"Органикалық өнім өндірудің сәйкестігін растау кезінде жұмсалған шығыстардың бір бөлігін субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 6 қарашадағы № 372 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2026 жылғы 30 маусымдағы № 265 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 30 маусымда № 39155 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Органикалық өнім өндірудің сәйкестігін растау кезінде жұмсалған шығыстардың бір бөлігін субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 6 қарашадағы № 372 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35345 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 41) тармақшасына және "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Органикалық өнім өндірудің сәйкестігін растау кезінде жұмсалған шығыстардың бір бөлігін субсидиялау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Органикалық өнім өндірудің сәйкестігін растау кезінде жұмсалған шығыстардың бір бөлігін субсидиялау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 41) тармақшасына, "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және органикалық өнім өндірудің сәйкестігін растау кезінде жұмсалған шығыстардың бір бөлігін субсидиялау тәртібін, сондай-ақ "Органикалық өнім өндірудің сәйкестігін растау кезінде жұмсалған шығыстардың бір бөлігін субсидиялау" мемлекеттік қызметін (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) көрсету тәртібін айқындайды."
2-тармақта:
6 және 7) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"6) субсидиялаудың мемлекеттік цифрлық жүйесі (бұдан әрі – СМЦЖ) – субсидиялау процестерін орындау бойынша қызметтер көрсетуге арналған, цифрлық технологиялардың, қызмет көрсетуші персоналдың және техникалық құжаттаманың ұйымдастырылып реттелген жиынтығы;

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 6 ноября 2024 года № 372 "Об утверждении Правил субсидирования части расходов, понесенных при подтверждении соответствия производства органической продукции"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 июня 2026 года № 265. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 июня 2026 года № 39155
Примечание ИЗПИ
Вводится в действие с 12.07.2026
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 6 ноября 2024 года № 372 "Об утверждении Правил субсидирования части расходов, понесенных при подтверждении соответствия производства органической продукции" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 35345) следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 41) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах", с подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах субсидирования части расходов, понесенных при подтверждении соответствия производства органической продукции, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила субсидирования части расходов, понесенных при подтверждении соответствия производства органической продукции (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 41) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий", подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон о государственных услугах) и определяют порядок субсидирования части расходов, понесенных при подтверждении соответствия производства органической продукции, а также порядок оказания государственной услуги "Субсидирование части расходов, понесенных при подтверждении соответствия производства органической продукции" (далее – государственная услуга)."
в пункте 2:
подпункт 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"6) государственная цифровая система субсидирования (далее – ГЦСС) – организационно-упорядоченная совокупность цифровых технологий, обслуживающего персонала и технической документации, предназначенная для оказания услуг по выполнению процессов субсидирования;

7) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілті мен электрондық цифрлық қолтаңба құралдарын пайдалана отырып жасалған, электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын цифрлық жазба (цифрлық деректер жиынтығы);";
мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
"8) "цифрлық үкіметтің" веб-порталы – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, мемлекеттік қызметтер көрсетуге қатысатын мемлекеттік органдар мен өзге де субъектілер орналастыратын шоғырландырылған ақпаратқа, сондай-ақ электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік және өзге де көрсетілетін қызметтерге қол жеткізудің "бірыңғай терезесін" білдіретін цифрлық объект.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органы (бұдан әрі – ЖАО) органикалық өнім өндірудің сәйкестігін растау кезінде жұмсалған шығыстардың бір бөлігін субсидиялау бойынша жеке айлық қаржыландыру жоспары (бұдан әрі – Қаржыландыру жоспары) бекітілгеннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде оны ЖАО-ның ресми интернет-ресурсында және СМЦЖ-да орналастырады.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) осы Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты ЖАО-ға (көрсетілетін қызметті берушіге) жібереді.
Министрлік пен ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші) осы Қағидалар бекітілген немесе өзгертілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі туралы ақпаратты өзектендіреді және Бірыңғай байланыс орталығына жібереді.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Субсидиялар тиісті қаржы жылына арналған жергілікті бюджетте көзделген қаражат есебінен және шегінде мынадай шарттар сақталған кезде төленеді:
1) органикалық өнім өндірушінің (көрсетілетін қызметті алушының) "цифрлық үкіметтің" веб-порталы арқылы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидиялауға арналған өтініш беруі;
2) органикалық өнім өндірушінің (көрсетілетін қызметті алушының) ЭЦҚ-сын пайдалана отырып, берілген өтінімді СМЦЖ-да тіркеу;
3) органикалық өнім өндірушіде (көрсетілетін қызметті алушыда) деректері СМЦЖ-дың "Заңды тұлғалар" немесе "Жеке тұлғалар" мемлекеттік дерекқорларымен ақпараттық өзара іс-қимылы нәтижесінде расталған СМЦЖ-да дербес шотының болуы;
4) субсидиялауға арналған өтінім беру күнінің алдындағы 12 (он екі) айдан ерте емес мерзімде сәйкестікті растау жөніндегі орган берген органикалық өнім өндірісінің сәйкестік сертификатының электрондық көшірмесін ұсыну;

7) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – цифровая запись (набор цифровых данных), созданная с использованием закрытого ключа электронной цифровой подписи и средств электронной цифровой подписи, подтверждающая достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;";
дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) веб-портал "цифрового правительства" – цифровой объект, представляющий собой "единое окно" доступа к консолидированной информации, размещаемой государственными органами и иными субъектами, участвующими в предоставлении государственных услуг, включая нормативную правовую базу, а также к государственным и иным услугам, оказываемым в электронной форме.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Местный исполнительный орган областей, городов республиканского значения, столицы (далее – МИО (услугодатель)), в течение 3 (трех) рабочих дней после утверждения индивидуального помесячного плана финансирования по субсидированию части расходов, понесенных при подтверждении соответствия производства органической продукции (далее – План финансирования), размещает его на официальном интернет-ресурсе МИО и в ГЦСС.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – Министерство) направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях в настоящие Правила в МИО (услугодателю).
Министерство и МИО (услугодатель) в течение 3 (трех) рабочих дней с даты утверждения или изменения настоящих Правил актуализируют информацию о порядке оказания государственной услуги и направляют в Единый контакт-центр.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Субсидии выплачиваются за счет и в пределах средств, предусмотренных в местном бюджете на соответствующий финансовый год при соблюдении следующих условий:
1) подачи производителем органической продукции (услугополучателем) посредством веб-портала "цифрового правительства" заявления на получение субсидий согласно приложению 1 к Правилам;
2) регистрации поданной заявки в ГЦСС с использованием ЭЦП производителя органической продукции (услугополучателя);
3) наличии у производителя органической продукции (услугополучателя) лицевого счета в ГЦСС, данные которого подтверждены в результате информационного взаимодействия ГЦСС с государственными базами данных "Юридические лица" или "Физические лица";
4) представлении электронной копии сертификата соответствия производства органической продукции, выданного органом по подтверждению соответствия не ранее 12 (двенадцати) месяцев, предшествующего дате подачи заявки на субсидирование;

5) органикалық өнім өндірушінің электрондық шот-фактураларды қабылдау және өңдеу жөніндегі цифрлық жүйеден (бұдан әрі – ЭШФ ЦЖ) көрсетілетін қызметтерді сатып алуын растау (органикалық өнім өндірісінің сәйкестігін сертификаттау туралы жеткізушінің тиісті электрондық шот-фактураларының болуы);
6) органикалық өнім өндірушіде СМЦЖ-дың жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастрының цифрлық жүйесімен ақпараттық өзара іс-қимылы нәтижесінде расталған тиісті алаңның жер пайдалану және (немесе) жеке меншік құқығындағы елді мекен шегінің шегіндегі ауыл шаруашылығы мақсатындағы немесе ауыл шаруашылығында пайдаланылатын жер учаскелерінің болуы;
ауыл шаруашылығы дақылдарын жабық топырақта өңдеу кезінде органикалық өнім өндірушіде СМЦЖ-дың жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастрының цифрлық жүйесімен ақпараттық өзара іс-қимылы нәтижесінде расталған тиісті алаңның жер пайдалану және (немесе) жеке меншік құқығында ауыл шаруашылығы мақсатындағы немесе өзге де санаттағы жер учаскелерінің болуы.
9-тармақтың 6) тармақшасында көрсетілген шарттар тамақ өнеркәсібі ұйымдарына қолданылмайды.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Органикалық өнімді өндіруші өтінім беру үшін ЭЦҚ көмегімен СМЦЖ-да тіркелуі қажет.";
13-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) өтінімді ЭЦҚ-мен қол қою арқылы СМЦЖ-да тіркейді және өтінім ЖАО-ның (көрсетілетін қызметті берушінің) СМЦЖ-дағы жеке кабинетінде қолжетімді болады.
"Цифрлық үкіметтің" веб-порталында көрсетілген ЖАО-ның (көрсетілетін қызметті берушінің) электрондық мекенжайына субсидиялар алуға арналған өтінімнің қарауға келіп түскені туралы электрондық хабарлама жіберіледі.";
14, 15 және 16-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"14. ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші) өтінім тіркелген сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде тиісті хабарламаны ЭЦҚ-ны пайдалана отырып, қол қою арқылы оның қабылданғанын растайды. Бұл ретте өтінімнің қабылданғанын растау туралы хабарлама электрондық құжат нысанында СМЦЖ-дағы органикалық өнім өндірушінің жеке кабинетіне жолданады.
Органикалық өнім өндіруші "Органикалық өнім өндірісінің сәйкестігін растау кезінде жұмсалған шығыстардың бір бөлігін субсидиялау" мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне сәйкес құжаттардың топтамасын толық ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған жағдайларда ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші) өтінішті қабылдаудан бас тартады.
15. Егер ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші) төлем шоттарын қалыптастырған сәтке дейін органикалық өнім өндіруші тіркелген өтінімдегі деректердің сәйкессіздігінн анықтаған жағдайда, органикалық өнім өндірушінің қайтарып алу себебін көрсете отырып, өтінімді кері қайтарып алуға мүмкіндігі бар.
Бұл ретте, төлем шоттарын қалыптастырғаннан кейін деректердің сәйкессіздігі анықталған жағдайда субсидияларды төлеу сәтіне дейін ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші) қайтару себебін (уәжді бас тарту) көрсете отырып, өтінімді қайтарады.

5) подтверждении приобретения услуг производителем органической продукции из цифровой системы по приему и обработке электронных счетов-фактур (далее – ЦС ЭСФ) (наличии соответствующих электронных счетов-фактур поставщика о сертификации соответствия производства органической продукции);
6) наличии у производителя органической продукции земельных участков сельскохозяйственного назначения или сельскохозяйственного использования в пределах черты населенного пункта на праве землепользования и (или) частной собственности соответствующей площади, подтвержденных в результате информационного взаимодействия ГЦСС с цифровой системой единого государственного кадастра недвижимости;
при возделывании сельскохозяйственных культур в закрытом грунте – наличии у производителя органической продукции земельных участков сельскохозяйственного назначения или иных категорий на праве землепользования и (или) частной собственности соответствующей площади, подтвержденных в результате информационного взаимодействия ГЦСС с цифровой системой единого государственного кадастра недвижимости.
Условия, указанные в подпункте 6) пункта 9 не распространяется на организации пищевой промышленности.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Для подачи заявки производителю органической продукции необходимо зарегистрироваться в ГЦСС, с помощью ЭЦП.";
подпункт 2 пункта 13 изложить в следующей редакции:
"2) регистрирует заявку в ГЦСС путем ее подписания ЭЦП и заявка становится доступной в личном кабинете ГЦСС МИО (услугодателя).
На электронный адрес МИО (услугодателя), указанный на веб-портале "цифрового правительства", направляется электронное извещение о поступлении на рассмотрение заявки на получение субсидий.";
пункты 14, 15 и 16 изложить в следующей редакции:
"14. МИО (услугодатель) в течение 2 (двух) рабочих дней с момента регистрации заявки подтверждает ее принятие путем подписания с использованием ЭЦП соответствующего извещения. При этом, извещение о подтверждении принятия заявки направляется в форме электронного документа в личный кабинет производителя органической продукции в ГЦСС.
В случаях представления производителем органической продукции неполного пакета документов согласно Перечню основных требований к оказанию государственной услуги "Субсидирование части расходов, понесенных при подтверждении соответствия производства органической продукции", и (или) документов с истекшим сроком действия МИО (услугодатель) отказывает в приеме заявления.
15. В случае, если до момента формирования МИО (услугодатель) счетов к оплате производителем органической продукции выявлено наличие несоответствия данных в зарегистрированной заявке, производитель органической продукции имеет возможность отозвать заявку с указанием причины отзыва.
При этом, в случае выявления несоответствия данных после формирования счетов к оплате, до момента выплаты субсидий МИО (услугодатель) возвращает заявку с указанием причины возврата (мотивированный отказ).

16. Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер болмаған кезде ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші) Қаржыландыру жоспарына сәйкес өтінімнің қабылданғаны расталғаннан кейін 8 (сегіз) жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 14-тармағына сәйкес СМЦЖ-да "Қазынашылық-Клиент" цифрлық жүйесіне жүктелетін субсидиялар төлеуге арналған шоттарды қалыптастырады және осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидияларды аудару туралы хабарламаны электрондық құжат нысанында органикалық өнім өндірушінің СМЦЖ-дағы жеке кабинетіне жолдайды.";
18-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Тиісті қаржы жылына жергілікті бюджетте көзделген бюджет қаражаты толық игерілген жағдайда, ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші) қабылдаған өтінімдер резервке (күту парағына) келіп түседі.";
мынадай мазмұндағы 18-1, 18-2, 18-3 және 18-4-тармақтармен толықтырылсын:
"18-1. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету мерзімін тоқтата тұру көрсетілетін қызметті алушыға ЖАО-ның (көрсетілетін қызметті берушінің) мемлекеттік қызмет көрсету процесін тоқтата тұру жөніндегі шешімі туралы хабарлама жіберілген күннен басталады. Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімінің өтуі ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші) мемлекеттік қызмет көрсету процесін қайта бастау туралы шешім шығарған күннен бастап қайта басталады.
18-2. ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші) мемлекеттік қызмет көрсету процесін мынадай:
1) егер көрсетілетін қызметті алушылардың тиісті материалдық немесе материалдық емес игіліктерді алу құқықтарында құқықтық мирасқорлыққа жол берілсе, азамат қайтыс болған (оның ішінде қайтыс болды деп жарияланған) немесе заңды тұлға қайта ұйымдастырылған, таратылған;
2) азамат Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен әрекетке қабілетсіз және (немесе) әрекет қабілеті шектеулі деп танылған;
3) мемлекеттік органдар қарайтын не сот тәртібімен қаралатын мәселелер шешілгенге дейін мемлекеттік қызмет көрсету мүмкін болмаған жағдайларда тоқтата тұрады.
18-3. Мемлекеттік қызмет көрсету процесі:
1) осы Қағидалардың 18-2-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген жағдайларда – қайтыс болған адамның құқықтық мирасқоры айқындалғанға немесе әрекетке қабілетсіз адамға қорғаншы тағайындалғанға дейін;
2) осы Қағидалардың 18-2-тармағының 3) тармақшасында көзделген жағдайларда – мемлекеттік орган ұстанымды айқындағанға дейін немесе сот актісі заңды күшіне енгенге дейін тоқтатыла тұрады.
18-4. ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші) көрсетілетін қызметті алушының өтінішхаты бойынша немесе өз бастамасы бойынша мемлекеттік қызмет көрсету процесін мынадай:

16. При отсутствии оснований для отказа в оказании государственной услуги, МИО (услугодатель) в соответствии с Планом финансирования в течение 8 (восьми) рабочих дней после подтверждения принятия заявки согласно пункту 14 настоящих Правил формирует в ГЦСС счета к оплате на выплату субсидий, загружаемые в цифровую систему "Казначейство-Клиент", и направляет извещение о перечислении субсидий по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам в форме электронного документа в личный кабинет производителя органической продукции в ГЦСС.";
часть первую пункта 18 изложить в следующей редакции:
"18. В случае полного освоения бюджетных средств, предусмотренных в местном бюджете на соответствующий финансовый год, принятые МИО (услугодателем) заявки поступают в резерв (лист ожидания).";
дополнить пунктами 18-1, 18-2, 18-3 и 18-4 следующего содержания:
"18-1. Приостановление срока оказания государственной услуги начинается со дня направления уведомления услугополучателю о решении МИО (услугодателя) по приостановлению процесса оказания государственной услуги. Течение срока оказания государственной услуги возобновляется со дня вынесения решения МИО (услугодателем) о возобновлении процесса оказания государственной услуги.
18-2. МИО (услугодатель) приостанавливает процесс оказания государственной услуги в случаях:
1) смерти гражданина (в том числе объявления умершим) или реорганизации, ликвидации юридического лица, если права услугополучателей на получение соответствующих материальных или нематериальных благ допускает правопреемство;
2) признания гражданина недееспособным и (или) ограниченно дееспособным в установленном законами Республики Казахстан порядке;
3) невозможности оказания государственной услуги до разрешения вопросов, рассматриваемых государственными органами либо в судебном порядке.
18-3. Процесс оказания государственной услуги приостанавливается:
1) в случаях, предусмотренных подпунктами 1) и 2) пункта 18-2 настоящих Правил, – до определения правопреемника умершего лица или назначения недееспособному лицу опекуна;
2) в случаях, предусмотренных подпунктом 3) пункта 18-2 настоящих Правил, – до определения позиции государственным органом или до вступления в законную силу судебного акта.
18-4. МИО (услугодатель) по ходатайству услугополучателя или по своей инициативе приостанавливает процесс оказания государственной услуги в случаях:

1) қызмет көрсетудің одан арғы процесіне уақытша кедергі келтіретін еңсерілмейтін күш әсер еткен жағдайда тоқтата тұрады. Мемлекеттік қызмет көрсетудің одан арғы процесіне уақытша кедергі келтіретін еңсерілмейтін күштің әсер етуі деп төтенше жағдайды енгізу, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдай қатері немесе оның туындауы түсініледі;
2) көрсетілетін қызметті алушы заңды өкілдерінің көрсетілетін қызметті алу жағдайларын қоспағанда, оның мемлекеттік қызмет көрсету мерзімінен асатын мерзімде қызметтік іссапарда, медициналық ұйымда стационарлық емделуде болған жағдайда тоқтата тұрады.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер болған кезде ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші) органикалық өнім өндірушіні мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ органикалық өнім өндірушіге ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдалым өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы алдын ала шешім бойынша хабардар етеді.
Тыңдалым туралы хабарлама мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдалымды көрсетілетін қызметті беруші хабарланған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірмей жүргізеді.
Тыңдалым рәсімі Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ӘРПК) 73-бабына сәйкес жүргізіледі.
ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші) органикалық өнімді өндірушінің тыңдалымға ұсынған құжаттарын қарау нәтижелері бойынша осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидияларды аудару туралы хабарламаны не осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден уәжді бас тартуды ресімдейді және оның жеке тұлғаға СМЦЖ-дағы органикалық өнім өндірушінің жеке кабинетіне жіберілуін қамтамасыз етеді.";
21, 22, 23 және 24-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"21. ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші) Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес субсидиялар алу сатысы туралы деректерді мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
22. Субсидиялар беруге қажетті мәліметтері бар СМЦЖ-да ақау туындаған жағдайда, ЖАО туындаған жағдай туралы Министрлікті дереу хабардар етеді, ал Министрлік оны жоюға кіріседі.
Бұл ретте, туындаған ақауды жою жөніндегі жұмыстар жүргізілгеннен кейін Министрлік 3 (үш) жұмыс күні ішінде техникалық проблема туралы хаттама жасайды және оны СМЦЖ-да орналастырады.
23. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша ЖАО-ның (көрсетілетін қызметті көрсетушінің) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші) басшысының атына, мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға беріледі.

1) действия непреодолимой силы, временно препятствующей дальнейшему процессу оказанию услуги. Под действиями непреодолимой силы, временно препятствующей дальнейшему процессу оказания государственной услуги, понимается введение чрезвычайного положения, угроза или возникновение чрезвычайной ситуации природного и техногенного характера;
2) нахождения услугополучателя в служебной командировке, в медицинской организации на стационарном лечении, превышающих срок оказания государственной услуги, за исключением случаев получения услуги его законными представителями.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. При наличии оснований для отказа в оказании государственной услуги, МИО (услугодатель) уведомляет производителя органической продукции о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить производителю органической продукции позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится услугодателем не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
Процедура заслушивания проводится в соответствии со статьей 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК).
По результатам рассмотрения документов, представленных производителем органической продукции на заслушивание, МИО (услугодатель) оформляет извещение о перечислении субсидий по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам, и обеспечивает его направление в личный кабинет производителя органической продукции в ГЦСС.";
пункты 21, 22, 23 и 24 изложить в следующей редакции:
"21. МИО (услугодатель) обеспечивает внесение данных о стадии получения субсидий в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг согласно подпункту 11) пункта 2 статьи 5 Закона о государственных услугах.
22. В случае сбоя ГЦСС, содержащей необходимые сведения для выдачи субсидий, МИО незамедлительно уведомляет Министерство о возникшей ситуации, который приступает к ее устранению.
При этом, после проведения работ по устранению возникшего сбоя Министерство в течение 3 (трех) рабочих дней составляет протокол о технической проблеме и размещает его в ГЦСС.
23. Жалоба на решение, действие (бездействие) МИО (услугодатель) по вопросам оказания государственной услуги подается на имя руководителя МИО (услугодатель), в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.

Қазақстан Республикасы ӘРПК 91-бабының 4-тармағына сәйкес шағым келіп түскен жағдайда, ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші) оны келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей шағымды қарайтын органға (жоғары тұрған әкімшілік органға және (немесе) лауазымды тұлғаға) жібереді. Егер шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын қолайлы акт қабылданған, әкімшілік әрекет жасалған жағдайда, ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші) шағымды шағымды қарайтын органға (жоғары тұрған әкімшілік органға және (немесе) лауазымды тұлғаға) жібермейді.";
24-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
24. Органикалық өнім өндірушінің шағымын Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес:
ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші) тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қарауға тиіс.
25-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заңның 25-бабы 4-тармағына сәйкес ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші), мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган шағымды қарау мерзімін мынадай жағдайларда 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартады:
1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру жүргізу не жергілікті жерге барып тексеру жүргізу қажет болғанда;
2) қосымша ақпарат алу қажет болғанда.";
Қағидаларға 1, 2, 4 және 5-қосымшалар осы бұйрыққа Қағидаларға 1,2,3 және 4-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
3. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Аграрлық азық-түлік нарықтары және ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізілетін бұйрықтың 1-тармағының екінші және бесінші абзацтарын қоспағанда, 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Сапаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2026 жылғы 30 маусымдағы
№ 265 бұйрығына
1-қосымша
Органикалық өнім өндірудің
сәйкестігін растау кезінде
жұмсалған шығыстардың
бір бөлігін субсидиялау
қағидаларына
1-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Ұсынылады: облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың органикалық өнім саласындағы функцияларды іске асыратын жергілікті атқарушы органының құрылымдық бөлімшесіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан https://gosagro.kz/auth/login интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Органикалық өнімді өндіру бойынша сәйкестік сертификатын растауға субсидия алуға арналған өтінім
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: № 1-ОРГ
Кезеңділігі: бір рет
Есепті кезең: тоқсан сайын
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: органикалық өнім өндіретін субъектілер
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
ЖСН/БСН
Жинау әдісі: электрондық түрде
1-кесте. Органикалық өнім өндіретінсубъекті туралы мәліметтер
1
Органикалық өнім өндіретін субъектінің атауы
2
Басшының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
3
Органикалық өнім өндіретінсубъекті туралы мәліметтер: дара кәсіпкерлер үшін, оның ішінде бірлескен кәсіпкерлік нысанында – жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН) / заңды тұлға үшін – БСН
4
Банктік деректемелер
5
Байланыс телефондары
6
Органикалық өнім өндіретін субъектінің орналасқан жері
7
ЭҚЖЖ жіктеуішіне сәйкес сыныптың төрт таңбалы коды (экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша код)
2-кесте. Жер учаскесіне құжаттардың болуы туралы мәліметтер
Р/с №
Жер учаскесінің меншік иесінің немесе жер пайдаланушының атауы
Орналасқан жері (облыс, аудан, қала (кент, елді мекен))
Мекенжайы
Кадастрлық нөмірі
Жалпы алаңы, гектар
1
2
3
4
5
6
3-кесте. Ауыл шаруашылығы өнімін және тереңдете өңдеу өнімдерін өндіру, дайындау, сақтау, тасымалдау, өңдеу және өткізу жөніндегі объектіге құжаттардың болуы туралы мәліметтер:
Р/с №
Объекті меншік иесінің атауы
Акт нөмірі (берілген нөмірі мен күні, кім берген)
Орналасқан жері (облыс, аудан, қала (кент, елді мекен))
Мекенжайы
Кадастрлық нөмірі
Нысаналы мақсаты
1
2
3
4
5
6
7
4-кесте. Сәйкестікті растау жөніндегі орган қол қойған көрсетілген қызметтер актісі туралы мәліметтер:
Р/с №
Сәйкестікті растау жөніндегі органның атауы
Актінің нөмірі мен күні
Көрсетілген қызметтер актісі жасалған шарттың нөмірі мен күні
Көрсетілген қызметтердің түрі (атауы)
Көрсетілген қызметтердің жалпы құны, теңге
1
2
3
4
5
6
5-кесте. Сәйкестік сертификаты үшін төлемдер бойынша шот-фактуралар туралы мәліметтер:
Р/с №
Шот-фактура нөмірі
Шот-фактура күні
Көрсетілген қызметтердің түрі (атауы)
Көрсетілген қызметтердің жалпы құны, теңге
Сатып алушының ЖСН/БСН және атауы
1
2
3
4
5
6
6-кесте. Берілген сәйкестік сертификаты туралы мәліметтер:
Р/с №
Сәйкестік сертификатын берген сәйкестікті растау жөніндегі органның атауы
Сертификаттың (сертификаттардың) нөмірі мен күні
Сертификаттың (сертификаттардың) қолданылу мерзімі
1
2
3
4
Өтініш беруші 20 жылғы "_"________сағат ____ қол қойып, жіберді
Электрондық цифрлық қолтаңбадан (бұдан әрі – ЭЦҚ) алынған деректер
ЭЦҚ-ның қойылған күні мен уақыты
Өтінімнің қабылданғаны туралы хабарлама:
Өтінім 20 жылғы "_" ________ сағат ____ қарауға қабылданды
ЭЦҚ-дан алынған деректер
ЭЦҚ-ның қойылған күні мен уақыты
Әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде
жинауға арналған "Органикалық
өнім өндірудің сәйкестігін
растау
кезінде жұмсалған
шығыстардың
бір бөлігін субсидиялау
қағидалары"
нысанына қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Органикалық өнімді өндіру бойынша сәйкестік сертификатын растауға субсидия алуға арналған өтініш" нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме (индексі: № 1-ОРГ, кезеңділігі: бір рет)

В случае поступления жалобы в соответствии с пунктом 4 статьи 91 АППК РК, МИО (услугодатель) направляет ее в орган, рассматривающий жалобу (вышестоящий административный орган и (или) должностное лицо), не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления. Жалоба МИО (услугодатель) не направляется в орган, рассматривающий жалобу (вышестоящий административный орган и (или) должностное лицо), в случае принятия благоприятного акта, совершения административного действия, полностью удовлетворяющие требования, указанные в жалобе.";
часть первую пункта 24 изложить в следующей редакции:
"24. Жалоба производителя органической продукции в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных и социально ответственных услугах подлежит рассмотрению:
МИО (услугодатель) – в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации;
уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг – в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.";
часть первую пункта 25 изложить в следующей редакции:
"25. Срок рассмотрения жалобы МИО (услугодатель), уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона о государственных услугах продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней в случаях необходимости:
1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.";
приложения 1, 2, 4 и 5 к Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3 и 4 к Правилам настоящего приказа;
3. Департаменту агропродовольственных рынков и переработки сельскохозяйственной продукции Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 12 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию, за исключением абзацев два и пять пункта 1 приказа, которые вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Сапаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 июня 2026 года № 265
Приложение 1 к Правилам
субсидирования части расходов,
понесенных при подтверждении
соответствия производства
органической продукции
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в структурное подразделение местного исполнительного органа области, города республиканского значения и столицы, реализующее функции в области органической продукции
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: https://gosagro.kz/auth/login
Наименование административной формы: Заявление на получение субсидии на подтверждение сертификата соответствия по производству органической продукции
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: № 1-ОРГ
Периодичность: единовременно
Отчетный период: ежеквартально
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: субъекты по производству органической продукции
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
ИИН/БИН
Метод сбора: в электронном виде
Таблица 1. Сведения о субъекте по производству органической продукции
1
Наименование субъекта по производству органической продукции
2
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя
3
Сведения о субъекте по производству органической продукции: для индивидуальных предпринимателей, в том числе в форме совместного предпринимательства – индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН) или бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) / для юридического лица – БИН
4
Банковские реквизиты
5
Контактные телефоны
6
Местонахождение субъекта по производству органической продукции
7
Четырехзначный код класса согласно классификатору ОКЭД (код по общему классификатору видов экономической деятельности)
Таблица 2. Сведения о наличии документа на земельный участок:
№ п/п
Наименование собственника земельного участка или землепользователя
Местонахождение (область, район, город (поселок, населенный пункт))
Адрес
Кадастровый номер
Площадь всего, гектар
1
2
3
4
5
6
Таблица 3. Сведения о наличии документов на объект по производству, заготовке, хранению, транспортировке, переработке и реализации сельскохозяйственной продукции и продуктов ее глубокой переработки:
№ п/п
Наименование собственника объекта
Номер акта (номер и дата выдачи, кем выдан)
Местонахождение (область, район, город (поселок, населенный пункт))
Адрес
Кадастровый номер
Целевое назначение
1
2
3
4
5
6
7
Таблица 4. Сведения об акте оказанных услуг, подписанный с органом
по подтверждению соответствия:
№ п/п
Наименование органа по подтверждению соответствия
Номер и дата акта
Номер и дата договора, в соответствии с которым составлен акт оказанных услуг
Вид (наименование) оказанных услуг
Общая стоимость оказанных услуг, в тенге
1
2
3
4
5
6
Таблица 5. Сведения о счетах-фактурах по платежам за сертификат соответствия:
№ п/п
Номер счета- фактуры
Дата счета- фактуры
Вид (наименование) оказанных услуг
Общая стоимость оказанных услуг, в тенге
ИИН/БИН покупателя и наименование
1
2
3
4
5
6
Таблица 6. Сведения о выданном сертификате соответствия:
№ п/п
Наименование органа по подтверждению соответствия, выдавшего сертификат соответствия
номер и дата сертификата (сертификатов)
Срок действия сертификата (сертификатов)
1
2
3
4
Подписано и отправлено заявителем в ____ часов "__" ______ 20__ года:
Данные из электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП)
Дата и время подписания ЭЦП
Уведомление о принятии заявки:
Заявка принята к рассмотрению в ____ часов "__" ______ 20__ года:
Данные из ЭЦП
Дата и время подписания ЭЦП
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
"Правила субсидирования части
расходов, понесенных при
подтверждении соответствия
производства органической продукции"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Заявление на получение субсидии на подтверждение сертификата соответствия по производству органической продукции" (индекс: № 1-ОРГ, периодичность: единовременно)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Органикалық өнімді өндіру бойынша сәйкестік сертификатын растауға субсидия алуға арналған өтініш" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанды субъект толтырады.
3. Нысанға басшы немесе оның міндетін атқарушы адам қол қояды.
4. Нысанды органикалық өнімді өндіретін субъектілер облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың органикалық өнім өндірісі мен айналымы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органының құрылымдық бөлімшесіне ұсынады.
5. Нысан қазақ және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме
6. 1-кестенің 1-жолында органикалық өнімді өндіретін субъектінің атауы көрсетіледі.
7. 1-кестенің 2-жолында басшының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі көрсетіледі.
8. 1-кестенің 3-жолында органикалық өнімді өндіретін субъекті туралы мәліметтер көрсетіледі: дара кәсіпкерлер үшін, оның ішінде бірлескен кәсіпкерлік нысанында – жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН) / заңды тұлға үшін – БСН.
9. 1-кестенің 4-жолында банктік деректемелер көрсетіледі.
10. 1-кестенің 5-жолында байланыс телефондары көрсетіледі.
11. 1-кестенің 6-жолында органикалық өнімді өндіретін субъектінің орналасқан жері көрсетіледі.
12. 1-кестенің 7-жолында ЭҚЖЖ жіктеуішіне сәйкес сыныптың төрт таңбалы коды (экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша код) көрсетіледі.
13. 2-кестенің 1-бағанында реттік нөмір көрсетіледі.
14. 2-кестенің 2-бағанында жер учаскенің меншік иесінің немесе жер пайдаланушының атауы көрсетіледі.
15. 2-кестенің 3-бағанында орналасқан жері (ҚР ҰҚ11-2025 Әкімшілік-аумақтық объектілердің ұлттық жіктеушісіне сәйкес) көрсетіледі.
16. 2-кестенің 4-бағанында жер учаскенің мекенжайы көрсетіледі.
17. 2-кестенің 5-бағанында жер учаскенің кадастрлық нөмірі көрсетіледі.
18. 2-кестенің 6-бағанында жер учаскенің жалпы алаңы, гектармен көрсетіледі.
19. 3-кестенің 1-бағанында реттік нөмір көрсетіледі.
20. 3-кестенің 2-бағанында ауыл шаруашылығы өнімін және тереңдете өңдеу өнімдерін өндіру, дайындау, сақтау, тасымалдау, өңдеу және өткізу объектісі меншік иесінің атауы көрсетіледі.
21. 3-кестенің 3-бағанында ауыл шаруашылығы өнімін және тереңдете өңдеу өнімдерін өндіру, дайындау, сақтау, тасымалдау, өңдеу және өткізу объектісінің акт нөмірі (берілген нөмірі мен күні, кім бергені) көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Заявление на получение субсидии на подтверждение сертификата соответствия по производству органической продукции" (далее – Форма).
2. Форма заполняется субъектом.
3. Форма подписывается руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности.
4. Форма предоставляется субъектами по производству органической продукции в структурное подразделение местного исполнительного органа области, города республиканского значения и столицы, реализующее функции в области производства и оборота органической продукции.
5. Форма заполняется на казахском и русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В строке 1 Таблицы 1 указывается наименование субъекта по производству органической продукции.
7. В строке 2 Таблицы 1 указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя.
8. В строке 3 Таблицы 1 указываются сведения о субъекте по производству органической продукции: для индивидуальных предпринимателей, в том числе в форме совместного предпринимательства – индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН) или бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) / для юридического лица – БИН.
9. В строке 4 Таблицы 1 указываются банковские реквизиты.
10. В строке 5 Таблицы 1 указываются контактные телефоны.
11. В строке 6 Таблицы 1 указывается местонахождение субъекта по производству органической продукции.
12. В строке 7 Таблицы 1 указывается четырехзначный код класса согласно классификатору ОКЭД (код по общему классификатору видов экономической деятельности).
13. В графе 1 Таблицы 2 указывается порядковый номер.
14. В графе 2 Таблицы 2 указывается наименование собственника земельного участка или землепользователя.
15. В графе 3 Таблицы 2 указывается местонахождение (согласно национальному классификатору Административно-территориальных объектов НК РК 11-2025).
16. В графе 4 Таблицы 2 указывается адрес земельного участка.
17. В графе 5 Таблицы 2 указывается кадастровый номер земельного участка.
18. В графе 6 Таблицы 2 указывается площадь всего, гектар земельного участка.
19. В графе 1 Таблицы 3 указывается порядковый номер.
20. В графе 2 Таблицы 3 указывается наименование собственника объекта по производству, заготовке, хранению, транспортировке, переработке и реализации сельскохозяйственной продукции и продуктов ее глубокой переработки.
21. В графе 3 Таблицы 3 указывается номер акта (номер и дата выдачи, кем выдан) объекта по производству, заготовке, хранению, транспортировке, переработке и реализации сельскохозяйственной продукции и продуктов ее глубокой переработки.

22. 3-кестенің 4-бағанында ауыл шаруашылығы өнімін және тереңдете өңдеу өнімдерін өндіру, дайындау, сақтау, тасымалдау, өңдеу және өткізу объектісінің орналасқан жері (ҚР ҰҚ11-2025 Әкімшілік-аумақтық объектілердің ұлттық жіктеушісіне сәйкес) көрсетіледі.
23. 3-кестенің 5-бағанында ауыл шаруашылығы өнімін және тереңдете өңдеу өнімдерін өндіру, дайындау, сақтау, тасымалдау, өңдеу және өткізу объектісінің мекенжайы көрсетіледі.
24. 3-кестенің 6-бағанында ауыл шаруашылығы өнімін және тереңдете өңдеу өнімдерін өндіру, дайындау, сақтау, тасымалдау, өңдеу және өткізу объектісінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі.
25. 3-кестенің 7-бағанында ауыл шаруашылығы өнімін және тереңдете өңдеу өнімдерін өндіру, дайындау, сақтау, тасымалдау, өңдеу және өткізу объектісінің нысаналы мақсаты көрсетіледі.
26. 4-кестенің 1-бағанында реттік нөмір көрсетіледі.
27. 4-кестенің 2-бағанында сәйкестікті растау жөніндегі органның атауы көрсетіледі.
28. 4-кестенің 3-бағанында сәйкестікті растау жөніндегі орган қол қойған көрсетілген қызметтер актісінің нөмірі мен күні көрсетіледі.
29. 4-кестенің 4-бағанында көрсетілген қызметтер актісі жасалған шарттың нөмірі мен күні көрсетіледі.
30. 4-кестенің 5-бағанында көрсетілген қызметтердің түрі (атауы) көрсетіледі.
31. 4-кестенің 6-бағанында көрсетілген қызметтердің жалпы құны, теңгемен көрсетіледі.
32. 5-кестенің 1-бағанында реттік нөмір көрсетіледі.
33. 5-кестенің 2-бағанында сәйкестік сертификаты үшін төлемдер бойынша шот-фактура нөмірі көрсетіледі.
34. 5-кестенің 3-бағанында сәйкестік сертификаты үшін төлемдер бойынша шот-фактура күні көрсетіледі.
35. 5-кестенің 4-бағанында сәйкестік сертификаты үшін төлемдер бойынша көрсетілген қызметтердің түрі (атауы) көрсетіледі.
36. 5-кестенің 5-бағанында көрсетілген қызметтердің жалпы құны, теңгемен көрсетіледі.
37. 5-кестенің 6-бағанында сатып алушының ЖСН/БСН-і және атауы көрсетіледі.
38. 6-кестенің 1-бағанында реттік нөмір көрсетіледі.
39. 6-кестенің 2-бағанында сәйкестік сертификатын берген сәйкестікті растау жөніндегі органның атауы көрсетіледі.
40. 6-кестенің 3-бағанында берілген сәйкестік сертификатының (сертификаттарының) нөмірі мен күні көрсетіледі.
41. 6-кестенің 4-бағанында берілген сәйкестік сертификатының (сертификаттарының) қолданылу мерзімі көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2026 жылғы 30 маусымдағы
№ 265 бұйрығына
2-қосымша
Органикалық өнім өндірудің
сәйкестігін растау кезінде
жұмсалған шығыстардың
бір бөлігін субсидиялау
қағидаларына
2-қосымша
"Органикалық өнім өндірудің сәйкестігін растау кезінде жұмсалған шығыстардың бір бөлігін субсидиялау" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
1
Мемлекеттік қызметтің атауы
Органикалық өнім өндірудің сәйкестігін растау кезінде жұмсалған шығыстардың бір бөлігін субсидиялау
2
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
3
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері
"Субсидиялаудың мемлекеттік цифрлық жүйесі" цифрлық объекті
4
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
10 (он) жұмыс күні
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара цифрландырылған)
6
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Субсидияларды аудару туралы хабархат не мемлекеттік қызметті көрсетуден уәжді бас тарту
7
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
8
Көрсетілетін қызметті берушінің және цифрлық объектісінің жұмыс графигі
2) Субсидиялаудың мемлекеттік цифрлық жүйесі – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінімдерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);

22. В графе 4 Таблицы 3 указывается местонахождение (согласно национальному классификатору Административно-территориальных объектов НК РК 11-2025)) объекта по производству, заготовке, хранению, транспортировке, переработке и реализации сельскохозяйственной продукции и продуктов ее глубокой переработки.
23. В графе 5 Таблицы 3 указывается адрес объекта по производству, заготовке, хранению, транспортировке, переработке и реализации сельскохозяйственной продукции и продуктов ее глубокой переработки.
24. В графе 6 Таблицы 3 указывается кадастровый номер объекта по производству, заготовке, хранению, транспортировке, переработке и реализации сельскохозяйственной продукции и продуктов ее глубокой переработки.
25. В графе 7 Таблицы 3 указывается целевое назначение объекта по производству, заготовке, хранению, транспортировке, переработке и реализации сельскохозяйственной продукции и продуктов ее глубокой переработки.
26. В графе 1 Таблицы 4 указывается порядковый номер.
27. В графе 2 Таблицы 4 указывается наименование органа по подтверждению соответствия.
28. В графе 3 Таблицы 4 указывается номер и дата акта оказанных услуг, подписанный с органом по подтверждению соответствия.
29. В графе 4 Таблицы 4 указывается номер и дата договора, в соответствии с которым составлен акт оказанных услуг.
30. В графе 5 Таблицы 4 указывается вид (наименование) оказанных услуг.
31. В графе 6 Таблицы 4 указывается общая стоимость оказанных услуг, в тенге.
32. В графе 1 Таблицы 5 указывается порядковый номер.
33. В графе 2 Таблицы 5 указывается номер счета- фактуры по платежам за сертификат соответствия:
34. В графе 3 Таблицы 5 указывается дата счета- фактуры по платежам за сертификат соответствия.
35. В графе 4 Таблицы 5 указывается вид (наименование) оказанных услуг по платежам за сертификат соответствия.
36. В графе 5 Таблицы 5 указывается общая стоимость оказанных услуг, в тенге.
37. В графе 6 Таблицы 5 указывается ИИН/БИН покупателя и наименование.
38. В графе 1 Таблицы 6 указывается порядковый номер.
39. В графе 2 Таблицы 6 указывается наименование органа по подтверждению соответствия, выдавшего сертификат соответствия.
40. В графе 3 Таблицы 6 указывается номер и дата выданного сертификата (сертификатов) соответствия.
41. В графе 4 Таблицы 6 указывается срок действия выданного сертификата (сертификатов) соответствия.
Приложение 2 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 июня 2026 года № 265
Приложение 2 к Правилам
субсидирования части расходов,
понесенных при подтверждении
соответствия производства
органической продукции
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Субсидирование части расходов, понесенных при подтверждении соответствия производства органической продукции"
1
Наименование государственной услуги
Субсидирование части расходов, понесенных при подтверждении соответствия производства органической продукции
2
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы (далее – услугодатель)
3
Способы предоставления государственной услуги
Цифровой объект "Государственная цифровая система субсидирования"
4
Срок оказания государственной услуги
10 (десять) рабочих дней
5
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично цифровизированная)
6
Результат оказания государственной услуги
Извещение о перечислении субсидий, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги
7
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
8
График работы услугодателя и цифрового объекта
1) Государственная цифровая система субсидирования – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявок и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем);

2) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 9:00-ден 18:30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 13:00-ден 14:30-ға дейін
9
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1) органикалық өнім өндірушінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы "Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 41) тармақшасына сәйкес агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті орган бекітетін Органикалық өнім өндірудің сәйкестігін растау кезінде жұмсалған шығыстардың бір бөлігін субсидиялау қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидиялауға арналған өтінім;
2) органикалық өнімді растауға арналған сәйкестік сертификатының электрондық көшірмесі.
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманы, дара кәсіпкерді тіркеу туралы не дара кәсіпкер ретінде қызметін басталғаны туралы, жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжат туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші "цифрлық үкіметтің" сыртқы шлюзі арқылы тиісті ақпараттық жүйелерден алады.
10
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігінің анықталуы;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған деректер мен мәліметтердің Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге ұсынылатын келісімнің болмауы.
11
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметтердің ерекшеліктерін ескере отырып, қойылатын өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:
1) тиісті көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсында;
2) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.

2) услугодатель – с понедельника по пятницу включительно, с 9:00 до 18:30 часов, с перерывом на обед с 13:00 до 14:30 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
9
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1) заявка на субсидирование по форме согласно приложению 1 к Правилам субсидирования части расходов, понесенных при подтверждении соответствия производства органической продукции (далее – Правила), утверждаемым уполномоченным органом в области развития агропромышленного комплекса в соответствии с подпунктом 41) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий", в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью производителя органической продукции;
2) электронная копия сертификата соответствия на подтверждение органической продукции.
Справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, сведения о регистрации индивидуального предпринимателя, либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, о документе, удостоверяющем личность физического лица, услугодатель получает из соответствующих информационных систем через внешний шлюз "цифрового правительства".
10
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным Правилами;
3) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
11
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет-ресурсе соответствующего услугодателя;
2) интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан: www. gov. kz.

Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары порталда көрсетілген. Бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 77 77.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2026 жылғы 30 маусымдағы
№ 265 бұйрығына
3-қосымша
Органикалық өнім өндірудің
сәйкестігін растау кезінде
жұмсалған шығыстардың
бір бөлігін субсидиялау
қағидаларына 4-қосымша
Нысан
Субсидияларды аудару туралы хабархат
Құрметті________________________________________________________ (заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Сіздің 20___ жылғы "__" _________ №__________ өтініміңіз бойынша "Органикалық өнім өндірудің сәйкестігін растау кезінде жұмсалған шығыстардың бір бөлігін субсидиялау" мемлекеттік қызметі көрсетілді және Сіздің №__________ есептік шотыңызға 20___ жылғы "__" __________ төлем шотымен _________ теңге мөлшерінде субсидия сомасы аударылды.
20___ жылғы "__" __________ сағат _______ қол қойылды және жіберілді __________________________________________________________________ (электрондық цифрлық қолтаңба)
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2026 жылғы 30 маусымдағы
№ 265 бұйрығына
4-қосымша
Органикалық өнім өндірудің
сәйкестігін растау кезінде
жұмсалған
шығыстардың бір бөлігін
субсидиялау қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Мемлекеттік қызмет көрсетуден уәжді бас тарту
20___ жылғы "___" __________ № _____
Органикалық өнім өндіретін субъектінің атауы _____________________________________________________________________ (жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі,/заңды тұлғаның атауы)
Өтініш берілген күні: 20___ жылғы "___" _____________. Сіздің 20___ жылғы "___" ___________ № _____ өтінішіңіз бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден мынадай себеппен бас тартылды: ______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________ 20 ___жылғы "_" ____________ сағат _____ қол қойылды және жіберілді. _____________________________________________________________________ (электрондық цифрлық қолтаңба)

Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством Единого контакт-центра. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на портале. Единый контакт-центр: 1414, 8 800 080 77 77.
Приложение 3 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 июня 2026 года № 265
Приложение 4 к Правилам
субсидирования части расходов,
понесенных при подтверждении
соответствия производства
органической продукции
Форма
Извещение о перечислении субсидий
Уважаемый (-ая) ___________________________________________________________
(наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица)
По Вашей заявке №________ от "__" _______ 20__ года оказана государственная услуга "Субсидирование части расходов, понесенных при подтверждении соответствия производства органической продукции" и на ваш расчетный счет №__________ перечислена сумма субсидий в размере _________ тенге счетом к оплате от "__" ___________ 20__ года.
Подписано и отправлено в _____часов "___" ________20__ года
__________________________________________________________________________
(электронная цифровая подпись)
Приложение 4 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 июня 2026 года № 265
Приложение 5 к Правилам
субсидирования части расходов,
понесенных при подтверждении
соответствия производства
органической продукции
Форма
Мотивированный отказ в оказании государственной услуги
№_____ от "___" _________ 20 ____ года
Наименование субъекта по производству органической продукции
_________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица/наименование юридического лица)
Дата обращения "____" _____________20 ____ года. По Вашему заявлению №_____ от "___" ___________ 20____ года в предоставлении государственной услуги отказано по причине: ____________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Подписано и отправлено в _____ часов "____" ____________ 20___ года.
______________________________________________________________________
(электронная цифровая подпись)