"Аквашаруашылық саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2025 жылғы 1 қарашадағы № 411 және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 3 қарашадағы № 117 бірлескен бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2026 жылғы 19 мамырдағы № 196 және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 2026 жылғы 26 мамырдағы № 54 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 28 мамырда № 38801 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бірлескен бұйрық 12.07.2026 ж. қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Аквашаруашылық саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2025 жылғы 1 қарашадағы № 411 және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 3 қарашадағы № 117 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 37324 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
2-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) осы бірлескен бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде "Тексерулер субъектілері мен объектілерінің бірыңғай тізілімі" цифрлық жүйесінде орналастыру үшін оның Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетіне жолдануын қамтамасыз етсін.";
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген аквашаруашылық саласындағы тәуекелдер дәрежесін бағалау өлшемшарттарында:
2-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) елеулі бұзушылық – аквашаруашылық саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген талаптарды бұзу, оның ішінде: жобаның бизнес-жоспарын және жұмыс бағдарламасын сақтамауы; жаңа өндіріс объектілерін салу бойынша міндеттемелерді орындамауы; шаруашылық қызметін жүзеге асыру шарты талаптарының орындалуы туралы ақпарат бермеуі; аквашаруашылық субъектісінің даму жоспарының орындалуы туралы ақпарат бермеуі; әкімшілік деректерді ұсынбауы; көбейтілетін және (немесе) күтіп-ұсталынатын, өсірілетін аквашаруашылық объектісі түрлерінің сәйкес келмеуі; су объектілерінде аквашаруашылық объектілерінің бөтен текті немесе генетикалық түрлендірілген түрлерінің интродукциясы; жалпы пайдаланылатын жерүсті су объектілерін пайдалануды шектеу; аншлагтардың орнатылмауы; бекітіліп берілген балық шаруашылығы су айдынына балық жіберуді орындамау; балық өсіру-биологиялық негіздеме негізінде балық шаруашылығы су айдынының ихтиофаунасын толық және/немесе ішінара ауыстыруды жүзеге асырмау; жеке меншік немесе өзге де заңды негізде жер учаскесінің және (немесе) жылжымайтын мүліктің болмауы; аквашаруашылықтың цифрлық жүйеде тіркелмеуі;";

О внесении изменений в совместный приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 1 ноября 2025 года № 411 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 3 ноября 2025 года № 117 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области аквакультуры"
Совместный приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 19 мая 2026 года № 196 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 26 мая 2026 года № 54. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 мая 2026 года № 38801
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 12.07.2026
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в совместный приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 1 ноября 2025 года № 411 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 3 ноября 2025 года № 117 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области аквакультуры" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 37324) следующие изменения:
подпункт 3) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"3) в течение пяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан его направление в Комитет по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан для размещения в цифровой системе "Единый реестр субъектов и объектов проверок".";
в критериях оценки степени рисков в области аквакультуры, утвержденных указанным совместным приказом:
подпункт 4) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"4) значительное нарушение – нарушение требований, установленных нормативными правовыми актами в области аквакультуры, в том числе: несоблюдение бизнес-плана и рабочей программы проекта; невыполнение обязательства по строительству новых производственных объектов; не предоставление информации об исполнении условий договора на осуществление хозяйственной деятельности; не предоставление информации об исполнении плана развития субъекта аквакультуры; не предоставление административных данных; несоответствие разводимых и (или) содержащихся, выращиваемых объектов аквакультуры; интродукция чужеродных или генетически модифицированных видов объектов аквакультуры в водных объектах; ограничение пользования поверхностными водными объектами общего пользования; отсутствие установленных аншлагов; невыполнения зарыбления на закрепленном рыбохозяйственном водоеме; не проведение полной и (или) частичной замены ихтиофауны рыбохозяйственного водоема на основании рыбоводно-биологического обоснования; отсутствие земельного участка и (или) недвижимого имущества на праве частной собственности либо на иных законных основаниях; незарегистрированный в цифровой системе аквакультуры;";

15 және 16-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында және осы Өлшемшарттарда бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып жүргізілетін профилактикалық бақылаудан босату жағдайлары айқындалса, бақылау субъектілері (объектілері) цифрлық жүйені қолдана отырып, аквашаруашылық саласындағы жоғары тәуекел дәрежесінен орташа тәуекел дәрежесіне немесе орташа тәуекел дәрежесінен төмен тәуекел дәрежесіне ауыстырылады.
16. Тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі бақылау субъектілерін (объектілерін) тәуекелдің нақты деңгейлеріне жіктейтін және бақылау шараларының тізбелерін қалыптастыратын цифрлық жүйелерді пайдалана отырып жүзеге асырылады, сондай-ақ мемлекеттік статистикаға, ведомстволық статистикалық мониторинг нәтижелеріне және цифрлық құралдарға негізделеді.
Тәуекелдерді бағалау мен басқарудың цифрлық жүйесі болмаған кезде, бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, профилактикалық бақылау жүзеге асырылатын бақылау субъектілері (объектілері) санының ең төменгі жол берілетін шегі аквашаруашылық саласындағы осындай бақылау субъектілерінің жалпы санының бес пайызынан аспауға тиіс.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Аквашаруашылық саласындағы мемлекеттік реттеуші орган ағымдағы күнтізбелік жылдың 1 мамырына және бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, профилактикалық бақылау жүргізілетін жылдың алдындағы жылдың 20 қазанына дейінгі мерзімде цифрлық жүйенің бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, профилактикалық бақылаудың жартыжылдық тізімдерін қалыптастыруға арналған қажетті деректермен автоматты режимінде толтырылуын қамтамасыз етеді.".
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бірлескен бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бірлескен бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде "Тексерулер субъектілері мен объектілерінің бірыңғай тізілімі" цифрлық жүйесінде орналастыру үшін оның Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетіне жолдануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық 2026 жылғы 12 шілдеде қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушы
_________А. Амрин
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
міндетін атқарушы
__________А. Султанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және арнайы
есепке алу жөніндегі комитеті

пункты 15 и 16 изложить в следующей редакции:
"15. Субъекты (объекты) контроля переводятся с применением цифровой системы с высокой степени риска в среднюю степень риска или со средней степени риска в низкую степень риска в области аквакультуры в случаях, если в законах Республики Казахстан и в настоящих Критериях определены случаи освобождения от профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля.
16. Система оценки и управления рисками ведется с использованием цифровых систем, относящих субъекты (объекты) контроля к конкретным степеням риска и формирующих списки проведения контрольных мероприятий, а также основывается на государственной статистике, итогах ведомственного статистического наблюдения, а также цифровых инструментах.
При отсутствии цифровой системы оценки и управления рисками минимально допустимый порог количества субъектов (объектов) контроля, в отношении которых осуществляются профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля, не должен превышать пяти процентов от общего количества таких субъектов контроля в области аквакультуры.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. Регулирующий государственный орган в области аквакультуры обеспечивает в срок до 1 мая текущего календарного года и до 20 октября, предшествующего году проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля, наполнение цифровой системы необходимыми данными, предназначенными для формирования полугодовых списков проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в автоматическом режиме.".
2. Комитету рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение пяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан его направление в Комитет по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан для размещения в цифровой системе "Единый реестр субъектов и объектов проверок".
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие 12 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
исполняющий обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
__________ А. Амрин
исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
__________ А. Султанов
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан