"Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру студенттерін жатақханалардағы орындармен қамтамасыз етуге мемлекеттік тапсырысты орналастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 14 қыркүйектегі № 464 бұйрығына және "Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарын қоспағанда, тиісті типтердегі және түрлердегі білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 31 тамыздағы № 385 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2026 жылғы 7 сәуірдегі № 79-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 8 сәуірде № 38367 тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру студенттерін жатақханалардағы орындармен қамтамасыз етуге мемлекеттік тапсырысты орналастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 14 қыркүйектегі № 464 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17379 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру студенттерін жатақханалардағы орындармен қамтамасыз етуге мемлекеттік тапсырысты орналастыру қағидаларында:
2-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) білім беру саласындағы уәкілетті органның операторы (бұдан әрі – оператор) – жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын, ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындайтын, студенттерді, магистранттар мен докторанттарды жатақханалардағы орындармен қамтамасыз етуге мемлекеттік тапсырысты, жекеменшік білім беру ұйымдарында орта білім беруге мемлекеттік білім беру тапсырысын, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрлар даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыруды және мемлекеттік атаулы стипендияларды қоспағанда, мемлекеттік стипендиялар, білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысын төлеуді жүзеге асыратын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шекте жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыруға қатысушылардың қызметін үйлестіруді жүзеге асыратын және осы Заңның 47-бабының 17-тармағында аталған адамдардың бюджет қаражаты шығыстарын жұмыспен өтеу немесе жұмыспен өтемеген жағдайда орнын толтыру жөніндегі өз міндеттерін сақтауын мониторингтеу мен бақылауды қамтамасыз ететін заңды тұлға;";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 14 сентября 2018 года № 464 "Об утверждении Правил размещения государственного заказа на обеспечение студентов технического и профессионального, послесреднего образования местами в общежитиях" и в приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 31 августа 2022 года № 385 "Об утверждении Типовых правил деятельности организаций образования соответствующих типов и видов, за исключением организаций высшего и послевузовского образования"
Приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 7 апреля 2026 года № 79-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 апреля 2026 года № 38367
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 14 сентября 2018 года № 464 "Об утверждении Правил размещения государственного заказа на обеспечение студентов технического и профессионального, послесреднего образования местами в общежитиях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17379) следующие изменения:
в Правилах размещения государственного заказа на обеспечение студентов технического и профессионального, послесреднего образования местами в общежитиях, утвержденных указанным приказом:
подпункт 3) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"3) оператор уполномоченного органа в области образования (далее – оператор) – юридическое лицо со стопроцентным участием государства в уставном капитале, определяемое уполномоченным органом в области образования по согласованию с уполномоченным органом в области науки и высшего образования, осуществляющее размещение государственного заказа на обеспечение студентов, магистрантов и докторантов местами в общежитиях, государственного образовательного заказа на среднее образование в частных организациях образования, государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием и выплату государственных стипендий, за исключением государственных именных стипендий, государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение, подготовку кадров с техническим и профессиональным, послесредним образованием, в порядке, определяемом уполномоченным органом в области образования, а также осуществляющее координацию деятельности участников подушевого нормативного финансирования в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, и обеспечивающее мониторинг и контроль за соблюдением лицами, указанными в пункте 17 статьи 47 Закона, своих обязанностей по отработке или возмещению расходов бюджетных средств в случае неотработки;";
пункт 11 изложить в следующей редакции:

"11. Шартты "Бірыңғай сатып алу платформасы арқылы мемлекеттік білім беру тапсырысының көрсетілетін қызметтерінің шарттарын жасасу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2022 жылғы 14 қаңтардағы № 12 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26502 болып тіркелген) сәйкес білім саласындағы уәкілетті орган бекіткен бюджет қаражатының көлемі шегінде тапсырыс беруші жасайды.".
2. "Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарын қоспағанда, тиісті типтердегі және түрлердегі білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 31 тамыздағы № 385 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29329 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мектепке дейінгі ұйымдар қызметінің үлгілік қағидаларында:
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Мектепке дейінгі ұйымдарда ата-аналарының немесе заңды өкілдерінің мүдделері ескеріле отырып, ерекше білім беру қажеттіліктері бар тәрбиеленушілерді тәрбиелеу мен оқыту психологиялық-медициналық-педагогикалық консультацияның ұсынымдарына сәйкес:
1) мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың үлгілік оқу бағдарламасы, оның ішінде қысқартылған немесе жеке оқу бағдарламасы бойынша жас топтарында (үш тәрбиеленушіден артық емес);
2) және (немесе) тәрбие мен оқытудың арнайы бағдарламасы бойынша бұзылыс түрлері негізіндегі арнайы топтарда қарастырылады.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Мектепке дейiнгi ұйымдар бiр жастағы және 1-сыныпқа қабылданғанға дейін тәрбиеленушілерді тәрбиелеу, оқыту, дамуындағы ауытқуды түзету және әлеуметтік бейімдеу, дамыту және медициналық бақылау, сондай-ақ қарау, бағу және сауықтыру бойынша мемлекеттік білім беру тапсырысын, мемлекет қаржыландыратын қызмет көрсету көлемін, оның ішінде тәрбиленушілерге инклюзивті білім беруді іске асыру үшін орындауды қамтамасыз етеді.
Мектепке дейінгі ұйымдар Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2025 жылғы 29 сәуірдегі № 92 бұйрығымен бекітілген Білім беру ұйымдарындағы психологиялық-педагогикалық қолдау қызметінің жұмыс істеу қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36047 болып тіркелді) сәйкес тәрбиеленушілерге, оның ішінде ерекше білім беруді қажет ететін балаларға (адамдарға) психологиялық-педагогикалық қолдау көрсетеді.";
14-тармақтың 3) және 4) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"3) мектепке дейінгі ұйым психологиялық-медициналық-педагогикалық консультацияның ұсынымдарына сәйкес мүмкіндіктері шектеулі балаларды қоспағанда, алты жасқа толған тәрбиеленушілерді шығаруды олар мектепалды даярлық бойынша жалпы білім беретін оқу бағдарламасын меңгергеннен кейін жыл сайын 1 маусымнан бастап 1 тамыз аралығындағы кезеңде жүзеге асырады;
мектепалды даярлық бағдарламасын өткен тәрбиеленушілерді мектептердің (лицейлердің, гимназиялардың) мектепалды сыныптарынан шығару психологиялық-медициналық-педагогикалық консультацияның ұсынымдарына сәйкес мүмкіндіктері шектеулі балаларды қоспағанда, жыл сайын 31 мамырда жүзеге асырылады;

"11. Договор формируется заказчиком в соответствии с Правилами заключения договоров услуг государственного образовательного заказа посредством единой платформы закупок, утвержденных приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 14 января 2022 года № 12 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26502) в пределах объемов бюджетных средств, утвержденных уполномоченным органом в области образования.".
2. Внести в приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 31 августа 2022 года № 385 "Об утверждении Типовых правил деятельности организаций образования соответствующих типов и видов, за исключением организаций высшего и послевузовского образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29329) следующие изменения:
в Типовых правилах деятельности дошкольных организаций, утвержденных указанным приказом:
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. В дошкольных организациях предусматривается воспитание и обучение воспитанников с особыми образовательными потребностями с учетом интересов родителей или законных представителей в соответствии с рекомендациями психолого-медико-педагогической консультации:
1) в возрастных группах (не более трех воспитанников) по учебной программе дошкольного воспитания и обучения, в том числе сокращенной или индивидуальной;
2) и (или) в специальных группах по видам нарушений по специальным программам воспитания и обучения.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Дошкольные организации обеспечивают выполнение государственного образовательного заказа, финансируемого государством объема услуг по воспитанию, обучению, коррекции нарушения развития и социальной адаптации, развитию и медицинскому наблюдению, а также присмотру, уходу и оздоровлению воспитанников, в том числе для реализации инклюзивного образования для воспитанников в возрасте одного года и до приема в 1 класс.
Дошкольные организации оказывают психолого-педагогическое сопровождение воспитанникам, в том числе детям (лицам) с особыми образовательными потребностями в соответствии с Правилами деятельности службы психолого-педагогического сопровождения в организациях образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 29 апреля 2025 года № 92 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 36047).";
подпункты 3) и 4) пункта 14 изложить в следующей редакции:
"3) выпуск воспитанников, достигших шестилетнего возраста, осуществляется дошкольной организацией в период с 1 июня по 1 августа ежегодно после освоения ими общеобразовательной учебной программы по предшкольной подготовке, за исключением детей с ограниченными возможностями, в соответствии с рекомендациями психолого-медико-педагогической консультации;
выпуск из предшкольных классов школ (лицеев, гимназий) воспитанников, прошедших программу предшкольной подготовки, осуществляется 31 мая ежегодно, за исключением детей с ограниченными возможностями, в соответствии с рекомендациями психолого-медико-педагогической консультации;

4) ағымдағы жылы 1-31 тамыз аралығында:
тәрбиеленушілер бір жас тобынан басқасына олардың күнтізбелік жылдың соңына дейінгі толық жасын ескере отырып ауыстырылады;
ағымдағы күнтізбелік жылдың бірінші жартысында мектепке дейінгі ұйымның мектепалды тобына қабылданған балалар мектепалды топқа қайта қабылданады;
мектептердің (лицейлердің, гимназиялардың) мектепалды сыныптарын жинақтауда тәрбиеленушілердің ағымдағы күнтізбелік жылдағы толық бес жасы және психологиялық-медициналық-педагогикалық консультацияның ұсынымдарына сәйкес мүмкіндіктері шектеулі балаларды ескере отырып, жүзеге асырылады.".
3. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Мектепке дейінгі білім беру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
Ж. Сулейменова

4) c 1 по 31 августа текущего года:
воспитанники из одной возрастной группы в другую переводятся с учетом достижения ими полных лет до конца календарного года;
воспитанники, зачисленные в предшкольную группу в первой половине текущего календарного года, вновь переводятся в предшкольную группу;
комплектование предшкольных классов школ (лицеев, гимназий) осуществляется с учетом достижения воспитанниками полных пяти лет в текущем календарном году, включая детей с ограниченными возможностями, в соответствии с рекомендациями психолого-медико-педагогической консультации.".
3. Департаменту дошкольного образования Министерства просвещения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства просвещения Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства просвещения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра просвещения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр просвещения
Республики Казахстан
Ж. Сулейменова