Құрылыс объектісін паспорттау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 2026 жылғы 22 сәуірдегі № 196 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 23 сәуірде № 38527 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.07.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Құрылыс Кодексінің 128-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Құрылыс объектісін паспорттау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық іcтepі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс жетекшілік вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс министрінің
міндетін атқарушы
К. Кажкенов
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің міндетін атқарушы
2026 жылғы 22 сәуірдегі
№ 196 Бұйрығына
қосымша
Құрылыс объектісін паспорттау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Құрылыс объектісін паспорттау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Құрылыс кодексінің 128-бабының 3-тармағына (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының сейсмикалық қауіптілігі жоғары сейсмикалық аудандарында (аймақтарында) орналасқан елді мекендердің құрылыс объектілерін паспорттау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру және жүзеге асыру тәртібін регламенттейді.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар қолданылады:
1) ғимараттар мен құрылыстардың сейсмикалық қауіпсіздігі – ғимараттар мен құрылыстардың адамдардың қауіпсіздігіне тікелей қауіп төндіретін зақымданусыз және қиратусыз сейсмикалық әсерге төзімділік қабілеті. Сейсмикалық қауіпсіз ғимараттарға жөндеуге жарамдылығы, одан әрі пайдалану мүмкіндігі, жабдықтың сақталуын қамтамасыз ету және т. б. бойынша талаптар қойылмауы мүмкін;
2) ғимараттар мен құрылыстардың сейсмикалық төзімділігі – қолданыстағы нормалардың ережелерінде көзделген шектерде өзінің пайдалану сапасын сақтай отырып, ғимараттар мен құрылыстардың сейсмикалық әсерлерге төзімділігі;
3) құрылыс алаңының сейсмикалығы – жергілікті сейсмотектоникалық, инженерлік-геологиялық жағдайлардың және топографиялық әсерлердің сейсмикалық әсер ету параметрлеріне ықпалын ескере отырып, берілген асып кету ықтималдығымен болжанатын, сейсмикалық қарқындылық шкаласы бойынша бүтінсанды баллдармен көрсетілген құрылыс алаңының сейсмикалық қауіптілігі;

Об утверждении Правил паспортизации строительного объекта
Приказ и.о. Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 22 апреля 2026 года № 196. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 апреля 2026 года № 38527
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.07.2026.
В соответствии с пунктом 3 статьи 128 Строительного Кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила паспортизации строительного объекта.
2. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Исполняющий обязанности
Министра промышленности и строительства
Республики Казахстан
К. Кажкенов
Приложение к приказу
и.о. Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 22 апреля 2026 года № 196
Правила паспортизации строительного объекта
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила паспортизации строительного объекта (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 128 Строительного Кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и регламентируют порядок организации и осуществления работ по паспортизации строительных объектов населенных пунктов, расположенных в сейсмических районах (зоны) повышенной сейсмической опасности Республики Казахстан.
2. В настоящих Правилах применяются следующие понятия:
1) сейсмобезопасность зданий и сооружений – способность зданий и сооружений переносить сейсмические воздействия без повреждений и разрушений, представляющих прямую угрозу для безопасности людей. К сейсмобезопасным зданиям могут не предъявляться требования по ремонтопригодности, возможности дальнейшей эксплуатации, обеспечению сохранности оборудования и т.п.;
2) сейсмостойкость зданий и сооружений – способность зданий и сооружений переносить сейсмические воздействия, сохраняя свои эксплуатационные качества в пределах, предусмотренных положениями действующих норм;
3) сейсмичность площадки строительства – сейсмическая опасность площадки строительства, выраженная в целочисленных баллах по шкале сейсмической интенсивности, прогнозируемая с заданной вероятностью превышения с учетом влияния местных сейсмотектонических, инженерно-геологических условий и топографических эффектов на параметры сейсмических воздействий;

4) құрылыс объектілерін паспорттау – құрылыс объектісінің конструкциялық шешімін, физикалық және пайдалану жай-күйін сипаттай отырып және түгендеу процесінде олардың сейсмикалық төзімділігі мен конструкциялық осалдығын бағалай отырып, сейсмикалық белсенді аймақта орналасқан урбанизацияланған аумақта бұрыннан бар құрылысты түгендеудің техникалық рәсімі;
5) құрылыс объектісінің паспорты – осы Қағидалардың қосымшасында келтірілген объектінің сәйкестендіру, көлемдік-жоспарлау, конструктивтік, техникалық және сейсмикалық сипаттамаларын қамтитын құжат;
6) мамандандырылған ғылыми-зерттеу ұйымдары – қызмет саласына сейсмикалық төзімді құрылыс, сейсмология және сейсмикалық шағын аймақтандыру саласындағы тиісті теориялық және эксперименттік жұмыстарды жүргізу үшін қажетті жабдықтары мен мамандары бар ғылыми-зерттеу жұмыстары болып табылатын ұйымдар;
7) сейсмикалық әсер – табиғи немесе техногендік факторлардан (жер сілкінісі, жарылыстар, көлік қозғалысы, өнеркәсіптік жабдықтардың жұмысы) туындаған, құрылыс және табиғи объектілердің қозғалысына, деформациясына, зақымдануына немесе бұзылуына себепші болатын топырақ қозғалысы;
8) сейсмикалық осалдық – берілген қарқындылықтың сейсмикалық әсері кезінде ғимараттың немесе құрылыстың зақымдануға ұшырау дәрежесі;
9) сейсмикалық тәуекел – аумақтардың сейсмикалық қауіптілігіне және ғимараттар мен құрылыстардың осалдығына сәйкес ықтимал жер сілкіністерінен болатын әлеуметтік-экономикалық залал ықтималдығы;
10) тектоникалық жарылу – тектоникалық қозғалыстар мен тау жыныстарының деформациялары кезінде пайда болған жер қабығындағы үзілімдер, жарықшақтар.
3. Барлық ғимараттар мен құрылыстарды паспорттау құрылыс объектілерінің сейсмикалық төзімділігінің әлеуметтік қажетті және экономикалық жағынан тиімді деңгейін қамтамасыз ету жөніндегі жұмыстың негізгі кезеңі болып табылады.
4. Осы Қағидалар меншік нысанына қарамастан, сейсмикалық аймақтарда орналасқан ғимараттар мен құрылыстарға қолданылады.
5. Паспорттандырудың негізгі мақсаттары:
1) құрылыс объектілерінің нақты сейсмикалық төзімділігін анықтау;
2) құрылыс объектісінің мақсатын немесе оны пайдалану деңгейін күшейтуді, өзгертуді қоса алғанда, олар бойынша бірінші кезекте шаралар қабылдауды талап ететін неғұрлым сейсмикалық қауіпті объектілерді анықтау.
2-тарау. Құрылыс объектісін паспорттау тәртібі
1-параграф. Құрылыс объектісін паспорттауды жүзеге асыру
6. Құрылыс объектісін паспорттау мынадай мақсаттарда жүргізіледі:
1) әлеуметтік инфрақұрылымның негізгі объектілерінің, тыныс-тіршілікті қамтамасыз ету жүйелерінің және тұрғын үй қорының тұрақты жұмыс істеуі үшін жағдайлар жасау;

4) паспортизация строительных объектов – техническая процедура инвентаризации существующей застройки урбанизированной территории, расположенной в сейсмически активной зоне, с описанием конструктивного решения, физического и эксплуатационного состояния строительного объекта и оценкой их сейсмостойкости и конструктивной уязвимости в процессе инвентаризации;
5) паспорт строительного объекта – документ, содержащий идентификационные, объемно-планировочные, конструктивные, технические и сейсмические характеристики объекта приведенные в Приложении к настоящим Правилам;
6) специализированные научно-исследовательские организации – организации, сферой деятельности которых являются научно-исследовательские работы в области сейсмостойкого строительства, сейсмологии и микросейсмозонирования, располагающие оборудованием и специалистами, необходимыми для проведения соответствующих теоретических и экспериментальных работ;
7) сейсмическое воздействие – движение грунта, вызванное природными или техногенными факторами (землетрясения, взрывы, движение транспорта, работа промышленного оборудования), обуславливающее движение, деформации, повреждения или разрушение строительных и природных объектов;
8) сейсмическая уязвимость – степень подверженности здания или сооружения повреждениям при сейсмическом воздействии заданной интенсивности;
9) сейсмический риск – вероятность социально-экономического ущерба от возможных землетрясений в соответствии с сейсмической опасностью территорий и уязвимостью зданий и сооружений;
10) разлом тектонический – разрывы, трещины в земной коре, образовавшиеся при тектонических движениях и деформациях горных пород.
3. Паспортизация всех зданий и сооружений является основным этапом работы по обеспечению социально необходимого и экономически целесообразного уровня сейсмостойкости строительных объектов.
4. Действие настоящих Правил распространяется здания и сооружения, расположенные в сейсмических зонах, независимо от формы собственности.
5. Основными целями паспортизации являются:
1) определение фактической сейсмостойкости строительных объектов;
2) выявление наиболее сейсмоопасных объектов, требующих первоочередного принятия мер по ним, включая усиление, изменение назначения строительного объекта или уровня его эксплуатации.
Глава 2. Порядок паспортизации строительного объекта
Параграф 1. Осуществление паспортизации строительного объекта
6. Паспортизация строительного объекта производится в целях:
1) создания условий для устойчивого функционирования основных объектов социальной инфраструктуры, систем жизнеобеспечения и жилищного фонда;

2) ғимараттар мен құрылыстардың сейсмикалық қауіпсіздігінің қолайлы деңгейіне қол жеткізу;
3) сейсмикалық тәуекелді есепке алу жөніндегі бірінші дәрежелі іс-шараларды іске асыру қажеттігін айқындау;
4) халықтың қауіпсіздігін қамтамасыз ету және өмір сүру сапасын арттыру, орнықты әлеуметтік-экономикалық даму үшін әлеуметтік-экономикалық шығындардың алдын алу;
5) сейсмикалық әсерлерден болуы мүмкін экономикалық, әлеуметтік және экологиялық залалды азайту;
6) паспорттау материалдары бойынша тәуекел картасын жасау;
7) сейсмикалық осал объектілерді анықтау, оларға қатысты бірінші кезекте оларды одан әрі пайдаланудың сейсмикалық тәуекелін жол берілетін деңгейге дейін төмендету жөніндегі шаралар әзірленуге тиіс;
8) бірінші кезекте бұзуды немесе күшейтуді талап ететін неғұрлым сейсмикалық қауіпті объектілерді анықтау;
9) объектіні одан әрі пайдалану, сейсмикалық күшейту немесе бұзу жөнінде ұсынымдар әзірлеу;
10) ғимараттар мен құрылыстардың ең жоғары сейсмикалық әсер ету кезінде олардың құрылымдық шешімдеріне, тозуы мен сейсмикалық жарақтандырылуына байланысты зақымдануының күтілетін дәрежесін бағалау;
11) ықтимал жер сілкіністерің зардаптарынан экономикалық және әлеуметтік залалды бағалау, ықтимал есептік жер сілкіністері кезінде ғимараттардың зақымдану дәрежесінің көрсеткіштері бойынша сейсмикалық күшейтуге арналған экономикалық шығындарды бағалау.
7. Құрылыс объектісін паспорттау Тапсырыс берушінің техникалық тапсырмасына сәйкес паспорттауды жүзеге асыруға арналған келісімшартқа (бұдан әрі – келісімшарт) сәйкес жүзеге асырылады.
8. Тапсырыс беруші ғимараттар мен құрылыстардың сенімділігі мен орнықтылығын техникалық зерртеп-қарауды жүзеге асыру бойынша аккредиттелген ұйымды тартқан кезде осы Қағидаларды Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтерін, сондай-ақ шарт талаптарын басшылыққа алады.
9. Құрылыс объектісін паспорттау олардың конструкцияларының нақты жай-күйін ескере отырып, сейсмикалық тәуекелдерді, сейсмикаға төзімділікті және құрылыс объектісінің конструктивтік осалдығын бағалауды орындау үшін қажетті толық ақпаратты алу мақсатында алдын ала көзбен шолып тексеру жүргізу жолымен жүзеге асырылады, белгілі бір белгілер (ақаулар, тозу) анықталған кезде белгіленген критерийлер бойынша қосымша аспаптық зерттеулер тағайындалады.
10. Дайындық кезеңі:
1) бастапқы жобалау және атқарушылық құжаттамасын жинау және талдау;
2) құрылыс объектісінің көлемдік-жоспарлау және құрылымдық схемасын айқындау;
3) құрылыс алаңының сейсмикалығын анықтау.

2) достижение приемлемого уровня сейсмической безопасности зданий и сооружений;
3) определения необходимости реализации первостепенных мероприятий по учету сейсмического риска;
4) предупреждению социально–экономических потерь, для обеспечения безопасности и повышения качества жизни населения, устойчивого социально–экономического развития;
5) снижение возможного экономического, социального и экологического ущерба от сейсмических воздействий;
6) создания карты риска с по материалам паспортизации;
7) выявления сейсмически уязвимых объектов, по отношению к которым должны быть в первую очередь разработаны меры по снижению сейсмического риска их дальнейшей эксплуатации до допустимого уровня;
8) выявления наиболее сейсмоопасных объектов, требующих первоочередного усиления;
9) разработки рекомендаций по дальнейшей эксплуатации и (или) сейсмоусилению строительного объекта;
10) оценки ожидаемой степени повреждения зданий и сооружений в зависимости от их конструктивных решений, износа и сейсмовооруженности при максимальных сейсмических воздействиях.
11) оценки экономического и социального ущерба от последствий возможных землетрясений, оценка экономических затрат на сейсмоусиление по показателям степени повреждений зданий при возможных расчетных землетрясениях.
7. Паспортизация строительного объекта осуществляется согласно договору на осуществление паспортизации (далее – договор) в соответствии с техническим заданием от Заказчика.
8. Заказчик при привлечении аккредитованной организации по осуществлению технического обследования надежности и устойчивости зданий и сооружений, руководствуется настоящими Правилами и государственными нормативами Республики Казахстан в сфере архитектуры, градостроительства и строительства, а также условиями договора.
9. Паспортизация строительного объекта осуществляется путем проведения предварительного визуального обследования с целью получения полной информации, необходимой для выполнения оценки сейсмических рисков, сейсмостойкости и конструктивной уязвимости строительного объекта с учетом фактического состояния их конструкций, при выявлении определенных признаков (дефекты, износ) назначаются дополнительные инструментальные исследования по установленным критериям.
10. Подготовительный этап:
1) сбор и анализ исходной проектной и исполнительной документации;
2) определение объемно-планировочной и конструктивной схемы строительного объекта;
3) определение сейсмичности площадки строительства.

11. Объектіні тексеру:
1) тіреу және қоршау конструкцияларына көзбен шолып тексеру жүргізу;
2) көтергіш қабілетінің ақауларларын, зақымдануларын және төмендеу белгілерін анықтау;
3) фототіркеу, ғимарат пен құрылымның жалпы түрі;
4) осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес паспортты толтыру, оған тексеру жүргізген ұйым, орындаушылар қол қояды және электрондық форматқа ауыстырылады.
12. Инженерлік талдау:
1) құрылыс объектісінің құрылымдық схемасын талдау;
2) нақты жай-күйінің сейсмикалық төзімділік жөніндегі нормалар талаптарына сәйкестігін бағалау;
3) объектінің сейсмикалық осалдығының деңгейін анықтау.
13. Құрылыс объектісінің сейсмикалық осалдығын бағалау қорытындылары бойынша нормативтік-техникалық құжаттардың талаптарына сәйкес:
1) сейсмикалық төзімді;
2) сейсмикалық төзімді емес деп танылады.
14. Есеп жасау:
1) көзбен шолып тексеру нәтижелері мен толтырылған паспорттар (Қағидаларға қосымшалар) негізінде зерттелген объектілердің сейсмикалық осалдығын бағалаумен жалпы ғылыми-техникалық есеп жасалады;
2) сейсмикалық күшейтуге арналған шығындарды бағалай отырып, болжамды жер сілкіністерінен ғимараттар зақымданған кездегі әлеуметтік шығындардың тікелей экономикалық залалының есебі жасалады.
15. Құрылыс объектісін паспорттау жөніндегі жұмыстардың тапсырыс берушілері жергілікті атқарушы органдар болып табылады, ал орындаушы Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес конкурстық негізде айқындалады.
16. Тапсырыс беруші сарапшыға немесе ұйымға құрылыс объектісін паспорттауды жүзеге асыру кезінде толық техникалық көмек көрсетеді.
17. Құрылыс объектісін паспорттау жөніндегі сараптамалық жұмыстарды орындау мерзімі шартпен айқындалады.
2-параграф. Құрылыс объектісін паспорттау жөніндегі ғылыми-техникалық есеп
18. Ғылыми-техникалық есеп мыналарды қамтуы тиіс:
1) негізгі бет (орындаушы ұйымның атауы, объектінің атауы, кім бекітеді, тіркеу нөмірі);
2) есептің мазмұны;
3) кіріспе;
4) жалпы деректер (құрылыс объектісін паспорттау үшін негіздеме (шарттың нөмірі мен күні, мақсаттары мен міндеттері, жұмыстың өзектілігі); 5) паспорттау жөніндегі жұмыстарды жүргізу әдістемесі;
6) ауданның сейсмикалық жағдайлары (аумақтың сейсмикалық ахуалы, жер сілкіністеріне шолу);
7) паспорттау аумағындағы жер сілкінісінің салдарын инженерлік талдау;
8) объектілердің орналасу алаңының жалпы сипаттамасы (алаңның орналасуының, климаттық жағдайларының, алаңның инженерлік-геологиялық жағдайларының сипаттамасы);
9) көлемдік-жоспарлау және конструктивтік шешімдер (қабылданған көлемдік-жоспарлау және конструктивтік шешімдердің сипаттамасы);

11. Обследование объекта:
1) проведение визуального обследования несущих и ограждающих конструкций;
2) выявление дефектов, повреждений и признаков снижения несущей способности;
3) фотофиксация, общий вид здания и конструкций;
4) заполнение паспорта согласно Приложению к настоящим Правилам, который подписывается исполнителями организацией проводившей обследование и переводится в электронный формат.
12. Инженерный анализ:
1) анализ конструктивной схемы строительного объекта;
2) оценка соответствия фактического состояния с требованиями норм по сейсмостойкости;
3) определение уровня сейсмической уязвимости объекта.
13. По итогам оценки сейсмической уязвимости строительного объекта, в соответствии с требованиями нормативно-технических документов, признаются:
1) сейсмостойким;
2) не сейсмостойким.
14. Составления отчета:
1) на основании результатов визуального обследования и заполненных паспортов (Приложение к Правилам) составляется общий научно-технический отчет с оценкой сейсмической уязвимости обследованных объектов;
2) отчет прямого экономического ущерба социальных потерь при повреждении зданий от прогнозируемых землетрясений с оценкой затрат на сейсмоусиление.
15. Заказчиками работ по паспортизации строительного объекта являются местные исполнительные органы, а исполнитель определяется на конкурсной основе в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
16. Заказчик оказывает организации полное техническое содействие при осуществлении паспортизации строительного объекта.
17. Срок выполнения экспертных работ по паспортизации строительного объекта определяется договором.
Параграф 2. Научно-технический отчет по паспортизации строительного объекта
18. Научно-технический отчет должен содержать:
1) титульный лист (наименование организации исполнителя, наименование объекта, кем утверждается, регистрационный номер);
2) содержание отчета;
3) введение;
4) общие данные (основание для паспортизации строительного объекта (номер и дата договора, цели и задачи, актуальность работы);
5) методика проведения работ по паспортизации;
6) сейсмические условия района (сейсмическая обстановка территории, обзор землетрясений);
7) инженерный анализ последствий землетрясения на территории паспортизации;
8) общее описание площадки расположения объектов (описание расположения площадки, климатических условий, инженерно-геологических условий площадки);
9) объемно-планировочные и конструктивные решения (описание принятых объемно-планировочных и конструктивных решений);

10) ғимарат түрлері бойынша жіктеу (конструктивтік схемаға сәйкес, бар болған жағдайда үлгілік серияларға бөлу);
11) барлық алынған деректерді инженерлік талдау;
12) конструктивтік схема бойынша сейсмикалық осалдықты бағалау;
13) сейсмикалық күшейтуге арналған шығындарды бағалай отырып, болжамды жер сілкіністерінен ғимараттар зақымданған кезде әлеуметтік шығындардың тікелей экономикалық залалын бағалау;
14) қорытынды;
15) қосымшалар (паспорттау объектілерінің тізбесі, объектіні тексерудің бекітілген паспорты, фотоматериалдар, объектілердің толтырылған паспорттары).

10) классификация по типам здания (согласно конструктивной схеме, разделение на типовые серии при наличии);
11) инженерный анализ всех полученных данных;
12) оценка сейсмической уязвимости по конструктивной схеме;
13) оценка прямого экономического ущерба социальных потерь при повреждении зданий от прогнозируемых землетрясений с оценкой затрат на сейсмоусиление.
14) вывод;
15) приложения (перечень объектов паспортизации, утвержденный паспорт обследования объекта, фотоматериалы, заполненные паспорта объектов).

19. Ұйым беретін құрылыс объектісін паспорттау жөніндегі ғылыми-техникалық есепке паспорттауды жүргізген барлық орындаушылар қол қояды және оны ұйымның бірінші басшысы бекітеді.
20. Құрылыс объектісін паспорттау жөніндегі ғылыми-техникалық есеп, егер осы құжатта "Мемлекеттік құпиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес таратылуын мемлекет шектейтін мемлекеттік және қызметтік құпияларды құрайтын, мемлекеттік қорғайтын мәліметтер болмаса, күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде барлық мүдделі тұлғалармен танысуға жатады.

19. Научно-технический отчет по паспортизации строительного объекта, выдаваемое организацией, подписывается всеми исполнителями проводившими паспортизацию, и утверждается первым руководителем организации.
20. Научно-технический отчет по паспортизации строительного объекта подлежит ознакомлению всеми заинтересованными лицами в течение 30 (тридцати) календарных дней, если данный документ не содержит защищаемые государством сведения, составляющие государственную и служебную тайны, распространение которых ограничивается государством в соответствии с Закон Республики Казахстан "О государственных секретах".