"Қабылданған халықаралық міндеттемелер шеңберінде өңдеуші өнеркәсіптің Қазақстанда шығарылған тауарлары мен көрсетілетін қызметтерін, сондай-ақ ақпараттық-коммуникациялық көрсетілетін қызметтерді сыртқы нарықтарға ілгерілету бойынша өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілері шығындарының бір бөлігін өтеу қағидаларын, өңдеуші өнеркәсіптің Қазақстанда шығарылған тауарлары мен көрсетілетін қызметтерінің, сондай-ақ оларды сыртқы нарықтарға ілгерілету бойынша шығындары ішінара өтелетін ақпараттық-коммуникациялық көрсетілетін қызметтердің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің м.а. 2022 жылғы 1 тамыздағы № 314-НҚ бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2026 жылғы 13 сәуірдегі № 166-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 14 сәуірде № 38419 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қабылданған халықаралық міндеттемелер шеңберінде өңдеуші өнеркәсіптің Қазақстанда шығарылған тауарлары мен көрсетілетін қызметтерін, сондай-ақ ақпараттық-коммуникациялық көрсетілетін қызметтерді сыртқы нарықтарға ілгерілету бойынша өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілері шығындарының бір бөлігін өтеу қағидаларын, өңдеуші өнеркәсіптің Қазақстанда шығарылған тауарлары мен көрсетілетін қызметтерінің, сондай-ақ оларды сыртқы нарықтарға ілгерілету бойынша шығындары ішінара өтелетін ақпараттық-коммуникациялық көрсетілетін қызметтердің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің м.а. 2022 жылғы 1 тамыздағы № 314-НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28994 болып тіркелді) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қабылданған халықаралық міндеттемелер шеңберінде өңдеуші өнеркәсіптің Қазақстанда шығарылған тауарлары мен көрсетілетін қызметтерін, сондай-ақ цифрлық көрсетілетін қызметтерді сыртқы нарықтарға ілгерілету бойынша өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілері шығындарының бір бөлігін өтеу қағидаларын бекіту туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Өнеркәсіптік саясат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қабылданған халықаралық міндеттемелер шеңберінде өңдеуші өнеркәсіптің Қазақстанда шығарылған тауарлары мен көрсетілетін қызметтерін, сондай-ақ цифрлық көрсетілетін қызметтерді сыртқы нарықтарға ілгерілету бойынша өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілері шығындарының бір бөлігін өтеу қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрыққа 1-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция
министрінің міндетін
атқарушының
2022 жылғы 1 тамыздағы
№ 314-НҚ бұйрығына
қосымша";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қабылданған халықаралық міндеттемелер шеңберінде өңдеуші өнеркәсіптің Қазақстанда шығарылған тауарлары мен көрсетілетін қызметтерін, сондай-ақ ақпараттық-коммуникациялық көрсетілетін қызметтерді сыртқы нарықтарға ілгерілету бойынша өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілері шығындарының бір бөлігін өтеу қағидаларында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Қабылданған халықаралық міндеттемелер шеңберінде өңдеуші өнеркәсіптің Қазақстанда шығарылған тауарлары мен көрсетілетін қызметтерін, сондай-ақ цифрлық көрсетілетін қызметтерді сыртқы нарықтарға ілгерілету бойынша өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілері шығындарының бір бөлігін өтеу қағидалары";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 1 августа 2022 года № 314-НҚ "Об утверждении Правил возмещения части затрат субъектов промышленно-инновационной деятельности по продвижению товаров и услуг казахстанского происхождения обрабатывающей промышленности, а также информационно-коммуникационных услуг на внешние рынки в рамках принятых международных обязательств, перечня товаров и услуг казахстанского происхождения обрабатывающей промышленности, а также информационно-коммуникационных услуг, по которым частично возмещаются затраты по их продвижению на внешние рынки"
Приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 13 апреля 2026 года № 166-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 апреля 2026 года № 38419
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 12.07.2026.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 1 августа 2022 года № 314-НҚ "Об утверждении Правил возмещения части затрат субъектов промышленно-инновационной деятельности по продвижению товаров и услуг казахстанского происхождения обрабатывающей промышленности, а также информационно-коммуникационных услуг на внешние рынки в рамках принятых международных обязательств, перечня товаров и услуг казахстанского происхождения обрабатывающей промышленности, а также информационно-коммуникационных услуг, по которым частично возмещаются затраты по их продвижению на внешние рынки" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28994) следующие изменения и дополнения:
заголовок указанного приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил возмещения части затрат субъектов промышленно-инновационной деятельности по продвижению товаров и услуг казахстанского происхождения обрабатывающей промышленности, а также цифровых услуг на внешние рынки в рамках принятых международных обязательств";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 2) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О промышленной политике" ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить Правила возмещения части затрат субъектов промышленно-инновационной деятельности по продвижению товаров и услуг казахстанского происхождения обрабатывающей промышленности, а также цифровых услуг на внешние рынки в рамках принятых международных обязательств согласно приложению к настоящему приказу.";
текст в правом верхнем углу приложения 1 к указанному приказу изложить в следующей редакции:
"Приложение к приказу
исполняющего обязанности
Министра торговли и интеграции
Республики Казахстан
от 1 августа 2022 года № 314-НҚ";
в Правилах возмещения части затрат субъектов промышленно-инновационной деятельности по продвижению товаров и услуг казахстанского происхождения обрабатывающей промышленности, а также информационно-коммуникационных услуг на внешние рынки в рамках принятых международных обязательств, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила возмещения части затрат субъектов промышленно-инновационной деятельности по продвижению товаров и услуг казахстанского происхождения обрабатывающей промышленности, а также цифровых услуг на внешние рынки в рамках принятых международных обязательств";
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Осы Қабылданған халықаралық міндеттемелер шеңберінде Қазақстанда шығарылған тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді, сондай-ақ цифрлық көрсетілетін қызметтерді сыртқы нарықтарға ілгерілету бойынша өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілері шығындарының бір бөлігін өтеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Өнеркәсіптік саясат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және қабылданған халықаралық міндеттемелер шеңберінде өңдеуші өнеркәсіптің Қазақстанда шығарылған тауарлары мен көрсетілетін қызметтерін, сондай-ақ цифрлық көрсетілетін қызметтерді сыртқы нарықтарға ілгерілету бойынша өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілері шығындарының бір бөлігін өтеу тәртібін айқындайды.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) бірінші деңгейдегі жүйе – export.gov.kz веб-порталымен біріктірілген тіркеуші жүйе, онда жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шараларын алушылардың өтінімдерінің эталондық электрондық тізілімі қамтылады, бұл ретте соңғы постформаттық-логикалық бақылау арқылы өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектісінің Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінің 93-1-бабы 4-тармағының екінші бөлігінің 1) тармақшасына сәйкес жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шараларын және оларды алушыларды пайдалану мониторингін жүргізу қағидалары шеңберінде бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган айқындайтын базалық талаптарға сәйкестігі айқындалады;
2) өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілері – өнеркәсіптік-инновациялық жобаларды іске асыратын не өңдеуші өнеркәсіптің Қазақстанда шығарылған тауарларын, жұмыстары мен көрсетілетін қызметтерін ішкі және (немесе) сыртқы нарықтарға ілгерілету бойынша қызметті жүзеге асыратын жеке және (немесе) заңды тұлғалар, жай серіктестіктер;
3) өнеркәсіптік өнім – өнеркәсіп саласындағы қызметті жүзеге асыру нәтижесінде өндірілген тауарлар;
4) өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру шаралары – Заңға сәйкес жүзеге асырылатын өңдеуші өнеркәсіпті және өнеркәсіптік-инновациялық қызметті дамыту мақсатында мемлекет қолданатын ынталандыру шаралары;
5) өңдеу өнеркәсібі – жаңа өнімге (тауарға, оның ішінде азық-түлік тауарларына) арналған шикізатты, материалдарды, заттарды, компоненттерді өңдеумен байланысты өнеркәсіп салаларының жиынтығы;
6) сыртқы сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі –уәкілетті орган) – шикізаттық емес тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің экспортын дамыту және ілгерілету саласында басшылықты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шектерде сыртқы сауда қызметін реттеу саласында салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;

"1. Настоящие Правила возмещения части затрат субъектов промышленно-инновационной деятельности по продвижению товаров и услуг казахстанского происхождения обрабатывающей промышленности, а также цифровых услуг на внешние рынки в рамках принятых международных обязательств (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 2) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О промышленной политике" (далее - Закон) и определяют порядок возмещения части затрат субъектов промышленно-инновационной деятельности по продвижению товаров и услуг казахстанского происхождения обрабатывающей промышленности, а также цифровых услуг на внешние рынки в рамках принятых международных обязательств.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) система первого уровня – регистраторская система, интегрированная с веб-порталом еxport.gov.kz, содержащая эталонный электронный реестр заявок получателей мер государственной поддержки частного предпринимательства, где посредством окончательного постформатно-логического контроля определяется соответствие субъекта промышленно-инновационной деятельности базовым требованиям, определяемым уполномоченным органом по исполнению бюджета в рамках правил проведения мониторинга использования мер государственной поддержки частного предпринимательства и их получателей в соответствии с подпунктом 1) части второй пункта 4 статьи 93-1 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан;
2) субъекты промышленно-инновационной деятельности – физические и (или) юридические лица, простые товарищества, реализующие промышленно-инновационные проекты либо осуществляющие деятельность по продвижению товаров, работ и услуг казахстанского происхождения обрабатывающей промышленности на внутренний и (или) внешние рынки;
3) промышленная продукция – товары, произведенные в результате осуществления деятельности в сфере промышленности;
4) меры государственного стимулирования промышленности – меры стимулирования, применяемые государством в целях развития обрабатывающей промышленности и промышленно-инновационной деятельности, осуществляемые в соответствии с Законом;
5) обрабатывающая промышленность – совокупность отраслей промышленности, которые связаны с обработкой сырья, материалов, веществ, компонентов для нового продукта (товара, в том числе продовольственных товаров);
6) уполномоченный орган в области регулирования внешнеторговой деятельности (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в сфере развития и продвижения экспорта несырьевых товаров и услуг, а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, межотраслевую координацию в области регулирования внешнеторговой деятельности;

7) тіркеуші – Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 93-1-бабының 4-тармағына сәйкес жеке кәсіпкерлікті және оларды алушыларды мемлекеттік қолдау шараларының тізілімі мен мониторингін енгізуді техникалық сүйемелдеуді қамтамасыз ететін, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындаған, жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын заңды тұлға;
8) шикізаттық емес экспорт – өңдеуші өнеркәсіп тауарлары мен көрсетілетін қызметтердің экспорты;
9) еxport.gov.kz веб-порталы (бұдан әрі – веб-портал) – екінші деңгейдегі мемлекеттік емес цифрлық жүйе, ол арқылы өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру шараларын алушылардан өтінімдер қабылдау (бұдан әрі – өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектісі), оларды форматты-логикалық бақылауды қолдана отырып өңдеу және өңделген өтінімдерді бірінші деңгейдегі жүйеге беру жүзеге асырылады.";
3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Шығындардың бір бөлігін өтеу қабылданған халықаралық міндеттемелер шеңберінде өңдеуші өнеркәсіптің Қазақстанда шығарылған тауарларын және көрсетілетін қызметтерін сыртқы нарықтарға ілгерілету жөніндегі қызметті жүзеге асыратын өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектісіне (не оның еншілес компаниясына, өндірілген өнімді өткізетін ресми өкілге (дистрибьюторға/трейдерге) немесе цифрлық қызмет көрсететіндерге (бұдан әрі – өтініш беруші) осы мақсаттарға республикалық бюджетте көзделген ағымдағы қаржы жылына арналған қаражат шегінде жүзеге асырылады.
Өтінімдер веб-порталда тіркелу кезектілігі тәртібімен және осы мақсаттарға ағымдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджетте көзделген қаражат шегінде қаралады.
4. Өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру шараларын жарғылық капиталындағы акциялардың (қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы тікелей немесе жанама түрде мемлекетке, ұлттық басқарушы холдингке, ұлттық холдингке, ұлттық компанияға тиесілі өтініш берушілер (әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорацияларды, қазақстандық шығу тегі бар әскери және аэроғарыштық мақсаттағы тауарлар (өнімдер) өндірушілерін, қазақстандық шығу тегі бар қосарланған мақсаттағы (қолданылатын) тауарлар (өнімдер) өндірушілерін, QazVac препаратын өндірушілерді, мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы шарт шеңберінде құрылған кәсіпкерлерді қоспағанда), сондай-ақ өздеріне қатысты банкрот деп тану, банкроттық рәсімін қозғай отырып тарату және оңалту рәсімін қолдану туралы сот шешімдері заңды күшіне енген өтініш берушілер, сондай-ақ мемлекеттік қолдау шарасын алу туралы өтінім берілген жылға дейінгі соңғы екі жылда еңбекақы төлеу қорының кемінде 10%-ға өсуіне қол жеткізбеген өтініш берушілер пайдалана алмайды.";
7-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) келісім жасасады (екіжақты және (немесе) үшжақты), сондай-ақ тараптар жасасқан келісімнің талаптарын бұзған жағдайда, қабылданған халықаралық міндеттемелер шеңберінде қазақстандық өндірістен шыққан тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді, сондай-ақ цифрлық көрсетілетін қызметтерді сыртқы нарықтарға жылжыту жөніндегі шығындардың бір бөлігін өтеу шеңберінде өтініш берушіге берілген ақшалай қаражатты қайтаруды қамтамасыз етеді;";
3-1) және 3-2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

7) регистратор – юридическое лицо со стопроцентным участием государства в уставном капитале, определенное центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, обеспечивающее техническое сопровождение введение реестра и мониторинга мер государственной поддержки частного предпринимательства и их получателей в соответствии с пунктом 4 статьи 93-1 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан;
8) несырьевой экспорт – экспорт товаров обрабатывающей промышленности и услуг;
9) веб-портал еxport.gov.kz (далее – веб-портал) – негосударственная цифровая система второго уровня, посредством которой осуществляется прием заявок от получателей меры государственного стимулирования промышленности (далее – субъект промышленно-инновационной деятельности), их обработка с применением форматно-логического контроля и передача обработанных заявок в систему первого уровня.";
пункты 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"3. Возмещение части затрат предоставляется субъекту промышленно-инновационной деятельности, осуществляющему деятельность по продвижению товаров и услуг казахстанского происхождения обрабатывающей промышленности на внешние рынки в рамках принятых международных обязательств (либо его дочерней компании, официальному представителю (дистрибьютору/трейдеру), реализующему произведенную продукцию) или оказывающему цифровые услуги (далее – заявитель) в пределах средств, предусмотренных на эти цели республиканским бюджетом на текущий финансовый год.
Заявки рассматриваются в порядке очередности регистрации на веб-портале и в пределах средств, предусмотренных на эти цели республиканским бюджетом на текущий финансовый год.
4. Мерами государственного стимулирования промышленности не пользуются заявители, пятьдесят и более процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо или косвенно принадлежат государству, национальному управляющему холдингу, национальному холдингу, национальной компании (за исключением социально-предпринимательской корпорации, производителей товаров (продукции) военного и аэрокосмического назначения казахстанского происхождения, товаров (продукции) двойного назначения (применения) казахстанского происхождения, производителей препарата QazVac, предпринимателей, учрежденных в рамках договора о государственно-частном партнерстве), заявители, в отношении которых вступили в законную силу решения суда о признании их банкротами, ликвидации с возбуждением процедуры банкротства и применении реабилитационной процедуры, а также заявители, которые не достигли роста фонда оплаты труда в размере не менее 10% за последние два года, предшествующие году подачи заявки на получение меры государственной поддержки.";
в пункте 7:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) заключает соглашение (двустороннее и (или) трехстороннее), а также обеспечивает возврат денежных средств, выданных заявителю в рамках возмещения части затрат по продвижению товаров и услуг казахстанского происхождения обрабатывающей промышленности, а также цифровых услуг на внешние рынки в рамках принятых международных обязательств, в случае нарушения им условий заключенного сторонами соглашения;";
подпункты 3-1) и 3-2) изложить в следующей редакции:

"3-1) қабылданған халықаралық міндеттемелер шеңберінде, осы Қағидаларға сәйкес өңдеуші өнеркәсіптің Қазақстанда шығарылған тауарларын және көрсетілетін қызметтерін, сондай-ақ оларды сыртқы нарықтарға ілгерілету бойынша шығындары ішінара өтелетін цифрлық көрсетілетін қызметтерді сыртқы нарықтарға ілгерілету бойынша цифрлық қызмет субъектілері шығындарының бір бөлігін өтеу арқылы өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру шараларын ұсыну бойынша уәкілетті органға қызметтер көрсетеді;
3-2) қабылданған халықаралық міндеттемелер шеңберінде, осы Қағидаларға сәйкес өңдеуші өнеркәсіптің Қазақстанда шығарылған тауарларын және көрсетілетін қызметтерін, сондай-ақ оларды сыртқы нарықтарға ілгерілету бойынша шығындары ішінара өтелетін цифрлық көрсетілетін қызметтерді сыртқы нарықтарға ілгерілету бойынша өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілері шығындарының бір бөлігін өтеу арқылы өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру шараларын ұсыну кезінде өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілері қабылдайтын қарсы міндеттемелердің мониторингін жүзеге асырады.";
8-тармақ мынадай мазмұнда жазылсын:
"8. Өтініш беруші осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілері шығындарының бір бөлігін өтеуге өтінім (бұдан әрі – өтінім) береді және оған құжаттарды, ақпаратты, бастапқы деректерді, есептерді, негіздемелерді қоса береді.
Өтінім операторға "PDF (Portabledocumentformat)" ПДФ (Портейбл Документ Формат)" веб-порталы арқылы электрондық форматында ұсынылады, өтініш берушінің бірінші басшысының немесе уәкілетті тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылады (өтінімге қол қоюға растайтын құжат болған кезде).
Веб-портал өтініш берушінің базалық талаптарға сәйкестігін тексеру туралы бірінші деңгейдегі жүйеге сұрау салуды жібереді.
Өтінім веб-порталда одан әрі өңделуге және өтінім берушінің базалық талаптарға сәйкестігі туралы бірінші деңгейдегі жүйенің хабарламасын алған кезде төленуге тиіс.
