"Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының айналымы қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2019 жылғы 1 шілдедегі № 602 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2026 жылғы 25 мамырдағы № 370 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 26 мамырда № 38788 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының айналымы қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2019 жылғы 1 шілдедегі № 602 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18961 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондары айналымының қағидаларында:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қаруды дайындаушы кәсіпорындар қызметтің мынадай түрлерін жүзеге асырады:
1) азаматтық және қызметтік қару немесе оның патрондарының жаңа түрлерін және модельдерін жасаумен байланысты зерттеу;
2) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар жүргізу процесінде азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының жаңа түрлерінің немесе модельдерінің тәжірибелік үлгілерін әзірлеу, сондай-ақ қару немесе патрон өндірісіне ғылыми-техникалық құжаттаманы әзірлеу және сараптау;
3) азаматтық және қызметтік қарудың немесе патрондардың техникалық сипаттамаларын (қасиеттерін) анықтау, қызмет ету және қауіпсіз пайдаланудың шекті мерзімдерін белгілеу үшін сынау;
4) азаматтық және қызметтік қаруды немесе патрондарды дайындау, оның ішінде қаруды жинау және атыс қаруының негізгі бөлшектерін немесе патронның құрама бөлшектерін (гильза, капсюль, дәрі, оқ, бытыра және картеч) жасау, патрондарды құрастыру және жарақтау;
5) азаматтық және қызметтік қарудың негізгі бөліктеріне құрылымдық өзгеріс енгізбей және қарудың техникалық және криминалистикалық сипаттамаларын сақтай отырып көркемдеп әрлеу. Қаруды көркемдеп әрлеу кезінде бағалы металдар, бағалы және жартылай бағалы тастар, сондай-ақ қарудың нақты моделін дайындау кезінде қажетті болып табылмайтын материалдар мен технологиялар қолдануға болады;
6) азаматтық және қызметтік қаруды жөндеу, оның ішінде бөлшектердің ақауларын жою немесе оларды ауыстыру жолымен жұмыс күйіне келтіру, сондай-ақ қарудың сыртқы түрін және көркемдеп әрлеу элементтерін қалпына келтіру;
7) дайындалған қаруды өткізу, ол Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасының атаулары мен кодтарына сәйкес келген жағдайда, оларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелуге және (немесе) одан әкетуге рұқсат беру тәртібі белгіленген тауарлар тізбесінің 2-қосымшасының 2.22-бөлімінің 1, 4 және 32-тармақтарында көрсетілген (Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 21 сәуірдегі № 30 шешімімен бекітілген), Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының пайдасына жүзеге асырылады.
Қаруды өткізу Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне сәйкес рәсімделген шарт немесе өзге де акт негізінде жүзеге асырылады.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 1 июля 2019 года № 602 "Об утверждении Правил оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 25 мая 2026 года № 370. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 мая 2026 года № 38788
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 1 июля 2019 года № 602 "Об утверждении Правил оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных актов № 18961) следующие изменения:
в Правилах оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему, утвержденных указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Предприятия-изготовители осуществляют следующие виды деятельности:
1) исследование, связанное с созданием новых типов и моделей гражданского и служебного оружия или патронов;
2) разработка опытных образцов новых типов или моделей гражданского и служебного оружия или патронов в процессе проведения опытно-конструкторских работ, а также разработка и экспертиза научно-технической документации на производство оружия или патронов;
3) испытание гражданского и служебного оружия или патронов для определения их технических характеристик (свойств), установления предельных сроков службы и безопасного использования;
4) изготовление гражданского и служебного оружия или патронов, в том числе сборка оружия и создание основных частей огнестрельного оружия или составных частей патронов (гильз, капсюлей, пороха, пуль, дроби и картечи), сборка и снаряжение патронов;
5) художественная отделка гражданского и служебного оружия без внесения конструктивных изменений в его основные части и с сохранением технических и криминалистических характеристик оружия. При художественной отделке оружия допускается применять драгоценные металлы, драгоценные и полудрагоценные камни, а также материалы и технологии, не являющиеся необходимыми при изготовлении конкретной модели оружия;
6) ремонт гражданского и служебного оружия, в том числе приведение его в рабочее состояние путем устранения неисправностей деталей или их замены, а также восстановление внешнего вида и элементов художественной отделки оружия;
7) реализация изготовленного оружия, при условии его соответствия наименованиям и кодам Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности, указанным в пунктах 1, 4 и 32 раздела 2.22 приложения 2 к Перечню товаров, в отношении которых установлен разрешительный порядок ввоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза и (или) вывоза с нее, утвержденному Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 21 апреля 2015 года № 30, осуществляется в пользу Вооруженных Сил, иных войск и воинских формирований, специальных государственных и правоохранительных органов.
Реализация осуществляется на основании договора либо иного акта, оформленного в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:

"9. Қазақстан Республикасы аумағында қару мен патрондар саудасын жүзеге асыруға лицензия негізінде қару және патрондарды жасап шығаратын заңды тұлғанлардың, сондай-ақ жеткізуші – заңды тұлғаның құқығы бар.
Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын, конструкциясы жағынан қаруға ұқсас бұйымдарды тек жеткізуші – заңды тұлғалар сауда залдарынан сатуға жол беріледі.
Қару мен патрондарды дайындаушы кәсіпорындар оларды сатып алуға рұқсаты бар жеткізуші-заңды тұлға, сондай-ақ заңды тұлғалар осы Қағидалардың 4 және 37-тармақтарында көзделген жағдайларда ғана сатуды жүзеге асырады.";
11 және 12-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Жеткізіп беруші заңды тұлғалар:
1) сәйкестікті растайтын органның сәйкестік сертификаты және криминалистикалық талаптарға сәйкестік туралы қорытындысы бар қару мен патрондарды сатады;
2) сатып алынатын және сатылатын қарудың есебін, сондай-ақ есепке алу құжаттамасының он жыл бойы сақталуын қамтамасыз етеді;
3) Мемлекеттік оқ-гильза қоймасына Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 24 маусымдағы № 429 қаулысымен бекітілген Мемлекеттік оқ-гильза қоймасын қалыптастыру қағидаларымен белгіленген тәртіпте сатылатын қызметтік және азаматтық атыс ойық қарудан атылған оқ пен гильзаларды ұсынады.
Отандық қаруды бақылау үшін атуларды дайындаушы-кәсіпорындар зауыт паспорттарында тиісті жазбаларды енгізумен жүргізеді.
Импорттық қарудың бақылау үшін атуларын ішкі істер органдары жүргізеді;
4) оның сақталуын мен қауіпсіз сақталуын қамтамасыз етеді;
5) персоналдың қару айналымы туралы Қазақстан Республикасы заңнамасын білуін қамтамасыз етеді;
6) қару және патрондар орналасатын және сақталатын орындарға (сөреден асып) бөтен адамдардың, сондай-ақ қаруға рұқсаты жоқ дүкен жұмыскерлерінің кіруіне жол бермеу;
7) ішкі істер органдарында тіркеуге жататын қаруды сатқан кезде сатушылар сатып алушының жеке бас куәлігінің немесе паспортының түпнұсқасымен қаруды сатып алуға рұқсатын салыстырады;
8) үрлемелі қуаты 7,5 Джоульден (бұдан әрі – Дж) аспайтын және конструкциясы жағынан қаруға ұқсас бұйымдарды қоса алғанда, 4,5 мм дейінгі калибрлі белгi беретін, қару, пневматикалық қаруды жеткізіп беруші заңды тұлғалардың сатушылары "Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті және оның аумақтық органдарымен көрсетілетін мемлекеттік қызметтер қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20674 болып тіркелді) 2020 жылғы 18 мамырдағы Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының № 64 бұйрығымен бекітілген соттылығының болуы не болмауы туралы анықтамалар, "Денсаулық сақтау саласында мемлекеттік қызметтер көрсетудің кейбір мәселелері туралы" 2020 жылғы 18 мамырдағы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің № ҚР ДСМ-49/2020 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20665 болып тіркелген) (бұдан әрі – "Психиатрия" және "Наркология" психикалық денсаулық орталықтарынан алынған мәліметтер) психикалық мінез-құлық бұзылыстары бар науқастарды және наркологиялық науқастарды динамикалық байқау (не динамикалық байқаудың болмауы) туралы мәліметтер, "Азаматтық және қызметтік қару иелері мен пайдаланушыларын даярлау және қайта даярлау бағдарламасын бекіту туралы" 2019 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің № 536 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18849 болып тіркелген) (бұдан әрі – даярлау бағдарламасынан өткені туралы анықтама) азаматтық және қызметтік қаруды қауіпсіз ұстау қағидаларын білуіне азаматтық және қызметтік қару иелері мен пайдаланушыларының даярлау (қайта даярлау) бағдарламасынан өткені туралы анықтамалар ұсынылғаннан кейін оларды сатып алу рұқсатынсыз он сегіз жасқа толған Қазақстан Республикасының азаматтарына өткізеді.
Заңды тұлғаларға көрсетілген қару оны сатып алуға рұқсаттар бойынша сатылады.
Азаматтық қаруды сақтау мен алып жүруге рұқсаттары бар адамдар, резервтегі әскери қызметті өткеріп жүрген әскери қызметшілерді қоспағанда, Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлер мен әскери құрылымдарының әскери қызметшілері, сондай-ақ арнаулы атақтары мен сыныптық шендері бар мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарын қоспағанда, арнайы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының қызметкерлері (Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлер мен әскери құрылымдарының әскери қызметшілері, арнайы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының қызметкерлері қызмет өткеру орнынан мөрмен басылған уәкілетті адамның қол таңбасымен құжаттарды ұсынған жағдайында), көрсетілген қаруды соттылығының болуы не болмауы туралы анықтамаларды, "Психиатрия" және "Наркология" Психикалық денсаулық орталығынан және қаруды қауіпсіз ұстау қағидаларын білуі бойынша тексерістен өткені туралы мәліметтерді ұсынбай сатып ала алады.
Сатып алушы ұсынған анықтамалар, мәліметтер, рұқсаттардың көшірмелері және жеке басын куәландыратын мәліметтер тігіледі және есептік құжаттамамен он жыл сақталады, оларды электрондық түрде сақтауға жол беріледі.
Механикалық тозаңдатқыштар, көзден жас ағызатын немесе тітіркендіргіш заттармен жарақталған аэрозолды және басқа да құрылғылар жеткізіп беруші заңды тұлғалардың сатушылары он сегіз жасқа толған, және қаруды қауіпсіз ұстау қағидалары бойынша нұсқамалықты жүргізгеннен кейін, азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондары саудасы бойынша жұмыс істеп тұрған мамандандырылған дүкендерде қару мен оның патрондарының келіп түсуін және сатылуын есепке алу кітабында, "сатып алуға рұқсаттар берудің нөмірі мен күні" бағанасында нұсқамалық алынғаны жөнінде сатып алушының қол таңбасын ұсынумен, оларды сатып алу рұқсатынсыз Қазақстан Республикасы азаматтарына сатады.

"9. Торговлю оружием и патронами на территории Республики Казахстан имеют право осуществлять юридические лица, производящие оружие и патроны на основании лицензий, а также юридические лица-поставщики.
Реализация гражданского и служебного оружия и патронов к нему, а также конструктивно схожих с оружием изделий допускается юридическими лицами – поставщиками из торгового зала.
Реализация оружия и патронов предприятиями-изготовителями осуществляется только юридическим лицам-поставщикам, имеющим разрешение на их приобретение, а также юридическим лицам в случаях, предусмотренных пунктами 4 и 37 настоящих Правил.";
пункты 11 и 12 изложить в следующей редакции:
"11. Юридические лица-поставщики:
1) продают оружие и патроны к нему, имеющие сертификат соответствия органа по подтверждению соответствия и заключение о соответствии криминалистическим требованиям;
2) обеспечивают учет приобретаемого и продаваемого оружия, а также хранение учетной документации в течение десяти лет;
3) представляют в государственную пулегильзотеку пули и гильзы, отстрелянные из продаваемого служебного и гражданского огнестрельного нарезного оружия в порядке, установленном постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 июня 2019 года № 429 "Об утверждении Правил формирования Государственной пулегильзотеки".
Контрольные отстрелы отечественного оружия производят предприятия-изготовители с внесением соответствующих записей в заводских паспортах.
Контрольные отстрелы импортного оружия производятся органами внутренних дел;
4) обеспечивают сохранность и безопасность его хранения;
5) обеспечивают знание персоналом законодательства Республики Казахстан об обороте оружия;
6) исключают доступ к местам размещения и хранения оружия и патронов (за прилавок) посторонних лиц, а также работников магазина, не имеющих допуск к оружию;
7) при продаже оружия, подлежащего регистрации в органах внутренних дел, продавцы производят сверку разрешения на приобретение оружия с оригиналом удостоверения личности или паспорта покупателя;
8) сигнальное, оружие, пневматическое оружие с дульной энергией не более 7,5 Джоуль (далее – Дж) и калибра до 4,5 мм включительно, конструктивно сходные с оружием изделия продавцы юридических лиц-поставщиков реализуют гражданам Республики Казахстан, достигшим восемнадцатилетнего возраста, без разрешения на их приобретение, после представления справки о наличии либо отсутствии судимости, утвержденных приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 18 мая 2020 года № 64 "Об утверждении Правил оказания государственных услуг Комитетом по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан и его территориальными органами" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20674), сведений о динамическом наблюдении (либо отсутствии динамического наблюдения) больных с психическими поведенческими расстройствами и наркологических больных, утвержденных приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 мая 2020 года № ҚР ДСМ-49/2020 "О некоторых вопросах оказания государственных услуг в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20665) (далее - сведений с Центров психического здоровья "Психиатрия" и "Наркология") и справки о прохождении программы подготовки (переподготовки) владельцев и пользователей гражданского и служебного оружия на знание правил безопасного обращения с гражданским и служебным оружием, утвержденной приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 13 июня 2019 года № 536 "Об утверждении программы подготовки и переподготовки владельцев и пользователей гражданского и служебного оружия" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 18849) (далее – справка о прохождении программы подготовки).
Юридическим лицам указанное оружие реализуется по разрешениям на его приобретение.
Лица, имеющие разрешение на хранение и ношение гражданского оружия, военнослужащие Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, за исключением военнослужащих, проходящих воинскую службу в резерве, а также сотрудники специальных государственных и правоохранительных органов, за исключением органов государственной противопожарной службы, имеющие специальные звания и классные чины (при предоставлении копий разрешений на хранение, хранение и ношение оружия или документов, подтверждающих их службу в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях о том, что они являются сотрудниками специальных государственных и правоохранительных органов, заверенных печатью и подписью уполномоченного лица, выдавшего разрешительный документ) приобретают указанное оружие без представления справок о наличии либо отсутствии судимости, сведений с Центра психического здоровья "Психиатрия" и "Наркология" и о прохождении проверки знаний правил безопасного обращения с оружием.
Представленные покупателем справки, сведения, копии разрешений и сведения, удостоверяющие личности, подшиваются и хранятся с учетной документацией десять лет, допускается их хранение в электронном виде;
Механические распылители, аэрозольные и другие устройства, снаряженные слезоточивыми или раздражающими веществами продавцы юридических лиц-поставщиков реализуют гражданам Республики Казахстан, достигшим восемнадцатилетнего возраста, без разрешения на их приобретение, после проведения инструктажа по безопасному обращению с оружием и проставлением подписи покупателя о прохождении инструктажа в книге учета поступления и продажи оружия и патронов к нему в специализированных магазинах по торговле гражданским и служебным оружием, в графе "номер и дата выдачи разрешения на приобретение".

Оқсыз атылатын қаруды жеткізіп беруші заңды тұлғалардың сатушылары Заңның 12-бабының 8) және 8-1) тармақшаларында көрсетілген заңды тұлғаларға, коллекциялауға лицензиясы бар жеке және заңды тұлғаларға сатуға құқылы;
9) сауда залында "Е-лицензиялау" мемлекеттік деректер қорының цифрлық жүйесі (бұдан әрі - ЕЛ МДҚ ЦЖ) серверіне қосылған бағдарламалық қамтамасыз етумен компьютерлік жабдықтың болуын қамтамасыз етеді;
10) осы Қағидалардың 15-тармағында көзделген тәртіпте азаматтық және қызметтік қаруды комиссиялық сатуға қабылдайды.
12. Жеткізіп беруші заңды тұлғаға Қазақстан Республикасының аумағында:
1) осы Қағидалардың 35-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда қарудың нақты түрін және үлгілерін сатып алуға рұқсаты жоқ заңды және жеке тұлғаларға қаруды сатуға;
2) техникалық реттеу саласында заңнамада белгіленген тәртіпте сертификаттаудан өтпеген қару және патрондар, нөмірсіз және таңбасыз қару, сондай-ақ таңбасыз және бастапқы қаптамадағы мемлекеттік стандарттарға сәйкестік белгісі жоқ патрондарды сатуға;
3) қарудың нақты түрін және үлгісін сатып алуға рұқсаты жоқ заңды тұлғаларға, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарын қоспағанда қарудың тиісті түрі мен үлгілерін сақтау немесе сақтау және алып жүруге рұқсаты жоқ жеке тұлғаларға, сондай-ақ ЕЛ МДҚ ЦЖ-да рұқсат қағаздың мәртебесінде "жарамсыз" деп немесе ЕЛ МДҚ ЦЖ-да болмаған кезде патрондарды сатуға.
Қарулы Күштерге, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарға, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарына сатылатын патрондар Еуразиялық экономикалық комиссия алқасының 2015 жылғы 21 сәуірдегі № 30 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың кеден аумағына әкелудің және (немесе) Еуразиялық экономикалық одақтың кеден аумағынан әкетудің рұқсат беру тәртібі белгіленген тауарлар тізбесінің 2-қосымшасының 2.22-бөлігінің 20-22-тармақтарында көрсетілген тауарлар атауына және Сыртқы экономикалық қызметтің тауарлар номенклатурасы (бұдан әрі – СЭҚ ТН) кодтарына сәйкес келуі тиіс.
Сату келісімшарт немесе Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне сәйкес ресімделген өзге де актінің негізінде жүргізіледі;
4) уақытша пайдалануға алған қаруды сақтау және алып жүруге рұқсаты бар жеке тұлғаларға патрондарды сатуға;
5) бақылау атысын өтпеген ойық ұңғылы атыс қаруын сатуға;
6) аңшылыққа арналған көздеуіштен (көздеуіш кешендері) басқа, қаруға түнде көру көздеуішін және дыбыссыз ату үшін жабдықтарды сатуға;

Охолощенное оружие продавцы юридических лиц-поставщиков вправе реализовывать физическим и юридическим лицам, имеющим лицензию на коллекционирование и юридическим лицам указанных в подпунктах 8) и 8 - 1) статьи 12 Закона.
9) обеспечивают наличие в торговом зале компьютерного оборудования с программным обеспечением, подключенным к серверу цифровой системы государственной базы данных "Е-лицензирование" (далее – ЦС ГБД ЕЛ);
10) принимают на комиссионную продажу гражданское и служебное оружие в порядке предусмотренном пунктом 15 настоящих Правил.
12. Юридическим лицам-поставщикам не допускается продавать на территории Республики Казахстан:
1) оружие юридическим и физическим лицам, не имеющим разрешений на приобретение конкретного вида и типа оружия, за исключением случаев предусмотренных пунктом 35 настоящих Правил;
2) оружие и патроны, не прошедшие сертификацию в порядке, установленном законодательством в сфере технического регулирования, оружие без номера и клейма, а также патроны без маркировки и знака соответствия государственным стандартам на первичной упаковке;
3) патроны юридическим лицам, не имеющим разрешений на приобретение конкретного вида и типа оружия, за исключением Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, специальных государственных и правоохранительных органов, а также физическим лицам, не имеющим разрешений на хранение или хранение и ношение соответствующего вида и типа оружия, а также при статусе этих разрешений в ЦС ГБД ЕЛ "недействительное" или при его отсутствии в ЦС ГБД ЕЛ.
Патроны, реализуются Вооруженным Силам, другим войскам и воинским формированиям, специальным государственным и правоохранительным органам при соответствии наименованиям патронов и кодам товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности указанным в пунктах 20 - 22 раздела 2.22 приложения 2 Перечня товаров, в отношении которых установлен разрешительный порядок ввоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза и (или) вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза, утвержденного Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 21 апреля 2015 года № 30.
Реализация производится на основании договора или иного акта оформленного в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан;
4) патроны физическим лицам, имеющим разрешения на хранение и ношение оружия, полученного во временное пользование;
5) огнестрельное оружие с нарезным стволом, не прошедшее контрольный отстрел;
6) приспособления для бесшумной стрельбы и прицелы (прицельные комплексы) ночного видения к оружию, за исключением прицелов для охоты;

7) Заңның 7-бабы 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында айналымға тыйым салынған қару және патрондарды сатуға;
8) спорттық, аңшылық және балық аулау жабдықтары және қарудың қосалқы бөлшектерінен басқа тауар түрлері сатылатын жайларда қару мен патрондарды сатуға;
9) азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарынан, аңшылық оқ-дәрі, спорттық, аңшылық және балық аулау жабдықтары мен қарудың қосалқы бөлшектерінен басқа тауардың өзге түрлерін сатуға;
10) қаруға ұқсас сәйкестік сертификаты жоқ құрылымы жағынан ұқсас заттарды сатуға;
11) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 16 наурыздағы № 219 бұйрығымен (Нормативтiк құқықтық актiлерді мемлекеттiк тізілімінде № 10747 болып тіркелген) бекітілген Криминалистік талаптар мен азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын, сондай-ақ конструкциясы жағынан қаруға ұқсас бұйымдарды сынау әдістерімен белгіленген тәртіпте криминалистік талаптарға сәйкестігіне сынақтан өтпеген қару мен патрондарды сатуға;
12) қару және/немесе патронды сатып алуға рұқсат мәртебесі ЕЛ МДҚ ЦЖ-да "жарамсыз" немесе ЕЛ МДҚ ЦЖ-да болмаған кезде қару және оның патрондарын сатуға;
13) қару мен патрондарды оның ішінде тіркеуге жатпайтын, сондай-ақ конструкциясы жағынан қаруға ұқсас бұйымдарды он сегіз жасқа толмаған, қылмыс жасағаны үшін заңда белгіленген тәртіпте өтелмеген немесе алынбаған соттылығы бар, қару ұстауға медициналық қарсы көрсетілімдері бар және қаруды қауіпсіз ұстау және қаруды қауіпсіз қолдану дағдыларын меңгеру бойынша даярлықтан өтпеген адамдарға сатуға;
14) қаруды, патрондарды және аңшылық оқ-дәрілерді сауда залдарынан немесе қаруды сақтауға арналған үй-жайлардан тыс жерлерде сатуға;
15) ішкі істер органдарында тіркелмеген қаруды сатуға;
16) пайдалануға техникалық жарамайтын қару мен патрондарды сатуға;
17) нөмірі және таңбасы жоқ қару, сондай-ақ стандартқа сәйкестік белгісі жоқ патрондарды сатуға;
18) Мемлекеттік оқ-гильза қоймасына атылған оқ және гильзаны ұсына отырып, бақылау атуды өтпеген ойық ұңғылы атыс қаруын сатуға;
19) уақытша пайдалануға алынған қару мен патрондарды сатуға;
20) кедендік бақылауда тұрған қару мен патрондарды сатуға;
21) жеке пайдалану үшін азаматтар жарақтаған аңшылық тегіс ұңғылы атыс қаруға патрондарды сатуға;
22) жүйкені сал ететін, уландыратын, сондай-ақ денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган қолдануға тыйым салған басқа да заттармен жарақталған газды қарудың, сондай-ақ бір метрден астам қашықтықтан адам өміріне қауіпсіз зақым келтіре алатын, алайда денсаулықтың жиырма бір күннен астам мерзімге ұзақ уақыт бұзылуына не еңбек ету қабілетін он және одан астам пайызға елеулі түрде тұрақты жоғалтуға әкеп соғатын газды қаруды сатуға;

7) оружие и патроны, запрещенные к обороту на территории Республики Казахстан в соответствии с пунктом 1 статьи 7 Закона;
8) оружие и патроны в помещениях, где продаются иные виды товаров, за исключением спортивных, охотничьих и рыболовных принадлежностей и запасных частей к оружию;
9) иные виды товаров кроме гражданского и служебного оружия, патронов к нему, охотничьего пороха, спортивных, охотничьих и рыболовных принадлежностей и запасных частей к оружию;
10) конструктивно сходные с оружием изделия, не имеющие сертификата соответствия;
11) оружие и патроны, не прошедшее испытаний на соответствие криминалистическим требованиям в порядке установленном Криминалистическими требованиями и методами испытания гражданского и служебного оружия и патронов к нему, а также конструктивно сходных с оружием изделий утвержденными приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 16 марта 2015 года № 219 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10747);
12) оружие и патроны к нему при предъявлении разрешения на приобретение оружия и (или) патронов со статусом в ЦС ГБД ЕЛ "недействительное" или при его отсутствии в ЦС ГБД ЕЛ;
13) оружие и патроны, в том числе не подлежащие регистрации, а также конструктивно сходные с оружием изделия, лицам, не достигшим восемнадцатилетнего возраста, имеющим непогашенную или не снятую в установленном законом порядке судимости за совершение преступления, медицинские противопоказания к владению оружием и не прошедшим подготовку по безопасному обращению с оружием и приобретению навыков безопасного обращения с оружием;
14) оружие, патроны и охотничий порох не из торгового зала или помещения для хранения оружия и патронов;
15) оружие, не зарегистрированное в органах внутренних дел;
16) оружие и патроны, технически непригодные для эксплуатации;
17) оружие без номера и клейма, а также патроны без знака соответствия стандарту;
18) огнестрельное оружие с нарезным стволом, не прошедшее контрольный отстрел с представлением в Государственную пулегильзотеку отстрелянных пуль и гильз;
19) оружие и патроны, полученные во временное пользование;
20) оружие и патроны, находящиеся под таможенным контролем;
21) патроны к охотничьему огнестрельному гладкоствольному оружию, снаряженные гражданами для личного использования;
22) газовое оружие, снаряженное нервно-паралитическими, отравляющими, а также другими веществами, запрещенные к применению уполномоченным органом в области здравоохранения, а также газовое оружие, способное причинить на расстоянии более одного метра повреждение, не опасное для жизни человека, но влекущее длительное расстройство здоровья на срок более двадцати одного дня либо значительную стойкую утрату трудоспособности на десять и более процентов;

23) жауынгерлік қарудан жасалған массалық-габариттік макеттерді сатуға жол берілмейді.";
15 және 16-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Қаруды комиссиялық сату:
1) жеткізіп беруші заңды тұлға қаруды комиссиялық сатуға сот шешімі бойынша немесе азаматтық және қызметтік қару иелерінен қабылдайды.
Қаруды комиссиялық сатуға қабылдау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушысының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 264 бұйрығымен бекітілген (Нормативтiк құқықтық актiлерді мемлекеттiк тізілімінде № 11148 болып тіркелген) Ішкі сауда қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады;
2) белгіленген тәртіпте мемлекет меншігіне айналдырылған қару Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 26 шілдедегі № 833 қаулысымен бекітілген Жекелеген негiздер бойынша мемлекет меншiгiне айналдырылған (түскен) мүлiктi есепке алу, сақтау, бағалау және одан әрi пайдалану қағидаларының талаптарына сәйкес іс бойынша өндірісті жүзеге асыратын ішкі істер органы қызметкерлерінің қатысуымен сот шешімдері бойынша атқарушылық өндірісті жүзеге асыратын адамнан қабылданады.
Егер белгіленген тәртіпте мемлекеттің меншігіне өндірілген қару ішкі істер органында тіркелген жағдайда қаруды жеткізіп беруші заңды тұлғалар сатуға қабылдаған кезде оны сақтауға немесе оны сақтау және алып жүруге қосымша талап етеді;
3) ішкі істер органдарында тіркелген қару комиссиялық сатуға азаматтардан немесе ұйым өкілдерінен қаруды сақтауға немесе сақтауға және алып жүруге рұқсат қағазы, жеке куәлігі болған жағдайда қабылданады;
4) қаруды комиссиялық сатуға сақтауға немесе сақтауға және алып жүруге рұқсатсыз немесе атқарушылық құжаттарсыз тапсырған жағдайда қаруды дүкен әкімшілігі қабылдайды және қару тапсырған адам туралы мәліметтерді көрсете отырып, ішкі істер органдарына береді;
5) комиссиялық сатуға қабылданған тіркелген азаматтық және қызметтік қару туралы мәліметтер қаруды тіркеу орны бойынша ішкі істер органына ЕЛ МДҚ ЦЖ арқылы жіберіледі.
ЕЛ МДҚ ЦЖ арқылы мәліметтерді беру үшін жеткізіп беруші заңды тұлғаның қызметкері тіркелген азаматтық және қызметтік қаруды комиссиялық сатуға тапсыру туралы жеке және заңды тұлға жүгінген кезде заңды тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасы (бұдан әрі - ЭЦҚ) арқылы "цифрлық үкімет" порталы арқылы тапсыратын адамда сақтауға немесе сақтауға және алып жүруге рұқсатының бар-жоғын ЕЛ МДҚ ЦЖ-де тексереді, одан әрі қаруды қабылдаушы қызметкер белгіленген рұқсатпен сақтауға немесе сақтауға және алып жүруге рұқсат берген ішкі істер органына ЕЛ МДҚ ЦЖ арқылы жолданатын сатуға қабылданған қару туралы мәліметті толтырады.
Рұқсатсыз өткізілетін қаруды заңды тұлға ішкі істер органдарына сұрау салу арқылы оның тіркелу мәніне тексереді;

23) макеты массо-габаритные, изготовленных из боевого оружия.";
пункты 15 и 16 изложить в следующей редакции:
"15. Комиссионная продажа оружия:
1) юридические лица-поставщики принимают на комиссионную продажу оружие по решению суда или от владельцев гражданского и служебного оружия.
Прием оружия на комиссионную продажу осуществляется в соответствии с Правилами внутренней торговли, утвержденными приказом и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 264.
2) оружие, обращенное в установленном порядке в государственную собственность в соответствии с требованиями Правил учета, хранения, оценки и дальнейшего использования имущества, обращенного (поступившего) в собственность государства по отдельным основаниям, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 июля 2002 года № 833 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12790) принимается от лиц, осуществляющих исполнительное производство по решениям судов, в присутствии сотрудников органов внутренних дел, осуществлявших производство по делу.
В случае если оружие, обращенное в установленном порядке в государственную собственность, зарегистрировано в органах внутренних дел, при принятии оружия на реализацию юридическими лицами-поставщиками дополнительно истребуются разрешения на его хранение или хранение и ношение.
3) зарегистрированное в органах внутренних дел оружие принимается от граждан или представителей организаций на комиссионную продажу при наличии разрешения на хранение или хранение и ношение и документов, удостоверяющих личность.
4) при сдаче на комиссионную продажу оружия без разрешения на хранение или хранение и ношение или без документов исполнительного производства, оружие принимается и передается администрацией магазина в органы внутренних дел с указанием сведений о лице, сдавшем оружие.
5) сведения о принятом на комиссионную продажу зарегистрированном гражданском и служебном оружии направляются в орган внутренних дел по месту регистрации оружия посредством ЦС ГБД ЕЛ.
Для передачи сведений через ЦС ГБД ЕЛ работник юридического лица-поставщика, при обращении физического или юридического лица о сдаче зарегистрированного гражданского или служебного оружия, на комиссионную продажу, посредством электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП) юридического лица, через портал "цифрового правительства" проверяет наличие у сдающего лица разрешения на хранение или хранение и ношение в ЦС ГБД ЕЛ, далее в установленном разрешении работником, принимающим оружие заполняются сведения о принятом на реализацию оружия которые направляются посредством ЦС ГБД ЕЛ в орган внутренних дел выдавший разрешение на хранение или хранение и ношение.
Оружие, реализуемое без разрешений, посредством запроса в органы внутренних дел юридическим лицом проверяется на предмет его регистрации.

6) ішкі істер органында тіркелген, комиссиялық сатуға тапсырылған қару оны тіркегеннен кейін ғана азаматтан және ұйымнан комиссиялық сатуға қабылдаған жеткізуші заңды тұлғаға қайта тіркеледі (есептен шығарылады);
7) комиссиялық сатуға тапсырылған қару, оның ішінде оны тапсырған адамның сатып алуы қарудың тиісті түрін сатып алуға рұқсаты болған жағдайда ғана мүмкін;
8) бөлшектеп сатып алу-сату шарты бойынша қару мен патрондарды сатушылар мен сатып алушылардың арасында туындайтын қатынастар Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасымен реттеледі.
16. Жеке немесе заңды тұлға қаруды және (немесе) патрондарды (заңды тұлғалар үшін) заңды тұлға сатып алу туралы жүгінген кезде жеткізіп беруші заңды тұлға ЭЦҚ-ның көмегімен "цифрлық үкімет" порталы арқылы сатып алуға рұқсатының бар-жоғын ЕЛ МДҚ ЦЖ-де тексереді, одан әрі жеткізуші заңды тұлғаның қызметкері рұқсатта белгіленген сатып алынған қару туралы мәліметті толтыраы және ЕЛ МДҚ ЦЖ арқылы оларды сатып алуға рұқсат берген ішкі істер органына жолдайды.";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Заңның 12-бабында 2) - 8), 11) тармақшаларында көрсетілген заңды тұлғалар ұйымдарды қайта құру немесе тарату кезінде азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын оларды сатып алуға ішкі істер органдарынан рұқсат алған субъектілерге тапсыра алады.
Қайта құру немесе тарату кезінде қаруды немесе оның патрондарын тапсыраған заңды тұлға әрбір қарудың санын, маркаларын, калибрлерін және нөмірлерін, патрондардың саны, маркаларын, калибрлерін көрсете отырып, қаруды есепке қойған ішкі істер органына ол туралы жеті күндік мерзімде жазбаша түрде хабарлайды. Хабарламаға қару сақтауға қайта рәсімдеу үшін рұқсат, сондай-ақ тапсыру жүргізуге негіз болған құжаттар қоса беріледі.
Заңның 12-бабының 2) - 8), 11) тармақшаларында көрсетілген заңды тұлғалар өз қызметін қысқартқан немесе тоқтатқан жағдайда, қызмет тоқтатыла тұрған күннен бастап он жұмыс күні ішінде өздерінде бар қару мен оның патрондарының ішкі істер органдарына тапсырады.";
49-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"49. Сатып алынған азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын сатып алған күннен бастап жеті күн мерзім ішінде ЕЛ МДҚ ЦЖ немесе сатып алынған қару туралы мәліметтерді ұсыну жолымен (жеткізіп беруші заңды тұлғалар қаруды импорттаған жағдайда) сатып алуға рұқсат берген аумақтық ішкі істер органында тіркеледі.
Белгі беру қаруы, механикалық тозаңдатқыштар, көзден жас ағызатын немесе тітіркендіргіш заттармен жарақталған аэрозолды және басқа да құрылғылар, үрлемелі қуаты 7,5 Дж-дан аспайтындарын және калибрі 4,5 миллиметрге дейінгілерін қоса алғанда пневматикалық қару ішкі істер органдарында тіркеуге алынбайды.";
71-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

6) сданное на комиссионную продажу, зарегистрированное в органах внутренних дел оружие перерегистрируется с граждан и организаций (снимается с учета) только после его регистрации за юридическим лицом-поставщиком, принявшим на комиссионную продажу.
7) приобретение сданного на комиссионную продажу оружия, в том числе лицом сдавшим его, возможно только при наличии разрешения на приобретение соответствующего вида и типа оружия.
8) отношения, возникающие между продавцами и покупателями оружия и патронов по договору розничной купли-продажи, регулируются гражданским законодательством Республики Казахстан.
16. При обращении физического или юридического лица о приобретении оружия и (или) патронов (для юридических лиц) юридическое лицо-поставщик, посредством ЭЦП через портал "цифрового правительства" проверяет наличие разрешения на приобретение в ЦС ГБД ЕЛ, далее в установленном разрешении работник юридического лица-поставщика заполняет сведения о реализованном оружии и направляет их посредством ЦС ГБД ЕЛ в орган внутренних дел выдавший разрешение на приобретение.";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. Юридическим лицам, указанным в подпунктах 2) - 8), 11) статьи 12 Закона, при реорганизации или ликвидации допускается передавать гражданское и служебное оружие и патроны к нему субъектам, получившим разрешение на их приобретение в органах внутренних дел.
Юридические лица, передавшие оружие или патроны при реорганизации или ликвидации, в семидневный срок письменно сообщают об этом в орган внутренних дел, в котором оружие состоит на учете, указав количество, марку, калибр и номер каждой единицы переданного оружия, количество, марку, калибр патронов. К сообщению прилагаются разрешение на хранение оружия для его переоформления, а также документы, на основании которых осуществлена передача.
Юридические лица указанные в подпунктах 2) - 8), 11) статьи 12 Закона, при прекращении или приостановлении своей деятельности обязаны в течение десяти рабочих дней со дня приостановления деятельности сдать находящееся у них оружие и патроны к нему в органы внутренних дел.";
пункт 49 изложить в следующей редакции:
"49. Приобретенное гражданское и служебное оружие в семидневный срок со дня приобретения регистрируется в территориальном органе внутренних дел, выдавшим разрешение на приобретение, посредством ЦС ГБД ЕЛ или путем представления сведений о приобретенном оружии (в случае импорта оружия юридическими лицами-поставщиками).
Не подлежат регистрации в органах внутренних дел механические распылители, аэрозольные и другие устройства, снаряженные слезоточивыми или раздражающими веществами, пневматическое оружие с дульной энергией не более 7,5 Дж и калибром до 4,5 мм включительно.";
пункт 71 изложить в следующей редакции:

"71. Азаматтық қаруды сатып алуға рұқсат төлқұжатты немесе жеке басты куәландыратын куәлігі болған жағдайда үш айға жарамды.
Бақылау үшін ату жүргізу мақсатында жеткізуші - заңды тұлға жеке тұлғаға жаңадан сатып алынған азаматтық қаруға арналған үш патронға дейін сатуға рұқсат етіледі.";
74-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"74. Мыналарды:
1) заңды және жеке тұлғаларға ішкі істер органдарынан қаруды сатып алуға рұқсатты алмай азаматтық және қызметтік қаруды;
Белгі беру, оқсыз атылатын қаруы, механикалық тозаңдатқыштар, көзден жас ағызатын немесе тітіркендіргіш заттармен жарақталған аэрозолды және басқа да құрылғылар, үрлемелі қуаты 7,5 Дж-дан аспайтындарын және калибрі 4,5 миллиметрге дейінгілерін қоса алғанда, конструкциясы жағынан қаруға ұқсас бұйымдарды Қазақстан Республикасының азаматтары оларды сатып алуға рұқсат алмай сатып алуға.
Коллекциялау лицензиясы бар жеке және заңды тұлғалар лицензия берілгеннен кейін оқсыз атылатын қаруды сатып алады.
Заңның 12-бабының 8) және 8 - 1) тармақшаларында көрсетілген заңды тұлғалар өздерінің білім беру немесе мәдениет ұйымдарына (кинематографиялық ұйымдар, театрлар, цирктер, мұражайлар) қатынасын растайтын құжаттар негізінде оқсыз атылатын қаруды сатып алады;
2) Белгі беру, оқсыз атылатын қаруы, механикалық тозаңдатқыштар, көзден жас ағызатын немесе тітіркендіргіш заттармен жарақталған аэрозолды және басқа да құрылғылар, үрлемелі қуаты 7,5 Дж-дан аспайтындарын және калибрі 4,5 мм дейінгілерін қоса алғанда, конструкциясы жағынан қаруға ұқсас бұйымдарды сатып алуға жол берілмейді:
қылмыс жасағаны үшін соттылығы заңда белгіленген тәртіпте өтелмеген немесе алынбаған адамдарға;
наркологиялық және психоневрологиялық мекемелерде есепте тұрған адамдарға;
қарумен қауіпсіз жұмыс істеу бойынша нұсқаулықтан өтпеген адамдарға;
Механикалық бүріккіштерді, аэрозольді және өзге де көзден жас ағызатын немесе тітіркендіргіш заттармен жарақтандырылған құрылғыларды сатып алу кезінде – қауіпсіз пайдалану жөніндегі нұсқаулықтан өтпеген адамдарға;
он сегіз жасқа толмаған адамдарға;
қаруға иелік етуге медициналық қарсы көрсетілімдері бар адамдарға;
қаруды сақтауға қажетті жағдайлары жоқ адамдарға;
сот шешімі қабылданғанға дейін қылмыстық жауаптылыққа тартылып жатқан адамдарға;
Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің Ерекше бөлімінің тиісті бабының бөлігінде көзделген бас бостандығынан айыру жазасының ең төменгі мерзімі аяқталғанға дейін ақталмайтын негіздер бойынша қылмыстық жауаптылықтан босатылған адамдарға;
бір жыл ішінде Қазақстан Республикасы Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 127, 128, 131, 382, 434, 437, 438, 440, 443, 444, 448, 450, 462, 481, 482, 484, 485, 485-1, 486, 487, 489, 490, 492, 493 және 506-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтарды қайталап жасаған адамдарға;

"71. Разрешения на приобретение гражданского оружия действительны три месяца при предъявлении паспорта или документа, удостоверяющего личность.
В целях проведения контрольного отстрела, юридическому лицу-поставщику разрешается реализовать физическому лицу до трех патронов к вновь приобретенному спортивному и охотничьему нарезному оружию.";
пункт 74 изложить в следующей редакции:
"74. Не допускается приобретение:
1) физическими и юридическими лицами гражданского и служебного оружия без получения в органах внутренних дел разрешения на его приобретение.
Сигнальное, охолощенное оружие, механические распылители, аэрозольные и другие устройства, снаряженные слезоточивыми или раздражающими веществами, пневматическое оружие с дульной энергией не более 7,5 Дж и калибром до 4,5 мм включительно, конструктивно сходные с оружием изделия приобретаются гражданами Республики Казахстан без разрешений на их приобретение.
Физические и юридические лица, имеющие лицензии на коллекционирование, приобретают охолощенное оружие после предъявления лицензии.
Юридические лица, указанные в подпунктах 8) и 8 - 1) статьи 12 Закона приобретают охолощенное оружие на основании документов, подтверждающих их отношение к организациям образования или культуры (кинематографические организации, театры, цирки, музеи).
2) сигнального, охолощенного оружия, механических распылителей, аэрозольных и других устройств, снаряженных слезоточивыми или раздражающими веществами, пневматического оружия с дульной энергией не более 7,5 Дж и калибром до 4,5 мм включительно, конструктивно сходных с оружием изделий физическими лицами:
с непогашенной или не снятой в установленном законом порядке судимостью за совершение преступления;
состоящим на учете наркологических и психоневрологических учреждениях;
не прошедшими инструктаж по безопасному обращению с оружием.
При приобретении механических распылителей, аэрозольных и других устройств, снаряженных слезоточивыми или раздражающими веществами – не прошедшими инструктаж о безопасном обращении с оружием;
не достигшими восемнадцатилетнего возраста;
имеющими медицинские противопоказания к владению оружием;
не имеющими условий для хранения оружия;
привлекаемыми к уголовной ответственности, до принятия решения судом;
освобожденными от уголовной ответственности по не реабилитирующим основаниям до истечения срока нижнего предела наказания в виде лишения свободы, предусмотренного соответствующей частью статьи Особенной части Уголовного кодекса Республики Казахстан;
совершения повторно в течение года административного правонарушения, предусмотренного статьями 127, 128, 131, 382, 434, 437, 438, 440, 443, 444, 448, 450, 462, 481, 482, 484, 485, 485-1, 486, 487, 489, 490, 492, 493 и 506 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях;

Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 108-1-бабының бірінші бөлігі, 109-1, 287-бабының бірінші бөлігі, 288-бабының төртінші бөлігі, 289, 296-бабының бірінші, екінші және үшінші бөліктері, 389-бабының бірінші және екінші бөліктерінде көзделген қылмыстық теріс қылықты жасаған, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 73, 440-1, 453, 461, 476, 477, 478 және 488-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтарды жасаған адамдарға;
3) осы Қағидалардың 45-тармағында көрсетілген субъектілердің азаматтық
және қызметтік қаруды және оның патрондарын осы Қағидалардың 23, 24 және 28-тармақтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, жеткізуші - заңды тұлғадан сатып алуына;
4) азаматтардың калибрі ".338 LapuaMag" (8,6*70 мм) көрсеткішінен жоғары болатын ұзын ұңғылы ойық атыс қаруын сатып алуына;
5) қаруға қосымша ұңғыларды немесе өзге де қосалқы конструктивтік бөлшектерді, егер оларды сатып алғаннан кейін қосымша қару бірлігін жинауға мүмкіндік болса, сатып алуына жол берілмейді.";
90-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"90. Ішкі істер органдарында қаруды бір қару иесінен басқаға беру туралы құжаттарды ресімдеуге жол беріледі. Қаруды қайта рәсімдеу, берілетін қарудың есепке алу орны бойынша азаматтық және қызметтік қарудың айналымын бақылауды (бұдан әрі - АҚҚАБ) жүзеге асыратын полиция органының қызметкері қару иесінің және қарудың осы түрін сатып алуға полиция органының рұқсаты бар адамның қатысуымен жүргізіледі.
Жеке тұлға қаруды бір қару иесінен басқаға беруге құжаттарды ресімдеуге жүгінген кезде ресімделетін қару есебінде тұрған АҚҚАБ қызметкері "цифрлық үкімет" ЕЛ МДҚ ЦЖ порталы арқылы сатып алуға рұқсаттың бар-жоғын тексереді.
Қару және (немесе) патрондарды сатқан жағдайда АҚҚАБ қызметкері ресімделетін қару туралы мәліметті ЕЛ МДҚ ЦЖ толтырады және оларды ЕЛ МДҚ ЦЖ арқылы сатып алуға рұқсат берген ішкі істер органына жолдайды.
Қаруды сатып алуға рұқсат "жарамсыз" деген мәртебеде немесе оның ЕЛ МДҚ ЦЖ болмаған жағдайда қаруды ресімдеуге жол берілмейді.
Қаруды есептен шығару қаруды жаңа иесі оны есепке қою туралы хабарламасын алғаннан кейін ғана жүргізіледі.
Қаруды ұрлау немесе жоғалтып алу жағдайында қару иесі біркүндік мерзімде қаруды ұрлау немесе жоғалтып алу фактісін анықтау сәттен бастап бұл туралы ішкі істер органдарына хабарлайды.";
154-тармақта қазақ тілінде мәтін өзгермейді, орыс тіліндегі мәтін өзгертіледі;
156-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"156. Азаматтық және қызметтік қаруды алып жүру және қолдану қағидаларын зерделеуді қару айналымын бақылау саласындағы уәкілетті орган бекіткен өлшемшарттарға сәйкес келетін орталықтарда өтеді.
Қылмыс жасағаны үшін белгіленген заң тәртібінде алынбаған немесе мерзімі өтпеген соттылығы бар, қаруды ұстауға медициналық қарсы көрсетпелері бар адамдарға қаруды пайдаланумен сабақтарға қатысуға жол берілмейді.
Азаматтық және қызметтік қару иелері мен пайдаланушылары Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" 2014 жылғы 5 шілдедегі Кодексінің 484-бабы бірінші бөлігінде, 485-бабы бірінші бөлігінде, 486-бабы бірінші бөлігінде көзделген құқық бұзушылық жасаған үшін азаматтық және қызметтік қаруды қауіпсіз ұстау қағидаларын білуін тексеру үшін сынақ тапсыруға жолданады.
Азаматтық және қызметтік қаруды қауіпсіз ұстау қағидаларын білуіне тексеруге жолдау туралы қаулыны осы Қағидаларға 24-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Кодекстің көрсетілген баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарайтын уәкілетті органы (лауазымды адам) шығарады.
Азаматтық және қызметтік қаруды қауіпсіз ұстау қағидаларының білуін тексеруге азаматтық және қызметтік қарудың иелері және (немесе) пайдаланушыларын жолдау туралы қаулы алған күннен бастап екі ай ішінде азаматтық және қызметтік қаруды қауіпсіз ұстау қағидаларын білуін тексеру үшін сынақ тапсырмаған адамдардың қарудың сақталуын немесе сақтау және алып жүруге рұқсаттарының әрекет етуі осы Қағидаларға 25-қосымшаға сәйкес нысан бойынша алдын ала тоқтатусыз күшін жояды.";

совершения уголовного проступка, предусмотренного статьями 108-1 (частью первой), 109-1, 287 (частью первой), 288 (частью четвертой), 289, 296 (частями первой, второй и третьей), 389 (частями первой и второй) Уголовного кодекса Республики Казахстан, административного правонарушения, предусмотренного статьями 73, 440-1, 453, 461, 476, 477, 478 и 488 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях;
3) гражданского и служебного оружия и патронов к нему субъектами, указанными в пункте 45 настоящих Правил, кроме подпунктов 3), 8) и 9), не у юридических лиц – поставщиков за исключением случаев, предусмотренных пунктами 23, 24 и 28 настоящих Правил;
4) гражданами огнестрельного длинноствольного нарезного оружия калибром более ".338 LapuaMag" (8,6*70 мм);
5) дополнительных стволов или иных запасных конструктивных частей к оружию, если после их приобретения возможна сборка дополнительной единицы оружия.";
пункт 90 изложить в следующей редакции:
"90. Допускается производить в органах внутренних дел оформление документов на передачу оружия от одного владельца другому. Переоформление оружия производится по месту учета передаваемого оружия, работником органа полиции, осуществляющим контроль за оборотом гражданского и служебного оружия (далее – КОГСО), в присутствии владельца оружия и лица, имеющего разрешение органа полиции на приобретение этого вида оружия.
При обращении физического лица оформление документов на передачу оружия от одного владельца другому работник КОГСО, на учете которого состоит оформляемое оружие, через портал "цифрового правительства" проверяет наличие разрешения на приобретение в ЦС ГБД ЕЛ.
При реализации оружия и (или) патронов работник КОГСО заполняет в ЦС ГБД ЕЛ сведения об оформляемом оружии и направляет их посредством ЦС ГБД ЕЛ в орган внутренних дел, выдавший разрешение на приобретение.
Не допускается оформление оружия при статусе разрешения на приобретение оружия "недействительно" или его отсутствии в ЦС ГБД ЕЛ.
Снятие с учета оружия производится только после получения уведомления о постановке его на учет за новым владельцем оружия.
В случае утраты или хищения оружия владельцы оружия в однодневный срок, с момента установления факта утраты или хищения оружия сообщают об этом в орган внутренних дел.";
пункт 154 изложить в следующей редакции:
"154. Не допускается:
1) ношение и использование оружия:
находящегося на реализации юридических лиц – поставщиков;
в состоянии наркотического или алкогольного опьянения;
технически неисправные оружие и патроны, а также механические распылители, аэрозольные и другие устройства, снаряженные слезоточивыми и раздражающими веществами, срок годности, хранения или использования которых истек, за исключением случаев проведения исследовательских работ и испытаний либо проверки технического состояния оружия;
2) ношение оружия:
незарегистрированного в органах внутренних дел, в том числе не подлежащего регистрации пневматического оружия с дульной энергией не более 7,5 Дж и калибром до 4,5 мм включительно, в открытом (не зачехленном) виде в общественных местах;
макетов массо-габаритных, изготовленных из боевого оружия;
охолощенного оружия без соблюдения требований пункта 152 настоящих Правил;
гражданами - участниками митингов, уличных шествий, демонстраций, пикетов и других массовых публичных мероприятий;
в открытом (не зачехленном) виде в общественных местах;
без разрешения в качестве принадлежности к национальному костюму;
3) использование оружия:
в отношении женщин, лиц с явными признаками инвалидности, несовершеннолетних, когда их возраст известен или очевиден, кроме случаев совершения ими группового и (или) вооруженного нападения (насилия);
огнестрельного, газового, электрического оружия (за исключением случаев самообороны), сигнального, охолощенного, пневматического и метательного оружия в населенных пунктах и в не отведенных для этого местах.";
пункт 156 изложить в следующей редакции:
"156. Изучение правил ношения и использования гражданского и служебного оружия его владельцы и пользователи проходят в центрах соответствующих критериям установленным уполномоченным органом в сфере контроля за оборотом оружия.
Лица, имеющие непогашенную или не снятую в установленном законом порядке судимости за совершение преступления, медицинские противопоказания к занятиям с использованием оружия не допускаются.
Владельцы и пользователи гражданского и служебного оружия, совершившие правонарушения, предусмотренные частью первой статьи 484, частью первой статьи 485 и частью первой статьи 486 Кодекса Республики Казахстан от 5 июля 2014 года "Об административных правонарушениях", направляются на сдачу экзамена для проверки знаний правил безопасного обращения с гражданским и служебным оружием.
Постановление о направлении на проверку знаний правил безопасного обращения с гражданским и служебным оружием выносится органами (должностными лицами), уполномоченными рассматривать дела об административных правонарушениях, предусмотренных указанными статьями Кодекса по форме согласно приложению 24 к настоящим Правилам.
Действия разрешений на хранение или хранение и ношение оружия лиц, не сдавших экзамен для проверки знаний правил безопасного обращения с гражданским и служебным оружием в течение двух месяцев со дня получения постановления о направлении владельца и (или) пользователя гражданского и служебного оружия на проверку знаний правил безопасного обращения с оружием прекращаются без предварительного приостановления по форме согласно приложению 25 к настоящим Правилам.";

көрсетілген бұйрыққа 5-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрыққа 16-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрыққа 24-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитеті заңнамада белгіленген тәртіпте осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң мен нормашығармашылықты үйлестіру департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрықтың 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін осы бұйрықтың 1-тармағының үшінші, он жетінші, отыз төртінші, отыз тоғызыншы, елуінші, алпыс екінші, жетпісінші, жетпіс бірінші, жетпіс алтыншы, сексен бірінші, сексен екінші, жүз сегізінші, жүз оныншы, жүз он бірінші және жүз он екінші абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
Е. Саденов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Туризм және спорт министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
2026 жылғы 25 мамырдағы
№ 370 Бұйрыққа 1-қосымша
Азаматтық және қызметтік
қару мен оған арналған
оқ-дәрілердің айналымы
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының аумағында күзет қызметін жүзеге асыратын жекеменшік күзет ұйымдары қызметкерлерінің қарулану нормалары
Қару:
№ п/п
Жекеменшік күзет ұйымдарының қызметкерлері
Қызметтік қару (күзет қызметін жүзеге асыру кезінде)
Травматикалық әсері бар патрондармен ату мүмкіндігі бар оқпансыз атыс қаруы, газды қару, электрлік қару, қысқа ұңғылы тегіс ұңғылы қару
Ұзын ұңғылы тегіс ұңғылы қару (мылтық, карабин)
1
2
3
4
1
Ауысымның аға күзетшісі
1 бірлік.
2
Сыртқы бекеттегі күзетші
Бекетке 1 бірлік
Бекетке 1 бірлік
3
Ішкі бекеттегі күзетші
Бекетке 2 бірлік
4
Жедел әрекет ету мобильдік тобының аға күзетшісі
1 бірлік
5
Жедел әрекет ету мобильдік тобының күзетшісі
1 бірлік
6
Жедел әрекет ету мобильдік тобының жүргізушісі
1 бірлік.
7
Жеке тұлғалардың өмірі мен денсаулығын қорғауды жүзеге асыратын күзетші
1 бірлік
Қаруға арналған оқ-дәрілердің нормалары
№ п/п
Травматикалық әсері бар патрондармен ату мүмкіндігі бар оқпансыз атыс қаруы, газды қару, қысқа ұңғылы тегіс ұңғылы қару
Патрондар саны, дана
Объектіні күзетуге кірісетін немесе мобильдік топ құрамында қызмет атқаратын күзетшілерге беріледі:
Қару бірлігіне шаққандағы азайтылмайтын (ең төменгі) оқ-дәрі қоры
Оқу мақсатында бір күзетшіге жылына жұмсалатын оқ-дәрі шығыны
1.
Травматикалық әсері бар патрондармен ату мүмкіндігі бар оқпансыз атыс қаруы, газды қару, қысқа ұңғылы тегіс ұңғылы қару

приложение 5 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 16 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
приложение 24 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Комитету административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев третьего, семнадцатого, тридцать четвертого, тридцать девятого, пятидесятого, шестьдесят второго, семидесятого, семьдесят первого, семьдесят шестого, восемьдесят первого, восемьдесят второго, сто восьмого, сто десятого, сто одиннадцатого и сто двенадцатого пункта 1, которые вводятся в действие с 12 июля 2026 года.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Е. Саденов
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство Сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство туризма и спорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 25 мая 2026 года № 370
Приложение 5
к Правилам оборота
гражданского и служебного
оружия и патронов к нему
форма
Нормы вооружения работников частных охранных организаций, осуществляющих охранную деятельность на территории Республики Казахстан
Оружие:
№ п/п
Работники частных охранных организации
Служебное оружие (при осуществлении охранной деятельности)
Огнестрельное бесствольное, газовое оружие с возможностью стрельбы патронами травматического действия, электрическое оружие, короткоствольное гладкоствольное оружие
Гладкоствольное длинноствольное оружие (ружье, карабин)
1
2
3
4
1
Старший охранник смены
1 ед.
2
Охранник на наружном посту
1 ед. на пост
1 ед. на пост
3
Охранник на внутреннем посту
2 ед. на пост
4
Старший охранник мобильной группы оперативного реагирования
1 ед.
5
Охранник мобильной группы оперативного реагирования
1 ед.
6
Водитель мобильной группы оперативного реагирования
1 ед.
7
Охранник, осуществляющий защиту жизни и здоровья физических лиц
1 ед.
Нормы патронов к оружию
№ п/п
Вид оружия
Количество патронов, штук
Охранникам, заступающим на охрану объекта, или в мобильных группах выдается:
неснижаемый запас патронов на единицу оружия
для учебных целей на 1 охранника расход патронов в год
1.
Огнестрельное бесствольное, газовое оружие с возможностью стрельбы патронами травматического действия, короткоствольное гладкоствольное оружие

до 16 патронов (в 2-х магазинах)
16
12
2
Ұзын ұңғылы тегіс ұңғылы қару (мылтық, карабин)
10 оқ-дәріге дейін
10
12
Ескертпе:
1. Күзеттің барлық түрлері үшін қару резерві – қаруланған әрбір 10 қару бірлігіне 1 қару бірлігі есебімен белгіленеді.
2. Тегіс ұңғылы қаруға арналған патрондар № 7 немесе № 8 бытырамен не травматикалық әсері бар патрондармен жарақталады, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2008 жылғы 8 ақпандағы № 55 бұйрығымен бекітілген (НҚА мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5139 тіркелген) адамға әсер ететін зақымдаушы факторлардың рұқсат етілген нормаларына сәйкес қолдануға рұқсат етілген электрлік қару пайдаланылады.
3. Асыл металдар мен алмаздарды, көмірсутек шикізатын өндіруді, сақтауды, тасымалдауды және қайта өңдеуді қамтамасыз ететін объектілерді, банктерді, электр станцияларын, жылу электр орталықтарын және электр беру желілерін, жарылғыш, улы және есірткі заттарының қоймаларын (сақтау орындарын), радиоактивті материалдарды, мемлекеттік материалдық резерв қоймаларын, террористік тұрғыдан осал объектілерді, сондай-ақ құнды және қауіпті жүктерді тасымалдау кезінде теміржол және әуе көлігін күзету барысында, сондай-ақ жекеменшік күзет ұйымдарының жедел әрекет ету мобильдік топтарының экипаждарына тегіс ұңғылы қаруға арналған патрондарды оқпен немесе № 0, № 1 бытырамен жарақтауға жол беріледі.
4. Жекеменшік күзет ұйымдары объектілерді күзету кезінде қызметтік қаруды жарық-дыбыс әсері бар патрондармен әрбір қару бірлігіне 2 патроннан аспайтын мөлшерде жарақтауға құқылы.
5. Жекеменшік күзет ұйымдарының қарумен немесе қарусыз объектілерді күзету қызметі күзет қызметін көрсету туралы шарт негізінде жүзеге асырылады.
6. Жекеменшік күзет ұйымдарына денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган қолдануға рұқсат берген көзден жас ағызатын немесе тітіркендіргіш заттармен жарақтандырылған механикалық бүріккіштерді, аэрозольді және өзге де құрылғыларды пайдалануға рұқсат етіледі.
Бұйрыққа 2-қосымша
Азаматтық және қызметтік
қару мен оған арналған
оқ-дәрілердің айналымы
қағидаларына
16-қосымша
Нысан
Магистральдық темір жол желілері, магистральдық құбырлар, мұнай өңдеу өндірісі және Атом энергиясы саласында өз қызметін жүзеге асыратын ұлттық компаниялар құрған күзет ұйымдарының қызметкерлерін жарақтандыру үшін белгіленген нормалар
№ п/п
Лауазымдардың атауы
Қызметтік қару (күзет қызметін жүзеге асыру кезінде)
мылтық
Оқпансыз атыс қаруы, травматикалық әрекет патрондарын ату мүмкіндігі бар газ қаруы
Тегіс ұңғылы ұзын ұңғылы қару (мылтық, карабин)
Тапанша
Винтовка, карабин
1
2
3
4
5
6
1
Ауысымның аға күзетшісі (ауысымдық атқыштар тобы)
1
2
Ішкі бекеттегі күзетші

до 16 патронов (в 2-х магазинах)
16
12
2
Гладкоствольное длинноствольное оружие (ружье, карабин)
до 10 патронов
10
12
Примечание:
1. Резерв оружия всех видов охраны - 1 единица оружия на каждые 10 единиц, имеющихся на вооружении.
2. Патроны для гладкоствольного оружия заряжаются дробью № 7 или № 8, либо патронами травматического действия, а также используется электрическое оружие, разрешенные к применению по соответствующим нормам допустимого воздействия на человека поражающих факторов оружия, утвержденных приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 08 февраля 2008 года №55 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №5139).
3. При охране объектов, обеспечивающих добычу, хранение, транспортировку, переработку драгоценных металлов и алмазов, углеводородного сырья, банков, электрических станций, теплоэлектроцентралей и линий электропередачи, складов (хранилищ) взрывчатых, ядовитых и наркотических веществ, радиоактивных материалов, складов (хранилищ) государственных материальных резервов, объектов уязвимых в террористическом отношении, а также железнодорожного и воздушного транспорта при перевозке ценных и опасных грузов, а также экипажам мобильных групп оперативного реагирования частных охранных организаций допускается заряжение патронов для гладкоствольного оружия пулей или дробью № 0; № 1.
4. Частным охранным организациям при охране объектов допускается снаряжать служебное оружие патронами светозвукового действия из расчета не более 2 патронов на каждую единицу оружия.
5. Деятельность частных охранных организаций по охране объектов с оружием либо без оружия осуществляется на основании договора об оказании охранных услуг.
6. Частным охранным организациям допускается использовать механические распылители, аэрозольные и другие устройства, снаряженные слезоточивыми или раздражающими веществами, разрешенными к применению уполномоченным органом в области здравоохранения.
Приложение 2 к приказу
Приложение 16
к Правилам оборота
гражданского и служебного
оружия и патронов к нему
форма
Нормы установленные для вооружения работников охранных организаций, учрежденных национальными компаниями, осуществляющими свою деятельность в сфере магистральных железнодорожных сетей, магистральных трубопроводов, нефтеперерабатывающего производства и атомной энергии
№ п/п
Наименование должностей
Служебное оружие (при осуществлении охранной деятельности)
Нарезное
Огнестрельное бесствольное, газовое оружие с возможностью стрельбы патронами травматического действия
Гладкоствольное длинноствольное оружие (ружье, карабин)
Пистолет
Винтовка, карабин
1
2
3
4
5
6
1
Старший охранник смены (сменной стрелковой группы)
1
2
Охранник на внутреннем посту

2 күзетшіге 1
Немес бекетке 2
3
Темір жол көлігімен тасымалданатын жүктерді күзету жөніндегі күзетші
1
4
Сыртқы бекеттегі күзетші
1
Немес бекетке 1
5
Теміржол көпірлері мен туннельдерін күзететін күзетші
1
Немес бекетке 1
6
Жедел әрекет ету мобильді тобының аға күзетшісі
1
7
Жедел әрекет ету мобильді тобының күзетшісі
1
немесе1
8
Жедел әрекет етудің мобильді тобы құрамындағы жүргізуші-күзетші
1
немесе 1
9
Күзетші кинолог
1
Қаруға арналған оқ-дәрі нормалары
№ п/п
Қару түрі
Оқ-дәрі саны, дана
Қару бірлігіне бақылау атуды жүргізу үшін патрондардың шығыны 5 жылда 1 рет
Объектіні күзетуге кірісетін күзетшілерге:
неснижаемый запас патронов на единицу оружия
Жылына оқ-дәрі шығыны
оқу мақсаттары үшін 1 күзетшіге
қару бірлігіне арналған жекпе-жекті тексеру үшін
1.
Мылтық,тапанша
16 патронға дейін, (2 дүкенде)
32
12
8
6
2.
мылтық, винтовка, карабин
15 патронға дейін (клиптерде)
30
10
8
6
3.
оқпансыз атыс қаруы, травматикалық әрекет патрондарын ату мүмкіндігі бар газ қаруы
16 картриджге дейін (2 дүкенде)
16
12
4.
тегіс ұңғылы ұзын ұңғылы қару (мылтық, карабин )
10 патронға дейін
10
12
Ескерту:
1 Қарудың атысын тексеруге арналған патрондарды өзге мақсаттарда пайдалануға тыйым салынады.
2 Күзеттің барлық түрлері бойынша қару резерві – қарулануда тұрған әрбір 10 бірлік қаруға 1 бірлік қару есебінен белгіленеді.
3 Тегіс ұңғылы қаруға арналған патрондар № 7 немесе № 8 бытырамен жарақтандырылады немесе денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган қолдануға рұқсат берген травматикалық әсері бар патрондар пайдаланылуы мүмкін.
4 Аға күзетшілер мен күзетшілер денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган қолдануға рұқсат берген электрлік қарумен қарулануға құқылы, бір постқа – бір бірлік қару есебімен.
Бұйрыққа 3-қосымша
Азаматтық және қызметтік
қару мен оған арналған
оқ-дәрілердің айналымы
қағидаларына
24-қосымша
Нысан
Қаруды қауіпсіз ұстау қағидаларын
білуін тексеруге жіберу туралы
ҚАУЛЫ
20___жылғы ______ "___"
___________________
(істі қарау орны)
Қаулын шығарған адамның лауазымы, атағы, тегі, аты-жөні ____________
_____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің
(3-1-бөлігі) 53-1, 821-баптарына сәйкес, 484-бабының бірінші бөлігінде, 485-бабының
бірінші бөлігінде немесе 486-бабының бірінші бөлігінде көзделген құқық бұзушылық
туралы әкімшілік өндірістің материалын қарап,
Жеке тұлға жасаған: ______________________________________________
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
Туған жері және күні: _____________________________________________
Тұрғылықты жері: ________________________________________________
_____________________________________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжат: _________________________________
_____________________________________________________________________
(құжаттың атауы, сериясы, нөмірі, берілген күні, кім берді)
ЖСН № _________________________________________________________
Жұмыс орны: ____________________________________________________
_____________________________________________________________________
Қаралатын іс бойынша іс жүргізу тілі: ________________ анықталсын
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
___________________________ байқалған ________________________________
ҚАУЛЫ ЕТТІМ
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
қаруды қауіпсіз ұстау қағидаларын білуін тексеру бойынша емтихан
тапсыруға жіберілсін. __________________________________________________
(қаулыны шығарған адамның лауазымы, атағы, аты-жөні және қолы)
ҚОЛХАТ
Қаруды қауіпсіз ұстау қағидаларын білуін тексеруге жіберу туралы қаулыны алдым,
қаруды қауіпсіз ұстау қағидаларын білуін тексеру бойынша емтихан тапсыру тәртібі маған
түсіндірілді.
20_______жылғы "________" _____________________________ ІІО берген
_____________________________________________________________________
(қарудың түрі, типі, маркасы, калибрі, №)
сақтау, сақтау мен алып жүруге № _______ рұқсатым бар.
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
20 _______ жылғы "___" ______________
(қолы) _____________________________

1 на 2-х охранников
или 2 на пост
3
Охранник по охране грузов, перевозимых железнодорожным транспортом
1
4
Охранник на наружном посту
1
или 1 на пост
5
Охранник по охране железнодорожных мостов и тоннелей
1
или 1 на пост
6
Старший охранник мобильной группы оперативного реагирования
1
7
Охранник мобильной группы оперативного реагирования
1
или 1
8
Водитель-охранник в составе мобильной группы оперативного реагирования
1
или 1
9
Охранник кинолог
1
Нормы патронов к оружию
№ п/п
Вид оружия
Количество патронов, штук
Для проведения контрольного отстрела на единицу оружия расход патронов 1 раз в 5 лет
Охранникам, заступающим на охрану объекта, выдается:
неснижаемый запас патронов на единицу оружия
расход патронов в год
для учебных целей на 1 охранника
для проверки боя на единицу оружия
1.
нарезное, пистолет
до 16 патронов, (в 2-х магазинах)
32
12
8
6
2.
нарезное, винтовка, карабин
до 15 патронов (в обоймах)
30
10
8
6
3.
огнестрельное бесствольное, газовое оружие с возможностью стрельбы патронами травматического действия
до 16 патронов (в 2-х магазинах)
16
12
4.
гладкоствольное длинноствольное оружие (ружье, карабин)
до 10 патронов
10
12
Примечание:
1. Патроны, предусмотренные для проверки боя оружия, расходовать в других целях запрещается.
2. Резерв оружия всех видов охраны - 1 единица оружия на каждые 10 единиц, имеющихся на вооружении.
3. Патроны для гладкоствольного оружия заряжаются дробью № 7, № 8 или могут использоваться патроны травматического действия, разрешенные к применению уполномоченным органом в области здравоохранения.
4. Старший охранники и охранники, имеют право вооружаться электрическим оружием, разрешенные к применению уполномоченным органом в области здравоохранения из расчета одна единица на пост.
Приложение 3 к приказу
Приложение 24
к Правилам оборота
гражданского и служебного
оружия и патронов к нему
форма
ПОСТАНОВЛЕНИЕ о направлении на проверку знаний правил безопасного обращения с оружием
"___" ________ 20 ____ г.
________________________
(место рассмотрения дела)
Должность, звание, фамилия, инициалы лица, вынесшего постановление _______
______________________________________________________________________
В соответствии со статьями 53-1, 821 (частью 3-1) Кодекса Республики Казахстан
об административных правонарушениях, рассмотрев материал административного
производства о правонарушении, предусмотренном: частью первой статьи 484, частью
первой статьи 485 или частью первой статьи 486 Кодекса Республики Казахстан об
административных правонарушениях, совершенным:
(нужное подчеркнуть)
Физическим лицом: _____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
Дата и место рождения: _________________________________________________
Место жительства: ______________________________________________________
Документ, удостоверяющий личность: _____________________________________
______________________________________________________________________
(наименование документа, серия, номер, дата выдачи, кем выдан)
ИИН № _______________________________________________________________
Место работы: _________________________________________________________
Определить язык производства по рассматриваемому делу: ___________________
выразившееся в том, что _________________________________________________
__________________________________________________________________
(место, время, совершения и существо административного правонарушения)
______________________________________________________________________
ПОСТАНОВИЛ
______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
направить на сдачу зачета по проверке знаний правил безопасного обращения
с оружием.
______________________________________________________________________
(должность, звание, фамилия и инициалы, подпись лица, вынесшего постановление)
РАСПИСКА
Копию постановления о направлении на проверку знаний правил безопасного
обращения с оружием получил, порядок сдачи экзамена по проверке знаний правил
безопасного обращения с оружием мне разъяснен.
Имею разрешение № _________ от ________ выданное органом полиции
_____________________________ на хранение, хранение и ношение оружия
______________________________________________________________________
(вид, тип, марка, калибр, № оружия)
_______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество при его наличии)
"___" _______ 20 ___ г. ______________
(подпись)