Құрылыс объектілерін кейіннен кәдеге жарату (бұзу) жөніндегі жұмыстар кешенін жүргізуге шешім беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2026 жылғы 30 маусымдағы № 341 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 30 маусымда № 39167 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
Қазақстан Республикасы Құрылыс Кодексі 24-бабының 72) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Құрылыс объектілерін кейіннен кәдеге жарату (бұзу) жөніндегі жұмыстар кешенін жүргізуге шешім беру қағидалары;
2) Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес күші жойылған кейбір бұйрықтардың тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрі
Е. Нагаспаев
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттігінің
ұлттық статистика бюросы
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және
цифрлық дамыту министрлігі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және
құрылыс министрі
2026 жылғы 30 маусымдағы
№ 341 бұйрығымен
бекітілген
Құрылыс объектілерін кейіннен кәдеге жарату (бұзу) жөніндегі жұмыстар кешенін жүргізуге шешім беру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Объектілерді кейіннен кәдеге жарату (ғимараттар мен құрылыстарды бұзу) жөніндегі жұмыстар кешенін жүргізуге шешім беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Құрылыс Кодексі (бұдан әрі-Кодекс) 24-бабының 72) тармақшасына, "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілік қызмет көрсету туралы" Қазақстан Республикасы Заңы (бұдан әрі – Мемлекеттік қызметтер туралы Заң) 10-бабының 1) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және құрылыс объектілерді кейіннен кәдеге жарату (бұзу) жөніндегі жұмыстар кешенін жүргізуге шешім алу тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил выдачи решения на проведение комплекса работ по постутилизации (сносу) строительных объектов
Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 30 июня 2026 года № 341. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 июня 2026 года № 39167
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего приказа см. п. 4.
В соответствии с подпунктом 72) статьи 24 Строительного Кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила выдачи решения на проведение комплекса работ по постутилизации (сносу) строительных объектов, согласно приложению 1 настоящему приказу.
2) Перечень утративших силу некоторых приказов, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр промышленности и
строительства Республики Казахстан
Е. Нагаспаев
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного
интеллекта и цифрового развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министр промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 30 июня 2026 года № 341
Правила
выдачи решения на проведение комплекса работ по постутилизации (сносу) строительных объектов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи решения на проведение комплекса работ по постутилизации (сносу) строительных объектов (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 72) статьи 24 Строительного Кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон о государственных услугах) и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и определяют порядок получения решения на проведение комплекса работ по постутилизации (сносу) строительных объектов.

2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар мен анықтамалар пайдаланылады:
1) бөлшектеуге және бұзуға арналған жұмыс жүргізу жобасы (бұдан әрі – ЖЖЖ) – берілген алаңда нақты объектіні бөлшектеу және бұзу жөніндегі жұмыстардың ұтымды технологиялары мен оларды ұйымдастыру мәселелері егжей-тегжейлі пысықталатын құжаттама;
2) құрылыс объектілерін бұзу – бөлшектеу немесе қирату жолымен құрылыстарды немесе құрылыс элементтерін толық немесе ішінара жою;
3) заңсыз құрылыс – бұл өндірістік, тұрғын үй, шаруашылық, гидротехникалық (су шаруашылығы) немесе тұрмыстық объектілерді жерге тиісті құқықсыз заңсыз салу;
4) құрылыс объектіні кейіннен кәдеге жарату –пайдаланылуы (пайдалану, қолдану) тоқтатылғаннан кейін қалпына келтірілетін элементтерін (конструкцияларды, материалдарды, жабдықтарды) бір мезгілде қалпына келтіріп және қайталап пайдаланып, сондай-ақ кәдеге аспайтын элементтер мен қалдықтарды өңдей отырып, бөлшектеп алу және бұзу жөніндегі жұмыстар кешені;
5) құрылыс қызметі (бұдан әрі – құрылыс) – жаңа объектілер салу және (немесе) құрылыс объектілерін (олардың кешендерін, коммуникацияларын) өзгерту (кеңейту, жаңғырту, техникамен қайта жарақтандыру, реконструкциялау, қалпына келтіру, күрделі жөндеу), олармен байланысты технологиялық және инженерлік жабдықтарды монтаждау (бөлшектеу), құрылыс материалдарын, бұйымдар мен конструкцияларын дайындау (өндіру), сондай-ақ аяқталмаған объектілер құрылысын консервациялау мен өз ресурстарын игерген құрылыс объектілерін кейіннен кәдеге жарату жұмыстарын жүзеге асыру жолымен өндірістік және өндірістік емес мақсаттағы негізгі қорларды құру жөніндегі қызмет;
6) өз бетінше салынған құрылыс – бұл мемлекетке тиесілі, жер учаскелері болып қалыптаспаған жерде, құрылысты жүзеге асырған тұлғаға тиесілі емес жер учаскесінде салынған, сондай-ақ бұл үшін Қазақстан Республикасының жер заңнамасына, Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамаға және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамасына сәйкес қажетті рұқсат алынбай салынған тұрғын үй, басқа да құрылыс, ғимарат немесе өзге де жылжымайтын мүлік.
3. Құрылыс объектілерін кейіннен кәдеге жарату (бұзу) әзірленген ЖЖЖ негізінде сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтердің ережелеріне сәйкес жүзеге асырылады.

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия и определения:
1) проект производства работ для демонтажа и сноса (далее – ППР) – документация, в которой детально прорабатываются вопросы рациональной технологии и организации работ по демонтажу и сносу конкретного объекта на данной площадке;
2) снос строительных объектов – полное или частичное устранение зданий и сооружений или их элементов путем демонтажа, или разрушения;
3) незаконное строительство – это строительство производственных, жилых, хозяйственных, гидротехнических (водохозяйственных) или бытовых объектов без соответствующего права на землю;
4) строительный объект – объект искусственной среды в виде здания или сооружения, являющийся конечным результатом строительной деятельности;
5) строительная деятельность (далее - строительство) – деятельность по созданию основных фондов производственного и непроизводственного назначения путем возведения новых и (или) изменения (расширения, модернизации, технического перевооружения, реконструкции, реставрации, капитального ремонта) строительных объектов (их комплексов, коммуникаций), монтажа (демонтажа), связанного с ними технологического и инженерного оборудования, изготовления (производства) строительных материалов, изделий и конструкций, а также осуществления работ по консервации объектов незавершенного строительства и постутилизации строительных объектов, выработавших свой ресурс;
6) постутилизация строительного объекта – комплекс работ по демонтажу и сносу строительного объекта после прекращения его эксплуатации (пользования, применения) с одновременным восстановлением и вторичным использованием регенерируемых элементов (конструкций, материалов, оборудования), а также переработкой не подлежащих регенерации элементов и отходов;
7) самовольная постройка - это жилой дом, другое строение, сооружение или иное недвижимое имущество, созданные на не сформированной в земельные участки земле, принадлежащей государству, на земельном участке, который не принадлежит лицу, осуществившему постройку, а также созданные без получения на это разрешений, необходимых в соответствии с земельным законодательством Республики Казахстан, законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан и иным законодательством Республики Казахстан.
3. Постутилизация (снос) строительных объектов осуществляется в соответствии с положениями государственных нормативов в области архитектуры, градостроительства и строительства на основании разработанного ППР.

