;
мошенничеством;
коррупцией;
операциями государств (территорий), не выполняющих либо недостаточно выполняющих рекомендации Группы разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег (ФAТФ), составляемый уполномоченным органом по финансовому мониторингу;
операциями лиц, резидентов или находящихся в государствах, в отношении которых применяются международные санкции в соответствии с резолюциями Совета Безопасности Организации Объединенных Наций;
незаконным выводом средств за рубеж, в том числе в офшорные зоны;
категорией лиц в возрасте от четырнадцати до двадцати пяти лет, при наличии одного либо в совокупности следующих условий:
совершением операций по покупке, продаже или обмену наличной иностранной валюты и (или) покупки, продажи аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан на сумму, превышающую 500 000 (пятьсот тысяч) теңге, либо сумму в иностранной валюте, превышающую эквивалент 500 000 (пятьсот тысяч) теңге;
осуществлением систематических операций, в том числе, путем совершения за один календарный день нескольких операций (сделок) в виде покупки, продажи или обмена наличной иностранной валюты и (или) покупки, продажи аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан;
осуществлением подозрительных операций, нехарактерных для указанной категории (группы) клиентов;
иной преступной деятельностью.";
приложение изложить в редакции согласно приложению 27 к Перечню.

9. "Айырбастау пункттері арқылы жүргізілетін операциялар бойынша шетел валютасын теңгеге сатып алу бағамының сату бағамынан ауытқу шектерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 20 ақпандағы № 11 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35749 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыпта орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді.
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағы үшінші бөлігінің 10) тармақшасына, "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 11-бабының 3-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
1-тармақта орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді.
10. "Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункті арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасының талаптарын сақтау жөніндегі есептілікті ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2026 жылғы 21 қаңтардағы № 3 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 37899 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункті арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасының талаптарын сақтау жөніндегі есептілікті ұсыну қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

9. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 февраля 2025 года № 11 "Об установлении пределов отклонения курса покупки от курса продажи иностранной валюты за тенге по операциям, проводимым через обменные пункты" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 35749) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции, текст на казахском языке не меняется:
"Об установлении пределов отклонения курса покупки от курса продажи иностранной валюты за теңге по операциям, проводимым через обменные пункты";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 10) части третьей пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", пунктом 3 статьи 11 Закона Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции, текст на казахском языке не меняется:
"1. Установить пределы отклонения курса покупки от курса продажи иностранной валюты за теңге по операциям, проводимым через обменные пункты, для:
1) доллара США – 7 теңге,
2) евро – 10 теңге.".
10. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 января 2026 года № 3 "Об утверждении Правил представления отчетности по соблюдению требований законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения, юридическими лицами, осуществляющими деятельность исключительно через обменный пункт на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 37899) следующие изменения:
в Правилах представления отчетности по соблюдению требований законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения, юридическими лицами, осуществляющими деятельность исключительно через обменный пункт на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, утвержденных указанным постановлением:
пункт 2 изложить в следующей редакции:

Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде жекелеген қызмет түрлерімен айналысу құқығына лицензия бергені үшін лицензиялық алым төленеді: 1) осы қызмет түрімен айналысу құқығы үшін лицензия беру кезінде лицензиялық алым 40 (қырық) айлық есептік көрсеткішті құрайды;
2) лицензияны қайта ресімдегені үшін лицензиялық алым лицензия берілген кездегі мөлшерлеменің 10 (он) пайызын құрайды. Лицензиялық алымды төлеу екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы "цифрлық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы қолма-қол ақшасыз нысанда жүзеге асырылады.
7.
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
1) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Мерекелер туралы заң) сәйкес өтініштерді қабылдау және беру мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелері келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
2) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне және Мерекелер туралы заңға сәйкес сенбі, жексенбі, демалыс және мереке күндерінен басқа, Астана қаласының уақыты бойынша күн сайын сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін.
8.
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына лицензия және лицензияға қосымша алу үшін уәкілетті ұйым "цифрлық үкіметтің" веб-порталы арқылы мынадай құжаттарды:
1) "Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 4 сәуірдегі № 49 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18545 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияны және лицензияға қосымшаны алуға арналған электрондық өтінішті;
2) жарғының электрондық көшірмесін;
3) "цифрлық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы көрсетілген алымды төлеу жағдайларын қоспағанда, жекелеген қызмет түрлерімен айналысу құқығы үшін бюджетке лицензиялық алымның төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесін;

При оказании государственной услуги уплачивается лицензионный сбор за выдачу лицензии на право занятия отдельными видами деятельности: 1) лицензионный сбор при выдаче лицензии за право занятия данным видом деятельности составляет 40 (сорок) месячных расчетных показателей;
2) лицензионный сбор за переоформление лицензии составляет 10 (десять) процентов от ставки при выдаче лицензии. Уплата лицензионного сбора осуществляется через банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, в безналичной форме через платежный шлюз "цифрового правительства".
7.
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации
1) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан и Закону Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан" (далее – Закон о праздниках), прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется на следующий рабочий день).
2) услугодатель – ежедневно с 9.00 до 18.30 часов по времени города Астаны, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме субботы, воскресенья, выходных и праздничных дней в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан и Законом о праздниках.
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Для получения лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой и приложения к лицензии юридическое лицо направляет через веб-портал "цифрового правительства" следующие документы:
1) электронное заявление на получение лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой и приложения к лицензии по форме согласно приложению 1 к Правилам осуществления обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 апреля 2019 года № 49 "Об утверждении Правил осуществления обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18545), (далее – Правила);
2) электронную копию устава;
3) электронную копию документа, подтверждающего уплату в бюджет лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности, за исключением случаев уплаты указанного сбора через платежный шлюз "цифрового правительства";

4) екінші деңгейдегі банктің не Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының шетел валютасындағы банк шоты болуы туралы анықтамасының электрондық көшірмесін;
5) лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны алуға өтініш берген күнге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен ерте емес берілген екінші деңгейдегі банк не Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалы клиентінің банктік шоттары бойынша ақша қозғалысы туралы үзінді көшірмелердің Қағидалардың 8-тармағының талаптарына сәйкес заңды тұлғаның банк шотына жарғылық капиталына жарна ретіндегі ақшаның есепке жазылуын растайтын электрондық көшірмелерін, не қосымша айырбастау пунктін ескере отырып, уәкілетті ұйымның жарғылық капиталы мөлшерінің белгіленген талаптарға сәйкестігін растайтын, Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қосымша ашылатын айырбастау пункті үшін қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған жарамды лицензияға қосымшаны алуға өтініш берген айдың біріндегі жағдай бойынша қаржылық есептіліктің электрондық көшірмесін;
6) уәкілетті ұйымның жарғылық капиталына салымның шығу көзін ашатын құжаттың (қарыз шартының, мүлікті сатып алу-сату шартының, кірістер туралы анықтаманың, уәкілетті ұйымның жарғылық капиталына салымның шығу көзін ашатын басқа құжаттардың) электрондық көшірмесін жібереді.
Қосымша айырбастау пунктін (автоматтандырылған айырбастау пунктін) ашқан кезде қолданыстағы лицензияға қосымшаны алу үшін уәкілетті ұйым (оның филиалы) "цифрлық үкіметтің" веб-порталы арқылы мына құжаттарды:
1) қосымша ашылатын айырбастау пункті үшін Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған қолданыстағы лицензияға қосымшаны алуға арналған электрондық өтінішті;
2) лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны алуға өтініш берген күнге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен ерте емес берілген екінші деңгейдегі банк не Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалы клиентінің банктік шоттары бойынша ақша қозғалысы туралы үзінді көшірмелердің Қағидалардың 8-тармағының талаптарына сәйкес заңды тұлғаның банк шотына жарғылық капиталына жарна ретіндегі ақшаның есепке жазылуын растайтын электрондық көшірмелерін, не қосымша айырбастау пунктін ескере отырып, уәкілетті ұйымның жарғылық капиталы мөлшерінің белгіленген талаптарға сәйкестігін растайтын, Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қосымша ашылатын айырбастау пункті үшін қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған жарамды лицензияға қосымшаны алуға өтініш берген айдың біріндегі жағдай бойынша қаржылық есептіліктің электрондық көшірмесін;

4) электронную копию справки банка второго уровня либо филиала банка-нерезидента Республики Казахстан о наличии банковского счета в иностранной валюте;
5) электронные копии выписок о движении денег по банковским счетам клиента банка второго уровня либо филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, подтверждающие зачисление на банковский счет юридического лица денег в качестве взноса в уставный капитал в соответствии с требованиями пункта 8 Правил, выданных не ранее 30 (тридцати) календарных дней до даты обращения за получением лицензии и (или) приложения к лицензии, либо электронную копию финансовой отчетности по состоянию на первое число месяца подачи заявления на получение приложения к действительной лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой для дополнительно открываемого обменного пункта по форме согласно приложению 2 к Правилам, которая подтверждает соответствие размера уставного капитала уполномоченной организации установленным требованиям с учетом дополнительного обменного пункта;
6) электронную копию документа, раскрывающего источник происхождения вклада в уставный капитал уполномоченной организации (договор займа, договор купли-продажи имущества, справка о доходах, другие документы, раскрывающие источник происхождения вклада в уставный капитал уполномоченной организации).
Для получения приложения к действительной лицензии при открытии дополнительного обменного пункта (автоматизированного обменного пункта) уполномоченная организация (ее филиал) направляет через веб-портал "цифрового правительства" следующие документы:
1) электронное заявление на получение приложения к действительной лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой для дополнительно открываемого обменного пункта по форме согласно приложению 2 к Правилам;
2) электронные копии выписок о движении денег по банковским счетам клиента банка второго уровня либо филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, подтверждающие зачисление на банковский счет юридического лица денег в качестве взноса в уставный капитал в соответствии с требованиями пункта 8 Правил, выданных не ранее 30 (тридцати) календарных дней до даты обращения за получением лицензии и (или) приложения к лицензии, либо электронную копию финансовой отчетности по состоянию на первое число месяца подачи заявления на получение приложения к действительной лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой для дополнительно открываемого обменного пункта по форме согласно приложению 2 к Правилам, которая подтверждает соответствие размера уставного капитала уполномоченной организации установленным требованиям с учетом дополнительного обменного пункта;

3) уәкілетті ұйымның жарғылық капиталына салымның шығу көзін ашатын құжаттың (қарыз шартының, мүлікті сатып алу-сату шартының, кірістер туралы анықтаманың, уәкілетті ұйымның жарғылық капиталына салымның шығу көзін ашатын басқа құжаттардың) электрондық көшірмесін;
4) автоматтандырылған айырбастау пунктінің техникалық сипаттамаларын және оның Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келуін растайтын құжаттың электрондық көшірмесін (айырбастау пунктін қоспағанда) жібереді.
Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына қолданыстағы лицензияны және (немесе) лицензияға қолданыстағы қосымшаны қайта ресімдеу үшін уәкілетті ұйым "цифрлық үкіметтің" веб-порталы арқылы мынадай құжаттарды:
1) қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияны және (немесе) қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияға қосымшаны Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қайта ресімдеуге электрондық өтінішті;
2) ақпараты мемлекеттік цифрлық жүйелерде болатын құжаттарды қоспағанда, лицензияны және (немесе) лицензияға қолданыстағы қосымшаны қайта ресімдеу үшін негіз болған өзгерістер туралы ақпаратты қамтитын құжаттардың электрондық көшірмелерін;
3) "цифрлық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы көрсетілген алымды төлеу жағдайларын қоспағанда, қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығына бюджетке лицензиялық алымның төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесін (қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына жарамды лицензияны қайта ресімдеген жағдайда) жібереді.
9.
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Валюталық реттеу туралы заң) 12-бабының 4-тармағында, "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңының (бұдан әрі – Рұқсаттар туралы заң) 29-бабында, Қағидаларға 4-1-қосымшаның 8-тармағында, сондай-ақ Рұқсаттар туралы заңның 32-бабында көзделген құжаттарды және (немесе) мәліметтерді ұсынбау;
2) өтініш берушінің және (немесе) ұсынылған құжаттардың және (немесе) мәліметтердің Валюталық реттеу туралы заңның 12-бабының 3 және 4-тармақтарында, Рұқсаттар туралы заңның 29-бабында, Қағидаларға 4-1-қосымшаның 8-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
10.
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметті көрсету ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалы көрсетілетін қызметті алушының құжаттарын алған сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда өтінішті одан әрі қараудан жазбаша дәлелді бас тарту береді.
Мемлекеттік қызметті көрсету орнының мекенжайы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсында орналастырылған: www.nationalbank.kz.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты порталдағы жеке кабинеті арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде, сондай-ақ мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті берушінің байланыс телефондары мемлекеттік көрсетілетін қызметті берушінің www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында "Қызметті тұтынушыларға" одан әрі "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде көрсетілген.

3) электронную копию документа, раскрывающего источник происхождения вклада в уставный капитал уполномоченной организации (договор займа, договор купли-продажи имущества, справка о доходах, другие документы, раскрывающие источник происхождения вклада в уставный капитал уполномоченной организации);
4) электронную копию документа, подтверждающего технические характеристики и соответствие автоматизированного обменного пункта требованиям, установленным Правилами (за исключением обменного пункта).
Для переоформления действительной лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой и (или) действительного приложения к лицензии уполномоченная организация направляет через веб-портал "цифрового правительства" следующие документы: 1) электронное заявление на переоформление лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой и (или) приложения к лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой по форме согласно приложению 5 к Правилам;
2) электронные копии документов, содержащих информацию об изменениях, послуживших основанием для переоформления лицензии и (или) приложения к действительной лицензии, за исключением документов, информация из которых содержится в государственных цифровых системах; 3) электронную копию документа, подтверждающего уплату в бюджет лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности, за исключением случаев уплаты указанного сбора через платежный шлюз "цифрового правительства" (в случае переоформления действительной лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой).
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) непредставление документов и (или) сведений, предусмотренных пунктом 4 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле" (далее – Закон о валютном регулировании), статьей 29 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" (далее – Закон о разрешениях), пунктом 8 приложения 4-1 к Правилам, а также случаи, предусмотренные статьей 32 Закона о разрешениях;
2) несоответствие заявителя и (или) представленных документов и (или) сведений требованиям, установленным пунктами 3 и 4 статьи 12 Закона о валютном регулировании, статьей 29 Закона о разрешениях, пунктом 8 приложения 4-1 к Правилам.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан в течение 2 (двух) рабочих дней с момента получения документов услугополучателя проверяет полноту представленных документов.
В случае установления факта неполноты представленных документов дает письменный мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления. Адрес места оказания государственной услуги размещен на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан: www.nationalbank.kz. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством личного кабинета портала, а также Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.

Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
өзгерістер енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
3-қосымша
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
жүзеге асыру қағидаларына
7-қосымша
Нысан
қала _____________
күні ____________
Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиядан және (немесе) қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға лицензияға қосымшадан айыру (қолданылуын тоқтата тұру) туралы шешім
(қабылданатын шешімге байланысты көрсетіледі)
1. Талаптары бұзылған нормативтік құқықтық актілердің нормаларын көрсете отырып, жол берілген бұзушылықтардың мәнін толық сипаттау:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________,
2. "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 83-бабы _____-тармағының _____ тармақшасын басшылыққа ала отырып, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің _________ филиалы ШЕШТІ:
3. "______" жауапкершілігі шектеулі серіктестігіне (бұдан әрі – ЖШС) берілген ______ № ____ қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиядан және (немесе) ______ № ____ қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға лицензияға қосымшадан ______ мерзімге* айырылсын (қолданылуы тоқтатыла тұрсын) (қабылданатын шешімге байланысты көрсетіледі).
4. ___________________________ бөлімі (бөлім басшысының тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) осы шешімнің көшірмесін ЖШС-ға орындау үшін жіберсін (тапсырсын).
5. _____ ЖШС осы шешімді алған күннен бастап ______ № ____ қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияда және (немесе) ______ № ____ қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға лицензияға қосымшада көзделген қызметті тоқтата тұрсын/тоқтатсын.
6. _____ ЖШС Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің _________ филиалы қабылдаған шешімге Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 13-тарауында көзделген тәртіпте шағымдануға құқылы.
7. Осы шешімнің орындалуын өзім бақылаймын.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің
аумақтық филиалының
басшысы ________ _________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр орны
* Ескертпе: лицензияның және (немесе) лицензияға қосымшаның қолданылуын тоқтата тұру туралы шешімдер қабылданған жағдайда көрсетіледі және ЖШС осы шешімнің көшірмесін алған күннен бастап есептеледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
өзгерістер енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
4-қосымша
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
жүзеге асыру қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Сатып алынған және сатылған қолма-қол шетел валютасы тізілімдерінің
ЖУРНАЛЫ
Айырбастау операцияларын жүзеге асыруға құқығы бар заңды тұлғаның
(оның филиалының) атауы, бизнес сәйкестендіру нөмірі
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
20___ жылғы "____"________________ сатып алынған және сатылған қолма-қол шетел валютасының тізілімі
Р/c №
Операциялық күн
Резиденттік белгісі*
Клиенттің жеке басын куәландыратын құжаттың деректері**
Клиенттің жеке сәйкестендіру нөмірі
Клиенттің заңды мекенжайы
Шетел валютасының атауы
Валюта сомасы
Операция жүргізу уақыты (сағатпен және минутпен) *****
Сатып алынған
Сатылған
шетел валютасымен
теңге ***
шетел валютасымен е
теңге ****
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Жиыны:
кестенің жалғасы:
Өкімге сәйкес операция бағамы
Басшы өкімінің нөмірі мен күні
Өкімнің қолданылуының басталған күні мен уақыты
Уәкілетті банктің айырбастау пунктінің куәлігі немесе жазбаша растау туралы деректер ******
Кассир (тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда))
Айырбастау пунктінің операциялық кассасындағы күннің басындағы қалдық *******
Айырбастау пунктінің операциялық кассасындағы күннің соңындағы қалдық *******
Нөмірі
Берілген күні
Валюта
Сомасы
Валюта
Сомасы
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
Жиыны ********
Ескертпе:

Контактные телефоны услугодателя указаны на официальном интернет-ресурсе услугодателя: www.nationalbank.kz, раздел "Потребителям услуг" далее "Государственные услуги". Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
Приложение 11
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Приложение 7
к Правилам осуществления обменных
операций с наличной иностранной
валютой в Республике Казахстан
Форма
город _____________
дата ____________
Решение о лишении (приостановлении) действия (указывается в зависимости от принимаемого решения) лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой и (или) приложения к лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой
1. Подробное описание сути допущенных нарушений с указанием норм нормативных правовых актов, требования которых нарушены:
_________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________,
2. Руководствуясь подпунктом _____ пункта _____ статьи 83 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" _________ филиал Национального Банка Республики Казахстан РЕШИЛ:
3. Лишить (Приостановить) сроком* на __________ действие (указывается в зависимости от принимаемого решения) лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой № ____ от ______ и (или) приложения к лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой № ____ от ______, выданной Товариществу с ограниченной ответственностью "______" (далее – ТОО).
4. Отделу ___________________________ (фамилия, имя, отчество (при наличии) руководителя отдела) направить (вручить) копию настоящего решения ТОО для исполнения.
5. ТОО _____________ с даты получения данного решения приостановить/прекратить деятельность, предусмотренную лицензией на обменные операции с наличной иностранной валютой № _________ от __________ и (или) приложения к лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой № ____ от ________.
6. ТОО ______________ вправе обжаловать принятое решение ___________ филиала Национального Банка Республики Казахстан в порядке, предусмотренном главой 13 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
7. Контроль исполнения настоящего решения оставляю за собой.
Руководитель территориального филиала Национального Банка Республики Казахстан ________ ________________________________ (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати
* Примечание: указывается в случае принятия решения о приостановлении действия лицензии и (или) приложения к лицензии и исчисляется со дня получения ТОО копии настоящего решения.
Приложение 12
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Приложение 11
к Правилам осуществления обменных
операций с наличной иностранной
валютой в Республике Казахстан
Форма
ЖУРНАЛ реестров купленной и проданной наличной иностранной валюты
Наименование юридического лица, имеющего право на осуществление обменных операций, (его филиала), бизнес-идентификационный номер
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Реестр купленной и проданной наличной иностранной валюты за "____"_________________20____года
№ п/п
Дата операции
Признак резидентства*
Данные документа, удостоверяющего личность клиента**
Индивидуальный идентификационный номер клиента
Юридический адрес клиента
Наименование иностранной валюты
Сумма валюты
Время проведения операции (в часах и минутах) *****
Куплено
Продано
в иностранной валюте
теңге ***
в иностранной валюте
теңге ****
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Итого по:
продолжение таблицы:
Курс операции, согласно распоряжению
Номер и дата распоряжения руководителя
Дата и время начала действия распоряжения
Данные о свидетельстве обменного пункта уполномоченного банка или письменном подтверждении ******
Кассир (фамилия, имя и отчество (при наличии))
Остаток в операционной кассе обменного пункта на начало дня*******
Остаток в операционной кассе обменного пункта на конец дня*******
Номер
Дата выдачи
Валюта
Сумма
Валюта
Сумма
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
Итого: ********
Примечание:

* – айырбастау операциясын жүргізу кезінде клиент ұсынған құжатқа сәйкес көрсетіледі: 1 – резиденттер үшін (Қазақстан Республикасының азаматтары, Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға берілген рұқсаттың негізінде Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетел азаматтары және азаматтығы жоқ адамдар), 2 – бейрезиденттер үшін;
** – "Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 4 сәуірдегі №49 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18545 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру қағидаларының 51-тармағының екінші бөлігінде көзделген жағдайларда клиенттің тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) толтырылады.
*** – сатып алу бағамы бойынша есептеледі;
**** – сату бағамы бойынша есептеледі;
***** – бақылау чегінде көрсетілген операцияны жүргізу уақыты;
****** – уәкілетті ұйымның жарамды лицензиясына (уәкілетті банктің айырбастау пункті куәлігінің немесе жазбаша растаудың) жарамды қосымшасының нөмірі (уәкілетті банк осындай куәлікті немесе осындай растауды алғаннан кейін);
******* – валюталардың барлық түрлері бойынша және теңгемен (айырбастау операцияларын өзге банктік операциялармен бірге жүргізген кезде толтырылмайды);
******** – 7-ден 11-ге дейінгі бағандар толтырылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
өзгерістер енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
5-қосымша
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
жүзеге асыру қағидаларына
12-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің орталық аппаратына
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: айырбастау пункттері арқылы жүргізілген айырбастау операциялары туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 12-NIV_UB
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: уәкілетті банк
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 7 (жетісіне) (қоса алғанда) дейін, ай сайын
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
Нысан
Көрсеткіштің атауы
Жол коды
Барлық валюта
оның ішінде, валюталар түрі бойынша
USD
EUR
RUB
CNY
GBP
Басқа да валюта (шетел валютасының түрі көрсетілсін)
А
Б
1
2
3
4
5
6
(...)
Өңірдің атауы

* – указывается в соответствии с документом, представленным клиентом при проведении обменной операции: 1 – для резидентов (граждане Республики Казахстан, иностранные граждане и лица без гражданства, постоянно проживающие в Республике Казахстан на основании разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан), 2 – для нерезидентов;
** – в случаях, предусмотренном в части второй пункта 51 Правил осуществления обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 апреля 2019 года № 49 "Об утверждении Правил осуществления обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18545), заполняются фамилия, имя и отчество (при его наличии) клиента.
*** – исчисляется по курсу покупки;
**** – исчисляется по курсу продажи;
***** – время проведения операции, указанное в контрольном чеке;
****** – номер действительного приложения к действительной лицензии уполномоченной организации (свидетельства обменного пункта уполномоченного банка или письменного подтверждения) (после получения уполномоченным банком такого свидетельства или такого подтверждения);
******* – по всем видам валют и в теңге (не заполняется при совмещении обменных операций с иными банковскими операциями);
******** – заполняются графы с 7 по 11.
Приложение 13
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Приложение 12
к Правилам осуществления обменных
операций с наличной иностранной
валютой в Республике Казахстан
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в центральный аппарат Национального Банка Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет об обменных операциях, проведенных через обменные пункты
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 12-NIV_UB
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: за ___________ 20 ____года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: уполномоченный банк
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно, до 7 (седьмого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным
БИН: _____________________________
Метод сбора: в электронном виде
Форма
Наименование показателя
Код строки
Все валюты
в том числе по видам валют
USD
EUR
RUB
CNY
GBP
Прочие валюты (указать вид иностранной валюты)
А
Б
1
2
3
4
5
6
(...)
Наименование региона

410
X
X
__________
__________
уәкілетті ұйымдарына (уәкілетті ұйымдарды көрсету) сатылды
420
X
X
Атауы ________________________________________
Мекенжайы ___________________________________________________
Телефоны ____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы __________________________________
Орындаушы ___________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________ ___________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Айырбастау пункттері арқылы жүргізілген айырбастау операциялары туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Айырбастау пункттері арқылы
жүргізілген айырбастау
операциялары туралы
есеп" әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға арналған
нысанына қосымша
"Айырбастау пункттері арқылы жүргізілген айырбастау операциялары туралы есеп" (индексі – 12-NIV_UB, кезеңділігі – ай сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Айырбастау пункттері арқылы жүргізілген айырбастау операциялары туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды уәкілетті банк Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 4 сәуірдегі № 49 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18545 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру қағидаларына 11-қосымшаға сәйкес толтырылатын сатып алынған және сатылған қолма-қол шетел валютасының тізілімдеріжурналының есепті айдағы деректері бойынша ай сайын жасайды.
3. Уәкілетті банк Нысанды тиісті филиалдардың есепті айдағы деректеріне сәйкес астана, облыстар, республикалық маңызы бар қалалар бойынша бөле отырып жасайды.
Уәкілетті банктің филиалында астанаға немесе республикалық маңызы бар қалаға іргелес облыс шегінде орналасқан айырбастау пункттері болған кезде есепті айдағы деректер айырбастау операцияларын жүргізу орны бойынша тиісті облыс Нысанында ескеріледі.

410
X
X
продано уполномоченным организациям (указать уполномоченные организации)
__________
__________
420
X
X
Наименование _________________________________________
Адрес_________________________________________________
Телефон ______________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________
Исполнитель_______________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_____________________________________             _________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)                   подпись
Дата "____" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет об обменных операциях, проведенных через обменные пункты".
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных на безвозмездной
основе, "Отчет об обменных
операциях, проведенных
через обменные пункты"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет об обменных операциях, проведенных через обменные пункты" (индекс – 12-NIV_UB, периодичность – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет об обменных операциях, проведенных через обменные пункты" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежемесячно уполномоченным банком по данным за отчетный месяц журнала реестров купленной и проданной наличной иностранной валюты, заполняемого в соответствии с приложением 11 к Правилам осуществления обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 апреля 2019 года № 49 "Об утверждении Правил осуществления обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18545).
3. Уполномоченный банк составляет Форму в разрезе столицы, областей, городов республиканского значения, согласно данным за отчетный месяц соответствующих филиалов.
При наличии у филиала уполномоченного банка обменных пунктов, расположенных в пределах области, прилегающей к столице или городу республиканского значения, данные за отчетный месяц учитываются в Форме соответствующей области, по месту проведения обменных операций.

4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Есептің 1-бағанында уәкілетті банктің (оның филиалының) айырбастау пункттері есепті кезеңде айырбастау операцияларын жүзеге асырған шетел валюталарының барлық түрлері бойынша деректер ұсынылады. Айырбастау операцияларының көлемі бойынша жиынтық деректер теңгемен есептеледі.
6. 1-бағанда 110, 111, 120 және 121 кодтары бар жолдар бойынша деректер бүтін мәнге дейін дөңгелектей отырып, мың теңгемен толтырылады (бес жүз теңгеден кем деректер нөлге дейін, бес жүзден бір мың теңгеге дейін – бірге дейін дөңгелектенеді).
7. 2, 3, 4, 5 және 6-бағандарда деректер Америка Құрама Штаттары доллары (USD), еуро (EUR), Ресей рублі (RUB), Қытай юані (CNY), ағылшын фунт стерлингі (GBP) бойынша ұсынылады, ал одан әрі нөмірленген бағандарда уәкілетті банктің (оның филиалының) айырбастау пункттері есепті кезеңде айырбастау операцияларын жүзеге асырған валюталардың қалған түрлері бойынша деректер беріледі.
8. 2, 3, 4, 5 және 6-бағандарда және одан әрі нөмірленген бағандарда 110, 111, 120 және 121-жолдар бойынша деректер тиісті валютаның бірлігінде ұсынылады.
Егер айырбастау пункттері есепті кезеңде 2, 3, 4, 5 және 6-бағандарда көрсетілген қандай да бір валюталармен айырбастау операцияларын жүргізбесе, онда тиісті баған толтырылмайды.
9. 210, 211, 212, 213, 220, 221, 222 және 223-жолдар есептеу бірлігінде толтырылады.
10. 2, 3, 4, 5 және 6-бағандарда және одан әрі нөмірленген бағандарда 311, 312, 321 және 322-жолдар бойынша тиісті шетел валютасының бағамы көрсетіледі. 311 (321) жол бойынша тиісті бағанда уәкілетті банктің (оның филиалының) айырбастау пункттері үшін есепті айда теңгемен сатып алу (сату) үшін белгіленген осы шетел валютасы бағамдарының ең төменгісі көрсетіледі, 312 (322) жол бойынша – уәкілетті банктің (оның филиалының) айырбастау пункттері үшін есепті айда теңгемен сатып алу (сату) үшін белгіленген осы шетел валютасы бағамдарының ең жоғарғысы көрсетіледі.
11. Осы есепті толтыру кезінде барлық бағандар бойынша мынадай талаптарды орындау қамтамасыз етіледі:
коды 111-жол ≤ коды 110-жол;
коды 121-жол ≤ коды 120-жол;
коды 210-жол ≥ коды 211-жол + коды 212-жол+ коды 213-жол;
коды 220-жол ≥ коды 221-жол + коды 222-жол+ коды 223-жол.
12. коды 410-жолда уәкілетті ұйымның БСН және әрбір уәкілетті ұйымнан қолма-қол шетел валютасын сатып алу жөніндегі ақпарат көрсетіледі;
13. коды 420-жолда уәкілетті ұйымның БСН және әрбір уәкілетті ұйымға қолма-қол шетел валютасын сату жөніндегі ақпарат көрсетіледі.

4. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 1 отчета представляются данные по всем видам иностранных валют, с которыми обменные пункты уполномоченного банка (его филиала) осуществляли обменные операции в отчетном периоде. Суммарные данные по объемам обменных операций рассчитываются в теңге.
6. В графе 1 данные по строкам с кодами 110, 111, 120 и 121 заполняются в тысячах теңге с округлением до целого значения (данные менее пятисот теңге округляются до нуля, от пятисот до тысячи теңге – до единицы).
7. В графах 2, 3, 4, 5 и 6 данные представляются по доллару Соединенных Штатов Америки (USD), евро (EUR), российскому рублю (RUB), китайскому юаню (CNY), английскому фунту стерлингов (GBP), а в графах с последующей нумерацией приводятся данные по остальным видам валют, с которыми обменные пункты уполномоченного банка (его филиала) осуществляли обменные операции в отчетном периоде.
8. В графах 2, 3, 4, 5 и 6 и далее пронумерованных графах данные по строкам 110, 111, 120 и 121 представляются в единицах соответствующей валюты.
Если обменные пункты не проводили в отчетном периоде обменных операций с какой-либо из указанных в графах 2, 3, 4, 5 и 6 валют, то соответствующая графа не заполняется.
9. Строки 210, 211, 212, 213, 220, 221, 222 и 223 заполняются в единицах счета.
10. В графах 2, 3, 4, 5 и 6 и далее пронумерованных графах по строкам 311, 312, 321 и 322 указывается курс соответствующей иностранной валюты. По строке 311 (321) в соответствующей графе указывается наименьший из курсов данной иностранной валюты, установленный для обменных пунктов уполномоченного банка (его филиала) в отчетном месяце для покупки (продажи) за теңге, по строке 312 (322) – наибольший из курсов данной иностранной валюты, установленный для обменных пунктов уполномоченного банка (его филиала) в отчетном месяце для покупки (продажи) за теңге.
11. При заполнении данного отчета по всем графам обеспечивается выполнение следующих условий:
строка с кодом 111 ≤ строка с кодом 110;
строка с кодом 121 ≤ строка с кодом 120;
строка с кодом 210 ≥ строка с кодом 211 + строка с кодом 212 + строка с кодом 213;
строка с кодом 220 ≥ строка с кодом 221 + строка с кодом 222 + строка с кодом 223.
12. В строке с кодом 410 указывается БИН уполномоченной организации и информация по покупке у каждой уполномоченной организации наличной иностранной валюты;
13. В строке с кодом 420 указывается БИН уполномоченной организации и информация по продаже каждой уполномоченной организации наличной иностранной валюты.

14. Нысанды жасау кезінде теңгемен берілген деректер үшін есеп айырысуларда сатып алынған және сатылған қолма-қол шетел валютасының тізілімі журналының 8 және 10-бағандарына сәйкес көрсетілген теңгемен айырбастау операциясының сомасы пайдаланылады.
15. Есепті кезеңде деректер болмаған кезде Нысан нөлдік мәндермен ұсынылады.
16. Деректерді түзетулер (өзгерістер, толықтырулар) Нысанды ұсынуға белгіленген мерзім өткеннен кейін бір ай ішінде енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
өзгерістер енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
6-қосымша
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
жүзеге асыру қағидаларына
13-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінінің орталық аппаратына немесе аумақтық филиалына
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: шетел валютасының қозғалысы және айырбастау пункттері арқылы жүргізілген айырбастау операциялары туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 13-NIV_UO
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: уәкілетті ұйым (оның филиалы)
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 7 (жетінші) жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
БСН: _____________________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
Нысан
Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына лицензияның нөмірі мен күні
__________________________________________________________________
Көрсеткіштің атауы
Жол коды
Барлық валюталар
оның ішінде валюталар түрі бойынша
USD
EUR
RUB
CNY
GBP
Басқа да валюталар (шетел валютасының түрі көрсетілсін)
А
Б
1
2
3
4
5
6
(...)

14. При составлении Формы в расчетах для данных в теңге используется сумма обменной операции в теңге, указанная соответственно в графах 8 и 10 журнала реестра купленной и проданной наличной иностранной валюты.
15. При отсутствии данных за отчетный период Форма представляется с нулевыми значениями.
16. Корректировки (исправления, дополнения) данных вносятся в течение одного месяца после срока, установленного для представления Формы.
Приложение 14
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Приложение 13
к Правилам осуществления обменных
операций с наличной иностранной
валютой в Республике Казахстан
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в центральный аппарат или территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет о движении иностранной валюты и обменных операциях, проведенных через обменные пункты
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 13-NIV_UO
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: за __________ 20 ___ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: уполномоченная организация (ее филиал)
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно до 7 (седьмого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным месяцем
БИН: _____________________________
Метод сбора: в электронном виде
Форма
Номер и дата лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой
______________________________________________________________________
Наименование показателя
Код строки
Все валюты
в том числе по видам валют
USD
EUR
RUB
CNY
GBP
Прочие валюты (указать вид иностранной валюты)
А
Б
1
2
3
4
5
6
(...)

442
Уәкілетті ұйымның (оның филиалының) атауы
_____________________________________________________________
Мекенжайы___________________________________________________
Телефоны ____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы __________________________________
Орындаушы _____________________________ ___________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
__________________________________ ______________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Шетел валютасының қозғалысы және айырбастау пункттері арқылы жүргізілген айырбастау операциялары туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады
"Шетел валютасының
қозғалысы және айырбастау
пункттері арқылы жүргізілген
айырбастау операциялары
туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанына
қосымша
"Шетел валютасының қозғалысы және айырбастау пункттері арқылы жүргізілген айырбастау операциялары туралы есеп" (индексі – 13-NIV_UO, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Шетел валютасының қозғалысы және айырбастау пункттері арқылы жүргізілген айырбастау операциялары туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша талаптар айқындалады.
2. Нысанды уәкілетті ұйым (оның филиалы) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 4 сәуірдегі № 49 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18545 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру қағидаларының 11-қосымшасына сәйкес толтырылатын сатып алынған және сатылған қолма-қол шетел валютасының тізілімдері журналының есепті айға арналған деректері бойынша ай сайын жасайды. Уәкілетті ұйымның филиалы дербес Нысанды жасайды.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. 1 және 2-бөлімдер бойынша Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Есепті қалыптастыру кезінде теңгемен берілген деректер үшін есептеулерде Сатып алынған және сатылған қолма-қол шетел валютасы тізілімінің тиісінше 8 және 10-бағандарында көрсетілген теңгемен айырбастау операциясы сомасының баламасы пайдаланылады.

442
Наименование уполномоченной организации (ее филиала)
__________________________________________________
Адрес_____________________________________________
Телефон ___________________________________________
Адрес электронной почты ____________________________
Исполнитель _________________________ _____________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_______________________________________ __________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о движении иностранной валюты и обменных операциях, проведенных через обменные пункты".
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных на безвозмездной
основе, "Отчет о движении
иностранной валюты
и обменных операциях, проведенных
через обменные пункты"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет о движении иностранной валюты и обменных операциях, проведенных через обменные пункты" (индекс – 13-NIV_UO, периодичность – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о движении иностранной валюты и обменных операциях, проведенных через обменные пункты" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежемесячно уполномоченной организацией (ее филиалом) по данным за отчетный месяц журнала реестров купленной и проданной наличной иностранной валюты, заполняемого в соответствии с приложением 11 к Правилам осуществления обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 апреля 2019 года № 49 "Об утверждении Правил осуществления обменный операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18545). Филиал уполномоченной организации составляет самостоятельную Форму.
3. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы по разделам 1 и 2
4. При формировании отчета в расчетах для данных в теңге используется эквивалент суммы обменной операции в теңге, указанный соответственно в графах 8 и 10 Реестра купленной и проданной наличной иностранной валюты.

5. Есептің 1-бағанында ("Х" белгісімен белгіленген жолдарды қоспағанда) уәкілетті ұйымның (оның филиалының) айырбастау пункттері есепті кезеңде айырбастау операцияларын жүзеге асырған шетел валюталарының барлық түрлері бойынша деректер беріледі. Айырбастау операцияларының көлемдері бойынша жиынтық деректер теңгемен есептеледі.
6. 1-бағанда кодтары 110, 111, 120 және 121-жолдар бойынша деректер бүтін мәнге дейін дөңгелектеніп, мың теңгемен толтырылады (бес жүз теңгеден кем деректер нөлге дейін, бес жүзден бастап бір мыңға дейін – бірге дейін дөңгелектенеді).
7. 2, 3, 4, 5 және 6-бағандарда деректер Америка Құрама Штаттарының доллары (USD), еуро (EUR), Ресей рублі (RUB), Қытай юані (CNY), ағылшын фунт стерлингі (GBP) бойынша беріледі, ал одан әрі нөмірленген бағандарда уәкілетті ұйымның (оның филиалының) айырбастау пункттері есепті кезеңде айырбастау операцияларын жүзеге асырған валюталардың қалған түрлері бойынша деректер келтіріледі.
8. 2, 3, 4, 5 және 6-бағандарда және одан әрі нөмірленген бағандарда 110, 111, 120 және 121-жолдар бойынша деректер тиісті валютаның бірлігінде беріледі.
Егер айырбастау пунктері есепті кезеңде 2, 3, 4, 5 және 6-бағандарда көрсетілген қандай да бір валютамен айырбастау операцияларын жүргізбесе, онда тиісті баған толтырылмайды.
9. 210, 211, 212, 213, 220, 221, 222 және 223-жолдар шоттың бірлігімен толтырылады.
10. 2, 3, 4, 5 және 6-бағандарда және одан әрі нөмірленген бағандарда 311, 312, 321 және 322-жолдар бойынша тиісті шетел валютасының бағамы көрсетіледі. 311 (321)-жол бойынша тиісті бағанда уәкілетті ұйымның (оның филиалының) айырбастау пункттері үшін есепті кезеңде теңгемен сатып алу (сату) үшін белгіленген осы шетел валютасы бағамдарының ең төменгісі көрсетіледі; 312 (322)-жол бойынша – уәкілетті ұйымның (оның филиалының) айырбастау пункттері үшін есепті кезеңде теңгемен сатып алу (сату) үшін белгіленген осы шетел валютасы бағамдарының ең жоғарғысы көрсетіледі.
11. Есептің 1 және 2-бөлімдерін толтыру кезінде барлық бағандар бойынша мына талаптардың орындалуы қамтамасыз етіледі:
коды 111-жол ≤ коды 110-жол;
коды 121-жол ≤ коды 120-жол;
коды 210-жол ≥ коды 211-жол + коды 212-жол + коды 213-жол;
коды 220-жол ≥ коды 221-жол + коды 222-жол + коды 223-жол.
3-бөлім бойынша
12. Есептің 3-бөлімінде 1-баған толтырылмайды.
13. 2, 3, 4, 5 және 6-бағандарда және одан әрі нөмірленген бағандарда жолдар бойынша деректер тиісті валютаның бірлігімен беріледі.
14. 2, 3, 4, 5 және 6-бағандарда және одан әрі нөмірленген бағандарда 423 және 433-жолдар бойынша деректер 110 және тиісінше 120-бағандардағы деректерге тең болуға тиіс.

5. В графе 1 отчета (за исключением строк, отмеченных знаком "X") представляются данные по всем видам иностранных валют, с которыми обменные пункты уполномоченной организации (ее филиала) осуществляли обменные операции в отчетном периоде. Суммарные данные по объемам обменных операций рассчитываются в теңге.
6. В графе 1 данные по строкам с кодами 110, 111, 120 и 121 заполняются в тысячах теңге с округлением до целого значения (данные менее пятисот теңге округляются до нуля, от пятисот до тысячи теңге – до единицы).
7. В графах 2, 3, 4, 5 и 6 данные представляются по доллару Соединенных Штатов Америки (USD), евро (EUR), российскому рублю (RUB), китайскому юаню (CNY), английскому фунту стерлингов (GBP), а в графах с последующей нумерацией приводятся данные по остальным видам валют, с которыми обменные пункты уполномоченной организации (ее филиала) осуществляли обменные операции в отчетном периоде.
8. В графах 2, 3, 4, 5 и 6 и далее пронумерованных графах данные по строкам 110, 111, 120 и 121 представляются в единицах соответствующей валюты.
Если обменные пункты не проводили в отчетном периоде обменных операций с какой-либо из указанных в графах 2, 3, 4, 5 и 6 валют, то соответствующая графа не заполняется.
9. Строки 210, 211, 212, 213, 220, 221, 222 и 223 заполняются в единицах счета.
10. В графах 2, 3, 4, 5, 6 и далее пронумерованных графах по строкам 311, 312, 321 и 322 указывается курс соответствующей иностранной валюты. По строке 311 (321) в соответствующей графе указывается наименьший из курсов данной иностранной валюты, установленный для обменных пунктов уполномоченной организации (ее филиала) в отчетном месяце для покупки (продажи) за теңге; по строке 312 (322) – наибольший из курсов данной иностранной валюты, установленный для обменных пунктов уполномоченной организации (ее филиала) в отчетном месяце для покупки (продажи) за теңге.
11. При заполнении разделов 1 и 2 отчета по всем графам обеспечивается выполнение следующих условий:
строка с кодом 111 ≤ строка с кодом 110;
строка с кодом 121 ≤ строка с кодом 120;
строка с кодом 210 ≥ строка с кодом 211 + строка с кодом 212 + строка с кодом 213;
строка с кодом 220 ≥ строка с кодом 221 + строка с кодом 222 + строка с кодом 223.
по разделу 3
12. В разделе 3 отчета графа 1 не заполняется.
13. В графах 2, 3, 4, 5 и 6 и далее пронумерованных графах данные по строкам представляются в единицах соответствующей валюты.
14. В графах 2, 3, 4, 5 и 6 и далее пронумерованных графах данные по строкам 423 и 433 должны быть равны данным в строках 110 и 120 соответственно.

15. Есептің 3-бөлімін толтыру кезінде 2, 3, 4, 5 және 6-бағандар және одан әрі нөмірленген бағандар бойынша 410, 420, 430 және 440-жолдар бойынша тиісті көрсеткіштердің атауында көрсетілген талаптарды орындау қамтамасыз етіледі.
16. Нысанды жасау кезінде теңгемен берілген деректер үшін есептеулерде тиісінше сатып алынған және сатылған қолма-қол шетел валютасының тізілімі журналының 8 және 10-бағандарында көрсетілген теңгемен айырбастау операциясының сомасы пайдаланылады.
17. Есептік кезеңде деректер болмаған кезде Нысан нөлдік мәндермен ұсынылады.
18. Деректерді түзету (өзгерістер, толықтырулар) Нысанды ұсыну үшін белгіленген мерзімнен кейін бір ай ішінде енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
өзгерістер енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
7-қосымша
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
жүзеге асыру қағидаларына
14-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің орталық аппаратына немесе аумақтық филиалына
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған

15. При заполнении раздела 3 отчета по графам 2, 3, 4, 5 и 6 и далее пронумерованным графам по строкам 410, 420, 430 и 440 обеспечивается выполнение условий, указанных в наименовании соответствующих показателей.
16. При составлении Формы в расчетах для данных в теңге используется сумма обменной операции в теңге, указанная соответственно в графах 8 и 10 журнала реестра купленной и проданной наличной иностранной валюты.
17. При отсутствии данных за отчетный период Форма представляется с нулевыми значениями.
18. Корректировки (исправления, дополнения) данных вносятся в течение одного месяца после срока, установленного для представления Формы.
Приложение 15
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Приложение 14
к Правилам осуществления обменных
операций с наличной иностранной
валютой в Республике Казахстан
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в центральный аппарат или территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz

Әкімшілік нысанның атауы: Баламасы 50 000 (елу мың) Америка Құрама Штаттарының долларына тең немесе одан асатын сомаға қолма-қол шетел валютасын сатып алу және (немесе) сату туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 14-NIV_VAL
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: уәкілетті банк немесе уәкілетті ұйым (оның филиалы)
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі айдың 10 (оныншы) күніне дейін (қоса алғанда)
БСН: _____________________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
Нысан

Наименование административной формы: отчет о покупке и (или) продаже наличной иностранной валюты на сумму, равную или превышающую 50 000 (пятьдесят тысяч) долларов Соединенных Штатов Америки в эквиваленте
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 14-NIV_VAL
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: за __________ 20 ___ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: уполномоченный банк или уполномоченная организация (ее филиал)
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: до 10 (десятого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом
БИН: _____________________________
Метод сбора: в электронном виде
Форма

1. Клиент туралы ақпарат
2. Валюталық операция туралы ақпарат
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Жеке сәйкестендіру нөмірі (өзге де деректер)
Резиденттік белгісі*
Күні
Сатып алу (сату)
Валютаның мың бірлігімен сомасы
Валюта коды
астана, облыс, республикалық маңызы бар қаланың атауы
ӘАОЖ бойынша код
1.1
1.2
1.3
2.1
2.2
2.3
2.4
2.5
2.6
* – айырбастау операциясын жүргізу кезінде клиент ұсынған құжатқа сәйкес көрсетіледі: 1 – резиденттер үшін (Қазақстан Республикасының азаматтары, Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға берілген рұқсат негізінде Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдар), 2 – бейрезиденттер үшін
Уәкілетті банктің немесе уәкілетті ұйымның (оның филиалының) атауы _________________________________________________________
Мекенжайы ___________________________________________________
Телефоны ____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы __________________________________
Орындаушы _________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
__________________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Баламасы 50 000 (елу мың) Америка Құрама Штаттарының долларына тең немесе одан асатын сомаға қолма-қол шетел валютасын сатып алу және (немесе) сату туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады
"Баламасы 50 000 (елу мың)
Америка Құрама Штаттарының
долларына тең немесе одан
асатын сомаға қолма-қол шетел
валютасын сатып алу және
(немесе) сату туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысанына
қосымша
"Баламасы 50 000 (елу мың) Америка Құрама Штаттарының долларына тең немесе одан асатын сомаға қолма-қол шетел валютасын сатып алу және (немесе) сату туралы есеп" (индексі – 14-NIV_VAL, кезеңділігі – ай сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Баламасы 50 000 (елу мың) Америка Құрама Штаттарының долларына тең немесе одан асатын сомаға қолма-қол шетел валютасын сатып алу және (немесе) сату туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.

1. Информация о клиенте
2. Информация о валютной операции
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Индивидуальный идентификационный номер (иные данные)
Признак резидентства*
Дата
Покупка (продажа)
Сумма в тысячах единиц валюты
Код валюты
Наименование столицы, области, города республиканского значения
Код по КАТО
1.1
1.2
1.3
2.1
2.2
2.3
2.4
2.5
2.6
* – указывается в соответствии с документом, представленным клиентом при проведении обменной операции: 1 – для резидентов (граждане Республики Казахстан, иностранные граждане и лица без гражданства, постоянно проживающие в Республике Казахстан на основании разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан), 2 – для нерезидентов
Наименование уполномоченного банка или уполномоченной организации (ее филиала) ____________________________________________________
Адрес _________________________________________________
Телефон _______________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________
Исполнитель _____________________________ ______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о покупке и (или) продаже наличной иностранной валюты на сумму, равную или превышающую 50 000 (пятьдесят тысяч) долларов Соединенных Штатов Америки в эквиваленте".
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных на безвозмездной
основе, "Отчет о покупке и (или)
продаже наличной иностранной валюты
на сумму, равную или превышающую
50 000 (пятьдесят тысяч) долларов
Соединенных Штатов Америки
в эквиваленте"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет о покупке и (или) продаже наличной иностранной валюты на сумму, равную или превышающую 50 000 (пятьдесят тысяч) долларов Соединенных Штатов Америки в эквиваленте" (индекс – 14-NIV_VAL, периодичность – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о покупке и (или) продаже наличной иностранной валюты на сумму, равную или превышающую 50 000 (пятьдесят тысяч) долларов Соединенных Штатов Америки (далее – США) в эквиваленте" (далее – Форма).

2. Нысанды уәкілетті банк немесе уәкілетті ұйым (оның филиалы) ай сайын ұсынады және баламасы 50 000 (елу мың) АҚШ долларына тең немесе одан асатын сомаға қолма-қол шетел валютасын сатып алу немесе сату операциялары туралы ақпаратты қамтиды.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысан есепті кезеңде бір жеке тұлғаға баламасы 50 000 (елу мың) АҚШ долларына тең немесе одан асатын сомаға қолма-қол шетел валютасын сатып алу және (немесе) сату операциясы болған кезде жіберіледі.
50 000 (елу мың) АҚШ долларына тең немесе одан асатын соманың баламасын есептеу үшін валюта айырбастаудың нарықтық бағамы пайдаланылады.
5. Қолма-қол шетел валютасын сатып алу және (немесе) сату операциялары бойынша ақпарат операцияны өткізу күні есепте көрсетіледі.
6. Нысанның 1-бөлігінде қолма-қол шетел валютасын сатып алу және (немесе) сату операциясын жүзеге асырған жеке тұлға-клиент туралы ақпарат көрсетіледі.
7. 1.2-бағанда жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі. Жеке тұлғаның жеке сәйкестендіру нөмірі болмаған кезде 1.2-бағанда жеке басын куәландыратын құжаттың деректері көрсетіледі.
8. Нысанның 2-бөлігінде шетел валютасын сатып алу және (немесе) сату операциясы туралы ақпарат көрсетіледі.
2.2-бағанда клиент қолма-қол шетел валютасын сатып алған кезде "1", клиент қолма-қол шетел валютасын сатқан кезде "2" көрсетіледі.
2.4-бағанда "Валюталар мен қорларды белгілеуге арналған кодтар" ҚР ҰЖ 07 ISO 4217 Қазақстан Республикасының Ұлттық жіктеуішіне сәйкес валютаның үш таңбалы әріптік коды көрсетіледі.
2.5-бағанда "Әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші" ҚР ҰЖ 11 ұлттық жіктеуішіне сәйкес астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың атауы көрсетіледі.
2.6-бағанда "Әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші" ҚР ҰЖ 11 ұлттық жіктеуішіне сәйкес ӘАОЖ коды көрсетіледі.
Уәкілетті банктің филиалында астанаға немесе республикалық маңызы бар қалаға іргелес облыс шегінде орналасқан айырбастау пункттері болған кезде есепті айдағы деректер айырбастау операцияларын жүргізу орны бойынша тиісті облыс Нысанында ескеріледі.
9. Есептік кезеңде деректер болмаған жағдайда Нысан нөлдік мәндермен ұсынылады.
10. Деректерге түзетулер (өзгерістер, толықтырулар) Нысанды ұсынуға берілген мерзім өткеннен кейін бір ай ішінде енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
өзгерістер енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
8-қосымша
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
жүзеге асыру қағидаларына
15-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған аффинирленген құйма алтынды сатып алу және (немесе) сату операцияларын есепке алу журналы
Уәкілетті ұйымның немесе оның филиалының атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі _________________________________________________
Уәкілетті ұйымның Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған 20 ____ жылғы "____" ______________ лицензиясына қосымшаның нөмірі
Айырбастау пунктінің операциялық кассасындағы аффинирленген құйма алтынның қалдығы
Құйма алтынның массадағы (грамм) түрлері бойынша саны
күннің басына
күннің соңына
Аффинирленген құйма алтынның құнын белгілеу туралы өкімнің күні және қолданысының басталу сәті
Аффинирленген құйма алтынның құнын белгілеу туралы басшының өкімінің нөмірі және күні
Массадағы (грамм) түрлері бойынша аффинирленген бір құйма алтынның ұлттық валютадағы құны
Сатып алу (массалары бойынша)
Сату (массалары бойынша)
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған аффинирленген құйма алтынды сатып алу және (немесе) сату операцияларын есепке алу тізілімі 20____жылғы "____"______________
Р/с №
Резиденттік белгісі*
Клиенттің жеке басын куәландыратын құжаттың деректері **
Клиенттің жеке сәйкестендіру нөмірі
Клиенттің заңды мекенжайы
1
2
3
4
5
кестенің жалғасы:
Сатып алынды
Сатылды
Операция жүргізу уақыты (сағатпен және минутпен) *****
Құйманың массасы (грамм)
Теңгемен құны***
Құйманың бірегей нөмірі
Құйманың массасы (грамм)
Теңгемен құны***
Құйманың бірегей нөмірі
6
7
8
9
10
11
12
Жиынтығы:
Кассир _________________________________________ _________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы)
Ескертпе:

2. Форма представляется уполномоченным банком или уполномоченной организацией (ее филиалом) ежемесячно и включает информацию об операциях покупки или продажи наличной иностранной валюты на сумму, равную или превышающую 50 000 (пятьдесят тысяч) долларов США в эквиваленте.
3. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. Форма направляется при наличии операций по покупке и (или) продаже одному физическому лицу за отчетный период наличной иностранной валюты на сумму, равную или превышающую 50 000 (пятьдесят тысяч) долларов США в эквиваленте.
Для расчета эквивалента суммы, равной или превышающей 50 000 (пятьдесят тысяч) долларов США используется рыночный курс обмена валют.
5. Информация по операциям по покупке и (или) продаже наличной иностранной валюты отражается в отчете на дату проведения операции.
6. В части 1 Формы указывается информация о клиенте-физическом лице, осуществившем операцию по покупке и (или) продаже наличной иностранной валюты.
7. В графе 1.2 указывается индивидуальный идентификационный номер. При отсутствии индивидуального идентификационного номера у физического лица, в графе 1.2 указываются данные документа, удостоверяющего личность.
8. В части 2 Формы указывается информация об операции по покупке и (или) продаже иностранной валюты.
В графе 2.2 указывается "1" при покупке клиентом наличной иностранной валюты, "2" – при продаже клиентом наличной иностранной валюты.
В графе 2.4 указывается трехзначный буквенный код валюты в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов".
В графе 2.5 указывается наименование столицы, области, города республиканского значения, согласно национальному классификатору НК РК 11 "Классификатор административно-территориальных объектов".
В графе 2.6 указывается код КАТО, согласно национальному классификатору НК РК 11 "Классификатор административно-территориальных объектов".
При наличии у филиала уполномоченного банка обменных пунктов, расположенных в пределах области, прилегающей к столице или городу республиканского значения, данные за отчетный месяц учитываются в Форме соответствующей области, по месту проведения обменных операций.
9. В случае отсутствия данных за отчетный период Форма представляется с нулевыми значениями.
10. Корректировки (исправления, дополнения) данных вносятся в течение одного месяца после срока, установленного для представления Формы.
Приложение 16
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Приложение 15
к Правилам осуществления обменных
операций с наличной иностранной
валютой в Республике Казахстан
Форма
Журнал учета операций по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан
Наименование уполномоченной организации или ее филиала, бизнес-идентификационный номер ______________________________________________________
Номер приложения к лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан уполномоченной организации________________________
"____"______________20____года
Остаток аффинированного золота в слитках в операционной кассе обменного пункта
Количество слитков по разновидностям в массах (грамм)
на начало дня
на конец дня
Дата и время начала действия распоряжения об установлении стоимости аффинированного золота в слитках
Номер и дата распоряжения руководителя об установлении стоимости аффинированного золота в слитках
Стоимость одного слитка аффинированного золота в национальной валюте по разновидностям в массах (грамм)
Покупка (по массам)
Продажа (по массам)
Реестр учета операций по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан за
"____" _____________ 20 ___ года
№п/п
Признак резидентства*
Данные документа, удостоверяющего личность клиента**
Индивидуальный идентификационный номер клиента
Юридический адрес клиента
1
2
3
4
5
продолжение таблицы:
Куплено
Продано
Время проведения операции (в часах и минутах) *****
Масса слитка (грамм)
Стоимость в теңге***
Уникальный номер слитка
Масса слитка (грамм)
Стоимость в теңге****
Уникальный номер слитка
6
7
8
9
10
11
12
Итого по:
Кассир _________________________________________ _____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Примечание:

* - клиент операция жүргізген кезде ұсынған құжатқа сәйкес көрсетіледі: 1 – резиденттер үшін (Қазақстан Республикасының азаматтары, Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға берілген рұқсат негізінде Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ адамдар), 2 – бейрезиденттер үшін;
** - Қағидалардың 73-тармағының төртінші бөлігінде көзделген жағдайларда клиенттің тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) толтырылады;
*** - сатып алу құны бойынша есептеледі;
**** - сату құны бойынша есептеледі;
***** - бақылау чегінде көрсетілген операцияны өткізу уақыты.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
өзгерістер енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
9-қосымша
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
жүзеге асыру қағидаларына
16-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің орталық аппаратына немесе аумақтық филиалына
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған аффинирленген құйма алтынды сатып алу және (немесе) сату бойынша айырбастау пункттері арқылы жүргізілген операциялар туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 16-SMSAZ_UO
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: уәкілетті ұйым (оның филиалы)
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 10 (онына) дейін (қоса алғанда)
БСН: _____________________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
Нысан
Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияның нөмірі және күні
__________________________________________________________________
Көрсеткіштің атауы
Жол коды
Барлығы теңгемен
Массалары (грамм) бойынша түрлері
А
Б
1
2
3
4
5
6

* - указывается в соответствии с документом, представленным клиентом при проведении операции: 1 - для резидентов (граждане Республики Казахстан, иностранные граждане и лица без гражданства, постоянно проживающие в Республике Казахстан на основании разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан), 2 - для нерезидентов;
** - в случаях, предусмотренных в части четвертой пункта 73 Правил заполняются фамилия, имя и отчество (при его наличии) клиента;
*** - исчисляется по стоимости покупки;
**** - исчисляется по стоимости продажи;
***** - время проведения операции, указанное в контрольном чеке.
Приложение 17
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Приложение 16
к Правилам осуществления обменных
операций с наличной иностранной
валютой в Республике Казахстан
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в центральный аппарат или территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет о проведенных через обменные пункты операциях по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 16-SMSAZ_UO
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: за __________ 20 ___ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: уполномоченная организация (ее филиал)
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: до 10 (десятого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным месяцем
БИН: _____________________________
Метод сбора: в электронном виде
Форма
Номер и дата лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой
__________________________________________________________________
Наименование показателя
Код строки
Всего в теңге
Разновидности по массам (грамм)
А
Б
1
2
3
4
5
6

1-бөлім. Жеке тұлғалардан аффинирленген құйма алтынды сатып алу операциялары
Сатып алынған аффинирленген құйма алтынның құны, барлығы
110
оның ішінде бейрезиденттерден сатып алынған
111
Сатып алынған аффинирленген құйма алтынның саны, барлығы
120
X
2-бөлім. Жеке тұлғаларға аффинирленген құйма алтынды сату бойынша операциялар
Сатылған аффинирленген құйма алтынның құны, барлығы
210
оның ішінде бейрезиденттерге сатылған
211
Сатылған аффинирленген құйма алтынның саны, барлығы

Раздел 1. Операции по покупке аффинированного золота в слитках у физических лиц
Стоимость купленного аффинированного золота в слитках всего
110
в том числе у нерезидентов
111
Количество купленного аффинированного золота в слитках всего
120
X
Раздел 2. Операции по продаже аффинированного золота в слитках физическим лицам
Стоимость проданного аффинированного золота в слитках всего
210
в том числе нерезидентам
211
Количество проданного аффинированного золота в слитках всего

220
X
3-бөлім. Аффинирленген құйма алтынды Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен сатып алу және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне сату бойынша операциялар
Сатылған аффинирленген құйма алтынның саны
310
X
Сатып алынған аффинирленген құйма алтынның саны
320
X
4-бөлім. Аффинирленген құйма алтынмен операциялар бойынша жиыны
Есепті кезеңнің басына айырбастау пунктінің кассасындағы аффинирленген құйма алтынның қалдығы
410
X
Есепті кезеңнің соңына аффинирленген құйма алтынның қалдығы
420
X
Уәкілетті ұйымның (оның филиалының) атауы
_____________________________________________________________
Мекенжайы ____________________________Телефоны______________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________________
Орындаушы __________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_______________________________________ ______________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған аффинирленген құйма алтынды сатып алу және (немесе) сату бойынша айырбастау пункттері арқылы жүргізілген операциялар туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі шығарған
аффинирленген құйма алтынды
сатып алу және (немесе) сату
бойынша айырбастау пункттері
арқылы жүргізілген операциялар
туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанына
қосымша
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған аффинирленген құйма алтынды сатып алу және (немесе) сату бойынша айырбастау пункттері арқылы жүргізілген операциялар туралы есеп" (индексі – 16-SMSAZ_UO, кезеңділігі – ай сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған аффинирленген құйма алтынды сатып алу және (немесе) сату бойынша айырбастау пункттері арқылы жүргізілген операциялар туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша талаптар айқындалады.
2. Нысанды уәкілетті ұйым (оның филиалы) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі шығарған аффинирленген құйма алтынды сатып алу және (немесе) сату жөніндегі операцияларды есепке алу журналының есепті айдағы деректері бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 4 сәуірдегі № 49 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18545 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру қағидаларына 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ай сайын жасайды. Уәкілетті ұйымның филиалы дербес Нысанды жасайды.

220
X
Раздел 3. Операции по покупке у Национального Банка Республики Казахстан и продаже Национальному Банку Республики Казахстан аффинированного золота в слитках
Количество проданного аффинированного золота в слитках
310
X
Количество купленного аффинированного золота в слитках
320
X
Раздел 4. Итоги по операциям с аффинированным золотом в слитках
Остаток аффинированного золота в слитках на начало отчетного периода в кассе обменного пункта
410
X
Остаток аффинированного золота в слитках на конец отчетного периода
420
X
Наименование уполномоченной организации (ее филиала)
_______________________________________________________
Адрес _____________________________ Телефон ____________
Адрес электронной почты _________________________________
Исполнитель ___________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________ ____________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о проведенных через обменные пункты операциях по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан".
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных на безвозмездной
основе, "Отчет о проведенных
через обменные пункты
операциях по покупке и (или)
продаже аффинированного
золота в слитках, выпущенных
Национальным Банком
Республики Казахстан"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет о проведенных через обменные пункты операциях по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан" (индекс – 16-SMSAZ_UO, периодичность – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о проведенных через обменные пункты операциях по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежемесячно уполномоченной организацией (ее филиалом) по данным за отчетный месяц журнала учета операций по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан, по форме согласно приложению 15 к Правилам осуществления обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 апреля 2019 года № 49 "Об утверждении Правил осуществления обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18545). Филиал уполномоченной организации составляет самостоятельную Форму.

4. Бенефициарлық меншік иесі туралы мәліметтер
Мүддесі үшін іскерлік қарым-қатынастар орнатылатын (операциялар жасалатын) жеке тұлғаның (тұлғалардың) тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда)
✓✓
Бенефициарлық меншік иесінің азаматтығы (болған жағдайда)
Бенефициарлық меншік иесінің жеке сәйкестендіру нөмірі (болған жағдайда)
✓✓
Бенефициарлық меншік иесінің жеке басын куәландыратын құжаттың түрі, нөмірі, сериясы (ол болған жағдайда)
Бенефициарлық меншік иесінің жеке басын куәландыратын құжатты берген органның атауы, оның берілген күні және қолданылу мерзімі
Бенефициарлық меншік иесінің байланыс телефонының нөмірі (болған жағдайда)
Бенефициарлық меншік иесі-шетел азаматының жария лауазымды адамдарға немесе олармен байланысқан адамдарға тиесілігі (олардың жұбай-зайыбы, жақын туыстары, сондай-ақ өкілдері)
5. Жасалатын операцияларды қаржыландыру көздері туралы мәліметтер
Жеке тұлға кірісінің, жасалатын операцияларды қаржыландыру көздері (жалақы, дивидендтер, кәсіпкерлік қызметінен түскен кіріс, өзгелері)
✓✓
Басқа да банктердегі/қаржы ұйымдарындағы шоттар (болған жағдайда) (шоты бар банктің /қаржы ұйымының атауы)
Қаржылық жай-күйінің сипаттамасы (жылжымайтын мүлік, құндылықтар, заңды тұлғаның капиталындағы үлесі/ акциялар пайызы)
6. Операциялар мониторингінің нәтижелері және қызметтік ақпарат
Клиенттің, оның бенефициарлық меншік иесінің қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органның терроризм мен экстремизмді қаржыландыруға байланысты тұлғалар тізбесінде болуы туралы белгі
Клиенттің, оның бенефициарлық меншік иесінің қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органның жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесінде болуы туралы белгі
Операциялардың, оның ішінде жасалатын операциялардың қаржыландыру көзінің дәйектілігін тексеру шараларының соңғы мониторингінің нәтижелері
Тәуекел деңгейі
Клиент туралы мәліметтерді алу (жаңарту) күні
Ескертпе:
✓ - тиісті мәліметтерді белгілеу қажеттілігі;
✓✓- тиісті мәліметтерді белгілеу және олардың дәйектілігін тексеру қажеттілігі.
Клиент досьесінің мазмұнына қойылатын талаптар:
1. Қазақстан Республикасының азаматтары, шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдар үшін азаматтық-құқықтық мәмілелер жасауға негіз болатын жеке басты куәландыратын құжаттардың тізбесі "Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 3-тармағының талаптарына сәйкес айқындалады.
2. Ұсынылған мәліметтердің дәйектілігін тексеру клиент (оның өкілі) ұсынған тиісті құжаттар түпнұсқаларының және нотариат куәландырған көшірмелерінің деректерімен салыстырып тексеру, рұқсат етілген дереккөздерден (дерекқордан) алынған деректермен салыстырып тексеру, басқа да қолжетімді және заңды тәсілдермен мәліметтерді тексеру арқылы жүзеге асырылады. Жеке басты сәйкестендіру үшін қажетті мәліметтердің дәйектілігін тексеру шеңберінде жеке басты куәландыратын құжатта орналасқан суретті клиентпен (клиенттің өкілімен) көзбен салыстыру жүргізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
өзгерістер енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
13-қосымша
Қызметін Қазақстан
Республикасы Ұлттық
Банкінің қолма-қол шетел
валютасымен айырбастау
операцияларына арналған
лицензиясы негізінде тек қана
айырбастау пункті арқылы
жүзеге асыратын заңды
тұлғалардың
Қазақстан Республикасының
қылмыстық жолмен алынған
кірістерді заңдастыруға
(жылыстатуға), терроризмді
қаржыландыруға және жаппай
қырып-жою қаруын таратуды
қаржыландыруға қарсы
іс-қимыл туралы заңнамасының
талаптарын сақтау жөніндегі
есептілікті ұсыну қағидаларына
1-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: терроризмді, экстремизмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға байланысты тұлғалар тізбесіне енгізілген жеке тұлғалардың қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын, Ұлттық Банк шығарған құймалардағы аффинирленген алтынды сатып алу және (немесе) сату операцияларын жүргізуден бас тарту туралы, сондай-ақ осындай тұлғалармен іскерлік қатынастар орнатудан бас тарту туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанының индексі: AML-R1
Кезеңділігі: жартыжылдық
Есепті кезеңі: 20__ жылғы "______" ____________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункті арқылы жүзеге асыратын заңды тұлға (бұдан әрі – уәкілетті ұйым)

4. Сведения о бенефициарном собственнике
Фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица (лиц), в интересах которого устанавливаются деловые отношения (совершаются операции)
✓✓
Гражданство (при наличии) бенефициарного собственника
Индивидуальный идентификационный номер (при его наличии) бенефициарного собственника
✓✓
Вид документа, удостоверяющего личность, номер, серия (при ее наличии) бенефициарного собственника
Наименование органа, выдавшего документ, удостоверяющий личность бенефициарного собственника, дата его выдачи и срок действия
Номер контактного телефона (при наличии) бенефициарного собственника
Принадлежность бенефициарного собственника – иностранного гражданина к публичным должностным лицам или связанным с ними лицам (их супруги, близкие родственники, а также представители)
5. Сведения об источниках финансирования совершаемых операций
Источники доходов физического лица, финансирования совершаемых операций (заработная плата, дивиденды, доход от предпринимательской деятельности, иное)
✓✓
Счета в других банках/финансовых организациях (при наличии) (наименование банка/финансовой организации, в которой имеется счет)
Характеристика финансового состояния (недвижимое имущество, ценности, доля в капитале/процент акций юридического лица)
6. Результаты мониторинга операций и служебная информация
Отметка о нахождении клиента, его бенефициарного собственника в перечне лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма уполномоченного органа по финансовому мониторингу
Отметка о нахождении клиента, его бенефициарного собственника в перечне организаций и лиц, связанных с финансированием распространения оружия массового уничтожения уполномоченного органа по финансовому мониторингу
Результаты последнего мониторинга операций, в том числе мер по проверке достоверности источника финансирования совершаемых операций
Уровень риска
Дата получения (обновления) сведений о клиенте
Примечание:
✓ – необходимость фиксирования соответствующих сведений;
✓✓ – необходимость фиксирования соответствующих сведений и проверки их достоверности.
Требования к содержанию досье клиента:
1. Перечень документов, удостоверяющих личность, на основании которых совершаются гражданско-правовые сделки для граждан Республики Казахстан, иностранных граждан и лиц без гражданства определяется в соответствии с требованиями пункта 3 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О документах, удостоверяющих личность".
2. Проверка достоверности представленных сведений осуществляется путем сверки с данными оригиналов или нотариально удостоверенных копий соответствующих документов, представленных клиентом (его представителем), сверки с данными из доступных источников (базами данных), проверки сведений другими доступными и законными способами. В рамках проверки достоверности сведений, необходимых для идентификации личности, также проводится визуальное сличение фотографии, размещенной на документе, удостоверяющем личность, с клиентом (представителем клиента).
Приложение 28
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Приложение 1
к Правилам представления
отчетности по соблюдению
требований законодательства
Республики Казахстан о
противодействии легализации
(отмыванию) доходов,
полученных преступным путем,
финансированию терроризма и
финансированию распространения оружия
массового уничтожения,
юридическими лицами,
осуществляющими
деятельность исключительно
через обменный пункт на
основании лицензии
Национального Банка
Республики Казахстан
на обменные операции с наличной
иностранной валютой
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет об отказах от проведения обменных операций с наличной иностранной валютой, операций по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком физических лиц, включенных в перечень лиц, связанных с финансированием терроризма, экстремизма и финансированием распространения оружия массового уничтожения, а также об отказах в установлении деловых отношений с такими лицами
Индекс формы, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе: AML-R1
Периодичность: полугодовая
Отчетный период: по состоянию на "_____"____________ 20 ___ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: юридическое лицо, осуществляющее деятельность исключительно через обменный пункт на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой (далее – уполномоченная организация)

Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті жартыжылдықтан кейінгі айдың 20 (жиырмасынан) кешіктірмей, жартыжылдықта 1 (бір) рет
БСН:
Жинау әдісі: электрондық түрде
Нысан
__________________________________________________
(уәкілетті ұйымның толық атауы)
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған күні
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Жеке басты куәландыратын құжаттың деректері
атауы
берілген күні
нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
1
кестенің жалғасы:
Азаматтығы
Теңгедегі операцияның әлеуетті көлемі
Шетел валютасындағы операцияның/ Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған құймалардағы аффинирленген алтынмен операцияның әлеуетті көлемі
Операция коды
Валюта түрі
Бас тарту күні
8
9
10
11
12
13
Атауы__________________________________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Телефоны_______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ____________________________________
Орындаушы______________________________________ ______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Терроризмді, экстремизмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға байланысты тұлғалар тізбесіне енгізілген жеке тұлғалардың қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын, Ұлттық Банк шығарған құймалардағы аффинирленген алтынды сатып алу және (немесе) сату операцияларын жүргізуден бас тарту туралы, сондай-ақ осындай тұлғалармен іскерлік қатынастар орнатудан бас тарту туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Терроризмді, экстремизмді
қаржыландыруға және жаппай
қырып-жою қаруын таратуды
қаржыландыруға байланысты
тұлғалар тізбесіне енгізілген
жеке тұлғалардың қолма-қол
шетел валютасымен айырбастау
операцияларын, Ұлттық Банк
шығарған құймалардағы
аффинирленген алтынды сатып
алу және (немесе) сату
операцияларын жүргізуден бас
тарту туралы, сондай-ақ
осындай тұлғалармен іскерлік
қатынастар орнатудан бас тарту
туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанына
қосымша
"Терроризмді, экстремизмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға байланысты тұлғалар тізбесіне енгізілген жеке тұлғалардың қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын, Ұлттық Банк шығарған құймалардағы аффинирленген алтынды сатып алу және (немесе) сату операцияларын жүргізуден бас тарту туралы, сондай-ақ осындай тұлғалармен іскерлік қатынастар орнатудан бас тарту туралы есеп" (индексі – AML-R1, кезеңділігі – жартыжылдық)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 1 (один) раз в полугодие, не позднее 20 (двадцатого) числа месяца, следующего за отчетным полугодием
БИН: _____________________________
Метод сбора: в электронном виде
Форма
__________________________________________________
(полное наименование уполномоченной организации)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
Индивидуальный идентификационный номер
Данные документа, удостоверяющего личность
наименование
дата выдачи
номер
1
2
3
4
5
6
7
1
продолжение таблицы:
Гражданство
Потенциальный объем операции в теңге
Потенциальный объем операции в иностранной валюте/ операции с аффинированным золотом в слитках, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан
Код операции
Вид валюты
Дата отказа
8
9
10
11
12
13
Наименование___________________________________________________
Адрес __________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель______________________________________ ______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
___________________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет об отказах от проведения обменных операций с наличной иностранной валютой, операций по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком физических лиц, включенных в перечень лиц, связанных с финансированием терроризма, экстремизма и финансированием распространения оружия массового уничтожения, а также об отказах в установлении деловых отношений с такими лицами"
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных данных
на безвозмездной основе,
"Отчет об отказах от проведения
обменных операций с наличной
иностранной валютой, операций
по покупке и (или) продаже
аффинированного золота
в слитках, выпущенных
Национальным Банком
физических лиц, включенных в
перечень лиц, связанных с
финансированием терроризма,
экстремизма и финансированием
распространения оружия
массового уничтожения,
а также отказ в установлении деловых
отношений с такими лицами"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет об отказах от проведения обменных операций с наличной иностранной валютой, операций по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком физических лиц, включенных в перечень лиц, связанных с финансированием терроризма, экстремизма и финансированием распространения оружия массового уничтожения, а также об отказах в установлении деловых отношений с такими лицами" (индекс – AML-R1, периодичность – полугодовая)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Терроризмді, экстремизмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға байланысты тұлғалар тізбесіне енгізілген жеке тұлғалардың қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын, Ұлттық Банк шығарған құймалардағы аффинирленген алтынды сатып алу және (немесе) сату операцияларын жүргізуден бас тарту туралы, сондай-ақ осындай тұлғалармен іскерлік қатынастар орнатудан бас тарту туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады
2. Нысанды уәкілетті ұйым жартыжылдықта 1 (бір) рет жасайды. Егер өзгеше көрсетілмесе, Нысандағы деректер теңгемен толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысан бойынша:
1) 4-бағанада Қазақстан Республикасының азаматтары үшін міндетті тәртіпте жеке сәйкестендіру нөмірі (12 цифрдан тұратын) және бар болса – шетел азаматтары немесе азаматтығы жоқ адамдар үшін көрсетіледі;
2) 5-бағанада "Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы заң) 6-бабы 3-тармағының ерекшеліктерін ескере отырып, Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы заңның 6-бабының 1-тармағында немесе "Қаржы мониторингі субъектілерінің қаржы мониторингіне жататын операциялар, клиенттің күдікті қызметті туралы мәліметтер мен ақпаратты беру қағидаларын және күдікті операцияны, клиенттің күдікті қызметін айқындау белгілерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 2022 жылғы 22 ақпандағы № 13 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26924 болып тіркелген) бекітілген Қаржы мониторингі субъектілерінің қаржы мониторингіне жататын операциялар, клиенттің күдікті қызметі туралы мәліметтер мен ақпаратты беру қағидаларының (бұдан әрі – Қаржы мониторингі субъектілерінің қаржы мониторингіне жататын операциялар, клиенттің күдікті қызметі туралы мәліметтер мен ақпаратты беру қағидалары) 5-тармағына сәйкес Жеке басты куәландыратын құжаттар кодтарының анықтамалығында көзделген жеке басты куәландыратын құжаттардың бірінің атауы көрсетіледі;
3) 6 және 7-бағаналарда Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы заңның 7-бабы 1-тармағының 8) тармақшасына сәйкес жеке басты куәландыратын құжаттың деректері (жеке басты куәландыратын құжаттың берілген күні мен нөмірі) көрсетіледі;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет об отказах от проведения обменных операций с наличной иностранной валютой, операций по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком физических лиц, включенных в перечень лиц, связанных с финансированием терроризма, экстремизма и финансированием распространения оружия массового уничтожения, а также об отказах в установлении деловых отношений с такими лицами" (далее – Форма).
2. Форма составляется уполномоченной организацией 1 (один) раз в полугодие. Данные в Форме заполняются в теңге, если не указано иное.
3. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. По форме:
1) в столбце 4 указывается индивидуальный идентификационный номер (из 12 цифр), в обязательном порядке для граждан Республики Казахстан и при наличии – для иностранных граждан или лиц без гражданства;
2) в столбце 5 с учетом особенностей пункта 3 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О документах, удостоверяющих личность" (далее – Закон о документах, удостоверяющих личность) указывается наименование одного из документов, удостоверяющих личность, предусмотренных пунктом 1 статьи 6 Закона о документах, удостоверяющих личность, или справочником кодов документов, удостоверяющих личность, в соответствии с пунктом 5 Правил предоставления субъектами финансового мониторинга сведений и информации об операциях, о подозрительной деятельности клиента, подлежащих финансовому мониторингу, утвержденных приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу от 22 февраля 2022 года № 13 "Об утверждении Правил предоставления субъектами финансового мониторинга сведений и информации об операциях, о подозрительной деятельности клиента, подлежащих финансовому мониторингу, и признаков определения подозрительной операции, деятельности клиента" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26924) (далее – Правила предоставления субъектами финансового мониторинга сведений и информации об операциях, о подозрительной деятельности клиента, подлежащих финансовому мониторингу);
3) в столбцах 6 и 7 указываются данные документа, удостоверяющего личность, в соответствии подпунктом 8) пункта 1 статьи 7 Закона о документах, удостоверяющих личность (дата выдачи и номер документа, удостоверяющего личность);

4) Қазақстан Республикасының азаматтары үшін 5, 6 және 7-бағаналарда толтырылмайды;
5) 8-бағанада "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелері бірліктерін белгілеуге арналған кодтар. 1-бөлім. Елдердің кодтары" ҚР ҰЖ 06 ISO 3166-1 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес жеке басты куәландыратын құжатқа сай азаматтығы елінің екі әріпті коды (азаматтығы жоқ адам үшін көрсетілмейді) көрсетіледі;
6) 10-бағанада сома шетел валютасындағы бірліктермен көрсетіледі (Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған құймадағы аффинирленген алтынмен операциялар үшін көлемі граммен көрсетіледі);
7) 11-бағанада Қаржы мониторингі субъектілерінің қаржы мониторингіне жататын операциялар, клиенттің күдікті қызметі туралы мәліметтер мен ақпаратты беру қағидаларының 5-тармағына сәйкес Қаржы мониторингіне жататын операциялардың түрлері кодтарының анықтамалығына сәйкес операцияның төрт таңбалы коды көрсетіледі;
8) 12-бағанада валюталардың әріптік кодтары "Валюталар мен қорларды көрсетуге арналған кодтар" ҚР ҰЖ 07 ISO 4217 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес көрсетіледі;
9) 13-бағанада бас тарту күні "КК.АА.ЖЖЖЖ." форматында көрсетіледі.
5. Мәліметтер болмаған жағдайда, Нысан нөлдік мәндермен беріледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
өзгерістер енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
14-қосымша
Қызметін Қазақстан
Республикасы Ұлттық Банкінің
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларына
арналған лицензиясы негізінде
тек қана айырбастау пункті
арқылы жүзеге асыратын заңды
тұлғалардың
Қазақстан Республикасының
қылмыстық жолмен
алынған кірістерді заңдастыруға
(жылыстатуға), терроризмді
қаржыландыруға және
жаппай қырып-жою қаруын
таратуды қаржыландыруға
қарсы іс-қимыл туралы
заңнамасының талаптарын
сақтау жөніндегі есептілікті
ұсыну қағидаларына
2-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: жеке тұлғалардың қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын, Ұлттық Банк шығарған құймалардағы аффинирленген алтынды сатып алу және (немесе) сату операцияларын жасауы туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: AML-R2
Кезеңділігі: жартыжылдық
Есепті кезеңі: 20__ жылғы "______" ____________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде
тек қана айырбастау пункті арқылы жүзеге асыратын заңды тұлға (бұдан әрі – уәкілетті ұйым)

4) для граждан Республики Казахстан столбцы 5, 6 и 7 не заполняются;
5) в столбце 8 указывается двухбуквенный код страны гражданства в соответствии с документом, удостоверяющим личность, (для лица без гражданства не указывается) в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 06 ISO 3166-1 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран";
6) в столбце 10 указывается сумма в единицах иностранной валюты (для операций с аффинированным золотом в слитках, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан, указывается объем в граммах);
7) в столбце 11 указывается четырехзначный код операции в соответствии со справочником кодов видов операций, подлежащих финансовому мониторингу, в соответствии с пунктом 5 Правил предоставления субъектами финансового мониторинга сведений и информации об операциях, о подозрительной деятельности клиента, подлежащих финансовому мониторингу;
8) в столбце 12 буквенные коды валют указываются в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов";
9) в столбце 13 дата отказа указывается в формате "ДД.ММ.ГГГГ.".
5. В случае отсутствия сведений, Форма представляется с нулевыми значениями.
Приложение 29
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Приложение 2
к Правилам представления
отчетности по соблюдению
требований законодательства
Республики Казахстан о
противодействии легализации
(отмыванию) доходов,
полученных преступным путем,
финансированию терроризма и
финансированию распространения
оружия массового уничтожения,
юридическими лицами,
осуществляющими деятельность
исключительно через обменный
пункт на основании лицензии
Национального Банка
Республики Казахстан на
обменные операции с наличной
иностранной валютой
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет о совершении обменных операций с наличной иностранной валютой, операций по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком физических лиц
Индекс формы, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе: AML-R2
Периодичность: полугодовая
Отчетный период: по состоянию на "_____"____________ 20 ___ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: юридическое лицо, осуществляющее деятельность исключительно через обменный пункт на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой (далее – уполномоченная организация)

Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті жартыжылдықтан кейінгі айдың 20 (жиырмасынан) кешіктірмей, жартыжылдықта 1 (бір) рет
БСН: _____________________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
Нысан
__________________________________________________
(уәкілетті ұйымның толық атауы)
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған күні
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Жеке басты куәландыратын құжаттың деректері
атауы
берілген күні
нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
1
кестенің жалғасы:
Азаматтығы
Теңгемен операция көлемі
Шетел валютасындағы операцияның/ Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған құймалардағы аффинирленген алтынмен операцияның көлемі
Операция коды
Валюта түрі
Мемлекеттердің (аумақтардың) немесе мемлекеттің (аумақтың) тізбесі
Операция жасалған күн
8
9
10
11
12
13
14
Атауы__________________________________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Телефоны_______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ____________________________________
Орындаушы____________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________ _____________ _______
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Жеке тұлғалардың қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын, Ұлттық Банк шығарған құймалардағы аффинирленген алтынды сатып алу және (немесе) сату операцияларын жасауы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Жеке тұлғалардың
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын,
Ұлттық Банк шығарған
құймалардағы аффинирленген
алтынды сатып алу және
(немесе) сату операцияларын
жасауы туралы есеп"
әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға
арналған нысанына қосымша
"Жеке тұлғалардың қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын, Ұлттық Банк шығарған құймалардағы аффинирленген алтынды сатып алу және (немесе) сату операцияларын жасауы туралы есеп" (индексі – AML-R2, кезеңділігі – жартыжылдық)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Жеке тұлғалардың қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын, Ұлттық Банк шығарған құймалардағы аффинирленген алтынды сатып алу және (немесе) сату операцияларын жасауы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.

Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 1 (один) раз в полугодие, не позднее 20 (двадцатого) числа месяца, следующего за отчетным полугодием
БИН: _____________________________
Метод сбора: в электронном виде
Форма
__________________________________________________
(полное наименование уполномоченной организации)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
Индивидуальный идентификационный номер
Данные документа, удостоверяющего личность
наименование
дата выдачи
номер
1
2
3
4
5
6
7
1
продолжение таблицы:
Гражданство
Объем операции в теңге
Объем операции в иностранной валюте / операции с аффинированным золотом в слитках, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан
Код операции
Вид
валюты
Перечень государств (территорий) или государства (территории)
Дата совершения операции
8
9
10
11
12
13
14
Наименование __________________________________________________
Адрес __________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель_________________ ______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
___________________________________________ _____________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о совершении обменных операций с наличной иностранной валютой, операций по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком физических лиц"
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных на безвозмездной
основе, "Отчет о совершении
обменных операций
с наличной иностранной
валютой, операций по покупке и
(или) продаже аффинированного
золота в слитках, выпущенных
Национальным Банком
физических лиц"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет о совершении обменных операций с наличной иностранной валютой, операций по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком физических лиц" (индекс – AML-R2, периодичность – полугодовая)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о совершении обменных операций с наличной иностранной валютой, операций по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком физических лиц" (далее – Форма).

2. Нысанды уәкілетті ұйым жарты жылда 1 (бір) рет жасайды. Егер өзгеше көрсетілмесе, Нысандағы деректер теңгемен толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысанда айырбастау пунктері арқылы жүргізілген қолма-қол шетел валютасы немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған аффинирленген құйма алтынды:
1) Қазақстан Республикасы азаматтарының 2 000 000 (екі миллион) теңгеден асатын сомаға;
2) шетел азаматтардың немесе азаматтағы жоқ адамдардың – шекті сома белгіленбей сатып алуы және (немесе) сатуы бойынша операциялар көрсетіледі.
Нысанда осы қаулыға 3-қосымшада көрсетілген уәкілетті ұйымның үлестес тұлғаларымен және бенефициарлық меншік иелерімен операциялар көрсетілмейді.
5. Нысан бойынша:
1) 4-бағанада Қазақстан Республикасының азаматтары үшін міндетті тәртіппен жеке сәйкестендіру нөмірі (12 цифрдан тұратын) және бар болса – шетел азаматтары немесе азаматтағы жоқ адамдар үшін көрсетіледі;
2) 5-бағанада "Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы заң) 6-бабы 3-тармағының ерекшеліктерін ескере отырып, Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы заңның 6-бабының 1-тармағында немесе "Қаржы мониторингі субъектілерінің қаржы мониторингіне жататын операциялар, клиенттің күдікті қызметті туралы мәліметтер мен ақпаратты беру қағидаларын және күдікті операцияны, клиенттің күдікті қызметін айқындау белгілерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 2022 жылғы 22 ақпандағы № 13 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26924 болып тіркелген) бекітілген Қаржы мониторингі субъектілерінің қаржы мониторингіне жататын операциялар, клиенттің күдікті қызметі туралы мәліметтер мен ақпаратты беру қағидаларының (бұдан әрі – Қаржы мониторингі субъектілерінің қаржы мониторингіне жататын операциялар, клиенттің күдікті қызметі туралы мәліметтер мен ақпаратты беру қағидалары) 5-тармағына сәйкес Жеке басты куәландыратын құжаттардың түрлері кодтарының анықтамалығында көзделген жеке басты куәландыратын құжаттардың біреуінің атауы көрсетіледі;
3) 6 және 7-бағаналарда Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы заңның 7-бабы 1-тармағының 8) тармақшасына сәйкес жеке басты куәландыратын құжаттың деректері (жеке басты куәландыратын құжаттың берілген күні мен нөмірі) көрсетіледі;
4) Қазақстан Республикасының азаматтары үшін 5, 6 және 7-бағаналар толтырылмайды;

2. Форма составляется уполномоченной организацией 1 (один) раз в полугодие. Данные в Форме заполняются в теңге, если не указано иное.
3. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. В Форме отражаются операции по покупке и (или) продаже наличной иностранной валюты или аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан, проведенные через обменные пункты:
1) гражданами Республики Казахстан на сумму, превышающую 2 000 000 (два миллиона) теңге;
2) иностранными гражданами или лицами без гражданства – без установления пороговой суммы.
В Форме не отражаются операции с аффилированными лицами и бенефициарными собственниками уполномоченной организации, указанные в приложении 3 к настоящим Правилам.
5. По форме:
1) в столбце 4 указывается индивидуальный идентификационный номер (из 12 цифр), в обязательном порядке для граждан Республики Казахстан и при наличии – для иностранных граждан или лиц без гражданства;
2) в столбце 5 с учетом особенностей пункта 3 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О документах, удостоверяющих личность" (далее – Закон о документах, удостоверяющих личность) указывается наименование одного из документов, удостоверяющих личность, предусмотренных пунктом 1 статьи 6 Закона о документах, удостоверяющих личность, или справочником кодов документов, удостоверяющих личность, в соответствии с пунктом 5 Правил предоставления субъектами финансового мониторинга сведений и информации об операциях, о подозрительной деятельности клиента, подлежащих финансовому мониторингу, утвержденных приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу от 22 февраля 2022 года № 13 "Об утверждении Правил предоставления субъектами финансового мониторинга сведений и информации об операциях, о подозрительной деятельности клиента, подлежащих финансовому мониторингу, и признаков определения подозрительной операции, деятельности клиента" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26924) (далее – Правила предоставления субъектами финансового мониторинга сведений и информации об операциях, о подозрительной деятельности клиента, подлежащих финансовому мониторингу);
3) в столбцах 6 и 7 указываются данные документа, удостоверяющего личность, в соответствии подпунктом 8) пункта 1 статьи 7 Закона о документах, удостоверяющих личность (дата выдачи и номер документа, удостоверяющего личность);
4) для граждан Республики Казахстан столбцы 5, 6 и 7 не заполняются;

27) Маршалл аралдары Республикасы;
28) Марокко Корольдігі (Танжер қаласы аумағының бөлігінде ғана);
29) Мьянма Одағы;
30) Науру Республикасы;
31) Нигерия Федеративтік Республикасы;
32) Нидерланд (Аруба аралының аумағы және Антиль аралдарының тәуелді аумақтары бөлігінде ғана);
33) Палау Республикасы;
34) Панама Республикасы;
35) Португалия (Мадейра аралдарының аумағы бөлігінде ғана);
36) Самоа Тәуелсіз Мемлекеті;
37) Сейшел аралдары Республикасы;
38) Сент-Винсент және Гренадин мемлекеті;
39) Сент-Китс және Невис Федерациясы;
40) Сент-Люсия мемлекеті;
41) Суринам Республикасы;
42) Тонга Корольдігі;
43) Тринидад және Тобаго Республикасы;
44) Ұлыбритания және Солтүстік Ирландияның Біріккен Корольдігі (Ангилья аралдары, Бермуд аралдары, Британдық Виргин аралдары, Гибралтар, Кайман аралдары, Монтсеррат аралы, Норманд аралдары (Сарк, Олдерни аралдары), Оңтүстік Георгия аралы, Оңтүстік Сандвич аралдары, Теркс және Кайкос аралдары, Чагос аралының аумақтары бөлігінде ғана);
45) Фиджи Тәуелсіз Демократиялық Республикасы;
46) Филиппин Республикасы;
47) Француз Республикасы (Кергелен аралдары, Француздық Гвиана, Француздық Полинезия аумақтарының бөлігінде ғана);
48) Черногория Республикасы;
49) Шри-Ланка Демократиялық Социалистік Республикасы;
50) Ямайка.
"3" - жеке тұлғаның азаматтық елі Біріккен Ұлттар Ұйымы Қауіпсіздік Кеңесінің резолюциясымен қабылданған оған қатысты халықаралық санкция (эмбарго) қолданған шет мемлекеті (аумақ) болып табылады;
"4" – жеке тұлғаның азаматтық елі жеке тұлға елінің жоғарыда көрсетілген тиістілік кодтарына енгізілген ел болып табылмайды.
Егер жеке тұлғаның азаматтық елі жеке тұлға елінің екі немесе одан да көп тиістілік кодтарына енгізілсе, онда жеке тұлғаның азаматтық елі енгізілген барлық тиістілік коды көрсетіледі. Мысалы, егер елдің тиістілік коды "1" және "2" болса, онда "1, 2" көрсетіледі.
Азаматтығы жоқ адамдар үшін жоғарыда көрсетілген белгілерді көрсету талап етілмейді;
10) 14-бағанада операцияны жасау күні "КК.АА.ЖЖЖЖ." форматында көрсетіледі.
6. Мәліметтер болмаған жағдайда, Нысан нөлдік мәндермен ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
өзгерістер енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
15-қосымша
Қызметін Қазақстан
Республикасы
Ұлттық Банкінің қолма-қол
шетел валютасымен
айырбастау операцияларына
арналған лицензиясы негізінде
тек қана айырбастау пункті
арқылы жүзеге асыратын заңды
тұлғалардың
Қазақстан Республикасының
қылмыстық жолмен
алынған кірістерді заңдастыруға
(жылыстатуға),
терроризмді қаржыландыруға
және жаппай қырып-жою
қаруын таратуды
қаржыландыруға қарсы
іс-қимыл туралы заңнамасының
талаптарын сақтау жөніндегі
есептілікті ұсыну қағидаларына
3-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункті арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаның үлестес тұлғалары мен бенефициарлық меншік иелері және олардың қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операциялары, Ұлттық Банк шығарған құймалардағы аффинирленген алтынды сатып алу және (немесе) сату операциялары туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: AML-R3
Кезеңділігі: жартыжылдық
Есепті кезең: 20__ жылғы "______" ____________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункті арқылы жүзеге асыратын заңды тұлға (бұдан әрі – уәкілетті ұйым)

27) Республика Маршалловы острова;
28) Королевство Марокко (только в части территории города Танжер);
29) Союз Мьянма;
30) Республика Науру;
31) Федеративная Республика Нигерия;
32) Нидерланды (только в части территории острова Аруба и зависимых территорий Антильских островов);
33) Республика Палау;
34) Республика Панама;
35) Португалия (только в части территории островов Мадейра);
36) Независимое Государство Самоа;
37) Республика Сейшельские острова;
38) Государство Сент-Винсент и Гренадины;
39) Федерация Сент-Китс и Невис;
40) Государство Сент-Люсия;
41) Республика Суринам;
42) Королевство Тонга;
43) Республика Тринидад и Тобаго;
44) Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии (только в части территорий островов Ангильи, Бермудских островов, Британских Виргинских островов, Гибралтара, Каймановых островов, острова Монтсеррат, Нормандских островов (острова Сарк, Олдерни), острова Южной Георгии, Южных Сандвичевых островов, островов Теркс и Кайкос, острова Чагос);
45) Суверенная Демократическая Республика Фиджи;
46) Республика Филиппины;
47) Французская Республика (только в части территорий островов Кергелен, Французской Гвианы, Французской Полинезии);
48) Республика Черногория;
49) Демократическая Социалистическая Республика Шри-Ланка;
50) Ямайка;
"3" – страна гражданства физического лица является иностранным государством (территорией), в отношении которого применена международная санкция (эмбарго), принятая резолюцией Совета Безопасности Организации Объединенных Наций;
"4" – страна гражданства физического лица не является страной, подпадающей под вышеуказанные коды принадлежности страны физического лица.
Если страна гражданства физического лица подпадает под два и более кодов принадлежности страны физического лица, то указываются все коды принадлежности, под которые подпадает страна гражданства физического лица. Например, если код принадлежности страны "1" и "2", то указывается "1, 2".
Для лиц без гражданства указание вышеуказанных признаков не требуется;
10) в столбце 14 дата совершения операции указывается в формате "ДД.ММ.ГГГГ.".
6. В случае отсутствия сведений, Форма представляется с нулевыми значениями.
Приложение 30
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Приложение 3
к Правилам представления
отчетности по соблюдению
требований законодательства
Республики Казахстан о
противодействии легализации
(отмыванию) доходов,
полученных преступным путем,
финансированию терроризма и
финансированию распространения
оружия массового уничтожения,
юридическими лицами,
осуществляющими деятельность
исключительно через обменный
пункт на основании лицензии
Национального Банка
Республики Казахстан
на обменные операции с наличной
иностранной валютой
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет об аффилиированных лицах и бенефициарных собственниках юридического лица, осуществляющего деятельность исключительно через обменный пункт на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, и их обменных операциях с наличной иностранной валютой, операциях по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком
Индекс формы, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе: AML-R3
Периодичность: полугодовая
Отчетный период: по состоянию на "_____"____________ 20 ___ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: юридическое лицо, осуществляющее деятельность исключительно через обменный пункт на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой (далее – уполномоченная организация)

Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті жартыжылдықтан кейінгі айдың 20 (жиырмасынан) кешіктірмей, жартыжылдықта 1 (бір) рет
БСН: _____________________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
Нысан
__________________________________________________
(уәкілетті ұйымның толық атауы)
1-кесте. Уәкілетті ұйымның үлестес тұлғалары және (немесе) бенефициарлық меншік иелері болып табылатын жеке тұлғалармен есепті жартыжылдық ішінде жасалған мәмілелер (операциялар)
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған күні
Жеке сәйкестендіру нөмірі (немесе резиденттік еліндегі сәйкестендіру нөмірі)
Жеке басты куәландыратын құжаттың деректері
атауы
берілген күні
нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
1
кестенің жалғасы:
Азаматтығы
Теңгемен операцияның көлемі
Шетел валютасындағы операцияның/Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған құймалардағы аффинирленген алтынмен операцияның көлемі
Операция коды
Валюта түрі
Операция жасалған күн
8
9
10
11
12
13
кестенің жалғасы:
Үлестес тұлға және (немесе) бенефициарлық меншік иесі операция жасаған күні барлық операциялар бойынша орташа өлшемді бағам
Үлестес тұлға және (немесе) бенефициарлық меншік иесі операция жасаған күні барлық операциялар бойынша ең жоғары бағам
Үлестес тұлға және (немесе) бенефициарлық меншік иесі операция жасаған күні барлық операциялар бойынша ең төменгі бағам
Үлестес тұлғаға және (немесе) бенефициарлық меншік иесіне арналған бағам
14
15
16
17
кестенің жалғасы:
Тұлға "Жауапкершілігі шектеулі және қосымша жауапкершілігі бар серіктестіктер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 12-1-бабының 2-тармағына сәйкес үлестес тұлғаға және (немесе) "Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 1-бабының 3) тармақшасына сәйкес бенефициарлық меншік иесіне
жатқызылған белгі
18
2-кесте. Уәкілетті ұйымның үлестес тұлғаларының тізілімі
Заңды тұлғаның бизнес сәйкестендіру нөмірі
Заңды тұлғаның атауы
Тіркелген елі
Тұлға "Жауапкершілігі шектеулі және қосымша жауапкершілігі бар серіктестіктер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 12-1-бабының 2-тармағына сәйкес үлестес тұлғаға жатқызылған белгісі
1
2
3
4
5
1
3-кесте. Уәкілетті ұйымның бенефициарлық меншік иелерінің тізібесі
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған күні
Жеке сәйкестендіру нөмірі (немесе резиденттік еліндегі сәйкестендіру нөмірі)
Жеке басын куәландыратын
құжаттың деректері
атауы
берілген күні
нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
1
кестенің жалғасы:
Азаматтығы

Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 1 (один) раз в полугодие, не позднее 20 (двадцатого) числа месяца, следующего за отчетным полугодием
БИН: _____________________________
Метод сбора: в электронном виде
Форма
__________________________________________________
(полное наименование уполномоченной организации)
Таблица 1. Сделки (операции) с физическими лицами, являющимися аффилированными лицами и (или) бенефициарными собственниками уполномоченной организации, заключенные в течение отчетного полугодия
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
Индивидуальный идентификационный номер (или идентификационный номер в стране резидентства)
Данные документа, удостоверяющего личность
наименование
дата выдачи
номер
1
2
3
4
5
6
7
1
продолжение таблицы:
Гражданство
Объем операции в теңге
Объем операции в иностранной валюте/ операции с аффинированным золотом в слитках, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан
Код операции
Вид валюты
Дата совершения операции
8
9
10
11
12
13
продолжение таблицы:
Средневзвешенный курс по всем операциям в день совершения операции с аффилированным лицом и (или) бенефициарным собственником
Максимальный курс по всем операциям в день совершения операции аффилированным лицом и (или) бенефициарным собственником
Минимальный курс по всем операциям в день совершения операции аффилированным лицом и (или) бенефициарным собственником
Курс для аффилированного лица и (или) бенефициарного собственника
14
15
16
17
продолжение таблицы:
Признак, по которому лицо отнесено к аффилированному лицу в соответствии с пунктом 2 статьи 12-1 Закона Республики Казахстан "О товариществах с ограниченной и дополнительной ответственностью" и (или) к бенефициарному собственнику в соответствии с подпунктом 3) статьи 1 Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения"
18
Таблица 2. Реестр аффилированных лиц уполномоченной организации
Бизнес-идентификационный номер юридического лица
Наименование юридического лица
Страна регистрации
Признак, по которому лицо отнесено к аффилированному лицу в соответствии с пунктом 2 статьи 12-1 Закона Республики Казахстан "О товариществах с ограниченной и дополнительной ответственностью"
1
2
3
4
5
1
Таблица 3. Перечень бенефициарных собственников уполномоченной организации
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
Индивидуальный идентификационный номер (или идентификационный номер в стране резидентства)
Данные документа, удостоверяющего личность
наименование
дата выдачи
номер
1
2
3
4
5
6
7
1
продолжение таблицы:
Гражданство

Тұлға "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 1-бабының 3) тармақшасына сәйкес бенефициарлық меншік иесі болып табылатын белгісі
жарғылық капиталға қатысу үлестерінің не акциялардың 25%-ын тікелей немесе жанама иелену (% көрсетілсін)
ұйымды өзге бақылау (бақылау түрін сипаттау)
оның мүддесі үшін операциялар жасалады (иә / жоқ)
8
9
10
11
Атауы__________________________________________________________
Мекенжайы ____________________________________________________
Телефоны_______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ____________________________________
Орындаушы____________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункті арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаның үлестес тұлғалары мен бенефициарлық меншік иелері және олардың қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операциялары, Ұлттық Банк шығарған құймалардағы аффинирленген алтынды сатып алу және (немесе) сату операциялары туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Қызметін Қазақстан
Республикасы Ұлттық Банкінің
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларына
арналған лицензиясы негізінде
тек қана айырбастау пункті
арқылы жүзеге асыратын
заңды тұлғаның үлестес
тұлғалары мен бенефициарлық
меншік иелері және
олардың қолма-қол шетел
валютасымен айырбастау
операциялары, Ұлттық Банк
шығарған құймалардағы
аффинирленген алтынды сатып
алу және (немесе) сату
операциялары туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға
арналған нысанына
қосымша
"Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункті арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаның үлестес тұлғалары мен бенефициарлық меншік иелері және олардың қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операциялары, Ұлттық Банк шығарған құймалардағы аффинирленген алтынды сатып алу және (немесе) сату операциялары туралы есеп" (индексі – AML-R3, кезеңділігі – жартыжылдық)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Признак, по которому лицо является бенефициарным собственником в соответствии с подпунктом 3) статьи 1 Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения"
прямое или косвенное владение 25 % долей участия в уставном капитале либо акций (указать %)
иной контроль над организацией (описать вид контроля)
в его интересах совершаются операции (да/нет)
8
9
10
11
Наименование ___________________________________________________
Адрес __________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты__________________________________________
Исполнитель_____________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
____________________________________________ ___________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет об аффилиированных лицах и бенефициарных собственниках юридического лица, осуществляющего деятельность исключительно через обменный пункт на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, и их обменных операциях с наличной иностранной валютой, операциях по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком"
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных на безвозмездной
основе, "Отчет об
аффилиированных лицах
и бенефициарных собственниках
юридического лица,
осуществляющего деятельность
исключительно через
обменный пункт на основании
лицензии Национального Банка
Республики Казахстан
на обменные операции с
наличной иностранной
валютой, и их обменных
операциях с наличной
иностранной валютой,
операциях по покупке и (или)
продаже аффинированного
золота в слитках, выпущенных
Национальным Банком"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет об аффилиированных лицах и бенефициарных собственниках юридического лица, осуществляющего деятельность исключительно через обменный пункт на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, и их обменных операциях с наличной иностранной валютой, операциях по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком" (индекс – AML-R3, периодичность – полугодовая)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункті арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаның үлестес тұлғалары мен бенефициарлық меншік иелері және олардың қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операциялары, Ұлттық Банк шығарған құймалардағы аффинирленген алтынды сатып алу және (немесе) сату операциялары туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды уәкілетті ұйым жарты жылда 1 (бір) рет жасайды. Нысандағы деректер, егер өзгеше көрсетілмесе, теңгемен толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. 1-кесте бойынша:
1) 4-бағанада Қазақстан Республикасының азаматтары үшін міндетті тәртіпте және бар болса – шетел азаматтары немесе азаматтағы жоқ адамдар үшін жеке сәйкестендіру нөмірі (12 цифрдан тұратын) көрсетіледі (шетел азаматтары немесе азаматтығы жоқ адамдар бойынша жеке сәйкестендіру нөмірі болмаған кезде – резиденттік еліндегі оның сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі);
2) 5-бағанада "Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы заң) 6-бабы 3-тармағының ерекшеліктерін ескере отырып, Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы заңның 6-бабының 1-тармағында немесе "Қаржы мониторингі субъектілерінің қаржы мониторингіне жататын операциялар, клиенттің күдікті қызметті туралы мәліметтер мен ақпаратты беру қағидаларын және күдікті операцияны, клиенттің күдікті қызметін айқындау белгілерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 2022 жылғы 22 ақпандағы № 13 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26924 болып тіркелген) бекітілген Қаржы мониторингі субъектілерінің қаржы мониторингіне жататын операциялар, клиенттің күдікті қызметі туралы мәліметтер мен ақпаратты беру қағидаларының (бұдан әрі – Қаржы мониторингі субъектілерінің қаржы мониторингіне жататын операциялар, клиенттің күдікті қызметі туралы мәліметтер мен ақпаратты беру қағидалары) 5-тармағына сәйкес Жеке басты куәландыратын құжаттардың кодтарының анықтамалығында көзделген жеке басты куәландыратын құжаттардың бірінің атауы көрсетіледі;
3) 6 және 7-бағаналарда Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы заңның 7-бабы 1-тармағының 8) тармақшасына сәйкес жеке басты куәландыратын құжаттың деректері көрсетіледі;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет об аффилиированных лицах и бенефициарных собственниках юридического лица, осуществляющего деятельность исключительно через обменный пункт на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, и их обменных операциях с наличной иностранной валютой, операциях по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком" (далее – Форма).
2. Форма составляется уполномоченной организацией 1 (один) раз в полугодие. Данные в Форме заполняются в теңге, если не указано иное.
3. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. По таблице 1:
1) в столбце 4 указывается индивидуальный идентификационный номер (из 12 цифр), в обязательном порядке для граждан Республики Казахстан и при наличии - для иностранных граждан или лиц без гражданства (при отсутствии индивидуального идентификационного номера по иностранным гражданам или лицам без гражданства – указывается его идентификационный номер в стране резидентства);
2) в столбце 5 с учетом особенностей пункта 3 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О документах, удостоверяющих личность" (далее – Закон о документах, удостоверяющих личность) указывается наименование одного из документов, удостоверяющих личность, предусмотренных пунктом 1 статьи 6 Закона о документах, удостоверяющих личность, или справочником кодов документов, удостоверяющих личность, в соответствии с пунктом 5 Правил предоставления субъектами финансового мониторинга сведений и информации об операциях, о подозрительной деятельности клиента, подлежащих финансовому мониторингу, утвержденных приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу от 22 февраля 2022 года № 13 "Об утверждении Правил предоставления субъектами финансового мониторинга сведений и информации об операциях, о подозрительной деятельности клиента, подлежащих финансовому мониторингу, и признаков определения подозрительной операции, деятельности клиента" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26924) (далее – Правила предоставления субъектами финансового мониторинга сведений и информации об операциях, о подозрительной деятельности клиента, подлежащих финансовому мониторингу);
3) в столбцах 6 и 7 указываются данные документа, удостоверяющего личность в соответствии подпунктом 8) пункта 1 статьи 7 Закона о документах, удостоверяющих личность;

4) Қазақстан Республикасының азаматтары үшін 5, 6 және 7-бағаналар толтырылмайды;
5) 8-бағанада "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелері бірліктерін белгілеуге арналған кодтар. 1-бөлім. Елдердің кодтары" ҚР ҰЖ 06 ISO 3166-1 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес жеке басты куәландыратын құжатқа сай азаматтығы елінің екі әріпті коды (азаматтығы жоқ адам үшін көрсетілмейді) көрсетіледі;
6) 9-бағанада ұлттық валютадағы сома көрсетіледі;
7) 10-бағанада шетел валютасының бірліктеріндегі сома көрсетіледі (Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған құймалардағы аффинирленген алтынмен операциялар үшін көлемі граммен көрсетіледі);
8) 11-бағанада Қаржы мониторингі субъектілерінің қаржы мониторингіне жататын операциялар, клиенттің күдікті қызметі туралы мәліметтер мен ақпаратты беру қағидаларының 5-тармағына сәйкес Қаржы мониторингіне жататын операциялардың түрлері кодтарының анықтамалығына сәйкес операцияның төрт таңбалы коды көрсетіледі;
9) 12-бағанада валюталардың әріпті кодтары "Валюталар мен қорларды көрсетуге арналған кодтар" ҚР ҰЖ 07 ISO 4217 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес көрсетіледі;
10) 13-бағанада операция жасалған күн "КК.АА.ЖЖЖЖ." форматында көрсетіледі;
11) 14, 15, 16 және 17-бағаналарда үлестес тұлғамен және (немесе) бенефициарлық меншік иесімен мәміле жасалған күні жүргізілген барлық операциялар бойынша сатып алудың және (немесе) сатудың орташа өлшемді, ең жоғары, ең төменгі бағамдары (бағасы) және тиісінше 11-бағанада көрсетілген операция түріне қарай үлестес тұлға және (немесе) бенефициарлық меншік иесі үшін бағам (Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған құймалардағы аффинирленген алтынның бір граммы үшін бағасы) көрсетіледі;
12) 18-бағанада тұлға:
- "Жауапкершілігі шектеулі және қосымша жауапкершілігі бар серіктестіктер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – ЖШжҚЖС туралы заң) 12-1-бабының 2-тармағына сәйкес үлестес тұлғаға жатқызылған белгісі көрсетіледі:
"1" – құрылтайшылар, қатысушылар (жеке тұлғалар);
"2" – ЖШжҚЖС туралы заңның 12-1-бабы 2-тармағының 1), 3) және 9) тармақшаларында көрсетілген жеке тұлғалардың жақын туыстары, зайыбы (жұбайы), зайыбының (жұбайының) жақын туыстары;
"3" – серіктестіктің немесе ЖШжҚЖС туралы заңның 12-1-бабы 2-тармағының 1), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10) және 11) тармақшаларында көрсетілген заңды тұлғалардың лауазымды тұлғалары;
"4" – серіктестік қабылдайтын шешімдерді анықтауға құқылы, шартқа сәйкес серіктестікпен байланысты болатын жеке тұлға;

4) для граждан Республики Казахстан столбцы 5, 6 и 7 не заполняются;
5) в столбце 8 указывается двухбуквенный код страны гражданства в соответствии с документом, удостоверяющим личность (для лица без гражданства не указывается) в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 06 ISO 3166-1 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран";
6) в столбце 9 указывается сумма в национальной валюте;
7) в столбце 10 указывается сумма в единицах иностранной валюты (для операций с аффинированным золотом в слитках, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан, указывается объем в граммах);
8) в столбце 11 указывается четырехзначный код операции в соответствии со справочником кодов видов операций, подлежащих финансовому мониторингу, в соответствии с пунктом 5 Правил предоставления субъектами финансового мониторинга сведений и информации об операциях, о подозрительной деятельности клиента, подлежащих финансовому мониторингу;
9) в столбце 12 буквенные коды валют указываются в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов";
10) в столбце 13 дата совершения операции указывается в формате "ДД.ММ.ГГГГ.";
11) в столбцах 14, 15, 16 и 17 указываются средневзвешенный, максимальный, минимальный курсы (цена) покупки и (или) продажи по всем операциям, совершенным в день заключения сделки с аффилированным лицом и (или) бенефициарным собственником, и курс (цена за один грамм аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан) для аффилированного лица и (или) бенефициарного собственника, соответственно в зависимости от вида операции, указанной в столбце 11;
12) в столбце 18 указывается признак, по которому лицо отнесено:
- к аффилированному лицу в соответствии с пунктом 2 статьи 12-1 Закона Республики Казахстан "О товариществах с ограниченной и дополнительной ответственностью" (далее – Закон о ТОиДО):
"1" – учредители, участники (физические лица);
"2" – близкие родственники, супруг (супруга), близкие родственники супруга (супруги) физических лиц, указанных в подпунктах 1), 3) и 9) пункта 2 статьи 12-1 Закона о ТОиДО;
"3" – должностные лица товарищества или юридических лиц, указанных в подпунктах 1), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10) и 11) пункта 2 статьи 12-1 Закона о ТОиДО;
"4" – физическое лицо, связанное с товариществом договором, в соответствии с которым оно вправе определять решения, принимаемые товариществом;

"5" – дербес немесе өзінің үлестес тұлғаларымен бірлесіп, ЖШжҚЖС туралы заңның 12-1-бабы 2-тармағының 1), 4), 5), 6), 7), 8), 9) және 11) тармақшаларында көрсетілген заңды тұлғалардың дауыс беретін акцияларының он немесе одан көп пайызын (жарғылық капиталындағы қатысу үлесін) иеленетін, пайдаланатын, оларға билік ететін жеке тұлға;
"6" – ЖШжҚЖС туралы заңның 12-1-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес серіктестіктің үлестес тұлғасы болып табылатын өзге де жеке тұлға;
-"Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ туралы заң) 1-бабының 3) тармақшасына сәйкес бенефициарлық меншік иесіне жатқызылған белгісі көрсетіледі:
"7" – заңды тұлға клиенттің немесе заңды тұлғаны құрмай, шетелдік құрылымның жарғылық капиталына қатысу үлестерінің не орналастырылған (артықшылықты және қоғам сатып алған акцияларды шегергенде) акцияларының жиырма бес пайызынан астамы тікелей немесе жанама түрде тиесілі жеке тұлға;
"8" – клиентке өзге түрде бақылауды жүзеге асыратын жеке тұлға;
"9" – клиент ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операцияларды оның мүддесі үшін жасайтын жеке тұлға.
5. 2-кесте бойынша:
1) 2-бағанада бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі (шетелдік ұйымдарға қатысты, егер мәлімет болса, бағана толтырылады);
2) 4-бағанада "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің бірліктерін ұсынуға арналған кодтар. 1-бөлім. Елдердің кодтары" ҚР ҰЖ 06 ISO 3166-1 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес заңды тұлға тіркелген елдің екі әріпті коды көрсетіледі.
3) 5-бағанада тұлға ЖШжҚЖС туралы заңның 12-1-бабының 2-тармағына сәйкес үлестес тұлғаға жатқызылған белгісі көрсетіледі:
"1" – құрылтайшылар, қатысушылар (заңды тұлғалар);
"2" – серіктестіктің құрылтайшысы (қатысушысы) не лауазымды адамы бақылайтын заңды тұлға;
"3" – уәкілетті ұйымның құрылтайшысы (қатысушысы) болып табылатын не лауазымды тұлғасы болып табылатын тұлға оған қатысты ірі акционер болып табылатын не мүліктегі тиісті үлеске құқығы бар заңды тұлға;
"4" – уәкілетті ұйыммен бірге үшінші тұлғаның бақылауында болатын заңды тұлға;
"5" – уәкілетті ұйым қабылдайтын шешімдерді анықтауға құқылы, шартқа сәйкес уәкілетті ұйыммен байланысты болатын заңды тұлға;
"6" – дербес немесе өзінің үлестес тұлғаларымен бірлесіп, ЖШжҚЖС туралы заңның 12-1-бабы 2-тармағының 1), 4), 5), 6), 7), 8), 9) және 11) тармақшаларында көрсетілген заңды тұлғалардың дауыс беретін акцияларының он немесе одан көп пайызын (жарғылық капиталындағы қатысу үлесін) иеленетін, пайдаланатын, оларға билік ететін заңды тұлға;

"5" – физическое лицо, которое самостоятельно или совместно со своими аффилированными лицами владеет, пользуется, распоряжается десятью или более процентами голосующих акций (долей участия в уставном капитале) юридических лиц, указанных в подпунктах 1), 4), 5), 6), 7), 8), 9) и 11) пункта 2 статьи 12-1 Закона о ТОиДО;
"6" – иное физическое лицо, являющееся аффилированным лицом товарищества в соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 12-1 Закона о ТОиДО;
- к бенефициарному собственнику в соответствии с подпунктом 3) статьи 1 Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения" (далее – Закон о ПОД/ФТ/ФРОМУ):
"7" – физическое лицо, которому прямо или косвенно принадлежат более двадцати пяти процентов долей участия в уставном капитале либо размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных обществом) акций клиента - юридического лица или иностранной структуры без образования юридического лица;
"8" – физическое лицо, осуществляющее контроль над клиентом иным образом;
"9" – физическое лицо, в интересах которого клиентом совершаются операции с деньгами и (или) иным имуществом.
5. По таблице 2:
1) в столбце 2 указывается бизнес-идентификационный номер (в отношении иностранных организаций, столбец заполняется при наличии сведений);
2) в столбце 4 указывается двухбуквенный код страны регистрации юридического лица в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 06 ISO 3166-1 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран";
3) в столбце 5 указывается признак, по которому лицо отнесено к аффилированному лицу в соответствии с пунктом 2 статьи 12-1 Закона о ТОиДО):
"1" – учредители, участники (юридические лица);
"2" – юридическое лицо, которое контролируется учредителем (участником), либо должностным лицом товарищества;
"3" – юридическое лицо, по отношению к которому лицо, являющееся учредителем (участником) либо являющееся должностным лицом уполномоченной организации, является крупным акционером либо имеет право на соответствующую долю в имуществе;
"4" – юридическое лицо, которое совместно с уполномоченной организацией находится под контролем третьего лица;
"5" – юридическое лицо, связанное с уполномоченной организацией договором, в соответствии с которым оно вправе определять решения, принимаемые уполномоченной организацией;
"6" – юридическое лицо, которое самостоятельно или совместно со своими аффилированными лицами владеет, пользуется, распоряжается десятью или более процентами голосующих акций (долей участия в уставном капитале) юридических лиц, указанных в подпунктах 1), 4), 5), 6), 7), 8), 9) и 11) пункта 2 статьи 12-1 Закона о ТОиДО;

"7" – ЖШжҚЖС туралы заңның 12-1-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес уәкілетті ұйымның үлестес тұлғасы болып табылатын өзге де заңды тұлға.
6. 3-кесте бойынша:
1) 4-бағанада Қазақстан Республикасының азаматтары үшін міндетті тәртіпте және бар болса – шетел азаматтары немесе азаматтағы жоқ адамдар үшін жеке сәйкестендіру нөмірі (12 цифрдан тұратын) көрсетіледі (шетел азаматтары немесе азаматтығы жоқ адамдар бойынша жеке сәйкестендіру нөмірі болмаған кезде – резиденттік еліндегі оның сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі);
2) 5-бағанада Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы заңның 6-бабы 3-тармағының ерекшеліктерін ескере отырып, Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы заңның 6-бабының 1-тармағында немесе Қаржы мониторингі субъектілерінің қаржы мониторингіне жататын операциялар, клиенттің күдікті қызметі туралы мәліметтер мен ақпаратты беру қағидаларының 5-тармағына сәйкес Жеке басты куәландыратын құжаттардың кодтарының анықтамалығында көзделген жеке басты куәландыратын құжаттардың бірінің атауы көрсетіледі;
3) 6 және 7-бағаналарда Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы заңның 7-бабы 1-тармағының 8) тармақшасына сәйкес жеке басты куәландыратын құжаттың деректері көрсетіледі;
4) Қазақстан Республикасының азаматтары үшін 5, 6 және 7-бағаналар толтырылмайды;
5) 8-бағанада "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелері бірліктерін белгілеуге арналған кодтар. 1-бөлім. Елдердің кодтары" ҚР ҰЖ 06 ISO 3166-1 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес жеке басты куәландыратын құжатқа сәйкес азаматтығы елінің екі әріпті коды (азаматтығы жоқ адам үшін көрсетілмейді) көрсетіледі.
7. Мәліметтер болмаған жағдайда, Нысан нөлдік мәндермен ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
өзгерістер енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
16-қосымша
Қызметін Қазақстан
Республикасы Ұлттық Банкінің
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларына
арналған лицензиясы
негізінде тек қана айырбастау
пункті арқылы жүзеге асыратын
заңды тұлғалардың
Қазақстан Республикасының
қылмыстық жолмен
алынған кірістерді заңдастыруға
(жылыстатуға),
терроризмді қаржыландыруға
және жаппай қырып-жою
қаруын таратуды
қаржыландыруға қарсы
іс-қимыл туралы заңнамасының
талаптарын сақтау жөніндегі
есептілікті ұсыну қағидаларына
4-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункті арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаның шетелдік банктерде ашылған банктік шоттары бойынша ақша аударымдары туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанының индексі: AML-R4
Кезеңділігі: жартыжылдық
Есепті кезеңі: 20__ жылғы "______" ____________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункті арқылы жүзеге асыратын заңды тұлға (бұдан әрі – уәкілетті ұйым)

"7" – иное юридическое лицо, являющееся аффилированным лицом уполномоченной организации в соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 12-1 Закона о ТОиДО.
6. По таблице 3:
1) в столбце 4 указывается индивидуальный идентификационный номер (из 12 цифр), в обязательном порядке для граждан Республики Казахстан и при наличии – для иностранных граждан или лиц без гражданства (при отсутствии индивидуального идентификационного номера по иностранным гражданам или лицам без гражданства – указывается его идентификационный номер в стране резидентства);
2) в столбце 5 с учетом особенностей пункта 3 статьи 6 Закона о документах, удостоверяющих личность указывается наименование одного из документов, удостоверяющих личность, предусмотренных пунктом 1 статьи 6 Закона о документах, удостоверяющих личность, или справочником кодов документов, удостоверяющих личность, в соответствии с пунктом 5 Правил предоставления субъектами финансового мониторинга сведений и информации об операциях, о подозрительной деятельности клиента, подлежащих финансовому мониторингу;
3) в столбцах 6 и 7 указываются данные документа, удостоверяющего личность в соответствии подпунктом 8) пункта 1 статьи 7 Закона о документах, удостоверяющих личность;
4) для граждан Республики Казахстан столбцы 5, 6 и 7 не заполняются;
5) в столбце 8 указывается двухбуквенный код страны гражданства в соответствии с документом, удостоверяющим личность (для лица без гражданства не указывается) в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 06 ISO 3166-1 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран".
7. В случае отсутствия сведений, Форма представляется с нулевыми значениями.
Приложение 31
к Перечню некоторых постановлений
Правления Национального
Банка Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения
Приложение 4
к Правилам представления
отчетности по соблюдению
требований законодательства
Республики Казахстан о
противодействии легализации
(отмыванию) доходов,
полученных преступным путем,
финансированию терроризма и
финансированию распространения
оружия массового уничтожения,
юридическими лицами,
осуществляющими деятельность
исключительно через обменный
пункт на основании лицензии
Национального Банка
Республики Казахстан на
обменные операции с наличной
иностранной валютой
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет о переводах денег по банковским счетам юридического лица, осуществляющего деятельность исключительно через обменный пункт на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, открытым в иностранных банках
Индекс формы, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе: AML-R4
Периодичность: полугодовая
Отчетный период: по состоянию на "_____"____________ 20 ___ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: юридическое лицо, осуществляющее деятельность исключительно через обменный пункт на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой (далее – уполномоченная организация)

Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті жартыжылдықтан кейінгі айдың 20 (жиырмасынан) кешіктірмей, жартыжылдықта 1 (бір) рет
БСН: _____________________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
Нысан
__________________________________________________
(уәкілетті ұйымның толық атауы)
Банктік шот ашылған шетелдік банк
Атауы
Елі
Елдер тізімі
Сәйкестендіру коды (БСК)
Есептік нөмірі
1
2
3
4
5
6
1
кестенің жалғасы:
Ақша аудару туралы деректер
Корреспондент банк
Күні
Сомасы, валюта бірлігі
Валюта коды
Аударым белгісі
Аударымның негізі
Атауы
Елі
Мемлекеттер (аумақтар) немесе мемлекет (аумақ) тізбесі
Сәйкестендіру коды (БСК)
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Атауы__________________________________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Телефоны_______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы____________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункті арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаның шетелдік банктерде ашылған банктік шоттары бойынша ақша аударымдары туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Қызметін Қазақстан
Республикасы Ұлттық Банкінің
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларына
арналған лицензиясы
негізінде тек қана айырбастау
пункті арқылы жүзеге асыратын
заңды тұлғаның шетелдік
банктерде ашылған
банктік шоттары бойынша
ақша аударымдары туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысанына
қосымша
"Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункті арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаның шетелдік банктерде ашылған банктік шоттары бойынша ақша аударымдары туралы есеп" (индексі – AML-R4, кезеңділігі – жартыжылдық)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 1 (один) раз в полугодие, не позднее 20 (двадцатого) числа месяца, следующего за отчетным полугодием
БИН: _____________________________
Метод сбора: в электронном виде
Форма
__________________________________________________
(полное наименование уполномоченной организации)
Иностранный банк, в котором открыт банковский счет
Наименование
Страна
Перечень стран
Идентификационный код (БИК)
Учетный номер
1
2
3
4
5
6
1
продолжение таблицы:
Данные о переводе денег
Банк-корреспондент
Дата
Сумма, единиц валюты
Код валюты
Признак перевода
Основание перевода
Наименование
Страна
Перечень государств (территорий) или государства (территории)
Идентификационный код (БИК)
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Наименование__________________________________________________
Адрес _________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель______________________________________ _____________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о переводах денег по банковским счетам юридического лица, осуществляющего деятельность исключительно через обменный пункт на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, открытым в иностранных банках"
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных на безвозмездной
основе, "Отчет о переводах
денег по банковским счетам
юридического лица,
осуществляющего деятельность
исключительно через обменный
пункт на основании лицензии
Национального Банка
Республики Казахстан на
обменные операции с наличной
иностранной валютой,
открытым в иностранных банках"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет о переводах денег по банковским счетам юридического лица, осуществляющего деятельность исключительно через обменный пункт на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, открытым в иностранных банках" (индекс – AML-R4, периодичность – полугодовая)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункті арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаның шетелдік банктерде ашылған банктік шоттары бойынша ақша аударымдары туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Уәкілетті ұйым Нысанды жартыжылдықта 1 (бір) рет толтырады. Егер өзгеше көрсетілмесе, Нысандағы деректер теңгемен толтырылады (сандық немесе сапалық мәліметтер толтырылады).
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Мына нысан бойынша:
1) 3 және 12-бағаналарда "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің бірліктерін ұсынуға арналған кодтар. 1-бөлім. Елдердің кодтары" ҚР ҰЖ 06 ISO 3166-1 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес банк тіркелген елдің екі әріпті коды көрсетіледі;
2) 4 және 13-бағаналарда банк елінің мынадай тиістілік кодтары көрсетіледі:
"1" – банк елі Ақшаны жылыстатумен күрестің қаржы шараларын әзірлеу тобының (ФАТФ) ұсынымдарын орындамайтын және (немесе) жеткілікті орындамайтын мемлекеттер (аумақтар) тізбесіне енгізілген;
"2" – банк елі оффшорлық аймақтар ретінде сипатталатын мына елдердің бірі болып табылады:
1) Америка Құрама Штаттары (Американдық Виргин аралдарының, Вайоминг штатының, Гуам аралының және Пуэрто-Рико Достастығының аумақтары бөлігінде ғана);
2) Андорра Князьдігі;
3) Антигуа және Барбуда мемлекеті;
4) Багам аралдары Достастығы;
5) Белиз мемлекеті;
6) Бруней Даруссалам мемлекеті;
7) Танзания Біріккен Республикасы;
8) Вануату Республикасы;
9) Гватемала Республикасы;
10) Гренада мемлекеті;
11) Джибути Республикасы;
12) Доминика Достастығы;
13) Доминикан Республикасы;
14) Жаңа Зеландия (Кука және Ниуэ аралдарының аумағы бөлігінде ғана);
15) Испания (Канар аралдарының аумағы бөлігінде ғана);
16) Комор аралдары Одағы;
17) Гайана Кооперативтік Республикасы;
18) Коста-Рика Республикасы;
19) Қытай Халық Республикасы (Аомынь (Макао) арнайы әкімшілік ауданының аумағы бөлігінде ғана);
20) Либерия Республикасы;
21) Ливан Республикасы;
22) Мауритания Ислам Республикасы;
23) Малайзия (Лабуан анклавының аумағы бөлігінде ғана);
24) Мальдив Республикасы;
25) Мальта Республикасы;
26) Солтүстік Мариан Аралдары Достастығы;
27) Маршалл аралдары Республикасы;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о переводах по банковским счетам юридического лица, осуществляющего деятельность исключительно через обменный пункт на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, открытым в иностранных банках" (далее – Форма).
2. Форма составляется уполномоченной организацией 1 (один) раз в полугодие. Данные в Форме заполняются в теңге, если не указано иное (заполняются количественными или качественными сведениями).
3. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. По форме:
1) в столбцах 3 и 12 указывается двухбуквенный код страны регистрации банка в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 06 ISO 3166-1 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран";
2) в столбцах 4 и 13 указываются следующие коды принадлежности страны банка:
"1" – страна банка включена в перечень государств (территорий), которые не выполняют и (или) недостаточно выполняют рекомендации Группы разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег (ФАТФ);
"2" – страна банка является одной из следующих стран, характеризующихся как оффшорные зоны:
1) Соединенные Штаты Америки (только в части территорий Американских Виргинских островов, штата Вайоминг, острова Гуам и Содружества Пуэрто-Рико);
2) Княжество Андорра;
3) Государство Антигуа и Барбуда;
4) Содружество Багамских островов;
5) Государство Белиз;
6) Государство Бруней Даруссалам;
7) Объединенная Республика Танзания;
8) Республика Вануату;
9) Республика Гватемала;
10) Государство Гренада;
11) Республика Джибути;
12) Содружество Доминики;
13) Доминиканская Республика;
14) Новая Зеландия (только в части территории островов Кука и Ниуэ);
15) Испания (только в части территории Канарских островов);
16) Союз Коморских островов;
17) Кооперативная Республика Гайана;
18) Республика Коста-Рика;
19) Китайская Народная Республика (только в части территории специального административного района Аомынь (Макао);
20) Республика Либерия;
21) Ливанская Республика;
22) Исламская Республика Мавритания;
23) Малайзия (только в части территории анклава Лабуан);
24) Мальдивская Республика;
25) Республика Мальта;
26) Содружество Северных Марианских Островов;
27) Республика Маршалловы острова;

28) Марокко Корольдігі (Танжер қаласы аумағының бөлігінде ғана);
29) Мьянма Одағы;
30) Науру Республикасы;
31) Нигерия Федеративтік Республикасы;
32) Нидерланд (Аруба аралының аумағы және Антиль аралдарының тәуелді аумақтары бөлігінде ғана);
33) Палау Республикасы;
34) Панама Республикасы;
35) Португалия (Мадейра аралдарының аумағы бөлігінде ғана);
36) Самоа Тәуелсіз Мемлекеті;
37) Сейшел аралдары Республикасы;
38) Сент-Винсент және Гренадин мемлекеті;
39) Сент-Китс және Невис Федерациясы;
40) Сент-Люсия мемлекеті;
41) Суринам Республикасы;
42) Тонга Корольдігі;
43) Тринидад және Тобаго Республикасы;
44) Ұлыбритания және Солтүстік Ирландияның Біріккен Корольдігі (Ангилья аралдары, Бермуд аралдары, Британдық Виргин аралдары, Гибралтар, Кайман аралдары, Монтсеррат аралы, Норманд аралдары (Сарк, Олдерни аралдары), Оңтүстік Георгия аралы, Оңтүстік Сандвич аралдары, Теркс және Кайкос аралдары, Чагос аралының аумақтары бөлігінде ғана);
45) Фиджи Тәуелсіз Демократиялық Республикасы;
46) Филиппин Республикасы;
47) Француз Республикасы (Кергелен аралдары, Француздық Гвиана, Француздық Полинезия аумақтарының бөлігінде ғана);
48) Черногория Республикасы;
49) Шри-Ланка Демократиялық Социалистік Республикасы;
50) Ямайка;
"3" – банк елі Біріккен Ұлттар Ұйымы Қауіпсіздік Кеңесінің қарарымен қабылданған оған қатысты халықаралық санкция (эмбарго) қолданған мемлекет (аумақ) болып табылады;
"4" – банк елі банк елінің жоғарыда көрсетілген тиістілік кодтарына енгізілген ел болып табылмайды.
Егер банк елі банк елінің екі немесе одан да көп тиістілік кодтарына енгізілсе, онда банк елі енгізілген барлық тиістілік кодтары көрсетіледі. Мысалы, егер елдің тиістілік коды "1" және "2" болса, онда "1, 2" көрсетіледі;
3) 5 және 14-бағаналарда 8 таңбадан тұратын ISO 9362: BIC (Bank Identifier Codes) халықаралық стандартына сәйкес банктік сәйкестендіру коды көрсетіледі;
4) 6-бағанада "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі берген есептік нөмірі көрсетіледі;
5) 7-бағанада "КК.АА.ЖЖЖЖ" форматында аударымның күні көрсетіледі;
6) 8-бағанада шетел валютасының бірлігінде сома көрсетіледі;
7) 9-бағанада валюталардың әріпті кодтары "Валюталар мен қорларды көрсетуге арналған кодтар" ҚР ҰЖ 07 ISO 4217 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес көрсетіледі;
8) 10-бағанада операциялардың мынадай белгілері көрсетіледі: "1" – шетелдік банкте ашылған банктік шоттан жіберілген аударымдар үшін", "2" –шетелдік банкте ашылған банктік шотқа түскен аударымдар үшін. Шетелдік банктегі (шетелдік банктердегі) банктік шоттар арасында аударым жасау кезінде мұндай аударымдар есепте әр банктік шот үшін бөлек екі рет көрсетіледі;

28) Королевство Марокко (только в части территории города Танжер);
29) Союз Мьянма;
30) Республика Науру;
31) Федеративная Республика Нигерия;
32) Нидерланды (только в части территории острова Аруба и зависимых территорий Антильских островов);
33) Республика Палау;
34) Республика Панама;
35) Португалия (только в части территории островов Мадейра);
36) Независимое Государство Самоа;
37) Республика Сейшельские острова;
38) Государство Сент-Винсент и Гренадины;
39) Федерация Сент-Китс и Невис;
40) Государство Сент-Люсия;
41) Республика Суринам;
42) Королевство Тонга;
43) Республика Тринидад и Тобаго;
44) Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии (только в части территорий островов Ангильи, Бермудских островов, Британских Виргинских островов, Гибралтара, Каймановых островов, острова Монтсеррат, Нормандских островов (острова Сарк, Олдерни), острова Южной Георгии, Южных Сандвичевых островов, островов Теркс и Кайкос, острова Чагос);
45) Суверенная Демократическая Республика Фиджи;
46) Республика Филиппины;
47) Французская Республика (только в части территорий островов Кергелен, Французской Гвианы, Французской Полинезии);
48) Республика Черногория;
49) Демократическая Социалистическая Республика Шри-Ланка;
50) Ямайка;
"3" – страна банка является государством (территорией), в отношении которого применена международная санкция (эмбарго), принятая резолюцией Совета Безопасности Организацией Объединенных Наций;
"4" – страна банка не является страной, подпадающей под вышеуказанные коды принадлежности страны банка.
Если страна банка подпадает под два и более кодов принадлежности страны банка, то указываются все коды принадлежности, под которые подпадает страна банка. Например, если код принадлежности страны "1" и "2", то указывается "1, 2";
3) в столбцах 5 и 14 указывается банковский идентификационный код в соответствии с международным стандартом ISO 9362: BIC (Bank Identifier Codes), который состоит из 8 символов;
4) в столбце 6 указывается учетный номер, присвоенный Национальным Банком Республики Казахстан в соответствии со статьей 16 Закона Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле";
5) в столбце 7 дата перевода указывается в формате "ДД.ММ.ГГГГ.";
6) в столбце 8 указывается сумма в единицах иностранной валюты;
7) в столбце 9 буквенные коды валют указываются в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов";
8) в столбце 10 указываются следующие признаки операций: "1" – для переводов, отправленных с банковского счета, открытого в иностранном банке", "2" – для переводов, полученных на банковский счет, открытый в иностранном банке. При совершении переводов между банковскими счетами, открытыми в иностранном банке (иностранных банках) такие переводы отражаются в отчете дважды – отдельно для каждого банковского счета;

9) 11-бағанада аударымның негізін сипаттайтын толық ақпарат көрсетіледі.
5. Сандық мәліметтер болмаған жағдайда, Нысанда нөлдік мәндер көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
өзгерістер енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
17-қосымша
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банк Төреағасының
міндетін атқарушы
2026 жылғы 16 наурыздағы
№ 25 қаулысына
7-қосымша
Банкноттарды, монеталарды
және құндылықтарды
инкассациялау айрықша қызметі
болып табылатын заңды
тұлғаларға лицензия беру
қағидаларына
11-қосымша
"Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларға лицензия беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларға лицензия беру
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлерінің атауы
1) лицензия алу;
2) лицензияны қайта ресімдеу.
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2.
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдері
Барлық кіші түрлері бойынша:
"цифрлық үкіметтің" www.egov.kz, www.elicense.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы.
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Жолданым порталда тіркелген күннен бастап: лицензия берген кезде - 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде;
лицензияны қайта ресімдеген кезде – 3 (үш) жұмыс күні ішінде;
көрсетілетін қызметті алушы бөлініп шығу және бөлу нысанында қайта ұйымдастырылған жағдайда лицензияны қайта ресімдеген кезде – 20 (жиырма) жұмыс күнінен кешіктірмей.
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Барлық кіші түрі бойынша:
электрондық (ішінара цифрландырылған).
5.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Кіші түрлері бойынша:
1) лицензия алу үшін – лицензия беру туралы хабарлама не лицензия беруден бас тарту туралы дәлелді жауап;
2) лицензияны қайта ресімдеу үшін –лицензияны қайта ресімдеу туралы хабарлама не лицензияны қайта ресімдеуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық.
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын ақының мөлшері және оны алу тәсілдері
1) лицензия беру үшін лицензиялық алым 400 (төрт жүз) айлық есептік көрсеткішті құрайды;
2) лицензияны қайта ресімдеу үшін лицензиялық алым лицензия беру кезіндегі мөлшерлеменің 10 (он) пайызын құрайды.
Лицензиялық алымды төлеу екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы, "цифрлық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы қолма-қол ақшасыз нысанда жүзеге асырылады.
7.
Көрсетілетін қызметті берушінің және цифрлық объектілерінің жұмыс кестесі

9) в столбце 11 указывается детальная информация, описывающая основание перевода.
5. В случае отсутствия количественных сведений, в Форме указываются нулевые значения.
Приложение 32
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения
Приложение 7
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 16 марта 2026 года № 25
Приложение 11
к Правилам выдачи лицензии
юридическим лицам,
исключительной деятельностью
которых является инкассация
банкнот, монет и ценностей
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача лицензии юридическим лицам, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей"
Наименование государственной услуги
Выдача лицензии юридическим лицам, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей
Наименование подвидов государственной услуги
1) получение лицензии;
2) переоформление лицензии.
1.
Наименование услугодателя
Национальный Банк Республики Казахстан (далее – услугодатель)
2.
Способы предоставления государственной услуги
По всем подвидам:
через веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz (далее – портал).
3.
Срок оказания государственной услуги
С даты регистрации обращения на портале:
при выдаче лицензии – в течение 20 (двадцати) рабочих дней;
при переоформлении лицензии – в течение 3 (трех) рабочих дней;
при переоформлении лицензии в случае реорганизации услугополучателя в форме выделения или разделения – не позднее 20 (двадцати) рабочих дней.
4.
Форма оказания государственной услуги
По всем подвидам:
Электронная (частично цифровизированная)
5.
Результат оказания государственной услуги
По подвидам:
1) для получения лицензии – уведомление о выдаче лицензии либо мотивированный ответ об отказе в выдаче лицензии;
2) для переоформления лицензии – уведомление о переоформлении лицензии либо мотивированный ответ об отказе в переоформлении лицензии.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
6.
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
1) лицензионный сбор за выдачу лицензии составляет 400 (четыреста) месячных расчетных показателей;
2) лицензионный сбор за переоформление лицензии составляет 10 (десять) процентов от ставки при выдаче лицензии.
Оплата лицензионного сбора осуществляется через банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, в безналичной форме через платежный шлюз "цифрового правительства".
7.
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации

1) портал - жөндеу жұмыстарының жүргізілуіне байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Мерекелер туралы заң) сәйкес өтініш берген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
2) көрсетілетін қызметті беруші – Кодекске және Мерекелер туралы заңға сәйкес сенбі, жексенбі, демалыс және мереке күндерінен басқа, Астана қаласының уақыты бойынша сағат 13:00-ден 14:30-ға дейін түскі үзіліспен Астана қаласының уақыты бойынша күн сайын сағат 9:00-ден 18:30-ға дейін.
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтер тізбесі
Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға лицензия алу үшін заңды тұлға портал арқылы электрондық түрде мынадай құжаттарды ұсынады:
1) қажет болған кезде банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды қайта санау, сұрыптау, орау, сақтау, сондай-ақ оларды банктерге және банктердің тапсырмасы бойынша олардың клиенттеріне беру жөніндегі қызметті жүзеге асырғаны туралы белгі соғылып, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 8 қарашадағы № 176 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19612 болып тіркелген) бекітілген Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларға лицензия беру қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) жарғының электрондық көшірмесі;
3) жарғылық капиталдың қажетті сомада қалыптасқанын растайтын құжаттардың көшірмелері (заңды тұлғаның шоттарында ақшалай қаражаттың болуы);
4) Қағидалардың 2-тармағының 9) тармақшасында көрсетілген, банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауды жүзеге асыру үшін қажетті үй-жайларға құқық белгілейтін құжаттардың электрондық көшірмелері;
5) Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құрылтайшылар (қатысушылар) туралы мәліметтердің, Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша атқарушы органның басшысы туралы мәліметтердің және Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қызметкер туралы мәліметтердің электрондық көшірмесі.
Заңды тұлға банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға берілген лицензияны қайта ресімдеу үшін портал арқылы электрондық түрде мынадай құжаттарды ұсынады:

1) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс) и Закону Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан" (далее – Закон о праздниках), прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется на следующий рабочий день).
2) услугодатель – ежедневно с 9:00 до 18:30 часов по времени города Астаны, с перерывом на обед с 13:00 до 14:30 часов по времени города Астаны, кроме субботы, воскресенья, выходных и праздничных дней в соответствии с Кодексом и Законом о праздниках.
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Для получения лицензии на инкассацию банкнот, монет и ценностей юридическое лицо представляет в электронном виде посредством портала следующие документы:
1) заявление по форме согласно приложению 1 к Правилам выдачи лицензии юридическим лицам, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 8 ноября 2019 года № 176 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19612) (далее – Правила) при необходимости с отметкой об осуществлении деятельности по пересчету, сортировке, упаковке, хранению банкнот, монет и ценностей, а также их выдаче банкам и их клиентам по поручению банков;
2) электронную копию устава;
3) копии документов, подтверждающих формирование уставного капитала в необходимой сумме (наличие денежных средств на счетах юридического лица);
4) электронные копии правоустанавливающих документов на помещения, необходимые для осуществления инкассации банкнот, монет и ценностей указанные в подпункте 9) пункта 2 Правил;
5) электронную копию сведений о учредителях (участниках) по форме согласно приложению 2 к Правилам, сведений о руководителе исполнительного органа по форме согласно приложению 3 к Правилам и сведений о работнике по форме согласно приложению 4 к Правилам.
Для переоформления лицензии на инкассацию банкнот, монет и ценностей юридическое лицо представляет в электронном виде посредством портала следующие документы:

1) Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш берушінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат түрінде лицензияны қайта ресімдеу туралы өтініш;
2) "цифрлық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы ақы төлеу жағдайларын қоспағанда, лицензияны қайта ресімдеу үшін лицензиялық алымның төленгенін растайтын электрондық құжат;
3) ақпараты мемлекеттік цифрлық жүйелерде бар құжаттарды қоспағанда, лицензияны қайта ресімдеуге негіз болған өзгерістер туралы ақпаратты құрайтын құжаттардың электрондық көшірмелері (PDF форматындағы құжаттардың электрондық көшірмелері түрінде).
9.
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту негіздері
1) заңды тұлғалардың осы санаты үшін Қазақстан Республикасының заңдарында тыйым салынған қызмет түрімен айналысу;
2) лицензиялық алым енгізілмеген;
3) көрсетілетін қызметті алушы Қағидалардың 2-тармағында белгіленген біліктілік талаптарына сәйкес келмейді;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты лицензиялануға тиіс қызметті тоқтата тұру немесе тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімі (үкімі) бар;
5) сот көрсетілетін қызметті алушы борышкерге сот орындаушысының ұсынысы негізінде лицензия беруге уақытша тыйым салған;
6) өтініш беруші лицензия алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) ондағы деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігі анықталды.
Ұлттық Банк Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағында көрсетілген құжаттар тиісінше ресімделмеген жағдайда лицензияны қайта ресімдеуден бас тартады.
10.
Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, қойылатын өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары порталда және көрсетілетін қызметті берушінің www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде орналастырылған.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары көрсетілетін қызметті берушінің www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде орналастырылған. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.

1) заявление о переоформлении лицензии по форме согласно приложению 7 к Правилам в виде электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью заявителя;
2) электронный документ, подтверждающий уплату лицензионного сбора за переоформление лицензии, за исключением случаев уплаты через платежный шлюз "цифрового правительства";
3) электронные копии документов, содержащих информацию об изменениях, послуживших основанием для переоформления лицензии, за исключением документов, информация из которых содержится в государственных информационных системах (в виде электронных копий документов в формате PDF).
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) занятие видом деятельности, запрещенным законами Республики Казахстан для данной категории юридических лиц;
2) не внесен лицензионный сбор;
3) услугополучатель не соответствует квалификационным требованиям, установленным пунктом 2 Правил;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о приостановлении или запрещении деятельности, подлежащих лицензированию;
5) судом на основании представления судебного исполнителя временно запрещено выдавать услугополучателю-должнику лицензию;
6) установлена недостоверность документов, представленных заявителем для получения лицензии, и (или) данных (сведений), содержащихся в них.
Национальный Банк отказывает в переоформлении лицензии в случае ненадлежащего оформления документов, указанных в пункте 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на портале и на официальном интернет-ресурсе услугодателя: www.nationalbank.kz, раздел "Государственные услуги".
Услугополучателю открыт доступ для получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе услугодателя: www.nationalbank.kz, раздел "Государственные услуги". Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.