"Жердің ірі масштабты топырақ іздестірулерін жүргізу жөніндегі әдістемені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2023 жылғы 22 ақпандағы № 75 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2026 жылғы 19 мамырдағы № 197 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 26 мамырда № 38783 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жердің ірі масштабты топырақ іздестірулерін жүргізу жөніндегі әдістемені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2023 жылғы 22 ақпандағы № 75 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31999 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жердің ірі масштабты топырақ іздестірулерін жүргізу жөніндегі әдістемеде:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Жерлердің ірі масштабты топырақ іздестірулерінің нәтижелері (топырақ карталары мен картограммалары) мемлекеттік жер кадастрының цифрлық жүйесіне жұмыстар орындалған жылдан кейінгі жылдың 31 наурызына дейін енгізіледі.";
9-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) картографиялық: қағаз және цифрлық тасығыштардағы фотожоспарлар, аэрофотосуреттер, ғарыштық суреттер және мемлекеттік жер кадастрының цифрлық жүйесінің цифрлық деректері;";
58-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) түпкілікті цифрлық топырақ картасын жасау;";
64-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"64. Цифрлық топырақ картасының түпкілікті нұсқасын жасау үшін нақтыланған далалық топырақ картасынан (фотожоспарлар, аэротүсірілімдерді контактілі басып шығару, топографиялық карта) дайындалған жұмыс негізіне талданатын топырақ қазбалары, топырақ контурларының шекаралары және топырақ контурының шифры көшіріледі.";
74-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"74. Кескіндердің талдамалық деректері мен бөліп көрсетілген топырақ контурлары негізінде түпкілікті цифрлық топырақ картасы жасалады.".
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Жер ресурстарын басқару комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық ресми жариялануы тиіс және 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
міндетін атқарушы
А. Султанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі

О внесении изменений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 22 февраля 2023 года № 75 "Об утверждении Методики по проведению крупномасштабных почвенных изысканий земель"
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 19 мая 2026 года № 197. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 мая 2026 года № 38783
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 12.07.2026.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 22 февраля 2023 года № 75 "Об утверждении Методики по проведению крупномасштабных почвенных изысканий земель" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 31999) следующие изменения:
в Методике по проведению крупномасштабных почвенных изысканий земель, утвержденной указанным приказом:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Результаты крупномасштабных почвенных изысканий земель (почвенные карты и картограммы) заносятся в цифровую систему государственного земельного кадастра до 31 марта года, следующего за годом выполнения работ.";
подпункт 1) пункта 9 изложить в следующей редакции:
"1) картографические: фотопланы на бумажных и цифровых носителях, аэрофотоснимки, космические снимки и цифровые данные цифровой системы государственного земельного кадастра;";
подпункт 2) пункта 58 изложить в следующей редакции:
"составления окончательной цифровой почвенной карты;";
пункт 64 изложить в следующей редакции:
"64. Для составления окончательного варианта цифровой почвенной карты с уточненной полевой почвенной карты (фотопланы, контактная печать аэрофотоснимки, космические снимки, топографическая карта) на подготовленную рабочую основу переносятся почвенные анализируемые выработки, границы почвенных контуров и шифр почвенного контура.";
пункт 74 изложить в следующей редакции:
"74. На основании аналитических данных разрезов и выделенных почвенных контуров составляется окончательная цифровая почвенная карта.".
2. Комитету по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ подлежит официальному опубликованию и вводится в действие с 12 июля 2026 года.
Исполняющий обязанности Министра
сельского хозяйства Республики Казахстан
А. Султанов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство
искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан