"Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондары айналымы саласында екінші санаттағы рұқсат беру талаптары мен оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 22 қыркүйектегі № 637 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2026 жылғы 25 мамырдағы № 368 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 26 мамырда № 38787 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 12.07.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондары айналымы саласында екінші санаттағы рұқсат беру талаптары мен оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 22 қыркүйектегі № 637 (Нормативтiк құқықтық актiлерді мемлекеттiк тіркеу тізілімінде № 21281 болып тіркелген) бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге, Қазақстан Республикасының аумағынан әкетуге және Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттеуге қорытындылар беру кезіндегі рұқсат беру талаптары мен оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесінде:
реттік нөмірлері 1, 2, 3 және 4-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
1
Қару мен оның патрондарының саны туралы, әкелуге (әкетуге) жауапты тұлғаның (Жеке тұлғаның) тегі, аты-жөні, паспорттың немесе жеке куәліктің нөмірімен сериясы туралы, әкелінетін мемлекет туралы, әкелу жүзеге асырылатын кеден бекеті (шекаралық өткізу пункті) туралы мәліметтер
2020 жылғы 27 наурыздағы Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің № 254 бұйрығымен бекітілген "Жеке тұлғаларға азаматтық қару мен оның патрондарының бірлі-жарым даналарын Қазақстан Республикасы аумағына әкелуге, Қазақстан Республикасы аумағынан әкетуге және Қазақстан Республикасы арқылы транзит жасауға қорытындылар беру" және "Заңды тұлғаларға азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын Қазақстан Республикасы аумағына әкелуге, Қазақстан Республикасы аумағынан әкетуге және Қазақстан Республикасы арқылы транзит жасауға қорытындылар беру" мемлекеттік қызмет көрсету Қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20184 болып тіркелген) 1-қосымшаларға сәйкес нысандардағы жеке және заңды тұлғаның өтініші
2
Еуразиялық экономикалық комиссиясы Алқасының 2012 жылғы 16 мамырдағы № 45 шешімімен бекітілген үшінші елдермен саудада тарифтік емес реттеу шаралары қолданылатын тауарлардың бірыңғай тізбесіне енгізілген жекелеген тауарларды әкелуге,
әкетуге және транзиттеуге арналған қорытындының (рұқсат құжатының) бірыңғай нысанын толтыру жөніндегі әдістемелік нұсқауларға сәйкес ресімделген қорытынды жобасының болуы.
Еуразиялық экономикалық комиссиясы Алқасының 2012 жылғы 16 мамырдағы № 45 шешімімен бекітілген, үшінші елдермен саудада тарифтік емес реттеу шаралары қолданылатын тауарлардың бірыңғай тізбесіне енгізілген жекелеген тауарларды әкелуге, әкетуге және транзиттеуге арналған бірыңғай нысанын толтыру (рұқсат құжатының) жөніндегі әдістемелік нұсқаулықтарға сәйкес ресімделген қорытындының жобасы.
3

О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 22 сентября 2020 года № 637 "Об утверждении разрешительных требований и перечня документов, подтверждающих соответствие им при выдаче разрешений второй категории в сфере оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 25 мая 2026 года № 368. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 мая 2026 года № 38787
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 12.07.2026
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 22 сентября 2020 года № 637 "Об утверждении разрешительных требований и перечня документов, подтверждающих соответствие им при выдаче разрешений второй категории в сфере оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21281) следующие изменения:
в разрешительных требованиях и перечне документов, подтверждающих соответствие им при выдаче заключения на ввоз на территорию Республики Казахстан, вывоз с территории Республики Казахстан и транзит через территорию Республики Казахстан гражданского и служебного оружия и патронов к нему, утвержденных указанным приказом:
строки, порядковые номера 1, 2, 3 и 4, изложить в следующей редакции:
"
1
Сведения о количестве оружия и патронов к нему, фамилия, инициалы, серия и номер паспорта или удостоверения личности лица, ответственного за ввоз (вывоз) (физического лица), государство, из которого ввозится оружие и патроны к нему, таможенный пункт (пункт пограничного перехода), через который осуществляется ввоз
Заявление физического и юридического лица по формам, согласно приложениям 1 к Правилам оказания государственной услуги "Выдача заключения физическим лицам на ввоз на территорию Республики Казахстан, вывоз с территории Республики Казахстан, а также транзит через территорию Республики Казахстан единичных экземпляров гражданского оружия и патронов к нему" и "Выдача заключения юридическим лицам на ввоз на территорию Республики Казахстан, вывоз с территории Республики Казахстан и транзит через территорию Республики Казахстан гражданского и служебного оружия и патронов к нему", утвержденных приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 27 марта 2020 года № 254 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20184)
2
Наличие проекта заключения, оформленного в соответствии с методическими указаниями по заполнению единой формы заключения (разрешительного документа) на ввоз, вывоз и транзит отдельных товаров, включенных в единый перечень товаров, к которым применяются меры нетарифного регулирования в торговле с третьими странами, утвержденными Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 16 мая 2012 года № 45
Проект заключения, оформленного в соответствии с методическими указаниями по заполнению единой формы заключения (разрешительного документа) на ввоз, вывоз и транзит отдельных товаров, включенных в единый перечень товаров, к которым применяются меры нетарифного регулирования в торговле с третьими странами, утвержденными Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 16 мая 2012 года № 45
3

Қару мен оның патрондарына рұқсаты бар адамдарда қылмыс жасағаны үшін заңда белгіленген тәртіппен өтелмеген немесе алынбаған соттылығының болмауы, Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің Ерекше бөлiмi бабының тиiстi бөлiгiнде көзделген бас бостандығынан айыру түрiндегi жазаның төменгi шегiнің мерзiмі өткенге дейiн ақталмайтын негiздер бойынша қылмыстық жауаптылықтан босатылған, Қазақстан Республикасы Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 127, 128, 131, 382, 434, 437, 438, 440, 443, 444, 448, 450, 462, 481, 482, 484, 485, 485-1, 486, 487, 489, 490, 492, 493, 506-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық бір жыл ішінде қайталап жасалған, Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 108-1 (бірінші бөлігінде), 109-1, 287 (бірінші бөлігінде), 288 (төртінші бөлігінде), 289, 296 (бірінші, екінші және үшінші бөліктерінде), 389 (бірінші және екінші бөліктерінде)-баптарында көзделген қылмыстық теріс қылық және Қазақстан Республикасы Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 73, 453, 461, 476, 477, 478 және 488-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық жасағаны бойынша соттылығының жоқтығы.
Экстремизмге, терроризмге немесе ұйымдасқан қылмысқа қарсы күрес желісі бойынша ішкі істер және (немесе) ұлттық қауіпсіздік органдарының есептерінде қаруға рұқсаты бар адамдар туралы мәліметтердің жоқтығы
Құжат ұсынылмайды
Қару мен оның патрондарына рұқсаты бар адамдарда шетелдік азаматтарды қоспағанда соттылықтың болуы немесе болмауы туралы мәліметтерді ішкі істер органдарының қызметкері Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының цифрлық жүйесінен алады.
Жарамдылық мерзімдері өтпеген құжаттар топтамасын өтініш беруші ұсынғаннан кейін құжаттарды қараушы ішкі істер органдарының қызметкері экстремизмге, терроризмге немесе ұйымдасқан қылмысқа қарсы күрес бойынша ішкі істер және (немесе) ұлттық қауіпсіздік органдарының есептерінде қаруға рұқсаты бар адамдар туралы мәліметтердің бар-жоғы туралы ақпаратты сұратады.
4
Мемлекеттік бажды төлеу (тек заңды тұлғалар үшін)
Мемлекеттік бажды төлеу туралы төлем құжаты ұсынылмайды
Ішкі істер органдарының қызметкері мемлекеттік баждың төленгені туралы ақпаратты цифрлық жүйеден "цифрлық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы тексереді
";
реттік нөмірлері 6 және 7-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
6
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 16 наурыздағы № 219 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10747 болып тіркелген) Криминалистік талаптар мен азаматтық және қызметтiк қару мен оның патрондарын, сондай-ақ конструкциясы жағынан қаруға ұқсас бұйымдарды сынау әдістерін бекіту туралы оларды сәйкестендiру және заңсыз қолдан жасау мүмкiндiгiн болғызбау мақсатында қойылатын арнайы техникалық талаптар,
Криминалистік талаптар сәйкестік сертификаты немесе қаруды Қазақстан Республикасының аумағына әкелгеннен кейін сертификаттау жүргізуге арналған шарт (уақытша әкеленетін (әкету) кезінде ұсынылмайды)
Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын Криминалистік талаптарға сәйкестігіне қорытындысы
7
Қосымша:

Отсутствие не погашенной или не снятой в установленном законом порядке судимости за совершение преступления, освобождения от уголовной ответственности по нереабилитирующим основаниям до истечения срока нижнего предела наказания в виде лишения свободы, предусмотренного соответствующей частью статьи Особенной части Уголовного кодекса Республики Казахстан, совершения повторно в течение года административного правонарушения, предусмотренного статьями 127, 128, 131, 382, 434, 437, 438, 440, 443, 444, 448, 450, 462, 481, 482, 484, 485, 485-1, 486, 487, 489, 490, 492, 493, 506 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях, совершения уголовного проступка, предусмотренного статьями 108-1 (частью первой), 109-1, 287 (частью первой), 288 (частью четвертой), 289, 296 (частью первой, второй и третьей), 389 (частями первой и второй) Уголовного кодекса Республики Казахстан и административного правонарушения, предусмотренного статьями 73, 453, 461, 476, 477, 478 и 488 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях у лиц, имеющих доступ к оружию и патронам к нему.
Отсутствие сведений о лицах, имеющих доступ к оружию, в учетах органов внутренних дел и (или) национальной безопасности по линии борьбы с экстремизмом, терроризмом или организованной преступностью
Документ не представляется
Сведения о наличии либо отсутствии судимости у лиц, имеющих доступ к оружию и патронам к нему, сотрудник органов внутренних дел получает из цифровой системы Генеральной прокуратуры Республики Казахстан за исключением иностранных граждан. Информация о наличии или отсутствии сведений о лицах, имеющих доступ к оружию, в учетах органов внутренних дел и (или) национальной безопасности по линии борьбы с экстремизмом, терроризмом или организованной преступностью запрашивается сотрудником органов внутренних дел, рассматривающим документы, после подачи заявителем полного пакета документов с не истекшим сроком действия
4
Уплата государственной пошлины (только для юридических лиц)
Платежный документ об уплате государственной пошлины не представляется
Информацию об уплате государственной пошлины сотрудник органов внутренних дел проверяет из цифровой системы через платежный шлюз "цифрового правительства"
";
строки, порядковые номера 6 и 7, изложить в следующей редакции:
"
6
В целях идентификации и исключения возможности незаконной переделки оружия и патронов к нему, соответствие их Криминалистическим требованиям и методам испытаний гражданского и служебного оружия и патронов к нему, а также конструктивно сходных с оружием изделий утвержденных Приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 16 марта 2015 года № 219 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10747) или договора о проведение испытаний на соответствие оружия и патронов к нему, Криминалистическим требованиям после ввоза их на территорию Республики Казахстан (не представляется при временном ввозе (вывозе)
Заключение на соответствие криминалистическим требованиям гражданского и служебного оружия и патронов к нему
7

1) Жеке тұлғалар үшін жеке басын куәландыратын құжаттардың немесе жеке басын куәландыратын құжаттардан мәліметтердің (сериясы, нөмірі, қашан және кімнің бергені, жеке сәйкестендіру нөмірі, тұрғылықты мекенжайы) болуы
Құжат ұсынылмайды (Қазақстан Республикасының бейрезиденттерін қоспағанда)
Ішкі істер органдарының қызметкері жеке тұлғалардың құжаттары туралы мәліметтерді мемлекеттік деректер базасы цифрлық жүйесінен алады (Жеке тұлғалар) алады, сондай-ақ шетелдік азаматтарды қоспағанда, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің "Паспорттың есепке алу" біріктірілген деректер банкінің есебі бойынша тексереді
2) Заңды тұлғалар үшін заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу
Құжат ұсынылмайды
Ішкі істер органдарының қызметкері заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтерді мемлекеттік деректер базасының цифрлық жүйесінен алады (Заңды тұлғалар)
";
реттік нөмірі 9-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
9
Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондары саудасына құқығының болуы
Уәкілетті ішкі істер органы берген азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондары саудасына лицензиясы (ұсынылмайды)
Ішкі істер органдарының қызметкері азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондары саудасына лицензиясының бар болуы туралы мәліметтерді "Е-лицензиялау" мемлекеттік деректер базасы (бұдан әрі – ЕЛ МДБ ЦЖ) цифрлық жүйесінен алады
";
реттік нөмірі 11-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
11
Қаруды сатып алу құжатының болуы
Қаруды сатып алу құқығына рұқсат (ұсынылмайды)
Ішкі істер органдарының қызметкері азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын сатып алуға рұқсаттың бар болуын ЕЛ МДБ ЦЖ арқылы алады
";
реттік нөмірі 14-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
14
Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондары саудасына құқығының болуы
Уәкілетті ішкі істер органы берген азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондары саудасына лицензия (ұсынылмайды)
Ішкі істер органдарының қызметкері азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондары саудасына лицензиясының бар болуы туралы мәліметтерді ЕЛ МДБ ЦЖ арқылы алады
";
реттік нөмірі 19-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
19
Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондары саудасына құқығының болуы
Уәкілетті ішкі істер органы берген азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондары саудасына лицензия (ұсынылмайды)
Ішкі істер органының қызметкері азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондары саудасына лицензиясының бар болуы туралы мәліметтерді ЕЛ МДБ ЦЖ арқылы алады
";
реттік нөмірі 21-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
21
Қаруды сатып алуға (әкелу, әкету кезінде сәйкестікті растау, медициналық-биологиялық зерттеулер жүргізу үшін) құжат
Қаруды сатып алу құқығына рұқсат (ұсынылмайды)
Ішкі істер органдарының қызметкері азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын сатып алуға рұқсаттың бар болуын ЕЛ МДБ
ЦЖ арқылы алады
";
реттік нөмірі 24-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
24
Қаруды сатып алу құжаты
(әкелу кезінде сәйкестігін растау, медициналық-биологиялық зерттеулер жүргізу мақсатында, жеке пайдалану үшін)
Қару сатып алу құқығына рұқсаты (ұсынылмайды)
Ішкі істер органдарының
қызметкері азаматтық қаруды сатып алуға рұқсаттың бар болуын ЕЛ МДБ ЦЖ арқылы алады
";
реттік нөмірі 30-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
30
Әкетуге көзделген қаруды сақтау немесе сақтау және алып жүру құқығына рұқсаттың болуы
Әкетуге көзделіп отырған қаруды сақтау немесе сақтау және алып жүру құқығына рұқсат (ұсынылмайды)
Ішкі істер органдарының
қызметкері әкетуге көзделген
қаруды сақтау немесе сақтау
және алып жүру құқығына
рұқсаттың бар болуын ЕЛ МДБ
ЦЖ арқылы алады
";
реттік нөмірі 34-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
34
Әкелінетін қаруды сақтау үшін жағдайлардың болуы
Әкелінетін қаруды сақтау үшін жағдай жасалғандығын растайтын құжаттама (үй-жайды жалға алу шарты, қаруды сақтауға рұқсат, атыс орны мен тирдің жұмыс істеуіне рұқсат)
Ішкі істер органдарының қызметкері атыс орны мен тирдің жұмыс істеу және сақтауға рұқсаттың болуын ЕЛ МДБ ЦЖ арқылы алады
";
реттік нөмірі 38-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
38
Әкетілуі көзделген спорттық қаруды сақтау құқығы
Әкетілуі көзделген спорттық қаруды сақтау құқығына рұқсат (ұсынылмайды)
Ішкі істер органдарының қызметкері әкетілуі көзделген спорттық қаруды сақтау құқығына рұқсаттың бар болуын ЕЛ МДБ ЦЖ арқылы алады
";
реттік нөмірі 46-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
46
Әкетілуі көзделген аңшылық қаруды сақтау құқығы
Әкетуге көзделген
аңшылық қаруды сақтау
құқығына рұқсат
(ұсынылмайды)
Ішкі істер органдарының қызметкері әкетілуі көзделген аңшылық қаруды сақтау құқығына рұқсаттың бар болуын ЕЛ МДБ ЦЖ арқылы алады
";
реттік нөмірі 49-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
49
Әкетілуі көзделген аңшылық қаруды сақтау құқығы
Әкетілуі көзделген аңшылық қаруды сақтау құқығына рұқсат (ұсынылмайды)
Ішкі істер органдарының қызметкері әкетілуі көзделген аңшылық қаруды сақтау құқығына рұқсаттың бар болуын ЕЛ МДБ ЦЖ арқылы алады
";
реттік нөмірі 56-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
56
Жеке тұлғаның (өтініш берушінің) жеке басын растайтын құжаттың бар болуы
Жеке тұлғаның (өтініш берушінің) жеке басын растайтын құжатты Қазақстан Республикасының бейрезиденттері ұсынады
Ішкі істер органдарының қызметкері Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжат туралы мәліметтерді мемлекеттік деректер базасы цифрлық жүйесінен алады (Жеке тұлғалар)
";
реттік нөмірі 64-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
64
Заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркеу
Заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркелгенін растайтын құжатты Қазақстан Республикасының бейрезиденттері ұсынады
Ішкі істер органдарының қызметкері заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтерді мемлекеттік деректер базасы цифрлық жүйесінен алады (Заңды тұлғалар)
";
реттік нөмірі 68-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
68
Өтініш берушінің транзитпен тасымалданатын өнімді жеке қорғауды күзет қызметін жүзеге асыруға құқығы бар заңды тұлғалардың жүзеге асыруын қамтамасыз етуі
Өтініш берушінің транзитпен тасымалданатын өнімді жеке қорғауды жүзеге асыруды қамтамасыз ететінін растайтын құжат (күзет шарты)
Ішкі істер органдарының қызметкері жеке қорғауды жүзеге асыратын заңды тұлғаның күзет қызметін жүзеге асыру құқығын растайтын құжатты ЕЛ МДБ ЦЖ арқылы алады
";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген жеке және заңды тұлғаларға азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын сатып алуға рұқсат беру кезіндегі рұқсат беру талаптары мен оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесінде:

1) Для физических лиц наличие документов, удостоверяющих личность или сведения из документов, удостоверяющих личность (серия, номер, когда и кем выдан, индивидуальный идентификационный номер, адрес места жительства)
Документ не представляется (за исключением нерезидентов Республики Казахстан)
Сведения о документах физического лица, сотрудник органов внутренних дел получает из цифровой системы государственной базы данных (Физические лица), а также проверяет по учетам Интегрированного банка данных Министерства внутренних дел Республики Казахстан "Паспортный учет" за исключением иностранных граждан
2) Для юридических лиц государственная регистрация юридического лица
Документ не представляется
Сведения о государственной регистрации юридического лица, сотрудник органов внутренних дел получает из цифровой системы государственной базы данных (Юридические лица)
";
строку, порядковый номер 9, изложить в следующей редакции:
"
9
Право на торговлю гражданским и служебным оружием и патронами к нему
Лицензия на торговлю гражданским и служебным оружием и патронами к нему, выданная уполномоченным органом внутренних дел (не представляется)
Сведения о наличии лицензии на торговлю гражданским и служебным оружием и патронами к нему, сотрудник органов внутренних дел получает из цифровой системы государственная база данных "Е-лицензирование" (далее – ЦС ГБД ЕЛ)
";
строку, порядковый номер 11, изложить в следующей редакции:
"
11
Документа на приобретение оружия
Разрешение на право приобретения оружия (не представляется)
Наличие разрешения на приобретение гражданского и служебного оружия и патронов к нему, сотрудник органов внутренних дел получает из ЦС ГБД ЕЛ
";
строку, порядковый номер 14, изложить в следующей редакции:
"
14
Право на торговлю гражданским и служебным оружием и патронами к нему
Лицензия на торговлю гражданским и служебным оружием и патронами к нему, выданная уполномоченным органом внутренних дел (не представляется)
Сведения о наличии лицензии на торговлю гражданским и служебным оружием и патронами к нему, сотрудник органов внутренних дел получает из ЦС ГБД ЕЛ
";
строку, порядковый номер 19, изложить в следующей редакции:
"
19
Право на торговлю гражданского и служебного оружия и патронов к нему
Лицензия на торговлю гражданским и служебным оружием и патронами к нему, выданная уполномоченным органом внутренних дел (не представляется)
Сведения о наличии лицензии на торговлю гражданским и служебным оружием и патронами к нему, сотрудник органов внутренних дел получает из ЦС ГБД ЕЛ
";
строку, порядковый номер 21, изложить в следующей редакции:
"
21
Документа на приобретение оружия (при ввозе, вывозе для подтверждения соответствия, проведения медико-биологических исследований)
Разрешение на право приобретения оружия (не представляется)
Наличие разрешения на приобретение гражданского и служебного оружия и патронов к нему сотрудник органов внутренних дел получает из ЦС ГБД ЕЛ
";
строку, порядковый номер 24, изложить в следующей редакции:
"
24
Документа на приобретение оружия (при ввозе в целях подтверждения соответствия, проведения медико-биологических исследований, приобретения для личного пользования)
Разрешение на право приобретения оружия (не представляется)
Наличие разрешения на приобретение гражданского оружия сотрудник органов внутренних дел получает из ЦС ГБД ЕЛ
";
строку, порядковый номер 30, изложить в следующей редакции:
"
30
Разрешения на право хранения или хранения и ношения оружия, которое предполагается вывезти
Разрешение на право хранения или хранения и ношения оружия, которое предполагается вывезти (не представляется)
Наличие разрешения на право хранения или хранения и ношения оружия, которое предполагается вывезти, сотрудник органов внутренних дел получает из ЦС ГБД ЕЛ
";
строку, порядковый номер 34, изложить в следующей редакции:
"
34
Условий для хранения ввозимого оружия
Документация, подтверждающая наличие условий для хранения ввозимого оружия (договор аренды помещения, разрешение на хранение оружия, разрешение на функционирование стрельбища и тира)
Наличие разрешения на хранение и функционирование стрельбища и тира, сотрудник органов внутренних дел получает из ЦС ГБД ЕЛ
";
строку, порядковый номер 38, изложить в следующей редакции:
"
38
Право хранение спортивного оружия, которое предполагается вывезти
Разрешение на право хранения спортивного оружия, которое предполагается вывезти (не представляется)
Наличие разрешения на право хранения спортивного оружия, которое предполагается вывезти, сотрудник органов внутренних дел получает из ЦС ГБД ЕЛ
";
строку, порядковый номер 46, изложить в следующей редакции:
"
46
Право хранение охотничьего оружия, которое предполагается вывезти
Разрешение на право хранения охотничьего оружия, которое предполагается вывезти (не представляется)
Наличие разрешения на право хранения охотничьего оружия, которое предполагается вывезти, сотрудник органов внутренних дел получает из ЦС ГБД ЕЛ
";
строку, порядковый номер 49, изложить в следующей редакции:
"
49
Право хранение охотничьего оружия, которое предполагается вывезти
Разрешение на право хранения охотничьего оружия, которое предполагается вывезти (не представляется)
Наличие разрешения на право хранения охотничьего оружия, которое предполагается вывезти, сотрудник органов внутренних дел получает из ЦС ГБД ЕЛ
";
строку, порядковый номер 56, изложить в следующей редакции:
"
56
Документа, подтверждающего личность физического лица (заявителя)
Документ, подтверждающий личность физического лица (заявителя) представляется нерезидентами Республики Казахстан
Сведения о документе, удостоверяющем личность гражданина Республики Казахстан, сотрудник органов внутренних дел получает из цифровой системы государственной базы данных (Физические лица)
";
строку, порядковый номер 64, изложить в следующей редакции:
"
64
Государственная регистрация в качестве юридического лица
Документ, подтверждающий государственную регистрацию в качестве юридического лица, представляется нерезидентами Республики Казахстан
Сведения о государственной регистрации юридического лица Республики Казахстан сотрудник органов внутренних дел получает из цифровой системы государственной базы данных (Юридические лица)
";
строку, порядковый номер 68, изложить в следующей редакции:
"
68
Обеспечение заявителем осуществления физической защиты продукции, перемещаемой транзитом, юридическим лицам имеющим право на осуществление охранной деятельности
Документ, подтверждающий обеспечение заявителем осуществления физической защиты продукции, перемещаемой транзитом (договор охраны)
Документ, подтверждающий право на осуществление охранной деятельности юридическим лицом, осуществляющим физическую защиту сотрудник органов внутренних дел получает из ЦС ГБД ЕЛ
";
в разрешительных требованиях и перечне документов, подтверждающих соответствие им при выдаче разрешения физическим и юридическим лицам на приобретение гражданского и служебного оружия и патронов к нему, утвержденных указанным приказом:

реттік нөмірлері 1 және 2-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
1
Өтініш
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 27 наурыздағы № 254 бұйрығымен бекітілген "Жеке тұлғаларға азаматтық қару мен оның патрондарын сатып алуға рұқсаттар беру" және "Заңды тұлғаларға азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын сатып алуға рұқсаттар беру" мемлекеттік қызмет көрсету Қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20184 болып тіркелген) 1-қосымшаларға сәйкес нысандардағы жеке және заңды тұлғаның өтініші
2
Жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттардың немесе мәліметтердің және заңды тұлға туралы мәліметтердің болуы
Құжат ұсынылмайды
Ішкі істер органдардың қызметкері жеке және заңды тұлғаның құжаттары туралы мәліметтерді мемлекеттік деректер базасы (Жеке және Заңды тұлғалар) цифрлық жүйесінен алады
";
реттік нөмірлері 4, 5, 6 және 7-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
4
Қару мен оның патрондарына рұқсаты бар адамдарда қылмыс жасағаны үшін заңда белгіленген тәртіппен өтелмеген немесе алынбаған соттылығының болмауы, Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің Ерекше бөлiмi бабының тиiстi бөлiгiнде көзделген бас бостандығынан айыру түрiндегi жазаның төменгi шегiнің мерзiмі өткенге дейiн ақталмайтын негiздер бойынша қылмыстық жауаптылықтан босатылған, Қазақстан Республикасы Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 127, 128, 131, 382, 434, 437, 438, 440, 443, 444, 448, 450, 462, 481, 482, 484, 485, 485-1, 486, 487, 489, 490, 492, 493, 506-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық бір жыл ішінде қайталап жасалған, Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 108-1 (бірінші бөлігінде), 109-1, 287 (бірінші бөлігінде), 288 (төртінші бөлігінде), 289, 296 (бірінші, екінші және үшінші бөліктерінде), 389 (бірінші және екінші бөліктерінде)-баптарында көзделген қылмыстық теріс қылық және Қазақстан Республикасы Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 73, 453, 461, 476, 477, 478 және 488-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық жасағаны бойынша соттылығының жоқтығы.
Экстремизмге, терроризмге немесе ұйымдасқан қылмысқа қарсы күрес желісі бойынша ішкі істер және (немесе) ұлттық қауіпсіздік органдарының есептерінде қаруға рұқсаты бар адамдар туралы мәліметтердің жоқтығы
Құжат ұсынылмайды
Ішкі істер органдарының қызметкері шетелдік азаматтарды қоспағанда, қару мен оның патрондарына рұқсаты бар адамдарда соттылықтың болуы немесе болмауы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының цифрлық жүйесінен алады. Құжаттарды қараушы ішкі істер органдарының қызметкері экстремизмге, терроризмге немесе ұйымдасқан қылмысқа қарсы күрес бойынша ішкі істер және (немесе) ұлттық қауіпсіздік органдарының есептерінде қаруға рұқсаты бар адамдар туралы мәліметтердің бар-жоғы туралы ақпаратты өтініш беруші жарамдылық мерзімдері өтпеген құжаттар топтамасын ұсынғаннан кейін сұратады.
5
Қаруды қауіпсіз ұстау қағидалары нан білімнің
болуы

строки, порядковые номера 1 и 2, изложить в следующей редакции:
"
1
Заявление
Заявление физического и юридического лица по формам, согласно приложениям 1 к Правилам оказания государственной услуги "Выдача разрешения на приобретение гражданского оружия и патронов к нему физическим лицам" и "Выдача разрешения на приобретение гражданского и служебного оружия и патронов к нему юридическим лицам", утвержденных приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 27 марта 2020 года № 254 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20184)
2
Наличие документов или сведения удостоверяющих личность физического лица и сведения об юридическом лице
Документ не представляется
Сведения о документах физического и юридического лица сотрудник органов внутренних дел получает из цифровой системы государственной базы данных (Физические и Юридические лица)
";
строки, порядковые номера 4, 5, 6 и 7, изложить в следующей редакции:
"
4
Отсутствие не погашенной или не снятой в установленном законом порядке судимости за совершение преступления, освобождения от уголовной ответственности по нереабилитирующим основаниям до истечения срока нижнего предела наказания в виде лишения свободы, предусмотренного соответствующей частью статьи Особенной части Уголовного кодекса Республики Казахстан, совершения повторно в течение года административного правонарушения, предусмотренного статьями 127, 128, 131, 382, 434, 437, 438, 440, 443, 444, 448, 450, 462, 481, 482, 484, 485, 485-1, 486, 487, 489, 490, 492, 493, 506 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях, совершения уголовного проступка, предусмотренного статьями 108-1 (частью первой), 109-1, 287 (частью первой), 288 (частью четвертой), 289, 296 (частью первой, второй и третьей), 389 (частями первой и второй) Уголовного кодекса Республики Казахстан и административного правонарушения, предусмотренного статьями 73, 453, 461, 476, 477, 478 и 488 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях у лиц, имеющих доступ к оружию и патронам к нему.
Отсутствие сведений о лицах, имеющих доступ к оружию, в учетах органов внутренних дел и (или) национальной безопасности по линии борьбы с экстремизмом, терроризмом или организованной преступностью
Документ не представляется
Сведения о наличии либо отсутствии судимости у лиц, имеющих доступ к оружию и патронам к нему, сотрудник органов внутренних дел получает из цифровой системы Генеральной прокуратуры Республики Казахстан за исключением иностранных граждан. Информация о наличии или отсутствии сведений о лицах, имеющих доступ к оружию, в учетах органов внутренних дел и (или) национальной безопасности по линии борьбы с экстремизмом, терроризмом или организованной преступностью запрашивается сотрудником органов внутренних дел, рассматривающим документы, после подачи заявителем полного пакета документов с не истекшим сроком действия
5
Наличие знаний правил безопасного обращения с оружием

Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2019 жылғы 13 маусымдағы № 536 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18849 болып тіркелген) бекітілген нысаны бойынша азаматтық және қызметтік қарудың иелері мен пайдаланушыларын азаматтық және қызметтік қаруды қауіпсіз ұстау қағидаларын білуіне даярлау (қайта даярлау) бағдарламаларынан өткені туралы анықтама.
Азаматтық және қызметтік қарудың саудасын жүзеге асыратын заңды тұлғалар басшының мөрімен (болған жағдайда) және қолымен расталған қаруға рұқсат беретін құжат береді (құжат еркін түрде толтырылады)
Қару айналымын бақылау саласындағы уәкілетті орган айқындайтын ұйымдар береді.
Спорт шебері кандидатынан төмен емес разряды бар Қазақстан Республикасы Ұлттық құрамасының мүшесі-спортшылар ұсынылмайды
6
Мемлекеттік бажды төлеу
Мемлекеттік бажды төлеу туралы төлем құжаты (ұсынылмайды)
Ішкі істер органдарының қызметкері мемлекеттік баждың төленгені туралы ақпаратты цифрлық жүйеден "цифрлық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы тексереді
7
Аң аулау құқығының бар болуы (аң аулауға қатысу үшін қаруды сатып алғанда)
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2026 жылғы 27 наурыздағы № 58 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38248 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша аңшы куәлігі.
Азаматтық қаруды өзін-өзі қорғау мақсатында алып жүру құқығынсыз сатып алатын азаматтар ұсынбайды
";
реттік нөмірі 11-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
11
Техникалық нығайту жөніндегі талаптарға жауап беретін және өрт-күзет сигнализациясымен жабдықталған қару мен оның патрондарын, сақтауға, сатуға арналған арнайы жабдықталған үй-жайлар
Құқық белгілейтін құжаттар (ұсынылмайды) және (немесе) қару мен оның патрондарын сақтау және (немесе) өткізу үшін арнайы жабдықталған үй-жайларды жалға алу шарты
Ішкі істер органдардың қызметкері қызметтік қаруды сақтауға арналған арнайы жабдықталған үй-жайдың меншік құқығын растайтын мәліметтерді "Е-лицензиялау" мемлекеттік деректер базасы (жылжымайтын мүлік тіркелімі) цифрлық жүйесінен алады.
Қару мен оның патрондарын сақтауға және (немесе) сатуға арналған арнайы жабдықталған үй-жайлардың құқық белгілейтін құжаттарын тексеруді және олардың болуын өтініш берілгеннен кейін рұқсатты ресімдеуді жүзеге асыратын ішкі істер органдарының қызметкері жүргізеді
";
реттік нөмірі 16-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
16
Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондары саудасына құқығының болуы
Уәкілетті ішкі істер органы берген азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондары саудасына лицензия (ұсынылмайды)
Ішкі істер органдарының қызметкері азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондары саудасына лицензиясының болуы туралы мәліметтерді ЕЛ МДБ ЦЖ арқылы алады
";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген жеке және заңды тұлғаларға азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын сақтауға, сақтау мен алып жүруге рұқсат беру кезіндегі рұқсат беру талаптары мен оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесінде:

Справка о прохождении программы подготовки (переподготовки) владельцев и пользователей гражданского и служебного оружия на знания правил безопасного обращения с гражданским и служебным оружием, по форме утвержденной приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 13 июня 2019 года № 536 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 18849). Юридические лица осуществляющие торговлю гражданским и служебным оружием, предоставляют документ о допуске к оружию заверенной печатью (при его наличии) и подписью руководителя (документ заполняется в произвольной форме)
Выдается организациями, определяемыми уполномоченным органом в сфере контроля за оборотом оружия.
Не представляется спортсменами-членами Национальной сборной Республики Казахстан, имеющих разряд не ниже кандидата мастера спорта
6
Уплата государственной пошлины.
Платежный документ об уплате государственной пошлины (не представляется)
Информацию об уплате государственной пошлины сотрудник органов внутренних дел проверяет из цифровой системы через платежный шлюз "цифрового правительства"
7
Право на охоту (при приобретении оружия для участия в охоте)
Удостоверение охотника по форме, утвержденной приказом Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 27 марта 2026 года № 58 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 38248)
Не представляется гражданами приобретаемых гражданское оружие в целях самообороны без права ношения
";
строку, порядковый номер 11, изложить в следующей редакции:
"
11
Специально оборудованных помещений для хранения и (или) реализации оружия и патронов к нему, отвечающих требованиям по технической укрепленности и оборудованных средствами пожарно-охранной сигнализации
Правоустанавливающие документы (не представляется) и (или) договор аренды специально оборудованных помещений для хранения и (или) реализации оружия и патронов к нему
Сведения подтверждающие право собственности специально оборудованного помещения для хранения служебного оружия сотрудник органов внутренних дел получает из цифровой системы государственная база данных "Е-лицензирование" (Регистр недвижимости).
Проверка и наличие правоустанавливающих документов специально оборудованных помещений для хранения и (или) реализации оружия и патронов к нему проводится сотрудником органов внутренних дел осуществляющим оформление разрешения после подачи заявления
";
строку, порядковый номер 16, изложить в следующей редакции:
"
16
Право на торговлю гражданским и служебным оружием и патронами к нему
Лицензия на торговлю гражданским и служебным оружием и патронами к нему, выданная уполномоченным органом внутренних дел (не представляется)
Сведения о наличии лицензии на торговлю гражданским и служебным оружием и патронами к нему, сотрудник органов внутренних дел получает из ЦС ГБД ЕЛ
";
в разрешительных требованиях и перечне документов, подтверждающих соответствие им при выдаче разрешения физическим и юридическим лицам на хранение, хранение и ношение гражданского и служебного оружия и патронов к нему, утвержденных указанным приказом:

реттік нөмірлері 1 және 2-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
1
Өтініш
2020 жылғы 27 наурыздағы Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің № 254 бұйрығымен бекітілген "Жеке тұлғаларға азаматтық қару мен оның патрондарын сақтауға, сақтау мен алып жүруге рұқсаттар беру" және "Заңды тұлғаларға қызметтік қару мен оның патрондарын сақтауға рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсету Қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20184 болып тіркелген) 1-қосымшаларға сәйкес нысандардағы жеке және заңды тұлғаның өтініші
2
Жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттардың немесе мәліметтердің және заңды тұлға туралы мәліметтердің болуы
Құжат ұсынылмайды
Ішкі істер органдардың қызметкері жеке және заңды тұлғаның құжаттары туралы мәліметтерді мемлекеттік деректер базасының (Жеке және Заңды тұлғалар) цифрлық жүйелерінен алады
";
реттік нөмірлері 4, 5 және 6-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
4
Қару мен оның патрондарына рұқсаты бар адамдарда қылмыс жасағаны үшін заңда белгіленген тәртіппен өтелмеген немесе алынбаған соттылығының болмауы, Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің Ерекше бөлiмi бабының тиiстi бөлiгiнде көзделген бас бостандығынан айыру түрiндегi жазаның төменгi шегiнің мерзiмі өткенге дейiн ақталмайтын негiздер бойынша қылмыстық жауаптылықтан босатылған, Қазақстан Республикасы Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 127, 128, 131, 382, 434, 437, 438, 440, 443, 444, 448, 450, 462, 481, 482, 484, 485, 485-1, 486, 487, 489, 490, 492, 493, 506-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық бір жыл ішінде қайталап жасалған, Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 108-1 (бірінші бөлігінде), 109-1, 287 (бірінші бөлігінде), 288 (төртінші бөлігінде), 289, 296 (бірінші, екінші және үшінші бөліктерінде), 389 (бірінші және екінші бөліктерінде)-баптарында көзделген қылмыстық теріс қылық және Қазақстан Республикасы Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 73, 453, 461, 476, 477, 478 және 488-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық жасағаны бойынша соттылығының жоқтығы.
Экстремизмге, терроризмге немесе ұйымдасқан қылмысқа қарсы күрес желісі бойынша ішкі істер және (немесе) ұлттық қауіпсіздік органдарының есептерінде қаруға рұқсаты бар адамдар туралы мәліметтердің жоқтығы
Құжат ұсынылмайды
Ішкі істер органдарының қызметкері қару мен оның патрондарына рұқсаты бар адамдарда соттылықтың болуы немесе болмауы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының цифрлық жүйесінен алады.
Құжаттарды қараушы ішкі істер органдарының қызметкері экстремизмге, терроризмге немесе ұйымдасқан қылмысқа қарсы күрес бойынша ішкі істер және (немесе) ұлттық қауіпсіздік органдарының есептерінде қаруға рұқсаты бар адамдар туралы мәліметтердің бар-жоғы туралы ақпаратты өтініш беруші жарамдылық мерзімдері өтпеген құжаттар топтамасын ұсынғаннан кейін сұратады.
5
Қаруды қауіпсіз ұстау қағидалары нан білімнің болуы

строки, порядковые номера 1 и 2, изложить в следующей редакции:
"
1
Заявление
Заявление физического и юридического лица по формам, согласно приложениям 1 к Правилам оказания государственной услуги "Выдача разрешения на хранение и ношение служебного оружия и патронов к нему работникам юридических лиц" и "Выдача разрешения на хранение служебного оружия и патронов к нему юридическим лицам", утвержденных приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 27 марта 2020 года № 254 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20184)
2
Наличие документов или сведения удостоверяющих личность физического лица и сведения об юридическом лице
Документ не представляется
Сведения о документах физического и юридического лица сотрудник органов внутренних дел получает из цифровой системы государственной базы данных (Физические и Юридические лица)
";
строки, порядковые номера 4, 5 и 6, изложить в следующей редакции:
"
4
Отсутствие не погашенной или не снятой в установленном законом порядке судимости за совершение преступления, освобождения от уголовной ответственности по нереабилитирующим основаниям до истечения срока нижнего предела наказания в виде лишения свободы, предусмотренного соответствующей частью статьи Особенной части Уголовного кодекса Республики Казахстан, совершения повторно в течение года административного правонарушения, предусмотренного статьями 127, 128, 131, 382, 434, 434, 438, 440, 443, 444, 448, 450, 462, 481, 482, 484, 485, 485-1, 486, 487, 489, 490, 492, 493, 506 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях, совершения уголовного проступка, предусмотренного статьями 108-1 (частью первой), 109-1, 287 (частью первой), 288 (частью четвертой), 289, 296 (частью первой, второй и третьей), 389 (частями первой и второй) Уголовного кодекса Республики Казахстан и административного правонарушения, предусмотренного статьями 73, 453, 461, 476, 477, 478 и 488 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях у лиц, имеющих доступ к оружию и патронам к нему.
Отсутствие сведений о лицах, имеющих доступ к оружию, в учетах органов внутренних дел и (или) национальной безопасности по линии борьбы с экстремизмом, терроризмом или организованной преступностью
Документ не представляется
Сведения о наличии либо отсутствии судимости у лиц, имеющих доступ к оружию и патронам к нему, сотрудник органов внутренних дел получает из цифровой системы Генеральной прокуратуры Республики Казахстан. Информация о наличии или отсутствии сведений о лицах, имеющих доступ к оружию, в учетах органов внутренних дел и (или) национальной безопасности по линии борьбы с экстремизмом, терроризмом или организованной преступностью запрашивается сотрудником органов внутренних дел, рассматривающим документы, после подачи заявителем полного пакета документов с не истекшим сроком действия
5
Наличие знаний правил безопасного обращения с оружием

Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2019 жылғы 13 маусымдағы № 536 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18849 болып тіркелген) бекітілген нысаны бойынша азаматтық және қызметтік қарудың иелері мен пайдаланушыларын азаматтық және қызметтік қаруды қауіпсіз ұстау қағидаларын білуіне даярлау (қайта даярлау) бағдарламаларынан өткені туралы анықтама.
Азаматтық және қызметтік қарудың саудасын жүзеге асыратын заңды тұлғалар басшының мөрімен (болған жағдайда) және қолымен расталған қаруға рұқсат беретін құжат береді (құжат еркін түрде толтырылады)
Қару айналымын бақылау саласындағы уәкілетті орган айқындайтын ұйымдар береді.
Спорт шебері кандидатынан төмен емес разряды бар Қазақстан Республикасы Ұлттық құрамасының мүшесі-спортшылар ұсынылмайды
6
Мемлекеттік бажды төлеу
Мемлекеттік бажды төлеу туралы төлем құжат (ұсынылмайды)
Ішкі істер органдарының қызметкері мемлекеттік баждың төленгені туралы ақпаратты цифрлық жүйеден "цифрлық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы тексереді
";
реттік нөмірі 8-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
8
Аң аулауға
құқығы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2026 жылғы 27 наурыздағы № 58 бұйрығымен бекітілген нысан бойынша аңшы куәлігі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №38248 болып тіркелген).
Ішкі істер органдарының қызметкері құжат бар болуы туралы мәліметтерді мемлекеттік органдардың цифрлық жүйесінен алады
";
реттік нөмірі 18-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
18
Күзетшілерді даярлау (біліктілігін арттыру) жөніндегі мамандандырылған оқу орталықтары берген күзетші ретінде жұмыс істеу үшін даярлықтан өтуі (күзеті қызметі субъектілері үшін)
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 23 ақпандағы № 143 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10557 болып тіркелген) 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша
Заңды және жеке тұлғалардың мүлкін, оның ішінде оны тасымалдау кезінде күзету және аумағында қару, оқ-дәрілер және жарылғыш заттар бар объектілерді күзету жөніндегі қызметтер көрсететін күзетшілердің біліктілігін арттыру курсын бітіргені туралы куәлік
";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген жеке және заңды тұлғаларға азаматтық және қызметтік қарумен оның патрондарын тасымалдауға рұқсат беру кезіндегі рұқсат беру талаптары мен оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесінде:
реттік нөмірлері 1 және 2-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
1
Өтініш

Справка о прохождении программы подготовки (переподготовки) владельцев и пользователей гражданского и служебного оружия на знания правил безопасного обращения с гражданским и служебным оружием, по форме утвержденной приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 13 июня 2019 года № 536 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 18849). Юридические лица осуществляющие торговлю гражданским и служебным оружием, предоставляют документ о допуске к оружию заверенной печатью (при его наличии) и подписью руководителя (документ заполняется в произвольной форме)
Выдается организациями, определяемыми уполномоченным органом в сфере контроля за оборотом оружия.
Не представляется спортсменами-членами Национальной сборной Республики Казахстан, имеющих разряд не ниже кандидата мастера спорта
6
Уплата государственной пошлины.
Платежный документ об уплате государственной пошлины (не представляется)
Информацию об уплате государственной пошлины сотрудник органов внутренних дел проверяет из цифровой системы через платежный шлюз "цифрового правительства"
";
строку, порядковый номер 8, изложить в следующей редакции:
"
8
Права на охоту
Удостоверение охотника по форме, утвержденной приказом Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 27 марта 2026 года № 58 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 38248)
Сведения о наличии документа сотрудник органов внутренних дел получает из цифровой системы государственных органов
";
строку, порядковый номер 18, изложить в следующей редакции:
"
18
Прохождение подготовки для работы в качестве охранника, выданное специализированными учебными центрами, по подготовке (повышению квалификации) охранников (для субъектов охранной деятельности)
Свидетельство об окончании курса повышения квалификации охранников, оказывающих услуги по охране имущества юридических и физических лиц, в том числе при его транспортировке и охране объектов, на территории которых имеется оружие, боеприпасы и взрывчатые вещества, по форме согласно приложению 3 к приказу Министра внутренних дел Республики Казахстан от 23 февраля 2015 года № 143 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10557)
";
в разрешительных требованиях и перечне документов, подтверждающих соответствие им при выдаче разрешения физическим и юридическим лицам на перевозку гражданского и служебного оружия и патронов к нему, утвержденных указанным приказом:
строки, порядковые номера 1 и 2, изложить в следующей редакции:
"
1
Заявление

Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2019 жылғы 13 маусымдағы № 536 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18849 болып тіркелген) бекітілген нысаны бойынша азаматтық және қызметтік қарудың иелері мен пайдаланушыларын азаматтық және қызметтік қаруды қауіпсіз ұстау қағидаларын білуіне даярлау (қайта даярлау) бағдарламаларынан өткені туралы анықтама.
Азаматтық және қызметтік қарудың саудасын жүзеге асыратын заңды тұлғалар басшының мөрімен (болған жағдайда) және қолымен расталған қаруға рұқсат беретін құжат береді (құжат еркін түрде толтырылады)
Қару айналымын бақылау саласындағы уәкілетті орган айқындайтын ұйымдар береді.
Спорт шебері кандидатынан төмен емес разряды бар Қазақстан Республикасы Ұлттық құрамасының мүшесі-спортшылар ұсынылмайды
6
Мемлекеттік бажды төлеу
Мемлекеттік бажды төлеу туралы төлем құжаты (ұсынылмайды)
Ішкі істер органдарының қызметкері мемлекеттік баждың төленгені туралы ақпаратты цифрлық жүйеден "цифрлық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы тексереді
7
Меншік құқығындағы немесе аумақтық көліктік бақылау органы берген қауіпті жүкті тасымалдауды жүзеге асыруға арнайы рұқсаты бар арнайы жабдықталғанавтокөлік құралын жалға алу құқығының болуы (автомобиль көлігімен тасымалдау кезінде)
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 17 сәуірдегі № 460 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11779 болып тіркелген) 1-қосымшаға сәйкес нысаны бойынша меншік құқығындағы немесе тасымалдауды жүзеге асыруға арнайы рұқсаты бар арнайы жабдықталған автокөлік құралын жалға алу құқығын растайтын құжаттың көшірмесі
Ішкі істер органдарының қызметкері аумақтық көліктік бақылау органы берген қауіпті жүкті тасымалдауды жүзеге асыруға арнайы рұқсаты бар арнайы жабдықталған автокөлік құралының меншік құқығын растайтын құжатты мемлекеттік органдардың цифрлық жүйелерінен алады
";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген атыс тирлері (атыс орындары) мен стендтерін ашуға және олардың жұмыс істеуіне рұқсат беру кезіндегі рұқсат беру талаптары мен оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесінде:
реттік нөмірі 2-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
2
Толық сауалнамалық деректердің болуы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 17 сәуірдегі № 365 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11219 болып тіркелген) 3-қосымшаға
сәйкес нысаны бойынша кадр есебі жөніндегі жеке іс парағы
";

Справка о прохождении программы подготовки (переподготовки) владельцев и пользователей гражданского и служебного оружия на знания правил безопасного обращения с гражданским и служебным оружием, по форме утвержденной приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 13 июня 2019 года № 536 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 18849). Юридические лица осуществляющие торговлю гражданским и служебным оружием, предоставляют документ о допуске к оружию заверенной печатью (при его наличии) и подписью руководителя (документ заполняется в произвольной форме)
Выдается организациями, определяемыми уполномоченным органом в сфере контроля за оборотом оружия.
Не представляется спортсменами-членами Национальной сборной Республики Казахстан, имеющих разряд не ниже кандидата мастера спорта
6
Уплата государственной пошлины.
Платежный документ об уплате государственной пошлины (не представляется)
Информацию об уплате государственной пошлины сотрудник органов внутренних дел проверяет из цифровой системы через платежный шлюз "цифрового правительства"
7
Права собственности или аренды специально оборудованного автотранспортного средства, имеющего специальное разрешение на осуществление перевозки опасного груза выданного территориальным органом транспортного контроля (при перевозке автомобильным транспортом)
Копию документа подтверждающего право собственности или аренды специально оборудованного автотранспортного средства, имеющего специальное разрешение на осуществление перевозки, по форме согласно приложению 1 к приказу Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 17 апреля 2015 года № 460 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11779)
Документ, подтверждающий право собственности специально оборудованного автотранспортного средства, имеющего специальное разрешение на осуществление перевозки опасного груза выданного территориальным органом транспортного контроля, сотрудник органов внутренних дел получает из цифровых систем государственных органов
";
в разрешительных требованиях и перечне документов, подтверждающих соответствие им при выдаче разрешения на открытие и функционирование стрелковых тиров (стрельбищ) и стендов, утвержденных указанным приказом:
строку, порядковый номер 2, изложить в следующей редакции:
"
2
Наличие полных анкетных данных
Личный листок по учету кадров, по форме согласно приложению 3 к приказу Министра внутренних дел Республики Казахстан от 17 апреля 2015 года № 365 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11219)
";

2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитеті заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң мен нормашығармашылық үйлестіру департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
Е. Саденов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі

2. Комитету административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан, после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической и нормотворческой координации Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие c 12 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Е. Саденов
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство туризма и спорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан