Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2026 жылғы 19 маусымдағы № 299 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 24 маусымда № 39064 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақ тілінің ұлттық сөздік қорын қалыптастыру және жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2025 жылғы 30 сәуірдегі № 226 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36081 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақ тілінің ұлттық сөздік қорын қалыптастыру және жүргізу қағидаларында:
2-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) жасанды интеллект моделі – арнаулы міндеттерді орындау үшін әзірленген және өзгеріп отыратын жағдайларға бейімделе алатын, жинақталған тәжірибе негізінде оқып-үйренуге болатын және өз қызметінің процестері мен нәтижелерін оңтайландыра білетін бағдарламалық өнім;";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Ұлттық сөздік қорды қалыптастыру жүйені пайдаланушыларға функционалдық және цифрлық сервистерге қолжетімділік беруді көздейді.";
8-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Ұлттық сөздік қорға қойылатын функционалдық және техникалық талаптарды, деректерді жинауға, өңдеуге және жүйелеуге арналған цифрлық жүйенің техникалық ерекшеліктерін және техникалық қызмет көрсету кестесін бекітуді;";
5) және 6) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"5) Ұлттық сөздік қормен интеграциялануға қабілетті цифрлық ресурстардың тізбесін қалыптастыруды;
6) ашық деректер платформаларын пайдалануды және цифрлық технологиялар мен киберқауіпсіздік саласындағы мемлекеттік стандарттарға сәйкес келуін қамтамасыз етуді қамтиды.";
10-тармақта:
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) цифрлық жүйеге енгізілетін деректер қорын жинауды, өңдеуді, сақтауды жүзеге асыруды;";
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10) цифрлық жүйенің субъектілері арасында мәліметтермен ақпараттық алмасуды;";
14) және 15) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"14) киберқауіпсіздік шараларын сақтауды;
15) цифрлық жүйені жаңарту және жетілдіру бойынша жұмыс жүргізуді;";
17) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"17) пайдаланушылар үшін цифрлық жүйені өздігінен оқуға арналған нұсқаулықтың әзірленуін;".
2. "Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау немесе азаматтығын қалпына келтіру кезінде мемлекеттік тілді қарапайым деңгейде, Қазақстан Республикасы Конституциясының негіздерін, сондай-ақ Қазақстан тарихын білу көлемін айқындау бойынша тестілеуді өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2026 жылғы 12 қаңтардағы № 9 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 37844 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау немесе азаматтығын қалпына келтіру кезінде мемлекеттік тілді қарапайым деңгейде, Қазақстан Республикасы Конституциясының негіздерін, сондай-ақ Қазақстан тарихын білу көлемін айқындау бойынша тестілеуді өткізу қағидаларында:
15-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в некоторые приказы Министра науки и высшего образования Республики Казахстан
Приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 19 июня 2026 года № 299. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 июня 2026 года № 39064
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 30 апреля 2025 года № 226 "Об утверждении Правил формирования и ведения Национального словарного фонда казахского языка" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 36081) следующие изменения:
в Правилах формирования и ведения Национального словарного фонда казахского языка, утвержденных указанным приказом:
подпункт 2) пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2) модель искусственного интеллекта – программный продукт, разработанный для выполнения специализированных задач и способный адаптироваться к изменяющимся условиям, обучаться на основе накопленного опыта и оптимизировать процессы и результаты своей деятельности;";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Формирование Национального словарного фонда предусматривает предоставление пользователям системы доступа к функциональным и цифровым сервисам.";
в пункте 8:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) утверждение функциональных и технических требований к Национальному словарному фонду, графика оказания технических услуг и технических спецификаций цифровой системы, предназначенной для сбора, обработки и систематизации данных;";
подпункты 5) и 6) изложить в следующей редакции:
"5) формирование списка цифровых ресурсов, способных к интеграции с Национальным словарным фондом;
6) использование платформ открытых данных и обеспечение соответствия государственным стандартам в области цифровых технологий и кибербезопасности.";
в пункте 10:
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) осуществление сбора, обработки, хранения базы данных, вносимых в цифровую систему;";
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) информационный обмен данными между субъектами цифровой системы;";
подпункты 14) и 15) изложить в следующей редакции:
"14) соблюдение мер кибербезопасности;
15) проведение работы по обновлению и совершенствованию цифровой системы;";
подпункт 17) изложить в следующей редакции:
"17) разработку руководства для самостоятельного обучения цифровой системы для пользователей;".
2. Внести в приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 12 января 2026 года № 9 "Об утверждении Правил проведения тестирования по определению объема знаний государственного языка на элементарном уровне, основ Конституции Республики Казахстан, а также истории Казахстана при приеме в гражданство или восстановлении в гражданстве Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 37844) следующие изменения:
в Правилах проведения тестирования по определению объема знаний государственного языка на элементарном уровне, основ Конституции Республики Казахстан, а также истории Казахстана при приеме в гражданство или восстановлении в гражданстве Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
абзац первый пункта 15 изложить в следующей редакции:

"15. Тестілеуге өтініштерді қабылдау ҰТО-ның цифрлық жүйесі арқылы келесі мерзімдерде:";
17-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) денсаулық жағдайы бойынша "Еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу, сондай-ақ еңбекке уақытша жарамсыздық парағын немесе анықтамасын беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 18 қарашадағы № ҚР ДСМ-198/2020 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21660 болып тіркелген) нысан бойынша еңбекке уақытша жарамсыздық парағы және (немесе) медициналық анықтама және (немесе) Қазақстан Республикасының цифрлық үкімет порталынан үзінді болған кезде;";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Тестілеуге кіргізу кезінде тестілеу әкімшісі ғимаратқа және аудиторияға оқу-әдістемелік әдебиеттердің, сөздіктің, тест тапсырмаларының мазмұнын ашатын мәліметтер мен жазбалар бар ақпаратты тасығыштың, әртүрлі форматтағы қағаздың, фото және бейне аппараттың, ақпараттарды тасымалдау функциясымен жабдықталған кез келген мобильді байланыс құралдарының (мобильді телефондар, планшеттер, ноутбуктер, плейерлер, модемдер (мобильді роутерлер), радио-электронды байланыстың кез келген түрлерінің (Wi-Fi, Bluetooth, Dect, смарт сағат, смарт көзілдірік, диктофон, сымды және сымсыз құлаққаптар, микро құлаққап) кіргізілуіне және қолданылуына жол бермеу шараларын жүзеге асырады.".
3. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Тіл саясаты комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізілетін осы бұйрықтың 1-тармағының үшінші, төртінші абзацтарын, 2-тармағының жетінші және сегізінші абзацтарын қоспағанда, 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрі
С. Нурбек

"15. Прием заявлений для участия в тестировании осуществляется через цифровую систему НЦТ в следующие сроки:";
подпункт 1) пункта 17 изложить в следующей редакции:
"1) при наличии листа о временной нетрудоспособности и (или) медицинской справки, по формам согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-198/2020 "Об утверждении правил проведения экспертизы временной нетрудоспособности, а также выдачи листа или справки о временной нетрудоспособности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21660) и (или) выписки с портала цифрового правительства Республики Казахстан по состоянию здоровья;";
в пункт 19 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется.
3. Комитету языковой политики Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра науки и высшего образования Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 12 июля 2026 года, за исключением абзацев третьего, четвертого пункта 1, абзаца седьмого пункта 2 настоящего приказа, которые вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
С. Нурбек