Өтінімде көрсетілген мәліметтер және өтінімді өңдеу мәртебесі веб-порталмен бірінші деңгейдегі жүйеге берілуге тиіс.
Веб-портал өтініш берушіден заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ тіркеушінің дербес деректерді жинауға, өңдеуге, сақтауға, түсіруге және пайдалануға келісімін алуды қамтамасыз етеді.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Қабылданған халықаралық міндеттемелер шеңберінде Қазақстанда шығарылған тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді, сондай-ақ цифрлық көрсетілетін қызметтерді сыртқы нарықтарға ілгерілету бойынша өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілері шығындарының бір бөлігін өтеу тәртібі.";
10-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:

"3-1) оказывает услуги уполномоченному органу по предоставлению мер государственного стимулирования промышленности посредством возмещения части затрат субъектов промышленно-инновационной деятельности по продвижению товаров и услуг казахстанского происхождения обрабатывающей промышленности, а также цифровых услуг на внешние рынки в рамках принятых международных обязательств, по которым частично возмещаются затраты по их продвижению на внешние рынки, в соответствии с настоящими Правилами;
3-2) осуществляет мониторинг встречных обязательств, принимаемых субъектами промышленно-инновационной деятельности при предоставлении мер государственного стимулирования промышленности посредством возмещения части затрат субъектов промышленно-инновационной деятельности по продвижению товаров и услуг казахстанского происхождения обрабатывающей промышленности, а также цифровых услуг на внешние рынки в рамках принятых международных обязательств, по которым частично возмещаются затраты по их продвижению на внешние рынки, в соответствии с настоящими Правилами.";
пункт 8 изложить в следующего содержания:
"8. Заявитель подает заявку на получение возмещения части затрат субъектов промышленно-инновационной деятельности по форме согласно приложению к настоящим Правилам (далее – заявка), и прилагает к ней документы, информации, исходные данные, расчеты, обоснования.
Заявка представляется Оператору в электронном формате "PDF (PortableDocumentFormat)" ПДФ (Портейбл Документ Формат)" посредством веб-портала, удостоверяется электронной цифровой подписью первого руководителя заявителя или уполномоченного лица (при наличии подтверждающего документа на подписание заявки).
Веб-портал направляет запрос в систему первого уровня о проверке заявителя на соответствие базовым требованиям.
Заявка подлежит дальнейшей обработке на веб-портале и оплате при получении уведомления системы первого уровня о соответствии заявителя базовым требованиям.
Сведения, указанные в заявке, и статусы обработки заявки подлежат передаче веб-порталом в систему первого уровня.
Веб-портал обеспечивает получение согласия от заявителя на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также на сбор, обработку, хранение, выгрузку и использование персональных данных регистратором.";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок возмещения части затрат субъектов промышленно-инновационной деятельности по продвижению товаров и услуг казахстанского происхождения обрабатывающей промышленности, а также цифровых услуг на внешние рынки в рамках принятых международных обязательств";
в пункте 10:
абзац первый изложить в следующей редакции:

"10. Өтініш берушінің Қазақстанда шығарылған цифрлық қызметтерді ілгерілету бойынша шығындарының бір бөлігін өтеу мынадай түрлер бойынша жүргізіледі:";
1) тармақшаның бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) шетелде Қазақстанда шығарылған цифрлық қызметтерді жарнамалауға байланысты шығындар:";
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) әлеуетті сатып алушылар үшін Қазақстанда шығарылған цифрлық қызметтерді көрсетуді және цифрлық технологиялар саласындағы әзірлемелерді шетелде ұйымдастыруға және өткізуге байланысты шығындар.";
16-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) өтелетін кезеңге қолданыстағы, бірақ 2027 жылғы 1 қаңтарға дейін әрекет ететін "СТ-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификаттың не индустриялық сертификаттың көшірмесі, не өтелетін кезеңге қолданыстағы қазақстандық тауар өндірушілер тізілімінен үзінді көшірмесі;";
17-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) өтелетін кезеңге қолданыстағы, бірақ 2027 жылғы 1 қаңтарға дейін әрекет ететін "СТ-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификаттың не индустриялық сертификаттың көшірмесі, не өтелетін кезеңге қолданыстағы қазақстандық тауар өндірушілер тізілімінен үзінді көшірмесі;";
18-тармақтың үшінші бөлігінің 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) әлеуетті сатып алушылар үшін шетелде Қазақстанда шығарылған цифрлық көрсетілетін қызметтерді көрсетуді және цифрлық технологиялар саласындағы әзірлемелерді ұйымдастыруға және өткізуге байланысты шығындар:
әлеуетті сатып алушылар үшін шетелде Қазақстанда шығарылған цифрлық қызметтер көрсетуді және цифрлық технологиялар саласындағы әзірлемелерді ұйымдастыруды және өткізуді растайтын құжаттардың көшірмелері.";
20-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауар номенклатурасының (бұдан әрі – ЕАЭО СЭҚ ТН) кемінде 6 белгісі деңгейіндегі тауар позицияларына сәйкес келетін және өңдеу өнеркәсібінің Қазақстанда шығарылған тауарлары мен көрсетілетін қызметтерінің, оларды сыртқы нарықтарға ілгерілету бойынша шығындары ішінара өтелетін тізбесіне енгізілген өнімді өткізуді жүзеге асыратын, сондай-ақ осы Қағидалардың 10-тармағында көрсетілген шығындар бойынша Қазақстанда шығарылған цифрлық қызметтер экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші (бұдан әрі – ЭҚЖЖ) бойынша кемінде 4 белгі деңгейінде "Өнеркәсіптік саясат туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 10-бабының 3) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекітетін Қазақстанда шығарылған цифрлық қызметтердің тізбесіне сәйкес көрсетіледі;";
2) тармақшаның бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) өз тауарларын және Қазақстанда шығарылған цифрлық қызметтерді ілгерілету бойынша шығындар туралы мәліметтерді қамтитын, олар:";
21-тармақтың екінші және үшінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"Заңды тұлғаны, кәсіпкерлік субъектісінің санатын мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу туралы, өтініш берушінің берешегінің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтерді Оператор осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігіне өтінімді қарау кезеңінде тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
Мемлекеттік цифрлық жүйелерде қажетті мәліметтер болмаған жағдайда, сондай-ақ келтірілген шығындарды растау үшін Оператор өтініш берушіден және тиісті мемлекеттік органдардан растайтын құжаттарды сұратады.";
22-тармақтың үшінші бөлігінде:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:

"10. Возмещение части затрат заявителя по продвижению цифровых услуг казахстанского происхождения производится по следующим видам:";
абзац первый подпункта 1) изложить в следующей редакции:
"1) затраты, связанные с рекламой цифровых услуг казахстанского происхождения за рубежом:";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) затраты, связанные с организацией и проведением за рубежом демонстрации цифровых услуг казахстанского происхождения и разработок в сфере цифровых технологий для потенциальных покупателей.";
подпункт 1) пункта 16 изложить в следующей редакции:
"1) копия сертификата о происхождении товара формы "СТ-KZ", либо копия индустриального сертификата, действующего на возмещаемый период, но не позже 1 января 2027 года, либо копия выписки из реестра казахстанских товаропроизводителей, действующего на возмещаемый период;";
подпункт 1) пункта 17 изложить в следующей редакции:
"1) копия сертификата о происхождении товара формы "СТ-KZ", либо копия индустриального сертификата, действующего на возмещаемый период, но не позже 1 января 2027 года, либо копия выписки из реестра казахстанских товаропроизводителей, действующего на возмещаемый период;";
подпункт 6) части третьей пункта 18 изложить в следующей редакции:
"6) затраты, связанные с организацией и проведением за рубежом демонстрации цифровых услуг казахстанского происхождения и разработок в сфере цифровых технологий для потенциальных покупателей:
копии документов, подтверждающих организацию и проведение за рубежом демонстрации цифровых услуг казахстанского происхождения и разработок в сфере цифровых технологий для потенциальных покупателей.";
пункт 20:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) осуществляющих реализацию продукции, которая соответствует товарным позициям на уровне не менее 6 знаков единой товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза (далее – ТН ВЭД ЕАЭС) и включенных в перечень товаров и услуг казахстанского происхождения обрабатывающей промышленности, по которым частично возмещаются затраты по их продвижению на внешние рынки, а также затраты, указанные в пункте 10 настоящих Правил, цифровые услуги казахстанского происхождения предоставляются по общему классификатору видов экономической деятельности (далее – ОКЭД) на уровне не менее 4 знаков согласно перечню цифровых услуг казахстанского происхождения, по которым частично возмещаются затраты по их продвижению на внешние рынки, утвержденному уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 3) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О промышленной политике".";
абзац первый подпункта 2) изложить в следующей редакции:
"2) содержащие сведения о затратах по продвижению своих товаров и цифровых услуг казахстанского происхождения, которые:";
часть вторую и третью пункта 21 изложить в следующей редакции:
"Сведения о государственной регистрации, перерегистрации юридического лица, категории субъекта предпринимательства, об отсутствии (наличии) задолженности заявителя Оператор получает из соответствующих государственных цифровых систем на этапе рассмотрения заявки на соответствие требованиям настоящих Правил.
При отсутствии в государственных цифровых системах необходимых сведений, а также для подтверждения понесенных затрат, Оператор запрашивает подтверждающие документы от заявителя и соответствующих государственных органов.";
в части третьей пункта 22:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:

"4) осы Қағидалардың 9-тармағының 9) тармақшасында көрсетілген түрі бойынша бір өтініш берушіден бір қаржы (күнтізбелік) жылы келіп түскен өтінімдер бойынша мәлімделген шығындардың сомасы өтінім берілген жылдың алдындағы жылы төленген салықтардың сомасынан асады;";
мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) жүйенің жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шараларын алушының базалық талаптарға сәйкес келмеуін анықтау.";
27-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Осы Қағидаларда көзделген өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру шараларының тиімділігін айқындау үшін Оператор келісім жасалған күннен бастап 3 (үш) жыл ішінде мемлекеттік цифрлық жүйелерден алынған деректердің және (немесе) өтініш беруші ұсынған ақпараттың негізінде олардың іске асырылуына мониторинг жүргізеді, ол мыналарды қамтиды:";
мынадай мазмұндағы 27-1-тармақпен толықтырылсын:
"27-1. Өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру шараларын және оларды алушыларды пайдалану мониторингін тіркеуші жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдаудың екі деңгейлі жүйесі шеңберінде жүзеге асырады, оған мыналар кіреді:
1) бірінші деңгей – осы Қағидалардың 2-тармағының 1) тармақшасында көзделген бірінші деңгейдегі жүйе;
2) екінші деңгей – осы Қағидалардың 2-тармағының 9) тармақшасында көзделген веб-портал.
Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдаудың екі деңгейлі жүйесі арқылы жүргізілген мониторинг қорытындылары кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органға ұсынылады.";
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Өңдеу өнеркәсібінің қазақстандық тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді, сондай-ақ цифрлық көрсетілетін қызметтерді сыртқы нарықтарға ілгерілету жөніндегі өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілері шығындарының бір бөлігін өтеу кезінде қабылданған халықаралық міндеттемелер шеңберінде өтініш берушілер тараптар жасасқан келісім шеңберінде Заңның 27-бабында көзделген қарсы міндеттемелерді қабылдайды.
Өтініш берушілер қарсы міндеттемелерді орындамаған жағдайда, олар қабылданған халықаралық міндеттемелер шеңберінде өңдеуші өнеркәсіптің Қазақстанда шығарылған тауарлары мен көрсетілетін қызметтерін, сондай-ақ цифрлық қызметтерді сыртқы нарықтарға ілгерілету бойынша өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілері шығындарының бір бөлігін өтеу шеңберінде алған ақша қаражаты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 27 мамырдағы №298 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28281 болып тіркелген) Өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру шараларын көрсету кезінде қарсы міндеттемелерді айқындау және қолдану жөніндегі қағидаларда көзделген тәртіппен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қарсы міндеттемелерінің орындалуы мен базалық мөлшерлемесінің қол жеткізілген деңгейі ескеріле отырып қайтарылуға жатады.";
көрсетілген Қағидаларға қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.

"4) сумма заявленных затрат по заявкам, поступившим от одного Заявителя в одном финансовом (календарном) году, по виду, указанному в подпункте 9) пункта 9 настоящих Правил превышает сумму уплаченных налогов в году, предшествующем году подачи заявки;";
дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) выявление системой первого уровня несоответствия получателя меры государственной поддержки частного предпринимательства базовым требованиям;";
абзац первый пункта 27 изложить в следующей редакции:
"27. Для определения эффективности мер государственного стимулирования промышленности, предусмотренных настоящими Правилами, Оператором в течение 3 (трех) лет со дня заключения соглашения проводится мониторинг их реализации на основании данных, полученных из государственных цифровых систем, и (или) информации, представленной заявителем, который включает:";
дополнить пунктом 27-1 следующего содержания:
"27-1. Мониторинг использования меры государственного стимулирования промышленности и их получателей осуществляется регистратором в рамках двухуровневой системы государственной поддержки частного предпринимательства, включающей:
1) первый уровень – система первого уровня, предусмотренная подпунктом 1) пункта 2 настоящих Правил;
2) второй уровень – веб-портал, предусмотренный подпунктом 9) пункта 2 настоящих Правил.
Итоги мониторинга, проведенного посредством двухуровневой системы государственной поддержки частного предпринимательства, предоставляются в уполномоченный орган по предпринимательству.";
пункт 28 изложить в следующей редакции:
"28. При возмещении части затрат субъектов промышленно-инновационной деятельности по продвижению товаров и услуг казахстанского происхождения обрабатывающей промышленности, а также цифровых услуг на внешние рынки в рамках принятых международных обязательств заявители, в рамках заключенного сторонами соглашения, принимают встречные обязательства, предусмотренные статьей 27 Закона.
В случае невыполнения встречных обязательств заявителями денежные средства, полученные ими в рамках возмещения части затрат субъектов промышленно-инновационной деятельности по продвижению товаров и услуг казахстанского происхождения обрабатывающей промышленности, а также цифровых услуг на внешние рынки в рамках принятых международных обязательств, подлежат возврату с учетом достигнутого уровня исполнения встречных обязательств и базовой ставки Национального Банка Республики Казахстан в порядке, предусмотренном Правилами по определению и применению встречных обязательств при оказании мер государственного стимулирования промышленности, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 27 мая 2022 года № 298 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28281).";
приложение к указанным Правилам изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу.

2. Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Экспортты ілгерілету департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық ресми жариялануға жатады және 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция министрі
А. Шаккалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция министрі
2026 жылғы 13 сәуірдегі
№ 166-НҚ
Бұйрыққа қосымша
Қабылданған халықаралық
міндеттемелер шеңберінде
өңдеуші өнеркәсіптің
Қазақстанда шығарылған
тауарлары мен көрсетілетін
қызметтерін, сондай-ақ цифрлық
көрсетілетін қызметтерді
сыртқы нарықтарға ілгерілету
бойынша өнеркәсіптік-
инновациялық қызмет
субъектілері шығындарының
бір бөлігін өтеу қағидаларына
қосымша
Нысан
Өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілері шығындарының бір бөлігін өтеуді алуға өтінім
Кімге:___________________________________________________________________________
(Оператордың атауы)
Кімнен:__________________________________________________________
(ұйымдық-құқықтық нысанын көрсете отырып, өтініш берушінің толық атауы)
Мемлекеттік тіркеу / қайта тіркеу
________________________________________________________________________
(дара кәсіпкер ретінде қызметтің басталғаны туралы куәліктің
/анықтаманың/хабарламаның №, кім және қашан берді)
Нақты мекенжайы:______________________________________________________________________
БСН / ЖСН: ____________________________________________________________________________
Сала атауы: ____________________________________________________________________________
Қызмет түрі:_____________________________________________________________________________
Қызметкерлер саны:______________________________________________________________________
Кәсіпкерлік субъектісінің санаты: ______________________________________
(шағын/орта/ірі кәсіпорын)
Өндірістік қуаты, ұлғайту мүмкіндігі:___________________________
(өлшем бірлігін міндетті түрде көрсету керек)
*Өндіруші: ______ Тауар:_______ Тауар көлемі: ________________________________________________________*
(Трейдер толтырады)
Өтінім берілген күннің алдындағы жарты жылдағы нақты валюталық түсімнің көлемі
(ЕДБ анықтамасына сәйкес) ___________________ теңге/шетел валютасы.
Өндірістің нақты жүктелуі:____________________________________
(пайызбен)
Басшы:____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, телефон нөмірі)
Өтеуге өтінімді толтырған байланыс жасаушы тұлға:
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) лауазымы, электрондық мекенжайы, телефон, факс
нөмірлері)
Өткізілетін Қазақстанда шығарылған өңдеу өнеркәсібі тауарлары және/немесе
ұсынылатын Қазақстанда шығарылған ЦҚ туралы
мәліметтер:________________________________________________________________
ЕАЭО СЭҚ БТН 6 және одан да көп белгілері деңгейінде тауар позициясын
және/немесе ЭҚТЖЖ 4 белгісінен кем емес деңгейде ЦҚ көрсете отырып, тауарлардың
атауы: ____________________________________________________________________
Р/с
Тауардың шығарылған елін куәландыратын құжат
Р/с
Акционерлер/Өтініш берушінің қатысушылары
Құжаттың атауы
Берілген күні
Қолданылу мерзімі
Тауардың атауы
СЭҚ ТН және/ немесе ЭҚТЖ коды
СЭҚ ТН коды көрсетілген тауардың атауы/ ЭҚТЖЖ кодымен ЦҚ
Акционердің/қатысушының атауы
Қатысу үлесі (пайыздық арақатынасты көрсету)
1
2
Кестенің жалғасы
№ р/с
Шарт
Орындалған жұмыстардың /көрсетілген қызметтердің актілері
Шот-фактура
Төлем тапсырмасы
Төлеуге арналған шот
Валюталау күнгі ҚР ҰБ бағамы
Өтініш беруші мәлімдеген шығындар (құжаттар бойынша өтінімдер)
Күні
Сомасы
Күні
Сомасы
Күні
Сомасы
Күні
Сомасы
Күні
Сомасы
ҚҚС-сыз және ҚР акциздері
Шетелде тауарларды /ЦҚ жарнамалауға байланысты шығындар:
1
2
Көрмелерді, форумдарды, жәрмеңкелерді, конкурстарды, конгресстерді, саммиттерді және конференцияларды қоса алғанда (оның ішінде онлайн форматта), тауарды ілгерілетуге байланысты шетелдік іс-шараларға тікелей қатысу шығындары:
1
2
Шетелде филиалдарды, өкілдіктерді, сауда алаңдарын, қоймалар мен сауда сөрелерін ұстауға арналған шығындар:
1
2
Шетелде электрондық сауда алаңдарында тауар белгілерін (брендін) тіркеуге байланысты рәсімдерді жүргізу шығындары:
1
2
Шетелдік сертификаттаудан, аккредиттеуден, инспекциядан өтуге не өтініш берушінің Сатып алушы елдің заңнамасында белгіленген талаптарға, шарттардың талаптарына сәйкестігіне байланысты шығындар (сертификаттау, аккредиттеу, инспекция рәсімінен оң өту не өтініш берушінің Сатып алушы елдің заңнамасында белгіленген талаптарға, шарттардың талаптарына сәйкестігін растау және сертификаттың не растайтын құжаттың болуы кезінде)
1
2
Ұйымның стандарттарын қоса алғанда, техникалық регламенттерде, стандарттарда белгіленген талаптарға тауарлардың сәйкестігін бағалау рәсімдеріне немесе шарттардың талаптарына немесе тауарларды шетелде өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыру құқығын растауға байланысты іс-шараларды жүргізу шығындары (сәйкестікті бағалау туралы құжаттар), сондай-ақ сәйкестікті бағалау рәсімінен өту үшін сынақ пунктіне дейін және өнімнің сынама үлгілерін кері жеткізу кезінде жұмсалған шығындар (рәсімдерден оң өткен және сәйкестікті бағалау туралы құжат болған кезде);
1
2
Шетелдік сертификаттаудан, аккредиттеуден, инспекциядан өтуге байланысты шығындар (сертификаттау, аккредиттеу, инспекция рәсімінен оң өткен және сертификат не растайтын құжат болған кезде):
1
2
Әлеуетті сатып алушылар үшін цифрлық технологиялар саласындағы Қазақстанда шығарылған цифрлық қызметтер мен әзірлемелерді шетелде көрсетуді ұйымдастыруға және өткізуге байланысты шығындар:
1
2
Тауарларды жеткізуді ұйымдастыруға және автомобиль, теміржол, әуе, теңіз көлігімен тасымалдау жөніндегі қызметтерге ақы төлеуге байланысты шығындар:
Орындалған жұмыстар / көрсетілген қызметтер актісі
Шот-фактура / Инвойс
Өзара есеп айырысуды салыстырып тексеру актісі/Төлем тапсырмасы
Көлік жүк құжаттарының көшірмелері (көлік түріне байланысты)
Өтінім беруші мен сатып алушы арасында жасалған жеткізу шарты
Валюталау күніне ҚР ҰБ бағамы
ҚР ҚҚС-сыз және акциздерсіз мәлімделген шығындар
күні
сомасы
айналым күні
сомасы
күні
сомасы
күні
вагон нөмірі / мемлекеттік нөмірі және автомобиль маркасы / және басқалар.
экспорттық бағыт (экспорт елі)
ОЖА- ға таратып жазуға сәйкес сома
күні
1
2
*Жоғарыда келтірілген кестелерді толтыру кезінде ұяшықтарды біріктіруге және жоюға жол берілмейді

2. Департаменту продвижения экспорта Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра торговли и интеграции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 12 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр торговли и
интеграции Республики Казахстан
А. Шаккалиев
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по защите и
развитию конкуренции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного
интеллекта и цифрового развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности
и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр торговли и интеграции
Республики Казахстан
от 13 апреля 2026 года № 166-НҚ
Приложение
к Правилам возмещения части
затрат субъектов промышленно-
инновационной деятельности
по продвижению товаров и услуг
казахстанского происхождения
обрабатывающей промышленности,
а также цифровых услуг на внешние
рынки в рамках принятых
международных обязательств
Форма
Заявка
на получение возмещения части затрат субъектов промышленно-инновационной деятельности
Кому:_______________________________________________________________
(наименование Оператора)
От кого:_________________________________________________ _____________
(полное наименование заявителя с указанием организационно-правовой формы)
Государственная регистрация/перерегистрация
________________________________________________________________________
(№ свидетельства/справки/уведомления о начале деятельности в качестве
индивидуального предпринимателя, кем и когда выдано)
Фактический адрес:
_________________________________________________________________________
БИН/ИИН:
_________________________________________________________________________
Наименование отрасли:
__________________________________________________________________________
Вид деятельности:_______________________________________ __________________
Численность сотрудников:_____________________________ _____________________
Категория субъекта предпринимательства:
__________________________________________________________________________
(малое/среднее/крупное предприятие)
Производственная мощность, возможности увеличения:__________________________
(обязательно указать единицу измерения)
* Производитель: ____________Товар:_____________ Объем товара:
__________________________________________________________________________
* (Заполняется трейдером)
Объем фактической валютной выручки (в соответствии со справкой банка второго
уровня) за полугодие предшествующей дате подачи заявки _____________________
тенге/иностранная валюта.
Фактическая загруженность производства:_____________________________________
(в процентах)
Руководитель: _____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность, номер телефона)
Контактное лицо, заполнившее заявку на возмещение:
_________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии),
должность, электронный адрес, номера телефона, факса)
Сведения о реализуемых товаров казахстанского происхождения обрабатывающей
промышленности и/или о предоставляемых ЦУ казахстанского происхождения:
_________________________________________________________________________
Наименование товаров с указанием товарной позиции на уровне 6 и более знаков ЕТН
ВЭД ЕАЭС и/или ЦУ на уровне не менее 4 знаков ОКВЭД:
___________________________________________________________________
№ п/п
Документ, удостоверяющий страну происхождения товара
№ п/п
Акционеры/Участники заявителя
Наименование документа
Дата выдачи
Срок действия
Наименование товара
Код ТН ВЭД и/или ОКВЭД
Наименование товара с указанием кода ТН ВЭД/ ИКУ с кодом ОКВЭД
Наименование акционера/участника
Доля участия (указать процентное соотношение)
1
2
Продолжение таблицы:
№ пп
Договор
Акты выполненных работ / услуг
Счет-фактура
Платежное поручение
Счет на оплату
Курс НБ РК на дату валютирования
Затраты заявленные заявителем (по документам заявки)
дата
Сумма
дата
Сумма
дата
Сумма
дата
Сумма
дата
Сумма
без НДС и акцизы РК
Затраты, связанные с рекламой товаров/ ИКУ за рубежом:
1
2
Затраты на прямое участие в зарубежных мероприятиях, связанных с продвижением товара, включая выставки, форумы, ярмарки, конкурсы, конгрессы, саммиты и конференции (в том числе в формате онлайн):
1
2
Затраты на содержание филиалов, представительств, торговых площадей, склада и торговых полок за рубежом:
1
2
Затраты на проведение процедур, связанных с регистрацией на электронно-торговых площадках, товарных знаков (бренда) за рубежом:
1
2
Затраты, связанные с прохождением зарубежной сертификации, аккредитации, инспекции либо соответствия заявителя требованиям, установленным законодательством страны Покупателя, условиям договоров (при положительном прохождении процедуры сертификации, аккредитации, инспекции либо подтверждения соответствия заявителя требованиям, установленным законодательством страны Покупателя, условиям договоров и наличия сертификата либо подтверждающего документа)
1
2
Затраты на проведение мероприятий, связанных с процедурами оценки соответствия товаров требованиям, установленным техническими регламентами, стандартами, включая стандарты организации, или условиям договоров или подтверждением права на осуществление деятельности по реализации товаров за рубежом (документы об оценке соответствия), а также затраты, понесенные при доставке до пункта испытания и обратно пробных образцов продукции для прохождения процедуры оценки соответствия (при положительном прохождении процедур и наличии документа об оценке соответствия);
1
2
Затраты, связанные с прохождением зарубежной сертификации, аккредитации, инспекции (при положительном прохождении процедуры сертификации, аккредитации, инспекции и наличия сертификата либо подтверждающего документа):
1
2
Затраты, связанные с организацией и проведением за рубежом демонстрации цифровых услуг казахстанского происхождения и разработок в сфере цифровых технологий для потенциальных покупателей:
1
2
Затраты, связанные с организацией доставки товаров и оплатой услуг по перевозке автомобильным, железнодорожным, воздушным, морским транспортом:
Акт выполненных работ / оказанных услуг
Счет-фактура / Инвойс
Акт сверки взаиморасчетов/Платежное поручение
Копии транспортных накладных (в зависимости от вида транспорта)
Договор на поставку, заключенный между заявителем и покупателем
Курс НБ РК на дату валютирования
Заявленные затраты, без НДС и акцизов РК
дата
сумма
дата оборота
сумма
дата
сумма
Дата
номер вагона / государственный номер и марка авто / и другое.
экспортное направление (страна экспорта)
сумма согласно расшифровке к АВР
Дата
1
2
*При заполнении вышеприведенных таблиц не допускается объединение и удаление ячеек.

1. Шығындардың бір бөлігін өтеуге мәлімделген жалпы сома:
__________________________________________________
теңге (сомасы
сандармен және жазумен)
2. Осы өтініммен Өтініш беруші ұсынылған құжаттардың, ақпараттың, бастапқы деректердің, есеп айырысулардың, негіздемелердің дұрыстығы үшін, сондай-ақ өтеуге мәлімделген шығындардың бұрын Қазақстан Республикасының кәсіпкерлік саласындағы заңнамасында көзделген ағымдағы немесе өзге де мемлекеттік қолдау шаралары шеңберінде республикалық және/немесе жергілікті бюджеттер қаражаты есебінен өтелмегені, қаржыландырылмайтыны және қаржыландырылмағаны үшін жауапкершілікті өзіне алады, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 1 тамыздағы № 314-НҚ бұйрығымен бекітілген қабылданған халықаралық міндеттемелер шеңберінде өңдеу өнеркәсібінің Қазақстанда шығарылған тауарлары мен көрсетілетін қызметтерін, сондай-ақ Қазақстанда шығарылған цифрлық көрсетілетін қызметтерді сыртқы нарықтарға ілгерілету бойынша өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілері шығындарының бір бөлігін өтеу Қағидаларының 4-тармағына сәйкес келеді (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28994 болып тіркелген).
Басшы: ______________________________________________
Өтінім берілген күні _____________________________________
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
БСН – бизнес сәйкестендіру нөмірі;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
ҚР ҚҚС – Қазақстан Республикасының қосылған құн салығы;
ЕАЭО СЭҚ БТН – Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауар номенклатурасы;
ОЖА – Орындалған жұмыстар (көрсетілген қызметтер актісі);
ЭҚТЖЖ – Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші;
ҚР ҰБ – Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі;
PDF (Portable Document Format) – PFD (портативті құжат форматы);
СЭҚ ТН – сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасы;
ЦҚ – цифрлық қызметтер;

1. Общая сумма заявляемых к возмещению части затрат:
_________________________________________________________тенге.
(сумма цифрами и прописью)
2. Данной заявкой Заявитель берет на себя ответственность за достоверность представленных документов, информации, исходных данных, расчетов, обоснований, а также, что заявленные на возмещение затраты ранее не возмещались, не финансируются и не профинансированы за счет средств республиканского и/или местного бюджетов в рамках текущих или иных мер государственной поддержки, предусмотренных законодательством Республики Казахстан в области предпринимательства, а также соответствуют пункту 4 Правил возмещения части затрат субъектов промышленно-инновационной деятельности по продвижению товаров и услуг казахстанского происхождения обрабатывающей промышленности, а также цифровых услуг казахстанского происхождения на внешние рынки в рамках принятых международных обязательств, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 1 августа 2022 года № 314-НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 28994).
Руководитель:
____________________________________________________________
Дата подачи заявки:____________
Расшифровка аббревиатур:
БИН - бизнес идентификационный номер;
ИИН - индивидуальный идентификационный номер;
НДС РК - налог на добавленную стоимость Республики Казахстан;
ЕТН ВЭД ЕАЭС - единая товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза;
АВР – Акт выполненных работ (оказанных услуг)
ОКВЭД – общий классификатор видов экономической деятельности;
НБ РК – Национальный банк Республики Казахстан;
PDF (Portable Document Format) – ПФД (портативный формат документа);
ТН ВЭД - товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности;
ЦУ – цифровые услуги.