"Көмірсутектерді барлауды және (немесе) өндіруді жүргізу кезінде пайдаланылатын теңіз объектілерін теңізде құру, орналастыру және пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 28 сәуірдегі № 151 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2026 жылғы 5 маусымдағы № 212-н/қ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 15 маусымда № 38959 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.07.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Көмірсутектерді барлауды және (немесе) өндіруді жүргізу кезінде пайдаланылатын теңіз объектілерін теңізде құру, орналастыру және пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 28 сәуірдегі № 151 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17066 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Көмірсутектерді барлауды және (немесе) өндіруді жүргізу кезінде пайдаланылатын теңіз объектілерін теңізде құру, орналастыру және пайдалану қағидаларында:
13 және 14-тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"13. Осы Қағидалардың 35-тармағында көрсетілген мұнай мен газды барлау және өндіруге арналған теңіз кемелері, оның ішінде жүзбелі бұрғылау қондырғыларын қоспағанда, теңіз объектілерін құру жұмыс жобалары Қазақстан Республикасы Құрылыс кодексінің 13- тарауында белгіленген тәртіппен бекітіледі және келісіледі.
14. Осы Қағидалардың 35-тармағында көрсетілген мұнай мен газды барлау және өндіруге арналған теңіз кемелері, оның ішінде жүзбелі бұрғылау қондырғыларын қоспағанда, теңіз объектілерін жобалау алдында, Қазақстан Республикасы Құрылыс кодексінің 97-бабына сәйкес инженерлік ізденістер (инженерлік-гидрографиялық, геодезиялық, геологиялық, гидрометеорологиялық) жүргізіледі.";
19-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"19. Теңіз объектілерін құруды аяқтағаннан кейін осы Қағидалардың 35-тармағында көрсетілген мұнай мен газды барлау және өндіруге арналған теңіз кемелері, оның ішінде жүзбелі бұрғылау қондырғыларын қоспағанда, жер қойнауын пайдаланушы (мердігер) Қазақстан Республикасы Құрылыс кодексінің 18-тарауына сәйкес теңіз объектілерін пайдалануға қабылдауды қамтамасыз етеді.";
39-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"39. Осы Қағидалардың 35-тармағында көрсетілген мұнай мен газды барлау және өндіруге арналған теңіз кемелері, оның ішінде жүзбелі бұрғылау қондырғыларын қоспағанда, теңіз объектілерін консервациялау және (немесе) жою жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.".

О внесении изменений в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 28 апреля 2018 года № 151 "Об утверждении Правил создания, размещения и эксплуатации морских объектов, используемых при проведении разведки и (или) добычи углеводородов на море"
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 5 июня 2026 года № 212-н/қ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 июня 2026 года № 38959
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.07.2026
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 28 апреля 2018 года № 151 "Об утверждении Правил создания, размещения и эксплуатации морских объектов, используемых при проведении разведки и (или) добычи углеводородов на море" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17066) следующие изменения:
в Правилах создания, размещения и эксплуатации морских объектов, используемых при проведении разведки и (или) добычи углеводородов на море, утвержденных указанным приказом:
пункты 13 и 14 изложить в новой редакции:
"13. Проекты работ создания морских объектов, за исключением морских судов, в том числе плавучих буровых установок, предназначенных для разведки и добычи нефти и газа, указанных в пункте 35 настоящих Правил, утверждаются и согласовываются в порядке, установленном главой 13 Строительного кодекса Республики Казахстан.
14. Перед проектированием морских объектов, за исключением морских судов, в том числе плавучих буровых установок, предназначенных для разведки и добычи нефти и газа, указанных в пункте 35 настоящих Правил, производятся инженерные изыскания (инженерно-гидрографические, геодезические, геологические, гидрометеорологические) в соответствии со статьей 97 Строительного кодекса Республики Казахстан.";
пункт 19 изложить в новой редакции:
"19. По окончании создания морских объектов, за исключением морских судов, в том числе плавучих буровых установок, предназначенных для разведки и добычи нефти и газа, указанных в пункте 35 настоящих Правил, недропользователь (подрядчик) обеспечивает приемку в эксплуатацию морских объектов в соответствии с главой 18 Строительного кодекса Республики Казахстан.";
пункт 39 изложить в новой редакции:
"39. Консервация и (или) ликвидация морских объектов, за исключением морских судов, в том числе плавучих буровых установок, предназначенных для разведки и добычи нефти и газа, указанных в пункте 35 настоящих Правил, осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании.".

2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Мұнай және газ салаларындағы мемлекеттік бақылау департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
Е. Аккенженов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Көлік министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Су ресурстары және
ирригация министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи
ресурстар министрлігі

2. Департаменту государственного контроля в сферах нефти и газа Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридический службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр энергетики
Республики Казахстан
Е. Аккенженов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство транспорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство обороны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности
и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство водных ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан