Салалық мемлекеттік органдардың қауіп-қатер дәрежесі жоғары жасанды интеллектінің сенімді жүйелерінің тізбелерін қалыптастыру және оларды мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарында жариялау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 2026 жылғы 10 сәуірдегі № 196/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 15 сәуірде № 38422 болып тіркелді
"Жасанды интеллект туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 19-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Салалық мемлекеттік органдардың қауіп-қатер дәрежесі жоғары жасанды интеллектінің сенімді жүйелерінің тізбелерін қалыптастыру және оларды мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарында жариялау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің Цифрлық активтер және серпінді технологиялар комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Жасанды интеллект және цифрлық даму министрі
Ж. Мадиев
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрі
2026 жылғы 10 сәуірдегі
№ 196/НҚ бұйрығымен
бекітілген
Салалық мемлекеттік органдардың қауіп-қатер дәрежесі жоғары жасанды интеллектінің сенімді жүйелерінің тізбелерін қалыптастыру және оларды мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарында жариялау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Салалық мемлекеттік органдардың қауіп-қатер дәрежесі жоғары жасанды интеллектінің сенімді жүйелерінің тізбелерін қалыптастыру және оларды мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарында жариялау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жасанды интеллект туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 19-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленді және салалық мемлекеттік органдардың қауіп-қатер дәрежесі жоғары жасанды интеллектінің сенімді жүйелерінің тізбелерін қалыптастыру және оларды мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарында жариялау тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил формирования отраслевыми государственными органами перечней доверенных систем искусственного интеллекта высокой степени риска и их публикации на интернет-ресурсах государственных органов
Приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан от 10 апреля 2026 года № 196/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 апреля 2026 года № 38422
В соответствии с пунктом 1 статьи 19 Закона Республики Казахстан "Об искусственном интеллекте", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила формирования отраслевыми государственными органами перечней доверенных систем искусственного интеллекта высокой степени риска и их публикации на интернет-ресурсах государственных органов.
2. Комитету цифровых активов и прорывных технологий Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
– Министр искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
Ж. Мадиев
Утверждены приказом
Заместитель Премьер-Министра
– Министр искусственного
интеллекта и цифрового развития
Республики Казахстан
от 10 апреля 2026 года № 196/НҚ
Правила формирования отраслевыми государственными органами перечней доверенных систем искусственного интеллекта высокой степени риска и их публикации на интернет-ресурсах государственных органов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования отраслевыми государственными органами перечней доверенных систем искусственного интеллекта высокой степени риска и их публикации на интернет-ресурсах государственных органов (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 19 Закона Республики Казахстан "Об искусственном интеллекте", и определяют порядок формирования отраслевыми государственными органами перечней доверенных систем искусственного интеллекта высокой степени риска и их публикации на интернет-ресурсах государственных органов.

2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) жасанды интеллект – адамның интеллектуалды қызметінің нәтижелерімен салыстырылатын немесе олардан асып түсетін нәтижелерді қамтамасыз ететін, адамға тән когнитивті функцияларды имитациялай алатын функционалдық қабілет;
2) жасанды интеллект жүйесі – жасанды интеллектінің бір немесе бірнеше моделі негізінде жұмыс істейтін ақпараттандыру объектісі;
3. Салалық мемлекеттік органдар қауіп-қатер дәрежесі жоғары жасанды интеллектінің сенімді жүйелерінің тізбелерін жасанды интеллект жүйелеріне деген сенімді қамтамасыз ету және оларды тиісті салада (аяда) қолданудың үздік практикаларын тарату мақсатында қалыптастырады және олар мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарында тұрақты негізде жарияланып отырады.
2-тарау. Салалық мемлекеттік органдардың қауіп-қатер дәрежесі жоғары жасанды интеллектінің сенімді жүйелерінің тізбелерін қалыптастыру және оларды мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарында жариялау тәртібі
4. Тәуекел дәрежесі жоғары жасанды интеллект жүйелерінің тізбелерін қалыптастыруды және оларды мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарында жариялауды (бұдан әрі – Тізбелер) салалық мемлекеттік органдар тәуекел дәрежесі жоғары жасанды интеллект жүйелерінің меншік иесінің және (немесе) иегерінің өтініштері негізінде жүзеге асады.
5. Тізбеге қауіп-қатер дәрежесі жоғары жасанды интеллект жүйесін енгізу үшін оның меншік иесі және (немесе) иегері салалық мемлекеттік органға мынадай құжаттарды ұсынады:
осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтініш;
авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың мемлекеттік тізілімге мәліметтерді енгізу туралы куәлік және (немесе) авторлық шарт;
Қазақстан Республикасының Ақпарат және коммуникация министрінің 2018 жылғы 13 маусымдағы № 263 бұйрығымен бекітілген Ақпараттық жүйелердің аудитін жүргізу қағидаларына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17141 болып тіркелген) аудиторлық қорытынды.
6. Салалық мемлекеттік орган өтініш және құжаттардың толық топтамасы келіп түскен күннен бастап он жұмыс күнінен аспайтын мерзімде ұсынылған материалдарды:
осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жасанды интеллект жүйесінің атауын, оның мақсаты мен қолдану саласын көрсету, сондай-ақ жүйенің функционалын, мақсаттарын және пайдалану шарттарын сипаттауды қоса алғанда өтініштің толық толтырылуына;
өтініш берушіде авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың мемлекеттік тізілімге мәліметтерді енгізу туралы куәліктің және (немесе) авторлық шарттың болуы;
қауіп-қатер дәрежесі жоғары жасанды интеллект жүйесінің аудиторлық қорытындысының болуына, сондай-ақ аудиторлық қорытындыда көрсетілген мәліметтердің өтініште ұсынылған мәліметтерге сәйкестігіне қарастырады.

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) искусственный интеллект – функциональная способность к имитации когнитивных функций, характерных для человека, обеспечивающая результаты, сопоставимые с результатами интеллектуальной деятельности человека или превосходящие их;
2) система искусственного интеллекта – объект информатизации, функционирующий на основе одной или нескольких моделей искусственного интеллекта.
3. Перечни доверенных систем искусственного интеллекта высокой степени риска формируются отраслевыми государственными органами в целях обеспечения доверия и распространения лучших практик применения систем искусственного интеллекта в соответствующей отрасли (сфере) и на постоянной основе публикуются на интернет-ресурсах государственных органов.
Глава 2. Порядок формирования отраслевыми государственными органами перечней доверенных систем искусственного интеллекта высокой степени риска и их публикации на интернет-ресурсах государственных органов
4. Формирование перечней доверенных систем искусственного интеллекта высокой степени риска и их публикации на интернет-ресурсах государственных органов (далее – Перечни) осуществляется отраслевыми государственными органами на основании заявлений собственников и (или) владельцев систем искусственного интеллекта высокой степени риска.
5. Для включения системы искусственного интеллекта высокой степени риска в Перечень, ее собственник и (или) владелец представляет в отраслевой государственный орган следующие документы:
заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
свидетельство о внесении сведении в Государственный реестр прав на объекты, охраняемые авторским правом и (или) авторский договор;
аудиторское заключение в соответствии с Правилами проведения аудита информационных систем, утвержденными приказом Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 13 июня 2018 года № 263 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17141).
6. Отраслевой государственный орган в срок, не превышающий десяти рабочих дней со дня поступления заявления и полного пакета документов, рассматривает представленные материалы на предмет:
полноты заполнения заявления по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, включая указание наименования системы искусственного интеллекта, ее назначения и области применения, а также описание функционала, целей и условий использования системы;
наличия у заявителя свидетельства о внесении сведении в Государственный реестр прав на объекты, охраняемые авторским правом и (или) авторского договора;
наличия положительного аудиторского заключения системы искусственного интеллекта высокой степени риска, а также соответствие сведений, указанных в аудиторском заключении, сведениям, представленным в заявлении.

7. Құжаттар топтамасы осы Қағидалардың 6-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келсе, салалық мемлекеттік орган жасанды интеллект жүйесін Тізбеге енгізеді және бес жұмыс күні ішінде тиісті мәліметтерді осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өзінің ресми интернет-ресурсында орналастырады.
Салалық мемлекеттік органның ресми интернет-ресурсында мәліметтерді орналастыру Тізбені қарау (танысу) және жүктеу (бар болған жағдайда) мүмкіндігі қамтамасыз етіле отырып, нормативтік және анықтамалық материалдарды орналастыруға арналған салалық мемлекеттік органның интернет-парақшасында Тізбені ашық қолжетімділікте жариялау арқылы жүзеге асырылады. Тізбе жаңартылған кезде ресми интернет-ресурста Тізбенің жаңартылған редакциясы орналастырылады.
8. Құжаттар топтамасының сәйкессіздігі анықталған кезде салалық мемелекеттік орган өтініш берушіге ұсынылған құжаттардың осы Қағидалардың 6-тармағына сәйкес келмейтіндігі туралы хабарлама жібереді.
Анықталған сәйкессіздіктер жойылған жағдайда, өтініш беруші құжаттар топтамасын қайтадан ұсынуға құқылы, бұл ретте салалық мемлекеттік орган осы Қағидаларда белгіленген 5-тармаққа сәйкес қайтадан өтініш пен толық құжаттар топтамасы келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде қайтадан ұсынылған құжаттарды қарауды жүзеге асырады.
Салалық мемлекеттік
органдардың қауіп-қатер
дәрежесі жоғары жасанды
интеллектінің сенімді
жүйелерінің тізбелерін
қалыптастыру және оларды
мемлекеттік органдардың
интернет-ресурстарында
жариялау қағидаларына
1-қосымша
Нысан
____________________________
____________________________
__Меншік иелерінің және
(немесе) иегерінің Т.А.Ә.
(ол болған жағдайда)
БИН/ЖСН:__________________
______
Орналасқан жері (заңды
мекенжайы):_________________
Нақты мекенжайы:____________
________________
Байланыс тұлғасы:____________
(Т.А.Ә. (ол болған жағдайда),
лауазымы)
Телефон:
____________________________
Электрондық пошта мекенжайы:
____________________________
Қауіп-қатер дәрежесі жоғары жасанды интеллект жүйелерінің меншік иелері және (немесе) иегерлерінің өтініші
Қауіп-қатер дәрежесі жоғары жасанды интеллектінің сенімді жүйелерінің тізбесіне мынадай жасанды интеллект жүйесін енгізуді сұраймыз:
Жасанды интеллект жүйесінің атауы:___________________
Жүйені пайдаланудың мақсаты және саласы __________________________
(пайдалану мақсатының қысқаша сипаттамасы, саласы/аясы, жүйенің функционалдығының қысқаша сипаттамасы)
Жүйеде қолданылатын жасанды интеллект моделі(дері) туралы мәліметтер ________________________________________________________
(модельдер, алгоритм түрі, сыртқы/кіріктірілген модельдердің болуы):
Жүйе пайдаланатын деректер санаттары __________________________
(деректердің қысқаша сипаттамасы, деректер көздері):
Қауіп-қатер дәрежесі жоғары жасанды интеллект жүйесіне жүргізілген аудит туралы ақпарат: ___________________________________________
(аудит жүргізген ұйымның атауы, күні, аудиторлық қорытындыны қоса беру)
Өтінішке қоса беріледі:
Қауіп-қатер дәрежесі жоғары жасанды интеллект жүйесінің аудиторлық қорытындысы;
Авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың мемлекеттік тізілімге мәліметтерді енгізу туралы куәлік және (немесе) авторлық шарт;
Ұсынылған мәліметтердің дұрыстығын растаймын.
Меншік иелерінің және (немесе) иегерінің
Т.А.Ә. (ол болған жағдайда)
_____________________ "__" _____________ 20_ жыл
(қолы)
М.О. (болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрі

7. При соответствии пакета документов пункту 6 настоящих Правил, отраслевой государственный орган включает систему искусственного интеллекта в Перечень и в течение пяти рабочих дней размещает соответствующие сведения на своем официальном интернет-ресурсе по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Размещение сведений на официальном интернет-ресурсе отраслевого государственного органа осуществляется путем опубликования Перечня в открытом доступе на интернет-странице официального интернет-ресурса отраслевого государственного органа, предназначенной для размещения нормативных и справочных материалов, с обеспечением возможности просмотра (ознакомления) и скачивания (при наличии) Перечня. При актуализации Перечня на официальном интернет-ресурсе отраслевого государственного органа размещается обновленная редакция Перечня.
8. При выявлении несоответствия пакета документов, отраслевой государственный орган направляет заявителю уведомление о несоответствии предоставленных документов пункту 6 настоящих Правил.
В случае устранения выявленных несоответствий заявитель вправе повторно предоставить пакет документов, при этом рассмотрение повторно представленных документов осуществляется отраслевым государственным органом в срок, не превышающий пяти рабочих дней со дня повторного поступления заявления и полного пакета документов, в соответствии с пунктом 5 установленном настоящих Правилах.
Приложение 1
к Правилам формирования
отраслевыми государственными
органами перечней доверенных
систем искусственного
интеллекта высокой степени
риска и их публикации
на интернет-ресурсах
государственных органов
Форма
От _______________________
_________________________
Ф.И.О. (при его наличии)
собственников
и (или) владельцев
БИН/ИИН:
_____________________
Местонахождение
(юридический адрес):
_________________________
Фактический адрес:
__________________________
Контактное лицо:
__________________________
(Ф.И.О. (при его наличии),
должность)
Телефон:__________________
Адрес электронной почты:
_________________________
Заявление собственников и (или) владельцев систем искусственного интеллекта высокой степени риска
Просим включить в перечень доверенных систем искусственного интеллекта высокой
степени риска следующую систему искусственного интеллекта:
Наименование системы искусственного интеллекта: ___________________
Назначение и область применения системы___________________________
(краткое описание цели использования, отрасли/сферы, краткое описание
функционала системы)
Сведения о модели(ях) искусственного интеллекта, используемых в системе
________________________________________________________________
(модели, тип алгоритмов, наличие внешних/встроенных моделей):
Категории данных, используемых системой __________________________
(краткое описание данных, источники данных):
Информация о проведенном аудите системы искусственного интеллекта высокой
степени риска: ___________________________________________________
(наименование организации, проводившей аудит, дата с приложением аудиторского
заключения)
К заявлению прилагаются:
Аудиторское заключение системы искусственного интеллекта высокой степени риска;
Свидетельство о внесении сведении в Государственный реестр прав на объекты,
охраняемые авторским правом и (или) авторский договор.
Достоверность представленных сведений подтверждаю.
Собственники и (или) владельцы
Ф.И.О. (при его наличии)
_____________________ "__" _____________ 20_ года
(подпись)
М.П. (при наличии)
Заместитель
Премьер-Министра –
Министр искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан

2026 жылғы 10 сәуірдегі
№ 196/НҚ
Салалық мемлекеттік
органдардың қауіп-қатер
дәрежесі жоғары жасанды
интеллектінің сенімді
жүйелерінің тізбелерін
қалыптастыру және оларды
мемлекеттік органдардың
интернет-ресурстарында
жариялау қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Қауіп-қатер дәрежесі жоғары жасанды интеллектінің жүйелері туралы жариялануға жататын мәліметтер
Жасанды интеллект жүйесінің атауы
Жасанды интеллект жүйесінің меншік иесінің және (немесе) иегерінің атауы
Жасанды интеллект жүйесінің қолдану саласы (аясы)
Жасанды интеллект жүйесінің функционалдығының қысқаша сипаттамасы
Жүргізілген аудит туралы мәліметтер (аудитордың атауы, күні, қорытындылары)
Тізбеге енгізілген күні
Салалық мемлекеттік органның атауы
1
2
3

от 10 апреля 2026 года
№ 196/НҚ
Приложение 2
к Правилам формирования
отраслевыми государственными
органами перечней доверенных
систем искусственного
интеллекта высокой степени
риска и их публикации
на интернет-ресурсах
государственных органов
Форма
Сведения, подлежащие публикации о системах искусственного интеллекта высокой степени риска
Наименование системы искусственного интеллекта
Наименование собственника и (или) владельца системы искусственного интеллекта
Область (отрасль) применения системы искусственного интеллекта
Краткое описание функционала системы искусственного интеллекта
Сведения о проведенном аудите (наименование аудитора, дата, выводы)
Дата включения в перечень
Наименование отраслевого государственного органа
1
2
3