"Азаматтығы жоқ адамдарға куәліктер және Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдіктердің тұруына ықтиярхат беру" мемлекеттік қызметті көрсету тәртібін айқындайтын Ережелер бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 30 наурыздағы № 266 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2026 жылғы 29 маусымдағы № 451 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 29 маусымда № 39134 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Азаматтығы жоқ адамдарға куәліктер және Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдіктердің тұруына ықтиярхат беру" мемлекеттік қызметті көрсету тәртібін айқындайтын Ережелер бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 30 наурыздағы № 266 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20195 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын азаматтығы жоқ адамдар мен шетелдіктерді құжаттандыру мәселелері бойынша мемлекеттік қызметтер көрсету қағидаларын бекіту туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақта:
1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдіктердің тұруға ықтиярхат беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес;";
мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын азаматтығы жоқ адамдарға куәліктер беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес бекітілсін.";
көрсетілген бұйрыққа 1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес 3-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон қызметі комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң мен нормашығармашылықты үйлестіру департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.

О внесении изменений и дополнения в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 марта 2020 года № 266 "Об утверждении Правил оказания государственной услуги "Выдача удостоверений лицам без гражданства и видов на жительство иностранцам, постоянно проживающим в Республике Казахстан" и внесения изменений в некоторые приказы Министра внутренних дел Республики Казахстан"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 июня 2026 года № 451. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июня 2026 года № 39134
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 марта 2020 года № 266 "Об утверждении Правил оказания государственной услуги "Выдача удостоверений лицам без гражданства и видов на жительство иностранцам, постоянно проживающим в Республике Казахстан" и внесения изменений в некоторые приказы Министра внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20195) следующие изменения и дополнение:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил оказания государственных услуг по вопросам документирования лиц без гражданства и иностранцев, постоянно проживающих в Республике Казахстан";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии со статьей 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в пункте 1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) Правила оказания государственной услуги "Выдача видов на жительство иностранцам, постоянно проживающим в Республике Казахстан" согласно приложению 1 к настоящему приказу;";
дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) Правила оказания государственной услуги "Выдача удостоверений лицам без гражданства, постоянно проживающим в Республике Казахстан" согласно приложению 3 к настоящему приказу.";
приложение 1 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
дополнить приложением 3 согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету миграционной службы Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение пяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической и нормотворческой координации Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон қызметі комитетіне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
Е. Саденов
"Келісілді"
Қазақстан Республикасы
Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
2026 жылғы 29 маусымдағы
№ 451 Бұйрыққа
1- қосымша
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрінің
2020 жылғы 30 наурыздағы
№ 266 бұйрығына
1-қосымша
"Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдіктерге тұруға ықтиярхат беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдіктерге тұруға ықтиярхат беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары (бұдан әрі –Қағидалар) "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдіктерге тұруға ықтиярхат беру жөніндегі мемлекеттік қызмет көрсету (бұдан әрі – Мемлекеттік көрсетілетін қызмет) тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар қолданылады:
1) тұрақты тұруға арналған рұқсат – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды сақталған кезде көшіп келушілерге ішкі істер органдары беретін және оларға Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұру құқығын беретін құжат;
2) шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруына ықтиярхат – Қазақстан Республикасының аумағында шетелдіктің жеке басын куәландыратын және оның Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алғанын растайтын құжат (бұдан әрі – тұруға ықтиярхат);
3) шетелдік – Қазақстан Республикасының азаматы болып табылмайтын және өзге мемлекеттің азаматтығына тиесілігінің дәлелдемелері бар адам.
4) формуляр – ақпараты бар, нөмірімен және штрих кодымен қатаң есептіліктегі баспахана бланкісі, ол Қазақстан Республикасының құжаттандырылған халқының орталықтандырылған ақпараттық деректер базасына (бұдан әрі – деректер базасы) енгізіледі және бұдан жеке тұлғаны берілген құжаттармен сәйкестендіру мақсатында қолданылады;
5) электрондық формуляр – жеке басты куәландыратын құжаттарды (босқын куәлігінен басқа) дайындау үшін нөмірі және штрих коды бар бланк, "Шетелдіктерді құжаттандыру және тіркеу" тіркеу пункті" цифрлық жүйелері (бұдан әрі – ШАҚТ ТП) арқылы ресімделеді және толтырылады.
2 тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан и Комитет миграционной службы Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Е. Саденов
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 29 июня 2026 года № 451
Приложение 1 к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 30 марта 2020 года № 266
Правила оказания государственной услуги "Выдача видов на жительство иностранцам, постоянно проживающим в Республике Казахстан"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Выдача видов на жительство иностранцам, постоянно проживающим в Республике Казахстан" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок оказания государственной услуги по выдаче видов на жительство иностранцам, постоянно проживающим в Республике Казахстан (далее – Государственная услуга).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) разрешение на постоянное проживание – документ, выдаваемый органами внутренних дел иммигрантам при соблюдении требований, установленных законодательством Республики Казахстан, и предоставляющий им право на постоянное проживание на территории Республики Казахстан;
2) вид на жительство иностранца в Республике Казахстан – документ, удостоверяющий личность иностранца на территории Республики Казахстан и подтверждающий получение им разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан (далее – вид на жительство);
3) иностранец – лицо, не являющееся гражданином Республики Казахстан и имеющий доказательства своей принадлежности к гражданству иного государства.
4) формуляр – типографский бланк строгой отчетности с номером и штриховым кодом, являющийся носителем информации, которая вносится в централизованную информационную базу данных документированного населения Республики Казахстан (далее – база данных) и в дальнейшем используется в целях идентификации личности с выданными документами;
5) электронный формуляр – бланк с номером и штриховым кодом для изготовления документов, удостоверяющих личность (кроме удостоверения беженца), оформляется и заполняется посредством цифровой системы "Регистрационный пункт "Документирование и регистрация иностранцев" (далее – РП ДРИ).
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги

3. Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алған жеке тұлғалар (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін тұрғылықты жері бойынша "Азаматтарға арналған үкімет "Мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамынан (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) аумақтық полиция органдарына (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) жүгінеді Мемлекеттік қызмет қойылатын негізгі талаптар осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде (бұдан әрі – Тізбе) жазылған.
Қазақстан Республикасы халқының жеке басты куәландыратын құжаттарды ресімдеу кезіндегі фотосуреттер мен қолдардың үлгілері Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 30 наурыздағы № 267 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20192 болып тіркелген) бекітілген "Қазақстан Республикасының азаматтарына паспорттар, жеке куәліктер беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларына 2-қосымшада жазылған.
4. "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, көрсетілетін қызметті беруші осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша цифрлық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға көрсетілетін қызметті алушының жазбаша келісімін алады.
Жеке басты куәландыратын құжаттарды ресімдеу себебіне қарамастан, құжаттандырылатын адамның тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші ШАҚТ ТП цифрлық жүйесінен алады.
Жеке басты куәландыратын құжаттарды дайындауға арналған электрондық формулярларды ресімдеуді көрсетілетін қызметті беруші Мемлекеттік корпорацияда жұмыс орындарында көрсетілетін қызметті берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және лауазымы көрсетілетін ШАҚТ ТП арқылы жүзеге асырады.
Көрсетілетін қызметті алушылар жеке басты куәландыратын құжаттарды Тізбеге сәйкес цифрлық құжаттар сервисі (бұдан әрі – цифрлық нысан) арқылы алынған көрсетілетін қызметтердің кіші түрлерін түпнұсқада не электрондық түрде алған кезде ұсына алады.
5. Құжаттарды электрондық формулярда ресімдеу кезінде көрсетілетін қызметті алушыға осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінімді тіркеу талоны, формулярда - жеке басты куәландыратын құжат алу үшін формулярды толтырылғаннан кейін бланкіден алынатын түбіртек беріледі.
Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру Тізбенің 9-тармағына сәйкес келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.

3. Для получения государственной услуги физические лица (далее – услугополучатель), получившие разрешение на постоянное проживание в Республике Казахстан, обращаются в территориальные органы полиции (далее – услугодатель) в некоммерческом акционерном обществе "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) по месту жительства.
Основные требования к оказанию государственной услуги изложены в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – Перечень).
Образцы фотографий и подписей при оформлении документов, удостоверяющих личность населения Республики Казахстан изложены в приложении 2 к Правилам оказания государственной услуги "Выдача паспортов, удостоверений личности гражданам Республики Казахстан", утвержденных приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 марта 2020 года № 267 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20192).
4. В соответствии с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите" услугодатель получает письменное согласие услугополучателя на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
Сведения, подтверждающие регистрацию по месту жительства документируемого лица независимо от причины оформления документов, удостоверяющих личность, услугодатель получает из цифровой системы РП ДРИ.
Оформление электронных формуляров на изготовление документов, удостоверяющих личность, осуществляется услугодателем в Государственной корпорации на рабочих местах посредством РП ДРИ, на которых указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность услугодателя.
Документы, удостоверяющие личность, могут предоставляться услугополучателями при получении подвидов услуг в оригинале либо электронном виде, полученные посредством сервиса цифровых документов (далее – цифровая форма), в соответствии с Перечнем.
5. При оформлении документов на электронном формуляре выдается талон регистрации заявки услуг получателю по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, на формуляре – квитанция на получение документа, удостоверяющего личность, отделяемая от бланка формуляра после его заполнения.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем, согласно пункту 9 Перечня.

6. Көрсетілетін қызметті алушыға қолданылу мерзімі өткен құжаттар немесе құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған жағдайда осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарды қабылдаудан бас тартады.
7. Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге Мемлекеттік корпорацияда құжаттардың толық топтамасын ұсынған кезде – ішкі істер органдарының қалалық, аудандық, аудандық (қаладағы), кенттік басқармасы (бөлімі) (бұдан әрі-КҚҚБ) қызметкерлері жүзеге асырады:
деректер базасы бойынша тексеру (жеке басын сәйкестендіру, бұрын берілген құжаттардың және тұрғылықты жері бойынша тіркеудің болуы, Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 492-бабының 4 және 5-бөліктерінде көзделген әкімшілік құқық бұзушылық жасаған жағдайда және/немесе Кодекстің 493-бабы бойынша әкімшілік хаттама толтыру, ШАҚТ ТП-да электрондық формулярды тіркеу, Мемлекеттік корпорация қызметкерлері жүзеге асыратын графикалық ақпаратты (фотосуреттер мен қолтаңбалар) жинау кезеңіне жолдау;
электрондық формулярды толтыру және ЭЦҚ куәландыру;
формулярды толтыру кезінде дербес кодты, күнді және қолын қою (тергеу қамауындағыларға және бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеп жүрген адамдарға, өзіне-өзі қызмет көрсетуді, өз бетінше жүріп-тұру қабілетін немесе мүмкіндігін толық немесе ішінара жоғалтқан адамдарға, сондай-ақ азаматтығы жоқ адамдар жүгінген кезде ресімделеді, сондай-ақ туу туралы куәліктердің негізінде шетелдіктің тұруына ықтиярхатты алғаш рет алуға уақтылы жүгінбегендерге, ШАҚТ ТП болмаған кезде ШАҚТ ТП-мен байланыс арналары істен шыққан немесе олардың жабдықтары сынған кезде).
Электрондық формуляр тіркелгеннен кейін көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметке ақы төлеуді және қажет болған кезде әкімшілік құқық бұзушылық үшін айыппұл төлеуді жүзеге асыру үшін екінші деңгейдегі банкке жіберіледі.
Төлем екінші деңгейдегі банктердің кассаларында немесе электрондық түрде олардың мобильді қосымшалары арқылы, сондай-ақ QR-code бойынша ШАҚТ ТП арқылы жүзеге асырылуы мүмкін.
"Қазақстан Республикасы азаматының паспортын, Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігін, шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруына ықтиярхатты, азаматтығы жоқ адамның куәлігін, босқын куәлігін және жол жүру құжатын ресімдеу, беру, ауыстыру, тапсыру, алып қою және жою қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 532 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32971 болып тіркелген) (бұдан әрі-бұйрық) сәйкес көрсетілетін қызметті алушының қалауымен қызмет жеделдетілген тәртіппен көрсетіледі, оның мерзімі құжаттардың толық пакетін беру күнінен бастап 7 (жеті) жұмыс күнінен аспайды.
Жеке басты куәландыратын құжатты жеделдетіп беру үшін төлем банк мекемелері және кассалық операцияларды жүзеге асыратын өзге де ұйымдар арқылы жүргізіледі. Жеке басты куәландыратын құжаттарды жеделдетіп дайындағаны үшін қабылданған төлемдер туралы ақпарат Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің "Ақпараттық-өндірістік орталық" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорынға (бұдан әрі – "АӨО" РМК) екінші деңгейлі банктерден нақты уақыт режимінде ("онлайн) түседі.
Формулярда мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу кезінде көрсетілетін қызметті беруші құжатты жедел бергені үшін төлем туралы құжатты формулярға қоса береді; аудандық (қалалық) ішкі істер органдарында ресімделген формулярларды жөнелтуге арналған тізілімді 3 (үш) данада қалыптастыру, оның біріншісі номенклатуралық іске тіркеледі, екіншісі және үшіншісі формулярлармен бірге облыстың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының полиция департаментінің көші-қон қызметі басқармасына (бұдан әрі – КҚҚБ) беріледі. Ресімделген электрондық формуляр тексеру үшін ШАҚТ ТП арқылы тізілім жасамай-ақ КҚҚБ-ға беріледі

6. В случае представления неполного пакета документов или документов с истекшим сроком действия услугополучателю выдается отказ в приеме документов, по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
7. При предоставлении услугополучателем полного пакета документов услугодателю в Государственной корпорации - сотрудниками отдела (отделения, группы) миграционной службы городского, районного, районного (в городе), поселкового управления (отдела) органов внутренних дел (далее – ОМС), осуществляется:
проверка по базе данных (идентификация личности, наличие ранее выданных документов и регистрации по месту жительства, составление административного протокола – в случае совершения услугополучателем административного правонарушения, предусмотренного частями 4 и 5 статьи 492 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" (далее – Кодекс) и/или по статье 493 Кодекса, регистрация электронного формуляра в РП ДРИ, направление на этап сбора графической информации (фотоизображения и подписи), осуществляемый работниками Государственной корпорации;
заполнение электронного формуляра и заверение ЭЦП;
проставление персонального кода, даты и подписи при заполнении формуляра (оформляется следственно-арестованным и лицам, отбывающим наказание в местах лишения свободы, лицам, имеющим полную или частичную утрату способности или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, а также при обращении лиц без гражданства, обратившихся несвоевременно за получением впервые вида на жительство иностранца на основании свидетельств о рождении, при отсутствии РП ДРИ, при сбоях каналов связи с РП ДРИ или поломкой их оборудования).
После регистрации электронного формуляра услугополучатель направляется в банк второго уровня для осуществления оплаты государственной услуги и при необходимости штрафа за административное правонарушение.
Оплата может осуществляться в кассах банков второго уровня или электронно посредством их мобильных приложений, а также посредством РП ДРИ по QR-code.
В соответствии с приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 532 "Об утверждении Правил оформления, выдачи, замены, сдачи, изъятия и уничтожения паспорта гражданина Республики Казахстан, удостоверения личности гражданина Республики Казахстан, вида на жительство иностранца в Республике Казахстан, удостоверения лица без гражданства и проездного документа" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32971) по желанию услугополучателя услуга оказывается в ускоренном порядке, срок которого не превышает 7 (семь) рабочих дней со дня подачи полного пакета документов. Оплата за ускоренную выдачу документа, удостоверяющего личность, производится через банковские учреждения и иные организации, осуществляющие кассовые операции.
Информация о принятых платежах за ускоренное изготовление документов, удостоверяющих личность, поступает в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Информационно – производственный центр" Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – РГП "ИПЦ") от банков второго уровня в режиме реального времени ("онлайн").
При получении государственной услуги на формуляре услугодатель прилагает документ об оплате за ускоренную выдачу документа к формуляру;
формирование реестра на отправку формуляров, оформленных в районных (городских) органах внутренних дел в трех экземплярах, первый из которых приобщается к номенклатурному делу, второй и третий - передаются вместе с формулярами в управление миграционной службы Департамента полиции области, городов Астаны, Алматы и Шымкента (далее – УМС). Оформленный электронный формуляр передается для проверки в УМС посредством РП ДРИ без составления реестра.

8. КҚҚБ қызметкерлері ШАҚТ ТП арқылы ресімделген электрондық формулярларды, сондай-ақ формулярларды "Жеке басты куәландыратын құжаттарды (босқын куәлігінен басқа) дайындау үшін формулярдың нысанын және оны ресімдеу, толтыру, есепке алу, сақтау, тапсыру, жұмсау, жою қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 31 мамырдағы № 583 бұйрығымен белгіленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13911 болып тіркелген) талаптарға сәйкес толтырудың дұрыстығы мен негізділігіне тексеруді жүзеге асырады.
Деректер базасындағы электрондық формулярда қамтылған мәліметтердің сәйкессіздігі, Қазақстан Республикасы халқының жеке басты куәландыратын құжаттарды ресімдеу кезінде фотосуреттер мен қолтаңбалар үлгілеріне ресімдеу кодтарының, сапасыз графикалық ақпараттың (фотосуреттер мен қолтаңбалар) сәйкессіздігі анықталған кезде электрондық формулярлар қайтару себебін көрсете отырып, орындаусыз қайта ресімдеуге ШАҚТ ТП-ге қайтарылады.
Тізбенің 11-тармағында көзделген негіздер болған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға бас тарту себептерін көрсете отырып, жауап жібереді.
Мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алу құқығының туындауына қатысы жоқ талаптар осы қызметті көрсетуден бас тартуға бола алмайды.
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартылған кезде көрсетілетін қызметті алушымен тыңдау өткізілмейді.
Толтырудың дұрыстығы мен негізділігі кезінде электрондық формулярлар ШҚТ ТП-ның келесі кезеңіне өтеді, ал формулярларға 3 (үш) данада жиынтық тізілім қалыптастырылады, олардың біріншісі номенклатуралық іске қоса тіркеледі, екіншісі және үшіншісі аудандық тізілімдермен және формулярлармен (қағаз тасымалдағышта) бірге Көші-қон қызметі комитетіне (бұдан әрі – КҚҚК) жолданады
9. КҚҚК қызметкерлері формулярлардың толтырылуының дұрыстығы мен негізділігін тексеруді жүзеге асырады.
Толтырудың дұрыстығы мен негізділігі кезінде:
электрондық формулярлар жеке басты куәландыратын құжаттарды дайындау кезеңіне "АӨО" РМК-ға жіберіледі;
жиынтық тізілімнің бірінші данасы формулярлардың аудандық тізілімдерімен бірге номенклатуралық іске қосылады, тіркеледі, жиынтық тізілімнің екінші данасы формулярлардың аудандық тізілімдерімен бірге 1 (бір) жұмыс күні ішінде "АӨО" РМК-ға жіберіледі.
10. "АӨО" РМК келіп түскен электрондық формулярларды тексеруді жүзеге асырады және электрондық формулярларға енгізілген, оның ішінде жеделдетілген тәртіппен ресімделген мәліметтердің деректер базасындағы мәліметтермен, графикалық ақпаратпен (фотобейнелермен, қолтаңбалармен) Қазақстан Республикасы халқының жеке басты куәландыратын құжаттарды ресімдеу кезінде фотосуреттер мен қолтаңбалар үлгілеріне сәйкессіздігі анықталған кезде электрондық формулярлар қателерді түзету үшін ШАҚТ ТП-ға "Жеке басты куәландыратын құжаттарды (босқын куәлігінен басқа) дайындау үшін формулярдың нысанын және оны ресімдеу, толтыру, есепке алу, сақтау, тапсыру, жұмсау, жою қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 31 мамырдағы № 583 бұйрығымен белгіленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13911 болып тіркелген) талаптарға сәйкес қайтарылады.
Бұзушылықтар болмаған жағдайда құжаттар дайындалады және дайындалған құжаттар тізілімімен бірге көрсетілетін қызметті беруші арқылы курьерлік қызметтер арқылы:

8. Сотрудниками УМС осуществляется проверка электронных формуляров, оформленных посредством РП ДРИ, а также формуляров на правильность и обоснованность заполнения согласно требованиям, установленным приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 31 мая 2016 года № 583 "Об утверждении формы и Правил оформления, заполнения, учета, хранения, передачи, расходования, уничтожения формуляра для изготовления документов, удостоверяющих личность (кроме удостоверения беженца)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13911).
При выявлении несоответствия сведений, содержащихся в электронном формуляре, имеющимся в базе данных, несоответствия кодов оформления, графической информации (фотоизображения, подписи) образцам фотографий и подписей при оформлении документов, удостоверяющих личность населения Республики Казахстан, электронные формуляры возвращаются в РП ДРИ без исполнения на дооформление с указанием причины возврата.
При наличии оснований, предусмотренных в пункте 11 Перечня, услугодатель направляет услугополучателю ответ с указанием причин отказа.
Основанием для отказа в оказании государственной услуги не могут быть требования, не связанные с возникновением права на поручение данной услуги.
При отказе в оказании государственной услуги заслушивание с услугополучателем не проводится.
При правильности и обоснованности заполнения электронные формуляры переходят на следующий этап РП ДРИ, а на формуляры формируется сводный реестр в трех экземплярах, первый из которых приобщается к номенклатурному делу, второй и третий вместе с районными реестрами и формулярами (на бумажном носителе) направляются в Комитет миграционной службы (далее – КМС).
9. Сотрудниками КМС осуществляется проверка правильности и обоснованности заполнения формуляров.
При правильности и обоснованности заполнения:
электронные формуляры направляются на этап изготовления документов, удостоверяющих личность, в РГП "ИПЦ";
первый экземпляр сводного реестра с районными реестрами формуляров приобщается к номенклатурному делу, регистрируется, второй экземпляр сводного реестра направляется вместе с районными реестрами формуляров в течение 1 (одного) рабочего дня в РГП "ИПЦ".
10. "РГП "ИПЦ" осуществляет проверку поступивших электронных формуляров и при выявлении несоответствия сведений, внесенных в электронные формуляры, в том числе оформленные в ускоренном порядке, сведениям в базе данных, графической информации (фотоизображения, подписи) образцам фотографий и подписей при оформлении документов, удостоверяющих личность населения Республики Казахстан, возвращают электронные формуляры в РП ДРИ для исправления ошибок согласно требованиям, установленным приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 31 мая 2016 года № 583 "Об утверждении формы и Правил оформления, заполнения, учета, хранения, передачи, расходования, уничтожения формуляра для изготовления документов, удостоверяющих личность (кроме удостоверения беженца)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13911).
В случае отсутствия нарушений, документы изготавливаются и направляются вместе с реестром изготовленных документов через услугодателя посредством курьерских служб:

1) жеделдетіп дайындау бойынша – Мемлекеттік корпорацияға;
2) жалпы тәртіппен дайындалған – КҚҚБ-ға жолданады
11. Дайын құжаттар құжатты дайындау аяқталған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей аумақтық бөлімшелерге (жеделдетіп дайындау кезінде электронды формулярды ресімдеу орны бойынша Мемлекеттік корпорацияға) жолданады.
12. КҚҚБ қызметкері жіберуге арналған тізілімді және жиынтық тізілімнің үшінші данасын номенклатуралық іске қоса тіркейді және дайындалған құжаттардың тізілімін дайын құжаттармен және формулярлармен бірге КҚҚБ-ға жолдайды.
КҚҚБ қызметкері дайындалған құжаттардың тізілімін тіркейді және дайын құжаттармен бірге Мемлекеттік корпорацияға жібереді және шетелдіктің тұруға ықтиярхатын Тізбеде белгіленген мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі өткенге дейін бір тәуліктен кешіктірмей жеткізуді қамтамасыз етеді.
13. Көрсетілетін қызметті алушыға дайын құжаттарды беру:
1) өтінімді тіркеу талоны негізінде Мемлекеттік корпорация арқылы;
2) көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік корпорацияда жеке басты куәландыратын құжатты алуға арналған формулярдан бөлінетін түбіртек негізінде (қағаз жеткізгіште ресімдеу кезінде) жүзеге асырылады.
14. Формулярларды тексеру, шетелдіктің тұруға ықтиярхатын дайындау, оның ішінде пысықталғаннан кейін мерзімдері мыналарды құрайды:
жеделдетіп дайындау кезінде КҚҚБ деңгейінде тексеру кезінде – 1 (бір) жұмыс күні, жалпы тәртіппен – 2 (екі) жұмыс күні;
жеделдетіп дайындау кезінде КҚҚБ және КҚҚК деңгейлерінде тексеру кезінде – 1 (бір) жұмыс күні, жалпы тәртіппен – алдыңғы кезеңнен түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні;
"АӨО" РМК-да жеделдетіп дайындау кезінде – 1 (бір) жұмыс күні, жалпы тәртіпте – 3 (үш) жұмыс күні;
электрондық формуляр пысықталғаннан кейін құжат өндіріске келіп түскен күннен бастап 1 жұмыс күні ішінде "АӨО" РМК-да дайындалуға жатады.
15. Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту Заңның 19-1-бабы 2-тармағының 1), 2), 6) тармақшаларына сәйкес жүзеге асырылады.
16. Егер көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алуға келмесе, Мемлекеттік корпорация дайындалған күнінен бастап бір жыл ішінде шетелдіктің тұруға ықтиярхатын сақтауды қамтамасыз етеді, содан кейін оларды көрсетілетін қызметті берушіге Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 31 мамырдағы № 583 бұйрығымен бекітілген Жеке басты куәландыратын құжаттарды (босқын куәлігінен басқа) дайындау үшін формулярдың нысанын және оны ресімдеу, толтыру, есепке алу, сақтау, тапсыру, жұмсау, жою қағидаларына және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 532 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы азаматының паспортын, Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігін, шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруына ықтиярхатты, азаматтығы жоқ адамның куәлігін, босқын куәлігін және жол жүру құжатын ресімдеу, беру, ауыстыру, тапсыру, алып қою және жою қағидаларына сәйкес жою үшін береді.

1) по ускоренному изготовлению – в Государственную корпорацию;
2) изготовленные в общем порядке – в УМС.
11. Готовые документы направляются в территориальные подразделения (при ускоренном изготовлении в Государственную корпорацию по месту оформления электронного формуляра) не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня завершения изготовления документа.
12. Сотрудник УМС приобщает реестр на отправку и третий экземпляр сводного реестра в номенклатурное дело и направляет реестр изготовленных документов, вместе с готовыми документами и формулярами в ОМС.
Сотрудником ОМС регистрируются и направляются реестры изготовленных документов вместе с готовыми документами в Государственную корпорацию и обеспечивается доставка вида на жительство иностранца не позднее чем за сутки до истечения срока оказания государственной услуги, установленного Перечнем.
13. Выдача готовых документов услугополучателю осуществляется через:
1) Государственную корпорацию на основании талона регистрации заявки;
2) услугодателя в Государственной корпорации на основании квитанции, отделяемой от формуляра, на получение документа, удостоверяющего личность (при оформлении на бумажном носителе).
14. Сроки проверки формуляров, изготовления видов на жительство иностранца, в том числе после доработки составляет:
при проверке на уровне ОМС при ускоренном изготовлении – 1 (один) рабочий день, в общем порядке – 2 (два) рабочих дня;
при проверке на уровнях УМС и КМС при ускоренном изготовлении – 1 (один) рабочий день, в общем порядке – 3 (три) рабочих дня со дня поступления с предыдущего этапа;
при изготовлении в РГП "ИПЦ" при ускоренном изготовлении – 1 (один) рабочий день, в общем порядке – 3 (три) рабочих дня;
после доработки электронного формуляра документ подлежит изготовлению в РГП "ИПЦ" в течение 1 (одного) рабочего дня со дня поступления в производство.
15. Отказ в оказании государственной услуги, осуществляется в соответствии с подпунктами 1), 2), 6) пункта 2 статьи 19-1 Закона.
16. Если услугополучатель не обратился за результатом государственной услуги, Государственная корпорация обеспечивает хранение вида на жительство в течение одного года от даты изготовления, после чего передает их услугодателю для уничтожения в соответствии с Правилами оформления, заполнения, учета, хранения, передачи, расходования, уничтожения формуляра для изготовления документов, удостоверяющих личность (кроме удостоверения беженца), утвержденными приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 31 мая 2016 года № 583 и Правилами оформления, выдачи, замены, сдачи, изъятия и уничтожения паспорта гражданина Республики Казахстан, удостоверения личности гражданина Республики Казахстан, вида на жительство иностранца в Республике Казахстан, удостоверения лица без гражданства и проездного документа, утвержденными приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 532.

17. Көрсетілетін қызметті беруші Заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес цифрландыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне деректерді енгізуді қамтамасыз етеді.
18. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерге енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты КҚҚК Заңның 10-бабының 13) тармақшасына сәйкес Бірыңғай байланыс орталығына, сондай-ақ аумақтық полиция органдары мен өтініштерді қабылдауды және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беруді жүзеге асыратын Мемлекеттік корпорацияға жолдайды.
3-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша орталық мемлекеттік органдардың, сондай-ақ көрсетілетін қызметті берушілердің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының, Мемлекеттік корпорацияның және (немесе) оның қызметкерлерінің шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
19. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Шағым көрсетілетін қызметті берушіге және (немесе) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын лауазымды адамға немесе шағымды қарайтын тікелей органға беріледі.
Көрсетілетін қызметті беруші, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адам шағым түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте көрсетілетін қызметті беруші, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адам, егер ол 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге де әкімшілік әрекет қабылдаса, шағымды қарайтын органға шағым жібермеуге құқылы.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы Заңының 25-бабының 2-тармағына сәйкес оны тіркеген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуы тиіс Мемлекеттік қызмет көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуы тиіс.
Мемлекеттік корпорация арқылы қызмет көрсету кезінде Мемлекеттік корпорация қызметкерлерінің әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым Мемлекеттік корпорация басшысының атына не цифрландыру саласындағы уәкілетті органға беріледі.

17. Услугодатель обеспечивает внесение данных в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере цифровизации, согласно подпункту 11) пункта 2 статьи 5 Закона.
18. Информация о внесенных изменениях и (или) дополнениях в подзаконные нормативные правовые акты, определяющие порядок оказания государственной услуги, КМС направляется в Единый контакт-центр, согласно подпункту 13) статьи 10 Закона, а также территориальные органы полиции и Государственную корпорацию, осуществляющие прием заявлений и выдачу результатов оказания государственной услуги.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) центральных государственных органов, а также услугодателей и (или) их должностных лиц, Государственной корпорации и (или) ее работников по вопросам оказания государственной услуги
19. Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственной услуги производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба подается услугодателю и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, либо непосредственно в орган, рассматривающий жалобу.
Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее трех рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение трех рабочих дней примет решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющие требованиям, указанным в жалобе.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба на действие (бездействия) работников Государственной корпорации при оказании услуги через Государственную корпорацию подается на имя руководителя Государственной корпорации, либо в уполномоченный орган в сфере цифровизации.

20. Егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге сотқа дейінгі тәртіппен шағымданғаннан кейін жол беріледі.
"Қазақстан Республикасында
тұрақты тұратын шетелдіктерге
тұруға ықтиярхат беру"
мемлекеттік қызмет
көрсету қағидаларына
1-қосымша
Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Мемлекеттік қызметтің атауы
"Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдіктерге тұруға ықтиярхат беру"
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің (бар болса) атауы
1. Қазақстан Республикасында шетелдікке тұруға ықтиярхатты алғаш рет 16 жасқа толған адамдарға ресімдеу.
2. Қазақстан Республикасында шетелдіктің тұруына ықтиярхатын айырбастау:
- қолданылу мерзімінің аяқталуына байланысты;
- жоғалту;
- одан әрі пайдалануға жарамсыз.
- Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдіктің азаматтығын өзгерту.
3. Азаматтың анықтамалық деректері (тегі, аты, әкесінің аты; туған күні,орны) өзгерген жағдайда шетелдіктің тұруына ықтиярхатын ресімдеу; шығарылған құжаттарда жазбаның дәл болмауы
3
Көрсетілетін
қызметті
берушінің атауы
Аумақтық полиция органдары
4
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету тәсілдері
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация)
5
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі
Құжатты жалпы тәртіппен алу үшін -17 (он жеті) жұмыс күнінен кешіктірмей.
Құжаттарды жеделдетілген тәртіппен алу үшін (өтінімді ресімдеу және жеделдетілген қызмет үшін түбіртекті төлеу күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді) – 7 (жеті) жұмыс күніне дейін.
Құжаттар топтамасын тапсыру үшін рұқсат етілген ең ұзақ уақыт - 15 (он бес) минут;
Көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты - 30 (отыз) минут.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Қағаз түрінде
Электрондық түрінде
7
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі
Шетелдікке тұруға ықтиярхат беру.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін
беру:
1) өтінімді тіркеу талоны негізінде Мемлекеттік корпорация арқылы;
2) көрсетілетін қызметті берушінің Мемлекеттік корпорацияда: формуляр толтырылғаннан кейін формуляр бланкісінен бөлінетін жеке басты куәландыратын құжатты алуға арналған түбіртек негізінде формулярды толтыру кезінде. Көрсетілетін қызметті алушы немесе оның заңды өкілі Мемлекеттік корпорацияға өзі келіп, өкілдік етуге өкілеттігін растайтын құжаттарды ұсына отырып не өкілеттікте көзделген іс-әрекеттерді жүзеге асыруға арналған нотариалды куәландырылған сенімхат бойынша сенім білдірілген адамға жүгінген кезде. Егер көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алуға келмесе, Мемлекеттік корпорация дайындалған күнінен бастап бір жыл ішінде тұруына ықтиярхаттың сақталуын қамтамасыз етеді, содан кейін көрсетілетін қызметті берушіге жою үшін береді.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: қағаз түрінде
8
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсетілетін қызметті алушыға ақылы негізде көрсетіледі.

20. Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке.
Приложение 1
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача видов на жительство
иностранцам, постоянно проживающим
в Республике Казахстан"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
1
Наименование государственной услуги
"Выдача видов на жительство иностранцам, постоянно проживающим в Республике Казахстан"
2
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги
1.Оформление вида на жительства иностранцу в Республике Казахстан, впервые, лицам, достигшим 16-летнего возраста.
2.Обмен вида на жительство иностранца в Республике Казахстан:
- в связи с истечением срока действия;
- утратой;
- непригодностью к дальнейшему использованию;
- перемена, постоянно проживающим в Республике Казахстан иностранцем, страны гражданства.
3. Оформление вида на жительство иностранца в случае изменения установочных данных гражданина (фамилии, имени, отчества; даты, места рождения); неточности записи в выпущенных документах
3
Наименование услугодателя
Территориальные органы полиции
4
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация)
5
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Для получения документа в общем порядке - не позднее 17 (семнадцати) рабочих дней.
Для получения документов в ускоренном порядке (день оформления заявки и оплаты квитанции за ускоренную услугу не входит в срок оказания государственной услуги) – до 7 (семи) рабочих дней.
Максимально допустимое время для сдачи пакета документов – 15 (пятнадцать) минут;
Максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 30 (тридцать) минут.
6
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Бумажная
Электронная
7
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Выдача вида на жительство иностранца.
Выдача результата оказания государственной услуги осуществляется через:
1) Государственную корпорацию на основании талона регистрации заявки;
2) услугодателя в Государственной корпорации: при заполнении формуляра на основании квитанции на получение документа, удостоверяющего личность, отделяемой от бланка формуляра после его заполнения.
При личном обращении в Государственную корпорацию услугополучателя или его законного представителя с предоставлением документов, подтверждающих полномочия на представительство, либо поверенному лицу по нотариально заверенной доверенности на осуществление действий, предусмотренных полномочиями.
Если услугополучатель не обратился за результатом государственной услуги, Государственная корпорация обеспечивает хранение вида на жительство в течение одного года от даты изготовления, после чего передает услугодателю для уничтожения.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: бумажная.
8
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается услугополучателю на платной основе.

Мемлекеттік қызмет көрсеткені үшін мемлекеттік баж алынады, ол Қазақстан Республикасы Салық кодексінің (бұдан әрі - Салық кодексі) 667-бабына сәйкес: шетелдікке тұруға ықтиярхат бергені үшін – мемлекеттік баж төленген күнге белгіленген 0,2 айлық есептік көрсеткішті (бұдан әрі-АЕК) құрайды.
Төлем Екінші деңгейдегі банктердің кассаларында немесе электрондық түрде олардың мобильді қосымшалары арқылы, сондай-ақ QR-code бойынша ШАҚТ ТП арқылы жүзеге асырылуы мүмкін.
Жеделдетілген тәртіппен шетелдікке тұруға ықтиярхат беру кезінде мемлекеттік монополия саласындағы заңнамаға сәйкес белгіленген қосымша ақы алынады. Белгіленген тарифтердің мөлшері "Шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорын көрсететін жеке басты куәландыратын құжаттарды жеделдетілген тәртіппен беру бойынша көрсетілетін қызметке бағалар прейскурантын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы ІІМ-нің 2018 жылғы 22 ақпандағы №143 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16576 болып тіркелген).
Жеке басты куәландыратын құжаттарды жеделдетіп дайындау бойынша көрсетілетін қызмет үшін ақы төлеу "АӨО" РМК-ның есеп шотына жүргізіледі
9
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және цифрлық объектілерінің жұмыс графигі
1) көрсетілетін қызметті берушінің – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес дүйсенбіден жұмаға дейін түскі үзіліссіз сағат 9-00-ден 18-30-ға дейін, сенбі күні сағат 9-00-ден 13-00-ге дейін, демалыс күні – жексенбі және мереке күндері. Формулярда ресімделген құжаттарды қабылдауды және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беруді көрсетілетін қызметті беруші Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес дүйсенбіден жұмаға дейін түскі үзіліссіз сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін, сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін, демалыс – жексенбі және мереке күндері жүзеге асырады.
2) Мемлекеттік корпорацияда – мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің дайын нәтижелерін беру және өтініштерді қабылдау Мемлекеттік корпорация арқылы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда үзіліссіз сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсету кезекші бөлімдері дүйсенбіден жұманы қоса алғанда, сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызмет жеделдетіп қызмет көрсетусіз "электрондық" кезек тәртібімен көрсетіледі, электрондық кезек портал арқылы брондалады. Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:

За оказание государственной услуги взимается государственная пошлина, которая в соответствии со статьей 667 Налогового кодекса Республики Казахстан (далее - Налоговый кодекс) составляет: за выдачу вида на жительство иностранца – 0,2 месячных расчетных показателей (далее - МРП) установленного на день уплаты государственной пошлины.
Оплата может осуществляться в кассах банков второго уровня или электронно посредством их мобильных приложений, а также посредством РП ДРИ по QR-code.
При выдаче вида на жительство иностранца в ускоренном порядке взимается дополнительная плата, установленная в соответствии с законодательством в сфере государственной монополии. Размеры установленных тарифов утверждены приказом МВД Республики Казахстан от 22 февраля 2018 года № 143 "Об утверждении прейскуранта цен на услугу по выдаче в ускоренном порядке документов, удостоверяющих личность, оказываемую республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16576).
Оплата за услугу по ускоренному изготовлению документов, удостоверяющих личность, производится на расчетный счет РГП "ИПЦ".
9
График работы услугодателя, Государственной корпорации и цифровых объектов
1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9-00 до 18-30 часов без перерыва на обед, в субботу с 9-00 до 13-00 часов, выходной – воскресенье и праздничные дни, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Прием документов и выдача результата оказания государственной услуги, оформленных на формуляре, осуществляется услугодателем с понедельника по пятницу с 9-00 до 18-00 часов без перерыва на обед, в субботу с 9-00 до 13-00 часов, выходной – воскресенье и праздничные дни, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
2) Государственной корпорации – прием заявлений и выдача готовых результатов государственных услуг осуществляется через Государственную корпорацию с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Государственная услуга оказывается в порядке "электронной" очереди, без ускоренного обслуживания, бронируется электронная очередь посредством портала.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:

1) Министрліктің интернет ресурсында – www.​mvd.​gov.​kz "Министрлік туралы" деген бөлімде, "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің құрылымдық бөлімшелерінің веб-ресурстары" деген кіші бөлімде;
2) Мемлекеттік корпорацияның интернет-ресурсында – www.​gov4с.kz;
3) порталдың - www.​egov.​kz.
10
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар, мәліметтер мен сынау объектілерінің тізбесі
Көрсетілетін қызметті алушы өзі (сот әрекетке қабілетсіз деп таныған балалар мен азаматтар, олардың заңды өкілдері (ата-аналары, қорғаншылары, қамқоршылары) өкілдік етуге өкілеттігін растайтын құжаттарды ұсына отырып, өтініш жасаған кезде):
1) Мемлекеттік корпорацияда көрсетілетін қызметті берушіге электрондық өтінімді ШҚТ ТП арқылы ресімдеу кезінде:
1. Қазақстан Республикасында шетелдікке тұруына ықтиярхатты алғаш рет 16 жасқа толған адамдарға ресімдеу кезінде:
1) жарамды шетелдік паспорт;
2) Қазақстан Республикасында тұрақты тұруына ықтиярхат беру туралы хабарлама.
Тұруға ықтиярхатты ресімдеу кезінде көрсетілетін қызметті беруші "Қазақстан Республикасында дактилоскопиялық және геномдық тіркеуді жүргізудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2024 жылғы 30 қыркүйектегі № 730 бұйрығымен бекітілген, Дактилоскопиялық және геномдық тіркеуді жүргізу қағидаларына сәйкес дактилоскопиялау рәсімін жүргізеді (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35161 болып тіркелген).
2. Қазақстан Республикасында шетелдіктің тұруына ықтиярхатын айырбастау кезінде:
- қолданылу мерзімінің аяқталуына байланысты:
1) Шетелдіктің тұруға ықтиярхаты не оның цифрлық нысаны – жеке басты сәйкестендіру үшін;
2) жарамды шетелдік паспорт.
- жоғалту:
1) жарамды шетелдік паспорт;
2) жеке басты куәландыратын құжаттардың қайда, қашан және қандай жағдайларда жоғалғаны көрсетілген жазбаша өтініш);
3) тұруға ықтиярхаты ұрланған жағдайда қылмыстық құқық бұзушылық ретінде тұруға ықтиярхатты ұрлау туралы өтінішті қабылдаған қылмыстық қудалау органынан– талон-хабарлама (Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 89 бұйрығымен бекітілген, Қылмыстық құқық бұзушылық туралы арызды, хабарды немесе баянатты қабылдау және тіркеу, сондай-ақ Сотқа дейінгі тергеп-тексерулердің бірыңғай тізілімін жүргізу қағидаларына 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9744 болып тіркелген);
4) әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша қаулы (Қазақстан Республикасында тұруға ықтиярхатсыз немесе азаматтығы жоқ адамның куәлігінсіз не тұруға ықтиярхаты, азаматтығы жоқ адамның куәлігі жарамсыз болған жағдайда, күнтізбелік он күннен астам мерзімге тұрақты тұрғаны үшін, сондай-ақ ішкі істер органдарына тұруға ықтиярхаттың не азаматтығы жоқ адамның куәлігінің жоғалғаны туралы уақтылы хабарламағаны үшін) Кодекстің 492-бабына сәйкес және әкімшілік іс жүргізуді қозғау үшін негіздер болған кезде әкімшілік айыппұлды төлегені туралы түбіртек;
- одан әрі пайдалануға жарамсыз:

1) интернет-ресурсе Министерства – www.mvd.gov.kz в разделе "О Министерстве", подразделе "Веб-ресурсы структурных подразделений Министерства внутренних дел Республики Казахстан";
2)интернет-ресурсе Государственной корпорации – www.gov4с.kz;
3) портала – www.egov.kz.
10
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
При личном обращении услугополучателя (за детей и граждан, признанных судом недееспособными, их законных представителей (родителей, опекунов, попечителей) с предоставлением документов, подтверждающих полномочия на представительство):
1) услугодателю в Государственной корпорации при оформлении электронной заявки через РП ДРИ:
1. При оформлении вида на жительства иностранца в Республике Казахстан, впервые, лицам, достигшим 16-летнего возраста:
1) действительный заграничный паспорт;
2) уведомление о выдаче разрешения на постоянное жительство в Республике Казахстан.
При оформлении вида на жительство услугодателем проводится процедура дактилоскопирования в соответствии с Правилами проведения дактилоскопической и геномной регистрации, утвержденными Приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 сентября 2024 года № 730 "О некоторых вопросах проведения дактилоскопической и геномной регистрации в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 35161).
2. При обмене вида на жительство иностранца в Республике Казахстан:
- в связи с истечением срока действия:
1) вид на жительство иностранца либо его цифровая форма – для идентификации личности;
2) действительный заграничный паспорт.
- утратой:
1) действительный заграничный паспорт;
2) письменное заявление с указанием где, когда и при каких обстоятельствах утрачены документы, удостоверяющие личность);
3) талон-уведомление из органа уголовного преследования, принявшего заявление о краже либо хищении вида на жительство, как уголовном правонарушении, - в случае хищения вида на жительство (по форме, согласно приложению 4 к Правилам приема и регистрации заявления, сообщения или рапорта об уголовных правонарушениях, а также ведения Единого реестра досудебных расследований, утвержденным приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 89 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9744);
4) постановление по делу об административном правонарушении (за постоянное проживание в Республике Казахстан без вида на жительство или без удостоверения лица без гражданства либо по недействительному виду на жительство, удостоверению лица без гражданства сроком свыше десяти календарных дней, а также несвоевременное извещение органов внутренних дел об утере вида на жительства либо удостоверения лица без гражданства) в соответствии со статьей 492 Кодекса и квитанция об оплате административного штрафа – при наличии оснований для возбуждения административного производства;
- непригодностью к дальнейшему использованию:

1) Шетелдіктің тұруға ықтиярхаты не оның цифрлық нысаны – жеке басын сәйкестендіру үшін;
2) жарамды шетелдік паспорт;
- Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдіктің, азаматтығы бар елдің ауысуы:
1) Шетелдіктің тұруға ықтиярхаты не оның Цифрлық нысаны – жеке басты сәйкестендіру үшін;
2) жарамды шетелдік паспорт.
3. Азаматтың анықтамалық деректері (тегі, аты, әкесінің аты; туған күні, жері) өзгерген жағдайда шетелдіктің тұруға ықтиярхатын ресімдеу кезінде; шығарылған құжаттарда жазбаның дәл болмауы:
- анықтамалық деректердің өзгеруіне байланысты (тегі, аты, әкесінің аты, туған күні, орны):
1) Шетелдіктің тұруға ықтиярхаты не оның цифрлық нысаны – жеке басты сәйкестендіру үшін;
2) жарамды шетелдік паспорт;
3) неке қию (бұзу) туралы куәлік не оның Цифрлық нысаны, заңды күшіне енген сот шешімі;
4) анықтамалық деректерді өзгерту туралы қорытынды (уәкілетті қызметкер АХАЖ АЖ-дан интеграциялық өзара іс-қимыл арқылы алатын анықтамалық деректердің, туған жерінің өзгеруі туралы мәліметтер ШАҚТ ТП-да болмаған жағдайда);
- шығарылған құжаттарда жазба дәл болмаған жағдайда:
1) шетелдіктің тұруға ықтиярхаты не оның цифрлық нысаны – жеке басты сәйкестендіру үшін;
2) жарамды шетелдік паспорт;
3) енгізілетін мәліметтердің дұрыстығын растайтын құжаттар (туу туралы, неке қию (бұзу) туралы куәлік не олардың цифрлық нысаны).
Құжат үшін мемлекеттік баж төленгені туралы түбіртек (Салық кодексінің 671-бабына сәйкес мемлекеттік баж төлеуден босатылған адамдар растайтын құжаттарды ұсынады).
ШАҚТ ТП арқылы мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыны суретке түсіру ШАҚТ ТП-да халықаралық стандарттардың талаптарына сәйкес және ақысыз жүргізіледі.
Көрсетілетін қызметті алушының фотобейнесі электрондық формулярға суретке түсіру жолымен, көрсетілетін қызметті алушының қолы – қолтаңба сканері арқылы енгізіледі.
Жеке басты куәландыратын құжаттар және тұрғылықты жері бойынша тіркеудің бар-жоғы туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші ШАҚТ ТП цифрлық жүйесінен алады.
2) көрсетілетін қызметті беруші – қағазжеткізгіште ресімдеген кезде:
1. Қазақстан Республикасында шетелдіктің тұруына ықтиярхатты алғаш рет 16 жасқа толған адамдарға ресімдеу кезінде:
1) жарамды шетелдік паспорт;
2) Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға ықтиярхат беру туралы хабарлама;
Тұруға ықтиярхатты ресімдеу кезінде көрсетілетін қызметті беруші "Қазақстан Республикасында дактилоскопиялық және геномдық тіркеуді жүргізудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2024 жылғы 30 қыркүйектегі № 730 бұйрығымен бекітілген, Дактилоскопиялық және геномдық тіркеуді жүргізу қағидаларына сәйкес дактилоскопиялау рәсімін жүргізеді (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35161 болып тіркелген).

1) вид на жительство иностранца либо его цифровая форма – для идентификации личности;
2) действительный заграничный паспорт;
- переменой постоянно проживающим в Республике Казахстан иностранцем, страны гражданства:
1) вид на жительство иностранца либо его цифровая форма – для идентификации личности;
2) действительный заграничный паспорт.
3. При оформлении вида на жительство иностранца в случае изменения установочных данных гражданина (фамилии, имени, отчества; даты, места рождения); неточности записи в выпущенных документах:
- в связи с изменением установочных данных (фамилии, имени, отчества, даты, места рождения):
1) вид на жительство иностранца либо его цифровая форма – для идентификации личности;
2) действительный заграничный паспорт;
3) свидетельство о заключении (расторжении) брака либо его цифровая форма, решение суда, вступившего в законную силу;
4) заключение о перемене установочных данных (в случае отсутствия в РП ДРИ сведений об изменении установочных данных, места рождения, которые уполномоченный сотрудник получает посредством интеграционного взаимодействия из ИС ЗАГС);
- в случае неточности записи в выпущенных документах:
1) вид на жительство иностранца либо его цифровая форма – для идентификации личности;
2) действительный заграничный паспорт;
3) документы, подтверждающие правильность вносимых сведений (свидетельство о рождении, о заключении (расторжении) брака либо их цифровая форма).
Квитанция об оплате государственной пошлины за документ (лица, освобожденные от уплаты государственной пошлины в соответствии со статьей 671 Налогового кодекса, представляют подтверждающие документы).
При оказании государственной услуги посредством РП ДРИ фотографирование услугополучателя производится в РП ДРИ согласно требованиям международных стандартов и без оплаты.
Фотоизображение услугополучателя вводится в электронный формуляр путем фотографирования, подпись услугополучателя – через сканер подписи.
Сведения о документах, удостоверяющих личность и наличии регистрации по месту жительства, услугодатель получает из цифровой системы РП ДРИ.
2) услугодателя – при оформлении на бумажном носителе:
1. При оформлении вида на жительства иностранца в Республике Казахстан впервые лицам, достигшим 16-летнего возраста:
1) действительный заграничный паспорт;
2) уведомление о выдаче разрешения на постоянное жительство в Республике Казахстан;
При оформлении вида на жительство услугодателем проводится процедура дактилоскопирования в соответствии с Правилами проведения дактилоскопической и геномной регистрации, утвержденными Приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 сентября 2024 года № 730 "О некоторых вопросах проведения дактилоскопической и геномной регистрации в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 35161).

1) Шетелдіктің тұруға ықтиярхаты не оның цифрлық нысаны – жеке басын сәйкестендіру үшін;
2) жарамды шетелдік паспорт;
3) енгізілетін мәліметтердің дұрыстығын растайтын құжаттар (туу туралы, неке қию (бұзу) туралы куәлік
не олардың цифрлық нысаны). Құжат үшін мемлекеттік баж төленгені туралы түбіртек алынады (Салық кодексінің 671-бабына сәйкес мемлекеттік баж төлеуден босатылған адамдар растайтын құжаттарды ұсынады).
Тұруға ықтиярхатты қағаз тасығышта ресімдеу кезінде формулярды толтыру сәтінде көрсетілетін қызметті алушының жасына сәйкес келетін көлемі 3,5 х 4,5 сантиметр екі фотосурет ұсынылады.
Фотосуреттер бір негативтен қалың фотоқағазға фото басып шығару әдісімен, қатаң түрде жарық жерде алдынан түсірілген, бейтарап бет-әлпеті көрінісімен және ауызы жабық түскен, бет-әлпеті фотосуреттің жалпы ауданының 75%-ға жуығын алатын болуы тиіс. Компьютерлік сканерлеу, модельдеу немесе ксерокөшірме әдісімен дайындалған суреттерді пайдалануға жол берілмейді.
Фотосуретке діни тұрғыда және медициналық себептер бойынша басты жабуды қоспағанда, бас киіммен түсуге болмайды, бұндай жағдайда бет иектің төменгі жағынан бастап маңдайға дейін көрініп тұруы керек, бетінде бас киімнің көлеңкесі түсіп тұруына жол берілмейді. Көздері ашық және анық көрінуі, көзілдірік көзді жауып қалмауы тиіс, шағылыстыратын және күн сәулесінен қорғайтын көзілдіріктерді киіп түсуге жол берілмейді.
Сонымен қатар құжатталатын адамның нысанды киімде түскен фотосуреті қабылданбайды.
Тұруға ықтиярхат қалпына келтірілген не ауыстырылған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші дактилоскопиялық тіркеуден өткені туралы мәліметтерді ШАҚТ ТП цифрлық жүйесінен алады.
Белгі болған жағдайда заңнамада белгіленген тәртіппен "ЖБС" ААЖ арқылы верификация жүргізіледі.
Дактилоскопиялық тіркеуден өткені туралы белгі болмаған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші оны "ЖБС" ААЖ-ға тіркейді. Құжаттандырылатын адамның фотосуреті дерекқорда жеке басты куәландыратын құжаттағы фотобейнемен сәйкес келмеуі анықталған кезде көрсетілетін қызметті беруші белгіленген нысанда көрсетілетін қызметті алушының жеке басын тану хаттамасын толтырады.
Жеке басты куәландыратын құжаттар және тұрғылықты жері бойынша тіркеудің бар-жоғы туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші ШАҚТ ТП цифрлық жүйесінен алады.
11
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздер
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапты қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігі, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушы және (немесе) мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапты қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі анықталған жағдайда.
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес ұсынылатын көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапты қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімінің болмауына байланысты.
12
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, көзделетін өзге де талаптар
Тыныс-тіршілігін шектейтін, ағза функциялары тұрақты бұзылып, денсаулығы нашарлаған көрсетілетін қызметті алушыларға және тергеу қамауына алынғандарға және бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеп жүрген адамдарға мемлекеттік қызмет көрсету үшін құжаттарды қабылдауды көрсетілетін қызметті беруші қажет болған жағдайда, көрсетілетін қызметті алушының тұрғылықты жеріне, келген
жеріне барып және 1414, 8 800 080 7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы өтініш жасау арқылы қағаз тасығышты толтыра отырып жүргізеді.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтері, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтерінің байланыс телефондары Министрліктің сайтында орналастырылған: www. mvd. gov. kz. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 7777.
Көрсетілетін қызметті алу кезінде жеке тұлғаларда жекелеген жағдайларда цифрлық құжаттар сервисі арқылы алынған электрондық түрде жеке басты куәландыратын құжаттарды ұсыну мүмкіндігі бар.
Қазақстан Республикасында
тұрақты тұратын шетелдіктерге
тұруға ықтиярхат беру
қағидаларына
2-қосымша
Кімге: ____________________________
____________________________
____________________________
(уәкілетті органның атауы)
____________________________
Кімнен: Т.А.Ә. (бар болса)
____________________________
мекенжайы бойынша тіркелген:
Өтініш
Цифрлық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
20__жылғы "______" ____________
_______________________________
Қолы
Қазақстан Республикасында
тұрақты тұратын шетелдіктерге
тұруға ықтиярхат беру
қағидаларына
3-қосымша
Тіркеу пунктінің коды Код регистрационного пункта
Тіркеу талоны Талон регистрации
Талон штрих-коды және нөмірі Штрих-код и номер талона
ИИН / ЖСН: Тегі / Фамилия:
Аты / Имя: Әкесінің аты (болған жағдайда) / Отчество (при его наличии):
Туған күні / Дата рождения:
Құжаттың негіздемесі / Основание:
документа № / №:
Берілген күні / Дата выдачи:
Берген орган / Орган выдачи:
Тапсыруға жататын құжаттар /
Документы, подлежащие сдаче:
_________________________________________________________________________
Өтінім туралы мәлімет / Сведения о заявке
Өтінім түрі / Вид Заявки
Тапсырыс/Заказ
_________________________________________________________________________
Тіркелген күні / Дата регистрации Тіркейтін қызметкер / Сотрудник регистрации
______________________
Қолы/подпись
Тіркеу пунктінің мекенжайы
Адрес регистрационного пункта Анықтама телефоны
Телефон для справок 1414
____________________________________________________________________
Жеке басты куәландыратын құжаттар, өтінім бергеннен бастап 17 жұмыс күннен кешіктірмей беріледі. Қызмет алушы қалаған кезде қосымша төлемге құжаттарды жеделдетіп әзерлеу мүмкіндігі бар.
3-санаттағы жеделдік – 7 жұмыс күні (қызмет кұны – 605,31 теңге ҚҚС жоқ).
Ресімдеу күні және жеделдік санатына төлем жасаған күн құжаттарды беру
мерзіміне кірмейді.
Документы, удостоверяющие личность, выдаются в срок не позднее 17 рабочих дней со дня подачи заявки. При желании услугополучателя, за дополнительную оплату возможно ускоренное изготовление документов.
3 категория срочности – 7 рабочих дней (стоимость услуги – 605,31 теңге без НДС).
День оформления заявки и день оплаты за категория срочности не входят в
срок выдачи документов
Қазақстан Республикасында
тұрақты тұратын шетелдіктерге
тұруға ықтиярхат беру
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
(тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса) (бұдан әрі – Т.А.Ә.)
___________________________
(көрсетілетін қызметті
алушының мекенжайы)

1) вид на жительство иностранца либо его цифровая форма – для идентификации личности;
2) действительный заграничный паспорт;
3) документы, подтверждающие правильность вносимых сведений (свидетельство о рождении, о заключении (расторжении) брака либо их цифровая форма).
При оказании государственной услуги взимается квитанция об оплате государственной пошлины за документ (лица, освобожденные от уплаты государственной пошлины в соответствии со статьей 671 Налогового кодекса, представляют подтверждающие документы).
При оформлении вида на жительство на бумажном носителе предоставляются две фотографии размером 3,5 х 4,5 сантиметров, соответствующие возрасту услугополучателя на момент заполнения формуляра.
Фотографии выполняются методом фотопечати с одного негатива на плотной фотобумаге, строго в анфас на светлом фоне, с нейтральным выражением лица и закрытым ртом, в которых лицо занимает около 75 % общей площади фотографии. Не допускается использование изображений, изготовленных методом компьютерного сканирования, моделирования или ксерокопирования.
При фотографировании не допускаются головные уборы, за исключением покрытия головы по религиозным либо медицинским причинам, в этом случае лицо остается открытым от нижней границы подбородка до лба, тени от головного убора на лице не допускаются. Глаза открыты, четко видны и не закрыты волосами. Оправа очков не закрывает глаза, не допускаются светоотражающие и солнечные очки. Кроме того, не допускаются фотографии документируемого лица в униформе.
В случае восстановления либо замены вида на жительства сведения о прохождении дактилоскопической регистрации услугодатель получает из цифровой системы РП ДРИ.
При наличии отметки проводится верификация посредством АИС "БИЛ" в установленном законодательством порядке.
В случае отсутствия отметки о прохождении дактилоскопической регистрации услугодатель проводит ее регистрацию в АИС "БИЛ".
При выявлении несоответствия фотографии документируемого лица в базе данных с фотоизображением в документе, удостоверяющем личность услугодателем составляется протокол опознания личности услугополучателя установленной формы.
Сведения о документах, удостоверяющих личность и наличии регистрации по месту жительства, услугодатель получает из цифровой системы РП ДРИ.
11
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законами Республики Казахстан
В случае установления недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной или социально ответственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них, а также несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной или социально ответственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
В связи с отсутствием согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной или социально ответственной услуги.
12
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучателям, имеющим нарушение здоровья со стойким расстройством функций организма, ограничивающее его жизнедеятельность и следственно-арестованным и лицам, отбывающим наказание в местах лишения свободы, в случае необходимости, прием документов для оказания государственной услуги производится услугодателем с выездом по месту жительства, по месту пребывания услугополучателя и заполнением бумажного носителя посредством обращения через Единый контакт-центр 1414, 8 800 080 7777.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги посредством справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Контактные телефоны справочных служб услугодателя размещены на сайте Министерства: www.mvd.gov.kz. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
При получении услуги у физических лиц имеется возможность предоставления в отдельных случаях документов, удостоверяющих личность в электронном виде, полученных посредством сервиса цифровых документов.
Приложение 2
к Правилам выдачи
видов на жительство
иностранцам, постоянно проживающим
в Республике Казахстан
Кому: _________________________
_______________________________
_______________________________
(наименование уполномоченного органа)
от: Ф.И.О. (при его наличии)
_______________________________
зарегистрированного по адресу:
_______________________________
Заявление
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах.
"______" ____________20__г.
_________________ подпись
Приложение 3
к Правилам выдачи
видов на жительство
иностранцам, постоянно проживающим
в Республике Казахстан
Форма
Тіркеу пунктінің коды Код регистрационного пункта
Өтінімді тіркеу Талон регистрации
Штрих-код и номер талона Өтінім штрих-коды мен нөмірі
ИИН / ЖСН: Тегі / Фамилия:
Аты / Имя:
Әкесінің аты (болған жағдайда) /
Отчество (при его наличии):
Туған кезі / Дата рождения:
Негіздеме-құжат / Основание:
Құжаттың № / № документа:
Берілген кезі / Дата выдачи:
Берген орган / Орган выдачи:
Тапсыруға жатқзылған құжаттар /
Документы, подлежащие сдаче:
____________________________________________________________________
Өтінім туралы мәлімет / Сведения о заявке
Өтінім түрі / Вид Заявки
Тапсырыс/Заказ
____________________________________________________________________
Тіркелген кезі / Дата регистрации
Тіркеу қызметкері / Сотрудник регистрации _________________
Қолы/подпись
Тіркеу пунктінің мекежайы
Адрес регистрационного пункта
Анықтама телефоны
Телефон для справок
1414
Өтінім туралы мәлімет / Сведения о заявке
Өтінім түрі / Вид заявки
Тапсырыс / Заказ
Тіркелген күні / Дата регистрации
Тіркейтің қызметкері / Сотрудник регистрации ___________________________
Қолы/подпись
Тіркеу пунктінің мекежайы
Адрес регистрационного пункта
Анықтама телефоны
Телефон для справок 1414
____________________________________________________________________
Жеке басты куәландыратын құжаттар, өтінім бергеннен бастап 17 жұмыс күннен кешіктірмей беріледі. Қызмет алушы қалаған кезде қосымша төлемге құжаттарды жеделдетіп әзерлеу мүмкіндігі бар.
3-санаттағы жеделдік – 7 жұмыс күні (қызмет кұны – 605,31 теңге ҚҚС жоқ).
Ресімдеу күні және жеделдік санатына төлем жасаған күн құжаттарды беру мерзіміңе кірмейді.
Документы, удостоверяющие личность, выдаются в срок не позднее 17 рабочих дней со дня подачи заявки. При желании услугополучателя, за дополнительную оплату возможно ускоренное изготовление документов.
3 категория срочности – 7 рабочих дней (стоимость услуги – 605,31 теңге без НДС).
День оформления заявки и день оплаты за категория срочности не входят в срок выдачи документов.
Приложение 4
к Правилам выдачи
видов на жительство
иностранцам, постоянно проживающим
в Республике Казахстан
Форма
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
(далее – Ф.И.О.)
____________________________
(адрес услугополучателя)

"Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабының 2-тармағын басшылыққа ала отырып, көрсетілетін қызметті беруші (мекенжайы көрсетілсін) сіздің жарамдылық мерзімі өткен құжаттарды, мемлекеттік қызмет көрсету стандартында көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың толық пакетін ұсынбауыңызға байланысты "Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдіктерге тұруға ықтиярхат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсетуге құжаттарды қабылдаудан бас тартады, атап айтқанда:
Жоқ құжаттардың атаулары:
1.________________________________________;
2.________________________________________;
3.________________________________________.
Осы қолхат 2 данада жасалады, әрбір тарапқа бір-бірден .
Көрсетілетін қызметті берушінің Т.А.Ә. (бар болса) (қолы)
Орындаушы: Т.А.Ә._____________
Телефоны __________
Алдым: көрсетілетін қызметті алушының Т.А.Ә. / қолы
20__ жылғы "___" _________.
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
2026 жылғы 29 маусымдағы
№ 451 Бұйрыққа
3-қосымша
"Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын азаматтығы жоқ адамдарға куәліктер беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын азаматтығы жоқ адамдарға куәліктер беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары (бұдан әрі –Қағидалар) "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 1-тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын азаматтығы жоқ адамдарға куәліктерін беру тәртібін айқындайды (бұдан әрі – Мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар қолданылады:
1) тұрақты тұруға арналған рұқсат – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды сақтаған кезде көшіп келушілерге ішкі істер органдары беретін және оларға Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұру құқығын беретін құжат;
2) азаматтығы жоқ адамның куәлігі – өзінің қандай да бір мемлекеттің азаматтығына тиесілігіне дәлелдемесі жоқ жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжат;
3) азаматтығы жоқ адам – Қазақстан Республикасының азаматы болып табылмайтын және өзге мемлекеттің азаматтығына тиесілігінің дәлелдемелері жоқ адам;
4) формуляр – ақпараты бар, нөмірімен және штрих кодымен қатаң есептіліктегі баспахана бланкісі, ол Қазақстан Республикасының құжаттандырылған халқының орталықтандырылған ақпараттық деректер базасына (бұдан әрі – деректер базасы) енгізіледі және бұдан әрі жеке тұлғаны берілген құжаттармен сәйкестендіру мақсатында қолданылады;

Руководствуясь пунктом 2 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах", услугодатель (указать адрес) отказывает в приеме окументов на оказание государственной услуги "Выдача видов на жительство иностранцам, постоянно проживающим в Республике Казахстан" ввиду представления Вами документов с истекшим сроком действия, неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному требованием к оказанию государственной услуги, а именно:
Наименование отсутствующих документов:
1. ________________________________________;
2. ________________________________________;
3. ________________________________________.
Настоящая расписка составлена в 2 экземплярах, по одному для каждой стороны.
Ф.И.О. (при наличии) услугодателя (подпись)
Исполнитель: Ф.И.О._____________
Телефон __________
Получил: Ф.И.О. / подпись услугополучателя
"___" _________ 20__ год
Приложение 3 к приказу
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 29 июня 2026 года № 451
Правила оказания государственной услуги "Выдача удостоверений лицам без гражданства, постоянно проживающим в Республике Казахстан"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Выдача удостоверений лицам без гражданства, постоянно проживающим в Республике Казахстан" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок выдачи удостоверений лицам без гражданства, постоянно проживающим в Республике Казахстан (далее – Государственная услуга).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) разрешение на постоянное проживание – документ, выдаваемый органами внутренних дел иммигрантам при соблюдении требований, установленных законодательством Республики Казахстан, и предоставляющий им право на постоянное проживание на территории Республики Казахстан;
2) удостоверение лица без гражданства – документ, удостоверяющий личность физического лица, не имеющего доказательства своей принадлежности к гражданству какого-либо государства;
3) лицо без гражданства – лицо, не являющееся гражданином Республики Казахстан и не имеющее доказательство своей принадлежности к гражданству иного государства;
4) формуляр – типографский бланк строгой отчетности с номером и штриховым кодом, являющийся носителем информации, которая вносится в централизованную информационную базу данных документированного населения Республики Казахстан (далее – база данных) и в дальнейшем используется в целях идентификации личности с выданными документами;

6. Көрсетілетін қызметті алушыға қолданылу мерзімі өткен құжаттар немесе құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған жағдайда осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарды қабылдаудан бас тартады.
7. Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге Мемлекеттік корпорацияда құжаттардың толық топтамасын ұсынған кезде – ішкі істер органдарының қалалық, аудандық, аудандық (қаладағы), кенттік басқармасы (бөлімі) (бұдан әрі - КҚҚБ) қызметкерлері жүзеге асырады:
деректер базасы бойынша тексеру (жеке басын сәйкестендіру, бұрын берілген құжаттардың және тұрғылықты жері бойынша тіркеудің болуы Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 492-бабының 4 және 5-бөліктерінде көзделген әкімшілік құқық бұзушылық жасаған жағдайда және/немесе Кодекстің 493-бабы бойынша әкімшілік хаттама толтыру, ШАҚТ ТП-да электрондық формулярды тіркеу, Мемлекеттік корпорация қызметкерлері жүзеге асыратын графикалық ақпаратты (фотосуреттер мен қолтаңбалар) жинау кезеңіне жолдау;
электрондық формулярды толтыру және ЭЦҚ куәландыру;
формулярды толтыру кезінде дербес кодты, күнді және қолын қою (тергеу-қамауындағыларға алынғандарға және бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеп жүрген адамдарға, өзіне-өзі қызмет көрсетуді, өз бетінше жүріп-тұру қабілетін немесе мүмкіндігін толық немесе ішінара жоғалтқан адамдарға, сондай-ақ 1974 жылғы үлгідегі бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалар Одағы (бұдан әрі – КСРО) паспорттары бойынша тұратын немесе оларды жоғалтқан азаматтығы жоқ адамдар жүгінген кезде ресімделеді, сондай-ақ туу туралы куәліктердің негізінде азаматтығы жоқ адамның куәлігін алғаш рет алуға уақтылы жүгінбегендерге, ШАҚТ ТП болмаған кезде, ШАҚТ ТП байланыс арналары істен шыққан немесе олардың жабдықтары сынған кезде).
Электрондық формуляр тіркелгеннен кейін көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметке ақы төлеуді және қажет болған жағдайда әкімшілік құқық бұзушылық үшін айыппұл төлеуді жүзеге асыру үшін екінші деңгейдегі банкке жіберіледі.
Төлем екінші деңгейдегі банктердің кассаларында немесе электрондық түрде олардың мобильді қосымшалары арқылы, сондай-ақ QR-code бойынша ШҚТ ТП арқылы жүзеге асырылуы мүмкін.
"Қазақстан Республикасы азаматының паспортын, Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігін, шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруына ықтиярхатты, азаматтығы жоқ адамның куәлігін және жол жүру құжатын ресімдеу, беру, ауыстыру, тапсыру, алып қою және жою қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 532 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32971 болып тіркелген) сәйкес көрсетілетін қызметті алушының қалауымен қызмет жеделдетілген тәртіппен көрсетіледі, оның мерзімі құжаттардың толық пакетін беру күнінен бастап 7 (жеті) жұмыс күнінен аспайды. Жеке басты куәландыратын құжатты жеделдетіп беру үшін төлем банк мекемелері және кассалық операцияларды жүзеге асыратын өзге де ұйымдар арқылы жүргізіледі.
Жеке басты куәландыратын құжаттарды жеделдетіп дайындағаны үшін қабылданған төлемдер туралы ақпарат Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің "Ақпараттық-өндірістік орталық" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорынға (бұдан әрі – "АӨО" РМК) екінші деңгейлі банктерден нақты уақыт режимінде ("онлайн") түседі.
Формулярда мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу кезінде көрсетілетін қызметті беруші құжатты жедел бергені үшін төлеу туралы құжатты формулярға қоса береді;
аудандық (қалалық) ішкі істер органдарында ресімделген формулярларды жөнелтуге арналған тізілімді 3 (үш) данада қалыптастыру, оның біріншісі номенклатуралық іске қоса тіркеледі, екіншісі және үшіншісі формулярлармен бірге облыстың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының полиция департаментінің көші-қон қызметі басқармасына (бұдан әрі – КҚҚБ) беріледі. Ресімделген электрондық формуляр тексеру үшін ШАҚТ ТП арқылы тізілім жасамай-ақ КҚҚБ-ға беріледі.

6. В случае представления неполного пакета документов или документов с истекшим сроком действия услугополучателю выдается отказ в приеме документов, по форме согласно 4 к настоящим Правилам.
7. При предоставлении услугополучателем полного пакета документов услугодателю в Государственной корпорации - сотрудниками отдела (отделения, группы) миграционной службы городского, районного, районного (в городе), поселкового управления (отдела) органов внутренних дел (далее – ОМС), осуществляется:
проверка по базе данных (идентификация личности, наличие ранее выданных документов и регистрации по месту жительства, составление административного протокола – в случае совершения услугополучателем административного правонарушения, предусмотренного частями 4 и 5 статьи 492 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" (далее – Кодекс) и/или по статье 493 Кодекса, регистрация электронного формуляра в РП ДРИ, направление на этап сбора графической информации (фотоизображения и подписи), осуществляемый работниками Государственной корпорации;
заполнение электронного формуляра и заверение ЭЦП;
проставление персонального кода, даты и подписи при заполнении формуляра (оформляется следственно-арестованным и лицам, отбывающим наказание в местах лишения свободы, лицам, имеющим полную или частичную утрату способности или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, а также при обращении лиц без гражданства, проживающих по паспортам бывшего Союза Советских Социалистических Республик (далее – СССР) образца 1974 года или утративших их, а также обратившихся несвоевременно за получением впервые удостоверения лица без гражданства на основании свидетельств о рождении, при отсутствии РП ДРИ, при сбоях каналов связи с РП ДРИ или поломкой их оборудования).
После регистрации электронного формуляра услугополучатель направляется в банк второго уровня для осуществления оплаты государственной услуги и при необходимости штрафа за административное правонарушение.
Оплата может осуществляться в кассах банков второго уровня или электронно посредством их мобильных приложений, а также посредством РП ДРИ по QR-code.
В соответствии с приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 532 "Об утверждении Правил оформления, выдачи, замены, сдачи, изъятия и уничтожения паспорта гражданина Республики Казахстан, удостоверения личности гражданина Республики Казахстан, вида на жительство иностранца в Республике Казахстан, удостоверения лица без гражданства и проездного документа" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32971) по желанию услугополучателя услуга оказывается в ускоренном порядке, срок которого не превышает 7 (семь) рабочих дней со дня подачи полного пакета документов. Оплата за ускоренную выдачу документа, удостоверяющего личность, производится через банковские учреждения и иные организации, осуществляющие кассовые операции.
Информация о принятых платежах за ускоренное изготовление документов, удостоверяющих личность, поступает в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Информационно – производственный центр" Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – РГП "ИПЦ") от банков второго уровня в режиме реального времени ("онлайн").
При получении государственной услуги на формуляре услугодатель прилагает документ об оплате за ускоренную выдачу документа к формуляру;
формирование реестра на отправку формуляров, оформленных в районных (городских) органах внутренних дел в трех экземплярах, первый из которых приобщается к номенклатурному делу, второй и третий - передаются вместе с формулярами в управление миграционной службы Департамента полиции области, городов Астаны, Алматы и Шымкента (далее – УМС). Оформленный электронный формуляр передается для проверки в УМС посредством РП ДРИ без составления реестра.

8. КҚҚБ қызметкерлері ШАҚТ ТП арқылы ресімделген электрондық формулярларды, сондай-ақ формулярларды "Жеке басты куәландыратын құжаттарды (босқын куәлігінен басқа) дайындау үшін формулярдың нысанын және оны ресімдеу, толтыру, есепке алу, сақтау, тапсыру, жұмсау, жою қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 31 мамырдағы № 583 бұйрығымен белгіленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13911 болып тіркелген) талаптарға сәйкес толтырудың дұрыстығы мен негізділігіне тексеруді жүзеге асырады.
Деректер базасындағы электрондық формулярда қамтылған мәліметтердің сәйкессіздігі, Қазақстан Республикасы халқының жеке басты куәландыратын құжаттарды ресімдеу кезінде фотосуреттер мен қолтаңбалар үлгілеріне ресімдеу кодтарының, графикалық ақпараттың (фотосуреттер мен қолтаңбалар) сәйкессіздігі анықталған кезде электрондық формулярлар қайтару себебін көрсете отырып, орындаусыз қайта ресімдеуге ШАҚТ ТП-ға қайтарылады.
Тізбенің 11-тармағында көзделген негіздер болған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға бас тарту себептерін көрсете отырып, жауап жібереді.
Мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алу құқығының туындауына қатысы жоқ талаптар осы қызметті көрсетуден бас тартуға бола алмайды.
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартылған кезде көрсетілетін қызметті алушымен тыңдау өткізілмейді.
Толтырудың дұрыстығы мен негізділігі кезінде электрондық формулярлар ШАҚТ ТП-ның келесі кезеңіне өтеді, ал формулярларға 3 (үш) данада жиынтық тізілім қалыптастырылады, олардың біріншісі номенклатуралық іске қоса тіркеледі, екіншісі және үшіншісі аудандық тізілімдермен және формулярлармен (қағаз тасымалдағышта) бірге Көші-қон қызметі комитетіне (бұдан әрі – КҚҚК) жолданады.
9. КҚҚК қызметкерлері формулярлардың толтырылуының дұрыстығы мен негізділігін тексеруді жүзеге асырады.
Толтырудың дұрыстығы мен негізділігі кезінде:
электрондық формулярлар жеке басты куәландыратын құжаттарды дайындау кезеңіне "АӨО" РМК-ға жіберіледі;
жиынтық тізілімнің бірінші данасы формулярлардың аудандық тізілімдерімен бірге номенклатуралық іске қосылады, тіркеледі, жиынтық тізілімнің екінші данасы формулярлардың аудандық тізілімдерімен бірге 1 (бір) жұмыс күні ішінде "АӨО" РМК-ға жіберіледі.
10. "АӨО" РМК келіп түскен электрондық формулярларды тексеруді жүзеге асырады және электрондық формулярларға енгізілген, оның ішінде жеделдетілген тәртіппен ресімделген мәліметтердің деректер базасындағы мәліметтермен, графикалық ақпаратпен (фотобейнелермен, қолтаңбалармен) Қазақстан Республикасы халқының жеке басын куәландыратын құжаттарды ресімдеу кезінде фотосуреттер мен қолтаңбалар үлгілеріне сәйкессіздігі анықталған кезде электрондық формулярлар қателерді түзету үшін ШАҚТ ТП-ға "Жеке басты куәландыратын құжаттарды (босқын куәлігінен басқа) дайындау үшін формулярдың нысанын және оны ресімдеу, толтыру, есепке алу, сақтау, тапсыру, жұмсау, жою қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 31 мамырдағы № 583 бұйрығымен белгіленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13911 болып тіркелген) талаптарға сәйкес қайтарылады.
Бұзушылықтар болмаған жағдайда құжаттар дайындалады және дайындалған құжаттар тізілімімен бірге көрсетілетін қызметті беруші арқылы курьерлік қызметтер арқылы:

8. Сотрудниками УМС осуществляется проверка электронных формуляров, оформленных посредством РП ДРИ, а также формуляров на правильность и обоснованность заполнения согласно требованиям, установленным приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 31 мая 2016 года № 583 "Об утверждении формы и Правил оформления, заполнения, учета, хранения, передачи, расходования, уничтожения формуляра для изготовления документов, удостоверяющих личность (кроме удостоверения беженца)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13911).
При выявлении несоответствия сведений, содержащихся в электронном формуляре, имеющимся в базе данных, несоответствия кодов оформления, графической информации (фотоизображения, подписи) образцам фотографий и подписей при оформлении документов, удостоверяющих личность населения Республики Казахстан, электронные формуляры возвращаются в РП ДРИ без исполнения на дооформление с указанием причины возврата.
При наличии оснований, предусмотренных в пункте 11 Перечня, услугодатель направляет услугополучателю ответ с указанием причин отказа.
Основанием для отказа в оказании государственной услуги не могут быть требования, не связанные с возникновением права на поручение данной услуги.
При отказе в оказании государственной услуги заслушивание с услугополучателем не проводится.
При правильности и обоснованности заполнения электронные формуляры переходят на следующий этап РП ДРИ, а на формуляры формируется сводный реестр в трех экземплярах, первый из которых приобщается к номенклатурному делу второй и третий вместе с районными реестрами и формулярами (на бумажном носителе) направляются в Комитет миграционной службы (далее – КМС).
9. Сотрудниками КМС осуществляется проверка правильности и обоснованности заполнения формуляров.
При правильности и обоснованности заполнения:
электронные формуляры направляются на этап изготовления документов, удостоверяющих личность, в РГП "ИПЦ";
первый экземпляр сводного реестра с районными реестрами формуляров приобщается к номенклатурному делу, регистрируется, второй экземпляр сводного реестра направляется вместе с районными реестрами формуляров в течение 1 (одного) рабочего дня в РГП "ИПЦ".
10. "РГП "ИПЦ" осуществляет проверку поступивших электронных формуляров и при выявлении несоответствия сведений, внесенных в электронные формуляры, в том числе оформленные в ускоренном порядке, сведениям в базе данных, графической информации (фотоизображения, подписи) образцам фотографий и подписей при оформлении документов, удостоверяющих личность населения Республики Казахстан, возвращают электронные формуляры в РП ДРИ для исправления ошибок согласно требованиям, установленным приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 31 мая 2016 года № 583 "Об утверждении формы и Правил оформления, заполнения, учета, хранения, передачи, расходования, уничтожения формуляра для изготовления документов, удостоверяющих личность (кроме удостоверения беженца)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13911).
В случае отсутствия нарушений, документы изготавливаются и направляются вместе с реестром изготовленных документов через услугодателя посредством курьерских служб:

1) жеделдетіп дайындау бойынша – Мемлекеттік корпорацияға;
2) жалпы тәртіппен дайындалған – КҚҚБ-ға жолданады
11. Дайын құжаттар құжатты дайындау аяқталған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей аумақтық бөлімшелерге (жеделдетіп дайындау кезінде электронды формулярды ресімдеу орны бойынша Мемлекеттік корпорацияға) жолданады.
12. КҚҚБ қызметкері жіберуге арналған тізілімді және жиынтық тізілімнің үшінші данасын номенклатуралық іске қоса тіркейді және дайындалған құжаттардың тізілімін дайын құжаттармен және формулярлармен бірге КҚҚБ-ға жолдайды.
КҚҚБ қызметкері дайындалған құжаттардың тізілімін тіркейді және дайын құжаттармен бірге Мемлекеттік корпорацияға жібереді және азаматтығы жоқ адамның куәлігін Тізбеде белгіленген мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі өткенге дейін бір тәуліктен кешіктірмей жеткізуді қамтамасыз етеді.
13. Көрсетілетін қызметті алушыға дайын құжаттарды беру:
1) өтінімді тіркеу талоны негізінде Мемлекеттік корпорация арқылы;
2) көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік корпорацияда жеке басты куәландыратын құжатты алуға арналған формулярдан бөлінетін түбіртек негізінде (қағаз жеткізгіште ресімдеу кезінде) жүзеге асырылады.
14. Формулярларды тексеру, азаматтығы жоқ адамның жеке куәліктерін дайындау, оның ішінде пысықталғаннан кейін мерзімдері мыналарды құрайды:
жеделдетіп дайындау кезінде КҚҚБ деңгейінде тексеру кезінде – 1 (бір) жұмыс күні, жалпы тәртіппен – 2 (екі) жұмыс күні;
жеделдетіп дайындау кезінде КҚҚБ және КҚҚК деңгейлерінде тексеру кезінде – 1 (бір) жұмыс күні, жалпы тәртіппен – алдыңғы кезеңнен түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні;
"АӨО" РМК-да жеделдетіп дайындау кезінде – 1 (бір) жұмыс күні, жалпы тәртіпте – 3 (үш) жұмыс күні;
электрондық формуляр пысықталғаннан кейін құжат өндіріске келіп түскен күннен бастап 1 жұмыс күні ішінде "АӨО" РМК-да дайындалуға жатады.
15. Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту Заңның 19-1-бабы 2-тармағының 1), 2), 6) – тармақшаларына сәйкес жүзеге асырылады.
16. Егер көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алуға келмесе, Мемлекеттік корпорация дайындалған күнінен бастап бір жыл ішінде шетелдіктің тұруға ықтиярхатын сақтауды қамтамасыз етеді, содан кейін оларды көрсетілетін қызметті берушіге Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 31 мамырдағы № 583 бұйрығымен бекітілген Жеке басты куәландыратын құжаттарды (босқын куәлігінен басқа) дайындау үшін формулярдың нысанын және оны ресімдеу, толтыру, есепке алу, сақтау, тапсыру, жұмсау, жою қағидаларына және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 532 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы азаматының паспортын, Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігін, шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруына ықтиярхатты, азаматтығы жоқ адамның куәлігін, босқын куәлігін және жол жүру құжатын ресімдеу, беру, ауыстыру, тапсыру, алып қою және жою қағидаларына сәйкес жою үшін береді.

1) по ускоренному изготовлению – в Государственную корпорацию;
2) изготовленные в общем порядке – в УМС.
11. Готовые документы направляются в территориальные подразделения (при ускоренном изготовлении в Государственную корпорацию по месту оформления электронного формуляра) не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня завершения изготовления документа.
12. Сотрудник УМС приобщает реестр на отправку и третий экземпляр сводного реестра в номенклатурное дело и направляет реестр изготовленных документов, вместе с готовыми документами и формулярами в ОМС.
Сотрудником ОМС регистрируются и направляются реестры изготовленных документов вместе с готовыми документами в Государственную корпорацию и обеспечивается доставка удостоверения лица без гражданства не позднее чем за сутки до истечения срока оказания государственной услуги, установленного Перечнем.
13. Выдача готовых документов услугополучателю осуществляется через:
1) Государственную корпорацию на основании талона регистрации заявки;
2) услугодателя в Государственной корпорации на основании квитанции, отделяемой от формуляра, на получение документа, удостоверяющего личность (при оформлении на бумажном носителе).
14. Сроки проверки формуляров, изготовления удостоверений лиц без гражданства, в том числе после доработки составляет:
при проверке на уровне ОМС при ускоренном изготовлении - 1 (один) рабочий день, в общем порядке – 2 (два) рабочих дня;
при проверке на уровнях УМС и КМС при ускоренном изготовлении – 1 (один) рабочий день, в общем порядке – 3 (три) рабочих дня со дня поступления с предыдущего этапа;
при изготовлении в РГП "ИПЦ" при ускоренном изготовлении – 1(один) рабочий день, в общем порядке - 3 (три) рабочих дня;
после доработки электронного формуляра документ подлежит изготовлению в РГП "ИПЦ" в течение 1 (одного) рабочего дня со дня поступления в производство.
15. Отказ в оказании государственной услуги, осуществляется в соответствии с подпунктами 1), 2), 6) пункта 2 статьи 19-1 Закона.
16. Если услугополучатель не обратился за результатом государственной услуги, Государственная корпорация обеспечивает хранение вида на жительство иностранца в течение одного года от даты изготовления, после чего передает их услугодателю для уничтожения в соответствии с Правилами оформления, заполнения, учета, хранения, передачи, расходования, уничтожения формуляра для изготовления документов, удостоверяющих личность (кроме удостоверения беженца), утвержденными приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 31 мая 2016 года № 583 и Правилами оформления, выдачи, замены, сдачи, изъятия и уничтожения паспорта гражданина Республики Казахстан, удостоверения личности гражданина Республики Казахстан, вида на жительство иностранца в Республике Казахстан, удостоверения лица без гражданства и проездного документа, утвержденными приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 532.

20. Егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жол беріледі.
Қазақстан Республикасында
тұрақты тұратын азаматтығы
жоқ адамдарға куәліктер
беру қағидаларына
1-қосымша
Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Мемлекеттік қызметтің атауы
"Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын азаматтығы жоқ адамдарға куәліктер беру"
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің (бар болса) атауы
1. Азаматтығы жоқ адамның куәлігін алғаш рет ресімдеу:
-16 жасқа толмаған балаларға;
-16 жасқа толған адамдарға;
- 1974 жылғы үлгідегі КСРО паспорты немесе оның жоғалуы негізінде.
2. Азаматтығы жоқ адамның куәлігін айырбастау:
- қолданылу мерзімінің аяқталуына байланысты;
- жоғалту;
- одан әрі пайдалануға жарамсыз.
3. Азаматтың анықтамалық деректері (тегі, аты, әкесінің аты; туған күні,
орны) өзгерген жағдайда азаматтығы жоқ адамның куәлігін ресімдеу;
шығарылған құжаттарда жазбаның дәл болмауы
3
Көрсетілетін қызметті
берушінің атауы
Аумақтық полиция органдары
4
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету тәсілдері
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация)
5
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі
Құжатты жалпы тәртіппен алу үшін – 17 (он жеті) жұмыс күнінен кешіктірмей.
Құжаттарды жеделдетілген тәртіппен Республикасында алу үшін (өтінімді ресімдеу және жеделдетілген қызмет үшін түбіртекті төлеу күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді) – 7 (жеті) жұмыс күніне дейін.
Құжаттар топтамасын тапсыру үшін рұқсат етілген ең ұзақ уақыт-15 (он бес) минут;
Көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты-30 (отыз) минут
6
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Қағаз түрінде Электрондық түрінде
7
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі
Қазақстан Республикасында азаматтығы жоқ адамның куәлігін беру.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру мыналар:
1) өтінімді тіркеу талоны негізінде Мемлекеттік корпорация арқылы;
2) көрсетілетін қызметті берушінің Мемлекеттік корпорацияда: формуляр толтырылғаннан кейін формуляр бланкісінен бөлінетін жеке басты куәландыратын құжатты алуға арналған түбіртек негізінде формулярды толтыру кезінде.
Көрсетілетін қызметті алушы немесе оның заңды өкілі Мемлекеттік корпорацияға өзі келіп, өкілдік етуге өкілеттігін растайтын құжаттарды ұсына отырып не өкілеттікте көзделген іс-әрекеттерді жүзеге асыруға арналған нотариалды куәландырылған сенімхат бойынша сенім білдірілген адамға жүгінген кезде.
Егер көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алуға келмесе, Мемлекеттік корпорация дайындалған күнінен бастап бір жыл ішінде азаматтығы жоқ адамның куәлігін сақтауды қамтамасыз етеді, содан кейін көрсетілетін қызметті берушіге жою үшін беріледі.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: қағаз түрінде.
8
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсетілетін қызметті алушыға ақылы негізде көрсетіледі.

20. Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке.
Приложение 1
к Правилам выдачи
удостоверений лицам
без гражданства, постоянно проживающим
в Республике Казахстан
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
1
Наименование государственной услуги
"Выдача удостоверений лицам без гражданства, постоянно проживающим в Республике Казахстан"
2
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги
1. Оформление удостоверения лица без гражданства впервые:
- детям, не достигшим 16-летнего возраста;
- лицам, достигшим 16-летнего возраста;
- на основании паспорта СССР образца 1974 года или его утрате.
2. Обмен удостоверения лица без гражданства:
- в связи с истечением срока действия;
- утратой;
- непригодностью к дальнейшему использованию.
3. Оформление удостоверения лица без гражданства в случае изменения установочных данных гражданина (фамилии, имени, отчества; даты, места рождения); неточности записи в выпущенных документах
3
Наименование услугодателя
Территориальные органы полиции
4
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация)
5
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Для получения документа в общем порядке - не позднее 17 (семнадцати) рабочих дней.
Для получения документов в ускоренном порядке (день оформления заявки и оплаты квитанции за ускоренную услугу не входит в срок оказания государственной услуги) – до 7 (семи) рабочих дней.
Максимально допустимое время для сдачи пакета документов – 15 (пятнадцать) минут;
Максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 30 (тридцать) минут.
6
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Бумажная
Электронная
7
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Выдача удостоверения лица без гражданства в Республике Казахстан.
Выдача результата оказания государственной услуги осуществляется через:
1) Государственную корпорацию на основании талона регистрации заявки;
2) услугодателя в Государственной корпорации: при заполнении формуляра на основании квитанции на получение документа, удостоверяющего личность, отделяемой от бланка формуляра после его заполнения.
При личном обращении в Государственную корпорацию услугополучателя или его законного представителя с предоставлением документов, подтверждающих полномочия на представительство, либо поверенному лицу по нотариально заверенной доверенности на осуществление действий, предусмотренных полномочиями.
Если услугополучатель не обратился за результатом государственной услуги, Государственная корпорация обеспечивает хранение удостоверения лица без гражданства в течение одного года от даты изготовления, после чего передает услугодателю для уничтожения.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: бумажная.
8
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается услугополучателю на платной основе.

Мемлекеттік қызмет көрсеткені үшін мемлекеттік баж алынады, ол Қазақстан Республикасы Салық кодексінің (бұдан әрі - Салық кодексі) 667-бабына сәйкес: азаматтығы жоқ адамның куәлігін бергені үшін – мемлекеттік баж төленген күнге белгіленген 8 АЕК құрайды.
Төлем екінші деңгейдегі банктердің кассаларында немесе электрондық түрде олардың мобильді қосымшалары арқылы, сондай-ақ QR-code бойынша ШАҚТ ТП арқылы жүзеге асырылуы мүмкін.
Жеделдетілген тәртіппен азаматтығы жоқ адамдарға куәліктерді беру кезінде мемлекеттік монополия саласындағы заңнамаға сәйкес белгіленген қосымша ақы алынады. Белгіленген тарифтердің мөлшері "Шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорын көрсететін жеке басты куәландыратын құжаттарды жеделдетілген тәртіппен беру бойынша көрсетілетін қызметке бағалар прейскурантын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы ІІМ-нің 2018 жылғы 22 ақпандағы №143 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16576 болып тіркелген).
Жеке басты куәландыратын құжаттарды жеделдетіп дайындау бойынша көрсетілетін қызмет үшін төлем "АӨО" РМК-ның есеп шотына жүргізіледі.
9
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және цифрлық объектілерінің жұмыс графигі
1) көрсетілетін қызметті берушінің – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес дүйсенбіден жұмаға дейін түскі үзіліссіз сағат 9-00-ден 18-30-ға дейін, сенбі күні сағат 9-00-ден 13-00-ге дейін, демалыс күні – жексенбі және мереке күндері.
Формулярда ресімделген құжаттарды қабылдауды және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беруді көрсетілетін қызметті беруші Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес дүйсенбіден жұмаға дейін түскі үзіліссіз сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін, сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін, демалыс – жексенбі және мереке күндері жүзеге асырады.
2) Мемлекеттік корпорацияда – мемлекеттік қызметтердің дайын нәтижелерін беру және өтініштерді қабылдау Мемлекеттік корпорация арқылы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда үзіліссіз сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсету кезекші бөлімдері дүйсенбіден жұманы қоса алғанда, сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін жүзеге асырылады, Мемлекеттік қызмет жеделдетіп қызмет көрсетусіз "электрондық" кезек тәртібімен көрсетіледі, электрондық кезек портал арқылы брондалады.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:

За оказание государственной услуги взимается государственная пошлина, которая в соответствии со статьей 667 Налогового кодекса Республики Казахстан (далее - Налоговый кодекс) составляет: за выдачу удостоверения лица без гражданства - 8 МРП, установленного на день уплаты государственной пошлины.
Оплата может осуществляться в кассах банков второго уровня или электронно посредством их мобильных приложений, а также посредством РП ДРИ по QR-code.
При выдаче удостоверений лицам без гражданства в ускоренном порядке взимается дополнительная плата, установленная в соответствии с законодательством в сфере государственной монополии.
Размеры установленных тарифов утверждены приказом МВД Республики Казахстан от 22 февраля 2018 года № 143 "Об утверждении прейскуранта цен на услугу по выдаче в ускоренном порядке документов, удостоверяющих личность, оказываемую республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16576).
Оплата за услугу по ускоренному изготовлению документов, удостоверяющих личность, производится на расчетный счет РГП "ИПЦ".
9
График работы услугодателя, Государственной корпорации и цифровых объектов
1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9-00 до 18-30 часов без перерыва на обед, в субботу с 9-00 до 13-00 часов, выходной – воскресенье и праздничные дни, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Прием документов и выдача результата оказания государственной услуги, оформленных на формуляре, осуществляется услугодателем с понедельника по пятницу с 9-00 до 18-00 часов без перерыва на обед, в субботу с 9-00 до 13-00 часов, выходной – воскресенье и праздничные дни, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
2) Государственной корпорации - прием заявлений и выдача готовых результатов государственных услуг осуществляется через Государственную корпорацию с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Государственная услуга оказывается в порядке "электронной" очереди, без ускоренного обслуживания, бронируется электронная очередь посредством портала.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:

1) Министрліктің интернет ресурсында – www. mvd. gov. kz "Министрлік туралы" деген бөлімде, "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің құрылымдық бөлімшелерінің Веб-ресурстары" деген кіші бөлімде;
2) Мемлекеттік корпорацияның интернет-ресурсында – www.​gov4с.kz;
3) порталдың - www. egov. kz
10
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар, мәліметтер мен сынау объектілерінің тізбесі
Көрсетілетін қызметті алушы өзі (сот әрекетке қабілетсіз деп таныған балалар мен азаматтар, олардың заңды өкілдері (ата-аналары, қорғаншылары, қамқоршылары) өкілдік етуге өкілеттігін растайтын құжаттарды ұсына отырып, өтініш жасаған кезде):
1) Мемлекеттік корпорацияда көрсетілетін қызметті берушіге электрондық өтінімді ШАҚТ ТП арқылы ресімдеу кезінде:
1. Азаматтығы жоқ адамдарға алғаш рет куәліктерді ресімдеу кезінде:
-16 жасқа толмаған балаларға:
1) АХАТ органынан сұрау салу бойынша алынған туу туралы куәліктің түпнұсқасы не туу туралы актілік жазбаның көшірмесі (туу туралы куәліктің түпнұсқасы болмаған кезде);
2) азаматтығы жоқ адам мәртебесін беру туралы анықтама;
3) басқа мемлекеттің азаматтығын тоқтату туралы анықтама;
4) Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы бойынша Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу және азаматтығын өзгерту, сондай-ақ Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес азаматтығын өзгерту туралы анықтама;
5) ата-анасының біреуінің жеке басын куәландыратын құжат;
-16 жасқа толған адамдарға:
1) азаматтығы жоқ адам мәртебесін беру туралы анықтама;
2) басқа мемлекеттің азаматтығын тоқтату туралы анықтама;
3) Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы бойынша Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу және азаматтығын өзгерту, сондай-ақ Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес азаматтығын өзгерту туралы анықтама.
Азаматтығы жоқ адамдарға куәліктерді ресімдеу кезінде алғаш рет он алты жасқа толған адамдарға көрсетілетін қызметті беруші "Қазақстан Республикасында дактилоскопиялық және геномдық тіркеуді жүргізудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2024 жылғы 30 қыркүйектегі № 730 бұйрығымен бекітілген, Дактилоскопиялық және геномдық тіркеуді жүргізу қағидаларына сәйкес дактилоскопиялау рәсімін жүргізеді (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3516 болып тіркелген)
2. Азаматтығы жоқ адамдарға куәліктерін айырбастау кезінде:
- қолданылу мерзімінің аяқталуына байланысты:
1) азаматтығы жоқ адамның куәлігі не оның Цифрлық нысаны – жеке басын сәйкестендіру үшін;
- жоғалту:

1) интернет-ресурсе Министерства – www.mvd.gov.kz в разделе "О Министерстве", подразделе "Веб-ресурсы структурных подразделений Министерства внутренних дел Республики Казахстан";
2) интернет-ресурсе Государственной корпорации – www.gov4с.kz;
3) портала – www.egov.kz.
10
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
При личном обращении услугополучателя (за детей и граждан, признанных судом недееспособными, их законных представителей (родителей, опекунов, попечителей) с предоставлением документов, подтверждающих полномочия на представительство):
1) услугодателю в Государственной корпорации при оформлении электронной заявки через РП ДРИ:
1. При оформлении удостоверений лицам без гражданства впервые:
- детям, не достигшим 16-летнего возраста:
1) оригинал свидетельства о рождении либо копия актовой записи о рождении, полученная по запросу из органа РАГС (при отсутствии оригинала свидетельства о рождении);
2) справка о присвоении статуса лица без гражданства;
3) справка о прекращении гражданства другого государства;
4) справка о выходе из гражданства Республики Казахстан и изменении гражданства по Указу Президента Республики Казахстан, а также изменении гражданства в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан;
5) документ, удостоверяющий личность одного из родителей;
- лицам, достигшим 16-летнего возраста:
1) справка о присвоении статуса лица без гражданства;
2) справка о прекращении гражданства другого государства;
3) справка о выходе из гражданства Республики Казахстан и изменении гражданства по Указу Президента Республики Казахстан, а также изменении гражданства в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
При оформлении удостоверений лицам без гражданства впервые лицам, достигшим шестнадцатилетнего возраста, услугодателем проводится процедура дактилоскопирования в соответствии с Правилами проведения дактилоскопической и геномной регистрации, утвержденными Приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 сентября 2024 года № 730 "О некоторых вопросах проведения дактилоскопической и геномной регистрации в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 35161).
2. При обмене удостоверений лицам без гражданства:
- в связи с истечением срока действия:
1) удостоверение лица без гражданства либо его цифровая форма – для идентификации личности;
- утратой:

1) жеке басты куәландыратын құжаттардың қайда, қашан және қандай жағдайларда жоғалғаны көрсетілген жазбаша өтініш);
2) азаматтығы жоқ адамның куәлігі ұрланған жағдайда қылмыстық құқық бұзушылық ретінде азаматтығы жоқ адамның куәлігін ұрлау туралы өтінішті қабылдаған қылмыстық қудалау органынан талон-хабарлама (Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының жылғы 19 қыркүйектегі № 89 бұйрығымен бекітілген, Қылмыстық құқық бұзушылық туралы арызды, хабарды немесе баянатты қабылдау және тіркеу, сондай-ақ Сотқа дейінгі тергеп-тексерулердің бірыңғай тізілімін жүргізу қағидаларына 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9744 болып тіркелген);
3) әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша қаулы (Қазақстан Республикасында тұруға ықтиярхатсыз немесе азаматтығы жоқ адамның куәлігінсіз не тұруға ықтиярхаты, азаматтығы жоқ адамның куәлігі жарамсыз болған жағдайда күнтізбелік он күннен астам мерзімге тұрақты тұрғаны үшін, сондай-ақ ішкі істер органдарына тұруға ықтиярхаттың не азаматтығы жоқ адамның куәлігінің жоғалғаны туралы уақтылы хабарламағаны үшін) Кодекстің 492-бабына сәйкес және әкімшілік іс жүргізуді қозғау үшін негіздер болған кезде әкімшілік айыппұлды төлегені туралы түбіртек;
- одан әрі пайдалануға жарамсыз:
1) азаматтығы жоқ адамның куәлігі не оның Цифрлық нысаны – жеке басын сәйкестендіру үшін.
3. Азаматтың анықтамалық деректері (тегі, аты, әкесінің аты; туған күні, орны) өзгерген жағдайда азаматтығы жоқ адамдарға куәліктерді ресімдеу кезінде; шығарылған құжаттарда жазбаның дәл болмауы:
- анықтамалық деректердің өзгеруіне байланысты (тегі, аты, әкесінің аты, туған күні, орны):
1) азаматтығы жоқ адамның куәлігі не оның Цифрлық нысаны – жеке басын сәйкестендіру үшін;
2) неке қию (бұзу) туралы куәлік не оның Цифрлық нысаны, заңды күшіне енген соттың шешімі;
3) анықтамалық деректерді өзгерту туралы қорытынды (уәкілетті қызметкер АХАЖ АЖ-дан интеграциялық өзара іс-қимыл арқылы алатын анықтамалық деректердің, туған жерінің өзгеруі туралы мәліметтер ШАҚТ ТП-да болмаған жағдайда);
- шығарылған құжаттарда жазба дәл болмаған жағдайда:
1) азаматтығы жоқ адамның куәлігі не оның Цифрлық нысаны – жеке басын сәйкестендіру үшін;
2) енгізілетін мәліметтердің дұрыстығын растайтын құжаттар (туу туралы, неке қию (бұзу) туралы куәлік не олардың цифрлық нысаны).
Құжат үшін мемлекеттік баж төленгені туралы түбіртек алынады (Салық кодексінің 671-бабына сәйкес мемлекеттік баж төлеуден босатылған адамдар растайтын құжаттарды ұсынады).
ШАҚТ ТП арқылы мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыны суретке түсіру ШАҚТ ТП-да халықаралық стандарттардың талаптарына сәйкес және ақысыз жүргізіледі.
Көрсетілетін қызметті алушының фотобейнесі электрондық формулярға суретке түсіру жолымен, көрсетілетін қызметті алушының қолы – қолтаңба сканері арқылы енгізіледі.
Жеке басты куәландыратын құжаттар және тұрғылықты жері бойынша тіркеудің бар-жоғы туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші ШАҚТ ТП цифрлық жүйесінен алады.

1) письменное заявление с указанием где, когда и при каких обстоятельствах утрачены документы, удостоверяющие личность);
2) талон-уведомление из органа уголовного преследования, принявшего заявление о краже либо хищении удостоверения лица без гражданства, как уголовном правонарушении - в случае хищения удостоверения лица без гражданства (по форме, согласно приложению 4 к Правилам приема и регистрации заявления, сообщения или рапорта об уголовных правонарушениях, а также ведения Единого реестра досудебных расследований, утвержденным приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 89 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9744);
3) постановление по делу об административном правонарушении (за постоянное проживание в Республике Казахстан без вида на жительство или без удостоверения лица без гражданства либо по недействительному виду на жительство, удостоверению лица без гражданства сроком свыше десяти календарных дней, а также несвоевременное извещение органов внутренних дел об утере вида на жительства либо удостоверения лица без гражданства) в соответствии со статьей 492 Кодекса и квитанция об оплате административного штрафа - при наличии оснований для возбуждения административного производства;
- непригодностью к дальнейшему использованию:
1) удостоверение лица без гражданства либо его цифровая форма – для идентификации личности.
3. При оформлении удостоверений лицам без гражданства в случае изменения установочных данных гражданина (фамилии, имени, отчества; даты, места рождения); неточности записи в выпущенных документах:
- в связи с изменением установочных данных (фамилии, имени, отчества, даты, места рождения):
1) удостоверение лица без гражданства либо его цифровая форма – для идентификации личности;
2) свидетельство о заключении (расторжении) брака либо его цифровая форма, решение суда, вступившего в законную силу;
3) заключение о перемене установочных данных (в случае отсутствия в РП ДРИ сведений об изменении установочных данных, места рождения, которые уполномоченный сотрудник получает посредством интеграционного взаимодействия из ИС ЗАГС);
- в случае неточности записи в выпущенных документах:
1) удостоверение лица без гражданства либо его цифровая форма – для идентификации личности;
2) документы, подтверждающие правильность вносимых сведений (свидетельство о рождении, о заключении (расторжении) брака либо их цифровая форма).
За оказание государственной услуги взимается квитанция об оплате государственной пошлины за документ (лица, освобожденные от уплаты государственной пошлины в соответствии со статьей 671 Налогового кодекса, представляют подтверждающие документы).
При оказании государственной услуги посредством РП ДРИ фотографирование услугополучателя производится в РП ДРИ согласно требованиям международных стандартов и без оплаты.
Фотоизображение услугополучателя вводится в электронный формуляр путем фотографирования, подпись услугополучателя – через сканер подписи.
Сведения о документах, удостоверяющих личность и наличии регистрации по месту жительства, услугодатель получает из цифровой системы РП ДРИ.

2) көрсетілетін қызметті беруші-қағаз жеткізгіште ресімдеген кезде:
1. Азаматтығы жоқ адамдарға куәліктерді алғаш рет ресімдеу кезінде:
-16 жасқа толмаған балаларға:
1) АХАТ органынан сұрау салу бойынша алынған туу туралы куәліктің түпнұсқасы не туу туралы актілік жазбаның көшірмесі (туу туралы куәліктің түпнұсқасы болмаған кезде);
2) азаматтығы жоқ адам мәртебесін беру туралы анықтама;
3) басқа мемлекеттің азаматтығын тоқтату туралы анықтама;
4) ата-анасының біреуінің жеке басын куәландыратын құжат;
-16 жасқа толған адамдарға:
1) азаматтығы жоқ адам мәртебесін беру туралы анықтама;
2) басқа мемлекеттің азаматтығын тоқтату туралы анықтама;
3) АХАТ органынан сұрау салу бойынша алынған туу туралы куәліктің түпнұсқасы не туу туралы актілік жазбаның көшірмесі (туу туралы куәліктің түпнұсқасы болмаған кезде);
4) Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы бойынша Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу және азаматтығын өзгерту, сондай-ақ Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес азаматтығын өзгерту туралы анықтама;
- бұрынғы КСРО-ның 1974 жылғы үлгідегі паспорты немесе оның жоғалуы негізінде алғаш рет азаматтығы жоқ адамдарға куәліктерді, сондай-ақ 18 жастан асқан адамдарға жеке басын куәландыратын құжаттарды беру туралы алғаш рет өтініш білдірген туу туралы куәлікті ресімдеу кезінде:
1) АХАТ органынан сұрау салу бойынша алынған туу туралы куәліктің түпнұсқасы не туу туралы актілік жазбаның көшірмесі (туу туралы куәліктің түпнұсқасы болмаған кезде);
2) бұрынғы КСРО-ның 1974 жылғы үлгідегі паспортының түпнұсқасы;
3) азаматтығы жоқ адам мәртебесін16 беру туралы анықтама.
Азаматтығы жоқ адамдарға куәліктерді ресімдеу кезінде алғаш рет он алты жасқа толған адамдарға көрсетілетін қызметті беруші "Қазақстан Республикасында дактилоскопиялық және геномдық тіркеуді жүргізудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2024 жылғы 30 қыркүйектегі № 730 бұйрығымен бекітілген, Дактилоскопиялық және геномдық тіркеуді жүргізу қағидаларына сәйкес дактилоскопиялау рәсімін жүргізеді (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35161 болып тіркелген).
2. Азаматтығы жоқ адамдарға куәліктерін айырбастау кезінде:
- қолданылу мерзімінің аяқталуына байланысты:
1) азаматтығы жоқ адамның куәлігі не оның Цифрлық нысаны – жеке басын сәйкестендіру үшін;
- жоғалту:
1) жеке басты куәландыратын құжаттардың қайда, қашан және қандай жағдайларда жоғалғаны көрсетілген жазбаша өтініш);
2) қылмыстық құқық бұзушылық ретінде азаматтығы жоқ адамның куәлігін ұрлау туралы өтінішті қабылдаған қылмыстық қудалау органынан азаматтығы жоқ адамның куәлігі ұрланған жағдайда талон-хабарлама (Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 89 бұйрығымен бекітілген Қылмыстық құқық бұзушылық туралы арызды, хабарды немесе баянатты қабылдау және тіркеу, сондай-ақ Сотқа дейінгі тергеп-тексерулердің бірыңғай тізілімін жүргізу қағидаларына 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9744 болып тіркелген);

2) услугодателя – при оформлении на бумажном носителе:
1. При оформлении удостоверений лицам без гражданства впервые:
- детям, не достигшим 16-летнего возраста:
1) оригинал свидетельства о рождении либо копия актовой записи о рождении, полученная по запросу из органа РАГС (при отсутствии оригинала свидетельства о рождении);
2) справка о присвоении статуса лица без гражданства;
3) справка о прекращении гражданства другого государства;
4) документ, удостоверяющий личность одного из родителей;
- лицам, достигшим 16-летнего возраста:
1) справка о присвоении статуса лица без гражданства;
2) справка о прекращении гражданства другого государства;
3) оригинал свидетельства о рождении либо копия актовой записи о рождении, полученная по запросу из органа РАГС (при отсутствии оригинала свидетельства о рождении);
4) справка о выходе из гражданства Республики Казахстан и изменении гражданства по Указу Президента Республики Казахстан, а также изменении гражданства в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан;
- при оформлении удостоверений лицам без гражданства впервые на основании паспорта бывшего СССР образца 1974 года или его утрате, а также свидетельства о рождении лицам старше 18 лет, ходатайствующим впервые о выдаче им документов, удостоверяющих личность:
1) оригинал свидетельства о рождении либо копия актовой записи о рождении, полученная по запросу из органа РАГС (при отсутствии оригинала свидетельства о рождении);
2) оригинал паспорта бывшего СССР образца 1974 года;
3) справка о присвоении статуса лица без гражданства.
При оформлении удостоверений лицам без гражданства впервые лицам, достигшим шестнадцатилетнего возраста, услугодателем проводится процедура дактилоскопирования в соответствии с Правилами проведения дактилоскопической и геномной регистрации, утвержденными Приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 сентября 2024 года № 730 "О некоторых вопросах проведения дактилоскопической и геномной регистрации в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 35161).
2. При обмене удостоверений лицам без гражданства:
- в связи с истечением срока действия:
1) удостоверение лица без гражданства либо его цифровая форма – для идентификации личности;
- утратой:
1) письменное заявление с указанием где, когда и при каких обстоятельствах утрачены документы, удостоверяющие личность);
2) талон-уведомление из органа уголовного преследования, принявшего заявление о краже либо хищении удостоверения лица без гражданства, как уголовном правонарушении - в случае хищения удостоверения лица без гражданства (по форме, согласно приложению 4 к Правилам приема и регистрации заявления, сообщения или рапорта об уголовных правонарушениях, а также ведения Единого реестра досудебных расследований, утвержденным приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 89 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9744);

3) әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша қаулы (Қазақстан Республикасында тұруға ықтиярхатсыз немесе азаматтығы жоқ адамның куәлігінсіз не тұруға ықтиярхаты, азаматтығы жоқ адамның куәлігі жарамсыз болған жағдайда, күнтізбелік он күннен астам мерзімге тұрақты тұрғаны үшін, сондай-ақ ішкі істер органдарына тұруға ықтиярхаттың не азаматтығы жоқ адамның куәлігінің жоғалғаны туралы уақтылы хабарламағаны үшін) Кодекстің 492-бабына сәйкес және әкімшілік айыппұлды төлегені туралы түбіртек – әкімшілік іс жүргізуді қозғау үшін негіздер болған кезде;
- одан әрі пайдалануға жарамсыз:
1) азаматтығы жоқ адамның куәлігі не оның Цифрлық нысаны – жеке басын сәйкестендіру үшін.
3. Азаматтың анықтамалық деректері (Тегі, Аты, Әкесінің аты; туған күні, орны) өзгерген жағдайда азаматтығы жоқ адамдарға куәліктерді ресімдеу кезінде; шығарылған құжаттарда жазбаның дәл болмауы:
- анықтамалық деректердің өзгеруіне байланысты (Тегі, Аты, Әкесінің Аты, туған күні, орны):
1) азаматтығы жоқ адамның куәлігі не оның Цифрлық нысаны – жеке басын сәйкестендіру үшін;
2) неке қию (бұзу) туралы куәлік не оның Цифрлық нысаны, заңды күшіне енген соттың шешімі;
3) анықтамалық деректерді өзгерту туралы қорытынды (ӨЖЖ-де уәкілетті қызметкер АХАЖ АЖ-дан интеграциялық өзара іс-қимыл арқылы алатын анықтамалық деректердің, туған жерінің өзгеруі туралы мәліметтер ШАҚТ ТП-да болмаған жағдайда);
- шығарылған құжаттарда жазба дәл болмаған жағдайда:
1) азаматтығы жоқ адамның куәлігі не оның Цифрлық нысаны – жеке басын сәйкестендіру үшін;
2) енгізілетін мәліметтердің дұрыстығын растайтын құжаттар (туу туралы, неке қию (бұзу) туралы куәлік не олардың цифрлық нысаны).
Құжат үшін мемлекеттік баж төленгені туралы түбіртек (Салық кодексінің 671-бабына сәйкес мемлекеттік баж төлеуден босатылған адамдар растайтын құжаттарды ұсынады).
Азаматтығы жоқ адамның куәлігін ресімдеу кезінде формулярды толтыру сәтінде көрсетілетін қызметті алушының жасына сәйкес келетін көлемі 3,5 х 4,5 сантиметр екі фотосурет қағаз тасымалдағышта ұсынылады.
Фотосуреттер бір негативтен қалың фотоқағазға фото басып шығару әдісімен, қатаң түрде жарық жерде алдынан түсірілген, бейтарап бет-әлпеті көрінісімен және ауызы жабық түскен, бет-әлпеті фотосуреттің жалпы ауданының 75%-ға жуығын алатын болуы тиіс. Компьютерлік сканерлеу, модельдеу немесе ксерокөшірме әдісімен дайындалған суреттерді пайдалануға жол берілмейді.
Фотосуретке діни тұрғыда және медициналық себептер бойынша басты жабуды қоспағанда, бас киіммен түсуге болмайды, бұндай жағдайда бет иектің төменгі жағынан бастап маңдайға дейін көрініп тұруы керек, бетінде бас киімнің көлеңкесі түсіп тұруына жол берілмейді.
Көздері ашық және анық көрінуі, көзілдірік көзді жауып қалмауы тиіс, шағылыстыратын және күн сәулесінен қорғайтын көзілдіріктерді киіп түсуге жол берілмейді. Сонымен қатар құжатталатын адамның нысанды киімде түскен фотосуреті қабылданбайды.
Азаматтығы жоқ адамдарға куәліктер қалпына келтірілген не ауыстырылған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші дактилоскопиялық тіркеуден өткені туралы мәліметтерді ШАҚТ ТП цифрлық жүйесінен алады.
Белгі болған жағдайда заңнамада белгіленген тәртіппен "ЖСБ" ААЖ арқылы верификация жүргізіледі.
Дактилоскопиялық тіркеуден өткені туралы белгі болмаған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші оны "ЖСБ" ААЖ-ға тіркейді.
Жеке басын куәландыратын құжатта фотобейнесі бар дерекқорда Құжаттандырылатын адамның фотосуреті дерекқорда жеке басты куәландыратын құжаттағы фотобейнемен сәйкес келмеуі анықталған кезде көрсетілетін қызметті беруші белгіленген нысандағы көрсетілетін қызметті алушының жеке басын тану хаттамасын толтырады.
Жеке басты куәландыратын құжаттар және тұрғылықты жері бойынша тіркеудің бар-жоғы туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші ШАҚТ ТП цифрлық жүйесінен алады.
11
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздер
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапты қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігі, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушы және (немесе) мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапты қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі анықталған жағдайда.
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес ұсынылатын көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапты қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімінің болмауына байланысты.
12
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, көзделетін өзге де талаптар
Тыныс-тіршілігін шектейтін, ағза функциялары тұрақты бұзылып, денсаулығы нашарлаған көрсетілетін қызметті алушыларға және тергеу қамауына алынғандарға және бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеп жүрген адамдарға мемлекеттік қызмет көрсету үшін құжаттарды қабылдауды көрсетілетін қызметті беруші қажет болған жағдайда, көрсетілетін қызметті алушының тұрғылықты жеріне, келген жеріне барып және 1414, 8 800 080 7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы өтініш жасау арқылы қағаз тасығышты толтыра отырып жүргізеді.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтері, сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтерінің байланыс телефондары Министрліктің сайтында орналастырылған: www. mvd. gov. kz.
Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы:
1414, 8 800 080 7777.
Көрсетілетін қызметті алу кезінде жеке тұлғаларда жекелеген жағдайларда цифрлық құжаттар сервисі арқылы алынған электрондық түрде жеке басты куәландыратын құжаттарды ұсыну мүмкіндігі бар.
Қазақстан Республикасында
тұрақты тұратын азаматтығы
жоқ адамдарға куәліктер беру
қағидаларына
2 қосымша
Кімге:
___________________________
____________________________
____________________________
(уәкілетті органның атауы)
____________________________
Кімнен: Т.А.Ә. (бар болса)
____________________________
мекенжайы бойынша тіркелген:
Өтініш
Цифрлық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
20__жылғы "______" ____________
_________________
қолы
Қазақстан Республикасында
тұрақты тұратын азаматтығы
жоқ адамдарға куәліктер беру
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Тіркеу пунктінің коды Код регистрационного пункта
Тіркеу талоны Талон
регистрации
Талон штрих-коды
және нөмірі Штрихкод и номер талона
ИИН / ЖСН: Тегі / Фамилия:
Аты / Имя: Әкесінің аты (болған жағдайда) / Отчество (при его наличии): Туған күні / Дата рождения:
Құжаттың негіздемесі
/Основание документа:
№ / №
Берілген
күні / Дата выдачи:
Тапсыруға жататын
құжаттар /
Документы,
подлежащие сдаче:
___________________________________________________________________
Өтінім туралы мәлімет / Сведения о заявке
Өтінім түрі / Вид Заявки
Тапсырыс/Заказ
____________________________________________________________________
Тіркелген күні / Дата регистрации
Тіркейтін қызметкер / Сотрудник регистрации _________________
Қолы/подпись
Тіркеу пунктінің мекежайы
Адрес регистрационного пункта
Анықтама телефоны
Телефон для справок

3) постановление по делу об административном правонарушении (за постоянное проживание в Республике Казахстан без вида на жительство или без удостоверения лица без гражданства либо по недействительному виду на жительство, удостоверению лица без гражданства сроком свыше десяти календарных дней, а также несвоевременное извещение органов внутренних дел об утере вида на жительства либо удостоверения лица без гражданства) в соответствии со статьей 492 Кодекса и квитанция об оплате административного штрафа- при наличии оснований для возбуждения административного производства;
- непригодностью к дальнейшему использованию:
1) удостоверение лица без гражданства либо его цифровая форма – для идентификации личности.
3. При оформлении удостоверения лица без гражданства в случае изменения установочных данных гражданина (фамилии, имени, отчества; даты, места рождения); неточности записи в выпущенных документах:
- в связи с изменением установочных данных (фамилии, имени, отчества, даты, места рождения):
1) удостоверение лица без гражданства либо его цифровая форма – для идентификации личности;
2) свидетельство о заключении (расторжении) брака либо его цифровая форма, решение суда, вступившего в законную силу;
3) заключение о перемене установочных данных (в случае отсутствия в РП ДРИ сведений об изменении установочных данных, места рождения, которые уполномоченный сотрудник получает посредством интеграционного взаимодействия из ИС ЗАГС);
- в случае неточности записи в выпущенных документах:
1) удостоверение лица без гражданства либо его цифровая форма – для идентификации личности;
2) документы, подтверждающие правильность вносимых сведений (свидетельство о рождении, о заключении (расторжении) брака либо их цифровая форма).
Квитанция об оплате государственной пошлины за документ (лица, освобожденные от уплаты государственной пошлины в соответствии со статьей 671 Налогового кодекса, представляют подтверждающие документы).
При оформлении удостоверения лица без гражданства на бумажном носителе предоставляются две фотографии размером 3,5 х 4,5 сантиметров, соответствующие возрасту услугополучателя на момент заполнения формуляра.
Фотографии выполняются методом фотопечати с одного негатива на плотной фотобумаге, строго в анфас на светлом фоне, с нейтральным выражением лица и закрытым ртом, в которых лицо занимает около 75 % общей площади фотографии. Не допускается использование изображений, изготовленных методом компьютерного сканирования, моделирования или ксерокопирования.
При фотографировании не допускаются головные уборы, за исключением покрытия головы по религиозным либо медицинским причинам, в этом случае лицо остается открытым от нижней границы подбородка до лба, тени от головного убора на лице не допускаются. Глаза открыты, четко видны и не закрыты волосами. Оправа очков не закрывает глаза, не допускаются светоотражающие и солнечные очки. Кроме того, не допускаются фотографии документируемого лица в униформе.
В случае восстановления либо замены удостоверений лицам без гражданства сведения о прохождении дактилоскопической регистрации услугодатель получает из цифровой системы РП ДРИ.
При наличии отметки проводится верификация посредством АИС "БИЛ" в установленном законодательством порядке.
В случае отсутствия отметки о прохождении дактилоскопической регистрации услугодатель проводит ее регистрацию в АИС "БИЛ".
При выявлении несоответствия фотографии документируемого лица в базе данных с фотоизображением в документе, удостоверяющем личность услугодателем составляется протокол опознания личности услугополучателя установленной формы.
Сведения о документах, удостоверяющих личность и наличии регистрации по месту жительства, услугодатель получает из цифровой системы РП ДРИ.
11
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законами Республики Казахстан
В случае установления недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной или социально ответственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них, а также несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной или социально ответственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
В связи с отсутствием согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной или социально ответственной услуги.
12
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучателям, имеющим нарушение здоровья со стойким расстройством функций организма, ограничивающее его жизнедеятельность и следственно-арестованным и лицам, отбывающим наказание в местах лишения свободы, в случае необходимости, прием документов для оказания государственной услуги производится услугодателем с выездом по месту жительства, по месту пребывания услугополучателя и заполнением бумажного носителя посредством обращения через Единый контакт-центр 1414, 8 800 080 7777.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги посредством справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Контактные телефоны справочных служб услугодателя размещены на сайте Министерства: www.mvd.kz. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
При получении услуги у физических лиц имеется возможность предоставления в отдельных случаях документов, удостоверяющих личность в электронном виде, полученных посредством сервиса цифровых документов.
Приложение 2
к Правилам выдачи
удостоверений лицам
без гражданства,
постоянно проживающим
в Республике Казахстан
Кому: _________________________
_______________________________
_______________________________
(наименование уполномоченного органа)
от: Ф.И.О. (при его наличии)
_______________________________
зарегистрированного по адресу:
_______________________________
Заявление
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах.
"______" ____________20__г.
_________________
подпись
Приложение 3
к Правилам выдачи
удостоверений лицам без гражданства,
постоянно проживающим
в Республике Казахстан
Форма
Тіркеу пунктінің коды Код регистрационного пункта
Өтінімді тіркеу Талон регистрации
Штрих-код и номер талона Өтінім штрих-коды мен нөмірі
ИИН / ЖСН: Тегі / Фамилия:
Аты / Имя: Әкесінің аты (болған жағдайда) / Отчество (при его наличии):
Туған кезі / Дата рождения:
Негіздеме-құжат / Основание:
Құжаттың № / № документа:
Берілген кезі / Дата выдачи:
Берген орган / Орган выдачи:
Тапсыруға жатқзылған құжаттар /
Документы, подлежащие сдаче:
___________________________________________________________________
Өтінім туралы мәлімет / Сведения о заявке
Өтінім түрі / Вид Заявки
Тапсырыс/Заказ
____________________________________________________________________
Тіркелген кезі / Дата регистрации
Тіркеу қызметкері / Сотрудник регистрации _________________
Қолы/подпись
Тіркеу пунктінің мекежайы
Адрес регистрационного пункта
Анықтама телефоны
Телефон для справок

1414
Жеке басты куәландыратын құжаттар, өтінім бергеннен бастап 17 жұмыс күннен кешіктірмей беріледі. Қызмет алушы қалаған кезде қосымша төлемге құжаттарды жеделдетіп әзірлеу мүмкіндігі бар.
3-санаттағы жеделдік – 7 жұмыс күні (қызмет құны – 605,31 теңге ҚҚС жоқ).
Ресімдеу күні және жеделдік санатына төлем жасаған күн құжаттарды беру мерзіміне кірмейді.
Документы, удостоверяющие личность, выдаются в срок не позднее 17 рабочих дней со дня подачи заявки. При желании услугополучателя, за дополнительную оплату возможно ускоренное изготовление документов.
3 категория срочности – 7 рабочих дней (стоимость услуги – 605,31 теңге без НДС).
День оформления заявки и день оплаты за категория срочности не входят в срок выдачи документов.
Қазақстан Республикасында
тұрақты тұратын азаматтығы
жоқ адамдарға куәліктер
беру қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Тегі, Аты, Әкесінің аты
(бар болса) (бұдан әрі – Т.А.Ә.)
____________________________
(көрсетілетін қызметті
алушының мекенжайы)
"Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабының 2-тармағын басшылыққа ала отырып, көрсетілетін қызметті беруші (мекенжайы көрсетілсін) сіздің жарамдылық мерзімі өткен құжаттарды, мемлекеттік қызмет көрсету стандартында көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың толық пакетін ұсынбауыңызға байланысты "Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын азаматтығы жоқ адамдарға куәліктер беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсетуге құжаттарды қабылдаудан бас тартады, атап айтқанда:
Жоқ құжаттардың атаулары:
1.________________________________________;
2.________________________________________;
3.________________________________________.
Осы қолхат 2 данада жасалды, әрбір тарапқа бір-бірден
Көрсетілетін қызметті берушінің Т.А.Ә. (бар болса) (қолы)
Орындаушы: Т.А.Ә._____________
Телефон ______________________
Алдым: көрсетілетін қызметті алушының Т.А.Ә. / қолы
20__жылғы "______" ____________

1414
Жеке басты куәландыратын құжаттар, өтінім бергеннен бастап 17 жұмыс күннен кешіктірмей беріледі. Қызмет алушы қалаған кезде қосымша төлемге құжаттарды жеделдетіп әзірлеу мүмкіндігі бар.
3-санаттағы жеделдік – 7 жұмыс күні (қызмет құны – 605,31 теңге ҚҚС жоқ).
Ресімдеу күні және жеделдік санатына төлем жасаған күн құжаттарды беру мерзіміне кірмейді.
Документы, удостоверяющие личность, выдаются в срок не позднее 17 рабочих дней со дня подачи заявки. При желании услугополучателя, за дополнительную оплату возможно ускоренное изготовление документов.
3 категория срочности – 7 рабочих дней (стоимость услуги – 605,31 теңге без НДС).
День оформления заявки и день оплаты за категория срочности не входят в срок выдачи документов.
Приложение 4
к Правилам выдачи
удостоверений лицам
без гражданства, постоянно проживающим
в Республике Казахстан
Форма
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
(далее – Ф.И.О.)
________________________
(адрес услугополучателя)
Руководствуясь пунктом 2 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах", Государственная корпорация (указать адрес) отказывает в приеме документов на оказание государственной услуги "Выдача удостоверений лицам без гражданства, постоянно проживающим в Республике Казахстан" ввиду представления Вами документов с истекшим сроком действия, неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному требованием к оказанию государственной услуги, а именно:
Наименование отсутствующих документов:
1.________________________________________;
2.________________________________________;
3.________________________________________.
Настоящая расписка составлена в 2 экземплярах, по одному для каждой стороны.
Ф.И.О. (при наличии) услугодателя (подпись)
Исполнитель: Ф.И.О._____________
Телефон __________
Получил: Ф.И.О. / подпись услугополучателя
"___" _________ 20__ год.".