Құрылыс объектілерін кейіннен кәдеге жаратуға (бұзуға) ЖЖЖ әзірлеу кезінде жауапкершілік деңгейі және ғимараттар мен құрылыстарды техникалық күрделі объектілерге жатқызу Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің міндетін атқарушының 2026 жылғы 10 сәуірдегі № 161 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38416 болып тіркелген) құрылыс объектілерінің техникалық күрделілігін айқындау қағидаларымен белгіленеді.
4. Объектінің жауапкершілік деңгейіне байланысты жобалау, құрылыс-монтаждау жұмыстарын, сондай-ақ инжинирингтік қызметтер мен сараптама жұмыстарын Кодекске және "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес тиісті рұқсат беру құжаттары (лицензия, сарапшы аттестаттары, аккредиттеу туралы куәлік) бар субъектілер жүзеге асырады.
5. Құрылыс объектілерінің ЖЖЖ-ын дайындау кезінде ғимараттар мен құрылыстардың сенімділігі мен орнықтылығын жүргізілген техникалық зерттеп-қарау нәтижелерін ескереді.
Жаңа объектіні бір мезгілде тұрғыза отырып құрылыс объектілерін бұзу кезінде құрылыс Кодекстің 98-бабына сәйкес жобалардың ведомстводан тыс кешенді сараптамадан өткен жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасы бойынша жүзеге асырылуы тиіс.
Егер құрылыс объектісін кейіннен кәдеге жаратуды (бұзуды) мемлекеттік инвестицияларды тарта отырып не олардың қатысуымен жүзеге асыру жоспарланған жағдайда, мердігер (бас мердігер) немесе тапсырыс беруші құрылыстың сметалық құнын дайындауды қамтамасыз етеді.
"Қазақстан Республикасындағы көлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 23-1-бабының 5-тармағында көрсетілген көлік инфрақұрылымы объектілерін кейіннен кәдеге жарату Кодекстің 98-бабының 6-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігімен келісілген жобалауға арналған тапсырма және жобалау құжаттамасы бойынша жүзеге асырылады.
6. Кодекстің 98-бабының 4-тармағында көрсетілген объектілерді бұзу үшін ЖЖЖ талап етілмейді. Мұндай объектілердің меншік иелері осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес "Объектілерді кейіннен кәдеге жарату (бұзу) жөніндегі жұмыстар кешенін жүргізуге шешім беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметке қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне (бұдан әрі – Негізгі талаптардың тізбесі) сәйкес объектілерді кейіннен құрылыс объектілерін кәдеге жарату (бұзу) жөніндегі жұмыстар кешенін жүргізуге шешімі (бұдан әрі – Бұзу туралы шешім) негізінде өз бетінше құрылыс объектілерін бұзуды жүзеге асырады.
Кодекстің 98-бабының 4-тармағында көрсетілген объектілер үшін техникалық тексеру жүргізілмейді.

При разработке ППР на постутилизацию (снос) строительных объектов уровень ответственности и отнесение зданий и сооружений к технически сложным объектам устанавливается Правилами определения технической сложности строительных объектов, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 10 апреля 2026 года № 161 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 38416).
4. В зависимости от уровня ответственности объекта, проектные, строительно-монтажные работы, а также инжиниринговые услуги и экспертные работы осуществляются субъектами, имеющими соответствующие разрешительные документы (лицензию, аттестаты эксперта, свидетельство об аккредитации) в соответствии с Кодексом и Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях".
5. При подготовке ППР строительных объектов учитываются результаты проведенного технического обследования надежности и устойчивости зданий и сооружений.
При сносе строительных объектов с одновременным возведением нового объекта, строительство осуществляется по проектной (проектно-сметной) документации, прошедшей комплексную вневедомственную экспертизу проектов, в соответствии со статьей 98 Кодекса.
В случае, если планируется осуществлять постутилизацию (снос) строительного объекта с привлечением государственных инвестиций, либо с их участием, подрядчик (генеральный подрядчик) или заказчик обеспечивает подготовку сметной стоимости строительства.
Постутилизация объектов транспортной инфраструктуры, указанных в пункте 5 статьи 23-1 Закона Республики Казахстан "О транспорте в Республике Казахстан", осуществляется по заданию на проектирование и проектной документации, согласованным с Министерством обороны Республики Казахстан в соответствии с пунктом 6 статьи 98 Кодекса.
6. Для сноса объектов, указанных в пункте 4 статьи 98 Кодекса ППР не требуется. Собственники таких объектов осуществляют снос строительных объектов самостоятельно на основании решения на проведение комплекса работ по постутилизации (снос) строительных объектов в соответствии с перечнем основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача решения на проведение комплекса работ по постутилизации (снос) строительных объектов" (далее – Решение о сносе) согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – Перечень основных требований).
Для объектов, указанных в пункте 4 статьи 98 Кодекса техническое обследование не производится.

Оқшауланған тұрғын үйдің немесе тұрғын емес ғимараттың және құрылыстың бір бөлігін бұзу кезінде Кодекстің 98-бабының 1-тармағына сәйкес жобаның ведомстводан тыс кешенді сараптамасынан өте отырып, тұрғын үйдің немесе тұрғын емес ғимараттың және құрылыстың қалған бөлігін бекіту жөніндегі жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасы әзірленеді.
7. Қала құрылысы жобаларына сәйкес жергілікті атқарушы орган бекіткен, реновация бағдарламасына енгізілген құрылыс объектілеріне техникалық тексеру жүргізу талап етілмейді.
8. Сәулет, қалақұрылысы және құрылыс қызметі саласындағы функцияларды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы орган (бұдан әрі – Көрсетілетін қызметті беруші) ай сайын азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелеріне техникалық жағынан күрделі объектілер бойынша Бұзу туралы берілген шешімдер туралы ақпаратты осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есепті кезеңнен кейінгі айдың 5-күніне қарай жібереді.
9. Құрылыс объектісін бұзуды жүзеге асыру үшін инженерлік-техникалық қамтамасыз ету желілерін пайдалануды жүзеге асыратын ұйымдар берген ажыратуға арналған техникалық шарттарға сәйкес оны инженерлік-техникалық қамтамасыз ету желілерінен ажырату, сондай-ақ Кодекстің 139-бабына сәйкес сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті органмен бекітілген, құрылыс объектісін апатты және бұзуға немесе реконструкциялауға жататын деп тану тәртібі мен негіздемесінде көзделген жағдайда, оны пайдаланудан шығару жүргізіледі .
Объектіні инженерлік-техникалық қамтамасыз ету желілерінен ажыратқаннан кейін құрылыс объектілерін бұзу бойынша жұмыстар ЖАЖ-ға сәйкес жүзеге асырылады.
10. Құрылыс объектілерін бұзу барысында құрылысқа қатысушылар адамдардың өміріне немесе денсаулығына, жеке немесе заңды тұлғалардың мүлкіне, қоршаған ортаға зиян келтірудің алдын алуға арналған шаралар қабылдайды және уақытша қоршауларды, кірме жолдарды орнату және құрылыс қоқыстарын кәдеге жарату жөніндегі іс-шаралар жүргізеді.
11. Құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізу басталғанға дейін тапсырыс беруші "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 46-бабында белгіленген тәртіппен құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асырудың басталғаны туралы "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіпке және Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 6 қаңтарда № 4 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10194 болып тіркелген) Мемлекеттік органдардың хабарламаларды қабылдау, сондай-ақ хабарламаларды қабылдауды жүзеге асыратын мемлекеттік органдарды айқындау туралы қағидаларға сәйкес мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауын жүзеге асыратын органдарды хабардар етеді.

При сносе части блокированного жилого дома или нежилого здания и сооружения разрабатывается проектная (проектно-сметная) документация в соответствии с пунктом 1 статьи 98 Кодекса, по усилению остальной части жилого дома или нежилого здания и сооружения с прохождением комплексной вневедомственной экспертизы проекта.
7. Строительные объекты включенные в программу реновации, утвержденные местным исполнительным органом в соответствии с градостроительными проектами проведение технического обследования не требуется.
8. Местный исполнительный орган, осуществляющий функции в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности (далее - Услугодатель) ежемесячно направляет информацию о выданных Решениях о сносе по технически сложным объектам в территориальные подразделения уполномоченного органа в сфере гражданской защиты к 5 (пятому) числу месяца, следующего за отчетным периодом по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
9. Для осуществления сноса строительного объекта производится его отключение от сетей инженерно-технического обеспечения в соответствии с техническими условиями на отключения, выданными организациями, осуществляющими эксплуатацию сетей инженерно-технического обеспечения, а также его вывод из эксплуатации в случаях, предусмотренных Порядком и основанием признания строительного объекта аварийным и подлежащим сносу или реконструкции, утвержденные уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства в соответствии со статьей 139 Кодекса.
После отключения объекта от сетей инженерно-технического обеспечения работы по сносу строительных объектов осуществляются в соответствии с ППР.
10. В процессе сноса строительных объектов участниками строительства предусматриваются меры для предупреждения причинения вреда жизни или здоровью людей, имуществу физических или юридических лиц, окружающей среде и проводятся мероприятия по устройству временных ограждений, подъездных путей и утилизации строительного мусора.
11. До начала производства строительно-монтажных работ заказчик уведомляет органы, осуществляющие государственный архитектурно-строительный контроль, о начале осуществления деятельности по производству строительно-монтажных работ в порядке, установленном статьей 46 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" и Правилами приема уведомлений государственными органами, а также об определении государственных органов, осуществляющих прием уведомлений, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 6 января 2015 года № 4 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10194).

12. Құрылыс объектілерін бөлшектеу және бұзудан кейін тапсырыс беруші (меншік иесі) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес құрылыс объектілерін бұзу актісін жасайды және үш жұмыс күн ішінде Көрсетілетін қызметті берушіге есепке алуға және тіркеуге ұсынады.
13. Құрылыс объектілерін бұзу актісі Көрсетілетін қызметті берушіде есепке алуға және тіркеуге жатады.
14. Жерге тиісті құқығынсыз, сол сияқты өз бетінше салу кезінде, сондай-ақ заңды күшіне енген соттың шығарылған шешімдері мен жер қатынастары және (немесе) сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы уәкілетті мемлекеттік органдардың ұйғарымдары (ұсыныстар) болған жағдайда Бұзу туралы шешім және (немесе) құрылыс объектілерің бұзу актісін алу талап етілмейді.
15. "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 57-бабымен реттелетін авариялық құрылыс объектілерін бұзуға байланысты төтенше жағдайлардың салдарын жою жөніндегі іс-шараларды жүргізу кезінде Бұзу туралы шешім алу талап етілмейді.
Меншік иесі мүлік ретінде жылжымайтын мүлік объектісінің мүлікті жұмыс істеуі тоқтатылған кезде үш жұмыс күні ішінде бұл туралы Көрсетілетін қызметті берушіні жазбаша хабардар етеді.
16. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс iстерi жөніндегi уәкiлеттi орталық мемлекеттік орган Қағидалар бекітілген немесе өзгертілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы ақпаратты өзектендіреді және Бірыңғай байланыс орталығына, Көрсетілетін қызметті берушіге және "цифрлық үкіметтің" цифрлық инфоқұрылым объектілерінің операторы жібереді.
2-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
17. "Құрылыс объектілерін кейіннен кәдеге жарату (бұзу) жөніндегі жұмыстар кешенін жүргізуге шешім беру қағидалары" мемлекеттік көрсетілетін қызметін (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) Көрсетілетін қызметті беруші көрсетеді.
18. Мемлекеттік қызметті алу үшін жеке және заңды тұлғалар (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті Негізгі талаптардың тізбесінде көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып "цифрлық үкіметтің" веб-порталы арқылы береді.
19. Нысанын, көрсету нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып өзге де мәліметтерді қамтитын "Құрылыс объектілерін кейіннен кәдеге жарату (бұзу) жөніндегі жұмыстар кешенін жүргізуге шешім беру қағидалары" мемлекеттік қызмет көрсету Негізгі талаптардың тізбесінде жазылған.
20. Көрсетілетін қызметті беруші өтінішті және құжаттарды түскен күні тіркейді. Көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде мемлекеттік қызмет көрсетуге өтінішті мен мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күнінде жүзеге асырылады.

12. После демонтажа и сноса строительных объектов заказчик (собственник) составляет акт сноса строительных объектов согласно приложению 3 к настоящим Правилам и предоставляет Услугодателю для учета и регистрации в течение трех рабочих дней.
13. Акт сноса строительных объектов подлежит учету и регистрации у Услугодателя.
14. При самовольной постройке без соответствующего права на землю, а также при наличии решения суда, вступившего в законную силу и предписаний (представлений) уполномоченных государственных органов в сферах земельных отношений и (или) архитектурной, градостроительной и строительной деятельности получение Решения о сносе и (или) акта о сносе строительных объектов не требуется.
15. При проведении мероприятий по ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций, связанного со сносом аварийных строительных объектов, регулируемые статьей 57 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите" получение Решения о сносе не требуется.
Собственник имущества при прекращении существования имущества как объекта недвижимости в течение трех рабочих дней письменно уведомляет Услугодателя.
16. Уполномоченный центральный государственный орган по делам архитектуры, градостроительства и строительства в течение трех рабочих дней с даты утверждения или изменения Правил, актуализируют информацию о порядке оказания государственной услуги и направляют в Единый контакт-центр, Услугодателю и оператора объекта цифровой инфраструктуры "цифрового правительства".
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
17. Государственная услуга "Выдача решения на проведение комплекса работ по постутилизации (сносу) строительных объектов" (далее – государственная услуга) оказывается Услугодателем.
18. Для получения государственной услуги физические и юридические лица (далее – услугополучатель) подают через веб-портал "цифрового правительства", заявление по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам, с приложением документов указанных в Перечне основных требований.
19. Оказание государственной услуги "Выдача решения на проведение комплекса работ по постутилизации (сносу) строительных объектов", включающее форму, результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей оказания государственной услуги изложены в Перечне основных требований.
20. Услугодатель осуществляет регистрацию заявления и документов, в день их поступления. При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.

21. Көрсетілетін қызметті алушы барлық қажетті құжаттарды тапсырған кезде "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін алу күнін көрсетіп, мемлекеттік қызметті көрсетуге арналған сұрау салуды қабылдау туралы мәртебе көрсетіледі.
22. Жеке басын куәландыратын құжат туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтар (ауыртпалықтар) және оның техникалық сипаттамалары туралы анықтаманы, жылжымайтын мүлікке құқық белгілейтін құжатты Көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
23. Көрсетілетін қызметті алушы Негізгі талаптардың тізбесіне сәйкес құжаттардың және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттардың пакетін толық ұсынбаған кезде көрсетілетін қызметті беруші екі жұмыс күні ішінде өтінішті қабылдаудан бас тартады және көрсетілетін қызметті алушыға бас тарту себептерін көрсете отырып, дәлелді жауап жібереді.
24. Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынған кезде Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыскері ұсынылған құжаттардың дұрыстығын және көрсетілетін қызмет алушының және (немесе) ұсынылған құжаттар мен мәліметтердің Негізгі талаптардың тізбесінде бекітілген талаптарға сәйкестігін техникалық жағынан күрделі емес объектілер бойынша 4 (төрт) жұмыс күні ішінде, техникалық жағынан күрделі объектілер бойынша 9 (тоғыз) жұмыс күні ішінде тексереді және 1 (бір) жұмыс күні ішінде құрылыс объектілерін кейіннен кәдеге жарату (бұзу) жөніндегі жұмыстар кешенін жүргізуге шешім беру осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес ресімделеді.
Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 73-бабына сәйкес Негізгі талаптардың тізбесінің 9-тармағында көзделген негіздер болған кезде Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыскері өтініш берушіге мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім жайында, сондай-ақ алдын ала шешім бойынша өтініш берушінің ұстаным танытуына мүмкіндік беру үшін тыңдау өткізілетін уақыт пен орын туралы хабарлама жібереді.
Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" Көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанында оң нәтиже не мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тарту жолданады.

21. При подаче услугополучателем всех необходимых документов в "личном кабинете" отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги с указанием даты получения результата государственной услуги.
22. Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, справка о зарегистрированных правах (обременениях) на недвижимое имущество и его технических характеристиках, правоустанавливающий документ на недвижимое имущество, Услугодатель получает из соответствующих государственных цифровых систем.
23. При представлении услугополучателем неполного пакета документов согласно Перечню основных требований, и (или) документов с истекшим сроком действия услугодатель в течение двух рабочих дней отказывает в приеме заявления и направляет услугополучателю мотивированный ответ с указанием причин отказа.
24. При предоставлении услугополучателем полного пакета документов, сотрудник Услугодателя по технически несложным объектам в течение 4 (четырех) рабочих дней, по технически сложным объектам в течение 9 (девяти) рабочих дней проверяет достоверность представленных документов и соответствие услугополучателя и (или) представленных документов и сведений требованиям, установленных Перечнем основных требований и в течение 1 (одного) рабочего дня оформляется решение на проведение комплекса работ по постутилизации (сносу) строительных объектов, согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
При наличии оснований, предусмотренных в пункте 9 Перечня основных требований, сотрудник Услугодателя уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению в соответствии со статьей 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания услугополучателю в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица Услугодателя в "личный кабинет" портала направляется положительный результат либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.

25. Көрсетілетін қызметті беруші Мемлекеттік қызметтер туралы заңның 5-бабы 2-тармағының 11)-тармақшасына сәйкес, цифрландыру және киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті орган белгілеген мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
Рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік цифрлық жүйесі арқылы мемлекеттік қызмет көрсету кезінде мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректер автоматты режимде мемлекеттік қызметтерді көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне түседі.
26. Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті мәліметтерді қамтитын цифрлық жүйе істен шыққан жағдайда, Көрсетілетін қызметті беруші бір жұмыс күні ішінде "цифрлық үкіметтің" цифрлық инфоқұрылым объектілерінің операторы sd@nіtec.kz электрондық поштасы бойынша бірыңғай қолдау қызметіне сұрау салу арқылы, мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы, өтініштің әкімшілік құжатының нөмірі мен коды немесе өтініштің бірегей сәйкестендіру нөмірі, әкімшілік құжаттың нөмірі мен коды бойынша ақпаратты түрде ұсына отырып немесе рұқсат беру құжатының бірегей сәйкестендіру нөмірі, көрсетілетін қызметті алушының жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес сәйкестендіру нөмірі, авторизациялау сәтінен бастап қатенің нақты уақытын көрсете отырып, қате туындаған сәтке дейін қадамдық скриншоттарды қоса бере отырып хабардар етеді.
3-тарау. Көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
27. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Шағым Көрсетілетін қызметті берушіге және (немесе) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адамға беріледі.
Көрсетілетін қызметті беруші, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалған Көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам егер 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім қабылдаса не әрекет жасаса, ол шағымды қарайтын органға шағымды жібермейді.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, сотқа шағым жасауға Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.

25. Услугодатель обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг, установленном уполномоченным органом в сфере цифровизации и обеспечения кибербезопасности, в соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона о государственных услугах.
При оказании государственной услуги посредством государственной цифровой системы разрешений и уведомлений, данные о стадии оказания государственной услуги поступают в автоматическом режиме в цифровую систему оказания государственных услуг.
26. В случае сбоя цифровой системы, содержащей необходимые сведения для оказания государственной услуги, Услугодатель в течение одного рабочего дня уведомляет оператора объекта цифровой инфраструктуры "цифрового правительства" посредством направления запроса в единую службу поддержки по электронной почте sd@nitec.kz с предоставлением информации по наименованию государственной услуги, номера и кода административного документа заявления или уникальный идентификационный номер заявления, номера и кода административного документа, или уникальный идентификационный номер разрешительного документа, индивидуальный идентификационный номер либо бизнес идентификационный номер услугополучателя, с приложением пошаговых скриншотов с момента авторизации до момента возникновения ошибки с указанием точного времени ошибки.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) Услугодателя по вопросам оказания государственной услуги
27. Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба подается Услугодателю и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не направляет жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течении 3 (трех) рабочих дней примет благоприятное решение, совершит действие, полностью удовлетворяющее требованиям, указанным в жалобе.
Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке согласно пункту 5 статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.

28. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен шағымы Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
29. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға келіп түскен шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Құрылыс объектілерін кейіннен
кәдеге жарату (бұзу) жөніндегі
жұмыстар кешенін жүргізуге
шешім беру қағидаларына
1-қосымша
"Құрылыс объектілерін кейіннен кәдеге жарату (бұзу) жөніндегі жұмыстар кешенін жүргізуге шешім беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметке қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы (болған жағдайда):
1) техникалық жағынан күрделі емес объектілерді кейіннен кәдеге жарату (құрылыстарды бұзу) жөніндегі жұмыстар кешенін жүргізу;
2) техникалық жағынан күрделі объектілерді кейіннен кәдеге жарату (құрылыстарды бұзу) жөніндегі жұмыстар кешенін жүргізуге.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Сәулет, қалақұрылысы және құрылысы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы орган
2
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдері және оның кіші түрлері (бар болса)
www.​egov.​kz "цифрлық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал)
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі және оның кіші түрлері (бар болса)
1) көрсетілетін қызметті берушіге және портал арқылы өтініш берген кезде техникалық жағынан күрделі емес құрылыс объектілерді кейіннен кәдеге жарату (бұзу) жөніндегі жұмыстар кешенін жүргізуге құжаттар топтамасын тапсырған күннен бастап – 7 (жеті) жұмыс күні;
2) көрсетілетін қызметті берушіге және портал арқылы өтініш берген кезде техникалық жағынан күрделі объектілерді кейіннен кәдеге жарату (бұзу) құрылыс объектілер жөніндегі жұмыстар кешенін жүргізуге құжаттар топтамасын тапсырған күннен бастап – 12 (он екі) жұмыс күні.
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны және оның кіші түрлері (бар болса)
Электрондық түрде (ішінара автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі және оның кіші түрлері (бар болса)
Объектілерді кейіннен кәдеге жарату (құрылыстарды бұзу) жөніндегі жұмыстар кешенін жүргізуге шешім беру немесе осы Мемлекеттік көрсетілетін қызметке қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 9-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
7
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорация және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
порталдың – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері өтініш жасаған кезде, өтініштерді қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);

28. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес непосредственно оказывающего государственную услугу Услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных услугах подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
29. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
Приложение 1
к Правилам выдачи решения
на проведение комплекса
работ по постутилизации
(сносу) строительных объектов
Перечень
основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача решения на проведение комплекса работ по постутилизации (сносу) строительных объектов.
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги:
1) на проведение комплекса работ по постутилизации объектов (снос строений) технически несложных объектов;
2) на проведение комплекса работ по постутилизации объектов (снос строений) технически сложных объектов.
1
Наименование услугодателя
Местный исполнительный орган, осуществляющий функции в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности
2
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Веб-портал "цифрового правительства www.​egov.​kz (далее – портал).
3
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1) со дня сдачи пакета документов на проведение комплекса работ по постутилизации (сносу) строительных объектов технически несложных объектов к услугодателю и при обращении на портал – 7 (семь) рабочих дней;
2) со дня сдачи пакета документов на проведение комплекса работ по постутилизации (сносу) строительных объектов технически сложных объектов к услугодателю и при обращении на портал – 12 (двенадцать) рабочих дней.
4
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Электронная (частично автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Решение о сносе либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 9 настоящего Перечня основных требований к оказанию государственной услуги.
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации
портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);

көрсетілетін қызметті берушінің – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.00, 14.30-ға дейін түскі үзіліспен сағат 8.30, 9.00-ден 18.00, 18.30-ға дейін.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету және оның кіші түрлері (бар болса) үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған, осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініші; объект мердігерлік тәсілмен бұзылған жағдайда мердігерлік жұмыстарға арналған шарттың электрондық көшірмесі ұсынылады;
егер жылжымайтын мүлік объектісінде бірнеше меншік иесі болса, онда құрылыс объектілерін кейіннен кәдеге жарату (бұзу) жұмыстарының кешенін жүргізуге объектінің басқа меншік иелерінің нотариалды куәландырылған жазбаша келісімінің электрондық көшірмесі және оның параметрлері ұсынылады;
егер құрылыстарды бұзу жөніндегі жұмыстар кешенін жүргізу үй-жайлардың (үй бөліктерінің) аралас меншік иелерінің мүдделерін қозғайтын болса, онда үй-жайлардың (үй бөліктерінің) аралас меншік иелерінің нотариалды куәландырылған жазбаша келісімінің электрондық көшірмесі ұсынылады;
ғимараттар мен құрылыстардың сенімділігін және орнықтылығын техникалық зерттеп-қарауды жүзеге асыру құқығына тиісті аттестаты бар сарапшы не құрамында аттестатталған сарапшылары бар аккредиттелген ұйым берген ғимараттар мен құрылыстардың сенімділігін және орнықтылығын техникалық зерттеп-қарау жөніндегі сараптамалық қорытындының электрондық көшірмесі (Кодекстің 98-бабының 4-тармағында көрсетілген объектілер бойынша және қала құрылысы жобаларына сәйкес ЖАО бекіткен реновация бағдарламасына енгізілген талап етілмейді);
ЖЖЖ (Кодекстің 98-бабының 4-тармағында көрсетілген объектілер бойынша талап етілмейді) электрондық көшірмесі;
көп пәтерлі тұрғын үй апатты деп танылған жағдайда, жергілікті атқарушы органның ведомствоаралық комиссиясының құрылыс объектісін апатты деп және бұзылуға тиіс деп тану туралы электрондық көшірмесі.
9
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден және оның кіші түрлерінен (бар болса) бас тарту үшін негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға және басқа да Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес келмеуі;

услугодателя – с понедельника по пятницу с 8.30, 9.00 до 18.00, 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.00, 14:30 часов, кроме выходных и праздничных дней в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
8
Перечень документов и сведений истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
заявление по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам, удостоверенного ЭЦП услугополучателя;
в случае сноса объекта подрядным способом предоставляется электронная копия договора на подрядные работы;
в случае если у объекта недвижимости нескольких собственников, то предоставляется электронная копия нотариально засвидетельствованного письменного согласия других собственников объекта на проведение комплекса работ по постутилизации (сносу) строительных объектов и его параметры;
в случае если проведение комплекса работ по сносу строений затрагивает интересы смежных собственников помещений (частей дома), то предоставляется электронная копия нотариально засвидетельствованного письменного согласия смежных собственников помещений (частей дома);
электронная копия экспертного заключения по техническому обследованию надежности и устойчивости зданий и сооружений выдаваемое экспертом, имеющим соответствующий аттестат на право осуществления технического обследования надежности и устойчивости зданий и сооружений, либо аккредитованной организацией, имеющей в своем составе аттестованных экспертов (не требуется по объектам указанным в пункте 4 статьи 98 Кодекса и включенные в программу реновации утвержденным МИО в соответствии с градостроительными проектами);
электронная копия ППР (не требуется по объектам, указанным в пункте 4 статьи 98 Кодекса);
в случае признания многоквартирного жилого дома аварийным, электронная копия межведомственной комиссии местного исполнительного органа о признании строительного объекта аварийным и подлежащим сносу.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным настоящими Правилами и иными законодательными актами Республики Казахстан;

3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген шешімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы бойынша мемлекеттік қызметі көрсетуден бас тартады.
10
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескере отырып, қойылатын өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасы болған жағдайда, мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алу мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметінің байланыс телефондары Министрліктің www.​egov.​kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8-800-080-7777.
Объектілерді кейіннен
кәдеге жарату (құрылыс
объектілерін бұзу) жөніндегі
жұмыстар кешенін жүргізуге
шешім беру қағидаларына
2-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Техникалық жағынан күрделі объектілер бойынша бұзу туралы берілген шешімдер туралы ақпарат
Ұсынылады: азаматтық қорғау органдарына.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет – ресурста орналастырылған: www.egov.kz
Әкімшілік нысанның атауы: "Техникалық жағынан күрделі объектілер бойынша бұзу туралы берілген шешімдер туралы ақпарат"
Нысан индексі: 1-БҰЗУ
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең 20___ жылғы ____
Өтеусіз негізде жинауға арналған әкімшілік деректер нысанын ұсынатын тұлғалар аясы: сәулет, қалақұрылысы және құрылысы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы орган
Ұсыну мерзімі: айына бір рет, есепті кезеңнен кейінгі 5-күннен кешіктірмей
БСН:
Жинау тәсілі: электронды немесе қағаз түрінде
1
Нысанның атауы
2
Нысанның мекенжайы
3
Меншік иесінің атауы
4
Мердігердің (бас мердігердің) атауы
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы____________________________________
Орындаушы ____________________________________________________ тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Сәулет, қалақұрылысы және құрылысы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органның басшысы:
______________________________________ _____________ (Т.А.Ж. немесе оның міндетін атқарушы тұлға) (қолы)
"Техникалық күрделі
объектілер бойынша бұзу
туралы берілген шешімдер
туралы ақпарат"
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға қосымша
"Техникалық жағынан күрделі объектілер бойынша бұзу туралы берілген шешімдер туралы ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме

3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия электронной цифровой подписи.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Контактный телефон справочной службы услугодателя по вопросам оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах Министерства: www.​egov.​kz Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 2
к Правилам выдачи решения
на проведение комплекса
работ по постутилизации
(сносу) строительных объектов
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Информация о выданных Решениях о сносе по технически сложным объектам
Представляется: в органы гражданской защиты.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: www.egov.kz.
Наименование административной формы: "Информация о выданных Решениях о сносе по технически сложным объектам"
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: СНОС-1
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: ______(месяц) 20__года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: местный исполнительный орган, осуществляющий функции в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
Сроки представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно не позднее пятого числа месяца, следующего за отчетным
БИН:
Метод сбора: электронный либо бумажный вид
1
Наименование объекта
2
Адрес объекта
3
Наименование собственника
4
Наименование подрядчика (генеральный подрядчик)
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты___________________________________________
Исполнитель______________________________________________________
телефон, фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Руководитель местного исполнительного органа, осуществляющего функции в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности:
________________________________________________ _____________
(Ф.И.О. (или лицо исполняющее его обязанности) подпись
Приложение к
Форме, предназначенной
для сбора административных
данных "Информация о выданных
Решениях о сносе по технически
сложным объектам"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Информация о выданных Решениях о сносе по технически сложным объектам"

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Техникалық жағынан күрделі объектілер бойынша бұзу туралы берілген шешімдер туралы есеп бойынша әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру жөніндегі түсіндірме оны толтыру тәртібін нақтылайды.
2. Нысанды сәулет, қалақұрылысы және құрылысы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органының қызметкері толтырады.
3. Нысанға сәулет, қалақұрылысы және құрылысы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органның басшысы қол қояды.
4. Нысан айына бір рет, есепті кезеңнен кейінгі айдың 5-күнінен кешіктірмей ұсынылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
1-бағанда нысанның атауы көсретіледі;
2-бағанда нысанның орналасу мекенжайы көрсетіледі;
3-бағанда нысанның иесі көрсетіледі;
4-бағанда нысанды кәдеге жарату (бұзу) жұмыстарын жүргізетін мердігер (бас мердігер) көрсетіледі.
Құрылыс объектілерін
кейіннен кәдеге жарату (бұзу)
жөніндегі жұмыстар кешенін
жүргізуге шешім беру
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Құрылыс объектілердің бұзу АКТІСІ 20__ ж._______"____"________
____________________________________________________________ (объектінің атауы және орналасқан жері)
кадастрлік нөмірі: _______________________________________________ (сәулет, қалақұрылысы және құрылысы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органның атауы)
құрылыс объектілерін кейіннен кәдеге жарату (бұзу) жөніндегі жұмыстар кешенін жүргізуге 20__ жылғы "__" _______ № ______ берген шешімге және құрылыс-монтаждау жұмыстары басталғаны туралы берілген 20__ жылғы "__" ______ № __ хабарламаға
(Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда) сәйкес ________________________________________________________________ (хабарлама, қабылдаған орган)
бұзу бойынша жұмыс 20__ жылғы "___" ________ басталды және 20__жылғы "___" ________ аяқталды.
Біз, төмендегі қол қоюшылар, меншік иесі _______________________
________________________________________________________________ (тегі, аты, бар болған жағдайда әкесінің аты ), ЖСН - жеке тұлғаға, ұйымының атауы – заңды тұлғаға, БСН, пошталық индексі, облыс, қала, аудан, елді мекен, көшенің атауы, үйдің /ғимараттың нөмірі (стационарлық бөлменің) және мердігер (егер бұзу мердігерлік тәсілмен орындалса)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________ (ұйымының атауы, БСН, тегі, аты, бар болған жағдайда әкесінің аты, бұзу жүргізетін тұлғаның лауазымы, мекенжайы, телефон, лицензия №, алған күні) осалқы мердігер ұйымдар (егер бұзу қосалқы мердігерлік ұйымдары орындаса)
______________________________________________________________ (ұйымының атауы, БСН, тегі, аты, бар болған жағдайда әкесінің аты, бұзу жүргізетін тұлғаның лауазымы, мекенжайы, телефон, лицензия №, алған күні) Техникалық қадағалаушы (Қазақстан Республикасының Құрылыс кодексінде көзделген жағдайларда)
____________________________________________________________________ (ұйымының атауы, мекенжайы, телефон, аккредиттелген куәлігі №, алған күні (аккредиттелген куәлік болған жағдайда), жауапты сарапшының тегі, аты, бар болған жағдайда әкесінің аты, аттестаттың мамандығы және №, алған күні дата)
Авторлық қадағалаушы (Қазақстан Республикасының Құрылыс кодексінде көзделген жағдайларда)
____________________________________________________________________ (ұйымының атауы, мекенжайы, телефон, лицензия №, алған күні (егер жобаны әзірлеуші орындаса/авторлық қадағалау ұйымы орындаса) сарапшының тегі, аты, бар болған жағдайда әкесінің аты, аттестаттың мамандығы және №, алған күні дата, мекенжайы, телефон)
осы актіні жасады және жобаға (Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда) сәйкес объектілерді кейіннен кәдеге жарату (бұзу) жөніндегі жұмыстар кешенін жүргізгені туралы растаймыз.
Құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізу кезінде жұмыс жүргізудің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін іс-шаралар орындалды.
Құрылыс объектілерін бұзу актісі сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы функцияларды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органдарда есепке алынуға жатады.
Тапсырыс беруші
___________________________________
(тегі, аты, бар болған жағдайда әкесінің аты)
_________
(қолы)
Мөрдің орны (болған жағдайда)
Техникалық қадағалаушы
___________________________________
(тегі, аты, бар болған жағдайда әкесінің аты)
_________
(қолы)
Мөрдің орны (болған жағдайда)
Авторлық қадағалаушы
___________________________________
(тегі, аты, бар болған жағдайда әкесінің аты)
_________
(қолы)
Мөрдің орны (болған жағдайда)
Мердігер (бас мердігер)
___________________________________
(тегі, аты, бар болған жағдайда әкесінің аты)
_________
(қолы)
Мөрдің орны (болған жағдайда)
Құрылыс объектілерін
кейіннен кәдеге жарату
(ғимараттармен құрылыстарды
бұзу) жөніндегі жұмыстар
кешенін жүргізуге шешім
беру қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Сәулет, қалақұрылысы
және құрылысы
саласындағы функцияларды
жүзеге асыратын жергілікті
атқарушы органның
басшысы
________________________
(тегі, аты, ол бар болған
жағдайда әкесінің аты,
мемлекеттік органның атауы)
______________
(жеке тұлғаның тегі, аты, ол бар
болған жағдайда әкесінің аты не
көрсетілетін қызметті алушы
заңды тұлға ұйымының атауы)
және (немесе) сенімхат
бойынша)
____________________
ЖСН/БСН)
мекенжайы
__________________
(заңды мекенжайы немесе
тұрғылықты жері)
байланыстар
__________________
(электрондық мекенжайы,
телефон)
Өтініш
Құрылыс объектілерін кейіннен кәдеге жарату (бұзу) жөніндегі жұмыстар кешенін жүргізуге жататын:
____________________________________________________________________ (объектінің толық атауы)
Мекен-жайда орналасқан:
____________________________________________________________________ (объектінің, бөлменің (бөлек бөлімшелердің) орналасқан жері)
құрылыс объектілерді кейіннен кәдеге жарату (бұзу) жөніндегі жұмыстар кешенін жүргізуге рұқсат беруіңізді сұраймын.
Цифрлық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Қабылдады (қолы) __________________
Күні: 20__ жылғы "_____" ____________
Тапсырды (қолы) __________
Объектілерді кейіннен кәдеге
жарату (бұзу) жөніндегі
жұмыстар кешенін жүргізуге
шешім беру қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Құрылыс объектілерді кейіннен кәдеге жарату (бұзу) жөніндегі жұмыстар кешенін жүргізуге шешім №
20__ жылғы "__"_______ берілген
Сәулет, қалақұрылысы және құрылысы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органның басшысы
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________ шешім берген органның атауы және басшының тегі, аты, ол бар болған жағдайда әкесінің аты ұсынылған құжаттамалар негізінде
_________________________________________________________________ тапсырыс берушінің (тегі, аты, ол бар болған жағдайда әкесінің аты – жеке тұлғалар үшін/ ұйымның атауы – заңды тұлғалар үшін)
_________________________________________________________________ (объектінің атауы мен орналасқан жері)
_____________________________________________құрылыс объектісі бойынша
кейіннен кәдеге жарату (бұзу) жөніндегі жұмыстар кешенін жүргізуге рұқсат береді.
Бас мердігер (егер бұзу мердігерлік тәсілмен орындалса)
_________________________________________________________________ (ұйымның атауы)
Ескертпе:
Объектілерді кейіннен кәдеге жарату (құрылыстарды бұзу) жөніндегі жұмыстар кешенін жүргізуге шешім кәдеге жарату (құрылысты бұзу) нормативтік ұзақтығының бүкіл мерзіміне ішінде қолданылады.
Сәулет, қалақұрылысы және құрылысы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органның басшысы
_________________________
(электрондық
цифрлық қолы)
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және
құрылыс министрі
2026 жылғы 30 маусымдағы
№ 341 бұйрығына
2 қосымша
Күші жойылған кейбір бұйрықтардың тізбесі

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных по отчету о выданных Решениях о сносе по технически сложным объектам (далее – Форма) детализирует порядок ее заполнения.
2. Форма заполняется сотрудником местного исполнительного органа, осуществляющего функции в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
3. Форма подписывается руководителем местного исполнительного органа, осуществляющего функции в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности или лицом, его заменяющим.
4. Форма предоставляется ежемесячно не позднее пятого числа месяца, следующего за отчетным.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
В графе 1 указывается наименование объекта;
В графе 2 указывается адрес расположения объекта;
В графе 3 указывается собственник (владелец) объекта;
В графе 4 указывается подрядчик (генеральный подрядчик), который будет проводить работы по постутилизации (сносу) строительных объектов.
Приложение 3
к Правилам выдачи решения
на проведение комплекса работ
по постутилизации (сносу)
строительных объектов
Форма
АКТ сноса строительных объектов "____"________ 20__ г.
____________________________________________________________
(наименование и место расположения объекта)
кадастровый номер: ______________________________________________
начаты работы по сносу с "__" ___20__ года и окончено "__" ___ 20__ году
согласно решению на проведение комплекса работ по постутилизации (сносу)
строительных объектов от "__" ____ 20__ года № __ выданного
______________________________________________________________________
(наименование местного исполнительного органа, осуществляющего функции в сфере
архитектурной, градостроительной и строительной деятельности) и поданного
уведомления о начале производства строительно-монтажных работ (в случаях,
предусмотренных законодательством Республики Казахстан)
в _____________________________________________________________________
(наименование органа, принявшего уведомление)
от "__" ________ 20__ года № __
Мы, нижеподписавшиеся, собственник _________________________________
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии),
ИИН - для физических лиц, наименование организации - для юридических лиц,
БИН, почтовый индекс, область, город, район, населенный пункт, наименование
улицы, номер дома/здания (стационарного помещения) и подрядчик (если снос
объекта осуществлялось подрядным способом)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(наименование организации, БИН, фамилия, имя, отчество (при наличии), должность
лица, осуществлявшего снос, адрес, телефон, № лицензии, дата получения)
субподрядная организация (в случае выполнения работ субподрядной организацией)
______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(наименование организации, БИН, фамилия, имя, отчество (при наличии), должность
лица, осуществлявшего снос, адрес, телефон, № лицензии, дата получения)
технический надзор (в случаях, предусмотренных Строительным кодексом
Республики Казахстан)
________________________________________________________________________
(наименование организации, адрес и телефон, № и дата получении свидетельства об
аккредитации (в случае наличия свидетельства об аккредитации), фамилия, имя,
отчество (при наличии) ответственного эксперта, №, дата получения и специализация
аттестата) авторский надзор (в случаях, предусмотренных Строительным кодексом
Республики Казахстан)
________________________________________________________________________
(наименование организации, адрес и телефон, адрес, телефон, № лицензии и дата
получения (если выполнен разработчиком проекта/авторский надзор осуществляется
организацией), фамилия, имя, отчество (при наличии) эксперта, №, дата получения и
специализация аттестата, адрес и телефон) составили настоящий Акт и
подтверждаем о проведении комплекса работ по постутилизации (сносу)
строительных объектов в соответствии с проектом (в случаях, предусмотренных
законодательством Республики Казахстан).
При производстве строительно-монтажных работ выполнены мероприятия,
обеспечивающие безопасность производства работ.
Акт сноса строительных объектов подлежит учету в местных исполнительных
органах, осуществляющих функции в сфере архитектурной, градостроительной и
строительной деятельности.
Заказчик
___________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
_________
(подпись)
Место печати
(при наличии)
Технический
надзор
___________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
_________
(подпись)
Место печати
(при наличии)
Авторский
надзор
___________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
_________
(подпись)
Место печати
(при наличии)
Подрядчик (генеральный подрядчик)
___________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
_________
(подпись)
Место печати
(при наличии)
Приложение 4
к Правилам выдачи решения
на проведение комплекса работ
по постутилизации (сносу)
строительных объектов
Форма
Руководителю местного
исполнительного органа,
осуществляющего функции
в сфере архитектурной,
градостроительной и
строительной деятельности
________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
наименование
государственного органа)
от ______________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
– для физического лица/
наименование организации
– для юридических лиц и
(или) по доверенности)
____________________
ИИН/БИН)
Адрес __________________
(юридический адрес
или место проживания)
контакты __________________
(электронный адрес, телефон)
Заявление
Прошу Вас разрешить проведение комплекса работ по постутилизации (сносу) строительных объектов:
____________________________________________________________________
(полное наименование объекта)
расположенного по адресу:
____________________________________________________________________
(место расположения объекта, помещения (отдельные части), которого подлежат
проведению комплекса работ по постутилизации (сносу) строительных объектов
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в цифровых системах.
Принял(а) (подпись) __________________________________________
Дата: "___" ____________ 20__ год
Сдал (подпись) ___________
Приложение 5
к Правилам выдачи решения
на проведение комплекса работ
по постутилизации (сносу)
строительных объектов
Форма
Решение № на проведение комплекса работ по постутилизации (сносу) строительных объектов
выдано "____"_______ 20__ год
Руководитель местного исполнительного органа, осуществляющего функции в сфере
архитектурной, градостроительной и строительной деятельности
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
наименование органа выдавшего решения и фамилия, имя, отчество (при наличии)
руководителя на основании предоставленных документов разрешает
_______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) – для физического лица/наименование
организации – для юридических лиц) заказчика проведение комплекса работ по
постутилизации (сносу) строительных объектов по объекту
_______________________________________________________________________
(наименование и место расположения объекта)
Генподрядчик (если снос объекта осуществлялся подрядным способом)
_______________________________________________________________________
(наименование организации)
Примечание:
Решение на проведение комплекса работ по постутилизации (сносу) строительных
объектов действует на весь срок нормативной продолжительности постутилизации (сносу)
строительных объектов.
Руководитель местного
исполнительного органа,
осуществляющего функции
в сфере архитектурной,
градостроительной и
строительной деятельности
_________________________
(электронная цифровая подпись)
(фамилия, имя, отчество
(при наличии)
Приложение 2 к приказу
Министр промышленности и
строительства
Республики Казахстан
от 30 июня 2026 года № 341
Перечень утративших силу некоторых приказов

1. "Объектілерді кейіннен кәдеге жарату (ғимараттар мен құрылыстарды бұзу) жөніндегі жұмыстар кешенін жүргізуге шешім беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2021 жылғы 29 сәуірдегі № 202 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22672 болып тіркелген).
2. "Объектілерді кейіннен кәдеге жарату (ғимараттар мен құрылыстарды бұзу) жөніндегі жұмыстар кешенін жүргізуге шешім беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2021 жылғы 29 сәуірдегі № 202 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2022 жылғы 1 наурыздағы № 115 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №27028 болып тіркелген).
3. "Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы кейбір бұйрықтарға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 28 наурыздағы № 183 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №32157 болып тіркелген).
4. "Объектілерді кейіннен кәдеге жарату (ғимараттар мен құрылыстарды бұзу) жөніндегі жұмыстар кешенін жүргізуге шешім беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2021 жылғы 29 сәуірдегі № 202 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 2025 жылғы 16 қаңтардағы № 14 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35649 болып тіркелген).

1. Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 29 апреля 2021 года № 202 "Об утверждении Правил выдачи решения на проведение комплекса работ по постутилизации объектов (снос зданий и сооружений)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 22672).
2. Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 1 марта 2022 года № 115 "О внесении изменений в приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 29 апреля 2021 года № 202 "Об утверждении Правил выдачи решения на проведение комплекса работ по постутилизации объектов (снос зданий и сооружений)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 27028).
3. Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 28 марта 2023 года № 183 "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32157).
4. Приказ и.о. Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 16 января 2025 года № 14 "О внесении изменений в приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 29 апреля 2021 года № 202 "Об утверждении Правил выдачи решения на проведение комплекса работ по постутилизации объектов (снос зданий и сооружений)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 35649).