"Электрондық топырақ карталарын жасау жөніндегі әдістемені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2022 жылғы 8 маусымдағы № 186 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2026 жылғы 29 мамырдағы № 211 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 4 маусымда № 38898 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 12.07.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Электрондық топырақ карталарын жасау жөніндегі әдістемені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2022 жылғы 8 маусымдағы № 186 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28453 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Электрондық топырақ карталарын жасау жөніндегі әдістемеде:
2-тармақтың 1), 2) және 3) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) географиялық цифрлық жүйе (бұдан әрі – ГЦЖ) – Жер туралы, жер бетінің объектілері, табиғи, техногендік және қоғамдық процестер туралы кеңістіктік ақпаратты жинауды, өңдеуді, талдауды, модельдеуді, сақтауды, таратуды және өзгеше пайдалануды қамтамасыз ететін цифрлық жүйе;
2) географиялық цифрлық жүйенің дерекқоры (бұдан әрі – ГЦЖ дерекқоры) – нақты бір аумақты және онда орналасқан объектілерді сипаттайтын кеңістіктік және кестелік деректердің ұйымдастырылған жиынтығы;
3) графикалық қабат – географиялық цифрлық жүйедегі картографиялық ақпарат;";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Электрондық топырақ картасы ГЦЖ-да жасалады.
Электрондық топырақ картасын жасау процесінде ГЦЖ дерекқоры қолданылады.
ГЦЖ дерекқоры ауылдық округтердің шекаралары туралы ақпаратты және жергілікті жерге дәл орайластырылған нақты қималардың топырақтарының қасиеттері туралы деректерді (топырақ кешеніндегі құрамбөліктер, түйіршіктер өлшемі, тұздану дәрежесі, қиыршық тастың, топырақтағы тастың болуы мен мөлшері) қамтиды.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Бастапқы картографиялық материалдың сканерленген кескіні таңдалған картографиялық проекцияда және координаттық есептеу жүйесінде растрлық кескінді одан әрі векторлау мақсатында ГЦЖ-да тіркеледі.
Бастапқы картографиялық материалдың сканерленген кескіні мемлекеттік жер кадастры жүргізілетін координаттық есептеу жүйесіне не бастапқы картографиялық материалдың (фотожоспарлар, топографиялық жоспарлар және жоспарлар) координаттар жүйесіне байланыстырылып жүргізіледі. Бұл ретте, растрлық төсемді дәл байланыстыру үшін картографиялық материал масштабының дәлдігі шегінде ең аз орташа квадраттық қатенің жіберілуін қамтамасыз ету қажет.
Растрлық кескінді байланыстыру ГЦЖ құралдарының көмегімен, координаттар бойынша растрдағы тірек нүктелерін салу арқылы жүргізіледі.
Растрлық кескінді координаттар жүйесіне байланыстыру аяқталғаннан кейін осы растрлық кескінді фотожоспарларға салу дәлдігі тексеріледі.";
7-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Топырақ контурларын векторлау процесі ГЦЖ құралдарының көмегімен электрондық топырақ картасында бейнеленетін атрибуттық мәліметтерді толтыру және графикалық қабаттармен аумақтық объектілердің контурларын, полигондарын құру болып табылады. Электрондық топырақ картасында көрсетілуі тиіс барлық нысандар электрондық топырақ картасы құрамындағы элементтер бойынша бөлінеді. Элементтердің әрбір тобы жеке аты мен құрылымы бар тиісті графикалық қабатқа енгізіледі. Барлық топырақ контурлар жиектеме шектерінен шықпай, шекара сызығымен дәл келіп түйіседі.";
8-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Дұрыс емес деректер немесе қателер анықталған жағдайда, ГЦЖ құралдарын пайдалана отырып, түзетулер жүзеге асырылады.";
9-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"ГЦЖ дерекқоры деректердің тұтастығын тексеру ережелерін, топологияға қатысатын кеңістіктік объектілердің (топырақ контурларының) топологиялық тәртібін пайдалануға мүмкіндік беретін топологиялық деректер моделін (топология қабаттары) қамтиды және топологиялық қатынастарды, қателер мен алып тастауларды көрсетеді.";

О внесении изменений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 8 июня 2022 года № 186 "Об утверждении Методики по созданию электронных почвенных карт"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 мая 2026 года № 211. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 июня 2026 года № 38898
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 12.07.2026 г.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 8 июня 2022 года № 186 "Об утверждении Методики по созданию электронных почвенных карт" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 28453) следующие изменения:
в Методике по созданию электронных почвенных карт, утвержденной указанным приказом:
подпункты 1), 2) и 3) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1) географическая цифровая система (далее – ГЦС) – цифровая система, обеспечивающая сбор, обработку, анализ, моделирование, хранение, распространение и иное использование пространственной информации о Земле, об объектах земной поверхности, природных, техногенных и общественных процессах;
2) база данных географической цифровой системы (далее – база данных ГЦС) – организованная совокупность пространственных и табличных данных, описывающих конкретную территорию и расположенные на ней объекты;
3) графический слой – картографическая информация в географической цифровой системе;";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Электронная почвенная карта создается в ГЦС.
В процессе создания электронной почвенной карты используется база данных ГЦС.
База данных ГЦС содержит информацию о границах сельских округов и данные о свойствах почв (компоненты в почвенном комплексе, размер в гранулах, степень засоления, наличие и количество щебня, камней в почвах) конкретных разрезов с точной привязкой на местности.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Отсканированное изображение исходного картографического материала регистрируется в ГЦС с целью дальнейшей векторизации растрового изображения в выбранной картографической проекции и в координатной системе отсчета.
Отсканированное изображение исходного картографического материала привязывается к координатной системе отсчета, используемой при ведении государственного земельного кадастра, либо к координатной системе исходного картографического материала (фотопланы, топографические карты и планы). При этом, для точной привязки растровой подложки необходимо обеспечить минимальную среднеквадратическую ошибку в пределах точности масштаба картографического материала.
Привязка растрового изображения производится с помощью инструментов ГЦС, путем нанесения опорных точек на растре по координатам.
После завершения привязки растрового изображения к координатной системе проверяется точность наложения данного растрового изображения на фотопланы.";
часть вторую пункта 7 изложить в следующей редакции:
"Процесс векторизации почвенных контуров представляет собой создание контуров, полигонов площадных объектов графическими слоями и заполнение атрибутивных данных, подлежащих отображению на электронной почвенной карте, посредством инструментов ГЦС. Все объекты, подлежащие отображению на электронной почвенной карте, разделяются по элементам содержания электронной почвенной карты. Каждая группа элементов наносится на соответствующий графический слой, имеющий индивидуальное название и структуру. Все почвенные контуры соединяются в узел с линией границ, не выходя за пределы рамки.";
часть вторую пункта 8 изложить в следующей редакции:
"При выявлении некорректных данных или ошибок осуществляются исправления посредством инструментов ГЦС.";
часть вторую пункта 9 изложить в следующей редакции:
"База данных ГЦС включает модель топологических данных (слои топологии), позволяющая использовать правила проверки целостности данных, топологического поведения пространственных объектов (почвенных контуров), участвующих в топологии, и отражает топологические отношения, ошибки и исключения.".

2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Жер ресурстарын басқару комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Сапаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі

2. Комитету по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 12 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Сапаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного
интеллекта и цифрового развития
Республики Казахстан