"Дінтану сараптамасын жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2014 жылғы 30 желтоқсандағы № 162 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің м.а. 2026 жылғы 15 мамырдағы № 230-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 19 мамырда № 38747 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Дінтану сараптамасын жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2014 жылғы 30 желтоқсандағы № 162 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10184 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Дінтану сараптамасын жүргізу қағидаларында (бұдан әрі - Қағидалар):
1-тарау. Жалпы ережелерінде:
1-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"1. Осы Дінтану сараптамасын жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Діни қызмет және діни бірлестіктер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 4-бабының 10-1) тармақшасына және "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы Заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және дінтану сараптамасын жүргізу (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) тәртібін айқындайды.";
2-1-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"2-1. Қызметті беруші осы Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты Бірыңғай байланыс орталығына, "цифрлық үкімет" операторына 3 (үш) жұмыс күні ішінде жібереді.".;
6-тармақтың 4) тармақшасы келесі редакцияда жазылсын:
"4) әр атаудың бір данасындағы жеке пайдалануға арналған әдебиетті және материалдарды қоспағанда, діни әдебиеттің, діни мазмұндағы ақпараттық материалдардың әкелінуі;";
8-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"8. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін жеке және (немесе) заңды тұлғалар (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті аушы) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішпен және осы Қағидаларға 2-қосымшада мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне сәйкес құжаттарды қоса бере отырып, көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесіне не "цифрлық үкімет" веб-порталы, "Е-лицензиялау" Мемлекеттік деректер базасы (бұдан әрі – Портал) арқылы жүгінеді.";
"Көрсетілетін қызметті алушы Портал арқылы жүгінген жағдайда, өтініш қоса берілген құжаттардың электрондық көшірмелерімен бірге Порталда көрсетілетін қызметті берушімен өңделеді.
Көрсетілетін қызметті беруші өтініш келіп түскен күні оларды қабылдауды, тіркеуді жүзеге асырады (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталған кейін, демалыс және мереке күндері өтініш жасаған кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтініштерді қабылдау келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы өтініш жасаған жағдайда, құжаттарды қабылдап алған адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіле отырып, кіріс құжаттарын қабылдаған күні, уақыты және нөмірі бар, көрсетілетін қызметті берушінің мөртаңбасы қойылған көрсетілетін қызметті алушының өтінішінің көшірмесі құжаттар топтамасының қабылданғанын растау болып табылады.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне сәйкес құжаттардың топтамасын толық ұсынбаған және (немесе) қолданыс мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған жағдайларда көрсетілетін қызметті беруші өтінішті қабылдаудан бас тартады.
Көрсетілетін қызметті беруші цифрландыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингісінің цифрлық жүйесінде мемлекеттік қызмет көрсетуді есепке алуды жүзеге асырады.
Көрсетілетін қызметті алушы өтінішті Портал арқылы берген кезде "жеке кабинетіне" мемлекеттік қызмет көрсетуге сұрау салуды қарау мәртебесі туралы ақпарат, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін алу күні мен уақытын көрсете отырып хабарлама жіберіледі.
Жеке тұлғалар үшін - жеке басын куәландыратын құжат не цифрлық құжаттардың сервисінен алынған электрондық құжат немесе заңды тұлғалар үшін - діни бірлестікті мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік не анықтама туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.";

О внесении изменений в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 30 декабря 2014 года № 162 "Об утверждении Правил проведения религиоведческой экспертизы"
Приказ и.о. Министра культуры и информации Республики Казахстан от 15 мая 2026 года № 230-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 мая 2026 года № 38747
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 30 декабря 2014 года № 162 "Об утверждении Правил проведения религиоведческой экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10184) следующие изменения:
в Правилах проведения религиоведческой экспертизы, утвержденных указанным приказом (далее – Правила):
в главе 1. Общие положения:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила проведения религиоведческой экспертизы (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 10-1) статьи 4 Закона Республики Казахстан "О религиозной деятельности и религиозных объединениях" (далее – Закон) и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон о государственных и социально ответственных услугах) и определяют порядок проведения религиоведческой экспертизы (далее – государственная услуга).";
пункт 2-1 изложить в следующей редакции:
"2-1. Уполномоченный орган направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях в настоящие Правила в течение 3 (трех) рабочих дней в Единый контакт-центр, оператору "цифрового правительства".";
подпункт 4) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"4) ввоз религиозной литературы, информационных материалов религиозного содержания, за исключением литературы и материалов, предназначенных для личного пользования в одном экземпляре каждого наименования;";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Для получения государственной услуги физические и (или) юридические лица (далее – услугополучатель) предоставляют в канцелярию услугодателя согласно приложению Правилам и с приложением документов согласно перечню основных требований к оказанию государственной услуги в приложении 2 к настоящим Правилам в канцелярию услугодателя либо через веб-портал "цифрового правительства", Государственная база данных "Е-лицензирование" (далее – Портал).";
"При обращении услугополучателя через Портал, заявление с приложением электронных копий документов обрабатываются услугодателем на Портале.
Услугодатель в день поступления заявления осуществляет их прием, регистрацию (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений осуществляется следующим рабочим днем).
Подтверждением принятия пакета документов при обращении через канцелярию услугодателя, является копия заявления услугополучателя со штампом услугодателя, содержащая дату, время приема и номер входящих документов, с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии) лица, принявшего документы.
При представлении услугополучателем неполного пакета документов, предусмотренных перечнем основных требований к оказанию государственной услуги, и (или) документов с истекшим сроком действия услугодатель отказывает в приеме заявления.
Услугодатель осуществляет учет оказания государственной услуги в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере цифровизации.
При подаче услугополучателем заявления через Портал в "личный кабинет" направляется информация о статусе рассмотрения запроса на оказание государственной услуги, а также уведомление с указанием даты и времени получения результата оказания государственной услуги.
Сведения о документах, удостоверяющих личность и либо электронный документ из сервиса цифровых документов – для физических лиц, или свидетельства либо справка о государственной регистрации (перерегистрации) религиозного объединения – для юридических лиц; услугодатель получают из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".

Егер, көрсетілетін қызметті алушы өтінішті Портал арқылы сараптама объектілерінің электрондық нысандарын тіркемей жіберсе, көрсетілетін қызметті беруші Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметті алушыға 1 (бір) жұмыс күні ішінде сараптама объектісінің түпнұсқаларын көрсетілетін қызметті алушының мекенжайына жіберу қажеттілігі туралы хабарлама жібереді.
Көрсетілетін қызметті алушы сараптама объектілерін хабарламаны алған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде көрсетілетін қызметті берушінің мекенжайына пошта байланысы арқылы не қолма-қол жібереді.
Сараптама жүргізу мерзімі көрсетілетін қызметті беруші сараптама объектілерін алғанға дейін тоқтатыла тұрады.
Көрсетілетін қызметті беруші өтініш тіркелген кезден бастап 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей сараптама объектісін ілеспе хатпен сараптамаға жібереді.";
16-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"16. Сараптама қорытындысына сарапшы (сарапшылар, сараптама тобының мүшелері) қол қояды және сараптама қорытындысының әрбір парағы оның қолымен расталады. Сараптама қорытындысын алғаннан кейін көрсетілетін қызметті беруші 2 (екі) жұмыс күні ішінде сараптама қорытындысының нәтижелері туралы көрсетілетін қызметті берушінің басшылығы қол қойған қағаз нысандағы немесе Портал арқылы электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған электрондық құжат нысанында хат немесе көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартуы туралы уәжді жауап дайындайды.";
16-1-тармақтың үшінші бөлігі келесі редакцияда жазылсын:
"Көрсетілетін қызметті алушы өз қарсылығын ауызша білдірген жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 74-бабына сәйкес ауызша нысанда тыңдау хаттамасын жүргізеді.";
20-тармақтың үшінші бөлігі келесі редакцияда жазылсын:
"Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.";
22-тармақтың екінші бөлігі келесі редакцияда жазылсын:
Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы Заңның 25-бабының 4-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті берушінің, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның шағымды қарау мерзімі:
1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не жергілікті жерге барып тексеру жүргізу;
2) қосымша ақпарат алу үшін қажет болған жағдайларда он жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады.";

При направлении услугополучателем через Портал без прикрепления электронных форм объектов экспертизы, услугодатель в течение 1 (одного) рабочего дня направляет уведомление согласно приложению 3 к Правилам услугополучателю о необходимости направления оригиналов объекта экспертизы на адрес услугополучателя.
Объекты экспертизы направляются услугополучателем посредством почтовой связи либо нарочно в адрес услугодателя в течение 30 (тридцати) календарных дней со дня получения уведомления.
Срок проведения экспертизы приостанавливается до получения объектов экспертизы услугодателем.
Услугодатель не позднее 1 (одного) рабочего дня с момента регистрации заявления направляет объект экспертизы сопроводительным письмом на экспертизу.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Экспертное заключение подписывается, и каждая страница заключения экспертизы заверяется подписью эксперта (экспертов, членов экспертной группы). После получения экспертного заключения услугодатель в течение 2 (двух) рабочих дней подготавливает письмо в бумажной форме, либо в форме электронного документа посредством Портала, подписанного электронной цифровой подписью услугодателя о результатах экспертного заключения подписанным руководством услугодателя, либо мотивированный ответ об отказе в предоставлении государственной услуги.";
часть третью пункта 16-1 изложить в следующей редакции:
"В случае устного выражения услугополучателем своего возражения услугодатель ведет протокол заслушивания в устной форме в соответствии со статьей 74 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.";
часть третью пункта 20 изложить в следующей редакции:
"Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных и социально ответственных услугах подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации."
часть вторую пункта 22 изложить в следующей редакции:
"Срок рассмотрения жалобы услугодателем, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона о государственных и социально ответственных услугах продлевается не более чем на десять рабочих дней при необходимости:
1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.";

көрсетілген Қағидаларға 1 және 2-қосымша осы бұйрыққа 1 және 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Дін істері комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін 1-тармақтың алтыншы, жетінші, он бірінші, он алтыншы, он сегізінші абзацтарын қоспағанда алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
2026 жылғы 12 шілдеден бастап осы Қағидалардың 1 және 2-қосымшалары осы бұйрыққа 3 және 4-қосымшаларға сәйкес қолданылады деп белгіленсін.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат министрінің
міндетін атқарушы
К. Искаков
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің міндетін атқарушы
2026 жылғы 15 мамырдағы
№ 230-НҚ бұйрығына
1-қосымша
Дінтану сараптамасын жүргізу
қағидаларына 1-қосымша
нысан
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және ақпарат
министрлігі Дін істері
комитетінің төрағасы
_________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол
болған жағдайда),
кімнен
__________________________
__________________________
(жеке тұлғалар үшін тегі, аты,
әкесінің аты (ол болған
жағдайда), мекенжайы және
телефоны.
Заңды тұлғалар үшін атауы,
пошталық мекенжайы және
телефоны)
Өтініш
Сізден мынадай: ________________________________________________
(авторын және/немесе аудармашыны, құрастырушыны), басылым деректерін
(қала, баспасы, басып шығарылған жылы, парақ саны) көрсете отырып сараптама
объектілерін тізбелеу)
_________________________________________________________________
діни материалдарға дінтану сараптамасын жүргізуді сұраймын.
__________________________________________________________________
(себептері көрсетіледі, бұл ретте ұйымдардың кітапхана қорларына келіп түскен
жағдайда, ұйымның атауын және келіп түскен күнін, миссионерлерді немесе діни
бірлестіктерді тіркеуге өтініш берген жағдайда - күні мен мұндай өтінішті қабылдаған
органды, Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген жағдайда - әкелінген күнін
көрсету қажет).
__________________________________________________________________
байланысты дінтану сараптамасын жүргізу қажет.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, мемлекеттік қызмет
көрсету кезінде ақпараттық жүйеде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын
мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
Өтініш берушінің қолы, қол қойылған күні.
Мөр (бар болған жағдайда).
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің міндетін атқарушы
2026 жылғы 15 мамырдағы
№ 230-НҚ бұйрығына
2-қосымша
Дінтану сараптамасын
жүргізу қағидаларына
2-қосымша
Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
Дінтану сараптамасын жүргізу
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің (бар болса) атауы
Жоқ
3
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Дін істері комитеті
4
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету тәсілдерін

приложение 1 и 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу.
2. Комитету по делам религий Министерства культуры и информации Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и информации Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и информации Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением, абзацев шестого, седьмого, одиннадцатого, шестнадцатого, восемнадцатого пункта 1, которые вводятся в действие с 12 июля 2026 года.
Установить, что с 12 июля 2026 года приложения 1 и 2 к Правилам, действуют согласно приложениям 3 и 4 к настоящему приказу.
исполняющий обязанности
Министра культуры и
информации Республики Казахстан
К. Искаков
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного
интеллекта и цифрового развития
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
исполняющий обязанности
Министра культуры и информации
Республики Казахстан
от 15 мая 2026 года № 230-НҚ
Приложение 1
к Правилам проведения
религиоведческой экспертизы
форма
Председателю Комитета
по делам религий
Министерства культуры
и информации
Республики Казахстан
__________________________
((фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
от ________________________
__________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии), адрес
и телефон для физических лиц.
Наименование,
почтовый адрес и телефон
для юридических лиц)
Заявление
Прошу Вас провести религиоведческую экспертизу на следующие религиозные
материалы: _______________________________________________________________
(перечислить объекты экспертизы с указанием автора (и (или) переводчика, составителя),
выходные данные (город, издательство, год изданий, количество страниц).
Проведение религиоведческой экспертизы необходимо в связи с
________________________________________________________________________________
(указывается причина, при этом в случае поступления в библиотечные фонды организаций
необходимо указать наименование организации и дату поступления, в случае обращения за
регистрацией миссионеров либо религиозного объединения – дату и орган, принявший такое
обращение, в случае ввоза на территорию Республики Казахстан –дата ввоза).
Даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах, при оказании государственных услуг, если иное
не предусмотрено законами Республики Казахстан.
Подпись заявителя, дата подписания.
Печать (при наличии).
Приложение 2 к приказу
обязанности Министра культуры
и информации
Республики Казахстан
от 15 мая 2026 года № 230-НҚ
Приложение 2
к Правилам проведения
религиоведческой экспертизы
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
1
Наименование государственной услуги
Проведение религиоведческой экспертизы
2
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги
Отсутствует
3
Наименование услугодателя
Комитет по делам религий Министерства культуры и информации Республики Казахстан
4
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)

1) Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Дін істері комитеті;
2) "электрондық үкімет" веб-порталы, "Е-лицензиялау" Мемлекеттік деректер базасы (бұдан әрі – Портал)
5
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі
Жиырма екі (22) жұмыс күні
6
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз түрінде
7
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі
Сараптама қорытындысы туралы хат не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы уәжді жауап
8
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
9
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі

1) Комитет по делам религий Министерства культуры и информации Республики Казахстан;
2) веб-портал "электронного правительства", Государственная база данных "Е-лицензирование" (далее – Портал).
5
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Двадцать два (22) рабочих дня
6
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная
7
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Письмо о заключении экспертизы, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги
8
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
9
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации

1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбі – жұма аралығында сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен сағат 09.00-ден 18.30-ға дейін.
Арызды қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен сағат 09.00-ден 17.30-ға дейін жүзеге асырылады.
Арызды қабылдау алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз кезек күту тәртібінде жүзеге асырылады;
2) портал – жөндеу жұмыстарына байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде арызды қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады). Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:
1) көрсетілетін қызметті беруші – www.mam.gov.kz интернет-ресурсында, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде;
2) www.egov.kz, www.elicense.kz порталдарында орналастырылған.
10
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген кезде:
1) осы Дінтану сараптамасын жүргізу қағидаларының 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша арыз;
2) жеке тұлғалар үшін – жеке басын куәландыратын құжат не цифрлық құжаттардың сервисінен алынған электрондық құжат немесе заңды тұлғалар үшін – діни бірлестікті мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік не анықтама (сәйкестендіру үшін талап етіледі).
Жеке басын куәландыратын құжат, діни бірлестікті мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік не анықтама туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады;
3) дінтану сараптама объектісінің Қазақстан Республикасы ұйымдарының кітапхана қорларына келіп түскенін растайтын құжаттың көшірмесі не миссионерлерді немесе діни бірлестікті тіркеу үшін берілген арыздың көшірмесі не діни бірлестік басшысының немесе оның міндетін атқарушы адамның атынан жазылған Қазақстан Республикасының аумағына әкелінгенін растайтын электрондық құжаттың көшірмесі;
4) дінтану сараптама объектілері.
Ұсынылған материал шет тілінде болған жағдайда, "Нотариат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 80-бабына сәйкес оның қазақ не орыс тілдеріндегі нотариалды куәландырылған аудармасы беріледі. Объект жинақталған, ақаусыз және зақымдалмаған күйде ұсынылады.
Порталға:

1) услугодателя – с понедельника по пятницу, с 09.00 до 18.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов;
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется с 09.00 часов до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов.
Прием заявления осуществляется в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) портала – круглосуточно за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет-ресурсе услугодателя - www.mam.gov.kz, раздел "Государственные услуги";
2) порталах: www.egov.kz, www.elicense.kz.
10
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
При обращении:
к услугодателю:
1) заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам проведения религиоведческой экспертизы;
2) документ, удостоверяющий личность, либо электронный документ из сервиса цифровых документов – для физических лиц, или свидетельства либо справка о государственной регистрации (перерегистрации) религиозного объединения – для юридических лиц (требуется для идентификации).
Сведения о документах, удостоверяющих личность, свидетельствах либо справках о государственной регистрации (перерегистрации) религиозного объединения услугодатель получают из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства";
3) электронная копия документа, подтверждающего поступление объекта религиоведческой экспертизы в библиотечные фонды организаций Республики Казахстан, либо копия заявления обращения за регистрацией миссионеров или религиозного объединения, либо копия документа от руководителя религиозного объединения или лица исполняющего его обязанности, подтверждающего ввоз на территорию Республики Казахстан;
4) объекты религиоведческой экспертизы. В случае, если представленный материал на иностранном языке, то предоставляется нотариально засвидетельствованный перевод на казахском либо русском языке в соответствии со статьей 80 Закона Республики Казахстан "О нотариате".
Объект предоставляется комплектным, без дефектов и повреждений.
на портал:

1) көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) қол қойылған электрондық құжат нысанындағы арыз;
2) дінтану сараптама объектісінің электронды нұсқасы;
3) сараптама объектісінің Қазақстан Республикасы ұйымдарының кітапхана қорларына келіп түскенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі не миссионерлерді немесе діни бірлестікті тіркеу үшін берілген арыздың электрондық көшірмесі не діни бірлестік басшысының немесе оның міндетін атқарушы адамның атынан жазылған Қазақстан Республикасының аумағына әкелінгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
11
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздер
1) мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) онда қамтылған деректердің (мәліметтердің) анық еместігінің анықталуы;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін қызметтің немесе қызметтің жекелеген түрлерімен айналысуға тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (өкімі) болса;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген шешімнің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнайы құқығынан айырылуы;
5) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы.
12
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы болған жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтері, сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығы арқылы "1414", 8-800-080-7777 алуға мүмкіндігі бар.
Цифрлық құжаттар сервисі мобильді қосымшада авторландырылған пайдаланушылар үшін қолжетімді.
Цифрлық құжатты пайдалану үшін электрондық-цифрлық қолтаңбаны немесе бір реттік парольді пайдалана отырып, мобильді қосымшада авторландырудан өту, одан әрі "Цифрлық құжаттар" бөліміне өтіп, қажетті құжатты таңдау қажет.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің міндетін атқарушы
2026 жылғы 15 мамырдағы
№ 230-НҚ бұйрығына
3-қосымша
Дінтану сараптамасын жүргізу
қағидаларына 1-қосымша
нысан
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және ақпарат
министрлігі Дін істері
комитетінің төрағасы
__________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол
болған жағдайда),
кімнен
__________________________
__________________________
(жеке тұлғалар үшін тегі, аты,
әкесінің аты (ол болған
жағдайда),
мекенжайы және телефоны.
Заңды тұлғалар үшін атауы,
пошталық мекенжайы және
телефоны)
Өтініш
Сізден мынадай: ________________________________________________
(авторын және/немесе аудармашыны, құрастырушыны), басылым деректерін
(қала, баспасы, басып шығарылған жылы, парақ саны) көрсете отырып сараптама
объектілерін тізбелеу)
___________________________________________________________________
діни материалдарға дінтану сараптамасын жүргізуді сұраймын.
___________________________________________________________________
(себептері көрсетіледі, бұл ретте ұйымдардың кітапхана қорларына келіп түскен
жағдайда, ұйымның атауын және келіп түскен күнін, миссионерлерді немесе діни
бірлестіктерді тіркеуге өтініш берген жағдайда - күні мен мұндай өтінішті қабылдаған
органды, Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген жағдайда - әкелінген күнін
көрсету қажет).
___________________________________________________________________
байланысты дінтану сараптамасын жүргізу қажет.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, мемлекеттік қызмет
көрсету кезінде цифрлық жүйеде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын
мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
Өтініш берушінің қолы, қол қойылған күні.
Мөр (бар болған жағдайда).
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің міндетін атқарушы
2026 жылғы 15 мамырдағы
№ 230-НҚ бұйрығына
4-қосымша
Дінтану сараптамасын жүргізу
қағидаларына 2-қосымша
Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
Дінтану сараптамасын жүргізу
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің (бар болса) атауы
Жоқ
3
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Дін істері комитеті
4
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету тәсілдерін

1) заявление в форме электронного документа, подписанный электронной цифровой подписью (далее - ЭЦП) услугополучателя;
2) электронная копия документа, подтверждающего поступление объекта экспертизы в библиотечные фонды организаций Республики Казахстан, либо электронная копия заявления обращения за регистрацией миссионеров или религиозного объединения, либо электронная копия документа от руководителя религиозного объединения или лица исполняющего его обязанности, подтверждающего ввоз на территорию Республики Казахстан.
11
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения государственной услуги;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
5) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
12
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении.
Для использования цифрового документа необходимо пройти авторизацию в мобильном приложении с использованием электронно-цифровой подписи или одноразового пароля, далее перейти в раздел "Цифровые документы" и выбрать необходимый документ.
Приложение 3 к приказу
исполняющий обязанности
Министра культуры
и информации
Республики Казахстан
от 15 мая 2026 года № 230-НҚ
Приложение 1
к Правилам проведения
религиоведческой экспертизы
форма
Председателю Комитета
по делам религий
Министерства культуры
и информации
Республики Казахстан
__________________________
((фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
от ________________________
__________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии), адрес
и телефон для физических лиц.
Наименование,
почтовый адрес и телефон
для юридических лиц)
Заявление
Прошу Вас провести религиоведческую экспертизу на следующие религиозные
материалы:
_______________________________________________________________________________
(перечислить объекты экспертизы с указанием автора (и (или) переводчика, составителя),
выходные данные (город, издательство, год изданий, количество страниц).
Проведение религиоведческой экспертизы необходимо в связи с
________________________________________________________________________________
(указывается причина, при этом в случае поступления в библиотечные фонды организаций
необходимо указать наименование организации и дату поступления, в случае обращения за
регистрацией миссионеров либо религиозного объединения – дату и орган, принявший такое
обращение, в случае ввоза на территорию Республики Казахстан –дата ввоза).
Даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в цифровых систем, при оказании государственных услуг, если иное не
предусмотрено законами Республики Казахстан.
Подпись заявителя, дата подписания.
Печать (при наличии).
Приложение 4 к приказу
исполняющий обязанности
Министра культуры и информации
Республики Казахстан
от 15 мая 2026 года
№ 230-НҚ
Приложение 2
к Правилам проведения
религиоведческой экспертизы
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
1
Наименование государственной услуги
Проведение религиоведческой экспертизы
2
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги
Отсутствует
3
Наименование услугодателя
Комитет по делам религий Министерства культуры и информации Республики Казахстан
4
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)

1) Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Дін істері комитеті;
2) "цифрлық үкімет" веб-порталы, "Е-лицензиялау" Мемлекеттік деректер базасы (бұдан әрі – Портал)
5
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі
Жиырма екі (22) жұмыс күні
6
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
Электрондық (ішінара цифрландырылған) және (немесе) қағаз түрінде
7
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі
Сараптама қорытындысы туралы хат не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы уәжді жауап
8
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшері және қазақстан республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
9
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі

1) Комитет по делам религий Министерства культуры и информации Республики Казахстан;
2) веб-портал "цифрового правительства", Государственная база данных "Е-лицензирование" (далее – Портал).
5
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Двадцать два (22) рабочих дня
6
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Электронная (частично цифровизированная) и (или) бумажная
7
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Письмо о заключении экспертизы, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги
8
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
9
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации