"Қазақстан Республикасының халықаралық қатынастағы автомобильмен тасымалдауларында рұқсат беру жүйесін қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 353 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Көлік министрінің м.а. 2026 жылғы 25 сәуірдегі № 101 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 28 сәуірде № 38563 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының халықаралық қатынастағы автомобильмен тасымалдауларында рұқсат беру жүйесін қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 353 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11704 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының халықаралық қатынастағы автомобильмен тасымалдауларында рұқсат беру жүйесін қолдану қағидаларында:
17-тармақта:
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) көрсетілетін қызметті алушы соңғы үш ай ішінде осы Қағидалардың 28-тармағының бірінші бөлігінде және (немесе) 29-тармағында белгіленген талаптарды үш реттен артық бұзуға жол бермеген кезде;";
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10) көрсетілетін қызметті алушының соңғы жиырма айда осы Қағидалардың 27-тармағының бірінші абзацының талаптарын сақтамау фактілері болмаған кезде.
Бұл ретте, шетелдік рұқсат алуға сұрау салу басқа отандық тасымалдаушының шетелдік рұқсаты пайдаланылған автокөлік құралына, сондай-ақ шетелдік рұқсатты басқа отандық тасымалдаушыға берген көрсетілген қызметті алушының автокөлік құралдарына АЖ-дан бас тартылады.
Осы тармақтың 3) және 5) тармақшаларының талаптары жолаушылар мен багажды тұрақты емес тасымалдауға шетелдік рұқсат алуға қолданылмайды.
Электрондық түрдегі шетелдік рұқсаттар рұқсат беру куәлігі мен рұқсат карточкасы түріне қарамастан беріледі.
Автокөлік құралдарын есепке алу, сондай-ақ осы Қағидалардың талаптарының бұзылуын тіркеу ИАЖ арқылы автокөлік құралдарының сәйкестендіру нөмірі (VIN) бойынша жүргізіледі.";
мынадай редакциядағы 17-1-тармақпен толықтырылсын:
"17-1. Осы Қағидалардың 17-тармағының 6) және 10) тармақшаларында көрсетілген мерзімдерді есептеу кері тәртіппен жүргізіледі және мерзім сұрау салу келіп түскен күннен басталып, соңғы айдың тиісті күнімен аяқталады, ал егер соңғы айда мұндай күн болмаса, мерзім сол айдың соңғы күнінде аяқталады.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 353 "Об утверждении Правил применения разрешительной системы автомобильных перевозок в Республике Казахстан в международном сообщении"
Приказ и.о. Министра транспорта Республики Казахстан от 25 апреля 2026 года № 101. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 апреля 2026 года № 38563
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 353 "Об утверждении Правил применения разрешительной системы автомобильных перевозок в Республике Казахстан в международном сообщении" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11704) следующие изменения и дополнения:
в Правилах применения разрешительной системы автомобильных перевозок в Республике Казахстан в международном сообщении, утвержденных указанным приказом:
в пункте 17:
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) при недопущении услугополучателем в течение последних трех месяцев более трех нарушений требований, установленных частью первой пункта 28 и (или) пунктом 29 настоящих Правил;";
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) при отсутствии фактов несоблюдения услугополучателем требований, установленных абзацем первым пункта 27 настоящих Правил, в течение последних двенадцати месяцев.
При этом запрос на получение иностранного разрешения отклоняется ИС на автотранспортное средство, на которое использовано иностранное разрешение другого отечественного перевозчика, а также на автотранспортные средства услугополучателя, передавшего иностранное разрешение другому отечественному перевозчику.
Требования подпунктов 3) и 5) настоящего пункта не распространяются на получение иностранных разрешений на нерегулярную перевозку пассажиров и багажа.
Иностранные разрешения в электронном виде выдаются вне зависимости от вида удостоверения и карточки допуска.
Учет автотранспортных средств, а также фиксация нарушений требований настоящих Правил ведется ИС по идентификационному номеру (VIN) автотранспортных средств.";
дополнить пунктом 17-1 в следующей редакции:
"17-1. Исчисление сроков, указанных в подпунктах 6) и 10) пункта 17 настоящих Правил производится в обратном порядке и срок начинается со дня поступления запроса и оканчивается соответствующим днем последнего месяца, а если этот месяц не имеет соответствующего числа, срок оканчивается в последний день этого месяца.";
пункт 19 изложить в следующей редакций:

"19. Осы Қағидаларға 4-қосымшада белгіленген нысан бойынша екі қосымша өтінімге дейін беруге және олар бойынша жиынтығында жүктерді тасымалдауға төрт шетелдік рұқсаттан аспайтын рұқсат алуға жол беріледі.";
27, 28, 29 және 30-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Отандық тасымалдаушының шетелдік рұқсат бланкілерін басқа отандық тасымалдаушыға беруіне, сол сияқты отандық тасымалдаушының басқа отандық тасымалдаушының шетелдік рұқсат бланкілерін пайдалануына жол берілмейді.
Отандық тасымалдаушының осы тасымалдаушының рұқсат карточкасында көрсетілмеген автокөлік құралдарына (тіркемелер мен жартылай тіркемелерді қоспағанда) шетелдік рұқсаттарды пайдалануына, тазартылатын автокөлік құралдарынан басқа жол берілмейді.
Осы тармақтың талаптары бұзылған кезде АЖ-дағы шетелдік рұқсаттар басқа тасымалдаушыға берілген ретінде есепке алынады.
28. Шетелдік рұқсаттар рәсімделген автокөлік құралының Қазақстан Республикасының аумағынан Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасында орналасқан автомобиль өткізу пункттері арқылы (Қазақстан Республикасы мен Қытай Халық Республикасы арасындағы өткізу пункттерін қоспағанда) шығу мерзімі мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелері туралы хабарлама қызмет алушының жеке кабинетіне жіберілген күннен бастап күнтізбелік 50 (елу) күннен аспауға тиіс.
Көрсетілген талап Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерде орналасқан, шетелдік рұқсаттар алынған және олардың пайдалану мерзімі өткен автокөлік құралдарына, сондай-ақ осы Қағидалардың 24-тармағына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелері туралы хабарлама көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне жіберілген күнге дейін күнтізбелік 10 (он) күн бұрын Қазақстан Республикасының аумағынан шыққан автокөлік құралдарына қолданылмайды.
29. Қазақстан Республикасы мен Қытай Халық Республикасы арасында орналасқан жолаушыларды, багажды және жүктерді тұрақты емес тасымалдауға арналған пайдаланылған шетелдік рұқсаттар, өткізу пункттерін қоспағанда, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасында орналасқан автомобиль өткізу пункттері арқылы Қазақстан Республикасының аумағына шетелдік рұқсаттар ресімделген автокөлік құралы кірген сәттен бастап күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешіктірілмей, көрсетілетін қызметті берушіге жеке түрде берілген жері бойынша қайтарылуға жатады.
30. Электрондық рұқсаттарды қоспағанда, шетелдік рұқсаттарды көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге қайтарады.
Аумақтық органдарға қайтарылған шетелдік рұқсаттар ай сайын 5-ші күнге дейін уәкілетті органға беріледі және олардың қолданылу мерзімі аяқталған сәттен бастап бір жыл бойы сақталады.";
71-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"19. Допускается подача до двух дополнительных заявок по форме, установленной приложением 4 к настоящим Правилам и получение по ним в совокупности не более четырех иностранных разрешений на перевозку грузов.";
пункты 27, 28, 29 и 30 изложить в следующей редакции:
"27. Передача отечественным перевозчиком бланков иностранных разрешений другому отечественному перевозчику, а равно использование отечественным перевозчиком бланков иностранных разрешений другого отечественного перевозчика, не допускается.
Использование отечественным перевозчиком иностранных разрешений на автотранспортные средства (за исключением прицепов и полуприцепов), не указанные в карточке допуска данного перевозчика, не допускается, кроме перегоняемых автотранспортных средств.
При нарушении требовании настоящего пункта, иностранные разрешения в ИС учитываются как переданные другому перевозчику.
28. Срок выезда автотранспортного средства, на которое оформлены иностранные разрешения, с территории Республики Казахстан через автомобильные пункты пропуска, расположенные на Государственной границе Республики Казахстан, за исключением пунктов пропуска, расположенных между Республикой Казахстан и Китайской Народной Республикой, составляет не более 50 (пятидесяти) календарных дней со дня направления уведомления о результатах оказания государственной услуги в личный кабинет пользователя.
Указанное требование не распространяется на автотранспортные средства, находящихся вне территории Республики Казахстан, на которые получены иностранные разрешения, срок использования которых истек, а также на автотранспортные средства выехавшие с территории Республики Казахстан за 10 (десять) календарных дней до дня направления уведомления о результатах оказания государственной услуги в личный кабинет услугополучателя в соответствии с пунктом 24 настоящих Правил.
29. Услугополучателем использованные иностранные разрешения на нерегулярную перевозку пассажиров, багажа и грузов подлежат возврату услугодателю по месту их выдачи в физическом виде не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней с момента въезда автотранспортного средства, на которое оформлены иностранные разрешения на территорию Республики Казахстан через автомобильные пункты пропуска расположенных на Государственной границе Республики Казахстан, за исключением пунктов пропуска, расположенных между Республикой Казахстан и Китайской Народной Республикой.
30. Иностранные разрешения за исключением электронных, возвращаются услугополучателем услугодателю.
Возвращенные иностранные разрешения в территориальные органы ежемесячно до 5 числа передаются в уполномоченный орган и хранятся в течение одного года с момента окончания срока их действия.";
пункт 71 изложить в следующей редакций:

"71. Мемлекеттік аумақтық кірістер органдары ай сайын үшінші күннен кешіктірмей аумақтық органдарға Қазақстан Республикасының аумағы арқылы шетелдік автокөлік құралдарының жүріп өтуі бойынша есепті және шетелдік автокөлік құралдарының Қазақстан Республикасының аумағы арқылы автокөлік құралдарының жүріп өткені үшін алымды төлегені туралы түбіртектері бар жүкқұжаттардың көшірмелерін осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынады.";
осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес 7-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Көлік вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Көлік министрінің міндетін атқарушы
М. Калиакпаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігі Ұлттық
статистика бюросы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Көлік министрінің міндетін
атқарушы
2026 жылғы 25 сәуірдегі
№ 101 Бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасының
халықаралық қатынастағы
автомобильмен
тасымалдауларында рұқсат беру
жүйесін қолдану қағидаларына
7-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің аумақтық органдары.
Әкімшілік деректер нысаны мынадай интернет-ресурста орналастырылған: www.gov.kz.
Әкімшілік деректер нысанының атауы: Қазақстан Республикасының аумағы арқылы шетелдік автокөлiк құралдарының жүрiп өтуi бойынша есептi және шетелдік автокөлiк құралдарының Қазақстан Республикасының аумағы арқылы автокөлiк құралдарының жүрiп өткенi үшiн алымды төлегенi туралы түбiртектерi бар жүкқұжаттардың көшiрмелерi бойынша есеп.
Әкімшілік деректер нысанының индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): О7
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20 ____ жылғы __ (ай)
Ақпаратты ұсынатын адамдар тобы: Мемлекеттік кірістердің аумақтық органдары.
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі әрбір айдың 3-күніне дейін.
ЖСН/БСН
(деректерді жеке адамдар ұсынған жағдайда, сондай-ақ агрегатталған түрде толтырылмайды)
Жинау әдісі: электрондық
Есепті ай ішінде
Жиыны
KZ түріндегі әмбебап рұқсаттар
Үшінші елден/елге жүктерді тасымалдауға арналған рұқсаттар (квота бойынша берілген)
KZ түріндегі әмбебап рұқсаттар
Үшінші елден/елге жүктерді тасымалдауға арналған рұқсаттар (квота бойынша берілген)
Шетел мемлекетіне квота бойынша берілген
Мемлекеттік кірістер органының қызметкерлері берген
Шетел мемлекетіне квота бойынша берілген
Мемлекеттік кірістер органының қызметкерлері берген
кіруге/ шығуға
транзит
транзит
ҚР-ға жүктің кіруіне
ҚР-дан жүктің шығуына
кіруге/ шығуға
транзит
транзит
ҚР-ға жүктің кіруіне
ҚР-дан жүктің шығуына
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Австрия
Әзербайжан
Ангилья
Армения
Ауғанстан
Беларусь
Бельгия
Болгария
Венгрия
Германия
Греция
Грузия
Дания
Испания
Иран
Италия
Қытай
"А"
"В"
"С"
Қырғызстан
Латвия
Литва
Молдавия
Нидерланды
Норвегия
Польша
Ресей Федерациясы
Румыния
Словакия
Словения
Тәжікстан
Түркіменстан
Түркия
Өзбекстан
Украина
Франция
Финляндия
Хорватия
Чехия
Швейцария
Швеция
Эстония
Атауы_____________________
___________________________________
Мекенжайы________________
____________________________
Телефон_____________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы________________________________________
Орындаушы___________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
____________________________________________________________
____________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын адамдарды қоспағанда)
___________________________________________
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға қосымша
"Қазақстан Республикасының аумағы арқылы шетелдік автокөлiк құралдарының жүрiп өтуi бойынша есептi және шетелдік автокөлiк құралдарының Қазақстан Республикасының аумағы арқылы автокөлiк құралдарының жүрiп өткенi үшiн алымды төлегенi туралы түбiртектерi бар жүкқұжаттардың көшiрмелерi бойынша есеп" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсініктеме (индекс – О7 айлық кезеңділік)
Нысанның 1-бағанында шет мемлекеттерге квота бойынша берілген және мемлекеттік кірістер органының қызметкерлері берген KZ түріндегі әмбебап рұқсаттар көрсетіледі.
Нысанның 2-бағанында үшінші елден/елге жүктерді тасымалдауға арналған рұқсаттар (квота бойынша берілген) көрсетіледі.
Нысанның 3-бағанында, шет мемлекеттерге квота бойынша берілген және мемлекеттік кірістер органының қызметкерлері берген KZ түріндегі әмбебап рұқсаттар көрсетіледі.
Нысанның 4-бағанында үшінші елден/елге жүктерді тасымалдауға арналған рұқсаттар (квота бойынша берілген) көрсетіледі.

"71. Территориальные органы государственных доходов ежемесячно не позднее третьего числа предоставляют в территориальные органы отчет по проезду иностранных автотранспортных средств по территории Республики Казахстан и копии накладных с квитанциями об уплате сбора за проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан иностранных автотранспортных средств, по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам.";
дополнить приложением 7 согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства транспорта Республики Казахстан, после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра транспорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
М. Калиакпаров
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
исполняющий обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 25 апреля 2026 года № 101
Приложение 7
к Правилам применения
разрешительной системы
автомобильных перевозок
в Республике Казахстан
в международном сообщении
Форма
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: Территориальные органы Министерства транспорта Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет – ресурсе: www.gov.kz.
Наименование формы административных данных: Отчет по проезду иностранных автотранспортных средств по территории Республики Казахстан и копии накладных с квитанциями об уплате сбора за проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан иностранных автотранспортных средств.
Индекс формы административных данных (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): О7
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: ____ (месяц) 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: Территориальные органы государственных доходов
Срок представления формы административных данных: ежемесячно до 3 числа каждого месяца, следующего за отчетным периодом.
ИИН/БИН
(не заполняется в случае представления данных физическими лицами, а также в агрегированном виде)
Метод сбора: электронный
За отчетный месяц
Итого
Универсальные разрешения вида KZ
Разрешения на перевозку грузов из/в третьи страны (выданные по квоте)
Универсальные разрешения вида KZ
Разрешения на перевозку грузов из/в третьи страны (выданные по квоте)
выданные по квоте иностранным государствам
выданные сотрудниками органа государственных доходов
выданные по квоте иностранным государствам
выданные сотрудниками органа государственных доходов
на въезд/ выезд
транзит
транзит
на ввоз грузов в РК
на вывоз грузов из РК
на въезд/ выезд
транзит
транзит
на ввоз грузов в РК
на вывоз грузов из РК
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Австрия
Азербайджан
Ангилья
Армения
Афганистан
Беларусь
Бельгия
Болгария
Венгрия
Германия
Греция
Грузия
Дания
Испания
Иран
Италия
Китай
"А"
"В"
"С"
Кыргызстан
Латвия
Литва
Молдавия
Нидерланды
Норвегия
Польша
Российская Федерация
Румыния
Словакия
Словения
Таджикистан
Туркменистан
Турция
Узбекистан
Украина
Франция
Финляндия
Хорватия
Чехия
Швейцария
Швеция
Эстония
Наименование ______________________ Адрес_______________________
___________________________________ ____________________________
Телефоны ______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель___________________________________ _________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
_______________________________________________________________
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных
данных "Отчет по проезду иностранных автотранспортных средств по территории
Республики Казахстан и копии накладных с квитанциями об уплате сбора за проезд
автотранспортных средств по территории Республики Казахстан иностранных
автотранспортных средств" (индекс – О7 периодичность месячная)
В графе 1 формы указывается Универсальные разрешения вида KZ, выданные по квоте иностранным государствам и выданные сотрудниками органа государственных доходов.
В графе 2 формы указывается Разрешения на перевозку грузов из/в третьи страны (выданные по квоте).
В графе 3 формы указывается Универсальные разрешения вида KZ, выданные по квоте иностранным государствам и выданные сотрудниками органа государственных доходов.
В графе 4 формы указывается Разрешения на перевозку грузов из/в третьи страны (выданные по квоте).