"Теміржол көлігімен жүктерді тасымалдау кезінде әскерилендірілген күзетті қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 365 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Көлік министрінің 2026 жылғы 25 мамырдағы № 122 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 25 мамырда № 38780 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Теміржол көлігімен жүктерді тасымалдау кезінде әскерилендірілген күзетті қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 365 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11043 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
преамбула мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының "Теміржол көлігі туралы" Заңының 14-бабы 2-тармағының 34-4) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Теміржол көлiгімен жүктерді тасымалдау кезiнде әскерилендiрілген күзетті қамтамасыз ету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Теміржол көлігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабының 2-тармағының 34-4) тармақшасына сәйкес әзiрлендi және темiржол көлiгiмен жүктердi тасымалдау кезінде әскерилендiрілген күзетті қамтамасыз ету тәртiбiн айқындайды.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы Қағидалардағы ұғымдар Қазақстан Республикасының "Темiржол көлігі туралы" және "Күзет қызметi туралы" заңдарында айқындалған мағынада пайдаланылады".";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Жүктердi күзетудi "Күзет қызметi туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес күзет қызметiн жүзеге асыратын субъектілер жүргiзедi.".";
мынадай мазмұндағы 9-1-тармақпен толықтырылсын:
"9-1. Әскерилендірілген теміржол күзеті үздіксіз күзетті қамтамасыз ету мақсатында транзиттік теміржол жүк тасымалдарын жүзеге асыруға тартылған терминалдардың аумақтарында үшінші тұлғаларға жүктер мен теміржол көлігі объектілерін күзету бойынша қызметтер көрсетеді.
Бұл ретте әскерилендірілген теміржол күзеті деп акцияларының бақылау пакеті ұлттық басқарушы холдингке немесе Ұлттық теміржол компаниясына тиесілі, тасымалдау процесінде пайдаланылатын жүктер мен теміржол көлігі объектілерін күзетуді қамтамасыз ететін заңды тұлға түсініледі.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнения в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 365 "Об утверждении Правил обеспечения военизированной охраной грузов при перевозке железнодорожным транспортом"
Приказ Министра транспорта Республики Казахстан от 25 мая 2026 года № 122. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 мая 2026 года № 38780
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего приказа см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 365 "Об утверждении Правил обеспечения военизированной охраной грузов при перевозке железнодорожным транспортом" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11043) следующие изменения и дополнение:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 34-4) пункта 2 статьи 14 Закона Республики Казахстан "О железнодорожном транспорте" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах обеспечения военизированной охраной грузов при перевозке железнодорожным транспортом, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила обеспечения военизированной охраной грузов при перевозке железнодорожным транспортом (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 34-4) пункта 2 статьи 14 Закона Республики Казахстан "О железнодорожном транспорте" и определяют порядок обеспечения военизированной охраны грузов при перевозке железнодорожным транспортом.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. В настоящих Правилах используются понятия в значениях, определенных законами Республики Казахстан "О железнодорожном транспорте" и "Об охранной деятельности".";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Охрана грузов производится субъектами, осуществляющими охранную деятельность в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об охранной деятельности".";
дополнить пунктом 9-1 следующего содержания:
"9-1. Военизированная железнодорожная охрана в целях обеспечения непрерывной охраны оказывает услуги третьим лицам по охране грузов и объектов железнодорожного транспорта на территориях терминалов, задействованных в осуществлении транзитных железнодорожных грузовых перевозок.
При этом под военизированной железнодорожной охраной понимается юридическое лицо, контрольный пакет акций которого принадлежит национальному управляющему холдингу или Национальной железнодорожной компании, обеспечивающее охрану грузов и объектов железнодорожного транспорта, используемых в перевозочном процессе.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:

"10. Жол жүру жолындағы жүктерді күзетуді атыс қаруымен қаруланған бір және одан көп күзетші бейнебақылау жүйелерін, спутниктік мониторингті және ұшқышсыз ұшу аппараттарын қоса алғанда, күзеттің техникалық құралдарын қолданумен ұштастыра отырып жүзеге асырады.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Әскерилендiрiлген күзетуге жататын жүктердi тасымалдау кезiнде тасымалдау құжаттарын ресiмдеу ерекшелiктерi Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 2 тамыздағы № 612 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19188 болып тіркелген) бекітілген Теміржол көлігімен жүктерді тасымалдау қағидаларымен айқындалады.";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Жүктерi бар вағондарды күзету кезiнде наряд "Күзет қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 19-бабына сәйкес қаруды және арнайы құралдарды қолданады".";
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Темiржол көлiгiмен тасымалданатын жүктердi күзетудi жүзеге асыру үшiн күзет қызметiнiң субъектiсi диверсиялық және террористік қатерлерден күзетілетін объектілердiң қорғалу деңгейiн арттыру, темiржол көлiгiндегi құқыққа қарсы актiлердi анықтау және олардың алдын алу жөнiндегi iс-шараларды әзiрлейдi және орындалуын қамтамасыз етедi және оларды "Күзет қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес аумақтық iшкi iстер және ұлттық қауiпсiздiк органдарымен келiседi".".
2. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Теміржол және су көлігі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Көлік вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Көлік министрі
Н. Сауранбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі

"10. Охрана грузов в пути следования осуществляется одним и более охранником, вооруженным огнестрельным оружием, в сочетании с применением технических средств охраны, включая системы видеонаблюдения, спутникового мониторинга и беспилотные летательные аппараты.";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Особенности оформления перевозочных документов при перевозке грузов, подлежащих военизированной охране, определяются Правилами перевозок грузов железнодорожным транспортом, утвержденными приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 2 августа 2019 года № 612 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19188).";
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. При охране вагонов с грузами наряд применяет оружие и специальные средства в соответствии со статьей 19 Закона Республики Казахстан "Об охранной деятельности".";
пункт 28 изложить в следующей редакции:
"28. Для осуществления охраны грузов, перевозимых железнодорожным транспортом, субъект охранной деятельности разрабатывает и обеспечивает исполнение мероприятий по повышению уровня защищенности охраняемых объектов от диверсионных и террористических угроз, выявлению и предупреждению противоправных актов на железнодорожном транспорте и согласовывает их с территориальными органами внутренних дел и национальной безопасности в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об охранной деятельности".".
2. Комитету железнодорожного и водного транспорта Министерства транспорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства транспорта Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра транспорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр транспорта
Республики Казахстан
Н. Сауранбаев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан