Кәмелетке толмағандарға арналған білім беру-сауықтыру бағдарламаларын әзірлеу, келісу және бекіту қағидаларын, сондай-ақ олардың құрылымы мен мазмұнына қойылатын талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2026 жылғы 29 мамырдағы № 147-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 1 маусымда № 38854 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 581 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 68-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Кәмелетке толмағандарға арналған білім беру-сауықтыру бағдарламаларын әзірлеу, келісу және бекіту қағидалары, сондай-ақ олардың құрылымы мен мазмұнына қойылатын талаптары (бұдан әрі – Қағидалар) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Тәрбие жұмысы және қосымша білім беру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің жетекшілік ететін вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
2026 жылғы 12 шілдеден бастап Қағидалардың 14-тармағы мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"Бағдарламаны келісу үшін Ұйым Уәкілетті органға мемлекеттік және орыс тілдерінде электрондық нысанда "Е-Otinish" цифрлық жүйесі арқылы мынадай құжаттарды жолдайды:
1) Ұйым айқындайтын нысан бойынша өтініш;
2) Бағдарлама жобасы;
3) осы Қағидалардың 6-тармағына сәйкес хаттамалық шешімнің көшірмесі;
4) осы Қағидалардың 7-тармағына сәйкес бұйрықтың көшірмесі;
5) жария талқылауға орналастырылған Бағдарлама жобасына сілтеме.
Құжаттар оларды оқуға және құжат мазмұнын сақтауға мүмкіндік беретін форматтарда жолданады және Қазақстан Республикасының электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамасына сәйкес Ұйым басшысының не уәкілетті тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылады.".
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
Ж. Сулейменова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Туризм және спорт министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және ақпарат министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2026 жылғы 29 мамырдағы
№ 147-НҚ Бұйрығымен
бекітілген
Кәмелетке толмағандарға арналған білім беру-сауықтыру бағдарламаларын әзірлеу, келісу және бекіту қағидалары, сондай-ақ олардың құрылымы мен мазмұнына қойылатын талаптар

Об утверждении Правил по разработке, согласованию и утверждению образовательно-оздоровительных программ несовершеннолетним, а также требований к их структуре и содержанию
Приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 29 мая 2026 года № 147-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 июня 2026 года № 38854
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
В соответствии с подпунктом 68-1) пункта 15 Положения о Министерстве просвещения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 581 "Некоторые вопросы Министерства просвещения Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила по разработке, согласованию и утверждению образовательно-оздоровительных программ несовершеннолетним, а также требований к их структуре и содержанию (далее – Правила).
2. Департаменту воспитательной работы и дополнительного образования Министерства просвещения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства просвещения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства просвещения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра просвещения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Установить, что с 12 июля 2026 года пункт 14 Правил действует в следующей редакции:
"Для согласования Программы Организация направляет в Уполномоченный орган следующие документы на государственном и русском языках в электронной форме посредством цифровой системы "Е-Otinish":
1) заявление по форме, определяемой Организацией;
2) проект Программы;
3) копию протокольного решения согласно пункту 6 настоящих Правил;
4) копию приказа согласно пункту 7 настоящих Правил;
5) ссылку на размещенный для публичного обсуждения проект Программы.
Документы направляются в форматах, обеспечивающих возможность их прочтения и сохранения содержания документа, и подписываются электронной цифровой подписью руководителя Организации либо уполномоченного лица в соответствии с законодательством Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи.".
Министр просвещения
Республики Казахстан
Ж. Сулейменова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство туризма и спорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство культуры и информации
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министр просвещения
Республики Казахстан
от 29 мая 2026 года № 147-НҚ
Правила по разработке, согласованию и утверждению образовательно-оздоровительных программ несовершеннолетним, а также требований к их структуре и содержанию

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Кәмелетке толмағандарға арналған білім беру-сауықтыру бағдарламаларын әзірлеу, келісу және бекіту қағидалары, сондай-ақ олардың құрылымы мен мазмұнына қойылатын талаптар (бұдан әрі – Қағидалар) 2022 жылғы 19 тамыздағы № 581 "Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің кейбір мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 68-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және кәмелетке толмағандарға арналған білім беру-сауықтыру бағдарламаларын (бұдан әрі – Бағдарлама) әзірлеу, келісу және бекіту тәртібін айқындайды, сондай-ақ олардың құрылымы мен мазмұнына қойылатын талаптарды (бұдан әрі – Талаптар) белгілейді.
2. Бағдарламаны меншік нысанына және ведомстволық бағыныстылығына қарамастан кәмелетке толмағандарға білім беру-сауықтыру бағдарламаларын іске асыратын балаларға арналған қосымша білім беру ұйымы (бұдан әрі – Ұйым) әзірлейді.
3. Бағдарлама бала тұлғасының кешенді дамуын қамтамасыз ету, олардың физикалық және психоэмоционалдық денсаулығын нығайту, салауатты өмір салтын қалыптастыру, білім беру, әлеуметтік және тұлғалық құзыреттіліктерін дамыту мақсатында әзірленеді.
4. Бағдарлама білім беру саласындағы уәкілетті органның (бұдан әрі – Уәкілетті орган) келісімі бойынша Ұйыммен бекітіледі.
2-тарау. Бағдарламаларды әзірлеу тәртібі
5. Бағдарламаны әзірлеу үшін Ұйым:
Қазақстан Республикасының білім беру, тәрбиелеу, балаларды сауықтыру және демалысын ұйымдастыру, қауіпсіздікті қамтамасыз ету, кәмелетке толмағандардың өмірі мен денсаулығын қорғау, сондай-ақ олардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау саласындағы заңнамасына талдау жүргізеді;
кәмелетке толмағандардың және олардың заңды өкілдерінің қажеттіліктерін талдау сапалық және (немесе) сандық зерттеу әдістері арқылы, соның ішінде сауалнама, сұрау жүргізу, сұхбат алу тәсілдерін пайдалана отырып, балалардың жас, психологиялық және әлеуметтік ерекшеліктерін ескере отырып жүзеге асырылады;
Ұйымның жұмыс істеу жағдайларын талдау, оның ішінде мыналарды бағалау:
1) қызмет режимін (жыл бойғы немесе маусымдық);
2) ауысымдардың ұзақтығын, бір ауысымдағы күнтізбелік күндер санын және оларды өткізу кезеңділігін;
3) материалдық-техникалық базасы мен инфрақұрылымын;
4) кадрлық қамтамасыз етілуін;
5) тұру және тамақтану жағдайларының санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкестігін;
6) аумақтың климаттық, табиғи және географиялық ерекшеліктерін;
7) ауысым барысында күн тәртібін сақтау, білім беру және сауықтыру қызметінің кезектесу мүмкіндіктерін;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила по разработке, согласованию и утверждению образовательно-оздоровительных программ несовершеннолетним, а также требований к их структуре и содержанию (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 68-1) пункта 15 Положения о Министерстве просвещения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 581 "Некоторые вопросы Министерства просвещения Республики Казахстан", и определяют порядок разработки, согласования и утверждения образовательно-оздоровительных программ несовершеннолетним (далее – Программа), а также устанавливают требования к их структуре и содержанию (далее – Требования).
2. Программа разрабатывается организацией дополнительного образования для детей, реализующей образовательно-оздоровительные программы несовершеннолетним, независимо от форм собственности и ведомственной принадлежности (далее – Организация).
3. Программа разрабатывается с целью обеспечения комплексного развития личности детей, укрепления их физического и психоэмоционального здоровья, формирования здорового образа жизни, развития образовательных, социальных и личностных компетенций.
4. Программа утверждается Организацией по согласованию с уполномоченным органом в области образования (далее – Уполномоченный орган).
Глава 2. Порядок разработки Программы
5. Для разработки Программы Организация проводит:
анализ законодательства Республики Казахстан в сфере образования, воспитания, оздоровления и отдыха детей, обеспечения безопасности, охраны жизни и здоровья несовершеннолетних, а также защиты их прав и законных интересов;
анализ потребностей несовершеннолетних и их законных представителей, осуществляемый посредством качественных и (или) количественных методов исследования, включая анкетирование, опросы, интервью, с учетом возрастных, психологических и социальных особенностей детей;
анализ условий функционирования Организации, включающий оценку:
1) режима деятельности (круглогодичного или сезонного действия);
2) продолжительности смен, количества календарных дней в смене и этапности их проведения;
3) материально-технической базы и инфраструктуры;
4) кадрового обеспечения;
5) соответствия условий проживания и питания санитарно-эпидемиологическим требованиям;
6) климатических, природных и территориальных особенностей местности;
7) возможностей соблюдения режима дня, чередования образовательной, оздоровительной деятельности в течение смены;

8) балаларға арналған қосымша білім беру бағыттары бойынша ауысымдардың бейінін бағалайды.
6. Жүргізілген талдау нәтижелері Бағдарламаның мақсатын, міндеттерін, мазмұнын, іске асыру нысандары мен мерзімдерін айқындау үшін пайдаланылады. Талдау нәтижелері талдау жүргізген тұлғалар және Ұйым басшысы қол қоятын хаттамалық шешіммен ресімделеді.
7. Хаттамалық шешім негізінде Ұйым Бағдарламаның атауын, кәмелетке толмағандардың жас санатын, Бағдарламаны іске асыру ұзақтығын, оны іске асыру нысандары мен шарттарын көрсете отырып бұйрық шығарады.
8. Бағдарлама:
1) "Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарын қоспағанда, тиісті типтердегі және түрлердегі білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 31 тамыздағы № 385 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29329 болып тіркелген) сәйкес әзірленеді;
2) "Білім беру ұйымдарында балаларды сауықтыруды және олардың демалысын ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2025 жылғы 7 қазандағы № 237 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 37091 болып тіркелген);
3) "Балалардың сауықтыру және санаторий объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 10 тамыздағы № ҚР ДСМ-78 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29092 болып тіркелген);
4) "Дене шынықтыру және спорт сабақтарын өткізу кезіндегі қауіпсіздік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2014 жылғы 3 қарашадағы № 68 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9923 болып тіркелген).
9. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны осы Қағидалардың 4-тарауында көзделген Талаптарға сәйкес болуы тиіс. Бағдарлама осы Қағидаларға қосымшада көрсетілген талаптарға сәйкес ресімделеді.
10. Бағдарлама жобасы Уәкілетті органға келісуге жіберілгенге дейін жеке және заңды тұлғалардан ескертулер мен ұсыныстар қабылдау үшін кері байланыс функционалын көздейтін Ұйымның интернет-ресурсында және (немесе) білім беруді басқару органының интернет-ресурсында жария талқылауға орналастырылады.
Бағдарламаны жария талқылау мерзімі Ұйымның интернет-ресурсында және (немесе) білім беруді басқару органының интернет-ресурсында орналастырылған күннен бастап кемінде 10 (он) жұмыс күнін құрайды.
11. Жария талқылау қорытындысы бойынша Ұйым келіп түскен ұсыныстар мен ескертулерді қабылдау немесе қабылдамау туралы негізделген жауап ұсынады. Бағдарлама жобасын жария талқылау барысында жеке және заңды тұлғалардан келіп түскен ескертулер және (немесе) ұсыныстар Ұйымның міндетті қарауына жатады.

8) профильности смен по направлениям дополнительного образования для детей.
6. Результаты проведенного анализа используются для определения целей, задач, содержания, форм и сроков реализации Программы. Результаты проведения анализа оформляются протокольным решением, которое подписывается лицами, проводившими анализ, и руководителем Организации.
7. На основании протокольного решения Организацией издается приказ с указанием наименования Программы, возрастной категории несовершеннолетних, продолжительности реализации Программы, форм и условий ее реализации.
8. Программа разрабатывается в соответствии с:
1) приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 31 августа 2022 года № 385 "Об утверждении Типовых правил деятельности организаций образования соответствующих типов и видов, за исключением организаций высшего и послевузовского образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 29329);
2) приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 7 октября 2025 года № 237 "Об утверждении Правил организации оздоровления и отдыха детей в организациях образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 37091);
3) приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 10 августа 2022 года № ҚР ДСМ-78 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к детским оздоровительным и санаторным объектам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29092);
4) приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 3 ноября 2014 года № 68 "Об утверждении Правил безопасности при проведении занятий по физической культуре и спорту" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9923).
9. Структура и содержание Программы должны соответствовать Требованиям, предусмотренным главой 4 настоящих Правил.
Программа оформляется согласно требованиям, указанным в приложении к настоящим Правилам.
10. Проект Программы до направления на согласование в Уполномоченный орган размещается для публичного обсуждения на интернет-ресурсе Организации и (или) интернет-ресурсе органа управления образованием, предусматривающем функционал обратной связи для приема замечаний и предложений от физических и юридических лиц.
Срок публичного обсуждения Программы составляет не менее 10 (десяти) рабочих дней со дня размещения на интернет-ресурсе Организации и (или) интернет-ресурсе органа управления образованием.
11. По итогам публичного обсуждения Организацией предоставляется обоснованный ответ о принятии либо отклонении поступивших предложений и замечаний. Замечания и (или) предложения, поступившие от физических и юридических лиц в ходе публичного обсуждения Проекта Программы, подлежат обязательному рассмотрению Организацией.

12. Бекітілген Бағдарламаның мазмұны үш жылда 1 рет жаңартылып отырады.
13. Бекітілген Бағдарламаны жаңарту үшін Ұйым Қазақстан Республикасының заңнамасына, Бағдарламаның тиімділігіне жүргізілген мониторинг нәтижелеріне талдау жүргізеді және оларды хаттамамен рәсімдейді.
Жаңартылған Бағдарлама осы Қағидалардың 3-тарауына сәйкес келісіледі және бекітіледі.
3-тарау. Бағдарламаларды келісу және бекіту тәртібі
14. Бағдарламаны келісу үшін Ұйым Уәкілетті органға мемлекеттік және орыс тілдерінде электрондық нысанда "Е-Otinish" ақпараттық жүйесі арқылы мынадай құжаттарды жолдайды:
1) Ұйым айқындайтын нысан бойынша өтініш;
2) Бағдарлама жобасы;
3) осы Қағидалардың 6-тармағына сәйкес хаттамалық шешімнің көшірмесі;
4) осы Қағидалардың 7-тармағына сәйкес бұйрықтың көшірмесі;
5) жария талқылау үшін орналастырылған Бағдарлама жобасына сілтеме.
Құжаттар оларды оқуға және құжат мазмұнын сақтауға мүмкіндік беретін форматтарда жолданады және Қазақстан Республикасының электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамасына сәйкес Ұйым басшысының не уәкілетті тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылады.
15. Бағдарлама жобасын келісу үшін Уәкілетті орган үш жыл мерзімге консультативтік-кеңесші орган құрады.
16. Консультативтік-кеңесші органның дербес құрамы және ол туралы ереже Уәкілетті органның бұйрығымен бекітіледі.
Консультативтік-кеңесші органның құрамына жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білімі және балаларға қосымша білім беру, балалардың демалысы мен сауықтыруы саласында кемінде 3 (үш) жыл жұмыс өтілі бар білім беру, тәрбие, балалар демалысы мен сауықтыру, денсаулық сақтау, психология, дене шынықтыру және спорт салаларының мамандары енгізіледі.
17. Консультативтік-кеңесші органның сандық құрамы кемінде 9 (тоғыз) мүшеден тұрады және тақ сан болып қалыптастырылады.
18. Консультативтік-кеңесші органның отырысы, егер оған оның мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі қатысса, заңды деп есептеледі.
Отырыстар күндізгі, сырттай және (немесе) қашықтан өткізіледі.
Шешімдер қатысып отырған мүшелер санының жай көпшілік даусымен ашық дауыс беру арқылы қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда төрағаның дауысы шешуші болып табылады.
19. Консультативтік-кеңесші органның мүшелері мүдделер қақтығысының алдын алу және оны реттеу шараларын қабылдайды. Мүдделер қақтығысы болған жағдайда консультативтік-кеңесші органның мүшесі өзін-өзі шеттету туралы мәлімдеуге міндетті және тиісті Бағдарлама жобасын қарауға және ол бойынша шешім қабылдауға қатыспайды.

12. Обновление содержания утвержденной Программы осуществляется не реже 1 раза в три года.
13. Для обновления утвержденной Программы Организация проводит анализ законодательства Республики Казахстан, результатов мониторинга эффективности Программы и оформляет их протоколом.
Обновленная Программа согласуется и утверждается в соответствии с главой 3 настоящих Правил.
Глава 3. Порядок согласования и утверждения Программы
14. Для согласования Программы Организация направляет в Уполномоченный орган следующие документы на государственном и русском языках в электронной форме посредством информационной системы "Е-Otinish":
1) заявление по форме, определяемой Организацией;
2) проект Программы;
3) копию протокольного решения согласно пункту 6 настоящих Правил;
4) копию приказа согласно пункту 7 настоящих Правил;
5) ссылку на размещенный для публичного обсуждения проект Программы.
Документы направляются в форматах, обеспечивающих возможность их прочтения и сохранения содержания документа, и подписываются электронной цифровой подписью руководителя Организации либо уполномоченного лица в соответствии с законодательством Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи.
15. Для согласования проекта Программы Уполномоченным органом создается консультативно-совещательный орган сроком на три года.
16. Персональный состав консультативно-совещательного органа и положение о нем утверждаются приказом Уполномоченного органа.
В состав консультативно-совещательного органа включаются специалисты в области образования, воспитания, детского отдыха и оздоровления, здравоохранения, психологии, физической культуры и спорта, имеющие высшее и (или) послевузовское образование и стаж работы не менее 3 (трех) лет в сфере дополнительного образования для детей, отдыха и оздоровления детей.
17. Количественный состав консультативно-совещательного органа составляет не менее 9 (девяти) членов и формируется в нечетном количестве.
18. Заседание консультативно-совещательного органа считается правомочным при участии не менее двух третей от общего числа его членов.
Заседания проводятся в очной, заочной и (или) дистанционной форме.
Решения принимаются открытым голосованием простым большинством голосов от числа присутствующих членов. В случае равенства голосов решающим является голос председателя.
19. Члены консультативно-совещательного органа принимают меры по предотвращению и урегулированию конфликта интересов.
При наличии конфликта интересов член консультативно-совещательного органа обязан заявить самоотвод и не участвует в рассмотрении соответствующего проекта Программы и принятии по нему решения.

20. Консультативтік-кеңесші органды төраға басқарады, ол оның қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асырады, отырыстардың өткізілетін күні мен күн тәртібін айқындайды және отырыстарда төрағалық етеді.
21. Консультативтік-кеңесші органның отырыстары қажеттілігіне қарай өткізіледі, бірақ осы Қағидалардың 25-тармағында белгіленген қарау мерзімі шегінде әрбір Бағдарлама жобасы бойынша кемінде бір отырыс өткізіледі.
22. Консультативтік-кеңесші органның қызметін ұйымдастырушылық қамтамасыз етуді хатшы жүзеге асырады, ол отырысқа материалдарды дайындауды және хаттаманы жүргізуді қамтамасыз етеді, консультативтік-кеңесші органның мүшесі болып табылмайды және дауыс беру құқығына ие емес.
23. Консультативтік-кеңесші орган отырысының хаттамасына өткізілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде төраға мен хатшы қол қояды.
Консультативтік-кеңесші органның сараптамалық қорытындысы отырыс хаттамасына қол қойылған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде Уәкілетті органға жолданады.
24. Уәкілетті орган құжаттар тіркелген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде Бағдарлама жобасын консультативтік-кеңесші органның қарауына жібереді.
Осы Қағидалардың 14-тармағында көрсетілген құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған жағдайда өтініш тіркелуге жатпайды. Уәкілетті орган құжаттар келіп түскен күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде өтініштің тіркелмегені туралы себептерін және жетіспейтін құжаттардың тізбесін көрсете отырып, Ұйымды хабардар етеді. Көрсетілген ескертулер жойылғаннан кейін Ұйым осы Қағидаларда көзделген тәртіппен құжаттарды қайта жіберуге құқылы.
25. Бағдарлама жобасын консультативтік-кеңесші органның қарау мерзімі 15 (он бес) жұмыс күнінен аспайды.
Бағдарлама жобасын қарау қорытындысы бойынша консультативтік-кеңесші орган мынадай шешімдердің бірін қабылдай отырып, қорытынды жібереді:
1) Бағдарлама жобасын келісуге ұсыну;
2) Бағдарлама жобасын келісуге ұсынбау.
Бағдарлама жобасын келісуден бас тартуға мынадай негіздер болып табылады:
1) Бағдарлама жобасының Қазақстан Республикасының білім беру, кәмелетке толмағандарды сауықтыру және демалысын ұйымдастыру саласындағы заңнама талаптарына сәйкес келмеуі;
2) Бағдарламаның құрылымы мен мазмұнының осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмеуі;
3) осы Қағидалардың 6-тармағында көзделген хаттамалық шешім көшірмесінің болмауы;
4) осы Қағидалардың 7-тармағында көзделген бұйрық көшірмесінің болмауы;
5) Бағдарлама жобасын жария талқылау нәтижелерінің ескерілмеуі.

20. Консультативно-совещательный орган возглавляется председателем, который осуществляет общее руководство его деятельностью, определяет дату и повестку заседаний и председательствует на заседаниях.
21. Заседания консультативно-совещательного органа проводятся по мере необходимости, но не менее одного заседания по каждому проекту Программы в пределах срока рассмотрения, установленного пунктом 25 настоящих Правил.
22. Организационное обеспечение деятельности консультативно-совещательного органа осуществляется секретарем, который обеспечивает подготовку материалов к заседанию и ведение протокола, не является членом консультативно-совещательного органа и не имеет права голоса.
23. Протокол заседания консультативно-совещательного органа подписывается председателем и секретарем в течение 3 (трех) рабочих дней со дня его проведения.
Экспертное заключение консультативно-совещательного органа направляется в Уполномоченный орган в течение 2 (двух) рабочих дней со дня подписания протокола заседания.
24. Уполномоченный орган в течение 2 (двух) рабочих дней со дня регистрации документов направляет проект Программы на рассмотрение в консультативно-совещательный орган.
В случае представления неполного пакета документов, указанных в пункте 14 настоящих Правил, заявление не подлежит регистрации. Уполномоченный орган в течение 2 (двух) рабочих дней со дня поступления документов уведомляет Организацию о нерегистрации заявления с указанием причин и перечня недостающих документов. После устранения указанных замечаний Организация вправе повторно направить документы в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
25. Срок рассмотрения проекта Программы консультативно-совещательным органом составляет не более 15 (пятнадцать) рабочих дней.
По итогам рассмотрения проекта Программы консультативно-совещательный орган направляет экспертное заключение с вынесением одного из следующих решений:
1) рекомендовать согласование проекта Программы;
2) не рекомендовать согласование проекта Программы.
Основаниями для отказа в согласовании проекта Программы являются:
1) несоответствие проекта Программы требованиям законодательства Республики Казахстан в сфере образования, оздоровления и отдыха несовершеннолетних;
2) несоответствие структуры и содержания Программы требованиям настоящих Правил;
3) отсутствие копии протокольного решения, предусмотренного пунктом 6 настоящих Правил;
4) отсутствие копии приказа, предусмотренного пунктом 7 настоящих Правил;
5) отсутствие учета результатов публичного обсуждения проекта Программы.

26. Консультативтік-кеңесші органның Бағдарлама жобасын келісуге ұсыну не ұсынбау туралы шешімді қабылдауы мынадай өлшемшарттар бойынша жүзеге асырылады:
1) Бағдарлама жобасының білім беру және кәмелетке толмағандарды сауықтыру саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкестігі;
2) Бағдарлама құрылымы мен мазмұнының осы Қағидалардың 4-тарауында көзделген талаптарға сәйкестігі;
3) Бағдарламаның мақсаттары, міндеттері мен күтілетін нәтижелерінің негізділігі, олардың өлшенетіндігі және қолжетімділігі, сондай-ақ Бағдарлама жобасын жария талқылау нәтижелерін ескеру және олар бойынша қабылданған шешімдердің негізділігі;
4) кәмелетке толмағандардың жас, психофизиологиялық ерекшеліктерін және Бағдарламаны іске асыру жағдайларын ескере отырып, білім беру және сауықтыру жүктемесінің теңгерімін қамтамасыз ету.
Бағдарлама жобасын келісуге ұсынбау туралы шешім осы тармақта көрсетілген өлшемшарттардың біреуіне немесе бірнешеуіне Бағдарлама жобасының сәйкес келмеуі жағдайында ғана қабылданады, бұл ретте сараптамалық қорытындыда нақты негіздер мен Бағдарлама жобасын пысықтау бойынша ұсынымдар міндетті түрде көрсетіледі.
27. Қорытындыда консультативтік-кеңесші орган отырысы хаттамасының күні мен нөмірі көрсетіледі.
28. Уәкілетті орган консультативтік-кеңесші органның сараптамалық қорытындысы негізінде, ол келіп түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде Бағдарлама жобасын келісу немесе келісуден бас тарту туралы шешім қабылдайды және Ұйымға консультативтік-кеңесші органның сараптамалық қорытындысының көшірмесін қоса бере отырып тиісті хабарлама жолдайды.
Бағдарлама жобасын келісуден бас тартылған жағдайда, сараптамалық қорытындыда Бағдарлама жобасын пысықтау және анықталған ескертулерді жою жөніндегі ұсынымдар көрсетіледі.
29. Уәкілетті орган Бағдарлама жобасы бойынша Бағдарламаны келісуден бас тарту не өтініш берушінің жағдайын нашарлататын ескертулер енгізу туралы шешім қабылдағанға дейін Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 73-бабына сәйкес тыңдауды өткізуді қамтамасыз етеді.
30. Ұйым Бағдарлама жобасын келісуден дәлелді бас тартуды алғаннан кейін осы Қағидаларда көзделген тәртіппен Бағдарлама жобасын Уәкілетті органға қайта енгізуге құқылы.
31. Уәкілетті органмен келісілген Бағдарлама жобасы Уәкілетті орган электрондық нысанда жүргізетін білім беру-сауықтыру бағдарламаларының тізіліміне (бұдан әрі – Тізілім) енгізіледі.
Тізілімге Бағдарламаның атауы, әзірлеуші Ұйым, келісу күні және Бағдарламаны іске асыру мерзімі туралы мәліметтер енгізіледі.
Тізілімге мәліметтерді енгізу Бағдарлама жобасы келісілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
Тізілімдегі мәліметтерді өзгерту келісілген Бағдарламаға өзгерістер енгізу туралы Ұйымның өтініші негізінде жүзеге асырылады.
Бағдарламаны Тізілімнен алып тастау мынадай жағдайларда жүзеге асырылады:

26. Принятие консультативно-совещательным органом решения о рекомендации либо не рекомендации к согласованию проекта Программы осуществляется по следующим критериям:
1) соответствие проекта Программы требованиям законодательства Республики Казахстан в сфере образования и оздоровления несовершеннолетних;
2) соответствие структуры и содержания Программы требованиям, предусмотренным главой 4 настоящих Правил;
3) обоснованность целей, задач и ожидаемых результатов Программы, их измеримость и достижимость, а также учет результатов публичного обсуждения проекта Программы и обоснованность принятых по ним решений;
4) обеспечение баланса образовательной и оздоровительной нагрузки с учетом возрастных, психофизиологических особенностей несовершеннолетних и условий реализации Программы.
Решение о не рекомендации к согласованию проекта Программы принимается исключительно в случае несоответствия проекта Программы одному или нескольким критериям, указанным в настоящем пункте, с обязательным указанием в экспертном заключении конкретных оснований и рекомендаций по доработке проекта Программы.
27. В заключении отражается дата и номер протокола заседания консультативно-совещательного органа.
28. Уполномоченный орган на основании экспертного заключения консультативно-совещательного органа в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня его поступления принимает решение о согласовании либо об отказе в согласовании проекта Программы и направляет Организации соответствующее уведомление с приложением копии экспертного заключения консультативно-совещательного органа.
В случае отказа в согласовании проекта Программы в экспертном заключении указываются рекомендации по доработке проекта Программы и устранению выявленных замечаний.
29. Уполномоченный орган до принятия решения по проекту Программы об отказе в согласовании Программы либо о внесении замечаний, ухудшающих положение заявителя, обеспечивает проведение заслушивания в соответствии со статьей 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
30. Организация после получения мотивированного отказа в согласовании проекта Программы вправе повторно внести проект Программы в Уполномоченный орган в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
31. Согласованный с Уполномоченным органом проект Программы вносится в реестр образовательно-оздоровительных программ (далее – Реестр), который ведется Уполномоченным органом в электронной форме.
В Реестр включаются сведения о наименовании Программы, Организации-разработчике, дате согласования и сроке реализации Программы.
Внесение сведений в Реестр осуществляется в течение 3 (трех) рабочих дней со дня согласования проекта Программы.
Изменение сведений в Реестре осуществляется на основании обращения Организации при внесении изменений в согласованную Программу.
Исключение Программы из Реестра осуществляется в случаях:

1) Бағдарламаны іске асырудың тоқтатылуы;
2) жаңартылған Бағдарламаны келісуден бас тарту;
3) Бағдарламаның қолданылуын тоқтату туралы Ұйымның өтініші.
4) жаңартылған Бағдарламаның осы Қағидаларда көзделген тәртіппен және мерзімдерде ұсынылмауы.
32. Тізілімде Уәкілетті органмен келісілген Бағдарламалардың атауы, әзірлеуші Ұйымның атауы, келісілген күні және Бағдарламаны іске асыру мерзімі қамтылады. Тізілім Уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылады.
33. Бағдарлама Уәкілетті органның келісімін алғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде Ұйымның бұйрығымен бекітіледі.
34. Қабылданған шешім құқықтары мен заңды мүдделеріне әсер ететін Ұйым Уәкілетті органның және (немесе) консультативтік-кеңесші органның әкімшілік актісіне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінде көзделген тәртіппен шағым жасауға құқылы.
4-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұнына қойылатын талаптар
35. Бағдарламаның құрылымы логикалық бірізділікті, тұтастықты және аяқталғандықты қамтамасыз етеді және мынадай бөлімдерді қамтиды:
1) жалпы ережелер;
2) глоссарий;
3) бағыттылығы мен тақырыбы.
4) мақсаты, міндеттері және күтілетін нәтижелері;
5) құрылымы және мазмұны екі модуль бойынша: білім беру және сауықтыру;
6) іске асыру шарттары;
7) кадрлық және әдістемелік қамтамасыз ету;
8) іске асыру нәтижелерін мониторингтеу және бағалау;
9) негізгі және қосымша әдебиеттер тізімі.
36. Бағдарламаның мазмұны кәмелетке толмағандардың жас, психологиялық және физиологиялық ерекшеліктерін, ауысымның ұзақтығын, балаларға арналған қосымша білім беру бағыттары бойынша ауысымның бейіндік бағыттылығын және Ұйымның жұмыс режимін (жыл бойғы немесе маусымдық) ескере отырып қалыптастырылады.
37. "Жалпы ережелер" бөлімінде мыналар көрсетіледі:
1) Бағдарламаның атауы;
2) Бағдарламаны іске асыратын Ұйым туралы мәліметтер;
3) Бағдарламаны әзірлеудің құқықтық негізі;
4) Бағдарламаның ұзақтығы;
5) кәмелетке толмағандардың жас санаты.
38. "Глоссарий" бөлімінде Бағдарламада пайдаланылатын терминдер мен ұғымдардың тізбесі және олардың нормативтік анықтамалары не Бағдарлама шеңберінде қолданылатын анықтамалары көрсетіледі.
39. "Бағыттылығы мен тақырыбы" бөлімі мыналарды қамтиды:
1) балаларға арналған қосымша білім беру бағыттары бойынша Бағдарламаның бейіндік бағыттылығын көрсету;
2) Бағдарламаның тақырыптық мазмұнын сипаттау;
3) таңдалған бағыттылықтың өзектілігін негіздеу;
4) мақсатты аудиторияның сипаттамасы;
5) Бағдарламаның жаңашылдығын немесе ұқсас бағдарламалармен салыстырғандағы ерекшеліктерін сипаттау.

1) прекращения реализации Программы;
2) отказа в согласовании обновленной Программы;
3) обращения Организации о прекращении действия Программы;
4) не предоставления обновленной Программы в порядке и сроки, предусмотренные настоящими Правилами.
32. Реестр содержит наименование Программ, согласованных с Уполномоченным органом, наименование Организации-разработчика, дату согласования и срок реализации Программы. Реестр размещается на интернет-ресурсе Уполномоченного органа.
33. Программа утверждается приказом Организации в течение 3 (трех) рабочих дней после получения согласия Уполномоченного органа.
34. Организация, чьи права и законные интересы затрагиваются принятым решением, вправе обжаловать административный акт, действия (бездействие) Уполномоченного органа и (или) консультативно-совещательного органа в соответствии с Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан.
Глава 4. Требования к структуре и содержанию Программы
35. Структура Программы обеспечивает логическую последовательность, целостность и завершенность и включает следующие разделы:
1) общие положения;
2) глоссарий;
3) направленность и тематика;
4) цель, задачи и ожидаемые результаты;
5) структура и содержание по 2 модулям: образовательный и оздоровительный;
6) условия реализации;
7) кадровое и методическое обеспечение;
8) мониторинг и оценка результатов реализации;
9) список основной и дополнительной литературы.
36. Содержание Программы формируется с учетом возрастных, психологических и физиологических особенностей несовершеннолетних, продолжительности смены, профильной направленности смены по направлениям дополнительного образования для детей и режима функционирования Организации (круглогодичного и сезонного действия).
37. Раздел "Общие положения" содержит:
1) наименование Программы;
2) сведения об Организации, реализующей Программу;
3) правовое основание разработки Программы;
4) продолжительность Программы;
5) возрастную категорию несовершеннолетних.
38. Раздел "Глоссарий" содержит перечень терминов и понятий, используемых в Программе и их нормативные определения либо определения, применяемые в рамках Программы.
39. Раздел "Направленность и тематика" содержит:
1) указание профильной направленности Программы по направлениям дополнительного образования для детей;
2) описание тематического содержания Программы;
3) обоснование актуальности выбранной направленности;
4) характеристику целевой аудитории;
5) описание новизны Программы либо отличительных особенностей по сравнению с аналогичными программами.

40. "Мақсаты, міндеттері және күтілетін нәтижелері" бөлімі мыналарды қамтиды:
1) кәмелетке толмағандарға кешенді білім беру, тәрбиелік және сауықтыру әсерін көрсететін Бағдарламаның мақсатын тұжырымдау;
2) білім беру және сауықтыру модульдері бойынша топтастырылған Бағдарлама міндеттерінің тізбесі;
3) Бағдарламаны іске асырудың күтілетін нәтижелерін, оның ішінде білімдік, сауықтыру, тұлғалық және әлеуметтік нәтижелерін сипаттау;
4) ауысым қорытындысы бойынша күтілетін нәтижелердің өлшенетіндігін және тексерілетіндігін көрсету.
41. "Құрылымы және мазмұны" бөлімі білім беру және сауықтыру модульдерінің сипаттамасын қамтиды және осы Қағидалардың 42–51-тармақтарында көзделген талаптарды қамтиды.
42. Білім беру модулінің мазмұны балаларға арналған қосымша білім беру оқу процесінің сабақтастығын қамтамасыз ету және білім беру процесінің дамытушы компонентін іске асыру мақсатында оқу үдерісі кезеңінде жүзеге асырылатын білім беру іс-шараларының жиынтығы мен тұтастығын білдіреді.
43. Жыл бойы жұмыс істейтін Ұйымның Бағдарламасының білім беру модулі мыналарды қамтиды:
1) STEM-зертханалар базасында STEM-тәсілін қолдана отырып, іргелі пәндер (алгебра, геометрия, физика, химия, биология) бойынша балаларға арналған қосымша білім берудің практикаға бағдарланған сабақтары (күніне кемінде 2 сабақ);
2) қызығушылықтар бойынша үйірмелер мен секциялар арқылы дамытушы сабақтарды, жобалық, зерттеу және шығармашылық қызметті, мастер-кластарды, тренингтерді, зертханалық және практикалық жұмыстарды (күніне кемінде 2 сабақ);
3) тәрбие іс-шараларын (күніне кемінде 2 іс-шара).
44. Маусымдық әрекет ететін Ұйым Бағдарламасының білім беру модулінің мазмұны білім беру іс-шараларының жиынтығын білдіреді және мыналарды қамтиды:
1) қызығушылықтар бойынша үйірмелер мен секциялар арқылы дамытушы сабақтарды, жобалық, зерттеу және шығармашылық қызметті (күніне кемінде 2 сабақ);
2) мастер-кластар, тренингтер, зертханалық және практикалық жұмыстар арқылы практикаға бағдарланған сабақтарды (күніне кемінде 2 сабақ);
3) тәрбие іс-шаралары мен жобалары (күніне кемінде 2 іс-шара).
45. Білім беру қызметінің көлемі, мазмұны және қарқындылығы тиісті жастағы білім алушыларға рұқсат етілген жүктемені ескере отырып айқындалады және білім беру мен сауықтыру қызметінің теңгерімін қамтамасыз ете отырып, ауысым күндері бойынша бөлінеді.
46. Жыл бойы және маусымдық әрекет ететін Ұйымдардың Бағдарламасының білім беру модулінің тәрбиелік іс-шаралары мен жобалары балалардың жас және психологиялық ерекшеліктерін, ауысымның бейіндік бағытын, Қазақстан Республикасының ұлттық құндылықтарын ескере отырып өткізіледі.

40. Раздел "Цель, задачи и ожидаемые результаты" содержит:
1) формулировку цели Программы, отражающую комплексное образовательное, воспитательное и оздоровительное воздействие на несовершеннолетних;
2) перечень задач Программы, сгруппированных по образовательному и оздоровительному модулям;
3) описание ожидаемых результатов реализации Программы, включая образовательные, оздоровительные, личностные и социальные результаты;
4) указание на измеримость и проверяемость ожидаемых результатов по итогам смены.
41. Раздел "Структура и содержание" включает описание образовательного и оздоровительного модулей и содержит Требования, предусмотренные пунктами 42-51 настоящих Правил.
42. Содержание образовательного модуля Программы Организации круглогодичного действия представляет собой совокупность и целостность образовательных мероприятий с целью обеспечения преемственности в период учебного процесса и развивающего компонента образовательного процесса дополнительного образования для детей.
43. Образовательный модуль Программы Организации круглогодичного действия включает:
1) практико-ориентированные занятия дополнительного образования для детей по фундаментальным предметам (алгебра, геометрия, физика, химия, биология) с применением STEM-подхода на базе STEM-лабораторий (не менее 2 занятий в день);
2) развивающие занятия, проектную, исследовательскую и творческую деятельность, мастер-классы, тренинги, лабораторные и практические работы через кружки и секции по интересам (не менее 2 занятий в день);
3) воспитательные мероприятия (не менее 2 мероприятий в день).
44. Содержание образовательного модуля Программы Организации сезонного действия представляет собой совокупность образовательных мероприятий и включает:
1) развивающие занятия, проектную, исследовательскую и творческую деятельность через кружки и секции по интересам (не менее 2 занятий в день);
2) практико-ориентированные занятия через мастер-классы, тренинги, лабораторные и практические работы (не менее 2 занятий в день);
3) воспитательные мероприятия и проекты (не менее 2 мероприятий в день).
45. Объем, содержание и интенсивность образовательной деятельности определяются с учетом допустимой нагрузки обучающихся соответствующего возраста и распределяются по дням смены с обеспечением баланса образовательной и оздоровительной деятельности.
46. Воспитательные мероприятия и проекты образовательного модуля Программы Организаций круглогодичного и сезонного действия проводятся с учетом возрастных и психологических особенностей детей, профильной направленности смены, национальных ценностей Республики Казахстан.

47. Жыл бойы және маусымдық әрекет ететін Ұйымдардың Бағдарламасының білім беру модулінің тәрбиелік іс-шаралары мен жобалары мынаған бағытталған:
1) азаматтық жауапкершілікті, патриотизмді және мәдени мұраға құрметті қалыптастыруға;
2) қарым-қатынас жасау, ынтымақтастық және командада жұмыс істеу дағдыларын дамытуға;
3) шығармашылық, көшбасшылық және тұлғалық қабілеттерін дамытуға;
4) экологиялық мәдениетті және әлеуметтік белсенділікті қалыптастыруға;
5) жағымды мінез-құлық пен қауіпсіз өмір салтын қалыптастыруға бағытталады.
48. Бағдарламаның сауықтыру модулінің мазмұны сауықтыру іс-шараларының жиынтығын білдіреді және кәмелетке толмағандардың физикалық және психоэмоциялық денсаулығын нығайтуға, аурулардың алдын алуға, санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға, медициналық көрсетілімдерге және балалардың жас ерекшеліктеріне, сондай-ақ жергілікті аумақтың климаттық және табиғи жағдайларына сәйкес салауатты өмір салтының тұрақты дағдыларын қалыптастыруға бағытталған.
49. Сауықтыру модулі мыналарды қамтиды:
1) дене белсенділігі бойынша іс-шаралар (гимнастика, спорттық ойындар, дене шынықтыру сабақтары);
2) балаларды шынықтыру іс-шаралары;
3) аурулардың алдын алу іс-шаралары;
4) дұрыс тамақтану мен ауызсу режимін сақтау бойынша іс-шаралар;
5) оңтайлы күн тәртібі мен демалысты қамтамасыз ету;
6) балаларды психологиялық сүйемелдеу және эмоционалдық әл-ауқатын қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар.
50. Сауықтыру модулінің ұзақтығы күніне 3 академиялық сағаттан аспайды. Сауықтыру іс-шараларының көлемі мен қарқындылығы білім беру жүктемесіне сәйкес келеді және ауысым бойына біркелкі бөлінеді.
51. Бағдарлама білім беру және сауықтыру жүктемесінің теңгерімін қамтамасыз етеді.
52. "Іске асыру шарттары" бөлімі мыналардың сипаттамасын қамтиды:
1) материалдық-техникалық жағдайлар (үй-жайлар, жабдықтар, инфрақұрылым);
2) санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес тұру жағдайлары;
3) күн тәртібін, тамақтануды және демалысты ұйымдастыру;
4) медициналық сүйемелдеу және профилактикалық іс-шаралар;
5) кәмелетке толмағандардың өмірі мен денсаулығын қорғауды қамтамасыз ету, оның ішінде өртке қарсы және терроризмге қарсы қауіпсіздік;
6) аумақтың климаттық және табиғи ерекшеліктерін ескеру;
7) ерекше білім беру қажеттіліктері бар балалар үшін (олар қатысқан жағдайда) ортаның қолжетімділігі мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
53. "Кадрлық және әдістемелік қамтамасыз ету" бөлімі мыналарды қамтиды:
1) Бағдарламаны іске асыруға қатысатын педагогикалық, медициналық және өзге де қызметкерлердің құрамы туралы мәліметтер;

47. Воспитательные мероприятия и проекты образовательного модуля Программы Организаций круглогодичного и сезонного действия направлены на:
1) формирование гражданской ответственности, патриотизма и уважения к культурному наследию;
2) развитие навыков общения, сотрудничества и работы в команде;
3) развитие творческих, лидерских и личностных способностей;
4) формирование экологической культуры и социальной активности;
5) формирование позитивного поведения и безопасного образа жизни.
48. Содержание оздоровительного модуля Программы представляет собой совокупность оздоровительных мероприятий и направлен на укрепление физического и психоэмоционального здоровья несовершеннолетних, профилактику заболеваний, формирование устойчивых навыков здорового образа жизни в соответствии с санитарно-эпидемиологическими требованиями, медицинскими показаниями и возрастными особенностями детей, климатическими и природными условиями местности.
49. Оздоровительный модуль включает:
1) мероприятия по физической активности (гимнастика, спортивные игры, физкультурные занятия);
2) мероприятия по закаливанию детей;
3) мероприятия по профилактике заболеваний;
4) мероприятия по правильному питанию и соблюдению питьевого режима;
5) обеспечение оптимального режима дня и отдыха;
6) мероприятия по психологическому сопровождению и эмоциональному благополучию детей.
50. Оздоровительный модуль не превышает 3 академических часов в день. Объем и интенсивность оздоровительных мероприятий соразмеряются с образовательной нагрузкой и распределяются равномерно в течение смены.
51. Программа обеспечивает баланс образовательной и оздоровительной нагрузки.
52. Раздел "Условия реализации" содержит описание:
1) материально-технических условий (помещения, оборудование, инфраструктура);
2) условий проживания в соответствии с санитарно-эпидемиологическими требованиями;
3) организации режима дня, питания и отдыха;
4) медицинского сопровождения и профилактических мероприятий;
5) обеспечения охраны жизни и здоровья несовершеннолетних, включая пожарную и антитеррористическую безопасность;
6) учета климатических и природных особенностей местности;
7) доступности и безопасности среды для детей с особыми образовательными потребностями (при их участии).
53. Раздел "Кадровое и методическое обеспечение" содержит:
1) сведения о составе педагогических, медицинских и иных работников, участвующих в реализации Программы;

2) үлгілік біліктілік сипаттамаларына сәйкес кадрлардың біліктілігіне қойылатын талаптар;
3) Бағдарламаны іске асыруға қатысушылар арасында функционалдық міндеттерді бөлу;
4) қолданылатын әдістемелердің, білім беру технологияларының және жұмыс нысандарының сипаттамасы;
5) оқу-әдістемелік және дидактикалық материалдардың тізбесі.
54. "Мониторинг және іске асыру нәтижелерін бағалау" бөлімінде мыналар көрсетіледі:
1) Бағдарламаның іске асырылуына ағымдағы және қорытынды мониторинг жүргізу нысандары;
2) күтілетін нәтижелерге қол жеткізуді бағалау көрсеткіштері мен өлшемшарттары;
3) ақпаратты жинау және талдау әдістері (бақылау, анкета жүргізу, қатысуды талдау және басқалар);
4) Бағдарламаны түзету кезінде мониторинг нәтижелерін ескеру тәртібі.
55. "Негізгі және қосымша әдебиеттер тізімі" бөлімінде мыналардың тізбесі көрсетіледі:
1) оқу-әдістемелік материалдардың;
2) ғылыми, әдістемелік және анықтамалық басылымдардың;
3) электрондық ресурстар мен ресми интернет-дереккөздердің (болған жағдайда);
4) соңғы 5 жылдағы өзекті дереккөздердің, қазақстандық және шетелдік дереккөздердің.
56. Қазақстан Республикасының заңнамасы, Бағдарламаны іске асыру жағдайлары (материалдық-техникалық, кадрлық, санитариялық-эпидемиологиялық және қаржылық жағдайлар) өзгерген жағдайда, сондай-ақ осы Қағидалардың 55-тармағына сәйкес жүзеге асырылатын оны іске асыру тиімділігінің мониторингі нәтижелері бойынша Бағдарлама қайта қаралуға жатады.
Кәмелетке толмағандарға
арналған білім беру-сауықтыру
бағдарламаларын әзірлеу, келісу
және бекіту қағидаларына,
сондай-ақ олардың
құрылымы мен мазмұнына
қойылатын талаптарға
қосымша
Бағдарламаны ресімдеуге қойылатын талаптар
Мәтін *.docx форматында мынадай параметрлерді сақтай отырып ұсынылады:
1) парақ форматы – А4;
2) қаріп – "Times New Roman", өлшемі 14;
3) жоларалық интервал – бірлік;
4) абзацтық шегініс (бірінші жол) – 1,25 см;
5) жиектер: сол жақ – 2,5 см, оң жақ – 1,5 см, колонтитулдар – 2,5 см;
6) Бағдарламаның атауы, бөлімдері мен тараулары қалың қаріппен белгіленеді.
Титулдық парақта:
1) Бағдарламаның атауы;
2) Әзірленген орны мен жылы көрсетіледі.

2) требования к квалификации кадров в соответствии с типовыми квалификационными характеристиками;
3) распределение функциональных обязанностей между участниками реализации Программы;
4) описание используемых методик, образовательных технологий и форм работы;
5) перечень учебно-методических и дидактических материалов.
54. Раздел "Мониторинг и оценка результатов реализации" содержит:
1) формы текущего и итогового мониторинга реализации Программы;
2) показатели и критерии оценки достижения ожидаемых результатов;
3) методы сбора и анализа информации (наблюдение, анкетирование, анализ участия и другие);
4) порядок учета результатов мониторинга при корректировке Программы.
55. Раздел "Список основной и дополнительной литературы" содержит перечень:
1) учебно-методических материалов;
2) научных, методических и справочных изданий;
3) электронных ресурсов и официальных интернет-источников (при наличии);
4) актуальных источников, казахстанских и зарубежных источников за последние 5 лет.
56. Программа подлежит пересмотру в случае изменения законодательства Республики Казахстан, условий реализации Программы (материально-технических, кадровых, санитарно-эпидемиологических и финансовых условий), а также по результатам мониторинга эффективности ее реализации, осуществляемого в соответствии с пунктом 54 настоящих Правил.
Приложение к Правилам
по разработке, согласованию
и утверждению образовательно-
оздоровительных программ
несовершеннолетним,
а также требований
к их структуре и содержанию
Требования к оформлению Программы
Текст предоставляется в формате *docx с учетом следующих параметров:
1) формат страницы – А4;
2) шрифт – "Тimеs New Rоmаn" размером № 14;
3) межстрочный интервал – одинарный;
4) абзацный отступ (первая строка) – 1, 25 см;
5) поля: слева – 2, 5 см, справа – 1, 5 см, колонтитулы – 2, 5 см.
6) название, разделы, главы Программы выделяются жирным шрифтом.
Титульный лист содержит:
1) наименование программы;
2) место и год разработки.